Ketron X1 User Manual [pl]

KETRON X1

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA.

UWAGA !!!
NIBEZPIECZEŃSTWO PORAŻENIA PRĄDEM
NIE OTWIERAĆ
UWAGA!
ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO PORAŻENIA PRĄDEM
NIE OTWIERAĆ TEJ POKRYWY
Świecąca strzałka wewnątrz trójkąta równoramiennego ostrzega o niebezpieczeństwie, nie odłączonym napięciu, które może spowodować porażenie elektryczne. Wykrzyknik umieszczony w trójkącie równoramiennym informuje o ważnych instrukcjach zawartych w podręczniku użytkownika.
INSTRUKCJE DOTYCZACE ZAGROŻENIA POŻAREM, PORAŻENIA ELEKTRYCZNEGO LUB USZKODZENIA CIAŁA
Ostrzeżenie: aby zmniejszyć ryzyko powstania pożaru lub porażenia elektrycznego nie należy wystawiać tego instrumentu na deszcz lub doprowadzać do jego zawilgocenia.
UZIEMIENIE - urządzenie musi być podłączone do uziemionego gniazda. W przypadku złego funkcjonowania, uziemienie zmniejszy ryzyko porażenia prądem. Do instrumentu jest dołączony uziemiony przewód zasilający i wtyczka, którą należy umieścić w uziemionym gnieździe.
ZAGROŻENIE – Niewłaściwie uziemione połączenia mogą być przyczyną porażenia elektrycznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczne jest sprawdzenie instalacji elektrycznej przez wykwalifikowanego elektryka. Nie wolno modyfikować przewodu zasilającego dołączonego do instrumentu.
INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA I INSTALACJI
OSTRZEŻENIE – Podczas użytkowania sprzętu muzycznego należy przestrzegać
podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których należą:
1. Przed użyciem instrumentu należy uważnie zapoznać się z podręcznikiem użytkowania.
2. Dzieci mogą grać na instrumencie jedynie w obecności osoby dorosłej.
3. Nie należy używać instrumentu w pobliżu źródeł wody, np. umywalki, basenu kąpielowego lub ustawiać do na mokrej powierzchni, itd.
4. Z instrumentu można korzystać po ustawieniu go jedynie na wspornikach zalecanych przez producenta.
5. Nie należy grać na instrumencie przy wysokim ustawieniu głośności przez długi czas: zbyt głośna muzyka może być przyczyną utraty zdrowia u grającego.
6. Instrument powinien być ustawiony w pozycji zapewniającej właściwą wentylację.
7. Instrument powinien być ustawiony z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, grzejniki, itp.
8. Aby podłączyć instrument do sieci należy korzystać wyłącznie z dołączonego do niego przewodu zasilającego. Oznaczenie i dane dotyczące zasilania znajdują się na dole instrumentu.
9. Jeśli instrument nie jest użytkowany przez dłuższy czas, należy odłączyć go z sieci.
10. Nie wolno dopuścić by do wnętrza instrumentu dostała się ciecz lub inne przedmioty.
11. Instrument należy zanieść do serwisu w następujących przypadkach:
a. Gdy nastąpiło uszkodzenie przewodu zasilającego lub wtyczki. b. Gdy do wnętrza instrumentu dostała się ciecz lub inne przedmioty. c. Gdy instrument był wystawiony na działanie promieni słonecznych. d. Gdy instrument nie funkcjonuje właściwie lub zaobserwowano wyraźne obniżenie
jakości brzmienia.
e. Gdy instrument spadł na ziemię lub obudowa została uszkodzona.
12. Nie wolno nigdy dokonywać naprawy instrumentu samodzielnie. Wszelkiego rodzaju naprawy muszą być przeprowadzone przez specjalistów.
INSTRUMENT NALEŻY PRZECHOWYWAĆ W BEZPIECZNYM MIEJSCU
SPOSOBY UNIKNIĘCIA ZAKŁÓCEŃ SPOWODOWANYCH PRZEZ RADIO LUB TELEWIZOR
Instrument działa na częstotliwościach radiowych, dlatego też w przypadku niewłaściwej instalacji, może spowodować zakłócenia w odbiorze radia i telewizji. Mimo że instrument został zaprojektowany w zgodzie z obowiązującymi standardami i z uwzględnieniem zabezpieczeń przed wywoływaniem zakłóceń w pewnych przypadkach może dojść do sytuacji w której wzajemne oddziałowywanie na siebie odbiorników radiowych lub telewizyjnych oraz instrumentu doprowadzi do wzajemnych zakłóceń. Aby sprawdzić, czy instrument wywołuje zakłócenia, należy go wyłączyć i sprawdzić, czy zakłócenia ustąpiły. Następnie należy go włączyć ponownie, sprawdzając jednocześnie, czy pojawiły się ponownie. Po upewnieniu się, że zakłócenia są spowodowane przez instrument, należy zastosować jeden z następujących kroków:
1. Ustawić antenę telewizora lub radioodbiornika w innym kierunku.
2. Zmienić ustawienie instrumentu względem odbiorników.
3. Oddalić instrument od odbiorników.
4. Podłączyć instrument do innego gniazda zasilającego, aby upewnić się, że instrument i odbiornik nie są podłączone do tego samego obwodu prądu.
5. Jeśli to konieczne skontaktować się ze specjalistą.
OSTRZEŻENIA
Po przeczytaniu instrukcji bezpieczeństwa znajdującej się na poprzednich stronach, należy uważnie przeczytać i zastosować się do następujących zaleceń:
2
ZASILANIE
- Przed podłączeniem instrumentu do innego sprzętu (wzmacniacz, mikser, inne instrumenty MIDI, itd.) należy upewnić się, czy wszystkie są wyłączone.
- Przeczytać instrukcje dotyczące zakłóceń pracy radia i telewizora.
-
SPOSÓB CZYSZCZENIA INSTRUMENTU
- Czyszcząc zewnętrzną powierzchnię instrumentu należy stosować jedynie miękką i suchą szmatkę. Nie należy stosować benzyny lub innych rozpuszczalników.
INNE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
- W przypadku używania instrumentu za granicą i wątpliwości dotyczących zasilania, należy skontaktować się ze specjalistą.
- Nie należy poddawać instrumentu silnym drganiom.
- Nie należy zbyt mocno naciskać na klawisze i przyciski.
- Nie wolno ustawiać żadnych przedmiotów na wyświetlaczu. Mogłoby to
spowodować pęknięcie lub uszkodzenie przezroczystego panelu, co utrudniłoby odczytywanie danych.
- Pokrywa instrumentu może się lekko nagrzewać podczas grania. Jest to spowodowane rozchodzeniem się ciepła z wewnętrznych komponentów, co uznawane jest za normalne zjawisko. Niemniej jednak, jeśli to możliwe, instrument powinien być ustawiony w wentylowanym pomieszczeniu.
ZACHOWYWANIE DANYCH
Należy pamiętać, że dane przechowywane w pamięci instrumentu mogą być w każdej chwili usunięte w przypadku jego złego funkcjonowania. Dlatego też radzimy zrobienie kopii zabezpieczających dane podczas różnych faz programowania.
PODŁĄCZENIA/WEJŚCIA-WYJŚCIA .
PANEL TYLNY
Na tylnym panelu znajdują się następujące punkty podłączeń: (od strony lewej)
Speaker off / on: Włącznik głośników wewnętrznych.
Inputs: Istnieją dwa stereofoniczne wejścia audio (Prawe i Lewe/Mono), które mogą służyć
do podłączenia urządzeń, takich jak ekspandery MIDI, odtwarzacz CD, MiniDisc, DAT, itp. Sygnał płynący z tych urządzeń zostanie wzmocniony poprzez to samo stereofoniczne wyjście instrumentu (Lewe/Prawe Wyjście), ale na stałym poziomie, albo niezależnie od ustawienia gałek głośności znajdujących się na instrumencie.
Outputs: Model X1 jest wyposażony w 4 wyjścia audio. Wyjścia Lewe/Mono 1 i Prawe 2 są dwoma głównymi wyjściami stereo i są stosowane do podłączenia instrumentu do zewnętrznego systemu wzmacniania (mikser stereo i wzmacniacz stereo).
3
Ważne jest sprawdzenie, czy basy, tony średnie i wysokie Miksera lub wzmacniacza są ustawione liniowo (centralnie), tak aby nie zmienić naturalnej równowagi w brzmieniu instrumentu. Co więcej, aby zapewnić właściwe brzmienie audio na całym zakresie częstotliwości, nie powodując przesunięć ani w stronę pasma basów ani sopranów ważną sprawą jest jakość kolumn głośnikowych lub monitorów. Model X1 można również podłączyć do zwykłej, domowej wieży stereo. W momencie podłączania potencjometr MASTER powinien być w pozycji minimum. Następnie należy stopniowo zwiększać poziom dźwięku tak aby wzmocnienie nie było zbyt wysokie lub zniekształcone. Wyjścia 3 i 4 są dwoma wyjściami Mono, których można użyć (oprócz dwóch głównych wyjść stereofonicznych) do oddzielnego zewnętrznego wzmocnienia pewnych konkretnych sekcji instrumentu. Aby dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania Wyjść 3 i 4, czytaj w rozdziale OUT ASSIGN.
Footswitch: Jest wielobolcowe gniazdo służące do podłączenia dwóch pedałów FS 6 lub FS 13 (jako opcja). Pedały umożliwiają łatwą kontrolę wielu funkcji instrumentu (np. Fill In, Ending, itp.) bez konieczności odrywania rąk od klawiatury. Lista programowanych funkcji na 2 kontrolkach pedałów znajduje się w rozdziale FOOT SWITCH.
Pedał sustain: Gniazdo dla sterownika pedału Sustain (opcja). Pedał Sustain jest konieczny w celu uzyskania właściwej obsługi brzmień takich jak Piano, E-piano, Harpischord, itd.
Pedał głośności: Gniazdo dla stereofonicznego pedału sterowniki głośności (opcja). Ostrzeżenie: podłączając pedału głośności od instrumentów innych niż zalecane do stosowania z X1, można spowodować zakłócenia w pracy instrumentu, np. niewłaściwe ustawienie głośności lub, jeszcze gorzej, niebezpieczne krótkie spięcia.
Midi: Model X1 jest wyposażony w 4 gniazda midi:
Midi in 1 (GM): Wejście to służy do podłączenia komputera lub innych instrumentów
z przekazem w Standardzie General Midi (sekwencery, keyboardy, itp.). Jeśli używane jest tylko wejście Midi In, nie działają przyciski panelu sterującego i klawiatura.
Midi in 2 (Klawiatura): Zastosowanie wejścia Midi In 2 jest konieczne, gdy X1 ma być podłączony do klawiatur Master, innych klawiatur, akordeonów Midi, fortepianów cyfrowych, itp. W tym przypadku instrument jest sterowany z klawiatury zewnętrznej i zachowuje się dokładnie jak moduł Midi.
Midi Out: Główne wyjście Midi na klawiaturze. Konieczne przy transferze danych do zewnętrznego urządzenia Midi.
Midi Thru: Jest to kopia Midi In 1 (GM), która może służyć do podłączenia jednego lub więcej modułów ekspanderów tworząc serię z X1. Gniazdo Thru działa wyłącznie w połączeniu z gniazdem Midi In 1 (GM) i z tego powodu nie działa w połączeniu z gniazdem Midi In 2 (Klawiatura).
Interfejs komputerowy: Wykorzystując gniazdo interfejsu komputera X1 może komunikować się z komputerami pozbawionymi interfejsu MIDI (PC lub MacIntosh). Można to wykorzystać, np. do otrzymywania/przekazywania informacji dotyczącej utworów lub różnego rodzaju sekwencji muzycznych. Do wykonania połączenia potrzebny jest specjalny
4
przewód (opcja – dostępna na zamówienie), inny dla komputera PC, a inny dla komputera MacIntosh.
PANEL PRZEDNI
Panel przedni modelu X1 jest wyposażony w następujące punkty podłączeń:
Słuchawki: Gniazdo dla słuchawek stereo. Aby nie stracić na jakości dźwięku z instrumentu, szczególnie chodzi tu o najwyższe i najniższe częstotliwości, zalecamy stosowanie słuchawek HI-FI wysokiej jakości. Głośność dźwięku może być ustawiona w słuchawkach bezpośrednio głównym potencjometrem. Po podłączeniu słuchawek wewnętrzne głośniki instrumentu zostają odłączone.
Micro Input: Wejście stereo dla mikrofonu z ustawieniem czułości. Do gniazda Micro można podłączyć dwa mikrofony dzięki właściwej wtyczce (która będzie działać w trybie Mono). Jeśli klawiatura jest również wyposażona w zestaw Vocalist (opcja), to jeden lub dwa mikrofony mogą sterować efektem harmonizera, podczas gdy pozostałe mogą działać normalnie, bez zakłócania funkcji Vocalist. Wejście Micro może również służyć do podłączenia innych instrumentów, takich jak gitara elektryczna, inna klawiatura, itp. W tym przypadku należy upewnić się, że ustawienie Gain zostało wykonane prawidłowo. Aby dowiedzieć się o wszystkich funkcjach mikrofonu czytaj część MICRO w rozdziale EFFECTS.
Uwaga
Poziom sygnału z mikrofonu może różnić się w zależności od jego typu. Ustawiaj sterownik Gain na zero, za każdym razem gdy podłączasz lub odłączasz mikrofon w celu uniknięcia niepożądanych dźwięków. Jeśli mikrofon jest ustawiony zbyt blisko głośników wewnętrznych (lub zewnętrznych w przypadku wzmocnienia zewnętrznego), to może wystąpić sprzężenie. Należy wtedy zmienić ustawienie mikrofonu a w razie potrzeby zmniejszyć poziom wzmocnienia lub czułość Gain mikrofonu. Amplification: Instrument jest wyposażony w wewnętrzny system wzmocnienia o mocy 2 x 25 W RMS, oraz dwóch ośmiocalowych głośników niskotonowych i dwóch tweeterów.
BRZMIENIA / VOICES .
Cały system podstawowych brzmień zawartych w modelu X1 jest podzielony na różne Banki według poniższego schematu:
BANK BARW 1 / 2 256 Barw (128 w 2 Bankach) BANK RAM 112 Barw + 8 Zestawów perkusji + Grooves BANK CARD 112 Barw + 8 Zestawów perkusji + Grooves BANK BARW USER 2 16 Cyfrowych skal + Sample + Pliki Wave
Co więcej, dostępne są jeszcze inne Banki Dźwięków z możliwością sterowania, łączenia i modyfikowania standardowych brzmień znajdujących się na powyższej liście:
2nd VOICE Połączenie Banku Barw 1 i 2, Users i Drawbars 1 TOUCH 48 rozdzielonych na Bank 1 i 2 PROGRAMS 128 BARWY USER 128
5

