TOMTOM RIDER User Manual [da]

TomTom RIDER
2

Æskens indhold

a TomTom RIDER
Kapitel 1 Æskens indhold
1. Berøringsfølsom skærm
2. Tænd/sluk-knap
3. Dockingstik
4. Hukommelseskortåbning (SD-kort)
5. USB-stik
6. Opladerstik
7. Nulstillingsknap
h Hukommelseskort (SD-
kort), der indeholder programmet og kort
j Skruer og
unbrakonøgler til monteringssættet
l Hjemmeoplader,
med internationale adapterstik
i Monteringssæt:
Holder, monteringsholder til styr, adapter til styr, monteringsholder til spejl, selvklæbende monteringsholder og klæbepude
k Batterikabel
m TomTom RIDER-
taske
3
n USB-kabel o Cd til Microsoft
Windows® eller Apple Macintosh®.
p Bluetooth™ headset-
q Headset til hjelm
modul og headset­kabel
r Standard-headset s Skærmklud
t Dokumentationspakk
u Produktkodekort
e
4
Kapitel 2 Før du starter...

Før du starter...

Sikkerhedskopiering af data på TomTom RIDER

Det er altid en god ide at sikkerhedskopiere indholdet på TomTom RIDER. Du kan sikkerhedskopiere med TomTom HOME.
Der er flere oplysninger om TomTom HOME i Brug af TomTom HOME på side 69.

Brug sikkerhedsindstillingerne

For at gøre kørslen endnu mere sikker med TomTom RIDER bør du bruge Sikkerhedsindstillinger i menuen Indstillinger.
Sikkerhedsin
dstillinger
Du kan vælge at bruge skærmlåsen. Hvis skærmlåsen er aktiveret, vises der kun nogle få knapper og funktioner, mens du kører. Når du holder stille, kan du til gengæld bruge alle knapper og funktioner.
Du kan også vælge at slå kortvisningen fra.
Der er flere oplysninger i Sikkerhedsindstillinger på side HIDDEN.

Sikring af TomTom RIDER

Angiv en adgangskode til TomTom RIDER, så det kun er dig, der kan bruge den. Du skal indtaste adgangskoden, hver gang du starter RIDER.
Hvis du vil vælge en adgangskode, skal du starte RIDER ved hjælp af TomTom HOME. I menuen Indstillinger klikker du på Indstil ejer for at vælge adgangskode.
Hvis du vil angive en adgangskode, skal du køre RIDER vha. TomTom HOME. Derefter kan du angive en adgangskode ved at bruge TomTom HOME. Hvis du vil angive en adgangskode på enheden, skal du benytte følgende fremgangsmåde:
1. Slut RIDER til computeren, og tænd for den.
2. Start TomTom HOME, hvis dette program ikke starter automatisk.
Hvis du ikke har TomTom HOME installeret, skal du sætte den cd, som fulgte med RIDER, i cd-drevet og installere programmet.
Du kan også downloade TomTom HOME fra www.tomtom.com. Det er vigtigt, at du altid har den nyeste version af TomTom HOME. Der er flere oplysninger om TomTom HOME i Brug af TomTom HOME på side 69.
3. I området Planlægning skal du vælge din RIDER.
Der vises et billede af din RIDER i hovedområdet i TomTom HOME.
5
4. Klik på Tænd/Sluk-knappen på billedet af RIDER for at skifte til TomTom HOME.
Nu starter din RIDER i TomTom HOME. Her kan du angive adgangskoden til RIDER vha. TomTom HOME. Du må ikke slukke for strømmen til RIDER eller tage kablerne ud. Du skal bare bruge den som ellers ved at klikke på de knapper, der vises på computeren.
5. I hovedmenuen på din enhed klikker du på Skift indstillinger.
6. Klik på Indstil ejer. Du skal måske klikke flere gange på pilen, indtil siden med Indstil ejer vises.
Hvis du ikke kan finde knappen Indstil ejer, skal du sørge for, at alle knapper
Indstil ejer
vises i RIDER. Tryk let på knappen button Vis ALLE menupunkter. Nu vises alle knapper.
Nu kan du angive adgangskoden til RIDER. Du kan også angive dit navn og din adresse, som derefter vises, når RIDER starter.

Vedligeholdelse af TomTom RIDER

Det er vigtigt at passe godt på RIDER og at rengøre den korrekt.
• Tør skærmen på RIDER af med en tør klud. Brug ikke flydende rengøringsmiddel.
• Hvis RIDER bliver våd, skal du tørre den af med en blød klud.
• Du må under ingen omstændigheder åbne kabinettet på RIDER. Det kan være farligt, og du risikerer at sætte garantien ud af kraft.
• Benyt ikke hukommelseskortet (SD-kort) i andre enheder end TomTom. Andre enheder kan beskadige hukommelseskortet.
• Udsæt ikke RIDER for meget høje eller lave temperaturer, da det kan forårsage permanent skade. Lad den f.eks. ikke ligge i bilen en varm sommerdag eller kold vinternat.
6
Kapitel 3 Brug af TomTom RIDER

Brug af TomTom RIDER

Sådan tænder du for navigatoren

1. Åbn rummet på undersiden af TomTom RIDER.
2. Sæt hukommelseskortet i hukommelseskortåbningen.
3. Tryk på Tænd/Sluk-knappen, og hold den nede i 2 sekunder, eller indtil TomTom RIDER starter.
Første gang du tænder for TomTom RIDER, kan den være op til 20 sekunder om at starte. Du slukker for TomTom RIDER ved at trykke på tænd/sluk­knappen og holde den nede i to sekunder.

Opsætning

Først skal du besvare nogle få spørgsmål for at konfigurere enheden og dit Bluetooth-headsetmodul. Besvar spørgsmålene ved at trykke let på skærmen. Uanset hvad du foretager dig på TomTom RIDER, skal du bruge den berøringsfølsomme skærm.
Følg vejledningen for at oprette en Bluetooth-forbindelse mellem TomTom RIDER og Bluetooth-headsetmodulet.
Se afsnittet om Bluetooth-headsetmodulet herunder for at få flere oplysninger om dit Bluetooth-headsetmodul.
Når du har svaret på spørgsmålene, vises kørselsvisningen på TomTom RIDER.
Skærmbilledet er sort-hvidt, indtil TomTom RIDER bestemmer din nuværende position. Når det er gjort, skifter kørselsvisningen til farver.

Bestemmelse af din nuværende position

TomTom RIDER kan kun bestemme din nuværende position udendørs. Første gang du starter RIDER, kan de t tage op til fem minutter, før enheden har fundet din position.
7
Fremover registreres din position meget hurtigere; normalt inden for nogle få sekunder. Hvis det tager mere end fem minutter, før RIDER har bestemt din position, kan det skyldes, at du er omgivet af høje bygninger eller træer.
RIDER sender ikke din position, så andre kan ikke bruge den til at spore dig, mens du er ude at køre.
Bemærk: Inden du tager TomTom RIDER med ud at køre, anbefales det, at du bruger hjemmeopladeren og lader den helt op først.
TomTom RIDER finder din nuværende position ved at bruge en GPS­modtager. Der er flere oplysninger om GPS i Hvordan virker navigation? på side 71.

Bluetooth-headsetmodul

1. Indikatorer
2. Lydstyrke
3. Tænd/sluk-knap
4. Opladerstik
5. Headset-stik
Før du kan bruge Bluetooth-headsetmodulet med headsettet til hjelm, skal du oplade headsetmodulet vha. hjemmeopladeren.
Tilslut headset-kablet til Bluetooth-headsetmodulet og derefter til headsettet til hjelm eller standard-headsettet.
Monter de medfølgende Velcro-puder på indersiden af hjelmen. De holder headsettet til hjelm på plads.
8
Hvis du vil tænde for Bluetooth-headsetmodulet, skal du trykke på Tænd/Sluk­knappen og holde den nede, indtil den blå indikator blinker 4 gange.
Hvis du vil slukke for Bluetooth-headsetmodulet, skal du trykke på Tænd/Sluk­knappen og holde den nede, indtil den røde indikator blinker 4 gange.
Hvis du ikke oprettede en Bluetooth-forbindelse mellem Bluetooth­headsetmodulet og TomTom RIDER, da du tændte for RIDER, kan du altid gøre det senere.
I hovedmenuen skal du trykke let på Skift indstillinger. Tryk let på Tilslut til headset, og følg vejledningen for at oprette forbindelse.
9
10
Kapitel 4 Montering af TomTom RIDER på

Montering af TomTom RIDER på motorcyklen

Hvor skal TomTom RIDER monteres?

Når du vælger, hvor du vil montere enheden, skal du tage følgende i betragtning:
• De tilgængelige monteringsmuligheder
• Den mest behagelige placering
Brug lidt tid på at overveje, hvordan TomTom RIDER placeres bedst på motorcyklen. Ikke alle monteringsmuligheder er lige egnede til alle motorcykler. Enheden bør placeres på et sted, hvor du let kan se den, og hvor den ikke hindrer dit udsyn.
Advarsel: Den selvklæbende monteringsholder er stærkt klæbende og vanskelig at fjerne, når først den er monteret på motorcyklen. Inden du sætter den selvklæbende monteringsholder fast på motorcyklen, s k a l du være sikker på, at du har valgt det sted, hvor RIDER kommer til at fungere bedst.

Montering af TomTom RIDER

Der findes fire forskellige monteringsmuligheder:
• Monteringsholder til styr
• Adapter til styr
• Monteringsholder til spejl
• Selvklæbende monteringsholder
Afsnittene herunder beskriver, hvordan de forskellige monteringsholdere anvendes. Sørg for, at du skruer alle monteringsholderens dele stramt til, da du ellers risikerer, at monteringsholderen bevæger sig under kørslen.

Monteringsholder til styr

Monteringsholderen til styr monteres direkte på styret. For at bruge denne monteringsholder skal du følge disse trin:
11
1. Løsn monteringsholderen til styr vha. en unbrakonøgle.
2. Vikl gummistykket rundt om styret, så det er tykt nok til monteringsholderen. Klip gummistykket over for at tilpasse tykkelsen.
Bemærk: Gummistykket er med til at forhindre vibrationer, og at monteringsholderen glider, mens du kører.
3. Placer monteringsholderen til styr på styret og gummistykket.
4. Skru monteringsholderen til styr godt sammen vha. den medfølgende unbrakonøgle.
5. Skru holderen fast på monteringsholderen til styr vha. fire af de små skruer, der findes i monteringssættet.
Hvis TomTom RIDER ikke sidder godt det pågældende sted, kan du løsne skruerne til monteringsholderen en smule og justere vinklen på holderen og holderens placering. Stram derefter monteringsholderen til styr godt til igen.
Nu kan du sætte TomTom RIDER i holderen. Se afsnittet: Placering af TomTom RIDER i holderen på side 15.

Adapter til styr

Adapteren til styr monteres med bolte ved siden af grebet som vist.
12
For at bruge denne monteringsholder skal du følge disse trin:
1. Fjern forsigtigt de bolte, der holder grebet på plads. Fjern ikke grebet fra styret.
2. Placer adapteren til styr over bolthullerne.
3. Brug de ekstra lange bolte til at fastgøre adapteren til styr og grebet på styret. Brug en unbrakonøgle (medfølger ikke), og stram boltene.
4. Fastgør monteringsholderen til adapteren. Følg vejledningen i trin 2 - 4 i afsnittet Monteringsholder til styr ovenfor.
Nu kan du sætte TomTom RIDER i holderen. Se afsnittet: Placering af TomTom RIDER i holderen på side 15.

Monteringsholder til spejl

Monteringsholderen til spejl holdes af sidespejlet. Hvis din motorcykel eller scooter ikke har sidespejle, men bolthuller til et sidespejl, kan du stadig bruge monteringsholderen til spejl.
For at bruge denne monteringsholder skal du følge disse trin:
1. Skru et af sidespejlene af motorcyklen.
13
2. Monter først gummiskiven, derefter monteringsholderen til spejl og til sidst metalskiven oven på bolthullet som vist på diagrammet.
Bemærk: Skiverne er med til at forhindre, at monteringsholderen til spejl bevæger sig eller beskadiges. Vælg skivernes diameter i overensstemmelse med bolthullets diameter.
3. Skru sidespejlet på igen. Sidespejlet holder monteringsholderen til spejl på plads.
Bemærk: Hvis du kun har bolthuller til et sidespejl, skal du bruge en af de medfølgende bolte til at fastgøre monteringsholderen til spejl. Vælg boltens diameter i overensstemmelse med bolthullets diameter.
4. Skru den selvklæbende monteringsholder fast på monteringsholderen til spejl vha. fire af de små skruer, der findes i monteringssættet.
5. Skru holderen fast på den selvklæbende monteringsholder vha. fire af de små skruer, der findes i monteringssættet.
Nu kan du sætte TomTom RIDER i holderen. Se afsnittet: Placering af TomTom RIDER i holderen på side 15.

