Nikon 1 J1 User Manual [fi]

Käyttöohje
Fi

Sisällysluettelo

Turvallisuudesta ................................................................................. iii
Huomautuksia..................................................................................... vi
Johdanto ................................................................................ 1
Kameran osat........................................................................................ 2
Valokuvatila ........................................................................... 7
Valokuvien ottaminen valokuvatilassa ........................................... 7
Kuvien katseleminen ........................................................................14
Valokuvavalitsin-tila............................................................ 16
Kuvaaminen Valokuvavalitsin-tilassa............................................16
Kuvien katseleminen ........................................................................19
Elokuvatila ........................................................................... 21
HD-elokuva ......................................................................................... 21
Hidastus...............................................................................................24
Elokuvien katseleminen ................................................................... 26
Liikkuva kuva -tila................................................................ 28
Kuvaaminen Liikkuva kuva -tilassa ................................................28
Liikkuvien kuvien näyttäminen ......................................................31
Käytettävissä olevat asetukset ............................................ 32
Lisää valokuvauksesta ......................................................... 36
Itselaukaisimen ja kauko-ohjaimen käyttötilat ...........................36
Yhdysrakenteinen salama ............................................................... 39
Valikoiden käyttö................................................................. 42
Tekniset lisätiedot................................................................ 47
Valinnaiset varusteet ........................................................................ 47
Varastointi ja puhdistaminen..........................................................55
Kameran ja akun hoito: Tärkeät huomautukset ..........................56
Vianmääritys....................................................................................... 61
Virheilmoitukset ................................................................................ 64
Tekniset tiedot ................................................................................... 66
Hakemisto ...........................................................................................74
Tuotteen ohjeistus
Kameran mukana toimitetaan seuraava ohjeistus.
Nikon 1 J1 -digitaalikamera
Rungon BF-N1000­suojus
Fi
Pikaopas kuvataan kameran perusmääritykset.
Käyttöohje
(tässä oppaassa) kuvataan, miten
Vaihdettavia objektiiveja tukeva Nikon 1 J1 ­digitaalikamera
Pikaopas
Tämä opas tarjoaa ensikertalaiselle tiedot Nikon 1 J1­kameran perusasetuksista, valokuvien ottamisesta sekä mukana toimitettavan ohjelmiston asentamisesta ja käyttämisestä. Katso valokuvien ottamista ja näyttämistä koskevat lisätiedot käyttöohjeesta. Katso digitaalikameran täydelliset käyttötiedot Käyttöopas (CD-levyllä). Lisätietoja mukana toimitettavan ohjelmiston käytöstä löydät online­ohjeesta.
Ennen kameran käytön aloittamista
Poista kamera pakkauksesta.
z
Tarkista, että pakkaus sisältää seuraavat osat:
DIGITAALIKAMERA
Käyttöohje
kuvia otetaan ja katsotaan.
Fi
Käyttöopas (CD-levyllä) on täydellinen opas digitaalikameran käyttöön. Se toimitetaan pdf-tiedostona kameran mukana seuraavalla Reference Manual CD-ROM -levyllä.
Käyttöopas voi katsella esimerkiksi Adobe Reader- tai Adobe Acrobat Reader 5.0 -ohjelmalla tai uudemmalla, joka on ladattavissa ilmaiseksi Adoben sivuilta.
1 Käynnistä tietokone ja aseta Reference Manual CD -levy asemaan. 2 Kaksoisnapsauta CD (Nikon 1 J1) -kuvaketta kohdassa Tietokone
tai Oma tietokone (Windows) tai työpöydällä (Mac OS).
3 Näytä kielivalintaikkuna kaksoisnapsauttamalla INDEX.pdf-
kuvaketta ja valitse Käyttöopas kieli.
i
Symbolit ja merkintätavat
Tässä ohjeessa on käytetty seuraavia symboleja ja merkintätapoja, joiden avulla löydät helposti tarvitsemasi tiedot:
Tämä kuvake merkitsee tärkeää huomautusta, joka on luettava
D
ennen käyttöä kameran vahingoittumisen estämiseksi.
Tämä kuvake merkitsee huomautusta, joka on luettava ennen
A
kameran käyttöä.
Tällä kuvakkeella viitataan käyttöoppaan muilla sivuilla oleviin
0
lisätietoihin.
Tämän käyttöohjeen esimerkkikuvissa käytetään 1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3.5-5.6 -objektiivia.
A Oppia ikä kaikki
Osana Nikonin Oppia ikä kaikki -tuotetuki- ja koulutuskampanjaa on seuraavissa Web-sivustoissa saatavilla ajankohtaista, päivitettyä tietoa:
Käyttäjät Yhdysvalloissa: http://www.nikonusa.com/
Käyttäjät Euroopassa ja Afrikassa: http://www.europe-nikon.com/support/
Käyttäjät Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä: http://www.nikon-asia.com/
Tarkista viimeisimmät tuotetiedot, vinkit, vastaukset usein esitettyihin kysymyksiin ja yleiset digitaalista kuvantamista ja valokuvausta koskevat ohjeet annetuista osoitteista. Voit saada lisätietoa myös oman alueesi Nikon-edustajalta. Yhteystiedot löytyvät osoitteesta
http://imaging.nikon.com/
ATurvallisuudesta
Ennen kameran ensimmäistä käyttökertaa, lue turvaohjeet kohdista ”Turvallisuudesta” (0 iii–v) ja ”Kameran ja akun hoit: Tärkeät huomautukset” (0 56).
ii

Turvallisuudesta

Lue seuraavat turvallisuusvaroitukset kokonaan ennen tuotteen käyttöä. Näin voit estää tämän Nikon-tuotteen vaurioitumisen sekä itsesi tai muiden loukkaantumisen. Säilytä turvaohjeet sellaisessa paikassa, että ne ovat tuotteen kaikkien käyttäjien saatavilla.
Varoitusten huomiotta jättämisen mahdolliset seuraukset on merkitty seuraavalla symbolilla:
Varoitukset on merkitty tällä symbolilla. Vältä henkilövahingot lukemalla
A
kaikki varoitukset ennen tämän Nikon-tuotteen käyttöä.
❚❚VAROITUKSET
Pidä aurinko kuva-alan ulkopuolella. Pidä
A
aurinko kaukana kuva-alasta, kun kuvaat vastavalossa olevia kohteita. Kameraan tarkentuva auringonvalo voi aiheuttaa tulipalon, jos aurinko on kuva­alassa tai sen lähellä.
Katkaise virta heti toimintahäiriön sattuessa.
A
Jos huomaat laitteesta tai verkkolaitteesta (lisävaruste) tulevan savua tai epätavallista hajua, irrota virtajohto ja paristo heti. Varo palovammoja. Käytön jatkaminen voi aiheuttaa henkilövahinkoja. Kun olet irrottanut pariston, vie laite tarkistettavaksi Nikonin valtuuttamaan huoltoon.
Älä käytä kameraa herkästi syttyvien
A
kaasujen lähettyvillä. Älä käytä elektronisia laitteita herkästi syttyvien kaasujen lähettyvillä, koska seurauksena voi olla räjähdys tai tulipalo.
Älä pura kameraa. Tuotteen sisällä olevien
A
osien koskettaminen voi aiheuttaa henkilövahingon. Jos tuote toimii virheellisesti, sen saa korjata vain asiantunteva huoltoedustaja. Jos tuotteen kotelo hajoaa putoamisen tai muun onnettomuuden seurauksena, irrota virtajohto ja akku tai paristo heti ja vie tuote sitten valtuutettuun Nikon­huoltoon tarkistettavaksi.
Pidä tuotteet poissa lasten ulottuvilta.
A
Tämän ohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa henkilövahingon. Huomaa myös, että pieniin osiin liittyy tukehtumisvaara. Jos lapsi nielee jonkin tämän laitteen osan, ota välittömästi yhteyttä lääkäriin.
Älä aseta hihnaa pienen lapsen tai vauvan
A
kaulaan. Tämän ohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa kuristumisen.
iii
Älä kosketa kameraa tai laturia pitkään
A
laitteiden ollessa käytössä. Laitteen osat kuumenevat. Laitteen jättäminen suoraan iholle pitkäksi aikaa saattaa aiheuttaa lieviä palovammoja.
Älä kohdista salamaa moottoriajoneuvon
A
kuljettajaan. Tämän ohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa onnettomuuden.
Noudata varovaisuutta salaman käytössä
A
Kameran ja salaman käyttäminen lähellä ihoa tai muita kohteita voi aihe­uttaa palovammoja.
Salaman käyttö kuvattavan kohteen silmien lähellä voi heikentää näköä tilapäisesti. Vauvoja kuvattaessa on oltava erityisen varovainen. Salaman pitäisi olla vähintään metrin päässä kohteesta.
Vältä kosketusta nes tekiteisiin. Jos näyttö
A
menee rikki, varo rikkoutunutta lasia ja pidä huoli, ettei nestekiteitä pääse iholle, silmiin tai suuhun.
Noudata akkujen ja paristojen käytössä
A
riittäviä varotoimia. Akut tai paristot voivat vuotaa tai räjähtää, jos niitä käsitellään väärin. Noudata seuraavia varotoimia, kun käsittelet tämän tuotteen akkuja ja paristoja:
Käytä vain tähän laitteeseen hyväksyttyjä akkuja tai paristoja.
Älä aseta akkuja tai paristoja oikosulkuun tai yritä purkaa niitä.
Varmista, että kamerasta on katkaistu virta, ennen kuin vaihdat akun tai pariston. Jos käytät verkkolaitetta, varmista että se on irrotettu pistorasiasta.
Älä aseta akkuja tai paristoja väärin päin tai ylösalaisin.
Suojaa akut ja paristot avotulelta ja voimakkaalta kuumuudelta.
Älä upota akkuja tai paristoja veteen tai altista niitä vedelle.
Aseta liitinsuojus paikalleen akun kuljettamisen ajaksi. Älä kuljeta tai säilytä akkua tai paristoa metalliesineiden, esimerkiksi kaulaketjujen tai hiusneulojen, kanssa.
Akut tai paristot voivat vuotaa täysin purkautuneina. Poista tyhjä akku tai paristo tuotteesta välttääksesi tuotteen vaurioitumisen.
Kun akkua tai paristoa ei käytetä, kiinnitä liitinsuojus paikalleen ja säilytä akkua tai paristoa viileässä, kuivassa paikassa.
Akku tai paristo voi olla kuuma heti käytön jälkeen tai silloin, kun tuotetta on käytetty pitkään akku- tai paristovirralla. Ennen kuin poistat akun tai pariston, katkaise kamerasta virta ja anna akun tai pariston jäähtyä.
Lopeta akun tai pariston käyttö heti, jos huomaat sen jotenkin muuttuneen, esimerkiksi vär jäytyneen tai vääntyneen.
Älä jää kosketuksiin akun kanssa pitkäksi
A
aikaa latauksen aikana. Laitteen osat kuumenevat. Laitteen jättäminen suoraan ihokosketukseen pitkäksi aikaa saattaa aiheuttaa lieviä palovammoja.
iv
Noudata laturin käytössä oikeita varotoimia:
A
Pidä laite kuivana. Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen saattaa aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Älä aseta laturin liittimiä oikosulkuun. Jos tätä varotoimea ei noudateta, laturi voi ylikuumentua ja vahingoittua.
Pistokkeen metalliosissa tai niiden lähellä oleva pöly on poistettava kuivalla liinalla. Pölyisen laitteen käyttäminen voi aiheuttaa tulipalon.
Älä mene laturin lähelle ukkosen aikana. Tämän varotoimen noudatta­matta jättäminen saattaa aiheuttaa sähköiskun.
Älä kosketa pistoketta tai laturia, jos kätesi ovat märät. Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen saattaa aiheuttaa sähköiskun.
Älä käytä matkamuuntajien tai ­sovittimien kanssa, jotka on suunniteltu muuntamaan jännitteestä toiseen, tai DC-AC -muuntajien kanssa. Tämän varoituksen noudattamatta jättäminen voi vahingoittaa tuotetta tai aiheuttaa siinä ylikuumenemista tai tulipalon.
Käytä asianmukaisia kaapeleita. Kun teet
A
laitekytkentöjä, käytä vain Nikonin käyttötarkoituks een toimittamia tai myymiä kaapeleita, jotta tuote on edelleen tuotesäännösten mukainen.
CD-ROM-levyt: Ohjelmiston ja
A
käyttöohjeet sisältäviä CD-ROM-levyjä ei saa toistaa CD-soittimessa. CD-ROM­levyjen toistaminen CD-soittimessa voi aiheuttaa kuulovaurion tai vahingoittaa laitetta.
v

