Benq RP550, RP650 User Manual [da]

Page 1
RP550+ / RP650 / RP650+ Interaktivt fladpanel Brugervejledning
Page 2
Ansvarsfraskrivelse
BenQ Corporation giver ingen repræsentation eller garantier, enten udtrykkeligt eller underforstået, med hensyn til indholdet af dette dokument. BenQ Corporation forbeholder sig retten til at revidere denne udgivelse, og fra tid til anden lave ændringer i indholdet, uden at være forpligtet til at underrette nogen om sådanne revisioner eller ændringer.
Copyright
Copyright 2014 BenQ Corporation. Alle rettigheder forbeholdes. Ingen del af denne publikation må reproduceres, transmitteres, transskriberes, gemmes i et gendannelsessystem eller oversættes til et andet sprog eller computersprog, i noget som helst format, hverken elektronisk, mekanisk, magnetisk, optisk, kemisk, manuelt eller på anden måde, uden forudgående tilladelse fra BenQ Corporation.
Page 3
Indhold i
Indhold
Sikkerhedsadvarsler og forholdsregler ........................... 1
Vigtige sikkerhedsoplysninger........................................... 2
Noter om LCD-panelet for denne skærm ................................ 2
Sikkerhedsbemærkning om fjernbetjeningen ............................ 3
Bemærkning om sikkerheds omkring batterier........................ 3
BenQ ecoFACTS.............................................................................. 4
Pakkens Indhold ................................................................... 5
Valgfrit tilbehør ................................................................................ 5
Konfiguration af skærmen.................................................. 6
Montering af penne bakke og I/O boks...................................... 6
Montering af skærmen.................................................................... 8
Dele af skærmen og deres funktioner .......................... 10
Front-/Bagpanel ............................................................................ 10
Input-/outputterminaler .............................................................. 12
Fjernbetjening................................................................................ 14
Brug af fjernbetjeningen .............................................................. 15
Forbindelse.......................................................................... 16
Oprettelse af forbindelse til lyd-/videosignaler...................... 16
Tilslutning af berøringsmodulet................................................. 22
Tilslutning af strøm....................................................................... 23
Brug af berøringsskærm................................................... 24
Vigtige oplysninger om brugen af berøringsskærmen.......... 28
Grundlæggende funktioner.............................................. 29
Tænde eller slukke for skærmen .............................................. 29
Låse/låse op for kontroller......................................................... 29
Skift inputsignaler.......................................................................... 29
Justering af lydstyrkeniveauet .................................................... 29
Netværksforbindelse......................................................... 30
Oprettelse af forbindelse til et LAN........................................ 30
Styring af skærmen....................................................................... 30
OSD (On-Screen Display)-menuen............................... 32
Oversigt over OSD-menu.......................................................... 32
Page 4
Indholdii
Handlinger i OSD menuen.......................................................... 33
Billede-menu ................................................................................. 34
Lyd-menu ........................................................................................ 35
Skærm-menu.................................................................................. 36
Indstilling-menu.............................................................................. 39
Multimedie OSD drift....................................................... 42
Multimedia knapper på fjernbetjeningen.................................. 42
Se filer.............................................................................................. 43
Menu system .................................................................................. 54
Produktoplysninger........................................................... 58
Specifikationer ............................................................................... 58
Dimensioner................................................................................... 60
Understøttet inputsignalopløsning............................................ 62
Understøttet PAP-inputsignalkombination.............................. 64
Fejlfinding............................................................................. 65
Page 5
Sikkerhedsadvarsler og forholdsregler 1

