Hp PAVILION ZD7050EA, PAVILION ZD7010EA, PAVILION ZD7065EA, PAVILION ZD7080EA, PAVILION ZD7060EA REFERENCE GUIDE

...

Start- och referenshandbok

HP Notebook-datorserie
Dokumentartikelnummer: 335555-102
Mars 2004
Del 1: Start
I startdelen av den här handboken beskrivs hur du ställer in notebook-dator första gången.
Del 2: Referens

Innehåll

1Start
2 Systemkomponenter
3 Tangentbord
4Ström
5 Enheter
6 Multimedia
7 Kommunikation
8 Maskinvarualternativ
och uppgraderingar
9 Programvaruuppdateringar,
återställningar och hjälpprogram
A Specifikationer
Sakregister
Del-1

Start

I denna Start- och referenshandbok finns information om hur du ställer in och använder notebook-datorn.
Följ stegen under "Del 1: Start" när du installerar maskin- och
programvara första gången för notebook-datorn
Läs mer om hur du använder notebook-datorn genom att läsa
i "Del 2: Referens" Så här hittar du information om ett särskilt ämne:
Läs i innehållslistan på första sidan i varje kapitel
– eller
läs i sakregistret.
Start- och referenshandbok—Del 1 1–1
Start

Ställa in maskinvaran

Första gången du ställer in notebook-datorn behöver du tillgång till själva datorn, nätsladden 1, nätadaptern 2 och batteriet 3.
Sätt i batteriet i notebook-datorn så att det kan börja laddas omedelbart när notebook-datorn ansluts till extern ström. (Mer information finns i nästa avsnitt.)
Identifiera nätadaptern, nätsladden och batteriet (nätsladdar varierar beroende på region och land).
1–2 Start- och referenshandbok—Del 1

Sätta i ett batteri

Så här sätter du i batteriet på batteriplatsen:
1. Vänd notebook-datorn uppochned på en plan yta.
2. Sätt i inriktningsfliken på batteriet på notebook-datorns inriktningsplats.
3. Luta batteriet nedåt tills det kläms på plats.
Start
Sätta i ett batteri
Se upp! Se till att rätt drivrutiner läses in och förhindra att filer förstörs eller komponenter skadas genom att inte ta ut batteriet förrän
Ä
notebook-datorn har anslutits till extern ström.
Start- och referenshandbok—Del 1 1–3
Start

Öppna notebook-datorn

Så här öppnar du notebook-datorn:
1. Placera notebook-datorn med bildskärmen uppåt på en plan yta nära ett eluttag.
2. För på frigöringsspärren för bildskärmen 1 och lyft sedan bildskärmen 2.
Öppna notebook-datorn
1–4 Start- och referenshandbok—Del 1

Ansluta notebook-datorn till extern ström

Så här ansluter du notebook-datorn till extern ström:
1. Sätt i adapterkabeln i strömuttaget 1.
2. Sätt i nätsladden i nätadaptern 2 och sedan i ett eluttag 3. När notebook-datorn är ansluten till extern ström tänds
batterilampan och batteriet börjar laddas.
Start
Ansluta notebook-datorn till extern ström
Start- och referenshandbok—Del 1 1–5
Start

Ladda ett nytt batteri

Batteriet börjar laddas när notebook-datorn ansluts till extern ström. Laddningsstatus indikeras av batterilampan.
Batterilampan är tänd när batteriet laddas. HP rekommenderar att du låter notebook-datorn vara ansluten till
extern ström tills batteriet är helt laddat och tills batterilampan har släckts.
Ett delvis laddat nytt batteri kan köra notebook-datorn men batteriladdningsvisningen är inte tillförlitlig förrän det nya batteriet har laddats helt.
Identifiera batterilampan
1–6 Start- och referenshandbok—Del 1

Sätta på notebook-datorn

Du sätter på notebook-datorn genom att trycka på ström-/väntelägesknappen. När notebook-datorn startas tänds knappen för ström/vänteläge, lampan för ström/vänteläge tänds och du uppmanas att börja installationen av programvara.
Start
Sätta på notebook-datorn
Om notebook-datorn inte startar
Kontrollera att nätadaptern sitter ordentligt i ett eluttag.
Kontrollera att uttaget ger ström. (Du gör det genom att sätta i
en annan enhet i uttaget.)
Om du har satt i ett batteri kontrollerar du att det sitter i
ordentligt.
Läs i häftet Worldwide Telephone Numbers som medföljer
notebook-datorn om du behöver kontakta ett HP Customer Care Center (Kundtjänst).
Start- och referenshandbok—Del 1 1–7
Start

Installera programvaran

Se upp! Du förhindrar att filer förstörs och ser till att rätt drivrutiner laddas
Ä
genom att bara installera programvara när notebook-datorn är ansluten till extern ström via nätadaptern. Under installationen:
Koppla inte bort notebook-datorn från extern ström.
Stäng inte av notebook-datorn eller initiera vänteläge eller viloläge.
Sätt inte i, ta ut, anslut eller koppla bort en enhet, kabel eller sladd.

Installera grundläggande programvara

När notebook-datorn är ansluten till extern ström och sätts på första gången, visas en prompt på skärmen där du uppmanas att installera operativsystemet och annan grundläggande programvara.
Innan du går vidare i instruktionerna på skärmen bör du noggrant läsa följande och följa installationsinformationen i det här kapitlet.
När du har startat programinstallationen måste du slutföra
hela processen utan avbrott. Installationstiden varierar.
Om du uppmanas att välja språk; tänk efter innan du väljer. I
en del modeller raderas de språk som du inte väljer, från systemet och kan inte återställas under installationen.
Nationella inställningar och de flesta andra inställningar kan
väljas eller ändras senare, när operativsystemet har installerats.
När du uppmanas att godta licensavtalet för slutanvändare
måste du välja Accept (Godta) för att fortsätta installationen av programvaran.
Under installationen är det normalt om en del notebook-datorer
gör paus ibland i upp till 2 minuter och startar om flera gånger. Dessa pauser och omstarter sker bara under den första programvaruinstallationen. De kommer inte att ske vid rutinmässiga starter av Microsoft® Windows®.
1–8 Start- och referenshandbok—Del 1

Installera extra programvara

Instruktioner för hur du installerar och använder flera av programmen och hjälpprogrammen som medföljer notebook­datorn finns längre fram i den här handboken. Om du föredrar att installera extra programvara nu kan följande information vara till hjälp.
Om du vill installera ett program eller hjälpprogram från en CD kan du läsa i instruktionerna på CD:n. Om det inte medföljer tryckta instruktioner i CD-paketet kan de komma att visas på skärmen när CD:n sätts i.
Du visar eller installerar förinlästa hjälpprogram eller program genom att välja Start > Alla program > Software Setup (Programvaruinstallation). Gör sedan så här:
Om du vill visa beskrivningar och utrymmeskrav för ett
förinläst objekt utan att installera det klickar du på Nästa och väljer sedan objektet. När du är klar väljer du Avbryt.
Du installerar ett förinläst objekt genom att markera
kryssrutan för objektet, välja Nästa och sedan följa instruktionerna på skärmen.
Start

Nationella inställningar och bildskärmsinställningar

Du ställer in tangentbordsspråk och gör andra nationella inställningar som tid, datum och valutaformat genom att välja Start > Kontrollpanelen > ikonen Datum, tid, språk och nationella alternativ.
Du ställer in bildskärmens utseende genom att välja Start > Kontrollpanelen > ikonen Utseende och teman. Du får tillgång till inställningarna som styr storleken på objekten på skärmen genom att välja uppgiften Ändra upplösning.
Start- och referenshandbok—Del 1 1–9
Start

Stänga av notebook-datorn

Du stänger av notebook-datorn genom att välja Start > Stäng av datorn > Stäng av.
Om notebook-datorn inte svarar kan du försöka med avstängningsprocedurerna nedan i nämnd ordning:
Tryck på ctrl+alt+delete, klicka på Stäng av och välj sedan
Stäng av i listan.
Tryck på och håll ned ström-/väntelägesknappen i minst
4 sekunder.
Koppla bort notebook-datorn från extern ström och ta ut
batteriet. Information finns i "Byta ut ett batteri" i kapitel 4.

Skydda notebook-datorn

När du använder notebook-datorn för att komma åt ett nätverk eller Internet, utsätter du den för säkerhets- och sekretessrisker i form av virus, sk worms och hackers. Dessa hot mot säkerheten och sekretessen kan komma att inaktivera operativsystemet, programvaror och egna filer på notebook-datorn. Genom att använda en kombination av säkerhetsåtgärder för maskin- och programvara kan du förhindra att dessa problem uppstår, dessutom upptäcka och ofta reparera dem.
1–10 Start- och referenshandbok—Del 1
Start

Använd säkerhetsåtgärder för programvara

HP rekommenderar att du följer dessa 4 säkerhetsåtgärder för att skydda programvaran och höja säkerheten i notebook-datorn och minska den skada som säkerhetsproblem kan orsaka.
Använd den här
Steg
säkerhetsåtgärden Mer information
1. Installera antivirusprogramvara innan du ansluter till Internet eller ett nätverk. (I en del datormodeller medföljer antivirusprogramvara.)
Skydda notebook-datorn mot nya virus genom att se till att virusdefinitionsfilerna är uppdaterade.
2. Använd säkerhetsinställningen Standardnivå eller högre i Microsoft Internet Explorer.
3. Installera Microsoft Windows-
4. Installera Microsoft Internet
uppdateringar genom att ladda ned dem allteftersom de blir tillgängliga.
Connection Firewall eller liknande.
Om du använder en brandvägg kan detta blockera åtkomsten av
Internet-spel eller skrivare och fildelning i en nätverk. Om detta inträffar kan du inaktivera brandväggen eller kontakta leverantören av brandväggen för att få information om konfigureringar. Om du inaktiverar brandväggen är notebook-datorn inte längre skyddad.
Microsoft:
http://www.microsoft.com/security/ Antivirus
Symantec:
http://securityresponse.symantec.com
Läs i onlinehjälpen i antivirusprogramvaran.
Välj Verktyg > Internet-alternativ > fliken Säkerhet i Internet Explorer.
http://windowsupdate.microsoft.com
Använd Hjälp- och supportcenter. Välj Start > Hjälp och support. Ange "Brandvägg" i sökfältet och tryck på Retur.
Start- och referenshandbok—Del 1 1–11
Start

Använda notebook-datorn säkert

Så här skyddar du notebook-datorn mot strömökningar som kan orsakas av osäker strömtillförsel eller åska:
Sätt i sladden till notebook-datorn i ett extra transientskydd
av hög kvalitet.
Skydda kabeln som ansluter modemet med telefonjacket mot
strömökning.
Transientskydd finns hos de flesta återförsäljare av datorer och
elektronik.
Under åska kör du notebook-datorn på batteri eller stänger
av den och tar ur nätkabeln.
Den här utrustningen har testats och motsvarar gränserna för digitala enheter inom klass B i enlighet med Part 15 i FCC-reglerna. Mer information finns i handboken Säkerhet och föreskrifter på CD:n Documentation Library.
Varning! Så här minskar du risken för elstötar eller skada på utrustningen:
Å
Anslut nätsladden till ett eluttag som du enkelt når.
Bryt strömmen till notebook-datorn genom att ta ut nätsladden från
eluttaget.
Om du har en nätsladd med tre stift i stickkontakten, sätter du i den
i ett jordat uttag för tre stift. Ta inte bort nätkabelns jordningsstift. Jordningsstiftet har en viktig säkerhetsfunktion.
1–12 Start- och referenshandbok—Del 1
Varning! Minska risken för allvarlig skada genom att läsa handboken
Säkerhet och arbetsmiljö. I den beskrivs inställningar för arbetsstationen,
Å
sittställningar vid datorn och sunda datorvanor. Dessutom ges i handboken viktig information om hantering av utrustningens elektroniska och mekaniska delar. Den här handboken finns på webbadressen
http://www.hp.com/ergo och på hårddisken eller på CD:n
Documentation Library som medföljer produkten.
Varning! Den här notebook-datorn har utformats för att kunna köra krävande program med oinskränkt funktionalitet. Som ett resultat av
Å
ökad strömförbrukning är det normalt om datorn känns varm eller het när den används under längre perioder. Undvik potentiellt obehag eller brännskada genom att inte blockera luftventiler eller använda notebook-datorn i knäet under längre tidsperioder. De delar på notebook-datorn som är åtkomliga för användaren följer de temperaturgränser som har definierats av International Standard for Safety of Information Technology Equipment (IEC 60950).