Huomautuksia

Tämän käyttöohjeen mitään osaa ei saa
jäljentää, tallentaa tietojen noutojärjestelmään, siirtää tai kääntää vieraalle kielelle ilman Nikonin etukäteen myöntämää kirjallista lupaa.
Nikon varaa oikeuden muuttaa näissä käyttöohjeissa olevia teknisiä tietoja tai laitteistojen ja ohjelmistojen ominaisuuksia milloin tahansa ilman ennakkoilmoitusta.
Nikon ei ole vastuussa vahingoista, joita tämän laitteen käyttö voi aiheuttaa.
Näiden käyttöohjeiden tiedot on pyritty saamaan mahdollisimman kattaviksi ja oikeiksi. Jos kuitenkin huomaat ohjeissa puutteita tai virheitä, pyydämme ilmoittamaan niistä paikalliselle Nikonin edustajalle (osoite toimitetaan erikseen).
vi
Huomautuksia eurooppalaisille asiakkaille
VAROITUS: AKUN KORVAAMINEN VÄÄRÄNLAISELLA AKKUTYYPILLÄ SAATTAA JOHTAA RÄJÄHDYKSEEN. HÄVITÄ KÄYTETYT AKUT OHJEIDEN MUKAISESTI.
Tämä merkintä osoittaa, että tuote on kerättävä erillään muusta jätteestä.
Seuraavat ilmoitukset koskevat vain Euroopan maissa olevia käyttäjiä:
Tämä tuote on tarkoitettu kerättäväksi erikseen asianmukaisessa keräyspisteessä. Älä hävitä sitä kotitalousjätteen mukana.
Lisätietoja saat myyjältä tai jätehuollosta vastaavilta paikallisilta viranomaisilta.
Tämä symboli akussa osoittaa, että akku tulee kerätä talteen erikseen.
Seuraavat ilmoitukset koskevat vain Euroopan maissa olevia käyttäjiä:
Kaikki akut, olipa niissä tämä symboli tai ei, on vietävä erikseen niille tarkoitettuun keräyspisteeseen. Älä hävitä niitä tavallisen kotitalo usjätteen mukana.
Lisätietoja saat myyjältä tai jätehuollosta vastaavilta paikallisilta viranomaisilta.
vii
Kopiointikieltoa koskeva huomautus
Huomaa, että pelkkä skannerilla, digitaalikameralla tai muulla laitteella digitaalisesti kopioidun materiaalin hallussapito saattaa olla lain mukaan rangaistavaa.
Kohteet, joita lain mukaan ei saa kopioida
Älä kopioi seteleitä, kolikoita, arvopapereita, valtion obligaatioita tai paikallishallinnon yleisöobligaatioita siinäkään tapauksessa, että kyseiset kopiot on merkitty mallikappaleiksi.
Ulkomailla liikkeellä laskettujen seteleiden, kolikoiden tai arvopap erien kopioiminen on kiellettyä.
Käyttämättömien, valtion liikkeelle laskemien postimerkkien tai postikorttien kopioiminen on kielletty ilman valtion myöntämää ennakkolupaa.
Valtion julkaisemien leimamerkkien ja lain edellyttämien varmistettujen asiakirjojen kopioiminen on kielletty.
Tallennusvälineiden hävittäminen tai luovuttaminen toiselle henkilölle
Kuvien poistaminen tai muistikorttien tai muiden tallennu svälineiden alustaminen ei poista kuvatietoja täysin. Joissakin tapauksissa poistetut tiedostot voidaan palauttaa pois heitetyistä tallennusvälineistä kaupallisten ohjelmistojen avulla. Tällöin on olemassa henkilökohtaisen kuvamateriaalin väärinkäytön mahdollisuus. Henkilökohtaisten tietojen suojaaminen on käyttäjän vastuulla.
Poista tallennusvälineestä tiedot pysyvästi käyttämällä jotain kaupallista poisto­ohjelmaa tai alusta tallennusväline ja täytä se kuvatiedostoilla, joissa ei ole henkilökohtaisia tietoja (esimerkiksi kuvilla, joissa on vain taivasta) ennen tallennusvälineen hävittämistä tai sen luovuttamista toiselle henkilölle. Varo vahingoittamasta itseäsi tai muita, jos hävität tallennusvälineen hajottamalla.
Tiettyä kopiointia tai jäljentämistä koskevat varoitukset
Lainsäädännöllä on voitu rajoittaa myös yksityisten yritysten tiettyjen dokumenttien kopiointia ja jäljentämistä, ellei yritys käytä kopioita omassa liiketoiminnallisessa käytössään. Älä myöskään kopioi valtioiden passeja, julkisten ja yksityisten yhteisöjen myöntämiä lisenssejä, henkilötodistuksia, lippuja, ruokailukuponkeja tai muita vastaavia dokumentteja.
Noudata tekijänoikeuksia
Tekijänoikeuksin suojatun aineiston, kuten kirjojen, musiikin, maalausten, puukaiverrusten, karttojen, piirustusten, elokuvien ja valokuvien, kopiointia ja jäljentämistä säädellään kansallisilla ja kansainvälisillä tekijänoikeuslaeilla. Älä käytä tätä tuotetta laittomien kopioiden tekemiseen tai tekijänoikeuslakien rikkomiseen.
viii
AVC Patent Portfolio License
T
ÄMÄ TUOTE ON LISENSOITU AVC PATENT PORTFOLIO LICENSE ALAISENA KULUTTAJAN HENKILÖKOHTAISEEN JA EI-KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN. TUOTETTA VOI KÄYTTÄÄ (i) AVC- STANDARDIN MUKAISEN VIDEOKUVAN (”AVC-VIDEO”) KOODAUKSEEN JA/TAI (ii) AVC-VIDEON KOODAUKSEN PURKUUN, JOS VIDEON ON KOODANNUT KULUTTAJA HENKILÖKOHTAISEEN JA EI- KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN JA/TAI SE ON HANKITTU VIDEOIDEN TOIMITTAJALTA, JOLLA ON LUPA
VIDEOIDEN LEVITTÄMISEEN. MUITA KÄYTTÖTARKOITUKSIA VARTEN EI MYÖNNETÄ SUORAA TAI
AVC-
EPÄSUORAA LUPAA. LISÄTIETOJA SAA MPEG LA, L.L.C:LTÄ. KATSO http://www.mpegla.com
Lämpötilavaroitukset
Kamera voi lämmetä käytön aikana. Tämä on normaalia eikä ole merkki viasta. Korkeissa lämpötiloissa pitkään jatkuneen käytön jälkeen tai kun useita valokuvia on otettu peräkkäin, näyttöön voi tulla lämpötilavaroitus, minkä jälkeen kamera sammuu automaattisesti. Tämä vähentää laitteen sisäisten virtapiirien vahingoittumisvaaraa. Anna kameran jäähtyä ennen sen käytön aloittamista uudelleen.
Käytä vain Nikon-merkkisiä elektronisia lisälaitteita
Nikon-kamerat on suunniteltu vaativien standardien mukaan, ja ne sisältävät monimutkaista elektroniikkaa. Vain Nikonin hyväksymät Nikon-merkkiset elektroniset lisälaitteet ja -tarvikkeet (esimerkiksi laturit, akut, verkkolaitteet ja salamalaitteet) on suunniteltu ja testattu niin, että ne sopivat varmasti yhteen kameran elektroniikkapiirin kanssa.
Muiden kuin Nikon-merkkisten sähkökäyttöisten lisävarusteiden käyttö voi vaurioittaa kameraa ja mitätöidä Nikonin takuun. Muiden valmistajien litiumioniakut, joissa ei ole oikealla näkyvää Nikonin hologrammia, voivat haitata kameran normaalia toimintaa ja aiheuttaa akkujen ylikuumentumista, syttymistä, halkeamista tai vuotamista.
Lisätietoja Nikon-merkkisistä lisävarusteista saat paikalliselta valtuutetulta Nikon­jälleenmyyjältä.
Käytä vain Nikon-merkkisiä lisälaitteita
D
Vain Nikonin hyväksymien Nikon-merkkisten lisävarusteiden on varmistettu toimivan Nikon-digitaalikameran toiminta- ja turvallisuusvaatimusten mukaisesti. MUIDEN KUIN NIKON-MERKKISTEN LISÄVARUSTEIDEN KÄYTTÖ VOI
VAURIOITTAA KAMERAA JA MITÄTÖIDÄ NIKONIN TAKUUN.
ix
x

Johdanto

s
Kiitos, että olet hankkinut Nikonin digitaalikameran, joka tukee vaihdettavia objektiiveja. Katso digitaalikameran täydelliset käyttötiedot Käyttöopas (CD-levyllä). Lue Pikaopas ja Käyttöohje huolellisesti ja pidä ne paikassa, josta kaikki tuotetta käyttävät lukevat ne. Näin saat mahdollisimman paljon hyötyä kamerastasi.
Kameran asetukset
Tämän käyttöoppaan ohjeissa oletetaan, että kamerassa käytetään oletusasetuksia.
A Kameran ja lisävarusteiden huolto
Kamera on tarkkuuslaite, joka vaatii säännöllistä huoltoa. Suosittelemme tarkastuttamaan kameran alkuperäisellä jälleenmyyjällä tai valtuutetulla Nikon-huoltoedustajalla yhden tai kahden vuoden välein ja huollattamaan sen kolmen tai viiden vuoden välein (nämä palvelut ovat maksullisia). Säännöllinen tarkastus ja huolto ovat erityisen suositeltavia, jos käytät kameraa ammatillisiin tarkoituksiin. Suosittelemme, että otat mukaan kaikki säännöllisesti käyttämäsi lisävarusteet, kuten objektiivit, kun viet kameran tarkastukseen tai huoltoon.
A Ennen tärkeiden kuvien ottamista
Ennen kuin kuvaat tärkeissä tilaisuuksissa (kuten häissä tai kun aiot ottaa kameran mukaan matkalle), ota testikuva varmistuaksesi siitä, että kamera toimii normaalisti. Nikon ei vastaa tuotteen vioista mahdollisesti johtuvista vahingoista tai menetetyistä tuloista.
s
1

Kameran osat

Tutustu aluksi kameran painikkeisiin ja näyttöihin. Tähän lukuun kannattaa lisätä kirjanmerkki, jotta siihen on helppo palata käyttöopasta lukiessa.
s
Kameran runko
31 2 5 64
15
7
8
9
10
16
1 Elokuvan tallennuspainike .............22, 25
2 Laukaisin .................................. 9, 17, 23, 29
3 Virtakytkin ................................................... 5
4 Virran merkkivalo.......................................5
5 Kohdistusmerkki
6 Kaiutin ........................................................26
7 Yhdysrakenteinen salama .....................39
8 Polttotason merkki (E) 9 Tarkenn usapuvalo
Itselaukaisimen merkkivalo...................37
Punasilmäisyyden vähennysvalo .........39
2
14
13
12
10 Kameran hihnan kiinnike 11 Objektiivin vapautuspainike
12 Infrapunavastaanotin (edessä)...... 37, 62
13
Pölysuoja
14 Objektiivin kiinnike 15 Mikrofoni 16 Rungon suojus
11
7
8
z Liikkuva kuva -tila (0 28) y Valokuvavalitsin-tila (0 16)
C Valokuvatila (0 7)
1 Elokuvatila (0 21)
1234
16 15 14 13
Kameran runko (Jatkuu)
5
6
1
7 8 9
1
s
12
Paina monivalitsinta ylös, alas, vasemmalle tai oikealle (1, 3, 4 tai 2) tai käännä sitä oikealla olevan kuvan mukaisesti.
1 Salaman ponnautusvipu ........................39
2 Muistikortin merkkivalo ...........................9
3 & (erikoistoiminto)-painike .... 12, 23, 30
4 W (toiston zoomaus/pienoiskuva) -
säädin ........................................................14
5 Tilanvalitsin 6 Liitännän suojus
7 K (toisto)-painike ..................... 14, 19, 31
8 O (poisto)-painike................15, 20, 27, 31
9 Virtaliitännän kansi valinnaiselle
virtaliitännälle
10 Akkutilan/muistikorttipaikan kannen
salpa
11 Akkutilan/muistikorttipaikan kansi
......................................51
11
12 Jalustakierre
13 G (valikko)-painike ..........................42
14 Monivalitsin...............................................43
J (OK)-painike.........................................43
A (AE-L/AF-L) E (valotuksen korjaus)
M (salamatila)............................................40
E (itselaukaisin).......................................36
15 $ (näyttö)-painike ..............................6
16 Näyttö .......................................................4, 6
17 USB-liitin 18 HDM I-miniliitäntä
10
J-painike
3
Näyttö
32
s
31 30
29
28 27
1 Kuvaustila .................................................... 3
2 Valotustila ..................................................44
3 Joustavan oh jelman ilmaisin
4 Salamatila ..................................................39
5 Salaman valmiusilmaisin .......................39
6 Itselaukaisin/kauko-ohjaintila ..............36
Sarjakuvaus
*
.............................................12
7 Aktiivinen D-Lighting *...........................45
8 Picture Control *.......................................45
9 Valkotasapaino *.......................................45
10 Elokuva-asetukset (HD-elokuvat) *......45
Kuvataajuus (hidastuselokuvat)
11 Kuvakoko *.................................................44
12 Kuvanlaatu *..............................................44
13 Tarkennustila *..........................................45
14 Tarkennusaluetila *..................................45
15 Autom. kasvotarkennus *.......................10
16 Salaman korjaus .......................................45
17 Valotuksen korjaus 18 ”K” (näkyy, kun muistia riittää yli 1 000
kuvaan)
* Saatavana vain tietonäytössä (0 6).
421 3 5 6 7 8 9 10 11
26 25 202123 2224 18
19 Jäljellä olevien kuvien määrä.................. 5
Ennen puskurimuistin täyttymistä
jäljellä olevien kuvien määrä
Valkotasapainon tallennuksen ilmaisin
19
Kortin varoitusilmaisin
20 Käytettävissä oleva aika ..................22, 25
21 ISO-herkkyys *...........................................45
22 ISO-herkkyyden ilmaisin *......................45
Automaattisen ISO-herkkyyden ilmaisin
23 Aukko 24 Suljinaika
*
25 Mittaus........................................................45
........44
26 Akun ilmaisin *............................................5
27 Ääniasetukset *.........................................46
28 Valotuksen lukituksen ilmaisin
29 Tarkennusalue ............................................9
30 Mikrofonin herkkyys *.............................45
31 Kulunut aika ....................................... 22, 25
32 Tallennuksen ilmaisin ......................22, 25
12 13 14 15
16 17
.........9, 13
*
4
Virran kytkeminen kameraan
Kytke kameraan virta kääntämällä virtakytkintä. Virran merkkivalo välähtää lyhyesti vihreänä ja näyttö käynnistyy.
A Virran katkaiseminen kamerasta
Katkaise kameran virta painamalla virtakytkintä uudelleen. Näyttö sammuu.
Tarkista akun varaustaso ja näytössä
jäljellä olevien kuvien määrä.
s
Akun varaustaso
Jäljellä
olevat kuvat
❚❚ Akun varaustaso
Näyttö Kuvaus
EI KUVAKETTA
H
Kuvia ei voi ottaa. Aseta kameraan täyteen ladattu akku.
Akku täynnä tai osittain tyhjentynyt. L- tai K- kuvakkeet ilmoittavat varaustason tietonäytössä (0 6). Akun varaus vähissä. Valmistele täyteen ladattu akku tai valmistaudu lataamaan akku.
Akku on lopussa, laukaisin pois käytöstä. Aseta ladattu akku.
❚❚ Jäljellä olevien kuvien määrä
Näyttö ilmoittaa, montako kuvaa voidaan tallentaa muistikortille nykyisin asetuksin.
A Muistikorttien alustaminen
Jos muistikorttia käytetään kamerassa ensimmäistä kertaa, tai jos kortti on alustettu toisella laitteella, valitse asetusvalikosta Alusta muistikortti ja alusta kortti ohjeiden mukaisesti (0 46). Huomaa, että tämä poistaa kaikki kortilla olevat tiedot. Varmista ennen jatkamista, että kopioit tietokoneelle kaikki valokuvat ja muut tiedot, jotka haluat säilyttää.
5
$ (näyttö)-painike
Selaa kuvaus- ja toistoilmaisimia painamalla $-painiketta oheisen kuvan mukaisesti.
s
❚❚ Kuvaus ❚❚ Toisto
$-painike
Yksinkertaistettu näyttö
Tietonäyttö
A Rajausruudukko
Rajausruudukko saadaan näkyviin valitsemalla asetusvalikon (0 46) Ruudukon näyttö- asetukseksi Päällä.
6
Valokuvan perustiedot
Valokuvan tarkat tiedot
Vain kuva

Valokuvatila

z
Valokuvatilaa käytetään yleensä valokuvien ottamista varten.
A Käytettävissä olevat asetukset
Tietoa valokuvaustilassa käytettävissä olevista vaihtoehdoista saat sivulta
32.