Selvklæbende monteringsholder

14
Brug den selvklæbende monteringsholder, hvis du ikke kan bruge nogle af de andre monteringsmuligheder, eller hvis du vil anbringe TomTom RIDER et sted, hvor de andre monteringsmuligheder ikke kan bruges.
Du må kun montere denne holder et sted på motorcyklen, hvor den er stærk nok til at kunne bære både monteringsholderen, holderen og RIDER.
Bemærk: Det er vanskeligt at afmontere den selvklæbende monteringsholder igen.
Overvej nøje, hvor du vil montere den selvklæbende monteringsholder. Rengør det sted, du har valgt, grundigt, og kontroller, at du har fjernet alt fedt eller snavs.
For at bruge denne monteringsholder skal du følge disse trin:
1. Fastgør klæbepuden til den selvklæbende monteringsholder.
2. Tryk på den selvklæbende monteringsholder, og hold den fast i den position, du har valgt.
3. Skru holderen fast på den selvklæbende monteringsholder vha. fire af de små skruer, der findes i monteringssættet.
Nu kan du sætte TomTom RIDER i holderen. Se afsnittet:Placering af TomTom RIDER i holderen på side 15

Placering af TomTom RIDER i holderen

1. Åbn holderen, sæt TomTom RIDER i holderen med bunden først.
15

Batterikabel

Sørg for, at de to ben i bunden af holderen griber rigtigt fat i stikket på RIDER. Hvis RIDER ikke sidder rigtigt i holderen, kan den falde ud, mens du kører.
2. Tryk RIDER ned på plads.
3. Luk holderen. Det er vigtigt, at RIDER sidder rigtigt fast.
Nu er du klar til den første udflugt med TomTom RIDER.
Hvis du sætter batterikablet i TomTom RIDER, får enheden strøm og lades samtidig op fra motorcyklens batteri.
Bemærk: Hvis du er usikker på monteringen af batterikablet, kan du kontakte din lokale motorcykelmekaniker.
Tilslut batterikablets stik til strømstikket på holderen.
Tilslut det røde batterikabel til den positive pol på den 12 volts tændingsstrømforsyning på motorcyklen og det sorte batterikabel til jordforsyningen på motorcyklen.
Sørg for, at batterikablet er fastgjort sikkert til motorcyklen. Det må ikke hænge ned fra stellet eller på nogen måde have en forstyrrende indvirkning på motorcyklen. Sørg også for, at det ikke kommer i kontakt med områder på motorcyklen, der bliver varme og kan forårsage, at kablet smelter.

Vedligeholdelse af TomTom RIDER

Det er vigtigt at passe godt på RIDER og at rengøre den korrekt.
• § Tør skærmen på RIDER af med den medfølgende klud. Du må ikke benytte nogen form for flydende rensevæske.
• Du må kun åbne rummet med hukommelseskortåbningen, når du befinder dig indendørs. Forsøg ikke at åbne rummet på RIDER, mens den er våd.
• Når du tager RIDER med dig, skal du altid bruge den taske, som RIDER leveres med.
• Hvis RIDER bliver våd, skal du tørre den af med en blød klud.
• Du må under ingen omstændigheder åbne kabinettet på RIDER.
• Du må ikke bruge hukommelseskortet (SD-kortet) i andre enheder end RIDER. Andre enheder kan beskadige hukommelseskortet.
16
Kapitel 5 Din første køretur

Din første køretur

Det er let at planlægge en rute med TomTom RIDER. Følg nedenstående trin for at planlægge din første rute.
Bemærk: Du bør altid planlægge ruten, før du tager af sted. Det er for farligt at planlægge ruten, mens du kører.
1. Tryk let på skærmen for at få vist hovedmenuen.
2. Tryk let på Naviger til...
På din første tur skal du navigere til en adresse.
3. Tryk let på Adresse.
Når du angiver en adresse, kan du vælge blandt fire muligheder:
Bymidte - tryk let på denne knap for at angive din destination som
centrum i en by.
Gade og husnummer - tryk let på denne knap for at angive en nøjagtig
adresse som destination.
Postnummer - tryk let på denne knap for at angive et postnummer som
destination (understøttes kun i fuldt omfang i Storbritannien og Holland).
Bemærk: Du kan indtaste et postnummer i alle lande. Men i Storbritannien og Holland er postnumre så detaljerede, at man kan finde frem til et bestemt hus eller en adresse med postnummeret alene. I andre lande kan du finde en bestemt by eller et område ved at indtaste et postnummer. Derefter er du nødt til at angive et gadenavn og et husnummer.
17
Vejkryds - tryk let på denne knap for at angive destinationen som det
sted, hvor to veje mødes.
Til din første tur skal du angive en nøjagtig adresse.
4. Tryk let på Gade og husnummer.
5. Begynd at indtaste navnet på den by, hvor du ønsker at køre hen.
Efterhånden som du skriver, vises navnene på de byer, der passer til det, du har skrevet. Når din destination vises på listen, skal du trykke let på byens navn for at angive den som destination.
6. Begynd at indtaste gadenavnet.
Som med navnet på byen, så vises navnene på de gader, der passer til det, du har skrevet. Når din destination vises på listen, skal du trykke let på gadenavnet for at angive destinationen.
7. Nu skal du angive husnummeret på destinationen og derefter trykke let på Udført.
8. RIDER spørger, om du skal ankomme på et bestemt tidspunkt.
18
Tryk let på JA for at angive en ankomsttid. RIDER viser, om du kan ankomme til tiden.Der er flere oplysninger i Ankomsttidspunkter på side 19.
Ruten beregnes derefter af TomTom RIDER.
9. Når ruten er beregnet, skal du trykke let på Udført.
TomTom RIDER begynder med det samme at vise dig vej til destinationen med talte instruktioner og instruktioner på skærmen.
Du bør planlægge ruten, før du begynder at køre. Det er ikke muligt at planlægge ruten helt så detaljeret, når først du er begyndt at køre. Mens du kører, vises kun kørselsmenuen. Du kan få flere oplysninger i kapitlet: Menuer på side 25.
Bemærk: Inden du kan planlægge en rute på denne måde, skal TomTom RIDER først have bestemt din nuværende position.

Ankomsttidspunkter

Når du planlægger en rute, spørger RIDER, om du skal ankomme på et bestemt tidspunkt:
Tryk let på JA for at angive en ankomsttid.
RIDER beregner ankomsttidspunktet og viser dig, om du kan ankomme til tiden. Ankomsttidspunktet genberegnes konstant, mens du kører.
19
På statuslinjen kan du følge med i, om du holder tiden, eller om du er sent på den, som vist nedenfor:
Du vil ankomme 55 minutter før den angivne ankomsttid.
Hvis den anslåede ankomsttid er mere end fem minutter før det tidspunkt, du angav, vises det med grønt.
Du vil ankomme 3 minutter før den angivne ankomsttid.
Hvis den anslåede ankomsttid er mindre end fem minutter før det tidspunkt, du angav, vises det med gult.
Du vil ankomme 19 minutter for sent.
Hvis den anslåede ankomsttid er efter det tidspunkt, du angav, vises det med rødt.
Hvornår bør jeg angive et ankomsttidspunkt?
Hvis du har en aftale, du skal nå, kan du angive aftaletidspunktet som ankomsttid, så du på forhånd kan være sikker på at nå frem til tiden.

Hvilke andre navigationsmuligheder findes der?

Når du trykker let på Naviger til..., kan du angive destinationen på flere måder; ikke kun ved at angive adressen. De andre muligheder er vist nedenfor:
Hjem
Favorit
Nylig
destination
Interessepun
kt
Tryk let på denne knap for at navigere til din hjemmeposition.
Det vil sandsynligvis være denne knap, du kommer til at bruge mest.
Der er flere oplysninger om angivelse af hjemmeposition i Skift hjemposition på side 53.
Tryk let på denne knap for at vælge en favorit som destination.
Der er flere oplysninger om favoritter i Favoritter på side 35.
Tryk let på denne knap for at vælge din destination på en liste over steder, du har brugt som destinationer for nylig.
Tryk let på denne knap for at navigere til et interessepunkt (IP).
Der er flere oplysninger om interessepunkter og navigation til et interessepunkt i Interessepunkter på side 41.
Tryk let på denne knap for at vælge et punkt på kortet som destination med kortbrowseren.
20
Punkt på kort
Der er flere oplysninger om kortbrowseren i Brug af kortet på side 33.
Tryk let på denne knap for at angive en destination vha. længde- og breddegrader.
Længde-/
breddegrad
Tryk let på denne knap for at navigere til en TomTom-kammerats nuværende position. Husk, at din kammerat kan have flyttet sig, før du når frem.
TomTom
Kammerat
Der er flere oplysninger om TomTom Kammerater i TomTom PLUS på side 67.

Planlægning hjemmefra

Du kan også planlægge ture på forhånd med RIDER ved at vælge både startpunkt og destination. Du kan f.eks.:
• Finde ud af, hvor lang tid turen vil tage, allerede inden du tager hjemmefra.
• Finde en rute til en rejse, du er ved at planlægge.
• Finde en rute til en, der skal besøge dig, så du kan beskrive ruten for vedkommende.
Benyt følgende fremgangsmåde, hvis du vil planlægge en rute, inden du tager af sted:
1. Tryk let på skærmen for at få vist hovedmenuen.
2. Tryk let på Avanceret planlægning.
Avanceret
planlægning
3. Vælg startpunktet til rejsen på samme måde, som når du ellers vælger en destination.
4. Angiv rejsens destination.
5. Vælg den rutetype, der skal planlægges.
Hurtigste rute - den rute, det vil tage kortest tid at køre.
Korteste rute - den korteste afstand mellem de steder, du angiver. Det er
ikke nødvendigvis den hurtigste rute; specielt ikke, hvis den går gennem en by.
Undgå motorveje - en rute, der undgår motorveje.
Spadsererute - en rute specielt beregnet til en tur til fods.
Cykelrute - en rute specielt beregnet til en tur på cykel.
Begrænset hastighed - en rute specielt beregnet til et køretøj, der kun kan
køre med begrænset hastighed. Du skal evt. angive en maksimumhastighed.
6. TomTom RIDER planlægger ruten mellem de to steder, du har valgt.

Flere oplysninger om en rute

Hvis du vil have flere oplysninger om ruten, skal du trykke let på knappen Detaljer på skærmen med ruteoversigten.
21
Derefter kan du vælge følgende muligheder:
Tryk let på denne knap for at få vist en liste over alle de steder, hvor du skal svinge eller dreje på ruten.
Gennemse
som tekst
Gennemse
som billeder
Gennemse
kort over rute
Vis rutedemo
Vis
ruteoversigt
Denne funktion er specielt praktisk, hvis du skal kunne beskrive ruten for en anden.
Tryk let på denne knap for at få vist en liste over alle sving på turen. Tryk let på højre- og venstrepilene for at gå fremad eller tilbage gennem ruten.
Tryk let på skærmen for at slå 3D-visning fra, så kortet vises ovenfra.
Tryk let på denne knap for at få vist et overblik over ruten med kortbrowseren.
Der er flere oplysninger om kortbrowseren i Brug af kortet på side 33.
Tryk let på denne knap for at få vist en demo over ruten. Du kan afbryde demoen når som helst ved at trykke let på skærmen.
Tryk let på denne knap for at åbne skærmbilledet med ruteoversigten.
22
Du kan få adgang til disse indstillinger for den senest planlagte rute ved at trykke let på Vis rute i hovedmenuen.

Kørselsvisning

Kapitel 6 Kørselsvisning
A Knapper til at zoome ind og ud på din position.
B Din aktuelle position.
C Navnet på den næste større vej eller informationen på det næste vejskilt,
hvis det er relevant.
D Den næste instruktion.
Her kan du se, hvad du skal gøre, og hvornår du skal gøre det. Tryk let på dette område for at gentage den sidste stemmeinstruktion og for at ændre lydstyrken.
E Navnet på den næste gade/vej, du skal dreje ind på.
F Oplysninger om din tur.
Normalt vises den resterende rejsetid, resterende afstand og ankomsttidspunkt i dette område. Du kan indstille, hvilken information der vises, ved at trykke let på Statuslinje-indstillinger i menuen Indstillinger.
G Indikator for GPS-signalets styrke.
Der er flere oplysninger om GPS i Hvordan virker navigation? på side 71.
23
24

Menuer

Hovedmenu

Kapitel 7 Menuer
Når kørselsvisningen vises på TomTom RIDER, kan du få vist hovedmenuen ved at trykke let på skærmen.
Naviger til... Tryk let på denne knap for at begynde at planlægge en rute.
Find alternativ... Tryk på denne knap, hvis du vil undgå visse dele af ruten, rejse via et bestemt sted eller planlægge en alternativ rute.
TomTom Trafik Tryk let på denne knap for at aktivere eller deaktivere trafikmeldinger. Der er flere oplysninger i TomTom Traffic på side 63.
Mobiltelefon Denne knap åbner mobiltelefonmenuen. Du kan f.eks. foretage opkald og skrive eller læse beskeder. Der er flere oplysninger i Håndfrie opkald på side 47.
Skift indstillinger Denne knap åbner menuen Indstillinger. Du kan ændre, hvordan forskellige ting vises og fungerer i TomTom RIDER. Der er flere oplysninger i Indstillinger på side 51.
Skjulte knapper og indstillinger
Første gang du bruger TomTom RIDER, er det ikke alle knapper, der vises i menuen.
En del knapper og visse mere avancerede indstillinger er skjulte, fordi de ikke bruges så ofte.
Hvis alle knapper og funktioner skal vises, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter i menuen Indstillinger.
Hvis du vil skjule disse knapper igen, skal du trykke let på Vis færre menupunkter i menuen Indstillinger.
25

Kørselsmenu

Hvis du trykker let på skærmen, når du kører, vises kørselsmenuen:
Naviger til…
Slå lyd til/fra
Slet rute
Tryk let på denne knap for at vælge en destination.
Tryk let på denne knap for at slå de talte instruktioner til eller fra.
Tryk let på denne knap for at slette den aktuelt planlagte rute. TomTom RIDER holder op med at give dig instruktioner.
Din position vises stadig på kørselsvisningen. Du behøver ikke at slette en rute, før du planlægger en ny rute eller begynder at navigere til en ny destination.
Tilføj favorit Tryk let på denne knap for at tilføje din aktuelle position som et foretrukket
sted. TomTom RIDER bruger adressen på din aktuelle position som navn på det foretrukne sted. Senere kan du, hvis du ønsker det, gå tilbage og ændre navnet på det foretrukne sted.
Denne knap er praktisk, hvis du får øje på noget interessant, mens du kører. Du kan tilføje det som et af dine foretrukne steder, så det huskes af TomTom RIDER.

