Sharp R-204 User Manual [pl]

POLSKI
R-204
KUCHENKA MIKROFALOWA
– INSTRUKCJA OBSŁUGI
I KSIĄŻKA KUCHARSKA
Uwaga
800 W (IEC 60705)
0
30
11
25
12
20
13
15
14
560
80
Szanowny Kliencie!
Gratulacje z okazji zakupienia nowej kuchenki mikrofalowej, która od tej pory znacznie ułatwi Twoją pracę w domu. Będziesz przyjemnie zaskoczony czego można dokonać korzystając z takiej kuchenki mikrofalowej. Korzysta się z niej nie tylko do szybkiego rozmrażania czy podgrzewania – można również przygotowywać kompletne posiłki. Nasz zespół zajmujący się kuchenkami mikrofalowymi w kuchni próbnej zgromadził zestaw międzynaro­dowych przepisów na najsmaczniejsze potrawy, które można przygotować szybko i prosto. Inspirując się załączonymi przepisami, możesz przygotować w kuchence mikrofalowej własne potrawy. Posiadanie kuchenki mikrofalowej wiąże się z wieloma zaletami, które, jak wierzymy, okażą się ekscytujące:
Potrawy mogą być przygotowane bezpośrednio na serwowanych naczyniach, co prowadzi do zmniej­szenia ilości zmywanych talerzy.
Krótki czas gotowania oraz używanie niewielkiej ilości wody i tłuszczu zapewnia, że w żywności zacho­wuje się wiele witamin, składników mineralnych oraz naturalnych aromatów.
Doradzamy dokładne przeczytanie książki kucharskiej oraz instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej. Wówczas korzystanie z niej okaże się bardzo łatwe.
Życzymy przyjemnego korzystania z kuchenki mikrofalowej oraz zadowolenia z doskonałych przepisów.
INSTRUKCJA OBSŁUGI
Niniejsza instrukcja obslugi zawiera ważne informacje, z którymi trzeba się zapoznać czytając uważnie
tę instrukcję przed rozpoczęciem korzystania z kuchenki mikrofalowej.
UWAGA: Nie przestrzeganie niniejszej instrukcji obsługi, albo przerabianie kuchenki, aby mogła
funkcjonować przy otwartych drzwiczkach, wiąże się z poważnym ryzykiem uszkodzenia zdrowia.
POLSKI
KUCHENKA MIKROFALOWA ORAZ JEJ WYPOSAŻENIE ...............................................2
PANELE KONTROLNE.......................................................................................................3
OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA.........................................................................4-6
INSTALACJA .......................................................................................................................6
POZIOM MOCY KUCHENKI MIKROFALOWEJ .................................................................7
MIKROFALOWE GOTOWANIE...........................................................................................7
PIELĘGNOWANIE I CZYSZCZENIE ..................................................................................8
ZANIM ZADZWONISZ DO SERWISU ................................................................................8
CZYM SĄ MIKROFALE.......................................................................................................9
ODPOWIEDNIE NACZYNIA ...............................................................................................9
WSKAZÓWKI I PORADY .............................................................................................10-12
TABELE I PRZEPISY ...................................................................................................13-19
SPECYFIKACJE ...............................................................................................................20
SPIS TREŚCI
1
KUCHENKA MIKROFALOWA ORAZ JEJ WYPOSAŻENIE
1 Pulpit sterowania 2 Przycisk do otwierania drzwi 3 Pokrywka falowodu 4 Pieczęć opakowania 5 Wnętrze kuchenki 6 Drzwiczki 7 Zabezpieczenia drzwiczek 8 Zawiasy drzwiczek 9 Uszczelki drzwiczek oraz powierzchnie
przylegające do uszczelek
10 Lampka kuchenki 11 Otwory wentylacyjne 12 Obudowa zewnętrzna 13 Przewód zasilania
AKCESORIA:
Sprawdż czy zostało dostarczone następujące wy­posażenie: (14) Obrotowy (15) talerz na kółkach
• Ustaw obrotowy talerz w opakowaniu we wgłębie-
niu w kuchence.
• Następnie ustaw talerz na kółkach.
• Aby uniknąć uszkodzenia, upewniaj się czy na-
czynia lub pojemniki są odpowiednio podnoszone
podczas wyjmowania z kuchenki. UWAGA: Podczas zamawiania akcesoriów, zwróć uwagę dealera lub upoważnionego przedstawiciela sprzedaży SHARP na dwa elementy: nazwa części oraz nazwa modelu.
Uszczelka
2
9
8
10
1
2
3
476 5
11
12
13
14
15
PANELE KONTROLNE
POLSKI
1 Zegar (0 - 30 min.) 2 Wyświetlacz 3 Regulator mocy kuchenki 4 Przewodnik po menu
Przedstawione tutaj przepisy dotyczą 1 porcji. Korzystaj z poziomu mocy 800 W.
5 Przycisk otwierania drzwiczek
3
1
2
3
4
5
OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Unikanie zagrożenia pożarowego.
Kuchenka mikrofalowa nie powinna być pozosta­wiona włączona bez opieki. Zbyt wysoki poziom mocy, albo za długi czas gotowania mogą prze­grzać żywność, wysuszyć ją i spowodować pożar.
Ta kuchenka nie jest przeznaczona do wbudowania. Gniazdko sieciowe musi być łatwo dostępne tak, aby kuchen­kę można było łatwo wyłączyć z sieci w przypadku zagrożenia. Sieć elektryczna musi posiadać napięcie 230 V, częstotli­wość 50 Hz, przy bezpieczniku linii rozdzielczej minimum 10 A, jak również 10 A bezpiecznika przerywania zasilania. Zaleca sie, aby to urządzenie obsługiwał odrębny obwód zasilania. Nie umieszczaj kuchenki w rejonie wytwarzania ciepła. Dla przykładu, nie ustawiaj jej w pobliżu konwencjonalnego pieca. Nie ustawiaj też kuchenki w strefie o wysokiej wilgotności, ani tam gdzie może się zbierać zawilgocenie. Nie przechowuj ani nie używaj kuchenki na dworze.
Jeżeli ogrzewana zywność zaczyna dymić NIE OTWIERAJ DRZWICZEK. Wyłącz kuchenkę, wyjmij wtyczkę z gniazdka i poczekaj aż przestanie się dymić. Otwarcie drzwiczek podczas dymienia może spowodować pożar.
Stosuj wyłącznie odporne na mikrofale pojemniki i naczynia kuchenne. Patrz strona 9.
W przypadku używania jednorazowych plastikowych, papierowych lub innych palnych pojemników na żywność, nie pozostawiaj kuchenki bez nadzoru.
Oczyść pokrywę mikrofal, wnętrze kuchenki oraz talerz obrotowy i jego podstawkę po każdym kor­zystaniu z urządzenia. Muszą one być czyste i wolne od tłuszczu. Gromadzenie się tłuszczu może spo­wodować przegrzanie, wytwarzanie dymu lub powstanie pożaru.
W pobliżu kuchenki lub otworów wentylacyjnych nie umieszczaj łatwopalnych materiałów. Nie zastawiaj otworów wentylacyjnych. Z opakowań żywności oraz z samej żywności zdejmuj wszystkie metalowe uszczelnienia, zaciski druciane itp. Wyładowanie łukowe powierzchni metalowych może spowodować pożar. Nie wykorzystuj kuchenki mikrofalowej do podgrzewania oleju w celu głębokiego smażenia. Temperatury nie można kontrolować i olej może się zapalić. Do wytwarzania prażonej kukurydzy korzystaj tylko ze specjalnych urządzeń mikrofalowych. W kuchence nie przechowuj żywności ani jakichkolwiek innych rzeczy.
Po uruchomieniu kuchenki sprawdź jej ustawienia, aby się upewnić czy będzie funkcjonowała tak jak sobie życzysz. Patrz odpowiednie wskazówki w instrukcji obsługi oraz rozdział zawierający przepisy kulinarne.
Unikanie możliwości odniesienia zranień.
OSTRZEŻENIE:
Nie korzystaj z kuchenki, jeżeli jest uszkodzona, albo nieprawidłowo funkcjonuje. Przed skorzystaniem z ku­chenki sprawdź następujące pozycje: a) Drzwiczki: upewnij się czy zamykają się prawidłowo,
czy nie są skoszone ani skręcone.
b) Zawiasy i zatrzaski drzwiczek: sprawdż czy nie są
złamane lub obluzowane.
c) Uszczelki drzwiczek oraz powierzchnie przylegające
do uszczelek; upewnij się czy nie zostały uszkodzone.
d) Wnętrze kuchenki, albo drzwiczki: upewnij się czy nie
ma wgnieceń.
e) Przewód zasilania i wtyczka: sprawdż czy nie są
uszkodzone.
Nigdy sam nie dokonuj korygowania, naprawiania ani modyfikowania kuchenki. Dla każdej osoby, poza kompetentnym technikiem serwisu, wykony­wanie dowolnego serwisu czy napraw wiążących się ze zdejmowaniem osłony, która chroni przed narażeniem na energię mikrofal, są niebezpieczne.
