PHILIPS 26PFL3404, 22PFL3404, 42PFL3604, 19PFL3404, 32PFL3404 User Manual [fi]

Page 1
Register your product and get support at
www.philips.com/welcome
19PFL3404/12 22PFL3404/12 26PFL3404/12 32PFL3404/12 42PFL3604/12 19PFL3404/60 22PFL3404/60 26PFL3404/60 32PFL3404/60 42PFL3604/60
FI Käyttöopas
Page 2
Model
www.philips.com/support
Serial
Österreich 0810 000205 €0.07 pro Minute
België/Belgique 078250145 €0.06 Per minuut/Par minute България +3592 489 99 96 Местен разговор
Danmark 3525 8759 Lokalt opkald
Estonia 6008600 local
Suomi 09 2311 3415 paikallispuhelu
France 0821 611655 €0.09 Par minute
Deutschland 01803 386 852 €0.09 pro Minute Ελλάδα 0 0800 3122 1280 Κλήση χωρίς χρέωση
Magyarország 0680018189 Ingyenes hívás
Ireland North 0800 055 6882
free
South 1800-PHILIPS 7445477
Italia 840320086 €0.08 Al minuto Қазақстан +7 727 250 66 17 local
Latvia 52737691 local
Lithuania 67228896 local
Luxemburg/Luxembourg 40 6661 5644 Ortsgespräch/Appel local
Nederland 0900 8407 €0.10 Per minuut
Norge 2270 8111 Lokalsamtale Polska (022) 3491504 połączenie lokalne
Portugal 800 780 903 Chamada local
România 021-203-2060 Apel local
Россия Moscow (495) 961-1111
Местный звонок
Outside Moscow 8-800-200-0880
Србија +381 114 440 841 Lokalni poziv
Slovensko 0800 004537 Bezplatný hovor
Slovenija 01 280 95 22 lokalni klic
España 902 888 784 €0.10 Por minuto
Sverige 08 5792 9100 Lokalsamtal
Suisse/Schweiz/Svizzera 0844 800 544 Appel local/Ortsgespräch/Chiamata locale Türkiye 0800 261 3302 Şehiriçi arama
United Kingdom 0845-6010354 local Україна 8-800-500-69-70 Місцевий виклик
This information is correct at the time of press. For updated information, see www.philips.com/support.
Page 3
Sisällysluettelo
1 Huomautus 2
2 Tärkeää
4
7 Laitteiden kytkeminen 21
Takaliitäntä 19-22 tuuman televisiolle 21 Takaliitäntä 26 tuuman televisiolle ja
suuremmalle 21 Sivuliitäntä 22 Tietokoneen liittäminen 22 Philips Easylink -toiminnon käyttäminen 23 Kensington-lukon käyttäminen 24
3 Oma TV-laitteesi 6
TV-laitteen esittely 6
4 TV-laitteen käyttö 8
Television kytkeminen toimintaan,
siirtäminen valmiustilaan tai virran
katkaiseminen 8 Kanavan vaihtaminen 8 Ohjelmien katsominen liitetyistä laitteista
9 Television äänenvoimakkuuden säätäminen
9 Teksti-tv:n käyttäminen 9
5 Lisätietoja TV-laitteen käyttämisestä
10
Television valikkojen käyttö 10 Kuva- ja ääniasetusten muuttaminen 10 Teksti-tv:n lisätoimintojen käyttäminen 13 Suosikkikanavien luettelon luominen ja
käyttäminen 13 Ajastimien käyttäminen 15 Katseluneston käyttäminen 15 Television kellon käyttäminen 16 Television asetusten muuttaminen 16 Dekooderin kanavanumeron ottaminen
käyttöön 17 Television esittelyn aloittaminen 17 Television tehdasasetusten palauttaminen
17
8 Tuotetiedot 25
Tuetut näyttötarkkuudet 25 Viritin/vastaanotto/signaalinsiirto 25 Kaukosäädin 25 Vir ta 25 Suppor ted TV mounts 25
9 Vianmääritys 26
Television yleiset ongelmat 26 Televisiokanavien ongelmat 26 Kuvaongelmat 26 Ääniongelmat 27 HDMI-liitännän ongelmat 27 Tietokoneliitännän ongelmat 27 Yhteystiedot 27
10 Index 28
Suomi
6 Kanavien hakeminen 18
Kanavien hakeminen automaattisesti 18 Kanavien hakeminen manuaalisesti 19 Kanavien nimen vaihtaminen 20 Kanavien järjestäminen uudelleen 20
1
FI
Page 4
1 Huomautus
2009 © Koninklijke Philips Electronics N.V. Kaikki oikeudet pidätetään. Tekniset tiedot voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta. Tavaramerkit ovat Koninklijke Philips Electronics N.V -yrityksen tai omistajiensa omaisuutta. Philips pidättää oikeuden muuttaa tuotteita koska tahansa ilman velvollisuutta muuttaa aiempia varusteita vastaavasti. Tätä käyttöopasta pidetään riittävänä järjestelmän tarkoitettua käyttöä varten. Jos tuotetta tai sen yksittäisiä moduuleja tai toimintoja käytetään johonkin muuhun kuin tässä määritettyyn tarkoitukseen, niiden kelpoisuudesta ja soveltuvuudesta on pyydettävä vahvistus. Philips takaa, että itse materiaali ei riko mitään yhdysvaltalaista patenttia. Mihinkään muuhun nimenomaiseen tai oletettuun takuuseen ei viitata. Takuu
Loukkaantumisen, television • vaurioitumisen tai takuun mitätöitymisen vaara! Älä koskaan yritä korjata televisiota itse. Käytä televisiota ja lisälaitteita vain • valmistajan tarkoittamalla tavalla. Television takaseinään painettu • varoitusmerkki varoittaa sähköiskun vaarasta. Älä irrota television koteloa. Huoltoa ja korjausta varten ota aina yhteys Philipsin asiakastukeen.
Takuu raukeaa, jos käyttäjä suorittaa • minkä tahansa tässä käyttöoppaassa kielletyn toiminnon tai tekee sellaisia säätöjä tai asennuksia, joiden suorittamista ei suositella tai hyväksytä käyttöoppaassa.
Kuvapisteiden ominaisuudet Tässä LCD-tuotteessa on suuri määrä värillisiä kuvapisteitä. Vaikka tehollisten kuvapisteiden osuus on vähintään 99,999 %, mustia pisteitä tai kirkkaita valopisteitä (punaisia, vihreitä tai sinisiä) voi näkyä jatkuvasti näytössä. Tämä johtuu näytön rakenteesta (joka noudattaa alan yleisiä standardeja), eikä kyseessä ole toimintahäiriö. EMF-standardin vaatimustenmukaisuus Koninklijke Philips Electronics N.V. valmistaa ja myy kuluttajille monia tuotteita, jotka lähettävät ja vastaanottavat sähkömagneettisia signaaleja, kuten mitkä tahansa muutkin elektroniset laitteet. Yhtenä Philipsin pääperiaatteena on varmistaa tuotteiden turvallisuus kaikin tavoin sekä noudattaa kaikkia lakisääteisiä vaatimuksia ja tuotteen valmistusajankohtana voimassa olevia EMF-standardeja. Philips on sitoutunut kehittämään, tuottamaan ja markkinoimaan tuotteita, joista ei ole haittaa terveydelle. Philips vakuuttaa, että jos sen tuotteita käsitellään oikein asianmukaisessa käytössä, niiden käyttö on nykyisten tutkimustulosten perusteella turvallista. Philipsillä on aktiivinen rooli kansainvälisten EMF- ja turvallisuusstandardien kehittämisessä, joten se pystyy ennakoimaan standardien kehitystä ja soveltamaan näitä tietoja tuotteisiinsa jo aikaisessa vaiheessa. Verkkosulake (vain Iso-Britannia) Tässä TV-laitteessa:ssä voi käyttää hyväksyttyä muottipuristettua pistoketta. Jos verkkosulake on vaihdettava, tilalle on asetettava samanarvoinen sulake kuin pistokkeessa on ilmoitettu (esim. 10 A).
1 Irrota sulakekansi ja sulake. 2 Uuden sulakkeen on oltava BS 1362
-standardin mukainen ja sen on oltava
2
FI
Page 5
ASTA:n hyväksymä. Jos sulake katoaa, tarkista oikea sulaketyyppi jälleenmyyjältä.
