Canon EXPLORE EOS BROCHURE [cz]

EF 24-105mm f/4L IS USM, 1/250 s @ f/6,3, ISO 800, © Joel Santos. Canon Explorer
Uplatněte svou představivost s pomocí rad, příběhů fotografů a našeho průvodce světem možností, které systémové fotoaparáty a objektivy Canon EOS nabízejí.
EXPLORE EOSVydání 1: Léto 2014
canon.com
Canon Europe
canon-europe.com
Czech Edition 0181W829 © Canon Europa N.V.,2014
facebook.com/CanonCZ
youtube.com/CanonCzech
twitter.com/CanonUKandIE
CO JE UVNITŘ
Spousta nových možností.
Nikdy v minulosti nebylo tak skvělé být fotograf. Pokračující technologický rozvoj digitálních fotoaparátů otevřel celou řadu nových příležitostí pro každého – od amatérů po profesionály.
Když kupujete jednookou digitální zrcadlovku (DSLR) Canon EOS, nekupujete jen fotoaparát. Investujete do systému objektivů a příslušenství, který vám poskytne kreativní exibilitu a umožní vám produkovat skvělé fotograe i videa. Se správným objektivem je možné všechno – a my vám ukážeme jak.
4
HISTORIE EOS
6
TĚLA FOTOAPARÁTŮ
24
BLESKY SPEEDLITE
8
LIDÉ
26
MÍSTA
40
48
AKCE
56
PODROBNOSTI
64
HLAVNÍ BODY
Exkluzivní rozhovor pro Canon Explorer Jörgem Kyasem na str. 16
Zaostřeno na objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností na str. 32
Objektivy Tilt and Shi v akci str. 36
ŽIVOT
INOVACE
NONSTOP
Od uvedení našeho prvního objektivu v roce 1946 neustále vyvíjíme nové technologie i výrobní procesy. V roce 1987 jsme uvedli první fotoaparát systému Canon EOS. Dnes nabízíme modely EOS pro fotografy všech typů, od začátečníků po zkušené profesionály. A to je teprve začátek. Nabídka více než 70 objektivů znamená obrovskou kreativní kontrolu – takže můžete pořídit snímek přesně podle svých představ.
1946
Serenar
50mm f/1.8 I
1951
1953
Canon
50mm f/0.95
1961
300mm f/5.6
1964
FL-F
1969
1971
TS 35mm
f/2.8 SSC
FD 400mm
f/4.5 SSC
1973
1973
1975
EF 50mm
f/1.0L USM
1982
1989
1993
EF 400mm f/4 DO IS USM
První fotogracký objektiv na
1
světě
vybavený optickými
členy Canon DO.
2001
1995
EF 100mm f/2.8L Macro IS USM
První výměnný objektiv na světě
pro jednookou zrcadlovku vybavený
systémem hybridní stabilizace obrazu
(Hybrid IS).
2008
2009
3
2011
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
& EF 40mm f/2.8 STM
První fotogracký objektiv na světě s automatickým zaostřováním (AF)
poháněným krokovým motorem.
2012
2013
3
FL
19mm f/3.5
Serenar
50mm f/3.5 I
FD
55mm f/1.2 AL
Serenar
100mm f/3.5 I
4 5
FD 35-70mm
f/2.8-3.5 SSC
FD 14mm f/2.8L
EF 35-350mm f/3.5-5.6L USM
EF 75-300mm f/4-5.6 IS USM
První výměnný objektiv na světě
pro 35mm přístroje vybavený
stabilizátorem obrazu.
Tato tvrzení byla platná v době uvedení příslušných objektivů na trh.
1
Pro 35mm jednooké zrcadlovky s výměnnými objektivy. 2 Mezi fotograckými objektivy. 3 Pro jednookou zrcadlovku s výměnnými objektivy.
EF 24mm f/1.4L II USM
První fotogracký objektiv na
2
světě
využívající SWC.