BANKI BRZMIEŃ

Instrument Ketron X1 posiada dwa banki brzmień. Bank wybiera się klawiszem 1 / 2*. Gdy świeci się dioda LED, używany jest Bank 2, podczas gdy korzystanie z Banku 1 sygnalizuje wyłączona dioda LED. Brzmienia z Banku 1 są pogrupowane w 16 rodzin dokładnie w zgodzie ze Standardem General Midi. Brzmienia z Banku 2 zostały podzielone tak by było ich po 8 w każdej grupie, z dowolną możliwością zastosowania, tak aby jak najlepiej wykorzystać możliwości brzmieniowe instrumentu. Aby wybrać brzmienie, należy przycisnąć przycisk danej rodziny (brzmień), następnie stosując 8 klawiszy od A do H, zaznaczyć pożądane brzmienie. Wybrane brzmienie pojawia się w górnym prawym rogu wyświetlacza. Umieszczony z boku numer (55 na rysunku) odnosi się do głośności uzyskanej prawą ręką, podczas gdy mniejszy napis pod brzmieniem (na rysunku Violas) odnosi się do drugiej zastosowanej barwy. (Zob. Druga Barwa, poniżej). Pełna lista brzmień z Banku 1 i 2 znajduje się na końcu tej instrukcji.

DRUGA BARWA

Do każdego z 256 standardowych brzmień modelu X1 (dotyczy to również Brzmień User i Drawbars) dobrano drugie brzmienie, które potrzebne jest do szybkiego nadania dodatkowego akcentu linii melodycznej bez potrzeby programowania podobnej kombinacji wewnątrz programu. Aby uzyskać drugie brzmienie wystarczy jedynie nacisnąć klawisz 2nd Voice. Drugie brzmienie wybrane wcześniej przez producenta może być zmodyfikowane poprzez dokonanie zmiany brzmienia, głośności i transposera, tak jak to opisano poniżej.
Edycja drugiego brzmienia. Sposób modyfikacji drugiego brzmienia:
1. Nacisnąć przycisk Edit obok 2
nd
Voice. Na wyświetlaczu pojawi się czarna strzałka wraz z
literą T: --- 45 obok 2nd Voice. T oznacza Transposer, a 45 wielkość drugiej barwy.
2. Zaznaczyć nowe brzmienie z dwu dostępnych banków.
3. Aby ustawić Transposer skorzystaj z 2 przycisków Cursor / Transposer < >. Możliwa jest transpozycja +/- 12 półtonów. Pozycja --- oznacza normalne ustawienie.
4. Użyj 2 przycisków Value w celu zmodyfikowania głośności.
Aby zachować drugie brzmienia po modyfikacji w pamięci wewnętrznej:
5. Naciśnij SAVE/ENTER i wybierz drugie brzmienie. Następnie naciśnij klawisz Save (F10), by potwierdzić. Naciskając przycisk 2nd Voice i przycisk Edit jednocześnie, potwierdzone zostaje uaktywnienie funkcji 2nd Voice (funkcja oznaczona gwiazdką), która nie zmieni się, nawet jeśli będą modyfikowane dźwięki różnych instrumentów. W ten sposób zapisujemy wszystkie drugie brzmienia zachowane w instrumencie, a mianowicie te odnoszące się zarówno do Banku 1, jak i 2, a także te odnoszące się do User Voices. Funkcja DEFAULT służy do przywrócenia oryginalnych drugich brzmień producenta. By ponownie załadować poprzednie, należy po prostu nacisnąć SAVE/ENTER, zaznaczyć drugie brzmienia i nacisnąć DEFAULT, aby potwierdzić. Ostrzeżenie: Jeśli nie przeprowadzi się omówionego wcześniej zapisania brzmień, nowe drugie brzmienia zapisane zostaną utracone po wyłączeniu instrumentu. Z tego powodu warto często zapisywać dane podczas długotrwałej fazy edycji.
6

