De dietrich DHD519WE1, DHD516XE1, DHD516BD1, DHD516WE1, DHD519BE1 User Manual [da]

...
DA BRUGERVEJLEDNING
Emhætte med dekorativt panel
2
Kære kunde
Tak, fordi du har købt en emhætte fra DE DIETRICH.
Vores forskningsteam har udviklet denne nye generation af appa­rater, hvis kvalitet, æstetik, funktion og teknologiske udvikling resul­terer i fremragende produkter, som understreger DE DIETRICH’s enestående knowhow.
Din nye emhætte fra
DDEE DDIIEETTRRIICCHH
integreres på harmonisk vis i køkkenet, hvor dens fantastiske egenskaber og den lette anvendelse fremhæves. Og det har netop været vores mål at kunne tilbyde et uovertruffent produkt.
Den brede vifte af produkter fra DE DIETRICH, tilbyder ligeledes et stort udvalg af ovne, mikrobølgeovne, komfurer, opvaskemaskiner og integrerede køleskabe, som du kan sammensætte med din nye emhætte fra DE DIETRICH.
For at kunne opfylde alle dine krav til vores produkter er vores kun­deservice til rådighed og er klar til at svare på alle dine spørgsmål og modtage dine forslag (se adresse og tlf.nr. bag i vejledningen).
Du kan også finde os på www.dedietrich-electromenager.com, hvor du kan se de sidste nye tiltag og produkter samt få nyttige oplysninger og få mere at vide om vores produkter.
DDEE DDIIEETTRRIICCHH
FFoorrøøggeett vvæærrddii
Med en konstant forbedring af vores produkter for øje forbeholder vi os ret til ændringer af de tekniske, funktionelle og æstetiske egenskaber i forbindelse med den teknologiske udvikling.
Vigtigt!
Inden apparatet tages i brug, bør du læse denne installations- og brugervejledning
grundigt, så du hurtigt kan sætte dig ind i dets funktion.
3
INDHOLDSFORTEGNELSE
DA
1 / RÅD TIL BRUG AF KOMFURET
Sikkerhedsanvisninger
______________________________________
04
Pas på miljøet
_____________________________________________
05
Beskrivelse af apparatet
_____________________________________
06
2 /INSTALLATION AF APPARATET
Brug med luftudledning
_____________________________________
07
Brug med luftrecirkulation
___________________________________
07
Elektrisk forbindelse
________________________________________
08
Montering af emhætte
______________________________________
09
Montering af aftræk
º Udledning __________________________________________ 10 º Luftrecirkulation _____________________________________ 11
3 / ANVENDELSE AF APPARATET
Beskrivelse af betjeningsknapper
_____________________________
12
4 / VEDLIGEHOLDELSE OG RENGØRING AF APPARATET
Rengøring af filterpatroner
___________________________________
13
Udskiftning af kulfilter_______________________________________ 13
Rengøring af den udvendige overflade_________________________ 14
Udskiftning af pæren
_______________________________________
14
Sådan vedligeholdes apparatet
_______________________________
15
5 / DRIFTSFEJL __________________________________________________ 16
6 / KUNDESERVICE
Reparation
________________________________________________
17
Kundeservice
______________________________________________
17
4
11 //
RÅD TIL BRUG AF KOMFURET
DA
SIKKERHEDSANVISNINGER
Dette apparat er designet til husholdnings-
brug. —
Dette apparat er udelukkende beregnet til voksne. Sørg for, at børn ikke rører det eller anvender det som legetøj. Sørg for, at børn ikke rører ved apparatets betjeningsknapper.
Ved modtagelse af apparatet skal det straks pakkes ud. Kontroller det overordnede ud­seende. Skriv eventuelle forbehold ned på følgesedlen, som du skal beholde en kopi af.
Apparatet er beregnet til almindelig hush­oldningsbrug. Brug det ikke til kommercielle eller industrielle formål eller til andre formål end det formål, det er blevet udviklet til.
Der må ikke foretages eller forsøges fore­taget ændringer af apparatets egenskaber. Det kan udgøre en fare.
Reparationer må kun udføres af en uddan­net tekniker.
Emhætten skal altid afbrydes og ledningen tages ud af stikkontakten inden rengøring eller vedligeholdelse.
Hvis der anvendes andre apparater samtidig med emhætten, som bruger en anden en­ergikilde end elektricitet, skal du sørge for, at der er en god udluftning. I modsat fald kan emhætten indsuge forbrændingsgasser.
