Hitachi DZ-MV730E, DZ-MV780E, DZ-MV750E, DZ-GX20E User Manual [pl]

DZ-GX20E/DZ-MV780E DZ-MV750E/DZ-MV730E
DISC
NAVIGATION
SELECT
STOP/EXIT
MENU
DZ-GX20E DZ-MV780E
DZ-MV750E/DZ-MV730E
Podręcznik obsługi
Aby móc w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości urządzenia i zapewnić lata bezawaryjnej pracy, prosimy przeczytać cały niniejszy podręcznik.
Centrum pomocy technicznej w zakresie oprogramowania komputerowego DVDCAM
URL http://dvdcam-pc.support.hitachi.ca/
DISC
TION
SELECT
STOP/EXIT
MENU
DISC
TION
SELECT
STOP/EXIT
MENU
Ważne informacje
Dla Twojego bezpieczeństwa
Wyłącznik zasilania służy do włączania/wyłączania kamery wideo/rejestratora DVD. Ustawienia daty i czasu nie ulegają skasowaniu. Jeśli kamera/rejestrator ma być pozostawiona bez nadzoru przez dłuższy czas, należy ją wyłączyć.
OSTRZEŻENIE: W CELU UNIKNIĘCIA POŻARU LUB PORAŻENIA PRĄDEM,
NIE WYSTAWIAĆ URZĄDZENIA NA DZIAŁANIE DESZCZU LUB WILGOCI.
OSTRZEŻENIE: W CELU UNIKNIĘCIA POŻARU LUB PORAŻENIA PRĄDEM,
STOSOWAĆ WYŁĄCZNIE ZALECANE AKCESORIA.
Na kamerze wideo/rejestratorze DVD oraz zasilaczu/ładowarce znajdują się następujące znaki ostrzeżeń.
UWAGA
RYZYKO PORAŻENIA
PRĄDEM
NIE OTWIERAĆ
UWAGA: ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO
PORAŻENIA PRĄDEM, NIE OTWIERAĆ.
WEWNĄTRZ NIE MA CZĘŚCI, KTÓRE NADAJĄ
SIĘ DO SERWISOWANIA PRZEZ UŻYTKOWNIKA.
SERWISOWANIE NALEŻY POWIERZYĆ
WYKWALIFIKOWANEMU PERSONELOWI.
Środki ostrożności
OSTRZEŻENIE: Wiele programów telewizyjnych
i filmów jest chronionych prawami autorskimi. W niektóych sytuacjach prawo autorskie może obejmować kopiowanie tak chronionych materiałów na własne potrzeby.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) jest wykonany w bardzo precyzyjnej technologii. Ponad 99,99% elementów składowych obrazu (pikseli) działa poprawnie, ale niektóre (poniżej 0,01%) mogą wyglądać jak jasne, kolorowe plamki. Nie oznacza to usterki wyświetlacza LCD; przy produkcji takiego wyświetlacza osiąga się granice współczesnych możliwości technologicznych.
Interpretacja znaków ostrzeżeń
Ten symbol jest ostrzeżeniem dla
użytkownika, że niezaizolowane elementy wewnątrz urządzenia mogą być pod napięciem wystarczającym do porażenia prądem. Dlatego kontakt z którąkolwiek częścią wewnątrz urządzenia może być niebezpieczny.
Ten symbol jest ostrzeżeniem dla
użytkownika, że ważne informacje dotyczące obsługi i serwisowania urządzenia zawarto w dołączonej dokumentacji. W celu uniknięcia problemów, należy uważnie przeczytać tę dokumentację.
OSTRZEŻENIE: W celu uniknięcia obrażeń ciała lub uszkodzenia kamery wideo/rejestratora DVD oraz zasilacza/ładowarki, należy stosować wyłącznie akumulatory DZ-BP14S/DZBP7S/ DZ-BP14SW/DZ-BP7SW oraz zasilacz/ładowarkę DZACS2 (E).
PRODUKT LASEROWY KLASY 1
UWAGA
Ten produkt zawiera diodę laserową klasy wyższej niż 1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, nie należy zdejmować osłon ani próbować dostać się do wnętrza produktu. Serwisowanie należy powierzyć wykwalifikowanemu personelowi.
2
WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE UŻYTKOWNIKÓW W WIELKIEJ BRYTANII (modele DZ-GX20E (UK)/DZ-MV780E (UK)/DZ-MV750E (UK)/DZ-MV730E (UK))
Kabel zasilania tego urządzenia jest zaopatrzony w odlaną wtyczkę z bezpiecznikiem, którego parametry przedstawiono na wtyczce od strony styków. W razie konieczności wymiany bezpiecznika należy zastosować bezpiecznik BS 1362 z certyfikatem ASTA lub BSI o takich samych parametrach jak bezpiecznik wymieniany. Jeśli osłona bezpiecznika jest zdejmowana, nie korzystać z wtyczki ze zdjętą osłoną. W razie konieczności wymiany osłony bezpiecznika, należy wymienić ją na osłonę o takim samym kolorze jak element widoczny od strony styków wtyczki. Osłony bezpieczników można nabyć u sprzedawcy urządzenia. NIE odcinać wtyczki od kabla. Jeśli wtyczka nie pasuje do gniazd w mieszkaniu lub jeśli kabel jest zbyt krótki, zaopatrzyć się w odpowiedni przedłużacz spełniający normy bezpieczeństwa lub skonsultować się ze sprzedawcą. Jeśli nie ma innej możliwości niż odcięcie wtyczki, z wtyczki należy usunąć bezpiecznik i natychmiast ją wyrzucić, tak aby uniknąć ryzyka porażenia prądem w wyniku nieumyślnego włożenia wtyczki do gniazda.
WAŻNE
Przewody we wtyczce zasilania są oznaczone następującymi kolorami: niebieski = punkt zerowy; brązowy = napięcie
Ponieważ kolory te mogą być inne niż kolory oznaczające styki we wtyczce, należy postępować w następujący sposób: Przewód w kolorze NIEBIESKIM należy podłączyć do styku oznaczonego literą N lub kolorami NIEBIESKIM albo CZARNYM. Przewód w kolorze BRĄZOWYM należy podłączyć do złącza oznaczonego literą L lub kolorami BRĄZOWYM albo CZERWONYM. W żadnym razie nie wolno łączyć któregokolwiek z tych przewodów do złącza oznaczonego literą E, symbolem uziemienia
- ˙ -, albo kolorem zielonym lub zielono-żółtym.
3
WAŻNE INSTRUKCJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
Oprócz zachowania wysokich standardów jakościowych, przy produkcji urządzenia wideo — jak w przypadku każdego produktu — dużo uwagi poświęcono bezpieczeństwu obsługi. Jednak przestrzegania środków ostrożności wymaga się również od użytkownika. Na tej stronie wymieniono ważne informacje, których znajomość pozwoli właściwie i wydajnie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD oraz akcesoriów.
1 Przeczytaj niniejszą instrukcję.
2 Zachowaj niniejszą instrukcję.
3 Przestrzegaj wszelkich ostrzeżeń.
4 Postępuj zgodnie z wszystkimi instrukcjami.
5 Nie korzystaj z urządzenia w pobliżu wody.
6 Czyść urządzenie wyłącznie suchą ściereczką.
7 Nie zakrywaj otworów wentylacyjnych. Instaluj urządzenie
zgodnie z instrukcją producenta.
8 Nie instaluj w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki, mierniki
ciepła, piecyki oraz inne urządzenia (w tym wzmacniacze) generujące ciepło.
9 Nie umieszczaj kabla zasilania w miejscach, w których mógłby
on zostać nadepnięty lub ściśnięty; szczególnie chroń takie miejsca jak wtyczki, rozgałęźniki oraz miejsce połączenia kabla z urządzeniem.
10 Stosuj wyłącznie dodatki i akcesoria aprobowane przez
producenta.
11 Używaj wyłącznie wózków, stojaków, statywów, uchwytów lub
stolików aprobowanych przez producenta lub sprzedawanych w połączeniu z urządzeniem. W przypadku korzystania z wózka, całość należy przesuwać ostrożnie w celu uniknięcia obrażeń spowodowanych przewróceniem się urządzenia.
12 Odłącz urządzenie od źródła zasilania na czas burzy lub jeśli ma
ono nie być wykorzystywane przez dłuższy czas.
13 Serwisowanie powierz wykwalifikowanemu personelowi. Serwisowanie wymagane jest wtedy, gdy urządzenie zostało
w jakikolwiek sposób uszkodzone (np. uszkodzenie kabla zasilającego lub wtyczki), jeśli wylano na nie płyn lub do wnętrza dostały się niepożądane przedmioty, urządzenie zostało wystawione na działanie deszczu lub wilgoci, urządzenie nie działa normalnie albo zostało upuszczone.
14 Urządzenie należy ustawić tak, aby nie zachodziło ryzyko
ochlapania go płynami. Na urządzeniu nie wolno stawiać przedmiotów wypełnionych płynem, np. wazonów.
4
Uwagi dotyczące użytkowania
Z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (LCD) należy obchodzić się ostrożnie:
• Wyświetlacz LCD jest urządzeniem bardzo delikatnym: Nie należy silnie przyciskać jego powierzchni, uderzać jej ani nakłuwać ostrymi przedmiotami.
• Silniejsze przyciśnięcie powierzchni wyświetlacza może spowodować zniekształcenia obrazu. Jeśli te szybko nie znikają, wyłącz kamerę wideo/rejestrator DVD, chwilę odczekaj, a następnie włącz ją ponownie.
• Nie kładź kamery wideo/rejestratora DVD otwartym ekranem LCD ku dołowi.
