Minolta ELITE 5400II User Manual [fi]

Page 1
9979 2892 56/12984
Printed in Germany
Konica Minolta Photo World:
www.konicaminoltaphotoworld.com
Liity Konica Minolta Photo World - palveluun tänään ilmaiseksi, ja astu Konica
Minolta - valokuvauksen kiehtovaan maailmaan.
Rekisteröidy nyt ja säästä 29,99 EUR.
Konica Minolta Customer Support:
www.konicaminoltasupport.com
© 2005 Konica Minolta Photo Imaging, Inc. under the Berne Convention
and the Universal Copyright Convention.
KÄYTTÖOHJE
Page 2
3
Page 3
54
Oikea ja turvallinen käyttö
Lue ja ymmärrä kaikki varoitukset ja varotoimet ennen tämän laitteen käyttöä.
VAROITUKSET
• Kytke laite vain laitteelle määriteltyyn verkkovirtaan. Väärä volttimäärä voi johtaa vahinkoja aiheuttavaan tulipaloon tai sähköiskuun.
• Käytä vain määritysten mukaista verkkovirtalaitetta (Ya Hsin Industrial 092-240840) ja vain sille määritellyllä virralla. Epäsopiva verkkovirtalaite tai volttimäärä voi johtaa vahinkoja aiheuttavaan tulipaloon tai sähköiskuun.
• Älä pura tätä laitetta. Laitteen sisällä olevan korkeajännitepiirin koskeminen voi aiheuttaa sähköiskun. Toimita laite Konica Minoltan huoltoon, jos se kaipaa korjaamista.
• Irrota laite heti virtalähteestä ja lopeta laiteen käyttö, jos se putoaa tai saa iskun niin, että sen sisäosat tulevat näkyville. Vioittuneen laitteen käytön jatkaminen voi aiheuttaa vammoja tai tulipalon.
• Säilytä laitetta lasten ulottumattomissa. Ole varovainen käyttäessäsi laitetta lasten lähellä, jotta laite tai sen osat eivät aiheuta vahinkoja lapsille.
• Älä käytä tätä laitetta tai koske virtajohtoa, kun kätesi ovat märät. Älä aseta nestettä sisältäviä astioita laitteen lähelle. Jos laite joutuu kosketuksiin nesteen kanssa, irrota virtalähde välittömästi. Nesteen kanssa tekemisiin joutuneen laitteen käyttäminen voi johtaa tulipaloon tai sähköiskuihin.
• Älä työnnä käsiäsi, syttyviä esineitä tai metalliesineitä (kuten paperiliittimiä tai -niittejä) tämän laitteen sisään. Seurauksena voi olla tulipalon tai sähköiskun aiheuttamia vahinkoja ja vammoja. Lopeta laitteen käyttö, jos laitteen käyttöön kuulumaton esine joutuu laitteen sisään.
• Älä käytä tätä laitetta, kun lähellä on syttyviä kaasuja tai nesteitä, kuten bensiiniä tai maaliohenteita. Syttyvien puhdistusaineiden ja liuottimien käyttö voi aiheuttaa räjähdyksen tai tulipalon.
• Älä irrota virtalähdettä vetämällä virtajohdosta. Pidä kiinni verkkovirtalaitteesta, kun irrotat sen virtalähteestä.
• Älä vahingoita, väännä, muuntele tai kuumenna virtajohtoa, äläkä aseta raskaita esineitä sen päälle. Viallinen virtajohto voi aiheuttaa tulipalon tai antaa sähköiskun.
• Jos laitteesta lähtee outoa hajua, se savuaa tai kuumenee, lopeta laitteen käyttö. Irrota virtalähde välittömästi. Viallisen laitteen tai osan käyttäminen voi aiheuttaa vammoja tai tulipalon.
• Vie laite Konica Minoltan huoltoon, jos se kaipaa korjaamista.
Tämä merkki takaa, että tämä laite täyttää EU:n (Euroopan Unionin) määräykset sähköisiä häiriöitä aiheuttaville laitteille. CE on lyhenne sanoista Conformité Européenne.
ENERGY STAR osapuolena, Konica Minolta on määritellyt, että tämä laite täyt­tää ENERGY STAR ohjeistuksen energiansäästössä.
VAROTOIMET
• Tätä laitetta tulee käyttää vain pystyasennossa. Väärä asento voi aiheuttaa tulipalon.
• Sähköiskun tai tulipalon aiheuttamia vahinkoja tai vammoja voi syntyä, jos laitetta käytetään tai säilytetään seuraavissa olosuhteissa: Kosteassa tai pölyisessä ympäristössä Suorassa auringonvalossa tai kuumassa ympäristössä Savuisessa tai öljyisessä ympäristössä Vailla ilmanvaihtoa olevassa ympäristössä Epävakailla tai epätasaisilla tasoilla
• Työnnä verkkovirtalaitteen pistoke tukevasti pistorasiaan.
• Älä käytä laitetta, jos virtajohto on vahingoittunut.
• Älä liitä maajohtoa kaasuputkeen, puhelimen maajohtoon tai vesiputkeen. Väärä maadoitus voi johtaa sähköiskun aiheuttamaan vammaan.
• Älä peitä verkkovirtalaitetta, koska se voi aiheuttaa tulipalon.
• Älä estä pääsyä verkkovirtalitteelle; hätätilan sattuessa verkkovirtalitteen irroittaminen voi vaikeutua.
• Irroita verkkovirta laitteesta, kun puhdistat laitetta tai laite on pitkään käytämättä.
• Tarkista ajoittain, että virtajohto on ehjä ja pistoke on puhdas. Pistokkeen kontaktipintoihin kerääntynyt pöly ja lika voi aiheuttaa tulipalon.
Oikea ja turvallinen käyttö
FCC Compliance Statement Declaration on Conformity
Responsible Party: Konica Minolta Photo Imaging U.S.A. Inc. Address: 725 Darlington Avenue, Mahwah, NJ 07430
This device complies with Part 15 of the FCC Rules. Operation is subject to the following two conditions: (1) This device may not cause harmful interference, and (2) this device must accept any interference received, including interference that may cause undesired operation. Changes or modifications not approved by the party responsible for compliance could void the user's authority to operate the equipment. This equipment has been tested and found to comply with the limits for a Class B digital device, pursuant to Part 15 of the FCC Rules. These limits are designed to provide reasonable protection against harmful interference in a residential installa­tion.
This equipment generates, uses and can radiate radio frequency energy and, if not installed and used in accordance with the instructions, may cause harmful interference to radio communi­cations. However, there is no guarantee that interference will not occur in a particular installation. If this equipment does cause harmful interference to radio or television reception, which can be determined by turning the equipment off and on, the user is encouraged to try to correct the interference by one or more of the following measures:
• Reorient or relocate the receiving antenna.
• Increase the separation between the equipment and the receiver.
• Connect the equipment to an outlet on a circuit different from that to which the receiver is
connected.
• Consult the dealer or an experienced radio/TV technician for help.
Älä irroita johtojen ferriittisuojuksia.
This Class B digital apparatus complies with Canadian ICES-003.
The sound pressure level is less than 70dB according to ISO 3744 or ISO 7779.
DiMAGE Scan Elite 5400 II
Page 4
76
Sisällysluettelo
Sisällysluettelo
Oikea ja turvallinen käyttö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
Ennen aloittamista . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Adobe Photoshop Elements . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Asennus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Ennen asennusta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
DiMAGE Scan järjestelmävaatimukset. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10
Windows. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
Macintosh. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
Skannerin asennus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Osien nimet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Ennen skannerin liittämistä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Skannerin liittäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Skannerin käynnistäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Skannerin irroittaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Filmipitimien lataaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Filmin käsittely . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Kumpi on emulsiopuoli? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
35mm filmiliuskojen lataaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Kehystettyjen diojen lataaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Pitimen asettaminen ja poistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
DiMAGE Scan Launcher käynnistysohjelma. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
Sovellusohjelman lisääminen kaynnistysohjelmaan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
Quick Scan näppäimen räätälöinti. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21
Easy Scan Utility - helppo skannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
Easy Scan Utilityn käynnistäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
Easy Scan Utilityn käyttö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 23
Perusskannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
DiMAGE Scan Utilityn käynnistäminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Skannauksen perusasiat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Pääikkuna ja indeksikuvien paletti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
Filmityypin asetukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
Indeksikuvien skannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
Indeksikuvien valinta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
Käänteinen järjestys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
Esiskannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
Sovita-ikkunaan -painike . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
Kuvan kääntö ja kieritys. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Tartuntatyökalu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Suurennustyökalu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Automaattinen rajaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Rajatun alueen esiskannauspainike . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Lopullinen skannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
DiMAGE Scan Utilityn sulkeminen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33
Kuvan perusprosessointi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
Pääikkuna ja kuvakorjailun välilehti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
Digital ICE - Pölynpoisto . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 35
Pixel Polish. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 36
Vertailunäyttö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 36
Variatiopaletti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 37
Kirkkauden, kontrastin ja väritasapainon paletti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 38
Johdatus väreihin. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39
Kuvakorjailujen peruminen ja palauttaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39
Vaativa skannaus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40
Skannerin perusasetukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40
Valotuksen säädön välilehti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 42
Valotusasetusten tallennus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43
Valotusasetusten lataaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43
Indeksikuvien tallennus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43
Piste-AF (Autofokus) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Käsitarkennus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
AE-lukitus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45
AE-alueen valinta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45
Rajaaminen käsin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 46
Skannausasetusten käsisäätö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 46
Skannausasetusten tallennus skannaustehtävänä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 49
Skannaustehtävän poisto. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 49
Pääasetukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50
Vaativa kuvaprosessointi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
Digital ROC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
Digital GEM . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52
Digital SHO. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
Kuvakorjailun paletit. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54
Terävöintimaski. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 55
Sävykäyrä ja histogrammi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 56
Sävykäyrän muokkausohje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 58
Histogrammin muokkausohje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60
Valkoisen, mustan ja harmaan pisteen korjailut. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61
Valkoisen ja mustan pisteen asetukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62
Valinnaisen värin paletti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62
Sävyn, kylläisyyden ja vaaleuden paletti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 63
Pikakuvanäppäin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64
Kuvakorjailujen tallennus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64
Kuvakorjailutehtävien lataus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64
Väritäsmäys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
Ulostulon väriavaruuden asetukset . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
Monitorin ICC profiilin asetus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 65
Eräskannaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66
Page 5
98
Sisällysluettelo
Ennen aloittamista
Kiitos tämän Konica Minolta tuotteen ostamisesta. Ole hyvä ja varaa aikaa tämän käyttöohjeen lukemiseen, jotta voit nauttia uuden skannerisi kaikista ominaisuuksista.
Tarkista pakkausluettelo ennen tämän laitteen käyttämistä. Jos jotain puuttuu, ota heti yhteys laitteen myyjään.
DiMAGE Scan Elite 5400 II sskanneri Diapidin SH-M20 35mm filmipidin FH-M20 USB kaapeli UC-2 AC adapteri Resetointityökalu RT-M10 DiMAGE Scan Elite 5400 II CD-ROM Adobe Photoshop Elements CD-ROM DiMAGE Scan Elite 5400 II käyttöohje Konica Minoltan kansainvälinen takuutodistus
AC adapteri vaihtelee alueittain. AC-U26 on tarkoitettu Pohjois-Amerikkaan, Taiwaniin ja Japaniin. AC-U27 on tarkoitettu manner-Eurooppaan ja Aasiaan (ei Kiina ja Hong Kong). AC-U28 on tarkoitettu Iso-Britanniaan ja Hong Kongiin. AC-U29 on tarkoitettu Kiinaan. AC-U30 on tarkoitettu Australiaan.
Tämä käyttöohje ei selosta tietokoneen peruskäyttöä tai Windows ja Macintosh käyttöjärjestel­mien peruskäyttöä; katso tiedot tietokoneen mukana tulleista käyttöohjeista.
Tämän käyttöohjeen esimerkit perustuvat Windows XP ohjelmistoon. Näytöt voivat olla erilaisia, kun käytössä on Macintosh tai erilainen Windowsin versio. Jos käyttöjärjestelmän kirjasinkoko on säädetty suureksi, tekstit DiMAGE Scan ohjelmissa eivät näy oikein. Käytä kirjasinten perus­kokoa.
Käyttöohjeen tiedot on pyritty tarkistamaan mahdollisimman hyvin. Käyttöohjeessa mainitut tekniset ominaisuudet perustuvat viimeisimpään tietoon painoajankohtana ja ne voivat muuttua ilman eri ilmoitusta. Konica Minolta ei vastaa menetyksistä ja vahingoista, joita tämän ohjelman käyttäminen voi aiheuttaa. Tämän käyttöohjeen kopioiminen osittain tai kokonaisuudessaan on kiellettyä ilman ennakkoon Konica Minolta saatua kirjallista lupaa.
Varaa aikaa Adobe Photoshop Elementsin reksiteröimiseen. Reksiteröinnin voi tehdä verkossa, faksilla tai postitse. Ohjelman voi reksiteröidä verkossa ohjelman asennuksen aikana noudatta­malla asennusohjelman ohjeita. Jos haluat reksiteröityä faksilla tai postitse, lue Adobe Photoshop Elements CD-ROM:in “registration” -kansiossa olevat ohjeet (kansio sijaitsee “technical-informa­tion” -kansiossa.
Adobe Photoshop Elements
Konica Minolta is a trademark of Konica Minolta Holdings, Inc. DiMAGE is a trademark of Konica Minolta Photo Imaging, Inc. Microsoft, Windows, Windows 98, Windows Me, Windows 2000 Professional, and Windows XP are registered trademarks of the Microsoft Corporation. Macintosh and Apple are registered trademarks of Apple Computer, Inc. Adobe and Photoshop are registered trademarks of Adobe Systems Incorporated. Digital ICE
4
, Digital ICE, Digital ROC, Digital GEM, and Digital SHO are trademarks of the Eastman Kodak Company. Corel PHOTO­PAINT is a trademark of the Corel Corporation. All other brand and product names are trade­marks or registered trademarks of their respective owners.
Liitteet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69
Vianetsintä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69
Skannerin luukun sulkeminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69
Tekninen tuki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 70
Scannerin väriprofiilit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 70
DiMAGE Scan ohjelmistoasennuksen purku . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 70
Asennetut tiedostot ja kansiot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 71
Ohelmistoasennuksen tarkistus - Windows. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 72
Tekniset tiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 73
Skannaustehtäväluettelo . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 74
Page 6
1110
Asennus
DiMAGE Scan järjestelmävaatimukset
600MB kovalevytilaa käynnistyslevyllä.
Ohjelmisto ei sovi yhteen Mac OS X:n “Fast User switching” toiminnon kanssa, käyttäjän tulee kirjautua koneelle ohjelman käyttämiseksi. “Fast User Switching” voi estää ohjelman oikean toim­imisen Windows XP:ssä. Käyttöjärjestelmän siirtyminen valmius- tai lepotilaan voi kaataa skan­nausohjelman; ehkäise kyseiset toiminnot.
TWAIN ajurin yhteensopivuus:
Photoshop 6.0.1, and 7.0.1, CS (8.0.1)
Photoshop Elements 2.0,
Paint Shop Pro 8, CorelPhotoPaint 11.0.
Suositellut USB kortit Adaptec USB2connect
3100, Adaptec USB2connect 5100, Adaptec
DuoConnect, Belkin Hi-speed USB 2.0 5-
Port PCI Card, Belkin USB 2.0 Hi-speed 3-
Port Low Profile PCI Card tai tietokoneen
kiinteä USB portti.
800 X 600 monitori ja
High Color (16 bit) värit.
1024 x 768 monitori suosituksena.
128MB RAM.
256MB suosituksena.
Windows 98, 98 Second Edition,
2000 Professional, Me tai
XP (Home/Professional).
Pentium 166 MHz tai uudempi.
Pentium III tai uudempi suosituksena.
Plug-in yhteensopivuus:
Photoshop 6.0.1, and 7.0.1, CS (8.0.1)
Photoshop Elements 2.0,
Apple USB portti,
Belkin Hi-speed USB 2.0 5-Port PCI Card,
Belkin USB 2.0 Hi-speed 3-Port Low Profile
PCI Card
800 X 600 monitori ja
32,000 väriä.
1024 x 768 monitori suosituksena.
128MB RAM Mac OS:n ja ohjelmien
vaatiman lisäksi.
256MB suosituksena.
Mac OS 9.2.2
Mac OS X 10.1.3 ~ 10.1.5, 10.2.1 ~ 10.2.8,
10.3 ~ 10.3.6
PowerPC G3 tai uudempi.
PowerPC G4 tai uudempi suosituksena.
Tietokoneen ja käyttöjärjestelmän valmistajien tulee taata tuki USB liitännälle. Skanerin käyttämi­seksi tietokonejärjestelmän tulee täyttää seuraavat vaatimukset:
Käynnistyslevyn tila
16-bittinen värisyvyys
128MB RAM.
256MB suosituksena.
Digital ROC / GEM
Pixel Polish
1
Digital ROC / GEM ja
16-bittinen värisyvyys
1.8GB kovalevytilaa
3.6GB suosituksena.
3.0GB kovalevytilaa
6.0GB suosituksena.
Skannatessa on käytössä:
USB (ver. 2.0 tai 1.1) liitäntä
RAM:issa sijaitsevat ohjelmat, kuten virus- ja asennustutkat voivat saada asennuksen epäonnistumaan. Poista tällaiset ohjelmat tai estä niiden toiminta ennen DiMAGE Scan Utilityn asentamista. Asenna tai käynnistä ohjelmat uudelleen, kun skannerin ohjelma­asennus on päättynyt.
ÄLÄ liitä skanneria tietokoneeseesi ennen kuin olet asentanut DiMAGE Scan Utility ohjel­man.
Ennen asennusta
Asennus
Digital SHO
2
256MB RAM.
512MB suosituksena.
1.2GB kovalevytilaa
2.0GB suosituksena.
Seuraavat muistia koskevat lisävaatimukset tulee täyttää, kun eräitä toimintoja käytetään:
1. Mac OS 9.2.2: lisämuistivaatimuksia ei ole.
2. Mac OS 9 and OS X, 320MB RAM muistia vaaditaan.
Macintosh järjestelmissä muistivaatimukset on lisättavä käyttöjärjestelmän ja isäntäohjelman vaa­timaan muistimäärään.