Valokuvien ottaminen valokuvatilassa

z
1 Valitse valokuvatila.
Käännä toimintatilan valitsin asentoon C.
A Automaattinen kuvausohjelma (h Autom. kuvausohjelma)
Oletusasetuksilla kamera analysoi kohteen automaattisesti ja valitsee tarvittavan kuvausohjelman. Valittu kuvausohjelma näkyy näytössä.
c Muotokuva: Henkilömuotokuvakohteet. d Maisema: Maisema- ja kaupunkikuvat. f Yömuotokuva: Muotokuvakohteet on rajattu tummaa taustaa vasten. e Lähikuva: Kohteet lähellä kameraa.
Automaattinen: Z-tilaan soveltuvat kohteet tai ne, jotka eivät kuulu
Z
edellä lueteltuihin luokkiin.
Tilanvalitsin
Ohjelmakuvake
7
2 Valmistele kamera.
Poista objektiivin suojus ja pidä kameraa tukevasti molemmin käsin, varo estämästä objektiivia, tarkennusapuvaloa tai mikrofonia. Käännä kameraa oikealla alhaalla olevan
z
kuvan mukaisesti, kun otat pystysuuntaisia kuvia (muotokuvia).
Suljinajat hidastuvat, kun valaistus on heikko; yhdysrakenteisen salaman (0 39) tai jalustan käyttö on suositeltavaa.
3 Rajaa valokuva.
Sijoita kohde kuvan keskelle.
8
4 Tarkenna.
Tarkenna painamalla laukaisin puoliväliin. Jos kohde on huonosti valaistu, tarkennusapuvalo (0 2) voi syttyä ja auttaa tarkentamisessa.
Jos kamera pystyy tarkentamaan, valittu tarkennusalue näkyy vihreällä korostuksella ja samalla kuuluu äänimerkki (äänimerkkiä ei kuulu, jos kohde liikkuu).
Jos kamera ei pysty tarkentamaan, tarkennusalue näkyy punaisena.
Kun laukaisin on painettu puoliväliin, näyttö näyttää puskurimuistiin tallennettavissa olevien kuvien lukumäärän (“r”; 0 13).
5 Ota kuva.
Paina laukaisin kevyesti pohjaan asti, jolloin suljin laukeaa ja kamera tallentaa valokuvan. Merkkivalo syttyy ja kuva näkyy näytöllä muutaman sekunnin ajan (kuva häviää näytöltä automaattisesti ja kamera on jälleen valmis ottamaan kuvan, kun laukaisin painetaan puoliväliin). Älä poista muistikorttia tai
poista tai irrota virtalähdettä, ennen kuin valo on sammunut ja tallennus on päättynyt.
Tarkennusalue
z
Puskurimuistin
kapasiteetti
Merkkivalo
9
A Automaattinen kasvotarkennus
Kamera tunnistaa ja tarkentaa automaattisesti kameraan katsoviin muotokuvakohteisiin (automaattinen kasvotarkennus). Jos kohteen havaitaan katsovan kameraan, näytöllä näkyy keltainen kaksoisraja (jos tunnistettuja kasvoja on useita tai enintään viisi, kamera valitsee n iistä lähimmän). Tarkenna keltaisella kaksoisrajalla
z
merkittyyn kohteeseen painamalla laukaisin puoliväliin. Raja häviää näytöstä, jos kamera ei enää havaitse kohdetta (koska tämä on esimerkiksi katsonut muualle).
A Elokuvan tallentaminen
Valokuvatilassa elokuvia ei voi tallentaa eikä elokuvan tallennuspainikkeen painamisella ole vaikutusta.
A Objektiivit, joissa on sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike
Objektiiveja, joissa on sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike, ei voi käyttää sisäänvedettyinä. Avaa ja vedä objektiivi ulos pitämällä sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike painettuna (q) ja kiertämällä samalla zoomausrengasta (w). Objektiivi voidaan vetää sisään ja zoomausrengas lukita painamalla sisäänvedettävän objektiivin painiketta ja kiertämällä rengasta vastakkaiseen suuntaan. Vedä objektiivi sisään ennen irrottamista. Varo painamasta sisäänvedettävä objektiivin painiketta, kun kiinnität tai irrotat objektiivia.
10
A Zoom-objektiivin käyttö
Lähennä kohde zoomausrenkaan avulla niin, että kohde täyttää suuremman osan kuvasta, tai loitonna kohdetta ja suurenna lopullisessa kuvassa näkyvää aluetta (valitse pidemmät polttovälit objektiiviin polttoväliasteikosta lähentääksesi kohdetta, ja valitse lyhyemmät polttovälit loitontaaksesi kohdetta).
Kuvan lähennys
Zoomausrengas
Kuvan loitonnus
A Autom. virrankatkaisu
Jos mitään toimintoja ei suoriteta noin kolmeenkymmeneen sekuntiin, näyttö sammuu ja virran merkkivalo (0 5) alkaa vilkkua. Kamera voidaan aktivoida uudelleen käyttämällä painikkeita, tilanvalitsinta tai muita kameran säätimiä. Jos mitään toimintoja ei suoriteta noin kolmeen minuuttiin sen jälkeen, kun näytöt ovat sammuneet, kamera sammuu automaattisesti.
A Katso myös
Katso tietoja kameran tarkentaessa ja sulkimen käytön yhteydessä kuuluvan äänimerkin vaimentamisesta sivulta 46.
z
11
❚❚ Kuvanottotavan valitseminen
Paina &-painiketta ja käytä monivalitsinta ja J-painiketta valitaksesi jonkin seuraavista kuvanottotavoista: Yksittäiskuva (kamera ottaa yhden kuvan joka kerta, kun laukaisinta painetaan), Sarjakuvaus (kamera tallentaa
z
enimmillään 5 kuvaa sekunnissa, kun laukaisinta pidetään pohjassa) ja
&-painike
Elektroninen (nopea) (kamera tallentaa kuvia suurilla nopeuksilla, kun laukaisinta pidetään pohjassa).
A Elektroninen (nopea)
Valitse kuvausnopeudeksi joko 10, 30 tai 60 kuvaa/s (0 44). Salama ei välähdä, kun Elektroninen (nopea) on käytössä. Oletusasetuksessa 10 kuvaa/s kamera ottaa 10 kuvaa sekunnissa (frames per second (fps)), kun laukaisin on painettuna ja kamera tarkentaa kohteeseen kuvan keskellä; kasvojentunnistus (0 10) ei ole käytettävissä. Kamera voi tallentaa jopa noin 13 kuvaa yhdessä sarjassa. Kuvausnopeuksilla 30 ja 60 kuvaa/s kasvojentunnistus on käytet tävissä, mutta tarkennus ja valotus määräytyvät kunkin sarjan ensimmäisen valokuvan arvojen mukaisiksi; yhdessä sarjassa tallennettavien kuvien määrä on noin 12.
A Sarjakuvaus
Salamaa käytettäessä kamera ottaa vain yhden kuvan, kun laukaisinta painetaan. Laske salama ennen kuvien ottamista.
A Kuvaaminen kuvanottotavoilla Elektroninen (nopea) ja Sarjakuvaus
Muistikortin merkkivalo syttyy, kun valokuvia tallennetaan muistikortille. Kuvausolosuhteista ja muistikortin kirjoitusnopeudesta riippuen tallennus saattaa kestää enimmillään minuutin. Jos akku tyhjenee, ennen kuin kaikki kuvat on tallennettu, laukaisin lukittuu ja jäljellä olevat kuvat siirretään muistikorttiin.
12
A Puskurin koko
Kamerassa on puskurimuisti väliaikaista tallennusta varten. Tämän ansiosta kuvaus voi jatkua samalla kun kuvia tallennetaan muistikortille. Voit ottaa jopa 100 valokuvaa peräkkäin. Huomaa kuitenkin, että kuvausnopeus hidastuu tai kuvaus keskeytyy, kun puskuri on täynnä. Nykyisillä asetuksilla puskurimuistiin mahtuvien kuvien arvioitu määrä näkyy silloin, kun laukaisin on painettuna puoliväliin (tämä lukumäärä on vain arvio ja se vaihtelee kuvausolosuhteista riippuen). Kuvassa näyttö silloin, kun puskurimuistissa on jäljellä tilaa noin 14 kuvalle.
z
13

Kuvien katseleminen

Näytä viimeisimmät valokuvat näytössä täyskoossa (täyskuvatoisto) painamalla K.
z
Näytä lisää kuvia painamalla 4- tai 2- painikkeita tai kiertämällä monivalitsinta.
Lähennä nykyisen kuvan keskustaan työntämällä W-säädintä ylös. Loitonna kuvaa työntämällä W-säädintä alas. Voit katsella useita kuvia työntämällä W-säädintä alaspäin, kun kuva näkyy kokokuvatilassa.
K-painike
W-säädin
Lopeta toisto ja palaa kuvaustilaan painamalla laukaisin puoliväliin.
A Katso myös
Lisätietoja valokuvan tietojen näyttämisestä ja piilottamisesta, katso sivu 6. Katso kuvaesityksen asetukset sivulta 44.
14
Kuvien poistaminen
Poista nykyinen kuva painamalla O. Huomaa, että valokuvia ei voi poistamisen jälkeen enää palauttaa.
1 Näytä valokuva.
Näytä valokuva, jonka haluat poistaa, edellisen sivun ohjeiden mukaisesti.
2 Poista valokuva.
Paina O. Näyttöön tulee vahvistusikkuna; paina uudelleen O poistaaksesi kuvan ja palataksesi toistoon tai paina K poistuaksesi poistamatta kuvaa.
O-painike
z
A Useiden kuvien poistaminen
Toistovalikon (0 44) Poista-vaihtoehdon avulla voidaan poistaa valitut kuvat, kaikki kuvat, valittuina päivinä otetut kuvat tai aiemmin poistettavaksi valitut kuvat.
15

Valokuvavalitsin-tila

8
Valitse Valokuvavalitsin-tila, kun haluat kaapata muotokuvakohteen kasvoilla ohikiitävän ilmeen tai muun vaikeasti ajoitettavan kuvan, kuten ryhmäkuvan juhlissa. Aina kun suljin vapautetaan, kamera valitsee automaattisesti parhaan kuvan ja neljä parasta kuvaehdokasta sommittelun ja liikkeen mukaan.
8
A Käytettävissä olevat asetukset
Tietoa Valokuvavalitsintilassa käytettävissä olevista vaihtoehdoista saat sivulta 32.

Kuvaaminen Valokuvavalitsin-tilassa

1 Valitse Valokuvavalitsin-tila.
Kierrä tilanvalitsin asentoon y.
16
Tilanvalitsin
2 Rajaa valokuva.
Pidä kameraa sivun 8 kuvan mukaisesti ja sommittele kuva siten, että kohde on kuvan keskellä.
3 Aloita valokuvien puskurointi.
Tarkenna painamalla laukaisin puoliväliin (0 9). Kun kamera alkaa tallentaa kuvia puskurimuistiin, näytöllä näkyy kuvake. Kamera tarkentaa jatkuvasti huomioimalla kohteen etäisyyden muutokset tarkennusalueella, kun laukaisin on painettu puoliväliin.
Tarkennusalueen
haarukointi
A Puskurointi
Puskurointi alkaa, kun laukaisin on painettu puoliväliin ja päättyy noin 90 sekunnin kuluttua tai kun laukaisin painetaan pohjaan.
8
Tarkenna painamalla
laukaisin puoliväliin
Puskurointi
Laukaisin painettuna
pohjaan
Kuvaus päättyy
17
4 Ota kuva.
Paina laukaisin kevyesti pohjaan. Kamera vertaa puskuriin ennen laukaisimen painamista ja sen jälkeen tallennettuja kuvia ja valitsee niistä viisi, jotka kopioidaan muistikortille. Huomaa, että tämä voi kestää hetken. Paras kuva näkyy näytössä, kun tallennus on valmis.
8
A Valokuvavalitsin-tila
Kamera valitsee automaattisesti kuvausohjelman, joka sopii kohteelle (automaattinen kuvausohjelma; 0 7). Elokuvia ei voi tallentaa eikä elokuvan tallennuspainikkeen painamisella ole vaikutusta. Salamaa ei voi käyttää.
18

Kuvien katseleminen

Näytä Valokuvavalitsin-tilassa otettuja valokuvia (0 14; Valokuvavalitsin-tilassa otetuissa kuvissa näkyy y-kuvake) painamalla K-näppäintä ja käyttämällä monivalitsinta. Valokuvavalitsimen tallentamasta viidestä kuvasta vain parhaat näytetään (näytä seuraava kuva työntämällä monivalitsinta oikealle, kamera ohittaa parhaat kuvaehdokkaat sillä seurauksella, että seuraavaksi näytettävän kuvan tiedostonumero ei ole välittömästi nykyisestä kuvasta seuraava). Lopeta toisto ja palaa kuvaustilaan painamalla laukaisin puoliväliin.
Parhaan kuvan valitseminen
Valokuvavalitsimella otetun valokuvan näkyessä voit valita parhaan kuvan painamalla J. Näytä sarjan muut kuvat valitsemalla 4 tai 2 ja valitse paras kuva painamalla J. Palaa normaaliin toistoon painamalla K.
K-painike
8
19
Kuvien poistaminen
Paina O, kun Valokuvavalitsimella otettu valokuva on näytössä ja näyttöön ilmestyy vahvistusikkuna. Poista paras valokuva sekä neljä parasta ehdokasta painamalla uudelleen O tai poistu poistamatta kuvia painamalla K. Huomaa, että valokuvia ei voi poistamisen jälkeen enää palauttaa.
8
A Yksittäisten valokuvien poistaminen
Painamalla O, kun parhaiden kuvien valintaikkuna (0 19) on näkyvissä, näyttöön saadaan seuraavat vaihtoehdot. Valitse korostamalla vaihtoehto monivalitsimen avulla ja painamalla J.
Tämä kuva: Poista nykyinen kuva (huomaa, että
parhaaksi valittua kuvaa ei voi poistaa).
Kaikki paitsi paras kuva: Poista kaikki sarjan kuvat parhaaksi valittua kuvaa
lukuun ottamatta.
Näyttöön tulee vahvistusvalintaikkuna. Poista valitut kuvat korostamalla
Kyllä ja painamalla J.
O-painike
20

Elokuvatila

y
Tallenna high-definition (HD) -elokuvia tai hidastuselokuvia (0 24) valitsemalla Elokuvatila ja käyttämällä elokuvan tallennuspainiketta.
D 0 -kuvake
0 -kuvake osoittaa, että elokuvia ei voida tallentaa.
A Käytettävissä olevat asetukset
Tietoa elokuvatilassa käytettävissä olevista vaihtoehdoista saat sivulta 32.

HD-elokuva

Tallentaa äänielokuvia kuvasuhteella 16 : 9.
y
1 Valitse elokuvatila.
Kierrä tilanvalitsin asentoon 1. HD­elokuvan rajain kuvasuhteella 16 : 9 tulee näyttöön.
Tilanvalitsin
2 Rajaa aloitusotos.
Pidä kameraa sivun 8 kuvan mukaisesti, rajaa aloitusotos siten, että kohde on kuvan keskellä.
A Valotustila
Kamera valitsee oletusarvoisesti automaattisesti kuvausohjelman, joka sopii kohteelle (automaattinen kuvausohjelma; 0 7).
A Katso myös
Katso avaus-/himmennys- ja kuvakoon sekä -nopeuden aset ukset sivulta 45.
21
3 Käynnistä tallennus.
Aloita tallentaminen painamalla elokuvan tallennuspainiketta. Tallennuksen ilmaisin, kulunut aika ja käytettävissä oleva aika näkyvät tallennuksen ollessa käynnissä.
A Äänen tallennus
Varo peittämästä mikrofonia ja huomaa, että sisäänrakennettu mikrofoni voi tallentaa kamerasta tai objektiivista lähteviä ääniä. Kameran oletusarvona on jatkuva tark ennus.
y
Kuvausvalikon vaihtoehto Elokuvan ääniasetukset sisältää sisäänrakennetun
mikrofonin asetukset herkkyyttä ja tuulikohinaa varten.
4 Lopeta tallennus.
Lopeta tallennus painamalla elokuvan tallennuspainiketta uudelleen. Tallennus päättyy automaattisesti, kun maksimipituus on saavutettu, muistikortti on täynnä, valitaan toinen tila, objektiivi irrotetaan tai kamera kuumenee (0 ix).
A Maksimipituus
HD-elokuvien enimmäiskoko on 4 Gt ja enimmäispituus 20 minuuttia. Huomaa, että muistikortin kirjoitusnopeudesta riippuen kuvaaminen voi päättyä ennen kyseisen pituuden saavuttamista (0 50).
Elokuvan tallennuspainike
Tallennuksen ilmaisin/ kulunut aika
Käytettävissä oleva aika
A Valotuksen lukitus
Muissa valotustiloissa kuin h Autom. kuvausohjelma -vaihtoehdossa valotus lukittuu, kun A-painiketta (monivalitsin ylös) painetaan.
22
❚❚ Valokuvien ottaminen HD-elokuvan tallentamisen aikana
Ota valokuva painamalla laukaisin kokonaan alas keskeyttämättä HD­elokuvan tallennusta. Elokuvan tallennuksen aikana otettujen valokuvien kuvasuhde 16 : 9.
A Kuvien ottaminen elokuvan tallentamisen aikana
Kunkin elokuvaotoksen yhteydessä voidaan ottaa enintään 15 valokuvaa. Huomaa, että valokuvia ei voida ottaa hidastuselokuvien yhteydessä.
❚❚ Elokuvan tyypin valitseminen
Valitse teräväpiirto- tai hidastustallennus painamalla & ja valitse seuraavista vaihtoehdoista käyttämällä monivalitsinta ja J:
HD-elokuva: Tallenna HD-elokuvia.
Hidastus: Tallenna hidastuselokuvia (0 24).
D Elokuvien tallentaminen
Näytöissä ja lopullisessa elokuvassa voi esiintyä välkyntää, juovia tai vääristymiä, jotka johtuvat loistelampuista, elohopeahöyry- tai natriumlampuista tai siitä, että kamera on panoroitu vaakasuunnassa tai kohde liikkuu nopeasti kuva-alan poikki (välkyntää ja juovaisuutta voidaan vähentää valitsemalla vaihtoehto Välkynnänvähennys, joka vastaa käytettävää virtalähdettä; 0 46). Kirkkaat valonlähteet saattavat jättää jälkikuvia, kun kameraa panoroidaan. Näkyvissä saattaa olla myös epäselviä reunoja, väriaberraatiota, moiré­ilmiötä ja kirkkaita pisteitä. Kun tallennat elokuvia, vältä kameran kohdistamista aurinkoon tai muihin voimakkaisiin valonlähteisiin. Jos tätä varotoimea ei noudateta, kameran sisäiset virtapiirit voivat vahingoittua.
&-painike
y
23

