Daikin EUWAC5FBZW1, EUWAC8FBZW1, EUWAC10FBZW1 Operation manuals [fi]

ASENNUS- JA
KÄYTTÖOHJEKIRJA
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5FZW1 EUWAC8FZW1 EUWAC10FZW1
1
133
11
1
9 8
6
52
3
5
466
4
110
10712
7 2
1
2
C
B
M
N
A
L
F
E
O
L
D
G
15
P
H
12
K
J
I
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R
27
Q
R
EUWAC5FZ (mm) 243 311 243 1345 343 125 765 71 58 629 108 25 796 605 735 578 600 795 EUWAC8FZ (mm) 163 800 162 1290 267 98 815 71 60 951 111 25 1125 605 288 975 600 1122 EUWAC10FZ (mm) 170 936 169 1395 292 127 857 71 60 1101 111 25 1275 605 286 1083 600 1272
2
3
3
250
500
800
200
200
EUWAC5FZ
S
ISÄLTÖ
EUWAC8FZ EUWAC10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
Sivu
Yksikön asennus .............................................................................1
Johdanto............................................................................................ 1
Tekniset tiedot............................................................................................1
Sähkökytkentätiedot................................................................................... 1
Lisävarusteet ja ominaisuudet ...................................................................2
Vakio käyttöalue......................................................................................... 2
Pääkomponentit.................................................................................2
Sijoituspaikan valinta.........................................................................2
Yksikön tarkastus ja käsittely.............................................................2
Yksikön purkaminen pakkauksesta ja sijoittaminen ..........................2
Käytettyä kylmäainetta koskevia tärkeitä tietoja................................3
Vesipiirin tarkastus.............................................................................3
Vesijärjestelmään liittäminen.............................................................3
Veden syöttö, virtaus ja laatu.............................................................3
Putkiston eristys ................................................................................4
Kenttäjohdotus...................................................................................4
Osaluettelo................................................................................................. 4
Virtapiiriä ja kaapelointia koskevat vaatimukset......................................... 4
Pakatun ilmajäähdytteisen vedenjäähdyttimen virransyötön liittäminen....4
Huomattavaa koskien julkisen sähköenergiahuollon laatua.......................4
Virtauskytkimen kaapeli .............................................................................4
Kuinka tästä eteenpäin......................................................................4
Yksikön käyttö .................................................................................5
Johdanto............................................................................................ 5
Kuvaus...............................................................................................5
Pääkomponenttien toiminta .......................................................................5
Tu rvalaitteet................................................................................................6
Mittauslaitteet............................................................................................. 6
Sisäinen johdotus, osaluettelo ...................................................................6
Ennen käynnistystä ...........................................................................7
Ta r kistettavat kohteet ennen ensikäynnistystä........................................... 7
Veden syöttö.............................................................................................. 7
Tehonsyöttöliitäntä ja kampikammion lämmitys......................................... 7
Käyttö ................................................................................................7
Digitaalinen ohjausyksikkö......................................................................... 8
Työskentely EUWAC-yksiköiden kanssa.................................................... 8
Digitaalisen ohjausyksikön edistyneet toiminnot...................................... 10
Vianetsintä....................................................................................... 13
Kunnossapito................................................................................... 15
Käytettyä kylmäainetta koskevia tärkeitä tietoja.......................................15
Kunnossapitotoimenpiteet........................................................................ 15
Jätehuoltovaatimukset .............................................................................15
Haluamme kiittää sinua ostettuasi tämän Daikin-ilmastointilaitteen.
Asennus- ja
käyttöohjekirja
KSIKÖN
Y
LUE TÄMÄ KÄYTTÖOPAS HUOLELLISESTI ENNEN KUIN KÄYNNISTÄT YKSIKÖN. ÄLÄ HEITÄ TÄTÄ KÄYTTÖOPASTA POIS. PIDÄ SE TALLESSA VASTAISUUDEN VARALLE.
LAITTEIDEN TAI LISÄLAITTEIDEN VÄÄRÄ ASENNUS TAI LIITTÄMINEN SAATTAVAT AIHEUTTAA SÄHKÖIS­KUN, OIKOSULUN, VUOTOJA, PALON TAI MUUTA VAHINKOA LAITTEILLE. HUOLEHDI SIITÄ, ETTÄ KÄYTÄT AINOASTAAN DAIKININ VALMISTAMIA LISÄ­LAITTEITA, JOTKA ON ERITYISESTI SUUNNITELTU KÄYTETTÄVIKSI NÄIDEN LAITTEIDEN KANSSA. NIIDEN ASENTAMINEN ON ANNETTAVA AMMATTIMIEHEN TEHTÄVÄKSI.
JOS OLET EPÄVARMA ASENNUSMENETTELYN TAI KÄYTÖN SUHTEEN, OTA AINA YHTEYTTÄ DAIKIN­JÄLLEENMYYJÄÄSI, JOLTA SAAT NEUVOJA JA TIETOJA.
OHDANTO
J
Daikin EUWAC-FZ pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet on tarkoitettu asennettavaksi sisätilaan ja niitä käytetään jäähdytys­sovelluksissa. Yksiköitä on saatavana 3 standardikoossa, joiden nimellinen jäähdytysteho vaihtelee välillä 11,2–22,6 kW.
EUWAC pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet voidaan liittää Daikin fan coil -yksiköihin tai ilmankäsittely-yksiköihin ilmastoinnin yhteydessä käytettäväksi. Niitä voidaan käyttää myös veden tuottamiseen prosessijäähdytystä varten.
Kädessäsi olevassa asennusluvussa selostetaan, kuinka pitää menetellä EUWAC-yksikköä purettaessa pakkauksesta, sitä asennettaessa ja kytkettäessä.

Tekniset tiedot

Malli EUWAC 5 8 10
Mitat, kxlxs
Paino:
•koneen paino
• käyttöpaino
Liitännät
•veden tuloliitäntä
•veden poistoliitäntä FBSP 1"
•veden tyhjennysaukko
Maksimaalinen USP
(*) USP=ulkoinen staattinen paine
ASENNUS
(1)
1345x
(mm)
795x605
(kg) (kg)
FBSP 1" FBSP 1" FBSP 1"
(mm)
(*)
(Pa)
1290x
1125x605
164 224 261 166 228 266
FBSP 1" FBSP 1"
25 25 25
100 150 150
1395x
1275x605
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D

Sähkökytkentätiedot

Malli EUWAC 5 8 10
Virtapiiri
•Vaihe 3N~
•Taajuus
• Jännite
• Jännitepoikkeama
(1) Täydellinen luettelo teknisistä tiedoista ja ominaisuuksista löytyy luvusta
Yksikön käyttö tai rakennetietokirjasesta.
(1)
(Hz)
(%)
(V)
50 400 ±10
Asennus- ja käyttöohjekirja
1
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
4.
1
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Lisävarusteet ja ominaisuudet

(1)
Lisävarusteet
Glykolin käyttö, kun jäähdytettävän veden lämpötila on alle –10°C tai –5°C. (**) (**) Älä käytä lisättävään putkitukseen sisäpuolelta sinkittyjä tai galvanoituja teräsputkia.
BMS-liitäntä (MODBUS/J-BUS, BACNET) Kaukosäädin (lisävarustesarja EKRUMC)
Ominaisuudet
Käyttö alemmassa ympäröivän ilman lämpötilassa (–10°C DB) integroidun pääpaineen ohjauksen ansiosta.

