Toshiba QOSMIO G10 User Manual [pl]

Qosmio G10
Choose freedom.Choose freedom.
computers.toshiba-europe.com
Copyright
© 2004 TOSHIBA Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgodnie z prawem autorskim, niniejszego podręcznika nie wolno powielać w żadnej formie bez wcześniejszej pisemnej zgody firmy TOSHIBA. Korzystanie z informacji zawartych w podręczniku nie jest objęte zobowiązaniami patentowymi.
Podręcznik użytkownika przenośnego komputera osobistego TOSHIBATOSHIBA Qosmio G10
Pierwsza edycja wrzesień 2004 Utwory muzyczne, materiały wideo, programy komputerowe, bazy danych
itp. są chronione prawami autorskimi. Materiał chroniony prawami autorskimi może być kopiowany jedynie w celach niekomercyjnych. Kopiowanie z pominięciem powyższych ograniczeń (w tym zmiana formatu danych) albo modyfikacja tych materiałów, przegrywanie lub dystrybucja za pośrednictwem Internetu bez pozwolenia właścicieli praw autorskich, może być przyczyną roszczeń odszkodowawczych lub grzywny z racji naruszenia praw autorskich lub osobistych. Należy pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich przy kopiowaniu dzieł chronionych tymi prawami lub przeprowadzaniu innych czynności.
Należy pamiętać, że korzystanie z funkcji przełączania trybu ekranu (e.g. tryb Wide- szerokokątny, tryb Wide Zoom - zoom szerokokątny, itp.) tego urz w kawiarenkach lub hotelach w celach zarobkowych lub pokazów publicznych, może spowodować naruszenie praw autorskich właściciela.
ądzenia do wyświetlania powiększonych obrazów/klipów wideo
Zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności prawnej
Niniejszy podręcznik został zatwierdzony i poprawiony z zachowaniem należytej staranności. Oznacza to, że zawarte w nim instrukcje oraz opisy przenośnego komputera osobistego TOSHIBA były aktualne w czasie opracowywania podręcznika.Qosmio G10 Komputer i podręcznik mogą ulec modyfikacjom bez powiadomienia. Firma TOSHIBA nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z błędów, pominięć oraz rozbieżności istniejących pomiędzy rzeczywistym komputerem a informacjami zawartymi w niniejszym podręczniku.
Podręcznik użytkownika ii
Znaki towarowe
IBM jest zastrzeżonym znakiem towarowym, a IBM PC jest znakiem towarowym firmy International Business Machines Corporation.
Intel, Intel SpeedStep, Centrino, Celeron oraz Pentium są zastrzeżonymi znakami towarowym firmy Intel Corporation lub jej filii w Stanach Zjednoczonych oraz innych państwach/regionach.
Windows i Microsoft są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
Photo CD jest znakiem towarowym Eastman Kodak. Bluetooth jest znakiem towarowym przynależnym właścicielowi i
wykorzystywanym przez firmę TOSHIBA na podstawie licencji. iLINK jest znakiem handlowym, a Memory Stick jest zarejestrowanym
znakiem handlowym Sony Corporation. TruSurround XT, WOW XT, SRS oraz symbol są znakami towarowymi
firmy SRS Labs, Inc. TruSurround XT, WOW XT, TruBass, SRS 3D oraz technologie FOCUS są
licencjonowane przez firmę SRS Labs, Inc. InterVideo i WinDVD są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy
InterVideo Inc. WinDVR oraz WinDVD Creator są znakami towarowymi firmy InterVideo Inc.
Wyprodukowano na licencji Dolby Laboratories. Dolby oraz symbol podwójnego D są znakami towarowymi firmy Dolby Laboratories.
Poufne niepublikowane prace. Copyright 1992-1997 Dolby Laboratories. Wszelkie prawa zastrzeżone.
W podręczniku mogą się znaleźć również inne znaki towarowe oraz zarejestrowane znaki towarowe nie wymienione powyżej.
Licencja firmy Macrovision
Niniejszy produkt został wyposażony w technologię ochrony praw autorskich oraz własności intelektualnej, opatentowaną w USA oraz innych krajach. Patenty te stanowią własność firmy Macrovision Corporation. Korzystanie z technologii ochrony praw autorskich wymaga zgody firmy Macrovision Corporation. O ile firma Macrovision Corporation nie wyda wyraźnego zezwolenia, technologia ta przeznaczona jest do użytku domowego oraz innych, ściśle określonych zastosowań. Zabrania się wszelkich form odtwarzania kodu źródłowego lub dekompilacji.
Podręcznik użytkownika iii
Informacje komisji FCC
Nazwa produktu: Qosmio G10
Numer modelu: PQG10
Informacje komisji FCC „Informacje dotyczące deklaracji zgodności”
Niniejsze urządzenie zostało sprawdzone pod kątem zgodności z normami i spełnia limity dla urządzeń cyfrowych Klasy B określone w części 15 przepisów FCC. Limity te mają ograniczać szkodliwe zakłócenia sprzętu instalowanego w warunkach mieszkalnych. Urządzenie wytwarza oraz wykorzystuje energię oraz może powodować zakłócenia przekazów radiowych, jeśli nie jest zainstalowane i wykorzystywane zgodnie z instrukcją. Co więcej, nie można zagwarantować, że działanie niektórych instalacji nie będzie zakłócane. Jeśli urządzenie zakłóca odbiór radiowy lub telewizyjny, co można sprawdzić na chwilę je wyłączając i ponownie włączając, można te zakłócenia zniwelować, stosując jedną z poniższych metod:
Przemieś
Zwiększyć odległość pomiędzy urządzeniem a odbiornikiem.
Podłączyć urządzenie do gniazdka w innym obwodzie niż odbiornik.
Zwrócić się z prośbą o pomoc do sprzedawcy lub doświadczonego
specjalisty RTV.
Do urządzenia można podłączać wyłącznie urządzenia peryferyjne spełniające limity dla urządzeń klasy B, określone w przepisach FCC. Podłączenie urządzeń peryferyjnych niezgodnych z powyższymi limitami, lub też urządzeń niezalecanych przez firmę TOSHIBA może spowodować zakłócenia w odbiorze radiowym lub telewizyjnym. Do podłączania urządzeń zewnętrznych do portu zewnętrznego monitora, portu USB, portu IEEE1394 oraz gniazda mikrofonu należy używać ekranowanych kabli. Dokonywanie zmian urządzenia, na które firma TOSHIBA lub uprawnione przez nią strony nie wyraziły wyraźnej zgody, może skutkować utratą prawa do jego eksploatacji.
cić lub skierować w inną stronę antenę odbiorczą.
Warunki komisji FCC
Urządzenie to jest zgodne z częścią 15 przepisów FCC. Wykorzystanie podlega następującym 2 warunkom:
1. Urządzenie nie może powodować szkodliwych zakłóceń.
2. Urządzenie musi zachować odporność na wpływ zakłóceń zewnętrznych, w tym zakłóceń, które mogą powodować wadliwe działanie.
Podręcznik użytkownika iv
Deklaracja zgodności z normami Unii Europejskiej
Niniejszy produkt jest oznaczony znakiem CE, zgodnie ze stosownymi dyrektywami Unii Europejskiej, w szczególności dyrektywą dotyczącą zgodności elektromagnetycznej Electromagnetic Compatibility Directive 89/ 336/EEC dla komputera i akcesoriów elektrycznych, w tym dla dostarczonego zasilacza sieciowego, dyrektywą dotyczącą wyposażenia radiowego i terminali telekomunikacyjnych Radio Equipment and Telecommunications Terminal Equipment Directive 99/5/EEC w przypadku zastosowania akcesoriów telekomunikacyjnych, a także dyrektywą niskonapięciową Low Voltage Directive 73/23/EEC dla dostarczonego zasialacza sieciowego.
Odpowiedzialność za opatrzenie produktu oznaczeniem CE ponosi firma TOSHIBA EUROPE GmbH, Hammfelddamm 8, 41460 Neuss, Niemcy, tel.: +49-(0)-2131-158-01.
Kopia deklaracji zgodności CE jest dostępna na stronie http://epps.toshiba-teg.com
Informacje komisji VCCI dotyczące urządzeń klasy B
Informacje o zakłóceniach harmonicznych
Podręcznik użytkownika v
Ostrzeżenie dotyczące modemu
Oświadczenie o zgodności
Urządzenie zostało dopuszczone do użytku na podstawie decyzji komisji CTR 21 dotyczącej jednoterminalowych połączeń z publiczną komutowaną siecią telefoniczną (PSTN).
Jednakże z uwagi na różnice między tego typu sieciami w poszczególnych krajach/regionach, zezwolenie to nie pociąga za sobą bezwarunkowej gwarancji prawidłowego działania urządzenia po przyłączeniu do jakiejkolwiek publicznej komutowanej sieci telefonicznej.
W przypadku problemów należy najpierw skontaktować się z dostawcą sprzętu.
Stwierdzenie zgodności z sieciami
Produkt został zaprojektowany do pracy i jest zgodny z następującymi sieciami. Został sprawdzony pod względem zgodności z dodatkowymi wymaganiami zawartymi w normie EG 201 121.
Niemcy ATAAB AN005,AN006,AN007,AN009,
AN010 oraz DE03,04,05,08,09,12,14,17 Grecja ATAAB AN005,AN006 i GR01,02,03,04 Portugalia ATAAB AN001,005 006 007 011 i
P03,04,08,10 Hiszpania ATAAB AN005,007 012 i ES01 Szwajcaria ATAAB AN002 Wszystkie inne kraje/regiony ATAAB AN003,004 Każda sieć wymaga określonych ustawień przełączników oraz konfiguracji
oprogramowania. Szczegółowe informacje można znaleźć w odpowiednich częściach w podręczniku użytkownika.
Funkcja Hookflash (wywołanie rejestru o ściśle określonym czasie) jest przedmiotem oddzielnego krajowego zatwierdzenia. Nie została ona sprawdzona pod względem zgodności z krajowymi przepisami i nie można zagwarantować prawidłowego działania tej funkcji w określonych sieciach krajowych.
Podręcznik użytkownika vi
Przepisy w Japonii
Wybór regionu
W przypadku korzystania z komputera w Japonii, przepisy techniczne przedstawione w Telekomunikacyjnym prawie gospodarczym wymagają wybrania Japonii jako regionu. Korzystanie w Japonii z modemu z innymi ustawieniami regionu jest niezgodne z prawem.
Redial (Ponowne połączenie)
Można wykonać dwie próby ponownych połączeń. Jeżeli zostaną wykonane więcej niż dwie próby ponownego połączenia, modem powróci do Czarnej listy. W przypadku problemów z kodem Czarnej listy, należy ustawić minutowe lub dłuższe przerwy pomiędzy ponownymi połączeniami.
Prawo telekomunikacyjne w Japonii zezwala na dwie próby ponownego połączenia na telefonach analogowych, ale połączenia muszą mieć miejsce w granicach trzech minut.
Modem wewnętrzny jest zatwierdzony przez Japoński Instytut ds.Telekomunikacji.
Stosowna etykieta umieszczona jest na modemie.
A02-0604JP