Hidastus

Tallenna äänettömiä elokuvia kuvasuhteella 8 : 3. Elokuvat tallennetaan 400 kuvaa/s ja ne toistetaan 30 kuvaa/s.
1 Valitse elokuvatila.
Kierrä tilanvalitsin asentoon 1.
y
2 Valitse hidastustila.
Valitse Hidastus painamalla & ja käyttämällä monivalitsinta ja J- painiketta. Hidastuselokuvan rajain kuvasuhteella 8 : 3 tulee näyttöön.
3 Rajaa aloitusotos.
Pidä kameraa sivun 8 kuvan mukaisesti, rajaa aloitusotos siten, että kohde on kuvan keskellä.
Tilanvalitsin
&-painike
24
4 Käynnistä tallennus.
Käynnistä tallentaminen painamalla elokuvan tallennuspainiketta. Tallennuksen ilmaisin, kulunut aika ja käytettävissä oleva aika näkyvät tallennuksen ollessa käynnissä. Kamera tarkentaa kuvan keskellä olevaan kohteeseen. Kasvojentunnistus (0 10) ei ole käytettävissä.
Elokuvan tallennuspainike
Tallennuksen ilmaisin/ kulunut aika
Käytettävissä oleva aika
5 Lopeta tallennus.
Lopeta tallennus painamalla elokuvan tallennuspainiketta uudelleen. Tallennus päättyy automaattisesti, kun maksimipituus on saavutettu, muistikortti on täynnä, valitaan toinen tila, objektiivi irrotetaan tai kamera kuumenee (0 ix).
A Maksimipituus
Enimmäistallennuskapasiteetti on 5 sekuntia tai 4 Gt. Huomaa, että kuvaaminen voi muistikortin kirjoitusnopeudesta riippuen päättyä ennen tämän pituuden saavuttamista (0 50).
A Valotustila
Hidastettujen elokuvatallennusten oletuksena valotustila on P Ohjelmoitu automatiikka (0 44). h Autom. kuvausohjelma ei ole käytettävissä
hidastetussa elokuvatilassa.
A Katso myös
Katso kuvausnopeusasetukset sivulta 44.
y
25

Elokuvien katseleminen

Täyskuvatoistossa elokuvat on merkitty 1-kuvakkeella (0 14). Aloita toisto painamalla J.
Elokuvan toistoilmaisin/Nykyinen kohta/
1-kuvake/Pituus
y
Opas
Voit suorittaa seuraavat toimenpiteet:
Tehtävä Käytä Kuvaus
kokonaispituus
Äänenvoimakkuus
Pysäytys
Eteenpäin/taaksepäin
Äänenvoimakkuuden
säätäminen
Täyskuvatoistoon
palaaminen
Kuvaustilaan
palaaminen
26
Toisto
Pysäyttää toiston.
Jatkaa toistoa, kun elokuva on pysäytetty, tai kun sitä kelataan
J
eteenpäin/taaksepäin. Kelaa taaksepäin painamalla 4,
eteenpäin painamalla 2. Jokainen painallus lisää nopeutta, 2× -> 5× -> 10× -> 15×. Jos toisto keskeytetään,
/
elokuva kelaa eteen- tai taaksepäin kuva kerrallaan. Kelaa jatkuvasti taaksepäin tai eteenpäin pitämällä painettuna. Toiston ollessa keskeytettynä voit kelata eteen- ja taaksepäin myös kiertämällä monivalitsinta.
Lisää äänenvoimakkuutta työntämällä
W
ylös, vähennä työntämällä alas.
Poistu täyskuvatoistosta painamalla 1-
/K
tai K.
Poistu kuvaustilaan painamalla laukaisin puoliväliin.
Elokuvien poistaminen
Poista nykyinen elokuva painamalla O. Näyttöön tulee vahvistusvalintaikkuna. Poista elokuva painamalla O uudelleen tai poistu poistamatta elokuvaa painamalla K.
Elokuvia ei voi poistamisen jälkeen enää palauttaa.
O-painike
y
27

Liikkuva kuva -tila

9
Tallenna lyhyitä elokuvavinjettejä valokuvien kanssa valitsemalla Liikkuva kuva -tila. Aina kun suljin vapautetaan, kamera tallentaa valokuvan ja noin sekunnin verran videokuvaa. Kun tuloksena syntyvä Liikkuva kuva näytetään kameralla, elokuva toistetaan hidastettuna noin 2,5 sekuntiin, jonka jälkeen näkyy valokuva.
9
A Käytettävissä olevat asetukset
Tietoja Liikkuva kuva- tilassa käytettävissä olevista vaihtoehdoista saat sivulta 32.

Kuvaaminen Liikkuva kuva -tilassa

1 Valitse Liikkuva kuva -tila.
Kierrä tilanvalitsin asentoon z.
28
Tilanvalitsin
2 Rajaa kuva.
Pidä kameraa sivun 8 kuvan mukaisesti ja sommittele kuva siten, että kohde on kuvan keskellä.
3 Aloita puskurointi.
Tarkenna painamalla laukaisin puoliväliin (0 9). Kun kamera alkaa tallentaa videoaineistoa puskurimuistiin, näytöllä näkyy kuvake.
4 Ota kuva.
Paina laukaisin kevyesti pohjaan. Kamera tallentaa valokuvan yhdessä noin sekunnin pituisen videokuvan kanssa aloittaen ennen laukaisimen painamista ja lopettaen sen jälkeen. Huomaa, että tämä voi kestää hetken. Tallentamisen jälkeen valokuva näkyy muutaman sekunnin ajan.
9
29
A Puskurointi
Puskurointi alkaa, kun laukaisin on painettu puoliväliin ja päättyy noin 90 sekunnin kuluttua tai kun laukaisin painetaan pohjaan.
Tarkenna
painamalla
laukaisin puoliväliin
Puskurointi
Laukaisin painettuna
pohjaan
❚❚ Teeman valitseminen
Valitse elokuvan taustamusiikki painamalla & ja valitse sitten monivalitsimen ja J-painikkeen avulla Kauneus, Aallot,
9
Rentoutuminen tai Hellyys.
&-painike
A Liikkuva kuva -tila
Oletusasetuksena kamera valitsee automaattisesti kuvausohjelman, joka sopii kohteelle (automaattinen kuvausohjelma; 0 7). Reaaliaikaista ääntä ei tallenneta. Elokuvia ei voi tallentaa käyttämällä elokuvan tallennuspainiketta eikä salamaa voi käyttää.
Kuvaus
päättyy
30

Liikkuvien kuvien näyttäminen

Näytä Liikkuva kuva painamalla K ja käyttämällä monivalitsinta (0 14; Liikkuvat kuvat on merkitty z-kuvakkeella). Jos painat J liikkuvan kuvan näkyessä, elokuvaosaa toistetaan hidastettuna noin 2,5 sekunnin ajan, minkä jälkeen näytetään kuva. Taustaraitaa soitetaan noin 10 sekunnin ajan. Lopeta toisto ja palaa kuvaustilaan painamalla laukaisin puoliväliin.
Liikkuvien kuvien poistaminen
Poista nykyinen Liikkuva kuva painamalla O. Näyttöön tulee vahvistusvalintaikkuna. Poista valokuva ja elokuva ja palaa toistoon painamalla O uudelleen tai poistu poistamatta tiedostoa painamalla K.
Liikkuvia kuvia ei voi poistamisen jälkeen enää palauttaa.
K-painike
9
O-painike
31

Käytettävissä olevat asetukset

7
Seuraavassa taulukossa luetellaan, mitä asetuksia voi säätää kussakin tilassa.
❚❚ Valokuvatila/Valokuvavalitsin-tila
Valokuvatila Valokuvavalitsin-tila
h P S A M h P S A M
zzzzzz
z 2z 2z 2z 2—
7
Valotustila
Kuvanlaatu zzzzzz Kuvakoko zzzzzz Sarjakuvaus zzzzz Kuvausnopeus —————— Elokuva-asetukset —————— Mittaus z 2z 2z 2z 2— Valkotasapaino zzzz ISO-herkkyys z 2z 2z 2z 2— Picture Control zzzz
Kuvausvalikko
Väriavaruus zzzzzz Aktiivinen D-Lighting zzzz Kohinan väh., pitkä val. z 2z 2z 2z 2z 2— Kohinan väh., suuri ISO zzzzzz Avaus/himmennys —————— Elokuvan ääniasetukset —————— Ajastettu kuvaus z 2z 2z 2z 2— Tärinänvaimennus Tarkennustila z 2z 2z 2z 2— Tarkennusaluetila z 4z 4z 4z 4— Autom. kasvotarkennus z 4z 4z 4z 4— Yhd.rak. tark.apuvalo zzzzzz Salaman korjaus
1
3
5
32
Valotustila
Tarkennusalueen valinta zzzz Joustava ohjelma z ————
Muut asetukset
Valotuksen lukitus zzz—— Tarkennuksen lukitus zzzz Itselaukaisin z 2z 2z 2z 2z 2— Valotuksen korjaus z 2z 2z 2—— Salamatila z 2z 2z 2z 2z 2— Elokuvatila —————— Teema ——————
1 P Ohjelmoitu automatiikka tulee valituksi automaattisesti, kun
Elektroninen (nopea) on valittu kohdassa Sarjakuvaus.
2 Ei käytettävissä, kun Elektroninen (nopea) on valittu kohdassa
Sarjakuvaus.
3 Vain VR-objektiivit. 4 Ei käytettävissä, jos kuvausnopeudeksi on valittu 10 kuvaa/s, kun
Elektroninen (nopea) on valittu kohdassa Sarjakuvaus.
5 Käytettävissä vain, kun yhdysrakenteinen salama on kohotettuna.
1
Valokuvatila Valokuvavalitsin-tila
h P S A M h P S A M
7
33
❚❚ Elokuvatila/Liikkuva kuva -tila
Valotustila Kuvanlaatu ——————————
Kuvakoko —————————— Sarjakuvaus —————————— Kuvausnopeus z 2z 2z 2z 2————— Elokuva-asetukset z 1z 1z 1z 1z 1————— Mittaus z 1z 1z 1z 1— zzzz Valkotasapaino zzzzzzzz ISO-herkkyys zzzzzzzz Picture Control zzzzzzzz
Kuvausvalikko
Väriavaruus —————————— Aktiivinen D-Lighting —————————— Kohinan väh., pitkä val. ——————————
7
Kohinan väh., suuri ISO z 1zzzzzzzzz Avaus/himmennys z 1z 1z 1z 1z 1————— Elokuvan ääniasetukset z 1z 1z 1z 1z 1————— Ajastettu kuvaus —————————— Tärinänvaimennus Tarkennustila zzzz————— Tarkennusaluetila z 1z 1z 1z 1— zzzz Autom. kasvotarkennus z 1z 1z 1z 1— zzzz Yhd.rak. tark.apuvalo —————zzzzz Salaman korjaus ——————————
Elokuvatila Liikkuva kuva -tila
h P S A M h P S A M
3
z 1zzzzzzzzz
34
Valotustila Tarkennusalueen valinta z 1z 1z 1z 1— zzzz
Joustava ohjelma ——————————
Muut asetukset
Valotuksen lukitus zzz——zzz Tarkennuksen lukitus zzzzzzzz Itselaukaisin z 1zzzz————— Valotuksen korjaus zzz——zzz Salamatila —————————— Elokuvatila z 1zzzz————— Teema —————zzzzz
1 HD-elokuva valittu elokuvatilassa. 2 Hidastus valittu elokuvatilassa. 3 Vain VR-objektiivit.
Elokuvatila Liikkuva kuva -tila
h P S A M h P S A M
7
35

Lisää valokuvauksesta

t

Itselaukaisimen ja kauko-ohjaimen käyttötilat

Itselaukaisinta ja lisävarusteena saatavaa ML-L3-kauko-ohjainta (0 48) voidaan käyttää vähentämään kameran tärinää tai omakuvien ottamiseen. Seuraavat vaihtoehdot ovat käytettävissä:
OFF Pois
c 10 s b 5 s a 2 s
Viivästetty
"
kaukolaukaisu Nopea
#
kaukolaukaisu
Itselaukaisin ja kauko-ohjain ovat pois käytöstä. Suljin laukeaa, kun kameran laukaisinta painetaan.
Suljin laukeaa 2, 5 tai 10 sekunnin kuluttua siitä, kun laukaisin on painettu pohjaan. Vähennä kameran tärähdystä valitsemalla omakuviin 2 s, 5 s tai 10 s.
Suljin laukeaa 2 s sen jälkeen, kun valinnaisen ML-L3­kauko-ohjaimen laukaisinta on painettu.
Suljin laukeaa sen jälkeen, kun valinnaisen ML-L3-kauko­ohjaimen laukaisinta on painettu.
A Ennen kauko-ohjaimen käytön aloittamista
Ennen kuin käytät kauko-ohjainta ensimmäisen kerran, poista muovinen
t
paristojen eristeliuska.
1 Kiinnitä kamera jalustalle.
Kiinnitä kamera jalustalle tai muulle tukevalle, tasaiselle alustalle.
2 Näytä itselaukaisimen asetukset.
Näytä itselaukaisimen asetukset valitsemalla 4 (E).
36
3 Valitse haluamasi vaihtoehto.
Korosta haluamasi vaihtoehto käyttämällä monivalitsinta ja paina J.
4 Sommittele kuva uudelleen ja ota kuva.
Itselaukaisintila: Tarkenna painamalla laukaisin puoliväliin ja paina sitten laukaisin pohjaan. Itselaukaisimen merkkivalo alkaa vilkkua ja äänimerkki kuulua. Valo lakkaa vilkkumasta kaksi sekuntia ennen kuvan ottamista ja äänimerkki kuuluu useammin.
Kauko-ohjaintila: tähtää ML-L3 kameran infrapunavastaanottimeen (0 2) ja paina ML-L3:n laukaisinta (seiso enintään viiden metrin päässä). Viivästetyn kaukolaukaisun tilassa itselaukaisimen merkkivalo palaa noin kahden sekunnin ajan ennen kameran laukeamista. Nopean kaukolaukaisun tilassa itselaukaisimen merkkivalo vilkkuu, kun kamera on lauennut.
t
37
Huomaa, että ajastin ei välttämättä käynnisty tai kuvaa ei oteta, jos kamera ei kykene tarkentamaan, tai muissa tilanteissa, joissa suljinta ei pystytä laukaisemaan. Itselaukaisin- ja kauko-ohjaintilat peruutetaan sammuttamalla kamera. Kauko-ohjaintilat peruuntuvat automaattisesti, jos mitään toimintoa ei suoriteta noin viiteen minuuttiin sen jälkeen, kun tila on valittu vaiheessa 3.
A Elokuvatila
Itselaukaisintilassa ajastin käynnistetään ja pysäytetään painamalla laukaisimen sijaan elokuvan tallennuspainiketta. Kauko-ohjaintilassa ML-L3:n laukaisin toimii elokuvan tallennuspainikkeena.
A Yhdysrakenteisen salaman käyttäminen
Työnnä salaman ponnautusvipua nostaaksesi salaman ennen kuvaamista. Kuvaus keskeytetään, jos salama nostetaan, kun itselaukaisimen tai viivästetyn kaukolaukaisimen ajastimen aika kuluu.
Kauko-ohjaintilassa salama alkaa latautua, kun kamera odottaa signaalia kauko-ohjaimesta. Kamera reagoi ainoastaan kauko-ohjaimen laukaisimeen, kun salama on latautunut. Jos punasilmäisyyden vähennystä (0 39) käytetään nopean kaukolaukaisun tilassa, suljin laukeaa noin sekunnin kuluttua punasilmäisyyden vähennysvalon syttymisestä.
t
Viivästetyn kaukolaukaisun tilassa on noin kahden sekunnin viive sen jälkeen kun kauko-ohjaimen laukaisinta on painettu; punasilmäisyyden vähennysvalo syttyy sen jälkeen noin sekunnin ajaksi ennen sulkimen laukaisemista.
A Jalustan kiinnitysvälike
Kun kamera on asennettu jalustalle (0 49), estä suurten objektiivien liittimien joutuminen kosketuksiin jalustan pään kanssa käyttämällä valinnaista jalustan TA-N100-kiinnitysvälikettä.
A Katso myös
Katso vaihtoehdot, joiden perusteella kamera odottaa signaalia kauko­ohjaimelta ja antaa äänimerkin, joka kuuluu itselaukaisimen tai kauko­ohjaimen käytön yhteydessä sivulta 46.
38

