Hotpoint Ariston AL 88 User Manual

ARGHERITA
ARGHERITA
M
M
Instrukcja instalacji i obs³ugi
Instrukcja instalacji i obs³ugi
Pralka
Pralka
Lavabiancheria
Lavabiancheria
Istruzioni per linstallazione e luso
Istruzioni per linstallazione e luso
Pralka
Instrukcja instalacji i obs³ugi
Lavabiancheria
I
Istruzioni per linstallazione e luso
1
15
ARGHERITA
ARGHERITA
M
M
Tajniki
Tajniki
tkanin
tkanin
Aby lepiej praæ
Aby lepiej praæ
AL 88
Instrukcja
PL
instalacji i obs³ugi
Kaszmir Gold
Pierwsza pralka, która zyska³a oficjalne uznanie ze strony "The Woolmark Company".
Margherita
Pralka
bezpieczna
i ³atwa w u¿yciu
M
ARGHERITA
Krótka instrukcja do pralki Margherita
Przedstawimy Ci w niej 11 tematów, do przeczytania których Ciê zapraszamy: dowiesz siê z nich, jak zaoszczêdziæ si³y i zapewniæ pralce d³ugie ¿ycie, poznasz tajniki lepszego prania, dbaj¹c przede wszystkim o Twoje bezpieczeñstwo.
1.
Instalacja i przeprowadzka (str. 10)
Instalacja, po zakupie pralki lub po przeprowadzce, stanowi najwa¿niejsz¹ czynnoæ dla w³aciwego funkcjonowania pralki Margherita. Sprawd zawsze:
1. czy instalacja elektryczna pomieszczenia zgodna jest z obowi¹zuj¹cymi
przepisami;
2. czy wê¿e doprowadzaj¹cy i odprowadzaj¹cy wodê zosta³y w³aciwie pod³¹czone. Nie nale¿y nigdy stosowaæ rur u¿ywanych;
3. czy pralka ustawiona jest dok³adnie w poziomie. Warto o to zadbaæ ze wzglêdu na trwa³oæ pralki i jakoæ prania;
4. czy zosta³y usuniête umieszczone z ty³u pralki, unieruchamiaj¹ce bêben ruby.
wypraæ kombinezon roboczy mechanika, a¿ po bardzo delikatny program do kaszmirowej we³ny. Zapoznaj siê z nimi dobrze, a pozwoli Ci to lepiej praæ i zapewni Twojej pralce wieloletni¹ trwa³oæ. Wcale nie jest to trudne.
7.
Przewodnik po programach pralki Margherita (str. 4)
£atwa, nieskomplikowana tabela, dziêki której od razu na pierwszy rzut oka
2.
Jak za³adowaæ i uruchomiæ pralkê Margherita (str. 2)
Odpowiednie posegregowanie bielizny do prania jest niezwykle wa¿ne zarówno z punktu widzenia jakoci prania, jak i z punktu widzenia trwa³oci pralki. Poznaj zasady w³aciwego podzielenia bielizny do prania: kolor, rodzaj tkaniny, tendencja do zostawiania w³osków stanowi¹ tu najwa¿niejsze kryteria.
3.
Jak zrozumieæ etykietkê (str. 5)
Zawarte na etykietce ubrañ symbole s¹ ³atwe do zrozumienia i stanowi¹ wa¿n¹ wskazówkê dla w³aciwego prania. Znajdziesz tutaj wskazówki dotycz¹ce zalecanych temperatur, rodzajów czyszczenia, sposobów prasowania.
4.
Praktyczna pomoc w praniu (str. 6)
Dawniej to babcie dawa³y dobre rady, a tkaniny syntetyczne nie istnia³y ­si³¹ rzeczy ³atwo by³o praæ. Dzi natomiast to pralka Margherita daje Ci du¿o dobrych rad i umo¿liwia ci pranie nawet tkanin we³nianych i kaszmirowych, jak mog³aby to zrobiæ tylko dowiadczona praczka.
5.
Szufladka rodków pior¹cych (str. 7)
Paragraf ten wyjania, jak nale¿y u¿ywaæ szufladki na rodki pior¹ce oraz pojemniczka na wybielacz.
zorientowaæ siê mo¿na wród wszystkich programów, temperatur, rodków pior¹cych oraz ewentualnych rodków dodatkowych. Wybierz w³aciwy program, a dzieñ po dniu zyska na tym jakoæ prania, przy jednoczesnym zaoszczêdzeniu czasu, wody i energii.
8.
Pralka Margherita jest Twoj¹ przyjació³k¹: wystarczy kilka niewielkich zabiegów, a odp³aci ci ona wiernoci¹ i oddaniem. Dbaj o ni¹ troskliwie, a s³u¿yæ Ci bêdzie przez ca³e lata.
9.