Flambering af retter eller tænding af gas­flammer uden kogegrej lige neden under emhætten er ikke tilladt (flammerne kan risikere at ødelægge apparatet).
Friturestegning lige neden under apparatet bør udføres under konstant overvågning. Oli­er og fedtstoffer, som opnår meget høje tem­peraturer, kan let antændes.
Overhold de tidspunkter, der er angivet for rengøring og udskiftning af filtre. Hvis der ophobes fedtrester, kan man risikere en
brand. —
Brug af emhætten oven over et komfur med
åben ild (træ, kul osv.) er ikke godkendt. —
Brug aldrig damp- eller højtryksapparater til rengøring af apparatet (i henhold til krav om elektrisk sikkerhed).
Med en konstant forbedring af vores pro­dukter for øje forbeholder vi os ret til æn­dringer af de tekniske, funktionelle og æstetiske egenskaber i forbindelse med den teknologiske udvikling.
Vi anbefaler, at du nedskriver alle referen­cenumre på siden “Eftersalgsservice og Kun­deservice” for fremtidig brug. (På denne side finder du også en forklaring på, hvor du finder dem på apparatet).
Vigtigt!
Opbevar denne brugervejledning sam­men med apparatet. Hvis apparatet skal sælges eller videregives til en anden per­son, skal du sørge for, at vedkommende får den med. Inden apparatet installeres og tages i brug, skal du læse vores råd og vejledning grundigt. De er udarbejdet for din sikkerhed og andre personers sikkerhed for øje.
Advarsel!
Hvis apparatet er tilsluttet en skorsten i et meget varmt køkken (f.eks. når der bruges en ovn), skal man installere en emhætte med luftrecirkulation. Emhætten må ikke anvendes uden filterpa­troner. Der skal tages højde for en god ventilation af rummet, hvis emhætten anvendes sam­tidigt med gasapparater eller andre appa­rater, som bruger et brændstof.
5
11 //
RÅD TIL BRUG AF KOMFURET
DA
Advarsel!
Installationen skal udføres af en uddannet elektriker eller tekniker.
Advarsel!
Husk at fjerne beskyttelsesfilmen fra filterpatronen, inden den tages i brug første gang.
PAS PÅ MILJØET
— Emballagematerialerne til dette apparat kan genbruges. Du kan sørge for dette og dermed være med til at beskytte miljøet ved at bortskaffe dem på genbrugspladsen.
— Apparatet indeholder ligeledes flere genanvendelige materialer. Dette angives med den illustr­erede tegning for at vise, at brugte apparater ikke må blandes sammen med almindeligt hush-
oldningsaffald. Genvinding af apparaterne, som producenten organiserer, sker under de mest optimale betingelser i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2002/96/EF om affald af elektrisk og elektronisk udstyr. Kontakt Råd­huset eller forhandleren for at få at vide, hvor brugte apparater skal afleveres.
— Vi takker for dit samarbejde med hensyn til at beskytte miljøet.
6
11 //
RÅD TIL BRUG AF KOMFURET
DA
BESKRIVELSE AF APPARATET
B
C
Jalousiventiler
Skorsten/aftræk
Ramme
Betjeningsknapper
A
B
C
D
A
D
770 / 1120 mm
625 mm
100 mm
500 mm
274 mm
272 mm
600 / 900 mm
7
22 //
INSTALLATION AF APPARATET
DA
BRUG AF VERSION MED LUFTUDLEDNING
Du skal sørge f
or at have adgang udadtil.
(fig. 1) Emhætten kan tilsluttes ved hjælp af en udled­ningskappe (min. Ø 125 mm, emaljeret, af alu­minium, bøjeligt eller af ikke-brændbart materi­ale). Hvis kappen er mindre end 125 mm i diam­eter,
sskkaall dduu bbrruuggee eenn eemmhhæættttee mmeedd lluuffttrreecciirrkkuu--
llaattiioonn..
BRUG AF VERSION MED LUFTRECIRKULATION
Du har ikke adgang udadtil.
(fig. 2)
Alle vores apparater virker også med luftrecirkulation. Hvis de skal benyttes som sådan, skal der monteres et filter med aktivt kul, som absorberer lugte. (Se kapitel 4: Udskiftning af kulfilter)
fig. 1
fig. 2
- Apparatet skal altid være afbrudt og ledningen taget ud under installation eller reparation.
- Kontrollér, at netspændingen stemmer overens med den spænding, der er angivet på skiltet inden i selve emhætten.
