LG BH8220BN Instruction book [da]

BRUGERVEJLEDNING
3D Blu-ray™/ Hjemmeteatersystem til DVD
Du bedes læse brugervejledningen grundigt igennem, før du betjener enheden. Gem brugervejledningen til evt. senere brug.
BH8220BN (BH8220BN, S82B1-S/ C/ W)
Sådan kommer du i gang2

Oplysninger om sikkerhed

1
ADVARSEL: FOR AT NEDSÆTTE RISIKOEN FOR
ELEKTRISK STØD BØR LÅGET (ELLER BAGSIDEN)
IKKE FJERNES. INDEHOLDER INGEN DELE, SOM KAN
UDSKIFTES AF BRUGEREN. REPARATIONER BØR
UDFØRES AF KVALIFICEREDE SERVICETEKNIKERE.
udgøre en risiko for elektrisk stød for personer.
skriftlige materiale, som følger med produktet. ADVARSEL: FOR AT NEDSÆTTE RISIKOEN FOR
BRAND ELLER ELEKTRISK STØD BØR PRODUKTET IKKE UDSÆTTES FOR REGN ELLER FUGT.
ADVARSEL: Dette udstyr må ikke installeres på en snæver plads som f.eks. bogskab eller lignende.
FORSIGTIG: Blokér ikke nogen som helst af ventilationsåbningerne. Installér produktet i henhold til fabrikantens anvisninger. Huller og åbninger i kabinettet er til ventilation og for at sikre en pålidelig betjening af produktet samt beskytte det mod overopvarmning. Åbningerne må aldrig blokeres ved, at produktet placeres på en seng, en sofa, et tæppe eller lignende overader. Dette produkt bør ikke placeres i en indbygget installation så som en bogreol eller et rack, med mindre der er tilstrækkelig ventilation, eller at man har fulgt fabrikantens anvisninger.
FORSIGTIG
RISIKO FOR ELEKTRISK STØD - MÅ IKKE ÅBNES
Lynet i en ligesidet trekant er en advarsel til brugeren om, at der forendes uisoleret farlig spænding inden for produktets område, som kan være af tilstrækkelig styrke til at
Udråbstegnet i en ligesidet trekant skal henlede brugerens opmærksomhed på, at der ndes vigtige betjenings- og vedligehol­delsesinstruktioner (service) i det
ADVARSEL: KLASSE 1M SYNLIG OG USYNLIG LASERSTRÅLING, NÅR ÅBEN. SE IKKE DIREKTE MED OPTISKE INSTRUMENTER.
Brug af nogen som helst betjeningsfunktioner, justeringer eller andre procedurer end de, der er speciceret heri, kan resultere i farlig strålingseksponering.
VÆR FORSIGTIG med hensyn til strømkablet
For de este apparater anbefales det, at de forbindes til et særligt kredsløb:
dvs. et kredsløb med enkelt udløb, som kun yder strøm til dette apparat, og som ikke har andre udgange eller tilknyttede kredsløb. For at være sikker bør du kontrollere specikationssiden i denne brugermanual. Lad være med at overbelaste vægstikdåserne. Overbelastede stikdåser, løse eller beskadigede stikdåser, forlængerledninger, ossede strømkabler eller beskadiget eller knækket kabelisolering er farligt. Enhver af disse situationer kan resultere i elektrisk stød eller brand. Med mellemrum bør du kontrollere kablerne til dit apparat, og hvis det ser ud, som om de er beskadigede eller slidte, så tag stikket ud. Lad være med at bruge apparatet, og få kablet skiftet ud med en nøjagtig udskiftningsdel af en autoriseret servicetekniker. Beskyt strømkablet mod fysisk eller mekanisk misbrug og undgå at vride det, knække det, klemme det, klemme det i en dør og træde på det. Vær særlig opmærksom på stik, stikdåser og der, hvor kablet kommer ud fra apparatet. Træk netstikkontakten ud for at afbryde strømmen fra netstikket. Når du monterer dette produkt, skal du sørge for, at der er fri adgang til stikket.
Sådan kommer du i gang 3
Denne enhed er udstyret med et bærbart batteri eller akkumulator.
Sådan ernes batteriet eller batteripakken på sikker vis fra udstyret: Følg monteringstrinnene
i modsat rækkefølge, når du erner det gamle batteri eller batteripakken. Du skal sørge for korrekt bortskaelse af dine gamle batterier eller batteripakker på de særlige opsamlingssteder på genbrugsstationen, så de ikke forurener miljøet og udgør en mulig fare for menneskers og dyrs helbred. Batterier og batteripakker må ikke bortskaes sammen med andet aald. Det anbefales, at du bruger genopladelige batterier, og akkumulatorer. Batteriet må ikke udsættes for kraftig varme, såsom solskin, ild eller lignende.
FORSIGTIG: Apparatet bør ikke udsættes for vand (dryp eller sprøjt), og man bør ikke placere genstande fyldt med væsker, såsom vaser, på apparatet.
Sådan smider du dit gamle apparat ud
1. Når der er et tegn med et kryds over en skraldespand, betyder det, at produktet er omfattet af EU-direktiv 2002/96/EC.
2. Alle elektriske og elektroniske produkter skal smides ud et andet sted end gennem den kommunale affaldsordning ved hjælp af specielle indsamlings-faciliteter, der er organiseret af staten eller de lokale myndigheder.
3. Korrekt bortskaffelse af dit gamle apparat er med til at forhindre mulige skadevirkninger på miljøet og menneskelig sundhed.
4. Mere detaljerede oplysninger om bortskaffelse af dit gamle apparat kan fås ved at kontakte dit lokale kommunekontor, renovationsselskab eller den butik, hvor du købte produktet.
Bortskaelse af batterier/akkumulatorer
1. Når du ser symbolet med en affaldsspand med kryds over på dine batterier/akkumulatorer, så betyder det, at produket er underlagt det europæiske direktiv 2006/66/EC.
2. Symbolet kan være kombineret med de kemiske symboler for kviksølv (Hg), kadmium (Cd) eller bly (Pb), hvis batteriet indeholer mere end 0,0005% kviksølv, 0,002% kadmium eller 0,004% bly.
3. Alle batterier/akkumulatorer bør bortskaffes på separat vis, og ikke som husholdningsaffald, men via specielle opsamlingssteder, der er udpeget af de offentlige eller lokale myndigheder.
4. Når du bortskaffer dine gamle batterier/akkumulatorer på korrekt vis, hjælper du med til at forhindre mulige negative konsekvenser på miljøet samt på dyrs og menneskers sundhed.
5. Ønsker du yderligere oplysninger om bortskaffelse af dine gamle batterier/akkumulatorer, skal du kontakte de offentlige myndigheder, genbrugspladsen eller butikken, hvor du købte produktet.
1
Sådan kommer du i gang4
EU meddelelse om trådløse produkter
LG erklærer herved, at dette/disse produkt(er)
1
og andre relevante bestemmelser i direktiv 1999/5/
EF, 2004/108/EF, 2006/95/EF og 2009/125/EF. Kontakt følgende adresse og bed om en
kopi af DoC (Declaration of Conformity/ Overensstemmelseserklæring).
Centre for Europæiske standarder:
Krijgsman 1, 1186 DM Amstelveen, The Netherlands
yBemærk, at dette IKKE er en kundeservice
kontaktpunkt. For Kundeservice Information, se Garantibeviset eller kontakt den forhandler hvor du har købt dette produkt.
Kun til indendørs brug.
Erklæring om RF-strålingseksponering
Dette udstyr bør installeres og betjenes med en minimumsafstand på 20 cm mellem køleren og din krop.
opfylder vigtige krav
Bemærkninger til Copyrights
yFordi AACS (Advanced Access Content System)
er godkendt som indholdsbeskytelsessystem til Blu-ray-diskformat, der svarer til anvendelsen af CSS (Content Scramble System) til DVD­format, er der visse restriktioner på afspilning, analogt udgangssignal, osv., af AACS-beskyttet indhold. Betjeningen af dette produkt og restriktionerne på dette produkt kan variere afhængig af købstidspunkt, da disse restriktioner muligvis benyttes og/eller ændres af AACS, efter produktionen af dette produkt.
yDesuden bruges BD-ROM Mark og BD+
yderligere som indholdsbeskyttelsessystemer til Blu-ray-diskformat, hvilket pålægger visse restriktioner, herunder afspilning af BD-ROM Mark og/eller BD+ beskyttet indhold. Du kan kontakte et autoriseret Kundeservicecenter og få yderligere oplysninger om AACS, BD-ROM Mark, BD+ eller dette produkt.
yMange BD-ROM/DVD diske er kodet med
kopibeskyttelse. Derfor bør du kun tilslutte din afspiller direkte til TV’et og ikke til en VCR (videobåndoptager). Hvis du tilslutter den til en VCR, resulterer det i et forvrænget billede fra kopibeskyttede diske.
yDette produkt indeholder ophavsretlig
beskyttelsesteknologi, som er beskyttet af U.S. patenter og andre intellektuelle ejendomsrettigheder. Brug af denne ophavsretlige beskyttelsesteknologi skal godkendes af Rovi Corporation og er kun beregnet til visning i hjemmet og andre begrænsede visningsanvendelser, med mindre andet er godkendt af Rovi. Reverse engineering eller adskillelse er forbudt.
yUnder den amerikanske ophavsretlovgivning
og ophavsretlovgivningen i andre lande, kan uautoriseret optagelse, anvendelse, visning, distribution eller revision af TV-programmer, videobånd, BD-ROM diske, DVD’ere, CD’ere og andre materialer gøre dig til genstand for privatretligt ansvar og/eller strafansvar.
Vigtig meddelelse om TV­farvesystem
Farvesystemet i denne afspiller varierer afhængig af de aktuelt afspillede diske.
Når afspilleren fx afspiller en disk, der er optaget i et NTSC-farvesystem, udsendes billedet som et NTSC­signal.
Det er kun et multisystem farve-TV, der kan modtage alle signaler, der udsendes fra afspilleren.
yHvis du har et PAL farvesystem TV, vises der
udelukkende forvrængede billeder, når du bruger diske eller videoindhold, der er optaget i NTSC.
yI et multisystem farve-TV ændres farvesystemet
automatisk i henhold til indgangssignalerne. Hvis farvesystemet ikke ændres automatisk, skal du slukke for enheden og tænde for den igen, for at få vist normale billeder på skærmen.
ySelv om diskindholdet, optaget i NTSC
farvesystem, vises korrekt på dit TV, er det muligvis ikke optaget på korrekt vis på din optager.
FORSIGTIG
>
yHvis du ser 3D indhold i længere tid, kan det
forårsage svimmelhed eller træthed.
yDet anbefales, at personer med svagt
helbred, børn og gravide kvinder ikke bør se 3D lm.
yHvis du får hovedpine, bliver træt eller
svimmel, når du ser 3D indhold, anbefales det kraftigt, at du stopper afspilningen og tager en pause, indtil du har det godt igen.
Sådan kommer du i gang 5
1
Indholdsfortegnelse6
Indholdsfortegnelse
1 Sådan kommer du i gang
2 Oplysninger om sikkerhed 8 Introduktion 8 – Spilbare diske og symboler, der
bruges i denne vejledning
9 – Om de viste symboler “7” 9 – Bemærkninger til kompatibilitet 10 – Fil krav 11 – AVCHD (Advanced Video Codec High
Definition) 12 – Om DLNA 12 – Visse systemkrav 12 – Regionskode 12 – Systemvalg 13 Fjernbetjening 14 Frontpanel 15 Bagpanel
2 Tilslutning
16 Placering af systemet 17 Højttalertilslutning 17 – Sådan tilslutter du højttalerne til
afspilleren 18 Tilslutninger til dit TV 18 – HDMI forbindelse 19 – Hvad er SIMPLINK? 19 – ARC (Audio Return Channel) funktion 20 – Videotilslutning 20 – Indstilling af opløsning 21 Antennetilslutning 22 Sådan tilslutter du en ekstern enhed 22 – AUX-tilslutning 22 – PORT. IND-tilslutning 23 – OPTISK IN tilslutning 23 – HDMI IN 1/2 tilslutning 24 Sådan tilslutter du til dit hjemmenetværk 24 – Ledningstrukket netværksforbindelse 25 – Ledningstrukket netværksindstilling 26 – Trådløs netværksforbindelse 26 – Trådløst Netværk Indstillinger 29 Tilslutning til USB-enhed
29 – Afspilningsindhold på USB-enhed
3 Systemindstilling
30 Indstillinger 30 – Startopsætning 31 – Justering af Indstillinger 32 – Menuen [DISPLAY] 33 – Menuen [SPROG] 34 – Menuen [LYD] 36 – Menuen [LÅS] 37 – Menuen [NETVÆRK] 37 – Menuen [ANDET] 39 Lydeffekt 39 3D-lydeffekt
4 Betjening
40 Generel afspilning 40 – Brug [HOME] menuen 40 – Sådan afspiller du diske 40 – Afspilning af en fil på disk / USB-
enhed 41 – Afspilning af 3D Blu-ray diske 41 – Sådan nyder du BD-Live™ 42 – Afspilning af en fil på en
netværksserver 42 – Wi-Fi Direct™ forbindelse 44 – Grundlæggende operationer for video
og lyd indhold 45 – Grundlæggende operationer for
fotoindhold 45 – Sådan bruger du menuen Disk 45 – Genoptag afspilning 45 – Hukommelse for sidste scene 46 Avanceret afspilning 46 – Gentag afspilning 46 – Sådan gentager du et specielt afsnit 46 – Sådan får du vist Oplysninger om
indhold 47 – Sådan ændrer du visning af
indholdsfortegnelse 47 – Sådan vælger du en undertekstfil 48 – Valgmuligheder under visning af foto 48 – Sådan lytter du til musik under et
dias­49 På-skærmen visning
Indholdsfortegnelse 7
49 – Sådan får du vist oplysninger om
indholdet på skærmen
50 – Sådan afspiller du på et valgt
tidspunkt 50 – Sådan vælger du et undertekstsprog 50 – Sådan kan du lytte til anden lyd 50 – Sådan får du visning fra en anden
vinkel 51 – Sådan ændrer du TV’ets billedforhold 51 – Sådan ændrer du undertekstens
sidekode 51 – Sådan ændrer du billedstatus 52 Sådan får du vist oplysninger fra
Gracenote Media Database 53 Sådan afspiller du iPod 53 – Nyder iPod på skærmen 53 – Nyder iPod i tilstanden 55 Radio Operationer 55 – Lytte til radioen 55 – Sådan forudindstiller du
radiostationerne 55 – Sletning af en gemt station 55 – Sletning af alle de gemte stationer 55 – Forbedring af dårlig FM-modtagelse 55 – Se oplysninger om en radiostation 56 Brug af Premium 56 Bruge LG Apps 57 – Logge ind 57 – Administration af min Apps 58 Bruger bluetooth teknologi 58 – At lytte til musik, der er gemt i Deres
bluetooth
medfølgende fjernbetjening
63 – Indstilling af fjernbetjening til kontrol
af TV 64 Opdatering af netværkssoftware 64 – Meddelelse om opdatering af netværk 64 – Opdatering af software 66 Om Nero MediaHome 4 Essentials 66 – Systemkrav 67 – Sådan installerer du Nero MediaHome
4 Essentials 67 – Deling af filer og mapper 68 Liste over områdekoder 69 Liste over sprogkoder 70 Varemærker og licenser 73 Lydudgangsspecifika-tioner 74 Specifikationer 76 Vedligeholdelse 76 – Håndtering af enheden 76 – Bemærkninger til diske 77 Vigtige oplysninger om Network Services
1
2
3
4
5
6
5 Fejlfinding
60 Fejlfinding 60 – Generelt 61 – Netværk 62 – Billede 62 – Lyd 62 – Kundesupport 62 – Bemærkning om open source-
software
6 Tillæg
63 Sådan kontrollerer du TV’et med den
Sådan kommer du i gang8

Introduktion

1

Spilbare diske og symboler, der bruges i denne vejledning

Media/Term Logo Symbol Beskrivelse
yDiske, så som lm, der kan købes eller lejes y“Blu-ray 3D” diske og “Blu-ray 3D ONLY” diske. yBD-R/RE diske, som er optaget i BDAV-format.
yBD-R/RE diske med lm, musik eller fotoler. yISO 9660+JOLIET, UDF og UDF Bridge format
yDiske, så som lm, der kan købes eller lejes yFilmtilstand og afsluttet kun yStøtter dual layer disc også
Slutbehandlet AVCHD-format
yDVD±R/RW diske med lm, musik eller fotoler. yISO 9660+JOLIET, UDF og UDF Bridge format
Blu-ray
DVD-ROM
DVD-R
DVD-RW
DVD+R
DVD+RW
(12 cm)
e
y u i
r
o
y u i
DVD-RW (VR)
(12 cm)
Lyd-CD
(12 cm)
CD-R/RW
(12 cm)
Bemærk
Forsigtig
r
t
y u i
,
>
VR mode og afsluttet kun
Lyd-CD
yCD-R/RW diske med lydtitler, lm, musik eller
fotoler.
yISO 9660+JOLIET, UDF og UDF Bridge format
Indikerer specielle bemærkninger og betjeningsfunktioner.
Indikerer forsigtighed så mulige skader fra misbrug undgås.
BEMÆRK
,
yAfhængig af forholdene for optageudstyr
eller selve CD-R/RW (eller DVD±R/±RW ) disken, så er der nogle CD-R/RW (eller DVD+R/+RW) diske, der ikke kan afspilles på enheden.
yAfhængig af optagesoftware &
slutbehandling kan nogle optagede diske (CD-R/RW, DVD+R/RW eller BD-R/RE) måske ikke afspilles.
yBD-R/RE, DVD ± R / RW og CD-R/RW diske
optaget med en personlig computer eller en DVD eller CD-optager kan ikke afspilles, hvis disken er beskadiget eller snavset, eller hvis der er snavs eller kondens på afspillerens linse.
yHvis du optager på en disk ved brug af en
PC, selv om den optages i et kompatibelt format, så er der tilfælde, hvor den ikke kan afspilles på grund af de indstillinger af applikationssoftwaren, der blev brugt for at oprette disken. (Spørg software udgiveren for mere detaljeret information.)
yDenne optager kræver diske og optagelser
for at imødegå visse tekniske standarder for at opnå optimal afspilningskvalitet.
yAllerede optagne DVD’ere er automatisk
indstillet til disse standarder. Der er mange forskellige typer diskformater, der kan optages på (inklusive CD-R med MP3-ler), og disse kræver visse allerede eksisterende betingelser (se herover) for at sikre kompatibel afspilning.
yKunder bør bemærke, at der kræves en
tilladelse til at downloade MP3 / WMA­ler og musik fra internettet. Vores rma har ingen ret til at give en sådan tilladelse. Tilladelse bør altid søges hos copyright owner (indehaveren af ophavsretten).
yDu skal indstille valgmuligheden for
diskformat til [Mastered] for at gøre diskene kompatible med LG afspillerne, når du formaterer diske, der kan overskrives. Når du indstiller valgmuligheden til Live System (Direkte system), kan du ikke bruge den på LG afspillere. (Mastered/Live File System: Diskformatsystem til Windows Vista)
Sådan kommer du i gang 9

Om de viste symboler “7”

“7” vises muligvis på din TV-skærm under afspilningen og indikerer, at den beskrevne funktion i denne brugervejledning ikke er tilgængelig på dette specikke medie.

