Brother LK14s User's Guide

Page 1
Käyttöohje
Product Code (Tuotekoodi): 888-X64/X74/X84/X67/X77/X87
Ompelukone
Muista lukea tämä pikaopas ennen koneen käyttöä. Suosittelemme tämän pikaoppaan säilyttämistä koneen läheisyydessä myöhempää käyttöä varten.
Page 2
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————

TÄRKEITÄ TURVAOHJEITA

Lue nämä turvallisuusohjeet ennen kuin alat käyttää ompelukonetta.
VAARA
– Sähköiskuvaaran välttämiseksi:
1 Irrota ompelukoneen pistotulppa
pistorasiasta aina välittömästi käytön jälkeen, ennen puhdistusta, ennen tässä ohjekirjassa neuvottujen säätöjen tekemistä tai jos jätät ompelukoneen ilman valvontaa.
VAROITUS
– Palovammojen, tulipalon, sähköiskujen ja loukkaantumisen välttämiseksi:
2 Irrota pistoke pistorasiasta aina
ennen kuin teet joitain tässä ohjekirjassa mainittuja säätöjä:
• Katkaise koneesta virta kääntämällä virtakytkin symbolin ”O” kohdalle ja irrota sen jälkeen pistoke pistorasiasta. Älä vedä johdosta.
• Kytke kone suoraan seinäpistorasiaan. Älä käytä jatkojohtoja.
• Irrota ompelukone aina seinäpistorasiasta sähkökatkosten ajaksi.
3 Sähköiset vaarat:
• Tämä kone tulee liittää arvokilvessä mainitun tehoalueen mukaiseen verkkovirtalähteeseen. Älä liitä sitä tasavirtalähteeseen tai invertteriin. Jos et ole varma, minkälainen virtalähde sinulla on, ota yhteyttä pätevään sähköasentajaan.
• Tämä kone on hyväksytty käytettäväksi vain ostomaassaan.
4 Älä käytä konetta, jos sen
liitäntäjohto tai pistoke on vahingoittunut, jos kone ei toimi oikein tai jos se on pudonnut, vahingoittunut tai kastunut. Vie kone lähimmälle valtuutetulle Brother-jälleenmyyjälle tai valtuutettuun huoltoliikkeeseen tarkistusta, korjausta sekä sähköistä tai mekaanista säätöä varten.
• Lopeta koneen käyttö ja irrota pistoke välittömästi pistorasiasta, jos huomaat koneen käytön tai varastoinnin aikana jotain epätavallista, kuten hajua, kuumenemista tai värin- tai muodonmuutosta.
• Siirrä konetta aina kahvan avulla. Jos konetta nostetaan mistä tahansa muusta koneen osasta, kone voi vahingoittua tai pudota, mikä voi aiheuttaa tapaturman.
• Kun nostat konetta, älä tee äkillisiä tai varomattomia liikkeitä. Muutoin voit loukata polvesi tai selkäsi.
5 Pidä työpöytä aina siistinä:
• Älä koskaan käytä konetta, jos jokin sen tuuletusaukoista on tukossa. Pidä koneen ja jalkasäätimen tuuletusaukot puhtaina huolehtimalla, ettei niihin pääse kertymään nukkaa, pölyä tai kangaspaloja.
• Älä säilytä jalkasäätimen päällä mitään esineitä.
• Älä käytä jatkojohtoja. Kytke kone suoraan seinäpistorasiaan.
• Älä koskaan pudota tai työnnä mitään esineitä mihinkään koneen aukkoihin.
• Älä käytä konetta tiloissa, joissa käytetään aerosoleja (suihkeita) tai lisähappea.
1
Page 3
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
• Älä käytä konetta lämmönlähteiden, esim. uunin tai silitysraudan lähellä. Muuten kone, verkkojohto tai ommeltava kangas voi syttyä tuleen aiheuttaen tulipalon tai sähköiskun.
• Älä aseta tätä konetta epävakaalle alustalle, kuten epätasaiselle tai vinolle pöydälle. Kone saattaa pudota ja aiheuttaa tapaturman.
6
Ole erityisen huolellinen ommellessasi:
• Pidä katse aina neulassa ompelun aikana. Älä käytä taipuneita tai vioittuneita neuloja.
• Älä työnnä sormia koneen mihinkään liikkuviin osiin. Varo erityisesti koneen neulaa.
• Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
• Katkaise koneesta virta kääntämällä virtakytkin symbolin ”O” kohdalle, kun teet säätöjä neula-alueella.
• Älä käytä vahingoittunutta tai vääräntyyppistä pistolevyä, sillä se voi katkaista neulan.
• Älä vedä tai työnnä kangasta ompelun aikana. Noudata varovaisuutta ommellessasi käsivaraisesti, että neula ei vääntyisi ja johtaisi neulan katkeamiseen.
7 Tämä kone ei ole lelu:
• Noudata erityistä varovaisuutta, jos annat lasten käyttää konetta tai käytät sitä lasten läheisyydessä.
• Muovipussi, jossa tämä kone toimitettiin, on säilytettävä lasten ulottumattomissa tai hävitettävä. Älä anna lasten leikkiä muovipussilla: tukehtumisvaara.
• Älä käytä konetta ulkotiloissa.
8 Koneen käyttöiän pidentäminen:
• Älä säilytä konetta suorassa auringonvalossa tai kosteissa tiloissa. Älä käytä tai säilytä konetta lämmittimien, silitysraudan, halogeenilamppujen tai muiden lämmönlähteiden läheisyydessä.
• Puhdista ompelukoneen pinta neutraalilla saippualla tai pesuaineella. Älä koskaan käytä bentseeniä, tinneriä tai hankausaineita, sillä ne voivat vaurioittaa pintaa ja konetta.
• Katso aina käyttöohjeesta oikeat asennusohjeet, kun vaihdat tai asennat tarvikkeita, paininjalan, neulan tai muita osia.
9 Korjaukset ja säädöt:
• Jos valoyksikkö on vioittunut, se täytyy vaihdattaa valtuutetussa Brother-huoltoliikkeessä.
• Jos koneessa ilmenee toimintahäiriö tai se vaatii säätöä, käy ensin läpi käyttöohjeen takaosassa oleva vianetsintätaulukko säätöjen tekemistä tai ongelman selvittämistä varten. Jos ongelma ei poistu, ota yhteys paikalliseen valtuutettuun Brother-huoltoliikkeeseen.
Käytä tätä konetta ainoastaan tässä ohjekirjassa kuvattuihin tarkoituksiin.
Käytä valmistajan tässä ohjekirjassa suosittelemia lisävarusteita.
Tämän käyttöohjeen sisältöä ja koneen teknisiä ominaisuuksia voidaan muuttaa ilman ennakkoilmoitusta.
Jos haluat lisätietoja laitteesta, käy verkkosivuillamme osoitteessa www.brother.com
2
Page 4
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
SÄILYTÄ NÄMÄ
OHJEET
Tämä kone on tarkoitettu
kotikäyttöön.
MUILLE KUIN EUROOPAN MAISSA OLEVILLE KÄYTTÄJILLE
Tätä laitetta ei ole tarkoitettu fyysisesti tai henkisesti vajaakykyisten, aistivammaisten tai kokemattomien henkilöiden (lapset mukaan lukien) käyttöön ilman heidän turvallisuudestaan vastaavan henkilön valvontaa tai ilman tämän antamaa opastusta laitteen käyttöön. Lapsia on valvottava, jotta he eivät leiki laitteella.
EUROOPAN MAISSA OLEVILLE KÄYTTÄJILLE
Yli 8-vuotiaat lapset, fyysisesti tai henkisesti vajaakykyiset, aistivammaiset tai kokemattomat henkilöt saavat käyttää tätä laitetta vain, jos heitä valvotaan tai heille on annettu ohjeet laitteen turvalliseen käyttöön ja he ymmärtävät käyttöön liittyvät vaarat. Lapset eivät saa leikkiä laitteella. Lapset eivät saa suorittaa puhdistusta tai käyttäjälle sallittuja huoltotoimenpiteitä ilman valvontaa.
AINOASTAAN ISOSSA-
BRITANNIASSA,
IRLANNISSA, MALTALLA
JA KYPROKSELLA
ASUVILLE KÄYTTÄJILLE
TÄRKEÄÄ
• Käytä pistotulpan sulakkeita vaihtaessasi ASTA:n hyväksymää, BS 1362:n mukaista sulaketta, jossa on
-merkki ja pistotulpassa mainittu
käyttöteho.
• Aseta aina sulakkeen kansi paikalleen. Älä koskaan käytä pistotulppia, joiden sulakkeen suojus ei ole paikoillaan.
• Jos tämän laitteen pistoke ei sovi käytettävissä olevaan seinäpistorasiaan, saat oikeantyyppisen verkkojohdon ottamalla yhteyden valtuutettuun Brother-huoltoliikkeeseen.
3
Page 5
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

SISÄLLYSLUETTELO

TÄRKEITÄ TURVAOHJEITA ........................... 1
1. OMPELUKONEESEEN
TUTUSTUMINEN ......................5
TARVIKKEET ................................................... 5
Lisätarvikkeet ...................................................... 5
TÄRKEIMMÄT OSAT ...................................... 6
Aputaso .............................................................. 6
OMPELUKONEEN KÄYTTÖ ........................... 7
Pistokkeet ........................................................... 7
Virran ja ompeluvalon kytkin ............................. 8
Jalkasäädin ......................................................... 8
Neulan tarkistaminen ......................................... 8
Neulan vaihtaminen ........................................... 8
Paininjalan vaihtaminen ................................... 10
SÄÄTIMET .................................................... 11
Ommelvalitsin .................................................. 11
Ompeleet ja ommelten nimet ........................... 11
Taakseompelun vipu ........................................ 12
LANGAN PUJOTTAMINEN KONEESEEN ..... 13
Alalangan puolaus ............................................ 13
Alalangan langoitus .......................................... 15
Alalangan langoitus (puolan pika-asetuksella
varustetut mallit) ............................................... 16
Ylälangan langoitus .......................................... 17
Neulan langoittimen käyttö (neulan
langoittimella varustetut mallit) ......................... 19
Alalangan nostaminen ...................................... 21
KANKAIDEN, LANKOJEN JA NEULOJEN
YHDISTELMÄT ............................................. 22
2. OMPELUN PERUSTEET ............. 23
Lue tämä, ennen kuin käytät ompelukonetta ..... 23
Ompelun aloittaminen ..................................... 23
Koeompelu ....................................................... 24
Ompelusuunnan vaihtaminen .......................... 24
Paksujen kankaiden ompelu ............................. 24
Ohuiden kankaiden ompelu ............................. 25
Joustavien kankaiden ompelu ........................... 25
Putkimaisten kappaleiden ompelu .................... 25
Ompelu kaksoisneulalla (lisävaruste) ................ 25
Langan kireys ................................................... 27
3. KONEEN OMPELEET ................ 29
Suorat ompeleet ................................................29
Siksakompeleet .................................................29
Piilo-ommel ......................................................30
Yliluottelu .........................................................31
Jousto-ommel ....................................................31
Yhdistävät ompeleet ..........................................32
4. NAPINLÄPIEN OMPELU .......... 33
Napinläven ompelu ..........................................33
Napinläpien säätäminen ...................................34
5. LISÄTARVIKKEET JA
KÄYTTÖSOVELLUKSET ........... 35
Vetoketjun ompelu ............................................35
Poimuttaminen ..................................................36
Applikointi ........................................................36
LISÄTARVIKKEIDEN KÄYTTÄMINEN ........... 37
Nappien ompelu ...............................................37
Parsinta .............................................................38
Piilo-ommeljalan käyttö ....................................39
6. LIITE ......................................... 40
HUOLTO ...................................................... 40
Öljyämistä koskevia rajoituksia .........................40
Koneen säilytystä koskevia varoituksia ..............40
Puhdistaminen ..................................................40
VIANETSINTÄ .............................................. 42
HAKEMISTO ................................................. 45
4
Page 6
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
Vinkki
Vinkki
I
I
M
M

1 OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN

TARVIKKEET

Nämä tarvikkeet on suunniteltu helpottamaan useimpien ompelutehtävien suorittamista.
1. 2. 3. 4. 5.
A
A
J
J
6. 7.
Nro Osan nimi
Siksakpaininjalka “J”
1
(koneessa) 2 Napinläpijalka “A” X59369-321 3 Vetoketjujalka “I” XE9369-001
Puola 4
(yksi koneessa)
Tuotekoodi
Amerikat Muualla
XC4901-121
SFB:
SA156
XA5539-151
Nro Osan nimi
Neulapakkaus
5
(90/14 neula)
6 Ruuviavain XF3557-001 7 Jalkasäädin Katso sivulta 6.
Tuotekoodi
Amerikat Muualla
Kolmen pakkaus: XE5328-001 Kahden pakkaus: XE7064-001
Mukana toimitetut tarvikkeet vaihtelevat koneen mallin mukaan.

