Sangean WFR-27 C User guide [cs]

Internetové a DAB+ rádioWFR-27C
Obj. č. 127 27 90
Vážený zákazníku,
výrobku do provozu a jeho obsluze. Jestliže tento výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst.
K provozu tohoto rádia a zejména pro poslech internetového vysílání budete potřebovat následující:
Širokopásmové připojení k internetu (není zapotřebí pro příjem DAB / FM rozhlasových stanic a funkci hudebního přehrávače (Music Player).
Bezdrátový přístupový bod (router nebo Wi-Fi).
V případě, že vaše síť používá šifrovací technologie WEP (Wired Equivalent Privacy),
nebo WPA / WPA2 (Wi-Fi Protected Access) bude nezbytné zadání správného přístupového hesla pro připojení rádia do bezdrátové sítě.
Poslech internetového vysílání je možný až do vzdálenosti 10 – 20 m od bezdrátového routeru / Wi-Fi. Skutečný bezdrátový dosah však vždy závisí na konkrétních podmínkách a okolních zdrojích interferencí. Internetové rádio však můžete poslouchat všude tam, kde je dostupný kvalitní signál bezdrátové sítě s přístupem do internetu. Pro příjem a poslech digitálních stanic (DAB) a analogových stanic (FM) je pak zapotřebí zvolit takové umístění, kde bude mít rádio k dispozici dostatečně kvalitní digitální a analogový signál.
Předtím, než budete chtít poslouchat internetové stanice se ujistěte o tom, že bezdrátový router / Wi-Fi je zapnutý a rádio se nachází v jeho bezdrátovém dosahu. Dbejte však přitom i všech pokynů uvedených v návodu u používaného routeru.
Napájení
Napájení alkalickými bateriemi
K provozu tohoto rádia doporučujeme použití výhradně kvalitních a alkalických baterií. Jejich výkon a životnost je mnohem vyšší, než je tomu u běžných baterií. Otevřete přihrádku v zadní části rádia. Při použití běžných (nenabíjecích) baterií, dbejte vždy na použití správné polohy přepínače NiMH / Alkaline uvnitř bateriového přihrádky. Při použití alkalických baterií pak musí být přepínač vždy v poloze Alkaline. Při použití nabíjecích baterií (akumulátorů), musí být přepínač vždy v poloze NiMH. Do rádia vložte celkem 6 ks baterií typu AA. Při vkládání baterií vždy dodržujte jejich správnou polohu a polaritu. Nekvalitní reprodukce, rušení a šum během poslechu může být způsoben použitím slabých baterií. V takovém případě proto proveďte bezodkladnou výměnu starých baterií za nové.
Napájení NiMH akumulátory / Nabíjení akumulátorů
Rádio můžete provozovat s použitím Ni-MH akumulátorů. Pro tento režim však přesuňte přepínač v bateriovém prostoru do polohy NiMH. Vložte celkem 6 ks akumulátorů typu AA. Nikdy nepoužívejte akumulátory různých značek a rozdílných parametrů. Ujistěte se o tom, že je rádio vypnuté. Poté připojte síťový adaptér do příslušného vstupu rádia. Během nabíjecího procesu bude blikat žlutá LED kontrolka nabíjení. Celý nabíjecí proces trvá cca 10 hodin. Při plném nabití akumulátorů bude LED kontrolka svítit trvale. Celková doba nabíjení se však může lišit v závislosti na aktuálním stavu akumulátorů a jejich celkové kapacitě. V případě, že žlutá kontrolka na počátku nabíjecího procesu několikrát problikne a poté zhasne, systém rádia vyhodnotil, že jsou vloženy akumulátory různých typů a kapacity.
Napájení ze síťového adaptéru
Rádio můžete napájet z elektrické sítě použitím dodávaného síťového adaptéru s výstupním napětím 12 V DC / 1 A. Připojte DC konektor, který je na konci kabelu síťového adaptéru do příslušného vstupu v levé části rádia. Teprve potom připojte síťový adaptér do elektrické zásuvky. Při použití síťového adaptéru dojde k automatické deaktivaci napájení rádia z vložených akumulátorů nebo baterií.
