Black & Decker Ka85, Ka85ek Instruction Manual [sk]

Upozornenie !
Určené pre domácich
majstrov.
KA85
504999-38 SK
KA85E
PÁSOVÁ BRUSKA KA85, KA85E
Rozhodli ste sa pre elektrické náradie od fi rmy Black&Decker. Toto náradie pokračuje v dlhoročnej tradícii, ponúkať odborníkom iba vyspelé a mnohými testami osvedčené výrobky. Dlhoročné skúsenosti a plynulý vývoj dokázali, že fi rma Black&Decker je spoľahlivým partnerom všetkých profesionálnych užívateľov.
Technické údaje
KA85 KA85E
Napätie 230 V 230 V Príkon 600 W 600 W
-1
Otáčky naprázdno 200 m/min Rozmery pása 75x457 mm 75x457 mm
Úroveň akustického tlaku vyhovuje normám EEC. Ak sa vám táto úroveň zdá neuspokojivá, doporučujeme použiť primerané ochranné prostriedky pre váš sluch. Táto situácia nastáva, keď akustický tlak presiahne úroveň 85 dB /A/.
Vaša brúska obsahuje niektoré alebo všetky tieto časti. Poznámka: Táto užívateľská príručka zahŕňa viac katalógových čísel v tejto skupine výrobkov. Na upresnenie detailov sa odvolávame na údaje na krabici, v ktorej bol zabalený váš nástroj.
0-200 m/min
-1
1. Predná rukoväť
2. Vak na zachytávanie prachu
3. Zaisťovacie tlačidlo
4. Hlavný spínač
5. Hnací valec
6. Napínanie brusného pásu
7. Predný valec
8. Indikátor smeru otáčania pásu
9. Ovládanie rýchlosti pásu (iba modely s elektronikou)
10. Odvádzací otvor na prach
11. Rámik na nastavenie hĺbky brúsenia
Ovládanie pásovej brúsky
Brúsku spustíte stlačením hlavného spínača. Ak spínač povolíte, brúska sa zastaví.
Ak chcete brúsiť súvisle v dlhšom časovom intervale, postupujte následovne:
Stlačte hlavný spínač. Stlačte zaisťovacie tlačidlo a povoľte hlavný spínač.
Hlavné časti nástroja
Vypnutie vašej pásovej brúsky prevádzajte následovne: Stlačte hlavný spínač, čím dôjde k uvoľneniu zaisťovacieho tlačidla. Povoľte hlavný spínač.
Prevrátenie pásovej brúsky a jej uchytenie hornou stranou smerom dolu (iba modely s elektronikou)
Postupujte následovne:
Vytiahnite zástrčku zo zásuvky, odpojíte tak brúsku od zdroja prúdu. Otočte brúsku hornou stranou smerom dolu a umiestnite ju na hranu rovnej a pevnej plochy.
2
Do predného otvoru nastavovacej skrutky umiestnite svorku a zľahka ju pritiahnite. Opakujte postup i s druhou svorkou a potom ich obidve pevne dotiahnite. Poznámka: Musíte použiť iba svorky dodané firmou Black & Decker (dodávajú sa iba k modelom s elektronikou). Používajte iba závitové diery na strane brúsky, kde je napínanie brúsneho papiera.
Ovládanie rýchlosti pásu (iba modely s elektronikou)
Nasuňte nový brusný pás na vodiace valce a uistite sa, či šípky na brusnom páse sú súhlasne orientované so šípkami na vašej
pásovej brúske. Potiahnite napínanie do zadnej pozície, čím sa brúsny pás napne.
Uloženie brúsneho pásu
Ovládanie rýchlosti pásu napomáha dosiahnutiu bezchybnej povrchovej úpravy. Na konečnú povrchovú úpravu
má vplyv niekoľko rôznych faktorov ako je materiál, rýchlosť a zrnitosť pásu.
Následujúca tabuľka vám pomôže zvoliť optimálnu rýchlosť a zrnitosť brúsneho pásu pre rôzne povrchy.
Materiál Stupeň Zrnitosť nastavenia brúsneho pásu
Tvrdé drevo 5 - maximálny 80 Dyha 3 - 4 150 Drevotrieska maximálny 60/180 Plasty 2 - 5 100 Oceľ 5 - maximálny 80 Odstraňovanie náterov 6 - maximálny 40/60 Balzové drevo 1 - 3 100 Akryláty 1 - 2 100
Výmena brusného pásu
Postupujte následovne: Vytiahnite zástrčku zo zásuvky, odpojíte tak brúsku od zdroja prúdu.