Hvorfor kan jeg ikke åbne hovedmenuen, mens jeg kører?

• Af sikkerhedshensyn – det ville være farligt at betjene TomTom RIDER med alle de tilgængelige knapper under kørslen.
• Handsker – når du har handsker på, er knapperne i den normale menu for små til, at du kan betjene dem. Du kan trykke let på de store knapper i kørselsmenuen, mens du kører.

Hvordan annullerer jeg kørselsmenuen?

Du kan ikke annullere kørselsmenuen. Menuen forsvinder efter 10 sekunder, hvis du ikke trykker let på en knap.
26
Kapitel 8 Sådan finder du alternative ruter

Sådan finder du alternative ruter

Find
alternativ...
Udregn
alternativ
Når du har planlagt en rute, vil du måske gerne ændre noget ved den uden at ændre selve destinationen.
Hvorfor skulle jeg ændre noget ved ruten?
Der kan være mange gode grunde til at ændre en planlagt rute:
• Du får måske øje på en vejspærring eller en kø forude.
• Du vil måske gerne køre via et bestemt sted, hente en, holde frokostpause eller fylde benzin på.
• Du vil måske undgå et vanskeligt vejkryds eller en vej, du ikke bryder dig om.
Tryk let på Find alternativ... i hovedmenuen for at ændre den planlagte rute.
Tryk derefter let på en af mulighederne nedenfor.
Tryk let på denne knap for at udregne et alternativ til den allerede planlagte rute.
RIDER søger efter en anden rute fra din nuværende position til destinationen.
Hvis du alligevel hellere vil bruge den oprindelige rute, skal du trykke let på Omberegn oprindelig.
Undgå
vejspærring
Hvorfor skal jeg gøre det?
Bortset fra vejene lige i nærheden af din nuværende position og destinationen, følger den nye rute helt andre veje for at nå frem til destinationen. Derfor er det let at beregne en helt anden rute på denne måde.
Tryk let på denne knap, hvis du får øje på en vejspærring eller kø længere fremme. Dernæst skal du vælge, hvor stor en del af ruten du vil undgå.
Vælg mellem disse muligheder: 100 m, 500 m, 2000 m, 5000 m. RIDER omberegner ruten, så du undgår den del af den, du har angivet.
Husk, at når der er udregnet en ny rute, skal du muligvis meget snart dreje væk fra den vej, du kører på.
Hvis vejspærringen pludselig forsvinder, kan du trykke let på Omberegn oprindelig for at komme tilbage til den oprindelige rute igen.
27
Rejs via...
Omberegn
oprindelig
Undgå del af
rute
Tryk let på denne knap for at ændre din rute, så den går forbi et bestemt sted.
Du skal måske hente en undervejs eller holde frokostpause et sted.
Du vælger det sted, du vil passere, på samme måde, som når du vælger en destination. Derfor kan du også vælge de samme indstillinger, f.eks. Adresse, Favorit, Interessepunkt og Punkt på kort.
RIDER beregner en ny rute til destinationen, som passerer de steder, du vælger.
Du kan kun vælge at rejse via ét sted, når du bruger denne knap. Hvis du vil forbi flere steder, skal du bruge en rejseplan i stedet. Der er flere oplysninger i Rejseplanlægnng på side 29.
Tryk let på denne knap, hvis du vil tilbage til den oprindelige rute uden omkørsler af hensyn til vejspærringer, eller hvis du vil køre via bestemte steder.
Tryk let på denne knap for at undgå en del af ruten. Du kan bruge denne knap, hvis du kan se, at ruten omfatter en vej eller et vejkryds, du ikke bryder dig om, eller som er berygtet for at skabe trafikpropper.
Du kan derefter vælge den vej, du vil undgå, på en liste over vejene på ruten.
Minimér
trafikforsinke
lser
Tryk let på denne knap for at omberegne ruten, så du så vidt muligt undgår trafikproblemer. RIDER kontrollerer, om der er trafikproblemer på ruten og udregner den bedste rute, så du kan undgå problemerne.
Der er flere oplysninger om brug af TomTom Traffic i TomTom Traffic på side 63.
28
Kapitel 9 Rejseplanlægnng

Rejseplanlægnng

Hvad er en rejseplan?

En rejseplan er en plan over en rejse med flere ophold eller stop undervejs, før du når frem til destinationen.
En rejseplan består af følgende elementer:
• Destinationer – steder, hvor du vil gøre ophold
• Vejpunkter – steder, du vil passere
Her er et eksempel på en rejseplan:
Destinationer vises med dette symbol.
Vejpunkter vises med dette symbol.

Hvornår skal jeg bruge en rejseplan?

Du kan bruge en rejseplan til ture som disse:
• En bilferie i et land med flere ophold undervejs.
• En todages biltur med en enkelt overnatning.
• En kort køretur forbi bestemte interessepunkter.
I alle disse eksempler skal du trykke let på Naviger til... for hvert sted. Men hvis du bruger en rejseplan, kan du spare tid ved at programmere det hele på forhånd.
29

Sådan opretter du en rejseplan

1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Rejse-planlægning.
Rejseplan-
lægning
Bemærk: Denne knap vises muligvis kun, hvis alle menupunkter vises. Hvis du vil være sikker på, a t a l l e menupunkter vis es , s k al du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Skærmbilledet Rejse-planlægning åbnes. Først er der ingen punkter i rejseplanen.
3. Tryk let på Tilføj og vælg et sted.
Tip
Du kan indsætte elementer i rejseplanen i vilkårlig rækkefølge og organisere dem i rejseplanen på et senere tidspunkt.

Følg en rejseplan

Når du navigerer vha. en rejseplan, beregnes ruten til den første destination på rejseplanen. TomTom RIDER beregner den resterende afstand og tid til den første destination og altså ikke for rejseplanen som helhed.
Når du begynder at bruge en rejseplan, beregnes ruten automatisk ud fra din nuværende position. Det er altså ikke nødvendigt at angive et afgangssted.
Når du har passeret et vejpunkt eller er nået frem til en destination, markeres stedet som besøgt.
Vejpunkter vises på kortet, men RIDER advarer dig ikke om, at du nærmer dig et vejpunkt og giver dig heller ikke besked, når du når frem til vejpunktet.

Organisering af en rejseplan

Tryk let på et punkt i rejseplanen for at åbne en side med knapper, du kan redigere punktet med. Du kan bruge de knapper, der er vist nedenfor.
Du kan ændre et vejpunkt til en destination med denne knap.
Husk, at destinationer er steder, hvor du vil gøre ophold, mens vejpunter er
Vælg som
vejpunkt
Vælg som
destination
Markér
‘besøgt’
steder, du vil køre forbi.
Denne knap vises kun, hvis det punkt, du har trykket på, er en destination.
Du kan ændre et vejpunkt til en destination med denne knap.
Husk, at destinationer er steder, hvor du vil gøre ophold, mens vejpunter er steder, du vil køre forbi.
Denne knap vises kun, hvis det punkt, du har trykket på, er et vejpunkt.
Tryk let på denne knap for at udelade en del af rejseplanen. RIDER ignorerer dette punkt og alle foregående punkter i rejseplanen.
Den navigerer dig til det næste punkt i rejseplanen.
Denne knap vises kun, hvis du stadig mangler at besøge dette sted.
30
Tryk let på denne knap for at gentage en del af rejseplanen. RIDER navigerer dig til dette punkt efterfulgt af resten af punkterne i rejseplanen.
Markér ‘skal
besøges’
Denne knap vises kun, hvis du allerede har besøgt dette sted.
Tryk let på denne knap for at flytte punktet længere op i rejseplanen.
Knappen vises ikke, hvis punktet allerede står øverst i rejseplanen.
Flyt punkt op
Tryk let på denne knap for at flytte punktet længere ned i rejseplanen.
Knappen vises ikke, hvis punktet allerede står nederst i rejseplanen.
Flyt punkt
ned
Tryk let på denne knap for at få vist punktets placering på kortet.
Der er flere oplysninger om kortbrowseren i Brug af kortet på side 33.
Vis på kort
Tryk let på denne knap for at slette punktet fra rejseplanen.
Slet punkt

Sådan kommer du i gang med at bruge rejseplanen

Tryk let på Valg og tryk derefter let på Start navigation.
Når du har oprettet en rejseplan, er det en god idé at gemme den. Hvis du vil gemme en rejseplan, skal du trykke let på Gem rejseplan.
Hvis du vil indlæse en gemt rejseplan, skal du trykke let på Indlæs rejseplan.
Hvis du vil oprette en ny rejseplan, skal du trykke let på Ny rejseplan, og hvis du vil slette den, skal du trykke på Slet rejseplan.
31
32
Kapitel 10 Brug af kortet

Brug af kortet

Hver gang du planlægger en rute med TomTom RIDER, bruger du kortet. Du kan også bruge kortet på mange andre måder.
Tryk let på Inspicer kort i Hovedmenu for at åbne kortet.
Peg med fingeren på skærmen, og træk den let hen over skærmen for at flytte kortet.
A Målestokken
B Din nuværende position
C GPS-knap.
Tryk på denne knap for at centrere kortet på din nuværende position.
D Knappen Valg
Tryk på knappen Valg for at angive, hvad der skal vises på kortet.
E Markøren
F Knappen Find
Tryk let på denne knap for at finde bestemte adresser og interessepunkter på kortet.
G Markørknappen
Tryk let på denne knap for at navigere til markørens position, markere en favorit på markørens position eller finde et interessepunkt tæt ved markørens position. Der er flere oplysninger nedenfor.
H Zoomværktøj.
Skift skala på kortet ved at flytte zoomværktøjet op eller ned.

Brug af markørknappen

Du kan bruge kortet, når du søger efter adresser og interessepunkter, f.eks. restauranter, togstationer og benzintanke.
33
Naviger
derhen
Find IP
nærved
Du kan arbejde videre med det, du har fundet, ved at trykke på markørknappen. Tryk let på markørknappen for at åbne den side med knapper, der er vist nedenfor:
Tryk let på denne knap for at navigere til det sted, hvor markøren er placeret. RIDER beregner ruten til det pågældende sted.
Tryk let på denne knap for at finde et interessepunkt i nærheden af det sted, hvor markøren er placeret. Hvis du f.eks. har fundet en restaurant, du gerne vil besøge, kan du søge efter en parkeringsplads i nærheden.
Ring op
Tilføj som
favorit
Tilføj som IP
Rejs via...
Tryk let på denne knap for at ringe til det sted, hvor markøren er placeret. Knappen vises kun, hvis RIDER allerede har et telefonnummer til det pågældende sted.
Der er gemt telefonnumre til mange interessepunkter på RIDER. Hvis du har indtastet telefonnumre til de interessepunkter, du selv har oprettet, kan du også ringe til dem.
Der er flere oplysninger om håndfrie opkald i Håndfrie opkald på side 47.
Tryk let på denne knap for at oprette en Favorit på det sted, hvor markøren er placeret.
Der er flere oplysninger om favoritter i Favoritter på side 35.
Tryk let på denne knap for at oprette et interessepunkt på det sted, hvor markøren er placeret.
Der er flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.
Tryk let på denne knap for at køre via det sted, hvor markøren er placeret. Denne knap vises kun, hvis du allerede navigerer til en destination.
34
Kapitel 11 Favoritter

Favoritter

Hvad er favoritter?

Favoritter er steder, som du ofte besøger. Du kan oprette favoritter, så du ikke behøver at skrive adressen, hver gang du skal navigere derhen.
Det behøver ikke at være steder, du godt kan lide, det kan bare være praktiske adresser.

Hvordan opretter jeg en favorit?