Vakio käyttöalue

A
50
43 40
40 36
0
10
20
Vakio käyttöolosuhdealue Suojaa vesiputket jäätymiseltä talven ajaksi
A
B C D
E
F
ÄÄKOMPONENTIT
P
Ulkolämpötila (°C DB)
Lähtöveden lämpötila, haihdutin (°C)
Glykoli
Vesi
Nimelliselle ulkoiselle staattiselle paineelle 60 Pa (8 hv) ja 72 Pa (10 hv)
Ulkoiselle staattiselle paineelle 150 Pa (vain 8+10 hv)
Ylempi huoltolevy Alempi huoltolevy Tuloveden liitin Lähtöveden liitin Virranotto Digitaalinen ohjausyksikkö Tyhjennysaukko Alipainemittari (imupaine) Ylipainemittari (poistopaine) Tuloilmakanavien laipat Poistoilmakanavien laipat Tunnistekilpi
C
ZL
ZH
–5–10–15–20 11 15
0
(Katso kuva 1)
EEFE F
D
42125
B
S
IJOITUSPAIKAN
VALINTA
EUWAC-yksikkö tulee asentaa paikkaan, joka täyttää seuraavat vaatimukset:
Perustuksien on oltava riittävät kantamaan yksikön painon, ja lattian on oltava tasainen tärinän ja melun estämiseksi.
Yksikön ympärillä on oltava riittävästi tilaa huoltotoimenpiteiden suorittamista varten sekä tuloilman ja lähtöilman vaatima vähimmäistila. (Katso kuva 2 ja kuva 3)
Mikäli useita yksiköitä asennetaan rinnan, niiden väliin on jätettävä riittävästi huoltotilaa. Tulenaran kaasun vuotaminen ei aiheuta tulipalon vaaraa.
Valitse yksikön asennuspaikka sellaiseksi, ettei laitteesta ulos purkautuva ilma eikä laitteen tuottama melu ole häiriöksi kenellekään.
Var mista, että yksikön tuloilma- ja poistoilma-aukot eivät ole vallitsevan tuulen puolella. Vastatuuli haittaa yksikön toimintaa. Asenna tarvittaessa tuulieste.
Var mista, että vesi ei voi aiheuttaa sijoituspaikassa vaurioita, mikäli sitä tihkuu yksiköstä (esimerkiksi jos tyhjennysputki on tukkeutunut).
Paikalla on viemäri ja riittävästi tilaa asentaa vesilukko, jonka
75 mm
vähimmäislasku on 75 mm, yksikön tyhjennysputkien ja viemärin väliin.
Laitteistoa ei ole tarkoitettu käytettäväksi räjähdysalttiissa ympäristössä.
Y
KSIKÖN
TARKASTUS
JA
KÄSITTELY
EUWAC-yksiköt on paketoitu pahvilaatikkoon puiselle kuljetuslavalle. Toimituksen jälkeen kuljetuslaatikko tulee tarkastaa, ja havaitut
vauriot pitää välittömästi ilmoittaa kuljetusliikkeen reklamaatioista vastaavalle henkilölle.
Yksikön käsittelyssä on syytä ottaa seuraavat seikat huomioon:
Noudata pakkaukseen symboleilla merkittyjä ohjeita:
Särkyvää, käsittele yksikköä varoen.
Pidä yksikkö pystyasennossa välttääksesi kompressorin
vahingoittumisen.
Älä käytä nostosilmukoita yksikön siirtämiseen.
Nosta yksikköä mieluiten trukilla, haarukkavaunulla tai nosturilla ja nostohihnoilla.
Nostettaessa yksikköä nosturilla on aina käytettävä nostosuojia ehkäisemään nostohihnasta mahdollisesti aiheutuvaa vauriota. Kiinnitä huomiota yksikön painopisteen sijaintiin.
Tuo yksikkö mahdollisimman lähelle lopullista sijoituspaikkaansa alkuperäisessä pakkauksessaan välttääksesi vauriot siirron yhteydessä.
Y
KSIKÖN
PURKAMINEN
PAKKAUKSESTA
JA
SIJOITTAMINEN
Leikkaa hihnat poikki ja ota pahvilaatikko pois yksiköstä. Irrota neljä ruuvia, jotka kiinnittävät yksikön kuormalavaan. Nosta yksikkö kuormalavalta ja aseta se asennuspaikkaansa. Liitä tuloilma (yksikön alaosa) tuloilmakanavaan ja lähtöilma
(yksikön yläosa) lähtöilmakanavaan. Käytä aina joustavaa liitosta yksikön kanavalaippojen ja kanavien välillä värinän ja melun syntymisen ehkäisemiseksi.
Var mista, että lähtöilma-aukon eteen on asennettu suojus estämään tuulettimien siipien koskettaminen. Suojauksen tulee täyttää asianmukaiset
(1) Täydellinen luettelo teknisistä tiedoista ja ominaisuuksista löytyy luvusta
Yksikön käyttö tai rakennetietokirjasesta.
Asennus- ja käyttöohjekirja
2
eurooppalaiset ja kansalliset määräykset.
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D
5
6
7
1
2
3
4
5
6
HUOM
Kun yksikkö liitetään kanaviin, syntyy painehäviö ja ilmavirta pienenee.
Ulkoisen paineen kokonaishäviö ei saa olla yli 100 Pa (EUWAC5) tai 150 Pa (EUWAC8+10). (Katso ohjeita ulkoisen painehäviön laskemisesta kohdasta "Liite II"
sivulla 16)
Tuulettimen hihnapyörä on säädetty tehtaalla ulkoiselle staattiselle paineelle 0–150 Pa 8 ja 10 hv:n malleissa. Muut hihnapyörän asetukset ovat mahdollisia ilmavirran pienentämiseksi ja yksikön äänitason alentamiseksi. Ilmavirran pienentäminen voi kuitenkin aiheuttaa tehon alentumisen (katso "Vianetsintä"
sivulla 13).
Katso myös tietoja tuulettimen ominaisuuksista
"Liite III" sivulla 17.
Kiinnitä yksikkö paikoilleen neljän ankkuripultin avulla. Irrota ylempi ja alempi huoltolevy. Liitä toisen puolen tyhjennysaukko viemäriin. Asenna
tyhjennysputkeen vesilukko, jonka vähimmäislasku on 75 mm, estämään tuulettimen tuottamaa alipainetta haittaamasta viemärin toimintaa (katso kuva luvussa "Sijoituspaikan valinta"
sivulla 2).
K
ÄYTETTYÄ
KYLMÄAINETTA
KOSKEVIA
TÄRKEITÄ
TIETOJA
Tämä tuote sisältää Kioton pöytäkirjan piiriin kuuluvia fluorattuja kasvihuonekaasuja. Älä päästä kaasuja ilmakehään.
Kylmäainetyyppi: R407C
(1)
GWP
-arvo: 1652,5
(1)
GWP = ilmaston lämpenemispotentiaali
Kylmäaineen määrä on ilmoitettu yksikön nimikilvessä.
V
ESIPIIRIN
EUWAC-yksiköt on varustettu veden tulo- ja poistoliitännällä jäähdytetyn veden kiertoon liittämistä varten. Kyseisen piirin on oltava pätevän asentajan asentama ja sen on täytettävä kaikki asianmukaiset eurooppalaiset ja kansalliset vaatimukset.
Ta r kasta seuraavat kohdat ennen EUWAC-laitteen asennuksen jatkamista:
Kiertovesipumppu on järjestettävä siten, että se syöttää veden suoraan haihduttimeen. Pumpun ohjausta varten jakorasiassa on jännitteetön kosketin.
Poistovesiliittimeen on asennettava virtauskytkin estämään yksikön toiminta, jos veden virtaus on riittämätön. Kytkinkotelossa on liitin virtauskytkintä varten.
Pumpun imuun täytyy asentaa metalliverkkosihti, jotta pumppuun ja lämmönvaihtimeen ei pääse epäpuhtauksia. Silmäkoon on oltava 0,5–1,5 mm.
Kaikkiin järjestelmässä alhaalla sijaitseviin kohtiin pitää asentaa poistohanat, jotta putkisto voidaan tyhjentää kokonaan huoltotyön ajaksi tai kun laite pysäytetään.
Kaikissa järjestelmän yläosassa sijaitsevissa kohteissa pitää olla ilma-aukot. Ilma-aukot pitää sijoittaa kohtiin, joihin huoltotöiden yhteydessä pääsee helposti käsiksi. Tulovesiputki on erityisesti suunniteltu poistamaan kaikki ilma haihduttimesta.
Vesipiiri on varustettava riittävillä turvalaitteilla estämään veden paineen nouseminen yli sallitun enimmäiskäyttöpaineen.
TARKASTUS
V
ESIJÄRJESTELMÄÄN
LIITTÄMINEN
Putkiliitännät (tulo- ja lähtövesi) täytyy tehdä vedenjäähdyttimen oikealta puolelta. (Katso kuva 1)
Vesipiiriin päässyt ilma, kosteus tai pöly voi aiheuttaa ongelmia. Siksi on syytä aina ottaa huomioon seuraavat seikat vesipiiriä kytkettäessä:
1. Käytä ainoastaan puhtaita putkia.
2. Pidä putken suuta alaspäin poistaessasi metallilastuja.
3. Työntäessäsi putkea seinän läpi, peitä putken pää estääksesi
epäpuhtauksien pääsyn putkeen.

VEDEN SYÖTTÖ, VIRTAUS JA LAATU

Jotta laite toimisi moitteettomasti, järjestelmässä pitää olla vähimmäismäärä vettä ja veden virtaaman höyrystimen läpi pitää olla seuraavan taulukon ilmoittamissa rajoissa.
EUWAC5 16 l/min 64 l/min EUWAC8 23 l/min 92 l/min EUWAC10 28 l/min 112 l/min
Järjestelmässä olevan veden vähimmäismäärän v [kg] on lisäksi täytettävä seuraavat vaatimukset:
Q: laitteen suurin jäähdytysteho käyttötarkoituksen mukaisella
tehoalueella (kW)
t laitteen kierrätyksenestoajastin (AREC)/2(s)=120 s
C nesteen ominaislämmönvaraamiskyky (kJ/kg°C)=vedellä
4,186 kJ/kg°C
y askelpituus (°C)
vakioasetus=3°C (katso säätöohjeet luvusta "Yksikön käyttö")
Veden laadun tulee vastata alla olevan taulukon vaatimuksia.
Säädettävät kohteet
pH
Sähkönjohtokyky
Kloridi-ionipitoisuus Sulfaatti-
ionipitoisuus M-alkaalisuus
(pH 4,8) Veden
kokonaiskovuus Kalsiumkovuus Piidioksidi-
ionipitoisuus
Kohteet, joihin verrattava
rautapitoisuus [mg Fe/l] <1,0 <0,3
Kuparipitoisuus [mg Cu/l] <1,0 <0,1 korroosiota Sulfidi-ionipitoisuus Ammonium-
ionipitoisuus Jäljellä olevan
kloridin pitoisuus Vapaa karbidi
Stabiliteetti-indeksi
lämpötilassa
[mS/m] 25°C
lämpötilassa
[mg Cl–/l]
[mg SO
[mg CaCO3/l]
[mg CaCO3/l]
[mg CaCO3/l]
[mg SiO2/l]
[mg S2–/l]
[mg NH
[mg CO2/l]
Vedenpaine ei saa ylittää käyttöpaineelle asetettua enimmäismäärää, joka on 10 bar.
Vedenvirtaus, vähint. Vedenvirtaus, enint.
v > (Q / 2) x t / (C x y)
taipumus, jos
kiertovesi syöttövesi
25°C
[mg Cl/l] <0,3 <0,3 korroosiota
6,8~8,0 6,8~8,0
<40 <30
<50 <50 korroosiota
2– 4
+ 4
<50 <50 korroosiota
/l]
<50 <50 hilsekuonaa
<70 <70 hilsekuonaa
<50 <50 hilsekuonaa
<30 <30 hilsekuonaa
ei havaittavissa ei havaittavissa korroosiota
<1,0 <0,1 korroosiota
/l]
<4,0 <4,0 korroosiota
kriteeri ei täyty
korroosiota +
hilsekuonaa
korroosiota +
hilsekuonaa
korroosiota +
hilsekuonaa
korroosiota +
hilsekuonaa
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
HUOM
Vesipiiri on varustettava riittävillä turvalaitteilla estämään veden paineen nousemisen yli sallitun enimmäiskäyttöpaineen.
Asennus- ja käyttöohjekirja
3

PUTKISTON ERISTYS

Vesipiiri kokonaisuudessaan, mukaan lukien kaiken putkiston, on eristettävä vesihöyryn tiivistymisen ja jäähdytystehon alenemisen estämiseksi. Seuraavat seikat on syytä huomioida putkistoa eristettäessä:
1 Erillinen eristys tehtävä tulovesi- ja lähtövesiputkistoille.
2 Putkiliitokset eristettävä perusteellisesti.
3 Käytä Armaflex-eristemateriaalia, paksuus 9 mm.
Suojaa vesiputket jäätymiseltä talven ajaksi (esim. glykoliliuoksen avulla).

KENTTÄJOHDOTUS

Kaikki kenttäjohdotus ja komponentit on annettava ammatillisesti pätevän sähköasentajan tehtäväksi ja tehdyn työn on täytettävä vastaavat eurooppalaiset ja kansalliset vaatimukset.
Kenttäjohdotus on suoritettava yksikön mukana toimitetun johdotuskaavion ja jäljempänä annettujen ohjeiden mukaisesti.
Pakatun ilmajäähdytteisen vedenjäähdyttimen virran­syötön liittäminen
1 Käytä tarkoituksenmukaista kaapelia liittääksesi virtapiirin
yksikön (N), L1, L2 ja L3 -liittimiin siten kuin johdotuskaaviossa on esitetty.
2 Liitä maajohdin (keltainen/vihreä johdin) maadoitusliittimeen PE.

