VOLTCRAFT LSP-1403 Operation Manual [cs]

2
Strana
1. Úvod .......................................................................................................... 3
2. Účel použití laboratorního napájecího zdroje a jeho základní funkce . 3
3. Bezpečnostní předpisy ............................................................................ 5
4. Součásti laboratorního napájecího zdroje ............................................. 6
Přední strana napájecího zdroje .......................................................................................... 6
Zadní strana napájecího zdroje ............................................................................................ 8
Laboratorní napájecí zdroj LSP-1403
Obj. č.: 51 16 32
5. Rozsah dodávky ....................................................................................... 9
6. Uvedení laboratorního napájecího zdroje do provozu ........................ 10
Umístění laboratorního napájecího zdroje ......................................................................... 10
Připojení laboratorního napájecího zdroje k síti, jeho zapnutí a vypnutí............................. 10
Počáteční zobrazení na displeji přístroje ........................................................................... 10
7. Nastavení hodnoty maximálního výstupního napětí (UVL) ................ 11
8. Nastavení výstupního napětí a omezovacího proudu ......................... 12
9. Připojení elektrických spotřebičů k napájecímu zdroji ....................... 13
a) Standardní připojení elektrických spotřebičů, normální provozní režim Master ............. 13
b) Provozní režim laboratorního napájecího zdroje Master ⇒ Slave ................................. 14
c) Provozní režim laboratorního napájecího zdroje s kompenzací výstupního napětí ........ 17
10. Případné závady a jejich odstranění ................................................... 19
11. Čištění a údržba laboratorního napájecího zdroje ............................. 19
12. Technické údaje.................................................................................... 19
3
4
laboratorního napájecího zdroje s
kompenzací výstupního napě
“.
1. Úvod
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše rozhodnutí zakoupit výrobek naší firmy. Jsme přesvědčeni, že tento napájecí zdroj splní Vaše očekávání a bude Vám k užitku.
Voltcraft ® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti měřící techniky, z oblasti síťové techniky (napájecí zdroje), jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy (značky) „Voltcraft“ optimální řešení.
Konstrukce tohoto napájecího zdroje odpovídá evropským normám „EN 61558“, „EN 60950“ a „EN 61010“. Přístroj byl přezkoušen na elektromagnetickou slučitelnost a splňuje tak požadavky platných evropských a národních směrnic. U výrobku byla doložena shoda s příslušnými normami a směrnicemi, odpovídající prohlášení a doklady jsou uloženy u výrobce.
Abyste přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste si tento návod k obsluze přečetli a dodržovali všechny pokyny a bezpečnostní předpisy, které jsou v tomto návodu k obsluze uvedeny. Ponechte si proto tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
2. Účel použití laboratorního napájecího zdroje a jeho základní funkce
Tento spínaný laboratorní napájecí zdroj byl zkonstruován v ochranné třídě 1 a lze jej napájet pouze ze síťových zásuvek se střídavým napětím 100 až 240 V (50 až 60 Hz), které jsou vybaveny ochranným kontaktem a uzemněním (kolíkem s připojeným uzemněním).
Obyčejné spínané síťové napájecí zdroje pracují s přerušovaným průběhem síťového napětí a tímto vytvářejí široké spektrum vyšších harmonických, které se vracejí zpět do sítě a mohou z tohoto důvodu způsobit rušení ostatních do sítě připojených přístrojů (elektrických spotřebičů). K potlačení těchto vyšších harmonických je do tohoto laboratorního síťového napájecího zdroje zabudováno takzvané zapojení „PFC“ (Power Factor Correction = korekce účiníku cosϕ), které zaručuje stabilní výstupní napětí a vysokou účinnost.
Tento laboratorní napájecí zdroj slouží k napájení nízkonapěťových elektrických spotřebičů stejnosměrným napětím 0 V 36 V s plynulým nastavením hodnoty výstupního napětí (omezení napětí) včetně plynulého nastavení maximální hodnoty výstupního proudu (omezení proudu) v rozsahu 0 A 5 A. Na tomto přístroji můžete zvolit tři různé rozsahy výstupního napětí (RANGE) po stisknutí příslušného tlačítka na předním ovládacím panelu přístroje:
1) Rozsah 0 až 16 V s maximálním výstupním proudem 5 A.