Yhdysrakenteinen salama

Käyttääksesi salamaa nosta se työntämällä salaman ponnautusvipua ja valitsemalla sitten salamatila seuraavalla sivulla kuvatulla tavalla. Lataaminen alkaa, kun salama nostetaan; kun lataus on valmis, salaman valmiusilmaisin (I) näkyy, kun laukaisin painetaan puoliväliin.
Salama välähtää jokaisen otetun valokuvan
N Täytesalama
Punasilmäisyyden
NY
vähennys
Punasilmäisyyden
NYp
vähennys + täsmäys pitkiin suljinaikoihin
Täytesalama + täsmäys
Np
pitkiin suljinaikoihin
Jälkiverhon täsmäys + täsmäys pitkiin
Nr
suljinaikoihin
Jälkiverhon täsmäys
Nq
kohdalla. Käytä, kun kohde on huonosti valaistu tai ”kirkastamaan” (valaisemaan) taustavalaistujen kohteiden varjoja.
Punasilmäisyyden vähennysvalo syttyy ennen kuin salama välähtää vähentäen ”punasilmäisyyttä”, joka aiheutuu valon heijastumisesta kohteen verkkokalvoilta.
Yhdistää punasilmäisyyden vähennyksen pitkiin valotusaikoihin taustan yksityiskohtien vangitsemiseksi yöllä tai hämärässä. Käytä muotokuviin, joiden taustana on yömaisema.
Yhdistää täytesalaman pitkään valotusaikaan heikosti valaistun taustan yksityiskohtien vangitsemiseksi.
Yhdistää jälkiverhon täsmäyksen (ks. alla) pitkään valotusaikaan heikosti valaistun taustan yksityiskohtien vangitsemiseksi.
Kun muissa tiloissa salama välähtää kun suljin aukeaa, jälkiverhon täsmäyksessä salama välähtää juuri ennen sulkimen sulkeutumista luoden valosta muodostuvia virtoja, jotka näyttävät seuraavan liikkuvia valonlähteitä.
Salaman ponnautusvipu
t
39
Salamatilan valitseminen
1 Näytä salamatilan vaihtoehdot.
Paina monivalitsinta alas näyttääksesi luettelon salamatiloista. Käytettävissä olevat tilat riippuvat valotustilasta (0 44).
NY Punasilmäisyyden vähennys NY Punasilmäisyyden vähennys
NY Punasilmäisyyden vähennys
Nq
t
2 Valitse salamatila.
Korosta haluamasi salamatila (0 39) käyttämällä monivalitsinta ja paina J- painiketta valitaksesi.
N Täytesalama N Täytesalama
N Täytesalama
h P, A
S, M
Jälkiverhon täsmäys
NYp
Np Täsmäys pitkiin suljinaikoihin
Nr
Punasilmäisyyden vähennys + täsmäys pitkiin suljinaikoihin
Jälkiverhon täsmäys + täsmäys pitkiin suljinaikoihin
40
A Yhdysrakenteisen salaman laskeminen
Säästä virtaa, kun salama ei ole käytössä, painamalla sitä varovasti alaspäin kunnes salpa napsahtaa paikalleen. Älä käytä voimaa. Tämän ohjeen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tuotteen toimintahäiriön.
A Yhdysrakenteisen salaman käyttäminen
Yhdysrakenteista salamaa voidaan käyttää ainoastaan valokuvatilassa. Jos salama laukaistaan useita kertoja peräkkäin, salama ja laukaisin voidaan väliaikaisesti poistaa käytöstä salaman suojelemiseksi. Kuvaamiseen voidaan palata pienen tauon jälkeen.
Lähellä kameraa olevat kohteet voivat ylivalottua kuvattaessa salaman kanssa suurilla ISO-herkkyyksillä.
Välttääksesi vinjetointia poista vastavalosuojat ja kuvaa vähintään 0,6 metrin etäisyydeltä. Jotkin objektiivit voivat aiheuttaa vinjetointia suuremmilla etäisyyksillä tai peittää punasilmäisyyden vähennysvaloa häiriten punasilmäisyyden vähennystä; lisätietoja saat vierailemall a Nikonin verkkosivuilla. Seuraavissa kuvissa esitetään vinjetoinnin vaikutus, joka aiheutuu objektiivin heittämistä varjoista, kun yhdysrakenteinen salama on käytössä.
Varjo Varjo
A Katso myös
Tietoja salaman voimakkuuden säätämisestä löydät kohdasta Salaman korjaus (0 45).
t
41

Valikoiden käyttö

U
Useimpia kuvaus-, toisto- ja asetusvaihtoehtoja voidaan säätää kameran valikoiden kautta. Näytä valikot painamalla G-painiketta.
Välilehdet
Valitse seuraavista valikoista:
K Toistovalikko (0 44) B Asetusvalikko (0 46) C y 1 z Kuvausvalikko (0 44)
Valikkovaihtoehdot
Nykyisen valikon vaihtoehdot.
U
Liukukytkin näyttää nykyisen valikon kohdan.
G-painike
42
❚❚ Valikoiden käyttö
Selaa valikoita monivalitsimen avulla.
Monivalitsin
1 Paina 1 tai 3 valitaksesi välilehden ja paina sitten 2
näyttääksesi valikkokohteet.
2 Korosta valikkokohde ja paina 2 näyttääksesi vaihtoehdot.
3 Korosta haluamasi vaihtoehto ja valitse se painamalla J.
U
Huomaa: listan vaihtoehdot voivat vaihdella kameran asetusten mukaan. Harmaana näkyvät valikon kohdat eivät ole käytettävissä (0 32).
Voit sulkea valikot ja palata kuvaustilaan painamalla laukaisimen puoliväliin (0 9).
43
❚❚ Toistovalikon asetukset
Poista Poista useita kuvia. Kuvaesitys Näytä elokuvia ja valokuvia kuvaesityksenä.
Käännä pystykuvat
DPOF-tulostustilaus Luo digitaalisia tulostustilauksia. Suojaa Suojaa kuvia vahingossa tapahtuvalta poistamiselta. Luokittelu Luokittele kuvia.
D-Lighting
Muuta kokoa Luo valituista kuvista pieniä kopioita. Rajaa Luo valituista kuvista rajattuja kopioita.
Muokkaa elokuvaa
Kääntää toiston aikana pystykuvat kameran näytössä katselua varten.
Kirkastaa pimeiden tai taustavalaistujen kuvien varjoja luoden retusoidun kopion, joka tallennetaan erikseen muuttamattomasta alkuperäisestä.
Luo elokuvista kopioita, joista ei-toivottu materiaali on leikattu pois.
❚❚ Kuvausvalikon asetukset
Nollaa kuvausasetukset
Valotustila Valitse kameran tapa säätää suljinaika ja aukko.
U
Kuvanlaatu Valitse tiedostomuoto ja pakkaussuhde. Kuvakoko Valitse uusien valokuvien koko. Sarjakuvaus Ota kuvia yksi kerrallaan tai sarjana. Kuvausnopeus Valitse hidastuselokuvien kuvataajuus (0 24).
Nollaa kuvausasetukset oletusarvoihin.
44
Elokuva-asetukset Valitse HD-elokuvan kuvakoko ja kuvataajuus (0 21). Mittaus Valitse kameran valotuksenmittaustapa. Valkotasapaino Säädä eri valaistustyyppien asetukset. ISO-herkkyys Säädä kameran herkkyys valolle. Picture Control Valitse kameran kuvankäsittelytapa. Mukaut. Picture
Control Väriavaruus Valitse uusien valokuvien väriavaruus. Aktiivinen
D-Lighting Kohinan väh., pitkä
val. Kohinan väh., suuri
ISO Avaus/himmennys Kuvaa HD-elokuvia avaus-/himmennys-tehosteilla. Elokuvan
ääniasetukset Ajastettu kuvaus Ota valokuvia esivalitulla nopeudella.
Tärinänvaimennus
Tarkennustila Valitse, kuinka kamera tarkentaa. Tarkennusaluetila Valitse tarkennusalueen valintatapa. Autom.
kasvotarkennus Yhd.rak.
tark.apuvalo Salaman korjaus Säädä salaman tehoa.
Luo mukautettuja Picture Control -määrityksiä.
Vältä valoalueiden ja varjojen yksityiskohtien katoaminen.
Vähennä kohinaa pitkällä valotusajalla.
Vähennä kohinaa suurilla ISO-herkkyyksillä.
Valitse äänentallennusasetukset.
Säädä tärinänvaimennuksella varustettujen objektiivien asetukset.
Ota automaattinen kasvotarkennus käyttöön tai poista käytöstä.
Säädä yhdysrakenteista tarkennusapuvaloa.
U
45
❚❚ Asetusvalikon vaihtoehdot
Nollaa alkuasetukset Nollaa asetusvalikon vaihtoehdot oletusarvoihin. Alusta muistikortti Alusta muistikortti.
Laukaisu muistikortitta
Aloitusnäyttö Näytä tervetulotoivotus käynnistettäessä. Näytön kirkkaus Säädä näytön kirkkautta. Ruudukon näyttö Näytä rajausruudukko. Ääniasetukset Valitse kuvauksen aikana kuuluvat äänet. Autom. virrankatkaisu Valitse automaattisen virrankatkaisun viive.
Kauko-ohj. odotusaika
Määritä AE-L/AF-L-pain. Valitse 1 (A) -painikkeen toiminto.
AE-lukitus laukaisimella
Ohjaus HDMI-laitteella
Välkynnänvähennys Vähennä välkyntää tai juovaisuutta. Nollaa tied. numerointi Nollaa tiedostojen numerointi.
U
Aikavyöhyke ja pvm. Aseta kameran kellon aika. Kieli (Language) Valitse kameran näyttöjen kieli. Autom. kuvan kääntö Tallenna kameran asento kuviin.
Pikselikartoitus
Laiteohjelman versio Näytä nykyinen laiteohjelmaversio.
Salli sulkimen laukaiseminen, kun kamerassa ei ole muistikorttia.
Valitse aika, jonka kamera odottaa signaalia kauko­ohjaimelta.
Valitse, lukittuuko valotus, kun laukaisin painetaan puoliväliin.
Valitse, voidaanko kauko-ohjaimen HDMI-CEC­laitteita, joihin kamera on yhdistetty, käyttää kameran ohjaamiseen.
Tarkista ja optimoi kameran kuvakenno ja kuvaprosessorit.
46

Tekniset lisätiedot

n
Tässä osassa kerrotaan yhteensopivista lisätarvikkeista, kameran puhdistamisesta ja säilytyksestä sekä siitä, miten pitää toimia, jos kamerassa näkyy virheilmoitus tai jos kameraa käytettäessä ilmenee ongelmia.