1 TOUCH VOICE

W skład sekcji 1 Touch wchodzi 48 brzmień (24 w Banku 1 i 24 w Banku 2) wybranych z 256 standardowych brzmień, z brzmień użytkownika (Users Voices) oraz z programów. Dzięki tej funkcji użytkownik ma możliwość wyboru pożądanego brzmienia po naciśnięciu tylko jednego przycisku, a nie dwóch lub trzech, jak to zwykle bywa przy zmianie dźwięku w obrębie standardu GM. Dodatkowo funkcja ta umożliwia użytkownikowi zgrupowanie 48 jego ulubionych brzmień, po 24 na każdy Bank, na dwu oddzielnych listach, które wyraźnie przedstawia wyświetlacz: (Powyższy rysunek dokładnie to pokazuje)
Aby zaznaczyć barwy 1 Touch należy:
1. nacisnąć przycisk 1 Touch. Na wyświetlaczu pojawi się lista brzmień 1 Touch. (Aby powrócić do głównego wyświetlacza należy nacisnąć Exit).
2. Nacisnąć przycisk Bank 1 /2, aby zaznaczyć właściwy Bank.
3. Zaznaczyć jedną pozycję z listy 1 Touch w Banku brzmień, naciskając przycisk o
wybranym numerze od 1 do 24.
Wyboru Banku 1 Touch dokonujemy przyciskiem Bank ½* lub Page < >. Lista 48 brzmień 1 Touch zachowana jest w pamięci instrumentu, a użytkownik może ją dowolnie modyfikować według swych potrzeb.
Aby zmodyfikować listę 1 Touch należy:
1. Nacisnąć przycisk Save/Enter i zaznaczyć listę 1 Touch.
2. Uaktywnić funkcję Edit.
3. Przyciskami < > zaznaczyć numer pozycji, a następnie zaznaczyć brzmienie, np. z Banku 1 / 2, albo brzmienie użytkownika, albo z programu.
4. Gdy lista jest kompletna, powtórnie nacisnąć przycisk Save/Enter, aby ją zapisać w pamięci i potwierdzić przyciskiem Save (F10).

USER VOICES / BRZMIENIA UŻYTKOWNIKA .

Sekcja User Voices umożliwia użytkownikowi modyfikowanie i dostosowywanie brzmień instrumentu X1, tak by udoskonalić program edycji. 128 brzmień użytkownika jest podzielonych na rodziny, podobnie jak w przypadku brzmień standardowych i umieszczonych w Banku 1 (Bank 2, jak się przekonamy jest przypisany do Drawbars, Sampli i Plików Wave).
Aby zaprogramować brzmienie użytkownika należy:
1. zaznaczyć modyfikowane brzmienie. Może to być brzmienie umieszczone przez producenta lub standardowe brzmienie wybrane z 256 barw znajdujących się w 2 Bankach (w drugim przypadku klawisz User musi być wyłączony).
7
2. Nacisnąć przycisk Edit Voice (F7). Na wyświetlaczu pojawi, co następuje:
Do funkcji edycji dźwięku należą regulatory ADSR (Attack, Decay, Sustain, Release, Level, Resonance, Cut Off), efekty (Effects), regulatory z Aftertouch i Wheel, LFO i regulator dynamiki. Przyciskami Page < > uzyskujemy dostęp do 4 stron edycji barw (Edit Voice).
ADSR / FILTER – regulatory ADSR wybieramy przyciskami F1 – F5. Krzywa ADSR jest widoczna na środku wyświetlacza. Naciskając przyciski F6 i F7 wybieramy 2 regulatory Filtra (Filter), Rezonansu (Resonance) i Odcięcia (Cut Off). Przyciskami Value < > modyfikujemy wartość każdej części.
EDIT VOICE EFFECTS / EDYCJA EFEKTÓW BRZMIEŃ – Jeśli chodzi o Efekty, to używając przycisków Value < > można dokonać wyboru różnych kombinacji efektów ustawionych przez producenta, a za pomocą przycisków < > dokonujemy przeglądu zawartości Efektów lub kombinacji Efektów przeznaczonych do edycji. Aby lepiej zrozumieć możliwości zawarte w sekcji Effects modelu X1 i w celu zapoznania się z listą wszystkich dostępnych Efektów polecamy uwadze Czytelnika rozdział Efekty. Po dokonaniu kursorem wyboru konkretnego efektu przeznaczonego do edycji przyciskami Value przeglądamy wszystkie wersje efektów, w tym również te znajdujące się w User Voice. Następnie, stosując ponownie przyciski < > uzyskujemy dostęp do umieszczonych niżej boksów, gdzie znajdują się ustawienia głośności różnych wybranych efektów: wartość głośności można modyfikować przyciskami Value < >.

EDIT VOICE AFTERTOUCH – WHEEL

Ta część sekcji Edit umożliwia użytkownikowi przypisanie niektórych funkcji, którymi można sterować za pomocą funkji Aftertouch na klawiaturze, albo modulatorem barwy dźwięku, albo i jednym i drugim, do User Voice. Przyciskami < > przeglądamy wszystkie opcje przewidziane dla Aftertouch i modulatora. Przyciskami Value < > wybieramy włączanie lub wyłączanie On/Off. Cut Off: steruje otwieraniem i zamykaniem filtra. LFO Częstotliwość (Pitch), Amplituda i Filtr: klawisze te uaktywniają modulację Oscylatora (Vibrato), Amplitudy (Tremolo) lub Filtra. Głośność: sterowanie głośnością za pomocą Aftertouch. Wha Wha: Efekt Wha Wha przypisany do modulatora barwy dźwięku. Slide: ten specjalny efekt wpływa na ustawienie dźwięku, tworząc coś w rodzaju zamknięcia wysokości dźwięku, za każdym razem, gdy mocno wciśnięty jest klawisz. Jest to bardzo przydatne, gdy podczas gry wykonujemy symulację wejścia typowego dźwięku instrumentów dętych. Wejście (Attack): dzięki temu parametrowi wszystkie efekty sterowane Aftertouch rozpoczynają się z niewielkim i stopniowanym opóźnieniem. Właściwie stosowana, funkcja ta dodaje liniom melodycznym imponującej wyrazistości.
8