Zanim wezwiesz technika, zajrzyj do tego rozdzia³u: wiele problemów znajduje ³atwe i szybkie rozwi¹zanie. Jeli jednak nie jeste w stanie sama rozwi¹zaæ problemu, zadzwoñ do serwisu technicznego firmy Ariston i w krótkim czasie wszelkie usterki zostan¹ usuniête.
10.
Znajdziesz tu dane techniczne Twojej pralki: numer i kod modelu, specyfikacje elektryczne i hydrauliczne, wymiary, moc i pojemnoæ, szybkoæ wirowania oraz europejskie i w³oskie przepisy, przy poszanowaniu których pralka zosta³a wyprodukowana.
11.
Konserwacja i utrzymanie pralki (str. 11)
Problemy i ich rozwi¹zanie (str. 8 i 9)
Dane techniczne (str. 9)
Bezpieczeñstwo Twoje i Twoich dzieci (str. 12)
6.
Zrozumieæ tablicê przycisków (str. 3)
Tablica przycisków pralki Margherita jest bardzo prosta. Kilka podstawowych przycisków w celu wybrania rodzaju prania, od najbardziej energicznego, zdolnego
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
1
Znajdziesz tu porady dotycz¹ce bezpieczeñstwa Twojego i ca³ej Twojej rodziny, poniewa¿ jest to naprawdê sprawa najwa¿niejsza.
Jak za³adowaæ pralkê?
Zanim przyst¹pisz do prania, mo¿esz wiele zrobiæ, by lepiej praæ. Podziel bieliznê
w zale¿noci od tkanin i kolorów. Obejrzyj etykietki i zastosuj siê do podanych na nich instrukcji. Wk³adaj na przemian bieliznê ma³¹ i du¿¹.
M
ARGHERITA
M
Podzielenie bielizny w
zale¿noci od rodzaju tkaniny i
koloru jest wa¿ne dla
uzyskania dobrych rezultatów
prania
Zanim zaczniesz praæ.
Podziel bieliznê w zale¿noci od rodzaju tkaniny i trwa³oci kolorów: tkaniny wytrzyma³e i delikatne nale¿y praæ osobno. Kolory jasne nale¿y oddzieliæ od ciemnych. Opró¿nij wszystkie kieszenie (z monet, papieru, pieniêdzy, drobnych przedmiotów) i sprawd guziki. Przyszyj albo zupe³nie odpruj wisz¹ce guziki, gdy¿ mog¹ siê one oderwaæ w trakcie prania.
Informacje zawarte na etykietkach.
Czytaj zawsze etykietki bielizny i ubrañ: informuj¹ one na temat tkaniny i zalecanego sposobu prania. Na stronie 5 znajdziesz wyjanienie znajduj¹cych siê na etykietkach symboli. Wskazówki te pomagaj¹ wybraæ w³aciwy sposób prania i zapobiec zniszczeniu ubrania w praniu.
Urz¹dzenie równomiernego roz³o¿enia bielizny w pralce.
Pralka ta zawiera specjalny przyrz¹d elektroniczny, który pomaga równomiernie roz³o¿yæ za³adowan¹ bieliznê: przed wirowaniem, przyrz¹d ten zapewnia mo¿liwie jak najbardziej równomierne roz³o¿enie bielizny w bêbnie, w zale¿noci od rodzaju bielizny oraz od jej
Uruchomienie pralki Margherita
Zaraz po zainstalowaniu pralki wykonaj jeden cykl
prania, nastawiaj¹c program 1 na 90 stopni.
W³aciwe uruchomienie pralki Margherita jest wa¿ne zarówno ze wzglêdu na jakoæ prania, jak i w celu zapobie¿enia awariom i zapewnienia wieloletniego u¿ytkowania pralki. Po za³adowaniu bielizny, w³o¿eniu rodka pior¹cego i ewentualnych rodków dodatkowych sprawd zawsze, czy:
Bieliznê szczególnie delikatn¹,
jak bielizna osobista,
poñczochy i inne bardzo
delikatne ubrania, pierz
w³o¿one do p³óciennego
woreczka.
1. Drzwiczki pralki s¹ zamkniête.
2.Wtyczka w³o¿ona jest do kontaktu.
3.Kurek dop³ywu wody jest otwarty.
4.Pokrêt³o A ustawione jest na jednym z symboli Kasowanie).
Wybór programu
Program prania nale¿y wybraæ w zale¿noci od rodzaju ubrañ do prania. Przy wybieraniu w³aciwego programu pomocna jest tabela na stronie 4. Obracaj pokrêt³o A tak, by wybrany program odpowiada³ wskanikowi znajduj¹cemu siê w górnej czêci szkie³ka O, nastaw temperaturê przy pomocy pokrêt³a B, sprawd, czy pokrêt³o C znajduje siê w po¿¹danej pozycjii, w razie potrzeby u¿yj przycisków F, G, H i I, a nastêpnie przycinij przycisk w³¹czania/wy³¹czania L (pozycja ON).
