Stihl FR 350, FR 450, FR 480 Instruction Manual [hu]

{
STIHL FR 350, 450, 480 Használati utasítás
Tartalomjegyzék
magyar
Ehhez a használati utasításhoz 2 Biztonsági előírások és
munkatechnika 2 A vágószerszám, a védő és a
fogantyú megengedett kombinációi 11 Engedélyezett adapter szerszámok 12 A berendezés kiegészítése 12 Gázbovden beállítása 15 A védőberendezések felszerelése 15
Eredeti használati utasításKlórmentesen fehérített papírra nyomtatott.
A vágószerszám felszerelése 16 Üzemanyag 19 Üzemanyag betöltése 20 A hordozókeret felvétele 21 Motor beindítása / leállítása 23 Üzemeltetési tanácsok 25 Levegőszűrő tisztítása 26 Porlasztó beállítása 26 Téli működtetés 27 Gyújtógyertya 28 Motor működése 29 Hajtómű kenése 29 A hajlékony tengely kenése 30
A nyomdafesték növényi olajokat tartalmaz, a papír újból
felhasználható.
Indítókötél / visszahúzórugó cseréje 30
A berendezés tárolása 32 Fém-vágószerszámok élezése 33 Karbantartási és ápolási tanácsok 34 Az elkopás csökkentése és a
károsodások elkerülése 36 Fontos alkotórészek 37 Műszaki adatok 39 Külön rendelhető tartozékok 40
Javítási tanácsok 41 A gyártó CE-minőségtanusítása 41 Minőségi bizonyítvány 42
Tisztelt vevőnk, köszönjük, hogy a STIHL-cég
minőségi áruját vásárolta. Ez a termék modern gyártási
technikával és széleskörű, jó minőséget biztosító módszerekkel készült. Cégünk mindent megtesz azért, hogy Ön ezzel a berendezéssel elégedett legyen és azzal minden probléma nélkül dolgozhasson.
Ha a berendezéssel kapcsolatban kérdései lennének, kérjük forduljon a kereskedőjéhez, vagy közvetlenül cégünk képviseletéhez.
Tisztelettel,
Hans Peter Stihl
{
© ANDREAS STIHL AG & Co. KG, 2010
0458-271-1121-A. M0-07.E10.DDS.
0000000255_003_H
1
magyar
Ehhez a használati utasításhoz
Képjelzések
A berendezésen található összes képjelzés jelentése ebben a használati utasításban részletesen ismertetett.
Szövegrészek megjelölése
Vigyázat, baleset- és személyi sérülésveszély, valamint jelentős anyagi károk történhetnek.
Vigyázat, a berendezés vagy annak egyes alkotórészei megsérülhetnek.
Műszaki továbbfejlesztés
A STIHL-cég valamennyi gépének és munkaeszközének állandó továbbfejlesztésén fáradozik; ezért a gép alakjára, technikájára és felszerelésére vonatkozóan a változtatás jogát fenntartjuk.
Ezért az ebben a használati utasításban közöltek alapján, és az ábrák szerint támasztott követeléseinek eleget tenni nem tudunk.
Biztonsági előírások és munkatechnika
Az ezzel a motoros berendezéssel történő munkavégzéskor különleges óvintézkedéseket kell foganatosítani, mivel a munkavégzéskor a vágószerszám nagy fordulatszámmal forog.
Az első üzembe helyezés előtt figyelmesen olvassa el a teljes használati utasítást, és gondosan őrizze meg azt a későbbi használathoz. A használati utasítás be nem tartása életveszélyt okozhat.
Tartsa be az adott országban érvényes biztonsági előírásokat, pl. a szakmai szervezetek, a társadalombiztosítási pénztárak, a munkavédelmi hatóságok és hasonlók előírásait.
Aki először dolgozik a motoros berendezéssel: Kérje meg az eladót vagy más szakembert, hogy mutassa be a berendezés biztonságos használatát – vagy vegyen részt szaktanfolyamon.
Fiatalkorúak nem dolgozhatnak a motoros berendezéssel – kivéve azokat a 16 éven felüli fiatalokat, akik felügyelet melletti betanításban vesznek részt.
Tartsa távol a gyermekeket, az állatokat és a nézelődőket.
Ha a motoros berendezést nem használja, akkor azt úgy állítsa le, hogy az senkit se veszélyeztessen. Illetéktelenek ne férjenek hozzá a motoros berendezéshez.
