Garmin Dash Cam Mini User Manual [da]

GARMIN DASH CAM™ MINI
Brugervejledning
© 2019 Garmin Ltd. eller dets datterselskaber
Alle rettigheder forbeholdes. I henhold til lovgivningen om ophavsret må denne vejledning ikke kopieres, helt eller delvist, uden skriftligt samtykke fra Garmin. Garmin forbeholder sig retten til at ændre eller forbedre sine produkter og til at ændre indholdet af denne vejledning uden at være forpligtet til at varsle sådanne ændringer og forbedringer til personer eller organisationer. Gå til
www.garmin.com for at finde aktuelle opdatringer og supplerende oplysninger om brugen af dette produkt.
Garmin® og Garmin logoet er varemærker tilhørende Garmin Ltd. eller dets datterselskaber, registreret i USA og andre lande. Garmin Dash Cam™, Garmin Drive™ og Garmin Express™ er varemærker tilhørende Garmin Ltd. eller dets datterselskaber. Disse varemærker må ikke anvendes uden udtrykkelig tilladelse fra Garmin.
Navnet BLUETOOTH® og de tilhørende logoer ejes af Bluetooth SIG, Inc., og enhver brug deraf af Garmin foregår på licens. microSD® og microSD logoet er varemærker tilhørende SD-3C, LLC. WiFi® er et registreret varemærke tilhørende Wi-Fi Alliance Corporation.
M/N: A03571

Indholdsfortegnelse

Sådan kommer du i gang............................................... 1
Installation af et hukommelseskort............................................. 1
Oversigt over enheden............................................................... 1
Installation af enheden på forruden............................................ 1
Tilslutning af enheden til strømmen i bilen................................. 1
Formatering af hukommelseskortet............................................ 2
Parring med din smartphone........................................ 2
Bilkameraoptagelse....................................................... 2
Slå lydoptagelse til eller fra......................................................... 2
Hændelsesregistrering................................................................2
Sådan gemmer du videoer og fotos........................................... 2
Visning af videoer og fotos på din smartphone.......................... 2
Tilslutning af kameraet til din computer...................................... 3
Netværk med flere kameraer......................................... 3
Oprettelse af billede-i-billede-videoer med flere kameraer......... 3
Indstillinger..................................................................... 3
Kameraindstillinger i Garmin Drive appen.................................. 3
Omdøbning af et kamera............................................................ 4
Enhedsoplysninger........................................................ 4
Status-LED'er............................................................................. 4
Rengøring af kameralinsen.........................................................4
Opdatering af enheden ved hjælp af Garmin Drive appen......... 4
Produktopdateringer................................................................... 4
Specifikationer............................................................................ 4
Specifikationer for hukommelseskort.......................................... 4
Appendiks....................................................................... 4
Videooptagelse, mens køretøjet holder parkeret........................ 4
Fejlfinding....................................................................... 5
Mit kamera bliver varmt under brug............................................ 5
Mit hukommelseskort er blevet forringet og skal udskiftes......... 5
Mine videooptagelser er slørede................................................ 5
Mine videooptagelser hakker eller er ufuldstændige.................. 5
Indeks.............................................................................. 6
Indholdsfortegnelse i

Sådan kommer du i gang

ADVARSEL
Se guiden Vigtige produkt- og sikkerhedsinformationer i æsken med produktet for at se produktadvarsler og andre vigtige oplysninger.