(Stop/
Pamiêtaj wreszcie, ¿e OPÓNIENIE ROZPOCZÊCIA PRANIA, jeli pragniesz skorzystaæ z tej funkcji, powinno zostaæ nastawione przed cyklem prania.
Po zakoñczeniu prania...
Poczekaj, by zgas³o wiate³ko kontrolne N: trwa to oko³o trzech minut. Nastêpnie wy³¹cz pralkê Margherita, przyciskaj¹c przycisk ON/OFF L (pozycja OFF).
pierwotnego rozmieszczenia. Dziêki temu pralka, nawet przy maksymalnej liczbie obrotów, pracuje cicho i nie wibruje.
Mo¿esz teraz otworzyæ okr¹g³e drzwiczki pralki. Po wyjêciu wie¿o upranej bielizny zostaw zawsze drzwiczki otwarte lub uchylone, by mog³a odparowaæ pozosta³a w pralce wilgoæ. Po zakoñczeniu prania zawsze zamknij kurek dop³ywu wody.
Pamiêtaj, ¿e w razie przerwania dop³ywu pr¹du lub wy³¹czenia pralki, wybrany program ponownie podejmie pracê od momentu, w którym zosta³ przerwany.
Jak usun¹æ najczêciej zdarzaj¹ce siê plamy
Plamy pióra i d³ugopisu Tamponowaæ watk¹ zamoczon¹ w w alkoholu metylowym lub w alkoholu 90°. Smo³a Posmarowaæ wie¿ym mas³em, a nastêpnie przetrzeæ terpentyn¹ i natychmiast wypraæ.
Wosk Zdrapaæ wosk, w³o¿yæ plamê miêdzy dwie warstwy bibu³y, a nastêpnie przejechaæ ciep³ym ¿elazkiem. Nastêpnie przetrzeæ wacikiem zmoczonym w terpentynie lub w alkoholu metylowym.
Guma do ¿ucia Przetrzeæ zmywaczem lakieru do paznokci, a nastêpnie czyst¹ szmatk¹. Pleñ Bia³e tkaniny bawe³niane i lniane nale¿y zmoczyæ w roztworze wody z wybielaczem (5:1) z 1 ³y¿k¹ octu, a nastêpnie od
razu wypraæ. Inne tkaniny bia³e - w wodzie utlenionej o 10 objêtociach, a nastêpnie od razu wypraæ.
Szminka Jeli tkanina jest we³niana lub bawe³niana, tamponowaæ eterem. W przypadku jedwabiu u¿yæ trichloroetylenu. Lakier do paznokci Po³o¿yæ tkaninê od strony plamy na kawa³ku bibu³y, zmoczyæ rozpuszczalnikiem, przesuwaj¹c powoli
tkaninê w miarê, jak bibu³a siê zabarwia. Trawa Tamponowaæ wacikiem zmoczonym w alkoholu metylowym.
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
2
M
Zrozumieæ tablicê przycisków
Tutaj polecenia wydajesz Ty
Wybranie w³aciwego programu jest wa¿ne. I wcale nietrudne.
E
Pokrêt³o programów oraz uruchomienie zaprogramowane w czasie
ARGHERITA
Pokretlo sluzy do wybrania programu prania.
Pokretlo nalezy obracac wylacznie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
W celu wybrania programu prania powinna tak obracaæ pokrêt³o, aby znajduj¹cy siê na szkie³ku O wskanik odpowiada³ symbolowi/numerowi po¿¹danego
programu. Nastepnie przycisnij przycisk wlaczania/ wylaczania L (pozycja ON); wskaznik swietlny M zacznie wówczas migotac. Po 5", nastawiony program zostaje zmemoryzowany przez pralke, wskaznik M przestaje migotac (pozostaje zapalony) i pr alk a zaczyna cykl prania. Jesli chcesz przerwac nastawiony program prania albo nastawic inny program, wybierz jeden z symboli odczekaj 5": gdy program zostaje anulowany, wskaznik swietlny M zaczyna migotac; mozesz wówczas wylaczyc pralka. Mozesz uzyc tego pokretla równiez w celu opóznienia uruchomienia sie pralka. Wybierz jedna z 3 pozycji uruchomienia zaprogramowanego w czasie, przycisniej przycisk wlaczania/wylaczania L (pozycja ON) i odczekaj 5". Uruchomienie opóznione zostalo w ten sposób zaprogramowane (wskaznik swietlny M pozostaje zapalony) i mozesz teraz wybrac pozadany program prania.
wiate³ko M zamigocze w szczególny sposób (2 sekundy zapalone i 4 sekundy zgaszone) dla wskazania, ¿e zosta³o nastawione uruchomienie oddalone w czasie. Na tym etapie mo¿na jeszcze otworzyæ okr¹g³e drzwiczki pralka i zmieniæ za³adunek bielizny.
