Danfoss Optyma Plus User guide [pl]

Podręcznik użytkownika
Sterownik agregatu skraplającego
Optyma™ Plus
Wersja oprogramowania 3.6x
www.danfoss.com
Podręcznik użytkownika | Sterownik agregatu skraplającego, Optyma™ Plus
Wprowadzenie
Zastosowanie
Sterownik agregatu skraplającego
Zalety
• Regulacja ciśnienia skraplania w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego
• Regulacja prędkości obrotowej wentylatorów skraplacza
• Regulacja na zasadzie załączenie/wyłączenie lub regulacja prędkości obrotowej sprężarki
• Sterowanie grzałką karteru sprężarki
• Tryb pracy dziennej/nocnej
• Wbudowany zegar z podtrzymaniem napięcia
• Wbudowany MODBUS transmisji danych
• Monitorowanie temperatury wylotowej td
• Zarządzanie powrotem oleju w trybie regulacji prędkości obrotowej
Charakterystyka
Sterownik na podstawie sygnału o potrzebie chłodzenia załącza sprężarkę. Jeśli sprężarka jest sterowana przez regulację prędkości obrotowej, ciśnienie ssania (w przeliczeniu na temperaturę) będzie regulow­ane zgodnie z wartością zadaną temperatury. Sterowanie ciśnieniem skraplania odbywa się na podstawie sygna­łu z czujnika temperatury otoczenia (zewnętrznej) i wprowadzonej nastawy. Sterownik rozpoczyna optymalne sterowanie wentylatorami, dzię­ki czemu utrzymywana jest żądana temperatura skraplania. Sterownik może również regulować pracę grzałki oleju w karterze sprężarki zapobiegając rozpuszczaniu czynnika chłodniczego w oleju. W przypadku zbyt wysokiej temperatury wylotowej, wtrysk cieczy zostanie aktywowany w przewodzie ssawnym. (W przypadku sprę­żarek z opcjonalnym wtryskiem cieczy)
Funkcje
• Sterowanie temperaturą skraplania
• Sterowanie prędkością obrotową wentylatorów
• Regulacja na zasadzie załączenie/wyłączenie lub regulacja prędkości obrotowej sprężarki
• Sterowanie grzałką karteru sprężarki
• Wtrysk cieczy do przyłącza ekonomizera (jeśli to możliwe).
• Podniesienie nastawy ciśnienia skraplania w trybie nocnym
• Zewnętrzny start/stop przez DI1
• Alarmowe wyłączenie urządzenia w wyniku zadziałania zabezpieczeń
Nastawa temperatury skraplania
Sterownik reguluje wzorzec skraplania, który jest rozumiany jako różnica pomiędzy temperaturą skraplania a temperaturą otoczenia. Wartość wzorca można wyświetlić krótkim naciśnięciem środkowego przycisku, a następnie wyregulować dolnym i górnym przyciskiem. Wartość wzorca można zwiększać na noc, ab zmniejszyć prędkość i głośność pracy wentylatora. Służy do tego nocny tryb działania sterownika.
Wartość tę można zmienić, nie wchodząc do trybu programowowania, więc należy zachować ostrożność, aby nie wprowadzić tej zmiany przypadkowo.
Dzień/Noc Sterownik posiada zegar wewnętrzny, dzięki czemu może automa­tycznie zmieniać tryby pracy pomiędzy dziennym i nocnym. Podczas pracy w godzinach nocnych nastawa różnicy temperatur jest powiększana o wartość nocnej różnicy. Oprócz tego przełączenie pomiędzy trybem pracy w dzień i w nocy może odbywać się za pomocą:
• Zewnętrznym przełącznikiem wł./wył. – DI2
• Poprzez transmisję danych
Nastawa
Wartość zadana
Dzień DzieńNoc
Nocna różnica
2 | BC172686425380pl-000901 © Danfoss | DCS (vt) | 2021.01
Podręcznik użytkownika | Sterownik agregatu skraplającego, Optyma™ Plus
Sterowanie pracą wentylatorów
Sterownik reguluje wentylatorami, tak aby utrzymać temperaturę skraplania powyżej temperatury otoczenia.
Użytkownik może wybrać następujące tryby sterowania wentyla­torami:
• Wewnętrzna regulacja prędkości
Prędkość obrotowa wentylatorów jest sterowana poprzez podłą-
czenie ich zasilania do styków 5-6.