Lisätarvikkeet

Seuraavat osat ovat saatavana erikseen ostettavina lisätarvikkeina. Mallista riippuen seuraavat tarvikkeet saattavat kuulua koneen toimitukseen.
1. 2. 3. 4. 5.
6. 7. 8. 9. 10.
Nro Osan nimi
1 Lisälankatappi XG3488-001
Kaksoisneula 2
(2,0/75 neula) 3 Syöttäjän peitelevy XC6063-021
Napinompelujalka “M”
4 5 Yläsyöttäjä SA107
Tuotekoodi
Amerikat Muualla
X57521-021
XE2137-001
F034N: XC2165-002
Nro Osan nimi
6 Vanutikkausjalka SA129 7 Tilkkutyöjalka SA125 8 Kapea päärmäysjalka SA127 9 Piilo-ommeljalka SA134
10 Tikkausohjain SA132
Tuotekoodi
Amerikat Muualla
F005N: XC1948-052 F001N: XC1944-052 F003N: XC1945-052 F018N: XC1976-052 F016N: XC2215-052
Tikkausohjain työnnetään yläsyöttäjän takaosassa oleviin aukkoihin tai paininjalan runko-osassa olevan mustan muoviosan aukkoon.
5
Page 7
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
1
2
3
4
7
8
9
0
A
6
C
B
H
G
K
D
5
I
E
F
J
1
2

TÄRKEIMMÄT OSAT

1
1 Puolauslaite (Sivu 13)
Kiertää puolalle langan, jota käytetään alalankana.
2 Lankatappi (Sivu 13 ja 17)
Lankarulla asetetaan tähän tappiin.
3 Langanohjain (Sivu 13 ja 17)
Tätä käytetään langan puolaamiseen ja pujottamiseen koneeseen.
4 Langannostaja (Sivu 18) 5 Lisälankatapin asennusaukko (Sivu 26)
Tähän asetetaan toinen lankarulla kaksoisneulalla ommeltaessa.
6 Ylälangan kireyden säädin (Sivu 27)
Tällä säädetään ylälangan kireyttä.
7 Langankatkaisija (Sivu 24)
Langat katkaistaan viemällä ne langankatkaisijan läpi.
8 Neulan langoitin (Sivu 19)
(Toiminto on vain tietyissä malleissa.)
9 Puolan pika-asetus (Sivu 16 ja 21)
(Toiminto on vain tietyissä malleissa.)
0 Aputaso, jossa tarvikelokero (Sivu 6) A Paininjalka (Sivu 10) B Taakseompelun vipu (Sivu 12)
Paina tätä vipua, kun haluat ommella taaksepäin.
C Näpinläven hienosäätöruuvi (Sivu 34) D Ommelvalitsin (Sivu 11)
Valitse haluamasi ommel kääntämällä valitsinta jompaankumpaan suuntaan.
E Käsipyörä
Tällä nostetaan ja lasketaan neula käsin.
F Tuuletusaukko
Tuuletusaukon ansiosta moottoria ympäröivä ilma pääsee kiertämään. Älä peitä tuuletusaukkoa, kun kone on käytössä.
G Virran ja ompeluvalon kytkin (Sivu 8)
Tällä kytketään ja katkaistaan koneen virta sekä sytytetään ja sammutetaan ompeluvalo.
H Jalkasäätimen liitäntä / virtaliitäntä (Sivu 7)
Kytke jalkasäätimen toinen pistoke tähän ja toinen seinäpistorasiaan.
I Paininjalan nostovipu (Sivu 17)
Tällä nostetaan ja lasketaan paininjalka.
J Kahva
Kun kuljetat konetta, kanna sitä kahvasta.
K Jalkasäädin (Sivu 8)
Tällä säädetään ompelunopeutta sekä aloitetaan ja lopetetaan ompelu.
Jalkasäädin:
Malli KD-1902 110-120 V alueella
KD-1902 110-127 V alueella (vain Brasiliassa)
Malli KD-2902 220-240 V alueella
Jalkasäätimen tuotekoodi vaihtelee maan/alueen mukaan. Ota yhteys Brother-jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother-huoltoliikkeeseen.

Aputaso

Tarvikkeita voi säilyttää vapaavarren sisällä olevassa tilassa.
Vedä aputasoa vasemmalle irrottaaksesi
1
sen, jolloin aputason sisällä oleva tila on auki.
1 Aputaso 2 Säilytystila
6
Page 8
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
VAROITUS
MUISTUTUS
Vinkki

OMPELUKONEEN KÄYTTÖ

Käytä koneen virtalähteenä vain tavallista kotitaloussähköä. Muiden virtalähteiden käyttö voi
aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun tai vaurioittaa konetta.
Varmista, että verkkojohdon pistotulpat on kytketty tukevasti seinäpistorasiaan ja koneen
virtaliitäntään. Seurauksena voi muuten olla tulipalo tai sähköisku.
Älä kytke verkkojohdon pistotulppaa huonokuntoiseen seinäpistorasiaan.
Katkaise koneen virta ja irrota pistoke seuraavissa tapauksissa:
• kun poistut koneen luota
• kun lopetat koneen käytön
• sähkökatkon sattuessa käytön aikana
• kun kone ei toimi oikein huonon kytkennän tms. takia
• ukonilmalla.
Käytä ainoastaan tämän koneen mukana toimitettua verkkojohtoa.
Älä käytä jatkojohtoja tai monipistokkeisia jakorasioita, joihin on liitetty useita sähkölaitteita.
Seurauksena saattaa olla tulipaloriski tai sähköiskun vaara.
Älä koske pistotulppaan märin käsin. Sähköiskuvaara.
Katkaise koneesta virta aina ensin virtakytkimestä ja irrota pistotulppa vasta sen jälkeen
pistorasiasta. Ota aina kiinni pistotulpasta, älä johdosta. Jos vedät johdosta, se voi vaurioitua tai aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
Huolehdi siitä, ettei verkkojohtoa katkaista, vahingoiteta, muuteta, taivuteta voimakkaasti,
vedetä, kierretä tai niputeta. Älä aseta painavia esineitä verkkojohdon päälle. Älä aseta verkkojohtoa kuumien kohteiden läheisyyteen. Seurauksena voi olla johdon vaurioituminen, tulipalo tai sähköisku. Jos verkkojohto tai pistotulppa on vaurioitunut, vie kone korjattavaksi valtuutettuun Brother-huoltoliikkeeseen ennen kuin jatkat koneen käyttöä.
Irrota pistotulppa pistorasiasta, jos et aio käyttää konetta pitkään aikaan. Seurauksena voi
muuten olla tulipalo.

Pistokkeet

Liitä jalkasäätimen pistoke koneeseen.
1
Liitä virtapistoke seinäpistorasiaan.
2
7
Jos koneen käytön aikana tapahtuu sähkökatko, katkaise koneen virta koneen virtakytkimellä ja irrota sen jälkeen virtapistoke seinäpistorasiasta. Kun kytket koneeseen virran uudelleen, seuraa tässä ohjekirjassa kuvattuja toimenpiteitä, jotta käyttäisit konetta oikein.
Page 9
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
MUISTUTUS
2
1
1
2
1
2

Virran ja ompeluvalon kytkin

Tällä kytketään ja katkaistaan koneen virta sekä sytytetään ja sammutetaan ompeluvalo.
1 Päälle (I-merkkiä kohden) 2 Pois (O-merkkiä kohden)
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.

Jalkasäädin

Kun painat jalkasäädintä kevyesti, kone toimii hitaalla nopeudella. Kun painat voimakkaammin, koneen nopeus kasvaa. Kun nostat jalan jalkasäätimeltä, kone pysähtyy.
1 Hidas 2 Nopea
Varmista, ettei jalkasäätimen päälle aseteta mitään, kun konetta ei käytetä.
Älä päästä kankaanpalasia tai pölyä
kertymään jalkasäätimen päälle. Seurauksena saattaa olla tulipalo tai sähköisku.

Neulan tarkistaminen

Ompeluneulan on oltava aina suora ja terävä, jotta ompelu onnistuu.
Neulan tarkistaminen
Aseta neula tasaiselle pinnalle sen litteä puoli alaspäin. Tarkista neula sivuilta ja päältäpäin. Heitä taipuneet neulat pois ja hävitä ne turvallisesti.
1 Tasainen väli 2 Tasainen alusta (esim. puolakotelon kansi tai
lasipinta)

Neulan vaihtaminen

Katkaise koneen virta aina ennen neulan
vaihtamista. Saatat muutoin loukata itsesi, jos jalkasäädintä painetaan vahingossa ja kone alkaa ommella.
Käytä vain kotikäyttöön tarkoitettuja
ompelukoneneuloja. Muut neulat saattavat taipua tai katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
Älä koskaan ompele taipuneella neulalla.
Taipuneet neulat katkeavat helposti ja voivat aiheuttaa loukkaantumisen.
Katkaise koneen virta.
1
Nosta neula kääntämällä käsipyörää
2
itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
Laske paininjalan nostovipu.
3
1
1 Paininjalan nostovipu
1
8
Page 10
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
1
Aseta paininjalan alle kangas- tai
paperipala ennen neulan vaihtamista, ettei neula pääse putoamaan pistolevyn reiän läpi.
Pidä neulasta kiinni vasemmalla kädellä ja
4
irrota neula kääntämällä neulan kiinnitysruuvia ruuviavaimella vastapäivään.
1 Käytä ruuviavainta
• Älä löysää tai kiristä neulan kiinnitysruuvia liian voimakkaasti, sillä jotkin koneen osat saattavat vaurioitua.
Työnnä neula paikalleen sen litteän
5
puolen osoittaessa taaksepäin, kunnes neula koskettaa neulan pysäytintä. Kiristä sitten neulan kiinnitysruuvi ruuviavaimella.
Varmista, että työnsit neulan ylös neulan
pysäyttimeen asti, ja kiristä sitten neulan kiinnitysruuvi huolellisesti ruuviavaimella. Muutoin neula saattaa katketa tai kone voi vaurioitua.
2
3
Aseta kaksoisneula paikalleen samalla tavalla.
9
1
1 Käytä ruuviavainta 2 Neulan pysäytin 3 Neula
Page 11
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
Vinkki
MUISTUTUS
1
2
1
2
Aseta toinen paininjalka pistolevylle siten,
4