Valinnaiset varusteet

Tätä käyttöopasta laadittaessa kameraan olivat saatavissa seuraavat lisävarusteet.
Objektiivit 1-bajonetilla varustettu objektiivi Bajonettisovitin
Bajonettisovitin FT1
n
47
Virtalähteet•Litiumioniakku EN-EL20 (0
Kauko­ohjaimet
Ohjelmisto Capture NX 2: täydellinen valokuvien muokkauspaketti, jolla
n
lähikauppiailta ja valtuutetuilta Nikon-huoltoedustajilta.
Akkulaturi MH-27 (0 71): Lataa EN-EL20-akut.
Virtaliitäntä EP-5C, verkkolaite EH-5b: Nämä lisävarusteet toimivat
kameran kestävinä virtalähteinä (myös EH-5a- ja EH-5­verkkolaitteita voidaan käyttää). EP-5C-virtaliitäntä tarvitaan kameran liittämiseksi EH-5b-, EH-5a- tai EH-5­verkkolaitteisiin, katso lisätietoja sivulta 51.
Langaton ML-L3-kauko-ohjain (0 36): ML-L3 toimii 3 V:n CR2025­paristolla.
Paina paristotilan salpaa oikealle ( q), työnnä aukkoon kynsi ja avaa paristotila (w). Tarkista, että paristo on oikein päin (r).
voidaan korjata muun muassa valkotasapainoa ja värientarkistuspisteitä.
Huomautus: Käytä Nikon-ohjelmistojen uusimpia versioita. Sivulla ii luetellut Internet-sivustot sisältävät ajantasaista tietoa tuetuista käyttöjärjestelmistä. Oletusasetuksilla Nikon Message Center 2 tarkistaa ajoittain Capture NX 2 -päivitysten ja muiden Nikon­ohjelmistojen ja -laiteohjelmien saatavuuden, kun olet kirjautuneena tilille tietokoneelta ja tietokone on yhteydessä Internetiin. Päivityksen löytyessä näytetään automaattisesti viesti.
71): EN-EL20-lisäakkuja on saatavana
48
Rungon suojukset
Jalustasovittimet
Rungon suojus BF-N1000: rungon suojus pitää pölysuojan
puhtaana pölystä, kun objektiivi ei ole paikoillaan. Jalustasovitin TA-N100: Estää suuria objektiiveja joutumasta
kosketuksiin jalustan pään kanssa kameran ollessa asennettu jalustalle.
TA-N100:n kiinnittäminen
1 Kiinnitä TA-N100 kameraan.
Kun kamera on sammutettu, aseta TA-N100 kameran jalustakiinnittimeen (q) ja kiinnitä TA-N100-sovitin paikalleen pitäen sen uloke yhdensuuntaisena kameran etuosan kanssa ja kiertämällä ruuvia osoitettuun suuntaan (w).
2 Kiinnitä jalusta.
Kiinnitä jalusta (saatavissa erikseen ulkopuolisilta toimittajilta) TA-N100:aan (e). Pidä kameraa samalla kun kiinnität jalustaa niin, että jalusta tulee tukevasti kiinni.
n
49
Hyväksytyt muistikortit
Seuraavat muistikortit on testattu ja hyväksytty käytettäviksi kamerassa. Elokuvien tallentamiseen suositellaan kirjoitusnopeudeltaan vähintään luokkaa 6 olevia kortteja. Jos kortin kirjoitusnopeus on hitaampi, tallennus voi katketa yllättäen.
SanDisk Toshiba
Panasonic 48 Gt, 64 Gt
Lexar Media
Platinum II
Professional
Full-HD Video 4 Gt, 8 Gt, 16 Gt
1 Varmista, että kaikki kortinlukijat tai muut laitteet, joiden kanssa korttia
käytetään, tukevat 2 Gt:n kortteja.
2 Varmista, että kaikki kortinlukijat tai muut laitteet, joiden kanssa korttia
käytetään, ovat SDHC-yhteensopivia. Kamera tukee UHS-1-formaattia.
3 Varmista, että kaikki kortinlukijat tai muut laitteet,
joiden kanssa korttia käytetään, ovat SDXC­yhteensopivia. Kamera tukee UHS-1-formaattia.
SD-kortit SDHC-kortit
2 Gt 14 Gt, 8 Gt, 16 Gt, 32 Gt
4 Gt, 8 Gt, 16 Gt
4 Gt, 8 Gt, 16 Gt, 32 Gt
2
Muita muistikortteja ei ole testattu. Lisätietoja edellä mainituista korteista saat valmistajilta.
n
SDXC-kortit
64 Gt
3
50
Virtaliittimen ja verkkolaitteen kytkeminen
Sammuta kamera ennen lisävarusteena saatavan virtaliittimen ja verkkolaitteen kytkemistä.
1 Valmistele kamera.
Avaa akkutilan (q) ja virtaliitännän (w) kannet.
2 Työnnä EP-5C-virtaliitin paikalleen.
Varmista, että liitin on kuvan osoittamassa asennossa, jolloin liitin painaa paristotilan oranssia salpaa sivulle. Salpa lukitsee liittimen paikalleen, kun liitin on työnnetty kokonaan sisään.
3 Sulje paristotilan kansi.
Aseta virtaliittimen kaapeli siten, että se kulkee virtaliittimen aukon lävitse, ja sulje paristotilan kansi.
n
51
4 Liitä verkkolaite.
e
Liitä verkkolaitteen johto verkkolaitteen verkkovirtaliitäntään (e) ja EP-5C-virtajohto tasavirtaliitäntään (r). Kun kamera saa virtansa verkkolaitteen ja virtajohdon kautta, näytössä näkyy P-kuvake.
n
r
52
Järjestelmävaatimukset
Short Movie Creator -ohjelmiston järjestelmävaatimukset:
Mikroprosessoriohjaus
OS
Käyttömuisti (RAM)
Kiintolevytila
Näyttö
Muu DirectX 9 tai uudempi ja OpenGL 1.4 tai uudempi
Mikroprosessoriohjaus
OS
Käyttömuisti (RAM) 1 Gt tai enemmän
Kiintolevytila
Näyttö
2GHz Intel Core 2 Duo tai nopeampi Esiasennettu Windows 7 Home Basic/Home Premium/
Professional/Enterprise/Ultimate (Service Pack 1), Windows Vista Home Basic/Home Premium/Business/Enterprise/ Ultimate (Service Pack 2) tai Windows XP Home Edition/ Professional (Service Pack 3). Asennettu ohjelmisto toimii 32-bittisenä sovelluksena Windows 7:n ja Windows Vistan 64-bittisissä versioissa.
1,5 Gt tai enemmän ja vähintään 128 Mt RAM -näyttömuistia
(2 Gt tai enemmän ja vähintään 256 Mt RAM -näyttömuistia on suositus luotaessa teräväpiirtoelokuvia)
Käynnistyslevyllä käytettävissä vähintään 500 Mt (suositus on 1 Gt tai enemmän)
Tarkkuus: 1 024 × 768 pikseliä (XGA) tai enemmän
Väri: 32-bittiset värit (True Color) tai enemmän
2GHz Intel Core 2 Duo tai nopeampi
Mac OS X versio 10.5.8, 10.6.8 tai 10.7.2
Käynnistyslevyllä käytettävissä vähintään 500 Mt (suositus on
1 Gt tai enemmän)
Tarkkuus: 1 024 × 768 pikseliä (XGA) tai enemmän
Väri: 24-bittiset värit (miljoonia värejä) tai enemmän
Windows
Mac OS
Jos järjestelmä ei täytä edellä mainittuja vaatimuksia, vain ViewNX 2 asennetaan (0 54).
n
A Tuetut käyttöjärjestelmät
Katso viimeisimmät tiedot tuetuista käyttöjärjestelmis tä sivulla ii luetelluilta verkkosivuilta.
53
ViewNX 2 -ohjelmiston järjestelmävaatimukset:
Valokuvat/JPE G-elokuvat: Intel Celeron, Pentium 4 tai Core-
Mikroprosessoriohjaus
OS
Käyttömuisti (RAM)
Kiintolevytila
Näyttö
n
Mikroprosessoriohjaus
OS
Käyttömuisti (RAM) 512 Mt tai enemmän (suositus 2 Gt tai enemmän)
Kiintolevytila
Näyttö
sarja, 1,6 GHz tai tehokkaampi
H.264-elokuvat (toisto): 3,0 GHz tai tehokkaampi Pentium D
H.264-elokuvat (editointi): 2,6 GHz tai tehokkaampi
Core 2 Duo
Esiasennettu Windows 7 Home Basic/Home Premium/ Professional/Enterprise/Ultimate (Service Pack 1), Windows Vista Home Basic/Home Premium/Business/Enterprise/ Ultimate (Service Pack 2) tai Windows XP Home Edition/ Professional (Service Pack 3). Kaikki asennetut ohjelmistot toimivat 32-bittisinä sovelluksina Windows 7:n ja Windows Vistan 64-bittisissä versioissa.
Windows 7/Windows Vista: 1 Gt tai enemmän (suositus 2 Gt tai
enemmän)
Windows XP: 512 Mt tai enemmän (suositus 2 Gt tai enemmän) Käynnistyslevyllä käytettävissä vähintään 500 Mt (suositus on
1 Gt tai enemmän)
Tarkkuus: 1 024 × 768 pikseliä (XGA) tai enemmän (suositus
1 280 × 1 024 pikseliä (SXGA) tai enemmän)
Väri : 24-bittiset värit (True Color) tai enemmän
Valokuvat/JPE G-elokuvat: PowerPC G4 (1 GHz tai tehokkaampi), G5,
Intel Core tai Xeon-sarja
H.264-elok uvat (toisto): PowerPC G5 Dual tai Core Duo, 2 GHz
tai tehokkaampi
H.264-elokuvat (editointi): 2,6 GHz tai tehokkaampi
Core 2 Duo
Mac OS X versio 10.5.8, 10.6.8 tai 10.7.2
Käynnistyslevyllä käytettävissä vähintään 500 Mt (suositus on
1 Gt tai enemmän)
Tarkkuus: 1 024 × 768 pikseliä (XGA) tai enemmän (suositus
1 280 × 1 024 pikseliä (SXGA) tai enemmän)
Väri : 24-bittiset värit (miljoonia värejä) tai enemmän
Windows
Mac OS
A Liikkuva kuva
Liikkuvien kuvien näyttämiseen tietokoneella tarvitaan ViewNX 2 ­ohjelmisto.
54

Varastointi ja puhdistaminen

Tallennus
Jos kameraa ei ole tarkoitus käyttää pitkään aikaan, poista akku ja säilytä sitä viileässä, kuivassa paikassa liitinsuojus paikallaan. Estä homeen muodostuminen säilyttämällä kameraa kuivassa, hyvin ilmastoidussa paikassa. Älä säilytä kameraa sellaisessa paikassa, jossa on polttoöljy- tai kamferiöljypohjaista koimyrkkyä, tai:
huonosti ilmastoiduissa tiloissa tai tiloissa, joissa ilman
suhteellinen kosteus on yli 60 %
televisioiden, radioiden tai muiden voimakkaita
sähkömagneettisia kenttiä tuottavien laitteiden lähellä
yli 50 °C:n tai alle –10 °C:n lämpötilassa
Puhdistaminen
Poista pöly ja nukka puhaltimella ja pyyhi pinta sitten varovasti pehmeällä, kuivalla liinalla. Jos kameraa on käytetty
Kameran runko
Objektiivi
Näyttö
Pölysuoja Pölysuoja vaurioituu helposti. Poista pöly ja nukka puhaltimella.
hiekkarannalla tai meren äärellä, puhdista se mahdollisesta hiekasta tai suolasta pyyhkimällä puhtaaseen veteen kastetulla, nihkeällä liinalla ja kuivaa kamera sitten huolellisesti. Tärkeää:
Kameran sisälle pääsevä pöly tai muut epäpuhtaudet voivat aiheuttaa vaurion, jota takuu ei kata.
Objektiivit vaurioituvat helposti. Poista pöly ja nukka puhaltimella. Jos käytät paineilmapuhallinta, pidä pullo pystyasennossa, jotta aine ei tule pullosta nestemäisessä muodossa. Sormenjäljet ja muut tahrat poistetaan kostuttamalla pehmeä liina linssinpuhdistusaineella ja pyyhkimällä varovaisesti.
Poista pöly ja nukka puhaltimella. Sormenjäljet ja muut tahrat poistetaan pyyhkimällä kevyesti pehmeällä liinalla tai säämiskällä. Älä paina näyttöä, jotta se ei vioittuisi.
Älä käytä alkoholia, tinneriä tai muita haihtuvia kemikaaleja.
n
55

Kameran ja akun hoito: Tärkeät huomautukset

Älä pudota: Tuote saattaa mennä epäkuntoon, jos se altistuu voimakkaille iskuille tai tärinälle.
Pidä kuivana: Tuote ei ole vedenpitävä ja saattaa mennä epäkuntoon, jos se joutuu veteen tai altistuu suurelle kosteudelle. Sisäosien ruostuminen voi aiheuttaa korjaamatonta vauriota.
Vältä äkkinäisiä lämpötilan muutoksia: Äkilliset lämpötilan muutokset esimerkiksi siirryttäessä kylmänä päivänä lämpimään rakennukseen tai sieltä ulos voivat saada kosteuden tiivistymään laitteen sisään. Voit ehkäistä kosteuden tiivistymistä asettamalla laitteen kantolaukkuun tai muovipussiin ennen sen altistamista äkilliselle lämpötilan muutokselle.
Pidettävä erillään vahvoista magneettikentistä: Älä käytä tai säilytä
kameraa lähellä laitteita, jotka kehittävät voimakasta sähkömagneettista säteilyä tai magneettikenttiä. Esimerkiksi radiolähettimien tuottama voimakas staattinen sähkövaraus tai
n
magneettikenttä voi häiritä näytön toimintaa, vahingoittaa muistikorttiin tallennettuja tietoja tai vaikuttaa tuotteen virtapiireihin.
Älä jätä objektiivia suunnatuksi aurinkoon: Älä jätä objektiivia suunnatuksi aurinkoon tai muuhun voimakkaaseen valonlähteeseen pitkäksi aikaa. Voimakas valo voi vahingoittaa kuvakennoa tai aiheuttaa valokuviin valkoisia pilkkuja.
Pidä objektiivin kiinnike peitettynä: Muista kiinnittää rungon suojus, kun kame rassa ei ole objektiivia.
Älä koske pölysuojaan: Pölysuoja, joka peittää kuvakennoa vahingoittuu helposti. Älä missään tapauksessa kohdista painetta suojaan tai töki sitä puhdistusvälineillä. Suoja saattaa naarmuuntua tai muuten vahingoittua.
Katkaise laitteesta virta ennen kuin poistat tai irrotat virtalähteen: Älä irrota tuotetta tai
poista akkua tuotteen ollessa käynnissä tai kuvien tallentamisen tai poistamisen aikana. Virran äkillinen katkaisu tällaisessa tilanteessa voi johtaa tiedon häviämiseen tai laitteen muisti- tai virtapiirien vahingoittumiseen. Jotta virta ei katkeaisi vahingossa, vältä siirtämästä kameraa sen ollessa liitettynä verkkolaitteeseen.
56
Puhdistaminen: Kun puhdistat kameran runkoa, poista pöly ja nukka puhaltimella ja pyyhi pinta sitten varovasti pehmeällä, kuivalla liinalla. Jos kameraa on käytetty hiekkarannalla tai meren äärellä, puhdista se mahdollisesta hiekasta tai suolasta pyyhkimällä puhtaaseen veteen kastetulla, nihkeällä liinalla ja kuivaa kamera sitten huolellisesti.
Objektiivit vaurioituvat helposti. Poista pöly ja nukka varovasti puhaltimella. Käyttäessäsi paineilmapuhallinta, pidä pullo pystyasennossa, jotta aine ei tule pullosta nestemäisessä muodossa. Sormenjäljet ja muut tahrat poistetaan kostuttamalla pehmeä liina linssinpuhdistusaineella ja pyyhkimällä kevyesti.
Säilytys
: Estä homeen muodostuminen säilyttämällä kameraa kuivassa, hyvin ilmastoidussa paikassa. Jos käytät verkkolaitetta, irrota se tulipalojen välttämiseksi. Jos et aio käyttää kameraa pitkään aikaan, poista akku tai paristot, jotteivät ne pääse vuotamaan, ja pane kamera muovipussiin, jossa on kuivatusainetta. Älä kuitenkaan säilytä kameralaukkua muovipussissa, sillä se voi vahingoittaa laukun materiaalia. Huomaa, että ajan mittaan kuivatusaine menettää kykynsä sitoa kosteutta, joten se on vaihdettava säännöllisesti.
Ota kamera pois säilytyspaikasta ainakin kerran kuussa, jottei siihen pääse kehittymään hometta. Kytke kameraan virta ja laukaise suljin muutaman kerran, ennen kuin panet kameran takaisin säilytyspaikkaan.
Säilytä akkua kuivassa ja viileässä paikassa. Aseta liitinsuojus paikalleen, ennen kuin panet akun säilytyspaikkaan.
Huomautuksia näytöstä: Näyttö on valmistettu erittäin suurta tarkkuutta noudattaen; vähintään 99,99 % pikseleistä on tehollisia korkeintaan 0,01 % puuttuessa tai ollessa viallisia. Siten, vaikka näytöissä voi olla pikseleitä, jotka ovat aina päällä (valkoinen, punainen, sininen tai vihreä) tai aina pois päältä (musta), kyse ei ole viasta, eikä sillä ole vaikutusta laitteella otettuihin kuviin.
Näytön kuvaa voi olla vaikea erottaa kirkkaassa valossa.
Älä paina näyttöä, jotta et vaurioittaisi näyttöä tai aiheuttaisi toimintahäiriötä. Poista näytössä oleva pöly tai nukka puhaltimella. Tahrat poistetaan pyyhkimällä kevyesti pehmeällä liinalla tai säämiskällä. Jos näyttö särkyy, varo loukkaamasta itseäsi tai muita rikkoutuneeseen lasiin ja pidä huoli, ettei nestekiteitä pääse silmiin, suuhun tai iholle.
Moiré-ilmiö: Moiré-ilmiö tarkoittaa läikehtivää häiriötä, jollainen muodostuu kuvaan, kun jokin kuvauskohteessa erottuva säännöllinen ruutukuvio, kuten vaatteen kuosi tai rakennuksen ikkunarivistöt, sekoittuu kameran kuvakennon ruudukkoon. Joissakin tapauksissa se saattaa näkyä viivoina. Jos havaitset ottamassasi valokuvassa moiré-ilmiötä, koeta ottaa uusi kuva eri etäisyydeltä, zoomata lähemmäs tai kauemmas tai vaihtaa kohteen ja kameran välistä kuvakulmaa.
n
57
Juovat: Harvinaisissa tapauksissa kuvissa voi esiintyä kohinaa juovien muodossa kuvattaessa erittäin kirkkaassa valossa tai vastavaloon.
Paristot: Akut tai paristot voivat vuotaa tai räjähtää, jos niitä käsitellään väärin. Noudata akkuja tai paristoja käyttäessäsi seuraavia varotoimia:
Käytä vain tähän laitteeseen hyväksyttyjä akkuja tai paristoja.
Älä altista akkuja tai paristoja avotulelle tai voimakkaalle kuumuudelle.
Pidä akkujen ja paristojen navat puhtaina.
Katkaise kamerasta virta ennen akun tai pariston irrottamista.
Poista akku tai paristot kamerasta sekä akku laturista, kun laite ei ole käytössä, ja aseta liitinsuojus paikalleen. Nämä laitteet kuluttavat varausta vähitellen myös ollessaan sammutettuina, ja ne voivat tyhjentää akun tai paristot pisteeseen, jossa ne eivät enää toimi. Jos akkua ei käytetä pitkään aikaan, aseta se kameraan ja käytä se tyhjäksi ennen poistamista ja talleta se sitten paikkaan, jonka lämpötila on 15–25 °C.
n
Vältä kuumia tai erittäin kylmiä tiloja). Toista tämä toimenpide vähintään puolen vuoden välein.
Jos kamera käynnistetään ja sammutetaan monta kertaa peräkkäin, kun akku on täysin tyhjä, akun käyttöikä lyhenee. Jos akku on täysin tyhjä, se pitää ladata ennen käyttöä.
Käytön aikana akun sisäinen lämpötila voi nousta. Akun lataaminen sen sisäisen lämpötilan ollessa koholla heikentää akun tehoa, jolloin se voi jäädä latautumatta tai latautua vain osittain. Anna akun jäähtyä ennen sen lataamista uudelleen.
Akun suorituskyky voi heikentyä, jos jatkat sen lataamista vielä senkin jälkeen, kun akku on täyteen latautunut.
Jos täyteen ladatun akun käyttöaika huoneenlämpötilassa lyhenee merkittävästi, akun käyttöikä on päättymässä ja se pitää vaihtaa. Osta uusi EN-EL20-akku.
Lataa akku ennen käyttöä. Kun otat kuvia tärkeistä tilanteista, pidä mukana täyteen ladattu ylimääräinen EN-EL20­akku. Uusia paristoja voi olla vaikea hankkia lyhyellä varoitusajalla. Kylmänä päivänä akkujen ja paristojen kapasiteetti saattaa heikentyä. Käytä täyteen ladattua akkua, jos otat kuvia kylmässä säässä. Pidä vara-akku lämpimässä paikassa, jotta voit korvata kylmässä vajaatehoiseksi muuttuneen akun. Kun kylmä akku taas lämpenee, osa sen varauksesta voi palautua.
Käytetyt paristot ovat arvokas voimavara, kierrätä ne paikallisten määräysten mukaisesti.
58
Älä käytä akkua lämpötiloissa alle 0 °C tai yli 40 °C. Muussa tapauksessa akku voi vahingoittua tai sen toiminta heiketä. Kapasiteettia voidaan vähentyä ja latausajat voivat pidetä akun lämpötilan ollessa 0 °C–10°C ja 45–60 °C, akku ei lataudu, jos lämpötila on alle 0 °C tai yli 60 °C.
Akkulaturi: Lataa akku lämpötilassa 5°C – 35°C. Jos CHARGE (LATAUS) -merkkivalo vilkkuu latauksen aikana, lopeta käyttö välittömästi ja vie akku sekä laturi jälleenmyyjällesi tai valtuutetulle Nikon­huoltoedustajalle.
Älä siirrä laturia tai koske akkuun latauksen aikana. Jos tätä varotoimenpidettä ei noudateta, laturi saattaa hyvin harvinaisissa tapauksissa osoittaa, että lataus on valmis, vaikka akku on ladattu vain osittain. Poista akku laturista ja aseta se uudelleen laturiin, jotta lataus jatkuu.
Käytä laturia ainoastaan siihen sopivien akkujen kanssa. Irrota virtajohto, kun laturi ei ole käytössä.
Muistikortit
Kamera tallentaa kuvia Secure Digital (SD)-, SDHC- ja SDXC-muistikorteille (saatavana erikseen; 0 50).
Muistikortit voivat olla käytön jälkeen kuumia. Ole varovainen poistaessasi muistikortteja kamerasta.
Älä poista muistikorttia kamerasta, katkaise virtaa kamerasta tai irrota virtalähdettä kortin alustuksen tai tietojen tallentamisen, poistamisen tai tietokoneelle kopioimisen aikana. Näiden ohjeiden laiminlyönti voi johtaa tietojen menettämiseen tai kameran tai kortin vaurioitumiseen.
Älä kosketa kortin liittimiä käsin tai metalliesineellä.
Älä pudota tai taivuta muistikorttia äläkä altista sitä voimakkaille iskuille.
Älä purista kortin kuorta. Ohjeen laiminlyönti voi vaurioittaa korttia.
Älä altista korttia vedelle, lämmölle, kosteudelle tai suoralle auringonvalolle.
n
59
D Kameran ja lisävarusteiden huolto
Kamera on tarkkuuslaite, joka vaatii säännöllistä huoltoa. Suosittelemme tarkastuttamaan kameran alkuperäisellä jälleenmyyjällä tai valtuutetussa Nikon-huollossa yhden tai kahden vuoden välein ja huollattamaan sen kolmen tai viiden vuoden välein (nämä palvelut ovat maksullisia). Säännöllinen tarkastus ja huolto ovat erityisen suositeltavia, jos käytät kameraa ammatillisiin tarkoituksiin. Suosittelemme, että otat mukaan kaikki säännöllisesti käyttämäsi lisävarusteet, kuten objektiivit ja salamalaitteet, kun viet kameran tarkastukseen tai huoltoon.
n
60

