VOLTCRAFT K204D User guide [sl]

NNaavvooddiillaa zzaa ddiiggiittaallnnii tteerrmmoommeetteerr,, mmooddeell KK220044
SSEESSTTAAVVNNII DDEELLII NNAAPPRRAAVVEE
Pomagajte si s sliko v originalnih navodilih na strani 3.
1. Merilni vhod + in –, kanal T1, za K temperaturni senzor
2. Merilni vhod T2 za K temperaturni senzor
3. Merilni vhod T3 za K temperaturni senzor
4. Merilni vhod T4 za K temperaturni senzor
5. Multifunkcijski prikaz s 4x 3-znakovnim številčnim prikazom (manjši) in prikazom funkcij in merskih enot
6. Stikalo za vklop/izklop; drugotna funkcija v povezavi s tipko T1 – T2 kot ključ za Setup »Set«
7. Tipka T1 – (minus) T2
8. Tipka HOLD za zadržanje izmerjene vrednosti (če se merilni signali hitro spreminjajo); drugotna funkcija »Clock« = ura – tipka za prikaz nastavljenega časa
9. MAX MIN tipka za snemanje izmerjenih vrednosti MIN/MAX in povprečne vrednosti; drugotna funkcija kot INTV tipka
10. Tipka REC za snemanje; drugotna funkcija za spremembo nastavitve navzgor (povečanje)
11. Preklopnik za zamenjavo merske enote °C / °F in obratno; drugotna funkcija za spremembo nastavitve navzdol (zmanjšanje)
12. nastavitveni kondenzator za kalibriranje
13. serijski RS 232 vmesnik s 3,5 mm klinken konektorjem
14. Oskrbovalna doza za priključitev primernega adapterja, »-» znotraj
15. Navojna vtičnica za stativ
16. pokrov predala za baterije
VVAARRNNOOSSTTNNAA OOPPOOZZOORRIILLAA
Pri rokovanju z električnimi napravami bodite pozorni na sledeča opozorila:
Vse naprave, ki jih priključujete v omrežno napetost naj bodo nepoškodovane.
Kabli, ki vodijo od naprave do vtičnice naj ne bodo oguljeni.
Vse naprave, ki jih prinesete iz hladnejših prostorov v toplejše
morate le tam pustiti nekaj časa, da se izloči morebiten kondenzat, ki bi pri temu nastal.
Naprave vedno priključujte na napetost, ki je podana v navodilih.
Vse električne naprave ne spadajo v otroške roke.
Če naprava ne deluje je nikakor ne popravljajte sami, ampak
jo nesite na servis ali v elektro delavnico.
Pred odpiranjem naprave vedno izvlecite vtič ali zagotovite, da naprava ne bo pod napetostjo.
Sestavni deli, montažni sklopi ali aparati se smejo vklopiti samo, če so bili predhodno, proti dotiku varno, vgrajeni v ohišje. Med vgradnjo ne smejo biti pod napetostjo.
Uporaba orodij na aparatih, sestavnih delih ali montažnih sklopih je dovoljena samo, če je zagotovljeno, da so aparati ločeni od napajalne napetosti in da so bili sestavni deli aparata predhodno razelektreni.
Napetostne kable ali vodnike, s katerimi je aparat, sestavni del ali montažni sklop povezan, je potrebno vedno kontrolirati, če na izolaciji ni napak ali prekinitev.
V dvomljivih primerih so brezpogojno potrebna posvetovanja pri strokovnjakih, izvedencih ali proizvajalcih uporabljenih konstrukcijskih sklopov.
Upoštevajte prosimo, da nimamo vpliva na napake v upravljanju in napake, ki izvirajo iz nepravilnega priključevanja naprave. Razumljivo je, da za škodo, ki bi nastala zaradi teh napak, ne prevzemamo poroštva.