3 Aseta sulakekansi paikalleen.
Laite ei vastaa EMC-direktiivin vaatimuksia, jos pistoke irrotetaan virtajohdosta. Tekijänoikeus
VESA- ja FDMI-logot sekä VESA:n kiinnityksen yhteensopivuuslogo ovat Video Electronics Standards Associationin tavaramerkkejä. ® Kensington ja Micro Saver ovat ACCO World Corporationin Yhdysvalloissa rekisteröityjä tavaramerkkejä, ja rekisteröinti on suoritettu tai hakemuksia käsitellään muissa maissa eri puolilla maailmaa. Kaikki muut rekisteröidyt tai rekisteröimättömät tavaramerkit ovat omistajiensa omaisuutta.
Suomi
3
FI
Page 6
2 Tärkeää
Perehdy kaikkiin ohjeisiin ennen kuin alat käyttää TV-laitetta. Takuu ei ole voimassa, jos vika johtuu siitä, että ohjeita ei ole noudatettu.
Turvallisuus
Sähköiskun tai tulipalon vaara!
Älä altista TV-laitetta sateelle tai • vedelle. Älä aseta nestettä sisältäviä astioita kuten maljakoita TV-laitteen lähelle. Jos nesteitä kaatuu TV­laitteen päälle tai sisään, irrota TV heti verkkopistorasiasta. Ota yhteys Philipsin asiakastukeen, jotta TV tarkastetaan ennen käyttöä. Älä aseta TV-laitetta avotulen tai • muiden lämmönlähteiden lähelle tai suoraan auringonvaloon. Tulipalon leviämisen estämiseksi pidä kynttilät tai muut palavat materiaalit aina poissa TV-laitteen, kaukosäätimen ja paristojen läheisyydestä.
Älä koskaan aseta esineitä • ilmastointiaukkoihin tai muihin TV­laitteen aukkoihin. Kun TV-laitetta käännetään, varmista, • että virtajohtoon ei kohdistu rasitusta. Virtajohdon rasittaminen voi löysentää liitäntöjä ja aiheuttaa kipinöitä tai tulipalon.
Oikosulun tai tulipalon vaara!
Älä koskaan jätä kaukosäädintä tai • paristoja alttiiksi sateelle, vedelle tai kuumuudelle.
Vältä pistokkeisiin kohdistuvaa • voimaa. Irralliset pistokkeet voivat
aiheuttaa kipinöintiä tai tulipalon. Loukkaantumisen tai television • vaurioitumisen vaara!
Yli 25 kiloa painavan television
nostaminen ja kantaminen vaatii kaksi
ihmistä.
Kun asennat television jalustalle,
käytä vain mukana toimitettua
jalustaa. Kiinnitä jalusta hyvin
televisioon. Aseta televisio tasaiselle
alustalle, joka kestää television ja
jalustan painon.
Kun asennat television seinälle,
käytä vain sellaista seinätelinettä,
joka kestää television painon.
Kiinnitä seinäteline seinään, joka
kestää television ja telineen painon.
Koninklijke Philips Electronics
N.V. Philips ei vastaa virheellisestä
seinäkiinnityksestä, jonka
seurauksena tapahtuu onnettomuus
tai vahinko. Lasten loukkaantumisen vaara!Noudata • näitä ohjeita estääksesi TV-laitteen kaatumisen ja lasten loukkaantumisen:
Älä koskaan aseta TV-laitetta tasolle,
jonka päällä on liina tai muuta
materiaalia, joka voidaan vetää pois.
Varmista, että mikään TV-laitteen
osa ei ole tason reunan ulkopuolella.
Älä koskaan aseta TV-laitetta
korkeiden huonekalujen (kuten
kirjahyllyn) päälle kiinnittämättä sekä
huonekalua että TV-laitetta seinään
tai sopivaan tukeen.
Kerro lapsille vaaroista, joita
saattaa aiheutua, jos he kiipeävät
huonekalujen päälle ulottuakseen
TV-laitteeseen. Ylikuumenemisen vaara! Älä koskaan • asenna TV-laitetta ahtaaseen tilaan. Jätä TV-laitteen ympärille vähintään 10 cm tilaa, jotta ilma pääsee kiertämään. Varmista, että verhot tai muut esineet eivät peitä TV-laitteen ilmastointiaukkoja.
4
FI
Page 7
Television vaurioitumisen vaara! Ennen • kuin liität television pistorasiaan, varmista, että virran jännite vastaa television takaseinään painettua arvoa. Älä liitä televisiota pistorasiaan, jos jännite ei ole sama. Loukkaantumisen, tulipalon tai • virtajohdon vaurioitumisen vaara! Älä koskaan aseta TV-laitetta tai muita esineitä virtajohdon päälle. Jotta TV:n vir tajohdon irrottaminen on • helppoa, varmista, että pistorasia on kätevässä paikassa. Irrota virtajohto aina vetämällä • pistokkeesta, ei johdosta. Irrota TV pistorasiasta ja antennista • ukonilman ajaksi. Älä kosketa ukonilman aikana mitään TV-laitteen osaa, virtajohtoa tai antennikaapelia. Kuulovaurion vaara! Vältä kuulokkeiden • käyttöä suurilla äänenvoimakkuuksilla tai pitkiä aikoja. Jos TV-laitetta on kuljetettu alle 5 °C:• n lämpötilassa, ota TV pakkauksesta ja odota, kunnes TV on lämmennyt huoneenlämpötilaan, ennen kuin kytket TV-laitteen pistorasiaan.
Kuvaruudun hoitaminen
Vältä liikkumattomia kuvia. • Liikkumattomilla kuvilla tarkoitetaan kuvia, jotka jäävät pitkäksi aikaa näkyviin. Tällaisia ovat esimerkiksi näyttövalikot, mustat palkit ja aikanäytöt. Jos liikkumattomien kuvien esittäminen on tarpeen, pienennä kuvaruudun kontrastia ja kirkkautta, jotta kuvaruutu ei vahingoitu. Irrota TV-laitteen verkkojohto ennen • puhdistusta. Puhdista TV ja runko pehmeällä, kostealla • liinalla. Älä käytä alkoholia, kemikaaleja, puhdistusaineita tai muita aineita TV­laitteen puhdistamiseen.
TV-laitteen näytön vaurioitumisen vaara! • Älä kosketa, työnnä, hankaa tai iske näyttöä millään esineellä. Pyyhi vesipisarat pois mahdollisimman • nopeasti, jotta kuvaruutu ei vahingoitu eivätkä värit haalene.
Kierrätys
Tuotteen suunnittelussa ja valmistuksessa on käytetty laadukkaita materiaaleja ja osia, jotka voidaan kierrättää ja käyttää uudelleen. Jos tuotteeseen on merkitty roskasäiliö, jonka yli on vedetty rasti, se tarkoittaa, että tuotetta koskee EU-direktiivi 2002/96/EY:
Älä hävitä tuotetta muun kotitalousjätteen mukana. Ota selvää paikallisista sähkölaitteiden ja elektronisten laitteiden erillistä keräystä koskevista säädöksistä. Hävittämällä vanhan tuotteen oikein voit ehkäistä mahdollisia ympäristö- ja terveyshaittoja. Tuotteessa on akkuja tai paristoja, joita EU: n direktiivi 2006/66/EY koskee. Niitä ei saa hävittää tavallisen kotitalousjätteen mukana. Ota selvää paikallisista akkujen ja paristojen erillistä keräystä koskevista säädöksistä. Hävittämällä akut tai paristot oikein voit ehkäistä mahdollisia ympäristö- ja terveyshaittoja.
Suomi
5
FI
Page 8
3 Oma TV-laitteesi
Kaukosäädin
Onnittelut tekemäsi ostoksen johdosta ja tervetuloa Philipsin käyttäjäksi! Käytä hyväksesi Philipsin tuki ja rekisteröi tuote osoitteessa www.philips.com/welcome.
TV-laitteen esittely
Tässä luvussa on tietoja TV:n usein käytettävistä painikkeista ja toiminnoista.
Television sivussa olevat painikkeet ja ilmaisimet
4
3
2
1
a POWER : TV:n käynnistäminen tai
sammuttaminen. TV-laitteen virta ei ole koskaan täysin sammutettu, ellei pistoketta ole irrotettu pistorasiasta.
b P/CH +/- : Vaihtaa järjestyksessä
seuraavalle tai edelliselle kanavalle.
c
SOURCE : Valitsee kytketyt laitteet.
d VOLUME +/- : Lisää tai vähentää
äänenvoimakkuutta.
