VOLTCRAFT IR 900-30S User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
Infravörös hőmérő IR 900-30S
Megrend. szám: 10 09 20
Kezelési utasítás
Az infravörös hőmérő egy érintés nélküli hőmérsékletmérő műszer. Megállapítja a hőmérsékletet a tárgy által kisugárzott infravörös energia és az emissziófok alapján. Különösen hasznos forró, nehezen hozzáférhető vagy mozgó tárgyak hőmérsékletének mérésénél. A műszer a tárgy felületi hőmérsékletét méri. Nem alkalmas üveg, műanyag vagy más átlátszó felületen keresztül való mérésre. A mérési tartománya -500-től 9000C-ig terjed. Feszültséget egy 9 V-os elem biztosít. A műszer elektromágneses összeférhetőség szempontjából be van vizsgálva és kielégíti az érvényes európai irányelveket. A CE megfelelőség bizonyítást nyert, a megfelelő nyilatkozatok a gyártónál rendelkezésre állnak. A fent leírtaktól eltérő használat nincs megengedve és a termék károsodásához vezethet. A kezelési útmutatót olvassuk át és őrizzük meg későbbi utánanézés céljából.
Jellemzők
Az alsó és felső riasztási értéknél látható és hallható jelzés A mérés alatt tárolja a maximális-, minimális-, különbség- vagy átlag hőmérséklet-értékeket Folyamatos mérési funkció Emissziófok beállítható 0,10 és 1,00 között Kiegészítő hőmérséklet mérés K típusú kontakt érzékelővel A kijelzőn bekapcsolható háttér megvilágítás 20 mérési eredmény befogadására alkalmas tároló
Szállítás tartalma
Infravörös hőmérő Tároló táska 9 V-os elem K típusú érzékelő Kezelési útmutató
E kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából eredő károsodásnál elvész a garancia. Következményi károkért semmiképpen sem felelünk. A szakszerűtlen kezelésből, a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásából eredő károkért nem felelünk.
Ilyen esetekben érvényét veszti a garancia is. Biztonsági- és engedélyezési (CE) okokból a termék önkényes átépítése és/vagy átalakítása nem megengedett.
A műszert ne tegyük ki jelentősebb mechanikai igénybevételnek vagy erős rázkódásnak.
A műszer ne legyen kitéve erős elektromágneses mező, szélsőséges hőmérséklet közvetlen napsugárzás és nedvesség hatásának.
Ne tegyük ki magas páratartalom vagy folyadékok hatásának. Szabadban csak megfelelő időjárási körülmények ill. megfelelő védelem mellett használjuk.
Vízgőz, por, füst és/vagy gőzök a műszer optikáját
befolyásolhatják, és hibás méréshez vezethetnek. Ne nézzünk bele közvetlenül, vagy optikai
eszközökkel a lézersugárba. A lézersugarat sohase irányítsuk tükörre vagy más
visszaverő felületre - az ellenőrizetlen irányú lézersugarak embereket és állatokat érhetnek.
A lézersugarat ne irányítsuk emberekre vagy állatokra.
A lézert mindig csak felügyelet alatt álló területen használjuk. Korlátozzuk a sugár útját lehetőleg árnyékolással vagy
paravánnal. A sugár útját lehetőleg ne szemmagasságban vezessük. A termék az EN 60825-1:1994+A1:2002+A2:2001 szerinti 2
osztályú lézerrel van ellátva. A szállításhoz különböző nyelveken lézerre figyelmeztető feliratok tartoznak. A megfelelőt helyezzük el a lézeren.
Figyelem: A készüléknek a beállítástól eltérő beállításoknak a kezelési útmutatón túlmenő megváltoztatása veszélyes sugárhoz vezethet.
Hirtelen hőmérsékletváltozás után ne helyezzük a műszert azonnal üzembe, mert a kondenzálódott pára tönkreteheti. A lencsére lecsapódó pára szintén hibás mérésekhez vezet. Várjuk meg, amíg a műszer felveszi a környezet hőmérsékletét. A műszer nem játékszer. Gyerekek kezébe nem való és háziállatoktól is tartsuk távol. A műszeren szerviz- javítási- és karbantartási munkát csak szakszerviz végezhet.
működtetése, ill. a
Kezelő elemek
1. Kijelző
2. „Felfelé” gomb
3. „Mode” gomb
4. K-típusú hőmérséklet érzékelő csatlakozó
5. Elemtartó rekesz
6. „Háttérvilágítás” gomb
7. Mérőgomb
8. „Lefelé” gomb
0
9.
