Suunto CORE User Manual [sv]

SnAbbguide
sv
höjdmätare djupmätare
• datum
• sekunder
• alternativ tid
• stoppur
• nedräknaren
• tom
• tom
TID
• mätning av höjdförändring
• temperatur
• loggregistrering
• logga höjdskillnaden
• logga uppfärd
• logga nedfärd
• loggregistrering
• temperatur
• tid
KOMPASS
• tid
• absolutvärden
• riktningsövervakning
LÄGEN OCH VISNINGAR
barometer
• temperatur
• loggregistrering
• höjdreferens tid
tom
ALTI & BARO
MENYINNEHÅLL
button tone tone guide backlight language
declination
time date temperature air pressure altitude
alarm countdown time dual time date
reference profile storm alarm
alti-baro logbook rec. interval
location region city
memory
sunrise
general
time-date
alti-baro
units
compass
SYMBOLER PÅ DISPLAYEN
avsluta
tillbaka
flytta upp / öka
bekräfta / välj
flytta ned / minska
Djupmätarprol på
Väderprognosvisning
Varning - låg batteriladdning
Prolen Automatic på
Knapplås på
Alarm på
Kompassriktningspil
1 Suunto Core i korthet . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. . 3
2 Suunto Core-handböcker . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. . 4
Manual 1: Snabbguide . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. . 4
Manual 2: Användarguide . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. 4
3 Kom igång . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. 5
Grundläggande inställningar . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. . 5
Lägen . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. 5
Vyer . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. 6
Menu . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. 7
Bakgrundsbelysning . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. . 8
Knapplås . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. 8
Ändra värden . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. 8
4 Suunto kundservice . .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. ... .. .. .. .. . 9
2
1 SUUNTO CORE I KORTHET
Suunto Core har konstruerats för sådana som du, människor som gillar att vara ute i naturen och tycker om att klättra, fotvandra, snorkla och mycket annat från rekreation till extrema aktiviteter. Suunto Core hjälper dig att få ut det mesta möjliga av dina favoritaktiviteter utomhus, oavsett vad det rör sig om.
Suunto Core kombinerar höjdmätare, barometer och elektronisk kompass i en och samma apparat. Den fungerar även som klocka, stoppur och kalender.
VARNING: Handledsdatorerna är inte avsedda för sportdykning.
3
sv
2 SUUNTO CORE-HANDBÖCKER
Det finns 2 handböcker för Suunto Core:
Manual 1: Snabbguide
Navigationsmetoder, en presentation av användargränssnittets grundläggande struktur, hur du kommer i gång.
Du bör bekanta dig med Snabbguiden och lära dig navigera i menyerna innan du börjar utforska själva funktionerna.
Manual 2: Användarguide
Funktioner och hur du använder dem med exempel. Du bör läsa igenom handböckerna i den ordning de förtecknas här. Då kan du
börja använda Suunto Core med tillförsikt.
4
3 KOM IGÅNG
Grundläggande inställningar
Tryck på vilken knapp som helst så aktiveras Suunto Core. Du blir då ombedd att ställa in språk, måttenheter, datum och klockslag. Du ändrar inställningarna med den övre högra [+]-knappen och den under högra [- Light]-knappen. Bekräfta och gå till nästa menypost genom att trycka på [Mode]-knappen i mitten till höger. Du kan alltid gå tillbaka till föregående menypost genom att trycka på den nedre vänstra [View]-knappen. När du har gjort de inställningar du vill ha, kan du börja använda de grundläggande tidfunktionerna hos Suunto Core.
OBS: Du måste ställa in höjdmätaren, barometern och kompassen för att få korrekta avläsningar. I Användarguiden finns detaljerad information om hur du gör de inställningarna.
Lägen
Suunto Core har tre lägen: TIME, ALTI & BARO och COMPASS. De förklaras ingående i Användarguiden. Det aktiverade läget anges med en rektangel kring
5
sv
lägesnamnet. För att växla mellan huvudlägena använder du den högra mittenknappen [Mode]. Testa!
Vyer
Varje läge har en uppsättning vyer som du kommer till med [View]-knappen nere till vänster. Vyerna visas i nedre delen av displayen. De innehåller extra information om det aktiverade läget; exempelvis visning av sekunder som extrainformation i TIME-läget. Vissa vyer är också interaktiva.
Suunto Core har fyra interaktiva vyer.
Stoppur (TIME-läge)
Nedräknare (TIME-läge)
Loggregistrering (ALTI & BARO-läge)
Mätning av höjdändring (ALTI & BARO-läge)
När interaktiva vyer är aktiverade, kan du starta, stoppa och starta om dem med [Start Stop]-knappen överst till vänster och nollställa dem genom att hålla den övre högra [+]-knappen intryckt. Gå till stoppuret i TIME-läge och pröva det!
6
20
Menu
I MENU kan du ändra värden, ändra de allmänna inställningarna och måttenheterna eller se loggar som är lagrade i loggboken. När du ska gå till
MENU håller du [Mode]-knappen till höger i mitten intryckt i något av lägena TIME , ALTI & BARO eller COMPASS. Segmenten i den yttre delen av displayen
anger övergångstiden.
Du stänger MENU genom att trycka in den övre vänstra [Start Stop]-knappen. Så snart det finns ett avstängningsalternativ i MENU anges detta med ett "X" på skärmen intill [Start Stop]-knappen. Bekanta dig med hur du öppnar och stänger MENU!
7
sv
Bakgrundsbelysning
Du kan aktivera bakgrundsbelysningen i vilket läge som helst genom att trycka på [- Light]-knappen nere till höger. Den stängs av automatiskt efter 5 sekunder. Om du vill ha bakgrundsbelysning medan du befinner dig i MENU, måste du aktivera den i något av lägena TIME, ALTI & BARO eller COMPASS innan du går in i MENU. Belysningen blir normal igen när du går tillbaka till ett läge.
Knapplås
Du kan aktivera och inaktivera knapplåset genom att hålla den nedre högra [-Light]-knappen intryckt.
OBS: Med knapplåset aktiverat kan du fortfarande byta vy och använda bakgrundsbelysningen.
Ändra värden
Om du vill ändra en inställning måste du vara i läget MENU. När du ska gå till
MENU håller du [Mode]-knappen till höger i mitten intryckt i något av lägena TIME , ALTI & BARO eller COMPASS. Alla ändringar du gör i MENU verkställs
omedelbart. Exempel: Du går in i TIME-DATE i MENU och ändrar klockslaget från 12:30 till 11:30 och stänger menyn. Klockslaget ställs in på 11:30.
8
4 SUUNTO KUNDSERVICE
Tveka inte att ta kontakt med Suuntos kundtjänst. Du hittar dessutom självstudier, uppdateringar av handböckerna och annan information på www.suunto.com. Det är lämpligt att du tar del av dem innan du tar kontakt med vår helpdesk.
+358 2 284 11 60Internationell helpdesk +1 (800) 543-9124Suunto USA + 1 (800) 776-7770Suunto Kanada www.suunto.comSuuntos webbplats
9
sv
www.suunto.com
Copyright © Suunto Oy 6/2007, 9/2007.
All rights reserved.
Loading...