22 21
20
19
18
17
16
15
1 2
3 4 5
6 7
8
9
10 11
12
13
14
6
FI
Page 9
a
( Valmiustila )
Siirtää TV-laitteen valmiustilaan, jos • TV on päällä. Kytkee TV-laitteen päälle, jos TV on • valmiustilassa.
b
MENU
Tuo päävalikon näkyviin tai poistaa sen näkyvistä.
c MHEG/TELETEXT
Näyttää teksti-tv:n tai poistaa sen näkyvistä.
d
SOURCE
Valitsee kytketyt laitteet.
e Väripainikkeet
Toimintojen tai asetusten valitseminen.
f AD ( Audio Descriptor ) (Vain RF-
digitaalitelevisio)
Vain Iso-Britannia: Näkövammaisille tarkoitetun kommenttiraidan käyttöönotto.
g
OPTIONS
Siirtyy vaihtoehtoihin, jotka liittyvät nykyiseen toimintoon tai valintaan.
h OK
Syötetyn tiedon tai valinnan vahvistaminen ja kanavataulukon tuominen näkyviin television katselun aikana.
i
( Navigointipainikkeet )
Navigoiminen valikoissa.
j
INFO
Näyttää tai poistaa näkyvistä näytön ohjetekstin.
k
( Mykistys )
Äänen mykistäminen tai palauttaminen.
l P +/- ( Kanava +/- )
Vaihtaa järjestyksessä seuraavalle tai edelliselle kanavalle.
m 0-9 ( Numeropainikkeet )
Kanavan tai asetuksen valitseminen.
n PICTURE ( Smart-kuva )
Kuvavalikon käynnistäminen.
o
SOUND ( Smart-ääni )
Äänivalikon käynnistäminen.
p
+/- ( Äänenvoimakkuus +/- )
Lisää tai vähentää äänenvoimakkuutta.
q BACK P/P ( Edellinen kanava )
Palaa edelliseen näyttöön.
Palaa edelliselle katsotulle kanavalle.
r
GUIDE
Vaihtaminen kanavataulukon ja ohjelmaluettelon välillä.
s ( SUBTITLE ) (Vain RF-digitaalitelevisio)
Ottaa tekstityksen käyttöön tai poistaa sen käytöstä.
t DEMO
Näyttää valikon tai poistaa sen näkyvistä.
u
FORMAT
Valitsee kuvasuhteen.
v
INCR. SURR
Ottaa käyttöön Incredible Surround
-äänen stereolähteille. Ottaa käyttöön tilaäänen monolähteille.
Suomi
7
FI
Page 10
4 TV-laitteen
käyttö
Tässä kohdassa on ohjeet TV-laitteen perustoimintojen käyttämiseen.
Television kytkeminen toimintaan, siirtäminen valmiustilaan tai virran katkaiseminen
Huomautus
Jos kaukosäädin ei ole käsillä ja haluat kytkeä television valmiustilasta toimintaan, paina P/CH +/- television sivussa.
Kanavan vaihtaminen
Television kytkeminen toimintaan
Jos virran merkkivalo ei pala, paina POWER television sivusta. Jos valmiustilan ilmaisin (punainen) palaa, • paina
( Valmiustila ) kaukosäätimestä.
Valmiustilaan siirtyminen
Paina
( Valmiustila ) kaukosäätimestä.
Valmiustilan ilmaisin (punainen) syttyy. È
Virran katkaiseminen
Paina
POWER television sivussa.
Valmiustilan ilmaisin sammuu. È
Vihje
Vaikka televisiosi kuluttaa hyvin vähän energiaa valmiustilassa, energiankulutus kuitenkin jatkuu. Kun televisiota ei käytetä pitkään aikaan, irrota television virtajohto pistorasiasta .
8
FI
Paina P +/- kaukosäätimestä tai P/CH +/- television sivusta. Anna kanavan numero käyttämällä Numeropainikkeet -painikkeita. Käytä kanava taulukkoa .
Huomautus
Jos käytät suosik kiluetteloa, voit valita vain luettelossa olevia kanavia.
Page 11
Ohjelmien katsominen liitetyistä laitteista
Huomautus
Kytke lait teeseen virta, ennen kuin valitset sen lähteeksi televisiossa.
Äänenvoimakkuuden lisääminen tai vähentäminen
Paina • Paina VOLUME +/- television sivussa.
Äänen mykistäminen tai mykistyksen poistaminen
Mykistä ääni painamalla • Palauta ääni painamalla uudelleen
+/- .
.
.
SOURCE-painikkeen käyttäminen
1 Paina SOURCE .
Lähdeluettelo tulee näkyviin. È
2 Valitse kanava painamalla
Navigointipainikkeet .
3 Voit katsella valittua laitetta painamalla
OK .
Televisio vaihtuu valittuun laitteeseen. È
Television äänenvoimakkuuden säätäminen
Teksti-tv:n käyttäminen
1 Paina MHEG/TELETEXT .
Kuvaruutuun tulee päähakemistosivu. È
2 Valitse sivut seuraavasti:
Anna sivun numero numeropainik-
keilla Numeropainikkeet .
Siirry seuraavalle tai edelliselle sivulle
painamalla P +/- tai
Valitse värikoodattu kohde
painamalla Väripainikkeet .
Voit palata edelliselle katsomallesi
sivulle painamalla
3 Poistu teksti-TV:stä painamalla MHEG/
TELETEXT .
.
BACK .
Suomi
9
FI
Page 12
5 Lisätietoja
TV-laitteen käyttämisestä
Kuva- ja ääniasetusten muuttaminen
Vaihda kuva- ja ääniasetukset haluamiksesi. Voit käyttää esiasetuksia tai vaihtaa asetuksia manuaalisesti.
Television valikkojen käyttö
Valikkojen avulla voit asentaa kanavia, muuttaa kuva- ja ääniasetuksia ja saada käyttöösi muita toimintoja.
1 Paina MENU .
Valikkoikkuna tulee näkyviin. È
Kuva
Ääni
Toiminnot
Asentaminen
Smart-kuva
Kontrasti
Kirkkaus
Väri
Värisävy
Terävyys
Kohinanvaim.
Sävy
2 Valitse painamalla ja siirry johonkin
seuraavista valikoista.
[Kuva] Säätää kuva-asetuksen mahdollisimman hyväksi.
[Ääni] Säätää ääniasetuksen.
[Toiminnot] Tuo näkyviin eri toimintoja kuten ajastimen, TV­kanavien lukitsemisen ja esittelyn.
[Asennus] Valitsee Kanavan asennus
-valikon, säätää esiasetukset ja palauttaa tehdasasetukset televisioon.
3 Vahvista valinta painamalla OK .
Vihje
Voit pois tua valikos ta halutessasi painamalla MENU .
BACK .
Palaa takaisin ikkunaan painamalla
Smart-kuvan käyttäminen
Käytä smar t-kuvaa ja ota käyttöön esimääritetyt kuva- ja ääniasetukset.
1 Paina PICTURE .
È [Smart-kuva] -valikko tulee näkyviin.
2 Valitse jokin seuraavista smar t-kuva-
asetuksista painamalla
[Oma] Tuo näyttöön mukautetut
omat kuva-asetukset.
[Eloisa] Maksimoi kuva-asetukset.
[Vakio] Säätää kuva-asetukset
useimpiin ympäristöihin ja
katselutyyppeihin sopiviksi.
[ELOKUVA] Ottaa käyttöön
erityisesti elokuvien katseluun
sopivat kuva-asetukset.
[Peli] Ottaa käyttöön nopealiikkeisiin
peleihin sopivat kuva-asetukset.
[Energ.säästö] Käyttää energiaa
säästäviä kuva-asetuksia.
.
3 Vahvista valinta painamalla OK .
Valittu smart-kuva-asetus otetaan È käyttöön.
Kuva-asetusten säätäminen manuaalisesti
1 Paina MENU . 2 Valitse [Kuva] painamalla OK .
È [Kuva] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse jokin seuraavista kuva-asetuksista
painamalla
[Smart-kuva] Siir tyy esimääritettyihin smart-kuva-asetuksiin.
.