EDIT VOICE LFO – VELOCITY

Sekcja ta steruje parametrami dotyczącymi LFO i dynamiki w User Voice. Przyciskami < > wybieramy boks, a przyciskami Value < > modyfikujemy wartość. LFO 1 (Dco) Rate, Depth, Delay: szybkość Vibrato, intensywność i sterowanie opóźnieniem. LFO 2 (Dcf, Dca) Rate, Depth, Delay: szybkość, intensywność, sterowanie opóźnieniem stosowane w modulacji Filtru i Amplitudy. VELOCITY OFFSET: parametr ten steruje spadkiem i dynamiką krzywej kontrolowanej w Amplitudzie. Standardowemu ustawieniu dźwięku wewnętrznego odpowiada wartość 64. VELOCITY FILTER: steruje otwieraniem Filtra zgodnie z dynamiką klawiszy. Warunek standardowy jest osiągnięty dzięki wartości 64, przy niższych wartościach osiąga się gorszy dźwięk, nawet grając z wysoka dynamiką.
Aby zapisać w pamięci User Voice
zmodyfikowane wcześniej brzmienie należy:
1. nacisnąć Save/Enter.
2. Po prawej górnej stronie „Save Voice” pojawi się oryginalna nazwa dźwięku użytkownika. Poniżej pojawią się obecny numer i nazwa miejsca. W celu zmiany numeru miejsca nowego dźwięku użytkownika należy po prostu ustawić numer wybierając go przyciskami Banku dźwięków (1 – 128).
3. istnieje również możliwość nazwania nowej barwy użytkownika. W tym celu należy
klawiszami od C2 do F5 (lub przyciskami wartości < >) wprowadzić litery, przesuwając sektor przyciskami< >. Maksymalnie dopuszcza się stosowanie 12 liter. Ostatni symbol (F5) kasuje litery od punktu ustawienia kursora.
4. Po właściwym wpisaniu nazwy należy nacisnąć Save, by to potwierdzić. Zapisany User Vocie pozostaje przechowany w pamięci, nawet po wyłączeniu instrumentu. Aby zapisać 128 dźwięków użytkownika na dysku czytaj rozdział DYSK.
DRAWBARS .
Sekcja cyfrowych Drawbars znajduje się w pierwszych 16 miejscach User Vocie w Banku 2. Aby uzyskać dostęp do tej sekcji należy:
1. nacisnąć przycisk User Voice
2. zaznaczyć Bank 2 (przycisk Bank 1 / 2 świeci się).
3. Nacisnąć przycisk funkcji Edit Voice (F7). Drawbars nie są wybierane z rodzin, jak w przypadku standardowych brzmień GM, ale po prostu w miarę zwiększania się numerów 1 – 16 nad przyciskami. Oprócz wielu dźwięków organowych zapisanych w pamięci instrumentu, sekcja Drawbars umożliwia użytkownikowi programowanie wielu innych kombinacji brzmień organowych naśladując typowy system organów elektromagnetycznych, albo za pomocą harmonicznych drawbars lub Drawbars.
9
Click: typowy dźwięku w wejściu organów elektromagnetycznych. Wartość jest modyfikowana przyciskami Value < >. (Uwaga: Click znajdujący się w efekcie Drawbar nie jest zapisany w pamięci Programu, ale może być dodany jako oddzielna pozycja z późniejszą datą: Zmiana Programu 91 / Prg. Change 91 Bank 2) Sustain: Efekt Sustain, typowy dla organów elektrycznych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wartość można zmieniać klawiszami Value < >. Percussion: perkusja jest fundamentalną charakterystyką dźwięku organów jazzowych i rockowych. 2 perkusje 4’ i 2 2/3’ są zmieniane po sukcesywnym naciskaniu klawisza (F6). Siła dźwięku jest modyfikowana klawiszami Value < >. Effects: naciskając klawisz F7 uzyskujemy dostęp do efektów Drawbars, do których należą Chorus i Vibrato. Vibrato można stosować z Oscylatorem (Dco), Amplitudą (Dca) lub Filtrem (Dcf) stosując sterowanie szybkością (Rate). Aby zaznaczyć pożądany efekt należy stosować klawisze < >, a do modyfikacji sumy należy stosować klawisze Value + / - . Aby powrócić do wyświetlacza Drawbar należy ponownie nacisnąć klawisz F7. Drawbars: Dostępnych jest 8 Regulatorów: 16’, 5 1/3’, 8’, 4’, 2 2/3’, 2’, 1 3/5’, 1’.pierwszymi sześcioma Regulatorami można sterować za pomocą pierwszych sześciu par klawiszy Volume umieszczonych po lewej stronie panelu (16’ – 2’); pozostałe dwa Drawbars (1 3/5’ – 1’) są sterowane dwoma klawiszami Page < > i Cursor < >. Zakres siły dźwięku każdego Regulatora jest wyszczególniony na skali liczbowej od 0 do 8 (faktyczna ilość kroków kontrolnych wynosi 32). Poziom Regulatora zostaje wyzerowany po naciśnięciu dwu klawiszy jednocześnie.
Aby zapisać w pamięci kombinację Regulatorów należy:
1. Nacisnąć Save/Enter
2. Jeśli nazwa nie będzie modyfikowana wystarczy nacisnąć Save, by to potwierdzić. Aby zmodyfikować nazwę należy wpisać litery używając klawiszy od C2 do F5 i przesunąć sektor klawiszem kursora < >. Następnie naciskamy Save, by potwierdzić wprowadzoną zmianę.
3. Klawisz Default przywraca oryginalne kombinacje wprowadzone przez producenta. Funkcja Undo (Cofnij) zapisuje w pamięci jedynie ostatnią kombinację zapisaną w tym miejscu.
PROGRAM .
Sekcja Program, to potężne pole edycji dla dźwięków w modelu X1. Umożliwia tworzenie kombinacji do 4 dźwięków jednocześnie, z możliwością modyfikowania funkcji Voice, Volume, Octave, Tuning, Pan/Pot, Effects, Keyboard spit, Sustain, a także włączanie Portamento i Velocity dla każdej z nich. Ponadto, umożliwia również użytkownikowi tworzenie specjalnych efektów, takich jak Duet i Trio. Dzięki właściwemu stosowaniu programów użytkownik może rozszerzyć i dostosować system dźwięków modelu X1 do własnych potrzeb.
10
Aby zapisać program w pamięci należy:
1. nacisnąć przycisk Program.
2. Nacisnąć przycisk funkcji Edit Program (F8). Uzyskujemy dostęp na stronę No 1:
Na wyświetlaczu pokazana jest pierwsza strona programu edycji wyposażonego w następujące funkcje: Voices: Powtórne naciśnięcie przycisków funkcyjnych F1 lub F6 powoduje wybór barwy. Aby zmodyfikować barwę wystarczy zaznaczyć ją w normalny sposób używając w tym celu klawiszy Voice Bank. Volume: Aby uzyskać dostęp do 4 ustawień siły dźwięku należy powtórnie nacisnąć przycisk F2 lub F7. Wartość siły dźwięku jest modyfikowana za pomocą przycisków Value < >. Jeśli dwa przyciski Value są wciśnięte jednocześnie, to siła dźwięku zostaje wyzerowana. Shift: Sterownik Shift zmienia ustawienie dźwięku (Voice) na półton (Semitone), z całkowitym zakresem +/- 63 półtonów. Powtórne naciśnięcie przycisków F3 lub F8 powoduje wyszukanie dźwięku; przyciskami Value < > ustawia się wartość. Tune: Sterownik właściwego ustawienia z maksymalnym zakresem +/- 63 kroków odpowiada +/- jednemu półtonowi. Dźwięk zostaje wybrany za pomocą przycisku F4 lub F9, a wartość jest zmodyfikowana za pomocą przycisków Value < >. Pan: Pan/Pot steruje miejscem, jakie zajmuje dźwięk w stereofonicznej panoramie przy amplitudzie 64 kroków w lewo i 64 kroków w prawo. Wartość 0 odnosi się do pozycji środkowej. Dźwięk wybiera się przyciskami F5 lub F 10. Wartością steruje się przyciskami Value < >. Przyciskiem Page < > przechodzi się na drugą stronę programu dotyczącego efektów. Effect: Grupa efektów zostaje wyświetlona na górnej linii. Te grupy to kombinacje przygotowanych wcześniej efektów pozwalających na jednoczesne funkcjonowanie kilku efektów. Każdy program może działać wyłącznie z jedną grupą efektów. Przyciskami < > można dokonać przeglądu 5 dostępnych grup:
- Chorus/Distorsor/Delay
- Distorsos > Chorus/Chorus
- Delay > Chorus/Chorus
- Distorsor > Delay/Chorus/Delay
- Distorsor > Delay > Chorus/Delay > Chorus/Chorus
Dla każdego dźwięku można uaktywnić jeden z efektów lub jedną z kombinacji efektów zawartych między kreskami. Voices: Na tym wyświetlaczu można również dokonać wyboru dźwięków z 4 programowanych dźwięków. Reverb.: Kontroluje ilość pogłosów dla każdego dźwięku. Przyciskami F2 lub F7 można zaznaczyć dźwięk a przyciskami Value +/- ustawić wartość. Effect: Parametr ten umożliwia wybór efektu lub kombinacji efektów dla danego dźwięku. Przyciskami F3 lub F8 wybieramy dźwięk a przyciskami Value ustawiamy rodzaj efektu. Amount: Sterownik sumy efektów. Przyciskami F4 lub F9 wybieramy dźwięk, a przyciskami Value modyfikujemy wartość. Jednoczesne naciśnięcie dwu przycisków spowoduje wyzerowanie wartości. Delay – Chorus: Parametry te umożliwiają indywidualną kontrolę poziomu Chorus i Delay, jeśli dwa lub trzy efekty nakładają się na siebie. Przycisk F5 lub F10 służy do wyboru 4 dźwięków zarówno dla Chorus jak i dla Delay. Przyciski Value służą do kontroli sumy.
Aby przejść na stronę No 3 programu edycji dotyczącą funkcji Range, Velocity, Sustain, Portamento, Duet i Trio naciskamy klawisz Page < >.
11
Voices: Przycisk F1 lub F6 służy do wybierania brzmienia, które ma być zmienione. Range: Parametr ten ogranicza sekcje klawiatury, w obrębie której dźwięk może
funkcjonować. Dla każdego dźwięku przewidziano dwie sekcje, jedną dla najniższej nuty, drugą dla najwyższej. Do wybrania sektora służą przyciski F2 lub F7. Wartość najniższej i najwyższej nuty dla każdego dźwięku zostaje ustawiona poprzez zagranie tych nut na klawiaturze od C1 do C6 (albo za pomocą przycisków Value < >). Naciskając jednocześnie dwa przyciski Value < > w obu sektorach pojawia się OFF. Kiedy brzmienie znajduje się w trybie off, oznacza to że gra się go na całej klawiaturze, ale w momencie gdy uaktywnia się podział klawiatury, a Aranż znajduje się po lewej stronie, będzie się go grało jedynie w części melodycznej. Jest to najczęściej stosowany tryb, ale istnieje również możliwość przypisania części programu lewej stronie a pozostałej części Song. Aby osiągnąć tę drugą możliwość wystarczy ustawić Range z wartością np. C1-C3 na brzmienie, które ma być przypisane stronie lewej. W tym przypadku, nawet po uaktywnieniu podziału klawiatury na C3, brzmienia te pozostaną aktywne po lewej stronie lub w Aranżu. Funkcja ta okazuje się być szczególnie przydatna do uwydatnienia dźwięków z backgroundu Aranżera w uzupełnieniu do dwu niższych, albo do przeniesienia lewej strony programu w prawdziwych organach manualnych, jeśli model X1 ma zostać skonfigurowany jako organy poprzez podłączenie pedałem MIDI. Velocity Switch: Parametr umożliwiający sterowanie funkcjonowaniem programowanych dźwięków zgodnie z dynamiką klawiatury. Przycisk F3 lub F8 służy do wyboru dźwięku. Aby zaznaczyć tryb operacyjny Velocity należy nacisnąć przyciski Value < >:
Normal: Normalna dynamika dźwięku. Low: Przy niskim ustawieniu dźwięk jest grany z dynamiczną amplitudą wynoszącą od
minimum do wartości progowej. Threshold: Zawiera dynamiczny próg, poniżej lub powyżej którego dany dźwięk nie będzie już grany. Przy niskim ustawieniu progu o wartości 64, dźwięk będzie grany od minimum do wartości dynamicznej wynoszącej 64. Przycisk F10 służy do wybrania funkcji a przyciski Value < > do wyszukania wartości progowej. High: Przy wysokim ustawieniu dźwięk będzie grany tylko wtedy gdy wartość progowa nie przekracza maksymalnej wartości dynamicznej. (127). Funkcja Velocity Switch może być stosowana do tworzenia programów, które posiadają silne rozróżnienie pomiędzy dźwiękami o miękkiej dynamice a maksymalnej dynamice. Sustain – Portamento: Parametr ten umożliwia funkcjonowanie efektów pedału Sustain (opcja) i Portamento na pojedynczych dźwiękach (jeśli wciśnięty jest przycisk Portamento). Przycisk F4 lub F9 służy do wybrania brzmienia, a przyciski Value < > do potwierdzenia wybranego efektu. Duet – Trio: Kilkakrotne naciśnięcie przycisku F5 umożliwia dostęp do dwóch funkcji. Efekt zostaje wycięty w ustawieniu OFF. W ustawieniu Duet, dźwięk No 1 z programu będzie grany wyłącznie na najwyższej nucie, dźwięk No 2, na najniższej. PRZYKŁAD: w duecie z klarnetem jako brzmieniem 1 i trąbką jako brzmieniem 2, gdy grane są dwie nuty, klarnet będzie zawsze grany na najwyższej nucie, a trąbka na najniższej. Trio pracuje na tej samej zasadzie, co duet, z tym wyjątkiem, że trzeci dodany dźwięk (Dźwięk no
3) jest grany na najwyższej nucie ze wszystkich.
Odrobina praktyki i właściwa fraza muzyczne wystarczą, by efekt duetu i tria umożliwił użytkownikowi uzyskanie bardzo interesujących wyników przy graniu muzyki ludowej, marszowej i zespołowej.
12
Aby zapisać program w pamięci po zakończeniu fazy edycji należy:
1. Nacisnąć Save/Enter.
2. Istnieje możliwość przypisania programowi nowego miejsca wybierając je ze 128 dostępnych.
3. Program może także uzyskać nową nazwę: litery wprowadza się używając przycisków od C2 do F5, a podział sylaby następuje po użyciu przycisku kursora < >.
4. Jeśli poprzednia nazwa zostaje zachowana, wystarczy jedynie zapisać ja w pamięci naciskając przycisk F10 (Save).
5. Jeśli wystąpił błąd, warunki ustawienia programu poprzedzające ostatnio dokonane modyfikacje mogą być przywrócone przed zapisaniem naciskając przycisk Cofnij (F4) (Undo).
Uwaga: Po wyjściu z menu programu edycji bez uprzedniego dokonania zapisu nowego programu, nowe ustawienia zostaną utracone. Aby dowiedzieć się więcej o zapisywaniu danych na dysku, czytaj rozdział DYSK.