Tryk let på Tilføj favorit i Hovedmenuen.
Bemærk: Det er ikke sikkert, at knappen Tilføj favorit vises på første side i hovedmenuen. Tryk let på pilen for at åbne flere sider i hovedmenuen.
Du kan derefter vælge, hvor favoritten skal placeres, på listen nedenfor.
Giv favoritten et navn, du let kan huske. RIDER foreslår altid et navn. Normalt vil det være adressen på favoritten. Du kan bare begynde at skrive et navn. Du behøver ikke først at slette det viste forslag.
Hjem
Favorit
Du kan angive din hjemmeposition som favorit.
Giver det mening at gøre det?
Hvis du vil ændre din hjemmeposition, kan du oprette en favorit til hjemmepositionen, før du ændrer den.
Du vil måske ændre hjemmeposition fra din privatadresse til din kontoradresse. I så fald kan du oprette en favorit til din privatadresse, før du ændrer hjemmeposition.
Du kan ikke oprette en favorit fra en anden favorit. Du vil aldrig kunne vælge denne mulighed i denne menu.
Hvis du vil omdøbe en favorit, skal du trykke let på Administrér favoritter i menuen Indstillinger.
Der er flere oplysninger i Administrer favoritter på side 53.
35
Adresse
Nylig
destination
Du kan angive en adresse som favorit. Når du skriver en adresse, kan du vælge mellem fire muligheder. Det er de samme muligheder, der vises som indstillinger i menuen Navigér til...:
Bymidte
Gade og husnummer
Postnummer (kun fuldt ud tilgængelig i Storbritannien og Holland)
Vejkryds
Vælg et favoritsted på en liste over steder, du for nylig har brugt som destinationer.
36
Interesse-
punkt
Du kan tilføje et interessepunkt (IP) som favorit.
Giver det mening at gøre det?
Dersom du besøger et sted som du er ekstra glad for, fx. en restaurant, kan du tilføje den som Favorit.
For at tilføje et IP som Favorit, tryk da på denne knap og gør derefter følgende:
1. Du kan indsnævre udvalget af interessepunkter ved at vælge det område, interessepunktet befinder sig i.
Du kan vælge en af følgende muligheder:
IP i nærheden - så du kan søge på en liste over interessepunkter i
nærheden.
IP i byen - så du kan vælge et interessepunkt i en bestemt by. Du skal
angive en by.
IP nær hjem - så du kan søge på en liste over interessepunkter i
nærheden af din hjemmeposition.
Hvis du er ved at navigere t il en destination, kan du også vælge på en liste over interessepunkter i nærheden af din rute eller destination. Vælg en af følgende muligheder:
IP langs rute
GPS-postion
IP nær destination
2. Vælg IP-kategorien:
Tryk let på IP-kategorien, hvis den vises eller tryk let på pilen, hvis du vil vælge et IP på den samlede liste.
Tryk let på Vilkårlig IP-kategori, hvis du vil søge efter navnet på et interessepunkt.
Der er flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.
Tryk let på denne knap for at tilføje din nuværende position som favorit.
Hvis du f.eks. standser et sted, du synes om, kan du trykke på knappen med det samme og oprette en favorit.
Punkt på kort
Tryk let på denne knap for at oprette en favorit med kortbrowseren.
Vælg favorittens placering med markøren, og tryk derefter let på Udført.
Der er flere oplysninger om kortbrowseren i Brug af kortet på side 33.
37
Længde-/
breddegrad
Tryk let på denne knap, hvis du vil oprette en favorit ved at indtaste værdier for længde-/breddegrader.
Tryk let på denne knap for at angive en af dine kammeraters position som favorit.
TomTom
Kammerat
Der er flere oplysninger om TomTom Kammerater i TomTom PLUS på side 67.

Hvordan bruger jeg en favorit?

Du vil normalt bruge en favorit til at navigere efter, så du kan nå frem til det pågældende sted uden at skulle skrive adressen. Benyt følgende fremgangsmåde for at navigere til en favorit:
1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Navigér til...
3. Tryk let på Favorit.
4. Vælg en favorit på listen.
RIDER beregner automatisk ruten.
5. Når ruten er beregnet, skal du trykke let på Udført.
RIDER begynder med det samme at guide dig til destinationen med talte instruktioner og visuelle instruktioner på skærmen.

Hvor mange favoritter kan jeg oprette?

Du kan højst oprette 48 favoritter. Hvis du vil tilføje flere end 48, kan du oprette forskellige IP-kategorier og i stedet tilføje nogle af dine favoritter som interessepunkter.
Der er flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.

Hvordan sletter jeg en favorit?

1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Skift indstillinger for at åbne menuen Indstillinger.
3. Tryk let på Administrér favoritter.
Tip: Tryk let på pilen for at flytte til knapperne på den næste side.
4. Tryk let på den favorit, du vil slette.
5. Tryk let på Slet.

Hvordan ændrer jeg navn på en favorit?

1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Skift indstillinger for at åbne menuen Indstillinger.
38
3. Tryk let på Administrér favoritter.
Tip: Tryk let på pilen for at flytte til knapperne på den næste side.
4. Tryk let på den favorit, du vil omdøbe.
5. Tryk let på Omdøb.
39
40
Kapitel 12 Interessepunkter

Interessepunkter

Interessepunkter eller IP'er er nyttige steder på kortet. Her er nogle eksempler:
• Restauranter
• Hoteller
•Museer
•Parkeringshuse
•Benzintanke

Vis interessepunkter på kortet

1. Tryk let på Aktivér/deaktivér IP'er i menuen Indstillinger.
2. Vælg de IP-kategorier, der skal vises på kortet.
Aktivér/
deaktivér
IP'er
Tryk let på Find for at lede efter navnet på et IP.
3. Tryk let på Udført.
De interessepunkter, du har valgt, vises som symboler på kortet.

Opringning til et interessepunkt

TomTom RIDER kender telefonnumrene på mange interessepunkter. Du kan f.eks. ringe til en restaurant for at bestille bord eller til en biograf for at bestille billetter.
Du kan finde flere oplysninger om, hvordan du kan bruge TomTom RIDER til håndfrie opkald, i Håndfrie opkald på side 47.

Navigere til et interessepunkt

Du kan bruge et IP som destination. Hvis du f.eks. er på vej til en by, du ikke kender, kan du navigere direkte til et parkeringshus i byen.
1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk på Navigér til... i Hovedmenuen.
41
3. Tryk på Interessepunkt.
4. Tryk let på IP i en by.
5. Du kan indsnævre udvalget af interessepunkter ved at vælge det område, interessepunktet befinder sig i.
Du kan vælge en af følgende muligheder:
IP i nærheden - så du kan søge på en liste over interessepunkter i
nærheden.
IP i byen - så du kan vælge et interessepunkt i en bestemt by. Du skal
angive en by.
IP nær hjem - så du kan søge på en liste over interessepunkter i
nærheden af din hjemmeposition.
Hvis du er ved at navigere til en destination, kan du også vælge på en liste over interessepunkter i nærheden af din rute eller destination. Vælg en af følgende muligheder:
IP langs rute
IP nær destination
6. Skriv navnet på den by, du vil finde frem til. Vælg byen, når den vises på listen.
7. Tryk på Parkeringshus.
8. Vælg IP-kategorien:
Tryk let på Vilkårlig IP-kategori, hvis du vil søge efter navnet på et interessepunkt.
42
Tryk let på IP-kategorien, hvis den vises.
Tryk let på pilen for at vælge fra en samlet liste over kategorier. Vælg en kategori på listen eller begynd at skrive navnet på kategorien og vælg den derefter, når den vises på listen.
9. Vælg et parkeringshus. Den afstand, der vises ud for hvert interessepunkt, er afstanden fra byens centrum.
10.Vælg det interessepunkt, du vil navigere til, på den viste liste. Oversigten nedenfor forklarer de afstande, der vises ud for hvert interessepunkt.
IP i nærheden
IP i by
IP nær hjem
IP langs rute
IP nær
destination
Afstand fra din nuværende position
Afstand fra bymidte
Afstand fra din hjemmeposition
Afstand fra din nuværende position
Afstand fra destinationen
Hvis du kender navnet på interessepunktet, skal du trykke let på Find og skrive navnet. Marker det på listen, når det vises.
Når du har valgt et interessepunkt, beregnes ruten til det automatisk af TomTom RIDER.
TomTom GO beregner nu ruten til interessepunktet.

Administration af interessepunkter

Tryk let på Administrér IP'er i menuen Indstillinger.
Bemærk: Knappen Administrér IP'er vises kun, når alle menuknapper vises.
Administrér
IP'er
Du kan få vist alle menuknapper ved at trykke let på Vis ALLE menuknapper i menuen Indstillinger.
Du kan for eksempel gøre følgende:
• Oprette dine egne IP-kategorier og føje interessepunkter til dem.
• Angive, at der skal vises advarsler, når du er i nærheden af et interessepunkt.
Hvorfor skal jeg oprette mine egne interessepunkter?
Et interessepunkt fungerer som en genvej. Når du har gemt et sted som et interessepunkt, behøver du aldrig skrive adressen på det pågældende sted igen. Og når du opretter et adressepunkt, er det ikke kun adressen, du kan gemme.
• Telefonnummer - når du opretter et interessepunkt, kan du gemme et telefonnummer sammen med det.
• Kategorier - når du opretter et interessepunkt, skal det placeres i en bestemt kategori.
Du kan f.eks. oprette en IP-kategori, du kalder "Yndlingsrestauranter". Hver gang du opretter et interessepunkt, er det en god idé også at gemme et telefonnummer, så du kan ringe til stedet fra RIDER og f.eks. reservere bord.

Hvordan opretter jeg selv interessepunkter?

1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Skift indstillinger.
3. Tryk let på Administrér IP'er.
43
Tilføj IP­kategori
Tilføj IP
Hjem
Favorit
4. Inden du kan tilføje et interessepunkt, skal du oprette mindst én IP-kategori. Alle interessepunkter tilknyttes en bestemt IP-kategori. Du kan kun føje interessepunkter til de IP-kategorier, som du selv har oprettet.
Tryk let på Tilføj IP-kategori.
5. Skriv et navn til IP-kategorien, f.eks. "Venner" eller "Yndlingsrestauranter". Vælg derefter en markør til IP-kategorien.
6. Tryk på Tilføj IP.
7. Vælg den IP-kategori, interessepunktet skal indgå i.
8. Vælg interessepunktets placering på listen nedenfor.
Du kan angive din hjemmeposition som interessepunkt.
Giver det mening at gøre det?
Hvis du vil ændre din hjemmeposition, kan du oprette et interessepunkt til hjemmepositionen, før du ændrer den.
Du kan oprette et interessepunkt på basis af en favorit.
Giver det mening at gøre det?
Du kan kun oprette et begrænset antal favoritter. Hvis du vil oprette flere favoritter, er du nødt til at slette andre favoritter først. Inden du sletter en favorit, kan du lave den om til et interessepunkt, så du ikke mister adressen.
Adresse
Nylig
destination
Interesse-
punkt
Du kan angive en adresse som interessepunkt. Når du skriver en adresse, kan du vælge mellem fire muligheder. Det er de samme muligheder, som vises om indstillinger i menuen Navigér til...:
Bymidte
Gade og husnummer
Postnummer (kan kun benyttes i fuldt omfang i Storbritannien og Holland)
Vejkryds
Vælg et interessepunkt på en liste over de steder, som du for nylig har brugt som destinationer.
Du kan tilføje et interessepunkt som IP. Hvis du f.eks. er ved at oprette en IP­kategori til dine yndlingsrestauranter, kan du bruge denne mulighed i stedet for at skrive restauranternes adresser.
Tryk let på denne knap for at tilføje din nuværende position som interessepunkt.
44
GPS-postion
Hvis du f.eks. gør ophold et sted, som du synes om, kan du trykke let på denne knap, mens du er der, og oprette et IP.
Punkt på kort
Længde-/
breddegrad
Tryk let på denne knap for at oprette et interessepunkt med kortbrowseren.
Vælg interessepunktets placering med markøren og tryk derefter let på Udført.
Der er flere oplysninger om kortbrowseren i Brug af kortet på side 33.
Tryk let på denne knap, hvis du vil oprette et interessepunkt ved at indtaste værdier for længde-/breddegrader.
Tryk let på denne knap for at angive en af dine kammeraters position som interessepunkt.
TomTom
Kammerat
Der er flere oplysninger om TomTom Kammerater i TomTom PLUS på side 67.

Hvordan indstiller jeg advarsler om interessepunkter?

1. Tryk let på skærmen for at få Hovedmenuen frem.
2. Tryk let på Skift indstillinger.
3. Tryk let på Administrér IP'er.
Bemærk: Knappen Administrér IP'er vises kun, når alle menuknapper vises. Du kan få vist alle menuknapper ved at trykke let på Vis ALLE menuknapper i menuen Indstillinger.
4. Tryk let på Advar, tæt ved IP.
5. Vælg den IP-kategori, der skal vises advarsler om.
Advar, tæt
ved IP
Vælg en kategori på listen eller begynd at skrive navnet på kategorien og vælg den derefter, når den vises på listen.
6. Angiv, hvor tæt du skal være på et interessepunkt, før der vises en advarsel.
7. Vælg den lyd, der skal afspilles som advarsel for den valgte IP-kategori.
45
46
Kapitel 13 Håndfrie opkald

Håndfrie opkald

Bemærk: Ikke alle telefoner understøttes eller er kompatible med alle funktioner. Du kan finde flere oplysninger på www.tomtom.com/phones

Opret forbindelse til din telefon

Først skal du oprette en forbindelse mellem din mobiltelefon og TomTom RIDER. Det skal kun gøres én gang. Derefter kan TomTom RIDER huske din telefon.
Tryk let på Mobiltelefon i Hovedmenu, og følg derefter vejledningen på skærmen.