Huomattavaa koskien julkisen sähköenergiahuollon laatua

Tämä laitteisto noudattaa standardia EN/IEC 61000-3-11 edellyttäen, että järjestelmän impedanssi Z suuri kuin Z
käyttäjän syöttö- ja julkisen järjestelmän
max
on pienempi tai yhtä
sys
rajapintapisteessä. Laitteiston asentajan tai käyttäjän vastuulla on varmistaa – neuvottelemalla tarvittaessa jakeluverkko-operaattorin kanssa – että laitteisto liitetään vain syöttöjärjestelmään, jonka impedanssi Z
EUWAC5 0,15 EUWAC8 0,06 EUWAC10 0,04
Standardin EN/IEC 61000-3-12
on pienempi tai yhtä suuri kuin Z
sys
Z
()
max
(2)
täyttävä laitteisto
max
.
(1)

Osaluettelo

L1,2,3 .................Jännitteinen johdin
N.........................Nolla
F1,2,3U ..............Kenttäsulakkeet
H1P ....................Merkkivalo, hälytys
H3P .....................Kompressorin toiminnan merkkivalo
KP ......................Pumpun kontaktori
PE ......................Päämaaliitin
S9S ....................Kaukokäynnistys/pysäytyskytkin
S10L...................Virtauskytkin
S11L...................Kontaktori, joka kytkeytyy päälle, jos pumppu toimii
S12S ..................Pääisolaattorikytkin
- - -......................Kenttäjohdotus

Virtapiiriä ja kaapelointia koskevat vaatimukset

1 Ve rkkoliitäntä on tehtävä niin, että laitteen virransyötön voi
kytkeä ja katkaista laitoksen muiden laitteiden virransyötöstä riippumatta.
2 Pakatun ilmajäähdytteisen vedenjäähdyttimen kytkemistä varten
tarvitaan virtapiiri (katso alla olevaa taulukkoa). Piirin on oltava vaadittujen turvalaitteiden suojaama, ts. virtakytkin, hidas sulake kullekin vaiheelle ja maavuotohavaitsin.
Suositellut sulakkeet on ilmoitettu laitteen mukana toimitetussa kytkentäkaaviossa.
Vai he ja taajuus Jännite
EUWAC5 3N~ 50 Hz 400 V EUWAC8 3N~ 50 Hz 400 V EUWAC10 3N~ 50 Hz 400 V

Virtauskytkimen kaapeli

Var mista yhteenkytkentä siten, että kompressori ei lähde käyntiin ellei vesipumppu ole käynnissä. Jakorasiaan on varattu tätä tarkoitusta varten kaksi varaliitintä (vrt. yksikön mukana toimitettuun johdotuskaavioon).

KUINKA TÄSTÄ ETEENPÄIN

Pakatun ilmajäähdytteisen vedenjäähdyttimen asennuksen ja liitännän jälkeen yksikkö pitää tarkastaa ja testata sen mukana toimitetun käyttöohjeen kohdassa "Tarkistettavat kohteet ennen
ensikäynnistystä" sivulla 7 luvussa "Ennen käynnistystä" selostetulla
tavalla.
HUOM
Valitse virtajohto paikallisten ja kansallisten vaatimusten mukaisesti.
Kytke pääisolaattorikytkin pois päältä ennen kuin ryhdyt tekemään kytkentöjä (käännä virtakytkin pois päältä ja poista tai kytke pois sulakkeet).
Asennus- ja käyttöohjekirja
4
(1) Eurooppalainen/kansainvälinen tekninen standardi, joka asettaa julkisten
pienjännitejärjestelmien liitettyjen laitteiden, joiden nimellisvirta on 75 A, jännitemuutosten, -vaihteluiden ja -värinän rajat.
(2) Eurooppalainen/kansainvälinen tekninen standardi, joka asettaa julkisiin
pienjännitejärjestelmiin liitettyjen laitteiden, joiden vaihekohtainen tulovirta on >16 A ja 75 A, tuottamien yliaaltovirtojen rajat.
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D

YKSIKÖN KÄYTTÖ

JOHDANTO

Tämä opasvihkonen on tehty varmistamaan, että laitetta käytetään ja pidetään kunnossa oikealla tavalla. Siinä selostetaan laitteen asianmukainen käyttö ja tarjotaan tietoa mahdollisten ongelma­tilanteiden selvittämiseen. Yksikkö on varustettu turvalaitteilla, mutta ne eivät välttämättä estä kaikkia virheellisen käytön tai riittämättömän kunnossapidon aiheuttamia ongelmia.
Toistuvien ongelmien esiintyessä on syytä ottaa yhteys lähimpään Daikin-edustajaan.
Ennen kuin käynnistät yksikön ensimmäistä kertaa, varmista että se on asiamukaisesti asennettu. Siksi on tarpeen lukea luku "Yksikön asennus" sivulla 1 ja kohdassa "Tarkistettavat kohteet ennen ensikäynnistystä"
sivulla 7 luetellut suositukset.

KUVAUS

EUWAC pakattuja ilmajäähdytteisiä vedenjäähdyttimiä on saatavana 3 standardikoossa, joiden nimelliset jäähdytystehot ovat välillä 11,2– 22,6 kW. Kaikkia kokoja on saatavana 400 V+N 50 Hz
-kolmivaihemallina.
(Katso kuva 4)
1 Kompressori (M1C) 2 Lauhduttimen kierukka 3 Moottorilla (M11F) varustettu lauhduttimen tuuletin (vain EUWAC5) 4 Lauhduttimen tuuletin (vain EUWAC8+10) 5 Lauhduttimen moottori (M11F) (vain EUWAC8+10) 6 Yläpainemittari 7 Alapainemittari 8 Kuivain/suodatin
9 Te r mostaattipaisuntaventtiili 10 Haihdutin 11 Tuloveden liitin 12 Lähtöveden liitin 13 Kytkinkotelo 14 Matalapainekytkin (S4LP) 15 Korkeapainekytkin (S1HP) 16 Digitaalinen ohjausyksikkö
Kylmäaineen tilassa tai ominaisuuksissa tapahtuu muutoksia sen kiertäessä yksikön läpi. Kyseiset muutokset johtuvat seuraavista pääkomponenteista:
Kompressori Kompressori (M1C) toimii pumppuna kierrättäen kylmäainetta
jäähdytyspiirissä. Kompressori tiivistää haihduttimelta tulevan kylmäainehöyryn sellaiseen paineeseen, että se voidaan helposti saattaa nestemäiseen tilaan lauhduttimessa.
Lauhdutin Lauhduttimen tehtävänä on muuttaa jäähdytysaineen olomuoto
kaasusta nesteeksi. Kaasun haihduttimessa saama lämpö poistuu lauhduttimen kautta ympäröivään ilmaan ja höyry tiivistyy nesteeksi. Tämän prosessin nopeuttamiseen käytetään yhtä (EUWAC5) tai kahta (EUWAC8+10) tuuletinta.
Suodatin Lauhduttimen jälkeen asennettu suodatin poistaa kylmäaineesta
pienet hiukkaset paisuntaventtiilin ja putkiston tukkeutumisen estämiseksi.
Te r mostaattipaisuntaventtiili Lauhduttimesta tuleva nestemäinen kylmäaine siirtyy
haihduttimeen termostaattipaisuntaventtiilin kautta. Venttiili pitää yllä vakiota imun ylikuumenemisen astetta haihduttimen lähdössä sen varmistamiseksi, että mahdollisimman suuri määrä nestemäistä kylmäainetta muuttuu kaasuksi.
Haihdutin Haihduttimen päätehtävänä on poistaa lämpöä vedestä, joka
virtaa sen läpi. Tämä tapahtuu muuttamalla lauhduttimesta tuleva nestemäinen kylmäaine kaasumaiseen olomuotoon.
Veden tulo/lähtöliitäntä Veden tulo- ja lähtöliitännät mahdollistavat pakatun ilma-
jäähdytteisen vedenjäähdyttimen vaivattoman liittämisen ilmakäsittely-yksikön tai teollisuuslaitteiston vesijärjestelmään.

Pääkomponenttien toiminta (Katso kuva 5)

1 Kompressori 2 Lauhdutin 3 Haihdutin 4 Paisuntaventtiili 5 Suodatin 6 Matalapainekytkin 7 Korkeapainekytkin 8 Tuloveden lämpötila-anturi 9 Lähtöveden lämpötila-anturi
10 Lauhduttimen tuuletinmoottori
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
5

Turvalaitteet

Sisäinen johdotus, osaluettelo

Yksikön vakiomallissa on seuraavat turvalaitteet:
Ylivirtarele (yleinen turvalaite) Ylivirtarele (K4S) sijaitsee yksikön kytkinrasiassa ja suojaa
kompressorin moottoria ylikuormalta, vaiheen katkeamiselta tai liian alhaiselta jännitteeltä. Rele on tehtaalla asetettu eikä sitä voi säätää. Kun se on lauennut, se pitää nollata käsin.
Korkeapainekytkin (yleinen turvalaite) Korkeapainekytkin (S1HP) on asennettu yksikön laskuputkeen
ja se mittaa lauhduttimen painetta (kompressorin ulostulo­aukossa vallitsevaa painetta). Kun paine nousee liian suureksi, painekytkin aktivoituu ja yksikkö pysähtyy.
Kytkin on tehtaalla asetettu eikä sitä voi säätää. Kytkin nollautuu automaattisesti, mutta ohjausyksikkö pitää nollata käsin.
Matalapainekytkin (yleinen turvalaite) Matalapainekytkin (S4LP) on asennettu yksikön imuputkeen ja
se mittaa imupainetta (kompressorin syöttöpaine). Kun paine on liian alhainen, painekytkin aktivoituu ja yksikkö pysähtyy.
Kytkin on tehtaalla asetettu eikä sitä voi säätää. Kytkin nollautuu automaattisesti, mutta ohjausyksikkö pitää nollata käsin.
Suunnanvaihdon vaihesuoja (yleinen turvalaite) Tämä turvalaite (R1P) sijaitsee yksikön kytkinkotelossa. Se
estää kompressoria käymästä väärään suuntaan. Jos yksikkö ei käynnisty, kaksi virransyötön vaihetta pitää kääntää.
Poiston ylikuumenemissuoja (yleinen turvalaite) Tämä turvalaite (Q*D) aktivoituu, kun kompressorista poistuvan
jäähdytysaineen lämpötila kasvaa liian suureksi. Kun lämpötila palautuu normaaliksi, suojalaite nollautuu automaattisesti, mutta ohjainyksikkö pitää nollata käsin.
Tuuletinmoottorin lämpösuoja (osakohtainen turvalaite) Tuuletinmoottori on varustettu lämpösuojalla (Q11F). Suoja
laukeaa, kun tuuletinmoottorin lämpötila nousee liian korkeaksi. Kun lämpötila palautuu normaaliksi, suoja nollautuu
automaattisesti.
Veden ulostuloaukon lämpötila-anturi (yleinen turvalaite) Veden ulostuloaukon lämpötila-anturi (R4T) mittaa veden
lämpötilaa vesilämmönvaihtimen ulostuloaukossa. Suojalaite katkaisee veden kierron, kun jäähdytetyn veden lämpötila laskee liian alas. Näin estetään veden jäätyminen laitteen toiminnan aikana.
Kun veden lämpötila ulostuloaukon kohdalla palaa normaaliksi, suojalaite nollautuu automaattisesti, mutta ohjausyksikkö pitää nollata käsin.
Lisäyhteenkytkentäkosketin (yleinen turvalaite) Lisäyhteenkytkentäkontaktori (S10L), esim. virtausventtiilissä,
on kytkettävä päälle yksikön käynnistyspiirissä, jotta yksikön käynnistyminen silloin, kun haihduttimen läpi ei virtaa vettä, voitaisiin estää.