Bemærkninger til kompatibilitet

yDa BD-ROM er et nyt format, kan der på
visse diske opstå problemer med den digitale forbindelse, og der kan opstå andre kompatibilitetsproblemer. Hvis du støder på kompatibilitetsproblemer, bedes du kontakte et autoriseret kundeservicecenter.
yMed dette apparat kan du nyde funktioner
som billede-i-billede, sekundær lyd og Virtuelle pakker, osv., med BD-ROM, der understøtter BONUSVIEW (BD-ROM version 2 Prol 1 version
1.1). En sekundær video og lyd kan afspilles fra en disk, der er kompatibel med funktionen PIP (picture-in-picture) (billede-i-billede). Vedr. afspilningsmetode, se brugervejledningen til disken.
yVisning af high-denition indhold og op-
konvertering standard dvd-indhold kan kræve en HDMI-kompatibelt input eller HDCP-kompatibel DVI-indgangen på din skærm.
yNogle BD-ROM og DVD diske begrænser muligvis
brugen af nogle betjeningskommandoer eller funktioner.
yDolby TrueHD, Dolby Digital Plus og DTS-HD
kapaciteten er begrænset til 5.1 kanaler, hvis du bruger Digital Audio eller HDMI forbindelsen som lydudgang i enheden.
yDu kan bruge USB-enheden, hvor der lagres
diskrelaterede oplysninger, inklusive downloadet (hentet) on-line indhold. Disken, du bruger, kontrollerer hvor lang tid disse oplysninger gemmes.
1
Sådan kommer du i gang10

Fil krav

Film filer
1
Fil
Beliggenhed
Disk,
USB
DLNA
Musik filer
Fil
Udvidelse
“.avi”, “.divx”, “.mpg”, “.mpeg”, “.mkv”, “.mp4”, “.asf ”, “.wmv”, “.m4v” (DRM fri), “.vob”, “.3gp”
“.avi ”, “.divx”, “.mpg”, “.mpeg”, “.mk v”, “.mp4”, “.asf ”, “.wmv”,
Codec Format Lyd Format Undertekster
DIVX3.xx, DIVX4.xx, DIVX5.xx, DIVX6.xx (kun standardafspilning), XVID, MPEG1 SS, H.264/ MPEG-4 AVC, MPEG2 PS, MPEG2 TS, VC-1 SM (WMV3)
DIVX3.xx, DIVX4.xx, DIVX5.xx, DIVX6.xx (kun standardafspilning), XVID, MPEG1 SS, H.264/ MPEG-4 AVC, MPEG2 PS, MPEG2 TS, VC-1 SM (WMV3)
Dolby Digital, DTS, MP3, WMA, AAC, AC3
Dolby Digital, DTS, MP3, WMA, AAC, AC3
SubRip (.srt / .txt), SAMI (.smi), SubStation Alpha (.ssa/.txt), MicroDVD (.sub/.txt), VobSub (.sub), SubViewer 1.0 (.sub), SubViewer 2.0 (.sub/.txt), TMPlayer (.txt), DVD Subtitle System (.txt)
SubRip (.srt / .txt), SAMI (.smi), SubStation Alpha (.ssa/.txt), MicroDVD (.sub/. txt), SubViewer 1.0 (.sub), SubViewer 2.0 (.sub/.txt), TMPlayer (.txt), DVD Subtitle System (.txt)
Fil
Beliggenhed
Disk,
USB
DLNA
Fil
Udvidelse
“mp3”, “.wma”, “.wav ”, “.m4a” (DRM fri), “.ac”
“mp3”, “.wma”, “.wav ”, “.m4a” (DRM fri)
Sampling-frekvens Bitrate Bemærk
indenfor 32 - 48 kHz (WMA), indenfor 16 - 48 kHz (MP3)
indenfor 32 - 48 kHz (WMA), indenfor 16 - 48 kHz (MP3)
indenfor 32 - 192 kbps (WMA), indenfor 32 - 320 kbps (MP3)
indenfor 32 - 192 kbps (WMA), indenfor 32 - 320 kbps (MP3)
Denne afspiller understøtter muligvis ikke visse wav-ler.
Denne afspiller understøtter muligvis ikke visse wav-ler.
Fotofiler
Fil
Beliggenhed
Disk, USB,
DLNA
yDe bundle DLNA servere, der er beregnet på Macintosh versionen, har begrænsninger i lkompatibiliteten,
såsom ASF, WMA og WMV.
Fil
Udvidelse
“.jpg”, “.jpeg”, “.png”, “.gif”
Anbefalet
Størrelse
Mindre end 4 000 x 3 000 x 24 bit/ pixel Mindre end 3 000 x 3 000 x 32 bit/ pixel
Bemærk
Progressivt og databevarende komprimerede fotobilledler understøttes ikke.
Sådan kommer du i gang 11
BEMÆRK
,
yFilnavnet er begrænset til 180 tegn. yMaks. ler/mapper: Mindre end 2000 (totalt
antal ler og mapper)
yAfhængig af størrelse og antal ler kan det
tage adskillige minutter at læse indholdet af medierne.
yFil-kompatibilitet kan variere afhængigt af
serveren.
yFilkrav og afspilningsfunktioner kan
variere afhængigt af medieservere, fordi kompatibilitet på DLNA-server testes på en bundle DLNA-server miljø (Nero MediaHome 4 Essentials).
yFil kravene på siden 10 er ikke altid
kompatible. Der ndes muligvis restriktioner af lfunktioner og medieserverens egenskaber.
yAfspilning af undertekst-ler er kun
tilgængelige på DLNA-medieserver oprettet af medfølgende Nero MediaHome 4 Essentials software på denne afspiller-pakke.
yFilerne fra et ytbart medie så som et USB-
drev, DVD-drev osv. på din medieserver kan muligvis ikke deles korrekt.
yDenne enhed understøtter ikke ID3 Tag
integrerede MP3-ler.
yDen samlede spilletid for lyd-l er angivet på
skærmen, kan ikke korrekt for VBR ler.
yHD-lm-ler som ndes på CD/DVD eller
USB 1,0 / 1,1 kan ikke afspilles korrekt. Blu-ray disk eller USB 2,0 anbefales at afspille HD-lm-ler.
yDenne afspiller understøtter H.264/MPEG-
4 AVC prol Main, High på Niveau 4.1. Der vises en advarselsmeddelelse på skærmen, hvis len har et højere niveau.
yDenne afspiller understøtter ikke ler, der er
optaget med GMC*1 eller Qpel*2. *1 GMC – Global Motion Compensation *2 Qpel – Quarter pixel
BEMÆRK
,
yEn .avi–l bliver ikke understøttet, hvis det
er en “WMV 9”.
yDenne afspiller understøtter UTF-8-ler
- også hvis lerne indeholder indhold af undertitler i Unicode. Denne afspiller kan ikke understøtte ler med undertitler, hvis der er tale om ren Unicode .
yAfhængigt af ltyper eller metoder til at
optage, kan det muligvis ikke afspilles.
yEn disk, som blev optaget af multi-session
på en almindelig PC, er ikke understøttet på denne afspiller.
yFor at afspille en videol, skal lmnavn og
undertitel i lnavnet være identiske.
yHvis videoen er i formatet MPEG2 TS eller
MPEG2 PS, bliver undertekster ikke afspillet.
yEn lydls samlede spilletid angivet på
skærmen tager muligvis ikke højde for VBR ler.

AVCHD (Advanced Video Codec High Definition)

yDenne afspiller kan afspille diske i AVCHD format.
Der kan optages normalt på disse diske, og de kan bruges i videokameraer.
yAVCHD formatet er et højdenitions digitalt
videokameraformat.
yMed MPEG-4 AVC/H.264 formatet kan du
komprimere billeder med større eektivitet end med billeder i et konventionelt billedkomprimeringsformat.
yDenne afspiller kan afspille diske i AVCHD format
i “x.v.Color” format.
yNogle diske i AVCHD format kan muligvis ikke
afspilles afhængig af, hvordan de er blevet
optaget. yDiske i AVCHD format skal slutbehandles. yMed “x.v.Color” får du en større farveskala end
med almindelige diske til DVD videokameraer.
1
Sådan kommer du i gang12

Om DLNA

Denne afspiller er en DLNA Certied digital medieafspiller, der kan vise og afspille lm, fotos og musikindhold fra din DLNA-kompatible, digitale
1
medieserver (PC og forbrugerelektronik).
Digital Living Network Alliance (DLNA) er en tværindustriel organisation af forbrugerelektronik, computing-industri og mobilenhedsvirksomheder. Digital Living giver forbrugerne nem deling af digitale medier gennem dit hjemmenetværk.
Med DLNA certiceringslogoet er det nemt at nde produkter, der er i overensstemmelse med DLNA Interoperability Guidelines (retningslinjer for samkøring). Denne enhed er i overensstemmelse med DLNA retningslinjer for interoperabilitet v1, 5.
Når en PC, der kører DLNA server software eller andre DLNA kompatibel enhed er tilsluttet til denne afspiller kan nogle indstilling ændringer af software eller andre enheder være påkrævet. Se brugervejledningen til softwaren eller enheden.

Visse systemkrav

Til højdenitions videoafspilning:
yHøjdenitions-visningsenhed med HDMI
indgangsjackstik. yBD-ROM disk med højdenitions indhold. yTil noget indhold kræves der en HDMI
eller HDCP-kapacitets DVI-indgang på
din visningsenhed (som speciceret af
diskfabrikanten).

Regionskode

På bagsiden af denne enhed er der påtrykt en regionskode. Denne enhed kan kun afspille BD­ROM eller DVD-diske, der har samme mærke som mærket bag på enheden eller “ALL”

Systemvalg

Fjern en eventuel disk, der måtte være i afspilleren, åbn diskskuen ved hjælp af knapperne
(OPEN/CLOSE) og tryk derefter på og hold M
B
(PAUSE) nede i mere end fem sekunder for at kunne vælge et system (PAL, NTSC, AUTO)

Fjernbetjening

Sådan kommer du i gang 13
Isætning af batteri
Tag batteridækslet bag på ernbetjeningen af og isæt to R03 (str. AAA) batterier, hvor 4 og 5 skal vende korrekt.
• • • • • • a • • • • • •
(POWER): TÆNDER eller
1
SLUKKER (ON eller OFF) for afspilleren.
(OPEN/CLOSE): Skubber
B
disken ud eller sætter den ind. FUNCTION: Ændringer
indtastningstilstand. SLEEP: Her kan du indstille en
bestemt tidsperiode, hvorefter enheden skifter til slukket (o ).
OPTICAL: Skift til optisk direkte. SUBTITLE: Vælger et
undertekstsprog. 0-9 talknapper: Her kan du vælge
nummererede valgmuligheder i en menu.
CLEAR: Fjerner et mærke fra søgemenuen eller et tal ved indtastning af adgangskode.
REPEAT (h): Gentager en ønsket sektion eller sekvens.
• • • • • • b • • • • •
c/v
eller fremad.
C/V
eller forrige l/spor/kapitel.
Z d M
SPEAKER LEVEL: Indstiller lydniveauet på den ønskede højttale.
SOUND EFFECT: Vælger lydeektstatus.
VOL +/-: Justerer lydstyrken i højttaleren.
3D SOUND: Vælger 3D-lydeektstatus.
MUTE: Dæmper lyden.
(SCAN): Søger bagud
(SKIP): Gå til næste
(STOP): Stopper afspilning. (PLAY): Starter afspilning.
(PAUSE): Pause i afspilning.
• • • • • • c • • • • •
HOME ( ): Få vist eller gå ud af menuen [Menuen Home].
INFO/MENU (m): Viser eller afslutter På-skærmen visning.
Retningsknapper: Vælger en valgmulighed i menuen.
PRESET +/-: Vælger radioprogram. TUNING +/-: Stiller ind på den
ønskede radiokanal.
ENTER (b): Bekræfter menuvalg.
BACK (1): Forlader menuen eller
vender tilbage til den foregående skærm.
TITLE/POP-UP: Viser DVD’ens titelmenu eller BD-ROM’ens pop­up menu, hvis tilgængelig.
DISC MENU: Giver adgang til menuen på en disk.
• • • • • • d • • • • •
Farveknapper (R, G, Y, B):
- Bruges til at navigere rundt i BD­ROM menuerne. De anvendes også til menuerne [Film], [Foto], [Musik], [Premium] og [LG Apps] menu.
- B knap: Vælger mono / stereo i FM-status.
RDS: Radio Data System. PTY: Viser RDS-programtyper.
PTY SEARCH:
Søger efter programtype. AUDIO: Vælger et lydsprog eller
lydkanal. MUSIC ID: Når enheden er
tilsluttet til netværket, kan du få oplysninger om den aktuelle sang samtidig med, at lmen afspilles.
: Denne knap er ikke
?
tilgængelig. TV-kontrolknapper: Se side 63.
1
Sådan kommer du i gang14

Frontpanel

1
Diskbakke
a
Display
b
Sensor til ernbetjening
c
PORT. IN
d
iPod/ iPhone/ iPad/ USB Port
e
Lydstyrkekontrol
f
betjeningsknapperne
g
(OPEN/CLOSE)
R
(PLAY / PAUSE)
T
(STOP)
I
F (Funktion)
Ændrer indgangskilde eller funktion.
AA/DD 1
(SKIP)
(POWER)

Bagpanel

Sådan kommer du i gang 15
1
Vekselstrømskabel
a
Højttalertilslutninger
b
Køleblæser
c
OPTICAL IN
d
Antenneforbindelse
e
AUX (L/R) INPUT
f
LAN port
g
HDMI IN 1/2
h
HDMI OUT TO TV
i
VIDEO OUT
j
Tilslutning16
B
DEE
F
A
A
G
C
ABA
A
B
D
E
F
A
A
A
A
A
G
C
DEE
F
A
G
C
B
A
DEE
F
A
G
C
B
DEE
F
A
G
C
DEE
F
A
G
E
EFG
E
F
G
G

Placering af systemet

Følgende illustration er et eksempel på, hvordan du kan positionere systemet. Bemærk, at illustrationerne i denne brugervejledning afviger fra den faktiske enhed med henblik på at gøre tingene tydeligere. For at man kan få den bedst mulige surroundlyd, skal alle højttalere undtagen subwooferen placeres
2
i samme afstand fra lyttepositionen (

Tilslutning

FORSIGTIG
>
ySørg omhyggeligt for, at børn ikke stikker
hænderne eller nogen som helst genstande ind i *højttalerkanalen. * Højttalerkanal: Et hul for rigelig bas lyd på højttaleren (bilag).
yPlacer centerhøjttaleren i sikker afstand fra
barnets rækkevidde. Ellers kan resultere i, at højttaleren falder ned
).
og forvolder personskade og / eller skader andet.
yHøjttalerne indeholder magnetiske dele,
så måske farveforstyrrelser opstå på CRT TV-skærmen eller pc-skærm. Brug venligst højttalerne væk fra tv-skærmen eller pc’en skærm.
yFjern det beskyttende vinyl, før De anvender
Deres subwoofer.
Forreste venstre højttaler (L)/ Forreste højttaler til højre (H):
Placer de forreste højttalere ved siden af monitoren eller skærmen og så meget på linje med det forreste af skærmen som muligt.
Midterste højttaler:
Placer den midterste højttale over eller under monitoren eller skærmen.
Surround venstre højttaler (L)/ Surround højttaler til højre (H):
Placer disse højttalere bagved din lytteposition. De skal vende en smule indad.
Subwoofer:
Placeringen af subwooferen er ikke afgørende, da lave baslyde ikke er meget retningsbestemte. Men det er bedst, hvis du placerer subwooferen ved siden af de forreste højttalere. Drej den en smule imod midten af rummet for at reducere vægreektioner.
Enhed

Højttalertilslutning

Sådan tilslutter du højttalerne til afspilleren

1. Slut højttalerkabler til spilleren. Hver højttalerledning har en farvekode. Farvekoden på ledninger og højttalere skal være ens.
Farve Højttaler Position
Grå Bagerst Bagerst til højre
Blå Bagerst Bagerst til venstre
Grøn Midte Midte
Orange Subwoofer
Rød Forside Forrest til højre
Hvid Forside Forrest til venstre
2. Tilslut højttalerledningen til den tilsvarende terminal på højttaleren.
Sørg for, at wiren er markeret sorte går ind til
terminalen markeret med “–” (minus) ogden anden ledning går ind til terminalen markeret med “+” (plus).
Enhver positionslygte fortil
Tilslutning 17
2
Tilslutning
Tilslutning18

Tilslutninger til dit TV

Foretag én af følgende tilslutninger, afhængig af hvad dit eksisterende udstyr er i stand til.
yHDMI forbindelse (side 18) yVideotilslutning (side 20)
BEMÆRK
,
2
Tilslutning
yDer er forskellige måder, du kan tilslutte
afspilleren på, og de afhænger af dit TV og andet udstyr, du vil tilslutte. Brug kun én af tilslutningerne, som er beskrevet i denne brugervejledning.
yDer henvises til betjeningsvejledningen til
dit TV, stereosystem eller andet udstyr i det omfang, det er nødvendigt, for at få den bedste forbindelse.
ySørg for at afspilleren er tilsluttet direkte
til TV’et. Indstil TV’et på den korrekte videoindgangskanal.
yTilslut ikke afspilleren via din VCR.
DVD-billedet kan blive forvrænget af kopibeskyttelsessystemet.

HDMI forbindelse

Hvis du har et HDMI-TV eller -skærm, så kan du tilslutte den til denne afspiller ved brug af et HDMI­kabel (Type A, højhastigheds HDMI™-kabel med Ethernet). Tilslut HDMI jack-stikket på afspilleren til HDMI jack-stikket på et HDMI-kompatibelt TV eller skærm.
Bagsiden af enheden
TV
Indstil TV’ets kilde til HDMI (der henvises til TV’ets brugervejledning).
HDMI kabel
Yderligere oplysninger om HDMI
yNår du tilslutter HDMI eller DVI kompatible
enheder, skal du sørge for følgende
-Forsøg at slukke for HDMI/DVI enheden og afspilleren. Herefter skal du tænde for HDMI/ DVI enheden og lade den stå tændt i ca. 30 sekunder og så tænde for afspilleren.
-Den tilsluttede enheds videoindgang er korrekt indstillet til denne enhed.
-Den tilsluttede enhed er kompatibel med 720x576p, 1280x720p, 1920x1080i eller 1920x1080p videoindgang.
yDet er ikke alle HDCP-kompatible HDMI- eller
DVI-enheder, der kan fungere sammen med denne afspiller.
-Billedet vises ikke korrekt med en ikke-HDCP enhed.
BEMÆRK
,
yHvis en tilsluttet HDMI-enhed ikke
accepterer afspillerens lydudgang, forvrænges lyden fra HDMI-enheden muligvis, eller der kommer ingen lyd.
yNår du bruger HDMI-forbindelsen, kan du
ændre opløsningen til HDMI-udgangen. (Se “Indstilling af opløsning” på side 20).
yVælg videoudgangstype fra HDMI OUT
jackstikket ved brug af valgmuligheden [HDMI-farveindstilling] i menuen [Indstillinger] menu (se side 33).
yHvis du ændrer opløsningen, når
forbindelsen allerede er tilsluttet, kan det resultere i fejlfunktioner. For at løse problemet skal du slukke for afspilleren og så tænde for den igen.
yHvis HDMI-forbindelsen med HDCP ikke
bekræftes, vises der en sort TV-skærm. I dette tilfælde skal du kontrollere HDMI­forbindelsen eller tage stikket til HDMI­kablet ud.
yHvis der er støj eller linjer på skærmen, skal
du kontrollere HDMI-kablet (maks. længde er generelt 4,5 m).
Tilslutning 19

ARC (Audio Return Channel) funktion

ARC funktion kan en HDMI kan TV at sende lydstrømmen til HDMI OUT på denneafspiller.
For at bruge denne funktion:
-Dit TV skal understøtte HDMI-CEC og ARC funktion og HDMI-CEC og ARC skal være indstillet til Til.
-Indstillingens metode HDMI-CEC og ARC kan variere afhængigt af TV’et. For nærmere oplysninger om ARC funktion, henvises til dit tv manual.
-Du skal bruge HDMI-kabel (Type A, højhastigheds HDMI™-kabel med Ethernet).
-Du skalforbinde med HDMI IN, der understøtter ARC funktion ved hjælp af HDMIOUT på denne afspiller.
-Du kan kun tilslutte en Home Theater til TV kompatibel med ARC.
2
Tilslutning

Hvad er SIMPLINK?