Paininjalan vaihtaminen

Katkaise koneen virta aina ennen
paininjalan vaihtamista. Jos virta on kytkettynä ja säätimelle astutaan, kone käynnistyy aiheuttaen mahdollisen loukkaantumisen.
Käytä aina valitsemallesi ompeleelle
sopivaa paininjalkaa. Jos käytät väärää paininjalkaa, neula voi osua paininjalkaan ja taipua tai katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
Käytä vain tälle koneelle tarkoitettuja
paininjalkoja. Muiden paininjalkojen käyttäminen voi aiheuttaa loukkaantumisen tai henkilövahingon.
Joudut vaihtamaan paininjalan sen mukaan, mitä ja miten ompelet.
Katkaise koneen virta.
1
Nosta paininjalan nostovipu. Nosta neula kääntämällä käsipyörää
2
itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
että paininjalan kiinnitystanko on runko­osan uran kohdalla.
Laske paininjalan nostovipu ja kiinnitä
5
paininjalka runko-osaan. Jos paininjalka on oikeassa paikassa, tanko napsahtaa siihen kiinni.
1 Runko-osan ura 2 Tanko
Paininjalan asennussuunta
1
3
Vapauta paininjalka vetämällä sitä suoraan alaspäin.
1 Paininjalan runko-osa 2 Paininjalka
Vapauta paininjalka
|
painamalla
|
paininjalan runko-
|
osan takana olevaa
|
mustaa näppäintä.
| | | |
tai
1
| |
2
|
3
| | |
1 Musta näppäin
|
2 Paininjalan runko-osa
|
3 Paininjalka
Paininjalan vapautusmenetelmä riippuu siitä minkälainen koneen paininjalan runko-osa on.
Jos paininjalka on asennettu väärään
suuntaan, neula saattaa osua paininjalkaan ja taipua tai katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
10
Page 12
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
1
2
1
3
4
5
6
7
8910
11
12
13
141516
17
1
2
3
5
6

SÄÄTIMET

Ommelvalitsin

Kun valitset ommelta ommelvalitsimella,
nosta neula kääntämällä käsipyörää itseäsi päin (vastapäivään) siten, että pyörän merkki osoittaa ylöspäin. Jos neula on ala-asennossa kääntäessäsi ommelvalitsinta, neula, paininjalka tai kangas saattaa vaurioitua.
Ompeleen valitsemiseksi käännä ommelvalitsinta oikealle tai vasemmalle.
1 Ommelvalitsin 2 Valitun ompeleen numero

Ompeleet ja ommelten nimet

2
*1
*1
*1 : Ompeleet nro 15–17 ovat käytettävissä vain
tietyissä malleissa.
Ommel
Ompeleen nimi
4-VAIHEINEN
AUTOMAATTINEN
NAPINLÄPI
SIKSAKOMMEL 1,8 (1/8)
SIKSAKOMMEL 3,3 (3/16)
4
SIKSAKOMMEL 5 (3/16)
SATIINI- ELI
LAAKAOMMEL
SUORA OMMEL
(Neula keskellä)
7
*1
SUORA OMMEL
(Neula keskellä)
8
SUORA OMMEL
(Neula keskellä)
9
SUORA OMMEL
(Neula keskellä)
Valmiiksi säädetty pituus (mm (tuumaa))
Valmiiksi säädetty leveys (mm (tuumaa))
0,5 (1/32)
5 (3/16)
0,7 (1/32)
1,5 (1/16)
2 (1/16)
0,5 (1/32)
5 (3/16)
1,6 (1/16)
1,8 (1/8)
2 (1/16)
3 (1/8)
Viitesivu
33
29, 36, 37,
39
29, 36, 37,
39
29, 36, 37,
39
29, 36
29, 38
29, 38
29, 38
29, 35, 36,
38, 39
11
Page 13
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
10
11
12
13
14
16
17
Ommel
Ompeleen nimi
SUORA OMMEL
(Neula keskellä)
SUORA OMMEL
(Neula vasemmalla)
PIILO-OMMEL 5 (3/16)
JOUSTO-OMMEL 5 (3/16)
JOUSTAVA PIILO-
OMMEL
15
REUNAOMMEL 5 (3/16)
Valmiiksi säädetty pituus (mm (tuumaa))
Valmiiksi säädetty leveys (mm (tuumaa))
4 (3/16)
2,5 (3/32)
2 (1/16)
1 (1/16)
2 (1/16)
5 (3/16)
2 (1/16)
Viitesivu
29, 38
29, 36, 38
30, 39
31
30, 39
31

Taakseompelun vipu

Taakseompelua käytetään päättelemiseen ja saumojen vahvistamiseen. Ompele taaksepäin painamalla taakseompelun vipua ja pitämällä sitä pohjassa painaen samalla kevyesti jalkasäädintä. Ompele eteenpäin vapauttamalla taakseompelun vipu. Kone ompelee nyt eteenpäin. Taakseompelun piston pituus on aina 2 mm (1/16 tuumaa).
1
1 Taakseompelun vipu
1
1,2 (1/16)
KAKSITOIMIOMMEL 5 (3/16)
1,2 (1/16)
SILTAOMMEL 5 (3/16)
32
32
12
Page 14
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
1 Vedä lanka täysin
kiristyslevyn alle.

LANGAN PUJOTTAMINEN KONEESEEN

Alalangan puolaus

Mukana toimitettu puola on suunniteltu tälle koneelle. Jos käytät muiden mallien puolia,
kone ei toimi oikein. Käytä vain tämän koneen mukana toimitettua puolaa tai samantyyppisiä puolia (tuotekoodi: SA156, SFB: XA5539-151). Muiden puolien käyttö saattaa vaurioittaa konetta. SA156 on luokan 15 puola.
Luonnollinen koko
11,5 mm
(7/16 tuumaa)
Tämä malli Muut mallit
1
2
Nosta lankatappi ylös ja aseta lankarulla
1
tähän tappiin.
Pidä oikealla kädellä kiinni lankarullasta
2
tulevasta langasta ja vedä vasemmalla kädellä lanka vasemmalla olevan langanohjaimen uraan. Kierrä lanka sitten kiristyslevyn ympäri aivan pohjaan asti.
13
3
1 Kiristyslevy 2 Puolaustappi 3 Puola
Jos lankarulla on väärässä paikassa tai se
on asetettu virheellisesti, lanka voi takertua lankatappiin.
Page 15
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
MUISTUTUS
Vinkki
MUISTUTUS
3
1
2
1
2
Pujota langanpää puolan sisäpuolelta
3
reiästä ylös.
Paina puola puolaustappiin ja työnnä
4
puolaustappia oikealle. Käännä puolaa käsin myötäpäivään kunnes puolaustapissa oleva kieleke menee puolassa olevaan uraan.
• Vedä puolan reiästä tulevaa lankaa 7-10 cm (3-4 tuumaa).
1 Kieleke 2 Ura 3 7-10 cm (3-4 tuumaa)
Pidä lanka kireällä ja vedä se suoraan
ylös. Jos puolan reiästä tuleva langanpää on liian lyhyt tai lankaa ei pidetä kireällä tai lankaa vedetään muuhun suuntaan kuin ylös, voi tapahtua tapaturma lankaa puolattaessa.
Kytke koneeseen virta.
5
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Katkaise ylimääräinen langanpää puolan
7
yläpuolelta.
• Jätä 1 cm (1/2 tuumaa) lankaa puolan reiän yläpuolelle.
1
1 1 cm (1/2 tuumaa)
Muista noudattaa ohjeita huolellisesti.
Jos et katkaise ylimääräistä langanpäätä ennen puolausta, pitkä langanpää saattaa takertua langan loppuessa puolan ympärille ja aiheuttaa neulan katkeamisen.
Aloita painamalla jalkasäädintä.
8
Kun puola näyttää olevan täysi ja alkaa
9
pyöriä hitaasti, nosta jalka jalkasäätimeltä. Katkaise lanka, työnnä puolaustappi
0
vasemmalle ja poista puola puolaustapista.
Kun ompelukone käynnistetään tai
käsipyörää käännetään sen jälkeen, kun lankaa on puolattu, koneesta kuuluu naksahdus. Tämä ei ole vika.
Neulatanko ei liiku, kun puolaustappi on
työnnetty oikealle.
1
6
Pidä tiukasti langanpäästä kiinni ja paina kevyesti jalkasäädintä puolataksesi muutaman kierroksen lankaa puolan ympärille. Pysäytä sitten kone.
Jos alalankaa ei puolata oikein, langan
kireys saattaa löystyä ja neula katketa.
1 Tasaisesti puolattu 2 Huonosti puolattu
14
Page 16
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
1
1
1
2
Pidä kiinni langan päästä, työnnä puola
5

Alalangan langoitus

Asenna puola, johon on puolattu lankaa.
• Katso tarkemmat ohjeet puolan pika­asetuksesta sivulta 16.
Koneen virta on katkaistava, kun lanka
alas sormella ja vie lanka uraan kuvan esittämällä tavalla.
• Jos lankaa ei ole vedetty oikein puolakotelon kireyden säätöjousen läpi, seurauksena saattaa olla väärä langan kireys.
pujotetaan koneeseen. Jos astut vahingossa jalkasäätimelle ja kone alkaa ommella, saatat loukkaantua.
Tarkasta, että lanka on puolattu oikein,
1
ennen alalangan langoittamista.
• Katso lisätietoja puolaamisesta sivulta 13.
Nosta neula kääntämällä käsipyörää
2
itseäsi päin (vastapäivään) ja nosta paininjalan nostovipu.
Irrota puolakotelon kansi vetämällä ja
3
nostamalla sitä itseäsi päin.
1 Kireyden säätöjousi
Aseta puolakotelon kansi paikoilleen.
6
Aseta uloke puolapesän pidikkeen uraan ja sulje kansi.
1 Puolakotelon kansi
Aseta puola koneeseen niin, että lanka
4
tulee esiin nuolella esitetyssä suunnassa.
Puola on asennettava siten, että lanka
purkautuu oikeaan suuntaan. Langan purkautuminen väärään suuntaan saattaa muuttaa langan kireyden vääräksi tai aiheuttaa neulan katkeamisen.
15
1 Ura 2 Uloke
• Varmista, että langanpää tulee ulos kannen takareunasta (kuten kuvassa).
• Nosta alalanka ylös ennen ompelun aloittamista. Katso ylälangan langoittamisen jälkeen ”Alalangan nostaminen” sivulla 21.
Page 17
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Vinkki
1
2
2
3
1
1
1
2
Aseta puolakotelon kansi paikoilleen.
Alalangan langoitus (puolan pika-asetuksella
3
Aseta uloke sukkulapesän pidikkeen uraan ja sulje kansi.
varustetut mallit)
Asenna puola, johon on puolattu lankaa. (Toiminto on vain tietyissä malleissa.)
Noudata kohdan ”Alalangan langoitus”
1
sivulla 15 vaiheita Paina puolaa kevyesti oikealla kädellä
2
kuvan esittämällä tavalla ja ohjaa lanka samalla uraan (1 ja 2). Katkaise sitten lanka katkaisijalla vetämällä sitä itseäsi päin (3).
• Tarkista tässä vaiheessa, että puola pyörii esteettä vastapäivään.
1 Ura 2 Langankatkaisija (jolla lanka katkaistaan)
1–4.
1 Ura 2 Uloke
• Aloita ompelu, kun ylä- ja alalanka on langoitettu. Kun ompelet poimutuksia tai muotolaskoksia, voit nostaa alalangan käsin, jotta langanpää jää pitemmäksi. Katso kohdan ”Alalangan nostaminen” (sivu 21) vaiheita.
1
Jos lankaa ei ole vedetty oikein puolakotelon kireyden säätöjousen läpi, seurauksena saattaa olla väärä langan kireys.
1 Kireyden säätöjousi
16
Page 18
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
4
3
2
2
1
5
1