Mittauslaitteet

Kylmäainepiirin ylä- ja alapaineen tarkistaminen on tarpeen yksikön asianmukaisen toiminnan ja mitoitetun tehon varmistamiseksi. Siksi yksikkö on varustettu ylä- ja alapaineen mittarilla. Katso tarkistusluettelo luvussa "EUWAC-yksikön käynnistys" sivulla 8.
Yläpainemittari Yläpainemittari osoittaa laitteen poistopaineen (kompressorin
lähdöstä mitattu paine).
Alapainemittari Alapainemittari osoittaa laitteen imupaineen (kompressorin
tulosta mitattu paine).
Katso yksikössä olevaa kytkentäkaaviotarraa. Seuraavassa selostetaan siinä käytetyt lyhenteet:
A1P.................... PCB: Pääteyksikkö
A2P............. ** ... PCB: BMS:n osoitekortti (lisävaruste)
A3P
..................... PCB: Tuulettimen nopeuden säädin (vain 5 hv-malli)
C1...................... Tuuletinmoottorin kondensaattori
E1H.................... Kampikammion lämmitin
F1,2,3U....... # .... Sulakkeet
F5B.................... Ohjauspiirin sulake
F7B.................... Tuuletinpiirin sulake
F9B.................... Sulake TR1:n sekundäärille
F8U.................... Syöksyjännitesuojattu sulake
F9U............. ## .. Syöksyjännitesuojattu sulake
(lisävarusteena saatavalle BMS:lle)
H1P.............*..... Merkkivalo, hälytys
H3P.............*..... Kompressorin toiminnan merkkivalo
K1M ................... Kompressorin kontaktori
K4S.................... Ylivirtarele
K1A.................... Korkeapaineen apurele
K1F,K3F ............. Tuuletinmoottorin suuren nopeuden kontaktori
(vain 8+10 hv)
K2F.................... Tuuletinmoottorin pienen nopeuden kontaktori
(vain 8+10 hv)
KP............... * ..... Pumpun kontaktori
M11F ................. Tuuletinmoottori
M1C................... Kompressorin moottori
PE...................... Päämaaliitin
Q1D ................... Poiston lämpösuoja
Q11F.................. Tuulettimen lämpösuoja
R1P.................... Suunnanvaihdon vaihesuoja
R3T.................... Veden tuloaukon lämpötila-anturi
R4T.................... Lähtöveden lämpötilaa mittaava anturi
S1HP ................. Korkeapainemittari
S4LP.................. Matalapainemittari
S4PC ................. Pääpainekytkin tuulettimen nopeuden säätöön
(vain 8 + 10 hv-mallit)
S9S............. * ..... Kaukokäynnistys/pysäytyskytkin
S10L ...........# .... Virtauskytkin
S11L ...........# .... Kontaktori, joka kytkeytyy päälle, jos pumppu toimii
S12S........... # .... Pääisolaattorikytkin
TR1.................... Muuntaja 230 V ➞ 24 V (30 VA) säätimien
tehonsyöttöä varten
X1 ...................... Liitin liitinyksikössä digitaalista syöttöä, analogista
syöttöä, analogista ulostuloa ja virransyötön
ohjainta varten
X2 ...................... Liitin liitinyksikössä digitaalista ulostuloa varten
Ei sisälly standardiyksikköön
Ei mahdollinen lisävaruste Mahdollinen lisävaruste Pakollinen # ## Ei pakollinen * **
Asennus- ja käyttöohjekirja
6
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D

ENNEN KÄYNNISTYSTÄ

Tarkistettavat kohteet ennen ensikäynnistystä

Var mista, että vedenjäähdyttimen sähkötaulun virtakytkin on käännetty pois-asentoon.
Kun vedenjäähdytin on asennettu, varmista seuraavat asiat ennen kuin kytket virtakytkimen päälle.
1 Kenttäjohdotus
Var mista, että paikallisen virtalähteen säätöpaneelin ja vedenjäähdyttimen välillä oleva kenttäjohdotus on toteutettu luvussa "Yksikön asennus" annettujen ohjeiden, johdotuskaavion, ja eurooppalaisten ja paikallisten ohjeiden mukaisesti.
2 Lisäyhteenkytkentäkosketin
Lisäyhtyeenkytkentäkosketin S11L on järjestettävä (esim. virtauskytkin tai pumppumoottorin kontaktorin kosketin). Var mista, että se on asennettu asianmukaisten liittimien väliin (katso yksikön mukana toimitettu johdotuskaavio). S11L:n on oltava tavallinen avoin kosketin.
3 Sulakkeet tai suojalaitteet
Var mista, että sulakkeet tai paikallisesti asennetut suojalaitteet ovat asennusohjeen luvun "Yksikön asennus" mukaisia. Var mista, ettei mitään sulaketta tai suojalaitetta ole ohitettu.
4 Maadoitus
Var mista, että maadoitusjohdot on liitetty asianmukaisesti ja että maadoitusliittimet on kiristetty.
5 Sisäinen johdotus
Ta r kasta silmämääräisesti, että kytkinrasiassa ei ole irti olevia liitäntöjä tai vahingoittuneita sähköosia.
6 Kiinnitys
Ta r kasta, että yksikkö on kunnolla kiinnitetty välttyäksesi asiaan­kuulumattomilta ääniltä ja tärinältä, kun käynnistät yksikön.
7 Laitevauriot
Ta r kasta, ettei yksikön sisäpuolelta ole vaurioituneita komponentteja tai puristuneita putkia.
8 Kylmäainevuoto
Ta r kasta yksikkö sisäpuolelta kylmäainevuotojen varalta. Jos vuotoja ilmenee, ota yhteys lähimpään Daikin-edustajaan.
9 Öljyvuoto
Ta r kasta kompressori öljyvuotojen varalta. Jos öljyvuoto löytyy, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
10 Ilman tulo/lähtöaukko
Ta r kasta, ettei ilman tulo- tai lähtöaukon edessä ole esteitä (paperia, pahvia, tai muuta materiaalia). Puhdista kanavien sisäpuoli ja varmista, että ilmakanavat on asennettu oikein.
11 Suojus
Ta r kasta, että suojus/suojukset on asennettu oikein ilman ulostuloaukon/-aukkojen eteen.
12 Tyhjennysputken ulostulo
Ta r kasta, että tyhjennysputki toimii oikein. Kaada hieman vettä valutusastiaan ja tarkasta, poistuuko vesi vapaasti tyhjennys­putken kautta.

Veden syöttö

Täytä vesiputkisto ottaen huomioon yksikön edellyttämä vähimmäis­vesimäärä. Katso tarkempia tietoja luvusta "Yksikön asennus".
Var mista, että vesi vastaa laadultaan sitä, mitä luvussa "Yksikön
asennus" edellytetään.
Poista ilma järjestelmän korkeimmista pisteistä, ja varmista kiertopumpun ja virtauskytkimen toiminta.

Tehonsyöttöliitäntä ja kampikammion lämmitys

Jotta kompressori ei vaurioituisi kun laite käynnistetään pitkähkön seisonta-ajan jälkeen, on kampikammion lämmitys kytkettävä päälle ainakin kuudeksi tunniksi ennen kompressorin käynnistämistä.
Kampikammion lämmittimen päälle kytkeminen:
1 Kytke paikallisen virtalähteen virtakytkin päälle. Varmista, että
yksikkö on "OFF" (pois päältä) -tilassa.
2 Kampikammion lämmitin kytkeytyy päälle automaattisesti.
3 Ta r kasta tulojännite tuloliittimistä L1, L2, L3, (N) jännitemittarilla.
Jännitteen tulee vastata yksikön tunnistetietotarrassa olevia arvoja. Jos jännitemittarin antamat lukemat eivät ole teknisissä tiedoissa annettujen vaihtelu välien sisällä, tarkasta kenttäjohdotus ja tarvittaessa vaihda syöttökaapelit.
4 Suunnanvaihdon vaihesuojan punainen loistediodi. Jos se
syttyy, vaihejärjestys on oikea. Ellei se syty, käännä virtakytkin pois päältä ja kutsu paikalle ammattitaitoinen sähköasentaja liittämään virtalähteen kaapelit oikeaan vaihejärjestykseen.
Kuuden tunnin jälkeen yksikkö on käyttökunnossa.

Yleiset suositukset

Lue seuraavassa esitetyt suositukset ennen kuin kytket yksikön päälle:
1 Kun asennus on asennus suoritettu loppuun ja kaikki asetukset
on tehty, sulje yksikön kaikki etupaneelit.
2 Kytkinrasian huoltopaneelin saa avata vain valtuutettu
sähkömies huoltoa varten.

KÄYTTÖ

EUWAC-yksiköt on varustettu digitaalisella ohjausyksiköllä, joka mahdollistaa käyttäjäystävällisen tavan käyttää ja ylläpitää yksikköä.
Tämä osa oppaasta on rakenteeltaan tehtäväpainotteinen ja modulaarinen. Paitsi ensimmäinen luku, jossa on lyhyt kuvaus itse ohjausyksiköstä, kukin luku tai luvun alakohta käsittelee tiettyä yksiköllä suoritettavaa tehtävää.
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
7