Popis a ovládací prvky
1 Tlačítko MODE 9 Otočný ovladač TUNING 2 LCD displej 10 Ovladač hlasitosti VOLUME 3 Tlačítko INFO 11 MUTE vypnutí výstupu zvuku 4 MENU Vstup do hlavní nabídky 12 Preset 5 / STOP 5 Tlačítko BACK Návrat v menu zpět 13 Preset 4 / PLAY / PAUSE 6 Tlačítko FORWARD 14 Preset 3 7 STANDBY Vypnutí a zapnutí rádia 15 Preset 2 / REWIND 8 LED kontrolka nabíjení a kapacity baterií 16 Preset 1 / FAST-FORWARD 17 Reproduktor
18 Teleskopická anténa pro příjem DAB / FM stanic 19 Vstup pro připojení sluchátek 20 DC-IN vstup pro připojení síťového adaptéru 21 Přepínač Alkaline / NiMH / NiCad uvnitř přihrádky bateriového prostoru
Navigační tlačítka
Stisknutím tlačítka STANDBY rádio zapnete. Opětovným stiskem stejného tlačítka pak rádio vypnete. Systém rádia tím přejde do pohotovostního režimu (Standby) a k zobrazení aktuálního času na displeji. Tlačítko MODE slouží pro přepínání mezi zdrojovými režimy (Internetové rádio / Spotify / Music Player / DAB a FM). Stiskem tlačítka MENU vstoupíte do hlavní nabídky rádia, kde můžete provádět různá nastavení a konfiguraci rádia. Výběr a potvrzení výběru určité položky menu / submenu provedete otáčením a stiskem otočného ovladače TUNING. Při delším menu nebo seznamu stanic se vytvoří možnost rychlého přechodu na jeho začátek / konec. Pokud požadujete provést návrat do předchozího menu, použijte proto tlačítko BACK.
Připojení rádia do bezdrátové sítě
1. Umístěte rádio na stabilní a vodorovný povrch.
2. Připojte konektor kabelu síťového adaptéru do rádia a teprve poté připojte zástrčku adaptéru do elektrické zásuvky. Síťový adaptér musí zůstat po celou dobu provozu rádia neustále snadno přístupný.
3. Po zapnutí rádia se na displeji zobrazí uvítací obrazovka a logo výrobce „Sangean“ a poté výzva ke spuštění průvodce nastavením. Na displeji se vás systém rádia dotáže, zda si přejete spustit průvodce nastavením i při dalším zapnutím rádia. Po výběru požadované volby rádio přejde do hlavního menu.
4. Nastavit bude zapotřebí formát zobrazení času (12 nebo 24 hod). Přesný čas je pak možné nastavit automaticky připojením rádia do internetové sítě „Update from Network“.
5. Pomocí otočného ovladače TUNING vyberte možnost automatické aktualizace času. Na výběr je možnost aktualizace prostřednictvím DAB nebo FM rádia, ze sítě internetu nebo volba nepoužití aktualizace času „No Update“. Výchozí nastavení systému je aktualizace času ze sítě internetu.. Pokud vyberete možnost „No update“ (bez automatické aktualizace času), bude zapotřebí nastavit čas manuálně (více v části „Manuální nastavení času“ a dalším kroku). Potvrzení výběru provedete po stisku otočného ovladače.
6. Pomocí otočného ovladače vyberte časové pásmo, ve kterém se právě nacházíte.
7. Dále musíte nastavit funkci změny letního času v závislosti na vybraném časovém pásmu. Pro použití funkce letního času vyberte pomocí otočného ovladače možnost „Yes“ (ano), nebo možnost „No“, pokud tuto funkci nehodláte používat. Vlastní výběr pak potvrďte stiskem otočného ovladače.
8. Funkce „Keep network connected“ slouží pro uchování síťového připojení rádia i po jeho vypnutí a přechodu do pohotovostního režimu standby. Pokud tuto funkci aktivujete výběrem „Yes“ bude možné rádio dálkově ovládat a používat například s funkcí „Play to“ i po jeho vypnutí. Při použití této funkce se bude v pohotovostním režimu na displeji neustále zobrazovat indikátor bezdrátového připojení.
9. Na displeji rádia se poté zobrazí seznam dostupných bezdrátových sítí Wi-Fi. Vyberte požadovanou síť pro připojení rádia k internetu a tuto volbu potvrďte stiskem otočného ovladače. Rádio se následně pokusí o připojení do vybrané bezdrátové sítě. Na displeji se přitom zobrazuje indikace „Connecting…“.