Potiahnite za
napínanie, uvoľníte tak
brusný pás. Stiahnite
brusný pás z obidvoch
vodiacich valcov.
Vaša pásová brúska má automatické zariadenie pre vedenie brúsneho pásu. Preto nie je nutné žiadne nastavovanie.
Odvázanie prachového odpadu
Počas prevádzky vašej pásovej brúsky vzniká množstvo prachu. Preto je veľmi dôležité pripojenie vaku na zachytávanie prachu. Pripojenie vaku sa prevádza následovne: Vytiahnite zástrčku zo zásuvky, odpojíte tak brúsku od zdroja prúdu.
Pri výmene vaku postupujte takto: Odpojte napájací kábel zo siete a vytiahnite plastový nátrubok vaku na prach z odvádzacieho otvoru. Poznámka: Nedovoľte, aby došlo počas prevádzky k úplnému zaplneniu sáčku prachom. Sáčok vyprázdňujte každých 5 minút. Upozornenie: Pri práci na kovovom povrchu nepoužívajte sáčok na prach ani vysávač, pretože pri tejto činnosti vznikajú iskry. Používajte ochranné okuliare. Nepoužívajte vašu brúsku na brúsenie povrchov, ktoré obsahujú horčík, z dôvodu nebezpečenstva vzniku požiaru.
Pripevnenie a zostavenie rámiku na nastavenie hĺbky brúsenia (iba modely s elektronikou)
Postupujte následovne: Vytiahnite zástrčku zo zásuvky, odpojíte tak brúsku od zdroja prúdu.
Zasuňte plastový nátrubok vaku na odvádzací otvor pre prach vašej pásovej brúsky a zatlačte ho pevne dovnútra pomocou drôtenej výstuže vaku.
3
Umiestnite štyri
zaisťovacie čapy
rámiku do štyroch
drážok na vašej
brúske. Súčasne
zaskrutkujte čiernu nastavovaciu skrutku do tela brúsky. Otáčajte menším priemerom hlavy nastavovacej skrutky, odstránite tak prebytočnú vôľu. Pozor, skrutku nepretiahnite.
Otáčajte väčším
priemerom hlavy
nastavovacej skrutky,
tak nastavíte polohu
rámika a tým aj
hĺbku brúsenia. Ak
máte potrebnú hĺbku
nastavenú, dotiahnite
úplne menší priemer
nastavovacej skrutky
a tak ju zaistíte. Ak
chcete rámik znovu
nastaviť alebo odstrániť,
povoľte menší priemer nastavovacej skrutky a znovu zopakujte vyššie uvedený postup.
Starostlivosť o náradie
Nikdy nepoužívajte pri práci s brúskou nadmernú silu. Príliš veľká sila môže spôsobiť preťaženie nástroja, čo môže byť príčinou poškodenia motora alebo predmetu na ktorom pracujete. Ak sa vaša brúska príliš prehrieva, nechajte ju bežať 2 minúty bez zariadenia. Vždy dbajte na to, aby otvory pre chladenie vzduchom neboli znečistené. Pri čistení vašej brúsky postupujte následovne: Vytiahnite zástrčku zo zásuvky, odpojíte tak brúsku od zdroja prúdu. Na čistenie otvorov a kanálikov použite čistý a suchý štetec. Kryt brúsky očistite kúskom vlhkej látky (nepoužívajte rozpúšťadlá, benzín alebo terpentýn). Brusný pás vyčistíte drôteným kartáčikom pridrženým pri páse za chodu brúsky.
Dobré rady
• Nikdy nezapínajte a nevypínajte vašu
brúsku, ak sa dotýka predmetu na ktorom pracujete.
Nastavte rýchlosť pásu s ohľadom
na opracovávaný povrch (iba modely s elektronikou).
Vždy držte brúsku obidvomi rukami.
Vždy, keď je to možné, pripevnite predmet
na ktorom pracujete k pracovnému stolu.
Používajte správny brúsny pás. Pri vašej
voľbe vám pomôže tabuľka stupňov a zrnitosti umiestnená pod ovládaním rýchlosti pásu.
• Brúsenie dreva prevádzajte v smere vlákien.
4
Všeobecné bezpečnostné pokyny
Varovanie! Pri používaní elektrických nástrojov
by mali byť dodržané následujúce základné bezpečnostné opatrenia, ktoré znižujú riziko vzniku požiaru, riziko úrazu elektrickým prúdom a riziko poranenia osôb. Skôr než začnete nástroj používať, prečítajte si riadne následujúce inštrukcie a príručku uschovajte.
