VOLTCRAFT FC-2500 User guide [cs]

3-kanálový měřič frekvencí FC-2500
Obj. č.: 12 05 58
Obsah
Strana
1. Úvod.................................................................................................................1
2. Účel použití měřícího přístroje....................................................................... 3
3. Bezpečnostní předpisy................................................................................... 4
4. Součásti přístroje (ovládací tlačítka atd.)......................................................5
5. Poznámky k používání měřícího přístroje..................................................... 7
6. Vlastní provádění měření frekvencí...............................................................8
a) Zapnutí a vypnutí měřícího přístroje ........................................................................................8
b) Volba vstupu (kanálu) a rozsahu měření frekvencí..................................................................8
c) Nastavení času hradla (vzorkovací, snímací rychlosti) ............................................................8
d) Nastavení citlivosti vstupu (kanálu) „C“....................................................................................8
e) Nastavení doby trvání snímání signálu a rozlišení zobrazení naměřené hodnoty...................9
f) Podržení zobrazení aktuální naměřené hodnoty na displeji přístroje ....................................... 9
g) Měření doby trvání periody signálu (kanál „C“)........................................................................9
h) Funkce měření vztažné (referenční, relativní) hodnoty..........................................................10
i) Ukládání minimálních, maximálních a průměrných hodnot do vnitřní paměti přístroje ...........10
j) Funkce automatického vypínání přístroje při jeho nečinnosti..................................................10
k) Signalizace překročení rozsahu měření.................................................................................10
7. Výměna baterií v měřícím přístroji............................................................... 11
Manipulace s bateriemi..............................................................................................................11
8. Údržba a čištění měřícího přístroje..............................................................11
9. Technické údaje ............................................................................................ 12
Vážený zákazníku, děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup 3-kanálového měřiče frekvencí FC-2500.
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
10. Záruka ..........................................................................................................12
2
2. Účel použití měřícího přístroje
Měřící přístroj „FC-2500“ představuje profesionální tříkanálový elektronický digitální měřič kmitočtu se třemi vstupy, pomocí kterého změříte na kanálu A frekvenci až 2,5 GHz s impedancí 1 M, na kanálu B až do 500 MHz a na kanálu C až 10 MHz s impedancí 50 .
Na vstup (kanál) C nesmíte přivést vyšší efektivní napětí než 88 Vef, vstupy (kanály) A a B nesmějí být zatíženy vyšším špičkovým napětím než 5 Všš (špička – špička).
Vstupy tohoto přístroje musejí být galvanicky odděleny od sítě (nebezpečí úrazu elektrickým proudem po dotyku přístroje rukou).
Změřené hodnoty frekvencí (10 až 2500 MHz) zobrazuje tento měřící přístroj na přehledném 8-místném LCD displeji.
K napájení tohoto přístroje slouží 4 alkalické baterie 1,5 V velikosti „AA“ (UM3) nebo vhodný síťový napájecí zdroj se stabilizovaným stejnosměrným napětím 9 V DC, který je schopen dodávat minimální proud 300 mA. Polarita vnitřního kontaktu válcového konektoru (jacku) kabelu tohoto externího napájecího zdroje musí být plus (+). U Conrada si můžete například objednat pod objednacím číslem „51 19 91“ síťový napájecí zdroj s následujícími parametry: 230 V AC 3 - 12 V DC / 600 mA. Tento napájecí zdroj můžete používat také k napájení jiných přístrojů
U tohoto výrobku byla doložena shoda s příslušnými evropskými normami (EN 61010) a směrnicemi o bezpečnosti a o elektromagnetické slučitelnosti (směrnice Evropského společenství „89/336“ o elektromagnetické slučitelnosti a směrnice „72/23“ o nízkých napětích). Odpovídající prohlášení o této shodě a příslušné doklady jsou uloženy u výrobce.
Abyste tento měřící přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste si tento návod k obsluze přečetli a dodržovali všechny pokyny a bezpečnostní předpisy, které jsou v tomto návodu k obsluze uvedeny.
