VOLTCRAFT ET-02 User guide [pl]

VOLTCRAFT ET-02 User guide

www.conrad.pl

Cyfrowy miernik uziemienia ET-­­02

Instrukcja obsługi

Nr produktu: 123239

Strona 1 z 11

Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-­­637 Kraków, Polska Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.

www.conrad.pl

www.conrad.pl

Elementy sterujące

(zob. rozkładaną stronę)

1Wyświetlacz LCD

2Tarcza 0-­­ADJ do zerowania w zakresie pomiaru uziemienia

3Przycisk HOLD do zatrzymywania wyświetlanych wartości

4Przycisk TEST do pomiaru uziemienia

5Pokrętło

6Przycisk żarówki do włączania podświetlenia wyświetlacza

7Oprawa montażowa (do paska podtrzymującego itp.)

8Składane wsporniki montażowe

9Komora baterii

10Czerwone gniazdo pomiarowe „VΩ-­­C” (potencjał dodatni)

11Żółte gniazdo pomiarowe „P”

12Zielone gniazdo pomiarowe „COM-­­E”

Instrukcja bezpieczeństwa

Przed pierwszym użyciem produktu zapoznaj się z całą instrukcją – zawiera ona ważne informacje dotyczące prawidłowej obsługi.

W przypadku uszkodzeń spowodowanych nieprzestrzeganiem instrukcji obsługi gwarancja traci ważność! Nie ponosimy odpowiedzialności za wynikłe szkody!

Nie ponosimy też odpowiedzialności za szkody majątkowe ani osobowe spowodowane niewłaściwym użyciem lub nieprzestrzeganiem instrukcji bezpieczeństwa! W takich przypadkach gwarancja traci ważność.

Produkt opuścił fabrykę w doskonałym stanie pod względem bezpieczeństwa. W celu zachowania tego stanu i zapewnienia bezpieczeństwa obsługi jako użytkownik przestrzegaj instrukcji bezpieczeństwa i ostrzeżeń zawartych w niniejszej instrukcji obsługi.

Zwróć uwagę na następujące symbole:

Wykrzyknik w trójkącie oznacza w tej instrukcji obsługi ważne informacje, których należy ściśle przestrzegać.

Symbol błyskawicy w trójkącie ostrzega przed porażeniem elektrycznym lub niższym bezpieczeństwem elektrycznym urządzenia.

Symbol dłoni wskazuje poszczególne informacje i porady dotyczące obsługi urządzenia.

Produkt przeszedł test CE i spełnia niezbędne europejskie wytyczne.

Izolacja klasy 2 (podwójna lub wzmocniona)

CAT II Kategoria przepięciowa II do pomiarów urządzeń elektrycznych i elektronicznych podłączonych do sieci zasilającej za pomocą wtyczki. Kategoria obejmuje także niższe kategorie (np. CAT II do pomiarów napięć sygnału i kontrolnych).

CAT III Kategoria przepięciowa III do pomiarów w instalacji budowlanej (np. gniazda wtykowe lub rozdzielnice pomocnicze). Kategoria obejmuje także niższe kategorie (np. CAT II do pomiarów urządzeń elektronicznych).

Potencjał ziemi

Ze względów bezpieczeństwa i licencji (CE) nieupoważnione zmiany i/lub modyfikacje urządzenia są niedozwolone. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na temat działania urządzenia lub jego bezpiecznego podłączenia skonsultuj się ze specjalistą.

Elementy i akcesoria pomiarowe nie są zabawkami i nie powinny być udostępniane dzieciom!

Strona 2 z 11

Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-­­637 Kraków, Polska Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.

www.conrad.pl

www.conrad.pl

W instytucjach komercyjnych należy przestrzegać przepisów związku pracowniczego dotyczących zapobiegania wypadkom w zakresie systemów elektrycznych i materiałów roboczych.

W szkołach, centrach szkoleniowych, podczas warsztatów komputerowych i samopomocy obsługę urządzeń mierniczych powinien odpowiednio nadzorować wykwalifikowany personel.