10. Při použití bezdrátové sítě Wi-Fi, je nezbytné, aby rádio požadovanou síť správně identifikovalo. Pokud nebyla nalezena žádná bezdrátová síť, vypněte a znovu zapněte bezdrátový router. Při použití routeru však dbejte i všech pokynů uvedených v jeho návodu k obsluze. Pakliže došlo k úspěšnému vyhledání vaší bezdrátové sítě, zobrazí se na displeji rádia její název (SSID). Jedná se zpravidla o název sítě přidělený poskytovatelem bezdrátového připojení. V případě, že váš router podporuje funkci WPS, zobrazí se tato indikace před názvem vaší bezdrátové sítě.
11. Vyberte v seznamu požadovanou síť SSID. Při nesprávném výběru sítě je možné použít tlačítko BACK, po jehož stisku systém přejde zpět do předchozí nabídky.
12. V případě, že nebyla nalezena požadovaná bezdrátová síť, je možné, že se jedná o neveřejnou síť. Přejděte proto do nabídky manuálního nastavení „Manual Settings“ kde bude nezbytné provést příslušná nastavení a další konfiguraci. Vyzkoušejte zároveň spustit nové vyhledávání bezdrátové sítě a umístěte internetové rádio blíže k routeru / WiFi. V případě, že sami nemáte dostatek zkušeností s konfigurací síťového připojení, obraťte se raději na zkušeného odborníka.
13. Do vybrané sítě vstoupíte po stisku ovladače TUNING. Pokud tato síť používá technologii WPS bude zapotřebí zvolit způsob připojení do sítě. Na výběr jsou možnosti „Push button“ (stiskem tlačítka), „PIN“ (po zadání přístupového hesla) nebo „Skip WPS“ (vynechání další konfigurace). Výběrem některé z těchto možností se rádio pokusí o připojení do vybrané sítě. Po úspěšném připojení do bezdrátové sítě zobrazí rádio na svém displeji informaci „Setup Wizzard Completed“.
14. Pokud vaše síť nepoužívá přístupové heslo, rádio se připojí do této sítě zcela automaticky.
15. Pakliže se na displeji zobrazí „Key“ znamená to, že vaše síť používá určitou metodu zabezpečení (WEP nebo WPA / WPA2) a pro připojení do této sítě je nezbytné zadání správného přístupového hesla.
16. Pro zadání hesla použijte otočný ovladač, tlačítko „OK“ pro potvrzení zadání vybraného znaku, „BKSP“ pro mazání znaku nalevo od kurzoru nebo „CANCEL“ pro zrušení zadávání.
17. Po připojení rádia do bezdrátové sítě přejde jeho systém do hlavní nabídky. Zároveň přitom dojde k automatické aktualizaci času a jeho zobrazení na displeji rádia. Čas přitom můžete nastavit i manuálně. Nyní je rádio připravené k příjmu a poslechu internetových stanic.
Poznámka: Systém rádia disponuje funkcí úspory energie. Při napájení rádia z baterií nebo akumulátorů proto dojde po stisku tlačítka STANDBY k úplnému vypnutí rádia i jeho displeje. Při dalším zapnutí se na displeji zobrazí čas 00:00. Aktualizace času však proběhne ihned po dalším přechodu do režimu internetového rádia.
Pro připojení rádia na různých místech můžete používat vlastní síťové profily „Network Profiles“. Tuto funkci využijete zejména v případě, kdy budete rádio připojovat do jiných bezdrátových sítí například na dovolené. Znovu však bude zřejmě zapotřebí zadat přístupové heslo pro připojení rádia do této bezdrátové sítě. Rádiu je pak v dané síti přidělena vlastní IP adresa, kterou mu router přidělí prostřednictvím funkce DHCP. Pro funkci dálkového ovládání rádia například z vašeho smartphone (Apple iPhone, iPod nebo iPod) bude nezbytné zadání přístupového hesla „NetRemote PIN Setup“. Pro samotné dálkové ovládání rádia pak musíte použít kompatibilní aplikaci, kterou si stáhnete v obchodě Play (Android) nebo AppStore (iOS).