1
EF 8-15mm f/4L Fisheye USM První objektiv typu „rybí oko“ na
3
světě
, kterým lze pořídit kruhové
i obdélníkové fotograe s efektem
rybího oka s využitím celého
rámečku.
EF 200-400mm f/4L IS USM
Extender 1.4x
První teleobjektiv na
3
světě
s integrovaným
telekonvertorem.
VYBERTE
ZAČÁTEČNÍCI POKROČILÍ AMATÉŘI PROFESIONÁLOVÉ
SI TĚLO
Výběr toho správného fotoaparátu pro vaše potřeby závisí do značné míry na tom, jak zkušení jste fotografové.
Pokud s fotografováním teprve začínáte, potřebujete kvalitní přístroj se snadným ovládáním, který vám poskytne kreativní příležitosti k dalšímu růstu. Patrně začnete fotografovat v plně automatickém režimu a postupně budete zkoušet další možnosti s větší kontrolou nad nastavením expozice a hloubkou ostrosti, jaké nabízí možnost pracovat s různými objektivy.
Jako zkušenější fotograf budete požadovat vysoce kvalitní vybavení, které vám umožní posunout se na vyšší úroveň. Možná budete chtít fotografovat poloprofesionálně, a v takovém případě budete potřebovat kvalitu obrazu, na kterou se budete moci spolehnout.
JAKÝ OBRAZOVÝ SNÍMAČ?
Fotoaparáty řady EOS používají dvě velikosti obrazových snímačů. Tomu menšímu se říká APS-C a jeho rozměry jsou 22,5 x 15 mm (přibližně). Větší má velikost 36 x 24 mm a často se o něm mluví jako o snímači plné velikosti (lmového políčka). Protože při fotografování se snímačem formátu APS-C dochází k většímu oříznutí obrazu než u snímače plné velikosti, je zde užší zorné pole. To je výhodné tam, kde chce fotograf zachytit objekt ve větším detailu – např. při fotografování života ve volné přírodě, při sportech a jiné akci.
Na těla se snímačem APS-C lze nasadit objektivy řad EF i EF-S, zatímco s těly se snímačem plné velikosti lze používat pouze objektivy řady EF. Tělo EOS-M je pak určeno pro objektivy řady EF-M. Prostřednictvím adaptéru objímky objektivu EF-EOS M lze používat i objektivy EF a EF-S. Na všechna těla řady EOS lze také nasadit objektivy řady Cinema s bajonetem EF.
EOS M EOS 5D Mark III
APS-C
18MP systém kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy je tak malý, že jej můžete vzít kamkoliv. Užijte si jednoduché kreativní ovládání a vynikající vlastnosti při fotografování za slabého osvětlení.
EOS1200D EOS-1D X
APS-C
Využijte každou příležitost. Zachyťte emoce okamžiku digitální zrcadlovkou, která se snadno ovládá apřináší výsledky, po nichž toužíte.
EOS100D EOS-1D C
APS-C
Malá digitální jednooká zrcadlovka srychlou odezvou, kterou můžete vzít kamkoliv. 18MP fotoaparát EOS 100D produkuje úžasné fotograe a lmy. Je vybaven optickým hledáčkem a intuitivním ovládáním pomocí dotykového displeje.
EOS700D
APS-C
Vkročte do světa digitálních zrcadlovek a rozviňte svou tvořivost. Vytvářejte úžasné fotograe a lmy s18,0megapixelovým snímačem a užijte si fotografování s dotykovým otočným displejem Clear View LCDII.
EOS 60Da
APS-C
EOS 60Da byl navržen speciálně pro astrofotograi. Modikovaný nízkoprůchodový ltr umístěný před 18megapixelovým snímačem CMOS zvyšuje citlivost na infračervené záření.
EOS 70D
APS-C
Zachyťte okamžik do úžasných snímků almů vrozlišení Full-HD vysoce výkonným fotoaparátem EOS70D, který se vyznačuje snímáním rychlostí 7sn./s vplném rozlišení, pokročilým 19bodovým systémem AF aunikátní technologií CMOS AF sduálními pixely společnosti Canon.