Digitaalinen ohjausyksikkö

Työskentely EUWAC-yksiköiden kanssa

Käyttöliittymä
Digitaalinen ohjausyksikkö koostuu numeronäytöstä, neljästä merkitystä, painettavasta näppäimestä sekä neljästä LEDistä, jotka antavat käyttäjälle lisätietoja.
comp
x
100
PRG mute
SEL
clear
Kuva - Digitaalinen ohjausyksikkö Ohjausyksikön näppäimet:
Kaikissa näppäimissä, paitsi vasemmalla alhaalla olevassa näppäimessä, on kaksi toimintoa: E/O, A/Y sekä I/Z. Näppäintä painettaessa suoritettava toiminto riippuu ohjausyksikön sekä itse yksikön tilasta painamishetkellä.
E-näppäin siirtää parametrilistalle, vahvistaa parametrin muutoksen ja palauttaa normaaliin toimintatilaan.
O-näppäimellä summeri voidaan sammuttaa, kun yksikkö on antanut hälytyksen.
A-näppäin vierittää suorien parametrien tai käyttäjäparametrien listaa tai suurentaa asetusta.
Y-näppäin, EUWAC-yksiköissä ei toiminnassa.
R-näppäin siirtää suorien parametrien listalle tai vaihtaa
parametrin koodin ja sen arvon välillä.
I-näppäin käynnistää yksikön jäähdytystilaan tai sammuttaa yksikön, kun se on jäähdytystilassa.
Z-näppäin vierittää suorien tai käyttäjäparametrien listaa tai pienentää asetusta.
Ohjausyksikössä olevat LEDit:
Ohjausyksikössä on neljä LEDiä:
T-LED ilmaisee kompressorin tilaa. T-LED ei pala, kun kompressori on pois päältä. LED vilkkuu, kun kompressori ei voi käynnistyä, vaikka lisäkuormaa on pyydetty (esim. ajastin on toiminnassa). LED palaa jatkuvasti, kun kompressori on käynnissä.
Y-LED ei ole käytössä.
I-LED ilmaisee, että viilennystila on käynnissä.
U-LED ilmaisee, että numeronäytön näyttämä lukema pitää
kertoa 100:lla.
HUOM
Lämpötilan lukeman toleranssi: ±1°C. Numeronäytön luettavuus saattaa heikentyä suorassa
auringonvalossa.
Suorat parametrit ja käyttäjäparametrit
Digitaalisessa ohjausyksikössä voidaan tarkastella suoria parametreja ja käyttäjäparametreja. Suorat parametrit ovat tärkeitä yksikön jokapäiväisessä käytössä, esim. lämpötilan asetuspisteen säätämisessä tai tarkasteltaessa yksikön toimintaa koskevaa nykyistä tietoa. Käyttäjäparametrien avulla taas voidaan säädellä yksikön edistyneempiä ominaisuuksia, kuten säätää aikaviiveitä tai asettaa summeri pois käytöstä.
Jokainen parametri määritellään koodina ja arvona. Esimerkiksi parametrilla, jota käytetään valittaessa paikallista tai etäohjausta, on koodi h7, ja sen arvona on 1 tai 0.
Tässä luvussa käsitellään EUWAC-yksiköiden jokapäiväistä käyttöä. Opit suorittamaan rutiiniluontoisia tehtäviä, kuten:
"EUWAC-yksikön käynnistys" sivulla 8 ja "EUWAC-yksikön
sammuttaminen" sivulla 9,
"Jäähdytyslämpötilan asetuspisteen säätö" sivulla 9,
"Nykyisten käyttötietojen tarkastelu" sivulla 9,
"Hälytysten nollaus" sivulla 9,
"Varoitusten nollaus" sivulla 10.
EUWAC-yksikön käynnistys
Käynnistä EUWAC-yksikkö seuraavalla tavalla:
1 Kun on/off digitaalisen syötön käyttäjäparametri h7 asetetaan
arvoon 0 (=Ei), paina näppäintä I noin 5 sekunnin ajan käynnistääksesi yksikön.
Kun digitaalisen syötön on/off käyttäjäparametri h7 on asetettu arvoon 1 (=Kyllä), voit käynnistää yksikön myös käyttäen etäällä sijaitsevaa käynnistys/pysäytyskytkintä (asiakkaan asentama).
Molemmissa tapauksissa käynnistetään alustussykli ja LED T alkaa vilkkua. LED I syttyy ja ilmaisee, että yksikkö on päällä. Kun kaikki ajastimet ovat päässeet nollaan, yksikkö käynnistyy ja LED T syttyy jatkuvasti palamaan. Numeronäytössä näkyy todellinen sisään menevän veden lämpötila.
2 Kun yksikkö käynnistetään ensimmäistä kertaa tai kun yksikkö
on ollut kauan aikaa pois käytöstä, on suositeltavaa käydä läpi seuraava tarkistuslista.
Lauhduttimen tuulettimen pyöriminen
Tämä tarkistus koskee vain EUWAC8+10-yksiköitä. Heti kun kompressori ja lauhduttimen tuuletin ovat käynnisty-
neet, pysäytä ne sammuttamalla yksikkö (katso "EUWAC-
yksikön sammuttaminen" sivulla 9). Tarkasta, pyörivätkö
tuulettimet oikeaan suuntaan ennen kuin ne pysähtyvät. Tuuletinkotelossa oleva nuoli osoittaa oikean pyörimissuunnan. Jos ne pyörivät väärään suuntaan, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaan.
Epätavanomaiset äänet ja värinät
Var mista, että yksikkö ei tuota epätavanomaisia ääniä tai värinöitä: tarkasta kiinnitykset ja putkistot. Jos kompressori pitää epätavanomaista ääntä, se voi johtua myös liian suuresta jäähdytysaineen määrästä.
Työpaine
Yksikön oikean toiminnan takaamiseksi ja laitteen nimellistehon saavuttamiseksi jäähdytysainekierron ala- ja yläpaineiden tarkastaminen on tärkeätä suorittaa.
Kohdassa "Liite I" sivulla 16 on verrattu R407C-yksikön keskimääräisiä kyllästyslämpötiloja painelukemiin.
Mitatut paineet vaihtelevat maksimi- ja minimiarvojen välillä riippuen veden ja ulkoilman lämpötilasta (mittaushetkellä).
Jäähdytystila Vähintään Nimellinen Enintään
( –5°C) ( 35°C) ( 38°C)
Alapaine 3 bar 4 bar 6,5 bar Yläpaine 7 bar 21 bar 24 bar
ulkolämpöt. LW läht.veden.lämpöt.
HUOM
Vesivuodot
Ta r kasta, että haihdutin ja ulkoinen vesipiiri eivät vuoda.
(LW 4°C) (LW 7°C) (LW 20°C)
Var mista, että alempi huoltolevy on paikoillaan paine­mittauksia tehtäessä. Jos se ei ole paikoillaan, kylmäainetta jäähdytetään lauhduttimessa vähemmän, minkä seurauksena ala- ja yläpaine nousevat.
Asennus- ja käyttöohjekirja
8
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D
Tyhjennysputken ulostulo
Aseta huoltoluukut paikoilleen niin, että yksikkö on täysin suljettu, ja käynnistä yksikkö. Tarkasta muutaman tunnin käytön jälkeen, että lauhdevesi poistuu kunnolla tyhjennysputken kautta ja että sitä ei virtaa yli valutusastiasta lattialle.
On mahdollista, että valutusastian poistoaukko on tukossa tai että lauhduttimen tuulettimet muodostavat alipaineen, jolloin lauhdevesi jää valutusastiaan ja virtaa yli. Tällaisessa tapauksessa tyhjennysputken ulostuloa täytyy laskea alemmaksi. Luvussa "Yksikön asennus" ilmoitettu korkeusero 75 mm on vähimmäisarvo.
3 Jos yksikkö ei käynnisty muutaman minuutin kuluttua, katso
nykyisiä käyttötietoja, jotka ovat suorien parametrien listalla. Katso myös lukua "Vianetsintä" sivulla 13.
HUOM
Jos laitteen etäohjaus on käytössä (h7=1), laitteen lähelle on suositeltavaa asentaa virtakytkin sarjaan etäkytkimen kanssa. Näin yksikkö voidaan sammuttaa kummastakin paikasta.
EUWAC-yksikön sammuttaminen
Sammuta EUWAC-yksikkö seuraavasti:
1 Kun on/off digitaalisen syötön käyttäjäparametri h7 asetetaan
arvoon 0 (=Ei) ja yksikkö on päällä, paina näppäintä I noin 5 sekunnin ajan yksikön sammuttamiseksi.
LED I ja LED T sammuvat.
2 Kun digitaalisen syötön käyttöparametri h7 on asetettu arvoon 1
(=Kyllä), sammuta yksikkö käyttämällä etäkytkintä tai näppäintä I.
LED I ja LED T sammuvat.
Jäähdytyslämpötilan asetuspisteen säätö
Nykyisten käyttötietojen tarkastelu
Nykyiset käyttötiedot, joita voidaan tarkastella suorien parametrien listalla, sisältävät seuraavat kohdat:
r6 : lähtöveden lämpötila,
c9 :kompressorin käyntitunnit yhteensä,
cv : pumpun käyntitunnit yhteensä.
Pääset tarkastelemaan nykyisiä käyttötietoja seuraavasti:
1 Siirry suorien parametrien listalle painamalla näppäintä R noin
viiden sekunnin ajan. Suoran parametrin koodi r1, joka määrittää jäähdytyslämpötilan,
tulee näkyviin näytölle.
2 Ta r kasteltavaksi haluttavista tiedoista riippuen valitse
näppäinten A ja Z avulla parametrin koodi r6, c9 tai cv.
3 Paina näppäintä R tarkastellaksesi valitun parametrin nykyistä
arvoa.
4 Paina näppäintä R palataksesi parametrien koodeihin.
5 Voit tarkastella muita nykyisiä käyttötietoja toistamalla toiminnot
kohdasta 2 alkaen.
6 Voit palata normaaliin toimintatilaan painamalla näppäintä E tai
odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö poistuu välittömästi
suorien parametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan, jolloin näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjainyksikkö poistuu suorien parametrien listalta. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
HUOM
Jos haluat nollata ajastimet c9 ja cv, katso ohjeet luvusta "Varoitusten nollaus" sivulla 10.
EUWAC-yksikössä on mahdollista määritellä ja muuttaa jäähdytys­lämpötilan asetuspistettä. Jäähdytyslämpötilan oletus-, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 12.0°C
Raja-arvot 7.0-25.0°C
Porrasarvo 0.1°C
Säädä jäähdytyslämpötilan asetuspistettä seuraavalla tavalla:
1 Siirry suorien parametrien listalle painamalla näppäintä R noin
viiden sekunnin ajan. Suoran parametrin koodi r1, joka määrittää jäähdytyslämpötilan,
tulee näkyviin näytölle.
2 Paina näppäintä R.
Jäähdytyksen nykyinen asetuspiste tulee näytölle.
3 Paina näppäintä A tai Z nostaaksesi tai laskeaksesi
lämpötilan asetusta.
4 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodiin r1.
5 Tallenna säädetty lämpötilan asetuspiste painamalla näppäintä
E. Peruuta muutos odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu suorien parametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan, jolloin näytöllä näkyy sisään menevän veden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu suorien parametrien listalta tallentamatta muutettua parametria. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
HUOM
Kun painat mitä tahansa näppäintä, kun näyttö vilkkuu ja kaikkien tehtyjen asetusten peruutus on käynnissä, asetuksen peruutus keskeytyy ja käyttäjä voi jatkaa asetusten muuttamista.
Hälytysten nollaus
Hälytyksen havaitsemisen yhteydessä tapahtuu seuraavaa:
summeri alkaa soida (jos summeri on asetettu käyttöön käyttäjäparametrilla p4),
hälytysrele menee päälle,
näyttö alkaa vilkkua ja näyttää vuorotellen hälytyksen koodia ja
tuloveden lämpötilaa.
Seuraavat hälytyskoodit voivat tulla näytölle:
a1 : ilmaisee jäätymisen eston hälytystä,
e1 : ilmaisee, että tuloveden lämpötilaa mittaava NTC-anturi
on viallinen,
e2 : ilmaisee, että lähtöveden lämpötilaa mittaava NTC-anturi
on viallinen,
ee,ep : ilmaisee, että yksikön sisällä ohjausyksikön piirilevyssä
oleva EEPROM-piiri on viallinen,
ei,e0 : ilmaisee, että syöttöjännite on liian matala (EU) tai liian
korkea (EO). Tässä tapauksessa ota yhteys valtuutettuun sähköasentajaan.
fl : ilmaisee, että vesi ei virtaa yksikössä joko 15 sekunnin
aikana sen jälkeen, kun yksikkö on käynnistetty tai 5 sekunnin aikana, kun kompressori on käynnissä,
h1 : ilmaisee, että korkeapainekytkin, kompressorin moottorin
ulosvirtauksen lämpösuoja tai ylivirtasuoja on toiminnassa,
l1 : ilmaisee, että matalapainekytkin on aktivoitu.
HUOM
Jos hälytyskoodit fl ja h1 vilkkuvat vuoron perään, hälytyksen on todennäköisesti aiheuttanut laitteen takaperin toiminnan estävä turvalaite.
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
9
Nollaa hälytys seuraavalla tavalla:
12°C 15°C
kompressori
tuloveden lämpötila
PÄÄLLÄ
POIS PÄÄLTÄ
1 Paina näppäintä O kuitataksesi hälytyksen.
Summeri lakkaa soimasta.
2 Etsi syy, miksi laite on pysähtynyt ja korjaa se.
Katso tarkemmin luvusta "Vianetsintä" sivulla 13.
3 Jos hälytyskoodit a1, f l, h1 tai l1 tulevat näkyviin näytölle,
nollaa hälytys käsin painamalla näppäimiä A ja Z samanaikaisesti noin viiden sekunnin ajan.
Kaikissa muissa tapauksissa hälytys nollautuu automaattisesti. Kun hälytys on nollattu, virhekoodi ei enää näy näytöllä.
Ohjausyksikkö jatkaa normaalia toimintaansa ja näyttää tuloveden lämpötilaa.
Varoitusten nollaus
Normaalin toiminnan aikana ohjausyksikön näyttö saattaa alkaa vilkkua, jolloin se näyttää vuorotellen tuloveden lämpötilan sekä seuraavan varoituskoodin:
n1 : ilmaisee, että kompressori on huollon tarpeessa: kompressorin kokonaiskäyntiaika (suora parametri c9) on ylittänyt huollon varoitukselle asetetun kynnysarvon, jonka jälkeen varoitus tulee näytölle (käyttäjäparametri cb).
Nollaa huoltovaroitus n1 seuraavalla tavalla:
1 Siirry suorien parametrien listalle painamalla näppäintä R noin
5 sekunnin ajan. Parametrikoodi r1 tulee näytölle.
2 Valitse parametrikoodi c9 näppäinten A ja/tai Z avulla.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Paina yhtäaikaa näppäimiä A ja Z noin viiden sekunnin ajan.
Ajastimen arvoksi tulee 0.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrin koodiin c9.
6 Paina näppäintä E palataksesi normaaliin toimintatilaan.
Yleiskatsaus käyttäjäparametreihin
Käyttäjäparametrien listalle pääsee vain antamalla käyttäjän salasanan. Kun vierität parametrilistaa näppäinten A ja/tai Z avulla, näet suorat parametrit ja käyttäjäparametrit. Käyttäjä­parametrit tulevat näkyviin seuraavassa järjestyksessä:
:d : mittayksikön määrittely (°C tai °F),
c7 : viiveen määrittely pumpun käynnistyksen ja kompressorin
käynnistyksen välille,
c8 : viiveen määrittely yksikön sulkemisen ja pumpun sulkemisen välille,
cb : ajastimen kynnysarvon määrittely huoltovaroitusta varten,
p4 : summerin asetus pois käytöstä tai summerin
aktivointiajan määrittely hälytystä varten,
h7 : laitteen käynnistyksen/pysäytyksen etäohjauksen ottaminen käyttöön/pois käytöstä,
h9 : ohjausyksikön näppäimistön lukitseminen tai avaaminen,
ha : yksikön sarjaosoitteen määrittely,
hb,c6 : ei käytössä.
Tehtävien suorittaminen suoria parametreja käyttäen
Siirtyminen suorien parametrien listalle
1 Paina näppäintä R noin viiden sekunnin ajan.
Ohjausyksikkö siirtyy suorien parametrien listalle ja näyttää parametrikoodin r1.
Jäähdytyslämpötilan eron määrittely
Viilennyksen kuorman ohjaamiseksi yksikössä on yksivaiheinen termostaatti. Termostaatin "jäähdytyslämpötilan eroa" voidaan muuttaa suoran parametrin r2 avulla. Oletus, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 3.0°C
HUOM
Muista suorittaa vaaditut huoltotoimenpiteet ajastimien nollauksen jälkeen.
Ajastimen c9 (kompressorin käyttötunnit) lisäksi on mahdollista nollata myös ajastin cv, joka määrittelee pumpun käyttötunnit yhteensä. Tätä varten tarkista ajastimen arvo (katso lukua "Nykyisten käyttötietojen
tarkastelu" sivulla 9 ja paina yhtäaikaa näppäimiä A
ja Z noin viiden sekunnin ajan, kun arvo on näkyvissä. Ajastimen arvoksi tulee 0. Paina tämän jälkeen peräkkäin näppäimiä R ja E palataksesi normaaliin toimintatilaan.