Sikkerhedsadvarsler og forholdsregler

DETTE UDSTYR SKAL JORDES For at få en sikker drift skal det
trebenede stik kun indsættes i en standard trebenet kontakt, som er korrekt jordet i den normale husstandskabelføring.
Lyn med pilesymbolet i en retsidet trekant betyder en advarsel til brugeren om tilstedeværelse af ikke-isoleredt "farlig spænding" i produktets indkapsling, som kan være stor nok til at udgøre en risiko for elektrisk stød på personer.
Udråbstegnet i en retvinklet trekant betyder, at brugeren advares om tilstedeværelse af vigtige drifts- og vedligeholdelsesvejledninger (service) i den dokumentation, der følger med udstyret.
• Stikket på strømforsyningens ledning skal hele tiden være nem at bruge. Vekselstrømsstikket (stikkontakten i væggen) skal være installeret tæt på udstyret, og der skal være nem adgang til den. Træk stikket ud af stikkontakten i væggen for at afbryde udstyret fuldstændigt fra strømkilden.
• Undgå at stille skærmen på en ujævn, skrå eller ustabil overflade (såsom en vogn), hvor det kan falde ned og forårsage skade på sig selv eller andre.
• Placer ikke skærmen tæt på vand, f.eks. en pool, eller hvor der kan sprøjtes vand på skærmen, f.eks. foran et åbent vindue, når regnvand kan komme ind.
• Installer ikke denne skærm i et trangt område uden god ventilation og aircondition, f.eks. i et lukket skab. Frigør tilstrækkelig plads omkring skærmen for at varmen inde i kan spredes. Bloker ikke eventuelle åbninger og luftudtag på skærmen. Overophedning kan medføre fare og elektrisk stød.
• Installation af denne skærm bør udføres af en kvalificeret elektriker. Hvis ikke skærmen installeres korrekt, kan det medføre skader på personale og selv skærmen. Kontroller installation regelmæssigt, og vedligehold skærmen periodevis for at sikre korrekt funktion.
• Brug kun tilbehør, der er godkendt eller anbefalet af producenten til at montere denne skærm. Brug af forkert eller ikke-tilpasset tilbehør kan medføre, at skærmen falder og forårsager alvorlige personlige skader. Sørg for, at overfladen og fastgøringspunkter er stærke nok til at holde vægten af skærmen.
• Fjern ikke de ydre dele for at reducere risikoen for elektrisk stød. Der er ingen dele inde i, som kan services af brugeren. Servicering skal udføres af kvalificeret servicepersonale.
• For at undgå personskade, skal skærmen eller skrivebordsstativet installeres inden brug.
Forlængerledninger, der bruges med udstyret, skal have tre kerner og være korrekt kabelført for at give forbindelse til jordingen. Forkert kabelførte ledninger er en vigtig årsag til dødsfald.
Selv om udstyret fungerer tilfredsstillende betyder det ikke, at stikkontakten er jordet, eller at installationen er helt sikker. Hvis du er i tvivl om korrekt jording af stikkontakten, skal du bede om hjælp hos en kvalificeret elektriker for at være sikker.
Page 6
Vigtige sikkerhedsoplysninger2

Vigtige sikkerhedsoplysninger

1. Læs disse instruktioner.
2. Opbevar disse instruktioner.
3. Overhold alle advarsler.
4. Følg alle instruktioner.
5. Brug ikke apparatet tæt på vand.
6. Rengør kun med en tør klud.
7. Bloker ikke nogen ventilationsåbninger. Installer i overensstemmelse med producentens instruktioner.
8. Installer ikke tæt på varmekilder, f.eks. radiatorer, varmeledere, komfurer eller andre apparater (herunder forstærkere), der frembringer varme.
9. Glem ikke sikkerhedsformålet med polariseret eller jordet stiktype. Et polariseret stik har to flader, hvor den ene er bredere end den anden. Et grundet stik har to flader og et tredje jordingsstik. Den brede flade eller det tredje stik er til sikkerhed for dig. Hvis det medfølgende stik ikke passer i din kontakt, skal du få en elektriker til at udskifte det forældede stik.
10. Beskyt strømkablet fra at blive trådt på eller klemt især ved kontakter, dåser og steder, hvor ledningen kommer ud af apparatet.
11. Brug kun tilbehør, der er anerkendt af producenten.
12. Brug kun med vogn, stativ, trefod, bøjle eller bord, som er anerkendt af producenten eller sælges med apparatet. Når der bruges en vogn, skal du passe på, når du bevæger vogn-/apparatkombinationen for at undgå skader ved fald.
13. Afbryd apparatet under tordenvejr, eller når det ikke bruges i længere tid.
14. Al servicering skal udføres af kvalificeret servicepersonale. Servicering kræves, når apparatet er ødelagt på nogen måde, f.eks. hvis ledningen til strømforsyningen eller ­stikket er ødelagt, der er spildt væske, eller objekter er faldet ned i apparatet, hvis apparatet er blevet udsat for regn eller fugtighed, ikke fungerer normalt, eller er tabt.