• Jeśli nie korzystasz z kamery wideo/rejestratora DVD, zamknij ekran LCD.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) i wizjer:
• Ekran LCD oraz wizjer są wykonane w bardzo precyzyjnej technologii. Z całkowitej liczby ok. 120 000 pikseli (ekran LCD) oraz ekwiwalentu ok. 200 000 pikseli (wizjer), 0,01% pikseli może nie świecić (czarne plamki) lub stale świecić w jednym kolorze (czerwonym, niebieskim, zielonym). Wynika to z ograniczeń współczesnych technologii i nie oznacza usterki urządzenia, która miałaby wpływ na jakość nagrania.
• Przy niskiej temperaturze, np. w chłodnym otoczeniu lub od razu po włączeniu kamery wideo/ rejestratora DVD, obraz na ekranie LCD oraz wizjerze może być nieco ciemniejszy. Zwykły poziom jasności zostanie przywrócony, gdy temperatura wewnątrz kamery wideo/rejestratora DVD wzrośnie.
Kamerę wideo/rejestrator DVD należy trzymać w prawidłowy sposób:
• Podnosząc kamerę wideo/rejestrator DVD, nie chwytaj za wizjer lub ekran LCD. Wizjer lub ekran LCD może się odłączyć, a kamera wideo/rejestrator DVD może upaść.
Nie narażaj kamery wideo/rejestratora DVD na uderzenia lub wstrząsy:
• Kamera wideo/rejestrator DVD jest urządzeniem precyzyjnym. Uważaj, aby nie uderzyć nią o twardy obiekt i nie dopuść do tego, aby upadła.
• Jeśli korzystasz ze statywu, kamerę wideo/rejestrator DVD odpowiednio do niego przymocuj. Nie ustawiaj kamery wideo/rejestratora DVD na statywie w miejscach, w których występują silne wibracje, albo gdzie urządzenie mogłoby zostać uderzone.
Uważać na piasek i pył!
• Przedostanie się do środka kamery wideo/rejestratora DVD drobnego piasku lub pyłu może spowodować nieprawidłowe jej działanie lub uszkodzenie.
Uważać na wodę i ciecze oleiste!
• Przedostanie się do środka kamery wideo/rejestratora DVD lub zasilacza/ładowarki wody lub cieczy oleistej może spowodować porażenie prądem oraz nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie urządzenia.
5
Podwyższona temperatura obudowy produktu:
• Obudowy kamery wideo/rejestratora DVD oraz zasilacza/ładowarki mogą się nieco nagrzewać, ale nie oznacza to usterki.
Obraz na podłączonym do urządzenia telewizorze:
• Nie należy pozostawiać ekranu Disc Navigation (Nawigacja po dysku), stopklatki lub stałego obrazu z kamery wideo/rejestratora DVD przy podłączonym do niej telewizorze. Takie postępowanie może spowodować wystąpienie efektu pamięciowego lub degradację fosforu na ekranie telewizora.
Zwracać uwagę na temperaturę otoczenia:
• Przy temperaturze otoczenia przekraczającej 40°C lub poniżej 0°C kamera wideo/rejestrator DVD nie nagrywa/odtwarza w prawidłowy sposób.
• Temperatura kamery wideo/rejestratora DVD nie wzrasta szybko, gdy urządzenie to jest podłączone do komputera PC (najlepiej korzystać po odczekaniu ok. 30 minut przy temperaturze ok. 30°C).
• Nie pozostawiaj kamery wideo/rejestratora DVD na dłuższy czas w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, np. na plaży lub w zamkniętym pojeździe. Takie postępowanie może spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.
Nie kierować obiektywu urządzenia bezpośrednio na słońce.
• Oddziaływanie bezpośrednich promieni słonecznych na obiektyw lub wizjer może spowodować nieprawidłowe działanie kamery wideo/rejestratora DVD lub powstanie pożaru.
• Nie pozostawiaj kamery wideo/rejestratora DVD z ekranem LCD wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Takie postępowanie może spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD w pobliżu telewizora lub radia.
• Takie postępowanie może spowodować zakłócenia w przekazie telewizyjnym lub radiowym.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD w miejscu, gdzie występują silne fale radiowe lub gdzie oddziałuje silne pole magnetyczne.
• W miejscach o silnych falach radiowych lub polu magnetycznym — takich jak wieże radiowe lub urządzenia elektryczne — obraz i dźwięk rejestrowane przez kamerę wideo/rejestrator DVD mogą zawierać zakłócenia.
Zakłócenia obrazu i dźwięku mogą także występować podczas odtwarzania prawidłowo
zarejestrowanych nagrań.
W ekstremalnych przypadkach kamera wideo/rejestrator DVD może przestać działać prawidłowo.
Nie narażać kamery wideo/rejestratora DVD na działanie sadzy lub pary.
• Gęsta sadza lub para może spowodować uszkodzenie kamery wideo/rejestratora DVD lub nieprawidłowe jej działanie.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD w miejscach, w których unoszą się gazy o działaniu korozyjnym.
Korzystanie z kamery wideo/rejestratora DVD w otoczeniu gęstych spalin z silników benzynowych lub wysokoprężnych, gazu o działaniu korozyjnym (np. siarkowodoru lub oparów siarki w pobliżu gorących źródeł) może spowodować korozję zewnętrznych lub wewnętrznych styków, a w rezultacie nieprawidłowe działanie. W wyniku korozji styków akumulatora może nie być możliwe włączenie urządzenia.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD w miejscu, w którym stosowany jest nawilżacz ultradźwiękowy.
• W przypadku niektórych nawilżaczy wapń i inne substancje chemiczne rozpuszczone w wodzie mogą zostać rozproszone w powietrzu, a do głowicy optycznej kamery wideo/rejestratora DVD mogą przylepić się białe cząstki, powodując nieprawidłowe działanie urządzenia.
Nie narażać kamery wideo/rejestratora DVD na działanie środków owadobójczych.
• Środek owadobójczy może spowodować zabrudzenie obiektywu głowicy laserowej, a w rezultacie nieprawidłowe działanie kamery wideo/rejestratora DVD. Przed użyciem środka owadobójczego wyłącz kamerę wideo/rejestrator DVD i włóż ją do torby winylowej lub podobnej.
6
Nie używać dostępnych w sprzedaży dysków o średnicy 8 cm do czyszczenia obiektywów odtwarzaczy CD.
• Przy korzystaniu z kamery wideo/rejestratora DVD w zwykły sposób czyszczenie obiektywu nie jest konieczne.
• Użycie dysku o średnicy 8 cm do czyszczenia obiektywów odtwarzaczy CD może spowodować uszkodzenie kamery wideo/rejestratora DVD.
• W razie konieczności wyczyszczenia obiektywu należy stosować dysk czyszczący Hitachi Maxell przeznaczony specjalnie do odtwarzaczy DVD na dyski o średnicy 8 cm.
Uważać na kondensację wilgoci:
Przeniesienie kamery wideo/rejestratora DVD w miejsce o znacznie różniącej się temperaturze — np. wejście do pomieszczenia po jeździe na nartach lub wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia albo pojazdu — na obiektywie i/lub wewnątrz kamery wideo/rejestratora DVD może wystąpić kondensacja pary (para zawarta w powietrzu przekształca się w wyniku podgrzania lub schłodzenia w kropelki wody). W przypadku wystąpienia kondensacji pary, o ile to możliwe nie należy otwierać zasobnika dysku ani gniazda na kartę. W razie wystąpienia kondensacji pary na obiektywie, obiektyw należy wytrzeć miękką, suchą ściereczką. Nawet jeśli kamera wideo/rejestrator DVD wyschnęła już z zewnątrz, kondensacja pary wciąż może utrzymywać się wewnątrz urządzenia. Wyłącz kamerę wideo/rejestrator DVD i pozostaw ją w suchym miejscu na przynajmniej 1-2 godziny przed ponownym włączeniem.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD bez przerwy przez długi czas:
• Ta kamera wideo/rejestrator DVD nie nadaje się do ciągłej pracy w roli kamery monitorującej/ nadzorującej. Korzystanie z kamery wideo/rejestratora DVD przez długi czas może spowodować nadmierne jej nagrzanie i spowolnienie nagrywania/odtwarzania; mogą też wystąpić inne usterki. W razie wystąpienia takich objawów urządzenie należy wyłączyć, odczekać pewien czas i dopiero wtedy włączyć ponownie.
Nie wyłączać kamery wideo/rejestratora DVD, gdy świeci się lub miga kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/PC) lub CARD ACCESS (DOSTĘP DO KARTY):
• Świecąca lub migająca kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/PC) lub CARD ACCESS (DOSTĘP DO KARTY) oznacza, że trwa zapisywanie lub odczytywanie danych z dysku lub karty. Aby nie uszkodzić danych, w tym czasie nie należy wykonywać następujących czynności:
- wyjmować akumulatora,
- odłączać zasilacza/ładowarki,
- podłączać lub odłączać kabla do komunikacji
- wyjmować dysk lub kartę,
- narażać kamerę wideo/rejestrator DVD na silne
- gwałtownie otwierać lub zamykać ekran LCD.
W przypadku wyłączenia kamery wideo/rejestratora DVD podczas gdy kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/PC) lub CARD ACCESS (DOSTĘP DO KARTY) świeci się lub miga, należy włączyć ją ponownie z załadowanym dyskiem lub kartą. Automatycznie uruchomi się procedura naprawiania dysku lub karty (patrz str. 157).
z komputerem PC,
wstrząsy lub uderzenia,
Kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/PC)
Kontrolka CARD ACCESS (DOSTĘP DO KARTY)
7
Nie wycierać obudowy kamery wideo/rejestratora DVD benzenem lub rozcieńczalnikiem:
• Powłoka obudowy może się złuszczyć lub ulec zniszczeniu.