Jeżeli zachodzi potrzeba wydajności wentylatorów powyżej
95% to zostają załączone zaciski 15-16 i wentylatory pracują z pełną wydajnością, wtedy zaciski 5-6 nie są aktywne.
• Zewnętrzna regulacja prędkości
W przypadku wentylatorów o większych mocach, należy używać
zewnętrznego regulatora prędkości obrotowej (np. falownika) podłączonego do zacisków 54-55. Zaciski te sterują zewnętrz­nym regulatorem poprzez sygnał 0-10 V proporcjonalny do żądanej wydajności wentylatorów.
Przekaźnik na zaciskach 15-16 jest załączony, gdy włączone są
wentylatory.
Wyboru trybu regulacji wentylatorów można dokonać poprzez parametr „F17”.
Prędkość wentylatorów po włączeniu
Kiedy wentylatory są ponownie włączane po pewnym czasie po­stoju, rozpoczną one prace z prędkością startową ustawioną w parametrze „Jog Speed”. Ta prędkość zostanie utrzymana przez 10 sekund, po czym sterownik rozpocznie regulacje wentylatorów według istniejących potrzeb.
15 – 16
54 – 55
15 – 16
Prędkość
Prędkość wentylatorów przy małych obciążeniach
W przypadku wydajności zawartych w przedziale 10-30% wartości nominalnej, wentylatory będą pracowały z prędkością określoną w parametrze „FanMinSpeed”(minimalna prędkość wentylatora).
Prędkość wentylatorów przy niskich temperaturach otoczenia
W chłodnych okresach roku wydajność skraplacza chłodzonego zimnym powietrzem jest dużo większa. W celu przeciwdziałania zbyt częstym rozruchom wentylatorów, sterownik automatycznie zmniejsza wewnętrzny współczynnik wzmocnienia. Zapewnia to płynniejszą regulację. „Jog Speed”(prędkość startowa) wentylatorów jest obniżona proporcjonalnie w przedziale od 10°C do -20°C, a w temperaturach poniżej -20°C jest zdefiniowana parametrem „Jog Low” (obniżona prędkość).
Wstępna wentylacja przedziału sprężarki
Przed uruchomieniem sprężarki wentylator skraplacza będzie pra­cował przez pewien określony czas i z określoną prędkością. Taka procedura będzie wykonywana w przypadku wybrania umiarko­wanie palnego czynnika chłodniczego z grupy A2L parametrem „o30 Refrigerant”. Ma to na celu uzyskanie bezpiecznej atmosfery w przedziale sprężarki przed jej uruchomieniem. Pomiędzy wentylacją wstępną a uruchomieniem sprężarki wystę­puje stałe opóźnienie wynoszące około 8 sekund, w celu znaczne­go zmniejszenia przepływu powietrza i uniknięcia problemów ze skraplaniem przy niskiej temperaturze otoczenia.
Prędkość
(prędkość startowa)
(obniżona prędkość
Jog
Jog low
startowa)
Żądana wydajność
© Danfoss | DCS (vt) | 2021.01 BC172686425380pl-000901 | 3
Podręcznik użytkownika | Sterownik agregatu skraplającego, Optyma™ Plus
Sterowanie sprężarką
Sprężarka jest sterowana poprzez wejście DI1. Sprężarka jest załączana gdy wejście jest zwarte. Aby zapobiec zbyt częstym rozruchom sprężarki definiuje się trzy następujące parametry:
-minimalny czas włączenia
-minimalny czas postoju
-minimalny czas przed ponownym włączeniem
Powyższe parametry mają najwyższy priorytet i inne funkcje nie zasta­ną załączone dopóki nie upłynie czas zdefiniowany tymi parametrami. Gdy sprężarka jest „zablokowana” jednym z tych parametrów, jest to widoczne w statusie pracy urządzenia. Jeżeli wejście cyfrowe DI3 służy do awaryjnego wyłączenia sprężarki, to sygnał z tego wejścia niezwłocznie wyłączy sprężarkę. Sprężarkami o zmiennej prędkości można sterować przy użyciu sygnału napięcia na wyjściu AO2 Jeśli ta sprężarka pracuje przez długi czas z niską prędkością, prędkość jest na chwilę zwiększana w celu umożliwienia powrotu oleju.