Nie włączaj kuchenki przy otwartych drzwiczkach ani nie zmieniaj w żaden sposób zatrzasków zabezpieczających. Nie włączaj kuchenki, jeżeli pomiędzy uszczelkami drzwiczek oraz powierzchniami przylegającymi do uszczelek znajduje się jakiś przedmiot.
Nie dopuść do gromadzenia się tłuszczu ani brudu na uszczelkach drzwiczek i na sąsiednich czę­ściach. Przestrzegaj instrukcji w zakresie roz­działu „Pielęgnowanie i czyszczenie”, strona 8.
Osoby z ROZRUSZNIKAMI SERCA powinny skonsul­tować ze swoim lekarzem, albo producentem rozrusznika, jakie środki ostrożności należy podjąć w przypadku kuchenki mikrofalowej.
Unikanie możliwości porażenia prądem elektrycznym
W żadnych okolicznościach nie powinieneś zdejmować obudowy zewnętrznej. Nigdy nie trzeba rozlewać płynów ani wkładać żadnych przedmiotów w otwory zatrzasków drzwiczek czy w otwory wentylacyjne. W przypadku rozlania płynu, natychmiast wyłącz kuchenkę i wyjmij wtyczkę z gniazdka oraz wezwij autoryzowanego przedstawiciela serwisu firmy SHARP. Nigdy nie wkładaj przewodu zasilania ani wtyczki do wody ani do żadnych innych płynów.
OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA: PRZECZYTAJ UWAŻNIE ORAZ ZACHOWAJ DLA PRZYSZŁYCH POTRZEB
4
POLSKI
OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Nie dopuszczaj do tego, aby przewód zasilania zwisał
przez krawędź stołu czy powierzchnię roboczą.
Przewód zasilania należy trzymać z dala od powierzchni
ogrzewanych włącznie z tylną ścianką kuchenki.
Nie podejmuj próby wymiany lampki kuchenki samemu,
ani nie pozwalaj czynić tego innej osobie, która nie jest
elektrykiem uprawnionym do tego przez firmę SHARP.
Jeżeli lampka kuchenki przepali się, prosimy o skonsul-
towanie się ze swoim dealerem, albo z autoryzowanym
przedstawicielem serwisu firmy SHARP.
Jeżeli kabel zasilania urządzenia jest uszkodzony, należy go
wymienić na nowy, odpowiedni kabel. Wymiany należy do-
konać u upoważnionego przedstawiciela sprzedaży SHARP.
Unikanie możliwości wybuchu oraz gwałtownego
zagotowania:
OSTRZEŻENIE: Nie wolno podgrzewać żadnych pły­nów ani innych środków żywnościowych w szczel­nych pojemnikach, ponieważ grozi to wybuchem.
Nigdy nie stosuj zamkniętych pojemników. Przed użyciem
zdejmij z nich uszczelnienia i wieczka. Zamknięte pojem-
niki mogą eksplodować ze względu na narastanie
ciśnienia nawet po wyłączeniu kuchenki.
Podczas podgrzewania plynów zachowaj szczególną
ostrożność. Korzystaj tylko z pojemników o szerokich
otworach, aby umożliwić wydostawanie się pecherzyków.
Nigdy nie podgrzewaj płynów w pojemnikach o wąskich szyjkach, takich jak butelki do karmie­nia dzieci, ponieważ wywołać wybuch zawartości podczas podgrzewania i spowodować poparzenia.
Zapobieganie nagłemu wykipieniu gotującego się płynu
oraz możliwym oparzeniom:
1.
Nie włączaj kuchenki na długi okres czasu (patrz str. 13).
2. Zamieszaj płynną potrawę przed oraz podczas pod­grzewania/odgrzewania.
3. Zaleca się włożyć do podgrzewanej płynnej potrawy szklaną rurkę (nie metalową) lub podobny przyrząd.
4. Odczekaj około 20 sekund po zakończeniu czasu gotowania, zanim otworzysz drzwiczki, aby uniknąć opóźnionego nagłego zakipienia.
Nie gotuj jajek w skorupkach; również nie wolno pod­grzewać w kuchence mikrofalowej jajek ugotowanych na twardo, ponieważ mogą eksplodować nawet po zakończeniu gotowania w kuchence mikrofalowej. Aby ugotować lub podgrzać jaja, które nie zostały rozmie­szane, przekłuj żółtko oraz białko, gdyż mogą wybuch­nąć. Jaja ugotowane na twardo należy obrać i pokroić przed ich podgrzewaniem w kuchence mikrofalowej.
Przed włożeniem do kuchenki należy nakłuwać takie środki żywnościowe jak ziemniaki, parówki oraz owoce, ponieważ mogą wybuchnąć.
Unikanie możliwości poparzenia
Podczas wyjmowania potrawy z kuchenki mikrofalowej, aby uniknąć oparzeń, korzystaj z uchwytów, albo nałóż rękawice. Zawsze otwieraj pojemniki, naczynia do kukurydzy prażonej itp. z dala od twarzy i rąk, aby uniknąć popar­zenia parą lub wybuchowym wrzeniem potrawy.
Aby uniknąć oparzeń, zawsze sprawdzaj temper­aturę pokarmów i napojów przeznaczonych dla niemowląt, dzieci, czy dla osób starszych.
Temperatura pojemnika nie jest prawdziwym wskazaniem temperatury żywności czy napoju, należy zawsze sprawdzać temperaturę potrawy. Podczas otwierania drzwiczek kuchenki stawaj zawsze dalej, aby uniknąć oparzenia przez wylatującą parę. Nadziewane pokarmy pokrój po ogrzaniu, aby wypuścić parę oraz uniknąć poparzenia. Dzieci nie dopuszczaj w pobliże drzwiczek kuchenki, aby nie poparzyły się.
Unikanie nieprawidłowego wykorzystywania ku­chenki przez dzieci
OSTRZEŻENIE: Dzieciom można pozwolić na korzys­tanie z kuchenki bez nadzoru dorosłych, jezeli się je adekwatnie pouczy tak, aby mogły z niej korzystać w bezpieczny sposób oraz aby rozumiały zagrożenia w przypadku nieprawidłowego postępowania.
Nie opieraj się ani nie huśtaj na drzwiczkach kuchenki. Nie baw się kuchenką ani nie wykorzystuj jej jako zabawki. Dzieci należy nauczyć wszystkich zasad zachowania bez­pieczeństwa: korzystania z uchwytów, dokładnego usuwa­nia pokrywek żywności, zwracania szczególnej uwagi na opakowania (np. materiałów samo-ogrzewających się) przeznaczonych dla zapewnienia kruchości potrawy, gdyż mogą stać się bardzo gorące.
Pozostałe ostrzeżenia
Nigdy nie dokonuj żadnych przeróbek kuchenki. Nie przesuwaj jej, gdy pracuje. Jest ona przeznaczona jedynie dla przygotowywania jedzenia w domu. Nie jest odpowiednia do wykorzystania przemyslowego ani laboratoryjnego.
Promowanie bezproblemowego wykorzystywania kuchenki mikrofalowej jako metoda unikania uszkodzeń.
Nigdy nie włączaj kuchenki, gdy jest pusta. Podczas korzystania z naczynia do przypiekania lub z materiału samo nagrzewającego się, zawsze wstawiaj izo­lator ciepła pod spód, np. talerz porcelanowy, aby zapo­biec uszkodzeniu talerza obrotowego lub kółek z powodu dużego ciepła. Nie wolno przekraczać czasu wstępnego podgrzewania określonego w przepisach. Nie używaj metalowych przyborów kuchennych odbijają­cych mikrofale, które mogą doprowadzić do powstania łuku elektrycznego. Do kuchenki nie wkładaj puszek.
5
1. Z wnętrza kuchenki wyjmij wszystkie materialy opakowaniowe. Zdejmij luźne arkusze folii poli­etylenowej z pomiędzy drzwiczek a wnęką. Zdejmij nalepkę, jeżeli jest przyczepiona na zewnętrznej stronie drzwiczek.
Nie usuwaj folii ochronnej znajdującej się na
wewnętrznej części drzwiczek.
2. Dokładnie sprawdż czy kuchenka nie posiada
żadnych oznak uszkodzenia.
3. Ustaw kuchenkę na płaskiej i równej powierzch­ni wystarczającej do uniesienia jej wraz z naj­bardziej ciężkim daniem, jakie może być w niej przygotowywane.
4. Nad kuchenką zapewnij wolną przestrzeń mini­mum 15 cm.
5. Poprawnie podłącz wtyczkę do standardowego uziemionego gniazdka elektrycznego.
6. Upewnij się, że ZEGAR ustawiony jest na pozy­cji „0” (wyłączony).
OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Korzystaj wyłącznie z talerza obrotowego i kółek znajdu­jących się w wyposażeniu tej kuchenki. Nie włączaj urządzenia bez talerza obrotowego w środku. Aby zapobiec stłuczenia się talerza: (a) Przed przystąpieniem do czyszczenia go, poczekaj aż
ostygnie.
(b) Nie kładź gorących potraw ani narzędzi bezpośrednio
na zimnym talerzu.