10
FI
Page 13
[Kontrasti] Säätää kirkkaiden alueiden voimakkuutta ja jättää tummat alueet ennalleen.
[Kirkkaus] Säätää tummien alueiden voimakkuutta ja yksityiskohtia.
[Väri] Säätää värikylläisyyttä.
[Värisävy] Muuttaa kuvan värisävyä NTSC-koodatuissa lähetyksissä.
[Terävyys] Säätää kuvan yksityiskohtien terävyystasoa.
[Kohinanvaim.] Suodattaa ja vähentää kuvassa olevaa kohinaa.
[Sävy] Säätää kuvan väritasapainoa.
[Katselusävy] Mahdollistaa mukautetun sävyasetuksen tekemisen.
[Dig.CrystalClear] Säätää kuvanlaatua niin, että kontrasti, väri ja terävyys ovat optimaaliset.
[Dyn. kontrasti] Parantaa kuvan kontrastia automaattisesti. [Keskitaso ] -asetus on suositeltava.
[Dyn. taustavalo] Säätää television taustavalon kirkkautta valaistusolosuhteisiin sopivaksi.
[MPEG-virh.korj.] Tas oit ta a digitaalisten kuvien siirtymiä. Voit ottaa tämän toiminnon käyttöön tai poistaa sen käytöstä.
[Värinkorostus] Lisää värien elävyyttä ja parantaa kirkkaiden värien yksityiskohtaisuutta. Voit ottaa tämän toiminnon käyttöön tai poistaa sen käytöstä.
[PC-tila] Säätää kuvaa, kun tietokone on liitetty televisioon HDMI-/DVI-/VGA­kaapelilla.
[Kuvaform] Muuttaa kuvasuhdetta.
[Vaakasiirtymä] Säätää kuvaa vaakasuunnassa käytettäessä PC-VGA- tai YPbPr ( EXT2 tai EXT3) -liitäntää.
[Pystysiirtymä] Säätää kuvaa pystysuunnassa käytettäessä PC-VGA- tai YPbPr ( EXT2 tai EXT3) -liitäntää.
Kuvasuhteen muuttaminen
1 Paina FORMAT .
Kuvasuhdepalkki tulee näkyviin. È
2 Valitse kuvasuhde painamalla .
Valittu kuvasuhde tulee käyttöön. È
3 Vahvista valinta painamalla OK .
Kuvasuhteiden yhteenveto
Seuraavat kuva-asetukset voidaan määrittää.
Huomautus
Kuvalähteen formaatin vuoksi jotkin kuva-asetukset eivät ole käy tettävissä .
Suomi
11
FI
Page 14
[Aut. kuvaform] (Ei PC- tilassa.) Suurentaa kuvaa automaattisesti, jotta se sopii hyvin kuvaruutuun. Tekstitys jää näkyviin.
[Superzoomaus] (Ei HD- ja PC-tilassa.) Poistaa mustat palkit 4:3-lähetyksissä kuvan reunoista. Kuva vääristyy mahdollisimman vähän.
[4:3] Näyttää kuvan perinteisen 4:3­kuvasuhteen mukaisena.
[Tekst. zoom.] Tuo 4:3-kuvat näkyviin koko ruudun kokoisina, ja tekstitys näkyy. Osa kuvan yläreunasta leikkautuu pois.
[Movie 14:9] (Ei HD- ja PC-tilassa.) Muuntaa 4:3­kuvasuhteen kokoon 14:9.
[Movie 16:9] (Ei HD- ja PC-tilassa.) Muuntaa 4:3­kuvasuhteen kokoon 14:9.
[Laajakuva] Venyttää perinteisen 4:3­kuvasuhteen kokoon 16:9.
[Ei skaalattu] Vain HD- ja PC-tilassa ja vain valituissa malleissa. Sallii mahdollisimman terävän kuvan. Kuva saattaa jonkin verran vääristyä lähettäjän järjestelmien vuoksi. Aseta PC:n tarkkuudeksi laajakuvatila, jolloin tulokset ovat parhaat.
Smart-äänen käyttäminen
Käytä smar t-ääntä ja ota käyttöön esimääritetyt ääniasetukset.
1 Paina SOUND .
È [Smart-ääni] -valikko tulee näkyviin.
2 Valitse jokin seuraavista smar t-
ääniasetuksista painamalla
[Vakio] Säätää ääniasetukset sopiviksi
useimpiin ympäristöihin ja äänen
tyyppeihin.
[UUTISET] Säätää ääniasetukset
sopiviksi puhutulle äänelle, kuten
uutisille.
[ELOKUVA] Säätää ääniasetukset
sopiviksi elokuville.
[Oma] Ottaa käyttöön äänivalikossa
mukautetut asetukset.
.
3 Vahvista valinta painamalla OK .
Valittu smart-ääniasetus otetaan È käyttöön.
Ääniasetusten muuttaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Ääni] painamalla .
È [Ääni] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse jokin seuraavista ääniasetuksista
painamalla
.
[Smart-ääni] Siir tyy esimääritettyihin
smart-ääniasetuksiin.
[Basso] Säätää basson tason.
[Diskantti] Säätää diskantin tason.
[Äänenvoim.] Säätää
äänenvoimakkuutta.
[Tasapaino] Säätää vasemman
ja oikean kaiuttimen tasapainon
kuuntelupaikan mukaan parhaaksi.
[2-ääni I-II] Valitsee audiokielten
välillä, jos lähetyksessä on kaksi ääntä.
[Mono/Stereo] Valitsee monon tai
stereon, jos lähetys on stereo.
[Surround] Mahdollistaa tilaäänen.
[Aut. ään.voim] Vähentää
automaattisesti esimerkiksi
12
FI
Page 15
kanavanvaihdon aiheuttamia nopeita äänenvoimakkuuden muutoksia. Äänenvoimakkuus pysyy tällöin tasaisena.
[Delta-ään.v.] Tasoittaa kanavien tai kytkettyjen laitteiden välisiä äänenvoimakkuuden eroja. Siirry liitettyyn laitteeseen, ennen kuin vaihdat Delta-äänenvoimakkuutta.
Teksti-tv:n lisätoimintojen käyttäminen
Teksti-tv-valikon ottaminen käyttöön
Suurin osa teksti-tv:n kehittyneistä ominaisuuksista voidaan ottaa käyttöön Teksti-tv-valikon avulla.
1 Paina MHEG/TELETEXT .
Teksti-TV-näyttö tulee näkyviin. È
2 Paina OPTIONS .
Teksti-tv-valikko avautuu. È
3 Valitse jokin seuraavista asetuksista
painamalla
.
[Näytä] Piilottaa tai näyttää sivulla olevan piilotiedon, kuten kysymysten vastaukset ja ratkaisut.
[Selaa alasivuja] Kiertää alasivuja automaattisesti, jos alasivuja on.
[Kieli] Siirtyy eri kieliryhmään, jotta kieli näkyy oikein, jos kyseinen kieli käyttää eri merkistöä.
[Pysäytä sivu] Pysäyttää nykyisen sivun.
4 Vahvista valinta ja poistu Teksti-tv-
valikosta painamalla OK .
Teksti-tv-alasivujen valitseminen
Teksti-tv-sivulla voi olla useita alasivuja. Alasivut näytetään pääsivun numeron vieressä olevassa palkissa.
1 Paina MHEG/TELETEXT .
Teksti-TV-näyttö tulee näkyviin. È
2 Valitse teksti-tv:n sivu, jossa on alasivuja. 3 Siirry alasivulle painamalla .
Alasivu tulee näkyviin. È
4 Vaihda alasivusta toiseen painamalla .
T.O.P.- teksti-tv-lähetysten valitseminen
T.O.P.-teksti-TV-lähetyksissä (Table Of Pages) voit siirtyä kohteesta toiseen ilman sivunumeroita. T.O.P.- teksti-tv ei ole käytettävissä kaikilla televisiokanavilla.
1 Paina MHEG/TELETEXT .
Teksti-TV-näyttö tulee näkyviin. È
2 Paina INFO .
T.O.P.- yhteenveto tulee näkyviin. È
3 Valitse aihe painamalla . 4 Siirry sivulle painamalla OK .
Suosikkikanavien luettelon luominen ja käyttäminen
Voit luoda television suosikkikanavien ja
-radioasemien luettelot, jotta löydät kanavat helposti.
Vihje
Voit luoda ja tallentaa enintään neljä suosikkiluetteloa televisioon.