Windows XP ja 2000:
Säädä virtuaalimuistin koko kaksi kertaa suuremmaksi kuin skannattavan kuvan koko. Pixel Polishia käytettäessä virtuaalimuistin tulee olla nelinkertainen. Kuvan tiedostokoon voi tarkistaa esiskannauksen (prescan) välilehdeltä (s. 32).
Mac OS 9.2.2:
Kun käytössä on “digital SHO”, estä virtuaalimuistin käyttö. Anna ylläolevat määrät muistia, jos Easy Scan Utility, DiMAGE Scan Utility tai Batch Scan Utility on itsenäisesti käytössä. Jos DiMAGE Scan Utility toimii kuvankäsittelyohjelman sisältä, lisää ylläolevat muistimäärät isäntäo­hjelman vaatiman muistin lisäksi.
Kun käytössä on Pixel Polish, vapaana olevan muistin määrän tulee olla neljä kertaa suurempi kuin skannatun kuvan koko. Jos Pixel Polish on käytössä kuvankäsittelyohjelman sisältä, avaa kuvankäsittelyohjelma ja tarkista vapaana olevan muistin määrä ennen skannausohjelman käyn­nistämistä.
Viimeisimmät yhteensopivuustiedot ovat Konica Minoltan kotisivuilla osoitteissa:
Pohjois- Amerikka: http://kmpi.konicaminolta.us/ Eurooppa: http://www.konicaminoltasupport.com
Muisti
Page 7
1312
Asennus
Windows
Asennusvelho kertoo, milloin asennus on onnis­tuneesti suoritettu. Valitse käynnistä-tietokone­uudelleen ja näpäytä valmis-painiketta. Kun tieto­kone käynnistyy uudelleen, skannerin ajuriohjelma on käyttövalmis. Tulosta “Read Me”-tiedosto tule­vaa tarvetta varten.
Oletuskansio on näkyvillä. Asenna ohjelma siihen näpäyttämällä seuraava-painiketta.
Asennus toiseen olemassaolevaan kansioon: valit­se näkyvillä oleva olemassaoleva kansio. Aloita asennus näpäyttämällä seuraava-painiketta.
Valitse asennettavat osat ja näpäytä ”seuraava /next” painiketta. Normaalisti TWAIN ajuri tulee asentaa. Tämän käyttöohjeen selostuksissa olete­taan, että TWAIN ajuri on asennettu ohjelman yhteydessä.
TWAIN ajuri mahdollistaa sekä skannerin ohjelmis­ton käynnistämisen useimmista kuvankäsittely­ohjelmista “import/tuo”-toiminnolla että skannerin ja tietokoneen välisen tiedonsiirron.
Asenna ohjelma oletuskansioon (E:\Program Files\DS_Elite5400_2), näpäyttämällä “Seuraava”.
Asennus muuhun kansioon: avaa kansionvalinnan ikkuna näpäyttämällä selaa-painiketta. Määrittele asennuksen sijaintikansio ja näpäytä OK.
Asennusvelhon aloitusnäyttö avautuu. Jatka näpäyttämällä seuraava-painiketta.
Asetya DiMAGE Scan Elite 5400 II Utility CD-ROM­levy CD-ROM-asemaan. DiMAGE Scan Elite 5400 II asennusnäyttö avautuu.
Näpäytä “Starting up the DiMAGE Scan Elite 5400 II installer” painiketta, jolloin Install Shield Wizard/ Asennusvelho avautuu.
Hyväksy sopimus ja jatka eteenpäin näpäyttämällä yes-painiketta. Lue koko sopimus huolellisesti ennen jatkamista. Jos et hyväksy käyttösopimuk­sen ehtoja, lopeta asennusohjelma näpäyttämällä no-painiketta.
Käynnistä tietokone ja Windows. Windows XP:n 2000:n käyttäjien tulee kirjautua sisään jär­jestelmänvalvojina. Alla olevassa esimerkissä kovalevyn tunnus on E. Tunnukset vaihtelevat eri tietokoneissa.
Jos Asennusvelho ei käynnisty automaattisesti, käynnistä asennus käynnistä-valikon suorita-osiosta. Näpäytä suorita-ikkunan selaa­painiketta ja valitse CD-ROM-asema. Avaa driver-kansio ja siitä English-kansio. Tuo Setup.exe .-tiedosto suorita-ikkunaan näpäyt­tämällä. Näpäytä OK.
Page 8
1514
Asennus
Onnistuneen asennuksen jälkeen ilmestyy siitä ker­tova näyttö. Poistu asennusohjelmasta ja käynnistä tietokone uudelleen näpäyttämällä restart -painiket­ta. Quit -painikeella siirrytään pois asennusohjel­masta käynnistämättä tietokonetta uudelleen. Muita asennuksia voi tehdä näpäyttämällä “Continue”.
Jos asennusohjelman vasemmassa yläkulmassa on valittuna custom-install, valintalaatikot näyttävät asennettavat ohjelman osat; näpäytä laatikkoa, jota et halua asentaa.
Asennusnäytön alaosasta valitaan ohjelman asen­nuspaikka. Install-location -luetteloa voi käyttää paikan valintaa: olemassaolevan tai uutena luota­van paikan voi valita.
Aloita asennus näpäyttämällä install/asenna ­painiketta.
Macintosh
Kaikki käynnissä olevat ohjelmat tulee sammuttaa ennen DiMAGE Scan Utilityn asennusta. Sammuta kaikki käynnissä olevat ohjelmat ja jatka asennusta painamalla continue/jatka -painiketta. Cancel/peru
-vaihtoehto lopettaa asennuksen.
Käyttölisenssi tulee näkyville. Jos hyväksyt sen ehdot, jatka asennusta näpäyttämällä hyväksy­painiketta. Jos et hyväksy ehtoja näpäytä hylkää­painiketta, jolloin ohjelmaa ei asenneta.
Avaa driver/ajuri -kansio ja sitten sopivan kieliver­sion kansio.
Mac OS X: kirjaudu sisään järjestelmänvalvojana. Aseta DiMAGE Scan Elite 5400 II Utility CD­ROM-levy CD-ROM-asemaan; CD-ROM:in kuvake ilmestyy työpöydälle. Tuo CD-ROM:in sisältö näkyville kaksoisnäpäyttämällä sen kuvaketta.
Kaksoisnäpäytä DiMAGE Scan Elite 5400 II installer
-kuvaketta; asennusohjelman aloitusnäyttö avau­tuu. Mac OS X: käyttäjänimi ja salasana vaaditaan ennen kuin asennus voi alkaa.
Driver English
Aloita asennus näpäyttämällä jatka-painiketta.
Kun tietokone on käynnistynyt uudelleen, tarkista että valitut DiMAGE Scan sovellukset ovat asen­tuneet niille määriteltyyn paikkaan. Tulosta kopio ”Read Me” -tiedostosta myöhempää käyttöä varten.
Jos DS Elite5400 2 plug-in asennettiin, siirrä tai kopioi plug-in -tiedosto kuvankäsittelyohjelman import -kansioon. Se mahdollistaa DiMAGE Scan Elite 5400 II Utility ohjelman käynnistämisen suo­raan kuvankäsittelyohjelman sisältä.
Huomaa
Mac OS X: DiMAGE Scan ikkuna voijäädä kuvankäsittelyohjelman palettien ja työkalupalkkien taakse, jos skannausohjelmaa käytetään esim. Adobe Photoshop 7.0, Photoshop CS tai Photoshop Elements 2.0 kuvankäsittelyohjelmien sisältä. Paina command-näppäintä ja vedä DiMAGE Scan ikkuna toiseen paikkaan tarttumalla hiirellä sen oikeaan alakulmaan. Sarkainnäppäintä voi käyttää Photoshop palettien ja työkalupalkkien piilottamiseen ja esille tuomiseen ennen kuin DiMAGE Scan utility käynnistetään
Page 9
1716
Skannerin asennus
Liitä AC adapterin ulostulojohto skannerin DC litäntään (2). Liitä AC adapteri tavalliseen verkkovirtapistorasiaan.
Kiinnitä USB kaapelin A-liitin tukevasti skannerin USB porttiin (1) ja B-liitin tietokoneen USB port­tiin. Skanneri tulee liittää suoraan tietokoneeseen. Skannerin liittäminen USB hubiin voi estää skannerin oikean toiminnan.
DiMAGE Scan Utility ohjelma tulee asentaa ennen skannerin liittämistä tietokoneeseen. Lue asennusohjeet ohjelman käyttöohjeista sivulta 9 - 14.
Skanneri tulee asettaa tasaiselle, värinättömälle alustalle. Skannerin tulee sijaita suoran auringonvalon ulottumattomissa, puhtaassa, kuivassa ja hyvän ilmanvaihdon omaavassa paikassa. Älä koskaan liitä skannerin kaapelia tietokoneeseen, kun tietokone siirtää tietoa itsensä ja jonkin oheislaitteen välillä.
Ennen skannerin liittämistä
Skannerin liittäminen
Käynnistä skanneri virtakytkimestä. Käynnistä tietokone.
Skannerin käynnistäminen
Kun skanneri liitetään ensimmäistä kertaa tieto­koneeseen, jossa on Windows XP, uuden laitteen löytävä velho ilmestyy näkyville. Käytä automaatti­asennuksen vaihtoehtoa. Näpäytä seuraava/next
-painiketta.
Sulje DiMAGE Scan Utility. Tarkista, että skennerin merkkivalo ei vilku. Sammuta skannerin virta ja irroita USB kaapeli.
Älä koskaan irroita skaneria, kun merkkivalo vilkkuu.
Skannerin irroittaminen
Skannerin asennus
Osien nimet
Etuluukku
Virtakytkin
USB portti
DC liitäntä
Merkkivalo
Pitimen poistonäppäin
Tarkennuksen säädin
Pikaskannausnäppäin
Huomaa
Kun DiMAGE Scan Utility käynnistetään, skannerin merkkiva­lo vilkkuu alkuvalmistelujen ajan. Skanneria voi käyttää, kun merkkivalo palaa tasaisesti.
Kun skanneri liitetään ensimmäistä kertaa tietokoneeseen, jossa on Windows 98, 98SE tai 2000 Professional, uuden laitteen löytymisen velho näkyy hetken. Mitään toimenpiteitä ei tarvita. Windows 2000:ssa digitaalisen allekirjoituksen puuttumisesta kertova viesti (“Digital Signature Not Found…”) voi näkyä. Suorita asennus loppuun näpäyttämällä kyllä/yes-painiketta.
Logotestauksen epäonnistumisesta kertova viesti (“Not passed Windows Logo testing”) ilmestyy näkyville. Suorita skannerin asennus loppuun näpäyttämällä jatka-kuitenkin/continue-anyway
-painiketta.
Merkkivalo
1
2
Page 10
1918
Filmipitimien lataaminen
Filmin käsittely
Kumpi on emulsiopuoli?
Skanneri tuottaa parhaat tulokset, kun skanneri, filmi ja filmipidin ovat puhtaita ja pölyttömiä. Käsittele aina filmejäsi puhtaassa ja pölyttömässä ympäristössä. Koske vain filmin reunoihin tai diojen kehyksiin estääksesi sormenjälkiä ja likaa pilaamasta kuva-aluetta. Valokuvausliikkeissä on saatavilla nukkaamattomia käsineitä filmin käsittelyä varten, sekä anti-staattisia liinoja, suteja ja puhalluspumppuja pölyn poistamista varten. Filminpuhdistusainetta voi käyttää öljyn, rasvan ja lian poistamiseen filmeistä; noudata huolellisesti puhdistusaineen valmistajan ohjeita ja varoituk­sia.
Kun filmi asetetaan pitimeen, emulsiopuolen tulee olla alaspäin. Kun kuvaa katsotaan oikein päin (ei peilikuvana), emulsiopuoli on alhaalla. Jos kuva on abstrakti tai siten symmetrinen, että on vaikea havaita onko se oikein päin, emulsiopuoli on alaspäin, kun filmiruutujen numerointi ja filmin reunamerkinnät näkyvät oikein päin. Laboratoriossa kehystetyissä dioissa emulsiopuolella näkyvät filmin valmistajan tai kehittämön merkinnät.
Enintään 6 ruudun pituisia filmiliuksoja voi ladata 35mm filmipitimeen. Pidin avataan nostamalla kiinnityssalvasta ja kääntämällä pitimen kansi auki.
Aseta filmi pitimeen emulsiopuoli alaspäin ja työnnä se vastapidikkeiden alle. Kohdista filmin ruudut pitimen aukkoihin.
Laske kansi varovasti alas niin, että kiinni­tyssalpa napsahtaa lukkoon. Varo liikutta­masta filmiä toimenpiteen aikana.
35mm filmiliuskojen lataaminen
Filmipitimien lataaminen
Työnnä pidin varovasti skanneriin niin, että asetussyvyyden merk­ki on skannerin luukun tasalla; skanneri syöttää pitimen tuosta kohdasta automaattisesti sisään ja aloittaa indeksikuvaskannauk­sen. Älä koskaan koske pidintä tai estä sen liikettä, kun pidin on skannerissa.
Pitimien asettaminen ja poistaminen
DiMAGE Scan Utility tulee olla asennettuna ennen skannerin käyttämistä. Käynnistä jokin DiMAGE Scan Utilityn ajureista ennen pitimen asettamista skanneriin. Älä aseta pidintä skanne­riin, kun ohjelma käynnistyy tai skanneri suorittaa alkuvalmisteluja; merkkivalo vilkkuu tänä aikana.
Kun merkkivalo palaa tasaisesti, aseta filmi­pidin skanneriin nuolimerkin suuntaisesti. Pitele pidintä suorassa niin, että suuntamerkki osoittaa ylöspäin.
Kehystettyjen diojen lataaminen
Enintään neljä kehystettyä diaa voi ladata diapitimeen. Diakehyksen paksuuden tulee olla 1-3,2 mm. Lasikehyksiä ei voi käyttää; lasi taittaa valoa, mikä johtaa vääristyneeseen ja epätasaisesti valaistuun skannaustulokseen.
Aseta diat pitimeen emulsiopuoli alaspäin. Diojen pitkän sivun tulee olla pitimen pitkän sivun suuntaisesti, jotta kuvan ylä- ja alaosa eivät rajaudu pois.
Laske kansi varovasti alas niin, että molem­mat kiinnityssalvat napsahtavat lukkoon.
Pidin avataan nostamalla molemmista kiin­nityssalvoista ja kääntämällä pitimen kansi auki.
Kun diapidin on skannerissa, viimeisen dian voi poistaa ja vaihtaa otta­matta pidintä ulos skannerista. Varo muuttamasta pitimen asentoa, kun poistat/vaihdat dian. Jos dia ei ole esillä, paina pitimen poistonäppäintä (eject) kerran, jolloin pidin tulee oikeaan asentoon; kaksi painallusta poistaa pitimen skannerista. Esiskannaus tulee suorittaa aina, kun dia asetetaan pitimeen; ks. sivu 29.
Emulsio­puoli
Poista pidin näpäyttämällä eject-painiketta DiMAGE Scan Utilityn ikkunasta tai painamalla skannerissa olevaa pitimen poistonäp­päintä; skanneri työntää pitimen automaattisesti ulos alkuperäi­seen syöttöasentoon. Diapidintä käytettäessä poistonäppäintä voi joutua painamaan kaksi kertaa. Jos skannerin virta sammutetaan ennen pitimen poistamista, pidin poistuu automaattisesti kun virta kytketään uudelleen.
Asetussyvyyden merkit
Suuntamerkinnät
Page 11
2120
Dimage scan käynnistysohjelma
DiMAGE Scan Launcher
Pikaskannausnäppäin (Quick Scan) käynnistää DiMAGE Scan ohjel­mat. Kun näppäintä painetaan, käynnistysohjelma (launcher) tulee näkyville; näppäin ei toimi, kun skannausohjelma on auki. Mac OS X: Quick Scan näppäin toimii vain siinä sisäänkirjutumistilas­sa, joka oli käytössä asennuksen aikana.
Käynnistysohjelmaa voi käyttää sen kuvankä­sittelyohjelman avaamiseen, josta skanneria tullaan käyttämään.
Pikaskannaunäppäintä (Quick Scan) voi käyttää yhden sovelluksen käynnistämiseen suoraan. Valitse sovellus käynnistysohjelman alaosassa olevasta pudotusvalikosta; pikaskannausnäppäin­tä painettaessa valittu sovellus avautuu yhdessä käynnistysohjelman kanssa.
Pikaskannausnäppäin
Käynnistä haluamasi ohjelma näpäyttämällä sen painiketta. Skannerissa ei saa olla pidintä. Lisätietoja ohjelmien käytöstä on seuraavilla sivuilla:
DS Elite 5400 II Utility - sivu 26 Easy Scan Utility - sivu 22 Batch Scan Utility - sivu 66
Sovellusohjelman lisääminen käynnitysohjelmaan
Sovellusohjelman nimi tulee näkyville käyn­nistysohjelmaan. Avaa sovellusohjelma näpäyttämällä other-application -painiketta.
Etsi haluamasi ohjelma open-valintaikkunasta ja korosta se näpäyttämällä sitä hiirellä. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä avaa/open -painiketta.
Määrittele ohjelma, näpäyttämällä view­painiketta. Open-valintaikkuna avautuu.
Pikaskannausnäppäimen muokkaaminen
Huomaa
Käynnistysohjelman (Launcher) voi avata käynnistä-valikon ohjelmat-osiosta (Windows) tai kaksoisnäpäyttämällä DS Elite 5400 II kansiossa olevaa kuvaketta (Macintosh).
Page 12
2322
Easy scan utility
DiMAGE Scan Easy Scan Utility on helppo ja vaivaton automaattiskannausohjelma. Se toimii itsenäisenä ohjelmana eikä sitä voi käynnistää muiden ohjelmien sisältä.
Easy Scan Utilityn käynnistys
Älä käynnistä, kun pidin on skannerissa.