EOS7D
APS-C
Fotoaparát EOS7D kombinuje vysoký výkon, univerzálnost a lmy HD kinematograckého stylu. Rozlišení 18MP poskytuje úžasnou kvalitu a díky kontinuálnímu snímání rychlostí 8sn./s jste před akcí vpředstihu.
EOS6D
Plná velikost snímače
20,2MP fotoaparát DSLR se snímačem plné velikosti lmového políčka a kompaktním designem. Ideální pro portréty a cestování. Nabízí dokonalou kontrolu nad hloubkou ostrosti a velký výběr širokoúhlých objektivů EF.
Plná velikost snímače
EOS 5D Mark III je jednooká zrcadlovka s obrazovým snímačem plné velikosti a rozlišením 22,3 MP, 61bodovým automatickým zaostřováním a rychlostí kontinuálního snímání 6 snímků za sekundu. Můžete pořizovat i kvalitní videa ve formátu Full-HD s možností manuálního nastavení snímkové frekvence, zvuku apod.
Plná velikost snímače
Fotoaparát EOS-1D X nabízí neobyčejnou kombinaci rychlosti a kvality obrazu, díky čemuž představuje opravdu profesionální přístroj nové generace. Obrazový snímač plné velikosti standardního kinolmu s rozlišením 18 megapixelů a dvojice procesorů DIGIC 5+ nastavují nový standard výkonu, zatímco rychlost snímání 12 snímků za sekundu jej povyšují ještě na vyšší úroveň.
Plná velikost snímače
Převratná multimediální kamera vynikající jak při pořizování fotograí, tak videozáznamů. EOS-1D C s podporou 4K videí a pokročilými funkcemi pro natáčení videa jako např. Canon Log Gamma v těle vysoce výkonné digitální jednooké zrcadlovky.
6
EF 50mm f/1.4 USM
1/2000 sec @ f/2, ISO 400
© Claudia Wycisk
LIDÉ
Často se říká, že v lidské tváři se zrcadlí tisíce příběhů. Představte si např. proměny dcery v průběhu dětství nebo hloubku a moudrost v očích starého přítele. Krása portrétní fotograe spočívá v tom, že každý snímek je stejně jedinečný jako fotografovaná osoba. Zachytit něčí výraz může patřit k tomu nejvíce uspokojivému a vděčnému v oblasti fotograe. A se správným objektivem a technikou dosáhnete požadovaných výsledků snáze.
9
Lidé
POUTAVÉ SNÍMKY
EF 85mm f/1.2L II USM
1/4000 s @ f/1.2, ISO 250
©Thorsten Milse. Canon Ambassador
Jak pořídit portréty, které se budou odlišovat od ostatních?
ro fotografy všech úrovní představují lidé nejatraktivnější fotografované
P
objekty. A potenciál pro uplatnění vlastní kreativity je zde neomezený. Ani dva snímky téže osoby nebudou stejné. Stačí jen maličko změnit zaostření, nasvícení nebo výraz, a snímek zachytí zcela jinou náladu nebo stránku osobnosti fotografovaného.
Neexistuje žádný „jediný správný způsob“, jak fotografovat portréty. Existuje však celá řada faktorů, které mají vliv na vzhled a atmosféru výsledného snímku. Chcete, aby váš objekt pózoval, nebo se choval nenuceně? Zachytíte ho směrem shora dolů nebo zdola nahoru?
Při fotografování portrétů zblízka je velmi důležité zvolit správný objektiv. Záleží především na ohniskové vzdálenosti, aby objekt opticky „vystoupil“ ze scény a nesplýval z pozadím. Fotografujete-li fotoaparátem se snímačem APS-C, zachytí objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm
právě obličej objektu nebo jeho hlavu a ramena. Zajistí rovněž dokonalou ostrost a kontrast, takže objekt skutečně vystoupí ze scény, přičemž pozadí bude měkce rozostřeno do té míry, aby mělo okolí vypovídací hodnotu, avšak nepůsobilo rušivě. Budete-li mít k dispozici tělo se snímačem plné velikosti, vybavte se raději objektivem EF 85mm f/1.8 USM nebo EF 135mm f/2L USM, které vám umožní fotografovat z o něco větší vzdálenosti.