Po nastawieniu i zapamiêtaniu przez pralkê cyklu prania dalsze przekrêcanie pokrêt³a nie ma ju¿ ¿adnego wp³ywu na dzia³anie pralka (z wyj¹tkiem pozycji
Tutaj znajduje siê szufladka rodków pior¹cych wraz z dodatkowym pojemniczkiem na wybielacz.
(Stop/Kasowanie) i
Stop/Kasowanie).
Pokrêt³a s¹ schowane w obudowie. Aby je wysun¹æ, nale¿y je lekko nacisn¹æ.
Pokrêt³o temperatur
S³u¿y do nastawienia temperatury prania wskazanej w tabeli programów (por. str. 4 ). Pozwala Ci ono równie¿, jeli chcesz, obni¿yæ zalecan¹ dla wybranego programu temperaturê z praniem w zimnej wodzie w³¹cznie (
Pokrêt³o wirowania
S³u¿y do wy³¹czania odwirowywania (przez wybranie symbolu szybkoci odwirowywania przewidzianego przez wybrany program. Maksymalne szybkoci wirowania dla czterech podstawowych typów tkanin s¹ nastêpuj¹ce:
Tkanina Szybkoæ wirowania
Bawe³na 800 obrotów na minutê Tkaniny 800 obrotów na minutê syntetyczne We³na 600 obrotów na minutê Jedwab bez
W ka¿dym przypadku pralka dokonuje roz³o¿enia ³adunku przy ma³ej szybkoci.
Szufladka rodków pior¹cych
Podzielona jest ona na trzy przedzia³y:
1. rodek pior¹cy do prania wstêpnego;
2. rodek do prania zasadniczego;
3. rodki zmiêkczaj¹ce. Pralka wyposa¿ona jest ponadto w dodatkowy pojemniczek 4 na rodek wybielaj¹cy. Pojemniczek ten wstawia siê do przedzia³u 1.
).
) oraz do zredukowania
wirowania
4
MAX
1
3
2
D
Pulpit
Znajdziesz tu opis programów prania oraz funkcji poszczególnych przycisków. Otwiera siê go przez poci¹gniêcie na zewn¹trz.
Pranie ekonomiczne
Przycisk ten zmniejsza zu¿ycie wody przy p³ukaniach. Zalecamy u¿ywanie tego przycisku tylko wtedy, gdy pralka nie jest za³adowana do pe³na i redukuj¹c jednoczenie iloæ rodka pior¹cego.
Pranie szybkie
Przycisk ten skraca program prania o oko³o 30%. Nie nale¿y go stosowaæ w przypadku programów specjalnych (por.str. 4) oraz programów do we³ny i jedwabiu.
Usuwanie uporczywych plam (por. str. 7)
Przy pomocy tego przycisku pralka Margherita wykona bardziej intensywne pranie, które optymalnie wykorzystuje skutecznoæ dodanych rodków p³ynnych, pozwalaj¹c na wyeliminowanie nawet bardziej trwa³ych plam. Wciniêty przycisk odplamiania wyklucza mo¿liwoæ zaprogramowania prania wstêpnego (I).
Pranie wstêpne
Przy pomocy tego przycisku mo¿esz wykonaæ pranie wstêpne przy wszystkich programach prania z wyj¹tkiem programu do we³ny oraz programów specjalnych (por. str. 4). U¿ycie tej funkcji wyklucza u¿ycie przycisku Usuwanie uporczywych plam (H).
G
H
F
C
L
I
B
M O
A
)
N
Przycisk ON/OFF
Gdy przycisk L jest wciniêty, pralka jest w³¹czona, gdy za nie jest wciniêty
- pralka jest wy³¹czona.
Wy³¹czenie pralki nie anuluje wybranego programu.
Wskanik wietlny w³¹czonej/ wy³¹czonej (ON/OFF) pralki
wiate³ko M migocze, gdy pralka jest w³¹czona i czeka na nastawienie programu. Gdy pozostaje ono stale zapalone, oznacza to, ¿e pralka zapamiêta³a nastawiony program prania.
Wskanik wietlny zablokowanych drzwiczek pralki
Zapalone wiate³ko oznacza, ¿e okr¹g³e drzwiczki pralki s¹ zablokowane, by zapobiec przypadkowemu ich otworzeniu. W celu unikniêcia uszkodzeñ nale¿y odczekaæ, a¿ wiate³ko to zganie (oko³o 3 minut) i dopiero wtedy mo¿na otworzyæ drzwiczki.
Program przeciw gnieceniu tkanin
Funkcja ta (oznaczona symbolem przerywa program prania, zatrzymuj¹c bieliznê zamoczon¹ w wodzie przed opró¿nieniem pralki z wody. Funkcja ta jest aktywna wy³¹cznie przy programach przeznaczonych do tkanin syntetycznych, jedwabiu i firanek. Jest to funkcja bardzo przydatna, gdy¿ zapobiega gnieceniu siê delikatnych i syntetycznych tkanin (na przyk³ad gdy nie mo¿esz wyj¹æ bielizny od razu po zakoñczeniu prania, lecz dopiero po kilku godzinach). Aby zakoñczyæ program, nale¿y przesun¹æ pokrêt³o A o jedn¹ pozycjê. W przypadku tkanin syntetycznych, jeli chcesz, by pralka tylko opró¿ni³a siê z wody, bez odwirowania, przekrêcaj pokrêt³o A, a¿ do wybrania symbolu (Usuwanie wody).