Podręcznik użytkownika vii
Stosownie do przepisów FCC CFR 47, część 68:
Kiedy jesteś przygotowany do zainstalowania modemu, zadzwoń do lokalnej firmy telefonicznej i podaj następujące informacje:
Numer linii telefonu, z której zamierzasz łączyć się z modemem
Numer rejestracyjny, który znajduje się na urządzeniu
Numer rejestracyjny FCC modemu znajduje się na każdym urządzeniu, które będzie zainstalowane lub zostało zainstalowane, na spodzie komputera obok etykiety systemu.
Numer REN modemu może byćżny. W celu uzyskania informacji
dotyczących numeru REN modemu, patrz etykieta na modemie.
Modem łączy się z linią telefoniczną za pomocą standardowego gniazdka USOC RJ11C.
Rodzaj serwisu
Modem został zaprojektowany do użycia na standardowych liniach telefonicznych. Podłączenie do telefonów na monety jest zabronione. Podłączenie do party-line podlega obowiązującemu cennikowi. W razie pytań dotyczących linii telefonicznej, takich jak ilość podłączanych urządzeń, należy zwrócić się do firmy telefonicznej.
Procedury firm telefonicznych
Celem firm telefonicznych jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszej obsługi. Dlatego też czasami konieczne są zmiany w ich wyposażeniu, działaniu i procedurach. Jeżeli zmiany te mają wpływ na usługę lub działanie wyposażenia, firma telefoniczna poda informacje niezbędne do wykonania zmian dla uzyskania sprawnie działającej usługi.
W przypadku problemów
Jeżeli jakiś element z Twojego wyposażenia telefonicznego nie działa prawidłowo, należy natychmiast usunąć go z linii telefonicznej, ponieważ może być przyczyną uszkodzenia sieci telefonicznej. Jeżeli firma telefoniczna odnotuje problem, może tymczasowo przerwać usługę. Zwykle firmy informują swoich użytkowników o tym fakcie z wyprzedzeniem. Jeżeli powiadomienie z wyprzedzeniem nie jest możliwe, nastąpi w jak najkrótszym czasie. Po powiadomieniu należy usunąć problem i poinformować o przywróceniu zgodności z FCC. W przypadku konieczności wykonania naprawy na modemie, należy je powierzyć firmie TOSHIBA Corporation lub autoryzowanemu przedstawicielowi TOSHIBA Corporation.
Odłączenie
Jeżeli zdecydujesz się na stałe odłączenie modemu z aktualnej linii, zadzwoń do towarzystwa telefonicznego i powiadom ich o zmianie.
Podręcznik użytkownika viii
Oznakowanie faksów
Ustawa o ochronie użytkowników telefonów z 1991 roku uznaje za naruszenie prawa użycie przez dowolną osobę komputera lub innego urządzenia elektronicznego do wysyłania jakiejkolwiek wiadomości do telefonicznego urządzenia faksującego, jeżeli taka wiadomość nie zawiera jasno widocznych na górnym lub dolnym marginesie każdej przesyłanej strony lub na pierwszej stronie przekazu: daty i czasu transmisji, identyfikatora firmy albo jednostki firmy, albo też osoby wysyłającej wiadomość i numeru telefonicznego faksu nadawcy, firmy, jednostki lub osoby. W celu zaprogramowania tej informacji na Twoim modemie faksowym, należy uzupełnić ustawienie na oprogramowaniu faksu przed wysyłaniem wiadomości.
Instrukcje dotyczące urządzeń posiadających certyfikat IC CS-03
1. Urządzenia posiadające certyfikat opatrzone są etykietą IC (Industry
Canada). Certyfikat oznacza, że urządzenie spełnia określone wymagania w zakresie ochrony sieci telekomunikacyjnych, a także wymagania odnośnie bezpieczeństwa i obsługi, przedstawione w stosownych dokumentach wymagań technicznych dotyczących urządzeń końcowych. Urząd nie gwarantuje, że sprzęt będzie działał zgodnie z wymaganiami użytkownika.
Przed instalacją urządzenia użytkownicy winni sprawdzić, czy dozwolone jest jego podłączenie do infrastruktury lokalnej firmy telekomunikacyjnej. Urządzenie winno być ponadto zainstalowane przy użyciu dopuszczonych metod podłączania.
Użytkownik powinien być jednak świadomy, że spełnienie powyższych warunków nie gwarantuje zachowania jakości usługi we wszystkich sytuacjach. Naprawy certyfikowanego sprzętu winny być wykonywane przez przedstawiciela wyznaczonego przez dostawcę. Wszelkie naprawy lub modyfikacje urządzenia dokonane przez użytkownika mogą skutkować żądaniem jego odłączenia przez firmę telekomunikacyjną.
Dla własnego bezpieczeństwa użytkownik winien zadbać o połączenie uziemienia zasilania, linii telefonicznej oraz wewnętrznej metalowej sieci wodociągowej. To zabezpieczenie może być szczególnie ważne na terenach wiejskich.
Użytkownik nie powinien wykonywać opisanego wyżej połączenia samodzielnie, lecz zlecić jego wykonanie uprawnionemu do tego elektrykowi.
Podręcznik użytkownika ix
2. Podręcznik użytkownika musi zawierać numer REN urządzenia i notę
wyjaśniającą o treści zbliżonej do poniższej: Numer REN modemu może byćżny. W celu uzyskania informacji
dotyczących numeru REN modemu, patrz etykieta na modemie.