BANK DŹWIĘKÓW / KARTA RAM .

System dźwięków modelu X1 może być rozszerzony i stale uaktualniany dzięki nowym bankom dźwięków, które można załadować do pamięci RAM lub KARTY. Pamięć RAM standardowo składa się z 16 megabitowego Simmu znajdującego się wewnątrz instrumentu, podczas gdy KARTA to zewnętrzna ośmiobitowa karta Flash, którą można połączyć bezpośrednio do instrumentu korzystając z właściwego slotu umieszczonego z przodu klawiatury.
BANK DŹWIĘKÓW Bank dźwięków tworzy osiem dyskietek w 8 megabitowej obudowie, albo 16 dyskietek w 16 megabitowej obudowie. Na każdej dyskietce znajduje się pojedynczy plik dźwiękowy oznaczony rosnącym numerem: plik na dyskietce 1 będzie nosił nazwę Sound_1.Snd.
Zalecane jest skopiowanie plików na twardy dysk, a następnie ładowanie ich pojedynczo na kartę Simm lub Flash.

Sposób kopiowania Banku Dźwięków na twardy dysk

1 – Włożyć dyskietkę zawierającą pierwszy plik banku dźwięków (rosnące numery dyskietek są wydrukowane na zewnętrznej etykiecie). 2 – Nacisnąć klawisz Disk. 3 – Zaznaczyć folder, do którego mają być skopiowane pliki używając klawiszy od 0 do 9. 4 – Odczytać zawartość dyskietki naciskając klawisz Page < >. 5 – Nacisnąć klawisz F4 (Kopiuj). 6 – Nacisnąć klawisz F10 (Wykonaj), by potwierdzić operację. Opisaną procedurę należy powtórzyć dla wszystkich dyskietek tworzących bank dźwięków. Początkowy transfer plików banku dźwięków z dyskietki na twardy dysk wymaga pewnej ilości czasu. Następujące po nim ładowanie z twardego dysku na kartę Simm będzie trwało już znacznie krócej (około 1 min. i 20 sekund w przypadku banku 8 megabitowego).

Sposób ładowania karty Simm lub Flash z twardego dysku

1 – Nacisnąć klawisz Disk. 2 – Jeśli dyskietka jest przygotowana, nacisnąć klawisz Page < >, by przygotować twardy dysk.
13
3 – Zaznaczyć Folder, na którym znajdują się pliki banku dźwięków używając klawiszy od 0 do 9. 4 – Klawiszami Value +/- zaznaczyć losowo plik.
Na tym etapie, jeśli chcemy załadować Simm musimy: 1 – Wyjąć kartę Simm, jeśli jest włożona do właściwego slotu. 2 – Nacisnąć klawisz ładowania F2. 3 – Nacisnąć klawisz F10 (Wykonaj), by rozpocząć operację.
Wszystkie pliki związane z wybranym bankiem dźwięków zostaną automatycznie załadowane na kartę Simm. Jeśli karta Flash nie została omyłkowo wyjęta z właściwego slotu, gdy wciśnięty jest klawisz F2 (Ładuj), na wyświetlaczu pojawi się następujący komunikat: „Warning! Loading will erase card data? F5: Exit – F10: Execute” („Uwaga! Ładowanie usunie dane z karty? F5: Wyjdź – F10: Wykonaj”). Jeśli nadal chcemy zapisać kartę Simm, musimy wyjąć kartę Flash i nacisnąć F10. Naciśnięcie klawisza F5 spowoduje opuszczenie operacji. Z drugiej strony, jeśli zamierzamy załadować kartę Flash powinniśmy: 1 – Włożyć kartę Flash do odpowiedniego slotu. 2 – Nacisnąć klawisz F2 – Ładuj. Na wyświetlaczu pojawi się następujący komunikat: „Warning! Loading will erase card data? F5: Exit – F10: Execute” („Uwaga! Ładowanie usunie dane z karty? F5: Wyjdź – F10: Wykonaj”). Jeżeli nadal zamierzamy zapisać kartę Flash, naciskamy klawisz F10, a jeśli nie, naciskamy klawisz F5, by pominąć operację.

Sposób ładowania karty Simm lub Flash z dyskietki

Konieczna do tego procedura jest dokładnie taka sama, co w przypadku twardego dysku, z tą różnicą, że będzie trwała nieco dłużej, jako że dyskietki banku dźwięków ładuje się pojedynczo.