Ylälangan langoitus

1 Lankatappi 2 Takimmainen langanohjain 3 Etummainen langanohjain
Noudata tarkasti ohjeita, kun langoitat ylälangan. Jos ylälanka pujotetaan väärin, lanka
4 Langannostaja 5 Käsipyörässä oleva merkki
saattaa sotkeutua tai neula taipua tai katketa.
Älä koskaan käytä lankaa, jonka paksuus on 20 tai sitä paksumpi.
Käytä sopivaa neulan ja langan yhdistelmää. Katso lisätietoja oikeista neulojen ja lankojen
yhdistelmistä kohdasta ”KANKAIDEN, LANKOJEN JA NEULOJEN YHDISTELMÄT” sivulla 22.
Katkaise koneen virta.
1
Nosta paininjalan nostovipu.
2
Nosta lankatappi ylös ja aseta lankarulla
4
tähän tappiin.
1
1 Paininjalan nostovipu
Nosta neula kääntämällä käsipyörää
3
itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
• Jos neulaa ei nosteta oikein, ompelukonetta ei voi langoittaa.
Jos lankarulla on väärässä paikassa tai se
on asetettu virheellisesti, lanka voi takertua lankatappiin ja aiheuttaa neulan katkeamisen.
1 Pyörässä oleva merkki
17
Page 19
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Huomautus
Vinkki
1
1
2
3
4
5
1
1
1
Pidä oikealla kädellä kiinni lankarullasta
5
tulevasta langasta ja vedä vasemmalla kädellä lanka vasemmalla olevan langanohjaimen uraan.
• Varmista, että urassa oleva jousi tarttuu lankaan.
1 Jousi
Pujota ylälanka seuraavan kuvan mukaan.
6
Ohjaa lanka langannostajan läpi oikealta
7
vasemmalle kuvan osoittamalla tavalla.
Aseta lanka neulan yläpuolella olevaan
8
ohjaimeen.
• Lanka on helppo viedä neulatangon langanohjaimeen, kun pidät langasta kiinni vasemmalla kädellä ja syötät sitä oikealla.
1
1 Neulatangon langanohjain
Pujota lanka neulan silmään edestä
9
taaksepäin jättäen n. 5 cm (2 tuumaa) pitkän langanpään.
• Jos ompelukoneessasi on neulan langoitin, langoita neula neulan langoittimella. (katso seuraavaa kappaletta).
1
1 Langannostaja
Jos langannostaja on alhaalla, ylälankaa ei voi kiertää langanostajan ympäri. Nosta neula kääntämällä käsipyörää itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
1 5 cm (2 tuumaa)
Varmista, että nostit paininjalan nostimen ja langannostajan yläasentoonsa ennen ylälangan langoittamista.
Jos pujotat langan väärin, ompelu ei ehkä onnistu.
18
Page 20
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
1
2
1 2
3
Samalla kun lasket neulan langoittimen
Neulan langoittimen käyttö
4
vivun alas vie lanka ohjaimeen.
(neulan langoittimella varustetut mallit)
Toiminto on vain tietyissä malleissa.
Neulan langoitinta voidaan käyttää
kotiompelukoneneulojen 75/11–100/16 kanssa. Sitä ei kuitenkaan voi käyttää kotiompelukoneneulan 65/9 kanssa. Sitä ei voi myöskään käyttää erikoislankojen, kuten läpinäkyvän nailon- tai metallilangan kanssa.
Lankaa, jonka paksuus on 130/120 tai
suurempi, ei voi käyttää langanpujottajassa.
Neulan langoitinta ei voi käyttää siipi- tai
kaksoisneulan kanssa.
Jos neulan langoittajaa ei voi käyttää,
katso ”Ylälangan langoitus” sivulla 17.
Katso sivulla 17 olevasta ohjeesta
1
”Ylälangan langoitus” vaiheet
1-8 ennen
neulan langoittimen käyttöä. Laske paininjalan nostovipu.
2
Pyörässä olevan merkin on osoitettava
3
ylöspäin kuvan osoittamalla tavalla.
1
1 Pyörässä oleva merkki
1 Neulanpidin 2 Neulan langoittimen vipu
1 Neulanpidin 2 Neulan langoittimen vipu 3 Ohjain
Paina neulan langoittimen vipu niin alas
5
kuin mahdollista ja käännä se sitten taaksepäin (itsestäsi poispäin). Koukun on kuljettava neulansilmän läpi ja tartuttava lankaan.
19
1 21
1 Koukku 2 Lanka
• Varmista, että koukku tarttuu lankaan pitämällä lankaa neulan edessä.
Page 21
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
Vinkki
1
1
Pidä kevyesti kiinni langasta ja käännä
6
neulan langoittimen vipu eteenpäin (itseäsi päin). Koukku vetää langan neulan läpi.
Nosta neulan langoittimen vipu.
7
Vedä neulansilmän läpi kulkenut
8
lankasilmukka taaksepäin.
Vie langanpää paininjalan alle ja vedä sitä
0
noin 5 cm (2 tuumaa) taaksepäin.
1 5 cm (2 tuumaa)
Jos pujotat langan väärin, ompelu ei ehkä onnistu.
1
1 Lankalenkki
Älä vedä lankaa voimakkaasti tai neula
saattaa taipua.
Jos lanka ei ole neulan silmässä, aloita
uudestaan vaiheesta
Nosta paininjalan nostovipu.
9
3.
20
Page 22
OMPELUKONEESEEN TUTUSTUMINEN ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
1
1
2
2
1
2
Puolan pika-asetuksella varustetut mallit

Alalangan nostaminen

Pidä kevyesti kiinni ylälangan päästä ja
1
laske ja nosta neula kääntämällä käsipyörää hitaasti itseäsi kohti (vastapäivään) kädellä.
Nosta alalanka vetämällä ylälankaa.
2
Voit aloittaa ompelun välittömästi ilman, että joudut nostamaan alalankaa. Kun ompelet poimutuksia tai muotolaskoksia, voit nostaa alalangan käsin, jotta langanpää jää pitemmäksi. Aseta puola takaisin ennen alalangan nostamista.
Irrota puolakotelon kansi ja asenna puola
1
paikalleen. Vie lanka uraan nuolen suunnassa. Älä
2
katkaise lankaa.
• Puolakotelon kansi on yhä poissa paikaltaan.
Vedä lanka ylös kuten edellisissä vaiheissa
3
1-3 on kerrottu.
Aseta puolakotelon kansi paikoilleen.
4
1 Ylälanka 2 Alalanka
Vedä noin 10 cm (4 tuumaa) kumpaakin
3
lankaa ja vedä langat paininjalan alle koneen takaosaa kohti.
1 Ylälanka 2 Alalanka
21
Page 23
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Vinkki
Huomautus
MUISTUTUS

KANKAIDEN, LANKOJEN JA NEULOJEN YHDISTELMÄT

Kangastyyppi/käyttökohde
Keskipaksut
kankaat
Ohuet kankaat
Paksut kankaat
Joustavat
kankaat
Helposti rispaantuvat kankaat
Flanelli, gabardiini Silkkilanka 50
Farkkukangas Puuvillalanka
Ohut vakosametti Tekokuitulanka
Tikkauksiin
Verka Puuvillalanka
Tafti Tekokuitulanka
Palttina Puuvillalanka Sorsetti Tekokuitulanka
Villa, satiini Silkkilanka 50
Tweed Silkkilanka
Neulekangas
Trikoo
Tyyppi Paksuus
Neuleita varten
tarkoitettu lanka
Puuvillalanka
Silkkilanka 50
Tekokuitulanka,
silkkilanka
Lanka
Neulan paksuus
60–90
60–90
30 100/16 50
50–60
50–60
50–90
30 100/16
50–60 75/11–90/14
75/11–90/14
65/9–75/11
90/14–100/16
Pallokärkineula
75/11–90/14
(kullanvärinen)
65/9–90/14Tekokuitulanka
1
Älä koskaan käytä lankaa, jonka paksuus on 20 tai sitä paksumpi. Seurauksena saattaa olla koneen toimintahäiriö.
Mitä pienempi langan numero, sitä paksumpaa lanka on. Mitä suurempi neulan numero, sitä paksumpi neula on.
Pallokärkineula
Käytä pallokärkineulaa, kun ompelet joustavia kankaita tai sellaisia kankaita, joissa kone ompelee helposti hyppypistoja.
Läpinäkyvä nailonlanka
Käytä neulatyyppiä 90/14–100/16 kankaasta riippumatta.
Noudata taulukossa annettuja neulojen, lankojen ja kankaiden yhdistelmiä. Jos käytät väärää yhdistelmää, kuten ohuen neulan kanssa
(65/9-75/11) paksua kangasta, kuten farkkukangasta, neula saattaa taipua tai katketa. Väärä yhdistelmä saattaa myös tehdä saumasta
epätasaisen, vetää kankaan rypylle tai saada koneen ompelemaan hyppypistoja.
22
Page 24
OMPELUN PERUSTEET ———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
1

2 OMPELUN PERUSTEET

Lue tämä, ennen kuin käytät ompelukonetta

Pidä silmällä neulaa, kun käytät konetta, jotta vältät loukkaantumiset. Pidä kädet etäällä
liikkuvista osista.
Älä vedä tai venytä kangasta ompelun aikana. Neula saattaa vioittua ja aiheuttaa
loukkaantumisen.
Älä käytä taipuneita tai katkenneita neuloja. Ne saattavat aiheuttaa loukkaantumisen.
Huolehdi, ettei neula osu nuppineuloihin tai muihin esineisiin ompelun aikana. Neula saattaa
katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
Käytä aina oikeaa paininjalkaa. Jos käytät väärää paininjalkaa, neula voi osua paininjalkaan ja
taipua tai katketa aiheuttaen loukkaantumisen.
Kun käännät käsipyörää kädellä, käännä sitä aina itseäsi päin (vastapäivään). Kääntäminen
väärään suuntaan saattaa aiheuttaa langan sotkeutumisen ja neulan tai kankaan vaurioitumisen sekä loukkaantumisen.
Älä ompele ilman kangasta. Paininjalka saattaa vahingoittua.
Nosta paininjalan nostovipu.

Ompelun aloittaminen

Kytke koneeseen virta.
1
5
1
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
2
3 4
23
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Nosta neula kääntämällä käsipyörää itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
Käännä ommelvalitsinta valitaksesi ompeleen (katso sivu 11).
Vaihda paininjalka (katso sivu 10).
1 Paininjalan nostovipu
Aseta kangas paininjalan alle, vie lanka
6
paininjalan alle ja vedä sitä noin 5 cm (2 tuumaa) taaksepäin.
1 5 cm (2 tuumaa)
Page 25
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
1
1
Pidä kiinni langanpäästä ja kankaasta
7
vasemmalla kädellä ja laske neula ompelun aloituskohtaan kääntämällä käsipyörää oikealla kädellä itseäsi päin (vastapäivään).