• Podczas korzystania ze ściereczek nasączonych chemicznie przestrzegaj instrukcji.
Przeczytać instrukcje dołączone do opcjonalnych akcesoriów:
• Przestrzegaj ostrzeżeń i postępuj zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi w podręcznikach opcjonalnych akcesoriów.
Po zakupie urządzenia akumulator nie jest naładowany:
• Przed rozpoczęciem korzystania z kamery wideo/rejestratora DVD naładuj akumulator (patrz str. 42).
• W miarę upływu czasu akumulator sam się rozładowuje. (Akumulator został opracowany tak, aby sam się rozładowywał — ma to na celu zabezpieczenie jego właściwości).
Podczas gdy do kamery wideo/rejestratora DVD jest podłączony zasilacz/ładowarka, nie jest możliwe włożenie lub wyjęcie dysku.
Wyłączając kamerę wideo/rejestrator DVD, pamiętać o ustawieniu wyłącznika zasilania w pozycji OFF (WYŁ.):
• Odłączenie akumulatora lub zasilacza/ładowarki podczas gdy kamera wideo/rejestrator DVD jest włączona może spowodować jej uszkodzenie.
8
Uwagi dotyczące przechowywania
Nie pozostawiać kamery wideo/rejestratora DVD w miejscu, gdzie przez długi czas temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie:
• Latem temperatura w zamkniętym pojeździe lub bagażniku może być bardzo wysoka. Pozostawienie kamery wideo/rejestratora DVD w takim miejscu może spowodować jej uszkodzenie. Nie należy również wystawiać kamery wideo/rejestratora DVD na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub pozostawiać w pobliżu grzejnika.
Nie przechowywać kamery wideo/rejestratora DVD w miejscu, gdzie występuje duża wilgotność lub silne zapylenie:
• Przedostanie się pyłu do wnętrza kamery wideo/rejestratora DVD może spowodować jej uszkodzenie. Duża wilgotność może spowodować wystąpienie nalotu pleśni na obiektywie i uniemożliwić korzystanie z kamery wideo/rejestratora DVD. Podczas przechowywania kamery wideo/rejestratora DVD w szafie itp. zaleca się umieszczenie urządzenia w pudełku ze środkiem osuszającym.
Nie przechowywać kamery wideo/rejestratora DVD w miejscu narażonym na działanie silnego pola magnetycznego lub intensywne wibracje:
• Takie postępowanie może spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.
Akumulator odłączyć od kamery wideo/rejestratora DVD i umieścić w suchym miejscu:
• Pozostawienie akumulatora w urządzeniu lub przechowywanie go w wysokiej temperaturze może skrócić jego żywotność.
9
Sugestie i ograniczenia
Próbne nagranie:
• Przed rozpoczęciem właściwego nagrywania wykonaj nagranie próbne, aby przekonać się, że nagrywanie przebiega prawidłowo.
Dane, które nie zostały zapisane w wyniku nieprawidłowego działania kamery wideo/rejestratora DVD
są nie do odzyskania.
Zaleca się, aby do nagrań próbnych używać dysków DVD-RAM, z których można usuwać
wcześniejsze nagrania.
Nie korzystać z kamery wideo/rejestratora DVD w zastosowaniach profesjonalnych.
• Ta kamera wideo/rejestrator DVD jest przeznaczony do nagrywania i odtwarzania w zastosowaniach prywatnych.
Odpowiedzialność za nagrany materiał:
• Firma Hitachi nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane niewłaściwym nagrywaniem lub brakiem możliwości odtworzenia materiału w wyniku usterki kamery wideo/rejestratora DVD, dysku lub karty. Ponadto firma Hitachi nie ponosi odpowiedzialności za nagrany materiał wideo lub audio.
• Błąd w obsłudze kamery wideo/rejestratora DVD, dysku, karty itp. może spowodować utratę nagranego materiału. Nie ponosimy odpowiedzialności za szkody wynikłe z utraty nagranego materiału.
Prawa autorskie:
• Dane nagrane na dysku lub karcie tej kamery wideo/rejestratora DVD za pomocą innych nośników lub urządzeń cyfrowych i analogowych są chronione prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane bez zgody właściciela tych praw za wyjątkiem wykorzystania w osobistych celach rozrywkowych. Należy zwrócić uwagę, że nagrywanie niektórych prezentacji, przedstawień i wystaw jest zabronione nawet w przypadku nagrywania w osobistych celach rozrywkowych.
10
Przeczytaj w pierwszej kolejności
Niniejszy podręcznik zawiera następujące sześć rozdziałów.
• Rozdział „Przygotowanie do pracy” zawiera informacje o przygotowaniu kamery wideo/ rejestratora DVD i akumulatora oraz ustawieniu daty i czasu.
• Rozdział „Obsługa podstawowa” zawiera informacje o podstawowej obsłudze kamery wideo/rejestratora DVD — o nagrywaniu filmów, robieniu zdjęć i odtwarzaniu nagranych materiałów.
• Rozdział „Obsługa zaawansowana” zawiera informacje o zaawansowanych ustawieniach kamery wideo/rejestratora DVD.
• Rozdział „Nawigacja po dysku” zawiera informacje o edytowaniu za pomocą funkcji Disc Navigation (Nawigacja po dysku). W części tej należy szukać informacji dotyczących finalizowania dysku DVD-R oraz inicjowania dysku DVD-RAM.
• Rozdział „Komunikacja z komputerem” zawiera informacje o zawartości dołączonego do urządzenia dysku CD-ROM oraz instalowaniu dołączonego oprogramowania.
• Rozdział „Informacje dodatkowe” zawiera informacje na temat produktów sprzedawanych oddzielnie, prawidłowego czyszczenia oraz rozwiązywania problemów.
W celu łatwego znalezienia poszukiwanego tematu można skorzystać z:
• skróconego indeksu zawierającego najczęściej poszukiwane informacje (niniejsza strona);
• szczegółowego spisu treści z odsyłaczami do specyficznych informacji (strony 14-16).
Ten podręcznik ułatwi Ci poznanie zakupionej kamery wideo/rejestratora DVD. Dziękujemy za udany zakup w naszej firmie.
Skrócony indeks
Obsługiwane dyski ....................................... 27
Nagrywanie filmu .........................................52
Odtwarzanie ............................................... 61
Podłączanie do telewizora .............................79
Funkcje dostępne z ekranu Disc Navigation
(Nawigacja po dysku) ................................. 104
Komunikacja z komputerem ......................... 135
W tej kamerze wideo/rejestratorze DVD nagrywany bądź odtwarzany obraz można oglądać na ekranie LCD lub w wizjerze. Otworzenie lub zamknięcie ekranu LCD powoduje przełączenie obrazu odpowiednio na ekran lub na wizjer. W dalszym tekście założono, że rolę podstawowego urządzenia podglądowego pełni wizjer.
Język komunikatów wyświetlanych na ekranie kamery wideo/rejestratora DVD można zmienić (patrz str. 98).
Microsoft®, Windows®, Windows® 98, Windows® 98 Second Edition, Windows® Me, Windows® 2000 Professional oraz Windows® XP są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation. Intel®, procesor Pentium® oraz procesor Celeron® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Intel Corporation. IBM® i PC/AT® są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy International Business Machines Corporation. Wyprodukowano na licencji firmy Dolby Laboratories. „Dolby” oraz symbol „podwójne D” są znakami towarowymi firmy Dolby Laboratories. Inne nazwy firm i produktów wymienione w niniejszym materiale są znakami towarowymi lub markami odpowiednich firm. Logo SD jest zastrzeżonym znakiem towarowym.
11
Wprowadzenie
• Nagrywanie można rozpocząć natychmiast po przerwaniu odtwarzania (strony 52, 61)
W przeciwieństwie do urządzeń na taśmy, nie trzeba wyszukiwać miejsca, od którego można rozpocząć nagrywanie, ani przewijać do nienagranej części nośnika. Odtwarzanie można przerwać w dowolnej chwili i natychmiast rozpocząć nagrywanie. Nowe nagranie nie zamaże wcześniej nagranych danych.
Nagrane sceny
Przerwanie odtwarzania w środku i rozpoczęcie nagrywania
nie powoduje zamazania wcześniej nagranych danych.
• Natychmiast można odtworzyć dowolną nagraną scenę (str. 102)
W przeciwieństwie do rejestratorów na taśmę, to urządzenie nie wymaga przewijania. Za pomocą funkcji Disc Navigation (Nawigacja po dysku) można wybrać dowolną scenę i natychmiast ją odtworzyć.
• Za pomocą funkcji Disc Navigation (Nawigacja po dysku) można przygotować własny film (str. 121)
W tworzeniu własnego filmu pomagają takie funkcje jak usuwanie niepotrzebnych fragmentów, przenoszenie całych scen itp. (funkcje listy odtwarzania).
Przed edycją
Po edycji
12
• Sceny można łatwo edytować, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku taśmy (str. 82)
Ta kamera wideo/rejestrator DVD umożliwia na przykład ułożenie scen z udziałem dziecka w wybranej kolejności na liście odtwarzania i w ten sposób opracowanie własnego filmu. Potem ułożoną listę wystarczy odtworzyć, jednocześnie przegrywając film na inny nośnik za pomocą magnetowidu lub nagrywarki DVD.