Nogle funktioner i denne enhed kontrolleres af ernbetjeningen til TV’et, når enheden og LG TV’et forbindes sammen med SIMPLINK via HDMI­tilslutningen.
Funktioner, der kan kontrolleres via ernbetjeningen til LG TV’et: Afspille, Pause, Scanne, Springe over, Stoppe, Slukke for strømmen (o) osv.
Se TV’ets brugervejledning om yderligere oplysninger om SIMPLINK-funktionen.
Et LG TV med SIMPLINK-funktion har et logo, som vist herover.
BEMÆRK
,
Afhængig af disktypen eller afspilningsstatus, kan nogle SIMPLINK-funktioner enten ikke bruges som det var hensigten, eller de vil ikke virke.
Tilslutning20

Videotilslutning

Tilslut VIDEO OUT jack-stikket på afspilleren til video ind jack-stikket på TV’et ved brug af et videokabel. Du kan høre lyden gennem systemets højttalere.
Bagsiden af enheden
2
Tilslutning
Videokabel
TV

Indstilling af opløsning

Afspilleren har adskillige udgangsopløsninger til HDMI OUT jackstik. Du kan ændre opløsningen i menuen [Indstillinger].
1. Tryk på HOME ( ).
2. Tryk på
på ENTER (b). Menuen [Indstillinger] vises.
3. Brug
[DISPLAY] og tryk så på D for at gå videre til andet niveau.
4. Brug
[Opløsning] og tryk så på ENTER (b) for at gå videre til tredje niveau.
5. Brug og tryk så på ENTER (b) for at bekræfte dit valg.
for at vælge [Indstillinger] og tryk
A/D
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge den ønskede opløsning
W/S
BEMÆRK
,
yHvis TV’et ikke accepterer den indstillede
opløsning for afspilleren, kan du indstille opløsningen til 576p som følger:
1. Tryk på B for at åbne diskskuffen. 2 Tryk på Z (STOP) for at åbne diskbakken.
yNår du indstiller opløsningen til 576i med
HDMI-forbindelse, er den faktiske opløsning, der udsendes, på 576p.
yHvis du manuelt vælger en opløsning,
og så tilslutter HDMI-jackstikket til TV’et, og TV’et ikke accepterer den, så indstilles opløsningen til [Auto].
yHvis du vælger en opløsning, som
TV’et ikke accepterer, vises der en advarselsmeddelelse. Når opløsningen er blevet ændret, og du ikke kan se et skærmbillede, skal du vente i 20 sekunder, hvorefter opløsningen automatisk går tilbage til forrige opløsning.
y1080p videoudgangs-rammeraten kan
automatisk indstilles til enten 24 Hz eller 50 Hz afhængig af det tilsluttede TV’s kompatibilitet og præference og baseret på den oprindelige videorammerate af indholdet på BD-ROM disken.
yOpløsningen for VIDEO OUT jackstikket er
altid fastsat til en 576i opløsning.
Tilslutning 21

Antennetilslutning

Tilslut den medfølgende antenne, hvis du vil lytte til radio.
Bagsiden af enheden
BEMÆRK
,
Når FM ledningsantennen er tilsluttet, skal den holdes så horisontalt som muligt. Sorg i FM ledningsantennen are fuldstændigt trukket UD.
2
Tilslutning
Tilslutning22

Sådan tilslutter du en ekstern enhed

AUX-tilslutning

Du kan nyde lyden fra en ekstern komponent gennem højttalerne i dette system.
Tilslut de analoge lydudgangs jackstik fra din
2
Tilslutning
komponent til AUX L / R (INPUT) på enheden. Og vælg derefter [AUX] valgmulighed ved at trykke på FUNCTION og ENTER (b).
Du kan også bruge F (Function) knappen på frontpanelet for at vælge den indgang.
Bagsiden af enheden

PORT. IND-tilslutning

Du kan nyde lyden fra din bærbare lydafspiller gennem højttalerne i dette system.
Tilslut hovedtelefoner (eller linjen ud) stik af den bærbare lydafspiller til PORT.IN stikket på denne enhed. Og vælg derefter [PORTABLE] valgmulighed ved at trykke på FUNCTION og ENTER (b).
Du kan også bruge F (Function) knappen på frontpanelet for at vælge den indgang.
MP3-afspiller osv...
Rød
Hvid
Til lydudgangs stikkene på
dit komponent (TV, VCR,
osv.)
Tilslutning 23

OPTISK IN tilslutning

Du kan nyde lyden fra din komponent med et digitalt optisk tilslutning gennem højttalerne i dette system.
Forbind det optiske udgangsstik på din komponent i det optiske IN-stikket på enheden. Og vælg derefter [OPTICAL] valgmulighed ved at trykke på FUNCTION og ENTER (b). Eller tryk på OPTICAL for at vælge direkte.
Du kan også bruge F (Function) knappen på frontpanelet for at vælge den indgang.
Bagsiden af enheden
Til din komponents digitale optiske udgangsjackstik.

HDMI IN 1/2 tilslutning

Du kan nyde billeder og lyd fra din komponent via denne forbindelse.
Tilslut HDMI OUT jackstikket på din komponent til HDMI IN 1 eller 2 jackstikket på denne enhed. Og vælg derefter [HDMI IN 1 / 2] valgmulighed ved at trykke på FUNCTION og ENTER (b).
Du kan også bruge F (Function) knappen på frontpanelet for at vælge den indgang.
Bagsiden af enheden
Til HDMI UD jackstikket på din komponent (Set Top box, digital satellitmodtager, videospilmaskine osv.)
BEMÆRK
,
yDu kan ikke ændre videoopløsningen i HDMI
IN 1/2 mode. Ændrer videoopløsningen på den tilsluttede komponent.
yHvis videoudgangssignalet ikke er korrekt,
når HDMI IN 1/2 jackstikket tilsluttes til din PC, skal du ændre opløsningen på din PC til 576p, 720p, 1080i eller 1080p.
yVideosignalet fra HDMI indgangen kan ikke
udsendes fra komponent eller composite videoudgange.
yAfspilleren sender lyd fra HDMI indgangene
både til HDMI udgangen og til enhedens højttalere.
2
Tilslutning
Tilslutning24

Sådan tilslutter du til dit hjemmenetværk

Denne afspiller kan forbindes med et lokalt områdenetværk (LAN) via LAN-porten på bagpanelet eller det interne trådløse modul. Når du tilslutter enheden til et bredbåndshjemmenetværk, har du adgang til
2
serviceydelser så som softwareopdateringer,
Tilslutning
BD-Live interaktivitet og online-service.

Ledningstrukket netværksforbindelse

Du får den bedste ydeevne, når du bruger et ledningstrukket netværk, da de tilhørende enheder sluttes direkte til netværket, og der opstår ikke interferens i radiofrekvensen.
Du kan få yderligere oplysninger i brugervejledningen til din netværksenhed.
Tilslut afspillerens LAN port til den tilsvarende port på modemmet eller routeren via et standard LAN­eller ethernet-kabel
BEMÆRK
,
yNår du sætter LAN kablet i eller tager det ud,
skal du holde fast om stikket i kablet. Når du tager kablet ud, skal du ikke trække i LAN kablet men trykke ned på låsen samtidig med, at du trækker det ud.
yDu skal ikke tilslutte et modultelefonkabel til
LAN porten.
yDa der ndes forskellige
tilslutningskongurationer, skal du sørge for at følge dit teleselskabs eller internetserviceudbyders specikationer.
yHvis du vil have adgang til indhold fra PC’ere
eller DLNA-servere, skal afspilleren forbindes med samme lokalområdenetværk via en router.
yFor at indstille Deres PC som en DLNA
server, skal De installere den leverede Nero MediaHome 4 på Deres PC. (se side 66)
Bredbåndsservice
Router
DLNA certicerede servere
Bagsiden af enheden
Tilslutning 25

Ledningstrukket netværksindstilling

Hvis der er en DHCP server på det lokale områdenetværk (LAN) via en ledningstilslutning, tildeles denne afspiller automatisk en IP­adresse. Efter den fysiske tilslutning, skal afspillerens netværksindstillinger i et lille antal hjemmenetværker muligvis justeres. [NETVÆRK] justeres som følger:
Forberedelse
Før du indstiller det ledningstrukne netværk, skal du forbinde bredbåndsinternettet til dit hjemmenetværk.
1. Vælg valgmuligheden [Forbindelsesindstilling] i menuen [Indstillinger] og tryk så på ENTER (b).
2. Læs forberedelserne til netværksopsætning og tryk så ENTER (b), når [Start] bliver fremhævet.
Netværket vil automatisk blive forbundet til enheden.
Avancerede Indstillinger
Hvis De ønsker at indstille netværksomsætningen manuelt, skal De bruge [Avancerede Indstillinger] på menuen for [Netværksindstilling] og så trykke ENTER (b).
1. Tryk på tryk så på ENTER (b).
2. Tryk på mellem[Dynamisk] og[Statisk].
Du skal normalt vælge[Dynamisk] for at tildele
en IP-adresse automatisk.
,
Hvis der ikke ndes en DHCP server på netværket, og du ønsker at indstille IP­adressen manuelt, skal du vælge [Statisk] og indstille [IP adresse], [Subnet Mask], [Gateway] og [DNS Server] ved brug af og talknapperne. Hvis du laver en fejl, når du indtaster nummeret, skal du trykke på CLEAR for at slette det fremhævede område.
3. Vælg [Næste] og tryk på ENTER (b) for at anvende netværksindstillingerne.
for at vælge [Ledningstrukket] og
W/S
W/S/A/D
BEMÆRK
for at vælge
W/S
for at vælge IP-status
W/S/A/D
2
Tilslutning
Status på netværksforbindelsen bliver vist på skærmen.
4. Tryk på ENTER (b) når [Luk] bliver fremhævet for at afslutte opsætningen af det faste netværk..
Tilslutning26

Trådløs netværksforbindelse

Du har også en anden forbindelsesmulighed, da du kan bruge et Adgangspunkt eller en trådløs router. Netværkskongurations- og forbindelsesmåden kan variere afhængig af det anvendte udstyr og netværksmiljøet.
2
Tilslutning
Trådløs
kommunikation
DLNA certicerede
Access Point eller Wireless Router
Bredbåndsservice
For yderligere oplysninger om indstillinger: Se den medfølgende brugervejledning til adgangspunkt eller trådløs router om detaljerede forbindelsestrin og netværksindstillinger.
Hvis du vil have den bedste ydeevne, er den bedste løsning altid en direkte forbindelse fra afspilleren til dit hjemmenetværks router eller kabel/DSL modem. Hvis du vælger den trådløse forbindelse, skal du bemærke, at ydeevnen nogle gange kan påvirkes af andre elektroniske enheder i hjemmet.
servere

Trådløst Netværk Indstillinger

Hvis du bruger en trådløs netværksforbindelse, skal afspilleren indstilles til netværkskommunikation. Denne justering kan foretages i menuen [Indstillinger]. [NETVÆRK] indstillingen justeres som følger. Det kræves, at du indstiller adgangspunktet eller den trådløse router, før du forbinder afspilleren med netværket.
Forberedelse
Før du indstiller det trådløse netværk, skal du:
-forbinde bredbåndsinternettet til det trådløse hjemmenetværk.
-indstille adgangspunkt eller trådløs router.
-notere koden til SSID og sikkerhedskoden til netværket.
1. Menuen [Forbindelsesindstilling] vises på skærmen. Tryk på [Indstillinger] menuog tryk så på ENTER (b).
2. Læs forberedelserne for opsætning af netværket og tryk så på ENTER (b) når [Start] bliver fremhævet.
Hvis det faste netværk ikke er forbundet til enheden, bliver alle tilgængelige netværk vist på skærmen.
3. Anvend til det trådløse netværk og tryk på ENTER (b).
for at vælge den ønskede SSID
W/S
W/S
for at vælge
Hvis De har sikkerhed på Deres adgangspunkt, er De nødt til at skrive sikkerhedskoden ind.
BEMÆRK
,
yI en WEP sikkerhedsstatus er der generelt
4 nøgler tilgængelige til indstilling af adgangspunkt eller trådløs router. Hvis adgangspunktet eller den trådløse router bruger WEP sikkerhed, skal du indtaste sikkerhedskoden for nøgle “Nr. 1” for at få forbindelse til dit hjemmenetværk.
yEt adgangspunkt er en enhed, der giver
dig tilladelse til trådløs forbindelse til dit hjemmenetværk..
4. Tryk på
Du skal normalt vælge[Dynamisk] for at tildele
5. Vælg [Næste] og tryk på ENTER (b) for at
6. Vælg [Luk] og tryk på ENTER (b) for at fuldende
W/S/A/D
mellem[Dynamisk] og[Statisk].
en IP-adresse automatisk.
BEMÆRK
,
Hvis der ikke ndes en DHCP server på netværket, og du ønsker at indstille IP­adressen manuelt, skal du vælge [Statisk] og indstille [IP adresse], [Subnet Mask], [Gateway] og [DNS Server] ved brug af og talknapperne. Hvis du laver en fejl, når du indtaster nummeret, skal du trykke på CLEAR for at slette det fremhævede område.
anvende netværksindstillingerne.
Status på netværksforbindelsen bliver vist på skærmen.
netværksforbindelsen.
for at vælge IP-status
W/S/A/D
Tilslutning 27
Avancerede Indstillinger
Hvis De ønsker at indstille netværket manuelt, skal De anvende Indstillinger] i menuen for [Netværksindstilling] og derefter trykke på ENTER (b).
1. Tryk på
2. Følg vejledningen på skærmen for hver af
W/S
på ENTER (b).
[AP Liste] - Afspilleren scanner alle tilgængelige adgangspunkter eller trådløse routere, der er indenfor rækkevidde, og de vises på en liste.
[Netværkets navn (SSID)] – Adgangspunktet udsender muligvis ikke navnet på netværket (SSID). Tjek at opsætningen af deres adgangspunkt i computeren og indstil enten Deres adgangspunkt til at sende SSID eller indtast navnet på netværket manuelt i [Netværkets navn (SSID)].
[PBC] – Hvis Deres adgangspunkt eller den trådløse router er forenelig med metoden i trykknapkonfigurationen (PBC), skal De vælge denne valgmulighed og trykke på Trykknappen på adgangspunktet eller den trådløse router, inden De kan tælle til 120. De behøver ikke kende navnet på netværket (SSID) eller sikkerhedskoden på Deres adgangspunkt.
[PIN] – Hvis Deres adgangspunkt er forenelig med metoden til at konfigurere PIN-koden og denne er baseret på WPS (Wi-Fi beskyttet opsætning), vælg da denne valgmulighed og noter den kode, der kommer frem på skærmen. For at gennemføre tilslutningen skal De derefter indtaste PIN-koden i et menupunkt i adgangspunktets opsætning. Se dokumentationen til Deres netværksenhed.
metoderne til at forbinde Deres netværk.
BEMÆRK
,
For at bruge PBC (trykknapskonguration) og PIN kode til Deres netværksforbindelse, skal sikkerhedsindstillingen på Deres adgangspunkt være sat til OPEN eller AES (Avanceret krypteringsstandard)
for at vælge [Avancerede
W/S
for at vælge [Trådløst] og tryk så
2
Tilslutning
Tilslutning28
Bemærkninger til netværksforbindelse:
yMange netværksproblemer, der opstår under
installationen, kan ofte afhjælpes ved, at du genindstiller routeren eller modemmet. Når afspilleren er forbundet med hjemmenetværket, skal du hurtigt slukke for og/eller tage strømkablet ud til hjemmenetværkets router eller kabelmodem. Tænd for den igen og/eller
2
Tilslutning
sæt kablet i igen.
yAfhængig af din internetserviceudbyder (ISP)
kan antallet af enheder, der kan modtage internetservice, være begrænset af de gældende servicebetingelser. For yderligere oplysninger bedes du kontakte din internetserviceudbyder.
yVort rma er ikke ansvarligt for nogen som
helst funktionsfejl i afspilleren og/eller internetforbindelsesfunktioner grundet kommunikationsfejl/funktionsfejl i forbindelse med din bredbåndsinternetforbindelse eller andet tilsluttet udstyr.
yBD-ROM diskes funktioner, der er gjort
tilgængelige via internetforbindelsesfunktionen, er ikke skabt eller leveret af vort rma, og vort rma er ikke ansvarlig for disses funktion eller fortsatte tilgængelighed. Noget diskrelateret materiale, der er tilgængeligt via internetforbindelsen, er muligvis ikke kompatibelt med denne afspiller. Hvis du har spørgsmål til sådant indhold, bedes du kontakte diskens producent.
yNoget internetindhold kræver muligvis en højere
båndbreddeforbindelse.
ySelv om afspilleren er korrekt tilsluttet og
kongureret, vil noget internetindhold muligvis ikke kunne betjenes korrekt på grund af internetpropper, båndbreddekvaliteten af din internetservice eller problemer hos udbyderen af indholdet.
yNogle internetforbindelsesfunktioner er måske
ikke mulige på grund af visse restriktioner, der er indstillet af internetserviceudbyderen, der leverer din bredbåndsinternetforbindelse.
yEt hvilket som helst gebyr, der opkræves
af ISP inklusive, uden begrænsninger, forbindelsesgebyrer, er dit eget ansvar.
yDer kræves en 10 Base-T eller 100 Base-TX LAN
port ved en ledningstrukket forbindelse til denne afspiller. Hvis din internetudbyder ikke accepterer en sådan tilslutning, kan du ikke tilslutte afspilleren.
yDu skal bruge en router, for at du kan bruge xDSL
servicen.
yDer kræves et DSL-modem til brug af DSL
servicen, og der kræves et modem til brug af kabelmodemservice. Afhængig af adgangsmetode til og abonnementaftale med ISP kan du muligvis ikke bruge funktionen internetforbindelse indeholdt i denne afspiller, eller du er måske begrænset af det antal enheder, du kan tilslutte på samme tid. (Hvis ISP begrænser abonnementet til én enhed, kan du muligvis ikke tilslutte denne afspiller, når der allerede er tilsluttet en PC.)
yDu har muligvis ikke tilladelse til at bruge en
“router”, eller brugen heraf er måske begrænset, afhængig af ISP’s politikker og restriktioner. For yderligere oplysninger bedes du kontakte din internetserviceudbyder direkte.
yDet trådløse netværk bruger 2.4GHz
radiofrekvenser, der også bruges af andre husholdningsapparater så som trådløse telefoner, Bluetooth® enheder og mikrobølgeovne, og de kan påvirkes af interferens herfra.
ySluk for alt netværksudstyr i dit lokale
hjemmenetværk, som du ikke bruger. Nogle enheder kan generere netværksforbindelser.
yFor at få den bedste transmission skal du placere
afspilleren så tæt som muligt på adgangspunktet.
yI nogle tilfælde kan det forbedre modtagelsen,
hvis du placerer adgangspunktet eller den trådløse router mindst 45 cm (1,5 fod) over gulvhøjde.
yFlyt eventuelt afspilleren tættere på
adgangspunktet eller placer den således, at der ikke er noget mellem den og adgangspunktet.
yEn trådløs modtagekvalitet afhænger af mange
faktorer så som adgangspunkttype, afstand mellem afspiller og adgangspunkt og afspillerens placering.
yIndstil adgangspunkt eller trådløs router til
Infrastruktur-status. Ad-hoc-status understøttes ikke.
Tilslutning til USB­enhed
Denne afspiller kan afspille lm, musik og fotoler fra en USB-enhed.
Afspilningsindhold på USB­enhed
1. sæt USB-enheden omhyggeligt i USB-porten.
Når du tilslutter USB-enheden i menuen START, afspiller afspilleren automatisk musiklen fra USB­lagringsenheden. Hvis der er forskellige ltyper på USB-lagringsenheden, vises der en menu, hvor du kan vælge ltype.
Indlæsningstiden varer muligvis et par minutter afhængig af det lagrede indhold på USB­lagringsenheden. Hvis du vil stoppe indlæsningen, skal du trykke på ENTER (b) samtidig med, at du vælger [Annuller].
2. Tryk på HOME ( ).
3. Vælg [Film], [Foto] eller [Musik] med tryk på ENTER (b).
4. Vælg [USB] med
, and press ENTER (b).
W/S
A/D
, og
Tilslutning 29
BEMÆRK
,
yDenne afspiller kan benyttes med et USB
ash drive og/eller en ekstern harddisk, der er formateret med FAT16, FAT32 og NTFS, når De åbner ler (musik, fotos, lm). Imidlertid er det kun formaterne FAT16 og FAT32, der kan benyttes sammen med BD-Live. Når De bruger BD-Live, skal De bruge en USB ash drive eller en ekstern harddisk, der er formateret med enten FAT16 eller FAT32.
yUSB-enheden kan bruges til lokal lagring, så
du kan nyde BD-Live diske via internettet.
yDenne enhed understøtter op til 4
partitioner i USB-enheden.
yTag ikke USB-enheden ud under betjening
(afspilning osv.).
yEn USB-enhed, der kræver yderligere
programinstallation, efter at du har tilsluttet den til en computer, understøttes ikke.
yUSB-enhed: USB-enhed, der understøtter
USB1.1 og USB2.0.
yDu kan afspille lm-, musik- og fotoler. For
yderligere oplysninger om betjening af den enkelte l henvises der til de relevante sider.
yDet anbefales, at du regelmæssigt tager
backup, så du undgår datatab.
yHvis du anvender et USB-forlængerkabel,
en USB HUB eller en USB Multi-reader, genkendes USB-enheden muligvis ikke.
yNogle USB-enheder er måske ikke
kompatible med denne enhed.
yDigitalkamera og mobiltelefon understøttes
ikke.
yEnhedens USB port kan ikke tilsluttes
PC’en. Enheden kan ikke anvendes som lagringsenhed.
2
Tilslutning
5. Vælg en fil med a PLAY eller ENTER (b) for at afspille filen.
6. Træk forsigtigt USB-enheden ud.
W/S/A/D
, og tryk på
Systemindstilling30

Indstillinger

Startopsætning

Når De tænder for enheden første gang, bliver den wizard, De skal benytte til startopsætningen, vist på skærmen. Indstil sproget, netværksopsætning og højtaleropsætning ved hjælp af den indledende opsætningsguide.
1. Tryk 1 (POWER). Wizard til at håndtere startopsætning bliver vist
på skærmen.
2. Brug
3