Installation af et hukommelseskort

Hvis du vil optage video, skal du installere et kompatibelt hukommelseskort (Specifikationer for hukommelseskort,
side 4).
Indsæt hukommelseskortet i stikket .
1
Skub det ind, indtil det klikker på plads.
2

Sådan fjerner du hukommelseskortet

Rengør forruden med vand eller sprit og en fnugfri klud.
1
Forruden skal være fri for støv, voks, olie eller andre belægninger.
Fjern den beskyttende film fra holderens klæbemiddel.
2
Anbring holderen på monteringsstedet.
3
TIP: Klæbemidlet er ekstremt klistret. Undgå at lade
klæbemidlet komme i kontakt med forruden, før holderen er anbragt korrekt og sidder lige.
Tryk holderen hårdt mod forruden, og bevar trykket i 30
4
sekunder. Dette bevirker, at holderens klæbemiddel kommer ordentligt i
kontakt med forruden.
BEMÆRK
Hvis hukommelseskortet tages ud, mens enheden er tændt, kan det medføre tab af data eller beskadige enheden.
Fjern strømkablet fra enheden.
1
Skub kortet ind, indtil det klikker på plads.
2
Slip kortet.
3
Kortet skubbes ud af porten.

Oversigt over enheden

Tryk for at aktivere eller deaktivere lydoptagelse. Hold nede for at formatere hukommelseskortet (Formatering af
hukommelseskortet, side 2).
Tryk for at gemme et billede og et videoklip. Hold nede for at åbne parringstilstand (Parring med din smartp-
hone, side 2).

Installation af enheden på forruden

BEMÆRK
Den selvklæbende holder er beregnet til længerevarende montering og kan være svær at afmontere. Du bør omhyggeligt overveje dens placering, før du monterer holderen.

Tilslutning af enheden til strømmen i bilen

Slut strømkablet til enhedens USB-stik.
1
Før strømkablet til bilens strømudtag.
2
Du kan bruge et af de medfølgende kabler til at strømforsyne kameraet. Det lange, lette strømkabel er beregnet til usynlig montering. Hvis du vil skjule det 4 m (13 fod) lange kabel, skal du føre det bag køretøjets beklædning langs forruden, dørrammen eller instrumentbrættet.
Når du monterer den selvklæbende holder på forruden, skal den omgivende temperatur være fra 21° til 38 °C (fra 70° til 100 °F).
Sådan kommer du i gang 1
Slut Garmin Dash Cam Mini strømkablet til den medfølgende
3
strømadapter. Sæt strømadapteren i bilens stikudtag.
4
Tænd om nødvendigt bilens tændingskontakt for at give
5
strøm til bilens strømudtag. Enheden tændes.

Sådan slukkes enheden manuelt

BEMÆRK: Når enheden er tilsluttet et tændingsforbundet
strømudtag, slukker den automatisk, når du slukker for køretøjet.
Frakobl enheden fra strøm. Enheden slukkes.

Bilkameraoptagelse

BEMÆRK
Nogle jurisdiktioner regulerer eller forbyder brug af denne enhed. Det er dit ansvar at kende til og overholde de gældende love og bestemmelser om privatlivets fred i den jurisdiktion, hvor du planlægger at bruge denne enhed.
Bilkameraets videooptagelser gemmes på hukommelseskortet (Installation af et hukommelseskort, side 1). Som standard starter enheden med at optage video, når den tændes, og stopper med at optage, når den slukkes. Hvis hukommelseskortet er fyldt, sletter enheden automatisk den ældste video, som ikke er gemt, for at gøre plads til nye videoer.
Når muligheden for straks at slette videoer, som ikke er gemt, er valgt, sletter enheden altid videoer, som ikke er gemt, hvis de er mere end tre minutter gamle, og sletter alle videoer, som ikke er gemt, hver gang enheden slukkes. Denne funktion er kun tilgængelig i visse områder og er som standard slået til for nogle af disse områder. Når kameraet er konfigureret til et understøttet område, kan du slå funktionen til eller fra i kameraindstillingerne (Kameraindstillinger i Garmin Drive appen, side 3).
Du kan gemme en videooptagelse for at forhindre, at den bliver overskrevet eller slettet (Visning af videoer og fotos på din
smartphone, side 2).