A berendezés kezelője felelős azokért a balesetekért vagy károkért, amelyeket más személyekben, ill. azok tulajdonában okoz.
A motoros berendezést csakis olyan személyeknek adja oda vagy kölcsönözze, akik ezt a kivitelt és annak kezelését jól ismerik – minden esetben adja át a használati utasítást is.
A hangot kibocsátó motoros gépek használatának időtartamát országos és helyi előírások korlátozhatják.
Aki a motoros berendezéssel dolgozik, legyen kipihent, egészséges és jó testi állapotban.
Aki egészségügyi okok miatt nem végezhet nehéz testi munkát, az kérdezze meg kezelőorvosát, dolgozhat-e munkát a motoros berendezéssel.
Csak szívritmusszabályozóval rendelkezőknek szóló tanácsok: A gép gyújtóberendezése nagyon gyenge elektromágneses erőteret gerjeszt. Ennek hatása bizonyos típusú szívritmusszabályozók esetén nem zárható ki teljesen. Az egészségügy kockázatok elkerülése érdekében a STIHL javasolja, hogy érdeklődjön kezelőorvosánál és a szívritmusszabályozó gyártójánál.
Alkohol fogyasztása után, ill. a reakcióképességet csökkentő gyógyszerek vagy drogok hatása alatt tilos a motoros berendezéssel dolgozni.
2
magyar
A motoros berendezést – a felszerelt vágószerszámtól függően – csakis fűnyírásra, valamint vadnövényzet, bokor, bozót, sövény, kisebb fák vagy hasonlók vágására használja.
Más célra nem használható a motoros berendezés.
Csakis olyan vágószerszámokat vagy adaptereket alkalmazzon, amelyek használatát a STIHL ehhez a motoros berendezéshez engedélyezte, vagy amelyek műszaki szempontból egyenértékűek. Esetleges kérdéseivel forduljon szakkereskedéshez. Csak nagyon jó minőségű szerszámokat vagy tartozékokat használjon. Különben balesetek adódhatnak, vagy a motoros berendezésben károk keletkezhetnek.
A STIHL az eredeti STIHL szerszámok és adapterek használatát ajánlja. Azok tulajdonságaik szempontjából optimálisan illenek a berendezéshez, és megfelelnek a felhasználó igényeinek.
A motoros berendezés védőeleme nem védi a berendezés kezelőjét minden, a vágószerszám által felvert idegen tárggyal (kő, üveg, drót, stb.) szemben. Ezek a tárgyak könnyen visszapattanhatnak, a berendezés kezelőjének sérülést okozva.
A berendezésen ne végezzen semmiféle változtatást – az a biztonságot veszélyeztetheti. Azokért a személyi sérülésekért és anyagi károkért, melyek a nem engedélyezett adapterek használata miatt következnek be, a STIHL mindennemű felelőséget elhárít.
A berendezés tisztításához ne használjon nagynyomású tisztítókészüléket. Az erős vízsugár megrongálhatja a berendezés alkatrészeit.
Ruházat és felszerelés
Viseljen az előírásnak megfelelő ruházatot és felszerelést.
A ruházat legyen a célnak megfelelő, és ne akadályozza a mozgásban. Testhez simuló ruházat – egybeszabott overall, nem munkaköpeny.
Ne viseljen olyan ruházatot, amely beakadhat fába, bozótba vagy a gép mozgó alkatrészeibe. Sál, nyakkendő és ékszer viselése is tilos. A hosszú hajat kösse össze és rögzítse (fejkendővel, sapkával, sisakkal. stb.).
Viseljen érdes, csúszásgátló talpú és fém orrbetétes védőcsizmát.
Csakis nyírófejek használata esetén engedélyezett védőcsizma helyett érdes, csúszásgátló talpú erős cipő viselete.
Viseljen védősisakot ritkításnál, valamint akkor is, ha magas bozótban dolgozik, vagy ha tárgyak eshetnek a fejére. Viseljen arcvédőt és feltétlenül viseljen védőszemüveg – veszély a felpattanó vagy szanaszét repülő tárgyak miatt.
Figyelem! Az arcvédő nem elegendő a szem védelmére.
Viseljen "személyre szabott" hallásvédőt – pl. fülvédő tokot.
Viseljen erős kesztyűt.
A STIHL a személyi védőfelszerelések széles skáláját kínálja.