Easy scan utility
Easy Scan Utilityn käyttö
Kun Easy Scan Utility käynnistetään, Easy Scan Wizard avautuu. Skannaa kuvia yksinker­tisesti noudattamalla ohjeita.
Näytölle tulee viesti, joka pyytää asettamaan pitimen skanneriin. Lataa pidin ja aseta se skanneriin sivujen 18 ja 19 ohjeiden mukaan.
Jos haluat sulkea Easy Scan Utilityn tässä vai­heessa, näpäytä quit-painiketta; pidin tulee automaattisesti ulos skannerista. Tilannepalkki antaa ohjeita tai kuvailee toimintoja, joiden päälle hiiren osoitin on viety.
Määrittele filmin tyyppi painikkeilla; diafilmi on “positive” -filmiä ja paperikuvafilmi “negative”
-filmiä. Filmityypin painikkeen kehys korostuu valinnan merkiksi. Aloita indeksikuvaskannaus näpäyttämällä seuraava/next -painiketta.
Avaa käynnistysohjelma painamalla pika­skannausnäppäintä (Quick Scan). Avaa Easy Scan Utility näpäyttämällä sen painiketta.
Huomaa
Käynnistysohjelman (Launcher) voi avata käynnistä-valikon ohjelmat-osiosta (Windows) tai kaksoisnäpäyttämällä DS Elite 5400 II kansiossa olevaa kuvaketta (Macintosh).
Quit-painike
Pienoiskuvat
Kuvan säädön valintaruutu
Digital ICE (s. 35)
Pixel Polish (s. 36)
Digital ROC (s. 51)
Kun indeksikuvaskannaus on valmis, kaikkien pitimessa olevien kuvien pienoiskuvat ovat näkyvil­lä. Näpäytä skannattavaa kuvaa. Kuvan kehys korostuu valinnan merkiksi. Vain yhden kuvan voi valita.
Valitse kuvaprosessointi tai kuvan kääntö tarpeen mukaan. Kun kuvaprosessointitoiminto on valittu, valinta pysyy voimassa sen muuttamiseen saakka. Näpäytä kuvan säädön (adjust image) valintaruutua avataksesi kuvansäätönäytön, jossa kuvan kirkkautta, kontrastia ja värikylläisyytä voi muuttaa. Jatka näpäyttämällä seuraava/next -painiketta.
Digital GEM (s. 52)
Digital SHO (s. 53)
Tilannepalkki
Filmityypin painikkeet
Kääntöpainikkeet
Nämä toiminnot eivät ole käytettävissä mustavalkofilmeille.
Page 13
2524
Easy scan utility
Jos kuvan säätö (adjust-image) ruksattiin edellisessä näytössä, ”adjust-image” -näyttö avautuu. Edellisessä näytössä olleet samat automaattisen kuvaprosessoinnin toiminnot ovat näkyvillä nytkin.
Säädä kuvaa vetämällä kirkkauden (brightness), kontrastin (contrast) ja kylläisyyden (saturation) liukusäätimiä; muutokset näkyvät kuvassa. Tehdyt muutokset pysyvät voimassa siihen asti, kunnes ne nollataan tai ohjelma suljetaan. Paluu edelliseen näyttöön kuvansäädön (adjust-image) ruksin poistaminen ei muuta liukusäätimien asetuksia.
Kun olet tehnyt kuvaan tarvittavat säädöt, näpäytä ”next/seuraava” -painiketta.
Näpäytä valintalaatikon vasemmalla puolella olevia painikkeita sen mukaan tulostetaanko skannattu kuva vai tallennetaanko se tiedos­toon. Näpäytä painiketta, joka kuvaa kuvalle haluamaasi ulostulotapaa. Vain yhden valinnan voi tehdä.
Jatka näpäyttämällä scan-painiketta; tallenna­nimellä/save-as -näyttö avautuu. Jos kuvalla on useampi käyttötarkoitus, toista Easy Scan toimepiteet kunkin käyttötarkoituksen osalta.
Tallenna-nimellä/save-as - näytöllä annetaan tiedostolle nimi sekä määritellään tiedostomuo­to ja tallennuspaikka. Tiedostomuodot seloste­taan sivulla 33. JPEG-tiedostoon tallennettaes­sa tiedoston pakkaussuhde voidaan määritellä.
Jos haluat skannata kaikki pitimessä olevat kuvat, näpäytä scan-all-images -valinta­laatikkoa. Valittua kuvaprosessointtia sovel­letaan kaikkiin pitimen ruutuihin.
Aloita lopullinen skannaus näpäyttämällä tallen­na/save -painiketta.
Jos käytät USB-liitäntäistä tallennusvälinettä samassa väylässä kuin skanneria, tallenna kuvatiedosto tietokoneen kovalevylle ennen sen siirtämistä tallennusvälineelle. Suora tallennus tallennusvälineelle voi vaurioittaa kuvatiedostoa.
Kun skannaus on suoritettu loppuun, kuva on käyttövalmis. Näpäytä soveltuvaa painiketta jatkaaksesi ohjelman käyttöä tai sulkeaksesi sen. ”Quit” -painike sulkee Easy Scan Utilityn ja poistaa filmipitimen skannerista. ”Replace­film” -painike poistaa filmipitimen skannerista, jotta filmin voi vaihtaa. ”Continue” -painike mahdollistaa toisten, pitimessä jo olevien kuvien skannaamisen.
Jos kuva skannataan tulostamista varten, Print Preview (tulostuksen esikatselu) valintanäyttö avautuu. Tulosteiden määrän voi määritellä kohdassa “Copies”. Jos kaikki pitimessä olevat kuvat tulostetaan, kunkin tulostemäärä sääde­tään erikseen. Tuo kuvat näkyville nuolinäp­päimillä tulosteiden määrän säätämiseksi. Poista merkintä print-this-image -kohdasta, jos et halua jotakin kuvaa tulostettavaksi.
Tulostimen asetuksia voi muuttaa näpäyttämäl­lä printer-setup -painiketta. Kaikki muutokset näkyvät Print Preview näytössä.
Jos Easy Scan Utilityssä säädetty tulostuskoko ei sovi tulostimelle, arkkikoko palautuu auto­maattisesti ja näkyy punaisena. Mac OS 9.2.2: tulostimen nimi ei näy, eikä tulosteiden määrää voi valita. Näpäytä printer-setup -painiketta ja määrittele tulostin ja tulosteiden määrä Print Setup valintanäytöstä.
Tulosta näpäyttämällä print-painiketta. peru tu­lostus näpäyttämällä cancel-painiketta; kuvatiedosto on tallentunut, joten sen voi tulostaa koska tahansa.
Kaikkien kuvien skannauksen valinta
Huomaa
Easy Scan Utility käyttää 8-bittistä värisyvyyttä per värikanava. Tieto tallentuu sRGB väri­avaruuteen. Väritäsmäystä ei käytetä yhdessä Digital ROC:n kanssa. Automaattivalotusta ei käytetä mustavalkoisten diojen kanssa. Mac OS 9: B4 kokoa suurempien kuvien tulostaminen vaatii 256MB RAM-muistia käyttöjär­jestelmän ja sovellusohjelman vaatimusten lisäksi. Mac OS 9: indeksiskannauksen, esiskannauksen tai lopullisen skannauksen voi perua sen alettua pitämällä hiiren näppäimen painettuna progress-valintanäytössä olevan cancel­painikkeen päällä tai pitämällä command ja piste (.) näppäimet samanaikaisesti alhaalla kunnes cancel-painike näyttää painuvan alas.
Suraava kuva
Edellinen kuva
Ruutu / Kuvien määrä
Esikatselunäyttö
Kopiomäärä
Tulostukseen valinta
Pääsy tulostimen valintanäyttöön. Näyttö vaihtelee käyttöjärjestelmän ja tulostimen mukaan; lisätiedot ovat käyttöjärjestelmän avusteissa ja tulostimen ohjeissa.
Page 14
2726
Perusskannaus
Perusskannaus
DiMAGE Scan Utilityn käynnistäminen
Skannauksen perusasiat
Ole hyvä ja lue perusskannausta käsittelevä jakso kokonaisuudessaan ennen kuin jatkat. Ennen mitään skannausta pidin pitää ladata ja asettaa skanneriin, jolloin indeksikuvaskannaus alkaa automaattisesti. Kolmen tyyppisiä skannauksia voi tehdä yksittäin tai yhdistelminä työskentely­tarpeesta ja kuvankäsittelytarpeesta riippuen:
Pääikkuna ja indeksikuvapaletti
1. Filmityyppien luettelo
8. Avusteet
2. Indeksikuvaskannauksen painike (s. 28)
3. Esiskannauksen painike (s. 29)
4. Skannauspainike (s. 32)
17.Käänteisen ruutunumeroinnin painike (s. 29)
13.Kierto- ja kääntöpainikkeet (s. 30)
18.Sovita-ikkunaan -painike (s. 29)
14.Skannausasetusten ikkuna (s. 32, 46)
15.Indeksikuvat
16.Ruutunumero
Ikkunoiden kokoa voi muuttaa tarttumalla hiirellä niiden reunoihin.
Skannaus -
Scan
Tietyn kuvan esikatselu. Esiskannauksen avulla kuvan voi tarkentaa, rajata tai sitä voi korjailla skannerin kuvankäsittelytyökaluilla.
Esiskannaus -
Prescan
Tuo näkyville kaikkien pitimessä olevien ruutujen pienoiskuvat. Indeksikuvat
Kuvan tallennus. Kuvan koko, tarkkuus ja tiedostomuoto määritellään tämän skannauksen yhteydessä.
7. Pitimen poistopainike
Älä käynnistä, kun skannerissa on pidin sisällä.
Avaa käynnistysohjelma painamalla skanne­rissa olevaa Quick Scan näppäintä. Avaa DiMAGE Scan Utility näpäyttämällä sen painiketta. Ohjelman voi käynnistää myös kuvankäsittelyohjelmasta; katso jakso Windows ja Macintosh asennuksesta.
Huomaa
Ohjelman voi käynnistää käynnistä-valikon ohjelmat-osiosta (Windows) tai kaksoisnäpäyttä­mällä DS Elite 5400 II kansiossa olevaa kuvaketta (Macintosh).
5. Automaattisen rajauksen painike (s. 31)
6. Esiskannauksen rajauspainike (s. 31)
9. Esiskannausnäyttö
10.Suurennustyökalu (s. 30)
11.Tartuntatyökalu (s. 30)
12.Sulkemispainike (s. 33)
Page 15
29
28
Perusskannaus
Filmityypin asetukset
Filmin tyyppi tulee määritellä ennen skannaa­mista. Vaihtoehdot ovat: color (väri) ja black­and-white (mustavalkoinen), positive (dia) ja negative (negatiivi). Filmin tyyppi valitaan pää­ikkunassa olevasta luettelosta.
Indeksikuvien skannaus
Kun pidin asetetaan skanneriin, indeksikuva­skannaus alkaa automaattisesti; toiminnon voi ehkäistä perusasetusten (preferences) näytöllä (s. 40). Kaikki pitimessä olevat kuvat skanna­taan. Indeksikuvaskannauksessa ruutunumero vastaa pitimen ruutunumeroa. Paina index­scan -painiketta, jos haluat suorittaa uuden indeksikuvaskannauksen ja pöivittää näytön. Kuvat voidaan esiskannata ja skannata ilman indeksikuvaskannausta.
Sulje indeksikuvapaletti näpäyttämällä close­painiketta. Index-scan -painikkeen näpäyttämi­nen avaa paletin uudelleen.
Huomaa
Indeksiskannauksen pienoiskuvat pysyvät näytöllä uuteen indeksiskannaukseen saakka. Indeksikuvanäytön voi virkistää ja nykyiset kuvat poistaa painamalla control + shift + r -näp­päimiä (Windows) tai command + shift + r -näppäimiä (Macintosh).
Close button
Pienoiskuvanäyttö mahdollistaa yhden tai use­ampien kuvien valinnan esiskannausta tai skan­nausta varten. Valittuihin kuviin voi vaikuttaa myös skannausohjelman toiminnoilla, esim. kierityspainikkeilla. Valitse pienoiskuva näpäyt­tämällä sitä hiirellä; kuvan kehys tummenee valinnan merkkinä.
Pienoiskuvien valinta
Useiden kuvien valinta: paina control-näppäin (Windows) tai command-näppäin (Macintosh) alas ja näpäytä hiirellä kutakin skannattavaa kuvaa. Valinnan voi poistaa näpäyttämällä kuvaa uudel­leen samalla tavalla. Perättäisten kuvien valinta: pidä shift-näppäin alhaalla ja näpäytä hiirellä sar­jan ensimmäistä ja viimeistä kuvaa. Kaikkien kuvien valinta: paina control-näppäintä (Windows) tai command-näppäintä (Macintosh) sekä A-näppäintä samanaikaisesti.
Käänteinen järjestys
Joissain kameroissa kuvat valotetaan kään­teisessä järjestyksessä, jolloin viimeinen ruutu valottuu filmin alkuun. Filmiliuskoja skannat­taessa pienoiskuvien järjestyksen voi vaihtaa reverse-frame-order -painikkeella. Painikkeen uusi painallus palauttaa filmipitimessä olevan ruutujärjestyksen.
Esiskannaus
Esiskannaus on kätevä tapa tarkistaa kuva ja suorittaa kuvakorjailuja ennen skannausta. Kun kuva näkyy esiskannauksen (prescan) välileh­dellä, AF:ää ei käytetä; esiskannauspainke (prescan) on keltainen. Tarkista kuva suoritta­malla esiskannaus.
Valitse esiskannattavat kuvat indeksikuvapaletista. Aloita esiskannaus näpäyttämällä pääikkunas­sa olevaa prescan-painiketta. Indeksikuvaruudun kaksoisnäpäytys aloittaa myös esiskannauksen vaikka pienoiskuvaa ei näkyisikään ruudussa.
Sovita-ikkunaan -painike
Normaalisti pienet indeksikuvat ja esiskannaus­kuvat näkyvät kokonsa ja tarkkuutensa mukai­sesti. Jos pienoiskuvat tai esiskannauskuvat ovat liian suuria tai liian pieniä näyttöalueella, sovita-ikkunaan -painike muuttaa niiden koon automaattisesti näyttöön sopivaksi. Painikkeen uusi näpäytys palauttaa kuvien alkuperäiskoon. Suurennus- ja tartuntatyökaluja ei voi käyttää, kun tämä toiminto on käytössä.
Page 16
3130
Perusskannaus
Kääntö ja kierto
Alkuperäinen kuva
Kääntö - kun kuva käänne­tään, siitä muodostuu alku­peräisen peilikuva.
Kierto - oikealle-painike kierittää pienoiskuvaa 90°:tta myötäpäivään ja vasemmalle-painike kierittää pienoiskuvaa 90°:tta vastapäivään aina painettaessa.
Pienoiskuvien ja esiskannausten asentoa voi muuttaa työkalupalkissa olevilla kääntö- ja kier­topainikkeilla.
Tartuntatyökalu
Suurennustyökalu
Näyttökuvaa voi suurentaa ja pienentää. Näpä­ytä työkalupalkissa olevaa suurennus-painiketta. Suurenna kuvaa näpäyttämällä sitä. Pienennä kuvaa pitämällä control-näppäin (Windows) tai option-näppäin (Macintosh) alhaalla ja näpäyt­tämällä kuvaa. Kun kuvan koko on saavuttanut äärirajansa, suurennustyökalussa oleva plus- tai miinusmerkki häviää. Työkalu ei toimi, jos sovita­ikkunaan -toiminto on käytössä (s. 29).
Kun kuva on näyttöaluetta suurempi, sitä voi vierittää tartuntatyökalulla. Näpäytä työkalu­palkissa olevaa tartunta-painiketta. Vieritä kuvaa “raahaamalla” sitä. Työkalu ei toimi, jos sovita­ikkunaan -toiminto on käytössä (s. 29).
Suurenna Pienennä
Automaattirajaus poistaa kuva-alueen ympärillä olevan tyhjän alueen. Automaattirajauspainik­keen näpäytykset vaihtelevat sen kolmea ase­tusta: rajaus kuva-alueen ulkoreunaan (A), raja­us sisäreunaan (B) ja rajaus koko skannaus­alaan (C). Rajaus näkyy pisteviivoituksena.
Rajausalueen voi määritellä myös käsin (s. 46). Kuvankäsittelytyökaluja käytettäessä näkyvillä on vain rajauksen sisällä oleva kuva-ala.
Automaattinen rajaus
A
B
C
Rajauksen vaikutuksen voi tarkistaa näpäyttämällä rajatun alueen esiskannauspainiketta. Skanneri suorittaa esiskannauksen ja näyttää rajatun alueen esiskannausnäytössä.
Rajatun alueen esiskannaus
Huomaa
Nuolinäppäimet tuovat pitimessä olevan seu­raavan ja edellisen kuvan näkyville. Näppäinten välissä olevat numerot kertovat näkyvillä olevan ruudun numeron ja pitimessä olevien ruutujen kokonaismäärän.
Page 17
33
32
Perusskannaus
Lopullinen skannaus
Näpäytä skannaustehtävän (Job) lataus­painiketta. Tehtävän valintanäyttö avautuu.
Valitse tehtävän kategoria valikosta.
Ennenn lopullista skannausta sisääntulo- ja ulostuloasetukset tulee tehdä. Vaikka skannausase­tukset voi tehdä käsin, DiMAGE Scan Utility antaa helpomman vaihtoehdon. - Skannaustehtävät (Jobs). Skannaustehtävät ovat ennakkoon asetettuja skannausasetuksia, jotka perustuvat kuvan käyttötarkoitukselle. DiMAGE Scan Utility:ssä on yli 60 skannaustehtävätiedostoa (Job file). Omien skannaustehtävien luomisesta ja asetusten käsisäädöstä on lisätietoa sivulla 46. Skannaustehtävien asetuslista on sivulla 74. Tehtävien näyttö on esiskannauksien välilehdellä.
“Peru” -näppäin
Tehtävän (Job) latauspainike
Tiedoston mitat
Skannauksen mitat ja suurennus
Skannaustarkkuus
Tehtävän (Job) nimi
Mittayksikkö
Tiedostokoko perustuu kuvan kokonaispikselimäärään. Se voi olla valitun tiedostotyypin mukaan erilainen kuin näkyvillä olevan tiedoston koko.
