VOLTCRAFT CO-700 User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Urządzenie do pomiaru stężenia tlenku węgla
„CO-700”
Nr zam. 1662620
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Produkt służy do pomiaru zawartości tlenku węgla (fachowa nazwa tlenek węgla, wzór chemicz­ny CO) w powietrzu, w celu podjęcia zawczasu odpowiednich środków dotyczących wentylacji.
Zakres pomiaru wynosi 0 o 1000 ppm. Przy wskazaniach wyższych wartości nie można za­gwarantować dokładności pomiaru. Obecność tlenku węgla jest sygnalizowana za pomocą wyświetlacza i sygnału dźwiękowego (wł/wyłączanego).
Produkt jest zasilany za pomocą baterii blokowej 9 V (jest objęta dostawą).
Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub modykacja produk­tu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowa­dzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować powstanie zagrożeń takich jak zwarcie, pożar itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Produkt należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Ten produkt odpowiada wymogom prawnym, zarówno krajowym jak i europejskim. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
Urządzenie pomiarowe
Bateria blokowa 9 V
Torba transportowa
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie in­ternetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których
należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazów-
ki i porady dotyczące eksploatacji.
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
a) Informacje ogólne
Produkt nie jest zabawką. Należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt.
Nie należy pozostawiać opakowania bez nadzoru. Może ono stać się wówczas
niebezpieczną zabawką dla dzieci.
Należy chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim pro­mieniowaniem słonecznym, silnymi wstrząsami, wysoką wilgotnością, wilgocią, łatwopalnymi gazami, parą i rozpuszczalnikami.
• Nie wolno używać produktu od razu po przeniesieniu go z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Powstała wówczas skroplona woda może w pewnych okoliczno­ściach spowodować uszkodzenie urządzenia. Należy najpierw odczekać aż pro­dukt osiągnie temperaturę pokojową, zanim zostanie włączony i rozpocznie się jego użytkowanie.
Nie należy wystawiać produktu na działanie obciążeń mechanicznych.
Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z produktem. Uderzenia,
wstrząsy lub upadki z niewielkiej wysokości mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.
• Za interpretację wyników pomiaru niniejszego urządzenia jest odpowiedzialny użytkownik. Producent nie gwarantuje poprawności wyniku pomiaru, ani nie po­nosi za nie odpowiedzialności. W żadnym wypadku producent nie ponosi odpo­wiedzialności za szkody spowodowane użytkowaniem niniejszego urządzenia.
Tlenek węgla (CO) jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Zbyt wysokie stężenie może doprowadzić do śmierci! Podczas dokonywania pomiarów należy zadbać o własne bezpieczeństwo!
Urządzenie pomiarowe nie może być stosowane jako urządzenie monitorujące bezpieczeństwo osób.
W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związek Stowarzyszeń Zawodowych przepisów zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom, dotyczących urządzeń elektrycznych i urządzeń służących do pro­dukcji energii elektrycznej.
Za działanie miernika w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, warsztatach hobby­stycznych i samopomocowych odpowiedzialny jest przeszkolony personel, który powinien również monitorować jego użytkowanie.
Produkt nie może być stosowany w obszarach zagrożonych wybuchem.
eksploatacji i zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem. Bezpiecznej pracy nie da się zagwarantować, jeśli produkt:
- ma widoczne uszkodzenia,
- nie działa prawidłowo,
- przez dłuższy okres był przechowywany w niesprzyjających warunkach środo-
wiskowych lub
- doszło do znacznych uszkodzeń podczas transportu.
co do funkcjonowania i bezpieczeństwa produktu.
Konserwację, dopasowywanie i naprawę należy pozostawić fachowcom lub warsztatom specjalistycznym.
W przypadku pytań, na które nie ma odpowiedzi w tej instrukcji, uprzejmie prosimy o kontakt z naszym serwisantem lub innymi fachowcami.
b) Baterie
Baterie należy zawsze wkładać do urządzenia zgodnie z polaryzacją.
Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wyciekiem z baterii, należy wyjąć
baterie, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas. Nieszczelne lub uszkodzone baterie mogą powodować poparzenia kwasem w kontakcie ze skó­rą. Podczas zajmowania się uszkodzonymi bateriami należy więc nosić rękawice ochronne.