Få hjälp

Om du inte kan åtgärda ett fel i notebook-datorn med hjälp av den här handboken, tilläggsinformationen eller handboken Felsökning på CD:n Documentation Library, kan du behöva kontakta HP.
Start

Använda Hjälp- och supportcenter

Du når Hjälp- och supportcenter genom att välja Start > Hjälp och support. Förutom information om operativsystemet får du hjälp med följande i Hjälp- och supportcenter:
Information om notebook-datorn t ex modell- och
serienummer, installerad programvara, maskinvaru­komponenter och specifikationer.
Svar på frågor om notebook-datorn.
Självstudier som hjälp för att lära dig använda
notebook-datorn och funktioner i operativsystemet.
Uppdateringar för operativsystemet, drivrutiner och all annan
programvara från HP.
Start- och referenshandbok—Del 1 1–13
Start
Kontroller av funktionaliteten i notebook-datorn.
Automatisk och interaktiv felsökning, reparationslösningar
och procedurer för systemåterställning.
Länkar till supportspecialister från HP.

Kontakta teknisk support

Om du inte kan åtgärda ett problem med hjälp av Hjälp- och supportcenter installerat på notebook-datorn eller den dokumentation som medföljer notebook-datorn, ringer du teknisk support.
Om du vill kontakta ett HP Customer Care Center (Kundtjänst) finns en lista över telefonnummer över hela i världen, i häftet Worldwide Telephone Numbers som medföljer notebook-datorn.
För att få snabbast möjliga lösning på problemet bör du ha notebook-datorn och följande information tillgänglig när du ringer:
Serienummer och modellbeskrivning för notebook-datorn.
Du hittar denna information på etiketter som sitter på notebook-datorns undersida.
Inköpsdatum enligt kvitto eller faktura.
Förhållandena under vilka felet uppstod.
Felmeddelanden som har visats.
Tillverkare och modell på en extra ansluten skrivare.
Versionsnummer på operativsystemet och
registreringsnumret. Visa numren genom att välja Start > Kontrollpanelen >
Prestanda och underhåll > System > fliken Allmänt.
Bestäm versionen för det system-ROM som är installerat på
notebook-datorn.
1–14 Start- och referenshandbok—Del 1
Del 2
Referens
Start- och referenshandbok—Del 2
Innehåll
Ovansidan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–2
Framsidan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–7
Baksidan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–8
Vänster sida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–10
Höger sida . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–12
Undersidan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–13
Ytterligare standardkomponenter. . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–16
2

Systemkomponenter

Styrplatta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–2
Tangenter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–3
Strömkontroller . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–4
Lampor. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–5
Ljudknappar. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–6
Uttag och jack . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–8
Ventiler . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–9
Uttag och jack . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–10
Ventiler . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–11
Platser och minnesfack . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–13
Ventiler . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–14
Etiketter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–15
Kablar och sladd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–16
Adaptrar och batteri. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2–17
CD:ar för återställning och dokumentation . . . . . . . 2–18
Start- och referenshandbok—Del 2 2–1
Systemkomponenter

Ovansidan

Styrplatta

Komponent Beskrivning
Styrplatteknapp Aktiverar/inaktiverar styrplattan.
1
Styrplattans lampa Tänd: Styrplattan är aktiverad.
2
Styrplattans rullningszon* Rulla upp eller ned.
3
Vänster och höger knapp
4
på styrplattan*
Styrplatta* Flyttar pekaren och väljer eller aktiverar
5
*I den här tabellen beskrivs standardinställningarna. Information om hur du ändrar funktionerna för styrplattan finns i "Inställningar för styrplattan" i kapitel 3.
2–2 Start- och referenshandbok—Del 2
Har samma funktion som vänster- och högerknapparna på en extern mus.
objekt på skärmen.

Tangenter

Komponent Beskrivning
Funktionstangenter Utför system- och programuppgifter.
1
Fn-tangent Kombineras med andra tangenter för
2
När de kombineras med Fn-tangenten, utför funktionstangenterna F1 och F3 t o m F12 ytterligare uppgifter som snabbtangenter.
Detaljer finns i "Snabbreferens för
snabbtangenter och kortkommandon" i
kapitel 3.
att utföra systemuppgifter. Om du t ex trycker på Fn+F8 ökar skärmens ljusstyrka.
Systemkomponenter
Windows-logotyptangenten Visar Start-menyn i Windows.
3
Windows-programtangenten Visar en genvägsmeny för objekt under
4
Tangenter på det numeriska
5
tangentbordet (17)
Start- och referenshandbok—Del 2 2–3
pekaren.
Numeriska tangentbordet (standard).
Systemkomponenter

Strömkontroller

Komponent Beskrivning
Ström/vänteläge, knapp*
När notebook-datorn är
Avstängd, trycker du för att starta
notebook-datorn.
Påsatt, trycker du snabbt för att initiera viloläge.
I vänteläge, trycker du snabbt för att återgå från
vänteläget.
I viloläge, trycker du snabbt för att återgå från
viloläget.
Om systemet hänger sig och det inte går
att använda avstängningsproceduren i Windows, trycker du och håller knappen ström/vänteläge nedtryckt under 4 sekunder så stängs notebook-datorn av.
*I den här tabellen beskrivs standardinställningarna. Information om hur du ändrar funktionen för ström-/väntelägesknappen eller bildskärmens strömbrytare finns i "Använda strömalternativ" i kapitel 4.
2–4 Start- och referenshandbok—Del 2

Lampor

Komponent Beskrivning
Lampa för trådlöst Tänd: En inbyggd trådlös enhet har
1
aktiverats.
Systemkomponenter
Caps Lock-lampa Tänd: Caps Lock är aktiverad.
2
Num Lock-lampa Tänd: Num Lock är aktiverat eller det
3
Start- och referenshandbok—Del 2 2–5
numeriska tangentbordet påsatt.
Systemkomponenter

Ljudknappar

Komponent Beskrivning
Knapp för att sänka volymen Sänker systemvolymen.
1
Ljudavstängningsknapp Stänger av eller återställer volymen.
2
Knapp för att höja volymen Höjer systemvolymen.
3
2–6 Start- och referenshandbok—Del 2

Framsidan

Komponent Beskrivning
Systemkomponenter
Frigöringsspärr för
1
bildskärm
Stereohögtalare (2) Producerar stereoljud.
2
Ström-/väntelägeslampa Tänd: Notebook-datorn är påsatt.
3
Batterilampa Tänd: Notebook-datorn får batteriström.
4
Nätströmslampa Tänd: Notebook-datorn får ström.
5
Aktivitetslampa för
6
hårddisk
Start- och referenshandbok—Del 2 2–7
Öppnar notebook-datorn.
Blinkande: Notebook-datorn är i vänteläge.
Blinkande: Det finns ett batteri som inte fungerar och kan behöva bytas ut.
Tänd: Den interna hårddisken används.
Systemkomponenter

Baksidan

Uttag och jack

Komponent Beskrivning
Plats för kabellås Kopplar en extra säkerhetskabel
1
RJ-11-telefonjack Ansluter en modemkabel.
2
RJ-45-nätverksjack Ansluter en Ethernet-nätverkskabel.
3
till notebook-datorn.
(En nätverkskabel medföljer vissa modeller.)
(En Ethernet-nätverkskabel medföljer vissa modeller.)
USB-uttag (3) Ansluter extra 1.1- eller 2.0-kompatibla
4
S-videouttag Ansluter en extra s-videoenhet som
5
Parallelluttag
6
(vissa modeller)
Uttag för extern bildskärm Ansluter en extra extern bildskärm
7
2–8 Start- och referenshandbok—Del 2
USB-enheter.
en TV, VCR, camcorder, projektor eller video capture-kort.
Ansluter en extra parallellenhet, t ex en skrivare.
(VGA) eller projektor.

Ventiler

Komponent Beskrivning
Utblåsningsventiler (3) Kyler av interna komponenter.
Förhindra överhettning genom att inte
Ä
blockera ventilerna. Se till att ingen hård yta som en skrivare, eller mjuk yta som en kudde, filt, matta eller tjocka klädesplagg blockerar luftflödet.
Systemkomponenter
Start- och referenshandbok—Del 2 2–9
Systemkomponenter

Vänster sida

Uttag och jack

Komponent Beskrivning
Strömuttag Ansluter en nätadapterkabel.
1
Dockningskontakt Ansluter till en extra expansionsenhet
2
USB-uttag Ansluter extra 1.1- eller 2.0-kompatibel
3
1394-uttag Ansluter en extra 1394-enhet, t ex en
4
Mikrofonjack Ansluter en extra mono- eller
5
Jack för ljudutgång Ansluter extra hörlurar eller
6
2–10 Start- och referenshandbok—Del 2
för HP Notebook-datorn.
USB-enhet.
camcorder.
stereomikrofon.
strömanslutna stereohögtalare. Ansluter även ljudfunktionen för en ljud-/videoenhet exempelvis en TV eller VCR.

Ventiler

Komponent Beskrivning
Utblåsningsventiler (2) Kyler av interna komponenter.
Förhindra överhettning genom att inte
Ä
blockera ventilerna. Se till att ingen hård yta som en skrivare, eller mjuk yta som en kudde, filt, matta eller tjocka klädesplagg blockerar luftflödet.
Systemkomponenter
Start- och referenshandbok—Del 2 2–11
Systemkomponenter

Höger sida

Komponent Beskrivning
IR-port Möjliggör trådlös kommunikation
1
Plats för digitala media Stöder SD-minneskort, MMC,
2
Frigöringsknapp för
3
optisk enhet
Optisk enhet* Stöder en optisk skiva.
4
PC Card-utmatningsknapp Matar ut ett extra PC Card-kort
5
PC Card-kortplats Stöder en extra typ I, II eller III 32-bitars
6
*Typen av optisk enhet t ex en CD-ROM, DVD-ROM eller kombination av CD-ROM/DVD-ROMenhet varierar efter modell.
2–12 Start- och referenshandbok—Del 2
mellan notebook-datorn och en extra IrDA-kompatibel enhet.
Memory Stick och SmartMedia.
Öppnar den optiska enheten.
från PC Card-kortplatsen.
(CardBus) eller 16-bitars PC Card-kort.

Undersidan

Platser och minnesfack

Systemkomponenter
Komponent Beskrivning
Frigöringsspärr för batteri Frigör ett batteri från batteriplatsen.
1
Minnesfack Innehåller 2 minnesplatser. Beroende
2
Plats för hårddisk Rymmer den primära hårddisken.
3
Batteriplats Rymmer ett batteri.
4
Start- och referenshandbok—Del 2 2–13
på notebook-datormodell kan en utbytbar minnesmodul sitta på antingen en eller båda minnesplatserna vid leveranstillfället.
Systemkomponenter

Ventiler

Komponent Beskrivning
Utblåsningsventiler (4) Kyler av interna komponenter.
Förhindra överhettning genom att inte
Ä
blockera ventilerna. Se till att ingen hård yta som en skrivare, eller mjuk yta som en kudde, filt, matta eller tjocka klädesplagg blockerar luftflödet.
2–14 Start- och referenshandbok—Del 2

Etiketter

De etiketter som sitter på notebook-datorn och på en del komponenter till notebook-datorn ger information som du kan behöva vid felsökning av systemet eller när du reser utomlands med notebook-datorn.
På Microsofts äkthetsbevisetikett finns produktnyckelnumret.
På systemetiketten finns information om bestämmelser för
På produktidentifieringsetiketten finns serienumret till
Föreskrifter finns på modemgodkännandeetiketten som sitter
På certifieringsetiketterna för trådlöst som är specifika för
Systemkomponenter
Du kan behöva detta nummer för att uppdatera eller felsöka operativsystemet.
notebook-datorn.
notebook-datorn och en kod som beskriver notebook-datorns ursprungliga konfiguration. Du behöver serienumret till notebook-datorn om du ringer kundsupport.
på ett extra inbyggt modem.
olika typer av extra trådlösa enheter finns information om bestämmelser och en lista över de länder där denna extra trådlösa enhet har godkänts för användning.
Start- och referenshandbok—Del 2 2–15
Systemkomponenter

Ytterligare standardkomponenter

Vilka komponenter som levereras med notebook-datorn varierar beroende på region/land, modell och vilken extra notebook­maskinvara som har beställts. I följande avsnitt identifieras de vanliga externa tillbehören och komponenterna som ingår i de flesta notebook-datormodeller.