Suosikkiluettelon valitseminen
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
3 Valitse [Näytä suos.kanav.] painamalla
OK .
Suosikkiluettelot tulevat näkyviin. È
4 Valitse suosikkiluettelo painamalla . 5 Paina OK .
Vain suosikkiluettelossa olevat kanavat È näkyvät kanavataulukossa.
Suomi
13
FI
Page 16
Kaikkien kanavien katsominen
Voit poistua suosikkiluettelosta ja katsoa kaikkia asennettuja kanavia.
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
3 Valitse [Näytä suos.kanav.] > [Kaikki] . 4 Paina OK .
Kaikki kanavat näkyvät È kanavataulukossa.
Huomautus
Kaik ki suosikkikanavat on mer kitty tähdellä kanavataulukkoon.
Kanavien lisääminen suosikkiluetteloon
Vihje
Katso kaikkia kanavia, ennen kuin lisäät kanavan suosikkiluetteloon.
1 Kun katsot televisiota, vaihda
sille kanavalle, jonka haluat lisätä suosikki luetteloon (see ‘Kanavan vaihtaminen’ on page 8 ) .
2 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
3 Valitse [Merk. suosikiksi] painamalla . 4 Paina OK .
Suosikkiluettelot tulevat näkyviin. È
5 Valitse painamalla suosikkiluettelo,
johon haluat lisätä kanavan.
6 Paina OK .
Kanava lisätään suosikkiluetteloon. È
Kanavan poistaminen suosikkiluettelosta
Huomautus
Valitse muokattava suosikkiluettelo, ennen kuin poistat kanavan .
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
3 Siirry [Näytä suos.kanav.] -valikkoon
painamalla OK .
4 Valitse suosikkiluettelo painamalla ja
vahvista valinta painamalla OK .
5 Valitse luettelosta poistettava kanava
painamalla
.
6 Paina OPTIONS . 7 Valitse [Poista suos.merk.] painamalla
.
8 Paina OK .
Kanava poistetaan suosikkiluettelosta. È
9 Poistu Kanava-asetusten valikosta
painamalla
Päivitetty kanavataulukko tulee näkyviin, È ja siinä ovat suosikkiluettelon nykyiset kanavat.
MENU .
14
FI
Page 17
Ajastimien käyttäminen
Voit asettaa ajastimia, jotka kytkevät television toimintaan tai siirtävät sen valmiustilaan tiettynä aikana.
Television kytkeminen valmiustilaan automaattisesti (uniajastin)
Uniajastin siirtää television valmiustilaan määritetyn ajanjakson kuluttua.
Vihje
Voit halutessasi katkaista televisiosta virran aikaisemmin tai määr ittää uniajastimen uudelleen ajastetun ajan kuluessa.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] > [Uniajastin] .
È [Uniajastin] -valikko tulee näkyviin.
3 Aseta aika painamalla .
Se voi olla enimmillään 180 minuuttia È (viiden minuutin välein). Jos asetukseksi määritetään nolla minuuttia, uniajastin kytkeytyy pois päältä.
4 Aktivoi uniajastin painamalla OK .
Televisio siirtyy valmiustilaan È esimääritetyn ajan kuluttua.
Television kytkeminen toimintaan automaattisesti (kytkentäajastin)
Voit kytkeä televisioon virran, ja televisio siirtyy valitulle kanavalle määritettyyn aikaan valmiustilasta.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] > [Kytk.ajastin] . 3 Siirry [Kytk.ajastin] -valikkoon painamalla
.
4 Paina ja valitse [Aktivoi] , ja aseta
viikonpäivä tai taajuus.
5 Vahvista valinta painamalla OK .
6 Paina ja valitse [Aika] , ja aseta
aloitusaika.
7 Vahvista valinta painamalla [Valmis] . 8 Paina ja valitse [Ohjelmanumero] ,
ja aseta kanava.
9 Vahvista valinta painamalla OK . 10 Poistu valikosta painamalla MENU .
Vihje
Valitsemalla [Kytk.ajastin] > [Aktivoi] > [Pois] voit poistaa [Kytk.ajastin] -vaihtoehdon käytöstä. Kun
[Kytk.ajastin] -asetuksena on [Pois] , vain
[Aktivoi] on valittavissa. Aseta television kellonaika ennen kuin otat [Kytk. ajastin] -toiminnon käyttöön (see ‘Kellon asettaminen’ on page 16 ) .
Katseluneston käyttäminen
Voit estää lapsia katsomasta tiettyjä ohjelmia tai tiettyjä kanavia lukitsemalla television säätimet ja käyttämällä luokituksia.
Lapsilukkokoodin asettaminen tai muuttaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] painamalla >
[Koodin määrittäminen] .
3 Siirry koodinasetustilaan painamalla . 4 Anna koodi Numeropainikkeet -
painikkeilla.
5 Vahvista koodi kirjoittamalla se uudelleen.
Jos koodin asetus onnistui, valintaikkuna È poistuu näkyvistä. Jos koodia ei voi asettaa, näkyviin tulee uusi valintaikkuna, jossa kehotetaan antamaan koodi uudelleen.
6 Jos haluat vaihtaa koodin, valitse
[Toiminnot] > [Koodin vaihtaminen] .
7 Anna nykyinen koodi Numeropainikkeet -
painikkeilla.
Suomi
15
FI
Page 18
Jos koodi on hyväksytty, näkyviin tulee È uusi valintaikkuna, jossa pyydetään antamaan uusi koodi.
8 Anna uusi koodi Numeropainikkeet -
painikkeilla.
Näkyviin tulee kehotus vahvistaa uusi È koodi antamalla se uudelleen.
Vihje
Jos unohdat koodin, voit ohittaa olemassa olevat koodit antamalla 8888n.
Kaikkien kanavien tai liitettyjen laitteiden lukitseminen ja lukituksen poistaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] painamalla >
[TV-kats.esto] .
3 Siirry [TV-kats.esto] -valikkoon painamalla
.
Näkyviin tulee kehotus antaa koodi. È
4 Anna koodi Numeropainikkeet -
painikkeilla.
5 Paina ja valitse [Lukitus] tai [Lukitus
pois] .
6 Paina OK .
Kaikki kanavat ja televisioon liitetyt È laitteet lukkiutuvat tai niiden lukitus poistuu.
7 Poistu valikosta painamalla MENU .
Huomautus
Jos valitset [Lukitus] , koodi on annettava joka kerta, kun käynnistät television.
Yhden tai usean kanavan lukitseminen tai lukituksen poistaminen
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Paina ja valitse kanava, jonka
haluat lukita tai josta haluat poistaa lukituksen.
3 Paina OPTIONS . 4 Valitse [Lukit/avaa kanava] painamalla
.
5 Vahvista kunkin kanavan lukitus tai
lukituksen poisto painamalla OK .
Television kellon käyttäminen
Voit asettaa kellon näkymään television kuvaruutuun.
Kellon asettaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] > [Kello]
È [Kello] -valikko tulee näkyviin.
3 Anna aika painamalla - tai
Numeropainikkeet -painikkeita.
4 Vahvista valinta painamalla [Valmis] . 5 Poistu valikosta painamalla MENU .
Television asetusten muuttaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Esiasetukset] . 3 Siirry [Esiasetukset] -valikkoon painamalla
.
[Paikka] Optimoi television asetukset
television sijainnin - koti tai kauppa -
mukaan.
16
FI
Page 19
[Äänenvoim.palkki] Tuo näkyviin äänenvoimakkuuspalkin äänenvoimakkuutta säädettäessä.
[EasyLink] Ottaa käyttöön toisto yhdellä painikkeella- ja valmiustila yhdellä painikkeella -toiminnot EasyLink-yhteensopivissa laitteissa.
[Väri] Asettaa alueellasi käytettävän väritelevisiostandardin.
[E-tarra] Vain Kauppa-tilassa. Asettaa e-mainoksen sijainnin.
4 Valitse asetus painamalla . 5 Paina OK . 6 Poistu valikosta painamalla MENU .
Dekooderin kanavanumeron ottaminen käyttöön
Voit liittää televisiokanavien valikoimaan kanavia, jotka näkyvät dekooderin tai muokkaimen kautta. Siten voit valita nämä kanavat television kaukosäätimen avulla. Dekooderin tai muokkaimen on oltava liitettynä liitäntään EXT1
tai EXT2.
