VOLTCRAFT K204K User guide [cs]

Digitální teploměr K 204
Obj. č.: 10 08 06
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního teploměru Voltcraft K204. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Výrobek je určen pro měření teploty v rozsahu od -200 ºC do +1370 ºC a od -328 ºF do +2498 ºF. Měření teploty se provádí jedním až čtyřmi (nezávislými) teplotními senzory typu K. Měření teplot v rozsahu od -50 ºC do max. +200 ºC a od 58 ºF do +392 ºF můžete provádět dvěma přiloženými teplotními senzory typu K. Teploměr umožňuje přes sériové rozhraní obousměrný přenos signálu na PC kompatibilní s IBM s operačním systémem Windows 98 nebo vyšším.
Popis a ovládací prvky
1. Měřící vstup „+“ a „-“, kanál T1 pro jeden teplotní senzor typu K
2. Měřící vstup „+“ a „-“, kanál T2 pro jeden teplotní senzor typu K
3. Měřící vstup „+“ a „-“, kanál T3 pro jeden teplotní senzor typu K
4. Měřící vstup „+“ a „-“, kanál T4 pro jeden teplotní senzor typu K
5. Multifunkční displej 4 x 4 zobrazující funkce a naměřené hodnoty
6. Tlačítko On/Off pro zapnutí a vypnutí přístroje se sekundární funkcí zapnutí a vypnutí podsvícení displeje
7. Tlačítko „HOLD“ pro přidržení naměřené hodnoty na displeji (při rychle se měnících signálech měření)
8. Tlačítko „REL“ pro měření relativní hodnoty = měření referenční hodnoty
9. Zdířka napájení pro připojení vhodného adaptéru 9 V DC
10. Přepínač jednotek měření ºC a ºF
11. Sériové rozhraní RS-235, obousměrné
12. Tlačítko „MAX MIN“ pro záznam maximálních a minimálních naměřených hodnot
13. Tlačítko „T1 – T2“ pro zobrazení rozdílů teploty na kanálu 1 – kanálu 2
14. Závit pro připevnění stativu
15. Kryt schránky baterie
Rozsah dodávky
Měřicí přístroj 1 x baterie 9 V
2 x teplotní senzor (typ K) Návod k obsluze
Vlastnosti
Tento digitální teploměr s připojením k PC je vybaven několika speciálními funkcemi, které vhodně doplňují jeho rozsah měření. Pomocí funkce „MAX MIN“ lze například zaznamenat a ukládat nejvyšší a nejnižší naměřené hodnoty. Funkce „HOLD“ Vám umožňuje udržet na displeji rychle se měnící naměřené hodnoty. Pomocí tlačítka „T1 – T2“ můžete zobrazit rozdíl teploty mezi kanálem 1 – (mínus) kanál 2. Tlačítkem ºC/ºF volíte používané jednotky měření teploty ºC (stupně Celsia) nebo ºF (stupně Fahrenheita). Pokud použijete tlačítko REL (se symbolem trojúhelníku), zobrazovaná hodnota na displeji se vynuluje na „0.0“ a zobrazí se jen hodnota rozdílu (delta). A tlačítkem On/Off můžete zapnout nebo vypnout podsvícení displeje. Rozsah měření se pohybuje od -200 ºC do +1370 ºC, resp. od -328 ºF do +2498 ºF. Nicméně rozsah měření přiloženými teplotními senzory je omezen na -50 ºC až max. +200 ºC, resp. 58 ºF až +392 ºF. Tento 4 – kanálový digitální teploměr najde uplatnění jak v hobby oblasti, tak ve školách a na poli profesionálního použití.
Uvedení do provozu
A. Vložení a výměna baterie
Abyste mohli s teploměrem řádně pracovat, musíte dovnitř vložit 1 baterii 9 V . Pokud se uprostřed levé části displeje objeví symbol slabé baterie, musí se baterie vyměnit. Postupujte přitom následujícím způsobem:
- Odpojte měřicí přístroj od měřeného obvodu (a pokud je připojen k PC, také od PC).
- Odstraňte teplotní senzory z měřeného zařízení.
- Vypněte teploměr.
- Opatrně otevřete kryt schránky baterie ve směru šipky.
- Odpojte starou baterii od kontaktu a nahraďte ji novou baterii stejného typu.
- Poté připojenou baterii vložte do schránky a kryt znovu opatrně zavřete.
- Pokud zavíráte schránku baterie, dejte pozor, aby se nepoškodil vodič připojovacího kontaktu.
B. Připojení teplotních senzorů
Při každém měření používejte jen teplotní senzory, které jsou určeny k tomuto účelu (typ K). Před připojením zkontrolujte stav konektoru, resp. konce senzoru a dávejte pozor, aby nebyla poškozena izolace.
C. Uvedení do provozu
C1 Základní nastavení
Barevně označeným tlačítkem („I“) se přístroj zapíná a vypíná. Kromě toho se přístroj vypíná také pomocí funkce automatického vypnutí (tzv. režim spánku, kdy přechází do pohotovostního režimu). Teploměr se automaticky vypíná, když se asi po dobu 30 minut nestiskne žádné tlačítko (pokud se předtím funkce automatického vypnutí nedeaktivovala). Funkci automatického vypnutí můžete vypnout, pokud stisknete a podržíte tlačítko „HOLD“ a současně teploměr zapnete. Ozve se zvukový signál (dvakrát po sobě), který signalizuje, že funkce byla deaktivována. Pokud chcete teploměr vypnout ještě před uplynutím 30 minut, stiskněte a 3 sekundy podržte tlačítko vypnutí. Na displeji se objeví odpočet: „P – OFF - - - 3... 2... 1“. Pomocí sekundární funkce tlačítka zapínáte a vypínáte podsvícení displeje, pokud se zhorší světelné podmínky. Nicméně podsvícení představuje poměrně značnou spotřebu energie, a proto byste ho neměli používat příliš často.