Kablar och sladd

Komponent Beskrivning
Modemkabel
1
(ingår bara i vissa modeller)
Nätverkskabel
2
(medföljer bara vissa modeller)
Nätsladd* Ansluter nätadaptern till ett nätuttag.
3
*Nätsladden varierar i utseende efter region/land.
2–16 Start- och referenshandbok—Del 2
Ansluter ett modem till ett RJ-11-telefonjack eller till en landsspecifik modemadapter.
Modemkabeln har en RJ-11-telefonkontakt
med 6 stift i varje ände.
Ansluter notebook-datorn till ett Ethernet-nätverksjack.
Nätverkskabeln har en
RJ-45-nätverkskontakt med 8 stift i varje ände.

Adaptrar och batteri

Komponent Beskrivning
Nätadapter Omvandlar växelström till likström.
1
Systemkomponenter
Landsspecifik
2
modemadapter (inkluderad per region efter behov)
Adapter för Japan-specifikt
3
uttag (bara Japan)
Batteri Kör notebook-datorn när den inte är
4
Start- och referenshandbok—Del 2 2–17
Anpassar modemkabel till telefonjack som inte är av RJ-11-typ.
Ansluter nätadaptern till ett två-prongs eluttag.
ansluten till extern ström.
Systemkomponenter

CD:ar för återställning och dokumentation

CD:ar som används vid reparation eller ominstallation av programvara och för att få ytterligare information om notebook-datorn medföljer notebook-datorn.
Information om hur du återställer, reparerar eller installerar
om programvara finns i "Programvaruuppdateringar,
återställningar och hjälpprogram" i kapitel 9.
Ytterligare information om notebook-datorn finns på CD:n
Documentation Library som innehåller följande handböcker:
Handboken Underhåll, transport och resaHandboken Felsökning Handboken Modem och nätverk
Handboken Säkerhet och föreskrifter
Handboken Säkerhet och arbetsmiljö
2–18 Start- och referenshandbok—Del 2
Innehåll
Styrplatta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–2
Använda snabbtangenter och kortkommandon . . . . . . . . 3–3
Numeriska tangentbordet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–10
Quick Launch-knappar. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–11
3

Tangentbord

Identifiera styrplattans komponenter. . . . . . . . . . . . . 3–2
Använda styrplattan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–3
Inställningar för styrplattan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–3
Identifiera Fn- och funktionstangenter . . . . . . . . . . . 3–4
Snabbreferens för snabbtangenter
och kortkommandon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–5
Procedurer för snabbtangenter
och kortkommandon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–6
Kommandon för snabbtangenter
och kortkommandon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–6
Använda anpassade tilldelningar
och scheman . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3–12
Start- och referenshandbok—Del 2 3–1
Tangentbord

Styrplatta

Identifiera styrplattans komponenter

Styrplattan består av följande komponenter.
Komponent Beskrivning
Styrplatteknapp Aktiverar/inaktiverar styrplattan.
1
Styrplattans lampa Tänd: Styrplattan är aktiverad.
2
Styrplattans rullningszon Rulla upp eller ned.
3
Vänster och höger knapp
4
på styrplattan
Styrplatta Flyttar pekaren och väljer eller aktiverar
5
3–2 Start- och referenshandbok—Del 2
Har samma funktion som vänster- och högerknapparna på en extern mus.
objekt på skärmen.

Använda styrplattan

På styrplattan finns samma funktioner för navigering, val och rullning som på en extra extern mus.
Du flyttar pekaren genom att föra fingret över styrplattans yta
i den riktning du vill flytta pekaren.
Du använder styrplattan som en extern mus genom att trycka
på styrplatteknapparna. Vänster och höger styrplatteknappar har samma klickfunktioner som vänster- och högerknapparna på en extern mus.
Du rullar upp eller ned genom att föra fingret upp eller ned i
rullningszonen.
Aktivera eller inaktivera styrplattan genom att trycka på
styrplatteknappen. När styrplattan har aktiverats tänds styrplattans lampa.
Notebook-datorn sätts på med styrplattan aktiverad. Användare som arbetar med tangentnedtryckningar hellre än musåtgärder kanske föredrar att inaktivera styrplattan för att förhindra att röra vid styrplattan av misstag.
Tangentbord

Inställningar för styrplattan

Du ställer in pekarens hastighet och form, klickhastighet, musspårning och andra pekdonsfunktioner genom att välja Start > Kontrollpanelen > Skrivare och annan maskinvara > ikonen Mus.

Använda snabbtangenter och kortkommandon

Snabbtangenter och kortkommandon är förinställda kombinationer av tangentbordet.
En snabbtangent är en kombination av Fn-tangenten och
någon av funktionstangenterna.
Ett kortkommando är en kombination av Fn-tangenten och en
annan tangent än en funktionstangent.
Start- och referenshandbok—Del 2 3–3
Fn-tangenten med andra tangenter på
Tangentbord

Identifiera Fn- och funktionstangenter

Ikonerna på funktionstangenterna F1 och F3 t o m F12 representerar de snabbtangentfunktioner som finns i notebook-datorn.
Nr Komponent
1
2
3–4 Start- och referenshandbok—Del 2
Fn-tangent
Funktionstangenter

Snabbreferens för snabbtangenter och kortkommandon

I följande tabell visas standardfunktionerna för snabbtangenter och kortkommandon.
Information om hur du ändrar funktionen för snabbtangenten
Fn+F5 finns i avsnittet "Använda strömalternativ" i kapitel 4.
Standardfunktion Tangentkombination
Visa systeminformation. Fn+Esc
Öppna fönstret Hjälp- och supportcenter. Fn+F1
Öppna Microsoft Internet Explorer. Fn+F3
Växla bildskärm och bild. Fn+F4
Initiera vänteläge. Fn+F5
Initiera QuickLock Fn+F6
Minska skärmens ljusstyrka Fn+F7
Tangentbord
Öka skärmens ljusstyrka Fn+F8
Spela upp, pausa eller återuppta spelningen av en ljud-CD eller-DVD.
Stoppa en ljud-CD eller -DVD. Fn+F10
Spela upp föregående spår eller kapitel på en ljud-CD eller -DVD.
Spela upp nästa spår på en ljud-CD eller -DVD.
Start- och referenshandbok—Del 2 3–5
Fn+F9
Fn+F11
Fn+F12
Tangentbord

Procedurer för snabbtangenter och kortkommandon

Om du vill använda en snabbtangent eller ett kortkommando på notebook-datorns tangentbord gör du på något av följande sätt:
Tryck snabbt på Fn-tangenten och sedan snabbt på den andra
tangenten i kommandot.
Tryck och håll kvar Fn-tangenten, tryck snabbt på den andra
tangenten i snabbtangentkommandot och släpp sedan båda tangenterna samtidigt.

Kommandon för snabbtangenter och kortkommandon

Visa systeminformation (Fn+Esc)
Tryck på Fn+Esc om du vill visa information om maskinvaru­komponenter och versionsnummer på program. Tryck på en andra gång om du vill ta bort systeminformationen från bildskärmen.
Fn+Esc
I systeminformationen är datumet för system-BIOS
versionsnumret för system-ROM. BIOS-datumet kan visas i decimalform t ex 10/19/2002 F.07.
Öppna Hjälp- och supportcenter (Fn+F1)
Med snabbtangenten Fn+F1 öppnar du Hjälp- och supportcenter. I Hjälp- och supportcenter kan du få åtkomst till allmän information om notebook-datorn, länkar till programvaruupp­dateringar och teknisk support online och annan support.
Mer information om fönstret Hjälp- och supportcenter finns i avsnittet "Få hjälp" i "Start".
3–6 Start- och referenshandbok—Del 2
Öppna Internet Explorer (Fn+F3)
Med snabbtangenten Fn+F3 öppnar du Internet Explorer. När du har ställt in Internet eller nätverkstjänsterna och hemsidan i Internet Explorer, kan du använda snabbtangenten snabb åtkomst till hemsidan och Internet.
Växla bildskärmar (Fn+F4)
Med snabbtangenten Fn+F4 växlar du bilden mellan de bildskärmsenheter som är anslutna till uttaget för extern bildskärm eller s-videouttaget på notebook-datorn. Om exempelvis en extern bildskärm är ansluten till notebook-datorn, trycker du på notebook-datorskärmen, den externa bildskärmen och en samtidig visning på både notebook-datorn och den externa bildskärmen.
De flesta externa bildskärmar tar emot videoinformation från notebook-datorn med hjälp av den externa VGA-videostandarden. Med snabbtangenten växla bilderna mellan andra enheter som tar emot video­information från notebook-datorn.
Följande 4 videoöverföringstyper, med exempel på enheter som använder dem, stöds av snabbtangenterna
Fn+F4 flera gånger om du vill växla bilden mellan
Tangentbord
Fn+F3 för att få
Fn+F4 kan du även
Fn+F4 :
LCD (notebook-bildskärm)
Extern VGA (de flesta externa bildskärmar)
S-video (TV-apparater, camcorders, VCR:er och video
capture-kort med ingångar för s-video)
Sammansatt video (TV-apparater, camcorders, VCR:er och
video capture-kort med ingångsjack för sammansatt video)
Enheter för sammansatt video kan bara anslutas till notebook-
datorn när den är dockad i en extra HP Notebook-dator expansionsenhet.
Start- och referenshandbok—Del 2 3–7
Tangentbord
Initiera vänteläge (Fn+F5)
Snabbtangenten Fn+F5 fabriksinstalleras för att initiera vänteläge. Vänteläge kan bara initieras medan notebook-datorn är påsatt. Om notebook-datorn är i viloläge måste du återgå från viloläget innan du kan initiera vänteläget.
Du återgår från viloläget eller från vänteläget genom att snabbt trycka på ström-/väntelägesknappen. Mer information hur du använder vänteläget och viloläget finns i "Om vänteläge, viloläge
och avstängning" i kapitel 4.
Information om hur du ändrar funktionen för snabbtangenten
Fn+F5 finns i avsnittet "Använda strömalternativ" i kapitel 4.
Initiera QuickLock (Fn+F6)
Med snabbtangenten Fn+F6 initierar du säkerhetsfunktionen QuickLock i operativsystemet. Med säkerhetsfunktionen QuickLock (snabblåsning) i operativsystemet inaktiverar du tangentbordet och visar loggen på skärmen. QuickLock inaktiverar inte styrplattan.
Innan du kan använda QuickLock-funktionen måste du ställa in ett systemlösenord i Windows. Instruktioner finns i dokumentationen till operativsystemet.
När du har ställt in ett Windows-systemlösenord:
Initiera QuickLock genom att trycka på Fn+F6.
Avsluta QuickLock genom att ange systemlösenordet i
Windows.
3–8 Start- och referenshandbok—Del 2
Tangentbord
Minska skärmens ljusstyrka (Fn+F7)
Med snabbtangenten Fn+F7 minskar du ljusstyrkan i notebook-datorn. Håll ned snabbtangenten om du vill minska ljusstyrkenivån stegvis.
Öka skärmens ljusstyrka (Fn+F8)
Med snabbtangenten Fn+F8 ökar du ljusstyrkan i notebook-datorn. Håll ned snabbtangenten om du vill öka ljusstyrkenivån stegvis.
Spela upp, pausa eller återuppta uppspelningen av en ljud-CD eller -DVD (Fn+F9)
Snabbtangenten Fn+F9 fungerar bara när en ljud-CD eller -DVD är isatt. Om ljud-CD:n eller –DVD:n
inte spelar upp, trycker du på snabbtangenten Fn+F9 så börjar
eller återupptas uppspelningen.
spelar upp, trycker du på snabbtangenten Fn+F9 så görs paus i
uppspelningen.
Stoppa en ljud-CD eller -DVD (Fn+F10).
Med snabbtangenten Fn+F10 stoppar uppspelningen av en ljud-CD eller -DVD som spelas upp.
Start- och referenshandbok—Del 2 3–9
Tangentbord
Spela upp föregående spår på en ljud-CD eller -DVD (Fn+F11)
Med snabbtangenten Fn+F11 spelas föregående spår av en ljud-CD eller -DVD upp som spelar.
Spela nästa spår på en ljud-CD eller -DVD (Fn+F12)
Med snabbtangenten Fn+F12 spelas nästa spår av en ljud-CD eller
-DVD upp som spelar.