Systemindstilling

W/S/A/D
derefter på ENTER (b).
3. Læs og tag skridt til forberedelserne til netværksopsætningen og tryk da på ENTER (b), når [Start] bliver fremhævet.
for at vælge sprog og tryk
5. Tryk på
Du skal normalt vælge[Dynamisk] for at tildele
6. Vælg [Næste] og tryk på ENTER (b) for at
7. Vælg [Næste] og tryk på ENTER (b).
8. Tryk på ENTER (b) for at bekræfte højtalernes
W/S/A/D
mellem[Dynamisk] og[Statisk].
en IP-adresse automatisk.
anvende netværksindstillingerne.
Netværksforbindelsen bliver vist på skærmen. For at få flere detaljer om netværksopsætningen,
skal De se under ”Sådan tilslutter du til dit hjemmenetværk” på side 24.
test signal.
for at vælge IP-status
Hvis det faste netværk er tilsluttet, så vil opsætningen af netværksforbindelsen automatisk blive afsluttet.
4. Alle tilgængelige netværk bliver vist på skærmen. Anvend [Ledningstrukket netværk] eller det ønskede SSID af trådløse netværk og tryk på ENTER (b).
Hvis De har en sikkerhed installeret på Deres adgangspunkt, er De nødt til at taste sikkerhedskoden ind.
W/S
til at vælge
Efter De har godkendt testsignalet, skal De trykke på ENTER (b), når [Stop] bliver fremhævet. Vælg [Næste] og tryk på ENTER (b).
Systemindstilling 31
9. Tjek den opsætning, De tidligere har valgt.
Tryk på ENTER (b), når [Afslut] bliver fremhævet for at afslutte startopsætningen. Hvis dele af opsætningen skal ændres, anvend da at vælge [Forrige] og tryk på ENTER (b).
A/D

Justering af Indstillinger

Du kan ændre indstillingerne for afspilleren i menuen [Indstillinger].
1. Tryk på HOME ( ).
til
2. Tryk på på ENTER (b). Menuen [Indstillinger] vises.
3. Tryk på for indstilling og tryk så på D for at gå videre til andet niveau.
for at vælge [Indstillinger] og tryk
A/D
for at vælge første valgmulighed
W/S
3
Systemindstilling
4. Tryk på for indstilling og tryk så på ENTER (b) for at gå videre til tredje niveau.
5. Tryk på indstilling og tryk så på ENTER (b) for at bekræfte dit valg.
for at vælge anden valgmulighed
W/S
for at vælge den ønskede
W/S
Systemindstilling32

Menuen [DISPLAY]

TV billedforhold
Select a TV aspect ratio option according to your TV type.
[4:3 Letter Box]
Vælges, når et standard 4:3 TV er tilsluttet. Viser teaterbilleder med maskerede linjer over og under billedet.
[4:3 Pan Scan]
Vælges, når et standard 4:3 TV er tilsluttet. Viser billeder, der er beskåret, så de udfylder din TV-
3
Systemindstilling
skærm. Begge sider af billedet er skåret væk.
[16:9 Original]
Vælges, når et 16:9-widescreen-tv er tilsluttet. Et 4:3-billede vises i originalt 4:3-billedformat med en sort bjælke i venstre og højre side.
[16:9 Fuld]
Vælges, når et 16:9-widescreen-tv er tilsluttet. 4:3-billedet justeres vandret (med lineær proportionalitet), så det fylder hele skærmen.
BEMÆRK
,
Du kan ikke vælge valgmuligheden [4:3 Letter Box] og [4:3 Pan Scan] når opløsningen er indstillet til højere end 720p.
Opløsning
Indstiller udgangsopløsningen for Component og HDMI videosignalet. Se side 20 for yderligere oplysninger om indstilling af opløsning.
[Auto]
Hvis HDMI OUT jackstikket er tilsluttet et TV med skærmoplysninger (EDID), vælges opløsningen, der passer bedst, automatisk til det tilsluttede TV.
[1080p]
Sender 1080 linjer progressiv video.
[1080i]
Sender 1080 linjer interlaced video.
[720p]
Sender 720 linjer progressiv video.
[576p]
Sender 576 linjer progressiv video.
[576i]
Sender 576 linjer interlaced video.
1080p visningsstatus
Når opløsningen er indstillet til 1080p, skal du vælge [24 Hz] for at få en ensartet præsentation af lmmateriale (1080p/24 Hz) på en skærm med HDMI, der er kompatibel med 1080p/24 Hz indgang.
BEMÆRK
,
yNår du vælger [24 Hz], kan der forekomme
billedforstyrrelse, når der skiftes video- og lmmateriale på enheden. I det tilfælde skal du vælge [50 Hz].
ySelv når [1080p visningsstatus] er indstillet
til [24 Hz], hvis dit TV ikke er kompatibelt med 1080p/24 Hz, den faktiske ramme hyppigheden af video output vil være 50 Hz til at matche den videokilde format.
Systemindstilling 33
HDMI-farveindstilling
Vælg udgangstype fra HDMI OUT jackstikket. Til denne indstilling, se brugervejledningen til skærmen.
[YCbCr]
Vælges, når du tilslutter til en HDMI skærm.
[RGB]
Vælges, når du tilslutter til en DVI skærm.
3D-status
Vælg udgangsstatustype til afspilning af Blu-ray 3D diske.
[O (Sluk)]
Afspilning af Blu-ray 3D diske sendes som 2D-status, lige som afspilning af en normal BD­ROM disk.
[On (Tænd)]
Afspilning af Blu-ray 3D diske sendes som 3D status.
baggrundsbillede
Ændringer på baggrund af den oprindelige skærm.
Startmenu Guide
Denne funktion giver dig mulighed for at vise eller slette guide boblen på menuen Home. Sæt denne indstilling til [On (Tænd)] for visning guide.

Menuen [SPROG]

Menuen Vis
Vælg et sprog til menuen [Indstillinger] og På­skærmen visningen.
Diskmenu/Disklyd/Diskundertekst
Vælg det sprog, du foretrækker til lydsporet (disklyd), undertekster og diskmenuen.
[Original]
Refererer til det originale sprog som disken blev optaget på.
[Andet]
Tryk på ENTER (b) for at vælge et andet sprog. Brug talknapperne og tryk på ENTER (b) for at indtaste det tilsvarende 4-cifrede nummer i henhold til sprogkodelisten på side 69.
[Sluk] (Kun undertekstsprog til disk)
Slå undertekster fra.
BEMÆRK
,
Afhængig af disken fungerer din sprogindstilling muligvis ikke.
3
Systemindstilling
Systemindstilling34

Menuen [LYD]

Hver disk har et udvalg af lydudgangsvalgmuligheder. Indstil afspillerens lydvalgmuligheder i henhold til den type lydsystem, du bruger.
BEMÆRK
,
Adskillige faktorer påvirker lydudgangstypen, se yderligere oplysninger i “Lydudgangsspecika-tioner” på side 73.
Digital udgang
[PCM Stereo] (kun HDMI)
3
Systemindstilling
Vælg, hvis De tilslutter denne enheds HDMI OUT-jackstik til en enhed med multi-kanal digital dekoder.
[PCM Multikanal] (kun HDMI)
Vælg dette, hvis du tilslutter enhedens HDMI OUT jackstik til en enhed med multikanals digital dekoder.
[DTS Re-Encode] (kun HDMI)
Vælg, hvis De tilslutter denne enheds HDMI OUT-jackstik til en enhed med multi-kanal digital dekoder.
[BitStream] (kun HDMI)
Vælg, hvis De slutter denne enhed HDMI OUT­jackstikket til en enhed med LPCM, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS og DTS-HD dekoder.
BEMÆRK
,
yNår valgmuligheden [Digital udgang] er
indstillet til [PCM Multikanal], udsendes lyden måske som PCM Stereo, hvis PCM Multi-Ch oplysningerne ikke detekteres fra HDMI-enheden med EDID.
yHvis valgmuligheden [Digital udgang] er
indstillet til [DTS Re-Encode], udsendes DTS Re-encode lyden på BD-ROM diske med sekundær lyd, og originallyden udsendes til de andre diske (så som [BitStream]).
yDenne opsætning er ikke tilgængelig
i forbindelse med input signalet fra en ekstern enhed.
Indstilling af højttaler
For at få den bedst mulige lyd skal du i højttalerindstillingsdisplayet specicere lydstyrken i de forbundne højttalere og afstanden fra dem til din lytteposition. Udfør testen for at indstille højttalernes lydstyrke til samme niveau.
[Højttaler]
Vælg den højttaler, der skal justeres.
[Lydstyrke]
Indstil udgangsniveauet for hver højttaler.
[Afstand]
Indstil afstanden mellem hver højttaler og lyttepositionen.
[Test/ Stop testtone]
Der udsendes en testtone i højttalerne.
[OK]
Bekræfter indstillingen.
[Annuller]
Annullerer indstillingen.
HD AV Sync
Nogle gange støder digitalt TV på forsinkelser mellem billede og lyd. Hvis dette sker, kan du kompensere herfor ved at indstille lydforsinkelsen således, at den eektivt ‘venter’ på, at billedet skal blive vist: Dette kaldes HD AV Sync. Brug W S til at rulle op og ned gennem den forsinkelse beløb, som du kan indstille på alt mellem 0 og 300 ms.
DRC (dynamisk områdekontrol)
Med denne funktion kan du lytte til en lm med lavere lydniveau uden at miste klarheden i lyden.
[Sluk]
Slukker for denne funktion.
[Tænd]
Komprimerer det dynamiske område i Dolby Digital, Dolby Digital Plus eller Dolby TrueHD lydudgangen.
[Auto]
Det dynamiske område i Dolby TrueHD lydudgangen specicerer sig selv. Og det dynamiske område i Dolby Digital og Dolby Digital Plus betjenes på samme vis i [Tænd] status.
BEMÆRK
,
DRC indstillingen kan kun ændres, når der ingen disk er isat, eller når enheden er i fuldstændig stop-mode.
Systemindstilling 35
3
Systemindstilling
Systemindstilling36

Menuen [LÅS]

[LÅS]-indstillingerne påvirker kun BD-ROM og DVD afspilning.
For at du kan få adgang til nogen som helst funktioner i indstillingerne [LÅS], skal du indtaste den 4-cifrede sikkerhedskode, som du har oprettet. Hvis du endnu ikke har indtastet en adgangskode, så bliver du spurgt, om du vil gøre det nu. Indtast den 4-cifrede adgangskode to gange og tryk på ENTER (b) for at oprette en ny adgangskode.
Adgangskode
Du kan oprette eller ændre adgangskode.
3
Systemindstilling
[Ingen]
Indtast den 4-cifrede adgangskode to gange og tryk på ENTER (b) for at oprette en ny adgangskode.
[Ændre]
Indtast den aktuelle adgangskode og tryk på ENTER (b). Indtast den 4-cifrede adgangskode to gange og tryk på ENTER (b) for at oprette en ny adgangskode.
Hvis du glemmer din adgangskode
Hvis du glemmer din adgangskode, så kan du nulstille den ved at følge disse trin:
1. Fjern enhver disk der evt. sidder i afspilleren.
2. Vælg valgmuligheden [Adgangskode] i menuen [Indstillinger].
3. Brug talknapperne til indtastning af “210499”. Adgangskoden er nulstillet.
BEMÆRK
,
Hvis du laver en fejl, før du trykker på ENTER (b), skal du trykke på CLEAR. Indtast nu den korrekte adgangskode.
DVD Rating
Blokerer afspilning af ratede DVD’ere baseret på deres indhold. (Ikke alle diske er ratede.)
[Rating 1-8]
Rating ét (1) har est restriktioner og rating otte (8) er mindst restriktiv.
[Lås op]
Hvis du [Lås op] for funktionen, er forældrekontrollen ikke længere aktiveret, og disken afspilles uden begrænsning.
Blu-ray disk Rating
Sæt en aldersgrænse på BD-ROM spil. Brug talknapperne til at indtaste en aldersgrænse for BD-ROM visning.
[255]
Alle BD-ROM kan afspilles.
[0-254]
Forbyder afspilning af BD-ROM med tilsvarende ratings optaget herpå.
BEMÆRK
,
[Blu-ray disk Rating] vil kun blive anvendt for Blu-ray disk, der indeholder avanceret ratingkontrol.
Områdekode
Indtast koden for det område, hvis standarder blev brugt til at rate DVD videodisken baseret på listen på side 68.
Systemindstilling 37

Menuen [NETVÆRK]

Der kræves [NETVÆRK] indstillinger til brug af softwareopdatering, BD-Live og online-funktioner.
Forbindelsesindstilling
Hvis afspilleren skal kunne forbindes med dit hjemmenetværk, skal afspilleren være indstillet til ledningstrukket eller ledningsfri netværk til netværkskommunikation. (Se “Sådan tilslutter du til dit hjemmenetværk” på side 24-28)
Forbindelsesstatus
Hvis du vil kontrollere afspillerens netværksstatus, skal du vælge valgmuligheden [Forbindelsesstatus] og trykke på ENTER (b) for at kontrollere, om der er oprettet forbindelse mellem netværket og internettet.
BD-LIVE forbindelse
Når du bruger BD-Live funktionerne, kan du begrænse internetadgangen.
[Tilladt]
Alt BD-Live indhold har tilladt internetadgang.
[Delvis tilladt]
Internetadgang kun tilladt til BD-Live indhold med indholdsejercertikat. Internetadgang og AACS Online funktioner forbudt for alt BD-Live indhold uden certikat.
[Forbudt]
Internetadgang forbudt til alt BD-Live indhold.
Premium/LG Apps
[Lokale Indstillinger]
Vælg dit område for visning ordentlig service og indhold på [Premium] og [LG Apps] funktionen.
Navn på enhed
De kan navngive et netværk ved at bruge det virtuelle tastatur. Afspilleren vil blive genkendt via det navn, De har opgivet på Deres hjemmenetværk.
Wi-Fi Direct
Denne afspiller er en Wi-Fi Direct ™ certiceret enhed. Wi-Fi Direct ™ er den teknologi, at enheder i forbindelse med hinanden uden at oprette forbindelse til et adgangspunkt eller en router. Sæt denne indstilling til [On (Tænd)] for at aktivere Wi-Fi Direct ™-tilstand. Se side 42 til enheden forbindelsen.

Menuen [ANDET]

DivX® VOD
OM DIVX VIDEO: DivX ® er et digitalt videoformat skabt af DivX, LLC, et datterselskab af Rovi Corporation. Dette er en ociel DivX Certied® enhed, der afspiller DivX video. Gå ind på divx.com og få ere oplysninger og softwareværktøjer, så du kan konvertere dine ler til DivX-videoer.
OM DIVX VIDEO-ON-DEMAND: Denne DivX Certied ® enhed skal registreres, for at du kan afspille købte DivX Video-on-Demand (VOD) lm. For at du kan modtage din registreringskode skal du lokalisere afsnittet DivX VOD i enhedens indstillingsmenu. Gå ind på vod.divx.com og få ere oplysninger om, hvordan du færdiggør din registrering.
3
Systemindstilling
[Registrering]
Viser afspillerens registreringskode.
[Afmelding]
Deaktiverer afspilleren og viser deaktiveringskoden.
BEMÆRK
,
Alle downloadede videoer fra DivX VOD med denne afspillers registreringskode kan kun afspilles på denne enhed.
Systemindstilling38
Netværksafspilning
Med denne funktion kan du styre afspilning af medier, der er streamet fra DNLA-medieserver med en DLNA-certiceret smartphone. De este DNLA­certicerede smartphones har en funktion til at styre afspilning af medier på dit hjemmenetværk. Sæt denne indstilling til [Tænd] for at lade din smartphone styre denne enhed. Se instruktionerne for din DLNA-certicerede smartphone eller applikationen for mere detaljerede oplysninger.
BEMÆRK
,
yDenne enhed og den DLNA-certicerede
smartphone skal være tilslutter samme netværk.
3
Systemindstilling
yFor at bruge funktionen [Netværksafspilning]
med en DLNA-certiceret smartphone, skal du trykke på HOME ( hovedmenuen, før tilslutning til denne enhed.
yMens du styrer denne enhed med
funktionen [Netværksafspilning], må ernbetjeningen ikke bruges.
yDe tilgængelige lformater, der er beskrevet
på side 10, er ikke altid understøttet på funktionen [Netværksafspilning].
Automatisk sluk for strøm
Pauseskærmen fremkommer, når du efterlader afspilleren på stop i cirka fem minutter. Hvis du sætter denne indstilling til [On (Tænd)], slukker afspilleren automatisk inden for 20 minutter efter pauseskærmen vises. Hvis pauseskærmen skal forblive, indtil en bruger betjener enheden, skal du indstille valgmuligheden på [O (Sluk)].
BEMÆRK
,
Alt afhængigt af funktionen, vil denne funktion ikke være tilgængelig.
) for at vise
Initialiser
[Fabriksindstilling]
Du kan genindstille afspilleren til dens oprindelige fabriksindstilling.
[Nulstil Blu-ray lagring]
Initialiserer BD-Live-indholdet fra den tilsluttede USB-lagerenhed.
BEMÆRK
,
Hvis du genindstiller afspilleren til dens oprindelige fabriksindstillinger ved brug af valgmuligheden [Fabriksindstilling], skal du igen indstille alle online service-indstillingerne og netværksindstillingerne.
Software
[Oplysninger]
Viser den aktuelle softwareversion.
[Opdatere]
Du kan opdatere softwaren, hvis du forbinder enheden direkte til softwareopdateringsserveren (se side 64-65).
Bemærkning til Ansvarsfraskrivelse
Tryk på ENTER (b) for at se meddelelsen om Network Service Disclaimer.
Systemindstilling 39

Lydeffekt

Du kan vælge den lydstatus, der passer dig. Tryk på SOUND EFFECT ere gange, indtil den ønskede tilstand vises på displayet på frontpanelet eller tv­skærmen. De viste emner til equalizeren er muligvis ikke som de viste afhængig af lydkilder og eekter.
[Natural Plus]: Du kan nyde en naturlig lydeekt lige som i en 5,1-kanal.
[Naturlig]: Du kan nyde at lytte til en behagelig og naturlig lyd.
[Bypass]: Software med multikanals surroundlydsignaler afspilles i henhold til måden, det blev optaget på.
[Bass Blast]: Forbedrer baslyden fra venstre og højre højttaler samt subwoofer.
[Clear Voice]: Med denne funktion bliver lyden mere klar, og stemmekvaliteten forbedres.
[Spil]: Du kan nyde en mere virtuel lyd under afspilning af videospil.
[Nat]: Dette kan være nyttigt, hvis du vil se lm sent om aftenen med svag lydstyrke.
[Up Scaler]: Når du lytter til MP3-ler eller anden komprimeret musik, kan du forbedre lyden. Denne funktion er kun tilgængelig ved kilder med 2 kanaler.
[Lydstyrke]: Forbedrer bas og diskant lyd. [Bruger EQ]: Du kan justere lyden ved at hæve eller
sænke niveauet for specik frekvens.
Indstilling af [Bruger EQ]
1. Brug
2. Brug Vælg [Annuller] og tryk så på ENTER (b) for at
annullere indstillingen. Vælg [Genindstil] og tryk så på ENTER (b) for at nulstille alle justeringer.
for at vælge den ønskede frekvens.
W/S
for at vælge det ønskede niveau.
A/D

3D-lydeffekt

3D-lydeekten skaber en lyd med mere rumfang, så du kan nyde en mere fordybende og biograignende surround lyd. Tryk gentagne gange på 3D SOUND, indtil den ønskede status vises i displayet i frontpanelet eller på TV-skærmen.
[3D Musik]: I denne status udsendes der en fantastisk surroundlyd, så du får en koncertsalslignende oplevelse hjemme hos dig selv.
[3D Film]: I denne status udsendes der en fantastisk surroundlyd, så du får en biograignende oplevelse hjemme hos dig selv.
3
Systemindstilling
Betjening40

Generel afspilning

Brug [HOME] menuen

Hovedmenuen vises, når du trykker på HOME ( ).
4

Betjening

Brug
W/S/A/D
på ENTER (b).
BEMÆRK
,
Alt afhængigt af regionen, er [LG Apps] service og [Søg] funktioner måske ikke tilgængelige på nuværende tidspunkt. Denne service kan blive tilgængelig i disse regioner via opdateringer af software på et senere tidspunkt.
[Musik] - Afspiller lyd indhold.
a
[Film] - Afspiller video indhold.
b
[Foto] - Spillet foto indhold.
c
[Premium] - Viser skærmen Premium Home.
d
[LG Apps] - Viser [LG Apps]-skærmen.
e
[Indgang] - Ændringer indtastningstilstand.
f
[Indstillinger] - Justerer system
g
indstillingerne. [Søg] - Søg efter online indhold ved at
h
indtaste et nøgleord i søgemaskinen. [LG Apps] - Viser [LG Apps]-skærmen.
i
[Favorit Aplikationer] - Genvej til brugerens
j
foretrukne Apps. [Mine programmer] - Viser [Mine
k
programmer]-skærmen.
for at vælge en kategori og tryk
k