Macintoshin käyttämä tiedostomuoto. Tiedoston voi avata Macintoshin käyttöjär­jestelmän mukana asentuvassa Simple Text ohjelmassa. Kuvatiedoston suurin lev­eys on 4096 pikseliä.
PICT
Windowsin käyttämä tiedostomuoto. Tiedostotyypin voi avata Windowsin mukana asentuvassa maalausohjelmassa.
BMP
Korkean resoluution bittikartta, jonka voi avata kaikissa tietokoneympäristöissä. Värisyvyyden voi määritellä skannerin asetuksista (preferences - s. 40).
TIFF
Tiedostoa voi pakata, jotta sen koko pienenee. Pakkaussuhteen voi valita tallennuk­sen yhteydessä. Mitä suurempi pakkaussuhde on, sitä pienempi on tiedostokoko ja samalla kuvanlaatu heikentyy enemmän.
JPEG
Tiedoston tarkkuus
Tiedostokoko
Kun skannaustehtävä ladataan, kuvaan ilmes­tyy rajausmaski. Maskin sivusuhteet vastaavat skannaustehtävässä määriteltyä kuvan ulostu­lokokoa. Maskin kokoa voi muuttaa vetämällä hiirellä, mutta sen sivusuhteet pysyvät vakiona; sisään- ja ulostulon tarkkuuden arvot muut­tuvat automaattisesti maskin koon muutosten mukaan.
Aloita lopullinen skannaus näpäyttämällä pää­ikkunassa olevaa skannauspainiketta. Jos DiMAGE Scan Utility avattiin kuvankäsittelyoh­jelmasta, skannattu kuva avautuu kyseisessä ohjelmassa. Jos skannausohjelmaa käytettiin itsenäisesti, tallenna nimellä / save as -valinta­laatikko avautuu.
Tallenna-nimellä/save-as -valintalaatikossa kuvatiedostolle annetaan nimi ja valitaan sille tallennuspaikka sekä tiedostotyyppi. Jos samalla kertaa skannataan useita kuvia, tiedos­tonimi saa sarjanumeron automaattisesti; ruk­saa kohta “add-serial-number” ja anna sarjan ensimmäinen luku kohdassa “number”. Kun JPEG tiedostoja tallennetaan, pakkaussuhde tulee määrätä. Suorita lopullinen skannaus näpäyttämällä tallenna/save -painiketta.
Valitse tehtävän nimi näpäyttämällä sitä hiirellä. Tehtävien (Job) nimet voi lajitella ajallisesti tai aakkosellisesti näpäyttämällä näytön alalaidas­sa olevia name/nimi tai date/päiväys -painikkei­ta.
Valitun tehtävän (Job) skannausasetukset näkyvät ikkunan oikealla puolella. Ota tehtävän asetukset käyttöön näpäyttämällä OK.
Scan button Cropping frame
DiMAGE Scan Utilityn sulkeminen
DiMAGE Scan Utility suljetaan näpäyttämällä pääikkunan oikeassa yläkulmassa olevaa sul­jentapainiketta.
Lajittelupainikkeet
Page 18
35
34
Kuvan peruskäsittely
Kuvan peruskäsittely
Pääikkuna ja kuvakorjailun välilehti
4. Kuvakorjailun välilehti
12.Vertailunäytön painike (s. 36)
10.Peru kaikki -painike (s. 39)
9. Suorita-uudelleen -painike (s. 39)
8. Peru -painike (s. 39)
7. Variaatiopainike (s. 37)
6. Kirkkauden, kontrastin ja väritasapainon
painike (s. 38)
Kuvakorjailun välilehdellä näkyvät ohjelman kuvankorjailutyökalut. Tässä jaksossa on tietoja kuvankäsittelyn perustyökaluista. Selostus vaativammista työkaluista on sivuilla 51 - 64. Esiskannauskuva tai valittu indeksikuva voidaan nähdä kuvakorjailuikkunassa yksinkertaisesti näpäyttämällä hiirellä kuvakorjailun välilehteä. Suorita esiskannaus, jos sitä ei ole vielä tehty.
Ohjelmaikkunan kokoa voi muuttaa vetämällä oikeaa alakulmaa. Jos sovita-ikkunaan -toiminto on käytössä, näkyvillä olevan kuvan koko sovittuu automaattisesti näyttöalueen mukaan. Jos kuvaan tehdään muutoksia kuvakorjailun välilehdellä olevilla työkaluilla, välilehti muuttuu punaiseksi (Windows) tai siinä näkyy asteriski (Macintosh).
2. Pixel Polish välilehti (s. 36)
1. Digital ICE painike (s. 35)
3. Pixel Polish painike (s. 36)
11.RGB näyttö
13.Sovita-ikkunaan -painike (s. 29)
Huomaa
RGB näytö kertoo minkä tahansa kuvakohdan väriarvot; aseta hiiren kohdistin haluamaasi kohtaan. Ensimmäinen numero kertoo alku­peräisarvon, toinen tarkasteluhetkellä voimas­sa olevan arvon. CMY arvot näkyvät painamal­la shift-näppäintä (Windows) tai command­näppäintä (Macintosh).
5. Avuste
Digital ICE - pölynpoisto
Käynnistä toiminto näpäyttämällä Digital-ICE painiketta. Tarkista vaikutus näpäyttämällä esiskannauspainiketta.
Digital ICE prosessointia jokaiseen sovelletaan jokaiseen esiskannaukseen ja skannaukseen. Digital ICE sammutetaan näpäyttämällä Digital-ICE -painiketta uudelleen. Jokainen Digital-ICE ­painikkeen näpäytys saa esiskannauspainikeen muuttumaan keltaiseksi merkkinä siitä, että esiskannaus tarvitaan.
Alkuperäinen kuva
Digital ICE prosessoinnin
jälkeen
Digital ICE vähentää filmin pintavikojen (pölyn, naarmujen, sormenjälkien, homeen, jne.) vaikutus­ta skannauksen aikana. Digital ICE pidentää skannausaikaa. Digital ICE toimintoa ei voi käyttää Kodak Kodachrome filmille tai hopeaan perustuville mustavalkofilmeille.
Huomaa
Mustavalkoisia, kromogeenisiä filmejä (Kodak T-400CN tai Ilford XP2 Super), jotka kehitetään C-41 tai vastaavassa väriprosessissa voidaan prosessoida Digtal ICE, ROC, GEM ja SHO toiminnoilla. Tällaiset filmit tulee skannata värinegatiiveina (s. 28). Säädä kylläisyys (sävyn, kyl­läisyyden ja vaaleuden paletista) arvoon -100 värin eliminoimiseksi (s. 63). Skannatun kuvan voi muuttaa harmaasävykuvaksi kuvankäsittelyohjelmassa, jolloin tiedostokoko pienenee ja värikanavat häviävät. Tuloksia ei voida taata muille filmeille.
Page 19
3736
Kuvan peruskäsittely
Variaatiopaletti
Variaatiopaletti mahdollistaa kuvan korjailun vertaamallasi sitä sen ympärillä oleviin, hieman kor­jailtuihin kuviin. Kyseessä on helppo kuvien korjailumenetelmä niille, jotka ovat tottumattomia kuvankorjailijoita tai kuvanvalmistajia.
Tuo paletti esille näpäyttämällä kuvankorjailun välilehdellä olevaa variaatiopainiketta.
Valitse korjailtava kuvan ominaisuus luettelosta. Kukin variaatiopaletti näyttää senhetkisen ku­van keskellä ja korjailunäytteet sen ympärillä. Näytteiden lukumäärä riippuu korjailtavasta ominaisuudesta.
Näpäytä parhaalta näyttävää kuvaa. Valittu kuva siirtyy keskelle, ympärille tulee joukko uusia kuvia ja muutosta sovelletaan esiskan­nattuun kuvaan. Toimenpiteen voi toistaa niin monta kertaa, että haluttu korjailu saadaan aikaan. Reset-painike peruu muutoksia.
Jos haluat tehdä räätälöityjä korjauksia, näpäytä Pixel Polish välilehteä ja sillä olevaa custom
-valintaympyrää. Näpäytä kuvaa parhaiten kuvaavia ominaisuuksia luetteloista. Kuvauksen voi perua näpäyttämällä sitä uudelleen (Windows) tai painamalla command-näppäintä samalla kun kuvausta näpäytettään uudelleen (Macintosh). Custom -asetusta sovelletaan yksittäisiin kuviin.
Pixel Polish
Pixel Polish painike
Pixel Polish välilehti
Pixel Polish suorittaa automaattisia tai räätälöityjä kuvakorjailuja. Muistivaatimukset ovat sivulla
11. Pixel Polishia ei voi käyttää mustavalkoisille filmeille eikä 16-bittisellä tai 16-bittisellä line­aarisella värisyvyydellä (s. 40). Skannausaika pitenee. Pixel Polishin vaikutus perustuu esiskan­nausalueelle. Jos kuvaa rajataan Pixel Polishin käytön jälkeen, voit nähdä vaikutuksen näpäyt­tämällä rajatun esiskannauksen painiketta (s. 31).
Näytteiden eroa voi vaihdella variaatioporras­tuksen liukujanalla tai syöttämällä numeroarvon käsin.
Display-limit -valinta osoittaa vastavärin avulla, jos kuvan väriarvot ovat alle 0 (mustan raja) tai 255 (valkoisen raja). Esimerkiksi jos kuvan jol­lain alueella sininen värikanava ylittää nuo ar­vot, rajakohdat näkyvät keltaisena.
Sulje paletti ja saata kuvakorjailut voimaan näpäyttämällä sulje/close -painiketta.
Näpäytä Pixel Polishin painiketta pääikkunassa, kun haluat korjailla filmipitimessä olevat kuvat automaattisesti; aiemmat korjailut peruuntuvat.
Pixel Polish pysyy voimassa siihen asti, että se perutaan; peruminen tapahtuu näpäyttämällä Pixel Polishin painiketta uudelleen. Jos haluat soveltaa ennen Pixel Polishin käyttöä tehtyjä kuvakorjailuja uudelleen, avaa kuva kuvakor­jailun välilehdellä ja näpäytä peru / undo ­painiketta.
Vertailunäyttö
Kuvakorjailun välilehdellä oleva vertailunäytön painike saa näyttöalueen jakautumaan kahteen osaan. Alkuperäinen kuva on vasemmalla ja korjailtu kuva oikealla. Pelkän korjaillun kuvan saa näkyville näpäyttämällä vertailunäytön painiketta uudelleen.
Alkuperäinen kuva Korjailtu kuva
Sulje-painike
Page 20
3938
Kuvan peruskäsittely
Tee korjaukset vetämällä kirkkauden, kontrastin tai väritasapai­non liukusäätimiä tai syöttämällä arvoja vastaaviin tekstilaatik­koihin. Liukusäätimien vetäminen oikealle tai positiiviluvun syöt­täminen tekstilaatikkoihin kasvattaa vastaavaa ominaisuutta.
Muutokset vaikuttavat näkyvillä olevaan kuvaan ja paletin ylä­osassa olevaan grafiikkaan. Grafiikan vaaka-akseli osoittaa ku­van alkuperäisarvot ja pystyakseli uudet arvot.
Auto-setting -painike korjaa kirkkauden ja kontrastin automaat­tisesti vaikuttamatta väritasapainoon. Peruutuspainikkeella (reset) voi perua kaikki muutokset. Saata muutokset voimaan ja sulje paletti näpäyttämällä sulkemispainiketta.
Avaa paletti näpäyttämällä kuvakorjailun välilehdellä olevaa kitkkauden, kontrastin ja väritasapainon painiketta.
Kirkkauden, kontrastin ja värin paletti
Onko tämä kuva liian vallea? Kirkkauden ja kontrastin säätämi­nen voi olla vaikeampaa kuin miltä se näyttää. Oikealla oleva kuva näyttää liian vaalealta, erityisesti taustalla olevien vuorten osalta.
Yksinkertisesti tekemällä kaiken tummemmaksi, kirkkautta säätämällä, syntyy suttuinen kuva – lumi ja taivas ovat tylsän harmaat ja syvät mustat puuttuvat.
Kuvan kontrastia lisäämällä lumi kirkastuu samalla kun tum­memmat puut korostuvat. Kontrastin lisäys saa kuvan myös näyttämään terävämmältä ja hienot yksityiskohdat näkyvät paremmin.
Johdatus väreihin
punainen
vihreäsininen
syaani
magenta keltainen
Valokuvauksessa punainen, vihreä ja sininen ovat primäärivärejä. Sekundäärivärit, syaani, magenta ja keltainen syntyvät yhdistämällä primäärivärejä: syaani = sininen + vihreä, magenta = sininen + punainen ja keltainen = punainen + vihreä. Primääri- ja sekundäärivärit ryhmittyvät vastaväripareiksi: punainen ja syaani, vihreä ja magenta sekä sininen ja keltainen.
Vastavärien tunteminen on hyvin tärkeää väri­tasapainon hallinnassa. Jos koko kuvassa on tietty värivirhe, se voidaan korjata joko vähen­tämällä tuota väriä tai lisäämällä sen vastaväriä niin, että kuvasta tulee luonnollisen näköinen. Esimerkiksi, jos kuva on liian punainen, vähennä punaisen määrää; jos se on liian keltainen, lisää sinisen määrää.
Samansuuruinen muutos punaisen, vihreän ja sinisen määrissä eivät vaikuta kuvan väritas­apinoon. Muutos voi kuitenkin vaikuttaa kuvan yleiseen kirkkauteen ja kontrastiin. Tavallisesti vain kahta värikanavaa tarvitsee muuttaa kuvan värien tasapainottamiseksi.
Värien tasapainottaminen on taito, joka kehittyy harjoituksen myötä. Vaikka ihmissilmä on hyvin herkkä tehtäessä verrannollisia arvioita, se toimii heikosti värin absoluuttisena arviojana. Aluksi voi olla hyvin vaikeaa erottaa toisistaan sinistä ja syaania tai punaista ja magentaa. Väärän värikanavan säätäminen ei kuitenkaan koskaan paranna kuvaa; sinisen vähentäminen kuvasta, joka on liian syaani, tuottaa vihreän värivirheen kuvaan.
Kuvakorjailujen peruminen ja palauttaminen
Peru -näppäin peruu kuvan viimeisimmän korjailun. Peruttavien korjailujen määrä riippuu tietokoneen muistin määrästä.
Palauta -näppäin palauttaa viimeisen peru -näppäimellä perutun kuvakorjailun.
Peru kaikki -näppäin peruu kaikki kuvakorjailun välilehdellä kuvaan tehdyt kor­jailut.
Peru-, palauta ja peru-kaikki-painikkeet vaikuttavat vain kuvakorjailun välilehdellä käytettyihin työkaluihin.
Sulkemispainike
Page 21
Negatiivien valotuksen säätö - Exposure control for negatives:
“Auto” säätelee skannausta korjaten negatiivi­en tummusvaihteluja. “Manual” käyttää kiinteää valotusta filmin tummuudesta riippumatta. “Manual” pystyy näyttämään haarukointisarjas­sa olevat valotuserot. Kun “AE-lukitusta/AE lock” tai “AE-alueen valintaa/AE area selection” käytetään negatiivifilmeille (s. 45), “auto” tulee olla valittuna.
Diojen automaattivalotus - Auto-expose-for­slides: Dioja skannatessa käytetään auto-
maattivalotusta. Koska diojen densiteetti on suhteellisen vakio, jokaisen dian valotuksen säätö on usein tarpeetonta. Jos kuitenkin skan­nattavana on ali- tai ylivalottunut dia, auto­maattivalotus voi korjata epätavallisen densi­teetin. Kun “AE-lukitusta/AE lock” tai “AE­alueen valintaa/AE area selection” käytetään dioille (s. 45), “auto-expose-for-slides” tulee olla valittuna.
Käsitarkennuksen säädin - Manual Focus Dial: skannaerin käsitarkennussäätimen käyttö. Valinnan jälkeen esiskannauksen
välilehdellä oleva käsitarkennuksen painike muuttuu. Lisätietoja käsitarkennukses­ta on sivulla 44. Valinnan jälkeen autofokusta tai piste-AF:ää ei voi käyttää.
Autofokus skannatessa - Autofocus at scan: tämä vaihtoehto käynnistää auto­fokuksen esiskannauksen ja skannauksen yhteydessä. Digital ICE, ROC ja GEM toimintojen yhteydessä autofokus on suositeltavaa. Autofokus pidentää skannausaikaa.
Esiskannaus piste-AF:n käytön jälkeen - Prescan after point AF: skanneri suorittaa esiskan­nauksen automaattisesti, kun tarkennuspiste on valittu piste-AF:n avulla. Lisätietoja piste-AF:stä on sivulla 44.
Indeksikuvaskannaus ladattaessa - Index scan at loading: skanneri suorittaa indeksikuva­skannauksen automaattisesti aina, kun pidin asetetaan skanneriin.
4140
Vaativa skannaus
Vaativa skannaus
Tässä jaksossa selostetaan DiMAGE Scan Utilityn vaativampia skannaustyökaluja. Perusskannausta käsittelevä jakso sivuilla 26 - 33 tulee lukea ennen jatkamista.
Skannerin perusasetusten säätäminen
Avaa perusasetusten valintalaatikko näpäyt­tämällä pääikkunassa olevaa perusasetusten (preferences) -painiketta. Valitse vaihtoehdot, joiden mukaan haluat sovittaa skannerin omiin tarpeisiisi.
Ohjelman sulkeminen skannauksen jälkeen - Close-utility-after-scanning: tämä vaihtoehto sul­kee DiMAGE Scan Utilityn lopullisen skannauksen jälkeen, kun skannausohjelmaa käytetään kuvankäsittelyohjelman sisältä. Aktivoi tämä toiminto, kun skannaat yksittäisiä kuvia ja käsittelet tai retusoit niitä toisessa ohjelmassa. Poista kuitenkin valinta, kun haluat skannata useita kuvia kerralla ennen retusointia tai muuta käsittelyä.