C2 Funkce tlačítek
a) MAX MIN Tlačítkem „MAX MIN“ zapínáte zobrazení maximální a minimální hodnoty. Během měření se pak nepřetržitě zobrazují a ukládají maximální a minimální naměřené hodnoty. Opakovaným stiskem tlačítka „MAX MIN“ se postupně aktivuje zobrazení maximální hodnoty („MAX“), minimální hodnoty („MIN“) a průměrné naměřené teploty. Na displeji přitom střídavě bliká MAX - MIN. Pokud chcete funkci vypnout, stiskněte a podržte asi 2 sekundy tlačítko „MAX MIN“.
b) Tlačítko „T1 –T2“ Tímto tlačítkem se určuje, které zobrazení bude viditelné: zobrazení teploty T1 až T4, nebo zobrazení teplot T1 a T2 (jeden údaj pod druhým), nebo se bude napravo od něj zobrazovat rozdíl teplo T1 mínus T2.
Vždy dejte pozor, aby byl teplotě, kterou chcete měřit, vystaven pouze teplotní senzor. Nikdy nezapomínejte na bezpečnostní pokyny a mějte na paměti technická data, která se vztahují k provozní teplotě přístroje. Nikdy nepřekračujte maximální povolené hodnoty.
Podsvícení displeje se vypíná automaticky asi po 26 sekundách.
Během záznamu maximální, minimální a průměrné hodnoty nelze měnit jednotky měření ani aktivovat funkci „REL“.
c) Funkce HOLD Vždy, když se krátce stiskne tlačítko HOLD, zapnete nebo vypnete funkci HOLD. Znamená to, že aktuálně naměřená hodnota se přidrží na displeji, až dokud se funkce HOLD znovu nevypne. Pokud je funkce aktivní, nelze přepínat jednotky teploty ºC - ºF, ani používat funkci referenční hodnoty „REF“ a funkci „MAX MIN“.
d) Měření referenční hodnoty „REL“ Stisknutím tlačítka REL se zahájí měření referenční hodnoty. Zobrazení teploty T1 až T4 se vynuluje a nastaví na hodnotu „0.0“ nezávisle na jednotce měření (ºC nebo ºF). Následně se zobrazí jen rozdílové hodnota. Pokud je naměřená hodnota teploty na kanálu T1 menší, např. o 5 stupňů Celsia (ºC), zobrazí se na displeji hodnota „-5 ºC“. Pokud je však naměřená hodnota na kanálu T1 vyšší o 25 stupňů Fahrenheita (ºF), zobrazí se na displeji „25 (ºF). Pro návrat k zobrazení skutečné naměřené hodnoty stiskněte znovu tlačítko „REL“.
Kdykoliv stisknete tlačítko, vydá integrovaný bzučák akustický signál v podobě krátkého pípnutí.
e) Tlačítko ºC /ºF Tímto tlačítkem měníte zobrazení jednotek teploty ze stupňů Celsia „ºC“ na stupně Fahrenheita „ºF“ a naopak. Po vypnutí teploměru se nastavení neukládá.
C3 Připojovací zdířky
a) Vstupy měření Vstupy měření T1, T2, T3 a T4 jsou tzv. unipolární (+ a -) nožové kontakty. Pokud chcete provést měření teploty v souladu se specifikací senzorů, musíte k nim připojit teplotní senzory typu K. Vezměte do úvahy, že nožové kontakty mají různou šířku.
Nikdy se nesnažte zapojit kontakty do zdířek násilím. Zdířky byste mohli nenávratně poškodit a museli byste je vyměnit.
b) Sériové rozhraní RS-232 Výstupní zdířka „OUTPUT“ představuje sériové rozhraní RS-232, které má formát 3,5 mm stereo konektoru. Přiřazení je následující: Vzadu na konektoru = uzemnění = GND = referenční potenciál Uprostřed konektoru je kontakt RX = 5 V High Input (= vstup dat) Vpředu na hrotu je kontakt TX = 5 V High Output (výstup dat) Aby se umožnila komunikace mezi teploměrem a PC, které je kompatibilní s IBM, musí se nejdříve splnit následující podmínky: Teploměr se musí připojit k PC a musí se nainstalovat software.
Obvod rozhraní, stejně jako software jsou k dostání jako volitelné příslušenství.
c) Připojení napájecího adaptéru Ke zdířce 9 V DC se připojuje napájecí adaptér s výstupním proudem alespoň 100 mA s vnějším průměrem konektoru 3,5 mm a s vnitřním průměrem 1,35 mm. Polarita uvnitř je „-“, vnější polarita je „+“.
D. Pracovní poloha
Digitální teploměr provozujte vždy v takové poloze, abyste mohli dobře číst displej, resp. aby byl digitální displej otočen směrem nahoru. Pomocí závitu ve spodní části se může teploměr připevnit na stativ.
Loading...
+ 2 hidden pages