Plamen Internacional PLAMEN 145 LUX User Manual

0 (0)

HR TEHNIČKA UPUTA ZA ŠTEDNJAK NA KRUTA GORIVA

TECHNISCHE ANLEITUNG FÜR

D

FESTSTOFFÖFEN

GB

CZ

SLO

TEHNICAL INSTRUCTION FOR SOLID FUEL BURNING COOKSTOVE

TECHNICKÝ NÁVOD K SPORÁKU NA TUHÁ PALIVA

TEHNIÈNO NAVODILO ZA [TEDILNIK NA TRDA GORIVA

PLAMEN 145 LUX

12.04.2007.

PLAMENINTERNATIONAL d.o.o.

LJEVAONICA @ELJEZA I TVORNICA KU]ANSKIH APARATA

IZJAVA O SUKLADNOSTI

Izjavljujemo da ovaj proizvod udovoljava bitnim zahtjevima EN 12 815:2001 / A1:2004,

te nosi oznaku, u skladu s direktivom 89/106 EEC.

Požega, 12.04. 2007.

Njemačka 36, 34 000 POŽEGA

Proučite uputsvo za uporabu. Koristite preporučena goriva.

Uređaj je predviđen za povremeno loženje.

 

EN 12 815:2001 / A1:2004

 

 

Štednjak na kruta goriva

 

 

 

Tip: PL 145 LUX

 

[mm]

Minimalna udaljenost od zapaljivih materijala:

Ispred: 800

Bočno: 400

Pozadi: 250

Iznad: 500

Koncentracija CO svedenih na 13% O2:

0,83

[%]

Temperatura dimnih plinova:

 

247

[OC]

Nazivna snaga:

 

 

8 [kW]

Stupanj iskorištenja: drvo

 

73,1

[%]

Tvornički broj:

 

 

 

 

2

HR

Štednjak na kruta goriva PL 145 LUX je jedan tip iz palete PLAMENOVIH štednjaka, koji

 

može na najbolji način udovoljiti Vašim potrebama. Stoga Vas pozivamo da PAŽLJIVO PROČITATE OVE UPUTE, koje će Vam omogućiti postizanje najboljih rezultata već kod prve uporabe ovog štednjaka.

Vanjski izgled štednjaka prikazan je na naslovnoj stranici ovih uputa. Osnovni dijelovi štednjaka su izrađeni iz emajliranih i pocinčanih čeličnih limova i odljevaka od kvalitetnog sivog ljeva. Štednjake izrađujemo u lijevoj i desnoj izvedbi dimnog priključka. Zbog toga, kod narudžbe štednjaka ili rezervnih dijelova treba navesti njegovu punu oznaku, na primjer: štednjak PL 145 LUX D znaći da se radi o štednjaku s dimnim priključkom na desnoj strani, kad

štednjak gledamo s prednje strane.

Tehnički podaci

Mjere:

V x Š x D = 85 x 95 x 60 cm

Masa:

111 kg

Nazivna snaga:

8 kW

Dimni priključak: pozadi i gore

Ø 120 mm

Potrebni podtlak dimnjaka:

15-25 Pa

Srednja temperatura dimnih plinova na priključku:

247 °C

Maseni protok dimnih plinova kod nazivne snage:

11 gr/sek

Preporučeno gorivo za nazivnu snagu:

 

cijepana drva i drveni briketi

2 - 3 kg/h

ugljeni briketi

1,5 - 2 kg/h

Optimalna dimenzija drveta:

 

opseg

20-30 cm

duljina

25-30 cm

Uputa za postavljanje

Prilikom postavljanja štednjaka potrebno je pridržavati se lokalnih, nacionalnih i europskih propisa (normi).

Kada štednjak oslobodite ambalaže, potrebno ga je detaljno pregledati u cilju otkrivanja eventualnih oštećenja nastalih pri transportu. Uočena oštećenja je potrebno odmah reklamirati, jer naknadne reklamacije nećemo moći uvažiti. Na štednjak stavite poklopac tako, da izdanke šarki utaknete u vodilice na gornjoj ploči. U ladici za drva nalazi se rukohvat i odgovarajući pribor, koji je potrebno montirati na okvir ploče prema slici broj 1. Na odgovarajuće mjesto postavite dimni nastavak. Potrebno je voditi računa da spoj štednjaka i dimnjaka bude izveden čvrsto i nepropusno. Štednjak se priključuje na dimnjak standardnom cijevi promjera 120 mm. Dimovodne cijevi moraju imati na svim mjestima odgovarajući uspon. Ne povezujte štednjak s dimnjakom na kojem je već priključeno neko drugo trošilo. Potrebno je pregledati dimnjak, da nema oštećenja i pukotina. U prostoriju u koju se instalira štednjak mora biti osiguran dovoljan dotok zraka za izgaranje. Ukoliko je u prostoriju ugrađen nekakav aspirator (napa) ili neko drugo trošilo zraka, potrebno je kroz poseban otvor sa zaštitnom mrežom, koja se ne može začepiti , osigurati redovan dotok svježeg zraka.