Opsætning af TomTom PLUS

Når du har oprettet forbindelse til telefonen, kan du oprette en trådløs dataforbindelse til TomTom PLUS-tjenester.
Der er flere oplysninger om TomTom PLUS i TomTom PLUS på side 67.
Tip
• Bluetooth skal være aktiveret på telefonen.
• Telefonen skal være "tilgængelig" eller "synlig for alle".
• Du skal muligvis angive adgangskoden "0000" på telefonen for at oprette forbindelse til TomTom RIDER.
• På telefonen skal du angive TomTom RIDER som en enhed, du har tillid til. Ellers skal du angive "0000" hver gang.
Du kan finde flere oplysninger om Bluetooth-indstillinger i vejledningen til telefonen.
47

Telefonbogen

Du kan kopiere telefonbogen fra din mobiltelefon til TomTom RIDER, så du kan foretage opkald med et par tryk på skærmen.
Dette er den sikreste måde at bruge håndfrie opkald på.
Bemærk: Du kan kopiere telefonbogen til TomTom RIDER når som helst. I menuen Mobiltelefon skal du trykke let på Hent numre fra telefon.
Du kan ikke overføre telefonbøger fra alle telefoner til RIDER. Du kan finde flere oplysninger på www.tomtom.com/phones

Foretag et telefonopkald

Når du har oprettet forbindelse til telefonen, kan du foretage telefonopkald.
1. Tryk let på Mobiltelefon i hovedmenuen.
2. Tryk let på Ring til.
Bemærk: Kontroller, at din telefon er valgt. Den telefon, der er valgt i øjeblikket, vises nederst på skærmen.
3. Tryk let på Number for at angive et telefonnummer.
4. Benyt en af følgende fremgangsmåder:
•Tryk let på Hjem for at ringe til din hjemposition. Hvis du ikke har indtastet et nummer til hjempositionen, vises denne knap ikke. Hvis du vil indtaste et nummer, skal du trykke let på Skift privatnummer i menuen Telefon- indstillinger.
•Tryk let på Nummer for at angive et telefonnummer.
•Tryk let på Interessepunkt for at vælge et interessepunkt, som du vil ringe til. Hvis RIDER kender nummeret på interessepunktet, vises det ved siden af interessepunktet:
48
•Tryk let på Post i telefonbog for at vælge en person i telefonbogen.
Bemærk: Hvis du ikke har kopieret telefonbogen til TomTom RIDER, vises knappen Post i telefonbog ikke.
•Tryk let på Seneste opkald for at få vist en liste over personer eller numre, som du har ringet til for nylig fra RIDER.
•Tryk let på Seneste opkald for at få vist en liste over personer eller numre, der har ringet til dig for nylig. Det er kun opkald, som du har modtaget på RIDER, der er gemt på listen.
Du kan få flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.

Modtag et telefonopkald

Hvis en person ringer til dig, mens du kører, kan du acceptere eller afvise opkaldet ved at trykke let på skærmen.

Autosvar

Du kan indstille TomTom RIDER til at besvare alle opkald automatisk efter et bestemt tidsrum. Tryk let på Telefon-indstillinger i menuen Mobiltelefon, og tryk derefter let på Indstillinger for autosvar.
Vælg, hvornår TomTom RIDER skal besvare opkald automatisk.

Del TomTom RIDER

Du kan oprette forbindelse til op til fem mobiltelefoner. Benyt følgende fremgangsmåde for at tilføje flere mobiltelefoner
1. Tryk let på Mobiltelefon i hovedmenuen.
2. Tryk let på Opret forbindelse til telefonen.
3. Tryk let på Find anden telefon..., og følg vejledningen på skærmen.
Du kan skifte mellem telefonerne ved at trykke let på Opret forbindelse til telefonen og derefter vælge en telefon på listen.
49
50
Kapitel 14 Indstillinger

Indstillinger

Du kan ændre mange indstillinger, der bestemmer, hvordan TomTom RIDER fungerer. Tryk let på Skift indstillinger i hovedmenuen.

Skjulte knapper og indstillinger

Når du tager TomTom RIDER i brug, er det ikke alle knapper, som vises i menuen.
En del knapper og mere avancerede indstillinger er skjulte, fordi du ikke skal bruge dem så ofte.
Tryk på denne knap i menuen Indstillinger, hvis du ønsker at se alle knapper og funktioner.
Vis ALLE
menupunkter
Når du er færdig, anbefales det, at du gemmer de avancerede knapper og funktioner igen ved at trykke på denne knap. Du skal alligevel ikke bruge alle disse knapper og funktioner hver dag.
Vis færre
menupunkter

Brug nattefarver/Brug dagfarver

Tryk på denne knap for at reducere lysstyrken på skærmen og bruge mørkere farver på skærmen.
Hvornår skal jeg gøre det?
Brug
nattefarver
Når det er mørkt udenfor, er det lettere at se skærmen på RIDER, hvis den ikke er alt for lys.
Hvis du vil skifte tilbage til en lysere skærm og lysere farver på kortet, skal du trykke let på knappen Brug dagfarver.
Brug
dagfarver

Deaktiver 3D-visning /Aktiver 3D-visning

Tryk let på denne knap for at se kortet fra oven, mens du navigerer.
Når du deaktiverer 3D-visning, kan du vælge, om kortet skal vise den retning,
Deaktiver 3D-
visning
du kører i, foroven, eller om nord skal vises foroven. Hvis du vælger at have nord øverst, flyttes kortet ikke, når du ændrer retning.
51
Hvis du vil skifte tilbage, så du ser kortet fra dit perspektiv, mens du kører, skal du trykke let på Aktiver 3D-visning.
Aktiver 3D-
visning
I visse situationer er det mere overskueligt at få vist kortet fra oven. F.eks. hvis vejene er meget forvirrende, eller hvis du spadserer og navigerer med RIDER.

Deaktiver kortvisning

Når du deaktiverer kortvisning, vises der kun oplysninger om den næste instruktion på skærmen i stedet for din position på et kort i kørselsvisning.
Når du trykker på denne knap, skal du angive, hvornår kortet skal deaktiveres. Du kan vælge mellem følgende indstillinger:
Altid - du kan kun se den næste instruktion og pile. Kortet vises ikke på noget tidspunkt.
Hvornår skal jeg gøre det?
Over en vis hastighed - du kan angive den hastighed, hvor kortet skal deaktiveres. Når du kører stærkt, kan kortet være distraherende.
Aldrig - kortet deaktiveres aldrig.

Aktiver/deaktiver IP'er

Tryk på denne knap for at vælge de IP-kategorier, der skal vises på kortet.
Vælg de interessepunkter på listen, som du vil have vist på et kort:
Aktivér/
deaktivér
IP'er
Når du vælger et interessepunkt, vises det på kortet med det symbol, du kan se ud for hver kategori på listen ovenfor.
Hvis du vil finde en IP-kategori i en fart, skal du trykke let på Find og derefter begynde at skrive navnet på IP-kategorien. I samme øjeblik kategorien vises på listen, kan du vælge den.
52
Der er flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.

Slå lyd fra/Slå lyd til

Tryk let på denne knap for at slukke for de talte instruktioner. Knappen ændres til Slå lyd til. Hvis du har slået lyden fra, er advarsler om de interessepunkter, du nærmer dig, også slået fra.
Slå lyd fra
Kan jeg stadig bruge RIDER til håndfrie opkald, når lyden er slået fra?
Det påvirker ikke håndfrie opkald, at du slår lyden fra. Du kan stadig høre den, der ringer op.
Tip
Hvis du vil ændre lydstyrke, skal du trykke let på Indstillinger for lydstyrke i menuen Indstillinger. Der er flere oplysninger i Indstillinger for lydstyrke på side 53.
Hvis du hurtigt vil ændre lydstyrke, mens du kører, skal du trykke let nederst til højre i kørselsvisning og flytte skyderen.
Hvis du vil ændre stemmen, skal du trykke let på Skift stemme i menuen Indstillinger. Der er flere oplysninger i Lyd på side 39.

Indstillinger for lydstyrke

Tryk let på denne knap for at ændre lydstyrken på de talte instruktioner.
Indstillinger
for lydstyrke

Administrer favoritter

Tryk let på denne knap for at omdøbe eller slette favoritter.
Hvis du vil finde en favorit i en fart, skal du trykke let på Find og derefter begynde at skrive navnet på favoritten. I samme øjeblik favoritten vises på
Administrer
favoritter
listen, kan du vælge den.
Der er flere oplysninger om favoritter i Favoritter på side 35.

Skift hjemposition

Tryk let på denne knap for at angive eller skifte hjemposition.
Skal jeg bruge min privatadresse som hjemposition?
Skift
hjemposition
Hjempositionen kan være et sted, du ofte tager til, f.eks. dit kontor. Det behøver ikke være det sted, hvor du rent faktisk bor.
Hvorfor skal jeg angive en hjemposition?
Når du har angivet din hjemposition, kan du navigere dertil nemt og hurtigt, når som helst du har brug for det. I menuen Naviger til... skal du bare trykke let på Hjem.
53

Skift stemme

Skift stemme

Skift sprog

Tryk let på denne knap for at få læst de talte instruktioner med en anden stemme.
Tryk let på denne knap for at ændre det sprog, der bruges til alle knapper og meddelelser på RIDER.
Skift sprog
du også mulighed for at skifte stemme.

Advar, tæt ved IP

Du kan vælge mellem en lang række forskellige sprog. Når du skifter sprog, får
Tryk let på denne knap for at få en advarsel, når du er tæt på et interessepunkt.
RIDER kan f.eks. give dig besked om, at der er en benzintank i nærheden.
Advar, tæt
ved IP
Der er flere oplysninger om IP'er og indstilling af advarsler om IP'er i Interessepunkter på side 41.

Indstil ur

Tryk let på denne knap for at indstille uret og ændre den måde, tidspunkter vises på.
Indstil ur
Det er lettest at indstille tiden ved at trykke let på knappen Synk. Derefter henter RIDER tidspunktet fra de GPS-oplysninger, den modtager.
Der er flere oplysninger om GPS i Hvordan virker navigation? på side 71.
Bemærk: Når du har angivet tidspunktet med Synk, skal du muligvis ændre timeangivelse, så den passer til den tidszone, du befinder dig i. RIDER beregner din tidszone og sørger for, at der altid vises det rigtige tidspunkt på basis af GPS-oplysningerne.
54
Du kan kun bruge Synk, når du har et GPS-signal, og derfor kan du ikke indstille uret på denne måde, når du er indendørs.

Skift kort

Tryk let på denne knap for at skifte til et andet kort.
Hvornår skal jeg skifte kort?
Skift kort
Du er nødt til at fortælle RIDER, hvilket kort der skal bruges. Hvis der er mere end ét kort på harddisken eller hukommelseskortet i RIDER, kan du skifte til et andet kort.
Bemærk: Når du skifter til et andet kort, skal du muligvis også aktivere det. Der er flere oplysninger om aktivering af kort i Brug af kortet på side 33.

Tastatur-indstillinger

Tryk let på denne knap for at vælge størrelse på tasterne på tastaturet og tastaturlayout. Du kan vælge mellem to størrelser:
Stort tastatur
Tastatur-
indstillinger
Lille tastatur
Du kan vælge mellem tre tastaturlayout:
ABCD-tastatur
QWERTY-tastatur
AZERTY-tastatur
Du bruger tastaturet, når du indtaster en destination eller søger efter punkter på en liste, f.eks. interessepunkter.
Bemærk: Tastaturet omfatter ikke accenttegn til nogen sprog, fordi det ikke er nødvendigt at indtaste bogstaver med accenttegn. RIDER genkender de bogstaver, du indtaster, selv uden accenttegn.

Administrer kort

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at gøre følgende:
Download et kort - du kan købe nye kort fra TomTom PLUS. Der er flere oplysninger i TomTom PLUS på side 67.
Administrer
kort
Skift kort - tryk let på denne knap for at skifte til et andet kort.
Slet et kort - tryk let på denne knap for at frigøre plads på RIDER ved at slette et kort.
Du skal ikke slette et kort, medmindre du har en sikkerhedskopi af det. Hvis du sletter et kort, før du sikkerhedskopierer det, kan du ikke gendanne kortet på RIDER.
Der er flere oplysninger om sikkerhedskopiering i Brug af TomTom HOME på side 69.
Du kan også hente, tilføje og slette kort ved at bruge TomTom HOME.

Administrer IP'er

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Administrer
IP'er
Tryk let på denne knap for at gøre følgende:
• Indstille advarsler, der vises, når du nærmer dig et interessepunkt.
RIDER kan f.eks. give dig besked om, at der er en benzintank i nærheden.
• Oprette dine egne IP-kategorier og føje interessepunkter til dem.
55
Du kan f.eks. oprette en IP-kategori, som du kalder "Venner", og tilføje alle dine venners adresser som interessepunkter i den kategori. Du kan endda tilføje dine venners telefonnumre, så du også kan ringe til dem fra RIDER.
Der er flere oplysninger om interessepunkter i Interessepunkter på side 41.

Statuslinje-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at vælge de oplysninger, der skal vises på statuslinjen:
• Resterende tid - den tid, der anslås at være tilbage, før du når frem til
Statuslinje-
indstillinger
destinationen.
• Resterende afstand - den afstand, der er tilbage, før du når frem til destinationen.
• Ankomsttid - det anslåede ankomsttidspunkt.
•Aktuel tid
Bemærk: Hvis du angiver et ankomsttidspunkt, når du planlægger rejsen, vises det aktuelle tidspunkt ikke. Der er flere oplysninger i Ankomsttidspunkter på side 19.
• Gadenavn - navnet på den næste gade, du skal dreje ind på.
• Hastighed - den hastighed, du kører med.
Hvis hastighedsbegrænsningen for den vej, du kører på, er tilgængelig, vises den ved siden af den hastighed, du kører med. Hvis du kører hurtigere end tilladt, vises din hastighed med rødt.
Bemærk: Oplysningerne om hastighedsbegrænsning er integreret i kortet og er ikke til rådighed for alle veje.
Første gang du starter TomTom RIDER, vises resterende tid, resterende afstand, ankomsttid og gadenavn.