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
3
Co chcesz dzisiaj praæ?
Programy na ka¿d¹ porê roku
M
M
ARGHERITA
Rodzaj tkaniny oraz stopieñ zabrudzenia Pokrêt³o
programów
BAWE£NA
Bielizna bia³a silnie zabrudzona (pociel, obrusy itp.)
Bielizna bia³a i kolorowa wytrzyma³a, bardzo mocno zabrudzona
Bielizna bia³a, s³abo zabrudzona oraz kolorowa delikatna (koszule, bluzki itp.)
P³ukania/Wybielanie
Odwirowanie Usuniêcie wody oraz odwirowanie koñcowe
Stop/Kasowanie
SYNTETYKI
Tkaniny syntetyczne o wytrzyma³ych kolorach, silnie zabrudzone (bielizna dla niemowl¹t itp.)
Tkaniny syntetyczne o delikatnych kolorach (wszystkie rodzaje bielizny osobistej, lekko zabrudzonej)
Tkaniny syntetyczne o delikatnych kolorach (wszystkie rodzaje bielizny osobistej, lekko zabrudzonej)
P³ukania/Wybielanie
rodek zmiêkczaj¹cy
Odwirowanie Opró¿nienie z wody i delikatne odwirowanie
Stop/Kasowanie
DELIKATNE TKANINY
Pranie rêczne
Ubrania i tkaniny wyj¹tkowo delikatne (firanki, jedwab, wiskoza itp.)
P³ukania
Odwirowanie Opró¿nienie z wody i delikatne odwirowanie
Usuwanie wody Opró¿nienie z wody
Stop/Kasowanie
OPÓZNIENIE ROZPOCZECIA PRANIA
12 - 9 - 3 - 1 Opónia uruchomienie pralki o 12 - 9 - 3 - 1 godzin
Stop/Kasowanie
Pokrêt³o temperatur
rodek pior¹cy
190°C
260°C
340°C
460°C
540°C
630°C
740°C
830°C
rodek zmiêkczaj¹cy
uu
uu
uu
u
uu
uu
uu
u
u
uu
uu
u
Wybielanie oraz przycisk Usuwanie uporczywych plam
Delikatne/
Tradycyjne
Delikatne/
Tradycyjne
Delikatne/
Tradycyjne
Delikatne/
Tradycyjne
Delikatne
Delikatne
Delikatne
Trwanie cyklu prania (w minutach)
Opis cyklu prania
Pranie w temp. 90°C, p³ukania, odwirowania po
145
rednie i koñcowe Pranie w temp. 60°C, p³ukania, odwirowania po
130
rednie i koñcowe Pranie w temp. 40°C, p³ukania, odwirowania po
95
rednie i koñcowe P³ukania, odwirowania porednie i koñcowe
Przerywa/Anuluje wybrany program
Pranie w temp. 60°C, p³ukania, funkcja przeciw gnieceniu lub odwirowanie delikatne
100
Pranie w temp. 40°C, p³ukania, funkcja przeciw gnieceniu lub delikatne odwirowanie
70
Pranie w temp. 30°C, p³ukania i delikatne odwirowanie
30
P³ukania, funkcja przeciw gnieceniu lub delikatne odwirowanie
P³ukania z pobraniem rodka zmiêkczaj¹ce-go, funkcja przeciw gnieceniu lub delikatne odwirowanie
Przerywa/Anuluje wybrany program
Pranie w temp. 40°C, p³ukania i delikatne
60
odwirowanie
Pranie w temp. 30°C, p³ukania, funkcja przeciw
50
gnieceniu lub opró¿nienie z wody
P³ukania, funkcja przeciw gnieceniu lub opró¿nienie z wody
Przerywa/ Anuluje wybrany program
Przerywa/ anuluje wybrany program
Uwaga: aby anulowaæ nastawiony program prania, nale¿y wybraæ jeden z symbolów
(Stop/Kasowanie) i odczekaæ conajmniej 5 sekund.
Wartoci podane w tabeli s¹ przybli¿one, gdy¿ mog¹ siê lekko ró¿niæ w zale¿noci od iloci i rodzaju bielizny, temperatury wody w sieci wodoci¹gowej oraz temperatury otoczenia.
Programy Specjalne
Pranie codzienne Pralka Margherita ma program przewidziany do prania lekko zabrudzonych ubrañ w krótkim czasie. Nastawiaj¹c
program 6 na temperaturê 30°C mo¿na razem wypraæ ró¿nego rodzaju tkaniny (z wyj¹tkiem we³ny i jedwabiu), przy maksymalnym za³adunku do 3kg. Program ten pozwala na zaoszczêdzenie czasu i energii, poniewa¿ trwa zaledwie oko³o 30 minut.