(c) Nie kładź zimnych potraw ani narzędzi bezpośrednio
na gorącym talerzu. Podczas funkcjonowania kuchenki nie kładź niczego na jej obudowie.
UWAGA:
Jeżeli nie jesteś pewien jak podłączyć swoją kuchenkę mikrofalową, zasięgnij porady wykwalifikowanego elektryka. Żaden producent ani dealer nie akceptuje ponoszenia odpowiedzialności za uszkodzenie kuchenki czy uszko­dzenie zdrowia spowodowane nieprzestrzeganiem pra­widłowego podłączenia elektrycznego. Para wodna lub krople mogą się od czasu do czasu poja­wić na ściankach kuchenki lub dookoła uszczelek drzwi­czek lub na powierzchniach przylegających do uszczelek. Jest to normalne zjawisko i nie wskazuje na nieszczelność kuchenki ani jej usterki.
INSTALACJA
USUŃ NIE USUWAJ
6
15cm
POLSKI
POZIOM MOCY KUCHENKI MIKROFALOWEJ
Ta kuchenka mikrofalowa posiada 5 poziomów mocy. Aby wybrać poziom mocy odpowiedni do gotowania, korzystaj z porady zawartej w rozdziale z przepisami. Zastosowanie mają następujące ogólne zalecenia:
800 W stosowane jest przy szybkim gotowaniu lub odgrzewaniu np. zupy, zapiekanek, potraw z puszek
,
gorących napojów, warzyw, ryb itp. 560 W stosowane jest podczas dłuższego gotowa-
nia gęstych potraw takich jak pieczeń, płaty mięsa, czy potrawy na talerzach, jak również delikatne potrawy takie jak sos serowy czy miękkie ciasta. Przy takim zmniejszonym ustawieniu, sos nie wygo-
tuje się, a potrawa będzie równomiernie ugotowana po środku i na bokach.
400 W dla gęstych potraw wymagających długiego czasu gotowania w przypadku gotowania tradycyjnego, np. dania z wołowiny; zaleca się stosowanie tego usta­wienia mocy, aby zapewnić, że mięso będzie miękkie.
240 W do rozmrażania – wybierz to ustawienie, aby zapewnić, że potrawa będzie rozmrożona równo­miernie. Ustawienie to jest idealne dla gotowanego r
yżu, makaronu, klusek, czy gotowania kremu z jajek.
80 W dla delikatnego rozmrażania np. tortów lub ciastek z kremem.
1.
2.
1. Ustaw REGULATOR MOCY KUCHENKI na odpowiedniej pozycji.
2. Ustaw ZEGAR na pożądany czas gotowania. Kuchenka rozpoczyna gotowania, a wyświetlacz przedstawia czas pozostały do zakończenia. Po zakończeniu gotowania, ZEGAR powraca na pozycję „0”, słychać sygnał dźwiękowy, a kuchen­ka i jej żarówka automatycznie się wyłączają.
UWAGI:
1. Kuchenkę możesz zaprogramować na maksymalnie 30 minut. Programowalny czas gotowania lub rozm-
rażania waha się od 15 sekund do 5 minut w zależności od całkowitego czasu gotowania/rozmrażania wyświetlanego na WYŚWIETLACZU.
2. Twoja kuchenka mikrofalowa wyposażona jest w funkcję zabezpieczenia przed niezamierzonym włącze­niem. ZEGAR może być ponownie włączony w kuchence dopiero po 3 minutach po zakończeniu cyklu gotowania lub po zamknięciu drzwiczek. W innym przypadku drzwiczki należy otworzyć i zamknąć, aby można było ustawić ZEGAR.
MIKROFALOWE GOTOWANIE
WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE GOTOWANIA:
Szczegółowe instrukcje przygotowywania potraw znajdziesz w rozdziale zawierającym przepisy kulinarne – tutaj podane są wyłącznie ogólne wskazówki.
1. Naciśnij przycisk do otwierania drzwiczek, aby je otworzyć i ustaw potrawę na obrotowym talerzu.
2. Jeżeli chcesz przerwać gotowanie przed upływem określonego czasu, obróć pokrętło ZEGAR z powrotem
na pozycję „0” (wyłączony) lub otwórz drzwiczki kuchenki. Drzwiczki można otwierać w dowolnym czasie podczas gotowania (ZEGAR przestaje wskazywać ile jeszcze pozostało ustawionego czasu do końca). Aby kontynuować gotowanie, zamknij drzwiczki. Jeżeli chcesz zmienić czas gotowania już podczas pro­cesu gotowania, po prostu przekręć ZEGAR na odpowiednie żądane ustawienie.
OSTRZEŻENIE:
Pamiętaj, aby przekręcić ZEGAR z powrotem na pozycję „0” (wyłączony) po zakończeniu gotowania, ponieważ w innym przypadku, kuchenka ponownie się włączy po zamknięciu drzwiczek.
7
400
560
240
800
80
0
30
11
25
12
20
13
15
14
Prosimy o sprawdzenie następujących pozycji przed wezwaniem serwisu.
1. Zasilanie. Sprawdż czy wtyczka jest prawidłowo włożona do gniazdka sieciowego. Sprawdż czy bezpieczniki instalacji elektrycznej funkcjonują prawidłowo.
2. Wstaw filiżankę wody (okolo. 150 ml) do kuchenki oraz dokładnie zamknij drzwiczki. Zaprogramuj kuchenkę na jedną minutę przy poziomie mocy 800 W oraz uruchom ją. Czy włącza się lampka kuchenki? TAK NIE Czy talerz obrotowy obraca się? TAK NIE UWAGA: Talerz obrotowy obraca się w dowolnym kierunku. Czy wentylacja funkcjonuje? TAK NIE (Ustaw rękę nad otworami wentylacyjnymi i sprawdź czy przepływa powietrze.) Czy po upływie 1 minuty słychać dźwięk? TAK NIE Czy woda jest ciepła po zakończeniu powyższej operacji? TAK NIE
Jezeli udzielisz odpowiedzi „NIE” na dowolne z powyższych pytań, wezwij technika serwisu wyznaczonego przez firmę SHARP oraz przekaż informacje o rezultatach prób. Bliższe szczegóły i adresy znajdziesz na wewnętrznej okładce tylnej.
UWAGA: 1. Jeżeli drzwiczki kuchenki są otwarte, sygnału dźwiękowego nie będzie słychać, gdy ZEGAR
będzie w pozycji „0”.
2. Jeżeli przegotujesz potrawę ponad standardowy czas przy 800 W, moc kuchenki automatycznie zredukuje się dla zapobieżenia przegrzaniu. (Poziom mocy kuchenki zmniejszy się).
PIELĘGNOWANIE I CZYSZCZENIE
ZANIM ZADZWONISZ DO SERWISU
Tryb gotowania Standardowy czas
Mikrofale 800 W 20 minut
UWAGA: NIE STOSUJ ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA PIEKARNIKÓW, JAKIE MOŻESZ KUPIĆ NA RYNKU, ŚRODKÓW SZORUJĄCYCH LUB OSTRYCH, ANI OSTRYCH GĄBEK PODCZAS CZYSZCZENIA DOWOL­NEJ CZĘŚCI TWOJEJ KUCHENKI MIKROFALOWEJ.
Zewnętrzna powierzchnia obudowy
Zewnętrzna powierzchnia obudowy kuchenki może być z łatwością czyszczona delikatnym środkiem i miękka ściereczką. Upewnij się, czy środek czysz­czący został dokładnie starty wilgotną ściereczką oraz osusz obudowę suchym ręcznikiem.
Urządzenia sterujęce kuchenki
Otwórz drzwiczki przed przystąpieniem do mycia w celu dezaktywowania urządzeń sterujących. Należy zachować uwagę podczas czyszczenia przycisków i pokrętł w kuchence. Przy pomocy wilgotnej ście­reczki delikatnie przemyj panel aż stanie się czysty. Unikaj stosowania nadmiernej ilości wody. Nie kor­zystaj z żadnych środków
chemicznych ani ściernych.
UWAGA:
Zachowaj ostrożność, aby nie przekręcić pokrętła ZEGAR z pozycji „0” (wyłączony) podczas czyszczenia, ponieważ uruchomisz wtedy kuchenkę jak tylko zamkną się drzwiczki.
Wnętrze kuchenki
1.
Podczas czyszczenia, usuń wszelkie ślady roz­lanych resztek wilgotną ściereczką lub gąbką po każdym użyciu kuchenki, kiedy jest jeszcze ciepła. W przypadku większych rozlań, zastosuj delikatny środek myjący i kilka razy przetrzyj zabrudzone miejsce wilgotną szmatką aż do usunięcia resztek potrawy. Nie zdejmuj pokrywki falowodu.
2. Upewnij sie, czy delikatny środek lub woda nie dostają się przez małe otwory do ścianek, co może uszkodzić kuchenkę.
3. Nie stosuj środków w sprayu do czyszczenia wnętrza kuchenki.
Talerz obrotowy i podkładka
Wyjmij obrotowy talerz i podkładkę z kuchenki. Umyj je w wodzie zawierającej delikatny środek czyszczą­cy. Osusz miekką ściereczką. Zarówno talerz obro­towy jak i podstawkę można myć w zmywarkach.