Skift kortfarver

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at vælge de farveskemaer, der skal bruges til kortfarver til hhv. dag og nat.
Du kan også hente flere farveskemaer fra TomTom PLUS. Du kan finde flere
Skift
kortfarver
oplysninger i den brochure om TomTom PLUS, som produktet leveres med.
56

Indstil lysstyrke

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk på denne knap for at indstille lysstyrken på skærmen. Du kan også vælge følgende indstillinger:
Reducer lysstyrke, når det er mørkt - RIDER bruger en lyssensor, der
Indstil
lysstyrke
registrerer niveauet på baggrundsbelysningen. Hvis denne indstilling vælges, reducerer RIDER automatisk skærmens lysstyrke, når det bliver mørkt, så den ikke virker distraherende.
Skift til nattevisning, når det er mørkt - RIDER bruger en lyssensor, der registrerer niveauet på baggrundsbelysningen. Hvis du vælger denne indstilling, bruger RIDER nattefarver til kørselsvisning.
Du kan angive farveskema ved at trykke let på Skift kortfarver. Der er flere oplysninger i Skift kortfarver på side 56.

Planlægnings-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at angive typen på den planlagte rute, når du vælger en destination. Du kan vælge følgende indstillinger:
Spørg mig, hver gang jeg planlægger
Planlægnings
-indstillinger
Planlæg altid hurtigste ruter
Planlæg altid korteste ruter
Undgå altid motorveje
Planlæg altid spadsereruter
Planlæg altid cykelruter
Planlæg altid til begrænset fart

Indstillinger for betalingsveje

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at angive, hvordan RIDER behandler betalingsveje, hvis de befinder sig på ruten til en destination, du angiver.
Indstillinger
for
betalingsveje
Du kan vælge altid at undgå betalingsveje, aldrig at undgå betalingsveje eller at blive spurgt om, hvad du vil, når der indgår en betalingsvej i en planlagt rute.
Hvis du angiver, at RIDER skal spørge dig, når der er en betalingsvej på ruten, bliver du spurgt, om du vil undgå betalingsvejen i samme øjeblik, du planlægger ruten.
57

Kompas-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at angive, om der skal vises et kompas, og hvad det i så fald skal vise. Du kan vælge følgende indstillinger:
Et med pil, der peger mod nord - pilen peger altid mod nord, og den
Kompas-
indstillinger
retning, du kører i, er øverst i kompasset.
Et med pil, der viser kursen - pilen viser altid den retning, du kører i, og nord er øverst i kompasset.
Hvis du vælger en af disse indstillinger, kan du derefter vælge, hvad der skal vises midt på pilen:
Retning - den retning, du kører i, vises midt i kompasset udtrykt som en
kompasretning.
Grader - en retning, du kører i, vises midt i kompasset udtrykt i grader.
Intet
Et med pil, der peger mod din destination - pilen peger altid mod destination i forhold til den retning, du kører i. Afstanden til destinationen vises midt på pilen.
Intet - kompasset vises ikke.

Indstil enheder

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk på denne knap for at indstille de enheder, der bruges til følgende:
•Afstande
Indstil
enheder
• Tidspunkter
• Længde- og breddegrader
•Temperatur
•Lufttryk

Venstrehånds-betjent/Højrehånds-betjent

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
58
Tryk let på denne knap for at flytte vigtige knapper, f.eks. Udført og Annuller, samt zoombjælken til venstre på skærmen. På den måde kan du lettere trykke på knapperne med venstre hånd uden at blokere for skærmen.
Venstrehånd
s-betjent
Hvis du vil flytte knapperne tilbage til højre side af skærmen, skal du trykke let på Højrehånds-betjent.

Navne-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at se, hvad der vises på kortet i kørselsvisning. Du kan vælge følgende indstillinger:
Vis husnr. før gadenavn
Navne-
indstillinger
Vis gadenavne
Vis næste motorvej - hvis du vælger denne indstilling, vises den næste større vej på ruten øverst på skærmen i kørselsvisning.

Skjul tips/Vis tips

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap, hvis RIDER ikke skal give dig gode råd i ny og næ.
Når du skjuler tips, skifter knappen til Vis tips. Tryk let på knappen for at få vist
Skjul tips
tips igen.

Indstil ejer

Indstil ejer
Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at angive dit navn og din adresse som ejer af RIDER og ændre eller slette en firecifret adgangskode til RIDER.
Du kan oprette en firecifret adgangskode til RIDER vha. TomTom HOME:
1. Slut RIDER til computeren, og tænd for den.
TomTom HOME starter automatisk. Du kan finde flere oplysninger om installation af TomTom HOME på computeren i Installation af TomTom HOME på side 69.
2. I menuen Valg i TomTom HOME skal du klikke på Min RIDER 910/710/510.
3. Klik på Tænd/Sluk-knappen på billedet af RIDER for at starte programmet på computeren.
4. I hovedmenuen skal du klikke på Skift indstillinger.
5. Klik på Indstil ejer. Nu kan du angive en firecifret adgangskode til RIDER, så det kun er dig, der kan bruge den.
Du kan kun oprette en firecifret adgangskode, hvis du bruger TomTom HOME.
Du kan kun ændre eller slette en firecifret adgangskode på TomTom RIDER.
59

Rediger TomTom PLUS-konto

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at logge på TomTom PLUS-kontoen.
Hvis du har mere end én TomTom PLUS-konto, eller hvis flere personer deler den samme RIDER, kan du logge på en anden TomTom PLUS-konto.
Rediger
TomTom
PLUS-konto

Start-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at angive, hvad RIDER skal gøre, når du tænder for den. Du kan vælge følgende indstillinger:
Fortsæt, hvor jeg slap - RIDER starter, hvor den var, da du slukkede for den.
Start-
indstillinger
Bed om en destination - RIDER starter med menuen Naviger til.... Du kan
angive en destination med det samme.
Vis hovedmenuen - RIDER starter med hovedmenuen.
Start TomTom Jukebox - RIDER starter med at åbne TomTom Jukebox.
Start diasshow - RIDER starter ved at vise et diasshow med de billeder, der er gemt på enheden. Tryk let på skærmen for at afbryde diasshowet.

Deaktiver Bluetooth/Aktiver Bluetooth

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at deaktivere alle Bluetooth-funktioner på RIDER. Nogle steder, f.eks. på hospitaler og i fly, bliver du bedt om at deaktivere Bluetooth på alle elektroniske enheder.
Deaktiver Bluetooth
Hvis du vil aktivere Bluetooth igen, skal du trykke let på Aktiver Bluetooth.
60

Deaktiver trådløse data/Aktiver trådløse data

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at deaktivere muligheden for at modtage trådløse data. Du vi stadig have forbindelse til din mobiltelefon via Bluetooth, og du kan stadig modtage opkald og ringe op håndfrit. Men du kan ikke modtage data, der bruger en trådløs dataforbindelse, f.eks. TomTom Traffic.
Deaktiver
trådløse data
Hvis du vil aktivere trådløse data igen, skal du trykke let på Aktiver trådløse data.

Bed ikke om ankomsttid/Bed om ankomsttid

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap, hvis RIDER ikke længere skal spørge, om du vil ankomme på et bestemt tidspunkt, når du planlægger en rute.
Hvis du vil aktivere denne indstilling igen, skal du trykke let på Bed om
Bed ikke om
ankomsttid
ankomsttid.
Der er flere oplysninger i Ankomsttidspunkter på side 19.

Nulstil fabriks-indstillinger

Denne knap kan muligvis kun ses, når alle menupunkter vises. Hvis du vil have vist alle menupunkter, skal du trykke let på Vis ALLE menupunkter.
Der er flere oplysninger i Skjulte knapper og indstillinger på side 51.
Tryk let på denne knap for at gendanne fabriksindstillingerne på TomTom RIDER. Alle dine indstillinger slettes, inklusive favoritter, hjemsted, advarsler om interessepunkter, alle dine rejseplaner og nylige destinationer, seneste opkald og opkaldere.
Nulstil
fabriks-
indstillinger
61
62
Kapitel 15 TomTom Traffic

TomTom Traffic

TomTom Traffic

TomTom Trafik er en TomTom PLUS-tjeneste, som sender opdateret trafikinformation til RIDER. For at bruge TomTom Trafik skal du have en mobiltelefon med Bluetooth og en trådløs dataforbindelse, f.eks. GPRS, EDGE, UMTS, CDMA.
TomTom Traffic giver dig den nyeste information fra de bedste lokale kilder. Du kan afprøve TomTom Traffic med det gratis prøveabonnement. Du kan finde flere oplysninger i TomTom PLUS-brochuren.
Bemærk: TomTom Traffic kan ikke benyttes i alle lande eller områder. Besøg www.tomtom.com/plus for at undersøge, om det er tilgængeligt i dit land.

Opsætning af TomTom Traffic

Hvis du vil bruge TomTom Traffic, skal du først oprette en forbindelse mellem mobiltelefonen og TomTom RIDER. Opret forbindelse til din telefon på side 47. Gør derefter følgende:
1. Tryk let på TomTom Trafik i hovedmenuen.
2. Tryk let på Aktiver trafik.

Brug af TomTom Traffic

Når TomTom Traffic er aktiveret, eller en TMC-antenne er tilsluttet monteringssættet i forruden, vises trafiklinjen til højre i kørselsvisning, som vist nedenfor:
63
TomTom Traffic forsøger med det samme at hente de nyeste trafikoplysninger.
Bemærk: TomTom Traffic henter trafikoplysninger fra TomTom via en trådløs dataforbindelse på mobiltelefonen. Du skal have forbindelse til telefonen, og du skal have et abonnement på en trådløs dataforbindelse hos din mobilnetudbyder.
Du kan finde flere oplysninger om oprettelse af forbindelse til din telefon i Håndfrie opkald på side 47.

Opdatering af trafikoplysninger

Hvis du bruger TomTom Traffic, kan du opdatere trafikoplysninger på to måder:
•Tryk let på Opdater trafikinfo i Trafik-menuen.
• Indstil Trafik, så oplysninger opdateres automatisk med jævne mellemrum.
Det gør du ved at trykke let på Skift Trafik-indstillinger i Trafik-menuen. Vælg Opdater automatisk trafikinfo undervejs, og tryk derefter let på Udført.
Du bliver nu bedt om at angive, hvor ofte trafikoplysningerne skal opdateres.
Hvis du vælger ikke at sætte grænser for, hvor ofte trafikoplysningerne skal opdateres, sender TomTom opdaterede trafikoplysninger til RIDER, så snart de er til rådighed.
Hvis du vælger at angive, hvor ofte trafikoplysningerne skal opdateres, bliver du bedt om at indtaste en tidsangivelse.
TomTom gemmer denne angivelse og sender nye trafikoplysninger med de intervaller, du har angivet. Hvis der ikke er nye trafikoplysninger, sender TomTom ikke noget til RIDER. Det sparer penge, fordi du ikke bruger den trådløse forbindelse, når der ikke er noget nyt.

Brug af trafikoplysninger

Du kan reducere rejsetiden, når du har opdaterede trafikoplysninger til rådighed.
Når du planlægger en rute, tager RIDER højde for de nyeste trafikoplysninger, du har modtaget fra TomTom.
RIDER kan også genberegne ruten, hvis trafiksituationen ændrer sig, efter at du er taget af sted:
1. Tryk let på Skift Trafik-indstillinger i Trafik-menuen.
2. Vælg Optimer automatisk ruten efter hver opdatering.
64
Når RIDER har fået nye trafikoplysninger, optimerer den automatisk ruten.
Bemærk: Den bedste rute kan meget vel være den oprindeligt planlagte rute.
65
66
Kapitel 16 TomTom PLUS

TomTom PLUS

TomTom PLUS er en række af tjenester, der leverer oplysninger og underholdning, mens du er på farten.
Du kan abonnere på forskelligt materiale og overføre det enten direkte til RIDER eller til computeren. Du kan så overføre det fra computeren til RIDER.
Tip
• Der kommer jævnligt nye tjenester til. Brug TomTom HOME, eller besøg www.tomtom.com/plus for at se, hvad der findes.
• Hvis du vil overføre TomTom PLUS-tjenester til RIDER, skal du have en mobiltelefon med Bluetooth og en trådløs dataforbindelse (GPRS, EDGE, UMTS eller CDMA). Din mobilnetudbyder kan opkræve et gebyr for brugen af en trådløs dataforbindelse.
Husk også, at du kan overføre mange TomTom PLUS-tjenester til computeren, uden at du behøver oprette en trådløs forbindelse.
• Ikke alle tjenester er tilgængelige i alle lande. Du kan finde flere oplysninger på www.tomtom.com/plus
Trafik
Få de hurtigste og mest pålidelige opdateringer fra lokale kilder.
Hastighedskameraer
Brug hovedet, og overhold fartgrænserne.
Kort
Hent detaljerede kort over byer over hele verden eller endda hele lande.
Stemmer
Få instruktioner fra John Cleese, eller vælg mellem mange andre sjove stemmer.
Kammerater
Onlinemeddelelser og navigation går op i en højere enhed på instant messaging and navigation meet on your RIDER.
Lydbøger
Lad kendte læse de nyeste bestsellere højt for dig.
67
68
Kapitel 17 Brug af TomTom HOME

Brug af TomTom HOME

Der er mange forskellige muligheder i TomTom HOME:
• Du kan sikkerhedskopiere og gendanne data fra TomTom RIDER.
• Du kan administrere kort, stemmer, interessepunkter og andet på RIDER.
• Du kan læse den fulde udgave af betjeningsvejledningen, som findes på 21sprog.
• Du kan planlægge en tur på forhånd.
• Du kan købe TomTom PLUS-tjenester og administrere dit abonnement.

Installation af TomTom HOME

Når du skal installere TomTom HOME, skal du først sætte den cd, som RIDER blev leveret med, i computeren.
Hvis installationen ikke starter automatisk, skal du søge efter filen Install TomTom HOME på cd'en og dobbeltklikke på den.
Slut RIDER til computeren, og tænd for den.