Vianmääritys

Jos kamera ei toimi oikein, yritä selvittää häiriön syy tämän luettelon avulla, ennen kuin otat yhteyttä kameran myyjään tai Nikonin edustajaan.
Näyttö
Näyttö on sammuksissa:
Kamera on pois päältä tai akku on tyhjä.
Näyttö on sammunut automaattisesti virran säästämiseksi. Näyttö voidaan
aktivoida uudelleen käyttöpainikkeilla tai tilanvalitsimella.
Kamera on kytketty tietokoneeseen tai televisioon. Näyttö sammuu varoittamatta:
Akun varaus on heikko.
Näyttö on sammunut automaattisesti virran säästämiseksi. Näyttö voidaan
aktivoida uudelleen käyttöpainikkeilla tai tilanvalitsimella.
Kameran sisäinen lämpötila on korkea. Anna kameran jäähtyä ennen sen käytön aloittamista uudelleen.
Ilmaisimet eivät näy: Paina $-painiketta (0 6).
n
61
Kuvaus (kaikki valotustilat)
Kameran käynnistyminen kestää pitkään: Poista tiedostoja tai asenna uusi muistikortti. Sulkimen laukaisu on pois käytöstä:
Akku on tyhjä.
Muistikortti on lukittu tai täynnä.
Salama latautuu.
Kamera on epätarkka.
Kuvaat tällä hetkellä hidastettua elokuvaa.
Sarjakuvaus on valittu valokuvaustilassa, mutta laukaisinta painettaessa on otettu vain yksi kuva: Sarjakuvaus ei ole käytettävissä, jos salama on ylhäällä Sarjakuvaus-
tilassa (0 12). Kuvia voidaan ottaa sarjakuvaustilassa, jos Elektroninen (nopea) on valittuna, mutta salama ei välähdä.
Kamera ei ota kuvaa, kun kauko-ohjaimen laukaisinta painetaan:
Vaihda kauko-ohjaimen paristo.
Valitse kauko-ohjaintila.
Kauko-ohjaimen valmiustila-ajastin on kulunut loppuun (0 46).
Kauko-ohjainta ei ole suunnattu kameraan tai infrapunavastaanotin ei ole
näkyvissä.
Kauko-ohjain on liian kaukana kamerasta (0 37).
Kirkas valo häiritsee kauko-ohjainta.
Kuviin ilmestyy tahroja: puhdista objektiivin etu- ja takaelementit tai pölysuoja (0 55). Elokuvissa tai näytössä näkyy välkyntää tai juovaisuutta: Valitse virtalähteen taajuutta vastaava Välkynnänvähennys -asetus (0 46). Valikkokohteet eivät ole käytettävissä: jotkin vaihtoehdot ovat käytettävissä
n
ainoastaan tietyissä kuvaus- tai valotustiloissa (0 32).
Elokuvat
Elokuvien tallennus ei onnistu: elokuvan tallennuspainiketta ei voi käyttää elokuvien tallentamiseen valokuvaus-, Valokuvavalitsin- tai Liikkuva kuva ­tiloissa.
Elokuviin ei tallennu ääntä:
Elokuvan ääniasetukset > Mikrofoni (0 45) -kohdan asetuksena on Mikrofoni pois.
Reaaliaikaisen äänen tallennus ei toimi hidastettujen elokuvien (0 24) tai liikkuvien kuvien tallentamisen yhteydessä (0 28).
62
Toisto
Pystykuvat näkyvät vaakakuvina:
Valitse Käännä pystykuvat (0 44) -asetukseksi Päällä.
Kuvat on otettu Autom. kuvan kääntö pois käytöstä (0 46).
Kamera osoitti ylös- tai alaspäin kuvaa otettaessa.
Valokuva näkyy kuvan tarkastelussa.
Elokuvan ääni ei kuulu:
Nosta äänenvoimakkuutta työntämällä W-painiketta ylös. Jos kamera on
kytketty televisioon, säädä television äänenvoimakkuus käyttämällä television säätimiä.
Reaaliaikaisen äänen tallennus ei toimi hidastettujen elokuvien (0 24) tai liikkuvien kuvien tallentamisen yhteydessä (0 30).
Kuvia ei voi poistaa:
Poista tiedostojen suojaa ennen niiden poistamista.
Muistikortti on lukittu.
Muuta
Kamera ei vastaa komentoihin: Äärimmäisen harvinaisissa tilanteissa näyttö voi toimia odottamattomasti, ja kamera saattaa lakata toimimasta. Useimmissa tapauksissa tämä johtuu voimakkaasta ulkoisesta staattisesta sähkövarauksesta. Katkaise kamerasta virta, poista akku ja aseta se sitten takaisin paikalleen varoen polttamasta sormiasi. Käynnistä kamera uudelleen, tai jos käytät verkkolaitetta (myydään erikseen), irrota verkkolaite, kytke se uudelleen ja käynnistä sitten kamera. Jos virtalähteen irrottaminen ja vaihtaminen ei ratkaise ongelmaa, ota yhteyttä valtuutettuun Nikon­huoltoedustajaan.
Tallennuspäivä ei ole oikea: Aseta kameran kellon aika. Valikon kohdat eivät ole käytettävissä: Osa vaihtoehdoista on käytettävissä vain
tiettyjen asetusten kanssa (0 32) tai kun muistikortti on asetettu (0 43).
n
63

Virheilmoitukset

Tässä osiossa luetellaan virheilmoitukset, jotka näkyvät näytössä.
Viesti Ratkaisu
Pidennä objektiivi kiertämällä zoomausrengasta.
Tarkista objektiivi. Kuvia voi ottaa vain, kun kamerassa on objektiivi.
Käynnistysvirhe. Sammuta kamera ja käynnistä kamera uudelleen.
Kello on nollattu. Aseta kameran kellon aika.
Ei muistikorttia.
Tätä muistikorttia ei voi käyttää. Kortti voi olla vaurioitunut. Aseta toinen kortti.
n
Tätä muistikorttia ei ole alustettu. Alustetaanko muistikortti?
Muistikortti on lukittu (kirjoitussuojattu).
Muistikortti on täynnä.
Kamerassa on objektiivi, jossa on sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike, ja kyseinen objektiivi on sisäänvedetty. Paina sisäänvedettävän objektiivin putkessa olevaa painiketta ja pidennä objektiivia kiertämällä zoomausrengasta.
Kiinnitä objektiivi.
Sulje kamera, irrota akku ja pane se takaisin paikalleen ja käynnistä kamera sitten uudelleen.
Sammuta kamerasta virta ja varmista, että kortti on asetettu oikein.
Käytä hyväksyttyä korttia (0 50).
Alusta kortti (0 5). Jos tämä ei ratkaise
ongelmaa, kortti voi olla vahingoittunut. Ota yhteys valtuutettuun Nikon­huoltoedustajaan.
Aseta uusi muistikortti.
Alusta kortti valitsemalla kamera ja aseta toinen muistikortti.
Sammuta kamera ja työnnä kortin kirjoitussuojauskytkin kirjoitusasentoon.
Kuvia saattaa olla mahdollista tallentaa laskemalla kuvien laatua tai pienentämällä niiden kokoa.
Poista tarpeettomia kuvia.
Aseta toinen muistikortti.
Kyllä
, tai sammuta
64
Viesti Ratkaisu
Muistikorttiin ei voi luoda lisää kansioita.
Elokuvan tallennuspainiketta ei voi käyttää tässä tilassa.
Valokuvia ei voi ottaa, kun hidastus on valittuna.
Hi
Lo
Kameran sisäinen lämpötila on korkea. Kamera sammuu.
Muistikortissa ei ole kuvia. Aseta kuvia sisältävä muistikortti. Tätä tiedostoa ei voi
näyttää. Tätä tiedostoa ei voi valita.
Jos nykyisen kansion numero on 999 ja kyseinen kansio sisältää joko 999 valokuvaa tai valokuvan, jonka numero on 9999, laukaisin lukkiutuu eikä kuvia voi ottaa enempää. Valitse
Nollaa tied. numerointi (0 46) -asetukseksi Kyllä ja joko alusta nykyinen muistikortti (0 5)
tai aseta uusi muistikortti. Elokuvan tallennuspainiketta ei voi käyttää
Valokuvavalitsin-, valokuva- tai Liikkuva kuva ­tilassa.
Laukaisimella ei voi ottaa valokuvia hidastettua elokuvaa tallennettaessa (0 23).
Alempi ISO-herkkyys.
Valitse lyhyempi suljinaika tai pienempi
valotus (suurempi aukkoarvo).
Lisää ISO-herkkyyttä.
Käytä yhdysrakenteista salamaa.
Valitse pid empi suljinaika tai suurempi valotus
(pienempi aukkoarvo).
Odota kunnes kamera on jäähtynyt.
Tiedosto on luotu tai sitä on muokattu tietokoneella tai toisenmerkkisellä kameralla tai se on tuhoutunut.
n
65