Sådan afspiller du diske

erot
1. Tryk på B (OPEN/CLOSE) og sæt en disk i diskbakken.
2. Tryk på B (OPEN/CLOSE) for at tage disken ud. Afspilningen af de fleste lyd-CD’ere, BD-ROM og
DVD-ROM diske starter automatisk.
3. Tryk på HOME ( ).
4. Vælg [Film] eller [Musik] med ENTER (b).
5. Vælg [Blu-ray disk], [DVD], [VR] eller [Lyd] valgmulighed ved brug ENTER (b).
BEMÆRK
,
yDe beskrevne afspilningsfunktioner i denne
brugervejledning er ikke altid tilgængelige i alle ler og medier. Afhængig af mange faktorer kan nogle funktioner være begrænsede.
yDer kræves muligvis en USB-tilslutning for at
få den korrekte afspilning, afhængig af BD-ROM titlerne.
yUfærdig DVD VR-formatet diske kan muligvis
ikke afspilles på denne afspiller.
yNogle DVD-VR diske er fremstillet med
CPRM data af DVD RECORDER. Denne enhed kan ikke støtte den slags diske.
W/S
, og tryk på
A/D
, og tryk på

Afspilning af en fil på disk / USB-enhed

yui
Denne afspiller kan afspille video-, lyd- og fotoler fra en disk eller en USB-enhed.
1. Indsæt en data disk på bakken eller tilslutte en USB-enhed.
Enheden afspiller kun musikler, der er
automatisk gemt på USB-stikket eller en disk.
2. Tryk på HOME ( ).
3. Vælg [Film], [Foto] eller [Musik] med tryk på ENTER (b).
4. Vælg [Dato] eller [USB] med ENTER (b).
5. Vælg en fil med
(PLAY) eller ENTER (b) for at afspille filen.
d
W/S/A/D
W/S
, og tryk på
, og
A/D
, og tryk på
Betjening 41

Afspilning af 3D Blu-ray diske

e
Denne afspiller kan afspille 3D Blu-ray diske, der indeholder separate visninger for venstre og højre øje.
Forberedelse
Hvis du vil afspille 3D Blu-ray titler i stereoskopisk 3D-status, skal du gøre følgende:
Kontroller, om dit TV er kompatibelt med 3D
y
og har HDMI indgang(e).
y Brug om nødvendigt 3D briller for at nyde
3D oplevelsen. Kontroller, om BD-ROM titlen er 3D Blu-ray
y
disken eller ej.
yTilslut et HDMI-kabel (Type A, højhastigheds
HDMI™-kabel med Ethernet) mellem spillerens HDMI-udgang og TV’s HDMI­indgang.
1. Tryk på Home ( ), og indstil valgmuligheden [3D-status] i menuen [Indstillinger] til [On (Tænd)] (side 33).
2. Tryk på B (OPEN/CLOSE) og sæt en disk i diskbakken.
3. Tryk på B (OPEN/CLOSE) for at tage disken ud. Afspilningen starter automatisk.
4. Se brugervejledningen til det 3D forberedte TV om yderligere oplysninger.
Du skal muligvis indstille indstillingerne for visning og fokus på TV’et for at opnå den forbedrede 3D eekt.
FORSIGTIG
>
yHvis du ser 3D indhold i længere tid, kan det
forårsage svimmelhed eller træthed.
yDet anbefales, at personer med svagt
helbred, børn og gravide kvinder ikke bør se 3D lm.
yHvis du får hovedpine, bliver træt eller
svimmel, når du ser 3D indhold, anbefales det kraftigt, at du stopper afspilningen og tager en pause, indtil du har det godt igen.

Sådan nyder du BD-Live™

e
BD-ROM, der understøtter BD-Live, som har et netværksudvidelsesfunktion, giver dug mulighed for at nyde ere funktioner, som f.eks. at downloade nye lmtrailere ved at tilslutte denne enhed til internettet.
1. Kontroller internetforbindelse og indstillinger (side 24-28).
2. Tilslut USB-enheden til USB-porten på frontpanelet.
Hvis du vil hente Bonus-indhold, kræver det en USB-lagringsenhed.
3. Tryk på HOME ( ), og indstil valgmuligheden [BD-LIVE forbindelse] i menuen [Indstillinger] (side 37).
Afhængig af disken kan du måske ikke betjene BD-Live funktionen, hvis valgmuligheden [BD­LIVE forbindelse] er indstillet til [Delvis tilladt].
4. Isæt en BD-ROM disk med BD-Live funktioner. Betjeningen varierer fra disk til disk, så der
henvises til brugervejledningen, der fulgte med disken.
FORSIGTIG
>
Må ikke udtrække den tilsluttede USB­enhed, mens indholdet bliver hentet eller en Blu-ray disc er stadig i diskskuen. I så fald kan du beskadige den tilsluttede USB­enhed, og BD-Live funktionerne fungerer muligvis ikke længere korrekt sammen med den beskadigede USB-enhed. Hvis den tilsluttede USB-enhed virker, som om den er blevet beskadiget af denne handling, kan du formatere den tilsluttede USB-enhed via pc’en og bruge den igen sammen med denne afspiller.
BEMÆRK
,
yDer kan være begrænset adgang til noget
BD-Live indhold i nogle områder i henhold til indholdsudbyderens egen beslutning.
yNår du vil nyde BD-Live indhold, kan det
tage op til ere minutter at hente og starte det.
4
Betjening
Betjening42

Afspilning af en fil på en netværksserver

yui
Denne afspiller kan afspille video-, lyd- og fotoler på en DLNA-server via Deres hjemmenetværk.
1. Kontroller internetforbindelse og indstillinger (side 24-28).
2. Tryk på HOME ( ).
3. Vælg [Film], [Foto] eller [Musik] med tryk på ENTER (b).
4. Vælg en DLNA medieserver fra listen med
4
Betjening
5. Vælg en l ved hjælp af
og tryk på ENTER (b).
W/S
Hvis du vil scanne tilgængelige medieservere igen, skal du trykke på den grønne (G) knap.
på ENTER (b) for at afspille len.
BEMÆRK
,
yFilkravene er beskrevet på side 10. yI menuen kan du få vist et miniaturebillede
af lerne, der ikke kan afspilles, men du kan ikke afspille dem på denne afspiller.
yNavnet på undertekstlen og lmlen skal
være ens og placeret i samme mappe.
yAfspilningen og drift kvalitet kan blive
påvirket af dit hjemmenetværk tilstand.
yDu kan støde på tilslutningsproblemer alt
afhængig af PC’ens operativsystem.
yFor at indstille Deres PC som en DLNA
server, skal De installere den leverede Nero MediaHome 4 på Deres PC. (se side 66)
W/S/A/D
A/D
, og tryk
, og

Wi-Fi Direct™ forbindelse

Oprettelse af forbindelse til en Wi-Fi Direct™ certificeret enhed
yui
Denne afspiller kan afspille lm, musik og billedler, der ndes på en Wi-Fi Direct™ certiceret enhed. Med Wi-Fi Direct™ teknologien kan afspilleren være direkte forbundet til en Wi-Fi Direct™ certiceret enhed, uden det er nødvendigt at oprette forbindelse til en netværksenhed, såsom et adgangspunkt.
1. Indstil valgmuligheden [Wi-Fi Direct] på [Indstillinger] til [Tænd] (side 37).
2. Tryk HOME ( ).
3. Vælg [Film], [Foto] eller [Musik] bruge tryk på ENTER (b).
4. Vælgt [Wi-Fi Direct] valgmuligheden ved hjælp af
, og tryk på ENTER (b).
W/S
5. Vælg en Wi-Fi Direct™ enhed på listen ved hjælp af
, og tryk på ENTER (b).
W/S
Wi-Fi Direct™ forbindelsen vil automatisk blive oprettet.
Hvis Wi-Fi Direct™ enheden understøtter metoden til konfiguration af PIN kode baseret på WPS (Wi-Fi Protected Setup), skal du vælge en enhed fra listen og trykke på den gule (Y) knap. Bemærk PIN nummeret på skærmen. Og derefter skal du indtaste PIN nummeret på en indstillingsmenu på den enhed, der skal oprettes forbindelse til.
A/D
, og
Betjening 43
Hvis du ønsker at opdatere listen over tilgængelige Wi-Fi Direct™ enheder, skal du trykke på den grønne (G) knap.
BEMÆRK
,
Når De forbinder denne enhed via en anden WI-FI Direct™ enhed, er det ikke muligt at forbinde den via en PIN kode forbindelse.
6. Vælg en server, der delte fra den forbundne Wi-Fi Direct™ enhed ved hjælp af på ENTER (b) for at navigere serveren.
For at vælge en server fra listen over enheder, skal filer eller mapper deles af DLNA serveren fra den forbundne Wi-Fi Direct™ enhed.
7. Vælg en l ved hjælp af på ENTER (b) for at afspille len.
BEMÆRK
,
yMed henblik på en bedre transmission, skal
afspilleren fra den Wi-Fi Direct™ certicerede server placeres så tæt på som muligt.
yDenne enhed kan kun oprette forbindelse
til 1 enhed ad gangen. Flere forbindelser på én gang er ikke muligt.
yHvis du prøver at oprette forbindelse til
et trådløst netværk, mens enheden er forbundet via Wi-Fi Direct™ funktionen, vil Wi-Fi Direct™ forbindelsen blive tvunget til at afbryde.
yHvis denne afspiller og en Wi-Fi Direct™
enhed er forbundet til forskellige lokale netværk, er Wi-Fi Direct™ forbindelsen måske ikke tilgængelig.
yAfspilleren kan ikke finde apparatet, hvis et
apparat, der er certificeret af Wi-Fi Direct™ ikke er sat på Wi-Fi Direct standby.
yProduktet kan ikke danne forbindelse til en
enhed med Wi-Fi Direct™, der samtidig er i Group Owner tilstand.
W/S/A/D
W/S
, og tryk
, og tryk
Oprette forbindelse til en tilgængelig Wi-Fi enhed
yui
Denne afspiller kan oprette forbindelse til en almindelig Wi-Fi enhed ved hjælp af Wi-Fi Direct™ funktionen.
1. Indstil valgmuligheden [Wi-Fi Direct] på [Indstillinger] til [Tænd] (side 37).
2. Tryk HOME ( ).
3. Vælg [Film], [Foto] eller [Musik] bruge tryk på ENTER (b).
4. Vælgt [Wi-Fi Direct] valgmuligheden ved hjælp af
, og tryk på ENTER (b).
W/S
5. Tryk på den røde (R) knap for at få vist [SSID], [Sikkerhedsvalgmulighed] og [Kryptering] for afspilleren.
6. På din Wi-Fi enhed skal du oprette en netværksforbindelse til denne afspiller ved hjælp af [Netværkets navn (SSID)], [Sikkerhedsvalgmulighed] og [Kryptering] ved trin 5 ovenfor.
7. Tryk på BACK (1) to gange for at få vist listen over enheder.
A/D
, og
4
Betjening
Betjening44
8. Vælg en server, som deler fra den forbundne Wi-Fi enhed ved hjælp af ENTER (b) for at navigere serveren.
For at vælge en server fra listen over enheder, skal filer eller mapper deles af en DLNA server fra den forbundne enhed.
9. Vælg en l ved hjælp af på ENTER (b) for at afspille len.
BEMÆRK
,
PIN forbindelsen virker ikke i det tilfælde, at der er forbundet til et apparat med Wi-Fi.
W/S
W/S/A/D
4
Betjening
, og tryk på
, og tryk

Grundlæggende operationer for video og lyd indhold

Stop afspilning
Tryk på Z (STOP) under afspilning.
Pause i afspilning
Tryk på M (PAUSE) under afspilning. Tryk på d (PLAY) for at genoptage afspilningen.
Sådan afspiller du ramme-for­ramme
Tryk på M (PAUSE) under lmafspilning. Tryk gentagne gange på M ((PAUSE) for at afspille ramme-for-ramme afspilning.
Scanne fremad eller bagud
Tryk på c eller v for at få hurtig afspilning fremad eller tilbage under afspilning.
Du kan ændre de forskellige afspilningshastigheder ved at trykke gentagne gange på c eller v.
Sådan reducerer du afspilningshastigheden
Når der er pause i afspilningen, skal du trykke gentagne gange på v for at afspille forskellige hastigheder i slowmotion.
Spring over til næste/forrige kapitel/ spor/fil
Tryk på C eller V under afspilning for at gå til næste kapitel/spor/l eller for at gå tilbage til begyndelsen af det aktuelle kapitel/spor/l.
Tryk kortvarigt to gange på C for at gå tilbage til forrige kapitel/spor/l.
I llisten menu på en server, kan der have mange typer af indhold i en mappe sammen. I det tilfælde skal du trykke på C eller V for at gå til forrige eller næste indhold af samme type.
Betjening 45

Grundlæggende operationer for fotoindhold

Sådan afspiller du et diasshow
Tryk på d (PLAY) for at starte diasshowet.
Sådan stopper du et diasshow
Tryk på Z (STOP) under visning af diasshowet.
Sådan holder du pause i et diasshow
Tryk på M (PAUSE) under visning af diasshowet. Tryk på d (PLAY) for at genstarte diasshowet.
Sådan springer du over til næste/ forrige foto
Hvis du vil gå til forrige eller næste foto, skal du trykke på A eller D samtidig med, at du får vist et foto i fuld skærmstørrelse.

Sådan bruger du menuen Disk

ero
Få vist menuen Disk
Måske vises der først en menuskærm, efter at du har isat en disk, som indeholder en menu. Hvis du vil se menuen Disk under afspilning, skal du trykke på DISC MENU.
Brug
W/S/A/D
gennem menupunkterne.
Få vist Popup-menuen
Nogle BD-ROM diske indeholder popup-menuer, der vises under afspilningen.
Tryk på TITLE/POPUP under afspilning og brug knapperne menupunkterne.
-knapperne til at navigere
W/S/A/D
til at navigere rundt i

Genoptag afspilning

eroyt u
Afhængig af disken markerer enheden punktet, hvor du trykkede påe Z (STOP). Hvis “MZ (Genoptag stop)” vises kortvarigt på skærmen, skal du trykke på d (PLAY) for at genoptage afspilningen (fra scenepunktet). Hvis du trykker på Z STOP) to gange eller tager disken ud, vises “Z (Fuldstændigt stop)” på skærmen. Enheden erner det stoppede punkt.
BEMÆRK
,
yGenoptagelsespunktet nulstilles muligvis,
hvis du trykker på en knap (fx 1 (POWER),
(OPEN/CLOSE) osv.).
B
yPå BD-ROM-disks med BD-J, virker
funktionen for genoptag afspilning ikke.
yHvis du trykker på Z (STOP) én gang under
afspilning af en BD-ROM interaktiv titel, går enheden i Fuldstændigt stop-status.

Hukommelse for sidste scene

er
Denne enhed husker den sidste scene fra den sidste disk, som du har set. Den sidste scene forbliver i hukommelsen, selv om du erner disken fra enheden eller slukker for enheden. Hvis du indlæser en disk med en scene i hukommelsen, vil scenen automatisk blive genfremkaldt.
BEMÆRK
,
yFunktionen Hukommelse for sidste scene for
en tidligere disk slettes, når en anden disk afspilles.
yAfhængig af disken virker denne funktion
muligvis ikke.
yPå BD-ROM-disks med BD-J, virker
funktionen for sidste scene-hukommelse ikke.
yDenne enhed husker ikke indstillingerne på
en disk, hvis du slukker for enheden, før du begynder at afspille disken.
4
Betjening
Betjening46

Avanceret afspilning

Gentag afspilning

erotu y
Tryk gentagne gange på REPEAT (h) under afspilning for at vælge den ønskede gentage-mode.
Blu-ray disk/DVD / Filmler
A- – Selected portion will be repeated continually.
j
Kapitel – Det aktuelle kapitel afspilles igen og
j
igen.
Titel – Den aktuelle titel afspilles igen og igen.
j
Alle – Alle spor eller ler afspilles igen og igen.
j
Tryk gentagne gange på REPEAT (h) under afspilning for at vælge den ønskede gentage-mode.
4
Lyd-CD/musikl
Betjening
Track– Det aktuelle spor eller l afspilles igen
;
og igen.
All – Alle spor eller ler afspilles igen og igen.
:
– Spor eller ler afspilles i tilfældig rækkefølge.
l
All – Alle spor eller ler afspilles igen og
l:
igen i tilfældig rækkefølge.
A-B – Det valgte afsnit gentages konstant. (Kun
k
lyd-CD)
For at gå tilbage til normal afspilning skal du trykke på CLEAR.
BEMÆRK
,
yHvis du trykker på V én gang under
afspilning af Gentag kapitel/spor, annulleres gentagen afspilning.
yDenne funktion virker muligvis ikke på
nogen diske eller titler.

Sådan gentager du et specielt afsnit

eroty
Denne afspiller kan gentage et afsnit, som du har valgt.
1. Tryk på REPEAT (h) under afspilning for at vælge [A-] i starten af det afsnit, du vil gentage.
2. Tryk på ENTER (b) i slutningen af afsnittet. Det valgte afsnit vil blive gentaget konstant.
3. Hvis du vil gå tilbage til normal afspilning, skal du trykke ere gange på REPEAT (h) for at vælge [Sluk].
BEMÆRK
,
yDu kan ikke vælge et afsnit på under 3
sekunder.
yDenne funktion virker muligvis ikke på
nogen diske eller titler.

Sådan får du vist Oplysninger om indhold

y
På afspilleren kan du få vist oplysninger om indhold.
1. Vælg en l med
2. Tryk på INFO/MENU (m) for at få vist menuen Valgmuligheder
3. Vælg [Oplysninger] med ENTER (b).
Oplysningerne om len vises på skærmen.
Når du afspiller en lm, kan du få vist oplysninger om len ved at trykke på TITLE/POPUP.
BEMÆRK
,
De viste oplysninger på skærmen svarer muligvis ikke til de faktiske oplysninger om indholdet.
W/S/A/D
W/S
.
og tryk på
Betjening 47

Sådan ændrer du visning af indholdsfortegnelse

yui
I menuen [Film], [Musik] eller [Foto] kan du ændre visning af indholdsfortegnelse.
Metode 1
Tryk gentagne gange på den røde knap (R).
Sådan vælger du en undertekstfil
y
Hvis navnet på undertekstlen er forskelligt fra lmlen, skal du vælge undertekstlen i menuen [Film], før du afspiller lmen.
1. Tryk på
2. Tryk på ENTER (b).
W/S/A/D
vælge undertekstlen, du vil afspille.
Tryk igen på ENTER (b) for at fravælge undertekstlen. Den valgte undertekstl vises, når du afspiller lmlen.
BEMÆRK
,
yHvis du trykker på Z (STOP) under
afspilningen, annulleres dit valg af undertekst.
yDenne funktion er ikke tilgængelig for at
spille len på en server via hjemmenetværk.
i menuen [Film] for at
4
Betjening
Method 2
1. Tryk på INFO/MENU (m) på Indholdsfortegnelsen for at få vist menuen Valgmuligheder.
2. Tryk på vist ændring].
3. Tryk på ENTER (b) for at ændre visningen af Indholdsfortegnelsen.
for at vælge valgmuligheden [Få
W/S
Betjening48

Valgmuligheder under visning af foto

i
Du kan anvende forskellige valgmuligheder under visning af et foto i fuld skærmstørrelse.
1. Hvis du vil se menuen Valgmuligheder, skal du trykke på INFO/MENU (m) samtidig med, at du får vist et foto i fuld skærmstørrelse.
2. Vælg en valgmulighed med
4
Betjening
a Aktuelt foto/totalt antal fotos – Tryk på
b Diasshow – Tryk på ENTER (b) for at
c Valg af musik – Sådan vælger du
d Musik –Tryk på ENTER (b) for at afspille
e Roter – Tryk på ENTER (b) for at rotere
f Zoom – Tryk på ENTER (b) for at få vist
g Eekt – Tryk på
h Hastighed – Tryk på
3. Tryk på BACK (1) for at gå ud af valgmenuen.
for at få vist forrige/næste foto.
A/D
starte eller holde pause i diasshowet.
baggrundsmusik til diasshowet (side 48).
eller holde pause i baggrundsmusikken.
billedet med uret.
menuen [Zoom].
for at vælge
overgangen mellem fotoene i diasshowet
forsinket hastighed mellem fotoene i diasshowet.
A/D
A/D
.
W/S
for at vælge

Sådan lytter du til musik under et dias-

i
Du kan få vist fotoler samtidig med, at du lytter til musikler.
1. Hvis du vil se menuen Valgmuligheder, skal du trykke på INFO/MENU (m) samtidig med, at du får vist et foto i fuld skærmstørrelse.
2. Tryk på [Valg af musik] og tryk på ENTER (b) tfor at få vist menuen [Valg af musik].
3. Brug ENTER (b).
Det varierer, hvilken enhed, du kan vælge afhængig af hvor fotofilen, som vises i fuld skærm, er placeret.
Fotoplacering Tilgængelig enhed
4. Brug ønsker at spille.
Vælg g og tryk ENTER (b) for at vise den øverste bibliotek.
Når du vælger musik-l fra en server, mappe udvælgelse er ikke tilgængelig. Kun l vælges.
5. Use D to select [OK], and press ENTER (b) to complete music selection.
for at vælge valgmuligheden
W/S
til at vælge en enhed, og tryk på
W/S
Disc, USB Disc, USB
DLNA server DLNA server
til at vælge en l eller en mappe, du
W/S
BEMÆRK
,
Betjening 49

På-skærmen visning

Du kan få vist og justere forskellige oplysninger og indstillinger om indholdet.

