VOLTCRAFT CPPS-320-84 User guide [cs]

Laboratorní zdroj série CPPS Obj. č. 118 21 03
CPPS-160-84
0.02 - 84 V/DC 0.01 - 5 A 160 W USB
Obj. č. 118 21 00
CPPS-160-42
Obj. č. 136 75 75
CPPS-320-42
Obj. č. 136 75 76
CPPS-320-84
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup laboratorního zdroje. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Zařízení slouží jako laboratorní zdroj malého stejnosměrného (DC) napětí (do 42 V). Požadovaná hodnota napětí se nastavuje na předním panelu. Výstup zdroje je chráněn proti přetížení. Při sériovém zapojení zdrojů lze dosáhnout hodnot nebezpečného napětí 75 V. Používejte výhradně originální, izolované kabely, které připojíte do 4 mm vstupních zdířek zdroje.
Výstupní kabely musí být vždy dostatečně dimenzované. Použití kabelů s příliš slabým průřezem může způsobit jejich přehřívání a následný požár.
Výše napětí se nastavuje prostřednictvím otočného prvku s možnostmi velmi přesného a rychlého nastavení. Nastavované hodnoty se přitom zobrazují na displeji. Zdroj je navíc možné ovládat i dálkově. Výstupní proud a napětí lze nastavovat v závislosti na hodnotě napětí nebo pomocí externího potenciometru (5 k). DC výstup se zapíná / vypíná prostřednictvím spínacího kontaktu. Zdroj disponuje programovými sloty pro uložení různých hodnot napětí a proudu. Dálkové ovládání probíhá prostřednictvím software v PC a USB rozhraní. Naprogramovat je možné celkem až 20 hodnot napětí a proudu s různými časovými průběhy během jedné operace. Pracovní operace je pak možné opakovat až 999x. Zdroj má výstup chráněný proti přetížení a zkratu. Vybaven je i tepelnou ochranou, která zdroj chrání interní elektroniku proti poškození. Zařízení je vyrobeno v ochranné třídě I. Připojte jej proto pouze do uzemněné zásuvky v síti 100 – 240 V AC 50 / 60 Hz. Zdroj nikdy nerozebírejte ani nijak neupravujte. V případě použití zdroje pro jiné, než uvedené účely, může dojít k jeho nevratnému poškození. Přitom navíc hrozí nebezpečí úrazu, zkratu, požáru a úrazu elektrickým proudem!
Rozsah dodávky
Laboratorní zdroj Napájecí kabel USB kabel CD se software Zástrčka pro dálkové ovládání Výstupní kabely Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
1. POWER – hlavní vypínač
2. LCD displej CV (konstantní napětí) a CC (konstantní proud)
3. LED indikátor dálkového ovládání (Remote control / USB )
4. VOLTAGE nastavení hodnot napě
5. CURRENT nastavení hodnot proudu
6. Výstupní terminály MAIN OUTPUT (Aux output, max. 10 A s SSP-8160 / max. 5 A s SSP-
8162)
7. USB konektor (pro připojení PC, cyklické operace s naprogramovanou hodnotou V, C, času, cyklu)
8. Osvětlená funkční tlačítka:
Tlačítko předvoleb PRESET 1, 2, 3
Tlačítko LOCK/UNLOCK (měření A, W)
Tlačítko MENU/SHIFT
Tlačítko OUTPUT ON/OFF (V/t)
9. REMOTE CONTROL – připojení
pro dálkové ovládání
10. Připojení REMOTE
SENSING
11. Připojení zdroje do sítě a interní pojistka
Uvedení do provozu
Zdroj neslouží jako nabíječka akumulátorů. Pro nabíjení akumulátorů použijte vhodnou nabíjecí stanici. Během provozu dochází k mírnému ohřevu krytu zdroje. Nejedná se však o závadu zdroje. Vždy proto zajistěte dostatečnou ventilaci přístroje za provozu. Zdroj za provozu nikdy nezakrývejte. Spotřebič ke zdroji připojujte zásadně ve vypnutém stavu. V opačném případě dojde při zapojování k jiskření zásuvky a zástrčky
spotřebiče a možnému poškození vodičů nebo terminálů zdroje. Pokud právě zdroj nepoužíváte, vypněte jej a odpojte ze sítě. Po vypnutí zdroje dochází k uchování naposledy zadaných parametrů. Displej se poté vypne po uplynutí několika sekund. Používejte vhodné kabely s dostatečným průřezem. Zabráníte tím přehřátí a poškození zdroje a riziku požáru.
a) Připojení napájecího kabelu
1. Připojte přívodní kabel s ochranným kontaktem do zásuvky (11) na zdroji. Dbejte na dokonalý kontakt kabelu v zásuvce zdroje.
