Sony NEX-3, NEX-5 User Manual [da]

Page 1
NEX-3/NEX-5/NEX-5C
De 3D-funktioner, som denne firmwareopdatering giver mulighed for, beskrives i denne brochure. Se under "Betjeningsvejledning" og "α Håndbog", hvor sidstnævnte findes på den medfølgende cd-rom.
© 2010 Sony Corporation
A-DRJ-100-32(1)
Page 2

3D-funktioner

3D-billeder, der er optaget i dette kameras [3D-panorering]-tilstand, kan kun afspilles på et 3D-tv. De optagne billeder afspilles som almindelige stillbilleder på kameraets LCD­skærm og på et tv, som ikke er 3D.
Fotografering
For at optage 3D-billeder skal du panorere billedet, sådan som det er vist.
Visning
1 Til HDMI-stikket
Forbind kameraet til et 3D-tv ved hjælp af et HDMI-kabel (sælges separat) (side 9).
HDMI-kabel
2 Til HDMI-
terminalen
z Filnavn på 3D-billedet
Et 3D-billede består af både JPEG- og MPO-filer. Hvis du importerer billeder, der er optaget i tilstanden [3D-panorering], til en computer, vil de to følgende billeddata blive gemt i den samme mappe på computeren.
•DSC0sss.jpg
•DSC0sss.mpo Hvis du sletter enten JPEG-filen eller MPO-filen, der udgør et 3D-billede, vil 3D-billedet muligvis ikke kunne afspilles.
Bemærk
• Du vil måske opleve ubehagelige symptomer såsom overanst rengelse af øjnene, kvalme eller træthed, når du ser 3D-billeder, der er optaget med kameraet, på skærme, der er 3D-kompatible. Når du ser 3D­billeder, anbefaler vi, at du med jævne mellemrum holder en pause. Da behovet for eller hyppigheden af pauser kan variere fra person til person, skal du fastlægge dine egne standarder. Hvis du får det dårligt, skal du stoppe med at s e 3D-billeder og søge lægehjælp, hvis det er nødvendigt. Se også i betjeningsvejledningen til den tilsluttede enhed eller den software, der bruges sammen med kameraet. Synet hos et barn er altid sårbart (det gælder især børn under seks år). Før du giver dem lov til at se 3D­billeder, skal du kontakte en ekspert såsom en børne- eller en øjenlæge. Sørg for, at dine børn overholder de forsigtighedsanvisninger, der er angivet herover.
DK
2
Page 3

Tilgængelige 3D-funktioner

Nye funktioner er blevet tilgængelige i menuen ved hjælp af denne firmwareopdatering.
Menu Nye tilgængelige punkter Funktioner
Optagetilstand 3D-panorering Angiver optagelse af 3D-billeder.
Kamera 3D-panoreringsretn. Angiver optageretning for 3D-billeder.
Billedformat 3D-panorama: Billedformat Vælger formatet på 3D-billeder. Afspil Diasshow t Billedtype Vil automatisk kun afspille 3D-
Afspil 3D-visning Afspiller 3D-billeder på et 3D-tv, der
billeder på et 3D-tv, der er sluttet til kameraet.
er sluttet til kameraet.
DK
3
Page 4

3D-panorering

Giver dig mulighed for at lave et 3D-billede ud fra sammensatte billeder.
1 [Menu] t [Optagetilstand] t [3D-panorering].
2 Ret kameraet mod motivets kant, og tryk
udløserknappen helt ned.
Denne del medtages ikke.
3 Følg vejledningen på LCD-skærmen, og
panorer kameraet til enden.
Vejledningsbjælke
Bemærkninger
• Hvis du ikke kan panorere kameraet hen over hele motivet inden fo r et bestemt tidsrum, vises der et gråt område i det sammensatte billede. Vi anbefal er, at du panorerer kameraet 180 grader inden for ca. seks sekunder, når du bruger et E-18 – 55 mm objektiv i den brede ende (1 8 mm) for at få bedre resultater. Kameraet skal panoreres langsommere med objektivets telefotoside.
• Hvis du optager et 3D-billede med T-siden af et zoomobjektiv, vil der muligvis oftere forekomme et gråt område, eller fotograferingen stoppes. Det anbefales at bruge et zoomobjektiv med W-side.
• Kameraet fortsætter med at optage i tilstanden [3D-panorering], og lukkeren fortsætter med at klikke, indtil optagelsen afsluttes.
• Fordi adskillige bil leder sættes sammen, optages den sammenhæftede del ikke jævnt.
• Under forhold med dårlig belysning kan 3D-panoreringsbilleder blive slørede.
• I flimrende lys såsom lysstofrør er lysstyrken eller farverne på det sammensatte billede ikke altid ens.
• Når hele vinklen på 3D-paneringsbilled er og vinklen, hvor du fastsatte fokus og eksponering (AE/AF-lås) ved at trykke udløserknappen halvvejs ned, er meget forskellige mht. lysstyrke, farve og fokusering, vil optagelsen ikke lykkes. Hvis dette sker, skal du ændre låsevinklen og forsøge igen.
• [3D-panorering] er ikke passende ved optagelse af: – Motiver i bevægelse. – Motiver, som er for tæt på kameraet. – Motiver, som består af gentagne mønstre såsom fliser samt motiver med lav kontrast såsom himmel,
sandstrand eller græsplæne. – Motiver i konstant forandring såsom bølger eller vandfald. – Motiver med solen eller elektrisk lys osv., som er meget lysere end omgivelserne.
• [3D-panorering]- optagelse kan afbrydes i følgende situationer: – Kameraet panoreres for hurtigt eller for langsomt. – Der er for mange kamerarystelser.
• Et 3D-billede består af både JPEG- og MPO-filer. Hvis du sletter enten JPEG-filen eller MPO-filen, der udgør et 3D-billede, vil 3D-billedet muligvis ikke kunne afspilles.
• Du kan kun panorere kameraet vandret, når du optager 3D-panoreringsbilleder.
Fortsættes r
DK
4
Page 5
z Tip til optagelse af et 3D-billede
Panorer billedet i en bue ved konstant hastighed i den retning, som er angivet på LCD-skærm, samtidig med at du tager højde for følgende punkter. Du skal panorere ved omkring halv hastighed i forhold til normal fotografering, hvor du panorerer.
• Fotografer et stillestående motiv.
• Sørg for, at der er tilstrækkelig afstand mellem motivet og
baggrunden.
• Optag 3D-billeder på et sted med meget lys, f.eks. udendørs.
• Bestem motivet, og tryk udløserknappen halvvejs ned, så du
låser fokus, eksponering og hvidbalance. Tryk derefter udløserknappen helt ned, og panorer kameraet.
• Ved brug et zoomobjektiv anbefales det at anvende det med
W-side.
DK
5
Page 6