W przypadku Wcześniej trzeba było co chwilę naciskać jakiś przycisk
technologii DVD
wystarczy odtworzyć
zarejestrowany
materiał i nacisnąć
przycisk nagrywania
w magnetowidzie lub
nagrywarce DVD.
Za pomocą komputera można przygotować własny dysk DVD (str. 144)
Za pomocą oprogramowania na dołączonej płycie można stworzyć własny dysk DVD. Gotowy dysk DVD można odtworzyć na odtwarzaczu/rejestratorze DVD, za pomocą napędu DVD-ROM komputera itp.
Tworzenie własnego dysku DVD
Odtwarzanie dysku DVD
13
Spis treści
Ważne informacje ..............................................2
Dla Twojego bezpieczeństwa ...............................2
Środki ostrożności .............................................2
WAŻNE INSTRUKCJE DOTYCZĄCE
BEZPIECZEŃSTWA ........................................... 4
Uwagi dotyczące użytkowania ..............................5
Uwagi dotyczące przechowywania ........................9
Sugestie i ograniczenia ..................................... 10
Przeczytaj w pierwszej kolejności ....................... 11
Wprowadzenie ................................................ 12
Spis treści ...................................................... 14
O tym podręczniku ........................................... 17
Sprawdzanie dołączonych akcesoriów ................ 18
Nazwy części .................................................. 19
Pierwsze nagranie i odtwarzanie
z dysku (film i zdjęcia) .......................................23
Pierwsze nagranie i odtwarzanie z karty (zdjęcia) ...25
Dyski i karty .................................................... 27
OBSŁUGIWANE DYSKI .................................... 27
INFORMACJE O DYSKACH DVD-R ............. 28
PRZYKŁADY DYSKÓW, KTÓRYCH NIE MOŻNA STOSOWAĆ W TYM URZĄDZENIU: ... 28
JAK POSTĘPOWAĆ Z DYSKAMI ................ 29
CZYSZCZENIE DYSKÓW .......................... 29
OBSŁUGIWANE KARTY ............................ 30
Pojemność dysków i kart .................................. 31
CZAS NAGRYWANIA FILMU ...................... 31
LICZBA ZDJĘĆ MIESZCZĄCA
SIĘ NA DYSKU ........................................31
LICZBA ZDJĘĆ MIESZCZĄCA
SIĘ NA KARCIE ....................................... 32
WIELKOŚĆ I JAKOŚĆ ZDJĘĆ ....................33
Przygotowanie do pracy
Przygotowanie kamery wideo/rejestratora
DVD do pracy .................................................. 34
SPOSÓB TRZYMANIA KAMERY WIDEO/
REJESTRATORA DVD ...................................... 34
MOCOWANIE PASKA NA RAMIĘ ................35
MOCOWANIE OSŁONY OBIEKTYWU .........35
WKŁADANIE BATERII DO PILOTA ............... 36
WYJMOWANIE BATERII Z PILOTA .............. 36
OGLĄDANIE OBRAZU NA EKRANIE LCD .... 38
ZAMYKANIE EKRANU LCD ........................ 39
OGLĄDANIE OBIEKTU PRZEZ WIZJER ....... 39
USTAWIANIE DATY I CZASU ......................40
ZMIANA FORMATU DATY I CZASU ............. 41
Przygotowanie akumulatora do pracy .................. 42
ŁADOWANIE AKUMULATORA ....................42
PRZYŁĄCZANIE AKUMULATORA DO
KAMERY WIDEO/REJESTRATORA DVD ...... 43
WYJMOWANIE AKUMULATORA .................43
WSKAŹNIK POZIOMU NAŁADOWANIA
AKUMULATORA ....................................... 45
EKONOMICZNE KORZYSTANIE
Z AKUMULATORA ....................................45
KORZYSTANIE Z KAMERY WIDEO/ REJESTRATORA DVD W POŁĄCZENIU
Z ZASILACZEM/ŁADOWARKĄ ................... 46
Włączanie i wyłączanie kamery wideo/
rejestratora DVD .............................................. 47
Wkładanie i wyjmowanie dysku .......................... 48
WKŁADANIE DYSKU ................................ 48
WYJMOWANIE DYSKU ............................. 50
Wkładanie i wyjmowanie karty ............................ 51
Obsługa podstawowa
Nagrywanie filmu ............................................. 52
Robienie zdjęć ................................................54
Informacje wyświetlane na ekranie ......................55
INFORMACJE WYŚWIETLANE PODCZAS
NAGRYWANIA ......................................... 55
Przybliżanie .................................................... 59
NAGRYWANIE W TRYBIE MAKRO ..............60
NAGRYWANIE ZE WZMOCNIONYM EFEKTEM OBIEKTY WU SZEROKOKĄTNEGO
LUB TELEOBIEKTYWU ............................ 60
Odtwarzanie ................................................... 61
ODTWARZANIE ....................................... 61
ODTWARZANIE OD POCZĄTKU
DYSKU LUB KARTY ................................. 62
WYSZUKIWANIE FRAGMENTU
DO ODTWORZENIA ................................. 62
ODTWARZANIE FILMU PO KLATCE/
DO TYŁU/POWOLI .................................. 62
POMIJANIE SCENY ................................. 63
WYŚWIETLANIE ZDJĘĆ ............................ 63
PRZESKAKIWANIE DO WYBRANEGO
PUNKTU (IDŹ DO) ....................................64
Informacje wyświetlane na ekranie ......................65
INFORMACJE WYŚWIETLANE PODCZAS
ODTWARZANIA ....................................... 65
Zawartość skróconego menu ............................. 66
Funkcje kamery
ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
PODCZAS NAGRYWANIA FILMU: .............. 68
ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
PODCZAS ROBIENIA ZDJĘĆ (DYSK): .........69
ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
PODCZAS ROBIENIA ZDJĘĆ (KARTA): ....... 70
Funkcje Disc Navigation (Nawigacja po dysku) ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
(DYSK DVD-RAM): .................................... 71
ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
(DYSK DVD-R): ........................................ 72
ZAWARTOŚĆ SKRÓCONEGO MENU
(KARTA): ................................................. 73
Ręczne nastawianie ostrości .............................. 74
NASTAWIANIE OSTROŚCI PODCZAS
NAGRYWANIA ......................................... 74
14
Regulacja jasności nagrywanego
obrazu (ekspozycji) .......................................... 76
Kompensacja światła padającego z tyłu ............... 76
Korzystanie z zewnętrznego mikrofonu ................77
Wbudowana lampa (tylko model DZ-GX20E) ........ 78
Oglądanie na telewizorze ..................................79
PODŁĄCZANIE DO TELEWIZORA .............. 79
OGLĄDANIE NA TELEWIZORZE ................. 80
Odtwarzanie na rejestratorze/odtwarzaczu DVD ....81
ODTWARZANIE DYSKÓW DVD-RAM .......... 81
ODTWARZANIE DYSKÓW DVD-R ............... 81
Przegrywanie (kopiowanie) materiałów ................ 82
PRZEGRYWANIE (KOPIOWANIE) MATERIAŁÓW
NA INNE URZĄDZENIA WIDEO ..................82
Obsługa zaawansowana
Zawartość zwykłego menu ................................ 83
Funkcje kamery
Ustawianie funkcji kamery .................................85
DOPASOWANIE TRYBU REJESTROWANIA
DO OBIEKTU (PROGRAM AE) ................... 85
OŚWIETLANIE CIEMNYCH OBIEKTÓW
ŚWIATŁEM EKRANU LCD ......................... 86
REGULACJA KOLORÓW (WHITE BALANCE) ... 87 KORZYSTANIE Z ELEKTRONICZNEGO
STABILIZATORA OBRAZU .........................89
NAGRYWANIE OBIEKTU Z DUŻYM
PRZYBLIŻENIEM (DIGITAL ZOOM) .............89
REDUKOWANIE SZUMU WIATRU PODCZAS
NAGRYWANIA (MIC. FILTER) .....................89
Ustawianie funkcji nagrywania ............................90
ZMIANA JAKOŚCI FILMU (VIDEO MODE) ....90
USTAWIANIE TRYBU EKRANU
PANORAMICZNEGO (16:9 MODE) ............. 91
ZMIANA JAKOŚCI ZDJĘĆ (QUALITY) .......... 93
SAMOWYZWALACZ .................................93
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE KOMUNIKATÓW
EKRANOWYCH (OSD OUTPUT) .................94
Ustawienia ekranu LCD/wizjera elektronicznego ... 95 USTAWIANIE JASNOŚCI EKRANU LCD
(LCD BRIGHTNESS) ................................. 95
USTAWIANIE JASNOŚCI WIZJERA
(EVF BRIGHTNESS) ................................. 95
USTAWIANIE NASYCENIA KOLORÓW
(COLOUR LEVEL) .................................... 96
WŁĄCZANIE NA STAŁE WYŚWIETLANIA
W WIZJERZE .......................................... 96
Ustawienia ogólne ........................................... 97
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE DŹWIĘKÓW
OBSŁUGI (BEEP) ..................................... 97
AUTOMATYCZNE WYŁĄCZANIE KAMERY
WIDEO/REJESTRATORA (POWER SAVE) .... 97
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE KONTROLKI
NAGRYWANIA (RECORD LED) .................. 98