Sikkerhedskopiering

Noget af det vigtigste, du kan bruge TomTom HOME til, er at sikkerhedskopiere data på TomTom RIDER.
1. Slut RIDER til computeren, og tænd for den.
TomTom HOME starter.
2. Klik på Sikkerhedskopier under Indhold.
3. Klik på Sikkerhedskopier.
TomTom HOME sikkerhedskopierer dataene på RIDER til computeren.
69

Gendannelse af sikkerhedskopi

Hvis du nogensinde får problemer med RIDER, kan du gendanne sikkerhedskopien.
Følg trin 1 og 2 ovenfor, vælg derefter den nyeste sikkerhedskopi, og klik på Gendan.
Den nyeste sikkerhedskopi gendannes på RIDER.
Der er flere oplysninger i Hjælp i TomTom HOME.
70
Kapitel 18 Hvordan virker navigation?

Hvordan virker navigation?

GPS (Global Positioning System)

For at kunne navigere frem til en destination skal TomTom RIDER vide, hvor du befinder dig lige nu. For at finde din nuværende position bruger TomTom RIDER GPS (Global Positioning System). GPS kan anvendes gratis og uden abonnement.
GPS bruger satellitter, der sender signaler til GPS-modtagere. TomTom RIDER har en indbygget GPS-modtager. Ved hjælp af GPS-signalet kan TomTom RIDER finde ud af, hvor du er, og hvor hurtigt du bevæger dig. GPS­signaler virker i al slags vejr, overalt i verden.
Bemærk: TomTom RIDER sender ikke din position videre, så andre kan ikke bruge den til at opspore dig, mens du kører. Du kan dog selv sende din position til TomTom Kammerater. Du kan finde flere oplysninger på
www.tomtom.com/plus

Kort

Så snart RIDER ved, hvor du befinder dig, og du har angivet, hvor du vil hen, bruger den det digitale kort på hukommelseskortet eller harddisken til at finde den bedste rute til destinationen.
71
72
Kapitel 19 TomTom – begrænset garanti
TomTom – begrænset garanti

GARANTISTILLER

Hvis produktet er købt uden for USA og Canada: Hvis du har købt produktet uden for USA og Canada, stilles denne begrænsede garanti af TomTom International B.V., Rembrandtplein 35, 1017 CT Amsterdam (Holland), ligesom ansvarsbegrænsningen er til fordel for dette selskab.

HVAD DÆKKER GARANTIEN?

1) TomTom International B.V. ("TomTom") garanterer, at denne hardware er
uden fejl og mangler ("defekter") ved normal brug i en periode på to (2) år fra købsdatoen ("garantiperioden"). I garantiperioden reparerer eller udskifter TomTom efter eget skøn ("begrænset garanti") hardwaren, uden at du skal betale for reservedele eller arbejdsløn. Denne begrænsede garanti dækker kun udskiftning af hardware. Hvis hardwaren repareres efter garantiperiodens udløb, udløber garantiperioden for reparationen seks (6) måneder efter reparationsdatoen.

HVAD DÆKKER GARANTIEN IKKE?

2) Den begrænsede garanti dækker ikke almindelig slitage, og garantien
træder ud af kraft, hvis hardwaren åbnes eller repareres af andre end TomToms autoriserede værksteder. Garantien dækker heller ikke reparation eller udskiftning af hardware eller dele heraf, hvor skaden skyldes, at hardwaren har været udsat for: forkert brug, fugt, væsker, varme, ulykker, misbrug, manglende overholdelse af de instruktioner, som hardwaren leveres med, misligholdelse eller fejlagtig anvendelse. Den begrænsede garanti dækker ikke fysiske skader på hardwarekabinettet. Den begrænsede garanti omfatter ikke software, som enten leveres sammen med hardwaren eller installeres på den.

SÅDAN REKLAMERER DU

3) Hvis du vil reklamere over en defekt, skal du sende en e-mail med en
beskrivelse af defekten til TomTom via www.tomtom.com, så du om nødvendigt kan få tildelt et RMA-nummer (returmaterialeautorisation), hvis det er nødvendigt. Du skal returnere hardwaren inden for garantiperioden sammen med en beskrivelse af defekten til den adresse, du har fået fra TomTom. Hvis der opstår en defekt, og TomTom modtager en gyldig reklamation efter de første ethundredeogfirs (180) dage i garantiperioden, er TomTom berettiget til at kræve rimelig betaling for leverings- og ekspeditionsomkostninger i forbindelse med reparationen eller udskiftningen af hardwaren. Du er desuden forpligtet til at overholde eventuelle andre returprocedurer fastsat af TomTom.

DINE RETTIGHEDER

4) I nogle lande er det ikke tilladt at fraskrive sig ansvar eller begrænse
ansvaret. Hvis dele af denne begrænsede garanti viser sig ikke kan være gyldig eller ikke at kunne gennemtvinges, vil den resterende del af denne begrænsede garanti stadig være gældende.
5) Denne begrænsede garanti er den eneste form for begrænset
reklamationsret, du har, og den træder i stedet for alle andre garantier eller
73
eventuelle andre lignende forpligtelser, der måtte fremgå af reklamer, dokumentation, emballage eller på anden vis.
6) Bortset fra den begrænsede garanti og i det omfang, der maksimalt er tilladt
i henhold til den gældende lovgivning, leverer TomTom og selskabets leverandører hardwaren "SOM DEN ER OG FOREFINDES MED ALLE FEJL OG MANGLER", og påtager sig hermed ikke yderligere ansvar og stiller ingen yderligere garanti eller betingelser, hverken direkte eller indirekte, herunder, men ikke begrænset til, underforståede garantier, forpligtelser eller betingelser for tilfredsstillende garanti, egnethed til et bestemt formål, pålidelighed eller tilgængelighed, nøjagtighed eller fuldstændig reaktion, resultater, arbejdsmæssig udførelse, mangel på virus og for rimelig omhu med hensyn til hardwaren, og for levering eller mangel på levering af support eller andre tjenesteydelser, information, software og tilhørende indhold via hardwaren eller på anden måde via hardwarens brug. Der stilles heller ingen garantier eller betingelser for uforstyrret nydelsesret eller manglende krænkelse med hensyn til hardwaren. Denne begrænsning gælder ikke for (i) underforståede betingelser for ejendomsretten og (ii) eventuelle underforståede garantier, for så vidt angår overensstemmelse med beskrivelsen.
7) Denne begrænsede garanti påvirker ikke dine rettigheder i henhold til
gældende national lovgivning vedrørende salg af forbrugsvarer.
8) Denne begrænsede garanti kan ikke overdrages til tredjemand.

ANSVARSBEGRÆNSNING

9) Hverken TomTom eller selskabets leverandører kan over for dig eller
tredjemand drages til ansvar for skader eller følgevirkninger, uanset om de er direkte, indirekte, eller om de opstår på anden måde (herunder også, men ikke begrænset til, skader eller tab, der skyldes udstyrets manglende egnethed til et bestemt formål, manglende adgang til data, datatab, tab af forretning, tab af overskud, afbrydelser i forretningens drift eller lignende), som skyldes brugen af hardwaren eller hardwarens manglende egnethed til et bestemt formål, selv om TomTom har modtaget underretning om muligheden for sådanne skader eller erstatningskrav.
10) Uanset hvilke skader eller tab, du måtte pådrage dig, og uanset årsagen
hertil (herunder også, men ikke begrænset til, alle de skader og følgevirkningerne, der er omtalt i nærværende dokument samt alle direkte eller generelle kontaktmæssige skader og andet), er TomToms og alle selskabets leverandørers ansvar begrænset til det beløb, du faktisk har betalt for hardwaren.
11) TomTom kan ikke drages til ansvar for (i) nogen form for svig eller
bedrageri fra medarbejderes og/eller fuldmægtiges side; ligesom selskabet ikke kan drages til ansvar for (ii) nogen form for svigagtig handling fra medarbejderes og/eller fuldmægtiges side.
12) Uanset ovenstående, kan parternes ansvar i tilfælde af dødsfald eller
personskader, som skyldes parternes egen forsømmelse eller uagtsomhed, ikke begrænses.
74
Kapitel 20 Bemærkninger om batteriet

Bemærkninger om batteriet

Det tager ca. 2 timer at lade batteriet helt op.
Bemærk: TomTom RIDER bruger en smule strøm fra batteriet på at opretholde tilstanden, mens den er slukket. Hvis du ikke lader den op gennem længere tid, går tilstanden tabt, og TomTom RIDER starter forfra. Din indstillinger bevares dog.
75
76
Kapitel 21 Addendum

Addendum

Important Safety Notices and Warnings

Global Positioning System

The Global Positioning System (GPS) is a satellite-based system that provides location and timing information around the globe. GPS is operated and controlled under the sole responsibility of the Government of the United States of America which is responsible for its availability and accuracy. Any changes in GPS availability and accuracy, or in environmental conditions, may impact the operation of your TomTom RIDER. TomTom International B.V. and TomTom, Inc. cannot accept any liability for the availability and accuracy of GPS.

Use with Care

Use of TomTom RIDER for navigation still means that you need to drive with due care and attention.

Aircraft and Hospitals

Use of devices with an antenna is prohibited on most aircraft, in many hospitals and in many other locations. TomTom RIDER must not be used in these environments.

Battery

This product uses a Lithium-Ion battery. Do not use it in a humid, wet and/or corrosive environment. Do not put, store or leave your product in or near a heat source, in a high temperature location, in strong direct sunlight, in a microwave oven or in a pressurized container, and do not expose it to temperatures over 60 C (140 F). Failure to follow these guidelines may cause the Lithium-Ion battery to leak acid, become hot, explode or ignite and cause injury and/or damage. Do not pierce, open or disassemble the battery. If the battery leaks and you come into contact with the leaked fluids, rinse thoroughly with water and seek medical attention immediately. For safety reasons, and to prolong the lifetime of the battery, charging will not occur at low (below 0 C/32 F) or high (over 45 C/113 F) temperatures.
Temperatures: Standard operation: -10 C (14 F) to +55 C (131 F); short period storage: -20 C (-4 F) to + 60 C (140 F); long period storage: -20 C (-4 F) to +25 C (77 F).
THE LITHIUM-ION BATTERY CONTAINED IN THE PRODUCT MUST BE RECYCLED OR DISPOSED OF PROPERLY. USE TOMTOM RIDER ONLY WITH THE SUPPLIED DC POWER LEAD (CAR CHARGER/BATTERY CABLE) AND AC ADAPTER (HOME CHARGER) FOR BATTERY CHARGING.

Mounting TomTom RIDER

Extreme care must be taken when mounting TomTom RIDER on a motorcycle. Read the description in the Quick Start Guide carefully before mounting TomTom RIDER on your motorcycle. TomTom RIDER shall be mounted in compliance with the relevant legislation and the vehicle manufacturer's rules. Failure to mount
77
TomTom RIDER correctly could result in damage to your vehicle and serious injury to the vehicle rider and other road users. TomTom RIDER is mounted on your motorcycle at your own risk.

Battery cable

The power cable shall be routed to avoid sharp bends, abrasion, overheating, exhaust gases and battery acids and other potential hazards. It must not be strained nor distorted by e.g. excessive tightening of cable ties. Ensure that all connections are mechanically and electrically safe and secure. Keep away from heat sources and vehicle controls. It must not hinder the operation of safety equipment nor interfere with the driver’s ability to control the vehicle.
To recycle your TomTom RIDER unit please see your local approved TomTom service center.

SPECIAL NOTE REGARDING DRIVING IN CALIFORNIA

California Vehicle Code Section 26708 (a) (1) provides that "No persons shall drive any motor vehicle with an object or material placed, displayed, installed, affixed, or applied upon the windshield or side or rear windows." Drivers in California should not use a suction mount on their windshield, side or rear windows. TomTom Inc. bears no responsibility for any fines, penalties or damage that may be incurred by disregarding this notice. While driving in California, TomTom recommends the use of its Alternative Mounting Kit, which includes options for mounting TomTom devices on the dashboard and using the air vents. See www.tomtom.com for more information about this mounting option.
Note: this section of the California Vehicle Code applies to anyone driving in California, not just California residents.

FCC Information for the User

The device used for this transmitter must not be co-located simultaneously operating in conjunction with any other transmitter.

Exposure to Radio Frequency Radiation

To comply with RF exposure requirements please maintain a separation distance of at least 20 cm / 7 inches from any part of the product.

Radio and Television Interference

This equipment radiates radio frequency energy and if not used properly - that is, in strict accordance with the instructions in this manual - may cause interference to radio communications and television reception.
It has been tested and found to comply with the limits for a Class B digital device pursuant to part 15 of the FCC Rules. These are designed to provide reasonable protection against harmful interference in a residential installation. However, there is no guarantee that interference will not occur in a particular installation. If this equipment does cause harmful interference to radio or television reception, which can be determined by turning the equipment off and on, the user is encouraged to try to correct the interference by one or more of the following measures:
• Reorient or relocate the receiving antenna.
• Increase the separation distance between the equipment and the receiver.
• If you are using the equipment with a mains adapter, plug it into an outlet which is on a different circuit from that to which the receiver is connected.
• Consult an experienced radio/TV technician for help.
78

Important

This equipment was tested for FCC compliance under conditions that included the use of shielded cables and connectors between it and the peripherals. It is
important that you use shielded cable and connectors to reduce the possibility of causing radio and television interference. Shielded cables, suitable for the product range, can be obtained from an authorised dealer. If the user modifies the equipment or its peripherals in any way, and these modifications are not approved by TomTom, the FCC may withdraw the user’s right to operate the equipment. For customers in the USA, the following booklet prepared by the Federal Communications Commission may be of help: “How to Identify and Resolve Radio-TV Interference Problems”. This booklet is available from the US Government Printing Office, Washington, DC 20402. Stock No 004-000-00345-4.