Zalecamy stosowanie p³ynnego rodka pior¹cego.
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
4
M
ARGHERITA
Zrozumieæ etykietki
Naucz siê tych symboli, a ³atwiej bêdzie Ci praæ, Twoje ubrania nie bêd¹ siê w praniu niszczyæ, a pralka odp³aci Ci lepszymi rezultatami prania.
W ca³ej Europie etykietki ubrañ przekazuj¹ pewne wa¿ne informacje przy pomocy ma³ych symboli.
pranie , wybielanie , prasowanie sucho
, czyszczenie na
i wreszcie suszenie . Poznanie ich znaczenia umo¿liwia w³aciwe i wydajne pranie. Symbole te dziel¹ siê na piêæ kategorii, przedstawionych przy pomocy ró¿nych figur:
U¿yteczne porady
Koszule lepiej siê pior¹ i mniej siê niszcz¹, jeli pierzesz je wywrócone na lew¹ sronê.
Zawsze opró¿nij kieszenie ubrañ. Czytaj etykietki: znajdziesz na nich u¿yteczne i cenne
wskazówki. Wk³adaj do bêbna na przemian bieliznê du¿¹ i ma³¹.
Kontroluj i naucz siê symboli zawartych w poni¿szej tabeli: dziêki nim osi¹gniesz lepsze rezultaty prania, a Twoja Margherita Ariston bêdzie wydajniej pracowaæ.
Uwa¿aj, by nie pomyliæ temperatury.
Dzia³an-
ie silne
Pranie Wybielanie Prasowanie Czyszczenie na sucho Suszenie
Pranie w
tem
p.
95°C
Dzia³anie
delikatne
c
l
Mo¿na wybielaæ
w zimnej wodzie
Silne prasowanie
w temp. maks.
°C
200
Czyszczenie na sucho
A
przy u¿yciu wszystkich
rozpuszczalników
Temp.
wysoka
Dozwolone
suszenie w
suszarkach do
bielizny
P
Pranie w
temp.
60°C
Nie wybielaæ Prasowanie
rednie temp.
150°C
maks.
Czyszczenie na sucho
przy u¿yciu
perchloranu, benzyny
lotniczej, czystego
alkoholu, R111 i R113
Nie suszyæ w
suszarkach do
bielizny
F
Pranie w
temp. 4
0°C
Pranie w
temp. 3
0°C
Delikatne
pranie rêczne
Prasowanie
maks.
110°C
Nie prasowaæ Nie czyciæ na sucho
Czyszczenie na sucho przy pomocy benzyny
lotniczej, czystego
alkoholu oraz R113
Suszyæ
roz³o¿one
Suszyæ
powieszone, nie
wyrzymaæ, nie
odwirowywaæ
Suszyæ na
wieszaku
Temp.
Umiarkowana
Nie praæ w
wodzie
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
5
M
M
U¿yteczne porady, by unikn¹æ b³êdów w praniu
ARGHERITA
Nigdy nie pierz w pralce...
Bielizny o niewykoñczonych brzegach, podartej czy strzêpi¹cej siê. Jeli musisz j¹ wypraæ, pierz j¹ w³o¿on¹ do p³óciennego woreczka. Bielizny kolorowej razem z bia³¹.
Zwróæ uwagê na wagê bielizny!
Aby uzyskaæ optymalne rezultaty prania, nie przekraczaj zalecanego maksymalnego za³adunku suchej bielizny:
- Tkaniny wytrzyma³e: maksymalnie 5 kg
- Tkaniny syntetyczne: maksymalnie 2,5 kg
- Tkaniny delikatne: maksymalnie 2 kg
- Czysta ¿ywa we³na: maksymalnie 1 kg
Ile wa¿y?
1 przecierad³o 400-500 gr. 1 pow³oczka na poduszkê 150-200 gr. 1 obrus 400-500 gr. 1 szlafrok 900-1.200 gr. 1 rêcznik 150-250 gr.
Kolorowe koszulki, koszulki z
nadrukami oraz koszule mniej siê niszcz¹, jeli prane s¹ wywrócone na lew¹ stronê. Koszulki oraz bluzy z nadrukami prasowaæ nale¿y z lewej strony.
Uwaga na ogrodniczki.
Bardzo rozpowszechnione kombinezony typu ogrodniczek maj¹ szelki z klamerkami, które mog¹ uszkodziæ bêben pralki oraz inne ubrania podczas prania. Unikniesz tego, jeli wsuniesz klamerki do przedniej kieszeni i przymocujesz je agrafkami.
Jak wypraæ niemal wszystko
Wakacje: wy³¹cz wtyczkê.