Dekooderin kanavan asettaminen
Kanavien liittäminen dekooderista tai muokkaimesta
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Dekooderi] . 3 Siirry [Dekooderi] -valikkoon painamalla
.
4 Siirry [Kanava] -valikkoon painamalla . 5 Valitse dekooderin tai muokkaimen
kanavaan liitettävä kanavanumero painamalla
.
6 Paina OK . 7 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Tila] .
8 Valitse dekooderin tai muokkaimen
käyttämä liitäntä painamalla mitään] , [EXT 1] tai [EXT 2] .
( [Ei
9 Paina OK . 10 Poistu valikosta painamalla MENU .
Huomautus
Valitse [Ei mitään] , jos et halua liittää dekooderin tai muokkaimen kanavaan.
[EXT 2] on käytettävissä vain 26 tuuman televisioissa
ja suuremmissa.
Television esittelyn aloittaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Toiminnot] > [Demo] .
È [Demo] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse esittely painamalla .
[Dig.CrystalClear] Tuo kuvaruutuun
kaksi kuvaa vierekkäin - tavallisen
kuvan ja tällä toiminolla parannetun
kuvan.
[Active Control] Säätää kuva-
asetusta automaattisesti, jotta se olisi
optimaalinen signaalin vaihdellessa.
4 Aloita esittely painamalla OK . 5 Poistu valikosta painamalla MENU .
Television tehdasasetusten palauttaminen
Voit palauttaa kuvan ja äänen oletusasetukset televisioon. Kanavien asennusasetukset eivät muutu.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Tehdasaset.] . 3 Siirry [Tehdasaset.] -valikkoon painamalla
.
È [Nollaa] näkyy korostettuna.
4 Palauta tehdasasetukset painamalla OK . 5 Poistu valikosta painamalla MENU .
Suomi
17
FI
Page 20
6 Kanavien
hakeminen
Kun asennat televisiota ensimmäisen kerran, saat kehotuksen valita valikkokielen ja asentaa TV­kanavat ja mahdolliset digitaaliset radiokanavat. Tässä luvussa annetaan ohjeita kanavien uudelleen asettelusta ja hienosäädöstä.
Kanavien hakeminen automaattisesti
Vaihe 2 Kanavien asentaminen
Valitse maa, jotta asennat oikeat kanavat.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Kanavien as.] >
[Kanava-avust.] .
Kuva
Ääni
Toiminnot
Asentaminen
Valikkokieli
Kanavien as.
Esiasetukset
Dekooderi
Tehdasaset.
Nyk. ohjelm.
Kanava-avust.
Analog: Manual
Tässä luvussa on tietoja kanavien automaattisesta hakemisesta ja tallentamisesta.
Vaihe 1 Valikkokielen valitseminen
Huomautus
Ohita tämä vaihe, jos kieliasetukset ovat oikeat.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Valikkokieli] . 3 Siirry [Valikkokieli] -valikkoon painamalla
.
4 Valitse kieliasetus painamalla .
Kuva
Ääni
Toiminnot
Asentaminen
Valikkokieli
Kanavien as.
Esiasetukset
Dekooderi
Tehdasaset.
Nyk. ohjelm.
English
Česky
Български
Dansk
Deutsch
Ελληνικά
Español
Français
5 Vahvista valinta painamalla OK . 6 Poistu valikosta painamalla MENU .
3 Valitse maa painamalla .
Valitse maa
Itävalta
Belgia
Kroatia
Tšekin tasavalta
Tanska
Suomi
Ranska
Saksa
4 Siirry seuraavaan vaiheeseen painamalla
.
5 Valitse [Aloittaminen] ja asenna kanavat
uudelleen painamalla OK .
Aloita autom. asenn. Se kest. muutaman min.
6 Jos haluat lopettaa haun, valitse [Pysäytä]
7 Paina ja valitse [Pysäytä] tai [Jatka] . 8 Vahvista valinta painamalla OK .
Aloittaminen?
Kun järjestelmä hakee kanavia, voit È keskeyttää haun valitsemalla [Pysäytä] .
ja paina OK .
Valintaikkunaan tulee kehote, jossa È kysytään, haluatko todella lopettaa ( [Pysäytä] ) vai jatkaa ( [Jatka] ).
18
FI
Page 21
9 Kun olet valmis, lopeta painamalla
MENU .
Kanavien hakeminen manuaalisesti
Tässä luvussa on ohjeet analogisten TV-kanavien hakemiseen ja tallentamiseen manuaalisesti.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Kanavien as.] >
[Analog: Manual] .
È [Analog: Manual] -valikko tulee näkyviin.
Kuva
Ääni
Toiminnot
Asentaminen
Valikkokieli
Kanavien as.
Esiasetukset
Dekooderi
Tehdasaset.
Nyk. ohjelm.
Kanava-avust.
Analog: Manual
3 Valitse säädettävä kohde painamalla .
[Järjestelmä]
[Haku]
[Hienosäätö]
[Tall. nyk. k.]
[Tall. uusi kanava]
Vaihe 1 Järjestelmän valitseminen
Huomautus
Ohita tämä vaihe, jos järjes telmän asetukset ovat oikeat.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Kanavien as.] >
[Analog: Manual] .
È [Analog: Manual] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Järjestelmä] .
4 Valitse maa tai alue painamalla . 5 Vahvista valinta painamalla OK . 6 Poistu valikosta painamalla MENU .
Vaihe 2 Uusien TV-kanavien etsiminen ja tallentaminen
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Kanavien as.] >
[Analog: Manual] .
È [Analog: Manual] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Haku] .
4 Anna kolminumeroinen
taajuusluku painamalla Numeropainikkeet -painikkeita.
tai käytä
5 Aloita haku painamalla OK . 6 Paina , kun uusi kanava on löytynyt. 7 Tallenna kanava uuteen kanavanumeroon
painamalla kanava] .
ja valitsemalla [Tall. uusi
8 Siirry [Tall. uusi kanava] -valikkoon
painamalla
.
9 Paina ja valitse [Kyllä] , ja tallenna uusi
kanava painamalla OK .
10 Poistu valikosta painamalla MENU .
Suomi
19
FI
Page 22
Analogisten kanavien hienosäätö
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Kanavien as.] >
[Analog: Manual] .
È [Analog: Manual] -valikko tulee näkyviin.
3 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Hienosäätö] .
4 Säädä taajuus painamalla . 5 Kun olet valmis, paina OK . 6 Tallenna kanavanumero painamalla ja
valitse [Tall. nyk. k.] .
7 Siirry [Tall. nyk. k.] -valikkoon painamalla
.
8 Paina ja valitse [Kyllä] , ja tallenna uusi
kanava painamalla OK .
9 Poistu valikosta painamalla MENU .
Kanavien nimen vaihtaminen
Voit muuttaa kanavien nimeä niin, että valitsemasi nimi näkyy, kun kanava on valittuna.
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Valitse uudelleennimettävä kanava. 3 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
4 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Nimeä kanava uud.] .
Tekstiruutu tulee näkyviin. È
5 Valitse merkit painamalla . 6 Vahvista jokainen merkki painamalla OK .
Kanavien järjestäminen uudelleen
Kun olet asentanut kanavat, voit vaihtaa niiden näkymisjärjestystä.
1 Kun katsot televisiota, tuo kanavataulukko
näkyviin painamalla OK .
2 Paina OPTIONS .
Kanava-asetusten valikko avautuu. È
3 Valitse kohde painamalla ja valitse
[Järjestä uud.] .
4 Valitse kanava, jonka haluat siirtää, ja
paina OK .
5 Valitse kanavan uusi paikka painamalla
.
6 Vahvista uusi paikka painamalla OK . 7 Paina OPTIONS .
È [Uusi järj. valmis] tulee näkyviin.
8 Lopeta kanavien siirtäminen painamalla
OK .
Vihje
Nimeä kanavat uudelleen - nimessä voi olla enintään kuusi merkkiä. Voit vaihtaa isot kirjaimet pieniksi ja päinvas toin
valitsemalla [Aa] .
20
FI
Page 23
SERV.C
7 Laitteiden
SERV.C
kytkeminen
Tässä luvussa on tietoja erilaisten laitteiden liittämisestä ja liitäntöjen käyttämisestä. Tiedot täydentävät Pikaoppaan tietoja.