Pred vsako meritvijo se najprej seznanite z vrednostjo, ki jo boste merili. Pazite, da ne boste prekoračili vrednosti, ki jih predpisuje proizvajalec. Vrednosti nad dovoljenimi lahko trajno poškodujejo merilni instrument. V kolikor ste seznanjeni z maksimalno količino, ki se lahko pojavi na objektu, niste pa prepričani o njeni vrednosti, najprej nastavite multimeter na največje območje.
PPRREEDDSSTTAAVVIITTEEVV SSIISSTTEEMMAA
Ta digitalni termometer z oznako K204 s priklopom za PC je več kot običajni merilni inštrument. Pri funkcijah MAX MIN je na voljo pregled nad najvišjo, najnižjo izmerjeno temperaturo. S funkcijo HOLD lahko na zaslonu zadržite trenutno izmerjeno temperaturo
oz. hitro spreminjajoče se izmerjene vrednosti. S tipko REC sprožite snemanje izmerjenih vrednosti. S tipko °C/°F lahko izbirate med merjenjem temperature v dveh različnih merskih enotah: °C in °F. Če pri vklopu istočasno pritisnete tipko T1 – T2, pridete v Setup meni. Preko priloženega vmesniškega kabla (serijski) je vzpostavljena povezava s PC-jem. Po instalaciji ustreznega programa v PC je možna komunikacija med digitalnim termometrom in PC-jem. Izpolnjene morajo biti naslednje predpostavke za instalacijo programa in za uporabo:
Najmanj 486 DX2/100 s 16 MB RAM ali hitrejši
CD-ROM pogon, ločljivost prikaza najmanj 800 x 600
Ca. 7 MB prostega spomina
Merilno območje samega inštrumenta znaša od –200 do +1370°C ali od –328°F do +2498°F. Priložen temperaturni senzor lahko meri temperaturo od –50 do +200 stopinj Celzija.
UUPPOORRAABBAA NNAAPPRRAAVVEE
A Baterije
Za pravilno delovanje naprave uporabite 1x 9 V baterijo. Najprej v napravo vstavite baterijo. Pri vstavitvi baterij pazite na pravilno polarizacijo. Največkrat je pravilna postavitev označena kar v prostoru za baterije ali na pokrovčku, sicer si pomagajte z risbami v originalnih navodilih. Nepravilno vstavljene baterije lahko poškodujejo napravo. Če naprave ne uporabljate dalj časa, odstranite baterije. Uporabljajte samo alkalne baterije z oznako, ki je napisana pri tehničnih podatkih. Če se na zaslonu prikaže simbol za baterije, jih morate zamenjati.
- izključite aparat iz merilnega kroga in prekinite povezavo s PC-jem
- odstranite temperaturne senzorje
- izključite aparat
- odprite pokrovček predala za baterije
- zamenjajte baterije
- zaprite pokrovček
- pazite, da ne zamenjate priključnih kablov (rdeč/črn)
B Priklop senzorjev
Za priklop vedno uporabljajte senzorje, ki imajo konektorje prilagojene modelu (v tem primeru samo tip K - zgledujte se po priloženem senzorju). Pred vsako priključitvijo pazite na stanje priključnega vtiča oz. koncev senzorjev in tudi na nepoškodovano izolacijo. Opozorilo! Nikoli ne presegajte dovoljenega merilnega območja.
C Delovanje
C1 osnovna nastavitev
Najprej z barvno tipko I merilnik vključite oziroma izključite. Za izklop morate tipko držati pritisnjeno dokler prikaz ne izgine (...3...2...1...izklop). Ta merilnik je opremljen tudi z Avto-Power­OFF funkcijo, ki izključi aparat po 30 minutah mirovanja v t.i. Sleep-Mode. Naprava se po 30 minutah izključi, če:
- ne pritisnete nobene tipke
- če merilnik ne beleži izmerjenih vrednosti (REC)
- če prej niste izključili funkcije Auto-Power-Off
To funkcijo lahko vključite tako, da hkrati, ko vključujete aparat, pritisnete tipko HOLD. Simbol prekinjenega kroga prikazuje, da je bil avtomatski izklop izključen. Akustični signal vas opozori na sprejem funkcije. Če bi radi napravo izključili še pred potekom 30 minut, morate pritisniti tipko za 3 s in na zaslonu se prikaže t.i. »Count Down«: »P –OFF - - -
3.....2.....1«.