2. Zapojte zástrčku kabelu do uzemněné elektrické zásuvky. Maximální délka přívodního kabelu nesmí být větší než 3 m.
b) Umístění zdroje
Zdroj umístěte na rovný, stabilní a nehořlavý povrch. V okolí zdroje ponechte dostatečně volný prostor pro volné proudění vzduchu, který zajišťuje chlazení zařízení během provozu.
c) Vlastnosti systému
Laboratorní zdroj je řízen mikroprocesorem se dvěma digitálními kontroléry (inkrementální snímače bez koncové polohy) a tlačítky s různými funkcemi. Nastavení tak probíhá za velmi přesných hodnot. Po vypnutí systém zaznamenává aktuální stav. Test systému se zobrazuje na displeji zdroje. Zobrazení systémového stavu může být následující:
Zobrazení aktuální verze používaného software Zobrazení všech segmentů displeje během testu systému.
Následně dojde k běžnému provoznímu zobrazení.
Zdroj umožňuje provoz ve 3 režimech:
Normal Běžný provozní režim, hodnoty napětí a proudu se nastavují na předním panelu. Preset Režim uchování a následné použití 3. pevně nastavených hodnot napětí.
Výběr se provádí pomocí tlačítek PRESET 1, 2, 3 a nastavení pomocí otočných ovladačů 4 a 5. Remote Ctrl Dálkové řízení prostřednictvím externího napětí nebo externího potenciometru. Hodnoty napětí a proudu je možné zadávat na dálku. V tomto režimu jsou ovládací prvky na předním panelu neaktivní. Funkce se aktivujte / deaktivuje pomocí tlačítka LOCK/UNLOCK (8).
Režim NORMAL
V tomto režimu se zdroj nastavuje prostřednictvím ovládacích prvků na předním panelu. Odpojte zařízení (spotřebič) z výstupu zdroje (6). Zdroj zapněte hlavním vypínačem POWER (1). Displej (2) zdroje se zapne a po systémovém testu zobrazí hodnoty napětí a proudu. Před dalším použitím nastavte mezní hodnotu proudu. Při proudovém přetížení může dojít k poškození zdroje i kabelů. Výstupní napětí je možné omezit výstupním proudem (< 1A).
a) Nastavení mezní hodnoty proudu
Bezpečnostní funkce zdroje omezuje výstupní proud a chrání tím připojené zařízení a propojovací kabely před poškozením. Proudové omezení se nastavuje i přesto, že je zdroj chráněn proti zkratu na výstupu. Zdroj poté bude dodávat maximální nastavenou hodnotu proudu.
1. Odpojte zařízení od zdroje.
2. Zdroj zapněte pomocí hlavního vypínače POWER (1). Dojde k aktivaci displeje a po systémovém testu se zobrazí hodnoty napětí a proudu.
3. Otočným regulátorem CURRENT (5) nastavte požadovanou hodnotu proudu.
4. Při otáčení regulátorem se na displeji zobrazuje nastavovaná hodnota.
V případě, že nedojde k nastavení hodnoty proudu, displej po uplynutí
2. sekund přejde zpět do běžného, provozního zobrazení.
5. Pro nastavení proudového omezení otáčejte regulátorem oběma směry. Hodnota se zobrazuje světlejšími číslicemi. Krátce stiskněte regulátor. Desetinná čárka (1.0 nebo 0.1) se mezi číslicemi přesouvá každým stisknutím regulátoru. Hodnoty se mění otáčením regulátory.
6. Nastavení hodnot je možné provést na přibližnou hodnotu (v jednotkách) nebo naopak velmi přesně (desetiny).
7. Displej se automaticky přepne do běžného zobrazení po uplynutí 2. sekund po nastavení požadovaných hodnot.
Zdroj automaticky přejde k nastavení proudového omezení a upraví hodnoty napětí v případě, že během normálního provozu dojde k dosažení přednastavené hodnoty pro omezení proudu. Tento stav je zdrojem signalizován prostřednictvím blikající červené kontrolky CC.
b) Nastavení výstupního napě
Hodnoty výstupního napětí se nastavují pomocí otočného regulátoru VOLTAGE (4). Stejně jako u nastavení proudu je možné nastavovat hodnoty napětí na přibližnou nebo přesnější hodnotu.
Nastavení hodnot vzhledem k širokému rozsahu může v případě úprav trvat 1 – 2 sekundy.
Zdroj během normálního režimu pracuje s konstantním napětím a poskytuje tak výstup přednastaveného konstantního napětí. Tento režim je na displeji indikován zelenou LED kontrolkou (2) CV.
c) Připojení jiného zařízení (spotřebiče)
Před připojením zařízení ke zdroji ověřte, zda je připojované zařízení vypnuté. Ke zdroji připojte pouze takové zařízení, jehož maximální výkon, nepřekračuje povolené hodnoty uvedené v technické specifikaci.
Nebezpečného dotykového napětí (nad 75 V DC) lze dosáhnout sériového zapojení několika laboratorních zdrojů. V takovém případě hrozí nebezpečí pro lidské zdraví! Počínejte si proto zvlášť opatrně. Používejte vždy kvalitní a izolované propojovací kabely. Nikdy nepoužívejte holé vodiče a neizolované svorky. Celý obvod tak musí být chráněn před nebezpečným dotykovým napětím. Rovněž používejte pouze dostatečně dimenzované vodiče.