Numer REN przypisany do każdego aparatu telefonicznego oznacza maksymalną liczbę urządzeń, jakie można podłączyć do interfejsu telefonicznego. Zakończenie interfejsu składa się z dowolnej kombinacji urządzeń, zaś jedynym ograniczeniem jest całkowity numer REN, który nie może przekraczać pięciu.
3. Standardowe przyłącze (typ gniazda telefonicznego) niniejszego
urządzenia to gniazdo typu: USOC RJ11C. Numer rejestracyjny IC modemu podano poniżej.
Kanada: 1353A-L4AINT
Podręcznik użytkownika x
Bezpieczeństwo korzystania z napędów dysków optycznych
Należy sprawdzić zalecenia międzynarodowe na końcu tego rozdziału.
Panasonic
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW UJDA760
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW wykorzystuje system laserowy.
Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się z treścią niniejszego podręcznika użytkownika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xi
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch warstwach płyty UJ-831
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch
warstwach płyty korzysta z systemu laserowego. Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika użytkownika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xii
Napęd DVD Super Multi UJ-830, UJ-820
Napęd DVD Super Multi wykorzystuje system laserowy. Aby zapewnić
prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika użytkownika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xiii
Hitachi LG
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch warstwach płyty GSA-4080N
Napęd DVD Super Multi z możliwością nagrywania na dwóch
warstwach płyty korzysta z systemu laserowego. Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się ztreścią niniejszego podręcznika użytkownika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xiv
Teac
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW DW-224E-B
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW wykorzystuje system laserowy.
Aby zapewnić prawidłowe użytkowanie produktu, należy dokładnie zapoznać się z treścią niniejszego podręcznika użytkownika. Podręcznik warto zachować na przyszłość. W razie konieczności naprawy lub obsługi serwisowej napędu należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym.
Korzystanie z elementów sterujących, regulacja oraz wykonywanie
procedur w sposób niezgodny z instrukcjami zawartymi w podręczniku może spowodować niebezpieczeństwo napromieniowania.
Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniem lasera, nie należy
otwierać obudowy urządzenia.
Podręcznik użytkownika xv
Zalecenia międzynarodowe
CLASS 1 LASER PRODUCT LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT TOEN60825
ADVERSEL:USYNLIG LASERSTRÅLING VED ÅBNING, NÅR SIKKERHEDSAF-BRYDER
ER UDE AF FUNKTION. UNDGÅ UDSÆTTSLSE FOR STRÅLING
CAUTION: This appliance contains a laser system and is classified as a “CLASS 1 LASER PRODUCT.” To use this model properly, read the user manual carefully and keep this manual for your future reference. In case of any trouble with this model, please contact your nearest “AUTHORIZED service station.” To prevent direct exposure to the laser beam, do not try to open the enclosure.
VORSICHT: Dieses Gerät enthält ein Laser-System und ist als “LASERSCHUTZKLASSE 1 PRODUKT” klassifiziert. Für den richtigen Gebrauch dieses Modells lesen Sie bitte die Bedienungsanleitung sorgfältig durch und bewahren diese bitte als Referenz auf. Falls Probleme mit diesem Modell auftreten, benachrichtigen Sie bitte die nächste “autorisierte Service-Vertretung”. Um einen direkten Kontakt mit dem Laserstrahl zu vermeiden darf das Gerät nicht geöffnet werden.
ADVARSEL: Denne mærking er anbragt udvendigt på apparatet og indikerer, at apparatet arbejder med laserstråler af klasse 1, hviket betyder, at der anvendes laserstrlier af svageste klasse, og at man ikke på apparatets yderside kan bilve udsat for utilladellg kraftig stråling.
APPARATET BOR KUN ÅBNES AF FAGFOLK MED SÆRLIGT KENDSKAB TIL APPARATER MED LASERSTRÅLER!
Indvendigt i apparatet er anbragt den her gengivne advarselsmækning, som advarer imod at foretage sådanne indgreb i apparatet, at man kan komme til at udsatte sig for laserstråling.
Podręcznik użytkownika xvi
OBS! Apparaten innehåller laserkomponent som avger laserstråining överstigande gränsen för laserklass 1.
VAROITUS. Suojakoteloa si saa avata. Laite sisältää laserdiodin, joka lähetää näkymätöntä silmilie vaarallista lasersäteilyä.
CAUTION: USE OF CONTROLS OR ADJUSTMENTS OR PERFORMANCE OF PROCEDURES OTHER THAN THOSE SPECIFIED IN THE OWNER’S MANUAL MAY RESULT IN HAZARDOUS RADIATION EXPOSURE.
VORSICHT: DIE VERWENDUNG VON ANDEREN STEURUNGEN ODER EINSTELLUNGEN ODER DAS DURCHFÜHREN VON ANDEREN VORGÄNGEN ALS IN DER BEDIENUNGSANLEITUNG BESCHRIEBEN KÖNNEN GEFÄHRLICHE STRAHLENEXPOSITIONEN ZUR FOLGE HABEN.
Podręcznik użytkownika xvii
Qosmio G10