Digitaalisen ohjausyksikön edistyneet toiminnot

Tässä luvussa saat yleiskatsauksen ohjausyksikössä oleviin suoriin parametreihin ja käyttäjäparametreihin. Seuraavassa luvussa opit, kuinka voit tehdä EUWAC-yksikön asetukset näiden parametrien avulla.
Yleiskatsaus suorista parametreista
Suorien parametrien lista saadaan näkyviin painamalla näppäintä R noin viiden sekunnin ajan.
Kun selaat parametreja näppäimen A ja/tai Z avulla, parametrit tulevat näkyviin seuraavassa järjestyksessä:
r1 : määrittelee jäähdytyslämpötilan asetuspisteen,
r2 : määrittelee jäähdytyslämpötilan eron,
r6 : tarkastaa lähtöveden lämpötilan,
c9 : tarkastaa kompressorin kokonaiskäyntiajan,
cv : tarkastaa pumpun kokonaiskäyntiajan.
Raja-arvot 0.319.9°C
Porrasarvo 0.1°C
Määrittele jäähdytyslämpötilan ero seuraavasti:
1 Siirry suorien parametrien listalle.
2 Paina kerran näppäintä A.
Suoran parametrin koodi r2 tulee näytölle.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimillä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu suorien parametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu suorien parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Asennus- ja käyttöohjekirja
10
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D
Tehtävät, jotka suoritetaan käyttäjäparametrien avulla
Siirtyminen käyttäjäparametrien listalle
Käyttäjäparametrien listalle pääsy on suojattu käyttäjän salasanan avulla (3-numeroinen luku väliltä 0199).
Siirry käyttäjäparametrien listalle seuraavalla tavalla:
1 Paina näppäintä E noin viiden sekunnin ajan.
Luku 00 alkaa vilkkua näytöllä.
2 Syötä oikea salasana käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
Salasanan arvo on 22.
3 Vahvista salasana ja siirry käyttäjäparametrien listalle
painamalla näppäintä R. Ohjausyksikkö näyttää parametrin koodin :d (joka on
ensimmäinen käyttäjäparametri).
Mittayksikön määrittely
Käyttäjäparametrin :d asetuksesta riippuen kaikki lämpötilan arvot näkyvät joko mittayksiköllä °C tai °F. Muunnoskaavat mittayksiköiden °C ja °F välillä ovat seuraavat:
=(T°F–32)/1,8
T
°C
=(T°Cx1,8)+32
T
°F
Jos käyttäjäparametri :d on asetettu arvoon 0, kaikki näytöllä näkyvät lämpötilat ilmaistaan mittayksiköllä °C. Jos käyttäjäparametri :d on asetettu arvoon 1, kaikki näytöllä näkyvät lämpötilat ilmaistaan mittayksiköllä °F.
Määrittele mittayksikkö seuraavasti:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
3 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimillä A ja/tai Z.
4 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
5 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 2 alkaen.
6 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjäparametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Viiveen määrittely pumpun ja kompressorin käynnistyksen välille
Käyttäjäparametri c7 mahdollistaa viiveen määrittelyn pumpun käynnistyksen ja kompressorin käynnistyksen välille. Viiveen oletus-, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 15 sekuntia
Raja-arvot 0150 sekuntia
Porrasarvo 1 sekuntia
Määrittele viive seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi c7 käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
Parametrin koodi c7 tulee näytölle.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimillä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Viiveen määrittely yksikön ja pumpun sammutuksen välille
Käyttäjäparametrin c8 avulla voitaan määritellä viive yksikön sammutuksen ja pumpun sammutuksen välille. Tarkemmin ilmaistuna tällä tarkoitetaan ajanjaksoa, jolloin pumppu vielä toimii, vaikka yksikkö on jo pysäytetty. Viiveen oletus-, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 0 minuuttia
Raja-arvot 0150 minuuttia
Porrasarvo 1 minuutti
Määrittele viive seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi c8 käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjäparametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Huoltovaroituksen kynnysarvon määrittäminen
Käyttäjäparametrin cb avulla voit määrittää käyttöajan (kompressorin käyttötunnit), jonka jälkeen ohjausyksikkö antaa huoltovaroituksen tai
-kehotuksen. Käyttöajan oletus-, raja- ja askelarvot ovat:
Oletusarvo 0 tuntia
Raja-arvot 010 000 tuntia
Porrasarvo 100 tuntia
Määrittele ajastimen kynnysarvo seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi cb käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimillä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
11
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
HUOM
Jos yksikkö toimii aina normaaleissa olosuhteissa, mitään erityistä huoltoa ei tarvita. Tässä tapauksessa varoitustoiminto voidaan asettaa pois toiminnasta asettamalla parametri cb arvoon 0.
Summerin asetus käyttöön tai pois käytöstä
Kun hälytys havaitaan, summeri soi parametrissa p4 määritellyn ajan. Summerin soimisen oletus-, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 1 minuuttia
Raja-arvot 015 minuuttia
0 summeri pois käytöstä
15 summeri soi, kunnes käyttäjä hiljentää
sen
Porrasarvo 1 minuutti
Kun haluat asettaa summerin soimaan tietyn pituisen ajan tai haluat asettaa sen pois käytöstä, toimi seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi p4 käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Paikallisen tai etäältä tapahtuvan päälle ja pois kytkennän ohjauksen valinta
Käyttäjäparametri h7 yhdessä etäällä sijaitsevan käynnistys/ pysäytyskytkimen kanssa (asiakkaan asentama) sallii käyttäjän panna yksikön päälle käyttämättä ohjainyksikön näppäintä I.
Kun käyttäjäparametri h7 asetetaan arvoon 0 (=Ei), yksikkö
voidaan panna päälle ainoastaan ohjainyksikön näppäimellä I.
Kun käyttäjäparametriksi h7 on asetettu 1 (=Kyllä), yksikkö
voidaan kytkeä päälle etäkäynnistys-/pysäytyskytkimestä ja ohjainyksikön I.
Näppäin
ohjausyksikössä
PÄÄLLÄ PÄÄLLÄ PÄÄLLÄ
PÄÄLLÄ POIS PÄÄLTÄ POIS PÄÄLTÄ POIS PÄÄLTÄ PÄÄLLÄ POIS PÄÄLTÄ POIS PÄÄLTÄ POIS PÄÄLTÄ POIS PÄÄLTÄ
Etäkäynnistys/ pysäytyskytkin
YKSIKÖN TULOS
Valitse paikallinen tai etäältä tapahtuva laitteen päälle ja pois kytkennän ohjaus seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi h7 käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.
Ohjausyksikön näppäimistön lukitus
Kun käyttäjäparametri h9 on asetettu arvoon 0, edistyneitä toimintoja ei enää voida suorittaa ohjausyksikön avulla:
suorien parametrien ja käyttäjäparametrien muuttaminen (parametreja voidaan tarkastella, mutta niitä ei voida muuttaa)
ajastimien nollaus
Kun käyttäjäparametri h9 on asetettu arvoon 1, edellä kuvatut edistyneet toiminnot voidaan suorittaa ohjausyksikköä käyttäen.
Ohjausyksikön näppäimistön lukitseminen ja avaaminen:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi h9 käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran para­metrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
Asennus- ja käyttöohjekirja
12
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytölle palautuu sisään menevän veden lämpötila.
Yksikön sarjaosoitteen määritteleminen
Jos yksikköä halutaan ohjata PC:n avulla, siihen pitää asentaa valinnainen piirilevy. Yksikön sarjaosoite, jota tarvitaan PC:n kanssa kommunikointia varten, määritellään parametrin ha avulla. Sarjaosoitteen oletus-, raja- ja porrasarvot ovat:
Oletusarvo 1
Raja-arvot 116
Porrasarvo 1
Määrittele yksikön sarjaosoite seuraavalla tavalla:
1 Siirry käyttäjäparametrien listalle.
Parametrin koodi :d tulee näytölle.
2 Valitse parametrin koodi ha käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
3 Paina näppäintä R siirtyäksesi parametrin arvoon.
4 Valitse haluttu asetus käyttäen näppäimiä A ja/tai Z.
5 Paina näppäintä R palataksesi parametrikoodien listalle.
6 Voit muuttaa tai tarkastella muita parametreja ennen tehtyjen
muutosten tallennusta valitsemalla jonkin toisen suoran parametrin painamalla näppäimiä A ja/tai Z ja toistamalla sen jälkeen ohjeet kohdasta 3 alkaen.
7 Tallenna tehdyt muutokset painamalla näppäintä E. Voit
peruuttaa muutokset odottamalla noin 40 sekunnin ajan. Edellisessä tapauksessa ohjausyksikkö tallentaa muutokset,
poistuu käyttäjäparametrien listalta ja palaa normaaliin toimintatilaan. Näytöllä näkyy tuloveden lämpötila.
Jälkimmäisessä tapauksessa näyttö alkaa vilkkua. Noin 40 sekuntia myöhemmin ohjausyksikkö poistuu käyttäjä­parametrien listalta tallentamatta tehtyjä muutoksia. Näytöllä näkyy jälleen tuloveden lämpötila.