UWAGI dotyczące SIMM i KARTY

- Dane załadowane na karcie Simm zostają usunięte w momencie wyłączenia klawiatury. Dlatego też, po każdym włączeniu klawiatury żądany bank dźwięków musi być powtórnie załadowany.
- Zawartość karty Simm (lub Flash jeśli jest włożona) zostają usunięte w momencie załadowania nowego banku dźwięków.
- 16 megabitowy bank dźwięków (16 dyskietek) może być załadowany na samą kartę Simm.
- Jest możliwe zapisanie na dysku twardym niezliczonej ilości banków dźwięków
- i stworzenie imponującej biblioteki dźwięków i groove, które można będzie
później wykorzystywać według określonych potrzeb.
- Jest możliwe jednoczesne uruchomienie banku dźwięków załadowanego na karcie RAM, jak i innego banku dźwięków przechowywanego bezpośrednio na karcie.
- Do dźwięków przechowywanych w banku dźwięków RAM lub na karcie można wchodzić za pomocą programów i przechowywać w acji.
- Do banków dźwięków zawierających Grooves, jest dostarczona dyskietka
- z nagranymi Stylami specjalnie zaprogramowanymi dla tych Grooves. Do niej
dołączonych jest jeszcze osiem innych dyskietek. Style zostają następnie pojedynczo załadowane do pamięci wewnętrznej jako Wzory (Zob. Rozdział Dysk: Load Pattern).
- Kartę Flash ładuje się dłużej niż kartę Simm, ale jej zaletą jest to, że pozostaje ona stale przechowywana i dostępna podczas ładowania, nawet po wyłączeniu klawiatury.
14
- Wystarczy jedynie włożyć całą kartę do właściwego slotu, aby podłączyć ją z X1. (Niewłaściwie włożona karta nie będzie działać).
- Unieruchomić klawisz RAM przed usunięciem karty.
- Nie wolno wyjmować karty, gdy zawarte na niej Grooves i Dźwięki jeszcze
pracują.
Po załadowaniu banku dźwięku z twardego dysku należy:
1) – Nacisnąć klawisz RAM w celu uruchomienia banku dźwięków na karcie RAM (SIMM)
2) – Nacisnąć oba klawisze RAM i BANK 2 w celu uruchomienia Banku Dźwięków na karcie.
DANE ZAPISANE NA TWARDYM DYSKU twardy dysk tylko w modelach X1 HD)
Na dysku twardym modelu X1 zapisano następujące dźwięki i style: FOLDER 1: BANK DŹWIĘKÓW 1 = Piano 1, Ensemble, Power Organy 1, Power Organ 2, Full Organ, 60 Choir, Efekty 1 (Uruchamianie samochodu, Odrzutowiec, Wyścigi, Lotnisko), Efekty 2 (Piekarnik, Plusk, Rzeka, Deszcz), Oklaski, Piano 2. BANK DŹWIĘKÓW 2: Techno 1, Techno 2, Dream, Magic, Sweep Pad, Rotary Organ, B3 Organ, Pipe Organ, Tango Accordion, X1 Pad, Grooves 1 – 6 (18 Grooves). STYLE PIOSENEK z MS 50 / MS 60 (56 Wzorów) USTAWIENIE (Programy, acje, Standard Stylizacji, Remix Stylizacji, Ustawienia perkusji użytkownika, Dźwięki Użytkownika).
FOLDER 2: STYLE WEWNĘTRZNE z MS 100 (99 wzorów) FOLDER 3: STYLE WEWNĘTRZNE z MS 50 / MS 60 (99 Wzorów) FOLDER 4: STYLE MIX z BIBLIOTEKI MS (151 Wzorów)
PRZYCISKI NA KLAWIATURZE
Model X1 został zaprojektowany tak, aby sprostać największym wymaganiom dotyczącym występów na żywo i dlatego też na jego pulpicie znajduje się wiele przycisków, które użytkownik może z łatwością uruchamiać w trakcie gry tak, aby lepiej kontrolować wyrazistość granej muzyki.
Dynamika klawiatury
Model X1 jest wyposażony w lekkie klawisze z kontrolą Dynamiki i After Touch. Dostępnych jest 6 krzywych dynamiki: Soft 1, Soft 2, Normal, Hard 1, Hard 2, Fixed. W celu zmiany dynamiki klawiatury należy: 1 – Naciskając przycisk F3 uzyskać dostęp do menu UTILITY. 2 – Przyciskiem F10 przeglądamy różne rodzaje dostępnych krzywych dynamiki. Krzywa Miękka 2 zostaje ustawiona, jako stały parametr, a krzywa FIXED 127 oznacza odcięcie dynamiki. Jeśli stale chcemy dokonywać zmiany krzywej dynamiki, możemy to robić za pomocą funkcji Power On Set Up (Zob. poniżej). Z drugiej jednak strony, jeśli uruchomienie innej krzywej dynamiki jest wymagane tylko czasowo, można skorzystać z funkcji acja.
Ustawienie Power On
Funkcja ta służy do zmiany oryginalnych ustawień instrumentu tak, aby po jego wyłączeniu pozostały zawsze dostępne nowe wartości ustawione przez użytkownika. Oto lista parametrów, które można ustawić w trybie Power On Set Up:
Style Custom/Factory (led) Portamento time Fingered
15
Style Bnak A/B (led) Equalizer Dynamic Arranger Pattern (led) Separate Out Assignment Autocrash 1 Touch (led) Accordion Mode Pedalboard Global transposer Lower 1 Hold Bass to Lower Split Point Lower 2 Hold Reverb Lock Reverb Level Lower Lock Harmony Type Bass Lock Dynamic Curve Pianist Sustain Global Tune Swell to right
Aby zapisać nowe ustawienia należy:
1. Nacisnąć przycisk Save / Enter.
2. Nacisnąć przycisk F3 – Ustawienie Power On.
3. Nacisnąć przycisk F10 – Zapisać by potwierdzić wejście.
4. Funkcja Default – przycisk F9 służy do przywrócenia pierwotnego ustawienia Power On
dokonanego przez producenta.

CZĘSTOTLIWOŚĆ (PITCH)

Menu częstotliwości steruje efektami przypisanymi regulatorowi częstotliwości i innymi funkcjami związanymi ze strojeniem takimi, jak Tune, Vibrato, Portamento i Legato. Aby wejść w menu częstotliwości należy:
1. Nacisnąć przycisk F3 – Utility.
2. Nacisnąć przycisk F4 – Częstotliwość.
Tune: Funkcja Tune steruje ogólnym strojeniem instrumentu do wysokości +/- 100 cents, albo raczej +/- 1 półtonu. Aby zmienić nastrojenie należy nacisnąć przyciskz F1, a do strojenia używać przycisków wartości +/-. Po jednoczesnym naciśnięciu przycisków <> przywrócone zostaje standardowe strojenie 440Hz. Vibrato: Parametr ten służy do wyłączenia Vibrato z brzmień, do których jest dołączony. Uwaga: Niektóre brzmienia w modelu X1 posiadają naturalne Vibrato instrumentu; takich Barw wymieniona wcześniej funkcja nie dotyczy. Aby wyłączyć Vibrato wystarczy nacisnąć przycisk F2. Portamento: Parametr ten steruje szybkością efektu Portamento. Wartość ulega zmianie po użyciu przycisków wartości +/-. Legato: Po włączeniu funkcji Legato (F4), Portamento zmienia się w tryb Mono i może działać wyłącznie na jednej tylko Barwie. Aby po między dwoma nutami uzyskać efekt Legato, jedna z nich musi być przytrzymana. Funkcja Legato może okazać się bardzo użyteczna podczas symulacji fraz muzycznych tradycyjnych instrumentów solowych takich, jak np. skrzypce, trąbka, puzon, itp. Bend Value: Parametr ten (F6) steruje wysokością Pochylenia Częstotliwości wyrażonego półtonami. Jeśli regulator Częstotliwości jest przesunięty do góry (Up), to powoduje to wyostrzenie tonów, podczas gdy przesunięcie regulatora w dół (Down), powoduje spłaszczenie tonów. Standardowa wartość wynosi +/- 2 półtony, w maksymalnym, dopuszczalnym zakresie +/- 24 półtony. Do zmiany ustawienia wartości służą klawisze +/-. Opisane poniżej funkcje umożliwiają połączenie niektórych ciekawych regulacji z regulatorem częstotliwości, a dotyczy to LFO, Filtra i Amplitudy.
16
Bend LFO: steruje ilością LFO przypisaną do regulatora częstotliwości. Do zmiany wartości służą klawisze +/-. Bend DCF: steruje Filtrem związanym z regulatorem częstotliwości. Do zmiany wartości służą klawisze +/-. Przesunięcie do góry powoduje otwarcie filtra barw; przesunięcie do dołu powoduje jego zamknięcie. Przy wartości 127 uzyskujemy maksymalną amplitudę filtra; wartość 64 odnosi się do wartości standardowej. Bend VCA: steruje amplitudą dźwięków związanych z regulatorem częstotliwości. Do zmiany wartości służą klawisze < >. Przy wartości 127 uzyskujemy maksymalną amplitudę, a przy wartości 64 otrzymujemy wartość standardową.

MODULATOR

Menu modulatora steruje wszystkimi funkcjami dotyczącymi modulatora barwy dźwięku: LFO, Cut Off, Wha Wha, Expression. Aby wejść do menu należy:
1. Nacisnąć przycisk F3 – Utility.
2. Nacisnąć przycisk F3 – Modulator.
Częstotliwość LFO, DCF, DCA: Do włączania i wyłączania tych 3 funkcji służą przyciski F1 – F2 – F3. Regulatorem można sterować modulacją LFO nad Oscylatorem, Filtrem lub Amplitudą. Aby wyłączyć częstotliwość LFO, należy najpierw wcisnąć jeden z pozostałych dwu LFO, albo też Cut-Off, albo Wha Wha; ma to na celu każdorazowe pozostawienie jednej z funkcji regulatora. Cut Off: Parametr ten (F4) związany jest z całkowitym zamknięciem lub otwarciem filtra modulatora barwy dźwięku. Sterowanie tym parametrem umożliwia klawisz F4. Wha Wha: Efekt Wha wha sterowny jest modulatorem barwy dźwięku. Efekt uruchamia się przyciskiem F6. Zastosowanie efektu Wha Wha wyłącza efekt Cut Off i odwrotnie. To Swell: Funkcja ta przenosi wszystkie wymienione wcześniej efekty z modulatora barwy dźwięku na pedał głośności (opcja). Przyciskiem F7 włączmy tę funkcję. Funkcja ta działa tylko wtedy, gdy pedał głośności jest podłączony do instrumentu. Współczynnik modulacji: Jest to regulator szybkości modulacji dla trzech efektów LFO związanych z modulatorem barwy dźwięku. Parametr ten włącza się przyciskiem F8, a wartość jest ustawiana za pomocą przycisków +/-.