Drzwiczki
Aby usunąć zabrudzenia z drzwiczek, regularnie czyść ich obydwie strony, zawiasy i powierzchnię miękką, wilgotną szmatką.
8
POLSKI
CZYM SĄ MIKROFALE?
NACZYNIA SZKLANE LUB CERAMICZNE
Bardzo przydatne są szklane narzędzia odporne na ciepło. Proces gotowania można obserwować ze wszystkich stron. Naczynia nie mogą jednak zaw-
ierać żadnych metalowych elementów (np. szkło ołowiowe) ani powierzchni (np. złote obwódki, kobaltowe, błękitne wykończenie).
CERAMIKA
Ogólnie mówiąc, bardzo odpowiednia. Ceramika musi być pokryta szkliwem, ponieważ w przypadku ceramiki bez szkliwa może do jej środka wilgoć. Wilgoć powoduje roz­grzanie materiału i może spowodować jego stłuczenie. Jeżeli nie jesteś pewien czy Twoje narzędzie nadaje się do kuchenki mikrofalowej, przeprowadź odpowiedni test.
PORCELANA
Bardzo odpowiednia. Upewnij się, czy naczynie z porce­lany nie zawiera złotej ani srebrnej obwódki oraz elemen­tów metalowych.
NARZĘDZIA PLASTIKOWE I PAPIEROWE
Narzędzie odporne na ciepło, które mogą być wykorzysty­wane w kuchence mikrofalowej, mogą być zastosowane również do rozmrażania, podgrzewania i gotowania potraw. Stosuj się do zaleceń producenta. Papier odporny na ciepło również może być stosowany w kuchenkach mikrofalowych. Stosuj się do zaleceń pro­ducenta.
FOLIA DO KUCHENEK MIKROFALOWYCH
Folia ta lub folia odporna na wysokie temperatury jest bardzo odpowiednia do przykrywania lub zawijania. Stosuj się do zaleceń producenta.
WORECZKI DO PIECZENIA
Mogą być używane w kuchenkach. Nie należy stosować metalowych zapinek, ponieważ woreczek do pieczenia może się roztopić. Zamknij woreczek nitką i kilka razy przedziuraw widelcem. Materiały nieodporne na ciepło nie są zalecane do stosowania w kuchenkach mikrofalowych.
NACZYNIE DO PRZYRUMIENIANIA
Specjalne naczynie do kuchenek mikrofalowych, wyko-
nane ze szkła ceramicznego z dnem ze stopu metalu może być stosowane do przyrumieniania potraw. Stosując to naczynie, należy pamiętać o podłożeniu odpowiedniego izolatora, np. talerza porcelanowego między talerzem obrotowym i naczyniem do przyrumieni­ania. Dokładnie stosuj się do czasu wstępnego podgrze­wania zgodnie z instrukcjami producenta. Nadmierne wstępne podgrzewania może uszkodzić talerz obrotowy i jego podstawkę lub uruchomić urządzenie zabezpiecza­jące w kuchence, które ją wyłączy.
METAL
Ogólnie mówiąc, nie należy stosować metalu, ponieważ mikrofale nie przechodzą przez niego i dlatego nie dociera­ją do potrawy. Istnieją jednak pewne wyjątki: małe paski folii aluminiowej mogą być stosowane do przykrywania niek­tórych części potraw tak, aby nie rozmrażały się zbyt szy­bko i nie gotowały się (np. skrzydełka kurczaka). Mogą być również stosowane małe metalowe szpikulce lub pojemniki aluminiowe (np. w gotowych potrawach). Muszą być jednak małe w porównaniu do porcji dania, np. Pojemniki alumin­iowe muszą być wypełnione pożywieniem przynajmniej w
2
/3lub 3/4. Zaleca się, aby przełożyć potrawę do naczynia odpowiedniego do kuchenki mikrofalowej. Korzystając z pojemników aluminiowych lub innych narzędzi metalowych, należy zachować odległość przynajmniej 2 cm pomiędzy nimi i ściankami kuchenki, ponieważ ścianki mogłyby zostać uszkodzone w wyniku wyładowania łukowego.
ŻADNE NARZĘDZIE NIE POWINNO ZAW­IERAĆ METALOWEJ POKRYWY
- części
takich jak śruby, obramowania, czy uchwyty.
TEST PRZYDATNOŚCI URZĄDZENIA
Jeżeli nie jesteś pewien czy dane narzędzie może być stosowane w kuchence mikrofalowej, przeprowadź następujący test: Włóż narzędzie do
kuchenki. Wstaw pojemnik szklany wypełniony 150 ml wody obok narzędzia. Włącz kuchenkę na ok. 1 lub 2 minuty i ustaw moc 800 W. Jeżeli narzędzie pozostanie zimne lub będzie lekko rozgrzane, można je stosować. Nie przeprowadzaj tego testu na narzędziach plastikowych. Mogą się roztopić.
Mikrofale tworzone są w kuchence przez magnetron i wymuszają ruch cząsteczek wody znajdujących się w potrawach.
Ciepło powstaje w wyniku powstałego pocierania prowadząc do rozmrożenia, podgrzania lub ugo­towania potrawy.
ODPOWIEDNIE NACZYNIA
9
USTAWIENIA CZASU
Ogólnie mówiąc, czas rozmrażania, podgrzewania i gotowania jest znacznie krótszy niż w przypadku stosowania konwencjonalnej kuchenki. Z tego też powodu należy przestrzegać zalecanych prze­działów czasu podanych w książce kucharskiej. Lepiej jest ustawić czas zbyt krótki niż zbyt długi. Sprawdź potrawę po ugotowaniu. Lepiej jest dogo­tować coś przez chwilę niż przegotować.
TEMPERATURY POCZĄTKOWE
Czas rozmrażania, podgrzewania i gotowania za­leży od początkowej temperatury potrawy. Głęboko zamrożone artykuły oraz produkty przechowywane w lodówce wymagają dłuższego czasu niż potrawy przechowywane w temperaturze pokojowej. Dla podgrzewania i gotowania zakłada się normalne temperatury przechowywania (temperatura w lo­dówce ok. 5° C, temperatury otoczenia ok. 20° C). Dla rozmrażania zakłada się temperaturę głębok­iego zamrożenia w wysokości - 18° C.
CZAS GOTOWANIA
Wszystkie czasy podane w książce kucharskiej to wytyczne, które mogą się różnić w zależności od początkowej temperatury, masy i stanu żywności (zawartość wody lub tłuszczu itp.).
SÓL, PRZYPRAWY I ZIOŁA
Potrawy ugotowane w kuchence zachowują właści­wy smak lepiej niż w przypadku przygotowania kon­wencjonalnego. Dlatego też należy ostrożnie solić i najlepiej dodawać sól po ugotowaniu dania. Sól absorbuje płyny i wysusza zewnętrzną powierzchnię potrawy. Zioła i przyprawy można stosować jak zwykle.
DODANIE WODY
Warzywa i inne potrawy o wysokiej zawartości wody mogą być gotowane we własnym so się lub w do­datkiem małej ilości wody. Zapewnia to zachowanie wielu witamin i minerałów.
POTRAWY W SKÓRACH LUB SKORU­PACH.
Potrawy takie jak kiełbaski, kurczak, udka z kurcza­ka, pieczone ziemniaki, pomidory, jabłka, żółtka jajek lub inne podobne powinny być nacięte lub podziurawione widelcem lub małym drewnianym szpikulcem. Umożliwi to tworzącej się parze uchodzenie bez rozrywania skóry lub skorupy.
DUŻE I MAŁE ILOŚCI
Czas obróbki termicznej w kuchence mikrofalowej bezpośrednio zależy od ilości pożywienia, które ma być rozmrażane, gotowane lub podgrzewane. Ozna­cza to, że małe porcje gotują się szybciej niż duże. Zasada kciuka: PODWÓJNA ILOŚĆ = PODWÓJNY CZAS POŁOWA ILOŚCI = POŁOWA CZASU
POJEMNIKI GŁĘBOKIE I PŁYTKIE
Obydwa pojemniki mają taką samą pojemność, lecz czas gotowania jest dłuższy w przypadku głębszego naczynia. Dlatego należy wybierać pojemnik jak najbardziej płaski z jak największą powierzchnią. Stosuj głębokie naczynia wyłącznie w przypadku potraw, w których zachodzi ryzyko przegotowania, np. makaron, ryż, mleko itp.
POJEMNIKI OKRĄGŁE I OWALNE
Potrawy równiej gotują się w okrągłych lub owalnych pojemnikach niż w pojemnikach zawierających rogi, ponieważ energia mikrofal koncentruje się w rogach i potrawa znajdująca się w nich może ulec przegotowaniu.