Baterie należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy po­zostawiać ich bez nadzoru, gdyż mogą zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta domowe.
Nigdy nie należy rozmontowywać baterii ani zwierać ich lub wrzucać ich do ognia.
Ze względów bezpieczeństwa do urządzenie zawsze należy wkładać baterię, a
nie akumulator.
Elementy obsługowe
1 Gumowy pokrowiec ochronny
(zdejmowany)
2 Wyświetlacz
3 Dioda LED
4 Przycisk „MODE”
5 Przycisk „SEL”
6 Przycisk Wł./Wył. „
7 Czujnik
8 Pokrywa komory baterii (pod
gumowym pokrowcem)
Wskazówki ogólne
Tlenek węgla (CO) jest palny i bardzo trujący, niewidoczny, bez zapachu i smaku. Jest nieco lżejszy od powietrza (gęstość ok. 96,5% w porównaniu z powietrzem). Już niewielkie stęże­nie jest niebezpieczne dla człowieka.
Tlenek węgla zwykle powstaje głównie podczas niepełnego spalania (np. paliw kopalnych jak gaz, olej opałowy, ale także biomasy/drewna) oraz podczas reakcji chemicznych. Mogą także wystąpić wyziewy z ziemi lub ze źródeł. Niebezpieczne stężenie tlenku węgla może wystąpić także podczas transportu lub składowania drewna.
Pozostałe informacje dotyczące tlenku węgla oraz jego oddziaływanie na człowieka
przy określonym stężeniu gazu (oraz wartości graniczne dla obszarów mieszkal­nych oraz roboczych w Twoim kraju) można znaleźć w internecie lub odpowiedniej literaturze fachowej. Należy zwrócić przy tym uwagę na aktualność danych/informa­cji.
Wkładanie/wymiana baterii
Gdy podczas dostawy bateria już została włożona, urządzenie pomiarowe można włączyć poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku wł./wył. „ ” (6).
W celu włożenia wzg. wymiany baterii należy zdjąć gumowy pokrowiec (1). W tym celu nale­ży przycisnąć znajdującą się z tyłu powierzchnię obudowy z czujnikiem (7), aby można było wyjąć urządzenie pomiarowe.
Otworzyć komorę baterii na spodzie czujnika, wykręcając śrubę pokrywy komory i na koniec zdejmując pokrywę.
Połączyć zacisk baterii z baterią blokową 9 V, przy czym zwrócić uwagę na prawidłową po­laryzację.
Włożyć prawidłowo baterię blokową 9 V do komory baterii i następnie ponownie zamknąć komorę baterii. Użytkować urządzenie pomiarowe w gumowym pokrowcu.
Należy wymienić baterie, gdy kontrast wyświetlacza ulegnie znaczącemu pogorszeniu lub pojawi się symbol „ wana bateria może doprowadzić do zakłóceń działania. Poza tym rozładowane baterie mogą wyciec, co może spowodować uszkodzenie produktu i utratę rękojmi/gwarancji!
Ze względów bezpieczeństwa należy używać wyłącznie baterii, a nie akumulatorów.
” na wyświetlaczu. Regularnie wymieniać baterię, ponieważ rozłado-
Obsługa
Jeżeli na wyświetlaczu znajduje się folia ochronna, należy ją teraz zdjąć.
a) Włączanie/wyłączanie
W tym celu należy włączyć urządzenie pomiarowe, naciskając krótko przycisk „ ” (6). Na krótko pojawią się wszystkie segmenty wyświetlacza (nie wszystkie będą używane podczas późniejszej eksploatacji, ponieważ wyświetlacz jest używany także z innymi urządzeniami po­miarowymi). Następnie urządzenie pomiarowe dokonuje kalibracji, na wyświetlaczu odbywa się odliczanie od „10” do „0”. Jeżeli proces kalibracji zakończy się powodzeniem, urządzanie pomiarowe wydaje sygnał dźwiękowy i pojawia się normalny komunikat wyświetlacza.
Uwaga, ważne!