JĘZYK KOMUNIKATÓW (LANGUAGE) ......... 98
PRZYWRACANIE DOMYŚLNYCH
USTAWIEŃ (RESET) ................................. 99
Nawigacja po dysku
Korzystanie z funkcji Disc Navigation
(Nawigacja po dysku) ..................................... 100
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE FUNKCJI DISC
NAVIGATION (NAWIGACJA PO DYSKU) .... 100
ODTWARZANIE Z EKRANU DISC NAVIGATION
(NAWIGACJA PO DYSKU) ....................... 102
WYBIERANIE WIELU SCEN ..................... 103
WYBIERANIE SCEN NASTĘPUJĄCYCH
PO SOBIE ............................................ 103
FUNKCJE DOSTĘPNE Z EKRANU DISC
NAVIGATION (NAWIGACJA PO DYSKU) .... 104
ZAWARTOŚĆ MENU DISC NAVIGATION
(NAWIGACJA PO DYSKU) ....................... 105
Sceny .......................................................... 107
USUWANIE SCEN (EDIT – DELETE) ......... 107
DZIELENIE FILMÓW (EDIT – DIVIDE) ........ 109
ŁĄCZENIE WIELU SCEN
(EDIT COMBINE) .................................110
OKREŚLANIE KOLEJNOŚCI SCEN
(EDIT MOVE) .......................................110
DOPRACOWYWANIE SCEN
(EFFECT – FADE) ...................................111
ODTWARZANIE Z POMIJANIEM SCEN
(EFFECT – SKIP) ....................................112
ZMIANA ZAWARTOŚCI MINIATURKI
(EFFECT – THUMBNAIL) ..........................113
KOPIOWANIE ZDJĘĆ Z DYSKU DVD-RAM
NA KARTĘ (COPY) ..................................114
ZABEZPIECZANIE ZDJĘĆ
NA KARCIE (LOCK) .................................115
WYBIERANIE SCEN Z EKRANU MENU
(SELECT) ...............................................116
WYŚWIETLANIE INFORMACJI
Z EKRANU MENU (DETAIL) ......................117
Materiał dzienny .............................................118
CO TO JEST „MATERIAŁ DZIENNY”? .........118
WŁĄCZANIE WIDOKU MINIATUREK DANEGO
MATERIAŁU DZIENNEGO (SWITCH) ..........118
ODTWARZANIE MATERIAŁU
DZIENNEGO (PLAY) ................................119
ZMIANA NAZWY MATERIAŁU
DZIENNEGO (TITLE) ...............................119
Lista odtwarzania ........................................... 121
CO TO JEST „LISTA ODTWARZANIA”? ...... 121
TWORZENIE NOWEJ LISTY
ODTWARZANIA (CREATE) ....................... 121
WŁĄCZANIE WIDOKU LISTY
ODTWARZANIA (SWITCH) ....................... 122
ODTWARZANIE LISTY
ODTWARZANIA (PLAY) ........................... 122
DODAWANIE SCEN DO LISTY
ODTWARZANIA (EDITING PLAY LIST) ........ 123
USUWANIE SCEN Z LISTY
ODTWARZANIA (EDITING PLAY LIST) .........124
DODAWANIE SCEN ZA POMOCĄ PODMENU EDYCJI (EDITING PLAY LIST) ...124 USUWANIE SCEN ZA POMOCĄ PODMENU EDYCJI (EDITING PLAY LIST) .. 125 WYBIERANIE SCEN ZA POMOCĄ PODMENU EDYCJI (EDITING PLAY LIST) .. 125 OKREŚLANIE KOLEJNOŚCI
SCEN (MOVE) ....................................... 126
ZMIANA NAZWY LISTY
ODTWARZANIA (TITLE) ........................... 127
15
USUWANIE LISTY ODTWARZANIA
(DELETE) .............................................. 127
Idź do .......................................................... 128
POCZĄTEK (KONIEC)) ............................ 128
Zarządzanie dyskami i kartami .......................... 129
INICJOWANIE DYSKU LUB KARTY
(FORMAT DISC. FORMAT CARD) ............. 129
ZABEZPIECZANIE DYSKU PRZED ZAPISEM
(PROTECT DISC) ................................... 130
SPRAWDZANIE ILOŚCI POZOSTAŁEGO MIEJSCA NA DYSKU LUB
KARCIE (CAPACITY) ............................... 130
UAKTUALNIANIE INFORMACJI STERUJĄCYCH NA DYSKU DVD-RAM
(UPDATE CONTROL INFO.) ..................... 131
FINALIZOWANIE DYSKU DVD-R
(FINALIZE DISC) .................................... 132
Inne ........................................................... 133
WYŚWIETLANIE SAMYCH FILMÓW
LUB SAMYCH ZDJĘĆ (CATEGORY) .......... 133
ZAPĘTLONE ODTWARZANIE SCEN
(REPEAT PLAY) ...................................... 133
POKAZ SLAJDÓW (ODTWARZANIE
ZDJĘĆ JEDNO PO DRUGIM) ................... 134
Komunikacja z komputerem (DZ-GX20E/MV780E/MV750E)
FUNKCJE DOSTĘPNE PODCZAS
POŁĄCZENIA Z KOMPUTEREM ............... 135
Zawartość dołączonego dysku CD-ROM ........... 137
Instalacja oprogramowania .............................. 139
EKRAN INSTALATORA ............................ 139
INSTALACJA OPROGRAMOWANIA ........... 140
Tworzenie dysku DVD Video z dysku DVD-RAM
n DVD .......................................................... 144
Deinstalacja oprogramowania .......................... 146
Uwagi dotyczące korzystania z kamery wideo/
rejestratora DVD połączonej z komputerem ........ 146
Wprowadzenie do oprogramowania
do edycji filmów ..............................................147
Najważniejsze dane techniczne .........................171
Indeks ..........................................................174
Przeczytaj przed odpieczętowaniem
dysku CD-ROM ..............................................176
Informacje dodatkowe
Wprowadzenie do opcjonalnych akcesoriów ....... 148
AKCESORIA KAMERY ............................ 148
ZASILANIE ............................................ 148
Wyjmowanie dysku z pojemnika ochraniającego .... 149
WYJMOWANIE DYSKU Z OKRĄGŁEGO
POJEMNIKA OCHRANIAJĄCEGO ............ 149
WYJMOWANIE DYSKU Z KASETY ............ 150
Czyszczenie .................................................. 150
Zmiana ustawień na potrzeby pokazu .................151
Słowniczek ................................................... 152
Kamera wideo/rejestrator DVD nie
działa prawidłowo — co trzeba sprawdzić: .......... 155
Komunikaty o błędach .................................... 157
Rozwiązywanie problemów .............................. 164
Resetowanie systemu ..................................... 170
16
O tym podręczniku
• Rysunki ekranu w podręczniku
Należy pamiętać, że wygląd ekranu na rysunkach zamieszczonych w niniejszym podręczniku różni się od faktycznego wyglądu ekranu LCD.
• Oznaczenie przycisku Anuluj
Naciśnięcie przycisku Stop/Anuluj powoduje przerwanie bieżącej czynności lub powrót do poprzedniego ekranu menu. W tekście podręcznika w takich przypadkach zostanie użyte sformułowanie „naciśnij przycisk 7”.
• Oznaczenia
Niektóre funkcje tej kamery wideo/rejestratora DVD są niedostępne, gdy nie jest włożony dysk lub karta. Oznaczenia umieszczone nad funkcją pozwalają stwierdzić, czy dana funkcja stosowana jest z dyskiem lub kartą. Spoglądając na te oznaczenia można sprawdzić, z których funkcji można korzystać w przypadku posiadanego nośnika.
RAM, R
oraz
CARD
przy nagłówkach
• Rysunki w podręczniku
Modele DZ-GX20E, DZ-MV780E, DZ-MV750E oraz DZ-MV730E wyglądają inaczej, ale są obsługiwane w taki sam sposób. Na rysunkach w podręczniku pokazano model DZ-GX20E.
Niniejszy podręcznik opisuje osiem modeli kamer wideo/rejestratorów DVD: DZ-GX20E, DZMV780E,
DZ-MV750E, DZ-MV730E, DZ-GX20E (UK), DZ-MV780E (UK), DZ-MV750E (UK) oraz DZ-MV730E (UK).
W opisie funkcji i danych technicznych dotyczących modeli DZ-GX20E oraz DZ-GX20E (UK)
zastosowano oznaczenie „DZ-GX20E”.
W opisie funkcji i danych technicznych dotyczących modeli DZ-MV780E oraz DZ-MV780E (UK)
zastosowano oznaczenie „DZ-MV780E”.
W opisie funkcji i danych technicznych dotyczących modeli DZ-MV750E oraz DZ-MV750E (UK)
zastosowano oznaczenie „DZ-MV750E”.
W opisie funkcji i danych technicznych dotyczących modeli DZ-MV730E oraz DZ-MV730E (UK)
zastosowano oznaczenie „DZ-MV730E”.
W przypadku funkcji i danych technicznych wspólnych dla wszystkich modeli nie podano oznaczenia
modelu; oznaczenia modelu stosowane są tylko tam, gdzie między poszczególnymi modelami występują różnice.
17
Sprawdzanie dołączonych akcesoriów
Sprawdź, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie wymienione niżej akcesoria:
Akumulator (model DZ-BP14S):
Tylko model DZ-GX20E. Przenośne źródło zasilania tej kamery wideo/ rejestratora DVD. Przed użyciem naładować.
Kabel zasilania prądem stałym:
Przy zasilaniu kamery wideo/rejestratora DVD z gniazda ściennego, kamerę wideo/rejestrator DVD należy połączyć z zasilaczem/ładowarką za pomocą tego kabla.
Pilot na podczerwień (model DZ-RM4W):
Służy do zdalnego sterowania kamerą wideo/ rejestratorem DVD. Tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E i DZ-MV750E.
Pasek na ramię:
Po zamocowaniu paska do kamery wideo/ rejestratora DVD, urządzenie to można nosić zawieszone na ramieniu.