C / 0F átkapcsoló
10. Átkapcsoló folyamatos mérésre, „LOCK”
11. Riasztás átkapcsoló, „SET ALARM”
12. Mérőnyílás
13. Lézer kilépő nyílás
14. „Scan” mérés kijelzés
15. „Hold” (kimerevítés) kijelzés a mért érték rövid tárolására
16. Automatikus emissziófok megállapítás jelzés
17. Emissziófok határértékek
18. Mért érték
19. Másod számérték funkció kijelző
20. Másod számérték kijelző
21. Lézer és folyamatos mérés jelzése
22. Mértékegység
23. Lemerült elem jelzés
24. Riasztás jelzése, Hi-alarm, Lo alarrm
0
C / 0F
1
Elem behelyezése
Az elemek behelyezésénél ügyeljünk a helyes polaritásra. Vegyük ki az elemeket, ha a készüléket hosszabb ideig nem használjuk, a kifutásból eredő károk elkerülésére. Kifutott, sérült elemek marási sérüléseket okozhatnak.
Az elemeket gyerekek által el nem érhetően tároljuk. Az elemeket ne hagyjuk szanaszét, a gyerekek vagy háziállatok lenyelhetik őket. Valamennyi elemet egyszerre cseréljük. A használt és új elemek vegyes használatától kifuthatnak az elemek. Elemet ne szedjünk szét, óvjuk a rövidzárlattól, és ne dobjuk tűzbe. Fel nem tölthető elemeket ne kíséreljünk meg feltölteni, robbanásveszély!
Cseréljük ki az elemeket, ha a kijelzőn az üres elem szimbólum (23) megjelenik.
1. Felbillentve nyissuk fel az elemtartó rekesz fedelét, így férjünk hozzá az elemtartó rekeszhez (5).
2. Vegyük le az elhasznált elemet az elem­csatlakozóról és csatlakoztassunk hozzá – helyes polaritással – egy friss elemet. A csatlakozó úgy van kialakítva, hogy csak helyes polaritással lehet hozzá csatlakozni; ne erőltessük.
3. Zárjuk le az elemtartó rekeszt a fedél (5) becsukásával.
Használat
Működés
Az infravörös hőmérő az objektum felületi hőmérsékletét méri. A műszer érzékelője a tárgy által kibocsátott, róla visszavert és rajta átbocsátott hősugárzást érzékeli, és ezt az információt hőmérséklet-értékre változtatja át.
Az emisszió fok értékét használják egy anyag energia kisugárzási jellemzőinek leírására. Minél nagyobb ez az érték, annál jobban képes az anyag sugárzás kibocsátására. Sok szerves anyag és felület emisszió foka 0,95. Fém felületeknek vagy csillogó anyagoknak alacsonyabb az emisszió foka és ezért pontatlan mérési eredményeket adnak. Ezért az IR 900-30S műszeren beállítható az emisszió fok.
A mérés
1. Hőmérsékletméréshez irányítsuk az IR érzékelő nyílását, lehetőleg függőlegesen, a mérendő objektumra. Ügyeljünk arra, hogy a mérendő objektum ne legyen kisebb a műszer IR mérőfoltjánál (lásd a mérési folt méreténél).
2. Nyomjuk meg az (7) mérőgombot és tartsuk megnyomva. A kijelzőn (18) leolvasható a mért érték. A leolvasott mért érték az IR mérőfolt átlagos felületi hőmérsékletének felel meg. A mérés alatt a kijelzőn „SCAN” (14) olvasható.
3. A mérőgomb (7) elengedése után, a jobb leolvasás érdekében az utolsó mért érték a kijelzőn kb. további 7 másodpercig látható. Ez alatt az idő alatt a „HOLD” (rögzítve) (15) felirat is látható.