Drugotna funkcija te tipke služi za vklop/izklop osvetlitve ozadja pri neugodnih pogojih osvetlitve. Ker osvetlitev v vsakem primeru porabi veliko energije, je ne smete uporabljati prepogosto. Nasvet! Po ca. 30 s se osvetlitev ozadja samodejno izključi.
C2 tipke
a) MAX MIN za merilni vhod T1 Z vsakim pritiskom na to tipko se lahko pomaknete med različne funkcije, ki jih dopušča ta tipka. Najvišje in najnižje temperature se ugotovijo in shranijo. S pritiskom na to tipko lahko z vsakim pritiskom izmenoma prikažete MAX, MIN in trenutno vrednost MAX MIN (utripa). Če želite funkcijo zapustiti, tiščite tipko ca. 2 sekundi pritisnjeno. Med delovanjem te funkcije ne morete spreminjati merilne enote. b) tipka CLOCK za prikaz časa S to tipko lahko prikažete aktualni datum z letom (v sredini), mesecem, dnevom (spodaj levo) in časom (ure:minute, spodaj desno). Vsak pritisk na tipko je potrjen s kratkim piskom.
Za nastavitev časa ravnajte sledeče:
V modus za nastavitev časa pridete tako, da ob vklopu termometra pritisnete še tipko T1 – T2. Tako pridete v Setup meni »Set«. Pritisnite tipko CLOCK (=Hold). Prikaže se zaslon za datum in čas, leto utripa. S tipkama »^« za navzgor (=REC) in »V« za navzdol (=°C/°F) lahko nastavitev spremenite navzgor ali navzdol. Nastavite leto in 1x pritisnite tipko CLOCK. Nato začnejo utripati segmenti za mesec. Nastavite aktualni mesec (npr. 01 za januar) in nato 1x pritisnite tipko CLOCK. Nato utripajo segmenti za dan. Nastavite aktualni dan (npr. 08 za osmi dan v mesecu) in nato pritisnite 1x tipko CLOCK. Nato utripajo segmenti za ure. Nastavite ure (24 urni prikaz) trenutnega časa in nato 1x pritisnite tipko CLOCK. Nato utripajo segmenti za minute. Nastavite minute in nato 1x pritisnite tipko CLOCK, da zaključite nastavitev časa. Na zaslonu se za kratek čas prikaže razpoložljiv spomin (npr. 1 5984 za 15984 spominskih mest) in nato preklopi na normalen prikaz temperature. Čas je sedaj relativno točno nastavljen. c) funkcija HOLD HOLD funkcijo lahko vključite ali izključite s pritiskom na tipko HOLD (HOLD = zadržanje). HOLD funkcija je funkcija, pri kateri med meritvijo s pritiskom na tipko zaustavite trenutno izmerjeno vrednost. Če želite to funkcijo zapustiti, pritisnite tipko ponovno. Preklop med °C/°F, aktiviranjem prikaza časa in MAX MIN ni možno. d) Data – Logger, snemanje izmerjenih vrednosti S tipko REC se sproži shranjevanje izmerjenih vrednosti. Vsakih npr. 5 s (nastavljivo, interval snemanja) poteka shranjevanje izmerjenih vrednosti (T1, T2, T3 in T4) z zajemanjem časa. Vrednosti se shranijo na neko spominsko mesto. V računalniku lahko nato vrednosti vidite v oknu Datalogger. Za nastavitev intervala snemanja ravnajte sledeče: Z istočasnim pritiskom na tipko T1 – T2 pri vklopu termometra pridete v Setup meni »Set«. Nato 1x pritisnite tipko MAX MIN. Nato se prikaže »Int« za interval in utripajoč prikaz minut. Nato nastavite željeni interval zajemanja v minutah in sekundah. Nastavite lahko maksimalno 59 minut in 59 sekund. Minimalna vrednost je omejena na »00:01« (= 1 s). Po uspešni nastavitvi pritisnite tipko MAX MIN in pridete na prikaz trenutne temperature. Nasvet! Vsak pritisk na tipko je potrjen s kratkim piskom.