Akumulator (model DZ-BP7S):
Tylko modele DZ-MV780E, DZ-MV750E i DZ- MV730E. Przenośne źródło zasilania tej kamery wideo/rejestratora DVD. Przed użyciem naładować.
Kabel zasilania:
Służy do podłączania zasilacza/ładowarki do gniazda ściennego.
modele DZ-GX20E, DZ-MV780E, DZ-MV750E, oraz DZ-MV730E
Bateria litowa (model CR2032):
Służy do zasilania pilota. Tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E i DZ-MV750E.
OSTRZEŻENIE: Tę baterię należy trzymać z dala od dzieci. W razie połknięcia natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu zapewnienia właściwej opieki.
Osłona obiektywu i linka osłony obiektywu:
Kiedy nie trwa nagrywanie, osłonę należy założyć na obiektyw w celu zapewnienia właściwej ochrony.
Zasilacz/ładowarka (model DZ-ACS2 (E)):
Służy do zasilania kamery wideo/ rejestratora DVD z gniazda ściennego lub do ładowania akumulatora.
modele DZ-GX20E (UK), DZ-MV780E (UK), DZ-MV750E (UK), oraz DZ-MV730E (UK)
Kabel AV/S:
Służy do przekazywania obrazu i dźwięku odtwarzanego na kamerze wideo/rejestratorze DVD do telewizora lub innego urządzenia wideo.
Jednostronny dysk DVD-R o średnicy 8 cm:
Za pomocą kamery wideo/ rejestratora DVD na tym dysku można nagrywać filmy. Tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E i DZ-MV750E.
Dysk CD-ROM z oprogramowaniem:
Oprogramowanie na tym dysku wykorzystywane jest podczas komunikacji kamery wideo/ rejestratora DVD z komputerem PC. Tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E i DZ-MV750E.
Kabel do komunikacji z komputerem PC:
Ten kabel wykorzystywany jest podczas komunikacji kamery wideo/rejestratora DVD z komputerem PC. Tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E i DZ-MV750E.
18
Ściereczka do czyszczenia dysku:
Dyski należy zawsze czyścić tą ściereczką.
Nazwy części
78 910
DISC
NAVIGATION
SELECT
STOP/EXIT
MENU
23 451
6
11
(Za osłoną)
1312
1 Czujnik światła (tylko model DZ-GX20E)
Ten czujnik służy do mierzenia ilości światła,
jaką ma emitować wbudowana lampa. Należy pamiętać, aby nie zasłonić go np. ręką podczas nagrywania.
2 Lampa (tylko model DZ-GX20E) (str. 78)
3 Otwór do przymocowania linki osłony
obiektywu (str. 35) 4 Mikrofon stereo (str. 53) 5 Kontrolka nagrywania (str. 98)
Czerwona kontrolka świeci się podczas
nagrywania.
6 Odbiornik podczerwieni (str. 37)
Odbiera sygnały w podczerwieni podczas
sterowania kamerą wideo/rejestratorem DVD
za pomocą pilota.
7 Obiektyw z 10-krotnym zbliżeniem
optycznym (tylko modele DZ-GX20E
i DZ-MV780E) Obiektyw z 16-krotnym zbliżeniem
optycznym (tylko modele DZ-MV750E
i DZ-MV730E) (str. 59)
14
8 Osłona przeciwsłoneczna (str. 60)
Osłonę przeciwsłoneczną należy zdjąć
przed założeniem dostępnych w sprzedaży konwerterów tele lub makro.
9 Dźwignia zbliżenia/oddalenia (str. 59)
Pchnięcie dźwigni w kierunku litery T
powoduje wykonanie zbliżenia, a w kierunku litery W — oddalenia.
10 Stopka do podłączania akcesoriów
(str. 78)
Tylko modele DZ-GX20E i DZ-MV780E: W tym miejscu można przyłączyć opcjonalną
lampę wideo. (Szczegółowych informacji należy szukać w podręczniku podłączanego urządzenia).
11 Złącze do komunikacji z komputerem
(TO PC) (str. 146)
[tylko modele DZ-GX20E, DZ-MV780E
i DZ-MV750E]
12 Gniazdo wyjścia AV (str. 79) 13 Gniazdo zewnętrznego mikrofonu
(str. 77)
14 Wyświetlacz ciekłokrystaliczny
o przekątnej 2,5“ (wewnątrz) (str. 38)
Modele DZGX20E, DZ-MV780E, DZ-MV750E oraz DZMV730E wyglądają inaczej, ale są obsługiwane w taki sam sposób. Na rysunkach w podręczniku pokazano model DZGX20E.
19
15 16 172118
PHOTO
ACCESS/PC
DISC EJECT
19
20
22 23 25 26
24
15 Wizjer (str. 39)
16 Korekta dioptrii (str. 39)
Służy do regulacji ostrości obrazu widzianego
w wizjerze. (Wizjer należy wyciągnąć).
17 Kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/PC)
(tylko modele DZ-GX20E, DZMV780E
i DZ-MV750E) Kontrolka ACCESS (DOSTĘP) (tylko
model DZ-MV730E) (str. 7, 52, 54)
Kontrolka miga lub świeci się podczas
dostępu do dysku kamery wideo/rejestratora
DVD (zapis lub odczyt), albo podczas gdy
kamera wideo/rejestrator DVD jest połączona
z komputerem.
18 Przycisk PHOTO (ZDJĘCIE) (str. 54)
19 Przycisk DISC EJECT (WYSUNIĘCIE
DYSKU) (str. 48)
Naciśnięcie i zwolnienie tego przycisku
powoduje otwarcie pokrywy dysku.
20 Zasobnik dysku (str. 48)
21 Przycisk BATTERY EJECT
(WYSUNIĘCIE AKUMULATORA) (str. 43)
Naciśnięcie tego przycisku powoduje
odłączenie akumulatora.
22 Ścianka przyłączeniowa akumulatora
(str. 43)
23 Przycisk nagrywania (REC) (str. 52)
24 Dźwignia LOCK (BLOKADA) (str. 53)
Zaleca się, aby tę dźwignię przesuwać
w położenie  LOCK (BLOKADA), ponieważ zapobiega to przełączeniu wyłącznika zasilania z pozycji “” do pozycji “”.
25 Wyłącznik zasilania (str. 47)
26 Pasek na dłoń (str. 34)
20
27
28 29 30 31 32 33
DISC
NAVIGATION
SELECT
STOP/EXIT
MENU
QUICK
FOCUS
EXPOSURE
MENU
DISPLAY
BLC
VOL.
34 4036 37 38 3935
27 Przycisk QUICK MENU
(SKRÓCONE MENU) (str. 66)
Służy do wyświetlania tylko często
wykorzystywanych funkcji (uproszczone menu).
28 Przycisk FOCUS (OSTROŚĆ) (str. 74)
Służy do przełączania między ręcznym a
automatycznym nastawianiem ostrości.
29 Przycisk MENU (str. 40, 83, 108)
Służy do wyświetlania menu służącego do
ustawiania funkcji urządzenia oraz ekranu Disc
Navigation (Nawigacja po dysku).
30 Przycisk SELECT (WYBIERZ) (str. 103)
31 Przycisk DISC NAVIGATION
(NAWIGACJA PO DYSKU) (str. 100)
32 Przycisk Zatrzymaj/Anuluj (str. 17, 61, 67)
Służy do zatrzymywania odtwarzania lub
anulowania ustawień w menu.
33 Przycisk EXPOSURE (EKSPOZYCJA)
(str. 76)
Służy do regulacji ekspozycji.
34 Głośnik (str. 61)
35 Przycisk RESET (str. 170)
Służy do przywracania wartości domyślnych
wszystkich ustawień (czyli przywracania
kamery do stanu fabrycznego).
41
42
36 Przycisk DISPLAY (WYŚWIETL) (str. 65)
Służy do wyświetlania informacji
o odtwarzanym materiale lub statusie kamery oraz do wyłączania wyświetlacza.
37 Kontrolka CARD ACCESS (DOSTĘP DO
KARTY) (str. 7, 54)
38 Przyciski regulacji głośności (VOL)/
przyciski · ª (str. 61, 74, 76)
Służą do regulacji głośności dźwięku
płynącego z głośnika itp.
39 Gniazdo na kartę (str. 51)
40 Przycisk kompensacji światła
padającego z tyłu (BLC) (str. 76)
Ten przycisk należy nacisnąć wtedy, gdy
obiekt jest oświetlony z tyłu.
41 Przyciski a/b /1/¡/6
(str. 40, 61, 67, 83)
Te przyciski służą do wybierania scen i
elementów menu. Naciśnięcie przycisku środkowego (6) powoduje odtworzenie sceny lub wybranie opcji menu.
42 Gwintowany otwór do mocowania
kamery na statywie
Służy do mocowania kamery wideo/
rejestratora DVD na statywie.
21
43
44
45
46
47
48
49
REC
MENU
SELECT
DELETE
DISC
NAVIGATION
PHOTO
DIGITAL
ZOOM
DISPLAY
50
ZOOM
51 52
53 54 55 56
57 58
43 Przycisk PHOTO (ZDJĘCIE) (str. 54)
51 Przycisk ZOOM T (ZBLIŻENIE)
(str. 59)
44 Przycisk REC (NAGRYWANIE)
(str. 52)
52 Przycisk DIGITAL ZOOM (ZBLIŻENIE
CYFROWE) (str. 59)
45 Przycisk MENU (str. 40, 83, 108)
53 Przycisk ZOOM W (ODDALENIE)
46 Przycisk SELECT (WYBIERZ) (str. 103)
47 Przycisk wyszukiwania do tyłu
(str. 59)
54 Przycisk pomijania do tyłu (str. 63)
(str. 62)
55 Przycisk wyszukiwania do przodu
48 Przycisk DELETE (USUŃ) (str. 107)
49 Przycisk DISC NAVIGATION
(str. 62)
56 Przycisk odtwarzania/pauzy (str. 61)
(NAWIGACJA PO DYSKU) (str. 100)
57 Przycisk zatrzymywania
50 Przycisk DISPLAY (WYŚWIETL)
(str. 17, 61, 67)
(str. 65)
58 Przycisk pomijania do przodu (str. 63)
* Przyciski na pilocie działają tak samo, jak ich odpowiedniki na kamerze wideo/rejestratorze DVD.