Internetové rádio
Pro poslech internetových rozhlasových stanic je nezbytné připojení rádia k síti internetu. Díky technologii internetového vysílání existuje velké množství rozhlasových služeb jako jsou například "Podcasts". Své oblíbené rozhlasové stanice můžete ukládat do seznamu oblíbených stanic „Presets“. Počet těchto předvoleb je sice omezen na 5, avšak jednotlivé paměťové sloty můžete libovolně přepisovat a ukládat do nich nové internetové stanice. Internetové stanice můžete velmi jednoduše vyhledávat například podle jejich regionálního umístění. Pakliže však znáte název stanice a zemi odkud stanice vysílá, můžete pak tuto internetovou stanici vyhledat zadáním příslušných parametrů. Stanice je také možné vyhledávat například podle žánru (hudebního stylu) nebo popularity. Internetové stanice můžete však vyhledávat i v případě, že zadáte pouze část z jejich názvu. Rádio následně vyhledá všechny stanice, které odpovídají vašemu zadání. Rádio navíc využívá pravidelně aktualizovanou a celosvětovou databázi internetových, rozhlasových stanic. Vyhledávání stanic je však možné zaměřit například pouze na nové stanice „New Stations“ (stanice, které právě zahájily své vysílání) nebo stanice, které jsou mezi posluchači nejvíce populární „Popular“.
Vyhledávání stanic podle místa odkud vysílá
1. Zapněte rádio. Stiskněte tlačítko MODE a pomocí ovladače TUNING přejděte do režimu internetového rádia. Výběr tohoto režimu potvrďte stiskem ovladače.
2. Pro vstup do hlavního menu internetového rádia stiskněte tlačítko MENU. Pomocí otočného ovladače pak vyberte nabídku „Station list“ a potvrďte stiskem ovladače.
3. Pomocí ovladače přejděte do menu „Stations“ a znovu potvrďte stiskem ovladače. V dalším submenu se v závislosti na vaší aktuální poloze může zobrazit velké množství místních stanic.
4. V nabídce vyberte menu „Location“ (umístění) a potvrďte stisknutím ovladače TUNING.
5. Pomocí otočného ovladače TUNING dále procházejte seznamem stanic. Jakmile je vybrán požadovaný kontinent, výběr potvrďte stiskem ovladače.
6. Jako další se na displeji se zobrazí seznam zemí v rámci vybraného kontinentu. V seznamu zemí můžete procházet oběma směry.
7. V seznamu všech stanic „All Stations“ rádio nabídne všechny dostupné internetové stanice v rámci aktuálního výběru. Seznam stanic je systémem zpravidla seřazen podle abecedy.
8. Potvrzením výběru požadované stanice se rádio pokusí o připojení k vybrané stanici a současně přitom se na displeji zobrazí „Connecting“. Po úspěšném připojení k vybrané stanici rádio spustí její přehrávání. Upravte výstupní hlasitost poslechu stanice.
9. V případě, že stanice poskytuje i další služby pro své posluchače „On-Demand“ můžete například vyhledat svůj oblíbený pořad v archivu rádia a spustit jeho přehrávání i po jeho premiérovém vysílání. Stejně tak můžete vyhledávat a poslouchat „Podcasts“, které jsou coby různé příspěvky na internet umístěny samotnými posluchači.
Pakliže se rádio nemůže připojit k vybrané internetové stanici, na displeji se zobrazí „Network Error“ nebo „Stopped“. Nejčastěji se pak jedná o jednu z následujících příčin:
Internetová stanice v současné době nevysílá (stanice nevysílá non-stop).
Připojení ke stanici dosáhlo svého maximálního možného objemu internetových posluchačů.
Provozovatel poskytuje vysílání pouze do konkrétních zemí nebo oblasti.
Došlo k přetížení sítě (na místní úrovni nebo v rámci datového přenosu stanice).
Vyhledávání stanic podle žánru
V hlavním menu rádia vstupte do nabídky seznamu stanic „Stations“ a poté do menu „Genre“. Pomocí ovladače TUNING pak procházejte seznamem všech dostupných internetových stanic. Výběrem „All Stations“ získáte seznam všech stanic daného žánru. Poslech vybrané stanice zajistíte po přechodu na název stanice a stisku otočného ovladače TUNING. Na displeji rádia se poté zobrazí indikace „Connecting…“. Po úspěšném připojení rádia se následně spustí přehrávání vybrané stanice.
Vyhledávání stanic podle jejich názvu
Funkci vyhledávání stanic podle názvu můžete použít v případě, že znáte konkrétní název internetové stanic a přitom nevíte, do jakého žánru tato stanice patří nebo odkud stanice vysílá. V nabídce internetového rádia a seznamu stanic „Stations“ přejděte do nabídky vyhledávání stanic „Search Stations“.
