Sunartis BKT 381 User guide [cs]

3. Součásti přístroje
NÁVOD K OBSLUZE
Obj. č.: 86 00 28
1. Úvod + účel použití přístroje
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup tohoto našeho speciálního měřícího přístroje a přejeme Vám mnoho radosti a příjemné zážitky při jeho používání.
Jedná se o velmi přesný mechanický výškoměr až do nadmořské výšky 5000 m s odstupňováním po 20 m, s barometrem (580 až 1040 hPa), s teploměrem (- 20 až + 40 °C), s kompasem, s ergonomicky tvarovaným drsným pouzdrem z umělé hmoty, s pochromovanou stupnicí a s karabinkou. Tento kombinovaný přístroj je určen pro horolezce, lyžaře, cyklisty, pro surfing, pro pěší túry na horách, k létání na draku atd.
Tento přístroj si můžete vzít s sebou například i do letadla, neboť i v nadmořské výšce 15.000 metrů nedojde k žádnému jeho poškození.
Přečtěte si pozorně tento návod k obsluze, abyste se lépe seznámili se všemi funkcemi a možnostmi, které tento přístroj nabízí.
2. Bezpečnostní předpisy (údržba přístroje atd.)
Abyste přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste si pozorně přečetli tento návod k obsluze a dodržovali všechny pokyny, které jsou v tomto návodu k obsluze uvedeny!
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení přístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze. Výrobek splňuje platné evropské a národní směrnice. U výrobku byla doložena shoda s příslušnými normami, odpovídající prohlášení a doklady jsou uloženy u výrobce.
Tento přístroj není určen pro profesionální používání (pro profesionální sporty). Výškoměr tohoto přístroje není vhodný pro sportovní činnosti, při nichž dochází k náhlým změnám nadmořské výšky nebo při kterých je třeba změřit absolutně přesnou nadmořskou výšku, například při parašutismu nebo při profesionálním létání na draku. Nepoužívejte tento přístroj v situacích, při kterých je nutno použít profesionální měřící techniku. Výrobce nebo dodavatel (prodejce) neodpovídají za nesprávně naměřené hodnoty nebo za souvislosti, který by z toho vyplynuly.
Dejte pozor na to, že silná elektromagnetická nebo magnetická pole mohou ovlivnit výsledky měření.
Nevystavujte tento přístroj přílišné vlhkosti, extrémním výkyvům teplot, siným vibracím nebo nárazům.
V žádném případě nesmíte provádět jakékoliv zásahy do vnit nebo nutnosti opravy tohoto přístroje se prosím obraťte na svého prodejce.
K čištění přístroje používejte pouze měkký a suchý hadřík.
řního uspořídání přístroje. V případě reklamace
Stupnice výškoměru (vnější stupnice)
1
Stupnice barometru (vnitřní stupnice)
2
Prstenec (otočný kroužek) k seřízení přístroje (k nastavení výchozí nadmořské výšky)
3
Ručička
4
Nulový bod (nulová hodnota nadmořské výšky, měření dosaženého rozdílu nadmořské výšky)
5
Knoflík k uvolnění pásku s teploměrem, kompasem a s karabinkou (zadní strana přístroje)
6
4. Princip měření
Měření atmosférického tlaku (funkce barometru, absolutní atmosférický tlak)
Vzduch v zemské atmosféře má specifickou hustotu, která je definována jako množství gramů na jeden litr vzduchu. Ovzduší okolo Země (jeho tloušťka) je (relativně) konstantní. Zemský povrch naproti tomu, včetně vodních ploch, kolísá mezi nejnižšími polohami (hladina moře) a nejvyššími polohami (vrcholky hor). Z tohoto důvodu zatěžuje povrch každé oblasti na Zemi (podle příslušné nadmořské výšky) jiná hmotnost vzduchu (řidší nebo hustší vzduch). Tlak vzduchu je z tohoto důvodu na hladině moře podstatně vyšší než na vrcholcích pohoří Himaláje. Tento přístroj, který je vybaven velice přesným mechanismem, měří i velmi nepatrné výkyvy tlaku vzduchu. Toto umožňuje provádět poměrně přesné předpovědi počasí a změřit nadmořskou výšku na místě použití přístroje a její rozdíly například při slézání hor.