Spis treści

Przedmowa
Układ podręcznika . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvi
Stosowane konwencje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Skróty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Symbole . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Klawisze . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Korzystanie z klawiszy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Display (Wyświetlacz) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxvii
Komunikaty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . xxviii
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Rozdział 1: Wstęp
Lista kontrolna wyposażenia. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Sprzęt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-1
Oprogramowanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-2
Właściwości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-4
Dodatkowe funkcje. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-11
Programy narzędziowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-14
Wyposażenie dodatkowe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1-17
Rozdział 2: Przewodnik po systemie
Przód komputera z zamkniętym wyświetlaczem . . . . . . . . . . . . . . . . 2-1
Lewy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-2
Prawy bok komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-4
Strona tylna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-5
Spód komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-8
Przód komputera z otwartym wyświetlaczem . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-9
Wskaźniki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-11
Wskaźniki systemowe. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2-11
Wskaźniki klawiatury. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-12
Napęd dyskietek USB (opcjonalny) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-14
Napędy nośników optycznych . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Kody regionów dla napędów i nośników DVD . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Dyski z możliwością zapisu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Dyski CD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-15
Podręcznik użytkownika xviii
Dyski DVD. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Formaty. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW (UJDA760, DW-224-B). . . . . . . . . . 2-16
Napęd DVD Super Multi (UJ-830). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-16
Napęd DVD Super Multi (UJ-820). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-17
Napęd DVD Super Multi Double Layer (UJ831, GSA-4080N) . . . . 2-17
Zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2-18
Rozdział 3: Wprowadzenie
Organizacja miejsca pracy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-1
Ogólne warunki. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
Ustawienie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-2
Pozycja ciała przy pracy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-3
Oświetlenie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Nawyki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-4
Podłączanie zasilacza sieciowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-5
Otwieranie wyświetlacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-6
Włączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Uruchamianie komputera po raz pierwszy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Wyłączanie zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Tryb zamykania systemu (tryb Boot). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-7
Tryb hibernacji. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-8
Tryb gotowości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-10
Ponowne uruchamianie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
Przywracanie oprogramowania zainstalowanego fabrycznie . . . . 3-12
Przywracanie całego systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-12
Przywracanie programów narzędziowych i
sterowników TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-13
Rozdział 4: Podstawy pracy z komputerem
Używanie tabliczki dotykowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-1
Korzystanie z napędu dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-2
Podłączanie napędu dyskietek USB . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-2
Odłączanie napędu dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Korzystanie z napędów nośników optycznych . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Wkładanie dysków . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-3
Wyjmowanie dysków. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-5
Tuner TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-6
Korzystanie z tunera TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-6
Podłączanie anteny. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-7
System dźwiękowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-8
Korzystanie z mikrofonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-8
Panel sterowania SoundMAX . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-8
TOSHIBA Audio Effect . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9
Podręcznik użytkownika xix
Nagrywanie dysków CD w napędzie DVD-ROM i
CD-R/RW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-9
Przed rozpoczęciem zapisu lub ponownego zapisu . . . . . . . . . . . . 4-10
Podczas nagrywania lub powtórnego nagrywania . . . . . . . . . . . . . .4-11
Nagrywanie dysków CD/DVD za pomocą napędu
DVD Super Multi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-11
Ważna informacja . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4-11
Zastrzeżenia dotyczące odpowiedzialności prawnej . . . . . . . . . . . 4-12
Przed rozpoczęciem zapisu lub ponownego zapisu . . . . . . . . . . . . 4-12
Podczas nagrywania lub powtórnego nagrywania . . . . . . . . . . . . . 4-14
RecordNow! Podstawowy program dla komputera
firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-15
Weryfikacja danych. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-16
Program DLA do komputera firmy TOSHIBA . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-17
Inslaowanie programu InterVideo WinDVD Creator . . . . . . . . . . . . 4-17
Kiedy jest używany program WinDVD Creator Platinum: . . . . . . . . 4-18
Jak przygotować DVD-Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-18
Jak uzyskać więcej informacji o programie
InterVideo WinDVD Creator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-18
Ważne informacje na temat użytkowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-19
Ochrona nośnika . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Dyski CD/DVD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Dyskietki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-21
Modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-22
Wybór regionu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-22
Menu Właściwości . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Ustawienia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Wybór modemu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Właściwości wybierania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-23
Podłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Odłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Łączność bezprzewodowa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-24
Bezprzewodowa sieć LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-25
Bezpieczeństwo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Technika bezprzewodowa Bluetooth. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-26
Wyłącznik komunikacji bezprzewodowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-27
Wskaźnik komunikacji bezprzewodowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-27
LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-28
Typy przewodów sieciowych LAN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-28
Podłączanie przewodu sieci LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-28
Odłączanie przewodu sieci LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-29
Czyszczenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-29
Przenoszenie komputera . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-29
Rozpraszanie ciepła . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4-30
Podręcznik użytkownika xx
Rozdział 5: Klawiatura
Klawisze standardowe w układzie maszyny do pisania . . . . . . . . . . 5-1
Klawisze funkcyjne F1 … F12 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-2
Klawisze programowalne: kombinacje klawisza Fn . . . . . . . . . . . . . 5-2
Emulowanie klawiszy na klawiaturze rozszerzonej. . . . . . . . . . . . . . 5-2
Klawisze skrótu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-4
Klawisz Fn jako klawisz stały . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-7
Klawisze specjalne systemu Windows. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Mapowanie klawiatury numerycznej. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-8
Uaktywnianie funkcji mapowania klawiatury numerycznej . . . . . . . . 5-8
Chwilowe przełączanie na klawiaturę normalną (przy włączonym
mapowaniu) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-9