A motoros berendezés szállítása
271BA001 KN
Nagyobb távolságra történő szállítás esetén (több mint kb. 50 m) a motort le kell állítani.
A motoros berendezést csak munkatartásban szabad hordozni: A motoros berendezés a háton, a bal kéz
3
magyar
a körfogantyún, a jobb kéz pedig a kezelőfogantyún legyen – balkezesek esetében is – a vágószerszám legyen a talaj közelébe leeresztve. Biztosítsa a fém vágószerszám érintésvédelmét – használja a szállítási védőburkolatot.
A berendezés forró részeit, mindenek előtt a kipufogó felületét és a hajtóműházat tilos megérinteni –
Égésveszély!
Járműveken: Ügyeljen arra, hogy a berendezés ne dőljön el, ne sérülhessen meg és az üzemanyag ne folyhasson ki belőle.
Tankolás
A benzin rendkívül gyúlékony – A nyílt
lángtól tartson megfelelő távolságot – az üzemanyagot ne hagyja kiloccsanni – dohányozni tilos.
Tankolás előtt állítsa le a motort. Addig ne tankoljon, míg a motor forró –
az üzemanyag kifolyhat – tűzveszély! A tanksapkát óvatosan nyissa ki, hogy a
fennálló túlnyomás lassan csökkenjen és az üzemanyag ne freccsenjen ki.
A tankolás csakis jól szellőzött helyen történjen. Az üzemanyag kiloccsanása esetln a motoros berendezést azonnal tisztítsa meg – a ruházatra ne kerüljön üzemanyag; máskülönben azonnal öltözzön át.
A motoros berendezések alapkivitelben különféle tanksapkákkal lehetnek felszerelve.
A tankolás után a csavaros tanksapkát a lehető legszorosabban húzza meg.
A csapószárnyas (bajonettzáras) tanksapkát megfelelően helyezze be, csavarja be ütközésig és csukja le a szárnyat.
Ezáltal csökken annak veszélye, hogy a tanksapka a motor rezgése miatt kinyílik és az üzemanyag kifolyik.
Figyeljen a szivárgásra! Ha üzemanyag szivárog ki, a motort beindítani tilos – Életveszély égési
sérülések miatt!
Teendők a beindítás előtt
Ellenőrizze a motoros berendezés üzembiztos állapotát – ehhez a használati utasítás megfelelő fejezeteit vegye figyelembe:
A vágószerszám, a védő és a
fogantyú engedélyezett kombinációját alkalmazza, és valamennyi alkatrész az előírásoknak megfelelően legyen felszerelve.
a kombinált retesz / a stop-kapcsoló
legyen könnyen a STOP ill. a 0 irányba állítható.
a gázemeltyűzár (ha van) és a
gázemeltyű legyen könnyen mozgatható – a gázemeltyű önmagától ugorjon vissza az üresjárati állásba.
Ellenőrizze a gyújtásvezeték-
dugasz szoros illeszkedését – lazán illeszkedő dugasz esetén szikra képződhet, amely meggyújthatja a kiáramló üzemanyag-levegő keveréket – Tűzveszély!
A vágószerszám vagy az
adapterszerszám: legyen megfelelően felszerelve, szorosan illeszkedjen el és legyen kifogástalan állapotban.
Ellenőrizze a védőfelszereléseket
(pl. a vágószerszámhoz való védőelemet, a futótányért) a sérülések, ill. a kopás szempontjából. A sérült alkatrészeket cserélje ki. A motoros berendezés üzemeltetése sérült védelemmel vagy kopott futótányérral tilos (ha a felirat és a nyilak már nem láthatók).
Ne hajtson végre semmiféle
változtatást a kezelőelemeken és a biztonsági berendezéseken.
A fogantyúk legyenek tiszták és
szárazak, olaj- és szennyeződésmentesek – ez fontos a motoros berendezés biztonságos vezetéséhez.
A hevedereket és a körfogantyút a
testmagasságnak megfelel beállítani, figyelembe véve az “A hordozókeret felhelyezése“ c. fejezetet.
A motoros berendezést kizárólag üzembiztos állapotban szabad működtetni – Balesetveszély!
Vészhelyzet esetére: Gyakorolja be a csípőhevederen lévő zár gyors nyitását, a vállhevederek meglazítását és a berendezés hátról való lerakását.
ően kell
4
magyar
A motor beindítása
Legalább 3 méterrre a tankolás helyszínétől – nem zárt helyiségben.
