VOLTCRAFT K202 User guide [cs]

Obsah
Strana
2-kanálový digitální teploměr se záznamníkem „306“ (K 202)
1. Úvod ..........................................................................................................1
2. Účel použití teploměru.............................................................................3
3. Rozsah dodávky .......................................................................................3
4. Bezpečnostní předpisy.............................................................................4
Manipulace s bateriemi........................................................................................................4
5. Součásti měřícího přístroje (teploměru).................................................5
6. Vložení (výměna) baterie..........................................................................6
7. Připojení konektorů kabelů se senzory měření teploty k přístroji ........7
8. Zapnutí a vypnutí přístroje (funkce automatického vypínání)...............7
9. Funkce ovládacích tlačítek teploměru....................................................7
a) Funkce tlačítka „MAX MIN“..............................................................................................7
b) Funkce tlačítka „TIME“ (zobrazení a nastavení správného data a času).........................8
c) Funkce tlačítka „HOLD“ (podržení zobrazení naměřené hodnoty teploty na displeji)......8
d) Funkce tlačítka „REC“ (zaznamenávání naměřených hodnot teplot) ..............................9
10. Popis funkcí konektorů „OUTPUT“ a „DC 9 V“....................................9
11. Provádění měření teplot.......................................................................10
12. Instalace software „SE305“ .................................................................11
Minimální požadavky na vybavení počítače (notebooku) ..................................................11
Instalace software..............................................................................................................11
1. Úvod
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup 2-kanálového teploměru se záznamníkem. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
13. Přenos naměřených hodnot teplot z teploměru do počítače............11
Zobrazení naměřených hodnot teplot v reálném čase.......................................................12
Načtení naměřených hodnot teplot z teploměru do počítače.............................................12
14. Údržba a čištění měřícího přístroje (kalibrace teploměru) ................12
Kalibrace teploměru...........................................................................................................12
15. Technické údaje....................................................................................13
2
2. Účel použití teploměru
přiloženými termočlánky (senzory měření teploty) typu „K“ nelze měřit teplotu
Tento dvoukanálový digitální teploměr se záznamníkem naměřených hodnot (Data-Logger) je určen k měření teploty v laboratořích nebo v průmyslových podnicích.
S tímto měřícím přístrojem s použitím vhodných čidel typu „K“ (termočlánků) můžete změřit teplotu povrchu různých předmětů (například radiátorů topení) či jiných suchých médií současně na dvou různých místech v rozsahu od „– 200 °C“ až do „+ 1370 °C “.
S přiloženými dvěma termočlánky (senzory měření teploty) typu „K“ můžete změřit teplotu suchých objektů v rozsahu od „– 50 °C “ až do „+ 200 °C“.
S objektů pod napětím. Mohlo by to způsobit zničení přístroje. Rozhodující při měření teploty je, aby nebyl měřící přístroj vystaven teplotám, které chcete změřit. Těmto teplotám může být vystaven pouze hrot senzoru (termočlánku) k měření teploty. S tímto termočlánkem nelze měřit teplotu vody nebo jiných kapalin!
Tento dvoukanálový teploměr je vybaven funkcí podržení zobrazení naměřených hodnot teplot na svém displeji (HOLD) k provedení jejich případného zaprotokolování a automatickým vypínáním teploměru v případě jeho nečinnosti po uplynutí 30 minut. Naměřené hodnoty teplot můžete na displeji teploměru zobrazit v „°C“ (stupn ě Celsia) nebo „°F“ (stupně Fahrenheita) včetně naměřených maximálních a minimálních teplot (MAX MIN)
Do vnitřní paměti tohoto digitálního teploměru lze uložit až 16.312 naměřených hodnot teplot, které můžete poté převést do osobního počítače (notebooku) pomocí přiloženého kabelu a vyhodnotit je v počítači přiloženým vyhodnocovacím programem „SE305“ (po provedení jeho instalace).
K tomuto měřícímu přístroji si můžete u firmy Conrad dále objednat ponorný senzor měření teploty kapalin s rozsahem od – 50 °C až do + 1150 °C (obj. č.: 12 07 44) nebo vpichovací (zapichovací) senzor měření teploty s rozsahem od – 50 °C až do + 600 °C (obj. č.: 12 07 45).
K napájení tohoto teploměru slouží jedna baterie s jmenovitým napětím 9 V nebo vhodný externí síťový napájecí zdroj (adaptér).