AFTER TOUCH

W przeciwieństwie do funkcji dynamiki klawiatury z jaką naciskany jest klawisz, After Touch steruje naciskiem na klawisz po uderzeniu weń. Aby wejść do regulacji After Touch należy:
1. Nacisnąć przycisk After Touch.
2. Nacisnąć przycisk F3 – Utility.
3. Włączyć funkcję After Touch za pomocą przycisku F2.
Cut Off: Regulacja Filtra w After Touch. Włącza się ją przyciskiem F1. LFO DCO, DCF, DCA: 3 regulacje modulacji związane z After Touch i odnoszące się do Oscylatora (DCO), Filtra (DCF) i Amplitudy (DCA), w podanej kolejności. Parametry te wybiera się przyciskami F2, F6 i F7. Bend: Po wciśnięciu przycisku Bend, funkcja After Touch zmienia strojenie w górę lub
17
w dół, w zależności od tego, czy wartość Bend jest ujemna, czy dodatnia. Przesunięcie następuje o pół tonu, przy +/- 24 półtonach. Przyciskiem F3 wybiera się parametr Bend, a przyciskami +/- zmienia jego wartość. Slide: Funkcja efektu Slide (F4) zostaje włączona po wciśnięciu przycisku After Touch, ale de facto związana jest z przyciskiem dynamiki klawiatury. Aby od razu ocenić pracę efektu wystarczy zagrać dynamicznie jakiś fragment muzyczny wymagający częstego ustawiania strojenia wejścia dźwięku, sytuacji podobnej do tej, spotykanej w przypadku wejścia prawie wszystkich instrumentów dętych. Funkcja Slide ma praktyczne zastosowanie przy wzmocnieniu rzeczywistego brzmienia i ostrości fraz muzycznych linii piosenek, w szczególności, jeśli chodzi o barwę saksofonu, puzonu, klarnetu, czy gitary. Slide Threshold (THR): Parametr ten (F9) steruje przekroczeniem progu szybkości przyciskami, przy którym zaczyna działać efekt Slide. Przyciskami +/- dokonuje się zmiany wartości w zakresie od 0 do 64. Im mniejsza wartość tym niższa dynamika klawiszy potrzebna do włączenia funkcji Slide. Wartość Default (ustawienie fabryczne), to 25. Attack: Wejście dźwięku (F5) powoduje spowolnienie uruchamiania wszystkich efektów związanych z funkcją After Touch. Funkcja ta służy do dokładnego kontrolowania wyrazistości barw piosenek, szczególnie tych, które nie posiadają naturalnej modulacji.
Volume: Regulacja głośności związana z funkcją After Touch. Włącza się ją przyciskiem F8. Sensitivity: Parametr ten (F10) odpowiada za czułość funkcji After Touch. Czułość zmienia
ogólną ilość różnych efektów związanych z funkcją After Touch w zakresie od 0 do 127. Wartość wybiera się za pomocą przycisk +/-. Przy wielkości 0 funkcja After Touch przestaje działać.

OCTAVE

Funkcja ta umożliwia szybkie przeniesienie o jedną oktawę w dół lub górę (+/- 12 półtonów) na całej klawiaturze. Wyboru oktawy dokonujemy w następujący sposób:
1. Naciskając przycisk F3 – Utility.
2. Zmiana oktawy związana jest z przyciskiem F1. Down oznacza niższą oktawę; Up oznacza oktawę wyższą.
Ustawienie Power On pomaga ustalić, która z opcji: Down, czy Up, jest zawsze uruchomiona po włączeniu instrumentu (Zob. akapit dotyczący Ustawienia Power On). Funkcja Down lub Up oktawy może być również zapisana w acji.

PORTAMENTO

Na efekt Portamento składa się stopniowe ześlizgiwanie się strojenia pomiędzy dwoma nutami granymi na klawiaturze jedna po drugiej. Funkcje regulacji efekty Portamento ( efekt szybkości i monofonicznego Legato) znajdują się w menu częstotliwości (Zob. Częstotliwość).

HARMONY

Funkcja ta dodaje melodii opartej na akordach w części Aranż gracji lub nut uzupełniających. Do funkcji Harmony uzyskujemy dostęp:
1. Naciskając przycisk Harmony.
2. Używając przycisków od F1 do F9, którymi wybieramy dostępne efekty.
Model X1 jest wyposażony w następujące rodzaje harmonii: CLOSE 1: nuty akordu granego w sekcji lewej ręki są powtarzane w sekcji prawej ręki i sumowane w linii piosenki. CLOSE 2: tak jak CLOSE 1, ale z bardziej złożoną i zróżnicowaną harmonizacją, zależnie od granego klawisza. DOUBLE UP: dodaje piosence wyższą oktawę. DOUBLE DOWN: dodaje piosence niższą oktawę.
18
5TH: dodaje piosence wyższą piątą oktawę. TRILL: aby uzyskać ten efekt, w części Piosenka muszą być grane przynajmniej dwie nuty. Dwie nuty zostają automatycznie powtórzone, jedna po drugiej. Szybkość powtórzeń jest kontrolowana funkcją Speed – przycisk F9. REPEAT: efekt powtarzania pojedynczej, granej nuty. Czas powtórzenia jest zsynchronizowany ze standardowym czasem Stylów i wyliczony zgodnie z różnymi rodzajami dostępnej funkcji Speed. SPEED: regulacja szybkości dla efektów Trill i Repeat. Wartości szybkości wynoszą: 4, 6, 8, 12, 16, 24, 32.

TRANSPOSER

Funkcja ta umożliwia transponowanie ogólnego strojenia modelu X1. Aby wejść do tej funkcji wystarczy nacisnąć jeden z dwóch przycisków Coursor / Transposer < >. Na około dwie sekundy pojawi się napis „GLOBAL TRANSPOSER”; jest to czas potrzebny do zmiany transpozycji instrumentu za pomocą przycisków Coursor / Transposer < >. Maksymalna dopuszczalna transpozycja wynosi +/- 24 półtony. Nowa wartość transpozycji pozostaje na wyświetlaczu obok napisu „Transp”. Aby przywrócić normalne ustawienia (lub raczej zerową transpozycję) wystarczy jednocześnie nacisnąć przyciski Cursor / Transposer jednocześnie.

SPLIT

Funkcja Split służy do ustalenia, która część klawiatury jest przypisana Aranżowi a która
części melodycznej. Normalnym ustawieniem jest C3.
Aby dokonać zmiany podziału klawiatury należy:
1. Nacisnąć i przytrzymać przycisk podziału (SPLIT).
2. Jednocześnie nacisnąć klawisz który będzie punktem podziału na klawiaturze.
3. Zwolnić przycisk podziału. Nowa wartość pozostanie w ustawieniu aż do momentu wyłączenia klawiatury.

EFEKTY ON LINE

Ta sekcja modelu X1 steruje bezpośrednim włączaniem najważniejszych dostępnych efektów w części Piosenka (Prawa strona klawiatury). Jest bardzo ważny czynnik podczas grania na żywo, jako że umożliwia muzykowi natychmiastową zmianę rodzaju efektu podczas grania, bez konieczności wchodzenia do głównego menu efektów. Aby wejść do efektów on-line należy:
1. Nacisnąć przycisk On-Line Effects.
19
Right Reverb.: Parametr ten (F1) steruje ilością odbić po prawej stronie klawiatury. Wartość jest zmieniana za pomocą przycisków wartości +/-. Chorus, Delay: Efekty refren i opóźnienie uruchamia się przyciskami F2 i F4. Wha Wha: Efekt ten uruchamiamy przyciskiem F3. Aby osiągnąć efekt Wha Wha, model X1 musi być podłączony do pedału głośności (opcja). Gdy efekt Wha Wha jest stosowany pedał głośności nie steruje już głośnością instrumentu, a jedynie efektu Wha Wha. Stosując efekt Wha Wha dla wszystkich barw gitary elektrycznej można osiągnąć imponujące rezultaty. Overdrive: Na efekt overdrive (F6) składa się stopniowe nasycanie dźwięku związanego z regulatorem pedału głośności. Jest to typowy efekt organów elektromagnetycznych starego typu, które wydawały zniekształcony dźwięk po wciśnięciu pedału do maksimum. Podobnie jak w przypadku efektu Wha Wha, i teraz by overdrive funkcjonował prawidłowo konieczne jest podłączenie do modelu X1 pedału głośności (opcja). Efekt ten nadaje się szczególnie do wszystkich barw organów jazzowych i rockowych. Distorsor: (F7) Typowy efekt dla gitary elektrycznej. Można go również stosować w przypadku innych dźwięków, by uzyskać efekty specjalne.
Vocalist: Efekt Vocalist / Harmoniser (opcja) jest uruchamiany przyciskiem F8. Jest niesamowicie użyteczna funkcja przy grze na żywo, służąca do włączania lub wyłączania Harminizera podczas śpiewania do mikrofonu podłączonego do modelu X1. (Zob. Efekty).