Ezt a műveletet csak vízszintes talajon végezze; ügyeljen a szilárd és biztonságos állásra; a motoros berendezést biztonsan fogja – a vágószerszám semmilyen tárgyhoz, még a földhöz sem érhet hozzá, mert a beindításkor az szintén foroghat.
A motoros berendezést csak egy személy kezeli – senki mást se engedjen 15 m távolságon belülre – még a beindításkor sem.
Ne érje a vágószerszámhoz –
Sérülésveszély!
A motort ne indítsa be "kézben tartva" – A beindítást a használati utasítás szerint végezze.
A vágószerszám a gázemeltyű elengedése után még rövid ideig tovább forog –
Utánfutási hatás!
Ellenőrizze a motor üresjárati fordulatát: A vágószerszám üresjáratban – elengedett gázemeltyűvel – nyugalmi helyzetben legyen.
A könnyen meggyulladó anyagokat (pl. faforgácsokat, fakérget, száraz füvet, üzemanyagot) tartsa távol a forró kipufogó áramlattól és a kipufogó forró felületétől – Tűzveszély!
A berendezés tartása és vezetése
Mindig ügyeljen arra, hogy stabilan és biztonságosan álljon.
A motor egységet a háton kell viselni – a motor egységet csak akkor szabad a hátra felvenni, ha a beindítást követően a vágószerszám már nem mozog –
Balesetveszély!
A szárat mindig szorosan kell fogni mindkét kézzel a fogantyúknál – a kezelőfogantyút jobb kézzel, a kör fogantyút pedig bal kézzel kell tartani – a szár mindig a test jobb oldalán legyen – balkezesek esetében is.
Munkavégzés közben
Ha veszély fenyget, ill. vészhelyzetben azonnal állítsa le a motort – a kombitolókát / a stop-kapcsolót állítsa 0 ill. STOP állásba.
15m (50ft)
A gép 15 m-es körzetében senki más sem tartózkodhat – az elpattanó tárgyak miatt – Sérülésveszély! Ezt a távolságot más tárgyakhoz (járművek, ablaküveg) képest is be kell tartani –
Anyagi kár veszélye!
Ügyeljen a motor kifogástalan üresjárati fordulatszámára, hogy a vágószerszám a gázemeltyű elengedése után már ne forogjon. Az üresjárati fordulatszámot rendszeresen ellenőrizze, ill. állítsa be.
271BA002 KN
Ha a vágószerszám az üresjárati fordulatszámon mégis mozogna, akkor javíttassa meg a berendezést a szakszervizben.
Vigyázat jeges talajon, nedvesség, hó esetén, lejtőn, egyenetlen felületen, stb. – Csúszásveszély!
Ügyeljen az akadályokra: fatörzsekre, gyökerekre – Botlásveszély!
Mindig ügyeljen arra, hogy stabilan és biztonságosan álljon.
Sose dolgozzon létrán vagy a fán állva. Sose dolgozzon egy kézzel. Ha hallásvédőt visel, akkor még
nagyobb figyelem és körültekintés szükséges – mivel a veszélyt jelző zajok (kiáltások, jelzőhangok és hasonlók) kevésbé észlelhetőek.
Idejében tartson munkaszünetet a fáradtság és a kimerültség elkerülése érdekében – Balesetveszély!
Nyugodtan és megfontoltan – csak jó fény- és látási viszonyok mellett dolgozzon. Körültekintően dolgozzon, ne veszélyeztessen másokat.
5
magyar
A motoros berendezés mérgező gázokat fejleszt, amint a motor jár. Ezek a gázok esetleg szagtalanok és láthatatlanok, és el nem égett szénhidrogén­vegyületeket, ill. benzolt tartalmazhatnak. A motoros berendezéssel tilos zárt, vagy rosszul átszellőztetett helyiségekben dolgozni – ez a katalizátoros gépekre is vonatkozik.
Ha árkokban, gödrökben vagy szűk területen dolgozik, akkor mindig ügyeljen a megfelelő légcserére.
Életveszély mérgezés miatt!
A munkát azonnal hagyja abba hányinger, fejfájás, látási zavarok (pl. ha a látókör beszűkül), hallászavarok, szédülés, csökkenő koncentráló képesség esetén – ezek a tünetek többek között a túl nagy kipufogógáz­koncentráció hatását is jelezhetik –
Balesetveszély!