VIANETSINTÄ

Tässä osassa on hyödyllistä tietoa diagnoosin tekoon ja veden­jäähdyttimen käytössä mahdollisesti ilmenevien ongelmatilanteiden ratkaisemiseen.
Ennen kuin ryhdyt suorittamaan vianhakua, suorita perusteellinen silmävarainen yksikön tarkastus ja hae selviä vikoja kuten löysiä liitäntöjä ja viallisia johtoja.
Ennen kuin otat yhteyttä Daikin-edustajaan, lue tämä luku huolella läpi: säästät sekä aikaa että rahaa.
Kun suoritat vedenjäähdyttimen syöttötaulun tai yksikön kytkinrasian tarkastusta, tarkasta aina, että veden­jäähdyttimen virtakatkaisimesta on kytketty virta pois.
Oire 1: Yksikkö ei käynnisty, mutta LED T syttyy
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE Lämpötilan asetus on väärin. Tarkasta ohjausyksikön asetuspiste. Vika virransaannissa. Tarkasta jännite syöttötaulusta. Palanut sulake tai häiriö
suojalaitteessa.
Liitännät eivät ole kunnolla kiinni. Tarkasta yksikön ulkopuolisten
Johtimet ovat joutuneet oikosulkuun tai katkenneet.
Oire 2: Yksikkö ei käynnisty, mutta LED
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE Flowstart (virtauksen aloitus) -ajastin
on edelleen päällä.
Kierrätyksen eston ajastin on edelleen toiminnassa.
Suoja-ajastin on edelleen toiminnassa.
Oire 3: Yksikkö ei käynnisty ja LED
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE Jokin seuraavista turvalaitteista on
toiminnassa:
• Suunnanvaihdon vaihesuoja (R1P)
• Ylivirtarele (K*S)
• Ulosvirtauksen lämpösuoja (Q*D)
• Haihdutuslämpötilan termostaatti (S*T)
• Virtauksen kytkin (S10L)
•Korkeapainekytkin (S*HP)
Yksikössä on tapahtunut jäätymiseneston aiheuttama hälytys.
Etäältä tapahtuva päälle/ poiskytkentä on käytössä ja etäkytkin on pois päältä.
Näppäimistö on lukittu. Käyttäjän parametri h9 on asetettu arvoon 0.
Oire 4: Jokin seuraavista turvalaitteista on lauennut
Oire 4.1: Kompressorin ylivirtarele
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Jonkin vaiheista on viallinen. Tarkasta virtalähteen paneelin
Jännite riittämätön. Mittaa tulojännite. Moottori ylikuormitettu. Palauta alkutilanteeseen. Jos vika
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Ta r kasta sulakkeet ja turvalaitteet. Vaihda sulake samankokoiseen ja ­tyyppiseen. (Katso laitteen mukana toimitettu kytkentäkaavio.)
johtimien sekä yksikön sisäisten johtimien liitännät. Kiristä kaikki irti olevat liitännät.
Testaa virtapiirit testauslaitteen avulla ja korjaa tarvittaessa.
T vilkkuu
Yksikkö käynnistyy n. 15 sek kuluessa. Varmista, että haihduttimen läpi virtaa vettä.
Piiri voi käynnistyä vasta noin 4 minuutin kuluttua.
Piiri voi käynnistyä vasta noin 1 minuutin kuluttua.
T ei pala
Ta r kasta ohjainyksikkö ja katso oiretta 4, "Jokin seuraavista
turvalaitteista on lauennut" sivulla 13. Katso digitaalisen
ohjausyksikön selostus luvussa
"Hälytysten nollaus" sivulla 9.
Ta r kasta ohjainyksikkö ja katso oiretta 4, "Jokin seuraavista
turvalaitteista on lauennut" sivulla 13. Katso digitaalisen
ohjausyksikön selostus luvussa
"Hälytysten nollaus" sivulla 9.
Aseta etäkytkin päälle tai aseta etäältä tapahtuva päälle/pois kytkentä pois käytöstä.
Avaa ohjausyksikön näppäimistö.
sulakkeet tai mittaa tulojännite.
jatkuu, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
Paina kytkinrasian sisällä olevassa ylivirtareleessä olevaa punaista painiketta. Myös ohjausyksikkö pitää nollata.
Kun jokin turvalaite laukeaa, pysäytä yksikkö ja selvitä syy turvalaitteen laukeamiseen ennen kuin palautat yksikön alkutilan­teeseen. Älä missään tapauksessa rakenna siltauksia turvalaitteisiin tai muuta niiden tehdasasetusarvoja. Ellet pysty selvittämään ongelman syytä, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
13
Oire 4.2: Matalapainekytkin tai jäätymishälytys
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Veden virtaus
Lisää veden virtausta.
vesilämmönvaihtimeen riittämätön. Kylmäainetta ei riittävästi. Tarkasta onko vuotoja ja lisää
kylmäainetta tarvittaessa.
Yksikkö toimii käyttötehonsa rajojen
Ta r kasta yksikön käyttöolosuhteet.
ulkopuolella. Tulolämpötila vesilämmönvaihtimeen
Nosta tuloveden lämpötilaa.
riittämätön. Virtauskytkin ei toimi tai vesi ei
virtaa.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Ta r kasta virtauskytkin ja vesipumppu.
Kun paine on noussut, matalapainekytkin palautuu automaattisesti alkutilaan, mutta ohjausyksikkö on nollattava.
Oire 4.3: Korkeapainekytkin
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Lauhduttimen tuuletin ei toimi oikein. Tarkasta, että tuulettimet pyörivät
esteettä. Puhdista tarvittaessa.
Jos hihnapyörän tehdasasetusta on muutettu, on mahdollista, että käytössä oleva, ilmavirtaa pienentävä hihnapyörän asetus ei
Pienennä hihnapyörän asetusta vähitellen kohti tehdasasetusta, kunnes ongelma poistuu.
salli parasta mahdollista toimintaa. Likaantunut tai osittain tukkeutunut
lauhdutin.
Poista mahdolliset esteet ja puhdista lauhduttimen kierukka harjaa ja puhallinta käyttäen.
Lauhduttimeen sisään menevän ilman lämpötila on liian korkea.
Lauhduttimen tuloliittimestä mitattuna ilman lämpötila ei saa ylittää 43°C.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Kun paine laskee, korkeapainekytkin palautuu automaattisesti alkutilanteeseen, mutta ohjausyksikkö on silti palautettava käsin alkutilanteeseen.
Oire 4.4: Tuulettimen ylikuumenemissuoja on lauennut
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Mekaaninen häiriö (tuuletin tukossa). Tarkasta, että tuuletin pyörii
vapaasti.
Ilman virtaus yksikössä on riittämätön tai ulkolämpötila on liian korkea.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Puhdista ilmalämmönvaihdin huolella.
Kun lämpötila laskee, ylikuumenemissuoja palautuu automaattisesti alkutilaansa.
Jos ylikuumenemissuoja laukeaa usein, vaihda moottori tai ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
Oire 4.5: Suunnanvaihdon vaihesuoja on lauennut
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Virtalähteen kaksi vaihetta kytketty vääriin vaihekohtiin.
Invertoi virtalähteen kaksi vaihetta (ammattitaitoisen sähköasentajan tehtävä).
Jokin vaiheista väärin kytketty. Tarkasta kaikkien vaiheiden
kytkennät.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Kun vaiheet on invertoitu tai kun virtalähteen tulokaapelit on kiinnitetty kunnolla, ylikuumenemissuoja palautuu automaattisesti alkutilaansa, mutta säädin on edelleen palautettava käsin alkutilaansa.
Oire 4.6: Poiston ylikuumenemissuoja on lauennut
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Yksikkö toimii käyttötehorajojensa
Ta r kasta yksikön toimintakunto.
ulkopuolella.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Kun lämpötila laskee, ylikuumenemissuoja palautuu automaattisesti alkutilaansa, mutta ohjausyksikkö täytyy silti palauttaa käsin alkutilaansa.
Oire 4.7: Virtauskytkin on lauennut
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Ei veden virtausta. Tarkasta vesipumppu.
ALKUTILANTEESEEN PALAUTTAMINEN
Kun olet löytänyt syyn, virtauskytkin palautuu automaattisesti alkutilaansa, mutta ohjausyksikkö täytyy silti palauttaa käsin alkutilaansa.
Oire 5: Yksikkö pysähtyy kohta käynnistyttyään
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Jokin turvalaitteista lauennut. Tarkasta turvalaitteet (vrt. oire "Jokin
seuraavista turvalaitteista on lauennut" sivulla 13).
Jännite on liian alhainen. Testaa jännite virtalähteen
paneelista ja tarvittaessa yksikön sähköosasta (tulokaapeleista johtuva jännitteen putoaminen liian suuri).
Oire 6: Yksikkö käy jatkuvasti ja veden lämpötila pysyy korkeammalla, tai vastaavasti matalammalla kuin säätimeen asetettu lämpötila-arvo
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Ohjausyksikön lämpötilan asetus on
Ta r kasta ja säädä lämpötila-asetus.
liian matala. Vesikierron lämmöntuotto on liian
suuri.
Yksikön jäähdytyskapasiteetti on liian pieni. Ota yhteys Daikin-maahantuojaan.
Veden virtaus liian suuri. Laske veden virtaus uudelleen.
Oire 7: Yksikkö aikaansaa liiallista ääntä tai tärinää
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Yksikkö ei kunnolla kiinnitetty. Korjaa yksikkö luvussa "Yksikön
asennus" neuvotulla tavalla.
Yksikön kanavalaippojen ja kanavien väliin ei ole asennettu joustavia liitoksia tai ne ovat kuluneet.
Ta r kasta ilmakanavat ja kiinnitä ne oikein luvun "Yksikön asennus" ohjeiden mukaisesti, tai asenna joustavat liitokset.
Oire 8: Yksiköstä tippuu vettä
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Tukkeutunut tyhjennysputki. Tarkasta tyhjennysaukko ja puhdista
se tarvittaessa.
Oire 9: Jatkuva kytkentä tuulettimen suuren ja pienen nopeuden välillä.
MAHDOLLISET SYYT KORJAUSTOIMENPIDE
Jos hihnapyörän tehdasasetusta on muutettu, on mahdollista, että käytössä oleva, ilmavirtaa pienentävä hihnapyörän asetus ei
Pienennä hihnapyörän asetusta vähitellen kohti tehdasasetusta, kunnes ongelma poistuu.
salli parasta mahdollista toimintaa.
Asennus- ja käyttöohjekirja
14
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D