22
Pierwsze nagranie i odtwarzanie dysku (film i zdjęcia)
RRAM
• Zaleca się, aby do nagrań próbnych używać dysków DVD-RAM, z których
Zanim zaczniesz
Na dysku DVD-RAM można nagrywać filmy i robić zdjęcia; na dysku DVD-R można tylko nagrywać filmy.
1 Podłącz zasilacz (str. 46).
4
można usunąć próbne nagrania.27
1
3
Zasilacz/ ładowarka
Kabel zasilania prądem stałym
Kabel zasilania
2
Do gniazda ściennego * Kształt wtyczki zależy od modelu.
2 Włóż dysk (str. 48). 0 Naciśnij raz przycisk DISC EJECT
(WYSUNIĘCIE DYSKU) i puść.
DISC EJECT
1 Delikatnie otwórz pokrywę, aż się zatrzyma.
Element obrotowy
2 Umieść dysk na elemencie obrotowym
w środku zasobnika dysku i zatrzaśnij. Następnie zamknij pokrywę zasobnika dysku. Nie dotykaj powierzchni dysku, na której nagrywane są dane, ani głowicy laserowej.
Pokrywa dysku
23
3 Rozpocznij nagrywanie (str. 52). 0 Otwórz ekran LCD (str. 38) albo wyciągnij
wizjer (str. 39).
1 Przytrzymując przycisk na prawo od
wyłącznika zasilania, ustaw przełącznik w pozycji “” lub “” (tylko “” w przypadku dysków DVD-R).
2 Aby nagrać film, naciśnij przycisk REC
(NAGRYWANIE). Nagrywanie rozpoczyna się. Ponowne naciśnięcie przycisku REC
(NAGRYWANIE) powoduje przerwanie
nagrywania (
).
Aby zrobić zdjęcie, naciśnij przycisk PHOTO
(ZDJĘCIE).
OFF
OFF
Naciśnięcie przycisku PHOTO (ZDJĘCIE)
do połowy powoduje nastawienie ostrości
(kontrolka “¶8” zapala się na purpurowo).
Naciśnięcie przycisku PHOTO (ZDJĘCIE)
do końca powoduje zrobienie zdjęcia.
OFF
Zwróć uwagę:
• W przypadku korzystania z niesformatowanego dysku, najpierw należy go sformatować (zainicjować) w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD.
Włożenie niesformatowanego dysku do kamery wideo/rejestratora DVD powoduje wyświetlenie
odpowiedniego komunikatu. Dysk należy sformatować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie (str. 49, 129). Zainicjowanie dysku DVD-RAM powoduje usunięcie całej jego zawartości. Przed wykonaniem tej czynności należy upewnić się, że dysk nie zawiera cennych danych.
• Jeśli nagrywanie za pomocą przycisku “
” nie jest możliwe, przeczytaj informacje w punkcie 1
na stronie 155.
• Jeśli nagrywanie za pomocą przycisku “” nie jest możliwe, przeczytaj informacje w punkcie 2 na stronie 155.
4 Obejrzyj nagrany materiał na ekranie LCD (str. 38). 0 Po zakończeniu nagrywania naciśnij przycisk 6. Nagrana scena zostaje odtworzona. 1 Aby zatrzymać odtwarzanie, naciśnij przycisk 7.
STOP/EXIT
24
12
Pierwsze nagranie i odtwarzanie z karty (zdjęcia)
Na sprzedawanej oddzielnie karcie można zapisywać tylko zdjęcia.
1 Podłącz zasilacz (str. 46).
Kabel zasilania
1
4
3
Kabel zasilania prądem stałym
Zasilacz/ ładowarka
2
Do gniazda ściennego * Kształt wtyczki
zależy od modelu.
CARD
2 Włóż kartę (str. 51).
0 Otwórz ekran LCD (str. 38).
1 Przy wyłączonym zasilaniu otwórz
osłonę gniazda na kartę.
2 Włóż kartę.
3 Włóż kartę aż do zatrzaśnięcia,
a następnie zamknij osłonę gniazda.
25
3 Rozpocznij nagrywanie (str. 54).
0 Otwórz ekran LCD (str. 38).
2 Naciśnij przycisk PHOTO (ZDJĘCIE) do
połowy. Po nastawieniu ostrości na obiekt kontrolka “¶8” zaświeci się na purpurowo.
1 Przytrzymując przycisk z prawej strony
wyłącznika zasilania, ustaw wyłącznik w pozycji “
”.
3 Naciśnij przycisk PHOTO (ZDJĘCIE)
do końca.
OFF
OFF
Zwróć uwagę:
• W ciemnym otoczeniu w modelu DZ-GX20E może zapalić się lampa (patrz str. 78).
• Informacje o kartach, które można stosować w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD można znaleźć na str. 27.
• Jeśli nagrywanie za pomocą przycisku “
” nie jest możliwe, przeczytaj informacje w punkcie
2 na stronie 155.
4 Obejrzyj nagrany materiał na ekranie LCD (str. 38).
0 Przy zatrzymanym nagrywaniu naciśnij przycisk 6. Nagrana scena zostaje odtworzona. 1 Aby zatrzymać odtwarzanie, naciśnij przycisk 7.
STOP/EXIT
26
12
Dyski i karty
W następującej tabeli wymieniono nośniki pamięci masowej (dyski i karty), które można stosować w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD oraz funkcje dostępne w przypadku ich stosowania.
Nośnik
Funkcja Dysk DVD-RAM Dysk DVD-R Karta pamięci SD
Usuwanie i edytowanie zdjęć
Odtwarzanie na innych urządzeniach DVD
Inicjowanie Niewymagane*3 Wymagane Niewymagane*3
Finalizowanie Niewymagane Wymagane Niewymagane
Możliwe na kompatybilnych
urządzeniach*1
×
*2
: Funkcje dostępne ×: Funkcje niedostępne
× *4
*1: Można odtwarzać na odtwarzaczach ze znakiem
, lub rejestratorach DVD ze znakiem .
Urządzenia te muszą jednak obsługiwać dyski DVD-RAM o średnicy 8 cm.
*2: Aby możliwe było odtworzenie na odtwarzaczu lub rejestratorze DVD (patrz str. 132), dysk
musi zostać sfinalizowany (patrz Słowniczek na str. 152) w kamerze wideo/rejestratorze DVD. Odtwarzanie na niektórych odtwarzaczach lub rejestratorach DVD może nie być możliwe.
*3: W przypadku stosowania dostępnych w sprzedaży nośników oznaczonych jako „sformatowane”.
Nośniki, które zostały zainicjowane w innym formacie, muszą najpierw zostać sformatowane w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD.
*4: Niektóre urządzenia DVD mogą odtwarzać materiał z kart pamięci SD.
OBSŁUGIWANE DYSKI
Obsługiwane dyski i ich oznaczenia
DVD-RAM wer. 2.1 (8 cm)
DVD-R [ogólnego przeznaczenia, wer. 2.0 (8 cm)]
Ta kamera wideo/rejestrator DVD obsługuje tylko dyski o średnicy 8 cm nieumieszczone w kwadratowej kasecie, kasecie typu caddy lub okrągłym pojemniku ochraniającym. Dyski umieszczone w kwadratowych kasetach, kasetach typu caddy lub okrągłych pojemnikach ochraniających można stosować pod warunkiem wyjęcia ich z tych zabezpieczeń. Należy jednak bardzo uważać, aby podczas wyjmowania nie zabrudzić i nie porysować dysku (patrz strony 149 i 150).
Zwróć uwagę:
• Zaleca się stosowanie jednostronnych dysków Hitachi Maxell HG. Zgodność tych dysków z tą kamerą wideo/rejestratorem DVD została potwierdzona.
Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się
z dwustronnymi dyskami HG. Stosowanie dysków innych niż opisane może spowodować, że kamera wideo/rejestrator DVD nie będzie działała z pełną wydajnością.
• Informacje o dyskach DVD-R można znaleźć na str. 28.
27
INFORMACJE O DYSKACH DVD-R
Na dysku DVD-R nie można nagrać zdjęcia; nie można również usuwać raz nagranych materiałów i danych. Dla optymalnej wydajności przy nagrywaniu na dysku DVD-R, ta kamera wideo/rejestrator DVD zapisuje na dane kontrolne, co pozwala na automatyczne ustawianie urządzenia po włożeniu/ wyjęciu dysku w związku z nagrywaniem. Jeśli na dysku nie ma miejsca na zapisanie tych danych, nagrywanie może nie być możliwe. Dlatego dysku DVD-R nie należy wkładać/wyjmować w związku z nagrywaniem więcej niż 100 razy. Istnieją modele urządzeń, które obsługują tryb VR przy zastosowaniu dysków DVD-R, jednak ta kamera wideo/rejestrator DVD nie należy do tej grupy.