Při odclonění např. na f/1.8 snadno docílíte přesného zaostření specických oblastí jako např. očí. Pokud budete fotografovat opravdu z bezprostřední blízkosti, můžete použít světelnost až f/1.2. Hloubka ostrosti pak bude tak malá, že dokonale zaostřené bude třeba jen jedno oko modelu. Takto lze dosahovat opravdu úžasných efektů při fotografování portrétů. Musíte však velice pečlivě zaostřit, protože v těchto situacích není moc prostoru pro chyby.
EF 50mm f/1.4 USM
Výkonnější 50mm objektiv s rychlým USM zaostřováním světelností f/1,4 je velmi vhodný pro fotografování portrétů zblízka.
EF 85mm f/1.8 USM
Klasický portrétní objektiv určený především pro jednooké digitální zrcadlovky (DSLR) se snímačem plné velikosti. Umožní vám fotografovat z lichotivé perspektivy a využívat malé hloubky ostrosti, jak to mají profesionálové rádi.
10
Lidé
EF 50mm f/1.2L USM
1/6000 s @ f/2, ISO 250
Fotograe Lili Love
Při fotografování je třeba cítit se pohodlně. Investujete-li např. do přídavného gripu s bateriemi, bude se vám fotoaparát při fotografování portrétů lépe držet ve vertikální poloze. Pro každý model řady EOS je vyráběn specický úchop vybavený spouští pro fotografování ve vertikální poloze. Navíc slouží i jako přídavný zdroj napájení, což je výhodné při celodenním fotografování.
Snažte se maximálně využít přirozeného osvětlení. Např. toho, které proudí do místnosti oknem. Není-li to postačující, můžete si vypomoci bleskem, i když při fotografování s bleskem je třeba dodržet určité zásady, abyste dosáhli přirozeného vzhledu.
Použijete-li integrovaný blesk fotoaparátu namířený přímo na objekt, bude výsledek často obsahovat příliš ostrá světla a stíny a nebude mít atmosféru. Raději použijte externí blesk Speedlite – s odrazem světla o stěnu nebo strop po natočení hlavy blesku. Nebo můžete blesk Speedlite umístit dokonce mimo tělo fotoaparátu a spustit ho na dálku s použitím vysílače Speedlite. Zkuste zamířit ze strany na objekt nebo na velkou reexní plochu. Máte-li několik blesků Speedlite, můžete současně nasvítit pozadí i objekt.
Je to
dětská
hra
Děti dokážou úžasně pózovat před objektivem. Někdy však může být obtížné zachytit je při hře nebo tak, aby byly prostě samy sebou. Řešení? Fotografujte z větší vzdálenosti. Použijete-li teleobjektiv jako např. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, snadno zachytíte veškeré neplechy a kulišárny, aniž si malý nezbeda čehokoliv všimne.
Děti také poměrně rychle ztrácejí zájem o to, že je někdo fotografuje. Můžete tedy použít např. hračky k odvedení jejich pozornosti nebo vytvoření portrétu se zahrnutím prostředí, kde záměrně zachytíte i další předměty jako např. průlezku nebo hru, kterou děti hrají.
EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, 1/250 s @ f/11, ISO 250 © Joe Petersberger
EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
Všestranný, cenově dostupný a lehký teleobjektiv, se kterým budete moci fotografovat děti z větší vzdálenosti, takže vaši přítomnost ani nezaznamenají.
EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
S maximální ohniskovou vzdáleností 300 mm zachytíte ještě vzdálenější objekty. Rychlým USM zaostřováním udržíte ostré i pohybující se objekty – což přesně potřebujete, když fotografujete děti.