PRZYKRYWANIE
Przykrywanie potraw zachowuje wilgoć znajdującą się w nich i skraca czas gotowania. Zastosuj przykry­wkę, folię do kuchenek mikrofalowych lub inną pokrywę. Potrawy, które powinny być chrupiące, np. pieczeń lub kurczak, nie powinny być przykrywane. Ogólną zasadą jest to, że cokolwiek powinno być przy­krywane w konwencjonalnym piekarniku, powinno być przykryte również i w kuchence mikrofalowej. Cokol­wiek byłoby odkryte w zwykłym piekarniku, powinno być odkryte również i w kuchence mikrofalowej.
OBRACANIE
Potrawy średniej wielkości, np. hamburgery lub steki, powinny być odwrócone podczas gotowanie, aby skrócić czas obróbki termicznej. Duże elemen­ty, takie jak całe pieczenie lub kurczaki muszą być obracane kilka razy, ponieważ górna część otrzy­muje więcej energii mikrofal i mogłaby wysuszyć się, jeżeli nie zostałaby odwrócona.
CZAS OCZEKIWANIA
Przestrzeganie czasu oczekiwania jest jedną z naj­ważniejszych zasad w kuchenkach mikrofalowych. Prawie wszystkie potrawy, które są rozmrażane, podgrzewane, czy gotowane w kuchence mikrofalo­wej, wymagają odpowiedni czas oczekiwania, pod­czas którego następuje wyrównanie temperatury i wilgoci w porcji.
WSKAZÓWKI I PORADY
10
POLSKI
PODGRZEWANIE
Gotowe potrawy w pojemnikach aluminiowych powinny być z nich wyjęte i podgrzewane na talerzu lub w innym naczyniu.
Usuń pokrywy ze szczelnie zamkniętych pojem­ników.
Potrawa powinna być przykryta folią do kuchenek mikrofalowych, talerzem lub pokrywą (można je zakupić w sklepach) tak, aby powierzchnia nie wysychała. Napojów nie trzeba przykrywać.
Podczas gotowania płynów takich jak woda, kawa, herbata, lub mleko, włóż do naczynia szk­lane mieszadło.
Jeżeli to możliwe, zamieszaj od czasu do czasu duże ilości, aby zapewnić równą temperaturę.
Czas obróbki termicznej podawany jest dla potrawy w temperaturze pokojowej 20° C. Czas podgrzewania potrawy przechowywanej w lodów­ce powinien być nieznacznie zwiększony.
Po podgrzaniu odczekaj jeszcze 1-2 minuty tak, aby temperatura wewnątrz potrawy wyrównała się (czas oczekiwania).
Podane czasy gotowania są tylko przybliżone, ponieważ mogą różnić się w zależności od tem­peratury początkowej, masy, zawartości wody lub tłuszczu, albo wyniku, który chcesz osiągnąć.
ROZMRAŻANIE
Twoja kuchenka mikrofalowa jest idealna do rozm­rażania. Czas rozmrażania jest zazwyczaj znacznie
krótszy niż w tradycyjnych metodach rozmrażania. Oto kilka wskazówek. Wyjmij zamrożony artykuł z opakowania i umieść go na talerzu do rozmrażania.
PUDEŁKA I POJEMNIKI
Pudełka i pojemniki odpowiednie dla kuchenek mikrofalowych są szczególnie dobre do rozmrażania i podgrzewania potraw, ponieważ mogą wytrzymy­wać temperatury przy głębokim zamrażaniu (do ok. –40° C) oraz są odporne na ciepło (do ok. 220° C). Dlatego też możesz wykorzystywać ten same pojemnik do rozmrażania, podgrzewania, a nawet gotowania potrawy bez potrzeby przekładania jej.
PRZYKRYWANIE
Przykryj cienkie elementy małymi paskami folii alu­miniowej przed przystąpieniem do rozmrażania. Rozmrożone lub ciepłe części również powinny być przykryte paskami folii aluminiowej podczas dal­szego rozmrażania. Zapobiega to ich przegrzaniu, gdy grubsze części potrawy są nadal zamarznięte.
PRAWIDŁOWE USTAWIENIE
Lepiej jest wybrać zbyt niskie ustawienie niż zbyt wysokie. Zapewniając to, potrawa będzie rozmro­żona równomiernie. Jeżeli ustawienie kuchenki mikrofalowej jest zbyt wysokie, powierzchnia potrawy zacznie się gotować, podczas gdy środek pozostanie zamrożony.
WSKAZÓWKI I PORADY
CZYNNIKI PRZYRUMIENIAJĄCE
Po ponad 15 minutach gotowania potrawa zaczyna być przyrumieniona, chociaż nie jest to porówny­walne z głębokim przyrumienieniem i chrupkością uzyskiwaną w przypadku konwencjonalnego goto­wania. Dla uzyskania apetycznego brązowego koloru, możesz zastosować składniki przyrumieniające. Większość z nich spełnia również rolę przypraw.
W poniższej tabeli znajdują się pewne sugestie dotyczące substancji, które możesz zastosować do przyrumieniania potraw oraz przykłady wykorzysta­nia ich.
Rozpuszczone masło i sucha papryka Drób Pokryj drób mieszanką
masła/papryki
Sucha papryka Potrawy pieczone w piekarniku Posyp papryką
„tosty serowe” Sos sojowy Mięso i drób Posmaruj sosem Sos do grilla i Worcestershire, Gravy Pieczeń, zapiekanki, Posmaruj sosem
małe porcje pieczone Tłuszcz z bekonu lub sucha cebula Potrawy z piekarnika, pieczone, Posyp po wierzchu
zupy, potrawki kawałkami boczku lub
suchą cebulą Kakao, płatki czekoladowe, brązowa Ciasta i desery Posyp wierzch ciasta lub polewa, miód i marmolada deseru lub polej polewę
CZYNNIKI PRZYRUMIENIAJĄCE
NACZYNIE METODY
11
ODWRACANIE/MIESZANIE
Prawie wszystkie potrawy powinny być odwracane lub mieszane od czasu do czasu. Oddziel zlepione części i zamieszaj je jak najszybciej to możliwe.
MAŁE KAWAŁKI
Rozmrozisz je szybciej i bardziej równomiernie niż duże kawałki. Zalecamy zamrażanie porcji jak najm­niejszych. Dzięki temu będzie mógł przygotowywać całe zestawy dań szybko i łatwo.
POTRAWY WYMAGAJĄCE OSTROŻNOŚCI
Potrawy takie jak torty, kremy, ser, czy pieczywo powinny być odmrażane częściowo, a następnie pozostawiane w temperaturze pokojowej do ostate­cznego rozmrożenia. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zewnętrzna część jest zbyt gorąca, a środek pozostaje zamrożony.
CZAS OCZEKIWANIA
Jest to szczególnie ważne po rozmrożeniu potrawy, ponieważ proces rozmrażania trwa nadal przez ten czas. Tabela rozmrażania zawiera czasy oczekiwa­nia w przypadku różnych artykułów. Gęste potrawy wymagają dłuższego czasu oczekiwania niż cienkie lub artykuły o konsystencji porowatej. Jeżeli potrawa nie rozmroziła się wystarczająco, możesz kontyn­uować rozmrażanie w kuchence lub odpowiednio przedłużyć czas oczekiwania. Po zakończeniu okresu oczekiwania należy przetworzyć potracę jak najszyb
-
ciej to możliwe i nie można jej ponownie zamrozić.
GOTOWANIE ŚWIEŻYCH WARZYW
Kupując warzywa należy zwrócić uwagę, o ile to możliwe, aby były podobnej wielkości. Jest to szczególnie ważne, gdy chcesz gotować je w całości (np. ziemniaki).
Umyj warzywa przed ich przygotowaniem, oczyść je i dopiero wtedy odmierz wymaganą ilość według przepisu i pokrój je.
Przypraw je jak zazwyczaj, lecz zasadą jest dodawanie soli po zakończeniu gotowania.
Dodaj ok. 5 łyżek wody na 500 g warzyw. Warzy­wa, które posiadają dużą zawartość włókien, wymagają więcej wody. Znajdziesz odpowiednie informacje w niniejszej tabeli.
Warzywa gotuje się zazwyczaj w naczyniu z przy­krywką. Warzywa zawierające duże ilości wilgoci, np. cebule lub gotowane ziemniaki, mogą być gotowane w folii do kuchenek mikrofalowych, bez dodatku wody.
W połowie czasu gotowania należy je zamieszać lub przewrócić na drugą stronę.
Po ugotowaniu, odczekaj jeszcze ok. 2 minuty, aby temperatura mogła się rozejść równomiernie (czas oczekiwania).
Czas gotowania podany tutaj jest tylko przybli­żony, ponieważ zależy on od masy, temperatury początkowej i stanu oraz rodzaju danych warzyw. Im świeższe warzywa, tym krócej się gotują.
GOTOWANIE MIĘSA, RYB I DROBIU
Kupując artykuły spożywcze należy zwrócić uwa­gę, o ile to możliwe, aby były podobnej wielkości. Zapewni to ich odpowiednie ugotowanie.
Przed przygotowaniem, dokładnie umyj mięso, rybę i drób pod bieżącą wodą i osusz je papie­rowym ręcznikiem kuchennym. Następnie postę­puj jak zazwyczaj.