Värisyvyys - Color-depth: tällä vaihtoehdolla määritellään skannatun kuvan särisyvyydeksi 8-bit­tinen, 16-bittinen tai 16-bittinen lineaarinen syvyys kullakin RGB kanavalla. Koska 16-bittiseen lineaariseen värisyvyyteen ei tehdä gamma-korjailua, negatiivin skannaus tuottaa negatiivikuvan. 16-bittiset ja lineaariset 16-bittiset kuvat voidaan tallentaa vain TIFF-tiedostomuotoon. Jotkin kuvankäsittelyohjelmat, kuten Adobe Photoshop Elements 2.0 eivät pysty avamaan 16-bittisiä tiedostoja.
Moninäyteskannaus - Multi-sample: moninäyteskannaus (multi-sample scan) vähentää kuvan satunnaista kohinaa analysoimalla jokaisen näyteskannauksen sisältämän tiedon; 2, 4, 8 tai 16 näyteskannausta voidaan suorittaa. Mitä useampi näyteskannaus suoritetaan, sitä vähemmän kuvassa on satunnaista kohinaa ja sitä pidemmän ajan skannaus kestää.
Esiskannauksen koko - Prescan size: esiskannauskuvan koon muuttaminen.
Väritäsmäys - Color matching: ulostulon väriavaruuden ja monitorin ICC-profiilin määrittely.
Lisätietoja väritäsmäyksestä on sivulla 65.
OK painike - OK button: saattaa perusasetukset voimaan ja sulkee ikkunan.
Peru-painike - Cancel button: peruu asetukset ja sulkee ikkunan. Avustepainike - Help button: avaa avusteikkunan.
Huomaa
Kun autofocus-at-scan -vaihtoehto valitaan perusasetusten (preferences) ikkunasta, aufokus käyttää kuvan keskiosaa tarkennuksen määrittelyyn. Tavallisesti näin syntyy erinomainen skannaus, jos filmipinta on tasainen. Jos filmi on kaareva tai rypistynyt, skannerin voi tarken­taa piste-AF:n tai käsitarkennuksen avulla (s. 44).
Voimassa olevat perusasetukset näkyvät esiskannauksen väli­lehdellä. Perusasetusten näyttö on skannausasetusten paneelin alapuolella. Autofokuksen, käsitarkennussäätimen, värisyyvyy­den, moninäyteskannauksen ja väritäsmäyksen tiedot näkyvät. Väritäsmäys näytetään väriavaruutena tai monitorin profiilina.
Perusasetusten näyttö
Page 22
4342
Vaativa skannaus
Käytä liukusäätimiä tai syötä arvoja välillä ±2 ( 0.1:n portain) tekstilaatikkoihin. Näet vaikutuk­sen esiskannauskuvassa ja histogrammeissa, kun näpäytät sovella -painiketta (1); painike muuttuu punaiseksi jokaisen muutoksen jäl­keen, oisoittaen, että muutosta ei ole sovellettu esikatselukuvaan. Toista toimenpidettä niin monta kertaa, että saat haluamasi lopputulok­sen. Kaikkien korjausten peruminen: näpäytä peru kaikki -painiketta ja sen jälkeen sovella ­painiketta, jolloin esikatselukuva aktivoituu.
Automaattivalotusta käytettäessä säädöt teh­dään suhteessa AE-järjestelmän määrittele­mään valotukseen. Kalibroi skanneri suhteessa standardivalotukseen kytkemällä automaattival­otukset pois perusasetusten (preferences) ikku­nassa (s. 40); aseta negatiivien valotussäädöksi “manual” tai poista valinta kohdasta “auto­expose-for-slides”. Tämä on suositeltavaa, kun tehdään asetuksia tiettyä filmiä varten.
Valotuksen säädön välilehteä ei voi käyttää yhdessä Digital ROC tai SHO prosessointien kanssa.
Valotussäädön välilehti - Exposure control
Asetuksen tallennuspainike
Asetuksen latauspainike
Peru-kaikki -painike
Sovella-painike
Saat valitun kuvan näkyville yksinkertaisesti näpäyttämällä valotuksen säädön (exposure­control) välilehteä. Jos esiskannauksen painike on keltainen, suorita esiskannaus. Jos valotuk­seen tehdään muutoksia kuvakorjailun (image­correction) välilehti muuttuu punaiseksi (Windows) tai siinä näkyy asteriski (Macintosh).
Master -liukusäädin ja tekstilaatikko säätelevät yleisvalotusta.R, G ja B -liukusäätimiä ja vas­taavia tekstilaatikoita käytetään korjaamaan värisiirtymiä.
Valotuksen säädön välilehden avulla skannerin valotusjärjestelmän voi räätälöidä tietyille filmeille, valaistuksille tai henkilökohtaiselle valotustavalle, joka perustuu filmin, kehityksen, objektiivin ja suljinajan yhdistelmälle.
Valotusasetusten tallentaminen
Valotusasetusten lataaminen
Avaa tallennusikkuna näpäyttämällä asetusten tallennuspainiketta.
Syötä asetustiedostolle nimi. Näpäytä OK.
Avaa latausikkuna näpäyttämällä asetusten latauspainiketta.
Korosta tiedoston nimi näpäyttämällä sitä. Sovella asetuksia valotussäädön välilehdellä näkyvään kuvaan näpäyttämällä OK. Tarkista automaattivalotuksen asetukset perusasetus­ten (preferences) ikkunasta (s. 40).
Huomaa
Asetustiedoston poisto: avaa latausikkuna ja korosta tiedoston nimi näpäyttämällä sitä. Poista tiedosto näppäimistön “delete”-näppäimellä.
Indeksikuvat voi tallentaa yhdeksi kuvatiedostoksi. Pitimen ei tarvitse olla skannerissa, mutta kaikki pitimen ruudut, myös tyhjät ruudut, tulee olla skannattuna.
Pienten indeksikuvien tallennus
Näpäytä indeksikuvine paletissa olevaa indek­sikuvien tallennuspainiketta. Tallennusnäyttö (save-as) avautuu.
Syötä tiedostolle nimi ja valitse sille tallennus­paikka sekä tiedostomuoto. Luo tiedosto nä­päyttämällä tallenna/save -painiketta.
Page 23
45
44
Vaativa skannaus
Piste-AF - Point AF (Autofokus)
Käsitarkennus
Parhaat tulokset piste-AF:llä saat, kun valitset tarkennuspisteeksi kohdan, jossa on kontras­tikkuutta tai yksityiskohtia. Piste-AF ei pysty tarkentamaan heikkokontrastiseen aiheeseen, kuten pilvettömään tai tasaharmaaseen taivaa­seen.
Näpäytä piste-AF:n painiketta. Toiminto peru­taan näpäyttämällä piste-AF:n painiketta uudel­leen.
Näpäytä hiirellä tarkennuskohtaa; skanneri tar­kentaa automaattisesti. Jos prescan-at-point­AF on valittuna perusasetuksista, esiskannaus tapahtuu tarkennuksen jälkeen.
Säädä liukujanaa tai käännä käsistarkennuksen säädintä niin, että musta ja valkoinen palkki ovat pisimmillään. Musta palkki näyttää tarken­nuksen muutoksen. Valkoinen palkki näyttää terävimmän tarkennuksen. Älä kosketa filmipi­dintä tai estä sen liikettä. Älä käännä tarken­nussäädintä, jos sitä ei ole aktivoitu perusase­tuksista (s. 40).
Skannerin voi tarkentaa käsin käyttämällä tar­kennusmittaria. Parhaat tulokset saat valitse­malla kontrastikkaan tai yksityiskohtia sisältä­vän tarkennuskohdan. Käsitarkennus ei toimi, jos tarkennuskohta on heikkokontrastinen, ku­ten pilvetön tai tasaharmaa taivas.
Näpäytä käsitarkennuksen painiketta; painike vaihtelee sen mukaan, onko käsitarkenuksen säädin aktivoituna perusasetuksista (s. 40). Toi­minto perutaan näpäyttämällä käsitarkennuk­sen painiketta uudelleen.
Näpäytä tarkennettavaa kohtaa. Tarkennusmit­tarin ikkuna avautuu.
Jos tarkennuksen varmistaminen vaatii uuden esiskannauksen, ruksaa kohta “Prescan”. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä OK. Kun filmipidin poistetaan, käsistarkennuspis­teen valinta peruuntuu.
AE-lukitus lukitsee skannaerin valotuksen tietyn esiskannauksen mukaiseksi ja soveltaa sitä mui­hin skannauksiin. Käytä tätä toimintoa, jos skannaat sarjan ylä- tai alasävykuvia, joissa on pysyvä valotus tai haarukointisarjan, josta haluat sarjan valotuserot näkyville. Dioja skannattaessa, auto­expose-for-slides -vaihtoehto tulee olla valittuna perusasetuksista. Negatiiveja skannattaessa exposure-control-for-negatives tulee olla “auto” (s. 40).
AE-lukitus - AE lock
Esiskannaa referenssikuva. Lukitse valotus nä­päyttämällä AE-lukituksen painiketta; lukituk­sen kuvake ilmestyy referenssikuvan yläpuolel­le.
Esiskanna muut pitimessä olevat kuvat näh­däksesi vaikutuksen. AE-lukitus perutaan näpä­yttämällä AE-lukituksen painiketta uudelleen. Esiskannaus ja skannaus suoritetaan lukitun valotuksen mukaisesti siihen saakka, että AE­lukitus perutaan, skanneri käynnistetään uudelleen tai filmityyppiä vaihdetaan. Valotuskrojauksen välilehdeltä ei voi vaikuttaa lukittuun valotukseen.
Näpäytä AE-alueen valintapainiketta.
Tuo AE-alueen rajaus näkyville painamalla shift­näppäintä. Pidä shift-näppäin alhaalla ja siirrä AE-alue hiirellä siihen kohtaan kuvaa, josta va­lotus määritellään. Yleensä alueen sijoittaminen pääaiheen kohdalle tuottaa erinomaisia tulok­sia. Alueen tulee edustaa kuvan keskisävyalu­etta.
Katso lopputulos esiskannamalla kuva.
AE-alueen valinta perutaan näpäyttämällä AE­alueen valintapainiketta uudelleen. Peru muu­tokset esiskannaamalla kuva uudelleen.
AE-alueen valinta - AE area selection
AE-alueen valinnan avulla kuvan pientä osaa voi käyttää valotuksen määrittelyyn. Käytä AE­alueen valintaa ylä- tai alasävykuviin tai kun filmi on valotettu väärin. Dioja skannattaessa, auto­expose-for-slides -vaihtoehto tulee olla valittuna perusasetuksista. Negatiiveja skannattaessa exposure-control-for-negatives tulee olla “auto” (s. 40).
AE-alueen koon muuttaminen: paina shift­näppäintä ja vedä samalla rajausalueen reu­naa. Alueen siirto: paina shift-näppäintä ja vedä aluetta sen sisäpuolelta. Uuden alueen määrittely: piirrä uusi alue hiirellä vanhan alueen ulkopuolelle.
AE-lukituksen painike
AE-lukituksen osoitin
AE-alueen valintapainike
Page 24
4746
Vaativa skannaus
Kuvan rajaaminen käsin - Manual cropping
Esiskannaa rajattu alue näpäyttämällä rajatun alueen esiskannauspiniketta. Koko skannaus­alan saa näkyville näpäyttämällä esiskannaus­painiketta.
Rajausmaskin pienentäminen tai suurentami­nen: aseta hiiren osoitin rajausmaskiin. Tartu maskiin hiirellä ja vedä se haluamasi rajauksen mukaiseksi.
Rajausmaskin siirto: vedä maskia hiirellä mas­kin sisäpuolelta.
Uusi rajausmaksi: piirrä uusi rajaus vanhan ulkopuolelle.
Control + e (Windows) tai command + e (Macintosh) valitsee koko skannausalueen.
Rajaaminen on toimenpide, jossa kuvan sommittelua muutetaan niin, että aiheen kannalta tarpeetonta kuva-alaa poistetaan.
Skannausasetusten syöttäminen käsin
Lopullisen skannauksen asetukset tehdään esiskannauksen (prescan) välilehdellä.
2. Sisääntulon tarkkuus
3. Ulostulon tarkkuus
4. Sisääntulon koko
5. Suurennus
6. Ulostulon koko
7. Yksikkö
8. Kuvakoon näyttö
9. Skannaustehtävän lataus (s. 32)
10.Skannaustehtävän tallennus (s. 49)
11.Sisääntulon koon lukitus
12.Ulostulon koon lukitus
13.Peru-kaikki -painike
Sisääntulotarkkuuden luettelo: Arvot voi valita luettelosta tai syöttää suoraan tekstilaatikkoon. Sisääntulon tarkkuus voi vaihdella 337 dpi:stä maksimitarkkuuteen 5400 dpi.
Ulostuslotarkkuuden luettelo: Arvot voi valita luettelosta tai syöttää suoraan tekstilaatik­koon.Ulostulon tarkkuutta ei voi syöttää, jos pikselit on valittu mittayksikköjen luettelosta.
Sisääntulokoon tekstilaatikko: Sisääntulokoko riippuu joko rajausmaskin mitoista tai arvoista, jotka on syötetty suoraan leveyden (width) ja korkeuden (height) laatikkoihin. Rajausmaski mu­kautuu kaikkiin syötettyihin arvoihin. Sisääntulon kokoa ei voi syöttää, jos pikselit on valittu mit­tayksikköjen luettelosta.
Sisääntulokoon lukitus: Käytetään sisääntuloarvojen lukitsemiseen. Rajausmaskia voi siirtää, mutta sen kokoa ei voi muuttaa, jos lukitus on käytössä. Painikkeen uusi näpäyttäminen vapaut­taa lukituksen. Sisääntulokoon lukitusta ei voi käyttää, jos pikselit on valittu mittayksikköjen luet­telosta.
Suurennuksen tekstilaatikko: Käytetään suurennussuhteen määräämiseen. Arvo perustuu si­sääntulon ja ulostulon tarkkuuteen tai sisääntulon ja ulostulon kokoon. Suurennussuhteen teksti­laatikkoa ei voi käyttää, jos pikselit on valittu mittayksikköjen luettelosta.
Kun sisääntulon ja ulostulon koot ovat lukitsematta, sisääntulon tarkkuus ja ulostulon koko muut­tuvat syötetyn suurennuksen arvon mukaan. Kun ulostulon koko on lukittuna, sisääntulon tark­kuus ja sisääntulon koko muuttuvat syötetyn suurennuksen arvon mukaan. Kun sisääntulon koko on lukittuna, sisääntulon tarkkuus ja ulostulon koko muuttuvat syötetyn suurennuksen arvon mu­kaan.
Ulostulokoon tekstilaatikko: Ulostulon koko määrittyy joko rajausmaskin sivusuhteiden tai le­veyden (width) ja korkeuden (height) laatikkoihin syötettyjen arvojen mukaisesti. Ulostulokuvan leveys (width) ja korkeus (height) voidaan syöttää suoraan tekstilaatikkoihin; sissäntulon tarkkuus, sisääntulon koko ja rajausmaksi säätyvät syötettyjen arvojen sivusuhteiden mukaan.
Ulostulokoon lukitus: Käytetään ulostulon koon arvojen lukitsemiseen.
Miittayksikköjen luettelo: Sisääntulon ja ulostulon mittayksikön voi valita: pikseli, millimetri,
senttimetri, tuuma, pica ja piste.
Kuvakoon näyttö: Koko perustuu kuvan kokonaispikselimäärään ja se voi poiketa tallennetun tiedon koosta riippuen siitä, mitä tiedostomuotoa käytetään.
Peru-kaikki -painike: kaikkien asetusten peruspalautus.
1. Skannaustehtävän nimi (s. 32)
Esimerkki 1: skannerin ulostulon säätö pikselien mukaan. Tässä esimerkissä luodaan 640 X 480 pikselin kokoinen kuva monitorikatselua varten.
Valitse pixel yksikköluettelosta. Valitse koko ulostulolle (out­put); 640 leveydelle (width) ja 480 korkeudelle (height).
Page 25
48
Vaativa skannaus
Lukitse arvot näpäyttämällä ulostulon koon luk­ituspainiketta; ulostulon koon luettelot muut­tuvat harmaiksi.
Määrittele lopullinen skannausalue esiskan­nauskuvasta. Koon muuttaminen: vedä alueen rajausmaskin rajaa hiirellä; sisääntulon tarkkuus säätyy rajausalueen mukaan. Rajauksen siirto: vedä maskia keskeltä uuteen paikkaan.
Skannausasetukset ovat nyt valmiit ja skan­naus voidaan suorittaa. Asetukset pysyvät voimassa siihen asti, että niitä muutetaan.
Esimerkki 2: ulostulon säätö tulostuskoon ja ­tarkkuuden mukaan. Tässä esimerkissä luo­daan 148mm X 100mm kuva, joka halutaan tulostettavaksi 300 dpi:n tarkkuudella.
Syötä ulostulotarkkuus “Resolution-output” kohtaan: 300.
Valitse yksiköksi (unit) millimetrit. Syötä ulostu­lon koko (output); 148 leveydelle (width) ja 100 korkeudelle (height). Lukitse arvot ulostulokoon lukituspainikkeella.
Valitse ulostulon tarkkuudeksi (resolution-out­put) 300 dpi.
Määrittele lopullinen skannausalue esiskan­nauskuvasta. Koon muuttaminen: vedä alueen rajausmaskin rajaa hiirellä; sisääntulon tarkkuus säätyy rajausalueen mukaan. Rajauksen siirto: vedä maskia keskeltä uuteen paikkaan.
Skannausasetukset ovat nyt valmiit ja skan­naus voidaan suorittaa. Asetukset pysyvät voimassa siihen asti, että niitä muutetaan.
49
Voimassa olevat skannausasetukset voi tallentaa. Avaa Job-registry -näyttö näpäyttämällä skannaustehtävän tal­lennuspainiketta.
Skannausasetusten tallennus skannaustehtävänä - Job
Skannaustehtävän poisto
Valitse kategoria, johon haluat tallentaa asetukset.
Syötä skannaustehtävälle nimi. Tallenna asetukset näpäyt­tämällä OK. Skannaustehtävän nimessä voi olla enintään 27 merkkiä. Skannaustehtävän latausohjeet ovat sivulla 32.