Maksymalna temperatura tłoczenia
Temperatura jest mierzona czujnikiem Td. Jeśli dla sprężarki została wybrana regulacja prędkości obrotowej, sterowanie takie początkowo zmniejszy wydajność sprężarki, jeśli temperatura Td zbliży się do nastawionej wartości maksymalnej. Jeżeli ta temperatura przekroczy wartość zdefiniowaną parametrem maksymalnej temperatury tłoczenia, to wentylatory rozpoczną prace z pełną wydajnością. Jeżeli nie przyniesie to skutków i zbyt wysoka temperatura utrzyma przez czas określony parametrem zwłoki czasowej, to nastąpi wyłączenie sprężarki. Ponowne rozpo­częcie pracy będzie możliwe dopiero po spadku temperatury o 10K poniżej parametru jej maksymalnej wartości. Oczywiście wszystkie czasy zabezpieczeń dla sprężarki mają wyższy priorytet od opisanej powyżej funkcji. Jeżeli zwłoka czasowa wyłączenia sprężarki podczas wzrostu tempera­tury jest ustawiona na „0”, to sprężarka nie będzie wyłączana. Czujnik Td może zostać wyłączony (o63).
Wtryskiwanie cieczy do przyłącza ekonomizera
Sterownik może aktywować wtrysk cieczy do przyłącza ekonomizera, jeżeli temperatura wylotowa zbliża się do maksymalnej dopuszczalnej wartości. Uwaga: Funkcja wtrysku cieczy wykorzystuje przekaźnik pomocniczy, jeżeli pozwala na to konfiguracja przekaźnika
Kontrola wysokiego ciśnienia
Podczas pracy sterownika, jego wewnętrzna funkcja monitoringu zmian ciśnienia jest w stanie wykryć zbyt duży wzrost ciśnienia skrap­lania, który nie przeszkadza w prawidłowej pracy urządzenia. Jednak jeżeli zostanie przekroczona wartość określona w parametrze c73, to sterownik wyłączy sprężarkę, i zostanie wyzwolony alarm Z drugiej strony jeżeli sterownik otrzyma sygnał na zaciski bezpieczeństwa DI3, to sprężarka zostanie niezwłocznie wyłączona, a wentylatory będą pracować z pełną wydajnością. Gdy sygnał alarmowy zaniknie przywrócone zostanie normalne stero­wanie agregatem.
Kontrola niskiego ciśnienia
Podczas pracy sterownika jego wewnętrzna funkcja monitoringu niskiego ciśnienia jest wstanie wyłączyć sprężarkę, gdy ciśnienie ssania spadnie poniżej dolnej granicy. Alarm zostanie wyświetlony tylko w przypadku gdy minimalny czas załączenia sprężarki będzie krótszy od nastawionego (A2). Funkcja ta będzie opóźniona, jeśli sprężarka uru­chomi się przy niskiej temperaturze otoczenia.
Limit odessania czynnika
Sprężarka zostanie zatrzymana, jeśli zostanie zarejestrowane ciśnienie ssania poniżej wartości nastawy, ale tylko po przekroczeniu
Przegląd alarmów
minimalnego czasu załączenia.
Grzałka karteru sprężarki
Sterownik posiada funkcję termostatu zarządzającą elementem grzejnym
Zwłoka
czasowa
DI off:
Di3 => A97 / DI2=1 => A97
4 | BC172686425380pl-000901 © Danfoss | DCS (vt) | 2021.01
Podręcznik użytkownika | Sterownik agregatu skraplającego, Optyma™ Plus
LON
MODBUS
karteru sprężarki. Funkcja ta zapobiega przed skraplaniem się czynnika w sprężarce. Jest ona aktywna podczas postoju sprężarki. Procedura ta bazuje na pomiarze temperatury zasysanego czynnika i temperatury zewnętrznej. Jeżeli obie temperatury są takie same ± ustawiona różnica, to zostanie załączona grzałka karteru.
100%
Parametr ‘CCH off diff’ (różnica wyłączenie grzałki karteru) określa kiedy nie będzie działała grzałka karteru. Parametr ‘CCH on diff’ (różnica załączenia grzałki karteru z pełną mocą) określa kiedy grzałka karteru pracuje z pełną mocą. Pomiędzy tymi dwoma parametrami sterownik oblicza proporcjonal­nie moc i impulsowo steruje włączaniem grzałki tak aby doprowadzić żądaną energię. Czujnik Taux (pomocniczy czujnik temperatury) może służyć do mierzenia temperatury karteru sprężarki. W takim przypadku, gdy temperatura mierzona tym czujnikiem będzie niższa od Ts (temp. na ssaniu)+10K, to grzałka zostanie załączona na peł­ną moc, ale tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest poniżej 0°C.