4. 7 másodperccel a mérés gomb (7) elengedése után a műszer automatikusan kikapcsol.
5. A hőmérséklet mérési tartomány túllépése esetén a kijelzőn „- -" látható.
A legmelegebb pont megállapításához a mérendő tárgyat megnyomott mérőgombbal (7) cikkcakkos mozgással szisztematikusan le kell tapogatni, amíg a legmelegebb pontot meg nem találjuk. A készülék a másod-kijelző maximális- (MAX), átlag- (AVG) vagy különbség- (DIF) hőmérsékletet jelzőfunkcióval rendelkezik.
n (20) a minimális- (MIN), vagy
Az infravörös hőmérő fel kell vegye a környezet hőmérsékletét ahhoz, hogy helyes értéket mutasson. Helyváltoztatáskor hagyjuk, hogy a műszer az új környezet hőmérsékletet felvegye.
A fényes felületek meghamisítják a mérési eredményt. Ennek kompenzálására a csillogó felületeket ragasztószalaggal vagy matt fekete festékkel be kell vonni. A műszer nem mér átlátszó felületeken, pl. üvegen keresztül. Ekkor az üveg felületi hőmérsékletét méri.
Magas hőmérsékletek közelről való tartós mérésénél maga a műszer is felmelegszik, és ezért hibásan mér. Pontos méréshez minél nagyobb a hőmérséklet, annál nagyobb távolságból mérjünk, a lehető legrövidebb ideig.
Infravörös mérési folt méret – Távolság / mérési felület viszonyszám (Distance to Spot ratio; D/S)
Pontos mérési eredmények eléréséhez a mérendő tárgy nagyobb kell legyen, mint az infravörös hőmérő mérőfoltja. A megállapított hőmérséklet a mért felület átlaghőmérséklete. Minél kisebb a mérendő tárgy, annál közelebb kell legyen az infravörös hőmérőhöz. A pontos mérőfolt méretet az alábbi diagramból vehetjük (ugyanez a készülékre is rá van nyomtatva). Pontos méréshez a mérendő tárgy legalább a mérőfolt kétszerese legyen.
Célzólézer A célzó-lézer aktiválható és deaktiválható. Az aktiváláshoz a
mérőgomb (7) megnyomásával kapcsoljuk be a mérőműszert. Nyomjuk meg a háttér megvilágítás és lézer gombot (6). Ha a lézer aktiválva van, a kijelzőben a „cél lézer aktiválva” (21 háromszögben sugár- szimbólum) jelenik meg. A háttér megvilágítás és lézer (6) gombot újból megnyomva a cél lézert deaktiváljuk, a „cél lézer aktiválva” (21 szimbólum) kialszik.
Háttér megvilágítás Amikor a műszer be van kapcsolva, a háttér megvilágítás és lézer
gombbal (6) a háttér megvilágítást be és kikapcsolhatjuk. Nyomogassuk a gombot, amíg a háttér megvilágítás be- ill. ki nem kapcsol.
0C/0
F mértékegység változtatás
Az elemtartó rekeszben lévő kapcsolhatjuk át a mértékegységet
0C/0
F átkapcsolóval (9)
0
C (Celsius fokról) 0F
(Fahrenheit fokra). Folyamatos mérési mód (LOCK)
A műszer hosszú távú mérésekhez folyamatos mérési funkcióval rendelkezik. A mérőgomb (7) megnyomásával kapcsoljuk be a műszert. A folyamatos mérési funkció aktiválásához állítsuk az elemtartó rekeszben lévő „LOCK” átkapcsolót (10) „ON” állásba és nyomjuk meg a mérőgombot (7). A műszer innen folyamatosan mér, amíg a mérőgombot (7) ismét meg nem nyomjuk. A folyamatos mérés alatt a cél lézer és a háttér megvilágítás be- és kikapcsolható.
Beállítás és funkció menü
Az IR 900-30S beállítás- és funkció menüvel rendelkezik. A „MODE” (3) gomb rövid megnyomásával belépünk a menübe. Nyomogassuk a „MODE” gombot, amíg a menüben a kívánt beállítási funkcióba nem jutunk. A beállítási menüben az
2
Loading...
+ 2 hidden pages