Urządzenie pomiarowe można włączać i kalibrować tylko w pomieszczeniu pozba-
Dlatego nigdy nie należy podejmować się włączania i kalibracji w miejscu, w którym
Jeżeli występuje potrzeba ponownej kalibracji urządzenia, należy je wyłączyć i po-
W celu wyłączenia przycisnąć krótko przycisk wł/wył „
b) Wybór funkcji
Poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku „MODE” (4) można wybierać różne funkcje:
Tryb pomiaru (przeprowadzanie pomiaru)
Tryb maksymalny (wyświetlanie maks. wartości pomiarowej)
Tryb zapisanego komunikatu (wyświetlanie zapisanych wartości pomiarowych)
Tryb pamięci (zapisywanie wartości pomiarowych)
Tryb alarmu (wydawanie sygnału dźwiękowego)
wionym CO. Niedostosowanie się do niniejszej zasady może doprowadzić do nie­prawidłowego działania, co może stanowić przyczynę zagrożeń!
użytkownik zamierza dokonywać pomiaru.
nownie włączyć w przedstawiony powyżej sposób.
” (6).
Urządzenie pomiarowe wyłączy się automatycznie po 15 minutach, aby oszczędzać
prąd ( w trybie czasu pomiarowego).
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO oraz aktualna wartość pomiarowa i jednostka „ppm”. W tym trybie pomiary są wykonywane na bieżąco, a wartość pomiarowa na wyświe­tlaczu jest aktualizowana.
Podobnie jak w przypadku licznika Geigera z urządzenia pomiarowego wydobywa się sygnał dźwiękowy (im wyższa wartość pomiarowa, tym więcej sygnałów dźwiękowych jest wydawa­nych). Niniejsze sygnały dźwiękowe można także wyłączyć (patrz dalszy opis w paragrae „tryb sygnału dźwiękowego”).
Jeżeli przycisk „SEL” zostanie dłużej przytrzymany, można włączyć lub wyłączyć podświe­tlanie tła.
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO MAX REC” oraz maksymalna wartość pomia­rowa mierzona w trybie pomiarowym (w ppm).
W przypadku wyłączeniu urządzenia pomiarowego zapisana maksymalna wartość jest ka­sowana.
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO MEM”, oraz numer pamięci (0...9) i zachowana w pamięci wartość CO (w ppm).
Poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku „SEL” (5) można wybrać jedną z 10 pamięci (komu­nikat po prawej stronie wyświetlacza„0” ... „9”).
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO REC” oraz numer pamięci (0...9).
Poprzez krótkie przyciśnięcie przycisku „SEL” (5) zapisywana jest bieżąca wartość pomiaro­wa w aktualnie wybranej pamięci. Na koniec następuje zwiększenie numeru pamięci o jeden.
Jeżeli zachodzi potrzeba zapisania wartości pomiarowej w określonej pamięci, należy naj­pierw wybrać numer pamięci w trybie wyświetlania zapisanej wartości i następnie przełączyć za pomocą przycisku „MODE” do trybu zapisu.
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO MAX” i wartość CO 30 ppm.
Jeżeli bieżąca wartość pomiarowa wynosi więcej niż 30 ppm i mniej niż 200 ppm, urządze­nie wydaje przerywane sygnały dźwiękowe. Jeżeli wartość pomiarowa przekracza 200 ppm, urządzenie pomiarowe wydaje ciągły sygnał dźwiękowy.
W obu przypadku dioda LED (3) zapala się na czerwono.
Nacisnąć przycisk „SEL” (5) przyciśnięty przez osiem sekund w celu uzyskania wyrównania punktu zerowego. Na wyświetlaczu zamiga wartość „0” przez kilka sekund, następnie urzą­dzenie pomiarowe wyda sygnał dźwiękowy i ponownie znajdzie się w trybie pomiarowym.
Uwaga, ważne!
Urządzenie pomiarowe można włączać i kalibrować tylko w otoczeniu pozbawionym
Tryb czasu pomiarowego (wyświetlanie czasu pomiaru)
Tryb sygnału dźwiękowego (do włączania i wyłączania sygnału dźwiękowego)
CO. Niedostosowanie się do niniejszej zasady może doprowadzić do nieprawidło­wego działania, co może stanowić przyczynę zagrożeń!
Na wyświetlaczu pojawia się komunikat „CO TIME” i czas dokonywanego pomiaru. Następu­je ich automatyczne wyzerowania, gdy urządzenie pomiarowe jest wyłączone.
W tym trybie wyłączona jest funkcja oszczędności prądu.