Osobna funkcja termostatu
Czujnik Taux może również spełniać funkcję grzewczą z programo­walną temperaturą. W tym przypadku przekaźnik pomocniczy będzie służył do podłączenia elementu grzewczego.
Wejścia cyfrowe
Sterownik posiada dwa wejścia cyfrowe DI1 i DI2, oraz jedno wejście cyfrowe DI3 do którego można podłączyć sygnał wysokonapięciowy. DI1: Włącz / wyłącz sprężarkę DI2: Użytkownik ma możliwość wyboru jednej z pośród poniższych funkcji: Sygnał z zewnętrznej funkcji bezpieczeństwa / Zewnętrzny wyłącznik główny / Sygnał trybu nocnego / Funkcja alarmu / Spraw­dzanie sygnału wejściowego / Sygnał z zewnętrznego regulatora prędkości DI3: Sygnał bezpieczeństwa z presostatu niskiego/wysokiego ciśnienia
0%
DI1 DI2
CCH on
diff
DI3
N
CCH off
diff
t
- T
amb
s
L
LP
HP
N
Transmisja danych
Sterownik posiada wbudowany układ transmisji danych MODBUS. Gdy zaistnieje konieczność dostosowania sterownika do innego systemu transmisji danych, moduł dodatkowy może być zainstalowany Lon RS 485. Sieć transmisji musi być podłączona do odpowiedniego wejścia, oznaczonego jako RS 485.
Uwaga
Wszystkie połączenia w standardzie muszą spełniać wymagania dla transmisji danych – materiał źródłowy: RC8AC.
Wyświetlacz
Sterownik jest wyposażony w gniazdo do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza typu EKA 163B lub EKA 164B (maksymalna długość przewodu 15 m). EKA 163B umożliwia odczyt parametrów. EKA 164B umożliwia odczyt parametrów i zmianę nastaw. Do połączenia sterownika z wyświetlaczem służy przewód zaopatrzony we wtyki na obu końcach. Można określić czy na ekranie będzie widoczna temperatura Tc czy Ts. Gdy wybrana zostanie jedna z tych temperatur, drugą można będzie podejrzeć poprzez krótkie naciśnięcie dolnego przycisku.Korzystając z wbudowanego gniazda MODBUS, można zainstalować wyświetlacz in­nego typu, zaopatrzony w przyłącza śrubowe (indeks „A” w oznaczeniu). Aby wyświetlacz mógł komunikować się ze sterownikiem, adres sterow­nika musi być większy niż 0. Jeśli do sterownika mają być podłączone dwa wyświetlacze, to jeden z nich (odległy o maksymalnie 15 m) musi być przyłączony do gniazda przeznaczonego dla wyświetlacza, a drugi do gniazda wbudowanego układu transmisji danych.
Sygnały nadrzędne (funkcje systemowe)
W sterowniku zaimplementowano szereg funkcji, których działanie może być uzależnione od sygnałów docierających z jednostki nadrzędnej.
MOD
Max. 15 m
Address o03 > 0
Funkcja obsługiwana zdalnie Harmonogram dzień / noc
Funkcja w jednostce nadrzędnej Sterowanie dzień / noc / Har-
Wykorzystywane parametry sterownika OptymaPlus
monogram
--- Night setback
RS
Max. 1000 m
MOD
© Danfoss | DCS (vt) | 2021.01 BC172686425380pl-000901 | 5
Podręcznik użytkownika | Sterownik agregatu skraplającego, Optyma™ Plus
Przegląd menu
Funkcja Paramet Parametr przy obsłudze zdalnej Wskazanie podczas normalnej pracy
Podczas normalnej pracy wyświetlana jest temperatura na ssaniu obliczona na podstawie sygnału z przetwornika niskiego ciśnienia lub temperatura skraplania obliczana na podstawie pomiaru z prze­twornika wysokiego ciśnienia. Wybór wyświetlanej temperatury dokonywany jest poprzez parametr o17. Gdy wybrana zostanie jedna z tych temperatur, drugą można będzie podejrzeć poprzez krótkie naciśnięcie dolnego przycisku.
Termostat Thermostat control
Nastawa
Utrzymywana przez sterownik temperatura skraplania jest obliczana na podstawie wzoru: temperatu­ra zewnętrzna + nastawa + nocna różnica (jeżeli jest aktywna). Zmiana nastawy jest dokonywana po naciśnięciu środkowego przycisku. Różnica może być wprowa­dzona w parametrze r13.