Numeriska tangentbordet

Det numeriska tangentbordet har 17 tangenter som kan användas som tangenter på ett externt numeriskt tangentbord.
3–10 Start- och referenshandbok—Del 2

Quick Launch-knappar

Med de tre Quick Launch-knapparna (snabbstart) kan du använda en tangentnedtryckning för att få åtkomst till ett program eller aktivera en trådlös nätverksenhet.
Tangentbord
Komponent Beskrivning
Medieknapp Startar multimedieprogram.
1
Bildknapp Startar digitalt bildprogram.
2
Knapp för trådlöst Sätter på eller stänger av trådlös
3
Du kan ändra inställningarna för Quick Launch-knapparna. Läs i
nästa avsnitt om hur du ändrar tilldelningarna för dessa knappar till andra program.
Start- och referenshandbok—Del 2 3–11
nätverksenhet.
Tangentbord

Använda anpassade tilldelningar och scheman

En Quick Launch-knapp kan omtilldelas till en Internet- eller nätverksdestination eller till ett program eller en datafil. En Quick Launch-knapp kan exempelvis tilldelas för att öppna webbläsaren med en favoritwebbsida eller för att öppna ett program som Microsoft Word, eller ett dokument som ett Excel-kalkylblad, på en notebook-dator eller nätverksenhet.
Knapptilldelningar kan grupperas i scheman. När du väljer ett schema är det bara knapptilldelningarna i det schemat som är aktiva. Du ställer in, ändrar eller tar bort knapptilldelningar och scheman i fönstret för Quick Launch-knappar.
Så här programmerar du en Quick Launch-knapp:
1. Välj Start > Alla program > Verktyg > Quick Launch.
2. På Quick Launch-fliken klickar du på den knapp som du vill programmera om.
3. Skriv en etikett för knappen och välj sedan det program, det dokument, den mapp eller den webbplats som du vill att knappen ska öppna.
Om du vill att en etikett ska visas på skärmen när du trycker på en knapp ska du välja detta alternativ på fliken Onscreen Display (Visa på skärmen).
3–12 Start- och referenshandbok—Del 2
Innehåll
Välja en strömkälla . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–3
Om vänteläge, viloläge och avstängning . . . . . . . . . . . . . 4–4
Initiera vänteläge,
viloläge eller stänga av. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–7
Använda standardströminställningar . . . . . . . . . . . . . . . . 4–8
Använda strömalternativ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–14
Batteridrift . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–17
4

Ström

Vänteläge. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–4
Viloläge . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–5
Avstängning. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–6
När du lämnar arbetet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–7
När strömtillförseln är osäker . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–7
Använda IR eller enhetsmedia. . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–8
Identifiera strömkontroller och indikatorer . . . . . . . . 4–9
Sätta på och stänga av notebook-datorn
eller bildskärmen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–10
Använda nödavstängningsprocedurer . . . . . . . . . . . 4–11
Initiera eller återgå från vänteläge. . . . . . . . . . . . . . 4–12
Initiera eller återgå från viloläge . . . . . . . . . . . . . . . 4–13
Identifiera strömlamporna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–17
Växla mellan batteriström och extern ström . . . . . . 4–18
Ladda ett batteri. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–18
Kontrollera batteriets laddning . . . . . . . . . . . . . . . . 4–19
Hantera låg batteriladdningsnivå. . . . . . . . . . . . . . . 4–19
Start- och referenshandbok—Del 2 4–1
Ström
Åtgärda låg batteriladdningsnivå. . . . . . . . . . . . . . . 4–20
Kalibrera ett batteri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–21
Förvara ett batteri. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–24
Inställningar för batteribesparing. . . . . . . . . . . . . . . 4–25
Byta ut ett batteri . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–26
Kasta ett använt batteri. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4–27
4–2 Start- och referenshandbok—Del 2

Välja en strömkälla

Notebook-datorn kan köras på intern ström från ett batteri eller på extern ström från en nätadapter och andra enheter. I följande
tabell beskrivs de bästa strömkällorna för vanliga uppgifter.
Uppgift Rekommenderad strömkälla
Ström
Arbeta i de flesta programvaror.
Ladda eller kalibrera ett batteri i notebook-datorn.
Installera eller ändra systemprogramvara eller skriva till en CD.
Varning! Den här notebook-datorn har utformats för att kunna köra krävande program med oinskränkt funktionalitet. Som ett resultat av
Å
ökad strömförbrukning är det normalt om datorn känns varm eller het när den används under längre perioder. Undvik potentiellt obehag eller brännskada genom att inte blockera luftventiler eller använda notebook-datorn i knäet under längre tidsperioder. De delar på notebook-datorn som är åtkomliga för användaren följer de temperaturgränser som har definierats av International Standard for Safety of Information Technology Equipment (IEC 60950).
Laddat batteri i notebook-datorn
Extern ström via någon av
följande enheter:
NätadapterExtra expansionsenhet till
HP Notebook-datorn
Extern ström via:
Nätadapter
Extra expansionsenhet till
HP Notebook-datorn
Extern ström via:
Nätadapter
Extra expansionsenhet till
HP Notebook-datorn
Start- och referenshandbok—Del 2 4–3
Ström

Om vänteläge, viloläge och avstängning

I det här avsnittet beskrivs vänteläge, viloläge och avstängning och hur du använder dem. Vänteläge och viloläge är energibesparande funktioner som du själv eller systemet kan initiera.

Vänteläge

I vänteläget minskas strömmen till de systemkomponenter som inte används. När vänteläge är initierat sparas arbetet i RAM-minnet och skärmen töms.
Det är normalt inte nödvändigt att spara arbetet innan
du initierar vänteläge men det rekommenderas.
När notebook-datorn är i vänteläge blinkar
ström-/väntelägeslampan.
När du avslutar vänteläget visas informationen precis som den var när vänteläget initierades.
Se upp! Du undviker en fullständig batteriurladdning genom att inte lämna notebook-datorn i vänteläge under längre perioder. Anslut till en
Ä
extern strömkälla om notebook-datorn inte kommer att användas under längre perioder.
Systemet initieras inte från vänteläge om du rör vid styrplattan.
4–4 Start- och referenshandbok—Del 2

Viloläge

Viloläget tar en kopia av det aktuella systemminnet, sparar det på hårddisken och stänger sedan av notebook-datorn. När du avslutar viloläget visas informationen precis som den var när du gick in i viloläget.
Spara helst ditt arbete innan du initierar viloläget, så förhindrar du att data går förlorade. Ändra inte konfigurationen för notebook-datorn under viloläget.
Se upp! Om konfigurationen för notebook-datorsystemet ändras under
Ä
viloläget kan det bli omöjligt att återgå från viloläget. När notebook-datorn är i viloläge:
Lägg inte till eller ta bort minnesmoduler.
Sätt inte i eller ta ut hårddisken.
Anslut inte eller koppla från anslutningen av externa enheter.
Sätt inte i eller ta ut en CD- eller DVD-skiva.
Sätt inte i ett PC Card-kort, SD-minneskort, Memory Stick, Smart
Om det inte går att återgå från viloläget när strömmen har återställts till systemet, uppmanas du att radera återställningsdata och fortsätta med systemstarten. Data som inte har sparats går förlorade. Om du har ställt in ett startlösenord, måste du ange det lösenordet för att avsluta viloläget.
Viloläget aktiveras som standard men kan inaktiveras. Du minskar risken för strömavbrott under en låg batteriladdningsnivå genom att inaktivera viloläget bara under en kalibrering av batteriet.
Ström
Media Card eller MMC.
Se upp! Om viloläget har inaktiverats och det uppstår en kritiskt låg batteriladdningsnivå i notebook-datorn, sparas inte systemminnet
Ä
automatiskt.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–5
Ström
Du verifierar att viloläge har aktiverats genom att välja Start > Kontrollpanelen > Prestanda och underhåll > Energialternativ > fliken Viloläge. Kontrollera att kryssrutan Aktivera stöd för viloläge, är markerad.
Viloläget visas inte som ett energialternativ i fönstret
Energialternativ om läget har inaktiverats.

Avstängning

Under avstängningen stängs notebook-datorn av. Om du ska låta ett batteri sitta i notebook-datorn eller förvara det beror på hur du arbetar.
Om du låter ett batteri sitta kvar i notebook-datorn kan
batteriet laddas närhelst notebook-datorn är ansluten till extern nätström. Dessutom skyddas ditt arbete om strömavbrott skulle uppstå.
Ett batteri som sitter i notebook-datorn laddas ur snabbare,
även om notebook-datorn är avstängd, än ett batteri som har tagits ut från notebook-datorn och förvarats på en sval och torr plats.
4–6 Start- och referenshandbok—Del 2

Initiera vänteläge, viloläge eller stänga av

I följande avsnitt beskrivs när du ska initiera vänteläge eller viloläge och när du ska stänga av notebook-datorn.

När du lämnar arbetet

Initiera vänteläge för kortare stunder och viloläge för längre tidsperioder eller för att spara mer ström.
Den tid som ett batteri stöder vänteläge eller viloläge eller behåller en laddning varierar beroende på notebook-datorns konfiguration och batteriets skick.
Om du initierar vänteläge rensas skärmen och mindre ström
används än om du låter notebook-datorn vara påslagen. Arbetet återgår omedelbart till skärmen när du återgår från vänteläget. Ett fulladdat batteri kan vara i vänteläge under upp till 48 timmar.
Om du initierar viloläge rensas skärmen och mycket mindre
ström används än i vänteläge. Det tar längre tid att återgå till arbete som har sparats i viloläge än det som har sparats i vänteläge, men snabbare än att återgå manuellt efter att ha startat om notebook-datorn. Ett helt laddat nytt batteri stöder vanligtvis viloläge i flera veckor.
Ström
Du förlänger batteriets livslängd när notebook-datorn inte ska användas och är frånkopplad från extern ström under en längre tid, genom att stänga av notebook-datorn, ta ut batteriet och förvara det på en sval och torr plats.

När strömtillförseln är osäker

Om extern strömtillförsel är osäker eller avbryts, t ex på grund av åska, sparar du arbetet och initierar sedan viloläge eller stänger av notebook-datorn.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–7
Ström

Använda IR eller enhetsmedia

Vänteläge och viloläge stör användningen av IR-kommunikation och enhetsmedia.
Om notebook-datorn är i vänteläge eller viloläge kan du inte
initiera en IR-överföring.
Om vänteläge eller viloläge av misstag initieras medan ett
enhetsmedium (exempelvis en diskett, disk, CD eller DVD) används kan följande ske:
Uppspelningen kan störas.Ett varningsmeddelande kan visas: "Putting the computer
into Hibernation or Standby may stop the playback. Do
you want to continue?" (Om datorn försätts i viloläge
eller vänteläge kan uppspelningen stoppas. Vill du
fortsätta?) Välj No (Nej).
Återgå från viloläge eller vänteläge genom att trycka på
ström-/väntelägesknappen.
Ljud och video kan återupptas eller du kan behöva starta
om enhetsmediet.
Se upp! Initiera inte vänteläge eller viloläge medan du använder enhetsmedia. Om du gör det kan det resultera i möjlig försämring av
Ä
video och ljud och förlust av ljud- och videouppspelningsfunktionalitet.