Následně zadejte pomocí otočného ovladače TUNING název stanice a zadání potvrďte stiskem ovladače. Rádio poté začne vyhledávat internetové stanice, které odpovídají zadaným kritériím. Pokud mezi dvěma názvy uděláte mezeru, bude rádio vyhledávat názvy stanic, které obsahují oba tyto názvy. Například při zadání výrazu „ROCK 100“ bude systém rádia vyhledávat stanice s názvem například „100 Classic Rock Hits“, stejně jako stanice s názvem „100. FM Rocks“. Pomocí ovladače vyberte požadovanou stanici. Její přehrávání potvrďte stiskem ovladače.
Vyhledávání nových nebo populárních stanic
Rádio se prostřednictvím internetu připojuje k pravidelně aktualizované databázi všech internetových stanic. Tato funkce je k dispozici pro vybrané stanice, které jsou do tohoto seznamu přidány jako poslední nebo pro stanice, které jsou nejoblíbenější u posluchačů po celém světě. Rádio umožňuje snadno zvolit stanice z těchto dvou kategorií, pomocí menu velmi podobnému tomu, které rádio používá i při vyhledávání stanic podle místa nebo žánru. Pro vstup do hlavního menu internetového rádia stiskněte tlačítko MENU. Pomocí otočného ovladače vyberte menu „Station list“ a potvrďte stiskem otočného ovladače. Pomocí ovladače TUNING přejděte k položce „Stations“ a znovu potvrďte. Otáčejte ovladačem a vyberte jím menu „Popular stations“. Zvolte pak požadovanou stanici a znovu potvrďte stiskem ovladače TUNING. Rádio následně spustí přehrávání vámi vybrané stanice.
Podcasts / BBS Listen Again
Některé internetové stanice nabízejí poslech vlastních pořadů uložených v archivu. Vysílání britské BBC a její služby „Listen Again“ tuto možnost svým posluchačům nabízí. Pořady z archivu (Podcasts) navíc můžete stáhnout a uložit do vašeho počítače. V hlavním menu přejděte k nabídce „Stations list“ a poté vyberte „Podcasts“. Vyhledávání dostupných podcasts můžete provést podle stejných kritérií jako při běžném vyhledávání internetových stanic. Podcasts tak můžete vyhledávat podle žánru, názvu, popularity nebo podle jejich umístění. Výběrem „All show“ dojde k vyhledávání všech podcasts poskytovaných všemi internetovými stanicemi, které vysílají po celém světě. Otočným ovladačem TUNING vyberte podcast a jeho poslech potvrďte stiskem ovladače.
Předvolby stanic / Presets
Své oblíbené stanice (předvolby) můžete ukládat do interní paměti rádia. Tato funkce usnadňuje pozdější vyhledávání stanic a urychluje přístup k poslechu těchto stanic. Rádio disponuje celkem
5. paměťovými sloty (1 – 5) pro uložení internetových stanic. Předvolby stanic zůstávají v paměti rádia uloženy i po jeho vypnutí (odpojení rádia od zdroje napájení).
Ukládání předvoleb
Zapněte rádio a přejděte k poslechu své oblíbené stanice. Během poslechu stanice pak stiskněte a přidržte tlačítko předvoleb PRESET (1 – 5), dokud se na displeji nezobrazí informace o úspěšném uložení stanice „Preset stored“. Stejným způsobem uložte i další oblíbené stanice pod ostatní numerická tlačítka předvoleb. Uložením jiné oblíbené stanice, na pozici dříve uložené stanice, dojde k přepsání původního obsahu paměťového slotu, novou, aktuálně přehrávanou stanicí.
Výběr předvoleb
Přejděte do režimu internetového rádia. Použijte proto tlačítko pro výběr zdrojového režimu MODE. Stiskněte numerické tlačítko příslušné předvolby, pod kterou je uložena vaše oblíbená stanice. Rádio následně spustí přehrávání oblíbené stanice. Na displeji se zobrazuje číslo předvolby, pod kterou je vaše oblíbená stanice uložena do interní paměti rádia.
Last Listened
Tato funkce umožňuje rychlý přechod k internetovým stanicím, které byly na rádiu naposledy přehrávány. Do své interní paměti rádio ukládá seznam všech stanic, které jste dříve poslouchali. Seznam se však postupně aktualizuje a všechny naposledy poslouchané stanice se posunují níže do seznamu. Dříve přehrávané stanice jsou tak na konci tohoto seznamu. Tento seznam stanic zůstává v interní paměti rádia uložen i po jeho vypnutí. Vstupte do hlavní nabídky internetového rádia a přejděte do menu „Last listened“.
Loading...
+ 4 hidden pages