VOLTCRAFT IRF 260-10S User guide [hu]

IRF260-10S“ INFRAVÖRÖS HÕSZIVÁRGÁS KERESÕ Rend. sz. 631768 631768
Rendeltetésszerû használat
Az infravörös hõszivárgás keresõ a hõszivárgási helyek és hõhidak gyors meghatározására szolgál. A mérõmûszer fény- és hangjelzéssel figyelmeztet, ha a beállított határértékhez közelít. A tápáramellátást egy 9 V-os elem/akkumulátor szolgáltatja. A mûszert nem szabad nyitott állapotban, nyitott elemtartóval, ill. elemtartófedél nélkül mûködtetni. Kedvezõtlen környezeti feltételek között (pl. por, gyúlékony gázok, gõzök vagy oldószerek jelenléte) tilos méréseket végezni. Feltétlenül vegye figyelembe a jelen használati útmutató biztonsági elõírásait! A készülék megfelel a nemzeti és az európai törvényi elõírásoknak. Az összes elõforduló cégnév és készülékmegnevezés a mindenkori tulajdonos márkaneve. Minden jog fenntartva.
A szállítás tartalma
• Infravörös hõszivárgás keresõ
• 1 db 9V-os elem
• Használati útmutató.
A szimbólumok magyarázata
A háromszögbe foglalt felkiáltójel a használati útmutatóban fontos utasításra utal A "nyíl" piktogram különleges tanácsokra és a kezelési tudnivalókra hívja fel a figyelmet.
Biztonsági tudnivalók
A használati útmutató elõírásainak be nem tartásából eredõ károk esetén
érvényét veszíti a szavatosság/garancia! A következményes károkért nem vállalunk felelõsséget. A szakszerûtlen kezelésbõl vagy a biztonsági elõírások figyelmen kívül hagyásából eredõ tárgyi- vagy személyi károkért nem vállalunk felelõsséget! Ilyen esetekben megszûnik a szavatosság/garancia.
• Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) a készüléket nem szabad önkényesen átépíteni és/vagy módosítani. Ne szedje szét a készüléket!
• A készülék nem játék. A gyerekek jelenlétében legyen emiatt különösen óvatos. Használja úgy a készüléket, hogy gyerekek ne érhessék el.
• Ne használja azonnal a készüléket, ha hideg helyrõl meleg helyiségbe vitte. Az eközben keletkezõ kondenzvíz bizonyos körülmények között tönkreteheti.
• Kerülje a következõ kedvezõtlen környezeti körülményeket a felállítás helyén, vagy a szállításnál: hideg vagy hõség, közvetlen napsugárzás por vagy éghetõ gázok, gõzök, vagy oldószerek
- erõs rázkódás, ütés
• Ne hagyja a csomagolóanyagot felügyelet nélkül heverni, mert az kisgyerekek kezében veszélyes játékszerré válhat.
• Bánjon óvatosan a készülékkel, lökés, ütés, vagy már kis magasságból való leejtés is kárt okozhat benne.
• Ne mérjen átlátszó felületen vagy mûanyagokon keresztül. Megnövelheti a mérési hibákat.
• Soha ne nézzen bele a lézersugárba, és ne irányítsa azt emberekre vagy állatokra. A lézersugárzás szemsérüléshez vezethet.
• Ne szedje szét a készüléket. Beállítási és karbantartási munkákat csak szakképzett személyzet végezhet. A szakszerûtlen kezelés esetében veszélyes lézersugárzás állhat elõ.
• A készülék a 2. lézerosztályba tartozó lézerrel van felszerelve. A szállításban többnyelvû, lézerveszélyre figyelmeztetõ táblák találhatók
• A készüléket nem szabad elektromágneses tér, túl magas páratartalom, valamint folyadékok hatásának kitenni. Szabad téren használva gondoskodjon a mûszer megfelelõ védelmérõl.
• A lézer berendezés használatánál feltétlenül ügyelni kell arra, hogy a lézersugár ne irányuljon személyekre, állatokra vagy reflektáló felületekre.
• A lézersugárzás veszélyes lehet, ha a lézersugár vagy egy visszavert sugár a védetlen szembe kerül. Mielõtt a lézerberendezést üzembe helyezné, tájékozódjon az ilyen jellegû lézeres készülékre vonatkozó törvényi rendelkezések és az óvórendszabályok felõl.