- Hvis den elektriske installation i hjemmet skal ændres eller tilpasses for at tilslutte apparatet, skal dette udføres af en uddannet elektriker.
- Hvis emhætten er med luftudledning, må apparatet ikke tilsluttes en rørledning til udledning af røg fra brændbare gasser (kedel, skorsten osv.) eller en mekanisk ventilation.
- Udledningsrøret må ikke føre til taget.
- Installér emhætten i en sikkerhedsafstand på mindst 70 cm fra en elektriske kogeplade, gas­blus eller en kogeplade med en blanding heraf.
8
22 //
INSTALLATION AF APPARATET
DA
Advarsel!
Dette apparat leveres sammen med forsyningskabel H 05 VVF med 3 ledere på 0,75 mm2 (neutral, fase og jord). Apparatet skal tilsluttes et netværk på 220-240 V enfaset ved hjælp af en stikkontakt i hen­hold til standard CEI 60083 og skal være tilgængeligt efter installationen i overensstemmelse med installationsre­glerne.
Vi er ikke ansvarlige for uheld, som er et resultat af manglende eller forkert jordled­ning. Installationens sikring skal være på 10 A eller 16 A. Hvis kablet beskadiges, skal du kontakte eftersalgsservice for at undgå enhver fare.
Advarsel!
Hvis den elektriske installation i hjem­met kræver en ændring før tilslutning af apparatet, skal du kontakte en uddannet elektriker.
Advarsel!
Hvis emhætten udviser en fejl af enhver art, skal apparatet afbrydes og led­ningen tages ud, eller den sikring, som tilhører apparatets tilslutning, skal fjernes.
ELEKTRISK FORBINDELSE
Ved installation og vedligeholdelse af appa­ratet, skal det frakobles lysnettet, og sikringerne skal kortsluttes eller fjernes. Den elektriske forbindelse skal udføres, inden apparatet sættes på plads i møblet. K
ontrollér, at:
- Installationens forsyningskapacitet er tilstrækkelig.
- Fødeledningerne er i god stand.
- Ledningsdiameteren overholder installation­sreglerne.
9
22 //
INSTALLATION AF APPARATET
DA
MONTERING AF EMHÆTTEN
Advarsel!
Installationen skal udføres i henhold til gældende lovgivning om rumventilation. I Frankrig er disse regler angivet i 61.1 af de samlede tekniske regler (DTU) fra det viden­skabelige og tekniske center vedrørende byggevirksomhed (CSTB). Især må afgangsluften ikke udsendes i en rørledning, som bruges til udledning af røg fra appa­rater, der anvender gas eller andet brænd­stof. Nedlagte rørledninger må kun benyttes efter aftale med en kompetent specialist på området.
Afstanden mellem kogebordet og den neder­ste del af emhætten skal mindst være 70 cm. Hvis vejledningen til den installerede koge­plade under emhætten angiver en større afs­tand end 70 cm, er det denne afstand, der gælder.
— Mål og aftegn en vandret linje på mindst 70 cm fra kogebordet (A/fig.1). — Mål og aftegn en lodret linje (B/fig.1) på væggen, som er centreret i forhold til kogebor­det og op til loftet, indtil enden af den vandrette streg (A). — Skær boreskabelonen ud ved at følge den sti­plede linje for at opnå to dele, nemlig C1 og C2 (fig.1). — Placér skabelon C2 (fig. 1) på væggen ved at lægge stregen, som repræsenterer emhættens akse, på den lodrette streg B (fig.1), der blev teg­net lige før. — Placér skabelon C1 (fig. 1) mod væggen og op mod loftet. — Bor de 6 huller. Fastgør de 6 skruer. — Stram de 2 skruer oven over emhætten (D/fig.1) i 5 mms dybde.
— Fastgør emhætten de 2 skruer (D/fig. 2).
— Træk filterpatronerne ud (F/fig. 3). — Stram de 2 nederste skruer (E/fig. 3).
fig. 2
fig. 3
D
E
F
fig. 1
B
C2
E
D
C1
A
10
22 //
INSTALLATION AF APPARATET
DA
MONTERING AF AFTRÆK
Udledning
— Fastgør aftræksrammen af metal mod væggen op mod mod loftet ved hjælp af de 2 skruer (fig.
1). — Montér kontraventilen på motorens luftudtag
(fig. 2). Kontraventilen forhindrer indsugn­ingsluften i at komme udefra.
— Hvis der anvendes en kappe med en diameter på 125 mm, skal man benytte den medfølgende adapter (fig. 3). Hvis den udvendige kappe er mindre end 125 mm, skal man tilslutte emhætten til luftrecirkula­tion.