Valitse skannaustehtävä Job-slelction -ikkunasta. Poista valittu tiedosto näppäimistön delete-näppäimellä.
Sulje ikkuna näpäyttämällä cancel-painiketta.
Älä koskaan poista skannaustehtävää suoran Job-kansios­ta. Noudata aina edellä kuvattua menettelyä.
Skannaustehtävätiedoston voi poistaa. Poistettua tiedos­toa ei voi palauttaa. Näpäytä skannaustehtävän lataus­painiketta.
Lukituspainike Rajausalue
Huomaa
Kun skannaat tiettyä tarkoitusta varten, kuvan tarkkuus tulee sopeuttaa tulostuslaitteen tark­kuuden mukaan. 150dpi:n tulostin ei hyödy tarkemmista tiedostoista. Monitori pysty näyt­tämään omaa tarkkuuttaan suurempia kuvia. Vaikka tulostimet voivat tulostaa kaiken kokoisia kuvia tarkkuudesta riippumatta, monitorit eivät pysty lisäämään tai vähentämään pikseleitä, jotta kuva sopisi näytön alueelle.
Page 26
51
50
Vaativa skannaus
Voimassaolevat, näkyvillä olevaan esiskan­naukseen sovelletut skanneriasetukset voi tal­lentaa ja palauttaa. Asetuksiin kuuluvat pääikkunassa, esiskannauksen ja prosessoin­tien välilehdillä sekä perusasetuksissa tehdyt säädöt.
Avaa valikko näpäyttämällä Master-setup ­painiketta. Valitse “Save...”.
Pääasetukset - Master setup
Syötä nimi asetuksille ja suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä OK. Enintään kymme­nen Master-setup -tiedostoa voi tallentaa.
Master-setup -tiedoston käyttöönotto ja sovel­taminen valittuihin kuviin: avaa valikko näpäyt­tämällä Master-setup -painiketta; käytössä ole­van Master-setup -tiedoston kohdalla on tark­istusmerkki. Valitse haluamasi tiedosto valikn vaihtoehdoista. Master-setup peruuntuu, kun indeksikuvaskannaus tehdään tai skanneri sammutetaan. Tarkastusmerkki osoittaa viimek­si valitun asetuksen.
Skannerin alkuperäisasetusten palautus: avaa valikko näpäyttämällä Master-setup -painiketta. Valitse reset-vaihtoehto.
Master-setup -tiedoston poisto: avaa valikko näpäyttämällä Master-setup -painiketta. Valitse delete-vaihtoehto.
Korosta Master-setup -nimi luettelosta. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä Delete­painiketta.
Vaativa kuvaprosessointi
Tämä jakso käsittelee DiMAGE Scan Utilityn vaativia kuvaprosessoinnin työkaluja sekä toimintoja, joilla kuvakorjailuja katsotaan ja tallennetaan. Kuvan peruskäsittelyn kattava jakso sivuilla 34-39 on syytä lukea ennen tätä jaksoa.
Digital ROC (Värien palautus -Reconstruction of Color) voi korjata haalistuneita filmejä. Digital ROC:n tulokset riippuvat filmin kunnosta. Digital ROC muistivaatimukset ovat sivulla 11.
Tarkista lopullisen skannauksen asetukset ennen kuin käytät Digital ROC prosessointia. Tarkista, että autofocus-at-scan -toiminto on aktivoituna perusasetuksista (s. 40) tai käytä piste-AF:ää tai käsitarkennusta (s. 44) ennen Digital ROC prosessointia.
Digital ROC
Digital ROC prosessointia ei voi tehdä, kun värisyvyys on lineaarinen 16-bittinen (s. 40) tai kyse on hopeaan perustuvasta mustavalkofilmistä; katso huomatus sivulta 52. Kun Digital ROC on aktivoitu, diojen ja negatiivien automaattivalotuksen toiminnot (perusasetukset), väritäsmäys ja AE-lukitus sekä AE-alueen valinta että valotussäädön toiminnot ehkäistyvät.
Aktivoi toiminto näpäyttämällä Digital ROC pai­niketta. Avaa säätöpaneeli näpäyttämällä Digital ICE
4
välilehteä.
Aloita skannaus näpäyttämällä sovella-painiket­ta; esiskannaus ja lopullinen skannaus tapahtu­vat samanaikaisesti.
Käytä Digital ROC liukujanaa tai syötä koko­naisluku väliltä 1 - 5 tekstilaatikkoon proses­soinnin voimakkuuden määrittelemiseksi; sovella-painike muuttuu punaiseksi jokaisen säädön jälkeen. Katso tulokset näpäyttämällä sovella-painiketta.
Tallenna tiedosto näpäyttämällä skannaus­painiketta. Toiminto kytketään pois päältä näpäyttämällä Digital ROC painiketta uudelleen tai siirtämällä liukujana “off”-asentoon.
Peru-kaikki
Sovella
Digital ICE
4
välilehti
Digital ROC painike
Digital ROC liukujana
Kun Digital ROC on aktivoituna, perusasetuksen mukaista prosessointitasoa sovelletaan kaikkiin pitimen ruutuihin. Säädeltyä prosessointia sovelletaan vain valittuihin kuviin.
Page 27
53
52
Vaativa kuvaprosessointi
Digital GEM
Peru-kaikki
Sovella
Digital ICE
4
välilehti
Digital GEM painike
Näytenäyttö
Digital GEM prosessointi vähentää rakeisuuden vaikutusta värifilmeissä. Rakeisuus on hiekka­maista pintakuviointia, joka näkyy selvimmin kuvan tasaisilla alueilla, kuten taivaassa. Herkät filmit ovat rakeisimpia. Prosessoinnin vaikutus vaihtelee filmin mukaan. Muistivaatimukset on esitetty sivulla 11. Digital GEM prosessointi ei sovellu hopeaan perustuville mustavalkofilmeille.
Tarkista lopullisen skannauksen asetukset ennen kuin käytät Digital GEM prosessointia. Tarkista, että autofocus-at-scan -toiminto on aktivoituna perusasetuksista (s. 40) tai käytä piste-AF:ää tai käsitarkennusta (s. 44) ennen Digital GEM prosessointia.
Digital GEM näytealue
Digital GEM liukujana
Digital SHO prosessointi optimoi yksityiskohtien näkymistä huippuvalo- ja varjoalueilla. Muistivaatimukset ovat sivulla 11.
Digital SHO
Suorita lopullinen skannaus näpäyttämällä skannauspainiketta. Digital SHO kytketään pois päältä näpäyttämällä Digital SHO painiketta uudelleen tai siirtämällä liukujana “off”-asentoon. Kun Digital SHO on aktivoituna, prosessoinnin oletusmäärää käytetään kaikkiin pitimessä oleviin ruu­tuihin. Säädöt vaikuttavat vain valittuihin kuviin.
Digital SHO prosessointia voi käyttää vain 8-bittisellä värisyvyydellä (s. 40). Valotuksen säädön välilehti on ehkäistynä. Prosessointia ei voi käyttää hopeaan perustuville mustavalkofilmeille, katso huomautus sivulta 52.
Aktivoi toiminto näpäyttämällä Digital SHO painiketta. Avaa säätöpaneeli näpäyttämällä Digital ICE4välilehteä.
Suorita esiskannaus.
Aloita skannaus näpäyttämällä sovella-painiket­ta; esiskannaus ja lopullinen skannaus tapahtu­vat yhdessä.
Säädä prosessoinnin voimakkuus Digital SHO:n huippuvalojen (highlight) ja varjojen (shadow) liukujanoilla tai syötä kokonaisluku väliltä 1-100. Kynnysarvon liukujana määrittelee varjojen prosessoinnin ylärajan ja huippuvalojen rosessoinnin alarajan. Kuvissa on 256 tasoa mustasta (taso 0) valkoiseen (taso 255).
Sovella-painike muuttuu punaiseksi jokaisen säädön jälkeen. Tarkista tulos näpäyttämällä sovella-painiketta.
Peru-kaikki
Sovella
Digital ICE4välilehti
Digital SHO painike
Kynnysarvon liukujana
Digital SHO prosessoinnin jälkeenAlkuperäinen
Huippuvalojen ja varjojen liukujanat
Huomaa
Mustavalkoisia, kromogeenisiä filmejä (Kodak T-400CN tai Ilford XP2 Super), jotka kehitetään C-41 tai vastaavassa väriprosessissa voidaan prosessoida Digtal ICE, ROC, GEM ja SHO toiminnoilla. Tällaiset filmit tulee skannata värinegatiiveina (s. 28). Säädä kylläisyys (sävyn, kyl­läisyyden ja vaaleuden paletista) arvoon -100 värin eliminoimiseksi (s. 63). Skannatun kuvan voi muuttaa harmaasävykuvaksi kuvankäsittelyohjelmassa, jolloin tiedostokoko pienenee ja värikanavat häviävät. Tuloksia ei voida taata muille filmeille.
Aktivoi toiminto näpäyttämällä Digital GEM painiketta. Avaa säätöpaneeli näpäyttämällä Digital ICE4välilehteä.
Aseta Digital GEM näytealue kuvan osan pääl­le. Valitse määrittelyyn tasainen alue; iho tai taivas sopii hyvin. Digital GEM näytealueen koon muuttaminen: vedä alueen reunaa hiirellä. Alueen siirto: vedä aluetta sen keskeltä. Uusi alue: piirrä hiirellä uusi alue vanhan ulkopuo­lelle.
Aloita skannaus näpäyttämällä sovella-painiket­ta. Esiskannaus ja lopullinen skannaus tapahtu­vat yhdessä. Näytteenottoalue näkyy oikealla.
Säädä prosessoinnin voimakkuus Digital GEM liukujanalla tai syöttämällä kokonaisluku väliltä 1-100; sovella-painike muuttuu punaiseksi jo­kaisen säädön jälkeen. Tarkista tulos näpäyttä­mällä sovella-painiketta.
Tallenna tiedosto näpäyttämällä skannaus­painiketta. Toiminto kytketään pois päältä näpäyttämällä Digital GEM painiketta uudelleen tai siirtämällä liukujana “off”-asentoon. Kun Digital GEM on aktivoituna, prosessoinnin oletus­määrää käytetään kaikkiin pitimessä oleviin ruutuihin. Säädöt vaikuttavat vain valittuihin kuviin.
Page 28
55
54
Vaativa kuvaprosessointi
Määrä - Amount: maskin kontrastin säätö. Jos se on liian suuri, kuva pikselöityy; kuvasta tulee silmin­nähden karkea tai rakeinen.
Terävöintimaski - Unsharp mask
Terävöintimaski terävöittää kuvan ääriviivoja vaikuttamatta kuvan yleiseen kontrastiin. Maskia voi käyttää pehmeisiin tai hieman huonosti tarkennettuihin kuviin. Terävöintimaski toimii hyvin hieno­varaisesti, mutta se parantaa kuvan yleisilmetta huomattavasti.
Vedä liukusäätimiä tai syötä numeroarvoja määritelläksesi maskin asetukset. Perusasetukset voi palauttaa näpäyttämällä reset-painiketta.
Terävöintimaskin koko vaikutusta ei voi arvioida esiskannauskuvausta. Sen voi arvioida vasta lopullisen skannauksen jälkeen.
Avaa paletti näpäyttämällä terävöintimaskin painiketta kuvakorjailun välilehdeltä.
Alkuperäinen kuva
Maskilla muokattu
Varjon suoja-alue - Shadow protection level:
terävien pikselien rajoitus varjoalueilla. Arvon voi antaa kokonaislukuina alueella 0-255. Kun lumi­nanssitaso on korkeampi kuin varjon suoja-alueen arvo, pikseli tunnistuu terävänä pikselinä.
Säde - Radius: pikselien ääriviivaterävyyden lisäys.
Kynnysarvo - Threshold level: säätyy kokonaislu-
vuin välillä 0-255. Perusasetus on 2. Jos ero ympäröiviin pikseleihin on suurempi kuin kynnysar­vo, pikseli tunnistuu terävänä aihepikselinä. Kun arvona on 0, koko kuva korjaillaan. Kynnysarvon avulla voi erottaa tasaiset alueet ääriviivoista ja yksityiskohdista, jotka halutaan terävämmiksi.
Kuvakorjailun paletti - Image-correction
Kuvakorjailun välilehdellä on kuusi palettia, joita voi käyttää kuvan prosessointiin. Avaa paletti näpäyttämällä sen painiketta.
Kuvakorjailun välilehti
Sävykäyrä ja histogrammi (s. 56)
Kirkkaus, kontrasti ja väritasapaino (s. 38)
Sävy, kylläisyys ja vaaleus (s. 63)
Variaatio (s. 37)
Valinnainen väri (s. 62)
Terävöintimaski (s. 55)
Paletteihin tehdyt muutokset heijastuvat näky­villä olevassa kuvassa; välilehti muuttuu punai­seksi (Windows) tai siinä näkyy asteriski (Mac­intosh) merkkinä siitä, että kuvaa on proses­soitu.
Paletti suljetaan sen oikeassa yläkulmassa ole­valla sulkemispainikkeella.
Page 29
57
56
Vaativa kuvaprosessointi
Sävykäyrä ja histogrammi
Peru-kaikki -painike
Ulostulon varjon/gamman arvot Ulostulon varjon/huippuvalon liukujanat
Sisääntulon varjon/gamman/huippuvalon liukujanat
Sisääntulon varjon/gamman/huippuvalon arvot
Histogrammi
Sovella-painike
Valkoisen, harmaan ja mustan pisteen painikkeet
Sävykäyrä
Käyän tasoituspainike
Vapaasti piirrettävän sävykäyrän painike
Värikanavat
Värihistogrammin painike
Aseta hiiren osoitin sävykäyrälle. Vedä käyrää hiirellä.
Jokainen näpäytys käyrään synnyttää uuden tartuntapisteen. Pisteitä voi liikuttaa “raahaa­malla”. Pisteen sisääntulo- ja ulostuloarvot nä­kyvät “raahattaessa”. Sisääntulotaso (vaaka­akseli) viittaa alkuperäiseen kuvaan ja ulostulo­taso (pystyakseli) viittaa kuvaan tehtyyn korjai­luun.
Kaikki sävykäyrään tehdyt muutokset näkyvät heti esillä olevassa kuvassa.
Valitse kanava näpäyttämällä kanavaluettolon vieressä olevaa nuolta. Kuvan väritasapainoa säädetään valitsemalla sopiva kanava. Kuvan kontrastia ja kirkkautta säädetään valitsemalla kanavaksi RGB.
Sulkemispainike
Sävykäyrän piirtäminen: näpäytä vapaalla kä­dellä piirrettävän sävykäyrän painiketta. Hiiren osoitin muuttuu kynätyökaluksi sävykäyrälaa­tikon sisällä.
Piirrä hiirellä uusi käyrä. Erittäin voimakkaat korjailut ovat mahdollisia.
Karkeaa, vapaasti piirrettyä sävykäyrää voi tasoittaa käyrän tasoituspainikkeella. Käyrään tulee automaattisesti tartuntapisteitä, joita voi säätää hiirellä.
Jos vapaa korjailu on ollut hyvin voimakasta, sävykäyrän tasoituspainike voi huomattavasti muuttaa sävykäyrän muotoa. Reset-painike peruu kaikkiin kanaviin tehdyt kaikki muutok­set.
Pisteen arvojen painike
Näpäytä auto-setting -painiketta, jos haluat maksimoida kontrastin ja väritasapainon automaattisesti. Muutos näkyy esiskannauskuvassa.
Huomaa
Kun kursori viedään kuvaan, RGB näyttö ja sävy­käyrä osoittavat kyseisen kohdan arvot. Kohta näkyy ympyränä sävykäyrällä.
Histogrammi esittää esillä olevan kuvan tietty­jen kirkkaus- ja väriarvojen mukaisten pikselien jakauman. Histogrammin avulla voi maksimoida kuvatiedoston ulostulon. Histogrammiin tehdyt muutokset näkyvät myös sävykäyrässä.
Näpäytä kuvakorjailun välilehdellä (image cor­rection) olevaa sävykäyrän ja histogrammin painiketta.
Page 30
59
58
Vaativa kuvaprosessointi
Huippuvalot, varjoalueet ja gamma säädetään histogrammin alla olevilla liukujanoilla. Arvot näkyvät myös lukuina likusäätimien oikealla puolella ja lukuja voi muuttaa näppäimistöltä.
Gamma määrittelee kuvan keskisävyt. Sisään­tulon huippuvalosäädin määrittelee valkoisen tason. Kaikki liukujanan oikealla puolella oleva saa arvon 255, jolloin siellä olevat yhksityiskoh­dat häviävät. Sisääntulon varjoaluesäädin mää­rittelee mustan tason. Kaikki liukujanan vasem­malla puolella oleva saa arvon 0, jolloin siellä olevat yhksityiskohdat häviävät.
Ulostulotasoja voi säätää. Kuvan kontrastia voi vähentää siirtämällä ulostulon säätimiä.
Punaisen, sinisen ja vihreän histogrammit saa näkyville näpäyttämällä värihistogrammin pai­niketta. Näytön voi piilottaa näpäyttämällä pai­niketta uudelleen.
Sisääntulon varjoalueen säädin
Gammasisääntulon säädin
Sisääntulon huippuvalon säädin
Ulostulon varjoalueen säädin
Ulostulon huippuvalon säädin
Sävykäyrä on graafinen esitys kuvan kirkkaus­ja väritasoista. Ala-akselilla on alkuperäisen ku­van 256 tasoa (sisääntulotieto) mustasta valkoi­seen. Pystyakselilla on korjailtu kuva (ulostuloti­eto) samalla asteikolla ylhäältä alas.
Grafiikan vasen alaosa edustaa kuvan tummia värejä ja varjoalueita. Keskialue edustaa keski­sävyjä: ihoa, nurmikko, sinistä taivasta. Ylhäällä oikealla ovat huippuvalot: pilvet, valopisteet. Sävykäyrän muutokset voivat vaikuttaa kuvan kirkkauteen, kontrastiin ja väreihin.