KUNNOSSAPITO

Jotta yksikön optimaalinen toimivuus voitaisiin taata, joukko tarkistuksia on suoritettava säännöllisin välein kohdistuen sekä yksikköön että kenttäjohdotukseen.
Jos yksikköä käytetään ilmastointitarkoituksessa, kuvatut tarkastukset on syytä suorittaa ainakin kerran vuodessa. Jos yksikköä käytetään muihin tarkoituksiin, tarkastukset on suoritettava neljän kuukauden välein.
Ennen kuin suoritat mitään kunnossapito- tai korjaustoimenpidettä, varmista aina että virtakytkin virta­lähteen paneelissa on käännetty pois päältä, sulakkeet on irrotettu tai että yksikön suojalaitteet on avattu.
Älä koskaan puhdista yksikköä painepesurilla.

Käytettyä kylmäainetta koskevia tärkeitä tietoja

Tämä tuote sisältää Kioton pöytäkirjan piiriin kuuluvia fluorattuja kasvihuonekaasuja.
Kylmäainetyyppi: R407C
(1)
GWP
-arvo: 1652,5
(1)
GWP = ilmaston lämpenemispotentiaali
Eurooppalainen tai paikallinen lainsäädäntö voi vaatia säännöllisiä tarkastuksia kylmäainevuotojen varalta. Kysy lisätietoja paikalliselta jälleenmyyjältä.

Kunnossapitotoimenpiteet

Johdotuksen ja virtalähteen kunnontarkastus on teetettävä ammattitaitoisella sähköasentajalla.
1 Lauhduttimen kierukka
Poista kierukan siivekkeiden pinnalle kerääntynyt pöly ja muut epäpuhtaudet harjalla ja puhaltimella. Käytä puhallinta siten, että ilmavirta suuntautuu laitteen sisältä ulospäin. Varo taivuttamasta tai muuten vaurioittamasta siivekkeitä.
2 Kenttäjohdotus ja virtalähde
Ta r kasta virtalähteen jännite laitteen säätöpaneelista. Jännitteen tulee vastata yksikön tunnistetietotarraan merkittyä jännitearvoa.
Ta r kasta liitokset.
Ta r kasta paikallisen virtalähteen yhteydessä olevan virta-
kytkimen ja maavuotoilmaisimen asianmukainen toiminta.
3 Yksikön sisäinen johdotus
Ta r kasta jakorasiat silmävaraisesti löysien liitoksien varalta (liitti­met ja komponentit). Varmista, etteivät sähkökomponentit ole vaurioituneet tai löysästi liitetty.
4 Maadoitus
Var mista, että maajohdot ovat edelleen kunnolla kiinni ja maaliittimet tiukassa.
5 Kylmäainepiiri
Ta r kasta yksikkö vuotojen varalta. Jos vuoto löytyy, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
Ta r kasta yksikön käyttöpaine. Katso tarkemmin luvun "EUWAC-yksikön käynnistys" kohdasta "Työpaine" sivulla 8.
6 Kompressori
Ta r kasta yksikkö öljyvuotojen varalta. Jos öljyvuoto löytyy, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
Ta r kasta yksikkö epätavallisten äänien tai tärinän varalta. Jos kompressori on vaurioitunut, ota yhteys paikalliseen Daikin­edustajaasi.
7 Lauhduttimen tuuletinmoottori
Puhdista moottorin jäähdytysrivat ja jäähdytysristikko.
Ta r kasta yksikkö epätavallisten äänien tai tärinän varalta. Jos
tuuletin tai moottori on vaurioitunut, ota yhteys paikalliseen Daikin-edustajaasi.
8 Yksikön tulo-/lähtöilmakanavat
Puhdista kanavien sisäpinnat (käytä pölynimuria, ja estä likaa ja pölyä pääsemästä lauhduttimen kierukkaan).
Ta r kasta, että kanavat on kunnolla kiinnitetty ja että ne eivät kosketa yksikköä (voi aiheuttaa epänormaalia ääniä tai tärinää).
Ta r kasta, että joustava liitos kanavien ja yksikön välillä ei ole vaurioitunut tai puhjennut. Vaihda se tarvittaessa.
9 Lauhduttimen tuuletinmoottorin kiilahihnavoimansiirto (vain
EUWAC8+10)
Ta r kasta, että kiilahihna ei ole kulunut. Vaihda tarvittaessa.
Ta r kasta kiilahihnan kireys. Kun hihnaa painetaan kevyesti sormilla, se ei saa joustaa yli 10 mm.
10 Vedensyöttö
Ta r kasta, että vesiliitäntä on edelleen hyvässä kunnossa.
Ta r kasta veden laatu (vrt. yksikön veden laatua koskevat
tiedot kohdassa Yksikön asennus).
11 Tyhjennysputken ulostulo
Ta r kasta, että tyhjennysputki toimii oikein. Varmista, että vesi pääsee vapaasti poistumaan. Puhdista valutusastia ja putkisto huolellisesti.

Jätehuoltovaatimukset

Yksikön purkaminen ja kylmäaineen, öljyn ja muiden osien käsittely on suoritettava asianmukaisten paikallisten ja kansallisten ohjeiden mukaisesti.
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
15

LIITE I

90
80
0
60
50
0
30
0
0
0
0
)
)
50
0
30
0
0
0
053
)
v (m/s)

LIITE II

Kyllästyslämpötila

Alla olevissa kuvissa on verrattu R407C:n keskimääräisiä kyllästys­lämpötiloja suhteessa painelukemiin.
Korkeapaineinen puoli
bar
35
30
25
20
15
10
5
10 2015 30255
4035 5045 6055 70 °C
65
Matalapaineinen puoli
bar
10
9
8 7
6
5
4
3 2
1
–10 0–5 105–15 2015 3025 4035 50 °C45

Ulkoisen painehäviön laskeminen

5 Hp 8 Hp 10 Hp
Yleiset tiedot
Nimellinen ilmavirta (m
pitkä sivu W lyhyt sivu P nopeus
Kitkahäviö
1m
Käyrät osat
R/W=1 R/W=0,5
Suodatin
v>2m/s
v<2m/s
v<2m/s
A Alkuvastus B Suositeltava loppuvastus
v Nopeus
Kaihdin
v
eff
SISÄÄN
ULOS
3
/min) 70 70 100 100 125 125 (mm) 763 341 952 802 1102 938 (mm) 622 314 814 266 865 291
(m/s) 2,6 11,5 2,5 9,1 2,5 8,7
Pa
0,1 4,6 0,1 2,4 0,1 2,0
Pa
2202152 8
Pa
10 70 10 55 10 35
P(Pa
7
4
2 1
P(Pa
4
2
1
SISÄÄN
ULOS
B
A
SISÄÄN
ULOS
v(m/s
Asennus- ja käyttöohjekirja
16
A Lauhduttimen ilmavirta
v
Tehoisa nopeus
eff
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
EUWAC5~10FZ
4PW14037-5D
LIITE III

Tuulettimen ominaisuudet

Alla olevat luvut esittävät yksikön ulkoista painetta (ESP) suhteessa tuulettimien ilmavirtaan (AF).
EUWAC5FZ
Arvot ovat käyttökelpoisia vain siinä tapauksessa, että tuulettimen nopeudensäädin ei ole käytössä.
ESP
(Pa)
110
100
90
80
70
60
50
40
30
20
10
0
1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30
ESP Ulkoinen staattinen paine
AF Ilmavirta
AF
(m3/sec)
EUWAC8FZ
Arvot ovat käyttökelpoisia vain siinä tapauksessa, että tuulettimen nopeudensäätimen pääpainekytkin ei ole käytössä.
ESP
(Pa)
160 150 140 130 120 110 100
90 80 70 60 50 40 30 20 10
0
1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 1.9 2.0
12345
AF
(m3/sec)
EUWAC10FZ
Arvot ovat käyttökelpoisia vain siinä tapauksessa, että tuulettimen nopeudensäätimen pääpainekytkin ei ole käytössä.
ESP
(Pa)
160 150 140 130 120 110 100
90 80 70 60 50 40 30 20 10
0
1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 1.9 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5
ESP Ulkoinen staattinen paine
AF Ilmavirta
1 ESP hihnapyörä suljettuna (tehdasasetus) 2 ESP hihnapyörä 1 kierros avattuna 3 ESP hihnapyörä 2 kierrosta avattuna 4 ESP hihnapyörä 3 kierrosta avattuna 5 ESP hihnapyörä 4 kierrosta avattuna
12345
AF
(m3/sec)
ESP Ulkoinen staattinen paine
AF Ilmavirta
1 ESP hihnapyörä suljettuna (tehdasasetus) 2 ESP hihnapyörä 1 kierros avattuna 3 ESP hihnapyörä 2 kierrosta avattuna 4 ESP hihnapyörä 3 kierrosta avattuna 5 ESP hihnapyörä 4 kierrosta avattuna
EUWAC5~10FZ
Pakatut ilmajäähdytteiset vedenjäähdyttimet
4PW14037-5D
Asennus- ja käyttöohjekirja
17
NOTES NOTES
4
13
6
7
16
11
15
6
3
4
7
16
52
13
2
11
15
10
10
12
12
98114981 14
4
5
7
S1HP
P>
2
1
M1C
10 10
M11F
M11F
EUWAC5 EUWAC8+10
5
6
S4LP
P<
4
3985
R3T
θ >
θ <
R4T
4PW14037-5D
Copyright © Daikin
Loading...