3D-panoreringsretn.

Angiver, hvilken retning kameraet skal panorere, når der optages 3D-panorering­billeder.
1 [Menu] t [Kamera] t [3D-panoreringsretn.] t ønsket tilstand.
(Højre) Panorer kameraet fra venstre mod højre.
(Venstre) Panorer kameraet fra højre mod venstre.
DK
6
Page 7

Billedformat

Angiver billedformat til optagelse af 3D-panorering-billeder.
1 [Menu] t [Billedformat] t [3D-panorama: Billedformat] t ønsket
tilstand.
(16:9) Vandret: 1920 × 1080
(Standard)
(Bred)
z Tip til valg af billedformat
3D-billederne vises forskelligt, afhængigt af hvilken tilstand der vælges.
Vandret: 4912 × 1080
Vandret: 7152 × 1080
16:9
Når [Standard] eller [Bred] er valgt, rulles billederne, når du trykker midt på kontrolhjulet.
Standard Bred
DK
7
Page 8

Billedtype

Afspiller kun 3D-billeder i diasshow på det 3D-tv, der er tilsluttet kameraet.
1 [Menu] t [Afspil] t [Diasshow] t [Billedtype] t ønsket tilstand.
Alt Afspiller alle stillbilleder på hukommelseskortet som normale
Vis kun 3D Afspiller kun 3D-billeder.
stillbilleder.
DK
8
Page 9

3D-visning

Hvis du vil vise 3D-panoreringsbilleder, der er optaget på kameraet, på et 3D-tv, skal du gøre følgende. Forbind kameraet til et 3D-tv ved hjælp af et HDMI-kabel (sælges separat).
1 Forbind kameraet til 3D-tv'et ved hjælp af et
HDMI-kabel (sælges separat).
2 [Menu] t [Afspil] t [3D-visning] t [OK].
De 3D-panoreringsbilleder, der er taget med kameraet, vises på tv-skærmen. Når [Standard] eller [Bred] er valgt, kan du rulle 3D­billederne ved at trykke midt på kontrolhjulet.
Bemærkninger
• Når du vælger [3D-visning]-tilstanden, vises der kun 3D-billeder .
• Undlad at tilslutte kameraet og det udstyr, der skal tilsluttes, ved hjælp af udgangsterminaler. Når kameraet og tv'et er tilsluttet ved hjælp af udgangsterminaler, frembringes der ingen video og lyd. En sådan forbindelse kan også give problemer for kameraet og/eller det tilsluttede udstyr.
• Denne funktion vil muligvis ikke kunne fungere korrekt med visse tv'er. F.eks vil du måske ikke kunne få vist en video på dit tv, udsende i 3D-tilstand eller høre lyd fra tv'et.
• Brug et HDMI-kabel med HDMI-logoet.
• Brug et HDMI-ministik i den ene ende (til kameraet) og et stik, der kan bruges til at forbinde til tv'et i den anden ende.
• Hvis den trådløse RMT-DSLR1-fjernbetjening (sælges separat) påvirkes af signaludgangen fra tv’et til 3D-glasset, fungerer den muligvis ikke korrekt. Når du bruger d en trådløse fjernbetjening, skal du anbringe kameraet så langt væk fra kameraet som muligt, hvor kameraets fjernbetjeningssensor peger væk fra tv’et. (gælder kun NEX-5/5C)
1 Til HDMI-stikket
HDMI-kabel
2 Til HDMI-
terminalen
z Sådan viser du normale stillbilleder på et tv
Hvis du vælger [3D-visning], vises der kun 3D-billeder på tv'et. Du kan få vist normale stillbilleder ved at trykke nederst på kontrolhjulet for at afslutte [3D­visning]. Du kan vende tilbage til 3D ved at trykke nederst på kontrolhjulet igen. Hvis du vil vise billedindekset, skal du vælge [Menu] t [Afspil] t [Billedindeks].
DK
9
Loading...