Przed pomiarem napięcia zawsze się upewnij, czy miernik nie jest ustawiony na zakres pomiaru oporu lub uziemienia. Napięcie między punktami przyłączeniowymi urządzenia pomiarowego i ziemią nie może przekraczać 600V prądu stałego/zmiennego w KAT III. Napięcie między punktami przyłączeniowymi „P” i „E” nie może przekraczać 200V prądu zmiennego.

W przypadku każdej zmiany zakresu pomiaru należy odłączyć końcówki pomiarowe od przedmiotu pomiaru. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku napięć przekraczających 25V prądu zmiennego lub 35V prądu stałego! Nawet przy takim napięciu możliwe jest śmiertelne porażenie elektryczne w razie dotknięcia przewodu.

Przed rozpoczęciem pomiaru sprawdź, czy urządzenie i przewody pomiarowe nie są uszkodzone. Nigdy nie dokonuj pomiarów, jeżeli izolacja ochronna jest wadliwa (uszkodzona, usunięta itp.).

Aby uniknąć porażenia elektrycznego, podczas pomiaru nie dotykaj połączeń nawet pośrednio. Podczas pomiaru nie wykraczaj poza wyraźne oznaczenia uchwytów na końcówkach pomiarowych oraz na zaciskach szczękowych.

Nie używaj miernika bezpośrednio przed burzą, w jej trakcie lub po niej (ryzyko porażenia elektrycznego! / silne przepięcia!). Upewnij się, że twoje dłonie, obuwie, odzież, podłoga, przełączniki i elementy przełączników są suche. Unikaj używania urządzenia w pobliżu silnych pól magnetycznych lub elektromagnetycznych, anten nadajników lub generatorów HF. Mogą one spowodować nieprawidłowości podczas pomiaru.

Jeżeli podejrzewasz, że niemożliwa jest dalsza

bezpieczna obsługa urządzenia, natychmiast je odłącz i zabezpiecz

przed przypadkowym użyciem. Należy zakładać,

że niemożliwa jest dalsza bezpieczna obsługa, jeżeli:

-­­ urządzenie ma widoczne uszkodzenia, -­­ urządzenie nie działa i

-­­ urządzenie było przechowywane w niekorzystnych warunkach przez dłuższy czas lub -­­ urządzenie było narażone na działanie nadmiernej siły w transporcie.

Nie włączaj urządzenia bezpośrednio po przeniesieniu z niskiej do wysokiej temperatury. Skraplająca się para może doprowadzić do nieprawidłowego pomiaru lub poważnego uszkodzenia urządzenia. Przed włączeniem odczekaj, aż urządzenie osiągnie temperaturę pokojową.

Nie pozostawiaj opakowań w łatwo dostępnych miejscach, gdyż takie materiały mogą stać się niebezpieczne w rękach dzieci.

Ze względów bezpieczeństwa podczas pomiaru używaj wyłącznie kabli i akcesoriów dostosowanych do specyfikacji miernika.

Zapoznaj się również z instrukcjami bezpieczeństwa w każdym rozdziale.

Opis produktu

Miernik (zwany dalej DMM) wskazuje na wyświetlaczu cyfrowym mierzone wartości oraz jednostki i symbole. Wyświetlacz wartości pomiaru DMM składa się z 2000 znaków (znak = najmniejsza wyświetlana wartość).

Jeżeli DMM nie jest używany przez ok. 5 min, automatycznie się wyłącza. Oszczędza to baterię i wydłuża czas działania. Napięcie baterii jest zawsze wyświetlone w górnym prawym rogu wyświetlacza, by umożliwić lepszą ocenę pozostałego czasu jej działania.

Miernik może być stosowany zarówno przez hobbystów, jak i ekspertów.

Dla lepszej czytelności DMM możesz zamontować również za pomocą tylnego uchwytu.

Pokrętło (5)

Poszczególne funkcje pomiarowe są wybierane za pomocą tarczy.

Jeżeli pokrętło jest ustawione na „OFF”, urządzenie pomiarowe jest wyłączone. Zawsze wyłączaj urządzenie, jeżeli go nie używasz.