Kezelõszervek
1) indikátor-világítás 7) lézer
2) LC-kijelzõ 8) IR-érzékelõ
3) lézer nyomógomb 9) be/ki/tartás(HOLD) gomb
4) „SET/REF/°C/°F“ nyomógomb 10) elemtartó
5) az indikátorérték tolószabályzója 11) az elemtartó fedele
6) az LC-kijelzõ világítás gombja
-
Kijelzõ
A: elemszimbólum B) referenciaérték kijelzése C) „SCAN“ (letapogatás) üzemmód D) „HOLD“ (tartás) üzemmód E) IR-érzékelõ hõmérséklet-kijelzése F) indikátorérték-kijelzés G) „°C/°F“ mértékegység
Az elem/akkumulátor berakása/cseréje
1. Gyenge elem-/akkumulátor-töltöttség esetén az LC kijelzõn a
szimbólum jelenik meg ("A"). Ki kell cserélni az elemet/fel kell tölteni az akkumulátort.
2. Óvatosan hajtsa fel elõrefelé az elemtartó fedelét (11).
3. Vegye ki a kimerült elemet az elemtartóból (10), és rakjon be helyes polaritással egy azonos típusú új elemet (lásd Mûszaki adatok). Ne alkalmazzon eközben erõszakot.
4. Hajtsa óvatosan vissza az elemtartó fedelét (11), amíg hallhatóan be nem kattan. A mérõmûszer ezzel üzemkész.
Kezelés a) Általános tudnivalók
Kapcsolja be a készüléket a „9“ gomb rövid megnyomásával. A „9“ gomb újabb megnyomására elkezdõdik a mérés. Az LC-kijelzõn megjelenik a „SCAN“ érték. A mérés folyamán az infravörös-érzékelõ (8)“ a rögzített objektum felületi hõmérsékletét határozza meg. Ez a megállapított érték
jelenik meg „E“ hõmérséklet értékként az LC-kijelzõn. „B“
A küszöbérték
a világítás
a világítás
referenciaértékként a pillanatnyilag mért külsõ hõmérsékletet mutatja. Irányítsa nyugodtan a mûszert a mérendõ tárgyra, hogy jó mérési eredményeket kapjon. Amint felengedi a „9“ nyomógombot, az éppen mért érték rögzül, és megjelenik az LC-kijelzõn a „HOLD“ (tartás) kiírás. A „9“ nyomógomb újbóli megnyomásával egy új mérés kezdõdik meg.
b) Hangjelzés és indikátor-világítás
A készülék hangjelzésre képes, és színes a kijelzõ megvilágítása. „1“. A hangjelzés az indikátor-világítással szinkronban változik a mért hõmérséklet szerint. Ez gyors mérést tesz lehetõvé, ha nincs szükség pontos mérési eredményekre . Indikátor-értékül három hõmérséklet áll rendelkezésre (0,5°C – 2,5°C – 5°C). Állítsa ehhez az „5“ tolószabályzót a kívánt állásba. Az aktuális beállított „F“ érték megjelenik az LC-kijelzõn. Ha az „5“ tolószabályzó az „OFF“ állásban van, ki van kapcsolva a hangjelzés és az „1“ indikátor-világítás. Az indikátorértékek pontosabb meghatározását lásd a „d“ fejezetben.
c) Célzólézer
A tárgy jobb megcélzásához a mûszerbe egy lézer van beépítve. A lézert az „3“ gomb rövid megnyomásával lehet aktiválni. Az LC-kijelzõn megjelenik a szimbólum. Figyeljen arra, hogy ne tartózkodjanak személyek vagy állatok a lézersugár útjában. A lézer inaktiválására nyomja meg egyszer röviden a „3“ nyomógombot.
Az IR mérési folt mérete („distance to spot ratio – ds“) (távolság/folt arány)
A pontos mérési eredmények eléréséhez a mérendõ tárgynak nagyobbnak kell lennie az infravörös hõmérõ IR-mérõfoltjánál -(mérési távolság/mérési felület arány). A megállapított hõmérséklet a mért felület átlaghõmérséklete. Minél kisebb a mérendõ tárgy, annál rövidebbnek kell lennie az infravörös hõmérõ távolságának tõle. A mérõfolt pontos mérete a következõ diagramból vehetõ ki.