Koeompelu

Käytä koeompeluun kangastilkkua. Käytä samaa kangasta ja lankaa kuin varsinaisessa ompelutyössä ja tarkasta langan kireys sekä piston pituus ja leveys.

Ompelusuunnan vaihtaminen

Pysäytä kone neulan ollessa ala-asennossa kohdassa, jossa haluat vaihtaa ompelusuuntaa, ja nosta
Laske paininjalan nostovipu.
8
1 Paininjalan nostovipu
Paina hitaasti jalkasäädintä.
9
paininjalan nostovipu. Käännä kangas käyttäen neulaa akselina, laske paininjalan nostovipu ja jatka ompelua.

Paksujen kankaiden ompelu

Jos kangas ei mahdu paininjalan alle
Jos kangas ei mahdu helposti paininjalan alle, nosta paininjalka korkeammalle nostamalla paininjalan nostovipu ylimpään asentoon.
Kone alkaa ommella.
Nosta jalka jalkasäätimeltä.
0
Kone lopettaa ompelun.
• Kun haluat ommella taaksepäin, paina taakseompelun vipua. Taakseompelua käytetään päättelemiseen ja saumojen vahvistamiseen. Lisätietoja on kohdassa “Taakseompelun vipu” sivulla 12.
Nosta neula kääntämällä käsipyörää
a
itseäsi päin (vastapäivään). Nosta paininjalan nostovipu.
b
Vedä kangasta vasemmalle ja katkaise
c
langat vetämällä ne langankatkaisijan läpi.
.
Jos ommellaan yli 6 mm (15/64 tuumaa)
paksua kangasta tai jos kangasta työnnetään liian voimakkaasti, neula voi taipua tai katketa.
2
1 Langankatkaisija
24
Page 26
OMPELUN PERUSTEET ———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
Vinkki
MUISTUTUS
1
1

Ohuiden kankaiden ompelu

Kun ompelet ohuita kankaita, pistot saattavat kohdistua väärin tai kone ei ehkä syötä kangasta oikein. Jos näin tapahtuu, aseta kankaan alle ohut paperiarkki tai tukimateriaalia ja ompele. Kun olet lopettanut ompelun, revi ylimääräinen paperi pois.
1 Tukimateriaali tai paperiarkki
Kun olet lopettanut vapaavarsiompelun, aseta aputaso takaisin paikoilleen.
Pujota ommeltava kappale vapaavarteen
2
ja ompele.
Ompelu kaksoisneulalla

Joustavien kankaiden ompelu

Harsi kankaat ensin yhteen ja ompele sitten kangasta venyttämättä.
(lisävaruste)
Voit ommella tällä koneella käyttäen kaksoisneulaa ja kahta ylälankaa. Voit käyttää samanväristä lankaa tai koristeompeleita ommellessasi kahta eriväristä lankaa.
Kaksoisneula Lisälankatappi
1 Harsinta

Putkimaisten kappaleiden ompelu

Aputason irrottaminen helpottaa vaikeapääsyisten alueiden ja lieriömäisten osien, kuten hihansuiden ja housunlahkeiden ompelua.
Poista aputaso vetämällä sitä vasemmalle.
1
1
1 Aputaso
Kun aputaso on irrotettu, voit ommella
vapaavarren avulla.
25
Käytä vain tätä konetta varten
tarkoitettuja kaksoisneuloja (tuotekoodi: X57521-021:2,0/75, leveys 2 mm). Muut neulat voivat katketa ja vahingoittaa konetta.
Varmista, ettei neula osu paininjalkaan.
Älä ompele taipuneilla neuloilla. Neula
voi katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
Kaksoisneulan kiinnittäminen
Kiinnitä kaksoisneula samalla tavalla kuin tavallinen neula (katso sivu 8–9). Neulan litteän puolen tulee osoittaa taaksepäin ja pyöristetyn puolen itseäsi päin.
Page 27
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Vinkki
MUISTUTUS
MUISTUTUS
1
3
2
Lisälankatapin kiinnittäminen
Aseta ylimääräinen lankatappi reikään koneen yläosassa. Aseta toinen lankarulla ylimääräiseen lankatappiin.
1 Ensimmäinen lankarulla 2 Toinen lankarulla
Kaksoislangan pujottaminen
Kumpikin neula on langoitettava erikseen.
Neulan langoittajalla varustetut mallit
Lankaa ei voi pujottaa neulaan neulan langoittajalla, jos käytössä on kaksoisneula. Langat on pujotettava käsin kaksoisneulaan edestä taaksepäin. Neulan langoittajan käyttö saattaa vahingoittaa konetta.
Käytä ensimmäisen lankarullan lankaa
1
ylälangan pujottamiseen neulatangon langanohjaimeen saakka.
Reitti ylälangan pujottamiselle neulatangon langanohjaimeen saakka on sama kuin normaalisti ylälangan pujottamisessa (yhdelle neulalle). Katso lisää sivulta 18.
Pujota lanka vasemmanpuoleiseen
2
neulansilmään edestä taakse. Käytä toisen lankarullan lankaa ylälangan
3
pujottamiseen langannostajaan saakka.
Reitti ylälangan pujottamiselle neulatangon langannostajaan saakka on sama kuin normaalisti ylälangan pujottamisessa (yhdelle neulalle). Katso lisää sivulta 18.
Pujota lanka oikeanpuoleiseen
4
neulansilmään edestä taakse.
Älä vie lankaa neulatangon langanohjaimeen.
1 Vasemmanpuoleisen neulan lanka kulkee
neulatangon langanohjaimen läpi.
2 Oikeanpuoleisen neulan lanka kulkee
neulatangon langanohjaimen edestä.
3 Neulatangon langanohjain
Kiinnitä siksakpaininjalka ”J”.
5
Lisätietoja paininjalan vaihtamisesta on kohdassa “Paininjalan vaihtaminen” sivulla 10.
Kun käytät kaksoisneulaa, asenna
koneeseen siksakpaininjalka J, sillä muuten kone saattaa vahingoittua.
Kytke koneeseen virta.
6
Älä kytke koneen virtaa päälle, kun
painat jalkasäädintä. Kone saattaa käynnistyä odottamatta ja aiheuttaa tapaturman tai vaurioita koneelle.
2
26
Page 28
OMPELUN PERUSTEET ———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
Huomautus
Vinkki
1
2
3
4
5
Valitse ommel.
7
Ompeleen valinnan jälkeen käännä

Langan kireys

Langan kireys vaikuttaa pistojen laatuun. Joudut ehkä säätämään langan kireyttä, kun vaihdat kangasta tai lankaa.
käsipyörää hitaasti itseäsi kohti (vastapäivään) ja tarkista, että neula ei osu paininjalkaan. Jos neula osuu paininjalkaan, se voi taipua tai katketa.
Kaksoisneulaa voi käyttää ainoastaan
ompeleilla Suora ommel (neula keskellä) ja Siksak (leveys 1,5 mm (1/16 tuumaa)). Älä käytä kaksoisneulaa millään muilla ompeleilla.
Aloita ompelu.
8
Lisätietoja ompelun aloittamisesta on kohdassa “Ompelun aloittaminen” sivulla 23.
Kone ompelee kaksi rinnakkaista ommelta.
Suosittelemme koeompelua kangastilkulle ennen varsinaisen ompelun aloittamista.
Oikea kireys
Oikea langan kireys on tärkeä, sillä liian alhainen tai suuri kireys heikentää saumoja tai vetää kankaan rypylle.
2
1
1 Kankaan oikea puoli 2 Kankaan nurja puoli
3
4
3 Ylälanka 4 Alalanka
Ylälanka on liian kireällä
Kankaan oikealle puolelle syntyy silmukoita.
Kun vaihdat ompelusuuntaa, nosta neula
kankaasta, nosta sitten paininjalan nostovipu ja käännä kangasta. Muuten neula voi katketa tai kone vahingoittua.
Jos alalanka on langoitettu väärin, ylälanka voi olla liian kireällä. Katso tällöin ohjeita kohdasta “Alalangan langoitus” sivulla 15 ja langoita alalanka uudelleen.
27
1 Kankaan oikea puoli 2 Kankaan nurja puoli 3 Ylälanka 4 Alalanka 5 Kankaan oikealle
puolelle syntyy silmukoita.
Ratkaisu Vähennä kireyttä kääntämällä ylälangan kireyden säädin pienempään numeroon.
Page 29
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Vinkki
Ylälanka on liian löysällä
Kankaan nurjalle puolelle syntyy silmukoita.
Jos ylälanka on langoitettu väärin, ylälanka voi olla liian löysällä. Katso tällöin ohjeita kohdasta “Ylälangan langoitus” sivulla 17 ja langoita ylälanka uudelleen.
5
2
1
2
3
4
Ratkaisu Suurenna kireyttä kääntämällä ylälangan kireyden säädin suurempaan numeroon.
1 Kankaan oikea puoli 2 Kankaan nurja puoli 3 Ylälanka 4 Alalanka 5 Kankaan nurjalle
puolelle syntyy silmukoita.
28
Page 30
KONEEN OMPELEET —————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
9
3
5
5
1
2

3 KONEEN OMPELEET

Siksakommel

Suorat ompeleet

Suorilla ompeleilla ommellaan tavallisia saumoja.
6
Piston pituus
[mm (tuumaa)]
1,6 (1/16)
Ompeleen nimi Ommel
Suora ommel
(Neula keskellä)
Käännä Ommelvalitsin siksakompeleelle ja aloita ompelu.
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula vasemmalla)
7
8
10
11
1,8 (1/8)
2 (1/16)
3 (1/8)
4 (3/16)
2,5 (3/32)
Tikkaus ja joustavat materiaalit
Voit tikata ja ommella ohuita kankaita suorilla ompeleilla.