1. Odpojte zařízení od zdroje.
2. Pomocí hlavního vypínače POWER (1) zapněte zdroj. Na displeji se zobrazí hodnoty proudu a napětí.
3. Nastavte požadované hodnoty napětí. Znovu ověřte správnost zadaných hodnot.
4. Připojte kladný pól „+“ zařízení do červené zdířky „+“ a záporný pól „–“ do černé zdířky na výstupu zdroje. Pokud to připojovaného zařízení umožňuje, připojte uzemnění do zelené zdířky na zdroji.
5. Zapněte připojené zařízení. Aktuální proud připojeného zařízení se v té chvíli bude zobrazovat na displeji (v ampérech).
Funkční tlačítka
Podsvícená, funkční tlačítka (8) představují různé funkce při použití v různých kombinacích.
a) Tlačítko Key lock
1. Stiskněte tlačítko LOCK/UNLOCK (8). Tím dojde k uzamčení funkce všech tlačítek a regulátorů na předním panelu zdroje.
2. Tlačítko LOCK/UNLOCK (8) je v té chvíli podsvícené.
b) Manuální výstup OUTPUT ON/OFF
1. Stisknutím tlačítka OUTPUT ON/OFF (8) vypnete / zapnete výstup zdroje.
2. Tlačítko je podsvícené v případě, že je výstup zdroje zapnutý (aktivovaný).
c) Nastavitelný ampérmetr / wattmetr
1. Stiskněte tlačítko SHIFT a zároveň tlačítko LOCK/UNLOCK. Tím dojde k přepnutí mezi funkcí ampérmetru (výchozí) a wattmetru.
2. Dalším stisknutím kombinace stejných tlačítek dojde k přepnutí zpět na funkci ampérmetru.
Pozice pro paměťové operace PRESET
Zdroj umožňuje výběr 3. uložených hodnot napětí prostřednictvím přednastavených pozic. Paměťové pozice (PRESET 1, 2, 3) jsou pevně dané (tovární).
Zařízení musí být odpojené od zdroje!
Nastavení hodnot je možné provést prostřednictvím software.
1. Vyberte libovolnou předvolbu PRESET 1, 2, 3. Vybrané tlačítko bude podsvícené a přednastavená hodnota se zobrazí na displeji.
2. Hodnoty napětí a proudu můžete kdykoliv upravit na potřebné parametry pomocí regulátorů
VOLTAGE (4) pro napětí a CURRENT (5) proud.
Nastavené hodnoty napětí a proudu se uloží a zůstávají uložené i po vypnutí zdroje. Před každým připojením zařízení ke zdroji však znovu ověřte potřebné hodnoty.
3. Stiskněte tlačítko SHIFT (8) a poté některé z tlačítek předvoleb PRESET 1, 2, 3. Přednastavené hodnoty se přitom zobrazují na displeji. Displej se po uplynutí 2. sekund přepne do běžného zobrazení.
Funkce ∆V / ∆T
• ∆V a-b – zobrazení rozsahu napětí A – B.
• ∆T a-b – zobrazení A – B v časovém rozmezí (v sekundách).
Časový průběh je možné nastavit v rozmezí 0 – 20 sekund.
a) Nastavení zdrojového DC napě
Na výběr jsou celkem 3 možnosti označené A, B a C.
1. Stiskněte tlačítko PRESET 1, 2, 3. Vybrané tlačítko předvolby zůstane podsvícené.
2. Nastavte požadované napětí. Použijte proto regulátor VOLTAGE (4).
3. Pro ukončení režimu nastavení stiskněte příslušné tlačítko PRESET.
b) Nastavení hodnot ∆V / ∆
1. Stiskněte a přidržte tlačítko MENU (8) po dobu alespoň 3. sekund.
2. Otáčejte regulátorem VOLTAGE (4) dokud se na displeji nezobrazí následující stav:
3. Pro vstup do režimu nastavení stiskněte tlačítko VOLTAGE (4)
4. Otáčejte regulátorem VOLTAGE (4), dokud se na displeji nezobrazí:
5. Regulátorem VOLTAGE (4) nastavte požadovanou hodnotu napětí pro určitý časový průběh. Sekvence rozdílných hodnot napětí se zobrazuje ve formátu: AB BA AC CA BC CB.
6. Regulátorem CURRENT (5) vyberte časový průběh pro nastavenou hodnotu napětí.
Příklad nastavení časového průběhu mezi zdroji A – B:
1. Stiskněte a přidržte tlačítko MENU (8) po dobu 3. sekund.
2. Otáčejte regulátorem VOLTAGE (4) dokud se na displeji nezobrazí:
3. Stiskněte regulátor VOLTAGE (4). Tím vstoupíte do režimu nastavení.
4. Otáčejte regulátorem VOLTAGE (4) dokud se nezobrazí:
5. Otočte regulátorem CURRENT (5) dokud se na displeji nezobrazí:
6. Stiskněte regulátor VOLTAGE (4) pro potvrzení výběru.
7. Čas průběhu mezi zdroji A – B je 5 sekund
8. Pro nastavení jiného rozsahu napětí zopakujte postup v bodu 1 – 4. Časový průběh je možné nastavit v rozmezí 0 – 20 sekund.
Loading...
+ 4 hidden pages