13
Lidé
Velký den
EF 16-35mm f/2.8L USM , 1/100 s @ f/6.3, ISO 320 © Flavio Bandiera. Canon Explorer
Svatby představují jedinečnou příležitost pro fotografování přátel a rodiny, když jim to nejvíc sluší. Na snímcích můžete zachytit vzpomínky, které si uchováte celý život.
Přemýšlejte o tom, jak nejlépe vystihnout atmosféru a náladu dne. Někdy se vyplatí podívat se na scénu shora, třeba ze schodiště, nebo naopak se přikrčit a vše zachytit z pohledu nejmenší družičky. Právě v nalezení nového nebo zajímavého úhlu pohledu často spočívá tajemství vytvoření zajímavé série fotograí, které všem utkví v paměti.
Probíhá-li slavnost v interiéru, bývá osvětlení často problém. Zvlášť během obřadu se obvykle nehodí, abyste používali blesk. Místo toho můžete zvážit použití nastavení vyšší citlivosti ISO. Pořiďte několik testovacích snímků (zkontrolujte, zda je expoziční čas dostatečně krátký, aby nedocházelo k rozmazání) ještě před příchodem nevěsty. Potom už nebude na změnu nastavení čas.
Profesionálové s přístrojem se snímačem plné velikosti často v takových situacích používají transfokátory s vysokou světelností jako např. EF 24­70mm f/2.8L II USM, protože jim umožňují pořídit kvalitní snímky i za nízkého osvětlení např. v průběhu svatebního obřadu. Tento objektiv má navíc velmi praktický rozsah ohniskových vzdáleností a světelnost f/2,8 v celém tomto rozsahu.
Dobrou alternativou pro fotoaparáty formátu APS-C je EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM. Má postačující rozsah ohniskových vzdáleností pro všechny typické situace (od portrétů po skupinky) a podává velmi dobrý optický výkon za slabého osvětlení.
Konstantní vysoká světelnost v celém rozsahu ohniskových vzdáleností předurčuje tento objektiv k fotografování na svatbách, protože je schopen zachytit velké množství přirozeného světla. Vyzkoušejte EF 85mm f/1.8 USM: je lehký, produkuje vysokou kvalitu obrazu a umožňuje pracovat s hloubkou ostrosti.
EF 24-70mm f/2.8L USM , 1/30 s @ f/6,3, ISO 1000 © Flavio Bandiera. Canon Explorer
EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM a EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM je všestranným doplňkem vaší sady objektivů. Ideální pro skupinové fotograe i individuální portréty. Díky stabilizaci obrazu budou fotograe ostré i při použití delších expozičních časů. Budete-li potřebovat delší ohniskovou vzdálenost, vyzkoušejte EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM, s kterým budete moci pořizovat přirozené portréty rodinných příslušníků i přátel z větší vzdálenosti, aniž byste narušili daný vzácný okamžik.
EF 70-200mm f/2.8L IS II USM a EF 24-70mm f/2.8L II USM
Profesionální fotografové používající přístroj se snímačem plné velikosti si při fotografování svateb obvykle vystačí s menším počtem objektivů. Jejich výbavu tvoří např. jen standardní zoom EF 24-70mm f/2.8L II USM a teleobjektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností EF 70-200mm f/2.8L IS II USM. Podobně můžete pracovat i vy s fotoaparátem APS-C a těmito objektivy.
15
EF 85mm f/1.2L II USM, 1/200 s @ f/8,0, ISO 400 © Jörg Kyas, Canon Explorer.
Lidé
DOKONALÉ PORTRÉTY
JÖRG KYAS
Co se vám na fotografování lidí libí nejvíc?
Myslím, že je to komunikace – poznat lidi a dostat se do jejich blízkosti. To je skutečně můj přístup. Často mě různí lidé zajímají a toužím je poznat blíž prostřednictvím fotografování.