Använda standardströminställningar

I det här avsnittet beskrivs standardprocedurerna för vänteläge, viloläge och avstängning och du får även information om hur du sätter på och stänger av bildskärmen.
Du kan ändra flera av dessa inställningar efter egna önskemål. Om du vill ändra standardinställningarna kan du läsa under
"Använda strömalternativ", längre fram i det här kapitlet.
4–8 Start- och referenshandbok—Del 2
Ström

Identifiera strömkontroller och indikatorer

I vänteläge, viloläge och avstängningsprocedurer används följande kontroller och indikatorer:
1 Ström/väntelägesknapp 2 Snabbtangenten för att initiera vänteläge 3 Ström-/väntelägeslampa
(Fn+F5)
Identifiera kontroller och indikatorer för vänteläge, viloläge och avstängning
Start- och referenshandbok—Del 2 4–9
Ström

Sätta på och stänga av notebook-datorn eller bildskärmen

Uppgift Procedur Resultat
Sätta på notebook­datorn.
Stäng av notebook­datorn.*
Tryck på ström-/väntelägesknappen.
Om du trycker på
ström-/ väntelägesknappen återgår notebook­datorn till "på" från vänteläge, viloläge eller avstängning.
Spara arbetet och avsluta alla öppna program. Gör sedan så här:
Tryck på ström-/
väntelägesknappen och följ anvisningarna på skärmen (om sådana visas) för hur du stänger av notebook-datorn.
–eller–
Ström-/väntelägeslampan
tänds.
Operativsystemet läses in.
Ström-/väntelägeslampan
släcks.
Operativsystemet stängs av.
Notebook-datorn stängs av.
Stäng av
notebook-datorn via operativsystemet: Välj Start > Stäng av datorn > Stäng av.
*Om systemet inte svarar och du inte kan stänga av notebook-datorn med dessa procedurer, läser du i nästa avsnitt "Använda
nödavstängningsprocedurer".
4–10 Start- och referenshandbok—Del 2

Använda nödavstängningsprocedurer

Om notebook-datorn inte svarar och du inte kan använda de vanliga avstängningsprocedurerna i Windows, kan du försöka med följande nödavstängningsprocedurer:
Tryck på ctrl+alt+delete. Välj Stäng av och sedan Stäng av i
listan.
Tryck på och håll ned ström-/väntelägesknappen i minst
4 sekunder.
Koppla från notebook-datorn från extern ström och ta ut
batteriet. Instruktioner om hur du tar ut batterier finns i avsnittet "Byta ut ett batteri", längre fram i det här kapitlet.
Se upp! Om du använder nödavstängningsprocedurer resulterar detta
Ä
i att data som inte har sparats går förlorade.
Ström
Start- och referenshandbok—Del 2 4–11
Ström

Initiera eller återgå från vänteläge

Uppgift Procedur Resultat
Initiera vänteläge
Låt vänteläget initieras
Återgå från användar- eller systeminitierat vänteläge.
När notebook-datorn är påsatt använder du någon av följande procedurer:
Tryck på snabbtangenten
Fn+F5.
Välj Start > Stäng av
datorn > Vänteläge.
Om notebook-datorn körs
på batterier initieras vänteläge om notebook-datorn varit inaktiv under 10 minuter (standardinställning).
Om notebook-datorn körs
på extern ström initieras inte vänteläget.
Ändra inställningar för
ström och timeout i fönstret Energialternativ.
Tryck på ström-/
väntelägesknappen.
Lampan
ström/vänteläge blinkar.
Skärmen rensas.
Lampan
ström/vänteläge blinkar.
Skärmen rensas.
Lampan för
ström/vänteläge tänds.
Informationen återställs
till skärmen.
4–12 Start- och referenshandbok—Del 2

Initiera eller återgå från viloläge

Uppgift Procedur Resultat
Ström
Initiera viloläge När notebook-datorn är påsatt
använder du någon av följande procedurer:
Tryck snabbt på
ström-/väntelägesknappen.
Välj Start > Stäng av >Viloläge.
(Om alternativet Viloläge inte visas trycker du på Skift
Låt systemet initiera viloläge (med viloläget aktiverat)
-tangenten
Om notebook-datorn är i
vänteläge måste du återgå från vänteläget innan du kan initiera viloläge.
Om notebook-datorn körs på
batteri initieras viloläget om notebook-datorn har varit inaktiv efter 30 minuter eller när ett eller flera batterier når en kritiskt låg batteriladdningsnivå.
.)
Om notebook-datorn körs på
extern ström initieras inte viloläge.
Ändra inställningar för ström och
timeout i fönstret Energialternativ.
Ström-/
väntelägeslampan släcks.
Skärmen rensas.
Ström-/
väntelägeslampan släcks.
Skärmen rensas.
Återgå från användar- eller systeminitierat viloläge.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–13
Tryck på ström-/väntelägesknappen.
Om viloläge har initierats
på grund av en kritiskt låg batteriladdningsnivå ansluter du extern ström eller sätter i ett laddat batteri innan du trycker på ström-/ väntelägesknappen.
Lampan för ström/
vänteläge tänds.
Informationen
återställs till skärmen.
Ström

Använda strömalternativ

Flera av standardströminställningarna exempelvis timeouts och alarm kan ändras i fönstret Energialternativ. Du kan t ex ställa in en ljudvarning som varnar dig när batteriet når låg batteriladdningsnivå.
Som standard gäller följande när notebook-datorn är påsatt:
Om du trycker snabbt på ström-/väntelägesknappen initieras
viloläget.
Om du trycker på snabbtangenten Fn+F5 även kallad
"viloknappen" i operativsystemet, initieras vänteläget.
I vissa modeller stängs bildskärmen av med
bildskärmsströmbrytaren. Denna strömbrytare aktiveras när du stänger bildskärmen.

Använda fönstret Energialternativ

Så här ändrar du funktionen för ström-/väntelägesknappen, snabbtangenten
1. Välj Start > Kontrollpanelen > ikonen Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ > fliken Avancerat.
Fn+F5 eller bildskärmsströmbrytaren:
Du ändrar ström-/väntelägesknappens funktion genom att
välja en funktion i listan När jag slår på eller av datorns strömbrytare.
Du ändrar funktionen för snabbtangenten Fn+F5 genom
att välja en funktion i listan När jag trycker på vila-knappen på datorn.
Du ändrar funktionen för bildskärmens strömbrytare
genom att välja en funktion i listan När jag stänger locket på den bärbara datorn.
2. Klicka på OK.
Vilolägesfunktionen är tillgänglig i listorna för
ström-/väntelägesknappen, viloknappen och bildskärmen bara om viloläget är aktiverat.
4–14 Start- och referenshandbok—Del 2

Visa ikonen Batterimätare

Ikonen Batterimätare ändrar form för att visa om notebook-datorn körs på batteri eller extern nätström. Klicka på ikonen för att visa fönstret Energialternativ.
Så här visar eller döljer du ikonen Batterimätare i Aktivitetsfältet:
1. Öppna fönstret Energialternativ.
2. Klicka på fliken Avancerat.
3. Markera eller avmarkera kryssrutan Visa ikon i Aktivitetsfältet.
4. Klicka på OK.
Om du inte kan se en ikon som du har placerat i Aktivitetsfältet
kan ikonen vara dold. Välj pilen eller den vertikala stapeln i Aktivitetsfältet och expandera den för att visa ikonerna.
Ström
Start- och referenshandbok—Del 2 4–15
Ström

Ställa in eller ändra ett energischema

På fliken Energischema i fönstret Energialternativ tilldelas strömnivåer till systemkomponenter. Du kan tilldela olika scheman beroende på om notebook-datorn körs på batteri eller extern nätström.
Du kan i stället ställa in ett energischema som initierar vänteläge eller stänger av bildskärmen eller hårddisken efter ett tidsintervall som du anger.
Så här ställer du in ett energischema:
1. Öppna fönstret Energialternativ > fliken Energischema.
2. Välj det energischema som du vill redigera och justera alternativen i listan på skärmen.
3. Välj Verkställ.

Använda ett säkerhetslösenord

Du kan lägga till en säkerhetsfunktion där du uppmanas att ange ett lösenord när notebook-datorn sätts på eller återgår från vänteläge eller viloläge.
Du ställer in en lösenordsprompt på fliken Avancerat i fönstret Energialternativ. Markera kryssrutan Fråga efter lösenord när datorn går ur vänteläge, och klicka på OK.
4–16 Start- och referenshandbok—Del 2

Batteridrift

Identifiera strömlamporna

Batteriprocedurerna refererar till lamporna på framsidan enligt nedan
Ström
Komponent Beskrivning
Ström-/väntelägeslampa Tänd när notebook-datorn tillförs ström.
1
Batterilampa
2
Nätströmslampa Tänd när notebook-datorn är ansluten till
3
Start- och referenshandbok—Del 2 4–17
Tänd när ingen nätström tillförs och
notebook-datorn körs på batteri.
Blinkar när batteriet inte fungerar och
kanske behöver bytas ut.
nätström.
När nätström tillförs laddas
batteriet.
Ström

Växla mellan batteriström och extern ström

Notebook-datorn växlar mellan nätström och batteriström beroende på om extern nätströmskälla är tillgänglig eller ej. Nätström väljs alltid i första hand. Om notebook-datorn innehåller ett laddat batteri och körs på extern nätström växlar notebook-datorn till batteri bara om nätadaptern kopplas från notebook-datorn.
Om du låter ett batteri sitta kvar i notebook-datorn kan batteriet laddas närhelst notebook-datorn är ansluten till extern nätström. Dessutom skyddas ditt arbete om strömavbrott skulle uppstå. Å andra sidan laddas ett batteri som sitter i notebook-datorn långsamt ur även när notebook-datorn är avstängd.
Du förlänger batteriets livslängd genom att ta ut och förvara batteriet om du inte ska använda notebook-datorn på 2 veckor eller längre. Detaljer finns i "Förvara ett batteri" längre fram i det här kapitlet.

Ladda ett batteri

Batteriet laddas när notebook-datorn är ansluten till extern ström via en nätadapter.
Batteriet laddas när notebook-datorn stängs av eller sätts på, men laddas snabbast när notebook-datorn är avstängd. När notebook-datorn är påsatt blir laddningstiderna längre och varierar beroende på systemaktivitet.
4–18 Start- och referenshandbok—Del 2

Kontrollera batteriets laddning

Få korrekt laddningsinformation
Så här ökar du precisionen i alla batteriladdningsvisningar:
Låt batteriet laddas ur helt innan du laddar det.
Ladda batteriet fullt. Även ett nytt batteri kan visa felaktig
laddningsinformation om det inte har laddats fullt.
Om du laddar batteriet fullt och sedan laddar ur det minskar
behovet av att kalibrera batteriet.
Visa laddningsinformation
Du visar information om batteriladdning på skärmen genom att välja Start > Kontrollpanelen > ikonen Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ > fliken Batterimätare.
Batterimätaren visar batteriets status uttryckt både i procent och tid:
Procentsatsen visar mängden laddning som återstår i
batteriet.
Ström
Tiden visar den ungefärliga körtiden som återstår i batteriet
om batteriet fortsätter att ge ström på nuvarande nivå. Tiden som finns kvar minskar exempelvis om du börjar spela en DVD och ökar om du slutar spela DVD:n.