Pravidlá bezpečnosti pri práci:
Udržujte čistotu v pracovnom priestore.
Neporiadok na pracovnom stole a v jeho okolí môže spôsobiť úraz.
Uvedomte si, v akom prostredí pracujete.
Chráňte nástroj pred dažďom a mokrom, nepoužívajte ho vo vlhkom prostredí. Pracovný priestor majte vždy dobre osvetlený. Nepoužívajte nástroj tam, kde hrozí nebezpečenstvo požiaru alebo výbuchu.
Ochrana proti úrazu elektrickým prúdom. Vyvarujte sa telesnému kontaktu s uzemnenými predmetmi ako sú rúrky, radiátory, elektrické sporáky a chladničky.
Udržujte deti mimo dosahu. Nedovoľte ostatným dotýkať sa nástroja alebo predlžovacieho kábla. Všetci, okrem obsluhy, by sa mali zdržovať mimo pracovného priestoru.
Uskladnenie nástroja. Ak sa nástroj nepoužíva, mal by byť uložený na suchom, vyššiom a uzamknutom mieste, mimo dosahu detí.
Nepreťažujte nástroj. Nástroj bude pracovať lepšie a bezpečnejšie, ak bude používaný vo výkonnostnom rozsahu, pre ktorý bol určený.
Používajte správny nástroj. Nepreťažujte malé nástroje alebo prídavné zariadenia pri práci, ktorá je určená pre výkonnejšie nástroje. Nepoužívajte nástroj na prácu, pre ktorú nebol určený, nepoužívajte napríklad kotúčovú pílu na rezanie hlavných vetví stromov alebo klád a polien.
Vhodne sa obliekajte. Nenoste príliš voľné oblečenie alebo šperky, ktoré by mohli byť zachytené o pohybujúce sa časti. Ak pracujete vonku, doporučujeme použiť gumené rukavice a protišmykovú obuv. Ak máte dlhé vlasy, používajte vhodnú pokrývku hlavy.
Používajte ochranné okuliare. Ak
pracujete v prašnom prostredí alebo v uzatvorených priestoroch, používajte ochranný štít alebo masku proti prachu.
Pripojenie odsávacieho zariadenia.
Ak je nástroj vybavený zariadením na pripojenie odsávania alebo zberača prachu, riadne ho pripojte a používajte ho hlavne v uzatvorených priestoroch.
Nepoškodzujte napájací kábel. Nikdy
nepokladajte nástroj na napájací kábel. Kábel nikdy nevyťahujte zo zásuvky trhnutím alebo šklbnutím. Nevystavujte kábel vysokým teplotám, pôsobeniu oleja, a dbajte na to, aby neprechádzal cez ostré hrany.
Upnite si predmet, na ktorom pracujete.
Na pripevnenie predmetu používajte svorky alebo zverák. Je to bezpečnejšie, ako použitie ruky a umožňuje to obsluhovať nástroj obidvomi rukami.
Neprekážajte sami sebe. Pri práci udržujte
vhodný a pevný postoj.
Prevádzajte starostlivo údržbu nástroja.
Udržujte rezný nástroj ostrý a čistý, čo zaisťuje lepšiu a bezpečnejšiu prevádzku. Dodržujte termín pravidelného mazania a inštrukcie na prevádzanie výmien príslušenstva. Prevádzajte pravidelnú prehliadku napájacieho kábla a v prípade, že je poškodený, poverte značkový servis na prevedenie opravy. Tak isto prevádzajte prehliadku predlžovacieho kábla a v prípade jeho poškodenia ho vymeňte. Rukoväte nástroja udržujte suché, čisté a neznečistené olejom alebo mazivami.
Odpojenie nástroja. Nástroj odpojte zo
siete vždy, ak ho nepoužívate, pri prevádzaní opravy alebo pri výmene príslušenstva ako sú píly, nože alebo frézy.
Odkladanie nastavovacích kľúčov a náradia. Skôr, než nástroj zapnete, zvyknite si kontrolovať, či nie sú kľúče a nastavovacie náradie v blízkosti nástroja, a že sú uložené mimo jeho dosahu na určenom mieste.
Zabráňte neúmyselnénu spusteniu. Neprenášajte nástroj zapojený v sieti s prstom na spínači. Uistite sa, že je spínač vypnutý, keď zapájate napájací kábel do siete.
Použitie vonkajšieho predlžovacieho kábla. Ak nástroj používate vonku,
5
Loading...
+ 11 hidden pages