Tekniset tiedot

Nikon 1 J1 -digitaalikamera
Tyyppi Tyyppi Digitaalikamera vaihdettavilla objektiiveilla Objektiivin kiinnike Nikon 1 -bajonetti Tehokas kuvakulma
Tehokkaat pikselit
Kuvakenno Kuvakenno 13,2 mm × 8,8 mm CMOS-kenno
Tallennus Kuvakoko (kuvapisteinä) Valokuvat (Valokuva-tila ja Valokuvavalitsin-tilat, kuvasuhde
Tiedostomuoto NEF (RAW): 12-bittinen, pakattu
n
Picture Control ­järjestelmä
Tallennusväline SD (Secure Digital)-, SDHC- ja SDXC-muistikortit Tiedostojärjestelmä DCF (Design Rule for Camera File System) 2.0, DPOF (Digital
Noin 2,7× polttoväli (35 mm:ä vastaava muoto); Nikon CX -muoto
10,1 miljoonaa
3:2)
3 872 × 2 592 2 896 × 1 944
1 936 × 1 296
Valokuvat (elokuvatila, kuvasuhde 16 : 9)
3 840 × 2 160 (1080/60i) 1 920 × 1 080 (1080/30p)
1 280 × 720 (720/60p)
Valokuvat (Liikkuva kuva -tila, kuvasuhde 16 : 9)
3 840 × 2 160
JPEG: JPEG-Baseline -yhteensopiva, hieno (noin 1 : 4),
normaali (noin 1 : 8) tai perus (noin 1 : 16) pakkaus
NEF (RAW) + JPEG: yksittäinen valokuva tallentuu sekä
NEF (RAW)- että JPEG-muodoissa Vakio, neutraali, värikäs, yksivärinen, muotokuva, maisema. Valittua Picture Control -tilaa voidaan muokata. Mukautettujen Picture Control -säätöjen tallennus
Print Order Format), Exif (Exchangeable Image File Format for Digital Still Cameras) 2.3, PictBridge
66
Kuvaustilat
C valokuva (3 : 2), y Valokuvavalitsin (3 : 2), 1 elokuva (HD 16 : 9, hidastus 8 : 3), z Liikkuva kuva
(16 : 9)
Suljin
Tyyppi Elektroninen suljin Suljinaika
Salamatäsmäysnopeus Synkronoituu sulkimen kanssa asetuksella X=
1
/
16 000– 30 s
1
/
3 EV:n askelin; "Bulb" aikavalotus (vaatii
lisävarusteena saatavan ML-L3-kauko-ohjaimen)
1
/
60 s
tai hitaammalla
Laukaisin
Tila Yksittäiskuva, Sarjakuvaus, Elektroninen (nopea)
Itselaukaisin, viivästetty kaukolaukaisu, nopea kaukolaukaisu, ajastettu kuvaus
Kuvausnopeus Elektroninen (Hi): Noin 10, 30 tai 60 kuvaa/s
Muut tilat: Enintään 5 kuvaa/s (kertatarkennus tai
käsitarkennus, S Suljinajan esivalinta-automatiikka tai M Käsivalotustila, suljinaika
1
/
250 s tai nopeampi,
ja muut asetukset oletusarvoillaan)
Itselaukaisin 2 s, 5 s, 10 s Kauko-ohjaustilat Viivästetty kaukolaukaisu (2 s), nopea kaukolaukaisu
Valotus
Mittaus TTL-valotuksenmittaus kuvakennolla Mittaustapa Matriisimittaus
Keskustapainotteinen: Mittaa 4,5 mm:n ympyrän kuvan keskellä
Piste: Mittaa 2 mm:n ympyrän valitun tarkennusalueen keskipisteestä
Tila Ohjelmoitu automatiikka, jossa on joustava ohjelma;
suljinajan esivalinta-automatiikka, aukon esivalinta­automatiikka, käsisäätö, automaattinen
Valotuksen korjaus –3–+3 EV
kuvausohjelma
1
/
3 EV:n askelin
Valotuksen lukitus Valotus lukitaan mitattuun arvoon painamalla
A(AE-L/AF-L)
ISO-herkkyys (suositeltava valotusindeksi)
ISO 100– 3200 1 EV:n askelin. Voidaan asettaa myös noin 1 EV (ISO 6400-ekvivalentti) ylemmäksi ISO 3200:a, automaattinen ISO-herkkyyden säätö (ISO 100– 3200, 100– 800, 100–400) käytettävissä
Aktiivinen D-Lighting Päälle/Pois
n
67
Tarkennus Automaattitarkennus Hybridiautomaattitarkennus (vaiheen tunnistus/
Objektiivin moottori Automaattitarkennus (AF): Kertatarkennus (AF-S),
Tarkennusaluetila Yksi piste, automaattinen alue, kohteen seuranta Tarkennusalue Pistetarkennus: 135 tarkennusaluetta;
kontrastin havaitseva automaattinen tarkennus), tarkennusapuvalo
jatkuva tarkennus (AF-C), automaattinen tarkennustavan valinta (AF-A), kokoaikainen tarkennus (AF-F)
Käs itarkennus (MF)
keskimmäiset 73 aluetta tukevat vaiheen havaitsevaa automaattitarkennusta
Automaattinen tarkennusalueen valinta:
Tarkennuksen lukitus Tarkennus voidaan lukita painamalla laukaisin
41 tarkennusaluetta
puoliväliin (kertatarkennus) tai painamalla
A(AE-L/AF-L)-painiketta
Kasvotarkennus Päälle/Pois Salama
Yhdysrakenteinen salama Nostetaan liu’uttamalla salaman ponnautusvipua Ohjeluku (Guide Number, GN) Hallinta Kuvakennoa käyttävä i-TTL-salamaohjaus saatavana Tila Täytesalama, hidas synkronointi, punasilmäisyyden
n
Salaman korjaus –3–+1 EV Salaman valmiusilmaisin Syttyy, kun yhdysrakenteinen salama on latautunut
Valkotasapaino
Noin 5 (m, ISO 100, 20 °C)
vähennys, hidas synkronointi ja punasilmäisyyden vähennys, jälkiverhon täsmäys, jälkiverhon hidas täsmäys
Automaattinen, hehkulamppu, loisteputkivalo, suora auringonvalo, salama, pilvinen, varjo, esiasetus käsin; hienosaato sisaltyy kaikkiin muihin vaihtoehtoihin paitsi kasisaatoiseen esiasetukseen.
1
/
3 EV:n askelin
68
Elokuva
Mittaus TTL-valotuksenmittaus kuvakennolla Mittaustapa Matriisimittaus
Kuvan koko (kuvapisteinä)/ tallennustaajuus
Tiedostomuoto MOV Videonpakkaus H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding Äänen tallennusmuoto AAC Äänentallennuslaite Yhdysrakenteinen stereomikrofoni; herkkyys
* Anturin lähtö on noin 60 kuvaa/s.
Näyttö
Toisto
Liittymä
USB Hi-Speed USB HDMI-ulostulo C-tyypin HDMI-miniliitäntä
Keskustapainotteinen: Mittaa 4,5 mm:n ympyrän kuvan keskellä
Piste: Mittaa 2 mm:n ympyrän valitun tarkennusalueen keskipisteestä
HD-elokuvat
1 920 × 1 080/60i (59,94 kenttää/s *)
1 920 × 1 080/30p (29,97 kuvaa/s)
1 280 × 720/60p (59,94 kuvaa/s)
Hidastuselokuvat
640 × 240/400 kuvaa/s (toisto 30p/29,97 kuvaa/s)
320 × 120/1 200 kuvaa/s (toisto 30p/29,97 kuvaa/s)
Liikkuva kuva
1 920 × 1 080/60p (59,94 kuvaa/s) (toisto 24p/23,976 kuvaa/s)
säädettävissä
7,5-cm/3-tuumainen, noin 460k pisteen TFT­nestekidenäyttö, jossa kirkkauden säätö
Täyskuva- ja pienoiskuvatoisto (4, 9 tai 72 kuvaa tai kalenteri), jossa toiston zoomaus, elokuvan toisto, kuvaesitys, histogramminäyttö, automaattinen kuvan kääntö sekä luokittelumahdollisuus
n
69
Näytön kielet
Virtalähde Akku Yksi EN-EL20-litiumioniakku Verkkolaite EH-5b-verkkolaite, vaatii EP-5C-virtaliitännän
Jalustakierre
Mitat/paino Mitat (L × K × S) Noin 106,0 × 61,0 × 29,8 mm ilman ulkonevia osia Paino Noin 277 g akun ja muistikortin kanssa, mutta ilman
Käyttöympäristö Lämpötila 0–40 °C Kosteus Alle 85 % (ei tiivistymistä)
Ellei toisin mainita, kaikki arvot pätevät kameraan, jota käytetään täyteen varatulla paristolla 20 °C:n lämpötilassa.
Nikon varaa oikeuden muuttaa näissä käyttöohjeissa olevia teknisiä tietoja tai laitteistojen ja ohjelmistojen ominaisuuksia milloin tahansa ilman ennakkoilmoitusta. Nikon ei vastaa vahingoista, joita saattaa aiheutua tämän käyttöoppaan mahdollisista virheistä.
Arabia, kiina (yksinkertaistettu ja perinteinen), tšekki, tanska, hollanti, englanti, suomi, ranska, saksa, kreikka, unkari, indonesia, italia, japani, korea, norja, puola, portugali, romania, venäjä, espanja, ruotsi, thai, turkki ja ukraina
(saatavana erikseen)
1
/
4-tuumainen (ISO 1222)
rungon suojusta; noin 234 g (vain kameran runko)
n
70
MH-27-akkulaturi
Nimellinen tuloteho AC 100 –240 V, 50–60 Hz, 0,2 A Nimellinen lähtöjännite DC 8,4 V / 0,6 A Tuetut akut Nikon EN-EL20 -litiumioniakut Latausaika Noin 2 tuntia, kun lämpötila on 25 °C ja akku tyhjä Käyttölämpötila 0–40 °C Mitat (L × K × S) Noin 67,0 × 28,0 × 94,0 mm, ilman pistokesovitinta Paino Noin. 83 g, ilman pistokesovitinta
Nikon EN-EL20-litiumioniakku
Tyyppi Litiumioniakku Nimelliskapasiteetti 7,2 V, 1 020 mAh Käyttölämpötila 0–40 °C Mitat (L × K × S) Noin 30,7 × 50,0 × 14,0 mm Paino Noin 41 g ilman liitinsuojusta
n
71
1 NIKKOR VR 10-30 mm f/3.5-5.6 Tyyppi 1-bajonetilla varustettu objektiivi Polttoväli 10 –30 mm Maksimiaukko f/3.5–5.6 Rakenne 12 elementtiä 9 ryhmässä (mukaan lukien 3 asfääristä
Kuvakulma 77°– 29° 40 Tärinänvaimennus Objektiivin siirto puhekelamoottoreilla (voice coil
Lyhin tarkennusetäisyys 0,2 m polttotasosta kaikissa zoomausasennoissa Himmentimen lamellit 7 (pyöristetty himmenninaukko) Himmennin Täysin automaattinen Aukon alue 10 mm polttoväli: f/3.5 –16
Suodinkoko 40,5 mm (P = 0,5 mm) Mitat Noin 57,5 mm läpimitta × 42 mm (etäisyys kameran
Paino Noin 115 g
Tuotteen ominaisuudet voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta. Nikon ei vastaa vahingoista, joita saattaa aiheutua tämän käyttöoppaan mahdollisista virheistä.
Tuotemerkkitiedot
Macintosh, Mac OS ja QuickTime ovat Apple Inc.:n Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa rekisteröityjä tavaramerkkejä. Microsoft, Windows ja Windows Vista ovat Microsoft Corporationin Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa joko rekisteröimiä tavaramerkkejä tai tavaramerkkejä. PictBridge-logo on tavaramerkki. SD-, SDHC- ja SDXC-logot ovat SD-3C, LLC:n tavaramerkkejä. HDMI, -logo ja
n
High-Definition Multimedia Interface ovat HDMI Licensing LLC:n tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. Kaikki muut tässä oppaassa tai muussa Nikonin käyttäjälle toimittamassa dokumentaatiossa mainitut kauppanimet ovat vastaavien haltijoidensa tuotemerkkejä tai rekisteröityjä tuotemerkkejä.
elementtiä)
motor, VCM)
30 mm polttoväli: f/ 5.6–16
objektiivin kiinnitysrenkaasta objektiivi sisäänvedettynä)
72
Akun kesto
Täydellä akulla otettavissa oleva kuvien määrä vaihtelee akun kunnon, lämpötilan, kuvien ottamisen välisen ajan ja valikoiden näyttöajan mukaan. Alla on esimerkkilukuja EN-EL20 (1 020 mAh) ­akuille.
Valokuvat: noin 230
Elokuvat : noin 70 minuuttia teräväpiirtokuvaa tarkkuudella 1080/60i
Arvot valokuville mitattu 25 °C:n lämpötilassa täyteen ladatulla EN-EL20-akulla, 1 NIKKOR VR 10–30 mm f/3.5–5.6 -objektiivilla ja 16 Gt Toshiba R95 W80Mt / s UHS-I SDHC-kortilla CIPA-standardin mukaan seuraavissa testiolosuhteissa: normaalilaatuisia valokuvia otetaan 30 s välein, salamaa käytetään joka toisessa kuvassa ja kamera sammutetaan ja käynnistetään joka kymmenennen kuvan jälkeen.
Akun ikää voivat lyhentää:
laukaisimen pitäminen puoliväliin painettuna
toistuva automaattitarkennuksen käyttäminen
NEF (RAW) -valokuvien ottaminen
pitkät suljinajat
tärinänvaimennuksen käyttäminen VR-objektiivien kanssa
Näin varmistat, että Nikon EN-EL20-akut kestävät mahdollisimman kauan:
Pidä akun liittimet puhtaina. Likaiset liittimet voivat heikentää akun tehoa.
Ota akut käyttöön heti lataamisen jälkeen. Akut menettävät varaustaan, jos niitä ei käytetä.
n
73

Hakemisto

Symbolit
C (Valokuvatila)......................................... 7
y (Valokuvavalitsin-tila).......................16
1 (Elokuvatila)..........................................21
z (Liikkuva kuva -tila) ............................28
h (Automaattinen kuvausohjelma).... 7
c (Muotokuva).......................................... 7
d (Maisema)...............................................7
e (Lähikuva)............................................... 7
f (Yömuotokuva) .................................... 7
Z (Automaattinen) ..................................7
G (valikko)-painike...........................42
K (toisto)-painike .....................14, 19, 31
O (poisto)-painike ...............15, 20, 27, 31
$ (näyttö)-painike ..............................6
& (erikoistoiminto)-painike ...12, 23, 30
J (OK)-painike ......................3, 19, 26, 31
E (itselaukaisin) .......................................36
W (toiston zoomaus/pienoiskuva) -
säädin..................................................14, 26
" (viivästetty kaukolaukaisu) ...........36
# (nopea kaukolaukaisu) .......................36
8 (yksittäiskuva) .....................................12
s (sarjakuvaus)........................................12
r (elektroninen (nopea)) ..................12
Y (punasilmäisyyden vähennys) ......39
n
p (täsmäys pitkiin suljinaikoihin).....39
q (jälkiverhon täsmäys).......................39
N (salaman valmiusilmaisin) ................39
A
Akku..................................................5, 48, 71
Alusta ............................................................. 5
Alusta muistikortti .....................................5
Asetusvalikko ............................................46
Autom. virrankatkaisu............................11
Automaattinen kuvausohjelma............ 7
C
Capture NX 2 .............................................48
E
Elektroninen (nopea)..............................12
Elektroninen etsin...................................... 6
Elokuvan tallennuspainike ............22, 25
Elokuvan tyyppi........................................23
Elokuvat................................................14, 21
74
Elokuvatila..................................................21
Erikoistoimintopainike ..........................30
Etsin................................................................ 6
H
HD-elokuvat .......................................21, 23
Hidastus ......................................................24
I
Infrapunavastaanotin........................ 2, 37
Itselaukaisin ...............................................36
J
Jalustan kiinnitysvälike...................38, 49
Jälkiverhon täsmäys ...............................39
Järjestelmävaatimukset ........................53
K
Kasvotarkennus........................................10
Kauko-ohjain ......................................36, 48
Kuvan tiedot ................................................6
Kuvausvalikko ...........................................44
Käytettävissä olevat asetukset............32
L
Laukaisin .........................................9, 17, 29
Liikkuva kuva -tila ....................................28
Lisätarvikkeet ............................................47
Lämpötilavaroitukset .............................. ix
M
Maisema........................................................ 7
Merkkivalo.................................................... 9
Mikrofoni ....................................................22
Monivalitsin ..........................................3, 43
Muistikortti............................................ 5, 50
Muotokuva................................................... 7
N
Nopea kaukolaukaisu.............................36
Näyttö ........................................................4, 6
O
Objektiivi ...............................10, 11, 47, 72
Ohjelmisto........................................... 48, 53
P
Paina.............................................................12
Paina laukaisin pohjaan .......................... 9
Paina laukaisin puoliväliin ........9, 17, 29
Paras kuva............................................16, 19
Poista.......................................15, 20, 27, 31
Puhdista kuvakenno .............................. 60
Punasilmäisyyden vähennys .............. 39
Puskurimuisti...............................................9
Puskurointi ..........................................17, 29
Pölysuoja................................................ 2, 55
R
Rungon suojus .....................................2, 49
Ruudukon näyttö....................................... 6
S
Salama ........................................................ 39
Salaman valmiusilmaisin...................... 39
Salamatila .................................................. 40
Sarjakuvaus ............................................... 12
SD-kortti .................................................5, 50
Short Movie Creator............................... 53
Sisäänvedettävän objektiivin putkessa
oleva painike .......................................... 10
Sulkimen tyyppi ...................................... 12
T
Tarkennusalue ............................................ 9
Taustaraita................................................. 31
Teema ......................................................... 30
Tietonäyttö.............................................. 4, 6
Tilanvalitsin ..................................................3
Toisto.......................................14, 19, 26, 31
Toistovalikko ............................................ 44
Täsmäys pitkiin suljinaikoihin ............ 39
Täyskuvatoisto............................14, 19, 31
Täytesalama.............................................. 39
V
Valokuvan tarkat tiedot ...........................6
Valokuvatila ................................................. 7
Valokuvavalitsin-tila............................... 16
Verkkolaite ..........................................48, 51
ViewNX 2.................................................... 54
Viivästetty kaukolaukaisu .................... 36
Virtakytkin .................................................... 5
Virtaliitin...............................................48, 51
Välkynnän vähentäminen.................... 23
Y
Yhdysrakenteinen salama ................... 39
Yksinkertaistettu näyttö ..........................6
Yömuotokuva ............................................. 7
Z
Zoomausrengas .......................................11
Ä
Äänenvoimakkuus ..................................26
n
75
Tätä käyttöohjetta ei saa jäljentää kokonaan tai osittain (lukuun ottamatta lyhyitä lainauksia arvosteluihin tai esittelyihin) missään muodossa ilman NIKON CORPORATIONin antamaa kirjallista lupaa.
AMA14327
Painettu Euroopassa
SB2C02(1C)
6MVA181C-02
Loading...