D:S = 10:1
BEÁLLÍTÁSOK a) Hõmérsékletegység „°c/°F“
A készülék °C-ban vagy °F-ban is képes kijelezni a hõmérsékletet. A mértékegység módosításához tartsa megnyomva legalább 2 másodpercig a „4“ gombot. A pillanatnyilag beállított mértékegység (G) látható a kijelzõn.
b) A kijelzõ megvilágítása
A jobb leolvashatóság érdekében a mûszer kijelzõjének van megvilágítása. Ez a világítás tetszés szerint bekapcsolható vagy kikapcsolható. A
Energiatakarékosság okából a „HOLD“ üzemmódban a mûszer 15 másodperc múlva automatikusan kikapcsolódik
bekapcsoláshoz nyomja meg egyszer röviden a „6“ nyomógombot. Az LC­kijelzõ világít. A világítás kikapcsolásához nyomja meg újra egyszer röviden a „6“ nyomógombot
c) A referenciaérték rögzítése
Mérés közben az LC-kijelzõn az aktuális hõmérséklet-referenciaérték (B) látható. Ez az érték folyton kiigazításra kerül. Az értéknek az adott méréshez való rögzítéséhez nyomja meg egyszer röviden a „SET/REF/°C/°F“ nyomógombot. A rögzített „B“ referenciaérték megjelenik az LC-kijelzõn.
d) Indikátorértékek
A hangjelzés és az indikátor-világítás küszöbértéke három fokozatban állítható. Az indikátorértékek ekkor 0,5°C, 2,5°C vagy 5°C. Állítsa ehhez az „5“ tolószabályzót a kívánt állásba. Példa a kijelzésre 23,1°C-os mért referenciahõmérsékletnél
a világítás kék
OFF (ki) 0,5°C … - 22,6°C 22,7°C – 23,5°C 23,6°C - … 2,5°C … - 20,6°C 20,7°C – 25,5°C 25,6°C - … 5°C … - 18,1°C 18,2°C - 28°C 28,1°C - …
Karbantartás és tisztítás
A készülék az idõnkénti elemcserétõl eltekintve nem igényel karbantartást. Ne tisztítsa a készüléket bekapcsolt állapotban. A készülék külsejét elegendõ száraz, tiszta, puha kendõvel letörölni. Ne használjon agresszív tisztítószert, mert az elszínezheti a készüléket. A kijelzõ felületének a tisztításakor ne nyomja a kendõt nagyon erõsen rá a felületre, mert könnyen összekarcolódhat. Az érzékelõ (8) üvegét csak akkor tisztítsa, ha szükséges, és csak egy tiszta puha kendõvel.
Eltávolítás a) Általános tudnivalók
Az elhasználódott készüléket az érvényes törvényi elõírásoknak megfelelõen kell eltávolítani. Vegye ki a mûszerbe berakott elemet/akkut, és külön távolítsa el .
b) Elemek és akkumulátorok
A végfelhasználó törvényileg (elemekre vonatkozó rendelet) kötelezett az elhasznált elemek és akkumulátorok leadására, tilos õket a háztartási szemétbe dobni! A károsanyag tartalmú elemek/akkumulátorok az itt látható szimbólumokkal vannak megjelölve, amelyek a háztartási szemét útján történõ eltávolítás tilalmára utalnak. A mérvadó nehézfémekre vonatkozó jelölések: Cd=kadmium, HG = higany Pb = ólom Az elhasznált elemek/akkuk ingyenesen leadhatók a lakóhelye gyûjtõállomásain, fiókjainkban, valamint minden olyan helyen, ahol elemeket/akkukat forgalmaznak.
- Mûszaki adatok
Tápellátás ..................................9 V-os elem
Hõmérséklet mérési tartomány......................-50°C – 260°C/-58°F – 500°F
Hõmérséklet feloldása..............0,1°C
Mûködési idõ.........................................< 0,5 ms
Emissziófok ......................................0,95
Optika 10:1
Pontosság ..........................................±(3 % + 3°C/5°F)
Méretek........................183,4 x 131,3 x 37 mm (m x h x sz)
Súly.................................................220 gramm
Loading...