3

Voditi računa da se štednjak postavi na mjesto gdje je moguć jednostavan pristup zbog čišćenja dimovodnih kanala i dimnjaka.

Slika 1

Paziti da u neposrednoj blizini štednjaka nema zapaljivih materijala i da se štednjak smije ugraditi samo u uobičajen prostor, gdje nema opasnosti od požara i eksplozije. Ako takva opasnost postoji, štednjak se mora isključiti. Potrebno je osigurati minimalne udaljenosti štednjaka od zapaljivih predmeta, kao što su: drvo, heraklit, iverica, pluto i sl. i to 800 mm ispred štednjaka i 400 mm u ostalim pravcima. Ako su materijali još lakše zapaljivi, kao što su: PVC, poliuretan, drvena vlakna i sl. ili su nepoznate zapaljivosti ove razmake je potrebno udvostručiti.

Kod instaliranja štednjaka na pod od zapaljivog materijala mora se štednjak postaviti na izolacijsku negorivu podlogu. Ona mora biti u tlocrtu 800mm s prednje strane i po 400 mm u ostalim pravcima oko štednjaka.

Uputa za uporabu

Prije prve potpale vlažnom, pa suhom krpom prebrišite sve emajlirane plohe i ploču za kuhanje. Isprobajte kako funkcionira regulator zraka (poz.230) i zaklopka dimovodnog kanala poz.118.

Funkcioniranje štednjaka i kvaliteta izgaranja ovise o kvaliteti goriva i dimnjaka, dobrom podešavanju jačine vatre, čistoći štednjaka, te pravilnom loženju. Štednjak je predviđen za loženje drvima, drvenim briketima i briketima od smeđeg ugljena. Ložite samo suhim drvima. Kod loženja vlažnim drvima nastaje čađa koja može uzrokovati začepljenje dimnjaka. Ne spaljujte nikakav otpad, posebice plastiku. U mnogim otpadnim materijalima nalaze se škodljive tvari, koje su štetne za štednjak, dimnjak i okoliš. Za postizanje nazivne snage preporučujemo, da dodate po dva komada drva ili briketa svakih pola sata, a regulator zraka otvorite na poziciju koja Vam za jačinu vatre najbolje odgovara.

Pepeljaru treba redovito prazniti. Ne dopustite da pepeo dodiruje rešetku ložišta, jer bi u tom slučaju moglo doći do oštećenja rešetke. Za potpalu vatre možete koristiti novinski papir i suha sitnija drva.

4

Regulator zraka, koji se nalazi iznad pepelišta, tada treba biti maksimalno otvoren, a dugme poluge zaklopke dimovodnog kanala gurnuto unutra. Kod potpaljivanja vatre, kada su vanjske temperature više od 15°C, može se dogoditi da u dimnjaku nema podtlaka (dimnjak slabo vuče). U tom slučaju pokušajte potpaljivanjem dimnjaka ostvariti potreban podtlak. Za potpaljivanje vatre ne koristite špirit, benzin ili nekakvo drugo slično gorivo. Ne držite nikakve zapaljive tekućine u blizini štednjaka.

Vrata ložišta moraju uvijek biti dobro zatvorena, osim kod dodavanja goriva. Štednjak treba redovito čistiti i vršiti kontrolu od strane dimnjačara ili druge stručne osobe. Dimnjak, dimovodne kanale i cijevi potrebno je godišnje čistiti minimalno 6 puta. Štednjak čistite izuzetnom opreznošću. Čistiti ga samo kad je hladan, tako da se skine i očisti gornja ploča i dimovodna cijev. Odgovarajućom četkom se skine (stepe) čađa sa unutrašnjosti, izvuče se limeno dno u pećnici, te se kroz taj otvor izvade čađa i pepeo. Čišćenje i pregled štednjaka je potrebno obavezno obaviti nakon dužeg prekida loženja.

Snagu štednjaka regulirate dodavanjem određene količine goriva i zraka pomoću regulatora zraka. Minimalnu snagu (laganu vatru) postići ćete kada smanjite dovod zraka za izgaranje na minimum. U slučaju preopterećenja (prejake vatre) zatvorite regulator zraka na minimum da se vatra postepeno stiša.

Kada koristite pećnicu, naročito kod pečenja kruha ili drugog dizanog tijesta, da odozgo ne izgori, postupite na slijedeći način:

Poluga zaklopke za dimne plinove mora biti izvučena prema van.