Siksakompeleet

Piston pituus
Ompeleen nimi Ommel
Siksakommel 0,7 (1/32) 1,8 (1/8)
Siksakommel 1,5 (1/16) 3,3 (3/16)
2
[mm
(tuumaa)]
Piston leveys
(tuumaa)]
[mm
Suosittelemme, että ompeleen alkuun ja loppuun ommellaan suoraa ommelta. (Ne toimivat vahvistuspistoina.)
Satiini- eli laakaommel
Satiini- eli laakaommelta voi käyttää koristeompeleena. Ommeltaessa satiini- eli laakaommelta ylälangan kiristystä kannattaa hieman pienentää, jolloin ompeleesta tulee kauniimpi. Ommelvalitsimella voidaan valita satiini- eli laakaompeleelle (numero 5) kolme erilaista piston pituutta. Keskimmäisessä ompeleessa on peruspistonpituus.
1 Jos haluat lyhyemmän piston pituuden, käännä
ommelvalitsin satiini- eli laakaompeleen (numero 5) vasemman ompeleen kohdalle.
2 Jos haluat pidemmän piston pituuden, käännä
ommelvalitsin satiini- eli laakaompeleen (numero 5) oikean puolimmaisen ompeleen kohdalle.
Siksakommel 2 (1/16) 5 (3/16)
Satiini- eli
laakaommel
29
4
0,5 (1/32) 5 (3/16)
Page 31
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Huomautus
12
14
2
1
3
4
1
2
1
2
1
3
3
4
2
1
2
1
2
3
5
6
4
1
2
Piirrä kankaaseen liitukynällä viiva n.
3

Piilo-ommel

Piston pituus
Ompeleen nimi Ommel
Piilo-ommel 2 (1/16) 5 (3/16)
Joustava piilo-
ommel
Kun putkimainen kappale on liian pieni tai liian lyhyt varteen työnnettäväksi, kone ei syötä kangasta ja tulos voi olla epätyydyttävä.
Käännä hame tai housut nurinpäin.
1
1 Kankaan nurja puoli 2 Kankaan oikea puoli 3 Alareuna 4 Kankaan reuna
Taita kangas päärmeen haluttua reunaa
2
pitkin ja silitä taitos.
< Poikkileikkaus>
[mm
(tuumaa)]
2 (1/16) 5 (3/16)
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
1 Kankaan nurja
puoli
2 Kankaan oikea
puoli
3 Kankaan reuna 4 Pä ärmeen haluttu
kohta
<Paksu kangas>
<Normaali kangas>
5 mm (3/16 tuuman) päähän kankaan reunasta ja harsi liituviivaa pitkin.
1 Kankaan nurja
puoli
2 Kankaan oikea
puoli
3 Kankaan reuna 4 Harsintaommel 5 5 mm (3/16
tuumaa)
6 Päärmeen haluttu
kohta
<Paksu kangas>
<Sivulta>
Taita kangas sisäänpäin harsintaa pitkin.
4
2
4
5
1
6
1
1
<Sivulta>
Avaa kankaan taitos ja aseta kangas nurja
5
puoli ylöspäin.
5
3
1
1
1
1
1
<Sivulta>
Poista aputaso, jolloin voit ommella
6
vapaavarren avulla.
• Lisätietoja vapaavarsiompelusta on kohdassa “Putkimaisten kappaleiden ompelu” (Sivu 25).
<Normaali kangas>
1 Kankaan nurja
puoli
2 Kankaan reuna 3 Harsinta 4 5 mm (3/16
3
tuumaa)
5 Päärmeen haluttu
kohta
6 Kankaan oikea
puoli
7 Harsintakohta
7
<Paksu kangas>
<Normaali kangas>
1 Kankaan nurja
puoli
2 Kankaan oikea
puoli
4
3 Harsinta 4 Kankaan reuna 5 Päärmeen haluttu
kohta
6 Harsintakohta
<Paksu kangas>
6 2
<Normaali kangas>
30
3
Page 32
KONEEN OMPELEET —————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
1
2
3
1
2
3
1
2
15
13
Työnnä ommeltava kappale varteen ja
7
varmista, että kone syöttää kankaan oikein. Aloita ompelu.
1
1 Varsi
Kun olet valinnut ompeleen, käännä
8
käsipyörää itseäsi kohti (vastapäivään), kunnes neula on siirtynyt oikealta vasemmalle.
Aseta kangas paininjalan alle ja
9
hienosäädä kankaan kohtaa kunnes neula

Yliluottelu

Piston pituus
Ompeleen nimi Ommel
Yliluottelu 2 (1/16) 5 (3/16)
* Ommel nro 15 on käytettävissä vain tietyissä
malleissa.
Aseta kangas paininjalan alle siten, että
1
ompeleen (tai ompeleen kärkien) paikka
[mm
(tuumaa)]
on noin 3 mm (1/8 tuumaa) vasemmalle paininjalan keskikohdasta.
Piston leveys
(tuumaa)]
[mm
osuu vain hieman kankaan taitteeseen silloin, kun neula on leveimmän siksakpiston vasemmassa reunassa.
1 Kankaan nurja puoli 2 Päärmeen taitekohta 3 Neulan alasmenokohta
• Jos saumanvara on leveämpi kuin ommel, leikkaa ylimääräinen kangas pois ompelun jälkeen.
1 Neula 2 Neulan alasmenokohta 3 Päärmeen taitekohta
Laske paininjalan nostovipu.
0
Pidä käsillä kiinni kankaasta ja ompele
a
hitaalla nopeudella siten, että neula juuri koskettaa taitetta.
Poista harsintaommel ja käännä kangas
b
oikeinpäin.
1 Kankaan nurja puoli 2 Kankaan oikea puoli

Jousto-ommel

Ompeleen nimi Ommel
Jousto-ommel 1 (1/16) 5 (3/16)
Jousto-ommelta voidaan käyttää paikkaamiseen, kuminauhan ompeluun ja kankaiden yhdistämiseen. Näiden ompelu on kuvattu alla.
Piston pituus
[mm
(tuumaa)]
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
31
Page 33
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
1
2
3
Paikkaaminen Aseta vahvistekangas paikattavan alueen
1
alle.
• Kiinnitä vahvistekangas paikalleen nuppineuloilla.
Ompele jousto-ommelta repeytynyttä
2
reunaa pitkin, kuten kuvassa.

Yhdistävät ompeleet

Ompeleen nimi Ommel
Kaksitoimiommel
Piston pituus
16
[mm
(tuumaa)]
1,2 (1/16) 5 (3/16)
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
Kuminauhan ompelu Kiinnitä kuminauha nuppineuloilla
1
kankaan nurjalle puolelle. Venytä kuminauhaa paininjalan edestä ja
2
takaa ompelun aikana.
Kankaiden yhdistäminen
Jousto-ompeleella voidaan yhdistää kaksi kangaskappaletta toisiinsa. Tämä on erityisen kätevää ommeltaessa neulekankaita. Jos käytät läpinäkyvää siimalankaa, pistot eivät näy.
Aseta kankaiden reunat vastakkain ja
1
keskitä reunat paininjalan alle. Ompele kankaat reunat yhteen jousto-
2
ompeleella. Kankaiden reunat on pidettävä lähellä toisiaan.
• Käytä tähän nuppineuloja.
Siltaommel 1,2 (1/16) 5 (3/16)
* Ompeleet nro 16–17 ovat käytettävissä vain tietyissä
malleissa.
Näillä ompeleilla yhdistetään kaksi kangaskappaletta, kuten tilkkutöitä ommeltaessa.
Esimerkki: kaksitoimiommel tilkkutyössä
1 Haluttu sauman paikka 2 Suora ommel 3 Kaksitoimiommel
17
3
32
Page 34
NAPINLÄPIEN OMPELU —————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
Huomautus
MUISTUTUS
1
1
2

4 NAPINLÄPIEN OMPELU

Katkaise koneen virta aina ennen
paininjalan vaihtamista. Saatat muutoin loukata itsesi, jos jalkasäädintä painetaan vahingossa ja kone alkaa ommella.

Napinläven ompelu

Piston
Ommel
Suosittelemme napinläven koeompelua kangastilkulle ennen ompelua varsinaiseen vaatteeseen.
Kun ompelet napinläpiä pehmeisiin kankaisiin, aseta tukimateriaalia kankaan nurjalle puolelle.
Merkitse napinläven paikka ja pituus
1
kankaaseen liitukynällä.
pituus
[mm
(tuumaa)]
0,5 (1/32) 5 (3/16)
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
1
2
Jalka
Napinläpi-
jalka ”A”
Jos paininjalka on asennettu väärään
suuntaan, neula saattaa osua paininjalkaan ja taipua tai katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen. (Katso sivulta 10 paininjalan oikea kiinnityssuunta.)
Etusalpa on ommeltava ensin. Kohdista
3
kankaassa oleva napinläven pituuden liituviiva pitkittäin paininjalan keskelle ja napinläven etureunan liitumerkki paininjalassa olevan kahden merkkiviivan kohdalle.
1 Liituviivan etureuna 2 Punaiset viivat
Napinläven ompelu
Vaihe Ommeltava osa Ommel
Vaihe 1 (Etusalpa)
1. Käännä ommelvalitsin kohtaan ”a”.
2. Laske paininjalka alas ja ompele 5-6 pistoa.
3. Pysäytä kone, kun neula on ompeleen vasemmassa reunassa. Nosta neula kankaasta.
Vaihe 2 (Vasen reuna)
1 Merkinnät kankaassa 2 Napinläven ompelu
Kiinnitä napinläpijalka koneeseen ja
2
työnnä sen liikkuvaa kehystä taaksepäin kunnes kehys pysähtyy paininjalan etureunaan.
33
1. Käännä ommelvalitsin kohtaan ”b”.
2. Ompele liituviivalla merkitty pituus.
3. Pysäytä kone, kun neula on ompeleen vasemmassa reunassa. Nosta neula kankaasta.
Page 35
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
1
1
2
3
3
Vaihe Ommeltava osa Ommel
Vaihe 3 (Takasalpa)
1. Käännä ommelvalitsin kohtaan ”c” (sama kohta kuin vaiheessa 1).
2. Ompele 5-6 pistoa.
3. Pysäytä kone, kun neula on ompeleen oikeassa reunassa. Nosta neula kankaasta.
Vaihe 4 (Oikea reuna)
1. Käännä ommelvalitsin asentoon ”d”.
2. Ompele oikea reuna vaiheessa 1 ommeltuihin pistoihin asti.
Ompeleen vahvistaminen ja napinläven avaaminen
Vahvista ommel kääntämällä kangasta 90
1
astetta vastapäivään ja ompele muutama suoraommelpisto napinläven etusalvan reunaan.
Ota kangas pois koneesta. Kiinnitä
2
nuppineula poikittain napinläven kumpaankin päähän salpapistojen sisäpuolelle, ettet vahingossa katkaise salpapistoja.
Leikkaa ratkojalla aukko napinläven
3
keskelle. Ole varovainen, ettet katkaise pistoja.

Napinläpien säätäminen

Jos napinläven oikean ja vasemman reunan pistot eivät ole yhtä tiheitä, voit tehdä seuraavat säädöt.
Napinläven vasemman reunan ompelun
1
jälkeen ompele napinläven oikea reuna tarkkaillen kankaan syöttymistä.
1 Oikea reuna
Jos vasemman puolen ommel on liian
2
harva tai tiheä oikeaan puoleen verrattuna, säädä napinläven hienosäätöruuvia seuraavissa kappaleissa annettujen ohjeiden mukaan.
4
Kun leikkaat näpinläven auki ratkojalla, älä vie kättä tai sormia ratkojan eteen. Ratkoja saattaa lipsahtaa ja aiheuttaa tapaturman.
1 Näpinläven hienosäätöruuvi 2 Vasen puoli 3 Ompelutulos
Jos vasemman puolen ommel on liian harva, käännä napinläven hienosäätöruuvia suurella ruuvitaltalla miinusmerkkiä () kohti. Jos vasemman puolen ommel on liian tiheä, käännä napinläven hienosäätöruuvia suurella ruuvitaltalla plusmerkkiä (+) kohti.
• Tällä säädöllä napinläven molemmat puolet saadaan samanlaisiksi.
34
Page 36

LISÄTARVIKKEET JA KÄYTTÖSOVELLUKSET ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
MUISTUTUS
9
1
2
3
4
1
2
3
4
1
5
3
4
5 LISÄTARVIKKEET JA
KÄYTTÖSOVELLUKSET
Katkaise koneen virta aina ennen paininjalan vaihtamista. Saatat muutoin loukata itsesi, jos
jalkasäädintä painetaan vahingossa ja kone alkaa ommella.
Katkaise koneen virta.
2