Hantera låg batteriladdningsnivå

En del varningar för låga batteriladdningsnivåer och systemsvar kan ändras i fönstret Energialternativ i operativsystemet. I detta avsnitt beskrivs varningarna och systemsvaren som har fabriksinställts. De inställningar som har gjorts i fönstret Energialternativ påverkar inte lampor.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–19
Ström
Identifiera låg batteriladdningsnivå
I det här avsnittet beskrivs hur du identifierar låga och kritiskt låga batteriladdningsnivåer.
Låg batteriladdningsnivå
När ett batteri som enda strömkälla till notebook-datorn når en låg batteriladdningsnivå (5 procent av full laddning), blinkar batterilampan.
Kritiskt låg batteriladdningsnivå
Om en låg batteriladdningsnivå inte åtgärdas går notebook-datorn in i ett tillstånd av kritiskt låg batteriladdningsnivå (3 procent av full laddning).
När en kritiskt låg batteriladdningsnivå har uppstått sker följande:
Om viloläge är aktiverat och notebook-datorn är påsatt eller i
vänteläge, initieras viloläget.
Om viloläge är inaktiverat och notebook-datorn är påsatt eller
i vänteläge, förblir notebook-datorn i vänteläge och stängs sedan av och arbete som inte har sparats går förlorat.
Du verifierar att viloläge inte har inaktiverats genom att kontrollera att kryssrutan Aktivera stöd för viloläge, på fliken Viloläge är markerad. Du får åtkomst till fliken genom att välja Start Kontrollpanelen > Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ.

Åtgärda låg batteriladdningsnivå

Se upp! Om notebook-datorn har nått en kritiskt låg
Ä
batteriladdningsnivå och har börjat initiera viloläge, ska du inte tillföra ström förrän lampan för ström/vänteläge har släckts.
När extern ström är tillgänglig
Du åtgärdar en låg batteriladdningsnivå när extern ström tillförs genom att ansluta nätadaptern.
4–20 Start- och referenshandbok—Del 2
När det finns ett laddat batteri
Du åtgärdar en låg batteriladdningsnivå när det finns ett laddat batteri genom att stänga av notebook-datorn eller initiera viloläge, sätta i ett laddat batteri och sedan sätta på notebook-datorn.
När det inte finns någon strömkälla
Du åtgärdar en låg batteriladdningsnivå när det inte finns någon strömkälla genom att initiera viloläge eller spara ditt arbete och stänga av notebook-datorn.
När det inte går att avsluta viloläget
Så här åtgärdar du en låg batteriladdningsnivå när det inte finns tillräckligt med ström för att notebook-datorn ska kunna avsluta viloläget:
1. Sätt i ett laddat batteri eller anslut till extern ström.
2. Avsluta viloläget genom att snabbt trycka på ström-/väntelägesknappen.
Ström

Kalibrera ett batteri

När du ska kalibrera
Även om ett batteri används mycket ska det inte behöva kalibreras mer än en gång per månad. Du behöver inte kalibrera ett nytt batteri för att använda det. Kalibrera batteriet vid följande tillfällen:
När batteriladdningsvisningar verkar felaktiga.
Om du märker en betydande förändring av batteridriftstiden.
När batteriet inte har använts på en månad eller längre.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–21
Ström
Kalibrera batteriet
Innan du kan kalibrera ett batteri måste du ladda det fullt, ladda ur det helt och sedan ladda om det helt igen.
Ladda batteriet
Ladda batteriet när notebook-datorn används. Så här laddar du batteriet:
1. Sätt i batteriet i notebook-datorn. Instruktioner finns i "Byta
ut ett batteri" längre fram i detta kapitel.
2. Anslut notebook-datorn till extern ström. (Batterilampan är tänd när batteriet laddas.)
3. Låt notebook-datorn vara ansluten till extern ström tills batteriet är helt laddat. (Batterilampan släcks.)
Ladda ur batteriet
Viloläget aktiveras som standard men kan inaktiveras. Innan du börjar en fullständig urladdning av batteriet måste du inaktivera viloläget. Du inaktiverar viloläget genom att välja Start > Kontrollpanelen > Prestanda och underhåll > Energialternativ > fliken Viloläge. Avmarkera kryssrutan Aktivera stöd för viloläge.
Se upp! Om du vill lämna notebook-datorn obevakad under
Ä
urladdningen bör du spara arbetet innan du startar urladdningen.
Så här laddar du ur ett batteri helt:
1. Välj energiikonen i Aktivitetsfältet eller välj Start > Kontrollpanelen > ikonen Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ > fliken Energischema.
2. Notera alla inställningar i kolumnen Är ansluten, och alla inställningar i kolumnen Körs på batterier, så att du kan återställa dem efter kalibreringen.
3. Använd listan för att ställa in alternativen i båda kolumnerna till Aldrig.
4. Klicka på OK.
4–22 Start- och referenshandbok—Del 2
Ström
5. Koppla bort notebook-datorn från nätström men stäng inte av den.
6. Kör notebook-datorn på batteri tills batteriet är helt urladdat. När batteriet är helt urladdat släcks batterilampan och notebook-datorn stängs av.
Om du använder notebook-datorn då och då under urladdningen och har ställt in energibesparande timeout-värden kan du förvänta dig följande prestanda från systemet under urladdningen:
Bildskärmen stängs inte av automatiskt.
Hårddiskhastighet minskar inte automatiskt medan
notebook-datorn är overksam.
Systeminitierat vänteläge sker inte.
Ladda om batteriet
1. Anslut notebook-datorn till extern ström och låt notebook-datorn vara ansluten tills batteriet är fulladdat och batterilampan har släckts.
Du kan använda notebook-datorn medan batteriet laddas om men batteriet laddas snabbare om den är avstängd.
2. Välj ikonen Energi i Aktivitetsfältet eller välj Start > Kontrollpanelen > ikonen Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ > fliken Energischema.
3. Ange de inställningar som du noterade för posterna i kolumnen Är ansluten och kolumnen Körs på batterier.
4. Klicka på OK.
Se upp! När kalibreringen är klar aktiverar du viloläget igen: Välj Start > Kontrollpanelen > Prestanda och underhåll > Energialternativ >
Ä
fliken Viloläge och markera sedan Aktivera stöd för viloläge.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–23
Ström

Förvara ett batteri

Om notebook-datorn inte ska användas och är frånkopplad under längre tid än två veckor bör du ta ut batteriet och förvara det på annan plats.
Se upp! Undvik skada på batteriet genom att inte utsätta det för hög
Ä
temperatur under en längre tid.
Vid höga temperaturer påskyndas den automatiska urladdningen i ett förvarat batteri. Förläng laddningen hos ett förvarat batteri genom att placera det på en sval, torr plats.
Använd följande tabell för att uppskatta hur länge du säkert kan förvara ett batteri. De förvaringstider som listas baseras på ett batteri som har 50 procent av full laddning kvar. Ett fullt laddat batteri kan förvaras längre utan risk.
Temperaturintervall °CTemperaturintervall
°F Säker lagringstid
46°–60° 115°–140° Mindre än 1 månad
26°–45° 79°–113° Högst 3 månader
0°–25° 32°–77° 1 år
4–24 Start- och referenshandbok—Del 2

Inställningar för batteribesparing

Med följande inställningar och procedurer för batteribesparing förlängs batteriets användningstid:
Stäng av trådlösa anslutningar och stäng av anslutningar för
lokalt nätverk när du inte använder dem.
Koppla bort notebook-datorn från externa enheter som
använder ström från notebook-datorn. Batteriets driftstid påverkas inte av externa enheter som är isatta i en extern strömkälla.
Stoppa eller ta ut de PC Card-kort som du inte använder. Mer
information finns i avsnittet "Använda ett PC Card-kort" i kapitel 8.
Inaktivera eller ta ut ett digitalt minneskort (SD-minneskort,
MultiMediaCard, Memory Stick eller SmartMedia) som du inte använder.
Minska bildskärmens ljusstyrka.
Sänk systemvolymen.
Ström
Stäng av en enhet som är ansluten till s-videouttaget.
Initiera vänteläge eller viloläge eller stäng av
notebook-datorn om du lämnar arbetet.
Välj en kort väntetid, 5 minuter eller kortare, för
bildskärmens timeout. Du ändrar timeoutinställningarna för bildskärmen genom att välja Start > Kontrollpanelen > ikonen Prestanda och underhåll > ikonen Energialternativ > fliken Batterimätare. Välj en kort tidsangivelse i listan Stäng av bildskärmen och välj sedan OK.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–25
Ström

Byta ut ett batteri

Se upp! Du förhindrar att information går förlorad när du tar ut ett
Ä
batteri som enda strömkälla genom att initiera viloläge eller stänga av notebook-datorn innan du tar ut batteriet.
Så här byter du batteri:
1. Vänd notebook-datorn upp och ned.
Ta ut ett batteri genom att föra på batteriets
frigöringsspärr 1. (Batteriet lutas uppåt.) Dra sedan ut batteriet från batteriplatsen 2.
Ta ut ett batteri
4–26 Start- och referenshandbok—Del 2
Du sätter i ett batteri genom att sätta i batteriets
inriktningsflik på notebook-datorns inriktningsplats och sedan luta batteriet nedåt tills det kläms på plats.
Sätta i ett batteri
Ström
2. Du återgår från viloläget eller sätter på notebook-datorn genom att trycka på ström-/väntelägesknappen.

Kasta ett använt batteri

Information om hur du återvinner eller kasserar ett använt batteri finns i handboken Säkerhet och föreskrifter på CD:n Documentation Library.
Start- och referenshandbok—Del 2 4–27
Innehåll
Om enheter. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–2
Skötsel av enheter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–3
Hårddisk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–4
Optisk enhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–9
Ställa in startordningen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–14
5

Enheter

Lägga till en enhet i systemet . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–2
Typer av enheter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–2
Identifiera aktivitetslampan för hårddisken. . . . . . . . 5–4
Byta ut den interna hårddisken . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–5
ISätta i en optisk skiva. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–9
Ta ut en optisk skiva (med ström) . . . . . . . . . . . . . . 5–10
Ta ut en optisk skiva (utan ström) . . . . . . . . . . . . . . 5–11
Spela upp en optisk skiva . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5–12
Start- och referenshandbok—Del 2 5–1
Enheter

Om enheter

Hårddisk och optiska enheter kan variera beroende på modell. Dessutom kan en del notebook-datorer ha en diskettenhet och/eller en HP USB Digital Drive.

Lägga till en enhet i systemet

Du kan lagra data på enheter och använda dessa data. Du kan lägga till en extra extern enhet till systemet genom att ansluta den till något av USB (Universal Serial Bus)- eller 1394-uttagen på notebook-datorn.
Ytterligare dataförvaring kan läggas till med digitala media inklusive Secure Digital-minneskort, Multimedia-kort, Smart Media och Memory Stick.