Wyświetlane znaki i symbole

Poniżej znajdziesz opis wszelkich możliwych symboli i informacji na DMM

HOLD Funkcja zatrzymania danych jest włączona

Strona 3 z 11

Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-­­637 Kraków, Polska Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.

www.conrad.pl

www.conrad.pl

0-­­ADJ

Symbol wyzerowania podczas pomiaru ziemi/uziemienia

I. . .

Przeciążenie = przekroczono zakres pomiaru

OFF

DMM jest wyłączony

 

Symbol konieczności wymiany baterii

 

Symbol ostrzegawczy przez niebezpiecznym napięciem (<30 V) w sondach mierniczych

 

Symbol zamkniętego obwodu pomiarowego podczas pomiaru ziemi/uziemienia

 

Symbol podświetlenia wyświetlacza

BATT

Wyświetlenie napięcia baterii miernika (funkcja testu baterii)

V

Napięcie prądu stałego

V

Napięcie prądu zmiennego

mV

Miliwolt (exp.-­­3)

V

Wolt (jednostka napięcia potencjału elektrycznego)

Ω

Om (jednostka oporu elektrycznego)

Kiloom (exp.3) EARTH

VOLTAGE

Zakres pomiaru napięcia ziemi

E

Połączenie pomiarowe podstawy uziemienia

P

Połączenie pomiarowe sondy (ES) najbliżej podłoża uziemienia

C

Połączenie pomiarowe najdalszej sondy (ES)

Pomiar

Nie przekraczaj maksymalnych dozwolonych wartości wejściowych. Nie dotykaj obwodów ani ich części, jeżeli może się w nich znajdować napięcie wyższe niż 25V zmiennego prądu skutecznego lub 35 V prądu stałego! Ryzyko urazu śmiertelnego!

Przed pomiarem sprawdź, czy przewód pomiarowy nie posiada uszkodzeń, jak nacięcia, pęknięcia czy zgniecenia. Nie używaj uszkodzonych przewodów! Ryzyko urazu śmiertelnego! Podczas pomiaru nie wykraczaj poza oznaczenia uchwytów (wyczuwalne) na końcówkach pomiarowych.

Pomiaru możesz dokonać wyłącznie przy zamkniętej obudowie i komorze baterii.

Pomiaru uziemienia możesz dokonać wyłącznie na elementach systemowych i instalacjach, które nie są pod napięciem.

Jeżeli na wyświetlaczu pojawi się „I. . .” (= przeciążenie), oznacza to, że zakres pomiaru został przekroczony.

a) Włączanie miernika

Miernik można włączyć za pomocą pokrętła (5). Przekręć pokrętło do odpowiedniej funkcji pomiarowej. Aby wyłączyć, przekręć pokrętło na „OFF”. Zawsze wyłączaj urządzenie, jeżeli go nie używasz („OFF”).

Przed użyciem urządzenia włóż załączone baterie. Wkładanie i wymianę baterii opisano

wrozdziale „Czyszczenie i konserwacja”.

b)Pomiar uziemienia

Upewnij się, czy wszystkie części obwodu, przełączniki, instalacje i inne przedmioty pomiaru są odłączone od napięcia i wyładowane. Przed pomiarem uziemienia wykonaj pomiar napięcia (funkcja pomiarowa „EARTH VOLTAGE”).

Podczas pomiaru w końcówkach pomiarowych może powstać niebezpieczne napięcie.

O narastaniu napięcia ostrzega symbol pioruna na wyświetlaczu. To napięcie jest również obecne we wszystkich podłączonych obwodach i przewodach elektrycznych. Podczas pomiaru uziemienia nie dotykaj żadnych sond, przełączników ani elementów przełączających i instalacji.

Strona 4 z 11

Dystrybucja Conrad Electronic Sp. z o.o., ul. Kniaźnina 12, 31-­­637 Kraków, Polska Copyright © Conrad Electronic 2010, Kopiowanie, rozpowszechnianie, zmiany bez zgody zabronione.

www.conrad.pl

Loading...
+ 7 hidden pages