Tento návod k obsluze je součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Jestliže tento výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Dodržujte bezpodmínečně bezpečnostní předpisy a pokyny, které jsou uvedeny v jednotlivých kapitolách tohoto návodu k obsluze!
Provádění měření s tímto přístrojem v nepříznivých podmínkách okolí není dovoleno. Mezi nepříznivé okolní podmínky patří:
- příliš vysoká vlhkost (mokro),
- výskyt zvířeného prachu nebo hořlavých plynů, výparů ředidel barev a laků nebo chemických rozpouštědel (aceton, benzín, toluen atd.).
- bouřka nebo bouřkové podmínky, silná elektrostatická pole atd.
Jiný způsob používání tohoto měřícího přístroje, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k jeho poškození nebo ke zničení. Kromě jiného by toto mohlo být spojeno s nebezpečím vzniku zkratu, úrazu elektrickým proudem atd. Na výrobku nesmějí být prováděny změny nebo přestavby v jeho vnitřním zapojení!
3
3. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením s tímto měřícím přístrojem nebo nedodržováním následujících bezpečnostních předpisů. V těchto případech zanikají jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky výrobku.
Uvnitř tohoto přístroje se nenacházejí žádné díly nebo součásti, které byste mohli sami opravovat. Opravy tohoto měřícího přístroje smí provádět pouze personál autorizovaných servisů. V případě nutnosti opravy přístroje se prosím spojte se svým prodejcem, který Vám zajistí jeho opravu v autorizovaném servisu.
Tento přístroj opustil výrobní závod v bezvadném stavu a je technicky bezpečný. Aby byl tento stav zachován a abyste zajistili bezpečné používání přístroje, musíte respektovat následující bezpečnostní pokyny a varování:
Tento měřící přístroj není žádná hračka a nepatří proto v žádném případě do rukou malých dětí!
Buďte zvláště opatrní při měření střídavých napětí vyšších než 25 V (AC) nebo stejnosměrných
vyšších než 35 V (DC). Při dotyku odizolovaných vodičů již s těmito napětími můžete utrpět životu nebezpečný úraz elektrickým proudem.
Nepřipojujte nikdy ke vstupům toho měřícího přístroje síťové napětí (230 V AC). V těchto případech hrozí nebezpečí zničení přístroje a úrazu elektrickým proudem.
Provozní teplota okolního vzduchu by se měla pohybovat v rozsahu od 0°C až do + 50 °C. Vyšší teplota okolního vzduchu (přímé sluneční záření) může způsobit přehřátí přístroje s následným poškozením nebo zničením tohoto měřícího přístroje. Zajistěte proto dostatečnou cirkulaci okolního vzduchu (dostatečné chlazení přístroje).
Nevystavujte tento přístroj siným vibracím, otřesům a nárazům.
V průmyslových zařízeních je nutno dodržovat předpisy úrazové zábrany, které se týkají elektrických
zařízení a provozních prostředků. Ve školách, v učňovských zařízeních a amatérských dílnách by mělo být kontrolováno zacházení s měřícími přístroji odpovědným odborným personálem.
Pokud se budete domnívat, že by měření frekvence neprobíhalo bez nebezpečí, zajistěte tento měřící přístroj proti jeho náhodnému použití. Vezměte na vědomí, že přístroj již nelze bezpečně používat tehdy, jestliže přístroj vykazuje viditelná poškození, přístroj nefunguje a jestliže byl přístroj delší dobu uskladněn v nevhodných podmínkách nebo byl vystaven těžkému namáhání při přepravě.
Nezapínejte tento měřící přístroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla tento měřící přístroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí (s teplotou okolního vzduchu).
Dodržujte prosím další bezpečnostní pokyny, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento měřící přístroj používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete příslušné informace, požádejte o radu zkušeného odborníka.
4
Loading...
+ 4 hidden pages