A motoros berendezést ne túl zajosan és lehetőleg kevés kipufogógázt termelve működtesse – a motort feleslegesen ne járassa, gázadagolás csak munkavégzés közben legyen.
Dohányozni tilos a berendezés használatakor és a motoros berendezés közvetlen közelében – Tűzveszély! Az üzemanyagrendszerből elillanó benzingőz rendkívül tűzveszélyes.
A munkavégzés közben keletkező por, pára és füst az egészségre ártalmas lehet. Erős porképződés esetén viseljen porvédő maszkot.
A hajtómű az üzemeltetés közben felforrósodik. A hajtóműházat tilos megérinteni – Égésveszély!
Ha a motoros berendezés igénybe vétele a szokványostól eltérő (pl. erőszakos hatások ütés vagy esés miatt), akkor a további használat előtt feltétlenül ellenőrizze, hogy a berendezés üzembiztos állapotban van­e – lásd még a "Teendők a beindítás előtt" c. részt is. Mindenek előtt az üzemanyagrendszer szigetelését és a biztonsági berendezések megfelelő működését ellenőrizze. Azokat a motoros berendezéseket, amelyek működése már nem üzembiztos, semmi esetre sem szabad tovább használni. Kétség esetén forduljon szakszervizhez.
Indítógáz állásban a munkavégzés tilos – a motor fordulatszáma a gázemelty ilyen beállításakor nem szabályozható.
Sose dolgozzon a berendezéshez és a vágószerszámhoz tartozó védő nélkül – sérülésveszély az elpattanó tárgyak miatt!
Ellenőrizze a terepet: A kemény tárgyak – kövek, fém-tárgyak, és hasonlók könnyen elpattanhatnak – Sérülésveszély! – és a vágószerszámok, továbbá más tárgyak (pl. parkoló járművek, ablaküveg) sérülését okozhatják (anyagi kár).
ű
Átláthatatlan, sűrűn benőtt területeken különös elővigyázatossággal dolgozzon.
Ha magasra nőtt bozótban, bokrok és sövények alatt kaszál: A munkamagasság a vágószerszámmal legalább 15 cm legyen – így nem veszélyezteti az állatokat.
Mielőtt a berendezést felügyelet nélkül hagyná: a motort állítsa le.
Rendszeresen, rövid időközönként és az érzékelhető elváltozás esetén azonnal ellenőrizze a vágószerszámot:
Állítsa le a motort, tartsa
megbízhatóan a berendezést, a vágószerszámot pedig fékezés céljából nyomja a talajra.
Ellenőrizze a vágószerszám
állapotát és szoros illeszkedését, ügyelve a beszakadásokra is.
Figyelje meg az élek állapotát. A sérült, tompa vágószerszámot
azonnal cserélje ki, még csekély mértékű hajszálrepedések esetén is.
A vágószerszám befogási helyét rendszeresen tisztítsa meg a fűtől és a gaztól – a vágószerszám vagy a védőelem környékéről távolítsa el az eltömődés okát.
A vágószerszám cseréjéhez állítsa le a motort – Sérülésveszély!
A sérült vagy beszakadadozott vágószerszámokat már ne használja tovább és azokat ne javítsa meg – például forrasztással vagy kiigazítással – alakváltozás (kiegyensúlyozatlanság).
6
magyar
A fellazult részecskék vagy töredékek könnyen leválhatnak és nagy sebességgel a kezelőszemélyhez vagy másokhoz csapódhatnak – Igen súlyos
sérülés veszélye!
Nyírófejek használata
A vágószerszám-védőt a használati utasításban ismertetett adapterekkel egészítse ki.
Csakis az előírásoknak megfelelően felszerelt késsel ellátott védőt alkalmazzon, ezáltal a damil megfelelő hosszúságú lesz.
A kézzel utánállítható nyírófejek esetén a damil utánállításához feltétlenül állítsa le a motort – Sérülésveszély!
A helytelenül túl hosszú damillal működtetett berendezés csökkenti a motor fordulatszámát munka közben. Ez a kupplung állandó csúszása miatt túlmelegedéshez vezet és a fontos működési egységek (pl. a kuplung, a gépház műanyagból készült alkotórészei) sérülését okozhatja – pl. az üresjáratban együtt forgó vágószerszám miatt – Sérülésveszély!