EFEKTY

Menu efektów steruje wszystkimi efektami znajdującymi się na 2 DSP w wyposażeniu modelu X1. Aby wejść do tego menu należy nacisnąć przycisk F2 – EFFECTS na głównym wyświetlaczu.
ODBICIE Reverb Level: Parametr ten steruje poziomem ogólnego odbicia instrumentu. Wybieramy go
przyciskiem F1. Przyciskami +/- zmieniamy wartość (od 1 do 16). Reverb Type: Wybór rodzaju odbicia. Funkcję tę wybieramy przyciskiem F2, a przyciskami wartości wyszukujemy spośród dostępnych 16 fabrycznie ustawionych rodzajów i 4 rodzajów User Reverb. Odbica: BOX 1, BOX 2, ROOM 1, ROOM 2, STUDIO 1, STUDIO 2 HALL 1, HALL 2, STAGE 1, STAGE 2, THEATRE, CATHEDRAL, ARENA, VALLEY, PLANET, GALAXY, USER REVERB. 1 – 4. Reverb Edit: Ta sekcja umożliwia użytkownikowi modyfikację efektów odbicia.
1. Nacisnąć Edit, by wejść do tej funkcji.
2. Parametr źródłowy – F8 określa rodzaj efekty poddawanego modyfikacjom. Ponowne naciśnięcie przycisku F8 umożliwia wyszukanie różnych dostępnych rodzajów efektów.
20
3. Parametr miejsca przeznaczenia – F9 określa miejsce zapisania nowego odbicia po dokonaniu edycji w jednym z 4 dostępnych User Reverb. Aby ustawić miejsce należy powtórnie naciskać na przycisk F9.
4. Różne parametry regulacji wybierane są za pomocą przycisków < >, podczas gdy przyciski +/- służą do zmiany wartości.
Level: ilość efektów. Filter: zmiękczenie wysokich częstotliwości w efekcie odbicia. Predelay: ustalenie czasu opóźnienia, albo raczej opóźnienia od początku dźwięku do
pierwszego jego powtórzenia lub odbicia.
Decay: długość zanikania odbicia. Delay: zmniejszanie się powtórzeń pomiędzy różnymi opóźnieniami, które składają się na
odbicie.
5. Nacisnąć F10 – SAVE, by zapisać nowe odbicie. Tak edytowane odbicie przyjmie nazwę od odpowiadającego mu User Reverberation.
6. Funkcja Default (F4) przywraca pierwotne efekty odbicia.
MICROPHONE: Menu mikrofonu. Aby uzyskać dostęp do funkcji mikrofonu należży:
1. Używając przycisków F2 wejść do menu efektów.
2. Nacisnąć przycisk F4 – Mikrofon.
Level 1 / Level 2: Te dwa parametry (F1 i F2) sterują poziomem wejścia mikrofonu stereofonicznego, oddzielnie dla części 1 i 2. Za pomocą specjalnej wtyczki pokazanej na zdjęciu można do modelu X1 podłączyć dwa mikrofony. Umieszczony po prawej stronie panelu obok acji Input Micro Overload LED, oznacza, że moc wejściowa mikrofonu jest izolowana. W tym przypadku dobrze jest potencjometrem umieszczonym na panelu przednim zmniejszyć gain mikrofonu. Przyciskami +/- zmieniamy ustawienie głośności. Pan 1 / Pan 2: (F3 – F4) regulator pan Pot części 1 i 2 mikrofonu. Wartość jest zmieniana przyciskami +/-. Echo / Reverb 1 / 2: (F6 – F7) każdy z tych dwu parametrów steruje ilością efektu Echo lub Odbicie dla mocy wejściowej 2 mikrofonów. Powtórnie naciskając przycisk F6 lub F7 wybieramy część 1 lub 2, podczas gdy efekt jest modyfikowany za pomocą przycisków +/-. Zmiana częstotliwości: Efekt zmiany barwy o 1 ovate na skali strojenia barw (+/- 12). Funkcje zmiany częstotliwości wyłącznie w części 1 mikrofonu. Dry: (F9) parametr ten wyłącza efekty Echo i Odbicie w mikrofonie. Całkiem przydatny podczas zmiany ustawienia ze „śpiewu” na „mówienie” w czasie występu na żywo. Active / Inactive: (F10). Funkcja odcięcia mikrofonu, szczególnie przydatna jeśli mikrofon nie jest wyposażony w przełącznik włącz/wyłącz. Vocalist: Jest to profesjonalny efekt Harmonizera zastosowanego jako opcja, która może być wykorzystany w modelu X1. Funkcja ta może syntetyzować 3 harmoniczne barwy na podstawie nut piosenki i zapewnia kilka funkcji regulacji takich, jak rodzaj harmonii, efekty, filtr, oktawa, itp. Zestaw Vocalist jest dostarczany na zamówienie i przeznaczony do zainstalowania w instrumencie przez odpowiednio przeszkolone osoby postępujące zgodnie z załączoną instrukcją.
21
EQUALIZER:
3 pasmowy equalizer: niskie, średnie, wysokie. Aby wejść w tę funkcję należy:
1. Za pomocą przycisku F2 wejść do menu efekty.
2. Nacisnąć przycisk F6.
3. Używając przycisków F1, F2 i F3 zaznaczyć pasmo; Używając przycisków +/- zaznaczyć wartości z zakresu od 2 do +/- 12 dB.
Equalizer ma wpływ na cały instrument i dlatego też wpływa na wewnętrzne jak i zewnętrzne wzmocnienie. Ustawiona kombinacja equalizera jest przechowywana aż do momentu wyłączenia instrumentu, ale może być zapisana w rejestrze i w funkcji ustawienia Power On.
CHORUS: Aby wejść do efektu Chorus należy:
1. Wejść w menu Efekty za pomocą przycisku F2 na głównym wyświetlaczu.
2. Nacisnąć klawisz F7. Za pomocą przycisków +/- zaznaczyć 12 dostępnych rodzajów refrenu: CHORUS 1 – 5, FLANGER, SHORT DELAY, FEEDBACK, USER CHORUS 1 – 4.
User Chorus znajduje się w 4 miejscach, w których można zapisać do 4 zmodyfikowanych efektów Chorus. Aby wejść w funkcję Edycji Chorus należy nacisnąć przycisk F10 – Edit.
3. przyciski F8 i F9 służą do wyboru efektu Chorus, który ma być modyfikowany (Źródło) i User Chorus, w którym ma zostać umieszczony nowy efekt (Miejsce przeznaczenia).
4. Przyciskami < > wybieramy parametry, a przyciskami +/- zmieniamy wartość.
Level: całkowita wielkość efektu. Delay: długość opóźnienia. Feedback: poziom sprzężenia zwrotnego w opóźnieniu. Rate: szybkość modulacji. Depth: intensywność modulacji.
5. Aby zapisać nowy Chorus w uprzednio wybranym User Chorus, wystarczy nacisnąć F10 – SAVE.
6. Aby wyjść z edycji należy nacisnąć przycisk Escape – F5.
Funkcja Default – F4 służy do przywracania pierwotnych efektów Chorus.
DELAY: aby wejść w funkcję Efekty Opóźnienia należy:
1. Za pomocą przycisk F2 wejść w menu Effects na głównym wyświetlaczu.
2. Nacisnąć przycisk F8. Przyciskami +/- zaznaczyć 12 dostępnych rodzajów Opóźnienia:
DELAY 1 – 8, USER DELAY 1 – 4. Efekty opóźnienia zmodyfikowane przez użytkownika można następnie zapisać w 4 miejscach użytkownika. Aby wejść w edycje funkcji opóźnienia należy nacisnąć przycisk F10:
3. Przyciskami F8 i F9 ustawić opóźnienie wybrane do modyfikacji (Źródło), a także miejsce przeznaczenia w miejscu użytkownika (Miejsce Przeznaczenia).
4. Klawiszami < > wybiera się różne parametry, a klawiszami +/- zmienia się wartość.
Mając na uwadze fakt, że opóźnienie działa w stereofonii, można sterować następującymi parametrami po lewej i po prawej stronie: Volume Center: poziom środkowy Volume Left: poziom lewej strony Volume Right: poziom prawej strony Delay Center: wielkość opóźnienia na środku Delay Left: wielkość opóźnienia po lewej stronie Delay Right: wielkość opóźnienia po prawej stronie Feedback: poziom sprzężenia zwrotnego w opóźnieniach
22
Loading...
+ 49 hidden pages