Formatering af hukommelseskortet

Enheden kræver et hukommelseskort, der er formateret ved hjælp af FAT32-filsystemet. Du kan bruge enheden til at formatere dit kort ved hjælp af dette filsystem. Du bør formatere hukommelseskortet mindst én gang hver 6. måned for at forlænge hukommelseskortets levetid. Du skal også formatere et helt nyt hukommelseskort, hvis det ikke er formateret ved hjælp af FAT32-filsystemet.
BEMÆRK: Hvis du formaterer hukommelseskortet, bliver alle videoer, fotos og data på kortet slettet.
Slut enheden til strøm.
1
Hold nede i otte sekunder.
2
LED-indikatoren i bunden af kameraet bliver grøn.
Når formateringen er fuldført, bliver LED-indikatoren i bunden af kameraet rød, og enheden begynder at optage.

Parring med din smartphone

Du kan parre dit Garmin Dash Cam Mini kamera med din smartphone og Garmin Drive™ appen. Garmin Drive appen giver dig mulighed for at konfigurere et netværk med flere kameraer, ændre kameraindstillinger og få vist, redigere og gemme fotos og videoer.
Fra app-butikken på din telefon skal du installere Garmin
1
Drive appen. Tænd for dit Garmin Dash Cam Mini kamera, og anbring
2
enheden og din smartphone inden for 3 m (10 fod) fra hinanden.
Åbn Garmin Drive appen på telefonen.
3
Vælg en funktion:
4
• Hvis dette er den første Garmin® enhed, du parrer med din smartphone, skal du acceptere Garmin Drive appens licensaftaler.
• Hvis du parrer en ekstra Garmin enhed eller kamera med din smartphone, skal du vælge Tilføj en enhed .
Følg instruktionerne på skærmen for at fuldføre parrings- og
5
opsætningsprocessen.
Appens hoved-dashboard vises. Når enhederne er blevet parret, opretter de automatisk forbindelse, når de tændes og er inden for rækkevidde.

Slå lydoptagelse til eller fra

BEMÆRK
Nogle retskredse kan forbyde optagelse af lyd i bilen eller kræve, at alle passagerer har kendskab til optagelsen og giver samtykke, før du optager lyd i bilen. Det er dit ansvar at kende og overholde alle love og begrænsninger i din retskreds.
Enheden kan optage lyd ved hjælp af den integrerede mikrofon under optagelse af video. Du kan til enhver tid slå lydoptagelse til eller fra.
Tryk på .
Mikrofon-LED'en lyser rødt, mens der optages lyd.

Hændelsesregistrering

Som standard bruger enheden en sensor til at registrere potentielle ulykker, og den gemmer automatisk videofilmen under, før og efter den registrerede hændelse. Videooptagelsen stemples med hændelsens tidspunkt og dato.

Sådan gemmer du videoer og fotos

Som standard bruger enheden en sensor til at registrere en potentiel ulykke, og den gemmer automatisk videofilmen under, før og efter den registrerede hændelse. Du kan også når som helst gemme videoer og fotos manuelt.
Tryk på . Enheden tager et foto og gemmer videooptagelsen før, under
og efter, du vælger . TIP: Du kan trykke på flere gange for at gemme flere fotos
og forlænge længden af den gemte videooptagelse.
Hukommelseskortet har begrænset lagringsplads. Når du har gemt en videooptagelse, skal du eksportere optagelsen til din smartphone (Beskæring og eksport af en video, side 3) eller overføre optagelsen til din computer eller en anden ekstern lagerplacering til permanent lagring (Videoer og fotos på din
computer, side 3).

Visning af videoer og fotos på din smartphone

Før du kan få vist videoer og fotos på din smartphone, ska du parre din Garmin Dash Cam Mini enhed med Garmin Drive appen (Parring med din smartphone, side 2).
2 Parring med din smartphone
BEMÆRK: Enheden stopper optagelsen og alarmer deaktiveres, mens der vises videoer eller fotos.
Fra Garmin Drive appen på din smartphone skal du vælge
1
Gennemse optagelser.
Vælg en funktion:
2
• For at få vist et foto eller en video, du har gemt, skal du vælge en fil fra kategorien Gemte optagelser.
• Vælg en video fra kategorien Midlertidige optagelser for at få vist seneste videooptagelse, som ikke er blevet gemt.