Chwilowe korzystanie z funkcji mapowania (przy wyłączonym
mapowaniu) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Tymczasowa zmiana trybów. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Generowanie znaków ASCII . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5-10
Rozdział 6: Zasilanie
Warunki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-1
Wskaźniki zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik wejścia DC IN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-3
Wskaźnik zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Rodzaje akumulatorów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Akumulator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-4
Akumulator zegara czasu rzeczywistego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-5
Właściwe korzystanie z zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . 6-5
Zalecenia odnośnie bezpiecznej eksploatacji akumulatora . . . . . . . 6-6
Ładowanie akumulatorów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-8
Monitorowanie pojemności akumulatora. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-10
Wydłużanie czasu działania akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .6-11
Zachowywanie danych po wyłączeniu zasilania . . . . . . . . . . . . . . . .6-11
Wydłużanie czasu eksploatacji akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Wymiana zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-12
Wyjmowanie zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-13
Instalowanie zestawu akumulatorowego . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-14
Program firmy TOSHIBA do ustawiania hasła . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-15
User Password (Hasło użytkownika) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-15
Supervisor password (Hasło administratora) . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-16
uruchamiane komputera z żądaniem podania hasła. . . . . . . . . . . . 6-16
Tryby zasilania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Programy narzędziowe Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Klawisze skrótu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Podręcznik użytkownika xxi
Funkcja włączania/wyłączania zasilania za pomocą panelu
wyświetlacza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Automatyczne wyłączanie systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6-17
Rozdział 7: Program HW Setup
Uruchamianie programu HW Setup . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Okno programu HW Setup. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7-1
Rozdział 8: Korzystanie z pilota zdalnego sterowania, przycisków AV
i funkcji QosmioPlayer
Pilot zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-1
Windows XP Media Center Edition i QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . 8-2
Funkcje dostępne za pośrednictwem pilota zdalnego sterowania
i klawiatury w trybie QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-6
Funkcja przycisków AV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Tryb Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-9
Tryb QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-12
QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-13
Qosmio Engine . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-13
Ograniczenia QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-14
Ograniczenia trybu Monitor-in. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-15
Korzystanie z pilota zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-16
Podłączanie odbiornika zdalnego sterowania. . . . . . . . . . . . . . . . . 8-16
Zasięg działania pilota zdalnego sterowania . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-18
Wkładanie i wyjmowanie baterii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-19
Pilot zdalnego sterowania. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-20
Przełączanie urządzeń wejściowych wideo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8-22
Rozdział 9: Urządzenia opcjonalne
Karta PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Wkładanie karty PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Wyjmowanie karty PC. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-2
Gniazdo Bridge media . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-3
Karta SD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-4
Karta Memory Stick/Memory Stick Pro . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-6
Karta xD picture . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-8
MultiMediaCard. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-9
MultiMediaCard. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-9
Rozszerzenie pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-11
Instalowanie modułów pamięci . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .9-11
Wyjmowanie modułów pamięci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-12
Akumulatory . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-13
Zasilacz sieciowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Podręcznik użytkownika xxii
Ładowarka akumulatora . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Napęd dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
Monitor zewnętrzny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-14
TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-15
Instalacja. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-15
Ustawienia wyświetlania wideo w telewizorze. . . . . . . . . . . . . . . . . 9-16
Zmiana rozdzielczości. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-16
Port Monitor-in (Wejście monitora). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Model z tunerem TV . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Przełączanie urządzeń . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-17
Wyłączanie trybu QosmioPlayer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-18
Model bez tunera TV. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-19
Port wejściowy S-Video . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-19
Model bez tunera TV. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-20
i.LINK (IEEE1394) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-20
Zalecenia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-21
Podłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-21
Odłączanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-22
Blokada bezpieczeństwa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9-22
Rozdział 10: Rozwiązywanie problemów
Proces rozwiązywania problemów . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-1
Wstępna lista kontrolna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2
Analiza problemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-2
Lista kontrolna sprzętu i systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-3
Procedura uruchamiania systemu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Autotest. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Zasilanie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-4
Hasło. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-7
Klawiatura . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-8
Wyświetlacz LCD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-8
Dysk twardy (HDD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-9
Napęd DVD-ROM i CD-R/RW . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-9
Napęd DVD Super Multi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10-11
Napęd dyskietek USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-12
Karta PC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-12
Karta SD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-13
Karta Memory Stick/Memory Stick Pro . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-13
Karta xD picture . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-14
MultiMediaCard. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-14
Okienko odbiornika sygnału podczerwieni . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-14
Urządzenie wskazujące . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-15
Magistrala USB. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-16
Podręcznik użytkownika xxiii
Rozszerzenie pamięci. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-17
System dźwiękowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-17
Monitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-17
Modem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-18
LAN. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-19
Bezprzewodowa sieć LAN . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-19
Telewizyjny sygnał wyjściowy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-20
i.LINK (IEEE1394). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-20
Wsparcie TOSHIBA. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-21
Zanim zadzwonisz... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-21
Dokąd się zwrócić?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10-21
Załącznik A: Dane techniczne
Załącznik B: Sterownik i tryby ekranu
Załącznik C: Bezprzewodowa sieć LAN
Załącznik D: Przewód zasilający i wtyczki
Załącznik E: Ograniczenia użytkowania
Załącznik F: W przypadku kradzieży komputera
Glosariusz
Skorowidz
Podręcznik użytkownika xxiv
Qosmio G10