Noter om LCD-panelet for denne skærm

• LCD (Liquid Crystal Display)-panelet på denne skærm har et meget tyndt
beskyttelsesglad, som beskytter mod mærker og ridser, og som kan revne pga. et slag eller for meget tryk. De flydende krystaller kan også beskadiges under overdreven magtanvendelse eller ved ekstreme temperaturer. Håndter med omtanke.
• Reaktionstiden og lysstyrken på LCD-panelet kan være forskellig ved forskellige
temperaturer.
• Undgå at placere skærmen i direkte sollys, eller hvor direkte sollys eller spots vil skinne
på LCD-panelet, da varmen kan ødelægge panelet og den udvendige indkapsling af skærmen, og det stærke lys vil gøre visning på skærmen vanskeligere end nødvendigt.
• LCD-panelet består af enkelt-pixel, der viser billeder og er fremstillet i
overensstemmelse med designspecifikationerne. Sevl om 99,9% af disse pixel fungerer normalt, kan 0,01% af dem være tændt hele tiden (i rød, blå eller grøn) eller gået ud. Dette er en teknisk begrænsning i LCD-teknologien og ikke en defekt.
Page 7
Vigtige sikkerhedsoplysninger 3
• LCD-skærme er, ligesom plasma (PDP) og normale CRT (Cathode Ray Tube)-skærme, også modtagelige for "brandmærker" eller "efterbilleder" på skærmen. De kan ses som synlige faste linjer og nuancer. For at undgå sådanne skader på skærmen, skal du undgå at vise stilbilleder (såsom skærmmenuer, tv-kanal-logoer, faste/inaktive tekster eller ikoner) i mere end to timer. Skift skærmforhold en gange i mellem. Fyld hele skærmen med billedet, og fjern de sorte bjælker, når det er muligt. Undgå visning af billeder i 4:3 skærmforhold over en lang periode, eller kan der ses brændemærker på skærmen, som to lodrette linjer. Hvis der kræves visning af et stilbillede, anbefales det at aktivere Anti billed indhold under Indstilling og Avanceret menuen.
• Bemærk: Der kan under visse forhold forekomme kondensdannelse på den indvendige side af dækglasset. Det er helt naturligt, og påvirker ikke skærmens funktion. Denne kondensdannelse forsvinder sædvanligvis efter et par timers normalbrug.

Sikkerhedsbemærkning om fjernbetjeningen

• Undgå at udsætte fjernbetjeningen for direkte varme, fugtighed og undgå brand.
• Undgå at tabe fjernbetjeningen.
• Undgå at udsætte fjernbetjeningen for vand eller fugt. Sker dette kan den ske at gå i stykker.
• Sørg for, at der ikke er genstande mellem fjernbetjeningen og sensoren på produktet.
• Når fjernbetjeningen ikke skal bruges i en længere periode, skal du tage batterierne ud.

Bemærkning om sikkerheds omkring batterier

Brugen af forkerte batterier, kan forårsage kemisk lækage eller eksplosion. Bemærk venligst følgende:
• Sørg altid for, at batterierne er indsat med de positive og negative terminaler i den rigtige retning, som vist i batterikammeret.
• Forskellige typer batterier har forskellige egenskaber. Undgå at blade forskellige typer batterier.
• Undgå at blande gamle og nye batterier. Blandes gamle og nye batterier, forkortes deres levetid, eller det kan forårsage kemisk lækage fra de gamle batterier.
• Når batterierne er flade, skal du udskifte dem med det samme.
• Kemikalier, som lækker fra batterier, kan forårsage hudirritation. Hvis et kemisk stof siver ud af batterierne, skal du tørre det op med det samme med en tør klud, og udskift batterierne så hurtigt som muligt.
• På grund af varierende opbevaringsforhold, kan levetiden på batterierne som følger med produktet, forkortes. Udskift dem indenfor 3 måneder, eller så snart du kan efter første brug.
• Der kan være lokale begrænsninger omkring bortskaffelse eller genbrug af batterier. Kontakt de lokale myndigheder eller renovationsselskabet.
Page 8
Vigtige sikkerhedsoplysninger4

BenQ ecoFACTS

BenQ has been dedicated to the design and development of greener product as part of its aspiration to realize the ideal of the "Bringing Enjoyment 'N Quality to Life" corporate vision with the ultimate goal to achieve a low-carbon society. Besides meeting international regulatory requirement and standards pertaining to environmental management, BenQ has spared no efforts in pushing our initiatives further to incorporate life cycle design in the aspects of material selection, manufacturing, packaging, transportation, using and disposal of the products. BenQ ecoFACTS label lists key eco-friendly design highlights of each product, hoping to ensure that consumers make informed green choices at purchase. Check out BenQ's CSR Website at
http://csr.BenQ.com/ for more details on BenQ's environmental commitments and
achievements.
Page 9