Beskæring og eksport af en video

Du kan beskære længden af videoen for at fjerne unødvendige optagelser, før du eksporterer den.
Fra Garmin Drive appen skal du vælge Gennemse
1
optagelser.
Vælg en video.
2
Træk håndtagene på videostatuslinjen til venstre eller højre
3
for at beskære videoens længde. Vælg Eksporter.
4
BEMÆRK: Du skal beholde appen i forgrunden, når du
eksporterer en video. Appen eksporterer den beskårede video til din smartphone.

Sletning af en video eller et foto ved hjælp af din smartphone

Når du får vist listen over gemte videoer eller fotos på din
1
smartphone, skal du vælge Vælg. Vælg en eller flere filer.
2
Vælg .
3

Tilslutning af kameraet til din computer

Du kan slutte kameraet til din computer for at installere softwareopdateringer eller overføre videoer og fotos til computeren. Du skal tilslutte din computer ved hjælp af det korte micro-USB-datakabel på 1,5 m (5 fod), der følger med enheden.
BEMÆRK: Det lange strømkabel, der følger med enheden, er kun beregnet til strøm, og det kan ikke bruges til tilslutning til computeren.
Sæt datakablets lille stik i micro-USB-porten på kameraet.
1
Sæt USB-kablets store stik i en USB-port på computeren.
2
Afhængigt af computerens operativsystem vises enheden enten som et flytbart drev eller en flytbar disk på computeren.

Videoer og fotos på din computer

BEMÆRK: Nogle medieafspillere understøtter muligvis ikke
afspilning i høj opløsning. Videoer og fotos gemmes i DCIM biblioteket på kameraets
hukommelseskort. Videoer gemmes i MP4-filformat, og fotos gemmes i JPG-format. Du kan se og overføre fotos og videoer ved at tilslutte hukommelseskortet eller enheden til computeren (Tilslutning af kameraet til din computer, side 3).
Videoer og fotos sorteres i forskellige mapper. BEMÆRK: Videoer, der ikke er gemt, er ikke tilgængelige, når
muligheden for straks at slette ikke-gemte videoer er aktiveret (Kameraindstillinger i Garmin Drive appen, side 3).
100EVENT: Indeholder videoer, som gemmes automatisk, når
enheden registrerer en hændelse.
101PHOTO: Indeholder fotos. 102SAVED: Indeholder videoer, som er gemt manuelt af
brugeren.
103PARKM: Indeholder videoer, der er gemt, mens køretøjet
holdt parkeret.
104UNSVD: Indeholder videooptagelser, som ikke er gemt.
Enheden overskriver de ældste ikke-gemte videooptagelser, når lagerpladsen for ikke-gemte videoer er fyldt.

Netværk med flere kameraer

Du kan parre flere kørselskameraer med Garmin Drive appen. Så kan du oprette forbindelse til kørselskameraer fra flere køretøjer med den samme telefon. Det giver dig samtidig mulighed for at installere flere kørselskameraer i det samme køretøj, som f.eks. front- og bagsidekameraer, og skabe sammensatte billede-i-billede-videoer fra de samtidige optagelser. Hvis et GPS-tilsluttet kamera er en del af netværket, kan du føje placeringsoplysninger til gemte videoer for alle kameraer på netværket.