Przedmowa

Gratulujemy zakupu naszego komputera Qosmio G10. Ten wspaniały notebook wyposażono w wiele opcji umożliwiających rozbudowę systemu, również o urządzenia multimedialne. Został on zaprojektowany w sposób gwarantujący niezawodność działania przez długie lata.
Ta rodzina komputerów obejmuje również model z wbudowanym tunerem telewizyjnym. W celu wyświetlenia obrazu telewizyjnego lub odtworzenia dysku CD/DVD przed uruchomieniem systemu Windows należy w trakcie uruchamiania systemu Windows nacisnąć odpowiednio przycisk TV lub CD/DVD (albo te same przyciski na pilocie zdalnego sterowania). Kiedy system Windows jest uruchomiony, obraz telewizyjny można wyświetlać lub nagrywać za pomocą programu WinDVR.
W niniejszym podręczniku wyjaśniono, w jaki sposób dokonywać ustawień systemu oraz rozpocząć pracę z komputerem.Qosmio G10 Przedstawiono również szczegółowe informacje na temat konfiguracji, podstawowych operacji, należytej eksploatacji sprzętu, korzystania z urządzeń opcjonalnych oraz rozwiązywania problemów.
Początkujący użytkownicy komputerów lub komputerów przenośnych powinni najpierw dokładnie przeczytać
po systemie, aby zapoznać się z akcesoriami, elementami oraz funkcjami
komputera, a następnie przejść do rozdziału Wprowadzenie zawierającego szczegółowe instrukcje na temat dokonywania ustawień komputera.
rozdziały Wstęp oraz Przewodnik
Doświadczeni użytkownicy komputerów powinni przeczytać niniejszą przedmowę w celu zaznajomienia się z układem podręcznika oraz pokrótce zapoznać się z jego treścią. Należy też przeczytać podrozdział Dodatkowe
funkcje znajdujący się w części Wstęp, zawierający omówienie mniej
znanych lub unikalnych funkcji tych komputerów i uważnie przeczytać część Program HW Setup.
Podręcznik użytkownika xxv

Układ podręcznika

Podręcznik użytkownika składa się z dziesięciu rozdziałów, dziesięciu dodatków, słowniczka i indeksu.
W rozdziale 1, Wstęp, przedstawiono budowę, możliwości i opcje komputera.
W rozdziale 2, Przewodnik po systemie, opisano elementy komputera i pokrótce wyjaśniono ich działanie.
W rozdziale 3, Wprowadzenie, przedstawiono podstawowe informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy z komputerem oraz wskazówki na temat bezpieczeństwa i właściwego zaplanowania stanowiska pracy.
W rozdziale 4, Podstawy pracy z komputerem, znajdują się instrukcje dotyczące korzystania z następujących urządzeń: tabliczki dotykowej, napędu dyskietek USB, napędów optycznych, tunera telewizyjnego, systemu dźwiękowego, modemu, karty komunikacji bezprzewodowej oraz sieci. Ponadto znajdują się tu zalecenia związane z prawidłową eksploatacją komputera, dyskietek i dysków CD/DVD.
W rozdziale 5, Klawiatura, opisano specjalne funkcje klawiatury, w tym mapowanie klawiatury i klawisze skrótu.
W rozdziale 6, Zasilanie , przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące źródeł zasilania komputera i trybów oszczędzania akumulatora.
W rozdziale 7, Program HW Setup, zawarto informacje na temat konfiguracji komputera za pomocą programu HW Setup.
W rozdziale 8, Korzystanie z pilota zdalnego sterowania, przycisków AV
i funkcji QosmioPlayer, wyjaśniono, jak korzystać z pilota zdalnego
sterowania w modelach z zainstalowanym systemem Windows XP Media Center Edition lub Windows XP Home Edition i przedstawiono informacje na temat systemu odtwarzania QosmioPlayer.
W rozdziale 9, Urządzenia opcjonalne, opisano dostępne urządzenia dodatkowe.
W rozdziale 10, Rozwiązywanie problemów, znajdują się wskazówki dotyczące przeprowadzania niektórych testów diagnostycznych i postępowania w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w pracy komputera.
Appendixes zawierają dane techniczne komputera. Glosariusz wyjaśnia ogólne pojęcia z zakresu terminologii komputerowej i
zawiera listę użytych w tekście akronimów.
Skorowidz ułatwia szybkie odnalezienie w tym podręczniku potrzebnych
informacji.
Przedmowa
Podręcznik użytkownika xxvi

Stosowane konwencje

Przy opisywaniu, określaniu oraz wskazywaniu terminów i procedur zastosowano w niniejszym podręczniku następujące konwencje:

Skróty

Po terminie pojawiającym się w tekście po raz pierwszy oraz zawsze, kiedy jest to konieczne dla zapewnienia czytelności tekstu, w nawiasie podawany jest skrót. Na przykład: Read Only Memory (ROM). Skróty znajdują się również w słowniczku.

Symbole

Symbole służą do oznaczenia portów, urządzeń wybierających oraz innych części komputera. Są również stosowane na panelu wskaźników w celu określenia elementów, których dotyczą przedstawiane informacje.

Klawisze

Symbole klawiszy stosowane w tekście podręcznika służą do opisu wykonywanych operacji. Zostały one przedstawione w sposób, w jaki są widoczne na klawiaturze oraz wyróżnione specjalną czcionką. Na przykład
Enter odnosi się do klawisza Enter.

Korzystanie z klawiszy

Niektóre operacje wymagają jednoczesnego użycia dwóch lub więcej klawiszy. Operacje takie zostały oznaczone symbolami klawiszy oddzielonymi znakiem plus +. Na przykład, Ctrl + C oznacza, że należy jednocześnie nacisnąć klawisz Ctrl i klawisz C. W przypadku trzech klawiszy należy przytrzymać dwa pierwsze i nacisnąć trzeci
Przedmowa
ABC
Jeśli procedura wymaga operacji np. kliknięcia ikony lub wpisania tekstu, nazwa ikony lub wpisywany tekst są przedstawione czcionką widoczną po lewej stronie.

Display (Wyświetlacz)

S
Podręcznik użytkownika xxvii
ABC
Tytuły okienek, ikon, tekst generowany przez komputer przedstawiono czcionką widoczną po lewej.