Gdy wyje¿d¿asz na wakacje, wy³¹cz wtyczkê, zakrêæ kurek dop³ywu wody i zostaw uchylone lub otwarte drzwiczki pralki. Dziêki temu bêben i uszczelka pozostan¹ suche i wewn¹trz nie bêd¹ siê tworzyæ nieprzyjemne zapachy.
CYKL PRANIA WELNY
W celu uzyskania lepszych rezultatów stosuj zawsze specjalny rodek pior¹cy do we³ny i nie przekraczaj 1 kg za³adunku.
Firanki.
Bardzo ³atwo siê gniot¹. Aby zmniejszyæ t¹ niedogodnoæ, radzimy Ci praæ je starannie z³o¿one i w³o¿one do pow³oczki na poduszkê lub siatkowatego worka. Pierz je same, tak, by ich ca³kowity ciê¿ar nie przekracza³ po³owy za³adunku. Pamiêtaj o wybraniu przewidzianego do firanek programu 8, który automatycznie wy³¹cza odwirowywanie.
Poduszki i kurtki.
Równie¿ i poduszki oraz kurtki, jeli wype³nione s¹ pierzem gêsim lub kaczym, mog¹ byæ prane w pralce. Nie za³adowuj przy tym pralki do pe³na ( 5 kg), lecz najwy¿ej do 2-3 kg, powtórz p³ukanie jeden lub dwa razy i nastaw odwirowanie delikatne.
.
Tenisówki.
Tenisówki nale¿y najpierw wyczyciæ z b³ota, a nastêpnie mo¿na je praæ razem z d¿insami oraz z a bardziej wytrzyma³ymi ubraniami. Nie nale¿y ich praæ razem z bia³¹ bielizn¹.
PROGRAM EKSKLUZYWNY
Kaszmir Gold: Program delikatny niczym pranie rêczne
Pierwsza pralka, która uzyska³a uznanie ze strony The Woolmark Company.
Program prania Kaszmir Gold pozwala na pranie w pralce równie¿ bardzo delikatnych i kosztownych ubrañ we³nianych i kaszmirowych Cykl prania we³ny pralek produkcji firmy Merloni Elettrodomestici zosta³ przetestowany i uznany przez Woolmark (Czysta ¿ywa we³na), jako nadaj¹cy siê do prania ubrañ
ze znakiem jakoci Czystej ¿ywej we³ny (Woolmark), których etykietka zaleca pranie rêczne. Jest to pierwszy delikatny niczym pranie rêczne cykl prania, który zdoby³ sobie uznanie ze strony Woolmark. (M.00221) Rezultat ten jest mo¿liwy dziêki obracaniu siê bêbna z szybkoci¹ 90 obrotów na minutê, równie¿
i w fazie p³ukania, dziêki czemu nie dochodzi do ocierania siê w³ókien.
Stosuj zawsze program 7 do wszystkich ubrañ, które maj¹
symbol prania rêcznego: miednicê z rêk¹. Do prania ubrañ we³nianych zaleca siê stosowanie specjalnych rodków pior¹cych do we³ny.
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
6
M
ARGHERITA
Aby lepiej praæ
Sekrety szufladki rodków pior¹cych
Pierwszy sekret jest najprostszy: aby dostaæ siê do szufladki rodków pior¹cych, nale¿y obróciæ j¹
4
na zewn¹trz.
Wsypuj rodki pior¹ce oraz ewentualne rodki dodatkowe, stosuj¹c siê do zaleceñ producenta: zazwyczaj informacje te znajduj¹ siê na opakowaniu. Dozowanie rodka pior¹cego zale¿y od iloci za³adowanej bielizny, od twardoci wody oraz od stopnia zabrudzenia. Z czasem nauczysz siê dozowaæ rodki pior¹ce w sposób niemal automatyczny: stanie siê to Twoim sekretem. Zanim wsypiesz rodek pior¹cy do przedzia³u prania wstêpnego 1 sprawd, czy nie jest wstawiony pojemniczek dodatkowy 4 na rodek wybielaj¹cy. Gdy wlewasz rodek zmiêkczaj¹cy do przedzia³u 3, uwa¿aj by nie wylewa³ siê on poza kratkê. Pralka pobiera automatycznie rodek zmiêkczaj¹cy przy ka¿dym programie prania. P³ynny rodek pior¹cy nale¿y wlaæ do przedzia³u 2 na krótko przed uruchomieniem pralki.