2) Rozsah 0 až 27 V s maximálním výstupním proudem 3 A.
3) Rozsah 0 až 36 V s maximálním výstupním proudem 2,2 A. Elektrické spotřebiče, které mohou mít maximální příkon 80 W (VA), můžete k tomuto
laboratornímu napájecímu zdroji připojit na jeho přední straně do zdířek „OUTPUT“ (červená a černá zdířka k připojení kabelů s banánky o průměru 4 mm). Na zadní straně tohoto laboratorního napájecího zdroje se nacházejí zástrčkové svorky „O/P+“ a „O/P–“, které jsou přímo propojeny s barevnými zdířkami „OUTPUT“ na přední straně přístroje. Na tyto svorky je rovněž vyvedeno výstupní napětí a můžete jej také použít k připojení elektrických spotřebičů. Výstupy stejnosměrného napětí jsou galvanicky odděleny od napájecího síťového střídavého napětí.
Na zadní straně laboratorního přístroje se nacházejí další zástrčkové svorky:
a)
Svorky k propojení více laboratorních napájecích zdrojů mezi sebou „OUT“ a „IN“. Budete-li chtít zvýšit výstupní proud, můžete propojit paralelně výstupy napětí (zdířky) „OUTPUT“ (přední strany přístrojů) nebo zástrčkové svorky „O/P+“ a „O/P–“ (zadní strany přístrojů) například tří až čtyř laboratorních napájecích zdrojů mezi sebou – viz kapitola „9. Připojení
elektrických spotřebičů k napájecímu zdroji“ a její odstavec „Provozní režim laboratorního napájecího zdroje Master ⇒ Slave“.
b)
Svorky se speciální funkcí stabilizace (kompenzace) výstupního napětí „RS+“ a „RS–“. Po propojení těchto svorek vhodnými kabely s elektrickým spotřebičem, který je připojen k hlavnímu výstupu na přední straně přístroje „OUTPUT“ nebo ke svorkám „O/P+“ a „O/P–“ na zadní straně přístroje, vyrovnáte ztráty napětí (poklesy výstupního napětí), které bývají způsobeny vysokými proudy, které odebírá elektrický spotřebič. Výstupní napětí zůstane na elektrickém spotřebiči absolutně stabilní a bude nezávislé na zatížení laboratorního zdroje. Hodnota výstupního napětí bude vždy odpovídat hodnotě, kterou jste nastavili příslušným otočným regulátorem na laboratorním napájecím zdroji – viz kapitola „9. Připojení elektrických spotřebičů k napájecímu zdroji“ a její odstavec „c) Provozní režim
Nastavení hodnoty výstupního napětí a proudu se provádí pomocí dvou otočných regulátorů (knoflíků) „VOLT.“ a „CURR.“. Zvolené hodnoty výstupního stejnosměrného napětí a omezovacího (maximálního) proudu odečtete na dvou přehledných displejích na předním ovládacím panelu laboratorního napájecího zdroje. Omezení proudu v režimu s konstantním výstupním proudem můžete na tomto přístroji nastavit bez zkratování zdířek příslušného výstupu.
Chlazení tohoto přístroje zajišťuje cirkulace (proudění) okolního vzduchu. Tento laboratorní napájecí zdroj je dále vybaven ochranou proti přetížení a zkratu jakož
i bezpečnostní funkcí jeho vypínání při jeho přehřátí. Možnost nastavení maximálního výstupního napětí (UVL =
Upper Voltage Limit
) chrání k laboratornímu napájecímu připojený elektrický spotřebič proti případnému přepětí. Jakmile se na výstupu přístroje objeví toto nastavené napětí, přístroj provede deaktivaci výstupu. Stisknutím tlačítka „REVIEW“ můžete i při deaktivovaném výstupním napětí zkontrolovat nastavenou hodnotu výstupního stejnosměrného napětí a hodnotu omezení výstupního proudu (maximálního nastaveného proudu napájení elektrického spotřebiče). Ostatní funkce tohoto napájecího zdroje popisujeme podrobně v příslušných kapitolách tohoto návodu k obsluze.