1. Funkce výškoměru (altimetru)
a) Měření absolutní nadmořské výšky (místa použití přístroje), nastavení výchozí nadmořské výšky
Pokud budete chtít, aby výsledky měření tlaku vzduchu byly přesné (a tím i spolehlivější předpovědi počasí), musíte provést přesné nastavení místní nadmořské výšky. Nadmořskou výšku (například svého bydliště) naleznete například na nádražích a letištích, na značkách turistických cest, na turistických nebo topografických mapách či na internetu, případně můžete získat tuto informaci i na obecním úřadě. Přesná nadmořská výška bývá rovněž uvedena na křížích na vrcholcích hor.
Toto nastavení nadmořské výšky provedete otočením prstence (otočného kroužku) na obvodu stupnice přístroje tak, aby ručička přístroje na vnější stupnici ukazovala přesně na zadanou nadmořskou výšku (například výchozího místa Vaší pěší túry).
Toto nastavení přesné nadmořské výšky provádějte pravidelně, neboť výkyvy tlaku vzduchu a poč přesné měření absolutní nadmořské výšky.
b) Měření rozdílu nadmořské výšky
Pokud budete například chtít zjistit, jakou nadmořskou výšku jste překonali (jakého rozdílu nadmořské výšky v metrech jste dosáhli pří výstupu nebo sestupu), pak na výchozím místě své pěší túry nastavte ručičku na vnější stupnici přístroje na nulu (na nulový bod). Poté Vám překonaný rozdíl nadmořské výšky plus nebo minus ukáže ručička na vnější stupnici přístroje. Po ukončení pěší túry nastavte opět přesnou nadmořskou výšku (zde místa ukončení túry).
2
así ovlivňují
2. Předpověď počasí (funkce barometru)
a) Absolutní atmosférický tlak
Tento přístroj měří v normálním případě absolutní tlak vzduchu v závislosti na nadmořské výšce – viz vysvětlení v odstavci Měření atmosférického tlaku (funkce barometru, absolutní atmosférický tlak).
Mezinárodní hodnota pro přepočet tlaku vzduchu na hladinu moře činí 1013,25 hPa. Nižší tlak vzduchu než tato hodnota je označován jako nízký tlak, vyšší tlak vzduchu než tato hodnota je označován jako vysoký tlak.
Rychlost změn tlaku vzduchu je rozhodující veličinou pro odhadnutí předpovědi počasí. Absolutní tlak vzduchu hraje v tomto případě podřadnou roli. Obecně můžeme předpokládat, že stoupající tlak vzduchu bude znamenat zlepšení počasí a naopak klesající tlak vzduchu bude znamenat zhoršení počasí.
Budete-li používat tento přístroj na lodi (na moři), lze podle rychlosti změny tlaku vzduchu (tyto změny jsou často doprovázeny tvorbou kupovité oblačnosti) velmi dobře odhadnout, zda dojde ke zhoršení počasí (zde přijde studená fronta) a zda raději zůstanete v přístavu (nebo se do něj vrátíte) a nebudete se vydávat na dalekou plavbu od břehu.
Tyto předpovědi počasí jsou dů kluzáku), pro vypouštění modelů letadel atd.
b) Tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (relativní atmosférický tlak)
Aby bylo možné stanovit určitou vztažnou hodnotu, používá se v předpovědích počasí místo absolutního tlaku vzduchu většinou tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (střední hodnota, která se používá pro určité oblasti nebo státy) nebo se u přesnějších předpovědí počasí používají takzvané isobary (křivky spojující místa stejného tlaku vzduchu, přepočteného na hladinu moře). Aby tento přístroj předpovídal správně počasí v různých nadmořských výškách, je třeba abyste na něm nastavili správnou nadmořskou výšku nebo známý tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře. Informace o tomto tlaku vzduchu získáte na internetu, u optika, na veřejných budovách, na letištích nebo v meteorologických stanicích.
Tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře (ke standardní hodnotě 1013,25 hPA) nastavíte na tomto přístroji následujícím způ
sobem:
1. Proveďte přesné nastavení nadmořské výšky (například místa svého bydliště) otočením prstence (otočného kroužku) na obvodu stupnice přístroje tak, aby ručička přístroje na vnější stupnici ukazovala přesně na zadanou (známou) nadmořskou výšku – viz kapitola 1. Funkce výškoměru (altimetru) a její odstavec a) Měření absolutní nadmořské výšky (místa použití přístroje), nastavení výchozí nadmořské výšky.