Prije stavljanja pripravka u pećnicu, ona mora biti zagrijana na 170-190 °C.

Na vatru dodajete samo po 1 manji komad drveta i pecite cijelo vrijeme na slaboj vatri da pripravak bude odozgo i odozdo jednako pečen. Preporuka je da se u tijeku pečenja tepsija sa pripravkom jedanput okrene.

• Brzo zakuhavanje i jače zagrijavanje ploče za kuhanje postići ćete ako zaklopka dimnih plinova bude otvorena, tj. dugme gurnuto unutra.

Vodite računa da su dijelovi štednjaka, naročito gornja ploča, vruči, te da se štednjakom smiju koristiti samo odrasle osobe.

Na štednjaku se ne smiju raditi nikakvi popravci i preinake. Bilo kakve zahvate na štednjaku smiju raditi samo ovlaštene osobe, a ugrađivati se smiju samo originalni rezervni dijelovi.

Za vrijeme normalnog pogona, naročito s vlažnim gorivom dolazi do taloženja čađe i katrana. Ako se zanemari redovna kontrola i čišćenje dimnjaka povečava se opasnost od požara u dimnjaku. U slučaju pojave vatre u dimnjaku postupite na slijedeći način:

• ne upotrebljavajte vodu za gašenje

zatvorite sve dolaze zraka u štednjak i dimnjak

nakon što se vatra ugasila pozovite dimnjačara da pregleda dimnjak

pozovite servisnu službu, odnosno proizvođača da pregleda štednjak.

5

Plamen Internacional PLAMEN 145 LUX User Manual

Rezervni dijelovi:

Slika 2

6

Poz.

NAZIV DIJELA

Poz.

NAZIV DIJELA

 

 

 

 

101

Okvir

209

Obloga pepeljare

102

Ploča

210

Obloga ladice

103

Prsten

211.1

Obloga vrata ložišta

108

Poklopac

212.1

Obloga vrata pećnice

112

Prednjica

213

Obloga ladice za drva

113

Začelje

221

Poklopac štednjaka

114

Stranica ložišta unutarnja

223

Bočnica vanjska

115

Stranica ložišta vanjska

230

Regulator zraka

116

Rost

312

Rukohvat

118

Zaklopka dimnih plinova

330

Ručka za posluživanje

119

Okvir zaklopke

350

Staklo pećnice

121

Dimni nastavak

351

Staklo vrata pećnice

208

Tepsija

352

Staklo vrata ložišta – vanjsko

 

 

353

Staklo vrata ložišta - unutarnje

 

 

 

 

ZADRŽAVAMO PRAVO NA PROMJENE KOJE NE UTJEČU NA FUNKCIONALNOST

I SIGURNOST APARATA!

7

D Der Feststoffofen PL 145 LUX ist ein Typ aus der Palette der PLAMEN - Öfen, der Ihre

Bedürfnisse am besten befriedigen kann. Deshalb bitten wir Sie, DIESE ANLEITUNG SORGFÄLTIG DURCHZULESEN, welche Ihnen bereits bei dem ersten Gebrauch dieses Ofens beste Resultate erzielen wird.

Das Ofenäußere ist auf der Titelseite dieser Anleitungen dargestellt. Die Grundteile des Ofens bestehen aus emailliertem und verzinktem Stahlblech sowie Abgüssen aus qualitativ

hochwertigem Grauguss.

Der Abgasanschluss erfolgt wahlweise an der linken und rechten Ofenseite. Führen Sie deshalb bei der Bestellung des Ofens oder der Ersatzteile sein volles Kennzeichen, wie zum Beispiel: PL 145 LUX D an, d.h., dass es sich um einen Ofen mit einem Abgasanschluss auf der rechten Seite (D steht für "desno"= rechts, L steht für "lijevo"= links), von der Ofenvorderseite

betrachtet, handelt.

Technische Angaben

Maße:

HxBxT = 85 x 95 x 60 cm

Masse:

111 kg

Nennleistung:

8 kW

Rohranschluss: rückseitig und oben

Ø 120 mm

Benötigter Förderdruck des Schornsteins:

15-25 Pa

Durchschnittliche Abgastemperatur beim Anschluss:

247 °C

Massenabgasdurchfluss bei Nennleistung:

11 gr/Sek.

Empfohlener Brennstoff für Nennleistung:

 

Holzscheitel und Holzbriketts

2 - 3 kg/h

Kohlenbriketts

1,5 - 2 kg/h

Optimale Holzdimension:

 

Umfang

20-30 cm

Länge

25-30 cm

Aufstellungsanleitung

Bei der Aufstellung des Ofens muss man sich an die örtlichen, nationalen und europäischen Vorschriften (Normen) halten.