Komunikaty

Celem komunikatów używanych w podręczniku jest zwrócenie uwagi użytkownika na ważne informacje. Każdy typ komunikatu jest oznaczony w sposób przedstawiony poniżej.
Uwaga! Ostrzeżenie informuje użytkownika, że korzystanie ze sprzętu wniewłaściwy sposób lub postępowanie niezgodne z przedstawionymi instrukcjami może spowodować utratę danych lub uszkodzenie komputera.
Informacja. Uwaga stanowi wskazówkę lub poradę, której zadaniem jest pomóc użytkownikowi w wykorzystaniu możliwości komputera w sposób optymalny.
Oznacza potencjalnie niebezpieczną sytuację, mogącą doprowadzić do śmierci lub poważnego kalectwa, jeśli nie będą przestrzegane przepisy.
Przedmowa
Podręcznik użytkownika xxviii
Qosmio G10

Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem

Komputery TOSHIBA zaprojektowano w sposób zapewniający maksimum bezpieczeństwa, minimum zmęczenia podczas pracy oraz całkowitą zgodność z wymaganiami określonymi dla komputerów przenośnych. Aby jednak zmniejszyć do minimum ryzyko urazów lub uszkodzenia komputera, należy stosować się do poniższych zaleceń.
Prosimy zapoznać się przedstawionymi poniżej ogólnymi wskazówkami dotyczącymi pracy z komputerem, zwracając równocześnie uwagę na zawarte w tekście ostrzeżenia.
Nadwerężenia spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze
Należy uważnie przeczytać Podręcznik bezpieczeństwa. Zawiera on informacje na temat zapobiegania nadwerężeniu rąk i nadgarstków, które może być spowodowane przez długotrwałą pracę przy klawiaturze. W rozdziale 3, Wprowadzenie zamieszczono dodatkowo informacje o organizacji środowiska pracy, oświetlenia i pozycji ciała przy pracy, które mogą okazać się pomocne w zapobieganiu nadwerężeniu mięśni i stawów.
Oparzenia
Należy unikać długotrwałego kontaktu fizycznego z komputerem.
Jeżeli komputer pozostaje włączony przez dłuższy czas, powierzchnia obudowy może ulec nagrzaniu. Chociaż temperatura sprawdzana dotykowo może nie wydawać się wysoka, to jednak długotrwały kontakt fizyczny z komputerem (np. trzymanym na kolanach) może spowodować powstanie na skórze lekkiego oparzenia.
W przypadku długotrwałego korzystania z komputera zaleca się
również unikanie kontaktu z metalową płytką portów wejścia/wyjścia. Może się silnie nagrzewać.
Obudowa zasilacza może nagrzewać się podczas pracy. Jest to
zjawisko normalne i nie świadczy o nieprawidłowej pracy. W razie konieczności transportu zasilacza należy go wyłączyć i poczekać aż ostygnie.
Nie należy umieszcza
wysoką temperaturę. W przeciwnym wypadku powierzchnia może ulec zniszczeniu.
Podręcznik użytkownika xxix
ć zasilacza na powierzchniach wrażliwych na
Ogólne zalecenia dotyczące pracy z komputerem
Uszkodzenia spowodowane naciskiem lub uderzeniem
Nie należy poddawać komputera silnemu naciskowi lub narażać go na uderzenia. Może to spowodować uszkodzenie elementów komputera lub zakłócenia w jego pracy.
Nadmierne rozgrzanie karty PC
Niektóre karty PC mogą się rozgrzać przy dłuższym używaniu. Nadmierne rozgrzanie karty PC może powodować błędy lub nieprawidłowości w działaniu komputera. Należy także zachować ostrożność podczas wyjmowania karty, która była wykorzystywana przez dłuższy czas.
Telefon komórkowy
Korzystanie z telefonu komórkowego może spowodować zakłócenia dźwięku w komputerze. Nie wpływa to na pracę komputera, zaleca się jednak zachowanie odległości nie mniejszej niż 30 cm pomiędzy komputerem a telefonem.
Zastrzeżenia
Maksymalna wartość jaskrawości jest dostępna jedynie w trybie
zasilania z sieci. Jaskrawość ekranu jest mniejsza w trybie zasilania akumulatorowego i nie ma możliwości jej zwiększenia.
Tuner TV działa wyłącznie w kraju nabycia komputera.
Wszystkie zamieszczone obrazy są imitacją dla celów wyłącznie
ilustracyjnych.
Jaskrawość wyświetlacza LCD obniża się w stopniu uzależnionym od
czasu i sposobu użytkowania komputera. Jest to immanentna cecha technologii LCD.
Qosmio
Podczas korzystania z programu Qosmio audio-wideo jest nieczynna.
Qosmio
Pobór energii z akumulatora jest większy niż w przypadku podobnych aplikacji działających w środowisku Windows.
Jaskrawość wyświetlacza LCD jest zbliżona poziomem do jaskrawości
odbiorników telewizyjnych. Zaleca się ustawienie jaskrawości wyświetlacza LCD na poziomie niepowodującym zmęczenia oczu.
Techniczne rozwiązania zabezpieczeńżnych nośników przed
nieautoryzowanym kopiowaniem mogą blokować lub ograniczać możliwości nagrywania i odtwarzania treści multimedialnych.
Udoskonalenia dźwięku SRS są dostępne jedynie w systemie Microsoft
Windows.
TM
Player nie jest aplikacją działającą w środowisku Windows.
TM
Player nie jest aplikacją działającą w środowisku Windows.
TM
Player funkcja nagrywania
Podręcznik użytkownika xxx
Loading...
+ 227 hidden pages