Huomautus
Monet laitteet voi ky tkeä televisioon erityyppisten liitäntöjen kautta. Valitse sopiva liitäntä tarpeen ja saatavuuden mukaan.
Takaliitäntä 19-22 tuuman televisiolle
d AV OUT ( VIDEO OUT ja AUDIO OUT
L/R )
Ääni- ja kuvalähtö analogisiin laitteisiin, kuten toiseen televisioon tai tallentimeen.
e EXT 1 ( RGB ja CVBS )
Analoginen ääni- ja videotulo analogisista tai digitaalisista laitteista, kuten DVD­soittimista tai pelikonsoleista.
f EXT 2 ( Y Pb Pr ja AUDIO L/R )
Analoginen ääni- ja videotulo analogisista tai digitaalisista laitteista, kuten DVD­soittimista tai pelikonsoleista.
g HDMI 1
Digitaalinen ääni- ja videotulo digitaalisista teräväpiirtolaitteista, kuten Blu-ray­soittimista.
Takaliitäntä 26 tuuman televisiolle ja suuremmalle
SERV.C
a SERV. C
Ohjelmistopäivitystä varten.
b PC IN ( VGA ja AUDIO IN )
Ääni- ja kuvatulo tietokoneesta.
c TV ANTENNA
Signaalin tulo antennista, kaapelista tai satelliitista.
SERV.C
a SERV. C
Ohjelmistopäivitystä varten.
b AUDIO IN
Äänitulo laitteista, kuten tietokoneesta, jotka edellyttävät erillistä ääniliitäntää.
Suomi
21
FI
Page 24
c TV ANTENNA
Signaalin tulo antennista, kaapelista tai satelliitista.
d SPDIF OUT
Digitaalisen äänen ulostulo kotiteattereihin ja muihin digitaalisiin äänentoistojärjestelmiin.
e EXT 1 ( RGB ja CVBS )/ EXT 2 ( CVBS )
Analoginen ääni- ja videotulo analogisista tai digitaalisista laitteista, kuten DVD­soittimista tai pelikonsoleista. EXT 2-liitännässä S-Video-tuki.
f EXT 3 ( Y Pb Pr ja AUDIO L/R )
Analoginen ääni- ja videotulo analogisista tai digitaalisista laitteista, kuten DVD­soittimista tai pelikonsoleista.
g HDMI 1
Digitaalinen ääni- ja videotulo digitaalisista teräväpiirtolaitteista, kuten Blu-ray­soittimista.
Sivuliitäntä
c HDMI (26 tuuman televisiolle ja
suuremmalle)
Digitaalinen ääni- ja videotulo digitaalisista teräväpiirtolaitteista, kuten Blu-ray­soittimista.
Tietokoneen liittäminen
Ennen kuin liität tietokoneen televisioon
Aseta tietokoneen näytön • virkistystaajuudeksi 60 Hz. Valitse tuettu näytön tarkkuus • tietokoneesta.
Liitä tietokone jollakin seuraavista
liitännöistä:
Huomautus
Liitännät DVI- tai VGA-kaapelin kautta edellyttävät lisä-äänikaapelia.
HDMI-kaapeli
1
2
3
a AUDIO L/R
Äänitulo VIDEO -liitäntään liitetyille analogisille laitteille.
b VIDEO
Komposiittivideotulo analogisista laitteista, kuten videonauhurista.
22
FI
• DVI-HDMI-kaapeli
For TV of size 19-22 inch
PC IN(AUDIO)
For TV of size 26 inch and larger
AUDIO IN : LEFT / RIGHT HDMI 1 / DVI
DVI
Page 25
HDMI-kaapeli ja HDMI-DVI-sovitin
For TV of size 19-22 inch
PC IN(AUDIO)
For TV of size 26 inch and larger
AUDIO IN : LEFT / RIGHT HDMI 1 / DVI
VGA-kaapeli
For TV of size 19-22 inch
PC IN(AUDIO)
VGA
VGA
DVI
EasyLinkin ottaminen käyttöön ja poistaminen käytöstä
Huomautus
Älä ota EasyLink-toimintoa käyttöön, jos et aio käyttää sitä.
1 Paina MENU . 2 Valitse [Asennus] > [Esiasetukset] >
[EasyLink] .
3 Valitse [Päälle] tai [Pois] .
Toisto yhdellä painikkeella
1 EasyLinkin käyttöönottamisen jälkeen
paina laitteesta play.
Televisio vaihtaa automaattisesti È oikeaan ohjelmalähteeseen.
Valmiustila yhdellä painikkeella
1 Pidä television tai kaukosäätimen
Valmiustila -painike alaspainettuna vähintään kolmen sekunnin ajan.
Televisio ja kaikki televisioon liitetyt È HDMI-laitteet siirtyvät valmiustilaan.
Philips Easylink -toiminnon käyttäminen
Televisio tukee Philips EasyLink -toimintoa, joka mahdollistaa EasyLink-yhteensopivien laitteiden toiston ja valmiustilaan siirtämisen yhdellä kosketuksella.
Huomautus
Yhteensopivat laitteet on liitettävä television HDMI- liitäntään.
Suomi
23
FI
Page 26
Kensington-lukon käyttäminen
Kensington-lukon paikka on TV-laitteen takaseinässä. Estä laitteen varastaminen kiertämällä Kensington-lukko lukkopaikan ja kiinteän esineen, kuten painavan pöydän, ympäri.
24
FI
Page 27
8 Tuotetiedot
Tuotetietoja voidaan muuttaa ilman ennakkoilmoitusta. Yksityiskohtaiset tuotetiedot saat osoitteesta www.philips.com/support.
Kaukosäädin
Ty yppi: P F 0 1E09B• Paristot: 2 x AAA (tyyppi LR03)
Virta
Tuetut näyttötarkkuudet
Tietokoneformaatit
Tarkkuus – virkistystaajuus:
640 x 480 – 60 Hz• 800 x 600 – 60 Hz• 1024 x 768 – 60 Hz• 1280 x 1024 – 60 Hz• 1360 x 768 – 60 Hz• 1440 x 900 - 60 Hz (Vain Full HD)• 1680 x 1050 - 60 Hz (Vain Full HD)• HDMI/DVI-liitännän kautta
Videoformaatit
Tarkkuus – virkistystaajuus:
480i – 60 Hz• 480p – 60 Hz• 576i – 50 Hz• 576p – 50 Hz• 720p – 50 Hz, 60 Hz• 1080i – 50 Hz, 60 Hz• 1080p – 50 Hz, 60 Hz• 1080p – 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, • 60 Hz.
Viritin/vastaanotto/ signaalinsiirto
Antennituloliitäntä: 75 ohmia, • koaksiaalinen (IEC75) TV-järjestelmä: PAL I, B/G, D/K; SECAM • B/G, D/K, L/L’ Videotoisto: NTSC, SECAM, PAL• Virittimen aaltoalueet: Hyperband, S-• channel, UHF, VHF
Verkkovirta: 220-240 V, 50 Hz• Virrankulutus valmiustilassa: < 0,3 W• Ympäristön lämpötila: 5–40 Celsius-• astetta
Tuetut asennustelineet
Jos haluat asentaa television kiinteästi, hanki sopiva VESA-yhteensopiva teline ja asennuspultit. Jotta liittimet olisivat kätevästi käytettävissä, jätä vähintään 5,5 senttimetrin väli television taakse.
Vakava varoitus
Noudata kaikkia asennus telineen mukana tulleita ohjeita. Koninklijke Philips Electronics N .V. ei vastaa virheellisestä seinäkiinnityksestä, jonka seurauksena tapahtuu onnettomuus tai vahinko.
Te levisi on
kuvaruudun koko (tuumaa)
19 100 x 100 4 x M4 22 100 x 100 4 x M4 26 200 x 100 6 x M4 32 200 x 200 4 x M6 42 200 x 200 4 x M6
Vaadittava
reikäväli (mm)
Tar vittavat asennuspultit
Suomi
25
FI
Page 28
9 Vianmääritys
Tässä luvussa on tietoja tavallisimmista ongelmista ja niiden ratkaisuista.
Television yleiset ongelmat
TV-laitteeseen ei voi kytkeä virtaa:
Irrota virtajohto pistorasiasta. Odota minuutti ennen kuin liität sen uudelleen. Tarkista, että virtajohto on tukevasti kiinni.