— Tilslut kappens ende til motorens luftudtag (fig.4).
— Klargør det teleskopiske aftræk ved at åbne klapperne (fig. 4). Sæt de forskellige aftræksdele inde i hinanden, indtil de er samlet.
— Fastgør den øverste del af aftrækket (B/fig.4) på metalrammen (A/fig.4) ved hjælp af de 2 skruer (G/fig.4).
— Justér længden af det teleskopiske aftræk ved at trække den nederste del nedad og sætte den øverste del fast inde i emhætten.
fig. 1
fig. 4
fig. 2 fig. 3
A
B
C
D
E
BBeessllaagg
KKaappppee
AAddaapptteerr
KKoonnttrraavveennttiill
LLuuffttuuddttaagg ffrraa mmoottoorr
F
TTeelleesskkooppiisskk aaffttrræækksskkaannaall
FFaassttggøørriinnggsssskkrruuee ttiill aaffttrræækksskkaannaall
G
A
C
D
E
F
G
B
11
22 //
INSTALLATION AF APPARATET
DA
Luftrecirkulation
— Tag kontraventilen ud (fig. 1). — Sæt røgdeflektoren af plastic fast mod
væggen og skub den op mod loftet ved hjælp af de 2 skruer (fig. 2). Sørg for at centrere deflek­toren i forhold til den lodrette streg, der er afteg­net på væggen (fig. 2).
— Tilslut en af kappens ender til deflektoren og den anden ende til motorens luftudtag (fig.3)
— Klargør aftrækskanalen ved at sætte klapperne opad, så de er synlige (B/fig. 3).
— Fastgør den øverste del af aftrækskanalen (C/fig.3) på røgdeflektoren (A/fig.3) med de 2 skruer (F/fig.3).
— Justér længden af den teleskopiske aftræk­skanal ved at sænke den nederste del og tilslut­teden øverste del inden i emhætten.
Gode råd
For at opnå en optimal brug af apparatet anbefaler vi tilslutning med en kappe med en diameter på 150 mm (medfølger ikke). Begræns antallet af knæ og kappens længde så meget som muligt. Hvis emhætten har udledning udadtil, skal man sørge, at der er tilstrækkelig tilgangsluft, så apparatet ikke får et undertryk.
fig. 3
A
B
C
D
E
RRøøggddeefflleekkttoorr
TTeelleesskkooppiisskk aaffttrræækksskkaannaall
KKaappppee
MMoottoorruunnddeerrllaagg
JJaalloouussiivveennttiilleerr
fig. 1
fig. 2
FFaassttggøørriinnggsssskkrruuee ttiill aaffttrræækksskkaannaall
F
A
B
D
E
F
C
12
33 //
ANVENDELSE AF APPARATET
DA
Belysning
BESKRIVELSE AF BETJENINGSKNAPPER
Elektronisk model med 4 hastigheder
Gode råd
Denne installations- og brugervejledning gælder for flere modeller. Der kan være små
forskelle i detajler og udstyr mellem apparatet og de viste beskrivelser.
A
B
C
D
Hastigheder 1-4
Igangsætning
Stop
A
B
C
D
Advarsel!
Afbryd apparatet og træk ledningen ud inden vedligeholdelse eller rengøring. En regelmæssig vedligeholdelse af apparatet sikrer en god drift, god ydelse og lang hold­barhed.
Advarsel!
Manglende overholdelse af vejledningen til rengøring af apparatet og filtrene kan forår-
sage brand. Vedligeholdelsesrådene skal nøje følges.
fig. 2
RENGØRING AF FILTERPATRONER
Filterpatroner skal rengøres efter ca. 30 timers brug eller mindst en gang om måneden. Filterpatroner kan sættes i opvaskemaskinen ved at stille dem lodret.
Ellers bruges en børste, varmt vand og et mildt opvaskemiddel. Skyl filterpatronerne af, og tør dem godt af, inden de sættes på plads igen.
Afmontering af filterpatron
(fig. 1)
— Drej filterpatronens indbyggede greb.
— Træk filterpatronen nedad.
UDSKIFTNING AF KULFILTER
Kulfilteret skal udskiftes efter ca. 120 timers brug.
— Træk filterpatronerne ud (fig. 2).