1
Pamiêtaj, ¿e rodki pior¹ce w p³ynie nadaj¹ siê zw³aszcza do prania przy temperaturach nie przekraczaj¹cych 60 stopni oraz do tych programów prania, które nie przewiduj¹ prania wstêpnego; nie u¿ywaj wiêc przycisku I. W handlu istniej¹ równie¿ rodki pior¹ce p³ynne i w proszku sprzedawane wraz ze specjalnymi pojemnikami, które wk³ada siê bezporednio do bêbna, wed³ug napisanych na opakowaniu instrukcji. Nigdy nie u¿ywaj do pralki rodków pior¹cych przeznaczonych do prania rêcznego, gdy¿ tworz¹ one zbyt wiele piany, która mo¿e uszkodziæ pralkê. Wyj¹tek stanowi¹ rodki pior¹ce przeznaczone zarówno do prania rêcznego jak i do pralek automatycznych. Ostatni sekret: gdy pierzesz w zimnej wodzie, zawsze zmniejsz iloæ rodka pior¹cego; w zimnej wodzie rozpuszcza siê on bowiem gorzej ni¿ w ciep³ej, a wiêc jego nadmiar zmarnowa³by siê.
Cykl wybielaj¹cy oraz przycisk Usuwanie uporczywych plam
Jeli konieczne jest wybielenie bielizny, musisz wstawiæ pojemniczek dodatkowy 4 (w dotacji do pralki) do przedzia³u 1 szufladki rodków pior¹cych. Gdy wlewasz wybielacz, uwa¿aj by nie przekroczyæ poziomu maksymalnego max wskazanego na rodkowej osi (zobacz rysunek). U¿ycie dodatkowego pojemniczka na wybielacz wyklucza mo¿liwoæ wykonania prania wstêpnego.
Tradycyjnego wybielacza u¿ywaæ mo¿na wy³¹cznie do
MAX
1
3
bia³ych tkanin wytrzyma³ych, podczas gdy wybielacz delikatny stosowany byæ mo¿e do tkanin
Szufladkê rodków pior¹cych mo¿na wyj¹æ, aby j¹ umyæ; w tym celu wystarczy wysun¹æ j¹, lekko unosz¹c i wyci¹gaj¹c na zewn¹trz w sposób pokazany na rysunku, i pozostawiæ
2
j¹ na pewien czas pod bie¿¹c¹ wod¹.
Oszczêdnoæ inteligentna
MAKSYMALNE ZA£ADOWANIE
Najlepszym sposobem, by nie trwoniæ wody, energii, rodka pior¹cego oraz czasu, jest u¿ywanie pralki z pe³nym zalecanym ³adunkiem maksymalnym. Jedno za³adowane do pe³na pranie, zamiast dwóch za³adowanych do po³owy, pozwala na
ZAOSZCZÊDZENIE a¿ do 50% energii.
PRANIE WSTÊPNE JEST ZAWSZE POTRZEBNE?
Tylko wówczas, gdy bielizna jest naprawdê bardzo brudna. Zaprogramowanie prania BEZ prania wstêpnego w przypadku bielizny ma³o lub rednio zabrudzonej pozwala na ZAOSZCZÊDZENIE rodka pior¹cego, czasu, wody oraz od 5 do
15% energii.
PRANIE W GOR¥CEJ WODZIE JEST NAPRAWDÊ KONIECZNE?
Usuniêcie plam odplamiaczem lub zmoczenie suchych plam w wodzie przed praniem pozwala na zmniejszenie temperatury prania. Stosowanie programu prania o temp. 60° pozwala na ZAOSZCZÊDZENIE a¿ do 50%
energii.
ZANIM W£¥CZYSZ PROGRAM SUSZENIA ...
Jeli bielizna ma byæ suszona w suszarce, zaprogramuj silne odwirowanie o du¿ej szybkoci. Niewielka zawartoæ wody w upranej bielinie pozwala na ZAOSZCZÊDZENIE czasu i energii w trakcie suszenia.
Wskazówki dla oszczêdnego i ekologicznego korzystania ze sprzêtu domowego u¿ytku
kolorowych, syntetycznych oraz do we³ny.
2
Przedzia³ 1: rodek pior¹cy do prania wstêpnego (w proszku)
Przedzia³ 2: rodek pior¹cy do prania w³aciwego (w proszku lub w p³ynie)
Przedzia³ 3: rodki dodatkowe (zmiêkczaj¹ce, perfumuj¹ce itp.)
Przedzia³ 4: Wybielacz zwyk³y lub delikatny
MAX
Nie mo¿na dokonaæ wybielania przy programie Jedwab oraz przy programach specjalnych (zobacz str. 4). U¿ywaj przycisku Usuwanie uporczywych plam zawsze gdy dokonujesz wybielania. Jeli chcesz to zrobiæ oddzielnie, musisz wlaæ wybielacz do pojemniczka dodatkowego 4, przycisn¹æ przycisk H (Usuwanie uporczywych plam), w³¹czyæ pralkê, a nastêpnie wybraæ jeden z symbolów od rodzaju tkaniny.
Gdy wybielasz w trakcie normalnego cyklu prania, wlej
rodek pior¹cy oraz ewentualne rodki dodatkowe do odpowiednich przedzia³ów, przycinij przycisk H (Usuwanie uporczywych plam), nastaw po¿¹dany program i w³¹cz pralka.
MAX
w zale¿noci
Margherita - Instrukcja instalacji i obs³ugi
7
+ 22 hidden pages