FCC Declaration of Conformity

Tested to Comply with FCC Standards for Home or Office Use

TomTom RIDER has been tested to – and complies with – part 15 of the FCC rules. Operation is subject to the following two conditions:
1. This device may not cause harmful interference.
2. This device must accept any interference received, including interference that may cause undesired operation.

Responsible party in North America

TomTom, Inc., 150 Baker Avenue, Concord, MA 01742
Tel: 866 48-6866 option 1 (1-866-4-TOMTOM)

Emissions information for Canada

This Class B digital apparatus complies with Canadian ICES-003. Cet appareil numérique de la classe B est conforme ą la norme NMB-003 du Canada.

CE Marking

This equipment complies with the requirements for CE marking when used in a residential, commercial, vehicular or light industrial environment.

R&TTE Directive

This equipment complies with the essential requirements of EU Directive 99/5/EC (declaration available at www.tomtom.com).
Diese Ausrüstung erfüllt die wesentlichen Anforderungen der EU-Richtlinie 99/5/ EC (Erklärung verfügbar unter www.tomtom.com).
Cet équipement remplit les conditions édictées dans la Directrive EC/99/5 (document disponible sur www.tomtom.com).
Deze apparatuur is conform de eisen van de EU-richtlijnen 99/5/EC (verklaring beschikbaar op www.tomtom.com).
Questa apparecchiatura soddisfa le condizioni essenziali della Direttiva Europeea 99/5/EC (dichiarazione disponibile su www.tomtom.com).
Este equipo cumple con los requisitos esenciales de la Directiva 99/5/EC de la EU (declaración disponible en www.tomtom.com).
Dette udstyr overholder de grundlęggende krav i EU-direktiv 99/5/EC (erklęring herom kan findes på www.tomtom.com).
Denna utrustning rättar sig efter de nödvändiga krav från EU direktiv 99/5/EC (deklaration finns på www.tomtom.com).
79
Tämä laite täyttää oleellisilta osin EU:n direktiivin 99/5/EY vaatimukset (vaatimustenmukaisuusvakuutus on nähtävänä osoitteessa www.tomtom.com).
Este equipamento estį em conformidade com os requisitos essenciais da Directiva da UE 99/5/CE (declaraēćo disponķvel em www.tomtom.com).
TomTom tķmto prohla uje, ˛e TomTom RIDER je ve shodģ se zįkladnķmi po˛adavky a dal ķmi pųķslu nżmi ustanovenķmi smģrnice 1995/5/ES (NV č. 426/2000 Sb.) a Prohlį enķ o shodģ je k dispozici na www.tomtom.com. Toto

zaųķzenķ lze provozovat v České republice na zįkladģ generįlnķ licence č. GL ­12/R/2000.
Seadmed vastavad EL direktiivi 99/5/EÜ põhinõuetele (vt www.tomtom.com).
A jelen berendezés megfelel az EU 99/5/EC direktķvįja meghatįrozta szükséges elõķrįsoknak (a nyilatkozat a www.tomtom.com honlapon talįlható).
Ši įranga atitinka visus ES direktyvos 99/5/EB reikalavimus (deklaracijos tekstas tinklapyje www.tomtom.com).
Šis produkts atbilst visām ES noteiktajām Direktīvām 99/5/EC (deklarācija ir pieejama www.tomtom.com ).
Sprzźt ten jest zgodny z podstawowymi wymaganiami Dyrektywy UE 99/5/EC (deklaracjź mozna pobraę ze strony internetowej www.tomtom.com).
TomTom tżmto vyhlasuje, ˛e TomTom RIDER spåņa zįkladné po˛iadavky a v etky prķslu né ustanovenia Smernice 1995/5/ES (NV č.443/2001 Z.z.) a

Vyhlįsenie o zhode je k dispozķcii na www.tomtom.com. Toto zariadenie je mo˛né prevįdzkovat‘ v Slovenskej republike na zįklade V eobecného povolenia č. VPR-
01/2001.
Bu cihaz AB Direktifi 99/5/AT'nin (beyanat www.tomtom.com adresinde mevcuttur) zorunlu gerekliliklerine uygundur.

WEEE Directive

In line with EU Directive 2002/96/EC for waste electrical and electronic equipment (WEEE), this electrical product must not be disposed of as unsorted municipal waste. Please dispose of this product by returning it to the point of sale or to your local municipal collection point for recycling. For more information, see www.tomtom.com
In Übereinstimmung mit der Richtlinie 2002/96/EG des Europäischen Parlaments und des Rates über Elektro- und Elektronik-Altgeräte (WEEE) darf dieses Elektrogerät nicht im normalen Hausmüll oder dem Gelben Sack entsorgt werden. Wenn Sie dieses Produkt entsorgen möchten, bringen Sie es bitte zur Verkaufsstelle zurück oder zum Recycling-Sammelpunkt Ihrer Gemeinde. Weitere Informationen hierzu finden Sie unter www.tomtom.com
Conformément ą la Directive 2002/96/EC sur les déchets d’équipements électriques et électroniques (DEEE), ce produit électrique ne doit en aucun cas źtre mis au rebut sous forme de déchet municipal non trié. Veuillez vous débarrasser de ce produit en le renvoyant ą son point de vente ou au point de ramassage local dans votre municipalité, ą des fins de recyclage. Pour plus d’informations, consultez le site www.tomtom.com
In navolging van richtlijn 2002/96/EG van het Europees Parlement en de Raad betreffende afgedankte elektrische en elektronische apparatuur (AEEA) mag dit elektrische product niet als ongescheiden huisvuil worden weggedaan. Breng dit product terug naar de plaats van aankoop of naar het gemeentelijke afvalinzamelingspunt voor recycling. Kijk voor meer informatie op www.tomtom.com
80
In ottemperanza alla Direttiva UE 2002/96/EC sui rifiuti di apparecchiature elettriche ed elettroniche (RAEE), questo prodotto elettrico non deve essere smaltito come rifiuto municipale misto. Si prega di smaltire il prodotto riportandolo al punto vendita o al punto di raccolta municipale locale per un opportuno riciclaggio. Per ulteriori informazioni, consultare il sito www.tomtom.com
De conformidad con la Directiva 2002/96/CE de la UE sobre residuos de aparatos eléctricos y electrónicos (RAEE), este producto eléctrico no puede desecharse con el resto de residuos no clasificados. Deshįgase de este producto devolviéndolo al punto de venta o a un punto de recogida municipal para su reciclaje. Si desea mįs información, visite www.tomtom.com
I henhold til EU-direktiv 2002/96/EF om affald af elektrisk og elektronisk udstyr (WEEE) må dette udstyr ikke bortskaffes som usorteret husholdningsaffald. Bortskaf dette produkt ved at returnere det til salgsstedet eller til det lokale indsamlingssted, så det kan genbruges. Besųg www.tomtom.com for at få flere oplysninger.
I linje med EU-direktiv 2002/96/EG om avfall som utgörs av eller innehåller elektriska eller elektroniska produkter (WEEE) får denna elektriska produkt inte bortskaffas som osorterat kommunalt avfall. Bortskaffa den i stället genom att lämna in den på försäljningsstället eller din lokala återvinningsstation. Se www.tomtom.com för mer information.
EU:n sähkö- ja elektroniikkalaiteromudirektiivin (2002/96/EY) mukaisesti tätä elektroniikkalaitetta ei saa laittaa lajittelemattoman yhdyskuntajätteen sekaan. Hävitä laite palauttamalla se ostopaikkaan tai viemällä se elektroniikkaromun keräyspisteeseen. Lisätietoja löydät osoitteesta www.tomtom.com
De acordo com a Directiva Europeia 2002/96/EC sobre resķduos sólidos de equipamento eléctrico e electrónico (WEEE), este produto eléctrico nćo pode ser deitado fora juntamente com o lixo municipal indiferenciado. Por favor, no final da vida śtil deste produto, devolva-o ao estabelecimento de aquisiēćo, ou entregue­o no local de recolha apropriado para reciclagem designado pelo seu municķpio. Para obter mais informaēões, consulte o endereēo www.tomtom.com
V souladu se smģrnicķ EU č. 2002/96/ES o odpadnķch elektrickżch a elektronickżch zaųķzenķch (OEEZ) se tento elektrickż vżrobek nesmķ likvidovat jako netųķdģn
ż komunįlnķ odpad. Pųi likvidaci tento vżrobek vrat‘te prodejci nebo ho odevzdejte k recyklaci do komunįlnķho sbģrného zaųķzenķ. Dal ķ informace najdete na strįnkįch www.tomtom.com
Vastavalt EL direktiivile 2002/96/EÜ, mis käsitleb elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmeid (WEEE), ei või antud toodet visata majapidamisjäätmete hulka. Palun tagastage antud toode taaskasutamise eesmärgil müügipunkti või kohaliku piirkonna jäätmekogumise punkti. Täiendava teabe kohta vt www.tomtom.com
Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló 2002/96/EK (WEEE) irįnyelvnek megfelelõen ezt az elektromos berendezést tilos szortķrozatlan, közösségi hulladékgyūjtõbe dobni. A terméket hasznįlata befejeztével vigye vissza az eladįsi ponthoz vagy a helyi közigazgatįsi śjrahasznosķtó gyūjtõhelyre. Tovįbbi informįciókat a www.tomtom.com honlapon talįlhat.
Pagal ES Direktyvą 2002/96/EB dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (WEEE), šio elektros gaminio negalima išmesti su buitinėmis atliekomis. Šį gaminį reikia grąžinti į tą vietą, kur jis buvo pirktas, arba į miesto atliekų perdirbimo punktą. Daugiau informacijos pateikta www.tomtom.com
Saskaņā ar ES Direktīvu 2002/96/EC par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem (EEIA), šo elektrisko iekārtu ir aizliegts nodot kopā ar citiem nešķirotiem sadzīves atkritumiem. L
ūdzu nododiet šo iekārtu atpakaļ tās tirdzniecības vietā vai Jūsu tuvākajā sabiedriskajā iekārtu savākšanas punktā to pārstrādei. Sīkākai informācijai, skatieties www.tomtom.com
81
Zgodnie z Dyrektyw¹ Nr 2002/96/WE w sprawie zuæytego sprzźtu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), niniejszego produktu elektrycznego nie wolno usuwaę jako nie posortowanego odpadu komunalnego. Prosimy o usuniecie niniejszego produktu poprzez jego zwrot do punktu zakupu lub oddanie do miejscowego komunalnego punktu zbiórki odpadów przeznaczonych do recyklingu. W celu uzyskania blizszych informacji prosimy o przej cie na stronź www.tomtom.com
V sślade so smernicou 2002/96/ES o odpade z elekrickżch a elektronickżch zariadenķ (OEEZ) sa toto elektrické zariadenie nesmie odstranovat‘ ako netriedenż komunįlny odpad. Vżrobok odstrįnte jeho vrįtenķm v mieste nįkupu alebo odovzdanķm v miestnom zbernom zariadenķ na recyklovanie. Viac informįciķ zķkskate na internetovej adrese www.tomtom.com
Atżk elektrikli ve elektronik cihazlar konulu 2002/96/AT sayżlż AB Direktifine (WEEE) uygun olarak bu cihaz, ayrżlmamżž belediye atżklarżyla birlikte atżlmamalżdżr. Lütfen bu ürünü, satżž noktasżna iade ederek veya belediyenizin geri dönüžüm iēin toplama merkezine götürerek atżn. Daha fazla bilgi iēin, www.tomtom.com adresini ziyaret edin.

Ctick

N14644

This product displays the Ctick to show it complies with all relevant Australian and New Zealand regulations.

This Document

Great care was taken in preparing this manual. Constant product development may mean that some information is not entirely up-to-date. The information in this document is subject to change without notice.
TomTom International B.V. shall not be liable for technical or editorial errors or omissions contained herein; nor for incidental or consequential damages resulting from the performance or use of this material. This document contains information protected by copyright. No part of this document may be photocopied or reproduced in any form without prior written consent from TomTom International B.V.

Part numbers

TomTom RIDER: 4K00.001
Bluetooth headset: 4K00.002
82

Copyright notices

Kapitel 22 Copyright notices
© 2006 TomTom International B.V., The Netherlands. Patents Pending. All rights reserved. TomTom and the TomTom logo are registered trademarks of TomTom International B.V., The Netherlands. All other trademarks are the property of their respective owners. Our end user license agreement and a limited warranty apply to this product; they are included in this package. You can also review both at www.tomtom.com/legal
Data Source Benelux - ©1993-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. France - ©1993-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Italy - ©1994-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. UK - ©1993-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. This product includes mapping data licensed from Ordnance Survey. © Crown Copyright and/or database right 2006. License number 100044407 Sweden - ©1994-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Finland - ©2001-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Norway - ©2001-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Denmark - ©1997-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Germany - ©1993-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Austria - ©1996-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Switzerland © 1996-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Portugal - ©1997-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Spain - ©1997-2006 NAVTEQ All Rights Reserved. US - ©2006 NAVTEQ All Rights Reserved. Canada - ©2006 NAVTEQ All Rights Reserved.
Data Source © Whereis® 2006 UBD® and Sensis® are trademarks of Telstra® Corporation Limited, used under license.
83
84
Loading...