Sådan får du vist oplysninger om indholdet på skærmen

eroy
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist forskellige afspilningsoplysninger.
a Title – Aktuelle titelnummer/totale antal titler
b Kapitel – Aktuelle antal kapitler/totalt antal
kapitler
c Tid – Udløbet afspilningstid/total
afspilningstid
d Lyd – Valgte lydsprog eller kanal e Undertekst – Valgte undertekst
f Vinkel – Valgte vinkel/totalt antal vinkler g TV billedforhold – Valgt TV-billedforhold h Billedstatus – Valgt billedstatus i Oplysninger om lm –ENTER (b) or at få vist
oplysninger om lmen fra Gracenote Media Database (kun BD-ROM/DVD).
2. Vælg en valgmulighed med
3. Tryk på valgte valgmulighed.
4. Tryk på BACK(1) for at gå ud af På-skærmen visningen
,
yHvis du ikke trykker på en knap i et par
sekunder, forsvinder på-skærmen visningen.
yPå nogle diske kan du ikke vælge et
titelnummer.
yDe tilgængelige emner kan variere
afhængig af diske eller titler.
yHvis der afspilles en interaktiv Blu-ray-disk,
vises der nogle indstillingsoplysninger på skærmen, men de kan ikke ændres.
yHvis du vil bruge valgmuligheden
[Oplysninger om lm], skal afspilleren være tilsluttet bredbåndsinternettet, før du kan få adgang til Gracenote Media Database.
yLG er licenstager af Gracenote technology
og er ikke ansvarlig for oplysninger fra Gracenote Media Database.
for at justere værdien af den
A/D
BEMÆRK
W/S
.
4
Betjening
Betjening50

Sådan afspiller du på et valgt tidspunkt

eroy
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning. Tidssøgningsfeltet viser den udløbne afspilningstid.
2. Vælg valgmuligheden [Time] og indtast så den ønskede starttid i timer, minutter og sekunder fra venstre til højre.
Fx skal du indtaste “21020” for at nde en scene ved 2 timer, 10 minutter og 20 sekunder.
Tryk på sekunder over enten fremad eller bagud.
3. Tryk på ENTER (b) for at starte afspilningen fra et valgt tidspunkt.
yDenne funktion virker muligvis ikke på
4
Betjening
nogen diske eller titler.
yDenne funktion virker muligvis ikke
afhængigt af ltype og evne til DLNA serveren.
for at springe en afspilning 60
A/D
BEMÆRK
,

Sådan vælger du et undertekstsprog

Sådan kan du lytte til anden lyd

eroy
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [LYD].
3. Tryk på lydsprog, lydspor eller lydkanal.
yPå nogle diske kan du kun ændre lydvalg
på diskmenuen. Hvis dette er tilfældet, skal du trykke på knappen TITLE/POPUP eller DISC MENU og vælge den relevante lyd fra valgene på diskmenuen.
yStraks efter at du har skiftet lyd, kan der
forekomme en midlertidig forskel mellem visningen og den faktiske lyd.
yPå en BD-ROM disk vises multilydformatet
(5.1CH eller 7.1CH) med [MultiCH] i på­skærmen visningen.
yDe kan vælge muligheden [Lyd] fra listen på
skærmen direkte ved at trykke på knappen AUDIO .
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge det ønskede
A/D
BEMÆRK
,
eroy
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [Undertekst].
3. Tryk på undertekstsprog.
4. Tryk på BACK(1) for at gå ud af På-skærmen visningen.
,
yAfhængig af disken er menuen muligvis ikke
tilgængelig. Hvis dette er tilfældet, skal du trykke på knappen TITLE/POPUP eller DISC MENU og vælge den relevante undertekst fra valgene på diskmenuen.
yDe kan vælge muligheden [Undertekst] fra
listen på skærmen direkte ved at trykke på knappen SUBTITLE .
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge det ønskede
A/D
BEMÆRK

Sådan får du visning fra en anden vinkel

er
Hvis disken indeholder scener, der er optaget med forskellige kameravinkler, så kan du skifte over til en anden kameravinkel under afspilningen.
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [Vinkel].
3.
Tryk på
4. Tryk på BACK (1) for at gå ud af På-skærmen visningen.
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge den ønskede vinkel.
A/D
Betjening 51

Sådan ændrer du TV’ets billedforhold

eoy
Du kan ændre indstillingen af TV’ets billedforhold under afspilning.
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på billedforhold].
3. Tryk på valgmulighed.
4. Tryk på BACK(1) for at gå ud af På-skærmen visningen
,
Selv om du ændrer værdien i valgmuligheden [TV billedforhold] i På-skærmen-visning, ændres valgmuligheden [TV billedforhold] i menuen [Indstillinger] ikke.
for at vælge valgmuligheden [TV
W/S
for at vælge den ønskede
A/D
BEMÆRK

Sådan ændrer du undertekstens sidekode

y
Hvis underteksten ikke vises korrekt, kan du ændre sidekoden, så du kan få vist undertekstlen på korrekt vis.
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [Kodeside].
3. Tryk på valgmulighed for kode.
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge den ønskede
A/D

Sådan ændrer du billedstatus

eroy
Du kan ændre valgmuligheden [Billedstatus] under afspilning.
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [Billedstatus].
3. Tryk på valgmulighed.
4. Tryk på BACK (1) for at gå ud af På-skærmen visningen.
Sådan indstiller du valgmuligheden [User]
1. Tryk på INFO/MENU (m) under afspilning for at få vist På-skærmen visning (On-Screen Display/ OSD).
2. Tryk på [Billedstatus].
3. Tryk på [Brugerindstilling] og tryk på ENTER (b).
4. Tryk på valgmulighederne i [Billedstatus].
Vælg valgmuligheden [Standard] og tryk så på ENTER (b) for at genindstille alle videojusteringer.
5. Tryk på valgmuligheden [Luk] og tryk på ENTER (b) for at afslutte indstillingen.
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge den ønskede
A/D
for at vælge valgmuligheden
W/S
for at vælge valgmuligheden
A/D
W/S/A/D
W/S/A/D
for at justere
for at vælge
4
Betjening
4. Tryk på BACK(1) for at gå ud af På-skærmen visningen.
Betjening52

Sådan får du vist oplysninger fra Gracenote Media Database

Afspilleren kan få adgang til Gracenote Media Database og hente musikoplysninger, så du kan få vist navnet på spor, kunstner, genre og andre tekstoplysninger på listen.
Lyd-CD
Når du isætter en lyd-CD, starter afspilningen automatisk på afspilleren og musiktitlen hentes fra Gracenote Media Database.
Hvis der ikke ndes oplysninger om musikken i databasen, vises der ingen musiktitler på skærmen.
4
Musikfil
Betjening
1. Vælg en musikl eller lydspor ved hjælp af
W/S/A/D
2. Tryk på INFO/MENU (m) for at få vist menuen Valgmuligheder.
3. Vælg den [Oplysninger] valgmulighed ved brug
W/S
Afspilleren får adgang til Gracenote Media Database og oplysninger om musikken.
.
, og tryk på ENTER (b).
BEMÆRK
,
yAfspilleren skal være tilsluttet
bredbåndsinternettet, før du kan få adgang til Gracenote Media Database.
yHvis der ikke ndes oplysninger om
musikken i Gracenote Media Database, vises der en meddelelse på skærmen.
yAfhængig af det enkelte tilfælde tager det et
par minutter at hente musikoplysningerne fra Gracenote Media Database.
yHvis det valgte sprog ikke er tilgængeligt
i Gracenote Media Database, kan oplysningerne muligvis ikke læses.
yDenne funktion er ikke tilgængelig for
NetCast online indhold og indhold på DLNA-servere.
yLG er licenstager af Gracenote technology
og er ikke ansvarlig for oplysninger fra Gracenote Media Database.
yLyd-CD’ere, som brugere har skabt
udelukkende til privat brug, understøttes ikke i denne funktion, da de ikke er i Gracenote Media Database.
yMusikler, der kan afspilles: mp3, wma, m4a
Blu-ray disk/DVD/filmfil
Samtidig med at du lytter til musikken i en lmafspilning, skal du trykke på MUSIC ID for at starte hentningen af musikoplysningerne fra Gracenote Media Database.

Sådan afspiller du iPod

Du kan nyde lyden fra din iPod. For nærmere oplysninger om iPod, henvises til iPod’s brugervejledning.
Forberedelse
Før du tilslutter din iPod, skal du slukke for denne enhed og skrue helt ned for lyden på den.
BEMÆRK
,
Anvend den ledning til Deres iPod, som blev leveret med Deres iPod.
Betjening 53
Tryk på REPEAT (h) for at vælge den ønskede gentagelse: Nummer (;), Alle (:), Bland alle (l :), Bland (l), Off (Ingen visning).
BEMÆRK
,
Hvis iPod’s OSD sprog er valgt til simple kinesisk, magt rulle funktion er ikke betjenes korrekt.
1. Tilslut iPod’en til USB porten. Når du tænder for denne enhed, tændes der automatisk for din iPod, og genopladningen begynder.
Når du tilslutter iPod på HOME-menuen,
spilleren spiller en musik automatisk.
2. Vælg en l med ENTER (b) for at afspille len.
W/S/A/D
, og tryk på

Nyder iPod på skærmen

1. Tilslut iPod’en til USB porten.
2. Tryk HOME ( ).
3. Vælg [Musik] med Hvis du har tilsluttet den anden enhed (CD eller USB), skal du vælge iPod på menuen.
4. Vælg et indhold ved hjælp af tryk på ENTER (b) til at spille.
Du kan søge nemt et indhold af magt rulle på skærmen.
Brug D til at vælge en scroll-knap og udvælge initialerne på det ønskede indhold.
og tryk på ENTER (b).
A/D
W/S/A/D
Power scroll

Nyder iPod i tilstanden

Du kan betjene din iPod ved hjælp af den medfølgende ernbetjening og kontrol af din iPod.
1. Tilslut iPod’en til USB porten. Når du tænder for denne enhed, tændes der automatisk for din iPod, og genopladningen begynder.
2. Tryk på RADIO & INPUT for at vælge iPod i mode.
Vælger en valgmulighed i menuen.
For at holde pause, mens den afspilles. For at gentage afspilningen skal De trykke på
eller d (PLAY) igen.
M
Spol frem eller tilbage i en sang
Spring afspilning frem eller tilbage.
, og
W/S/A/D
ENTER (b) Starter afspilning af musik.
eller d
M
(PLAY)
Tryk på (c/
) og hold
v
den nede.
C/V
4
Betjening
4
Betjening
Betjening54
BEMÆRK
,
yFejlmeddelelsen “CHECK” eller “Tilsluttet iPod
model understøttes ikke.” vises, når:
-din iPod er ikke tilgængelig for den funktion, der skal opereres.
yFejlmeddelelsen “CHECK” eller “Opdater
softwaren til din iPod. ” vises, når:
-din iPod har en gammel version af softwaren. Opdater din iPod software med den
/
nyeste version.
yHvis enheden afspiller en fejlmeddelelse,
skal denne følges. Fejlmeddelelsen “CHECK” eller “Kontroller din iPod.” vises, når:
-kommunikationen mellem denne enhed og din iPod er mislykkedes. Tilslut & gentag tilslutningen af Deres
/
iPod med denne enhed.
-din iPod er ikke tilsluttet fast.
-denne enhed genkender din iPod som ukendt enhed.
yDin iPod er usædvanligt lavt for strøm.
Batteriet skal lades op.
/
Hvis du vil oplade batteriet samtidig
/
med, at der er ekstrem lav batteristrøm på din iPod, så tager det muligvis længere tid at oplade.
yKompatibilitet med din iPod kan variere
afhængigt af din iPod-type.
yiPod med touch skærm og iPhone kan virke
anderledes i drift end iPod. De kan få brug for yderligere kontrol for at bruge dem med denne enhed. (Fx “slide for at låse op”)
yHvis De bruger en applikation, foretager
et opkald eller sender og modtager SMS­beskeder, osv. på iPod med touch skærm, en iPhone eller en iPad, skal De koble den fra enhedens USB port og derefter bruge den.
yAfhængig af din iPod software version, kan
det ikke være muligt at styre din iPod fra denne enhed. Vi anbefaler installation af den nyeste softwareversion.
yDenne enhed supporterer modellen på
følgende vis.
- iPad nano 2G, 3G, 4G, 5G, 6G
- iPod classic
- iPod touch 1G, 2G, 3G, 4G
- iPhone 3G, 3GS, 4, 4S
- iPad, iPad2
yHar du problemer med din iPod, så gå ind
på www.apple.com/support/ipod.
Betjening 55

Radio Operationer

Vær sikker på, at antennerne er tilsluttet. (Se side 21)

Lytte til radioen

1. Tryk på FUNCTION, indtil TUNER (FM) vises på displayet. Den senest modtagne station tunes ind.
2. Tryk på og hold TUNING (-/+) for omkring to sekunder, indtil frekvensindikation begynder at ændre sig. Scanning standser, når enheden melodier i en station. Eller Tryk på TUNING (-/+) gentagne gange.
3. Juster lydstyrken ved at dreje VOLUME på frontpanelet eller ved at trykke på VOL (+/-) på ernbetjeningen.

Sådan forudindstiller du radiostationerne

Du kan forudindstillede 50 stationer for FM. Før indstilling skal du sørge for, at du har skruet ned for lydstyrken.
1. Tryk på FUNCTION, indtil TUNER (FM) vises på displayet.
2. Vælg den ønskede frekvens ved at bruge TUNING (-/+).
3. Tryk på ENTER (b) en forudindstillet nummer vil blinke i displayet.
4. Tryk på PRESET (-/+) for at vælge det ønskede, forudindstillede nummer.
5. Tryk på ENTER (b). Stationen gemmes.
6. Gentag trin 2 til 5 for at gemme andre stationer.

Sletning af en gemt station

1. Tryk på PRESET (-/+) for at vælge et forudindstillet nummer, du ønsker at slette.
2. Tryk på CLEAR, det valgte nummer vil blinke på displayet.
3. Tryk på CLEAR igen for at slette det valgte nummer.

Sletning af alle de gemte stationer

Tryk på og hold CLEAR i to sekunder. “ERASE ALL” blinker op. Tryk på CLEAR igen. Så alle de gemte stationer er slettet.
Forbedring af dårlig FM­modtagelse
Tryk på * (blå) (MONO / STEREO) farvede knap på ernbetjeningen. Dette vil ændre tuner fra stereo til mono og normalt forbedre modtagelsen.

Se oplysninger om en radiostation

FM-tuneren er forsynet med RDS (Radio Data System) facilitet. Denne viser oplysninger om den radiostation, der bliver lyttet til. Tryk gentange gange på RDS for at bladre gennem de forskellige datatyper:
(Programservicenavn)
PS
Navnet på kanalen vises på displayet.
(Genkendelse af programtype)
PTY
Programtypen (f.eks. Jazz eller News) vises på display.
(Radiotekst) En tekstmeddelelse indeholder særlige
RT
oplysninger fra radiostationen. Denne tekst kan rulle hen over displayet.
(Tid styret af kanalen)
CT
Denne viser tid og dato, som udsendes af stationen.
4
Betjening
Betjening56

Brug af Premium

Du kan bruge forskellige indholdstjenester via internettet med Premium-funktionen.
1. Kontroller internetforbindelse og indstillinger (side 24-28).
2. Tryk på HOME ( ).
3. Vælg [Premium] bruge (b).
4. Vælg en on-line service med tryk på ENTER (b).
BEMÆRK
4
Betjening
,
yDetaljerede oplysninger om hver ydelse,
kontakt til udbyderen af indholdet eller besøge suppot link tjenestens.
yIndholdet af Premium-tjenester og
tjenesterelaterede oplysninger, herunder brugergrænseade, er med forbehold for ændringer. Der henvises til webstedet for hver tjeneste for de mest opdaterede oplysninger.
yBrug af Premium-funktioner med trådløs
netværksforbindelse kan medføre forkert streaminghastighed ved interferens fra husholdningsudstyr, der bruger radiofrekvenser.
yNår du første gang for adgang til funktionen
[Premium] nuværende landeindstillinger. Hvis du ønsker at ændre landeindstillingerne, skal du vælge [Rediger] og trykke på ENTER (b).
eller [LG Apps]
A/D
, og tryk på ENTER
W/S/A/D
vises de
, og

Bruge LG Apps

Du kan bruge LG ansøgningen tjenester på denne afspiller via internettet. Du kan nemt nde og downloade forskellige programmer fra LG App Store.
Afhængig af region, er det ikke sikkert, at LG Apps tjenesten er tilgængelig i øjeblikket. LG Apps tjenesten vil åbne for disse regioner ved senere softwareopdateringer.
1. Kontroller internetforbindelse og indstillinger (side 24-28).
2. Tryk på HOME ( ).
3. Vælg [LG Apps] bruge (b).
4. Vælg en kategori bruge (b).
5. Brug
W/S/A/D
tryk på ENTER (b) for at vise oplysninger.
6. Tryk på ENTER (b), mens [installér]-ikonet er fremhævet. Ansøgningen vil blive installeret til spilleren.
At installere et program til afspilleren, skal brugeren logge ind. Der henvises til side 57 for mere information om signning i.
7. Tryk gul (Y) farvede knap for at få vist [Mine programmer] skærm.
8. Vælg det installerede program og tryk på ENTER (b) at excute det.
BEMÆRK
,
At installere en betalt program, du skal være en betalt medlem. Besøg www.lgappstv.com for mere information.
, og tryk på ENTER
A/D
, og tryk på ENTER
A/D
for at vælge et program, og
Betjening 57

Logge ind

Hvis du vil bruge [LG Apps] funktionen, skal du logge ind med din konto.
1. På [LG Apps] eller [Mine programmer] skærm, skal du trykke på rød (R) farvet knap.
2. Fyld [ID] og [Adgangskode] feltet ved hjælp af det virtuelle tastatur.
Hvis du ikke har en konto, skal du trykke på rød (R) farvede knap for at registrere.
3. Brug
W/S/A/D
på ENTER (b) at logge ind med din konto. Hvis du vælger [Log på autom.] afkrydsningsfelt,
er dine id og password huskes og automatisk logget ind uden at indtaste dem.
BEMÆRK
,
yHvis du ønsker at logge ind med andre
hensyn, skal du trykke rød (R) farvede knap på [LG Apps] eller [Mine programmer] skærm, og vælg [Skift bruger] mulighed.
yDu kan se oplysningerne på din konto og
programmer ved at trykke rød (R) farvede knap på [LG Apps] eller [Mine programmer] skærm, og vælg [Kontoindstillinger] valgmulighed.
for at vælge [OK], og tryk

Administration af min Apps

Du kan ytte eller slette et installeret program i [Mine programmer] menuen.
Flytte et program
1. Vælg et program, og tryk grøn (G) farvede knap for at få vist indstillingerne.
2. Brug (b).
3. Brug ønsker at flytte til, og tryk på ENTER (b).
Slet en ansøgning
1. Vælg et program, og tryk grøn (G) farvede knap for at få vist indstillingerne.
2. Brug (b).
3. Brug (b) for at bekræfte.
til at vælge [Flyt], og tryk på ENTER
W/S
W/S/A/D
W/S
A/D
for at vælge en position du
til at vælge [Slet], og tryk på ENTER
for at vælge [Ja], og tryk på ENTER
4
Betjening
Betjening58

Bruger bluetooth teknologi

Om bluetooth
Bluetooth® er trådløs kommunikationsteknologi til en forbindelse over kort afstand.
Den tilgængelige afstand er inden for 10 meter. (Lyden kan blive afbrudt, når forbindelsen bliver
forstyrret af andre elektroniske bølger eller De har forbundet en bluetooth i de andre rum .) Tilslutning af enkelte enheder i henhold til Bluetooth ® trådløs teknologi påtager sig ingen gebyrer. En mobiltelefon med Bluetooth ® trådløs teknologi kan betjenes via Cascade, hvis forbindelsen blev foretaget via Bluetooth ® trådløs teknologi.
Tilgængelige enheder: :Mobiltelefoner, MP3, laptop computere, PDA
4
Bluetooth profiler
Betjening
For at bruge trådløs bluetooth-teknologi, skal enheder være i stand til at fortolke visse profiler. Denne enhed er kompatibel med følgende profiler.
A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)