• Finalizowanie dysku DVD-R
Przed odtworzeniem dysku DVD-R o średnicy 8 cm nagranego za pomocą tej kamery/ rejestratora DVD na odtwarzaczu lub rejestratorze DVD obsługującym takie dyski, dysk musi zostać sfinalizowany w kamerze wideo/rejestratorze DVD. Procedurę finalizowania dysku DVD-R o średnicy 8 cm opisano w części „FINALIZOWANIE DYSKU DVD-R (FINALIZE DISC)” na str. 132.
Zwróć uwagę:
Niesformatowany dysk DVD-R należy sformatować za pomocą kamery wideo/rejestratora DVD (str. 49).
Przed sfinalizowaniem dysku DVD-R nagranego za pomocą tej kamery wideo/rejestratora DVD dysku nie należy umieszczać w innym urządzeniu nagrywającym, np. rejestratorze DVD. Nagrane dane mogą zostać utracone (nie dotyczy to urządzeń, które umożliwiają odtwarzanie dysków DVD-R niesfinalizowanych za pomocą tej kamery wideo/ rejestratora DVD).
Do nagrywania na dysku DVD-R nagranym za pomocą tej kamery wideo/rejestratora DVD lub do finalizowania takiego dysku można użyć tylko modeli DZ-GX20E, DZ-MV780E, DZ-MV750E lub DZ-MV730E. Zastosowanie innego urządzenia może spowodować uszkodzenie danych nagranych na dysku.
Dyski DVD-R, które edytowano i finalizowano za pomocą komputera PC lub innego rejestratora DVD mogą nie dać się odtworzyć za pomocą tej kamery wideo/rejestratora DVD. Zależy to od zastosowanego oprogramowania do edycji oraz statusu nagrania dysku DVD-R.
Umieszczenie w urządzeniu dysku, który został nagrany na kamerze wideo/rejestratorze DVD innym niż modele DZ-GX20E, DZ-MV780E, DZ­MV750E oraz DZ-MV730E i nie został sfinalizowany spowoduje automatyczne uruchomienie ekranu Disc Navigation (Nawigacja po dysku). Nagrywanie ani finalizowanie nie jest wtedy możliwe.
PRZYKŁADY DYSKÓW, KTÓRYCH NIE MOŻNA STOSOWAĆ W TYM URZĄDZENIU:
• DVD-RAM (2,6 GB) wer. 1.0
• CD-RW
• DVD-R (3,9 GB) wer. 1.0
• CD
• DVD-R (4,7 GB) do tworzenia produkcji, wer. 2.0
• LD
• DVD-RW
• MO
• DVD+RW
• MD
• DVD+R
• iD
• DVD-ROM
• Dyskietka
• DVD-Video
• Dyski o średnicy innej niż 8 cm
• CD-R
• CD-ROM
• DVD-R (dwuwarstwowy)
Zwróć uwagę:
Odtworzenie dysków nagranych za pomocą komputera PC lub rejestratora DVD w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD może nie być możliwe. Wyświetlany jest wtedy komunikat „This disc cannot be used” (Nieobsługiwany dysk). Wyświetlane są także niebieskie miniaturki (rys. 1* na str. 29), albo nie da się uruchomić odtwarzania w zwykły sposób.
28
JAK POSTĘPOWAĆ Z DYSKAMI
• Korzystanie z dysków
Dyski DVD-RAM i DVD-R są bardzo delikatnymi nośnikami danych. Należy uważnie przeczytać i przestrzegać następujących zaleceń:
• Do nagrywania ważnych wydarzeń zawsze używaj nowych dysków.
• Nie dotykaj powierzchni danych dysku i uważaj, aby jej nie zabrudzić i nie porysować.
• Kurz, zadrapanie, brud lub odkształcenie dysku mogą spowodować wystąpienie następujących zdarzeń:
- prostokątne
zakłócenia odtwarzanego obrazu,
- chwilowe
przerwy w odtwarzaniu,
- przerwy
w odtwarzaniu
Prostokątne zakłócenia
001/ 006All Programs
dźwięku lub zakłócenia
- miniaturki
dźwięku,
w postaci niebieskich
PLAY
*
rys. 1
RAM
pól,* (rys. 1)
- niewłaściwe rozpoznawanie dysku,
- brak możliwości zainicjowania dysku,
- dźwięk niezsynchronizowany z obrazem.
Powyższe zjawiska mogą wystąpić nawet wtedy, gdy z dyskiem wszystko jest w porządku. Podczas gdy świeci się kontrolka ACCESS/PC (DOSTĘP/ PC), nie należy dopuszczać do powstawiania wibracji lub uderzeń. Należy również unikać korzystania z kamery wideo/rejestratora DVD w bardzo wysokich lub niskich temperaturach, albo w miejscu, w którym może nastąpić kompensacja pary wodnej.
CZYSZCZENIE DYSKÓW
Za pomocą dołączonej do zestawu ściereczki delikatnie zetrzyj brud z dysku, tak jak pokazano na rysunku. Nie używać siły podczas czyszczenia dysku. Takie postępowanie może spowodować wystąpienie rys. Nie stosować rozpuszczalników (rozcieńczalników, wody, środków antystatycznych lub detergentów). Zabrudzoną ściereczkę delikatnie wymyć detergentem. Czynność ta przywróci właściwości czyszczące ściereczki (potem ściereczkę należy dobrze wypłukać wodą, tak aby detergent w niej nie pozostał).
Podczas nagrywania materiału kamera wideo/rejestrator DVD może pomijać te miejsca, w których nagrywanie nie jest możliwe ze względu na zakurzenia, brud, zarysowania itp.
PLAY
(W wyniku nagrania jednej sceny może powstać wiele miniaturek.)
W takich miejscach włączy się pauza ¶8 , po czym nagrywanie będzie automatycznie kontynuowane ( REC).
Nagranie jest wtedy przerywane na czas
od kilku sekund do kilku minut, a w ramach jednej sesji nagraniowej tworzonych jest wiele miniaturek. Takie zdarzenia skracają dostępny czas nagrywania na dysku.
• Podczas wyjmowania dysku należy zachować ostrożność. Metalowy uchwyt dysku w kamerze wideo/rejestratorze DVD, a także sam dysk mogą być gorące.
• Przechowywanie dysków
• Dyski należy przechowywać w plastikowych opakowaniach, w których je zakupiono.
• Nie należy dopuszczać do skraplania się pary na dysku.
• Nie należy umieszczać dysków w następujących miejscach:
- miejsca, w których dysk wystawiony
- miejsca o dużej wilgotności lub silnie
- w pobliżu źródła ciepła, np. grzejnika.
29
jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas;
zakurzone;
Dysk należy czyścić ściereczką promieniście, w kierunku od wewnątrz dysku do jego zewnętrznej krawędzi.
001 / 002All Programs
RAM
OBSŁUGIWANE KARTY
Ta kamera wideo/rejestrator DVD obsługuje karty pamięci SD. Przy zastosowaniu specjalnego adaptera można również użyć karty pamięci miniSD.
• Korzystanie z karty
Stosuj wyłącznie obsługiwane karty.
Do rejestrowania ważnych wydarzeń stosuj nowe karty.
• Nie dotykaj styków karty i nie dopuść do zetknięcia ich z metalowymi przedmiotami.
• W miejscu na naklejkę nie naklejaj nic oprócz dołączonej do karty naklejki.
• Nie narażaj karty na uderzenia, zginanie lub upuszczenie.
• Nie rozbieraj karty ani nie wprowadzaj w niej zmian.
• Nie dopuść do zetknięcia karty z wodą.
• Nie korzystaj z karty ani nie umieszczaj jej w następujących miejscach:
- miejsca o wysokiej temperaturze
(np. zamknięty pojazd, miejsca bezpośrednio nasłonecznione, w pobliżu grzejnika itp.);
- miejsca o dużej wilgotności lub
silnie zakurzone.
• Jeśli karta jest zablokowana przed zapisem za pomocą suwaka, nie można na niej nagrywać, ani usuwać lub edytować znajdujące się na niej dane. Możliwe jest tylko dotwarzanie.
Styk
• Zalecenia dotyczące dysków i kart
• Zaleca się tworzenie kopii zapasowych ważnych danych na dysku twardym komputera.
• Aby uniknąć utraty lub uszkodzenia danych zapisanych na dysku lub karcie, nie należy:
- wyjmować dysku lub karty ani wyłączać
kamery wideo/rejestratora DVD podczas odczytywania lub zapisywania danych;
- używać kamery wideo/rejestratora
DVD w miejscu o silnych ładunkach elektrostatycznych lub silnym polu elektrycznym;
- wykonywać na nośniku nadruków
w punkcie świadczącym usługi graficzne lub związane z drukowaniem.
Zwróć uwagę:
• Ta kamera wideo/rejestrator DVD może odtwarzać obrazy zarejestrowane za pomocą innych urządzeń cyfrowych zgodnych ze standardem DCF (Design rule for Camera File system). Możliwe jest odtwarzanie obrazów o wymiarach w poziomie i pionie odpowiednio od 80x60 do 4000x3000 pikseli.
• DCF jest zintegrowanym formatem obrazów stosowanym w aparatach cyfrowych. Obrazy w tym formacie mogą być wymieniane między wszystkimi urządzeniami cyfrowymi, które obsługują standard DCF.
• Odtworzenie obrazu, którego edycji dokonano za pomocą komputera, oraz niektórych typów obrazów w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD może nie być możliwe.
• Odtworzenie obrazu zarejestrowanego za pomocą innego urządzenia w tej kamerze wideo/rejestratorze DVD może nie być możliwe.
Blokada zapisu Zapis zablokowany
30
Loading...
+ 150 hidden pages