2. V místě nulového bodu na vnější stupnici odečtete nyní na vnitřní stupnici tlak přepočtený na hladinu moře (v příslušné nadmořské výšce, v místě použití přístroje).
3. Rozdíl mezi standardní hodnotou 1013,25 hPa Vám ukáže momentální trend vývoje tlaku vzduchu, a tím i pravděpodobnou tendenci vývoje počasí.
4. Budete-li znát relativní tlak vzduchu neboli tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře místa použití přístroje, pak tento tlak nastavte otočením prstence (otočného kroužku) na obvodu stupnice přístroje tak, aby se nulový bod na vnější stupnici kryl s hodnotou zadaného tlaku vzduchu přepo Nyní Vám ručička přístroje ukáže nadmořskou výšku, ve které se nacházíte.
c) Vlastní předpověď počasí podle změn tlaku vzduchu Pomalý a rovnoměrný nárůst tlaku vzduchu (tlak vzduchu zůstává vysoký, je vyšší než standardní
hodnota 1013,25 hPa): Léto – jasno a teplo (stálé, neměnící se teplé počasí). Zima – jasno a mráz (neměnící
se mrazivé počasí). Velmi rychlý nárůst nebo pokles tlaku vzduchu: Náhlá změna nadmořské výšky (nebo náhlá změna
počasí, zlepšení nebo zhoršení počasí). Při rychlém poklesu tlaku vzduchu pravděpodobnost příchodu vichřice (v zimě sněžení). V létě za horkého počasí pravděpodobnost příchodu bouřky nebo krupobití.
Pomalý a rovnoměrný pokles tlaku vzduchu (tlak vzduchu zůstává nízký, je nižší než standardní hodnota 1013,25 hPa): Léto – zhoršení počasí (nestálé počasí, chladno, případně déšť). Zima – obleva.
ležité pro zemědělce, pro sportovní létání, paragliding (létání na padákovém
čteného na hladinu moře.
3
Déšť z jihovýchodu, zvedající se vítr. 1050 hPa Chladno, druhý den tepleji a oblačno.
Jasná noc, chladno, měnící se vítr. 1040 hPa Příjemně a teplo, vítr a poté déšť.
Pěkné počasí, eventuálně chladno a měnící se vítr.
1030 hPa Pravděpodobný příchod bouřky.
Pěkné počasí, lehký vítr (vánek). 1020 hPa Oblačno a poté nestálé počasí.
Poměrně pěkné počasí, čerstvý vítr večer (v noci) a druhý den.
Silný vítr, studená fronta s poryvy větru. 1000 hPa
Vyjasnění, silný vítr a studená fronta. 990 hPa
Vyjasňování a chladněji.
1010 hPa Nestálé počasí, zesilující se vítr a tepleji.
Vyjasnění, mírné poryvy větru, druhý den chladněji.
Pokles tlaku pod 980 hPa znamená
980 hPa
a nižší
příchod bouřky, vichřice nebo krupobití. V zimě pravděpodobnost sněžení.
5. Použití kompasu
Při určování světových stran dodržte dostatečnou vzdálenost od elektráren, průmyslových závodů a vysokonapěťových vedení.
Při určování světových stran v letadlech, ve vlacích ale i v automobilech nebývá měření přesné (tyto nepřesnosti měření způsobuje kovový plášť těchto dopravních prostředků). Totéž platí i v blízkosti elektrických přístrojů, jako jsou počítače, televizory, elektromotory nebo různé kuchyňské spotřebiče atd. Přesnost kompasu ovlivňují negativně i stavební a obráběcí stroje, například kompresory, vrtací stroje atd. Nepokládejte kompas na kovové plochy nebo na psací stoly s kovovými nohami.
6. Technické údaje
Rozsah měření (výškoměr): 0 až 5000 m (rozlišení po 20 m)
Rozsah měření (barometr): 580 až 1040 hPa (rozlišení po 5 hPa)
Měření teploty: - 20 °C až + 40 °C
Skladovací podmínky: - 30 °C až + 65 °C / relativní vlhkost vzduchu nižší než 90 %
Hmotnost: 90 g (122,5 g s kompasem a s teploměrem)
Rozměry: 85 x 68 x 28 mm
4
Loading...