Oprettelse af billede-i-billede-videoer med flere kameraer

Før du kan bruge denne funktion, skal du parre mindst to kameraer med Garmin Drive appen og udføre optagelser med begge kameraer.
Garmin Drive appen giver dig mulighed for at oprette sammensatte billede-i-billede-videoer ud fra optagelser, der er optaget samtidigt med to kameraer.
Fra Garmin Drive appen skal du vælge Gennemse
1
optagelser.
Vælg en video optaget med flere kameraer.
2
Videoer optaget med flere kameraer er angivet med flere kameraikoner på videominiaturebilledet. Appen kombinerer automatisk video, der er optaget samtidigt, på ét videoikon for flere kameraer.
Vælg og for at vælge den kameraoptagelse, der skal
3
bruges til videoens fuldskærmsdel. Træk håndtagene på videostatuslinjen til venstre eller højre
4
for at beskære videoens længde. Vælg Fortsæt.
5
Vælg og for at vælge den kameraoptagelse, der skal
6
bruges til videoens billede-i-billede-del. Vælg det hjørne af skærmen, hvor du vil have vist billede-i-
7
billede-optagelsen, og vælg Eksporter. BEMÆRK: Du skal beholde appen i forgrunden, når du
eksporterer en video. Appen eksporterer billede-i-billede-videoen til din
smartphone.

Indstillinger

Indstillingerne for din Garmin Dash Cam Mini enhed konfigureres ved hjælp af appen Garmin Drive. Før du kan konfigurere indstillinger, skal du parre din enhed med appen Garmin Drive (Parring med din smartphone, side 2).

Kameraindstillinger i Garmin Drive appen

I Garmin Drive appen skal du vælge og vælge kameranavnet. Kameraopsætning: Giver mulighed for at vælge et kameranavn
og vise et live videofeed, så du kan indstille kameraets position.
Kvalitet: Justerer videoopløsningen. Data-overlay: Justerer de datatyper, der vises i videoer og
billeder.
Ikke-gemte videoer: Denne funktion er ikke tilgængelig i alle
områder. Bestemmer, hvornår enheden sletter videooptagelser, som
ikke er gemt. Når Slet, når fuld er valgt, sletter enheden den ældste video, som ikke er gemt, når hukommelseskortet er
Netværk med flere kameraer 3
fyldt. Når Slet straks er valgt, sletter enheden altid videoer, som ikke er gemt, hvis de er mere end tre minutter gamle, og sletter alle videoer, som ikke er gemt, hver gang enheden slukkes. Dette er nyttigt til beskyttelse af personlige oplysninger.
Enheder og tid: Justerer indstillingerne for dato- og
klokkeslætsformatet.
Om enhed: Viser kameraets softwareversion og enheds-id. Formater SD-kort: Formaterer hukommelseskortet, og sletter
alle videoer, fotos og data på kortet.
Gendan standardindstill.: Gendanner enheden til
fabriksindstillingerne og ophæver parring af enheden fra Garmin Drive appen.
Glem enhed: Ophæver parringen af enheden fra Garmin Drive
appen.

Omdøbning af et kamera

Du kan ændre kameraets navn, så det adskilles fra andre kameraer i et netværk med flere kameraer.
Vælg .
1
Vælg et kamera.
2
Vælg Kameraopsætning.
3
Vælg et kameranavn i feltet Kameranavn.
4
TIP: Du kan vælge Brugerdefineret for at indtaste et
brugerdefineret kameranavn.

Enhedsoplysninger

Status-LED'er

Mikrofon-LED'en og status-LED'en viser enhedens status.

Rengøring af kameralinsen

BEMÆRK
Undgå kemiske rengøringsmidler og opløsningsmidler, der kan beskadige plastikkomponenterne.
Du bør rengøre kameralinsen jævnligt for at forbedre videokvaliteten.
Aftør linsen med en ikke-ridsende linseklud, som eventuelt er
1
fugtet med isopropylalkohol. Lad linsen lufttørre.
2

Opdatering af enheden ved hjælp af Garmin Drive appen

Garmin Drive appen giver dig besked, når der en softwareopdatering er tilgængelig til din enhed.
I Garmin Drive appen skal du vælge Installer nu.
1
Softwareopdateringen sendes til din enhed. Du får besked, når overførslen er fuldført.
Afbryd strømmen til enheden, indtil enheden slukkes.
2
Slut enheden til strøm.
3
Enheden installerer softwareopdateringen.
BEMÆRK: Optagelsen afbrydes, mens softwaren opdateres.