At lytte til musik, der er gemt i Deres bluetooth

At parre Deres enhed med Deres bluetooth
Før De starter parringsproceduren, skal De sørge for, at den trådløse bluetooth-teknologi er aktiveret på Deres telefon. Anvend brugervejledningen til Deres bluetooth. Når først de to enheder er blevet parret, er det ikke nødvendigt at gentage handlingen.
1. Vælg bluetooth funktionen ved at vælge FUNCTION. Der står “BT READY” på skærmen.
2. Anvend Deres bluetooth og gennemfør parringen. Når De søger efter denne enhed med Deres bluetooth, kan der vise sig en liste med enheder alt afhængigt af den type bluetooth, de anvender. Deres enhed vil optræde som “LG Audio”.
3. Når denne enhed er blevet parret med Deres bluetooth, tændes bluetooth lysdioden og der står ” “BTPAIRED” på skærmen.
BEMÆRK
,
Alt afhængigt af typen af bluetooth vil nogle enheder have en anden måde at blive parret på.
4. At lytte til musik. For at afspille musik, der er gemt på Deres bluetooth, skal de læse brugervejledningen til Deres bluetooth.
BEMÆRK
,
Hvis De ændrer enhedens funktion, bliver bluetooth funktionen afbrudt og De skal parre de to igen.
BEMÆRK
,
yLyden kan blive afbrudt, når forbindelsen
bliver forstyrret af andre elektroniske bølger.
yDe kan ikke kontrollere Deres bluetooth
med denne enhed.
yDe kan kun parre én bluetooth pr. enhed og
således ikke ere på én gang.
ySelvom afstanden mellem Deres bluetooth
og enheden er mindre end 10 meter, kan deres bluetooth måske ikke forbindes, hvis der er forhindringer mellem de to.
yAlt afhængig af enhedens type, kan De
måske ikke anvende bluetooth funktionen.
yNår De ikke har etableret forbindelse til
en bluetooth, vil ”BT READY” blive vidst på skærmen.
yForbindelsen kan blive afbrudt, hvis andet
udstyr, der bruger samme frekvens såsom medicinsk udstyr, mikrobølgeovne eller trådløse netværksforbindelser.
yHvis der står en og forstyrrer
kommunikationen mellem bluetooth enheden og afspilleren, vil forbindelsen blive afbrudt.
yDes større afstanden mellem Deres
bluetooth og enheden, des dårligere er lydkvaliteten og den dårligere forbindelsen vil blive afbrudt, når afstanden mellem Deres bluetooth og enheden bliver større end de 10 meter.
yEnheden med den trådløse bluetooth-
teknologi bliver afbrudt, hvis De afbryder hovedenheden eller erner Deres bluetooth mere end 10 meter fra enheden.
Betjening 59
4
Betjening

Fejlfinding

Generelt

Symptom Årsag & afhjælpning
Der tændes ikke for strømmen. ySørg for, at strømledningen er sat ordentligt ind i stikkontakten.
Enheden begynder ikke at afspille.
Vinklen kan ikke ændres. yFlere vinkler er ikke blevet optaget på den DVD-video, der afspilles.
Kan ikke afspille musik-/foto-/ lmler.
Fjernbetjeningen fungerer ikke korrekt.
5
Fejlfinding
Enheden er tilsluttet, men der kan hverken tændes eller slukkes for strømmen.
Enheden kører ikke normalt.
Fejlfinding60
yIsæt en disk, der kan afspilles. (Kontroller disktype, farvesystem og
regionskode). ySæt disken i med afspilningssiden nedad. yRengør disken. yAnnuller funktionen Rating eller ændr rating-niveauet.
yFilerne er ikke blevet optaget i et format, som kan afspilles på
enheden. yEnheden understøtter ikke codec for lmlen.
yFjernbetjeningen peger ikke hen imod enhedens sensor til
ernbetjeningen. yFjernbetjeningen er for langt væk fra enheden. yDer er en forhindring mellem ernbetjeningen og enheden. yBatterierne i ernbetjeningen er ade.
Du kan genindstille enheden på følgende måde:
yTag strømkablet ud, vent i mindst fem sekunder og sæt så stikket i
igen.
Fejlfinding 61

Netværk

Symptom Årsag & afhjælpning
BD-Live funktionen virker ikke. yDer er muligvis ikke tilstrækkelig lagringsplads på det isatte USB-drev.
Video-streaming serviceydelser (så som You Tube osv.) stopper ofte eller “buer” under afspilning.
Delte mapper eller ler fra din PC eller en medieserver vises ikke i menuen.
Kan ikke forbinde afspilleren med adgangspunktet eller den trådløse LAN-router.
Adgangspunktet vises ikke på listen “Navn på adgangspunkt”.
Sæt et USB-drev i med mindst 1GB ledig plads.
ySørg for, at enheden er korrekt forbundet med et lokalt
områdenetværk, og at den har adgang til internettet (se side 24-28).
yDin bredbåndshastighed er muligvis ikke hurtig nok til brug
sammen med BD-Live funktioner. Det anbefales, at du kontakter din internetserviceudbyder (ISP) og forøger bredbåndshastigheden.
yValgmuligheden [BD-LIVE forbindelse] i menuen [Indstillinger] er
indstillet til [Forbudt]. Indstil valgmuligheden til [Tilladt].
yDin bredbåndshastighed er muligvis ikke hurtig nok til video-
streaming. Det anbefales, at du kontakter din internetserviceudbyder (ISP) og forøger bredbåndshastigheden.
yFirewall- eller antivirus-softwaren på din medieserver kører. Sluk
for den rewall- eller antivirus-software, der kører på Deres PC eller medieserver.
yAfspilleren er ikke forbundet med lokalområdenetværket, som Deres
medieserver er forbundet med.
yDen trådløse kommunikation er muligvis afbrudt på grund af
husholdningsapparater, der bruger radiofrekvenser. Flyt afspilleren væk fra disse apparater.
yAdgangspunktet eller den trådløse LAN-router udsender muligvis
ikke sit SSID (navn på adgangspunkt). Indstil adgangspunktet, så det sender sit SSID igennem din computer.
yNetværksenheden som adgangspunkt kan ikke sætte med
tilgængelige frekvensområde og kanal, som denne afspiller kan støtte. Prøv at indstille frekvensområdet og kanal på nettet enheden indstilling.
5
Fejlfinding
Fejlfinding62

Billede

Symptom Årsag & afhjælpning
Der er intet billede. yVælg den relevante videoindgangsmodus på TV’et, således at billedet
Der opstår billedstøj. yDu afspiller en disk, der er optaget i et andet farvesystem end det i dit
fra enheden vises på TV-skærmen. yTilslut videoforbindelsen omhyggeligt. yKontroller, at [HDMI-farveindstilling] i menuen [Indstillinger] er
indstillet til det korrekte emne, der svarer til din videotilslutning. yDit TV understøtter muligvis ikke den indstillede opløsning for
afspilleren. Du skal vælge en opløsning, som dit TV accepterer. yAfspillerens HDMI OUT jackstik er tilsluttet en DVI-enhed, der ikke
understøtter copyrightbeskyttelse.
TV. yIndstil den opløsning, som dit TV accepterer.
5
Fejlfinding
Afspilning af Blu-ray 3D diske kan ikke vises i 3D.
Lyd
yTilslut afspilleren til dit TV med HDMI-kabel (Type A, højhastigheds
HDMI™-kabel med Ethernet). yTV’et understøtter muligvis ikke “HDMI 3D mandatory format”. yValgmuligheden [3D-status] i menuen [Indstillinger] er indstillet på
[O (Sluk)]. Indstil valgmuligheden på [On (Tænd)].
Symptom Årsag & afhjælpning
Der er ingen lyd, eller lyden er forvrænget.
yEnheden er i scannings-, slowmotion- eller pausestatus. yLyden er lav. yKontroller forbindelsen til højttalerkablet. (side 17)

Kundesupport

Du kan opdatere afspilleren ved brug af den nyeste software for at forbedre betjeningen af produkterne og/ eller nye funktioner. Hvis du ønsker den nyeste software til denne afspiller (hvis der foreligger opdateringer), besøg http://www.lg.com/global/support eller tag kontakt til LG Electronics kundecenter.

Bemærkning om open source-software

For at opnå den tilsvarende kildekode under GPL, LGPL og andre open source-licenser, kan du besøge http://opensource.lge.com. Alle nævnte licensbetingelser, garanti-og copyright er tilgængelige for download med kildekoden.
Tillæg 63

Sådan kontrollerer du TV’et med den medfølgende fjernbetjening

Du kan kontrollere dit TV ved brug af knapperne herunder.
Tryk på Du kan
(TV POWER) Tænde eller slukke for TV’et.
1
AV/INPUT
PR/CH
W/S
VOL +/– Justere lydstyrken på TV’et.
BEMÆRK
,
Afhængig af den tilsluttede enhed kan du muligvis ikke kontrollere TV’et ved brug af nogle af knapperne.
Skift TV ’ets indgangskilde mellem TV og andre indgangskilder.
Scanne op eller ned igennem lagrede kanaler.

Indstilling af fjernbetjening til kontrol af TV

Du kan betjene dit TV med den medfølgende ernbetjening. Hvis dit TV er nævnt i skemaet herunder, så skal du indstille den relevante fabrikantkode.
1. Hold knappen 1 (TV POWER) nede samtidig med at du indtaster fabrikantens kode til dit TV ved brug af talknapperne (se tabellen herunder).
Fabrikant Kodenummer
LG 1(standard), 2
Zenith 1, 3, 4
GoldStar 1, 2
Samsung 6, 7
Sony 8, 9
Hitachi 4
2. Giv slip på knappen 1 (TV POWER) for at afslutte indstillingen.
Afhængigt af dit ernsyn virker nogle eller ingen af tasterne måske ikke på ernsynet, selv efter du har indtastet den korrekte fabrikantkode. Når du udskifter batterierne i ernbetjeningen, vil cierkoden, du har indstillet, måske blive nulstillet til standardindstilling. Indstil den passende cierkode igen.
6

Tillæg

Tillæg64

Opdatering af netværkssoftware

Meddelelse om opdatering af netværk

En gang imellem er der ydeevneforbedringer og/ eller yderligere funktioner eller serviceydelser tilgængelige for enheder, der er forbundet til et bredbåndshjemmenetværk. Hvis der er ny software tilgængelig, og enheden er forbundet med et bredbåndshjemmenetværk, informerer afspilleren dig om opdateringen således.
Valgmulighed 1:
1. Når der tændes for afspilleren, vises opdateringsmenuen på skærmen.
6
Tillæg
2. Tryk på valgmulighed og tryk så på ENTER (b).
[OK] Starter softwareopdateringen.
[Annuller]
for at vælge den ønskede
A/D
De forlader nu opdateringsmenuen og slukker for strømmen.

Opdatering af software

Du kan opdatere afspilleren med den nyeste software for at forbedre betjeningen af produkterne og/eller nye funktioner. Du kan opdatere softwaren, hvis du tilslutter enheden direkte til softwareopdateringsserveren.
BEMÆRK
,
yFør du opdaterer softwaren i afspilleren,
skal du erne alle diske og USB-enheder fra afspilleren.
yFør du opdaterer softwaren i afspilleren, skal
du slukke for den og så tænde for den igen.
yUnder opdatering af software skal du
ikke slukke for afspilleren eller afbryde vekselstrømmen, og du skal heller ikke trykke på nogen som helst knapper.
yHvis du annullerer opdateringen, skal du
slukke for strømmen og så tænde for den igen for at få en stabil ydeevne.
yDenne enhed kan ikke opdateres til en
tidligere softwareversion.
1. Kontroller internetforbindelse og indstillinger (side 24-28).
2. Vælg valgmuligheden [Software] i menuen [Indstillinger] og tryk så på ENTER (b).
3. Vælg valgmuligheden [Opdatere] og tryk på ENTER (b).
Valgmulighed 2:
Hvis softwareopdateringen er tilgængelig fra opdateringsserveren, vises ikonet “Opdatere” nederst i menuen Start. Tryk på den blå (B) knap for at starte opdateringsproceduren.
Afspilleren søger efter den nyeste opdatering.
BEMÆRK
,
yHvis du trykker på ENTER (b) under
opdateringen, så afsluttes processen.
yHvis der ikke er en opdatering tilgængelig,
så vises meddelelsen “No update is found.”. Tryk på ENTER (b) for at gå tilbage til menuen [Menuen Home].
4. Hvis der findes en nyere version, vises meddelelsen “Ønsker du at opdatere?” appears.
5. Vælg [OK] for at begynde opdateringen. (Hvis du vælger [Annuller], afsluttes opdateringen.)
6. Afspilleren begynder at downloade den nyeste opdatering fra serveren. (Afhængig af dit hjemmenetværks kapacitet kan det tage adskillige minutter at downloade (hente)).
7. Når du er færdig med at downloade, vises meddelelsen “Download er udført. Ønsker du at opdatere?”.
8. Vælg [OK] for at begynde opdateringen. (Hvis du vælger [Annuller], afsluttes opdateringen, og den downloadede fil kan ikke anvendes igen. Når du skal opdatere software næste gang, skal softwareopdateringsproceduren startes helt forfra igen.)
FORSIGTIG
>
Sluk ikke for strømmen under opdatering af software.
9. Når opdateringen er afsluttet, vil strømmen automatisk blive slukket i et par sekunder.
10. Tænd igen for strømmen. Systemet fungerer nu med den nye version.
BEMÆRK
,
Funktionen Opdatering af software fungerer muligvis ikke korrekt alt afhængig af internetsystemet. I så fald kan du få den nyeste software fra et autoriseret LG Electronics Service Centre, hvorefter du kan opdatere din afspiller. Se “Kundesupport” på side 62.
Tillæg 65
6
Tillæg
Tillæg66

Om Nero MediaHome 4 Essentials

Nero MediaHome 4 Essentials er software til deling af lm-, musik- og fotoler, der er lagret på computeren til denne afspiller som en DLNA­kompatibel, digital medieserver.
BEMÆRK
,
yNero MediaHome 4 Essentials CD-ROM’en er
designet til PC’ere og bør ikke isættes denne afspiller eller i et hvilket som helst andet produkt end en PC.
yDen medfølgende Nero MediaHome 4
Essentials CD-ROM er en brugerdeneret softwareudgave udelukkende til deling af ler og mapper på denne afspiller.
yDen medfølgende Nero MediaHome
4 Essentials software understøtter ikke følgende funktioner: Transcoding, Remote UI, TV control, Internet services og Apple iTunes.
yDen leverede Nero MediaHome 4 Essentials
software kan hentes på følgende websted: http://www.lg.com/global/support. Find det downloadede link på dette produkts webside.
yI denne brugervejledning beskrives
funktionerne med den engelske udgave
6
Tillæg
af Nero MediaHome 4 Essentials som eksempler. Følg forklaringen, der refererer til de faktiske funktioner i din egen sprogversion.

Systemkrav

Windows PC
yWindows® XP (Service Pack 2 eller nyere),
Windows Vista® (der kræves ingen Service Pack), Windows® 7 (Servicepakke er ikke påkrævet), Windows® XP Media Center Edition 2005 (Service Pack 2 eller nyere), Windows Server® 2003
yWindows Vista® 64-bit udgave (programmet
kører i 32-bit mode)
yWindows® 7 64-bit version (program kører i
32-bit tilstand)
yLedig plads på harddrev: 200 MB plads på
harddrevet til en typisk installation af Nero MediaHome stand-alone
y1.2 GHz Intel® Pentium® III eller AMD Sempron™
2200+ processorer yHukommelse: 256 MB RAM yGrakkort med mindst 32 MB videohukommelse,
minimum opløsning på 800 x 600 pixel og 16-bit
farveindstillinger yWindows® Internet Explorer® 6.0 eller nyere yDirectX® 9.0c revision 30 (august 2006) eller
nyere yNetværksmiljø: 100 Mb Ethernet, WLAN
Macintosh
yMac OS X 10,5 (Leopard) eller 10,6 (Snow
Leopard) yMacintosh computer med en Intel x86 processor yLedig plads på harddrev: 200 MB plads på
harddrevet til en typisk installation af Nero
MediaHome stand-alone yHukommelse: 256 MB RAM
Tillæg 67

Sådan installerer du Nero MediaHome 4 Essentials

Windows
Start computeren og læg CD-ROM’en i computerens CD-ROM drev. En installationsguide fører dig igennem den hurtige og ukomplicerede installationsproces. Sådan installerer du Nero MediaHome 4 Essentials:
1. Luk alle Microsoft Windows programmer og afslut al antivirus-software, der evt. kører.
2. Sæt den medfølgende CD-ROM’en i computerens CD-ROM-drev.
3. Klik på [Nero MediaHome 4 Essentials].
4. Klik på [Run] for at starte installationen.
5.
Klik på [Nero MediaHome 4 Essentials]. Installationen er forberedt, og installationsguiden vises.
6. Klik på knappen [Next] for at få vist skærmbilledet, hvor du skal indtaste serienummeret. Klik på [Next] for at gå til næste trin.
7. Hvis du accepterer alle betingelser, skal du klikke på [I accept the License Conditions] i afkrydsningsfeltet og klikke på [Next]. Uden denne aftale er installation ikke mulig.
8. Klik på [Typical] og klik så på [Next]. Installationsprocessen er begyndt.
9. Hvis du vil deltage i den anonyme indsamling af data, skal du vælge afkrydsningsfeltet og klikke på knappen [Next].
10. Klik på knappen [Exit] for at udføre installationen.
Mac OS X
1. Start computeren og læg CD-ROM’en i computerens CD-ROM drev.
2. Gå ind på CD-ROM drevet og åben folderen med “MediaHome_4_Essentials_MAC”.
3. Dobbeltklik på billedlen “Nero MediaHome. dmg”. Vinduet med Nero MediaHome bliver åbnet.
4. I vinduet med Nero MediaHome skal De trække ikonet med Nero MediaHome enten til folderen med applikationer inde i vinduet eller til enhver anden ønsket placering.
5. De kan nu starte applikationen ved at dobbeltklikke på ikonet for Nero MediaHome i den placering, De har valgt.