Fém vágószerszámok használata
A STIHL az eredeti STIHL fém vágószerszámok használatát ajánlja. Ezek az alkatrészek a berendezéshez kiválóan alkalmasak, és a felhasználó igényeihez vannak szabva.
A fém vágószerszámok nagyon gyorsan forognak. Eközben olyan erőhatások keletkeznek, amelyek a berendezésre, magára a szerszámra és a vágott anyagra egyaránt hatással vannak.
A fém vágószerszámokat rendszeresen élezze az előírásoknak megfelelően.
A rendszertelenül élezett fém vágószerszámok miatt kiegyensúlyozatlanság jön létre, amely a gépet rendkívüli módon megterhelheti – Törésveszély!
A tompa vagy a nem szakszerűen élezett vágóélek a vágószerszámot jobban megterhelhetik – a kiszakított vagy kitört alkotórészek miatt
Sérülésveszély!
Minden esetben, amikor a fém vágószerszám kemény tárgyhoz (pl. kövek, szikladarabok, fém tárgyak) ér, ellenőrizze a berendezést (pl. abból a szempontból, hogy vannak-e rajta beszakadások és deformációk). A sorját vagy a másféle, látható felgyülemlett anyagot távolítsa el (lehetőleg reszelővel), mivel az a további működéskor leválhat és szerteszét repülhet – Sérülésveszély!
Fém vágószerszám használatakor fellépő említett veszélyek esetén az alkalmazott fém vágószerszám átmérője semmi esetre sem lehet túl nagy. A fém vágószerszám ne legyen túl nehéz sem. A fém vágószerszám megfelelő minőségű anyagból készüljön, és a kialakítása (alakja, vastagsága) is legyen megfelelő.
A nem a STIHL által gyártott fém vágószerszámok ne legyenek nehezebbek, vastagabbak, más formájúak, és az átmérőjük se legyen nagyobb, mint az ehhez a motoros berendezéshez engedélyezett STIHL fém vágószerszámé – Sérülésveszély!
Rezgéshatás
Ha a berendezés hosszabb időn keresztül használt, a kezek rezgés miatti vérkeringési zavarai jelentkezhetnek ("fehér ujjú betegség").
A berendezés használatára vonatkozóan egy általános időszak nem adható meg, mivel az több meghatározó tényezőtől függ.
A berendezés hosszabb időn keresztül használható, ha:
a kezek védettek (meleg
kesztyűvel)
munkaszünetek beiktatásával A berendezés csak rövid ideig
használható, ha: – A berendezés kezelőjének
különleges személyi hajlam miatt rossz a vérkeringése (ismertetőjele: gyakran hideg ujjak, bizsergés)
Alacsony külső hőmérséklet Az átfogási erő nagysága (az erős
átfogás akadályozza a vérkeringést)
A berendezés rendszeres, hosszú időn át tartó használata esetén, és ha az adott jelek ismételten jelentkeznek (pld. bizsergés az ujjakban), szakorvosi vizsgálat ajánlott.
Karbantartás és javítások
A motoros berendezés rendszeres karbantartása szükséges. Csakis azokat a karbantartási és javítási munkálatokat szabad elvégezni, melyek
7
magyar
a használati utasításban leírtak. Az összes többi munkálatot a szakkereskedéssel végeztessük el.
A STIHL-cég azt ajánlja, hogy a karbantartási munkálatokat és a javításokat csakis a STIHL szakkereskedés végezze. A STIHL szakkereskedés dolgozói rendszeres továbbképzésen vesznek részt, és ott a Műszaki Ismertetések is rendelkezésre állnak.
Csakis jó minőségű alkatrészeket alkalmazzunk. Máskülönben balesetek történhetnek, vagy maga a berendezés megsérülhet. Az ezzel kapcsolatos kérdések esetén kérjük, forduljon a szakkereskedéshez.
A STIHL-cég az eredeti STIHL alkatrészek használatát ajánlja. Ezek az alkatrészek a berendezéshez kiválóan alkalmasak és a berendezés kezelőjének igényei szerintiek.
Javítási, karbantartási és tisztítási munkálatok esetén mindig állítsuk le a motort – sérülésveszély! – Kivétel: Porlasztó- és üresjárai fordulat beállítása.
A motort lehúzott gyújtásvezeték dugasz, vagy kicsavarozott gyújtógyertya esetén csak akkor hozzuk mozgásba a beindító berendezéssel, ha a kombi-tolóka / stop-kapcsoló STOP ill.