Produktopdateringer

Installer Garmin Express™ (www.garmin.com/express) på din computer.
Dette giver nem adgang til disse tjenester for Garmin enheder:
• Softwareopdateringer
• Produktregistrering

Opsætning af Garmin Express

Tilslut enheden til din computer med et USB-kabel.
1
Gå til garmin.com/express.
2
Følg instruktionerne på skærmen.
3
Aktivitet for mikrofon-LED Status
Rød Enheden optager lyd. Slukket Enheden optager ikke lyd.
Aktivitet for status­LED
Grøn Enheden er forbundet til en computer i lageren-
Blinker grønt Enheden starter.
Rød Der optages video. Blinker rødt Der gemmes et foto eller en video. Skiftevis rød og gul Der er ikke meget plads på hukommelseskortet,
Blinker gult Der er et problem med hukommelseskortet. Blå Enheden er i WiFi® delingstilstand eller
Slukket Enheden er ikke tilsluttet strøm.
Status
hedstilstand. Hukommelseskortet formateres.
Der installeres en opdatering.
eller det fungerer ikke optimalt.
Bluetooth® parringstilstand.

Specifikationer

Driftstemperaturområde Fra -20 til 60 °C (fra -4 til 140 °F) Trådløse frekvenser/protokoller WiFi 2,4 GHz ved 9 dBm
Bluetooth 2,4 GHz

Specifikationer for hukommelseskort

Kameraet kræver et hukommelseskort med disse specifikationer.
Type microSDHC eller microSDXC Kapacitet 8 GB eller derover Hastighedsklasse Klasse 10 eller højere Filsystem FAT32

Appendiks

Videooptagelse, mens køretøjet holder parkeret

BEMÆRK
På grund af reglerne om beskyttelse af personlige oplysninger er denne funktion ikke tilgængelig i alle områder. Det er dit ansvar at kende til og overholde de gældende love og bestemmelser om privatlivets fred i din jurisdiktion.
Før du kan optage videoer, mens køretøjet holder parkeret, skal du slutte kameraet til Dash Cam kabeltilbehøret til
4 Enhedsoplysninger
parkeringstilstand (Strømtilslutning af kabeltilbehøret til
parkeringstilstand, side 5).
Med funktionen til videooptagelse under parkering kan kameraet automatisk optage video, når dit køretøj holder parkeret. Når du slukker for køretøjet, går kameraet i tilstanden for optagelse under parkering og optager automatisk video, hver gang kameraets sensor registrerer bevægelse.

Ledningsdiagram til parkeringstilstand

Hvis din enhed ikke er sluttet til strømudtag i køretøjet, som styres af køretøjets tændingskontakt, bør du slukke enheden, når dit køretøj ikke er i brug for at forhindre bilkameraet i at optage, når det ikke er nødvendigt.
• Brug et hukommelseskort med en større lagerkapacitet. Da hukommelseskort med større kapacitet overskrives
sjældnere, holder de normalt længere.
• Brug et hukommelseskort af høj kvalitet i hastighedsklasse 10 eller højere.
• Køb hukommelseskort fra en kvalitetsproducent og en velrenommeret forhandler.
Element Ledningsfarve Ledningsfunktion
Sort Jord
Gul 12 V batteri
Rød 12 V tilbehørsstik
Strømtilslutning af kabeltilbehøret til parkeringstil­stand
FORSIGTIG
Garmin anbefaler kraftigt, at du får en erfaren installatør med den rette viden om elektriske systemer til at installere enheden. Hvis du tilslutter strømkablet forkert, kan det beskadige køretøjet eller batteriet eller medføre personskade.
Før kabeltilbehøret til parkeringstilstand til et sted i køretøjet
1
med konstant strømtilførsel, koblingsstrøm og en stelforbindelse.
Tilslut BATT ledningen til en konstant strømkilde.
2
Tilslut ACC ledningen til en koblingsstrømkilde.
3
Tilslut GND ledningen til rent metal på bilens karrosseri ved
4
hjælp af en eksisterende bolt eller skrue. Stik kabeltilbehøret til parkeringstilstand i kameraets USB-
5
port.