Pakkens Indhold

Åbn pakken, og kontroller indholdet. Hvis der mangler noget, eller noget er gået i stykker, skal du kontakte forhandleren med det samme.
Pakkens Indhold 5
LCD-skærm
Strømkabel x 4 (for forskellige regioner)
Lyd grænsefladekabel USB-kabel x 2
M3 x 6 skruer
(flade hoveder) x 4
M3 x 6 skruer
(runde hoveder) x 8
D-Sub (15-benet)-
kabel
Bakke til
berøringspen
grænsefladekabel
I/O boks
AAA batteri x 2 Berøringspen x 2
Fjernbetjening Hurtig start guide
• Den type strømkabel, der leveres, kan være anderledes end på tegningen, afhængigt af det sted, du køber.
• DVI grænsefladen bruges til at forbinde porte med DVI grænseflade i en I/O boks og skærmen. Brug det ikke for at forbinde et DVI signal.
• Før du smider pakken ud, skal du kontrollere, at du ikke har efterladt noget tilbehør i kassen.
• Borskaf indpakningsmaterialet på korrekt vis. Du kan genbruge papkassen. Du kan overveje, om du vil gemme papkassen (om muligt) for fremtidig transport af skærmen.
• Læg ikke plastikposer inden for børn og småbørns rækkevidde.
DVI-

Valgfrit tilbehør

Ud over de ting, som leveres i standardpakken, findes følgende valgfrie tilbehør ved siden af:
Skrivebordsstativ
Page 10
Konfiguration af skærmen6
M3 x 6 skruer flade hoveder
M3 x 6 skruer med runde hoveder

Konfiguration af skærmen

Montering af penne bakke og I/O boks

Før du monterer og bruger skærmen, følg venligst trinene herunder for at installere penne bakken og I/O boksen. Denne skærm skal installeres af mindst to voksne personer for at undgå fare og skader.
1. Placer en ren, tør og fnugfri klud på en flad, vandret og objektfri overflade. Sørg for, at størrelsen på kluden er større end skærmen.
2. Læg forsigtigt skærmen på kluden med LCD-skærmen nedad.
3. Monter I/O boksen på penne bakken ved brug af de medfølgende fire M3 x 6 skruer med flade hoveder.
4. Monter penne bakken på skærmen med de otte medfølgende M3 x 6 skruer med runde hoveder.
5. Forbind det medfølgende DVI grænsefladekabel til DVI grænsefladestikket på skærmen og til I/O boksen.
6. Forbind det medfølgende USB-kabel til USB Type A stikket på skærmen og USB Type-B stikket til I/O boksen.
Page 11
7. Forbind det ene ende af det medfølgende lyd grænsefladekabel (enden med et 3,5 mm mini-stik og to RCA-type stik) til den AUDIO IN
(AUDIO1) og AUDIO IN (AUDIO2) input stik på
bagpanelet af skærmen, og den anden ende (3,5 mm mini-stik) til audio grænsefladestikket på I/O boksen.
8. Før kablerne ved hjælp af kabelklipsene.
Konfiguration af skærmen 7
Page 12
Konfiguration af skærmen8
*Skruetype: M8
Tykkelse af vægmonterings­bøjle
10 mm (0,39")
LCD-skærm