0 helyzetben áll – Tűzveszély a hengeren kívüli gyújtószikra miatt.
A motoros berendezésnek se a karbantartása, sem pedig tárolása ne történjen nyílt láng közelében –
tűzveszély az üzemanyag miatt!
A tartályzár szigetelését rendszeresen ellenőrizzük.
Csakis kifogástalan állapotú, a STIHL cég által engedélyezett gyújtógyertyát – lásd "Műszaki adatok" – alkalmazzunk.
Ellenőrizzük a gyújtózsinórt (kifogástalan szigetelés, szoros csatlakozás).
Ellenőrizzük a hangtompító kifogástalan állapotát.
Ne dolgozzunk rossz hangtompítóval, vagy hangtompító nélkül – Tűzveszély! Halláskárosodás!
A forró hangtompítót tilos megérinteni –
Égési sérülések veszélye!
A rezgéscsökkentő elemek állapota befolyásolja a gép rezgését – a rezgéscsökkentő elemek állapotát rendszeresen ellenőrizzük.
Jelzések a védőberendezéseken
A vágószerszámok védőjén levő nyíl a vágószerszámok forgásirányát jelzi.
A védőt csakis a kaszafejekkel együtt alkalmazzuk – ne használjunk fém­vágószerszámokat .
Nyírófej damillal
002BA331 KN
A kerítésoszlopok, fák stb. körüli tisztító vágáshoz – a fakéreg kevésbé sérül.
A damilt fémdróttal helyettesíteni tilos – Sérülésveszély!
Kaszafaj műanyagkésekkel – STIHL PolyCut
Akadálymentes rétszélek kaszálásához (oszlop, kerítés, fák és hasonló akadályok nincsenek).
Ügyeljünk a kopásjelzésekre!
8
Fűvágólap
magyar
Ha a PolyCut kaszafejen a jelzések egyike lefelé átszakított (nyíl): A kaszafejet már ne használjuk tovább, hanem cseréljük ki újjal! Sérülésveszély a szerszám elpattanó alkotórészei miatt!
Feltétlenül tartsuk be a PolyCut kaszafej karbantartására vonatkozó előírásokat!
Visszacsapódásveszély fém vágószerszámok esetén
Fém vágószerszámok használata esetén (fűvágólap, bozótvágó kés) visszacsapódás veszélye áll fenn, ha a berendezés kemény akadályba (fatörzs, ág, farönk, kő vagy hasonlóba) ütközik. A berendezés ekkor visszacsapódik – a szerszám forgásának irányával ellentétesen.
A visszacsapódás veszélye nagyobb, ha a szerszám a fekete területen ütközik akadályba.
002BA177 KN
Csakis fű és gyom vágásához – a gépet vezesse úgy, mint egy kaszát.
A nem megfelelő használat esetén a fűvágólap megsérülhet – az elpattanó alkotórészek miatt
sérülésveszély!
Észlelhető eltompulás esetén a fűvágólapot észlelhető az előírásoknak megfelelően élezze.
Bozótvágó kés
Alkalmas lehordott fűterület, vadnövényzet és tartló esetén – fiatal facsemeték, melyek törzsátmérője
002BA135 KN
maximálisan 2 cm, ritkítására – Ezekkel erősebb fákat tilos vágni –
Balesetveszély!
A bozótvágó kést a vadnövényzetbe és a tarlóba felülről "helyezze bele" – a vágott anyag leszecskázódik – eközben a vágószerszámot ne tartsa csípőmagasság felett.
Ha ezt a munkatechnikát alkalmazza, akkor rendkívül óvatosan dolgozzon. Minél nagyobb a vágószerszám és a talaj közti távolság, annál nagyobb annak a veszélye, hogy tárgyak elpattanhatnak – Sérülésveszély!
002BA222 KN
Fű vágásakor és fiatal csemetefák ritkításakor a gépet vezesse úgy, mint egy kaszát, a talajhoz egészen közel.
Figyelem! A helytelen használat miatt a bozótvágókés megsérülhet – az elpattanó tárgyak miatt sérülésveszély!
A balesetveszély csökkentése érdekében az alábbiakat feltétlenül vegye figyelembe:
A kövekkel, fém tárgyakkal vagy
hasonlókkal történő érintkezést kerülje.
A 2 cm-nél nagyobb átmérőjű fa
vagy bozót vágása tilos.