Jednostki miar
Możliwe jest wyświetlanie wartości w jednostkach układu SI lub w jednostkach amerykańskich. 0: SI (°C i bar) 1: US (°F i Psig).
Załączenie / wyłączenie chłodzenia
Parametr ten pozwala włączyć lub wyłączyć chłodzenie, a także załączyć tryb ręczny sterowania wyjściami. (Dla sterowania ręcznego należy wprowadzić wartość –1. Można wtedy ręcznie zmieniać stan przekaźników wyjściowych i regulować parametry u58, u59 itp.) Włączenie i wyłączenie chłodzenia może być również realizowane przez zewnętrzny przełącznik podłączony do wejścia DI. Jeśli funkcja zewnętrznego przełącznika jest wyłączona, to wejście musi być zwarte. Wyłączenie chłodzenia jest sygnalizowane przez „Standby alarm”.
Zmiana nastawy w trybie nocnym
Wartość zadana regulacji termostatu zostanie zwiększona o wartość tego parametru, kiedy sterownik przejdzie w tryb pracy nocnej.
Wartość zadana Ts
Tutaj wprowadzana jest wartość odniesienia dla ciśnienia ssania Ts w stopniach.
Wartość zadana Tc
Tutaj można odczytać aktualną wartość zadaną ciśnienia skraplania Tc podaną w stopniach.
Funkcja ogrzewania zewnętrznego
Wartość załączenia termostatu dla zewnętrznego elementu grzewczego (tylko w przypadku 069 = 2 i o40 = 1). Aktywacja przekaźnika następuje po osiągnięciu wartości nastawy temperatury. Przekaźnik zostaje ponownie zwolniony, gdy temperatura wzrośnie o 5 K (takie jest ustawienie różnicy).
Minimalna temperatura skraplania (najmniejsza możliwa wartość zadana) Definiuje najmniejszą możliwą wartość zadaną wprowadzaną dla temperatury skraplania Tc.
Maksymalna temperatura skraplania (największa możliwa wartość zadana) Definiuje największą możliwą wartość zadaną wprowadzaną dla temperatury skraplania Tc.
Maksymalna temperatura na tłoczeniu
Określona największa dopuszczalna temperatura czynnika. Temperatura mierzona przez czujnik Td. Jeżeli temperatura wzrośnie to wentylatory będą pracować z 100% wydajnością. Rozpocznie się odliczanie zwłoki czasowej określonej parametrem c72. Jeżeli temperatura nie spadnie w tym czasie, to nastąpi wyłączenie sprężarki oraz wystąpienie alarmu. Ponowne rozpoczęcie pracy będzie możliwe dopiero po spadku temperatury o 10K poniżej parametru jej maksymalnej wartości i zachowaniu minimalnego czasu postoju sprężarki.
Alarmy Alarm settings
Sterownik sygnalizuje alarm w różnych sytuacjach. Alarm jest sygnalizowany miganiem diod (LED) na panelu czołowym sterownika i załączeniem przekaźnika alarmowego.
Opóźnienie alarmu wejścia DI2
Zwarcie lub rozwarcie wejścia DI2 uruchomi alarm, po upływie czasu opóźnienia. Funkcja jest konfigurowana przez parametr o37.
Wartość graniczna alarmu o wysokiej temperaturze skraplania
Wartość graniczna temperatury skraplania, ustawiona jako wzorzec ponad wzorcem bieżącym (parametr r29), w której zostanie uruchomiony alarm A80 po upływie czasu opóźnienia (patrz parametr A71). Wartość tego parametru jest podana w kelwinach.
Opóźnienie alarmu A80 - Patrz także parametr A70. Ustawiane w minutach.
Ts/Tc
Reference
r05 Jednostka
°C=0. / °F=1 (W programie AKM niezależnie od nastawy, wartości wyświetlane są zawsze w °C)
r12 Wyłącznik główny
1: Start 0: Stop
-1: Sterowanie ręczne
r13 Night offset
r23 Ts Ref
r29 Tc Ref
r71 AuxTherRef
r82 MinCondTemp
r83 MaxCondTemp
r84 MaxDischTemp
Tryb nocny (tryb pracy nocnej. 0=dzień, 1=noc)
W systemie zdalnej transmisji danych można definiować wagę poszcze­gólnych alarmów w menu „Alarm destinations” programu AKM.
A28 AI.Delay DI2
A70 Air flowDiff
A71 Air flow del
Reset alarm Ctrl.Error
6 | BC172686425380pl-000901 © Danfoss | DCS (vt) | 2021.01
Loading...
+ 12 hidden pages