Typer av enheter

Hårddiskar är avsedda för lagring av datafiler och programvara som systemfiler, program och drivrutiner. En hårddisk kallas ibland för en hårddiskenhet.
Optiska enheter inkluderar CD-ROM- och DVD-ROMenheter. Optiska enheter stöder DVD:er och/eller CD:ar, ofta kallade skivor som används för att lagra eller transportera data och spela upp musik och filmer. DVD:er har högre kapacitet än CD:ar. Notebook-datorn kan läsa eller skriva till optiska enheter enligt beskrivningen i följande tabell.
Optisk enhet Läsa Skriva
CD-ROM- och DVD-ROMenhet Ja Nej
DVD/CD-RW-kombinationsenhet Ja Ja
DVD+RW/R- och CD-RW-kombinationsenhet
Ja Ja
Diskettenheter stöder disketter, som används för att lagra eller transportera små mängder data. Med notebook-datorn kan du läsa eller skriva till valfri diskett. En diskettenhet kallas ibland för en
floppydiskenhet.
5–2 Start- och referenshandbok—Del 2

Skötsel av enheter

Enheter är ömtåliga notebook-datorkomponenter som måste hanteras varligt. Följande försiktighetsåtgärder gäller alla enheter. Ytterligare försiktighetsåtgärder finns i respektive procedurer.
Se upp! Så här förhindrar du skada på notebook-datorn eller en enhet:
Ä
Hantera en enhet varsamt. Tappa den inte.
När du sätter i en enhet behöver du bara trycka till för att få den
på plats. Överdrivet tryck kan skada kontakterna på enheten.
Spraya inte en enhet med rengöringsmedel eller annan vätska eller
utsätt den för extrema temperaturer.
Ta inte bort den primära hårddisken (hårddisken på
hårddiskplatsen) utom för reparationer eller när den ska bytas ut.
Elektrostatiska urladdningar kan orsaka skada på elektroniska
komponenter. Så här förhindrar du att statisk elektricitet skadar notebook-datorn eller en enhet:
Se till att du inte är laddad med statisk elektricitet innan du
hanterar en enhet, genom att röra vid ett jordat metallobjekt och
Undvik att röra vid kontakterna på en enhet. Mer information om
hur du undviker elektrostatisk skada finns i handboken Säkerhet och föreskrifter på CD:n Documentation Library .
Undvik att utsätta en hårddisk eller diskett för enheter med
magnetiska fält. Säkerhetsenheter med magnetiska fält inkluderar säkerhetsutrustning på flygplatser som du passerar gående och handburen säkerhetsutrustning. Säkerhetsutrustning på flygplatser som kontrollerar kabinbagage, vanligtvis medan bagaget placeras på ett löpande band, använder röntgen i stället för magnetism vilket inte skadar en hårddisk eller diskett.
Om du postar en enhet bör du skicka den i en förpackning som
skyddar mot stötar, vibration, temperatur och mycket fukt. Märk paketet med "FRAGILE".
Enheter
Se upp! Så här förhindrar du skada på enhetsmedia:
Ä
Öppna inte metalluckan på en diskett eller rör vid disken i
diskettfodralet.
Utsätt inte en diskett för ett starkt magnetiskt fält exempelvis
säkerhetsfältet som används av en säkerhetsutrustning som du passerar gående eller handburen säkerhetsutrustning.
Rengör CD- och DVD-skivor bara med det rengöringsmedel som är
avsett för dessa skivor och som kan köpas hos de flesta återförsäljare av elektronikutrustning.
Start- och referenshandbok—Del 2 5–3
Enheter

Hårddisk

I det här avsnittet beskrivs den primära hårddisken i notebook-datorn.

Identifiera aktivitetslampan för hårddisken

Hårddiskens aktivitetslampa tänds när den interna hårddisken används.
Identifiera aktivitetslampan för hårddisken
5–4 Start- och referenshandbok—Del 2

Byta ut den interna hårddisken

Hårddisken som sitter på hårddiskplatsen är den interna hårddisken. Ta bara bort den interna hårddisken om den ska repareras eller bytas ut.
Se upp! Förhindra att systemet inte svarar och att arbete går förlorat
Ä
genom att först utföra följande innan du börjar den här proceduren:
Spara arbetet, stäng alla öppna program och stäng av
notebook-datorn.
Koppla bort notebook-datorn från extern ström och ta ut batteriet.
1. Spara arbetet och avsluta alla öppna program.
2. Stäng av notebook-datorn och stäng bildskärmen.
3. Koppla från notebook-datorn från extern ström.
4. Ta ut batteriet.
5. Vänd notebook-datorn upp och ned.
6. Ta bort de fyra stödskruvarna till hårddisken från hårddiskplatsen.
Enheter
Ta bort stödskruvarna som håller hårddisken på plats
Start- och referenshandbok—Del 2 5–5
Enheter
7. Ta bort hårddisklocket 1.
8. Med handtaget lossar du hårddisken genom att föra hårddisken mot notebook-datorns kant 2 och sedan ta ut den från hårddiskplatsen 3.
Ta bort en intern hårddisk
5–6 Start- och referenshandbok—Del 2
9. Du sätter i en hårddisk genom att sänka ned den på hårddiskplatsen 1 och sedan föra den bort från notebook-datorns kant tills den sitter på plats 2. Sänk ned hårddisklocket på hårddiskplatsen 3.
Enheter
Sätta i en intern hårddisk
Start- och referenshandbok—Del 2 5–7
Enheter
10. Om du har satt i en hårddisk sätter du tillbaka de fyra skruvarna som håller den på plats. (Om du tog bort en hårddisk utan att sätta i en ny, förvarar du skruvarna på en säker plats.)
Sätta tillbaka stödskruvarna som håller hårddisken på plats
5–8 Start- och referenshandbok—Del 2

Optisk enhet

Se upp! Du undviker att fel uppstår under uppspelning eller skador på
Ä
optiska media genom att stoppa CD:n eller DVD:n och avsluta mediaprogram innan du sätter i eller tar ut en optisk enhet.

ISätta i en optisk skiva

1. Sätta på notebook-datorn.
2. Tryck på utmatningsknappen för mediet 1 på enhetspanelen för att mata ut facket och dra ut det helt 2.
3. Placera en CD eller ensidig DVD i facket med etiketten uppåt.
4. Tryck ned skivan försiktigt på spindeln i facket 3 tills skivan sitter på plats. Håll skivan i kanterna, inte på de plana ytorna. (Om mediafacket inte är fullt utdraget lutar du skivan så att den ligger över spindeln och trycker den sedan på plats.)
5. Stäng mediafacket 4.
Enheter
Sätta i en optisk skiva i den optiska enheten
Start- och referenshandbok—Del 2 5–9
Enheter

Ta ut en optisk skiva (med ström)

1. Sätt på notebook-datorn.
2. Tryck på utmatningsknappen för mediet 1 på enhetspanelen för att mata ut mediafacket och dra ut det helt 2.
3. Ta ut skivan från facket genom att försiktigt trycka nedåt på spindeln medan du fattar skivan i kanterna och drar uppåt 3. Håll skivan i kanterna, inte på de plana ytorna. Om mediafacket inte är helt utdraget lutar du på skivan när du tar ut den.
4. Stäng mediafacket.
5. Lägg skivan i dess fodral.
Ta ut en optisk skiva från den optiska enheten när ström är tillgänglig
5–10 Start- och referenshandbok—Del 2

Ta ut en optisk skiva (utan ström)

Om notebook-datorn är avstängd eller om ingen ström tillförs fungerar inte frigöringsknappen på den optiska enheten. Så här tar du ut en skiva från en optisk enhet utan att använda frigöringsknappen:
1. Sätt i ena änden av ett gem i frigöringsfördjupningen 1 på enhetens frontpanel.
2. Tryck försiktigt på gemet tills mediafacket frigörs och dra sedan ut det i sin fulla längd 2.
3. Ta ut skivan från facket genom att försiktigt trycka nedåt på spindeln medan du fattar skivan i kanterna och drar uppåt 3. Håll skivan i kanterna, inte på de plana ytorna. Om mediafacket inte är helt utdraget lutar du på skivan när du tar ut den.
4. Lägg skivan i dess fodral.
Enheter
Ta ut en optisk skiva från den optiska enheten när ström inte är tillgänglig
Start- och referenshandbok—Del 2 5–11
Enheter

Spela upp en optisk skiva

Du kan spela upp en CD i en CD-ROM- eller DVD-ROMenhet. Du kan dock bara spela upp en DVD i en DVD-ROMenhet.
Informationen i det här avsnittet gäller de flesta optiska enheter och de flesta programvaror för optiska enheter. Information om specifika programvaror för skivor inklusive Windows Media Player, WinDVD och hjälpprogrammet för att skapa CD-skivor som medföljer notebook-datorn, finns i "Använda
multimedieprogramvara" i kapitel 6.
Visa innehållet på en optisk skiva
När du sätter i en CD eller DVD i systemet kan mediet spelas upp, innehållet visas, ingen åtgärd vidtas eller en svarsprompt visas på skärmen. Du kan välja hur du vill att notebook-datorn ska reagera när ett medium sätts i, genom att använda funktionen för automatisk uppspelning i operativsystemet.
När automatisk uppspelning har aktiverats hanterar notebook-datorn i de flesta fall följande procedurer enligt nedan:
Du förhindrar att en ljud-CD öppnas när automatisk
uppspelning är aktiverat för enheten som innehåller mediet, genom att trycka på skifttangenten samtidigt som du sätter i CD:n.
Så här visar du innehållet på en skiva när innehållet inte
visas med funktionen för automatisk uppspelning.
1. Sätt i skivan i enheten.
2. Välj Start > Kör och skriv sedan:
x:
där x = beteckningen för enheten med skivan.
3. Tryck på
5–12 Start- och referenshandbok—Del 2
Retur.
Skydda uppspelning
Se upp! Om du sätter i eller tar bort en enhet medan ett
Ä
multimedieprogram körs kan detta stoppa eller avbryta uppspelningen.
Se upp! Om du initierar vänteläge eller viloläge medan du spelar upp media i en enhet kan uppspelningen stoppas eller kvaliteten på
Ä
uppspelningen försämras.
Om vänteläge eller viloläge av misstag initieras under en uppspelning:
Om det här varningsmeddelandet visas – "Putting the
computer into Hibernation or Standby may stop the playback. Do you want to continue?" (Om datorn försätts i viloläge eller vänteläge kan uppspelningen stoppas. Vill du fortsätta?) väljer du Nej. (Ljud och video återupptas eller du kan behöva starta om skivan.)
Om vänteläge eller viloläge initieras och inga
varningsmeddelanden visas återgår du från viloläge eller vänteläge genom att snabbt trycka på ström-/väntelägesknappen och sedan starta om skivan.
Enheter
Observera copyright-varningen
Det är ett brott mot gällande copyright-lagar att göra otillåtna kopior av copyright-skyddat material, inklusive datorprogram, filer, TV- och radioutsändningar och ljudupptagningar. Denna notebook-dator får ej användas i sådana syften.
Start- och referenshandbok—Del 2 5–13
Enheter

Ställa in startordningen

Notebook-datorn startar som standard från den interna hårddisken. Du kan ange att notebook-datorn ska starta från en startbar CD eller DVD i den optiska enheten. En startbar CD eller DVD innehåller filerna som krävs för att notebook-datorn ska kunna starta och fungera riktigt. I en del modeller kan du även starta från en enhet som är ansluten till notebook-datorn via USB.
Gör startinställningar i Setup-hjälpprogrammet. Setup­hjälpprogrammet är inte ett Windows-hjälpprogram och du kan inte använda styrplattan i det. Information om hur du använder Setup-hjälpprogrammet finns i avsnittet "Använda
Setup-hjälpprogrammet" i kapitel 9.
5–14 Start- och referenshandbok—Del 2
Innehåll
Justera volymen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–2
Använda högtalarna . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–4
Ansluta en ljudenhet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–5
Ansluta en s-videoenhet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–7
Använda multimedieprogramvara . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–9
6

Multimedia

Använda volymknapparna. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–2
Använda volymkontrollen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–3
Identifiera ljudjacken. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–5
Använda mikrofonjacket . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–6
Använd jacket för ljudutgång . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–6
Ansluta ljudet. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–7
Ansluta videon. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–7
Sätta på och stänga av en videoenhet . . . . . . . . . . . . 6–8
Ändra färg-TV-format . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–8
Spela upp ljud- och video-CD:ar
med Windows Media Player . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–9
Spela upp video-CD:ar och DVD:er
med Intervideo WinDVD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–10
Skapa CD-skivor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–12
Förbereda användning av hjälpprogrammet
för skapande av CD:ar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–13
Skapa DVD:er med InterVideo
WinDVD Creator. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6–14
Start- och referenshandbok—Del 2 6–1
Multimedia

Justera volymen

Du justerar volymen med ljudknapparna på notebook-datorn eller med volymkontrollprogrammet. Om du använder ljudavstängningsknappen åsidosätts alla ljudinställningar i programmet.