Wołowina powinna być dobrze skruszona i posi­adać mało chrząstek.
Nawet jeżeli kawałki będą podobnej wielkości, wynik gotowania może być różny. Zależy to m.in. od rodzaju produktu, różnej zawartości tłuszczu i wilgo­ci, jak również od temperatury przed gotowaniem.
Po 15 min. od rozpoczęcia gotowania, potrawa nabiera brązowego koloru, który może być dodatkowo wzmocniony przy pomocy substancji do przyrumieniania. Jeżeli chcesz, aby powier­zchnia była dodatkowo chrupiąca, należy albo zastosować naczynie do przyrumieniania, albo podsmażyć potrawę na zwykłej kuchni, a na­stępnie kończyć gotowanie w kuchence mikro­falowej. W ten sposób otrzymasz jednocześnie brązową podstawę do wykonania sosu.
Odwróć duże kawałki mięsa, ryby lub drobiu w połowie gotowania tak, aby równomiernie się ugo­towały na wszystkich stronach.
Po ugotowaniu przykryj pieczeń folią aluminiową i odstaw ją na ok. 10 minut (czas oczekiwania). W tym czasie proces gotowania pieczeni trwa nadal, a soki zostają równomiernie rozprowadzone tak, że w chwili krojenia traci się minimalną ilość soku.
ROZMRAŻANIE I GOTOWANIE
Głęboko zamrożone potrawy mogą być rozmrożone i ugotowane jednocześnie podczas jednego procesu w kuchence mikrofalowej. W tabeli zamieszczono kilka przykładów. Nie kieruj się jednak ogólnymi wskazówkami przedstawionymi w punktach na temat podgrzewania i rozmrażania. Podczas przygotowy­wania głęboko zamrożonych produktów postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu. Zawierają one dokładne czasy gotowania i porady w sprawie przygotowania.
WSKAZÓWKI I PORADY
12
Kawa, 1 szklanka 150 800 W ok. 1 bez przykrywania Mleko, 1 szklanka 150 800 W ok. 1 bez przykrywania
Woda, 1 szklanka 150 800 W 1
1
/2-2 bez przykrywania, doprowadzić do wrzenia 6 szklanek 900 800 W 10-12 bez przykrywania, doprowadzić do wrzenia 1 garnek 1000 800 W 10-12 2 bez przykr ywania, doprowadzić do wrzenia
Półmiski 400 800 W ok. 4 spryskać wodą sos, przykryć, zamieszać (warzywa, mięso i skrawki) w połowie podgrzewania Potrawka 200 800 W 2-3 przykryć, zamieszać podczas podgrzewania Czysta zupa 200 800 W ok. 2 przykryć, zamieszać podczas podgrzewania Zupa zabielana 200 800 W ok. 2 przykryć, zamieszać podczas podgrzewania Warzywa 200 800 W 2-3 dodać wodę, jeżeli konieczne, przykryć,
500 800 W 4-5 zamieszać w połowie podgrzewania
Garnirunek 200 800 W 1-2 spryskać wodą, przykryć i zamieszać
500 800 W 4-5 od czasu do czasu Mięso, 1 kawałek* 200 800 W 3-4 na wierzchu rozprowadzić cienką warstwę sosu, przykryć Filet rybny* 200 800 W 2-3 przykryć Kiełbaski 2 180 560 W ok. 2 w kilku miejscach podziurawić skórę Ciasto, 1 kawałek 100 400 W
1
/
2
ustawić na podstawce do ciast
Potrawy dla niemowląt, 1 szklanka
190 400 W ok. 1 usunąć pokrywkę, pod podgrzaniu dobrze zamieszać
i sprawdzić temperaturę
Masło lub margaryna do stopienia*
50 800 W
1
/2-1 Czekolada do rozpuszczenia 100 400 W 2-3 od czasu do czasu zamieszać Rozwinięcie sześciu 10 400 W
1
/
2
zanurzyć w wodzie, dokładnie wycisnąć i umieścić płatków żelatyny w naczyniu na zupę, zamieszać od czasu do czasu Polewa na tartę 10 400 W 5-6 cukier rozpuścić w 250ml płynu, przykryć, dobrze zamieszać
1
/4l płynu podczas i po podgrzewaniu
ZASTOSOWANE SKRÓTY
POLSKI
TABELE
tbsp = łyżka tsp = łyżeczka l.p. = duża szczypta s.p. = mała szczypta Cup = szklanka Sach. = saszetka
kg = kilogram g = gram l = litr ml = mililitr cm = centymetr DFC = zawartość tłuszczu w masie suchej
DF = głęboko zamrożony MW = mikrofala MWO = kuchenka mikrofalowa min = minuty sec = sekundy dm = średnica
TABELA: PODGRZEWANIE ŻYWNOŚCI I NAPOJÓW
Żywność/Napoje Ilość Moc Czas Wskazówki
-g/ml- -Ustawienie- -Min-
Pieczeń 500 800 W 8-10* przyprawić do smaku, umieścić w płaskim naczyniu, 10 (wieprzowina, 400 W 10-12 odwrócić* cielęcina, baranina) 1000 800 W 20-22* 10
400 W 10-12*
Rostbef (średnio wypieczony) 1000 800 W 9-11* przyprawić do smaku, umieścić w płaskim naczyniu, 10
400 W 5-7 odwrócić*
Mięso mielone 1000 800 W 16-18
przygotować mieszankę mięsa mielonego (pół na pół wieprzo-
10
wina z wołowiną), umieścić w płaskim naczyniu do zapiekania Filet rybny 200 800 W 3-4 doprawić do smaku, umieścić na talerzu, przykryć 3 Kurczak 1200 800 W 20-22 doprawić do smaku, umieścić w naczyniu do zapiekania, 3
odwrócić w połowie gotowania Udka z kurczaka 200 800 W 3-4 doprawić do smaku, umieścić na talerzu, przykryć 3
* Temperatura chłodziarki
TABELA: GOTOWANIE MIĘSA, RYB I DROBIU
Ryba i drób Ilość Moc Czas Wskazówki Czas oczekiwania
-g- -Ustawienie- -Min- -Min-
13
TABELE
Pieczeń (np. wieprzowina, 1500 80 W 58-64 umieścić na odwróconym talerzu, odwrócić 30-90 wołowina, cielęcina, baranina) 1000 80 W 42-48 w połowie czasu rozmrażania 30-90
500 80 W 18-20 30-90
Steki, eskalopki, kotlety, wątróbka
200 80 W 7-8 odwrócić w połowie rozmrażania 30 Gluasz 500 240 W 8-12 oddzielić i zamieszać w połowie rozmrażania 10-15 Kiełbaski, 8 600 240 W 6-9 ułożyć obok siebie, 5-10
4 300 240 W 4-5 odwrócić w połowie rozmrażania 5-10
Kaczka, indyk 1500 80 W 48-52 umieścić na odwróconym talerzu, 30-90
odwrócić w połowie czasu rozmrażania
Kurczak 1200 80 W 39-43 umieścić na odwróconym talerzu, 30-90
odwrócić w połowie czasu rozmrażania
1000 80 W 33-37 umieścić na odwróconym talerzu, 30-90
odwrócić w połowie czasu rozmrażania Udka z kurczaka 200 240 W 4-5 odwrócić w połowie rozmrażania 10-15 Cała ryba 800 240 W 9-12 odwrócić w połowie rozmrażania 10-15 Filet rybny 400 240 W 7-10 odwrócić w połowie rozmrażania 5-10 Kraby 300 240 W 6-8 odwrócić w połowie rozmrażania 30 Rolady, 2 80 240 W ok.1 rozmrozić częściowo ­Krojone pieczywo tostowe 250 240 W 2-4 usuwać zewnętrzne kromki co każdą minutę 5 Białe pieczywo, w całości 750 240 W 7-10
odwrócić w połowie rozmrażania (środek nadal jest zamrożony)
30 Ciasta, na sztuki 100-150 80 W 2-5 ustawić na podstawce do ciast 5 Ciasto kremowe, na sztuki 150 80 W 3-4 ustawić na podstawce do ciast 10 Cały tort, 25 cm 80 W 20-24 ustawić na podstawce do ciast 30-60 Masło 250 240 W 2-4 rozmrozić częściowo 15 Owoce takie jak truskawki 250 240 W 4-5 równomiernie rozłożyć i przewrócić 5 maliny, wiśnie, śliwki w połowie rozmrażania
TABELE: ROZMRAŻANIE
Artykuł Ilość Moc Czas rozmrażania Wskazówki Czas oczekiwania
-g- -Ustawienie- -Min- -Min-
Filet rybny 300 800 W 10-11 - przykryć 1-2 Pstrąg, 1 ryba 250 800 W 7-9 - przykryć Półmisek 400 800 W 8-9 -
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
-
Szpinak w liściach 300 800 W 7-9 -
przykryć, zamieszać raz lub dwa razy podczas gotowania
2
Brokuły 300 800 W 7-9 3-5 łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
Groch 300 800 W 7-9 3-5
łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
Kalarepa 300 800 W 7-9 3-5
łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
Mieszanka warzywna 500 800 W 12-14 3-5
łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
Brukselka 300 800 W 7-9 3-5
łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
Czerwona kapusta 450 800 W 11-13 3-5
łyżek
przykryć, zamieszać w połowie czasu gotowania
2
TABELA: ROZMRAŻANIE I GOTOWANIE
Artykuł Ilość Moc Czas gotowania Dodana woda Wskazówki Czas oczekiwania
-g- -Ustawienie- -Min- -
Łyżek/ml- -Min-
14
POLSKI
TABELE
DOSTOSOWYWANIE PRZEPISÓW DO KUCHENKI MIKROFALOWEJ
Jeżeli chcesz dostosować Twoje ulubione przepisy do kuchenki mikrofalowej, należy wziąć pod uwagę co następuje: Skrócić czas gotowania o jedną trzecią lub połowę. Postępować zgodnie z przykładem przepisów zawartych w niniejszej książce kucharskiej. Potrawy posiadające dużą zawartość wody, takie jak mięso, ryby, drób, warzywa, owoce, potrawki i zupy mogą być przygotowywane w kuchence mikro­falowej bez problemu. Potrawy zawierające mało wilgoci, takie jak półmiski produktów, powinny mieć powierzchnię zwilżoną przed podgrzewaniem lub gotowaniem. Ilość płynu dodawanego do surowej potrawy przed gotowaniem powinna być zmniejszona o około
2
/
3
ilości podanej w oryginalnym przepisie. Jeżeli jest taka konieczność, dodaj więcej płynu podczas gotowania.