Když jsem pracoval jako asistent, podílel jsem se na přípravě mnoha snímků kapel a dění v hudebním průmyslu. Pokračoval jsem v tom pak nadále i jako sólový fotograf. Dnes fotografuji i pro reklamní agentury a časopisy.
Jaký je váš oblíbený objektiv? Jak přistupujete k fotografování portrétů?
Zatím jsem si nejvíc oblíbil EF 85mm f/1.2L II USM a EF 50mm f/1.2L USM. Myslím, že s nimi pořídím tak 80 % všeho, co nafotím. Když není ani jeden z nich přesně to pravé, používám buď EF 24-70mm f/2.8L USM nebo EF 70-200mm f/2.8L IS USM. S těmito čtyřmi objektivy zvládnu vše.
Oba objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou skvělé nejen díky své ostrosti. Vytvářejí také
velice pěkný bokeh – měkce rozostřené pozadí. Rád fotografuji s maximální světelností. Myslím, že to zhruba odpovídá tomu, jak vidíme svět vlastníma očima. Potřebuji-li zvětšit hloubku ostrosti, přicloním o jedno číslo.
Práce s objektivy, u kterých nelze měnit ohniskovou vzdálenost, představuje i určitou kreativní výzvu. Nutí mě pořádně se soustředit na fotografovaný objekt. Koneckonců – pracujete-li s pevnou ohniskovou vzdáleností, máte o jednu starost méně.
Doporučil byste tento přístup i méně zkušeným fotografům?
Ano, doporučil. Když začínáte s fotografováním, musíte pořád myslet na spoustu věcí. Vezmete­li si objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, jedna starost vám ubude. Snažte se dělat vše co nejjednodušeji a soustřeďte se na snímek, který se snažíte pořídit.
17
Používáte blesk nebo vystačíte s denním světlem?
Raději s bleskem. Zastávám názor, že fotograf by se měl při fotografování snažit ovlivnit co nejvíc faktorů. Proto se snažím ovlivnit i to, odkud je scéna nasvícena.
Když jsem s fotografováním začínal, byla práce s bleskem dost obtížná a často to nevyšlo. Dnes je vše mnohem snazší díky systému Canon E-TTL II. Mám šest blesků Speedlite 600EX-RT a k nim vysílač ST-E3-RT Speedlite, který nasazuji na svůj EOS 5D Mark III. Fungují perfektně – používám je k reklamní práci i fotografování portrétů v interiéru. Díky tomu mohu fotografovat bez zaclonění a využívat malé hloubky ostrosti, a současně používat krátké expoziční časy.
Je to skvělý systém osvětlení, do kterého se vyplatí investovat. Můžete začít jen s jedním bleskem a vysílačem Speedlite, abyste mohli blesk používat mimo fotoaparát. Později si třeba můžete půjčit druhý blesk od kamaráda během společného focení, nebo si druhý blesk přikoupíte. Nicméně pro pořízení dobré fotograe jeden zdroj světla stačí. Vždycky říkám: chcete-li pořídit dobrou fotograi, dělejte to jednoduše.
01. Vysílač Speedlite ST-E3-RT
VYTVOŘTE SI SADU
01
08
Podívejte se na fotograckou výbavu Jörga Kyase. Tyto věci používá, když fotografuje lidi.