C3 položaj vtičnic
Merilne doze T1, T2, T3 in T4 so t.i. enopolarne (+ in -) merilne kontaktne doze. S temi dozami morate povezati temperaturne senzorje tipa K. Opozorilo! Nikoli ne poskušajte nasilno narobe (napačna polariteta) natikati povezovalnih vtičev na doze. To lahko pripelje do oškodovanja naprave.
Vtičnica OUTPUT je serijski RS 232 vmesnik, ki je v tem primeru povezan s 3,5 mm klinken stereo konektorjem. Zadaj na konektorju leži ozemljitev = GND, na sredini konektorja 5 V vhod za podatke in spredaj 5 V izhod za podatke. Za komunikacijo z osebnim računalnikom potrebujete povezavo in program, ki ju lahko dodatno kupite. Na vtičnico za priklop napajalnika lahko priključite napajalnik z 9 V izhodno napetostjo in tokom ca 100 mA. Polariteta: minus znotraj, + zunaj.
D položaj uporabe
Ko uporabljate merilni instrument, ga postavite tako, da je zaslon iz tekočih kristalov lepo viden in kaže digitalni prikaz navzgor. S pomočjo navoja stativa lahko merilnik pritrdite na stativ.
PPRRIIKKLLJJUUČČIITTEEVV NNAA PPCC,, IINNSSTTAALLAACCIIJJAA PPRROOGGRRAAMMAA
Da lahko pride do komunikacije med termometrom in IBM­kompatibilnim PC-jem, morajo biti najprej izpolnjene naslednje predpostavke:
1. povezava med PC-jem in termometrom
2. instalacija programa
Pod 1: priloženi kabel vmesnika povežite z 9-polno Sub-D vtičnico »COM 1« na izključenem PC-ju in nato s 3,5 mm Stereo klinken vtičnico na termometru. Nato preverite povezave in vključite termometer in PC. Pod 2: digitalnemu termometru K204 je priložen CD. Program morate naložiti na PC. CD vstavite v ustrezen CD-ROM pogon. Sproži se samodejna Setup procedura. Sledite napotkom na zaslonu in končajte instalacijo s ponovnim zagonom »Finish«. Ali Kliknite na Start gumb in nato na polje »Programi«. Čisto spodaj kliknite na polje Windows-Explorer. Tu kliknite na polje »D« ali »E« ali »F«, odvisno od tega, kako je vaš CD-ROM pogon označen.
Prikazana je vsebina CD-ja. Dvakrat kliknite na ikono »Setup« in začne se procedura. Sledite napotkom na zaslonu. Po uspešni instalaciji in ponovnem zagonu odprite datoteko »Programmi« in kliknite na »Test Link« => »Se 309« in na koncu še enkrat na SE
309. Nato se hitreje ali počasneje (odvisno od delovnega spomina
in hitrosti računalnika) prikaže delovno okno.
IIZZVVAAJJAANNJJEE MMEERRIITTEEVV IINN PPRREENNOOSS PPOODDAATTKKOOVV
PRENOS PODATKOV
A) splošno Še vedno se nahajate v delovnem oknu. Na levi strani je slika termometra in eventualno »No Connection«, če je termometer izključen ali če ni priključen. Vključite termometer. Nato izgine prikaz »No Connection«. Če prikaz »No Connection« ne izgine, je problem na strani termometra (baterija) ali povezovalnega kabla ali instalacije programa. Začnite od začetka in poskušajte ponovno. V meniju so naslednja polja:
File za shranjevanje, tiskanje ali izhod. Real Time za grafično predstavitev meritve v dejanskem času
(Run ali Stop).