Ilość dodawanego tłuszczu może być również znacznie zmniejszona. Mała ilość masła, mar­garyny, czy oleju wystarczy, aby doprawić potrawę. Dlatego też kuchenka mikrofalowa jest bardzo dobra do przygotowywania potraw o małej zawartości tłuszczu w ramach diety.
JAK KORZYSTAĆ Z PRZEPISÓW
Wszystkie przepisy zawarte w niniejszej książce kucharskiej są obliczone na 4 porcje, chyba że podano inaczej.
Zalecenia dotyczące odpowiednich narzędzi i cał­kowitego czasu gotowania podane są zawsze na początku każdego przepisu.
Zasadą jest to, że podane ilości nadają się z zało­żenia do konsumpcji w całości, chyba że określo­no inaczej.
Jeżeli w przepisie zakłada się dodanie jajka, chodzi o jajko o wadze ok. 55 g (klasa M).
Szpinak w liściach 300 800 W 5-7
dobrze umyć, przykryć, zamieszać raz lub dwa razy podczas gotowania
-
Kalafior 800 800 W 15-17 1 cała główka, przykryć, podzielić na różyczki, 5-6 łyżeczek 5-6
łyżek
500 800 W 10-12 mieszać podczas gotowania 4-5łyżek
Brokuły 500 800 W 10-12
podzielić na różyczki, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek
Grzyby 500 800 W 8-10
całe główki, przykryć, od czasu do czasu zamieszać podczas gotowania
-
Kapusta pekińska 300 800 W 9-11
porwać na kawałki, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek
Groch 500 800 W 9-11 przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania 4-5
łyżek
Koper włoski 500 800 W 9-11
pokroić na ćwiartki, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek Cebula 250 800 W 5-7 gotować w całości w folii do kuchenek mikrofalowych ­Kalarepa 500 800 W 10-12
pokroić, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
50 ml Marchewka 500 800 W 10-12
pokroić na kawałki, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek
300 800 W 9-12
Zielona papryka 500 800 W 7-9
pokroić na kawałki, przykryć, zamieszać raz lub dwa razy podczas gotowania
4-5 łyżek Ziemniaki gotowane w łupinkach
500 800 W 9-11 przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania 4-5 łyżek
Por 500 800 W 9-11
pokroić na kawałki, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek Czerwona kapusta 500 800 W 10-12 pokroić na kawałki, zamieszać raz lub dwa razy 50 ml
podczas gotowania
Brukselka 500 800 W 9-11
całe główki, przykryć, od czasu do czasu zamieszać podczas gotowania
50 ml Gotowane ziemniaki (solone) 500 800 W 9-11 pokroić na większe kawałki podobnej wielkości, dodać 150 ml
trochę soli, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
Seler 500 800 W 9-11
pokroić na drobno, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
50 ml Biała kapusta 500 800 W 10-12
pokroić w paski, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
50 ml Cukinia 500 800 W 9-11
pokroić, przykryć, od czasu do czasu mieszać podczas gotowania
4-5 łyżek
TABELA: GOTOWANIE ŚWIEŻYCH WARZYW
Warzywa Ilość Moc Czas Wskazówki Dodana woda
-g- -Ustawienie- -Min- -
Łyżek/ml-
PRZEPISY
15
PRZEPISY
Niemcy
TOST Z SEREM CAMEMBERT
Całkowity czas gotowania: ok. 1-2 minut Narzędzia: Składniki 4 kromki pieczywa tostowego 2 łyżki masła lub margaryny (20g) 150 g Camembert 4 łyżeczki żurawiny
Pieprz cayenne
1. Zapiecz pieczywo i posmaruj masłem.
2. Pokrój ser Camembert na kawałki i ułóż je na kromkach. Na środku sera połóż żurawinę i posyp pieprzem cayenne.
3. Ułóż tosty na talerzu i podgrzej je przez 1-2 min. 800 W
Wskazówka: Możesz zmienić przepis według gustu.
Dla przykładu, możesz wykorzystać świeże grzyby, ser starty, czy szynkę, szparagi oraz ser Emmental.
Holandia
ZUPA GRZYBOWA
Zupa grzybowa Całkowity czas gotowania: ok. 13-17 minut Narzędzie: garnek z przykrywką (poj. 2 l) Składniki 200 g pokrojonych grzybów 1 cebula (50 g), posiekana na drobno 300 ml bulionu mięsnego 300 ml śmietanki 2
1
/2łyżki mąki (25 g)
2
1
/2łyżki masła lub margaryna (25 g)
sól i pieprz 1 jajko 150 g Crème fraîche
1. Do garnka wlej bulion i dodaj warzywa, przykryj je i ugotuj. 8-9 min. 800 W
2. Wymieszaj wszystkie składniki mikserem.
3. Wymieszaj mąkę z masłem i rozprowadź ją w zupie. Dopraw solą i pieprzem, przykryj i zagotuj. Zamie­szaj po ugotowaniu. 4-6 min. 800 W
4. Wymieszaj żółtka z jajek ze śmietaną i stopniowo dolewaj do zupy, ciągle mieszając. Podgrzewaj przez krótki czas, ale nie doprowadzaj do wrzenia! 1-2 min. 800 W Odstaw zupę na ok. 5 min. po ugotowaniu.
16
Francja
FILETY Z SOLI
Całkowity czas gotowania: ok. 11-14 minut Narzędzie: płaskie, owalne naczynie z folią do kuchenki mikrofalowej (ok. 26 cm dł.) Składniki 400 g filetów z roli 1 cytryna, w całości 2 pomidory (150 g) 1 łyżeczka masła lub margaryny do nasmarowania
naczynia 1 łyżka oleju roślinnego 1 łyżka pokrojonej natki pietruszki
sól i pieprz 4 łyżki białego wina (40 ml) 2 łyżki masła lub margaryny (20 g)
1. Umyj filety z soli i wysusz papierowym ręcznikiem. Usuń wszelkie ości.
2. Pokrój cytrynę i pomidor y na cienkie plastry.
3. Nasmaruj naczynie masłem. Ułóż filety r ybne w na­czyniu i spryskaj je olejem roślinnym.
4. Posyp natką pietruszki, ułóż plastry pomidorów i dopraw do smaku. Ułóż na wierzchu plastry cytry­ny i zalej białym winem.
5. Ułóż małe kawałki masła na cytrynie, przykryj i ugo­tuj. 11-14 min. 800 W Po ugotowaniu odstaw filety rybne na ok. 2 minuty.
Wskazówka: Przepis ten może również obejmować
filety z łupacza, halibuta, barweny, gładzicy, czy dorsza.
PRZEPISY
Szwajcaria
CIELĘCINA W ŚMIETANIE Z ZURICHU
Całkowity czas gotowania: ok. 12-16 minut Narzędzie: garnek z pokrywką (poj. 2 l) Składniki 600 g filetu cielęcego 1 łyżka masła lub margaryny 1 cebula (50 g), posiekana na drobno 100 ml białego wina Doprawiony, zagęszczony sos pieczeniowy, na ok.