Sävykäyrän muokkausohje
Sisääntulo
Ulostulo
Huippuvalot
Keskisävyt
Varjot
Kirkkauden muuttaminen
Kyseessä on yksinkertainen tekniikka, jolla kuva tulee kirkkaammaksi.
Valitse kanavaksi RGB ja aseta hiiren osoitin käyrän keskikohtaan. Vedä käyrää ylöspäin. Arvioi vaikutus esillä olevasta kuvasta. Säätö voi olla pienikin ja silti se vaikuttaa huomatta­vasti kuvaan. Sävykäyrän vetäminen alaspäin tummentaa kuvaa.
Kuvan kokonaisväriä voi säätää valitsemalla yk­sittäisiä värikanavia. Jos kuva on liian punai­nen, vihreä tai sininen, vastaavaa sävykäyrää voi liikuttaa alaspäin niin, että kuva näyttää luonnolliselta. Jos kuvan värivirhe johtuu pää­asiallisesti sekundäärisestä väristä, syaanista, magentasta tai keltaisesta, siirrä vastavärin käyrää ylöspäin.
Esimerkiksi, jos kuva on liian syaani, siirrä pu­naisen käyrää ylöspäin. Lisätietoja väreistä on sivulla 39.
Kuvan kontrastia voi muuttaa. Sävykäyrägrafii­kan 45°:een viiva edustaa kuvan alkuperäistä kontrastia. Käyrän kaltevuuden kasvattaminen yli 45°:een lisää kontrastia. Kaltevuuden vähen­täminen vähentää kontrastia.
Valitse kanavaksi RGB ja lisää käyrään pisteet sekä ylös että alas. Siirrä ylempää pistettä hie­man ylös ja alempaa hieman alas. Näin käyrän keskialueen kulma kasvaa ja kuvan kontrasti lisääntyy ilman, että kuvan kokonaiskirkkaus muuttuu.
Kontrastin lisääminen
Värin korjaaminen
Page 31
61
60
Vaativa kuvaprosessointi
Tässä ohjeessa on yksinkertaisia korjauksia, joita histogrammilla voi tehdä. Sävykäyrästä poiketen histogrammi antaa tietoa yksittäisestä kuvasta. Siksi sitä voi käyttää kuvan arviointiin ja sen säätämiseen.
Tässä histogrammin pikselijakauma osoittaa, että kuvan koko sävyala ei ole käytössä. Sekä varjo- että huippuvaloalueilta puuttuu pikselei­tä.
Jos varjoalueen säädintä siirretään oikealle ja huippuvalojen säädintä vasemmalle niin, että mustan ja valkoisen tasot alkavat pikselijakau­masta, kuvan kontrasti paranee.
Gammasäädintä voi käyttää kuvan sävyjakauman suhteiden muuttamiseen. Jos gammasäädintä siirretään vasemmalle, varjoihin päin, kuvasta tulee vaaleampi. Gammasäätimen siirto vastakkai­seen suuntaan saa kuvan tummumaan.
Histogrammiprosessoinnin ohje
Sävykäyrän ja histogrammin paletissa kuvakor­jailuja voi tehdä määrittelemällä kuvan valkoi­sen, mustan ja harmaan pisteen. Kun pipetti­työkalu asetetaan kuvan päälle, RGB näyttö ja sävykäyrä näyttävät kyseisen pisteen arvot. Kaikki muutokset näkyvät esillä olevassa ku­vassa.
Näpäytä sovella-painike alas nähdäksesi histo­grammiin tulleet muutokset. Valkoisen ja mus­tan pisteen muutoksista on tietoa seuraavassa jaksossa.
Reset-painike peruu kaikki muutokset.
valkoisen, mustan & harmaan pisteen prosessointi
Näpäytä valkoisen pisteen painiketta; hiiren osoitin muuttuu valkoisen pipetiksi.
Näpäytä pipetillä kuvan vaaleinta, neutraalia kohtaa, niin se määrittyy valkoiseksi pisteeksi. Kuvan arvot säätyvät valitun pisteen mukaises­ti. Perustaso valkoiselle pisteelle on 255 kaikilla värikanavilla.
Näpäytä mustan pisteen painiketta.
Näpäytä pipetillä kuvan tumminta, neutraalia kohtaa, niin se määrittyy mustaksi pisteeksi. Kuvan arvot säätyvät valitun pisteen mukaises­ti. Perustaso mustalle pisteelle on 0 kaikilla värikanavilla.
Näpäytä harmaan pisteen painiketta. Harmaa piste säätelee kuvan väriä.
Näpäytä kuvan neutraalia aluetta harmaapipe­tillä, jolloin se määrittyy harmaapisteeksi. Har­maan pisteen kalibrointiin käytettävän alueen tulee olla neutraali. Alueen kirkkaustasolla ei ole väliä, mutta jos aluella on jokin värisävy, kuvan värit eivät tasapainotu oikein.
Page 32
6362
Vaativa kuvaprosessointi
Valkoisen ja mustan pisteen arvoiksi tulee 255 ja 0 kaikilla RGB värikanavilla. Arvoja muuttamalla kuvaa voi kalibroida niin, että siinä ei ole todellista valkoista tai mustaa.
Näpäytä sävykäyrän ja histogrammin paletissa olevaa kuvapisteen arvojen painiketta.
Syötä uuden valkoisen tai mustan pisteen arvot. Näpäytä OK.
Kun point-value-setting -näyttö näkyy, RGB näyttö toimii ja näyttää minkä tahansa kuvassa olevan pisteen arvot, kun hiiri asetetaan ku­vaan.
Kalibroi kuva valkoisen, mustan ja harmaan pisteen korjailusta selostetun mukaisesti.
Valkoisen ja mustan pisteen asetukset
Valinnaisen värin korjailu on vaativa tekniikka, jolla kuvan värejä parannetaan. Syaania, magen­taa, keltaista ja mustaa kanavaa voi käyttää säätämään kuvan kuutta erillistä väriryhmää: punaista, vihreää, sinistä, syaania, magentaa ja keltaista. Mustan tason säädin säätelee valitun väriryhmän kirkkautta. Tämä korjailu on tehokas, kun halutaan muuttaa tiettyä väriä, vaikuttamat­ta muihin kuvan väreihin. Jos esi. taivas näyttää purppuraiselta sinisen sijasta, magentaa voi vähentää sinisestä väriryhmästä.
Valinnaisen värin paletti - Selective-color palette
Valitse korjailtava väriryhmä paletin yläosassa olevasta luettelosta.
Säädä valittua väriryhmää liukusäätimellä tai syöttämällä numeroarvoja. Useita säätimiä voi käyttää valitun väriryhmän säätämiseen. Muutokset näkyvät esillä olevassa kuvassa. Kaikki muutokset voi perua näpäyttämällä reset-painiketta.
Avaa paletti näpäyttämällä valinnaisen värin painiketta kuvakorjailun välilehdellä.
Vedä sävyn (hue), kylläisyyden (saturation) tai vaaleuden (lightness) säätimiä tai syötä nume­roarvoja; muutokset näkyvät esillä olevassa kuvassa. Hue-säädin kääntää värejä väriavaru­udessa; ääriasento oikealla (180°) on sama kuin ääriasento vasemmalla (–180°). Kaikki muutok­set voi perua näpäyttämällä reset-painiketta.
Paletin alaosassa näkyy kaksi väriesimerkkiä. Yläjana näyttää kuvan alkuperäisen väriavaruu­den. Alajana näyttää väriavaruuden suhteellisen muutoksen.
Sävy, kylläisyyden ja vaaleuden paletti
Tämä paletti säätelee kuvaa HSB värimallin mukaisesti. HSB värimalli määrittelee värin enemmän ihmishavainnon kuin valokuvaprosessien mukaan.
Avaa paletti näpäyttämällä sävy, kylläisyyden ja vaaleuden painiketta kuvakorjailun välilehdeltä.
Alkuperäinen väriavaruus
Uusi väriavaruus
Auto-setting -painike säätää kylläisyyden automaattisesti vaikuttamatta sävyyn tai vaaleuteen. Kaikki muutokset voi perua näpäyttämällä reset-painiketta.
Huomaa
Sävyn (hue) säätö ei ole väritasapainon korjailua. Kun sävyä muutetaan, kukin väri saa uuden sävyn sen mukaan miten paljon väriavaruutta käännetään. Esimerkki: Hyvin yksinkertaisessa väriavaruudessa on kolme väriä, punainen, vihreä ja sininen. Kuvassa on punainen lato, vihreä puu ja sininen taivas. Nyt kuvaa käännetään väriavaruudessa; värit saavat uuden sävyn ase­mansa mukaan - ladosta tulee vihreä, puusta sininen ja taivaasta punainen. HSB väriavaruus on saman tapainen, mutta siinä on paljon enemmän sävyjä.
Kirkkauden, kontrastin ja väritasapainon paletin kirkkaussäädöstä poiketen vaaleussäätö ei muuta värien näennäistä densiteettiä yhtäläisesti. Esimerkiksi voimakas vaaleuden lisäys ei saa sinistä näyttämään yhtä vaalealta kuin keltaista.
Page 33
6564
Vaativa kuvaprosessointi
Kuvakorjailut voi tallentaa väliaikaisesti pienois­kuvina, jotka näkyvät pääkuvan vieressä. Luo nykyiset kuvakorjailut sisältävä pienoiskuva työkalupalkissa olevalla pikakuvapainikkeella.
Voit palata aiempaan korjailuun näpäyttämällä sitä vastaavaa pienoiskuvaa. Pienoiskuva kor­vaa pääkuvan. Jos haluat poistaa pienoisku­van, näpäytä sitä hiirellä ja paina näppäimistön delete-näppäintä.
Pikakuvien näyttöalue
Pikakuvapainike
Kuvakorjailujen tallentaminen
Kuvakorjailutehtävien lataaminen
Kuvakorjailun välilehdellä kuvaan tehdyt kor­jailut voi tallentaa kuvakorjailutehtävänä (image­correction Job). tehtävän voi koska tahansa ladata ohjelmaan ja sitä voi soveltaa eri kuviin.
Tallenna voimassa olevat kuvankorjailun asetuk­set näpäyttämällä kuvankorjailutehtävän tallen­nuspainiketta.
Anna tehtävälle nimi. Tallenna asetukset näpäyt­tämällä OK.
Tuo korjailtava kuva esille kuvakorjailun välileh­delle. Avaa valintanäyttö näpäyttämällä kuvan­korjailutehtävän latauspainiketta.
Valitse kuvankorjailutehtävän pienoiskuvake näpäyttämällä sitä. Sovella tehtävää näkyvillä olevaan kuvaan. Tehtävät latautuvat pikakuvien näyttöalueelle; kuvankorjailutehtävää sovelle­taan yksinkertaisesti näpäyttämällä pienoisku­vaa. Useita tehtäviä voi olla ladattuna.
Tehtävän poisto: avaa latausikkuna ja korosta poistettava tehtävä. Poista tiedosto painamalla näppäimistön delete-näppäintä.
Pikakuvapainike
Kuvakorjailun latauspainike
Väritäsmäys - Color matching
Huomaa
sRGB - multi-median ja internetin standardi. Apple RGB - Applen näyttöstandardi. SMPTE-C - U.S.A:n televisiostandardi. PAL/SECAM - Euroopan televisiostandardi. ColorMatch RGB - sivunvalmistusstandardi.
Näpäytä color-matching-on -valintaa.
Valitse väriavaruus luettelosta. Monitor RGB käyttää tietyn monitorin profiilia, ks. alla. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä OK.
Väriavaruuden asettaminen
Ulostulon väriavaruuden ja monitorin ICC profi­ilin voi määritellä perusasetuksista (preferen­ces). Avaa valintanäyttö näpäyttämällä perus­asetusten painiketta.
Adobe RGB - graafisen työskentelyn stan­dardi.
Wide-gamut RGB - erityisväriavaruus. NTSC - Japanin television standardi. CIE RGB - erityisväriavaruus. Monitor RGB - monitoriprofiilin käyttö.
Monitorin ICC profiilit sijaitsevat seuraavasti:
Windows 98, 98SE, Me: [Windows] > [System] > [Color] Windows 2000: [WINNT] > [System32] > [Spool] > [Drivers] > [Color] Windows XP: [Windows] > [System32] > [Spool] -> [Drivers] > [Color] Mac OS 9: [System] > [ColorSync profile] Mac OS X: [Library] > [ColorSync] > [Profiles] > [Displays]
Monitorin ICC profiin asettaminen
Tietyn monitorin mukaisen ICC profiin voi määritellä perusasetusten väritäsmäysosiosta (color­matching). katso profiilin nimi monitorin käyttöohjeista. Profiilia voi käyttää ulostulon väriavaruu­tena, ks. yllä.
Valitse use-monitor-ICC-profile.
Avaa käyttöjärjestelmän avausnäyttö näpäyt­tämällä “Load”-painiketta.
Etsi ja avaa käyttämäsi monitorin ICC profiili. Valittu profiili näkyy pe­rusasetusten ikkunassa. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä OK.
Page 34
66
Batch scan utility
Eräskannaus - Batch scan utility
Batch Scan Utility auttaa skannaamaan suuren määrän kuvia. Se skannaa, prosessoi ja tallen­taa kaikki pitimessä olevat kuvat. Batch Scan Utility avataan käynnistysohjelmalla (DiMAGE Scan launcher - ks. sivu 20).
Eräskannausta säädellään näpäyttämällä Batch Scan Settings -painiketta. Tarkista, että skan­nerin etuluukku on kiinni ja skannerissa ei ole pidintä, kun skanneri suorittaa alkuvalmistelut.
2. Valitse filmin tyyppi luettelosta (s. 28). Yhdessä erässä ei voi olla erilaisia filmityyppejä.
4. Avaa tehtävän (Job) valinta näpäyttämällä tehtävän latauspainiketta
(Job load). Valitse sopiva tehtävä ja saata toimenpide loppuun nä­päyttämällä OK painiketta. Lisätietoja tehtävän valinnasta on sivuil­la 32 ja 64.
5. Valitse Digital ICE, ROC, GEM, SHO ja Pixel Polish kuvaproses-
soinnit niiden painikkeilla. Katso niitä koskevat tiedot: Digital ICE (s. 35), Digital ROC (s. 51), Digital GEM (s. 52), Digital SHO (s. 53), ja Pixel Polish (s. 36). Muistivaatimukset ovat sivulla 11. Näiden prosessointien asetuksia voi muuttaa Batch Scan setup -näytöstä, ks. 8 alla.
67
7. Valitse skannattujen kuvien tiedostonimet: Automatic-vaihtoehto nimeää tiedostot skannaus­päivän ja kellonajan mukaan; tiedostonimen alussa on DS, joita seuraa kaksi rekisteriä vuodelle, kuukaudelle, päivälle, tunnille, minuutille ja sekunnille. DS050523134510 skannattiin 2005-05-23 klo 13:45:10. Tuntirekisteri perustuu 24-tunnin esitystavalle. Manual-vaihtoehto käyttää syötettyä nimeä ja sitä seuraavaa automaattista neljän luvun sarjanumeroa.
6. Valitse skannattujen kuvien tallennuspaikka: avaa “Browse”-näyttö näpäyttämällä “View”-painiketta. Käytä kansiopuuta tallennuskan­sion määrittelyyn. Valitse kansio näpäyttämällä sitä. Suorita toimenpide loppuun näpäyttämällä OK. Tallennuspaikka näkyy ase­tusikkunassa.
1. Master asetusten luominen ja valitseminen erätulostukseen: lisätietoja on sivulla 50.
3. Valitse skannauksen tarkoitus luettelosta. Skannaustehtävätiedostoja (Job) voi myös käyttää, ks. 4 alla.
9. Suorita toimenpide loppuun ja palaa käyn­nistysohjelmaan (launcher) näpäyttämällä OK.
8. Katso skannausasetukset näpäyttämällä show-information -painiketta. Voit vaihtaa vaativia (advanced) asetuksia näpäyttämällä eräskannauksen “setup”-painiketta, ks seu­raava sivu. Sulje näyttö näpäyttämällä show-painiketta uudelleen.
Kun Batch Scan Utility -painiketta näpäytetään käynnistysikkunassa, skanneri suorittaa alku­valmistelut. Kun set-holder -viesti ilmestyy, aseta pidin skanneriin; kaikki pitimen ruudut skannataan ja tallennetaan ja pidin tulee auto­maattisesti ulos skannerista.
Uuden erän skannaus: aseta uudet filmit piti­meen ja aseta pidin skanneriin. Aloita skannaus näpäyttämällä Batch Scan Utility -painiketta. Skannerin tarvitsee suorittaa alkuvalmistelut vain kerran.
Jos Batch Scan Utility siirretään Quick Scan
-näppäimelle käynnistysohjelman alaosassa olevan pudostusvalikon avulla, ensimmäinen Quick
Scan -näppäimen painallus saa skannerin suorittamaan alkuvalmistelut, jonka jälkeen pitimen syöttämistä pyytävä viesti tulee näkyville. Seuraavat pitimelliset voi skannata yksinkertaisesti asettamalla pitimen skanneriin ja painamalla Quick Scan -näppäintä.
Page 35
68
Batch scan utility
Batch Scan setup -painike avaa asetusnäytön, ks. kohta 8 edellä.
“Preferences” -välilehdellä muutetaan skannaerin perusasetuksia. Lisätietoja perusasetuksista on sivulla 40. Lisätietoja väritäsmäykses­tä on sivulla 65.
Kun Batch Scan kuvia tallennetaan PICT-tiedostoina ja kuvan leveys ylittää 4096 pikselin rajan, tiedosto tallentuu automaattisesti TIFF­tiedostona.
Scan-setup välilehdellä määritellään kuvan automaattinen rajaus sekä ulostulon koko ja tarkkuus. Sivulla 31 on tietoja automaattisesta ra­jauksesta. Sivuilla 32 ja 46-49 tietoja skannausasetusten tekemisestä, tallennuksesta ja lataamisesta.
69
Auto-processing -välilehti määrittelee Digital ROC (s. 51), Digital GEM (s. 52), Digital SHO (s. 52) ja Pixel Polish (s. 36) kuvaprosessointien asetukset.
Image-correction -välilehti määrittelee skannatuille kuville suoritettava kuvanmuokkaukset. Sivulla 64 on tietoja kuvankorjailutehtävien lataa­misesta.