Kaukosäädin ei toimi oikein:
Varmista, että kaukosäätimen paristot on asetettu paikoilleen oikein päin. Vaihda kaukosäätimen paristot, jos ne ovat tyhjät. Puhdista kaukosäädin ja TV:n tunnistimen linssi.
TV:n valmiustilan merkkivalo vilkkuu punaisena:
Irrota virtajohto pistorasiasta. Odota, kunnes TV jäähtyy, ennen kuin liität virtajohdon. Jos valo vilkkuu uudelleen, ota yhteys Philipsin asiakastukeen.
Olet unohtanut televisiokanavien lukituksen avauskoodin
Anna ‘8888’.
TV:n valikko on vääränkielinen
Vaihda TV:n valikon kieleksi haluamasi.
Kun TV-laitteeseen kytketään virta, siitä katkaistaan virta tai TV siirretään valmiustilaan, sen rungosta kuuluu nariseva ääni:
Mitään toimia ei tarvita. Ääni kuuluu normaalisti, kun TV laajenee ja supistuu lämmetessään ja viilentyessään. Tämä ei vaikuta television toimintaan.
Televisiokanavien ongelmat
Asennetut kanavat eivät näy kanavaluettelossa:
Tarkista, että oikea kanava on valittu.
Kuvaongelmat
Televisioon on kytketty virta, mutta kuvaa ei näy:
Tarkista, että antenni on liitetty televisioon kunnolla. Tarkista, että television lähteeksi on valittu oikea laite.
Ääni kuuluu, mutta kuvaa ei näy:
Tarkista, että kuva-asetukset ovat oikeat.
Antenniliitännän vastaanotto on huono:
Tarkista, että antenni on liitetty televisioon kunnolla. Kaiuttimet, maadoittamattomat äänilaitteet, neonvalot, korkeat rakennukset ja muut suuret rakennelmat voivat vaikuttaa vastaanoton laatuun. Yritä parantaa vastaanoton laatua muuttamalla antennin suuntaa tai siir tämällä laitteita etäämmälle televisiosta. Jos vain yhden kanavan vastaanotto on huono, yritä hienosäätää kanavaa.
Liitetyistä laitteista tulevan kuvan laatu on huono:
Tarkista, että laitteiden liitännät ovat kunnossa. Tarkista, että kuva-asetukset ovat oikeat.
Televisio ei ole tallentanut kuva-asetuksia:
Tarkista, että television sijainniksi on • asetettu Koti. Tässä tilassa voit vaihtaa ja tallentaa asetuksia.
Kuva ei sovi kuvaruutuun, vaan se on liian suuri tai pieni:
Yritä käyttää jotain toista kuvasuhdetta.
Kuva on väärässä kohdassa kuvaruudussa:
Joidenkin laitteiden kuvasignaalit eivät sovi kunnolla kuvaruutuun. Tarkista laitteen signaali.
26
FI
Page 29
Ääniongelmat
Tietokoneliitännän ongelmat
Kuva tulee, mutta TV:n ääni ei kuulu:
Huomautus
Jos televisio ei havaitse äänisignaalia, TV vaihtaa äänilähdön automaat tisesti pois käytös tä – kyse ei ole toimintahäiriöstä.
Tarkista kaikkien kaapelien kiinnitys. Tarkista, että äänenvoimakkuudeksi ei ole valittu 0. Varmista, että ääntä ei ole mykistetty.
Kuva näkyy, mutta äänenlaatu on huono:
Tarkista, että ääni-asetukset ovat oikeat.
Kuva näkyy, mutta ääni kuulu vain toisesta kaiuttimesta:
Tarkista, että äänitasapaino on säädetty keskelle.
HDMI-liitännän ongelmat
HDMI-laitteissa ilmenee ongelmia:
Huomaa, että HDCP-tuki voi pidentää aikaa, joka TV-laitteelta kuluu HDMI­laitteesta tulevan tiedon näyttämiseen. Jos TV ei tunnista HDMI-laitetta, eikä kuvaa näy, yritä vaihtaa lähteeksi välillä toinen laite ja sitten taas HDMI-laite. Jos ääni katkeilee, tarkista, että HDMI- laitteen ääniasetukset ovat oikein. Jos käytössä on HDMI-DVI-sovitin tai HDMI-DVI-kaapeli, tarkista, että lisä­äänikaapeli on liitetty AUDIO L/R - tai AUDIO IN -liitäntään (vain miniliitäntä).
Tietokoneen näyttö televisioruudussa ei ole vakaa:
Tarkista, että tietokoneessa on valittuna tuettu tarkkuus ja virkistystaajuus. Aseta televisiossa kuvasuhteeksi skaalaamaton.
Yhteystiedot
Jos et voi ratkaista ongelmaa, katso lisätietoja tämän TV:n usein esitetyistä kysymyksistä osoitteessa www.philips.com/support. Jos ongelma ei vieläkään ratkea, ota yhteys omassa maassasi olevaan Philips-asiakastukeen. Luettelo on tässä User Manual.
Vakava varoitus
Älä yritä korjata TV-laitetta itse. Tämä voi aiheut taa vakavia vammoja, vahingoittaa TV-laitetta ja mitätöidä takuun.
Huomautus
Merkitse muistiin TV-laitteen malli- ja sarjanumero, ennen kuin ot at yhteyden Philipsiin. Nämä numerot on painettu TV-laitteen takaosaan ja pakkaukseen.
Suomi
27
FI
Page 30
10 Index
A
Ajastin
kytkentäajastin 15 sleeptimer 15 valmiustila 15
Analoginen kanava
hienosäätö 20
Asentaminen
automaattinen 18 manuaalinen 19
Ä
Äänenvoimakkuus
säätäminen 9
Ääniasetukset 12 , 12
D
Digitaalipalvelut
teksti-tv 13
E
Esittely 17
H
HDMI-kaapeli
vianmääritys 27
Huolehtiminen ympäristöstä 5
K
Kanavaluettelo
päivitys 14 suosikki 13 vianmääritys 26
Kanavat
asennus
automaattinen 18
manuaalinen 19 nimeäminen uudelleen 20 suosikkiluettelo 13
uudelleen järjestäminen 20 virittäminen 20
Kanavien virittäminen 20 Kaukosäädin
esittely 6 tekniset tiedot 25 vianmääritys 26
Kensington-lukko 24 Kieli
vianmääritys 26
Kiinnike 25 Koti-tila 16 Kuva-asetukset 10 Kuvasuhde
kuvasuhteen muuttaminen 11 vianmääritys 26
L
Laitteet
katsominen 9
Lapsilukko
TV-kanavien lukitseminen 15
Liitännät
HDMI
vianmääritys 27 tekniset tiedot 25 vianmääritys 27 virtajohto 21
Location 16 Lukitus
Kensington 24 Televisio 15
N
Näyttö
tarkkuus 25
P
Paristot 26 , 5 PIN-koodi 26
S
Signaalinsiirto
vianmääritys 26
28
FI
Page 31
Smart-asetukset 10 , 12 Suosikkiluettelo
asetukset 13 valitseminen 13
T
Table of Pages 13 Tehdasasetukset 17 Tekniset tiedot 25 Te ksti-T V
alasivut 13 features 13 T.O.P 13
Te levisi o
äänenvoimakkuuden säätäminen 9 kanavan vaihtaminen 8 kuljetus 4 kuvaruudun hoitaminen 5 säätimet 6 seinäteline 4 , 25 sijainti 24 Te l evision yle i s k a t saus 6 turvallisuus 4 valikko 10 valmiustila 8 vianmääritys 26 virittimen tekniset tiedot 25 virran katkaiseminen 8 virran kytkeminen 8
Tietokoneformaatti
tekniset tiedot 25
Toisto yhdellä painikkeella 23 Tu rvallisuus 4 TV lock
kanavien lukitseminen 16 kytkettyjen laitteiden lukitseminen 16 PIN-koodi 26
päävalikko 10 teksti-tv 13 vianmääritys 26
Valmiustila
vianmääritys 26
Valmiustila yhdellä painikkeella 23 Vastaanotto 26 , 20 Vianmääritys 26 Videoformaatti
videoformaattien tekniset tiedot 25
Virta 26 , 6
U
Uniajastin 15
V
Valikko
kieli 26 lapsilukko 15
Suomi
29
FI
Page 32
© 2009 Koninklijke Philips Electronics N.V.
All rights reserved.
Document order number: P70G200001APHI
Loading...