Tento měřící přístroj splňuje požadavky platných evropských norem včetně příslušné směrnice o elektromagnetické slučitelnosti. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k používání měřícího přístroje. Jestliže tento výrobek předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
3. Rozsah dodávky
Teploměr, 2 termočlánky (senzory měření teploty) typu „K“ (- 50 °C až + 200 °C) 1 baterie 9 V, CD se software, kabel k propojení teploměru s osobním počítačem (notebookem) Návod k obsluze a brašna k uložení teploměru a jeho příslušenství
3
4. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným
Tento měřící přístroj opustil výrobní závod v bezvadném stavu a je technicky bezpečný. Aby byl tento stav zachován a abyste zajistili bezpečné používání přístroje, musíte respektovat následující bezpečnostní pokyny a varování:
Měřící přístroje a jejich příslušenství nejsou dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nevystavujte tento teploměr silným otřesům (nárazům) a vibracím, vysokým teplotám (přímému
slunečnímu záření) jakož i silnému mechanickému namáhání a nenamáčejte jej nikdy při jeho čištění do vody nebo do jiných kapalin.
Nepoužívejte tento měřící přístroj k měření teploty nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla tento přístroj za určitých okolností zničit. Ponechte v tomto teploměr v klidu tak dlouho, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí (místnosti).
Nevystavujte dále tento měřící přístroj silným elektromagnetickým nebo magnetickým polím, která se vyskytují v blízkosti elektrických přístrojů (reproduktory, transformátory, elektrické motory, bezdrátové telefony, radiostanice atd.). Magnetická elektromagnetická pole by mohla způsobit nepřesná zobrazení naměřených hodnot teploty na displeji přístroje.
Manipulace s bateriemi
zacházením d teploměrem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. .
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) není dovoleno provádět vlastní úpravy nebo změny ve vnitřním zapojení teploměru! Neopravujte sami tento přístroj a neprovádějte sami výměnu žádných jeho součástek. V těchto případech ztratíte jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky přístroje. S opravami přístroje se obraťte na svého prodejce, který Vám zajistí jeho opravu v autorizovaném servisu.
Dejte pozor na to, že obyčejné baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze!
Nenechávejte baterie volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie nepatří do rukou malých dětí!
Pokud nebudete tento teploměr delší dobu používat, vyndejte z něj baterii. Tato by mohla vytéci a způsobit poškození teploměru.
Vyteklé nebo jinak poškozené baterie (akumulátory) mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice!
Vybité baterie jsou zvláštním odpadem a nepatří v žádném případě do normálního domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento měřící přístroj používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete příslušné informace, požádejte o radu zkušeného odborníka.
4
5. Součásti měřícího přístroje (teploměru)
1 Zdířky „T1“: Připojení konektoru prvního senzoru měření teploty. 2 Zdířky „T2“ : Připojení konektoru druhého senzoru měření teploty.
LCD displej.
3
4
Tlačítko : Zapnutí a vypnutí teploměru.
5 Tlačítko „TIME“: Zobrazení nastaveného data a času. 6 Tlačítko „REC “: Tlačítko zapnutí funkce ukládání naměřených hodnot teplot do vnitř
paměti teploměru. Zvýšení hodnoty v režimu nastavení teploměru (například času).
7 Tlačítko „MAX MIN“: Zobrazení naměřené maximální a minimální hodnoty teploty. Přepnutí
teploměru do režimu jeho nastavení.
8 Tlačítko „HOLD“: Podržení zobrazení naměřené hodnoty teploty na displeji teploměru. 9 Tlačítko „°C / °F “: Přepínač jednotek měření teploty „°C“a „°F“. Snížení hodnoty v režimu
nastavení teploměru (například času).
5
10 Trimr „CAL“: Provedení kalibrace teploměru (přesné nastavení hodnoty teploty, například
podle jiného přesného teploměru).
11 Konektor (zdířka) „OUTPUT“. Sériový interface „RS-232“ (jack stereo, 3,5 mm) k propojení
teploměru s osobním počítačem (notebookem).
12 Konektor „DC 9 V“: Připojení externího napájení teploměru. K tomuto konektoru můžete
připojit vhodný síťový napájecí zdroj (adaptér) s následujícími parametry. Válcový konektor kabelu tohoto zdroje s výstupním stejnosměrným napětím 9 V, který musí dodávat minimální proud 100 mA a který musí mít vnitřní kontakt „–“ (minus).
Otvor se závitem k přišroubování stojánku (stativu).
13
Kryt bateriového pouzdra (prostoru k vložení napájecí baterie).
14
6. Vložení (výměna) baterie
K napájení tohoto přístroje slouží jedna baterie s jmenovitým napětím 9 V. Jakmile se na displeji teploměru vlevo nahoře zobrazí symbol vybité baterie (napětí do
vložené baterie je nižší než 7,3 V), proveďte v teploměru její výměnu.
Vypněte teploměr.
Odpojte teploměr od osobního počítače (notebooku).
Odpojte od teploměru senzory (čidla) měření teploty.
Posuňte na zadní spodní straně teploměru kryt bateriového pouzdra směrem dolů.
Vyndejte baterii z pouzdra a odpojte ji od konektorů (červený a černý kabel). Připojte k těmto
konektorům novou baterii a vložte ji do bateriového pouzdra.
Uzavřete opět kryt bateriového pouzdra.
6
Loading...
+ 4 hidden pages