1
/2l sosu 300 ml śmietanki 1 łyżka pokrojonej natki pietruszki
1. Pokrój filety na paski o szerokości palca.
2. Posmaruj naczynie masłem. Ułóż cebulę i mięso w naczyniu, przykryj i ugotuj. Jeden raz zamieszaj podczas gotowania. 7-10 min. 800 W
3. Dodaj białe wino, zagęszczony sos pieczeniowy i śmietanę, zamieszaj, przykryj i dalej gotuj. Od czasu do czasu zamieszaj. 5-6 min. 800 W
4. Sprawdź cielęcinę, zamieszaj mieszankę jeszcze raz i odstaw na ok. 5 min. Podaj posypaną natką pietruszki.
POLSKI
Grecja
BARANINA DUSZONA Z ZIELONYM GROSZKIEM
Całkowity czas gotowania: ok. 20-24 minut Narzędzie: płaska owalna forma do sufletów z przykrywką (ok. 26 cm dł.) Składniki 1-2 pomidory (100 g) 400 g baraniny z kością 1 łyżeczka masła lub margaryny do nasmarowania
naczynia 1 cebula (50 g), posiekana na drobno 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
sól, pieprz
cukier 250 g zielonego groszku z puszki
1. Obierz pomidor y ze skórki i zmiksuj je w mikserze.
2. Pokrój baraninę na duże kawałki. Nasmaruj naczynie masłem. Włóż mięso, cebulę i czosnek, dopraw, przykryj i ugotuj. 9-11 min. 800 W
3. Dodaj groszek i puree z pomidorów do mięsa, przykryj i dalej gotuj. 11-13 min. 560 W Po ugotowaniu, odstaw potrawę o ok. 5 minut.
Wskazówka: Jeżeli wolisz świeży groszek, należy
go wcześniej wstępnie podgotować.
17
Włochy
LASAGNE
Całkowity czas gotowania: 22-27 minut Narzędzie: garnek z przykrywką (poj. 2 l)
płaska owalna forma do sufletów z przykrywką
(ok. 20 x 20 x 6 cm) Składniki 300 g pomidorów z puszki 50 g szynki pokrojonej na drobne kawałki 1 cebula (50 g), posiekana na drobno 1 ząbek czosnku, zmiażdżony 250 g zmielonego mięsa (wołowina) 2 łyżki zmiksowane pomidory (30 g)
sól, pieprz
oregano, tymianek, bazylia, gałka
muszkatołowa 150 ml śmietany (crème fraîche) 100 ml mleka 50 g startego sera Parmesan 1 łyżeczka mieszanych, posiekanych ziół 1 łyżeczka oliwy z oliwek 1 łyżeczka
oleju roślinnego do nasmarowania naczynia 125 g zielonej lasagne 1 łyżka startego sera Parmesan 1 łyżka masła lub margaryny
1. Pokrój pomidor y na plastry, zmieszaj je z szynką i cebulą, czosnkiem, mielonym mięsem i zmiksowa­nymi pomidorami. Dopraw i gotuj pod przykryciem. 7-9 min. 800 W
2. Zmieszaj śmietanę z mlekiem, serem Parmesan, ziołami, oliwą i przyprawami.
3. Nasmaruj formę i na dno ułóż ok.
1
/3płatów
lasagne. Rozłóż połowę mieszanki mięsnej i polej sosem. Połóż kolejne
1
/3płatów lasagne, a następ-
nie kolejną warstwę mięsa i sosu, kończąc układa­nie ostatnią warstwą płatów lasagne na wierzchu. Na zakończenie zalej wszystko resztą sosu i posyp startym parmezanem. Na wierzchu ułóż kawałki masła i przykryj pokrywką. 15-18 min. 560 W Po ugotowaniu, odstaw potrawę o ok. 5-10 minut.
PRZEPISY
Francja
RATATOUILLE
Całkowity czas gotowania: 19-21 minut Narzędzie: garnek z przykrywką (poj. 2 l) Składniki 5 łyżek oliwy z oliwek (50 ml) 1 ząbek czosnku, zmiażdżony 1 cebula (50 g), pokrojona na drobno 1
mały bakłażan (250 g), pokrojony w kostkę 1 cukinia (200 g), pokrojona w kostkę 1
papryka (200 g), pokrojona w dużą kostkę 1 mały koper włoski (75 g), pokrojony
w dużą kostkę 1 mieszanka ziół 200 g puszka kaczanów karczocha,
pokrojonych na ćwiartki
sól, pieprz
1.
Wlej oliwę i wrzuć czosnek do naczynia. Dodaj przy­gotowane warzywa, z wyjątkiem kaczanów karczo­chów i dopraw je pieprzem. Dodaj gałązkę mie­szanki ziół, przykryj I ugotuj, mieszając jeden raz. 19-21 min. 800 W Na ostatnie 5 minut dodaj kaczany karczocha i pod­grzej.
2. Dopraw ratatouille do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem wyjmij gałązkę ziół. Po ugotowaniu, odstaw potrawę o ok. 2 minut.
Wskazówka: Ratatouille może być serwowane z
zimnymi i gorącymi daniami mięsnymi. Podawać na gorąco. Nadaje się rów­nież jako bardzo dobra przystawka.
Gałązka mieszanki ziół składa się z: jednej łodygi natki pietruszki, bukietu ziół odpowied­nich do przyprawiania zupy, jednej łodygi lubczyka, jednej łodygi tymianki, kilku listków laurowych.
18
POLSKI
Dania
GALARETKA OWOCOWA Z SOSEM WANILIOWYM
Całkowity czas gotowania: 10-13 minut Narzędzie: naczynie z przykrywką (poj. 2 l)
(poj. 1 l) Składniki 150 g
czerwonych porzeczek, umytych i obranych
z łodyżek
150 g
truskawek umytych i obranych z szypułek 150 g malin umytych i obranych z szypułek 250 ml białego wina 100 g cukru 50 ml sosu cytrynowego 8 płatków żelatyny 300 ml mleka
wnętrze z
1
/2laski wanilii 30 g cukru 15 g zagęszczacza do potraw
1. Odłóż część owoców do dekoracji. Zmiksuj resztę z białym winem, wlej do naczynia, przykr yj i pod­grzej. 7-9 min. 800 W Dodaj cukier i sok cytrynowy.
2 Rozpuść żelatynę w zimnej wodzie przez ok. 10
minut, następnie wyjmij ją i wyciśnij do sucha. Wmieszaj ją w gorące puree aż się rozpuści. Wstaw galaretkę do chłodziarki i odczekaj.
3. Aby wykonać sos waniliowy: wlej mleko do drugiego naczynia. Wsyp środek z laski wanilii i zamieszaj. Dodaj cukier i zagęszczacz, przykryj i zagotuj, mieszając jeden raz podczas gotowania, a następnie po ugotowaniu. 3-4 min. 800 W
4. Wyłóż galaretkę na talerz i udekoruj całymi owoca­mi. Dodaj sos waniliowy.
Wskazówka: Możesz również wykorzystać mro-
żone owoce po ich rozmrożeniu.
PRZEPISY
Hiszpania
PIECZONE ZIEMNIAKI
Całkowity czas gotowania: 12-16 minut Narzędzie: garnek z przykrywką (poj. 2 l)
Talerz porcelanowy Składniki 4 średniej wielkości ziemniaki (400 g) 100 ml wody 60 g szynki, pokrojonej na drobno
1
/
2
cebula (25 g), posiekana na drobno 75-100 ml mleka 2 łyżki startego sera Parmesan
sól, pieprz 2 łyżki startego sera Emmental
1. Ułóż ziemniaki w naczyniu, dodaj wody, przykryj i ugotuj. Przewróć je podczas gotowania. 8-10 min. 800 W Odstaw do schłodzenia.
2. Przekrój je wzdłuż i ostrożnie zdejmij skórki. Zmik­suj je z szynką, cebulą, parmezanem aż uzyskasz jednolitą masę. Dopraw solą i pieprzem.
3. Napełnij skórki z ziemniaków mieszanką ziemni­aków i posyp Emmentalem. Ułóż je na talerzu i zagotuj. 4-6 min. 800 W Po ugotowaniu, odstaw potrawę o ok. 2 minut.
19
Napięcie zasilania : 230 V, 50 Hz, jedna faza Bezpieczniki linii rozdzielczej/obwodu : Minimum 10 A Wymagana moc zasilania: Kuchenka : 1,18 kW Moc wyjściowa: Kuchenka : 800 W (IEC 60705) Czestotliwosc mikrofal : 2450 MHz Wymiary zewnętrzne : 460 mm(szer.) × 275 mm(wys.) × 353 mm(gl.) Wymiary wnęki : 322 mm(szer.) × 187 mm(wys.) × 336 mm(gl.) Pojemność kuchenki : 20 litrów Talerz obrotowy : 272 mm Ciężar : ok. 12 kg Lampka kuchenki : 25 W/240-250 V
Urządzenie to spełnia wymagania dyrektywy 89/336/EWG oraz 73/23/EWG znowelizowanej dyrektywą
93/68/EWG.
W ramach polityki stałego ulepszania produktów, zastrzegamy sobie prawo zmiany projektu
i specyfikacji bez uprzedzania.
SPECYFIKACJE
20
Wydrukowano w Tajlandii Gedruckt in Thailand
Imprimé au Thaïlande SHARP ELECTRONICS (EUROPE) GMBH. Gedrukt in Thailand Sonninstrasse 3, 20097 Hamburg Stampato in Tailandia Germany Impreso en Tailandia
TINSZA046WRRZ
Loading...