Vetoketjun ompelu

Piston
Ompeleen nimi Ommel
Suora ommel
(Neula keskellä)
Vetoketjujalalla I voidaan ommella erilaisia vetoketjuja ja se on helppo asettaa neulan oikealle tai vasemmalle puolelle. Kun ompelet vetoketjun ollessa oikealla, kiinnitä paininjalan runko-osa vetoketjujalan oikeanpuoleiseen tankoon. Kun ompelet vetoketjun ollessa vasemmalla, kiinnitä paininjalan runko-osa vetoketjujalan vasemmanpuoleiseen tankoon.
pituus
[mm
(tuumaa)]
3 (1/8)
Jalka
Vetoketjujalka
”I”
Kiinnitä vetoketjujalka I.
Käännä käsipyörää hitaasti itseäsi kohti
(vastapäivään) ja tarkista ennen ompelun aloittamista, ettei neula osu vetoketjujalkaan. Muiden ompeleiden käyttö voi aiheuttaa neulan osumisen paininjalkaan ja neulan katkeamisen, jolloin seurauksena saattaa olla loukkaantuminen.
Kytke koneeseen virta.
3
1 Käytä oikeanpuoleista tankoa, kun ompelet
vetoketjun ollessa oikealla.
2 Käytä vasemmanpuoleista tankoa, kun ompelet
vetoketjun ollessa vasemmalla.
3 Käytä tätä neulan alasmenokohtaa, kun ompelet
vetoketjun ollessa oikealla.
4 Käytä tätä neulan alasmenokohtaa, kun ompelet
vetoketjun ollessa vasemmalla.
Valmistele kangas harsimalla vetoketju
1
kankaan nurjalle puolelle.
1 Harsintaommel 2 Taakseompelupistot 3 Kankaan nurja puoli 4 Vetoketjuhalkion pää 5 Vetoketju
35
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Aseta kangas oikea puoli ylöspäin ja
4
ompele vetoketjun ollessa paininjalan oikealla puolella.
1 Vetoketjuhalkion pää 2 Harsintaommel 3 Vetoketju
• Ompele ommel järjestyksessä 1–3.
Page 37
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
9
11
2
3
4
5

Applikointi

Varmista, ettei neula osu vetoketjun
ketjuosaan ompelun aikana. Osuessaan vetoketjuun neula saattaa katketa ja aiheuttaa henkilövahingon.
Kun ompelu on valmis, poista
5
harsintaommel.

Poimuttaminen

Ompeleen nimi Ommel
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula vasemmalla)
Löysennä ylälangan kireyttä siten, että
1
alalanka on melkein suorana (näkyy vain kankaan alapuolella).
Ompele yksi (tai useampi) suoraommel.
2
Poimuta kangas vetämällä alalangoista.
3
Piston pituus
[mm (tuumaa)]
3 (1/8)
2,5 (3/32)
Piston
Ompeleen nimi Ommel
Siksakommel 0,7 (1/32) 1,8 (1/8)
Siksakommel 1,5 (1/16) 3,3 (3/16)
Siksakommel 2 (1/16) 5 (3/16)
Satiini- eli
laakaommel
Voit tehdä applikointikuvion leikkaamalla eri kankaasta kuvion ja kiinnittämällä sen ompelemalla koristeeksi pohjakankaalle.
Harsi leikattu kuvio kankaaseen.
1
Ompele siksakompeleella huolellisesti
2
pitkin kuvion reunoja.
pituus
[mm
(tuumaa)]
0,5 (1/32) 5 (3/16)
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
5
36
Page 38
LISÄTARVIKKEET JA KÄYTTÖSOVELLUKSET ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
2
3
4

LISÄTARVIKKEIDEN KÄYTTÄMINEN

Nappien ompelu

Piston
Ompe-
leen
Ommel
nimi
Siksak­ommel
Siksak­ommel
Siksak­ommel
Mittaa napin reikien välimatka ja käännä
1
ommelvalitsin halutun levyisen
(tuumaa)]
Piston
pituus
leveys
[mm
[mm
(tuumaa)]
0,7
1,5
2
1,8
(1/8)
3,3
(3/16)
(1/32)
(1/16)
(1/16)5 (3/16)
Napin-
ompelu
Napin-
ompelu
Napin-
ompelu
siksakompeleen kohdalle.
Katkaise koneen virta.
2
Vaihda paininjalan tilalle
3
napinompelujalka ”M”. Aseta syöttäjän peitelevy pistolevyn
4
päälle.
Jalka Muuta
Syöttäjän peitelevy
jalka
”M”
Syöttäjän peitelevy
jalka
”M”
Syöttäjän peitelevy
jalka
”M”
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Aseta kankaan ja jalan väliin nappi ja
6
varmista, että neula osuu reikiin koskettamatta nappia. Jos neula osuu nappiin, katso vaihetta
Ompele noin kymmenen pistoa hitaalla
7
nopeudella.
Huolehdi siitä, ettei neula osu nappiin
1
.
ompelun aikana. Neula saattaa katketa ja aiheuttaa loukkaantumisen.
Kytke koneeseen virta.
5
37
Vedä ylälanka ompelun loppukohdassa
8
kankaan nurjalle puolelle ja solmi se alalangan kanssa.
Katkaise ylä- ja alalanka ompelun
alkukohdassa saksilla.
Page 39
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
MUISTUTUS
Vinkki
6
7
8
9
10
11
Aloita ompelu ja vedä kangasta kevyesti
5

Parsinta

Ompeleen nimi Ommel
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Piston pituus
[mm
(tuumaa)]
1,6 (1/16)
1,8 (1/8)
Muuta
Syöttäjän peitelevy
Syöttäjän peitelevy
vuorotellen itseäsi päin ja itsestäsi poispäin.
Ompele pitäen kangasta kireällä ja paina kangasta samalla alas konetta vasten.
Toista tämä, kunnes parsittava kohta on
6
täynnä rinnakkaisia ommelrivejä.
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Suora ommel
(Neula
vasemmalla)
Katkaise virta koneesta.
1
Aseta syöttäjän peitelevy pistolevyn
2 (1/16)
3 (1/8)
4 (3/16)
2,5 (3/32)
päälle. Kytke sitten virta koneeseen.
Poista sekä paininjalka että paininjalan
2
runko-osa ja laske sitten paininjalan nostin alas.
Aseta parsittava kohta paininjalan alle
3
vahvikekankaan kanssa. Kytke koneeseen virta.
4
Syöttäjän peitelevy
Syöttäjän peitelevy
Syöttäjän peitelevy
Syöttäjän peitelevy
5
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
38
Page 40
LISÄTARVIKKEET JA KÄYTTÖSOVELLUKSET ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
MUISTUTUS
9
12
14
1
2
1
2
Saumojen tikkaus

Piilo-ommeljalan käyttö

Ompeleen nimi Ommel
Siksakommel 0,7 (1/32) 1,8 (1/8)
Siksakommel 1,5 (1/16) 3,3 (3/16)
Siksakommel 2 (1/16) 5 (3/16)
Suora ommel
(Neula keskellä)
Piilo-ommel 2 (1/16) 5 (3/16)
Joustava piilo-
ommel
Tämä paininjalka on kätevä piilo-ompeleen ompelun lisäksi myös kankaan reunojen sekä saumojen tikkaukseen.
Piston pituus
[mm
(tuumaa)]
2
3
4
3 (1/8)
2 (1/16) 5 (3/16)
Piston leveys
[mm
(tuumaa)]
Katkaise koneen virta.
1
Kiinnitä piilo-ommeljalka.
2
Kytke koneeseen virta.
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Valitse ommelvalitsimella Suora ommel
3
(neula keskellä). Kohdista jalan ohjain neulan asennon kanssa.
Valitse ommelvalitsimella halutun
4
levyinen siksakommel. Aseta kangas jalan alle siten, että jalan
5
ohjain on kohdistettu ommeljuovaan kankaan kummankin reunan keskelle.
Laske paininjalka ja aloita ompelu.
6
Ompelu pitkin kankaan reunaa Katkaise koneen virta.
1
Kiinnitä piilo-ommeljalka.
2
Kytke koneeseen virta.
Älä kytke koneeseen virtaa samalla, kun
painat poljinta. Kone saattaa yllättäen aloittaa ompelun ja aiheuttaa loukkaantumisen tai vahingoittaa konetta.
Valitse kankaan reunan ja ompeleen
3
välinen etäisyys ja laske neula ompelukohtaan.
Käännä jalan ohjaimen ruuvia kunnes
4
ohjain on kankaan reunassa. Ompele huolellisesti ohjaten kankaan reunaa paininjalan ohjainta pitkin.
1 Ruuvi 2 Ohjain
39
Piilo-ompeleen ompelu
Kun piilo-ommeljalalla ommellaan piilo-ommelta, paininjalan ohjain siirretään kankaan taitereunaan ruuvia kääntämällä.
• Lisätietoja piilo-ompeleiden ompelusta on sivulla 30.
1
2
3
1 Ruuvi 2 Ohjain 3 Taitereuna
Page 41
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Vinkki
MUISTUTUS
1

6 LIITE

HUOLTO

Katkaise koneen virta ja irrota
1

Öljyämistä koskevia rajoituksia

Käyttäjä ei saa öljytä konetta, sillä kone saattaa vaurioitua. Tähän koneeseen on lisätty valmistushetkellä riittävä määrä öljyä varmistamaan virheettömän toiminnan, ja siksi käyttäjän ei tarvitse öljytä sitä säännöllisesti.
Jos koneessa ilmenee ongelmia, kuten epätavallista ääntä tai käsipyörän kankeutta, lopeta koneen käyttö välittömästi ja ota yhteys valtuutettuun Brother­huoltoliikkeeseen.

Koneen säilytystä koskevia varoituksia

Älä säilytä konetta seuraavissa olosuhteissa, sillä kone saattaa esimerkiksi ruostua kosteuden tiivistymisen seurauksena tai vaurioitua muulla tavalla:
• erittäin kuumat paikat
• erittäin kylmät paikat
• erittäin suuret lämpötilanvaihtelut
• suuri kosteus tai höyrymäärä
• lähellä avotulta, lämmitintä tai ilmastointilaitetta
• ulkotilat tai suora auringonpaiste
• erittäin pölyinen tai öljyinen ympäristö.
virtapistoke.
Nosta neula ja paininjalka.
2
Irrota paininjalan runko-osa ja neula
3
löysäämällä paininjalan ja neulan kiinnitysruuvit.
Poista molemmat ruuvit ruuviavaimella.
4
Nosta pistolevyä kuvan osoittamalla tavalla ja poista se vetämällä sitä vasemmalle.
6
Koneen käyttöiän pidentämiseksi siihen on kytkettävä virta ja sitä on käytettävä säännöllisin väliajoin. Koneen pitkäaikainen käyttämättömyys ja varastointi saattavat heikentää sen tehoa.