W tym trybie na wyświetlaczu pojawia się komunikat „wł” lub „wył”. Poprzez krótkie przyci­śnięcie przycisku „SEL” można włączyć sygnał dźwiękowy urządzenia pomiarowego („wł”) lub wyłączyć („wył”).
Ze względów bezpieczeństwa w wyłączonym stanie na wyświetlaczu pojawia się symbol
” w celu wskazania na wyłączony sygnał dźwiękowy.
c) Funkcja oszczędzania prądu
Urządzenie pomiarowe wyłączy się automatycznie po 15 minutach, aby oszczędzać prąd (w trybie czasu pomiarowego).
Czyszczenie
Urządzenie pomiarowe należy wyłączyć przed każdym czyszczeniem.
Do czyszczenia produktu należy używać suchej, niestrzępiącej się szmatki.
Nie należy używać silnie działających detergentów, alkoholu ani innych rozpuszczalników
chemicznych, ponieważ może to spowodować uszkodzenie obudowy lub ograniczyć funk­cjonowanie urządzenia.
Utylizacja
a) Produkt
Urządzenia elektroniczne zawierają surowce wtórne; pozbywanie się ich wraz z
odpadami domowymi nie jest dozwolone. Po zakończeniu eksploatacji produktu należy go zutylizować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Należy usunąć wszystkie włożone baterie i pozbyć się ich w odpowiedni sposób,
oddzielnie od produktu.
b) Baterie/akumulatory
Konsument jest prawnie zobowiązany (odpowiednimi przepisami dotyczącymi baterii) do zwrotu wszystkich zużytych baterii/akumulatorów; utylizacja wraz z odpadami z gospodarstw domowych jest zabroniona.
Baterie i akumulatory zawierające szkodliwe substancje oznaczone są następują-
cym symbolem, oznaczającym zakaz pozbywania się ich wraz z odpadami domo­wymi. Oznaczenia odpowiednich metali ciężkich są następujące: Cd = kadm, Hg = rtęć, Pb = ołów (oznaczenia znajdują się na baterii/akumulatorze, np. pod symbolem kosza na śmieci, widniejącym po lewej stronie).
Zużyte akumulatory, baterie oraz ogniwa guzikowe można bezpłatnie oddawać na lokalne wysypiska śmieci, do oddziałów rmy producenta lub wszędzie tam, gdzie sprzedawane są baterie/akumulatory/ogniwa guzikowe.
Dzięki temu spełniacie Państwo wymogi prawne oraz przyczyniacie się do ochrony środowiska.
Dane techniczne
Zasilanie ............................................... 1x bateria blokowa 9 V
Pobór prądu ..........................................maks. 10 mA podczas eksploatacji, ~5 µA wyłączony
Zakres pomiarowy ................................ 0 do 1000 PPM CO
Przy wskazaniach wyższych wartości nie można zagwarantować dokładności pomiaru.
Rozdzielczość .......................................1 ppm
Dokładność ........................................... ±5% lub ±10 ppm (w zakresie od 0 do 1000 ppm)
Typ czujnika ..........................................elektrochemiczna komórka CO
Okres żywotności czujnika ...................3 lata (w zasadzie)
Czas rozgrzewania ...............................<2 ms
Warunki eksploatacji ............................. 0 °C do +50 °C, maks. 90% względnej wilgotności
Warunki przechowywania ..................... -10 °C do +60 °C, maks. 80% względnej wilgotności
Wymiary ................................................166 x 63 x 42 mm (Dł. x Szer. x Wys.)
Waga .................................................... ok. 230 g (z bateriami)
To publikacja została opublikowana przez Conrad Electronic SE, Klaus-Conrad-Str. 1, D-92240 Hirschau, Niemcy (www.conrad.com).
Wszelkie prawa odnośnie tego tłumaczenia są zastrzeżone. Reprodukowanie w jakiejkolwiek formie, kopiowanie, tworze­nie mikrolmów lub przechowywanie za pomocą urządzeń elektronicznych do przetwarzania danych jest zabronione bez pisemnej zgody wydawcy. Powielanie w całości lub w części jest zabronione. Publikacja ta odpowiada stanowi technicz­nemu urządzeń w chwili druku.
© Copyright 2018 by Conrad Electronic SE. 1662620_V2_1018_02_VTP_m_pl
powietrza, bez kondensacji
powietrza, bez kondensacji
Loading...