02
03
02. Blesk Speedlite 600EX-RT
03. EOS 5D Mark III + bateriový úchop
04. EOS 5D Mark II jako záložní tělo +
bateriový úchop
05. Objektiv EF 24-70mm f/2.8L USM
Nyní v naší nabídce: EF 24–70mm f/2,8LIIUSM
06. Objektiv EF 85mm f/1.2L II USM
07. Objektiv EF 50mm f/1.2L USM
08. Objektiv EF 70-200mm f/2.8L IS USM
Nyní v naší nabídce: EF 70–200mm f/2,8LISIIUSM
Tiskárna imagePROGRAF iPF6450
„Oba objektivy s pevnou ohniskovou
vzdáleností jsou skvělé nejen díky své
ostrosti. Vytvářejí také velice pěkný
bokeh – měkce rozostřené pozadí.“
06
07
04
„Mám šest blesků Speedlite 600EX-RT
a k nim vysílač ST-E3-RT Speedlite,
který nasazuji na svůj EOS 5D Mark
III. Fungují perfektně… je to skvělý
systém osvětlení, do kterého se
vyplatí investovat.“
05
1918
Lidé
VÝKONNÁ
SESTAVA BLESKŮ
Když fotografujete s bleskem, můžete dosáhnout kreativnějších výsledků umístěním blesku dál od fotoaparátu, takže světlo dopadá na objekt z jiného směru. Nejsnáze to provedete tak, že blesk spojíte s fotoaparátem prostřednictvím kabelu Remote Cord OC-E3 připojeným
EF 16-35mm f/2.8L II USM, 1/160 s @ f/13, ISO 100, © Brent Stirton/Report áž pro Getty Images. Canon Ambassador
OBJEKTIVY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ LIDÍ
OBJEKTIVSVĚTELNOST
EF-S 15–85mm f/3,5–5,6ISUSM
IS
f/3,5
f/2,8
f/4
f/3,5
f/3,5
f/4
f/2,8
f/5,6
f/5,6
f/5,6
f/5,6
f/5,6
USM
EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
IS
USM
EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
IS
USM
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
IS
STM
EF-S 18–200mm f/3,5–5,6IS
IS
EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
IS
STM
EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM
USM
OHNISKOVÁ VZDÁLENOST
18 mm 800 mm300 mm135 mm85 mm40 mm24 mm
VHODNÉ
I PRO
Místa
Život
Detaily
Akce
Video
k patici fotoaparátu. Takto lze blesk umístit do malé vzdálenosti od fotoaparátu. Větší kreativní možnosti získáte, pokud použijete bezdrátové spouštění blesku.
f/2
EF 35mm f/2 IS USM
IS USM
Některé modely EOS jsou již vybaveny integrovaným bezdrátovým vysílačem, který umožňuje spuštění druhého blesku do vzdálenosti až 10 m* při použití blesků s viditelným nebo infračerveným světlem. Optická aktivace poskytuje větší možnosti rozmístění blesků.
Nemá-li fotoaparát vestavěný blesk, můžete použít vysílač ST-E2 Speedlite, který se usazuje do patice fotoaparátu. Také některé blesky Speedlite (např. 600EX a 600EX-RT) lze
EF 24-70mm f/2.8L USM, 1/200 s @ f/11, ISO 200
f/1,4
f/2,8
f/1,8
EF 35mm f/1.4L USM
L USM
EF 40mm f/2.8 STM
STM
EF 50mm f/1.8 II
II
usadit do patice fotoaparátu a použít ke spuštění druhého vzdáleného blesku.
Speedlite 600EX-RT lze ovládat i rádiovým signálem, a to buď s použitím vysílače ST-E3-RT Speedlite nebo druhého
B
A
blesku 600EX-RT. Pak můžete blesky umístit do ještě větší vzdálenosti od fotoaparátu (až 30 m) a na místa, která nejsou z pozice fotoaparátu přímo viditelná. Rozmístit a na dálku spustit můžete až 15 blesků.
*V exteriéru může být maximální vzdálenost menší
20 21
Hlavní blesk: Speedlite 600EX-RT
A
Výplňový blesk: Speedlite 600EX-RT
B
Fotoaparát: EOS 5D Mark III s ST-E3-RT
C
C
EF (pevná ohnisková vzdálenost) EF-S
f/1,4
f/1,2
f/1,8
Objektivy základní úrovně Objektivy střední úrovně Profesionální objektivy
EF 50mm f/1.4 USM
USM
EF 50mm f/1,2LUSM
USM
L
EF 85mm f/1.8 USM
USM
Loading...
+ 25 hidden pages