Puhdistaminen

Muista irrottaa koneen pistoke
seinäpistorasiasta ennen puhdistamista, jotta vältät sähköisku- ja loukkaantumisvaaran.
1 Käytä ruuviavainta
Ota kiinni puolakotelosta ja nosta se pois
5
vasemmalle.
40
Page 42
LIITE ————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
MUISTUTUS
1
2 3
1
Puhdista puolapesä ja sen ympäristö
6
pölystä puhdistusharjalla tai pölynimurilla.
1
2
1 Puhdistusharja 2 Sukkulapesä
• Älä öljyä puolakoteloa.
Aseta puolakotelo seuraavan kuvan
7
mukaan niin, että puolakotelon ▲-merkki on kohdakkain koneen -merkin kanssa.
1
• Kohdista - ja -merkit.
2
Aseta pistolevy ja kiristä ruuvit.
8
1 Ruuvit
• Varmista, että pistolevy on tukevasti paikallaan.
Älä käytä naarmuuntunutta
puolakoteloa, sillä ylälanka saattaa muuten sotkeutua, neula katketa tai koneen toiminta heiketä. Jos tarvitset uuden puolakotelon (tuotekoodi: XE9326-001), ota yhteys lähimpään valtuutettuun Brother-huoltoliikkeeseen.
Varmista, että puolakotelo asennetaan
oikein, sillä muuten neula saattaa katketa.
1 -merkki 2 -merkki 3 Puolakotelo
• Varmista ennen puolakotelon asettamista, että merkityt kohdat ovat kohdakkain.
41
Page 43
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

VIANETSINTÄ

Jos kone ei toimi oikein, tarkasta seuraavat mahdolliset ongelmat ennen yhteydenottoa huoltoon. Voit ratkaista useimmat ongelmat itse. Jos tarvitset lisäapua, Brother Solutions Center -sivustolta löydät uusimmat usein esitetyt kysymykset ja vianetsintävinkit. Käy verkkosivuillamme osoitteessa “ http://support.brother.com poistu, ota yhteys Brother-jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother-huoltoon.
Ongelma Mahdollinen syy Korjaustoimenpide Sivu
Ompelukone ei toimi.
Ommeltavaa kangasta ei voi poistaa koneesta.
Neula katkeaa.
Ylälanka katkeaa.
Koneen virta on katkaistu virtakytkimestä. Kytke virta virtakytkimestä. 8
Puolaustappi on työnnetty oikealle. Työnnä puolaustappi vasemmalle. 14
Jalkasäädintä ei ole käytetty oikein. Käytä jalkasäädintä oikein. 8
Lanka on sotkeutunut pistolevyn alle.
Neula on asennettu väärin. Asenna neula oikein. 8
Neulan kiinnitysruuvi on löysällä.
Neula on taittunut tai tylsä. Vaihda neula. 8
Ylälankaa ei ole langoitettu oikein. Korjaa ylälangan langoitus. 17
Oikeaa kankaan, langan ja neulan yhdistelmää ei ole käytetty.
Käytettävä paininjalka ei sovi ommeltavalle pistotyypille.
Ylälanka on liian kireällä. Löysää ylälangan kireyttä. 27
Vedät kangasta liian voimakkaasti. Ohjaa kangasta kevyesti.
Lankarullaa ei ole asetettu oikein.
Pistolevyn tai paininjalan reikää ympäröivä alue on naarmuuntunut.
Puolakotelo on naarmuuntunut.
Muuta kuin tälle koneelle tarkoitettua puolaa on käytetty.
Ylälankaa ei ole langoitettu oikein. (Lankarulla ei ehkä ole asetettu oikein tai lanka on irronnut neulan yläpuolella olevasta ohjaimesta.)
Lanka on solmussa tai sotkeutunut. Selvitä lanka.
Neula ei sovi käytettävälle langalle.
Ylälanka on liian kireällä. Löysää ylälangan kireyttä. 27
Nosta kangasta, katkaise langat sen alta ja puhdista sukkulapesä.
Kiristä ruuvi huolellisesti ruuviavaimella.
Valitse lanka ja neula, jotka sopivat kangastyypille.
Kiinnitä ommeltavalle pistotyypille sopiva paininjalka.
Aseta lankarulla oikein. 17
Vaihda pistolevy. Ota yhteys jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother­huoltoliikkeeseen.
Vaihda puolakotelo. Ota yhteys jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother­huoltoliikkeeseen.
Käytä tälle koneelle tarkoitettua puolaa.
Korjaa ylälangan langoitus. 17
Valitse käytettävälle langalle sopiva neula.
”. Jos ongelma ei
40
9
22
13
22
6
42
Page 44
LIITE ————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————
Ongelma Mahdollinen syy Korjaustoimenpide Sivu
Neula on taittunut tai tylsä. Vaihda neula. 8
Neula on asennettu väärin. Asenna neula oikein. 8
Vaihda pistolevy. Ota yhteys jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother­huoltoliikkeeseen.
Vaihda puolakotelo. Ota yhteys jälleenmyyjään tai lähimpään valtuutettuun Brother­huoltoliikkeeseen.
Käytä tälle koneelle tarkoitettua puolaa. 13
Vaihda puola.
Poista sotkeutunut lanka ja puhdista sukkulapesä.
Käytä tälle koneelle tarkoitettua puolaa. 13
Valitse lanka ja neula, jotka sopivat kangastyypille.
Kiinnitä paininjalan runko-osa oikein.
Käytä tälle koneelle tarkoitettua puolaa.
Langoita ylä- ja alalanka oikein. 13-21
Valitse lanka ja neula, jotka sopivat kangastyypille.
Käytä kankaan alla tukimateriaalia. 25
Kiinnitä ommeltavalle pistotyypille sopiva paininjalka.
40
22
13
22
35
Ylälanka katkeaa.
Alalanka on solmussa tai katkeaa.
Langan kireys on virheellinen.
Kangas on rypyssä.
Pistolevyn tai paininjalan aukkoa ympäröivä alue on naarmuuntunut.
Puolakotelo on naarmuuntunut tai siinä on väkänen.
Muuta kuin tälle koneelle tarkoitettua puolaa on käytetty.
Alalankaa ei ole langoitettu oikein. Langoita alalanka oikein. 13
Puola on naarmuuntunut tai ei pyöri tasaisesti.
Lanka on sotkeutunut.
Muuta kuin tälle koneelle tarkoitettua puolaa on käytetty.
Puola on asetettu väärin. Pujota alalanka uudelleen. 15
Ylälankaa ei ole langoitettu oikein. Korjaa ylälangan langoitus. 17
Alalankaa ei ole puolattu oikein. Puolaa alalanka oikein. 13
Käytettävälle kankaalle sopivaa langan ja neulan yhdistelmää ei ole käytetty.
Paininjalan runko-osaa ei ole kiinnitetty oikein.
Langan kireys on virheellinen. Säädä ylälangan kireyttä. 27
Muuta kuin tälle koneelle tarkoitettua puolaa on käytetty.
Puola on asetettu väärin. Pujota alalanka uudelleen. 15
Ylälankaa ei ole langoitettu tai puolaa asetettu oikein.
Lankarullaa ei ole asetettu oikein. Aseta lankarulla oikein. 17
Oikeaa kankaan, langan ja neulan yhdistelmää ei ole käytetty.
Neula on taittunut tai tylsä. Vaihda neula. 8
Ohuita kankaita ommeltaessa kone ei syötä kangasta oikein.
Käytettävä paininjalka ei sovi ommeltavalle pistotyypille.
Langan kireys on virheellinen. Säädä ylälangan kireyttä. 27
43
Page 45
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Ongelma Mahdollinen syy Korjaustoimenpide Sivu
Ylälankaa ei ole langoitettu oikein. Korjaa ylälangan langoitus. 17
Kone ompelee hyppypistoja.
Neulan langoittajaa ei voi käyttää.
Kone ei ompele pistoja oikein.
Kone ei syötä kangasta.
Oikeaa kankaan, langan ja neulan yhdistelmää ei ole käytetty.
Neula on taittunut tai tylsä. Vaihda neula. 8
Neula on asennettu väärin. Asenna neula oikein. 8
Pistolevyn alle tai puolakoteloon on kertynyt pölyä.
Neulaa ei ole nostettu oikeaan asentoon.
Neulaa ei ole asetettu oikein. Aseta neula oikein. 8
Käytettävä paininjalka ei sovi ommeltavalle pistotyypille.
Langan kireys on virheellinen. Säädä ylälangan kireyttä. 27
Lanka on sotkeutunut.
Syöttäjän peitelevy on pistolevyn päällä. Poista syöttäjän peitelevy.
Oikeaa kankaan, langan ja neulan yhdistelmää ei ole käytetty.
Lanka on sotkeutunut (esimerkiksi sukkulapesään).
Käytettävä paininjalka ei sovi ommeltavalle pistotyypille.
Valitse lanka ja neula, jotka sopivat kangastyypille.
Irrota pistolevy ja puhdista levy ja puolakotelo.
Nosta neula kiertämällä käsipyörää itseäsi kohti (vastapäivään) siten, että pyörässä oleva merkki osoittaa ylöspäin.
Kiinnitä ommeltavalle pistotyypille sopiva paininjalka.
Poista sotkeutunut lanka. Jos lanka on sotkeutunut puolakoteloon, puhdista puolakotelo.
Valitse lanka ja neula, jotka sopivat kangastyypille.
Poista sotkeutunut lanka. Jos lanka on sotkeutunut sukkulapesään, puhdista sukkulapesä.
Kiinnitä ommeltavalle pistotyypille sopiva paininjalka.
22
40
19
40
22
40
35
44
6
Page 46
LIITE ————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
————

HAKEMISTO

Numerot
4-vaiheinen automaattinen napinläpi ...........33
A
Alalangan langoitus ....................................15
Alalangan nostaminen ................................. 21
Alalangan puolaus ...................................... 13
Applikointi ................................................. 36
Aputaso ....................................................... 6
H
Huolto ....................................................... 40
J
Jalkasäädin ................................................... 8
Jousto-ommel ............................................. 31
K
Kaksoisneula
kiinnittäminen ................................... 9, 25
ompelu .................................................. 25
Kankaiden, lankojen ja neulojen
yhdistelmät ................................................ 22
Käsipyörä ................................................... 17
L
Langan kireys ............................................. 27
Langankatkaisija ......................................... 24
Langoitus
alalanka .......................................... 15, 16
ylälanka ................................................. 17
Lankatappi .......................................... 13, 17
N
Napin ompelu ............................................ 37
Napinläpi
ompelu .................................................. 33
säätäminen ............................................. 34
Neula
kankaiden ja lankojen yhdistelmät ............ 22
tarkistaminen ............................................ 8
vaihtaminen ............................................. 8
Neulan langoitin ......................................... 19
Näpinläven hienosäätöruuvi ........................ 34
O
Ommelvalitsin ............................................ 11
Ompeleet ................................................... 11
koneen ompeleet .................................... 29
nimet ..................................................... 11
Ompeluvalon kytkin .....................................8
P
Paininjalan vaihtaminen .............................. 10
Parsinta ...................................................... 38
Piilo-ommel ............................................... 30
Piilo-ommeljalka ........................................39
Pistokkeet ....................................................7
Poimuttaminen ........................................... 36
Puhdistaminen ........................................... 40
Puolan pika-asetus ............................... 16, 21
S
Siksakompeleet ...........................................29
Sukkulapesän puhdistaminen .......................40
Suorat ompeleet ..........................................29
Syöttäjän peitelevy ............................... 37, 38
T
Taakseompelun vipu ...................................12
Tarvikkeet ....................................................5
lisätarvikkeet ...................................... 5, 37
Tärkeimmät osat ...........................................6
V
Vapaavarsiompelu ......................................25
Vetoketjun ompelu ......................................35
Vianetsintä .................................................42
Virtakytkin ....................................................8
Y
Yhdistävät ompeleet ....................................32
Yliluottelu ..................................................31
Ylälangan kireyden säädin ...........................27
Ylälangan langoitus .....................................17
45
Page 47
Finnish
888-X64/X74/X84/X67/X77/X87
Version 0
Loading...