— Sæt kulfilteret på filterpatronen inden i emhætten. — Sæt de 2 holdestænger i hver side af filter­patronen på igen. — Denne fremgangsmåde gentages for alle filterpatroner.
fig. 1
13
44 //
VEDLIGEHOLDELSE OG RENGØRING AF APPARATET
DA
14
44 //
VEDLIGEHOLDELSE OG RENGØRING AF APPARATET
DA
UDSKIFTNING AF PÆRE
MMooddeell mmeedd hhaallooggeennppæærree
Tag lampeglasset af (fig. 1).
Udskift halogenpæren G4-20W-12V.
Sæt enheden på plads igen ved brug af samme fremgangsmåde i omvendt række­følge.
Advarsel!
Inden vedligeholdelse eller service skal emhætten altid afbrydes, og ledningen
trækkes ud, eller afbryderknappen udløses.
fig. 1
RENGØRING AF UDVENDIG OVERFLADE
Brug lidt sæbevand til rengøring af emhættens udvendige overflade, men brug aldrig skurecreme eller skuresvampe.
15
44 //
VEDLIGEHOLDELSE OG RENGØRING AF APPARATET
DA
Filterpatron
VEDLIGEHOLDELSE AF APPARATET
Advarsel!
Inden vedligeholdelse eller service skal emhætten altid afbrydes og ledningen trækkes
ud, eller afbryderknappen udløses.
PPRROODDUUKKTTEERR//TTIILLBBEEHHÃØ˜RR,,
DDEERR SSKKAALL BBRRUUGGEESS
Filteret indeholder dampe fra fedtstoffer og støv. Det er den vigtigste del for at sikre emhæt­tens effektivitet. Hvis der er pletter, som ikke vil gå af, kan du bruge en creme, men ikke med slibemiddel i, og derefter skylle af med rent vand.
Kappe og tilbehør
BBrruugg aallddrriigg mmeettaallssvvaammppee,, sslliibbeemmiiddlleerr eelllleerr ffoorr hhåårrddee bbøørrsstteerr..
Filter af aktivt kul
Til rengøring af ramme og lampe­glas må der kun anvendes almin­delige husholdningsprodukter blandet med vand. Derefter skal der skylles af med rent vand og tørres af med en blød klud.
Filteret absorberer lugte og skal udskiftes mindst en gang om året, afhængigt af hvor meget emhætten benyttes. Bestil filtre hos forhandleren (ref.nr. er angivet på skiltet inden i emhætten), og skriv udskift­ningsdatoen ned.
Brug et almindeligt husholdning­sprodukt, og skyl godt efter med rent vand, og tør af. Filterpatronen kan sættes i opvaskemaskinen ved at stille den lodret
((ddeenn mmåå iikkkkee rrøørree
ssnnaavvsseett sseerrvviiccee eelllleerr ssøøllvvbbeessttiikk))..
VVEEDDLLIIGGEEHHOOLLDDEELLSSEE ......
Det anbefales at bruge renseprodukter af mærket Clearit til rengøring af apparatet.
Clearit tilbyder professionelle produkter og løsninger, der er udviklet til den daglige vedlige­holdelse af husholdningsapparater og køkkener. De kan købes i dagligvarebutikkerne sammen med et udvalg af tilbehør og forbrugsvarer.
PPrrooffeessssiioonneell eekkssppeerrttiissee ttiill pprriivvaattee
HHVVOORRDDAANN SSKKAALL JJEEGG GGØØRREE??
16
55 //
DRIFTSFEJL
DA
Emhættens udsugning er ikke god nok...
Kontrollér, at:
• Den valgte motorhastighed er tilstrækkelig til den mængde røg og damp, der udsendes.
• Køkkenet er godt udluftet, så luftindtaget er tilstrækkeligt.
• Kulfilteret ikke er slidt (emhætte med luftrecirkulation)
Emhætten fungerer ikke ...
Kontrollér, at:
• Der ikke er en strømafbrydelse.
• Du har valgt en hastighed.
Emhætten stopper under driften
Kontrollér, at:
• Der ikke er en strømafbrydelse.
• Den flerpolede afbryder ikke er blevet udløst.
LLØØSSNNIINNGGSSYYMMPPTTOOMM
17
66 //
KUNDESERVICE
DA
Al vedligeholdelse af udstyret skal påtages af:
- enten forhandleren
- eller en anden kvalificeret mekaniker, som er autoriseret agent for husholdningsapparater. Når du ringer, skal du informere om udstyrets model, type og serienummer. Disse oplysninger er angivet på producentens mærkat, som er påsat udstyret.
9963-6642- 03/08 - Translatp, Agency TECHNICIS
Loading...