Använda volymknapparna

Så här justerar du volymen med ljudknapparna:
Du sänker volymen genom att trycka på knappen för
sänkning av volym 1.
Om du vill stänga av eller återställa ljudet trycker du på
avstängningsknappen 2.
Du höjer volymen genom att trycka på knappen för höjning
av volym 3.
Identifiera ljudknapparna
6–2 Start- och referenshandbok—Del 2

Använda volymkontrollen

Så här placerar du volymkontrollikonen i Aktivitetsfältet:
1. Välj Start > Kontrollpanelen > Ljud, tal och ljudenheter > ikonen för ljud och ljudenheter > fliken Volym.
2. Markera kryssrutan Placera volymikonen i Aktivitetsfältet.
Justera volymen genom att klicka på ikonen för volymkontroll. Höj eller sänk volymen genom att klicka på reglaget och dra det sedan uppåt eller nedåt. Dämpa eller återställ volymen genom att markera eller avmarkera kryssrutan Ljud av.
Om du inte kan se en ikon som du har placerat i Aktivitetsfältet
kan ikonen vara dold. Välj pilen eller den tjocka vertikala stapeln i Aktivitetsfältet och expandera den för att visa ikonerna.
Multimedia
Start- och referenshandbok—Del 2 6–3
Multimedia

Använda högtalarna

De inbyggda högtalarna spelar upp ljud i stereo från program, operativsystemet, spel, enhetsmedia, Internet och andra källor.
Om en extern enhet t ex ett headset ansluts till utgångsjacket för
ljud, inaktiveras de inbyggda högtalarna.
Identifiera de inbyggda högtalarna
6–4 Start- och referenshandbok—Del 2

Ansluta en ljudenhet

Varning! Minska risken för hörselskada genom att sänka volymen
Å
innan du sätter på dig hörlurarna eller headset.
Se upp! Minska risken för eventuell skada på en extern enhet genom
Ä
att inte sätta i en enkanalskontakt för monoljud i jacket för ljudutgång.

Identifiera ljudjacken

Det finns två ljudjack i notebook-datorn:
Mikrofonjacket 1, ibland kallat ingångsjacket, ansluter en
extra mono- eller stereomikrofon.
Jacket för ljudutgång 2, kallas ibland för utgångsjack,
ansluter headset, hörlurar eller externa stereohögtalare.
Multimedia
Identifiera ljudjacken
Start- och referenshandbok—Del 2 6–5
Multimedia

Använda mikrofonjacket

När du ansluter en mikrofon till mikrofonjacket, använd en mikrofon för monoljud med en kontakt på 3,5 mm. En kondensatormikrofon (monoljud) rekommenderas.
Om du ansluter en stereomikrofon spelas vänster kanalljud
in på båda kanalerna.
Om du ansluter en dynamisk mikrofon kanske den
rekommenderade känsligheten inte kan uppnås.

Använd jacket för ljudutgång

Jacket för ljudutgång används även för att ansluta ljudfunktionen för en ljud-/videoenhet exempelvis en TV eller VCR.
Tänk på följande när du ansluter en enhet till jacket för ljudutgång:
Använd bara en 3,5-mm kontakt.Den bästa ljudkvaliteten får du om du använder hörlurar
på 24 till 32 ohm.
De inbyggda högtalarna inaktiveras.
6–6 Start- och referenshandbok—Del 2

Ansluta en s-videoenhet

Ansluta ljudet

Uttaget för s-video stöder bara videosignaler. Om du ställer in en konfiguration som kombinerar ljud- och
videofunktioner exempelvis uppspelning av en DVD på notebook-datorn och visning på TV:n, behöver du en vanlig 3,5 mm ljudkabel som du hittar hos de flesta återförsäljare av datorer och elektronisk utrustning.
Sätt i någon av ändarna på ljudkabeln i notebook-datorns jack för ljudutgång. Sätt i den andra änden av kabeln i jacket för ljudingång på den externa enheten.

Ansluta videon

Om du vill överföra videosignaler via ett s-videouttag behöver du en standardkabel för s-video som du hittar hos de flesta återförsäljare av datorer och elektronisk utrustning.
Sätt i någon av ändarna på s-videokabeln i notebook-datorns s-videouttag. Sätt i den andra änden av kabeln i s-videouttaget för ljudingång på den externa enheten.
Multimedia
Identifiera s-videouttaget
Start- och referenshandbok—Del 2 6–7
Multimedia

Sätta på och stänga av en videoenhet

När en enhet för s-video är påsatt visas en bild. När enheten är avstängd visas ingen bild.
Så här sätter du på en videoenhet som är ansluten till notebook-datorn:
Starta eller starta om notebook-datorn
Om du upprepade gånger trycker på snabbtangenten Fn+F4
växlar bilden mellan notebook-datorns bildskärm, eventuell ansluten extern bildskärm och samtidig visning på notebook-datorn och den anslutna bildskärmen.
Växla bilden till en ansluten videoenhet.
Växla bilden till notebook-datorns bildskärm om du vill stänga av videoenheten.
De föregående sätten att sätta på och stänga av en videoenhet är utbytbara. Om du exempelvis stänger av en ansluten enhet i Windows kan du sätta på enheten antingen genom att starta om notebook-datorn eller trycka på snabbtangenterna
Fn+F4.
Du sparar ström genom att stänga av enheten innan du kopplar
bort den från systemet.

Ändra färg-TV-format

Färgtelevisionsformat är sätt på vilka televisionsvideosignaler skickas och tas emot. Om du vill skicka signaler mellan notebook-datorn och en TV måste både notebook-datorn och TV:n använda samma färg-TV-format.
NTSC-formatet är vanligt i USA, Kanada, Japan och Sydkorea. PAL-formatet är vanligt i Europa, Kina, Ryssland och Afrika och PAL-M-formatet är vanligt i Brasilien. Andra länder i Syd- och Mellanamerika använder NTSC, PAL eller PAL-M.
6–8 Start- och referenshandbok—Del 2
Regionspecifika format ställs in i fabriken för de flesta notebook-datorer, men regionsinställningen kan variera mellan notebook-datorer. Se "Ändra nationella inställningar för DVD" längre fram i det här kapitlet.
Ändra inställningar för färgtelevisionsformat med Setup­hjälpprogrammet. Setup-hjälpprogrammet är inte ett Windows­hjälpprogram och du kan inte använda styrplattan i det. Information om hur du använder Setup-hjälpprogrammet finns i avsnittet "Använda Setup-hjälpprogrammet" i kapitel 9.

Använda multimedieprogramvara

I det här avsnittet finns anvisningar om hur du spelar upp CD:ar och DVD:er med Windows Media Player och WinDVD. Det här programmet stöder inbyggd optisk enhet i notebook-datorn.

Spela upp ljud- och video-CD:ar med Windows Media Player

Programmet Windows Media Player ingår i operativsystemet. Använd Windows Media Player främst för att spela upp
ljud-CD:ar. Även om du kan spela upp video-CD:ar med Windows Media Player, ger InterVideo WinDVD högre kvalitet i uppspelningen.
Så här öppnar du Windows Media Player och spelar upp en CD:
1. Sätt i en CD i den optiska enheten och stäng facket.
2. Om automatisk uppspelning inte är aktiverat väljer du Start > Alla program > Windows Media Player.
3. Spela upp CD:n genom att klicka på uppspelningsknappen. Du spelar upp eller stoppar CD:n genom att använda uppspelnings- och stoppknapparna på skärmen, eller mediasnabbtangenterna som beskrivs i avsnittet "Använda
snabbtangenter och kortkommandon" i kapitel 3.
Multimedia
Om du vill öppna hjälpen i Windows Media Player väljer du
Hjälp på menyraden i Windows Media Player.
Start- och referenshandbok—Del 2 6–9
Multimedia

Spela upp video-CD:ar och DVD:er med Intervideo WinDVD

InterVideo WinDVD är ett program som du använder för att spela upp DVD-filmer eller video-CD:ar. WinDVD är förinstallerat på notebook-datorn.
En del DVD:er innehåller DVD-spelarprogramvara från
tredjepartsleverantör som PCFriendly som kan hindra WinDVD.
Installera WinDVD
Om WinDVD har avinstallerats och du sätter i en DVD som innehåller ett spelarprogram från en tredjepartsleverantör, uppmanas du att installera det spelarprogrammet i stället.
Om du föredrar att använda WinDVD installerar du inte spelarprogrammet från tredjepartsleverantören, stänger i stället installationsfönstret och installerar sedan om WinDVD.
Så här installerar du om WinDVD:
1. Välj Start > Alla program > Software Setup (Programvaruinstallation). En installationsguide läses in och en lista över program visas.
2. Välj WinDVD och följ instruktionerna på skärmen.
Mer information om hur du använder WinDVD får du om du väljer Hjälp på menyraden i WinDVD.
Spela upp en video-CD eller -DVD
Den bästa uppspelningskvaliteten får du om du sparar och stänger alla filer och programvara som inte är relaterade till uppspelningen av DVD eller video-CD.
Om en DVD visar felmeddelandet Playback Of Content From This Region Is Not Permitted (Uppspelning av innehåll från denna region är inte tillåtet), stoppar du DVD:n, ändrar de nationella inställningarna och startar sedan om DVD:n. Information om hur du ändrar nationella inställningar finns i
"Ändra nationella inställningar för DVD" i det här kapitlet.
6–10 Start- och referenshandbok—Del 2
Så här spelar du upp en DVD eller video-CD:
1. Sätt i DVD:n eller video-CD:n i den optiska enheten.
2. Tilldela WinDVD att spela upp videon:
Om fönstret Microsoft Windows XP AppPicker visas
väljer du Play video by using WinDVD (Spela upp video med WinDVD).
Om fönstret Microsoft Windows XP AppPicker inte visas
väljer du Start > Alla program > InterVideo WinDVD > InterVideo WinDVD.
3. Följ instruktionerna på skärmen.
När du har satt i en DVD uppstår normalt en kort paus innan
autokörningsfunktionen öppnar DVD och WinDVD Player.
Ändra nationella inställningar för DVD
De flesta DVD:er som innehåller copyright-skyddade filer innehåller även regionskoder. Dessa regionskoder ger copyright-skydd internationellt.
Du kan spela upp en DVD som har en regionskod bara om regionskoden på DVD:n matchar den nationella inställningen på DVD-ROMenheten.
Om regionskoden på en DVD inte matchar den nationella inställningen på enheten visas meddelandet Playback of content from this region is not permitted (Uppspelning av innehåll från denna region är inte tillåtet), när du sätter i DVD:n. Om du vill spela DVD:n måste du ändra den regionala inställningen på DVD-ROMenheten.
Multimedia
Se upp! Den nationella inställningen på DVD-ROMenheten kan bara
Ä
ändras fem gånger.
Den nationella inställning som du väljer den femte gången blir den
permanenta nationella inställningen på enheten.
Antalet tillåtna ändringar av region som finns kvar för en enhet
visas i fältet Remaining times until permanent (Antal gånger tills permanent) i WinDVD-fönstret. Antalet i fältet inkluderar den femte och permanenta ändringen.
Start- och referenshandbok—Del 2 6–11
Multimedia
Så här ändrar du den nationella inställningen på enhetsmedia:
1. Öppna WinDVD på något av följande sätt:
Välj WinDVD-ikonen i Aktivitetsfältet.Välj Start > Alla program > InterVideo WinDVD >
InterVideo WinDVD.
2. Högerklicka på fönstret för WinDVD Player.
3. Välj Setup (Inställningar).
4. Välj knappen för regionen.
5. Välj OK.

Skapa CD-skivor

Systemet levereras med ett hjälpprogram för dataöverföring som du kan använda för att skapa eller kopiera optiska enhetsmedia. Innan du kan skapa CD:ar måste du installera det här programmet med den installations-CD som medföljde notebook-datorn.
Om den optiska enheten har DVD+RW-funktionalitet kan
DVD:er användas med hjälpprogrammet för skapande av CD:ar, för att lagra större mängder data på en skiva. Om du vill bygga DVD:er med filmer läser du i "Skapa DVD:er med InterVideo
WinDVD Creator" längre fram i det här kapitlet.
När hjälpprogrammet för skapande av CD:ar har installerats på notebook-datorn visas en ikon under Start > Alla program.
Mer information om funktionerna i hjälpprogrammet för skapande av CD:ar, och hur du använder dem, finns i dokumentationen som medföljer hjälpprogrammet.
6–12 Start- och referenshandbok—Del 2
Loading...