Auto-setting suorittaa skannatun kuvan korjailun automaattisesti: tone curve ja histogram -vaihtoehdot parantavat väriä ja kontrastia; brightness, contrast ja color-balance -vaihtoehdot parantavat kont­rastia ja kirkkautta; hue, saturation ja lightness -vaihtoehdot paranta­vat kylläisyyttä.
Exposure-control -välilehti säätelee skannerin valotusta. Sivulla 42 on tietoja valotusasetusten tekemisestä, tallentamisesta ja lataamisesta.
Liitteet
Vianetsintä
Tässä jaksossa käsitellään skannerin vähäisiä ongelmia. Jos on kyse suuremmasta ongelmasta, vauriosta tai usein toistuvasta ongelmasta, ota yhteys kauppiaaseesi tai valtuutettuun Konica Minolta huoltoon.
Lisää isaäntäohjelmalle varattua muistia. Jos skannattuna on useita kuvia, sulje isäntäohjelma ja käynnistä se uudelleen.
Insufficient-memory -viesti ilmestyy näkyville.
Lataa pidin uudelleen skanneriin.Set-holder -viesti ilmestyy näkyville
Skannerin luukku oli auki alkuvalmistelujen aikana. Sulje luukku, sammuta skanneri ja käynnistä skanneri ja DiMAGE Scan Utility uudelleen.
Skannerin merkkivalo vilkkuu nopeasti.
Pitimen liike estyi skannauksen aikana. Sammuta skanneri ja käynnistä tietokone uudelleen.
Cannot-verify-home-position -viesti ilmestyy skannauksen aikana.
Valitse autofokus perusasetuksista tai käytä piste-AFää tai käsitarkennusta.
Skannattu kuva ei ole terävä.
tarkista, että pääikkunasta on valittu värinegatiivi ja skannaa kuva uudelleen tai tasapainota kuvan värit DiMAGE Scanin kuvanprosessointityökaluilla. Jos ongelma ei ratkea, asenna DiMAGE Scan Utility uudelleen.
Värinegatiivia skannattaessa esiintyy outo väri.
Sammuta skanneri. Sulje kuvankäsittelyohjelma ja lisää sille varattua muistia. Käynnistä tietokone ja skanneri uudelleen.
Utility ohjelma pysähtyy tai skannausaika piden­tyy.
Tarkista, että skanneri ja tietokone on liitetty hyvin toisiinsa. Sammuta skanneri ja käynnistä se uudelleen. Jatka näpäyt­tämällä OK.
Utility ohjelman käynnistämisen yhteydessä ilmestyy could-not-confirm-scanner-connection
-viesti.
RATKAISUOIRE tai VIESTI
Poista pidin ja sulje skannerin luukku. Suorita skannerin alkuvalmistelut uudelleen painamalla shift+control+I (Windows) tai command+shift+I (Macintosh).
DiMAGE Scan esikatselukuvassa näkyy outo väri.
Sulje kaikki muut DiMAGE Scan sovellukset. Jos ongelma toistuu, sammuta tietokone ja käynnistä se uudelleen.
“Unknown error. Confirm other DiMAGE Scan software is closed” -viesti ilmestyy.
Kytke manual focus dial -toiminto perusasetuksiin.
Kuva ei ole terävä käsitarkennussäädintä käytet­täessä. Käsitarkennuksen näytössä näkyy säätö­jana.
Skannerin luukun sulkeminen
Jos luukku ei sulkeudu automaattisesti, sen voi sulkea käsin skan­nerin mukana tulevalla työkalulla. Työnnä työkalu skannerin sivussa olevaan reikään niin, että oven lukitus vapautuu. Älä käytä voimaa työkalua käyttäessäsi.
Page 36
70
Liitteet
Mac OS X
Library
CFMSupport
Asennetut tiedostot ja kansiot
Seuravat harmaissa kentissä olevat tiedostot ja kansiot asentuivat yhdessä DiMAGE Scan Utility ohjelman kanssa. Asennetut skanneriprofiilit on selostettu seuraavalla sivulla.
Windows
(98, Me,
XP)
tai
WINNT
(2000)
Windows
System
or
System 32
Twain_32 DS Elite5400 2
System
Mac OS 9
Application support
Extensions
DS Elite5400 2
Macintosh: Aseta DiMAGE Scan CD-ROM-levy CD-ROM-asemaan ja toista asennustoimet valiten “uninstall” asennuksen luettelosta. Tarkista ohjelman asennuspaikka. Poista ohjel­ma tietokoneelta näpäyttämällä uninstall­painiketta.
DiMAGE Scan Software ohjelmien asennuksen purku
Windows: Valitse “Remove DiMAGE Scan Elite 5400 2.” käynnistä-valikon ohjelmat-osiossa olevasta DiMAGE Scan kansiosta. Pura asen­nus noudattamalla näyttöihin tulevia ohjeita.
Skannerin väriprofiilit asentuvat automaattisesti DiMAGE Scan Utility ohjelman mukana. Profiilit on sisällytetty vaativia kuvankäsittely- ja DTP-sovelluksia varten. MLTF5400_2.icc liittyy positiivi­filmien skannaukseen 8-bit tai 16-bit värisyvyydellä. MLTF5400_2p.icc liittyy positiivifilmien skan­naukseen lineaarisella16-bit värisyvyydellä. Profiilit asentuvat seuraaviin paikkoihin:
Windows 98, 98SE, Me: [Windows] > [System] > [Color] Windows 2000: [WINNT] > [System32] > [Spool] > [Drivers] > [Color] Windows XP: [Windows] > [System32] > [Spool] -> [Drivers] > [Color] Mac OS 9: [System] > [ColorSync profile] Mac OS X: [Library] > [ColorSync] > [Profiles]
Skannerin väriprofiilit
Ota yhteys kauppiaaseesi, jos tarvitset tietoja asennuksesta, USB-suosituksista tai ohjelmien yhteensopivuudesta. Jos kauppiaasi ei pysty auttamaan sinua, ota yhteys valtuutettuun Konica Minolta huoltoon. Pidä seuraavat tiedot saatavilla, kun otat yhteyttä Konica Minoltan tekniseen tukeen:
1. Tietokoneesi ja käyttöjärjestelmäsi nimi ja malli/versio.
2. Käytössä olevan RAM-muistin ja kovalevytilan määrä.
3. Muut tietokoneeseen liitetyt USB-laitteet.
4. DiMAGE Scan Utilityn versionumero. Versionumeron näkee asettamalla hiiren osoittimen pääikkunan tilannepalkin päälle.
5. Kuvaus ongelmasta.
6. Ongelman yhteydessä esiintyvä viesti näytöllä.
7. Ongelman esiintymistaajuus.
Tekninen tuki
Twain.dll Twain32.dll Twunk_16.exe Twunk_32.exe
DICEMLT005.dll DRAGMLT003 MCMLDS.dll MFSBaseLib2892.dll MFSLib2892.dll MFSIFLib2892.dll MFS003.cpl PQueen20.dll
DICEMLT005 Library DRAGMLT003 Library DS Elite5400 2 Driver MCM Library DS MFSBaseLib2892 MFSButton Monitor2892 MFSLib2892 MFSIFLib2892 Queen20Lib
DICEMLT005 Library DRAGMLT003 Library MCM Library DS MFSBaseLib2892 MFSButton Monitor2892 MFSLib2892 MFSIFLib2892 MFSIOUsb2892.bundle Queen20Lib
Application support DS Elite5400 2
71
Page 37
7372
Liitteet
Skannaustyyppi: Liikkuva filmi, kiinteä tunnisti, yhden pyyhkäisyn skannaus Filmtyypit: Negatiivi ja positiivi, väri ja mustavalkoinen Filmikoot: 35mm Skannausala: 25.06 x 37.25mm (5328 x 7920 pikseliä), 35mm filmipidin:
24mm x 36mm Optinen lukutarkkuus: 5400 dpi Kuvantunnistin: 3-linjainen primääriväri CCD jossa 5340 pikseliä/linja A/D muunto: 16 bittinen Värisyvyys: 8 bittiä ja 16 bittiä per värikanava Dynamiiikka: 4.8 (teoreettinen arvo) Valonlähde: Valkoinen LED Tarkennus: Autofokus, piste-AF ja käsitarkennus Liitäntä: USB 2.0 (USB 1.1 yhteensopiva) Virrankulutus: Max. 20 W Mitat (L x K x S): 70 x 165 x 345 mm
2.8 x 6.5 x 13.6 in Paino (noin): 1.5 kg / 3.3 lb Käyttöolosuhteet: 10° - 35°C (50° - 95°F), 15-85% kosteus kondensoitumat-
tomana
Säilytysolosuhteet: -20° - 60°C (-4° - 140°F), 10-85% kosteus kondensoitumat-
tomana
Skannausajat (noin): Indeksiskannaus: 12 s (Windows), 15 s (Macintosh OS)
Esiskannaus: 8 s (Windows), 9 s (Macintosh OS) Skannaus: 25 s (Windows), 30 s (Macintosh OS) Skannausaika vaihtelee perusasetusten mukaan. negatiivien skannaaminen voi olla hitaampaa kuin diojen.
Testausolosuhteet: Diapidin, väridia, ei automaattivalotusta, ei autofokusta, ei
kuvankorjailua, 5400dpi 8-bittinen skannaus Windows: Pentium IV 3.2 GHz, Windows XP Professional,
1.0GB RAM, sovellukselle varattu muisti: 80%, 50GB
kovalevytilaa, kiinteä USB 2.0 portti, Adobe Photoshop ver.
7.0.1.
sovellusohjelmalle varattu muisti: 80% Macintosh: PowerPC G5 Dual 2 GHz, Mac OS X 10.3.6,
1.5GB RAM, sovellukselle varattu muisti: 80%, 63GB
kovalevytilaa, Apple USB 2.0 portti, Adobe Photoshop ver.
7.0.1
sovellusohjelmalle varattu muisti: 80%
Tekniset ominaisuudet perustuvat viimeisimpään tietoon painoajankohtana ja ne voivat muuttua ilman eri ilmoitusta.
Tekniset tiedot
Jos skanneri liitettiin tietokoneeseen ennen DiMAGE Scan Utility ohjelman asennusta, tietokone ei ehkä tunnista skanneria. Seuraavien ohjeiden avulla voit tarkistaa, asentuiko ajuri oikein:
1. Näpäytä hiiren oikeanpuoleisella painikkeella “Oma-tietokone”-kuvaketta. Valitse “ominaisuu­det” valikosta.
2. Windows 2000 ja XP: valitse laitteiston välilehti ominaisuuksien ikkunasta ja näpäytä laitteis- tonhallinnan painiketta. Windows 98 ja Me: näpäytä laitteistonhallinnan välilehteä ominaisuuksien ikkunasta.
3. Ajuritiedoston tulisi löytyä kohdasta “imaging-device”. Näpäytä sitä nähdäksesi tiedostot. “DiMAGE Scan Elite5400 2” tulisi olla luettelossa.
Jos tiedosto ei ole kohdassa “imaging-device”, avaa “other-devices” laitteistonhallinnasta. If “DiMAGE Scan Elite5400 2” on tuossa luettelossa, poista ajuri seuraavasti:
1. Valitse ajuri poistettavaksi näpäyttämällä sitä.
2. Windows 2000 ja XP: tuo pudotusvalikko esille näpäyttämällä toimenpide-painiketta. Valitse pura-asennus/uninstall. Varmennusnäyttö avautuu. “Yes” poistaa ajurin järjestelmästä. Windows 98 ja Me: näpäytä poista/remove -painiketta. Varmennusnäyttö avautuu. “Yes” poistaa ajurin järjestelmästä.
3. Käynnistä tietokone uudelleen. Tarkista, että ajuri on oikeassa paikassa noudattamalla sivun ylälaidassa olevia ohjeita.
Kun skanneri liitetään tietokoneeseen, jossa on Windows XP, uuden laitteen asennusvelho ilmestyy. Näpäytä seuraava/next -painiketta. “Not passed Windows Logo testing” viesti ilmestyy. Suorita skannerin asennus näpäyttämällä jatka-kuitenkin/continue-anyway -painiketta. Ks sivu
17.
Kun skanneri liitetään tietokoneeseen, jossa on Windows 98, 98SE tai 2000 Professional, uuden laitteen asennusvelho näkyy hetken. Mitään toimenpiteitä ei tarvita. Windows 2000:ssa “Digital Signature Not Found…” viesti voi näkyä. Suorita skannerin asennus loppuun näpäyttämällä “Yes”.
Ohjelma-asennuksen tarkistaminen - Windows
Page 38
74
Liitteet
Skannaustehtäviä (Job) voi käyttää skannausasetusten valitsemiseen kuvan lopullisen käytön perusteella. Lisätietoja on sivulla 32. Seuraavassa luettelossa on skannaustehtävien asetukset:
Skannaustehtävien tiedostoluettelo - Job file list
CATEGORY
Default
ColorLaserPrinter
Photosensitive
Ink-Jet & Dye-SubPrinter
WebPage
PhotoCD
Screen
Document
FilmRecorder
DigitalCameraImageSize
JOB NAME
Default
A4Full A4Half A4Quarter LetterFull LetterHalf LetterQuarter
A3Full A4Full A5Full LetterFull LetterHalf LetterQuarter 8x10 11x14 10x12 Photo5x7 PostCard4x6
SuperB A3Full A4Full A4Half A4Quarter LetterFull LetterHalf LetterQuarter Photo4x6 Photo3x5 Photo5x7
1240x836 1112x750 984x663 792x534 760x512 600x404 320x240
PhotoCD2048x3072 PhotoCD1024x1536 PhotoCD512x768
1920x1200 1600x1200 1280x1024 1280x960 1152x870 1024x768 832x624 800x600 640x480
A4Half A4Quarter A4Eighth LetterHalf LetterQuater LetterEighth
4K 2K
0.3-Megapixel
0.8-Megapixel
1.3-Megapixel 2-Megapixel 3-Megapixel 4-Megapixel 5-Megapixel 6-Megapixel
8-Megapixel
INPUT RES.
1350
5028 3544 2514 5169 3478 2585
4741 3352 2362 3446 2319 1723 3244 4453 4055 2028 1637
3938 3555 2514 1772 1257 2585 1739 1293 1208 1066 1521
848 761 672 542 519 410 338
2095 1048
524
1310 1217 1038
973 882 779 633 609 487
425 338 338 418 338 338
2793 1397
487
779 1038 1217 1557 1728 1946 2141 2482
OUTPUT RES.
MAG.
450
300
838
600
590
600
419
600
861
600
579
600
430
600
1185
400
838
400
590
400
861
400
579
400
430
400
811
400
1113
400
1013
400
507
400
409
400
1312
300
1185
300
838
300
590
300
419
300
861
300
579
300
431
300
402
300
355
300
507
300
72
1177
72
1056
72
933
72
752
72
720
72
569
72
469
300
698
300
349
300
174
72
1819
72
1690
72
1441
72
1351
72
1225
72
1081
72
879
72
845
72
676
72
590
72
469
72
469
72
580
72
469
72
469
2400 2400
116
58
72
676
72
1081
72
1441
72
1690
72
2162
72
2400
72
2702
72
2973
72 3447 pixel
UNIT
INPUT SIZE INPUT
WH
1980 1332
pixel
35.44 25.06
mm
35.59 25.08
mm
35.32 25.06
mm
1.27 0.99
inch
1.47 0.94
inch
1.27 0.99
inch
35.44 25.06
mm
35.44 25.06
mm
35.59 25.08
mm
1.27 0.99
inch
1.47 0.94
inch
1.27 0.99
inch
1.23 0.99
inch
31.99 25.07
mm
30.11 25.07
mm
35.11 25.05
mm
1.47 0.98
inch
mm
36.81 25.08
mm
35.44 25.06
mm
35.44 25.06
mm
35.59 25.08
mm
35.32 25.06
inch
1.27 0.99
inch
1.47 0.94
inch
1.26 0.99
mm
37.31 24.88
mm
35.77 25.07
mm
35.11 25.05
pixel
1240 836
pixel
1112 750
pixel
984 663
pixel
792 534
pixel
760 512
pixel
600 404
pixel
320 240
pixel
3072 2048
pixel
1536 1024
pixel
768 512
pixel
1920 1200
pixel
1600 1200
pixel
1280 1024
pixel
1280 960
pixel
1152 870
pixel
1024 768
pixel
832 624
pixel
800 600
pixel
640 480
mm
35.59 25.08
mm
31.56 22.39
mm
22.39 15.78
inch
1.47 0.94
inch
1.16 0.91
inch
0.91 0.58
pixel
4096 2731
pixel
2048 1365
pixel
640 480
pixel
1024 768
pixel
1280 1024
pixel
1600 1200
pixel
2048 1536
pixel
2272 1704
pixel
2560 1920
pixel
2816 2112 3264 2448
LOCK
OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF
OFF OFF
OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF OFF 3264
OUTPUT SIZE
WH
1980 1332
297 210 210 148 148 105
10.9 8.5
8.5 5.45
5.45 4.25
420 297 297 210 210 148
10.9 8.5
8.5 5.45
5.45 4.25 10 8
356 279 305 254 178 127
64
483 329 420 297 297 210 210 148 148 105
10.9 8.5
8.5 5.45
5.45 4.25
150 100 127 89 178 127
1240 836 1112 750
984 663 792 534 760 512 600 404 320 240
3072 2048 1536 1024
768 512
1920 1200 1600 1200 1280 1024 1280 960 1152 870 1024 768
832 624 800 600 640 480
210 148 148 105 105 74
8.5 5.45
5.45 4.25
4.25 2.72
4096 2731 2048 1365
640 480 1024 768 1280 1024 1600 1200 2048 1536 2272 1704 2560 1920 2816 2112
2448
OUTPUT LOCK
OFF
ON ON ON ON ON ON
ON ON ON ON ON ON ON ON ON ON ON
ON ON ON ON ON ON ON ON ON ON ON
ON ON ON ON ON ON ON
ON ON ON
ON ON ON ON ON ON ON ON ON
ON ON ON ON ON ON
ON ON
ON ON ON ON ON ON ON ON ON
Loading...