Beim Auspacken des Ofens müssen Sie diesen gut überprüfen, um eventuelle Beschädigungen, die beim Transport entstanden sein könnten, festzustellen. Festgestellte Beschädigungen müssen sofort reklamiert werden, da nachträgliche Reklamationen nicht mehr möglich sind. Legen Sie einen Deckel auf den Herd auf diese Weise, dass Sie den Scharnieransatz in die an der oberen Platte befindlichen Leitschiene einsetzen. In der Schublade, in der das Holz untergebracht wird, befinden sich ein Griff und das entsprechende Zubehör, der auf den Plattenrahmen (siehe Abbildung 1) montiert werden muss.

Setzen Sie den Abgasstutzen auf die entsprechende Stelle. Man muss darauf achten, dass die Verbindung zwischen dem Ofen und dem Schornstein fest und dicht ist. Der Ofen wird an den Schornstein mit einem Standardrohr von 120 mm Durchmesser angeschlossen. Die Rauchrohre müssen an allen Stellen eine entsprechende Steigung aufweisen. Verbinden Sie den Ofen nicht an einen Schornstein, an welchem bereits ein anderer Verbraucher angeschlossen ist!

Es ist notwendig, den Schornstein nach Beschädigungen und Sprüngen zu durchsuchen. Der Raum, in welchem der Ofen aufgestellt wird, muss über genügend Frischluftzufuhr

verfügen. Inwiefern in dem Raum irgendein Aspirator (Luftabzug) oder ein anderer Luftverbraucher angeschlossen ist, ist es notwendig, durch eine Sonderöffnung mit einem Schutznetz, das nicht verstopft werden kann, eine ordentliche Luftzufuhr sicherzustellen.

8

Man muss dafür sorgen, dass der Ofen auf eine leicht zugängliche Stelle gestellt wird, damit die Abgaskanäle und der Schornstein gesäubert werden können.

.

Abbildung 1

Man muss darauf achten, dass sich in der unmittelbaren Ofennähe keine leicht entzündlichen Materialien befinden und der Ofen nur in gewöhlichen Räumen aufgestellt wird, wo keine Explosionsund Brandgefahr besteht. Falls eine solche Gefahr besteht, muss der Ofen abgeschaltet werden.

Ein Mindestabstand zwischen dem Ofen und leicht entzündlich Gegenständen, wie zum Beispiel: Holz, Heraklith, Spanplatte, Kork u. Ä. muss sichergestellt werden, und zwar 800 mm vor dem Ofen und 400 mm in den übrigen Richtungen.

Wenn die Materialien noch leichter entzündlich sind, wie zum Beispiel: PVC, Polyurethan, Holzfasern und Ä. oder deren Entzündlichkeit unbekannt ist, muss ein doppelter Abstand eingehalten werden.

Bei der Aufstellung des Ofens auf einem Boden, der aus entzündlichem Material besteht, muss der Ofen auf eine unbrennbare Isolationsunterlage gestellt werden. Sie muss sich im Grundriss 800 m auf der Vorderseite und je 400 mm in den übrigen Richtungen um den Ofen befinden.

Bedienungsanleitung

Vor dem ersten Anheizen müssen Sie alle emaillierten Flächen und die Kochplatte zuerst mit einem feuchten und dann mit einem trockenen Tuch wischen. Probieren Sie aus, wie der Luftschieber (Pos. 230) und die Drosselklappe des Abgaskanals (Pos. 118) funktionieren.

Die Funktionsfähigkeit des Ofens und die Verbrennungsqualität hängen von der Brennstoffund Schornsteinqualität, einer guten Regelung des Feuers, der Sauberkeit des Schornsteins und von einer ordnungsgemäßen Feuerung ab.

Der Ofen ist für das Beheizen mit Holz, Holzbriketts und Braunkohlenbriketts vorgesehen. Bitte nur mit trockenem Holz beheizen! Beim Beheizen mit feuchtem Holz entsteht Ruß, was

zu einer Verstopfung des Schornsteins führen kann. Bitte keinen Abfall, vor allem nicht Plastik verbrennen!

In vielen Abfallmaterialien befinden sich Schadstoffe, die dem Schornstein, Ofen und der Umgebung schaden. Um die Nennleistung erreichen zu können, empfehlen wir Ihnen, jede halbe Stunde je zwei Stück Holz oder Briketts hinzuzufügen. Öffnen Sie den Luftregler in die Position, die Ihnen zur Erreichung des gewünschten Feuers am meisten entspricht.

Der Aschekasten muss regelmäßig entleert werden. Achten Sie darauf, dass die Asche den

9

Loading...
+ 19 hidden pages