002BA231 KN
9
magyar
A bozótvágó kést rendszeresen
ellenőrizze, vannak-e rajta sérülések – a sérült bozótvágó kést már ne használja tovább.
A bozótvágó kést rendszeresen (ha
tompulást észlel) az előírásoknak megfelelően élezze és – ha szükséges – egyensúlyoztassa ki (a STIHL cég a STIHL szakszervizt ajánlja).
10
A vágószerszám, a védő és a fogantyú megengedett kombinációi
Vágószerszám Védő Berántó fogantyú
magyar
1
2, 4
3
6
8
10
11
12
Engedélyezett kombinációk
A vágószerszámtól függően válassza ki a táblázatból a megfelelő kombinációt!
13
17
5
14
15
18
19
7
9
16
Biztonsági okokból csak a táblázat azonos sorában lévő vágószerszámokat, továbbá védő- és fogantyú-kiviteleket szabad egymással kombinálni. Az egyéb kombinációk nem megengedettek –
Balesetveszély!
18
Vágószerszámok
Nyírófejek 1 Nyírófej STIHL SuperCut 20-2
2 Nyírófej STIHL AutoCut 25-2 3 Nyírófej STIHL AutoCut C 25-2 4 Nyírófej STIHL AutoCut 30-2 5 Nyírófej STIHL TrimCut 31-2
19
271BA043 KN
11
magyar
6 Nyírófej STIHL FixCut 25-2 7 Nyírófej STIHL PolyCut 20-3
Fém vágószerszámok 8 Fűvágólap 230-2
9 Fűvágólap 230-4 10 Fűvágólap 230-8 11 Fűvágólap 250-40 Spezial 12 Bozótvágó kés 250-3
A fémen kívül bármilyen más anyagú fűvágólap és bozótvágó kés használata tilos.
Védők
13 Késes védő csak nyírófejekhez 14 Védő a következőkkel: 15 Köténnyel és késsel a nyírófejekhez
(lásd: "A védőberendezések felszerelése")
16 Védő, kötény és kés nélkül
mindenfajta fém nyírószerszámhoz és bozótvágó késhez
Foganytú
17 Körfogantyú 18 Körfogantyú a következővel: 19 Kegyel (előtolási korlátozó)
Engedélyezett adapter szerszámok
Az alap motoros berendezésre a következő STIHL adapterszerszám felszerelése engedélyezett:
BF
Adapterszerszám
1)
BF
1)
A körfogantyún egy kengyel (előtolási korlátozó) szükséges.
Alkalmazás Talajmaró
A berendezés kiegészítése
A hordozóváz felszerelése
228BA032 KN
4
3
2
1
N Lazítsa meg és csavarja ki a
csavart (1) M10x40 a biztosító tárcsával (2) és a tárcsával (3) a motor egységen (4).
N Rögzítse a hordozóvázat (5) a
csavarral, a biztosító tárcsával és a tárcsával a motoregységen (meghúzási nyomaték: 20 Nm)
5
271BA041 KN
12
magyar
A hajlékony tengely felszerelése
1
2
1
3
N Húzza le a védősapkát a tengely
egyik végéről.
N A tengelyt die-oda forgatva dugja a
hajlékony tengely (1) végét a hüvely felfogatásába (2), annyira, hogy az bekattanjon.
N Húzza le a védősapkát a tengely
másik végéről.
N A tengelyt die-oda forgatva dugja a
hajlékony tengely végét a motoron lévő felfogatásba (3), annyira, hogy az bekattanjon.
N Őrizze meg a védősapkát.
A körfogantyú felszerelése a kengyellel
11
266BA010 KN
2
271BA035 KN
1
N A négyszögletes anyákat (1)
helyezze a kengyelbe (2) – a furatok fedjék egymást.
1
2
4
3
5
6
77
265BA025 KN
2
N A bilincset (3) helyezze a
körfogantyúba (4) és mindkettőt
389BA001 KN
helyezze fel a szárra (5).
N A bilincset (6) helyezze fel. N Tegye fel a kengyelt (2) – ügyeljen a
megfelelő helyzetre.
N A furatok fedjék egymást. N A csavarokat (7) helyezze a
furatokba – és csavarja azokat ütközésig a kengyelbe.
N Folytassa az “A körfogantyú
rögzítése“ c. fejezetben ismertetettekkel.
13
Loading...
+ 33 hidden pages