Fejlfinding

Mit kamera bliver varmt under brug

Det er normalt, at kameraet føles varmt i forbindelse med almindelig brug, især under optagelse af video med høj opløsning eller under afsendelse af et WiFi signal.

Mine videooptagelser er slørede

• Rengør kameralinsen (Rengøring af kameralinsen, side 4).
• Rengør forruden foran kameraet.
• Kontroller, at vinduesviskerne ikke sidder ved den del af forruden, der er lige foran kameraet, og flyt om nødvendigt enheden.

Mine videooptagelser hakker eller er ufuldstændige

• Du får de bedste kamera- og videoresultater ved at bruge et hukommelseskort af høj kvalitet i hastighedsklasse 10 eller højere.
Et langsommere hukommelseskort kan muligvis ikke optage video hurtigt nok.
• Hvis du får vist videoer på din smartphone via en trådløs forbindelse til kameraet, skal du prøve at få dem vist et andet sted med mindre trådløs interferens eller prøve at overføre videoer til din smartphone (Beskæring og eksport af en video,
side 3) .
• Overfør vigtige optagelser til en computer eller smartphone, og formater hukommelseskortet (Formatering af
hukommelseskortet, side 2).
• Hvis enheden viser en fejlmeddelelse om et hukommelseskort, skal du først forsøge at formatere hukommelseskortet (Formatering af hukommelseskortet,
side 2) og derefter om nødvendigt udskifte
hukommelseskortet (Installation af et hukommelseskort,
side 1).
• Opdater din enhed til den nyeste software (Produktopdateringer, side 4).

Mit hukommelseskort er blevet forringet og skal udskiftes

Alle microSD® hukommelseskort bliver slidt, når de er blevet overskrevet mange gange. Regelmæssig formatering af kortet kan forlænge levetiden og forbedre ydeevnen. Fordi kørselskameraet optager løbende, skal du muligvis udskifte hukommelseskortet med jævne mellemrum (Installation af et
hukommelseskort, side 1). Enheden registrerer automatisk
hukommelseskortfejl og advarer dig, når det er tid til at formatere eller udskifte dit hukommelseskort.
Du kan gøre følgende for at bidrage til en øget brugslevetid for hukommelseskortet.
• Formater hukommelseskortet mindst én gang hver sjette måned (Formatering af hukommelseskortet, side 2).
• Hvis enheden viser en fejlmeddelelse om et hukommelseskort, skal du først forsøge at formatere hukommelseskortet (Formatering af hukommelseskortet,
side 2) og derefter om nødvendigt udskifte
hukommelseskortet (Installation af et hukommelseskort,
side 1).
• Sluk for enheden, når køretøjet ikke er i brug.
Fejlfinding 5

Indeks

B
Bluetooth teknologi, parre en telefon 2
C
computer, tilslutte 3
D
dash cam
hukommelseskort 1 optage lyd 2 optage video 2
F
fejlfinding 5 flere kameraer 3 foto, vise 3
G
Garmin Express 4
opdatering af software 4
H
hukommelseskort 1, 2, 4, 5
installere 1
hændelsesregistrering 2
I
indstillinger 3
K
kabel til parkeringstilstand 4, 5 kamera, omdøbe 4 kameraer, dash cam 1 kørselskamera 5
L
LED 4
M
microSD kort 1, 4, 5 montere, forrude 1
O
opdatering af software 4 opsætning 1 oversigt over enheden 1
P
parre, telefon 2
R
rengøring, enhed 4, 5
S
smartphone-funktioner, tilslutte 2 software, opdatering 4
T
telefon, parre 2 tænd/sluk-knap 2
V
video
afspille 2, 3 foto, vise 2 gemme 3 kvalitet 5 optage 2, 4 redigere 3 slette 3
6 Indeks
support.garmin.com
GUID-FC7410D2-71CB-4E4C-9DA9-08530CF2ED89 v2Oktober 2020
Loading...