Datalogger za prenos shranjenih podatkov iz termometra na PC. View za vklop/izklop različnih pogledov oken. Com Port za urejanje vmesnika, če je Com 1 zaseden. Help datoteka z nemškim menijem in pomožnim tekstom v
angleščini. Exit za izhod iz programa. V spodnji vrstici delovnega okna lahko sledite statusu termologgerja: »On Connection« pomeni, da je povezava vzpostavljena ali »Off Connection« pomeni, da je povezava prekinjena.
B) Real-Time graf Kliknite na polje »Real Time« in na »run«. Če imate barvni zaslon, vidite 4 kontinuirane linije, ki predstavljajo temperature T1 (rumena), T2 (rdeča), T3 (zelena) in T4 (roza) v odvisnosti od časa T. Obe polji na levi strani v Real-Time grafu služita za prikaz ali skritje tabele pod napisom temperature in/ali za prikaz/skritje treh polj Start-Time (=štartni čas), Sampling Rate (=hitrost zajemanja) in Data-No. (=kontinuiran števec zajetih vrednosti temperature). Maksimalni čas za nastavitev Sampling Rate znaša 59 minut in 59 sekund. Najkrajša nastavitev znaša 2 s, torej vsaki 2 sekundi se prikaže nova vsebina zaslona (nove izmerjene vrednosti). Trije gumbi desno so »normalni kurzor« (simbol puščice) t.i. X­označevalnik za nameščanje X-oznak in T za tekstovni komentar v zadržanem napisu s temperaturo. Desno poleg (med »Undo Zoom« in »Graph Options«) se nahaja neopazno polje »Split«. Če kliknete nanj, se predstavitev mer spremeni iz enokanalne predstavitve na štirikanalno predstavitev in obratno. Opcije grafa S klikom na to polje pridete v nadaljnje okno z imenom »Customization«, kar pomeni »prilagoditev«. S tem poljem in ukazi lahko izdelate napis in opozorilo (glavno in podnapis) v različnih načinih pisave ali pa spremenite barvo ozadja ali umaknete mrežne črte. Y-os S klikom na to polje lahko definirate območje nastavitve temperature, npr. od –20 do +60 °C ali –50 do +200 °C. Enota je odvisna od nastavitve termometra in večje ko je območje nastavitve, toliko manj natančna je predstavitev. Da bi zaprli okno »Real-Time Graph«, morate klikniti na x zgoraj desno v meniju Graph. Pod zaslonom s kontinuiranimi temperaturami (kanal 1 do 4) se nahaja tabela, v kateri so registrirane najmanjše in največje temperature vsakega kanala skupaj s časom. Če zaustavite napis (Stop), je vidna tudi povrečna vrednost (AVG). Tako lahko npr. določite, kdaj se je neka temperatura na nekem tipalu kako spremenila.
C Data Logger S klikom na ta simbol se prikažeta dva podmenija: »Load« za sprožitev Dataloggerja in »Setup« za izravnavo merilnika s PC-jem (sinhorinizacija časa itd.). Če kliknete na »Load«, se prikaže mešanica Real-Time Grapha, MAX MIN predstavitve (spodaj) in prikaza »Data Set« levo poleg. Kliknite na enega izmed teh polj, da se vsebina pokaže na zaslonu. MAX in MIN vrednost od T1 do T4. V grafiki lahko s pomočjo leve tipke na miški (držite pritisnjeno) in kazalcem miške izvedete povečanje izreza (=Zoom) in ga odpravite s pritiskom na Undo Zoom.
Loading...
+ 1 hidden pages