VOLTCRAFT DT-10L User guide [cs]

Laserový otáčkoměr DT-10L
Obj. č.: 12 26 24
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze. Ponechte si tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Úvod a účel použití otáčkoměru + princip jeho funkce
Vážení zákazníci!
Koupí tohoto přístroje firmy Voltcraft jste získali měřící přístroj, který odpovídá nejnovějšímu stavu techniky. Tento přístroj měří bezkontaktním způsobem pomocí laserového paprsku počet otáček rotujících objektů v rozsahu od 2 až do 99.999 ot./min., a to i při denním světle.
Měření počtu otáček se provádí nalepením samolepících reflexních (odrazových) proužků na povrch rotujícího (otáčejícího se) objektu. Červený laserový paprsek se od těchto proužků odráží a do otáčkoměru zabudovaná fotodioda tento odražený paprsek zachytí a mikroprocesor přístroje vypočítá podle počtu odražených záblesků od reflexních proužků počet otáček rotujícího objektu ve vzdálenosti 5 až 50 cm od něho.
Tyto vypočtené (naměřené) hodnoty počtu otáček jsou zobrazovány na 5-místném dobře čitelném LCD displeji. Tento přístroj je dále vybaven pamětí, do které se ukládají naměřené minimální a maximální hodnoty počtu otáček.
Kromě normálního změřeného počtu otáček za minutu (RPM) lze na displeji přístroje zobrazit i celkový počet zaregistrovaných objektů (REV), neboť je tento otáčkoměr vybaven i funkcí počitadla. Toto počitadlo vypočítává, kolik přístroj zaregistroval objektů (například kusů na běžícím pásu) nebo kolikrát se měřený rotující objekt po dobu provádění měření otočil).
Abyste tento měřící přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba abyste tento návod k obsluze dodržovali!
Přístroj nesmí být používán v otevřeném stavu, s otevřeným bateriovým pouzdrem nebo s chybějícím krytem bateriového pouzdra. Dejte při měření pozor na laserový paprsek. Nezaměřujte jej do očí přítomných osob nebo zvířat (laserový paprsek může způsobit poškození oční sítnice).
Jiný způsob používání tohoto přístroje, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k jeho poškození. Na výrobku nesmějí být prováděny změny v jeho vnitřním zapojení!
Důležité upozornění:
Tento návod k obsluze přístroje má poněkud jiné uspořádání než k přístroji přiložený vícejazyčný návod k obsluze. Některé nepodstatné věci byly zkráceny, některé důležité detaily jsou v tomto českém návodu k obsluze popsány podrobněji.
Dodržujte bezpodmínečně bezpečnostní předpisy!
Napájení otáčkoměru
Tento otáčkoměr lze napájet jednou destičkovou baterií 9 V nebo externím síťovým napájecím adaptérem s výstupním stejnosměrným napětím 6 V s následujícími parametry:
Rozměry konektoru, který zastrčíte do příslušné zdířky na přístroji (vnitřní a vnější Ø): 2,1 x 5,5 mm Polarita konektoru: vnitřní kontakt plus (+), vnější kontakt minus (–) Výstupní napětí: stabilizované 6 V DC / 100 mA
Jiný způsob napájení přístroje není dovolen!
Příslušenství (součásti dodávky otáčkoměru)
Laserový otáčkoměr DT-10L
1 alkalická baterie 9 V (NEDA 1604 / IEC 6F 22)
3 samolepící reflexní proužky (fólie) o délce 20 cm (v případě potřeby si můžete u firmy
Conrad objednat náhradní reflexní proužky 60 cm – obj. č.: 12 11 53).
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze,
zanikne nárok na záruku! Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které by byly způsobeny neodborným zacházením s tímto měřícím přístrojem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech rovněž zanikají jakékoliv nároky, které by vyplývaly ze záruky přístroje.
2
Bezpečnostní předpisy
Měřící přístroje a jejich příslušenství nejsou hračky a nepatří rukou malých dětí!
Nebudete-li přístroj delší dobu používat (více než 60 dní), vyndejte z něho baterii. Tato by
mohla vytéci a způsobit poškození přístroje.
Zjistíte-li nějaké poškození přístroje, přístroj dále nepoužívejte a nechte jej opravit v autorizovaném servisu (spojte se za tímto účelem se svým prodejcem).
Nezapínejte přístroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví, by mohla Váš přístroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho, dokud se jeho teplota nevyrovná s teplotou okolí.
Nepoužívejte tento přístroj v následujících nevhodných podmínkách, které by mohly poškodit citlivou elektroniku přístroje:
Příliš vysoká vlhkost vzduchu (vyšší než 90 % se srážející se vodou); Mokré prostředí (déšť, sníh, stříkající voda atd.); Výskyt zvířeného prachu a hořlavých plynů nebo výparů chemických rozpouštědel
(například benzínu);
Nezaměřujte laserový paprsek přímo nebo napřímo na reflexní plochy (zrcadla) či přímo do očí osob nebo zvířat.
Laserové záření může způsobit neodvratitelné poškození očí.
Prostředí s příliš vysokými teplotami (vyššími než 50 °C); Nevystavujte tento přístroj silným vibracím a otřesům.
Varování před laserovým zářením!
Laser třídy 2 podle normy EN 60 825-1:1994+A1:2002+A2:2001 Vlnová délka: 635 – 670 nm Výkon laserové diody: nižší než 1 mW
Nenechávejte baterie volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře!
Baterie nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání
pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Vyteklý elektrolyt může navíc poškodit přístroje. Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze!
Vybité baterie jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
3
Ovládací tlačítka a součásti přístroje
1 Tlačítko k provádění měření otáček MAES 2 Tlačítko paměti MEM (zobrazení maximálních a minimálních naměřených hodnot)
Zdířka k připojení konektoru externího napájecího síťového adaptéru (6 V DC)
3
Osvětlený displej z tekutých krystalů (LCD)
4
Senzor laserového otáčkoměru, výstup laserového paprsku
5 6 Přepínač funkcí (režimů) měření RPM a REV, tlačítko MODE
Štítek (nálepka) varující před laserovým zářením
7
Kryt bateriového pouzdra (pro baterii 9 V)
8
Vložení / výměna baterie
K napájení otáčkoměru slouží jedna baterie 9 V (např. IEC 6F22). Náhradní alkalickou baterii k napájení tohoto přístroje si můžete objednat u firmy Conrad pod obj. č.: 65 25 09. Výměna baterie je nutná, jakmile přestane být čitelný displej přístroje nebo v případě, jestliže nabudete moci přístroj zapnout.
Vyšroubujte na zadní straně přístroje vhodným šroubovákem šroubek krytu bateriového pouzdra, tento kryt sundejte a vložte do otevřeného bateriového pouzdra novou destičkovou baterii 9 V správnou polaritou (připojte její kontakty i k příslušným kontaktům v bateriovém pouzdru). Poté kryt bateriového pouzdra opět uzavřete zašroubováním šroubku.
Alternativně můžete použít k napájení přístroje externí síťový napájecí adaptér. Podrobnosti o parametrech tohoto adaptéru naleznete v kapitole Napájení otáčkoměru. Budete-li napájet přístroj síťovým napájecím adaptérem, pak z něho vyndejte z bezpečnostních důvodů baterii.
4
Loading...
+ 2 hidden pages