Deling af filer og mapper

På computeren skal du dele mappen med lm, musik- og/eller fotoindhold, før du kan afspille dem ved brug af funktionerne.
I dette afsnit beskrives proceduren for, hvordan du vælger delte mapper på computeren.
1. Dobbeltklik på ikonet “Nero MediaHome 4 Essentials”.
2. Klik på ikonet [Network] i venstre side og dener netværksnavnet i feltet [Network name]. Netværksnavnet, du indtaster, huskes af afspilleren.
3. Klik på ikonet [Shares] i venstre side.
4. Klik på fanebladet [Local Folders] på skærmbilledet [Shared].
5. Klik på ikonet [Add] for at åbne vinduet [Browse Folder].
6. Vælg mappen med de ler, du ønsker at dele. Den valgte mappe tilføjes listen med delte mapper.
7. Klik på ikonet [Start Server] for at starte serveren.
BEMÆRK
,
yHvis de delte mapper eller ler ikke vises
på afspilleren, skal du klikke på mappen på fanebladet [Local Folders] og klikke på [Rescan Folder] med knappen [More].
yFor yderligere oplysninger og
softwareværktøj, se www.nero.com.
6
Tillæg
Tillæg68

Liste over områdekoder

Vælg en områdekode fra denne liste.
Område Kode Område Kode Område Kode Område Kode
6
Tillæg
Afghanistan AF Argentina AR Australien AU Østrig AT Belgien BE Bhutan BT Bolivia BO Brasilien BR Cambodia KH Canada CA Chile CL Kina CN Colombia CO Congo CG Costa Rica CR Kroatien HR Den Tjekkiske
Republik CZ Danmark DK Ecuador EC Ægypten EG El Salvador SV Etiopien ET
Fiji FJ Finland FI Frankrig FR Tyskland DE Storbritannien GB Grækenland GR Grønland GL Hong Kong HK Ungarn HU Indien IND Indonesien ID Israel IL Italien IT Jamaica JM Japan JP Kenya KE Kuwait KW Libyen LY Luxembourg LU Malaysia MY Maldiverne MV Mexico MX
Monaco MC Mongoliet MN Marokko MA Nepal NP Holland NL De Nederlandske
Antiller AN New Zealand NZ Nigeria NG Norge NO Oman OM Pakistan PK Panama PA Paraguay PY Philippinerne PH Polen PL Portugal PT Rumænien RO Den Russiske
Føderation RU Saudi-Arabien SA Senegal SN
Singapore SG Slovakiet SK Slovenien SI Sydafrika ZA Sydkorea KR Spanien ES Sri Lanka LK Sverige SE Schweiz CH Taiwan TW Thailand TH Tyrkiet TR Uganda UG Ukraine UA Amerikas Forenede
Stater (USA) US Uruguay UY Uzbekistan UZ Vietnam VN Zimbabwe ZW
Tillæg 69

Liste over sprogkoder

Brug denne liste ved indtastning af dit ønskede sprog for følgende startindstillinger: [Disklyd], [Diskundertekst] og [Diskmenu].
Sprog Kode Sprog Kode Sprog Kode Sprog Kode
Afar 6565 Afrikaans 6570 Albansk 8381 Ameharic 6577 Arabisk 6582 Armensk 7289 Assamesisk 6583 Aymara 6588 Azerbaijansk 6590 Bashkir 6665 Baskisk 6985 Bengali, Bangla 6678 Bhutansk 6890 Bihari 6672 Breton 6682 Bulgarsk 6671 Burmesisk 7789 Hviderussisk 6669 Kinesisk 9072 Kroatisk 7282 Tjekkisk 6783 Dansk 6865 Hollandsk 7876 Engelsk 6978 Esperanto 6979 Estisk 6984 Færøsk 7079 Fiji 7074 Finsk 7073
Fransk 7082 Frisisk 7089 Galisisk 7176 Georgisk 7565 Tysk 6869 Græsk 6976 Grønlandsk 7576 Guaransk 7178 Gujarati 7185 Hausa 7265 Hebræisk 7387 Hindi 7273 Ungarsk 7285 Islandsk 7383 Indonesisk 7378 Interlingua 7365 Irsk 7165 Italiensk 7384 Japansk 7465 Kannada 7578 Kashmirisk 7583 Kazakh 7575 Kirghisisk 7589 Koreansk 7579 Kurdisk 7585 Laotisk 7679 Latinsk 7665 Lettisk 7686 Lingala 7678
Litauisk 7684 Makedonsk 7775 Malagarisk 7771 Malajisk 7783 Malayalam 7776 Maori 7773 Marathi 7782 Moldavisk 7779 Mongolsk 7778 Nauru 7865 Nepalesisk 7869 Norsk 7879 Oriya 7982 Panjabi 8065 Pashto, Pushto 8083 Persisk 7065 Polsk 8076 Portugisisk 8084 Quechua 8185 Rhaeto-Romansk 8277 Rumænsk 8279 Russisk 8285 Samoisk 8377 Sanskrit 8365 Skotsk Gælisk 7168 Serbisk 8382 Serbokroatisk 8372 Shona 8378
Sindhi 8368 Singalesisk 8373 Slovakisk 8375 Slovensk 8376 Spansk 6983 Sudanesisk 8385 Swahili 8387 Svensk 8386 Tagalog 8476 Tajik 8471 Tamilsk 8465 Telugu 8469 Thailandsk 8472 Tonga 8479 Tyrkisk 8482 Turkmensk 8475 Twi 8487 Ukrainsk 8575 Urdu 8582 Uzbekisk 8590 Vietnamesisk 8673 Volapyk 8679 Walisisk 6789 Wolof 8779 Xhosa 8872 Yiddish 7473 Yoruba 8979 Zulu 9085
6
Tillæg
Tillæg70

Varemærker og licenser

Blu-ray Disc™, Blu-ray™, Blu-ray 3D™, BD-Live™, BONUSVIEW™ og logoerne er varemærker tilhørende Blu-ray Disc Association.
“DVD Logo” er et varemærke tilhørende DVD Format/Logo Licensing Corporation.
Fremstillet under licens under patent i USA med patent numrene: 5,956,674; 5,974,380; 6,226,616; 6,487,535; 7,392,195; 7,272,567; 7,333,929; 7,212,872 og andre udstedte og ansøgte patenter i USA og i resten af verden. DTS-HD, symbolet, og DTS-HD og symbolet samtidig er registrerede varemærker, og DTS-HD Master Audio er et varemærke, der tilhører DTS, Inc. Produktet indeholder software. © DTS, Inc. Alle rettigheder beskyttede.
Logoet Wi-Fi CERTIFIED bruger et certiceringsmærke fra Wi-Fi Alliance.
6
Tillæg
Java er et varemærke tilhørende Oracle og/eller dets datterselskaber.
HDMI, HDMI-logoet og High-Denition Multimedia Interface er varemærker eller registrerede varemærker tilhørende HDMI Licensing LLC i De Forenede Stater og andre lande.
Fremstillet under licens af Dolby Laboratories. Dolby og symbolet dobbelt-D er Dolby Laboratories varemærker.
DLNA®, DLNA Logo og DLNA CERTIFIED® er varemærker, servicemærker eller certiceringsmærker tilhørende Digital Living Network Alliance.
Wi-Fi Protected Setup Mark er et varemærke tilhørende Wi-Fi Alliance.
“AVCHD” og “AVCHD” logoet er varemærker tilhørende Panasonic Corporation og Sony Corporation.
“Made for iPod,” “Made for iPhone,” og “Made for iPad” betyder, at der er der ligger en elektronisk nøgle, der er specielt lavet med henblik på at forbinde til iPod, iPhone eller iPad og er blevet tjekket af udvikleren, så de lever op til de standarder, som Apple sætter. Apple er ikke ansvarlig for betjeningen af denne enhed eller for, at den er i overensstemmelse med de sikkerhedsmæssige og forskriftsmæssige standarder. Bemærk, at brug af dette tilbehør sammen med iPod, iPhone eller iPad kan påvirke den trådløse ydeevne.
DivX ®, DivX Certied ® og tilhørende logoer er varemærker tilhørende Rovi Corporation eller dets datterselskaber og bruges under licens.
Bluetooth® trådløs teknologi er et system, der tillader radiokontakt mellem elektroniske en­heder indenfor et maks. område på 10 m.
Der påløber ingen ekstra omkostninger ved tilslutning af individuelle enheder med Blue­tooth® trådløs teknologi. En mobiltelefon kan betjenes med Bluetooth® trådløs teknologi via Cascade, hvis forbindelsen blev oprettet via Bluetooth® trådløs teknologi.
Bluetooth® ordmærke og logoer ejes af Bluetooth® SIG, Inc. og enhver brug af sådanne mærker af LG Electronics er under licens.
Andre varemærker og varenavne tilhører de respektive ejere.
Gracenote®, Gracenote-logoet og -logotypen, samt logoet “Powered by Gracenote” er enten registrerede varemærker eller varemærker tilhørende Gracenote, Inc. i USA og/eller andre lande.
Musikgenkendelsesteknologi og relaterede data stilles til rådighed af Gracenote®.
Slutbrugerlicensaftale for Gracenote®
Dette program eller denne enhed indeholder software fra Gracenote Inc. i Emeryville, Californien (“Gracenote”). Softwaren fra Gracenote (“Gracenote­softwaren”) sætter dette program i stand til at udføre disk- og/eller lidentikation og indhente musikrelaterede oplysninger, inklusive oplysninger om navn, kunstner, spor og titel (“Gracenote­data”) fra onlineservere eller integrerede databaser (kollektivt “Gracenote-servere”) samt at udføre andre funktioner. Du må kun bruge Gracenote­data igennem dette programs eller denne enheds tiltænkte slutbrugerfunktioner.
Du indvilliger i, at du vil benytte Gracenote-
Tillæg 71
data, Gracenote-softwaren og Gracenote­servere udelukkende til din egen personlige ikke­kommericelle brug. Du indvilliger i ikke at tildele, kopiere, overføre eller transmittere Gracenote­softwaren eller nogen Gracenote-data til nogen tredjepart. DU INDVILLIGER I IKKE AT BRUGE ELLER UDNYTTE GRACENOTE-DATA, GRACENOTE­SOFTWAREN ELLER GRACENOTE-SERVERE UNDTAGEN SOM UDTRYKKELIGT TILLADT HERI.
Du accepterer, at din ikke-eksklusive licens til at bruge Gracenote-data, Gracenote-softwaren og Gracenote-servere vil ophøre, hvis du overtræder disse begrænsninger. Hvis din licens ophører, accepterer du at ophøre enhver og al brug af Gracenote-dataene, Gracenote-softwaren og Gracenote-serverne. Gracenote forbeholder sig alle rettigheder i Gracenote-data, Gracenote­softwaren og Gracenote-serverne, inklusive alle ejendomsrettigheder. Gracenote vil under ingen omstændigheder være ansvarlige for nogen betaling til dig for nogen oplysninger, som du giver. Du accepterer, at Gracenote, Inc. kan håndhæve dets rettigheder under denne aftale mod dig direkte i dets eget navn.
Gracenote-servicen benytter en unik identikation til at spore forespørgsler til statistiske formål. Formålet med en vilkårlig tildelt numerisk identikation er at lade Gracenote-servicen tælle forespørgsler uden at vide, hvem du er. Du kan få yderligere oplysninger ved at se websiden for Gracenotes Fortrolighedserklæring for Gracenote­servicen.
Gracenote-softwaren og hvert punkt i Gracenote­data er licenseret til dig “I FORHÅNDENVÆRENDE STAND”. Gracenote giver ingen repræsentationer eller garantier, udtrykkeligt eller underforstået, med hensyn til nøjagtigheden af eventuelle Gracenote­data fra Gracenote-serverne. Gracenote forbeholder sig retten til at slette data fra Gracenote-serverne eller til at ændre datakategorier af enhver årsag, som Gracenote anser for tilstrækkelig. Der gives ingen garanti for, at Gracenote-softwaren eller Gracenote­servere er fejlfri, eller at funktionsdygtigheden af Gracenote-software eller Gracenote-servere vil være uden afbrydelser. Gracenote er ikke forpligtet til at forsyne dig med nye forbedrede eller yderligere datatyper eller kategorier, som Gracenote måtte levere i fremtiden, og er frit stillet til at ophøre dets serviceydelser når som helst.
GRACENOTE FRASKRIVER SIG ALLE GARANTIER UDTRYKKELIGE ELLER UNDERFORSTÅEDE, INKLUSIVE, MEN IKKE BEGRÆNSET TIL DE
6
Tillæg
Tillæg72
UNDERFORSTÅEDE GARANTIER OM SALGBARHED, EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, ADKOMST OG IKKE-KRÆNKELSE. GRACENOTE GARANTERER IKKE DE RESULTATER, SOM OPNÅS GENNEM BRUGEN AF GRACENOTE-SOFTWAREN ELLER NOGEN GRACENOTE-SERVER. GRACENOTE VIL UNDER INGEN OMSTÆNDIGHEDER VÆRE ANSVARLIGE FOR NOGEN FØLGESKADER ELLER TILFÆLDIGE SKADER ELLER FOR NOGEN TABT FORTJENESTE ELLER TABTE INDTÆGTER.
© Gracenote, Inc. 2009
Cinavias Meddelelse
Dette produkt anvender Cinavia-teknologi for at begrænse brugen af uautoriserede kopier af visse kommercielt fremstillede lm og videoer og deres soundtracks. Når der opfanges forbudt brug af en uautoriseret kopi, vil en meddelelse komme frem, og afspilning eller kopiering vil blive afbrudt.
Yderligere oplysninger om Cinavia-teknologien kan ndes på Cinavia Online Consumer Information Center på http://www.cinavia.com. Hvis du ønsker yderligere oplysninger om Cinavia via post, send et postkort med din adresse til: Cinavia Consumer Information Center, P.O. Box 86851, San Diego, CA, 92138, USA.
Dette produkt omfatter proprietær teknologi under licens fra Verance Corporation, og det er beskyttet af det amerikanske patent 7.369.677 og andre amerikanske og verdensomfattende patenter, som er udstedt eller under behandling, såvel som ophavsret og beskyttelse af forretningshemmelighed af visse aspekter ved en sådan teknologi. Cinavia er et varemærke, som tilhører Verance Corporation. Copyright 2004-2010 Verance Corporation. Alle rettigheder forbeholdes af Verance. Reverse engineering eller demontering er forbudt.
6
Tillæg

Lydudgangsspecifika-tioner

Tillæg 73
Jackstik/indstilling
Kilde
Dolby Digital PCM 2ch PCM 5.1ch DTS Dolby Digital
Dolby Digital Plus PCM 2ch PCM 5.1ch DTS Dolby Digital Plus
Dolby TrueHD PCM 2ch PCM 5.1ch DTS Dolby TrueHD
DTS PCM 2ch PCM 5.1ch DTS DTS
DTS-HD PCM 2ch PCM 5.1ch DTS DTS-HD
Linear PCM 2ch PCM 2ch PCM 2ch DTS Linear PCM 2ch Linear PCM 5.1ch PCM 2ch PCM 5.1ch DTS Linear PCM 5.1ch Linear PCM 7.1ch PCM 2ch PCM 5.1ch DTS Linear PCM 7.1ch
*1 Den sekundære og interaktive lyd er muligvis
ikke inkluderet i udgangs-bitstream, hvis valgmuligheden [Digital udgang] er indstillet til [BitStream]. (Undtagen LPCM Codec: udsendes altid med interaktiv og sekundær lyd.)
*2 Denne afspiller vælger automatisk HDMI-
lyden i henhold til dekodningskapaciteten i den tilsluttede HDMI-enhed, selv om valgmuligheden [Digital udgang] er indstillet til [BitStream].
*3 Hvis [Digital udgang] er indstillet til [DTS Re-
Encode], er audioudgangen begrænset til 48 kHz og 5.1 kanaler. Hvis valgmuligheden [Digital udgang] er indstillet til [DTS Re-Encode], udsendes DTS Re-encode lyden på BD-ROM diske, og originallyden udsendes på de andre diske (så som [BitStream]).
PCM Stereo
PCM Multikanal
HDMI OUT
DTS Re-encode *
yAudiosignalet udsendes som
PCM 48 kHz/16 bit ved MP3/WMA, og PCM 44,1 kHz/16 bit ved audio-CD under afspilning.
yMed digital audiotilslutning (HDMI OUT) kan
lyde fra menuknapper i diskmenuen på BD­ROM’er muligvis ikke høres, hvis [Digital udgang] er indstillet til [BitStream].
yHvis lydformatet i den digitale udgang ikke
matcher din modtagers lydformat, så vil modtageren afgive en høj, forvrænget lyd eller slet ingen lyd.
yDer kan kun opnås multikanals digital
surroundlyd via digital tilslutning, hvis din modtager er udstyret med en digital multikanalsdekoder.
yDenne opsætning er ikke tilgængelig i
forbindelse med inputsignalet fra en ekstern enhed.
3
BitStream
*1 *
2
6
Tillæg
Tillæg74

Specifikationer

Generelt
Krav til strømforsyning Der henvises til primære etiket på bagsiden. Strømforbrug Der henvises til primære etiket på bagsiden. Dimensioner (B x H x D) Approx. 430 X 61,5 X 312 mm Nettovægt (ca.) 3,5 kg Driftstemperatur 5 °C til 35 °C (41 °F til 95 °F) Fugtighed ved drift 5 % til 90 %
Indgange/udgange
VIDEO OUT 1.0 V (p-p), 75 Ω, negativ synk, RCA jack x 1 HDMI IN/OUT (video/audio) 19 pin (Typ A, HDMI™ Connector) ANALOG AUDIO IN 2,0 Vrms (1 kHz, 0 dB), 600 Ω, RCA jack-stik (V, H) x 1 DIGITAL IN (OPTICAL) 3 V (p-p), Optisk jack-stik x 1 PORT. IN 0,5 Vrms (3,5 mm stereojackstik)
Tuner
FM Anvendelsesområde 87.5 til 108.0 MHz eller 87.50 til 108.00 MHz
6
Tillæg
Forstærker
Udgangseekt, (RMS), THD 10% Total 1100 W Forside 180 W x 2 Midte 180 W Bagside 180 W x 2 Sub-Woofer 200 W (Passiv)
System
Laser Halvleder laser Bølgelængde 405 nm / 650 nm Signal system Standard PAL/NTSC Farve TV system Frekvensrespons 20 Hz til 18 kHz (48 kHz, 96 kHz, 192 kHz Sampling) Harmonisk forvrængning Mindre end 0,05 % Dynamisk interval Mere end 80 dB LAN port Ethernet jack x 1, 10BASE-T/100BASE-TX
Trådløs LAN (intern antenne)
Bus-strømforsyning: (USB) DC 5 V 0 2,1 A
Højttalere
Forreste højttaler (venstre/højre)
Type 2-vejs 3 højttaler
Impedans Bedømmelse
Indgangseekt 180 W Nettovægt Bagerste højttaler (venstre/højre)
Type 2-vejs 3 højttaler
Impedans Bedømmelse
Indgangseekt 180 W Nettovægt Midterste højttaler
Type 2-vejs 3 højttaler
Impedans Bedømmelse
Indgangseekt 180 W Nettovægt Subwoofer
Type 1-vejs 1 højttaler
Impedans Bedømmelse
Indgangseekt 200 W Nettovægt
4 Ω
4 Ω
4 Ω
3 Ω
Integreret IEEE 802.11 n (2,4 GHz) til trådløst netværk adgang, der er forenelig med 802.11 b / g Wi-Fi-netværk.
Maks. indgangseekt
Net Dimensioner (B x H x D)
Maks. indgangseekt
Net Dimensioner (B x H x D)
Maks. indgangseekt
Net Dimensioner (B x H x D)
Maks. indgangseekt
Net Dimensioner (B x H x D)
360 W
95 x 292 x 75 mm
1,8 kg
360 W
95 x 292 x 75 mm
1,8 kg
360 W
277 x 95 x 75 mm
1,6 kg
400 W
220 x 290 x 280 mm
5,8 kg
Tillæg 75
6
Tillæg
yDesign og specikationer kan ændres uden forudgående varsel.
Tillæg76

Vedligeholdelse

Håndtering af enheden

Når enheden sendes
Gem den originale forsendelseskasse og indpakningsmaterialet. Hvis du har brug for at sende enheden, så pak den ind, som den oprindeligt var indpakket fra fabrikken, for at opnå den bedste beskyttelse.
For at holde de udvendige overader rene
Rengøring af enheden
Brug en blød, tør klud til at rengøre afspilleren med. Hvis overaden er meget snavset, kan du bruge en blød klud, der er fugtet med et mildt opvaskemiddel. Brug ikke stærke midler som f.eks. alkohol, benzin eller fortynder, da disse kan beskadige enhedens overade.
yBrug ikke ygtige væsker som f.eks. insektspray
nær enheden.
yHvis du trykker hårdt under aftørringen, kan det
skade overaden.
yLad ikke gummi- eller plastikprodukter være i
kontakt med enheden i længere tid.
Sådan vedligeholder du enheden
Enheden er en højteknologisk præcisionsenhed.
6
Hvis den optiske pickup linse og diskdrevet er
Tillæg
snavset eller slidt, reduceres billedkvaliteten. For yderligere oplysninger skal du kontakte det nærmeste, autoriserede servicecenter.

Bemærkninger til diske

Håndtering af diske
Rør ikke ved diskens afspilningsside. Hold disken ved kanten, så der ikke kommer ngeraftryk på overaden. Sæt aldrig papir eller tape fast på disken.
Opbevaring af diske
Efter afspilning opbevares disken i omslaget. Udsæt ikke disken for direkte sollys eller andre varmelegemer, og lad den aldrig ligge i en parkeret bil, hvor den er udsat for direkte sollys
Rengøring af diske
Fingeraftryk og støv på disken kan være skyld i ringe billedkvalitet og forvrænget lyd. Før afspilning renses disken med en ren klud. Tør disken af fra midten og ud.
Brug ikke stærke opløsningsmidler såsom alkohol, benzin, fortynder, rensemidler eller anti statisk spray, som er beregnet til rensning af grammofonplader.

Vigtige oplysninger om Network Services

Alle oplysninger, data, dokumenter, kommunikation, downloads, ler, tekst, billeder, fotograer, grak, videoer, webcasts, publikationer, værktøjer, ressourcer, software, kode, programmer, applets, widgets, programmer, produkter og andet indhold (“Indholdet “) og alle tjenester og tilbud (“ Tjenester “) eller stilles til rådighed af eller gennem en tredjemand (hver en” Service Provider “) er alene ansvarlig for Service Provider, fra hvem det stammer fra.
Tilgængeligheden af og adgangen til indhold og tjenester leveres af Service Provider gennem LGE Enhed kan ændres til enhver tid uden forudgående varsel, herunder, men ikke begrænset til en suspension, ernelse eller ophør af alle eller en del af indholdet eller Serviceydelser.
Skulle du have nogen spørgsmål eller problem i relation til indhold eller tjenester, kan du henvise til Service Provider’s hjemmeside for de mest up­to-date information. LGE er hverken ansvarlig eller erstatningspligtig for kundeservice i forbindelse med indhold og tjenester. Ethvert spørgsmål eller anmodning om forkyndelse i forbindelse med indhold eller tjenester bør gøres direkte til de respektive indholds-og tjenesteudbydere.
Bemærk venligst, at LGE ikke er ansvarlig for indhold eller tjenester, som Service Provider eller eventuelle ændringer, ernelse af eller ophør af et sådant indhold eller tjenester, og garanterer ikke garanti udbuddet af eller adgangen til disse indhold eller tjenester.
Tillæg 77
6
Tillæg
Loading...