Jiný způsob používání tohoto laboratorního napájecího zdroje, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k jeho poškození. Kromě jiného by toto mohlo být spojeno s nebezpečím vzniku zkratu, úrazu elektrickým proudem atd. Na výrobku nesmějí být prováděny žádné změny nebo přestavby (přepojování jeho vnitřního zapojení)!
5
6
3. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly.
Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným
Tento přístroj opustil výrobní závod v bezvadném technickém stavu. Abyste tento stav
Přístroj odpovídá ochranné třídě 1. Ochranný vodič (nulový vodič) nesmí být s ohledem na
Dejte pozor na to, aby nedošlo k porušení nebo ke zničení izolace přístroje, k přístroji
Přístroj nesmí být používán přímo k nabíjení akumulátorů. Přístroj není vybaven dlouhodobou
Tento přístroj a jeho příslušenství nejsou dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí!
Nezapínejte tento laboratorní napájecí zdroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli
Tento přístroj nelze používat k pokusům na lidech a zvířatech.
Přístroj se za provozu zahřívá. Zajistěte dostatečné větrání. Větrací mřížky přístroje nesmě
Při používání přístroje musíte mít naprosto suché ruce, boty a oděv. Přístroj ani podlaha
Při práci pod napětím je dovoleno používat pouze odpovídající nástroje a přístroje.
Nepoužívejte nikdy k propojení přístroje s elektrickými spotřebiči holé kovové vodiče.
Pokud se budete domnívat, že by se použití přístroje neobešlo bez nebezpečí, vypněte přístroj
Dodržujte bezpečnostní předpisy a pokyny, které jsou uvedeny v příslušných návodech
zacházením s přístrojem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech zanikají rovněž jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky laboratorního napájecího zdroje.
zachovali a zajistili bezpečné používání přístroje, dodržujte prosím všechny pokyny, které se nacházejí v tomto návodu k obsluze. Z bezpečnostních důvodů a důvodů registrace (CE) je zakázáno přístroj upravovat a/nebo pozměňovat (provádět změny v jeho vnitřním zapojení).
Vaši bezpečnost odpojen (přerušen) ani v síťovém vedení ani uvnitř přístroje. Dojde-li k přerušení této ochrany, může dojít v případě poruchy k ohrožení Vašeho života elektrickým proudem (síťové napětí na krytu přístroje).
připojených kabelů a síťového kabelu.
ochranou vůči přetížení nebo zkratu na výstupu.
z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví jako orosení, by mohla tento laboratorní napájecí zdroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolního vzduchu. Nepoužívejte tento přístroj v prostorách a vysokou vlhkostí vzduchu, se zvířeným prachem nebo tam, kde se vyskytují hořlavé plyny (výpary ředidel barev a laků jakož i jiných chemických rozpouštědel), silná elektromagnetická pole nebo silné vibrace
být zakrývány. Zapnutý přístroj a k němu připojené spotřebiče musejí být po stálým dozorem.
nesmějí být vlhké (mokré).
a zajistěte jej proti náhodnému použití (zapnutí). Vezměte na vědomí, že přístroj již nelze bezpečně používat tehdy, když:
- přístroj vykazuje viditelná poškození,
- přístroj nefunguje a
- jestliže byl přístroj delší dobu uskladněn v nevhodných podmínkách nebo
- byl vystaven těžkému namáhání při přepravě.
k obsluze přístrojů (elektrických spotřebičů) a zařízení, které budete tímto zdrojem napájet.
4. Součásti laboratorního napájecího zdroje
Přední strana napájecího zdroje
Loading...
+ 7 hidden pages