Montering af skærmen

Du kan installere skærmen på en lodret overflade med en passende vægmonteringsbøjle eller på en vandret overflade med det valgfrie skrivebordsstativ. Vær opmærksom på følgende bemærkninger under installation:
• Denne skærm skal installeres af mindst to voksne personer. Forsøg på at installere denne skærm af kun én person kan medføre fare og skader.
• Brug en kvalificeret tekniker til at foretage installationen. Forkert installation kan føre til, at skærmen falder eller ikke fungerer.
Installation af skærmen på en væg
1. Placer en ren, tør og fnugfri klud på en flad, vandret og objektfri overflade. Sørg for,
at størrelsen på kluden er større end skærmen.
2. Læg forsigtigt skærmen på kluden med LCD-skærmen nedad.
3. Fjern skrivebordsstativet fra skærmen, hvis det er installeret.
400mm
4. Identificer skruehullerne til
vægmontering bag på skærmen som vist på tekningen.
400mm
5. Installer vægmonteringsbøjlen på
skærmen, og sæt tilslut skærmen til væggen i overensstemmelse med monteringshøjlens oplysninger. Længden af skruen skulle overstige tykkelsen af vægmonteringsbøjlen med mindst 10 mm. Sørg for, at alle skruer er spændt fast og sikret korrekt. (Anbefalet moment: 470 - 635N•cm). Monteringsanordningerne skal være stærke nok til at kunne bære skærmens vægt.
Page 13
Konfiguration af skærmen 9
10mm (0.39")
RP550+
RP650/ RP650+
Skruetype: M8 x 15 mm Moment: 25
• For at kunne opretholde passende ventilation, skal der være et frit mellemrum på mindst 10 mm fra skærmens bagside til væggen.
• Få hjælp hos en professionel tekniker vedrørende vægmonteringsinstallationer. Producenten accepterer intet ansvar for installationer, der ikke udføres af en professionel tekniker.
• AC IN/OUT-stikket for vekselstrøm skal være ovenfor tilslutningerne når du drejer skærmen.
Installation af valgfrie skrivebordsstativer
1. Placer en ren, tør og fnugfri klud på en flad, vandret og objektfri overflade. Sørg for, at størrelsen på kluden er større end skærmen.
2. Læg forsigtigt skærmen på kluden med LCD-skærmen nedad.
3. Placer skrivebordsstativerne på skærmen som vist.
4. Brug skruerne og en passende skruetrækker til at fastgøre stativerne på skærmen.
Page 14
Dele af skærmen og deres funktioner10
3 4 65 7
1
2
RP550+
RP650/RP650+
123
4

Dele af skærmen og deres funktioner

Front-/Bagpanel

Nr. Navn Beskrivelse
• Modtager kommandosignaler fra fjernbetjeningen.
• Registrerer lysforholdene omkring skærmen og justerer skærmens lysstyrke automatisk, når funktionen Omgivende Lyssensor er aktiveret.
• Angiver driftsstatus for skærmen:
Fjernbetjeningssensor/ Omgivende lyssensor/ Strømindikator
- Lyser grønt, når der er tændt.
- Lyser rødt, når der er slukket.
- Lyser rødt, når skærmen er i Strømbesparelse > HØJ tilstand.
- Blinker rødt, når skærmen er i Strømbesparelse > LAV tilstand.
- Fra, når strømmen er slukket.
Penne bakke Til at placere berøringspennen i, når den ikke er i brug.
ENTER/VIDEO SOURCE
• Vælger en videokilde.
• Bekræfter dit valg eller viser en undermenu på skærmen (OSD-menu).
MENU Åbner eller lukker OSD menuen.
Page 15
Dele af skærmen og deres funktioner 11
5
6
7
, , /-,/+
• Ruller gennem indstillinger og muligheder i OSD-menuen.
/-,/+: Genvejstaster er til justering af lydstyrken.
Tænd/sluk-knap Tænder eller slukker for skærmen.
Angiver strømstatus for skærmen:
- Lyser grønt, når der er tændt.
- Lyser rødt, når der er slukket.
Strømindikator
- Lyser rødt, når skærmen er i Strømbesparelse > HØJ tilstand.
- Blinker rødt, når skærmen er i Strømbesparelse > LAV tilstand.
- Fra, når strømmen er slukket.
Page 16
Dele af skærmen og deres funktioner12
R
L
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AV
OUT
VIDEO IN
RS-232C
OUT
IN
Y
Pb
Pr
S-VIDEO
IN
OUT
IN
AUDIO 2AUDIO 1
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
DP
HDMI
RJ-45
MULTI-MEDIA
USB
Mini-B
USB Type A
15
16
17
18
19
123
4567810121314
HDMI MIC IN
MULTI-MEDIA
USB Type A
20
21
22
911
RP550+
RP650/RP650+
12345
678910
11

Input-/outputterminaler

Nr. Navn Beskrivelse
AC OUT (1,7A) AC IN (3,4A) Tilslutter til en stikkontakt via det medfølgende strømkabel.
AC SWITCH ON/ OFF
USB TYPE B FOR TOUCH
Videresender vekselstrømmen fra AC IN-stikket til en anden skærm.
Tænder eller slukker for strømmen.
Tilslutter USB-kablet fra skærmen til en computer, der bruger berøringsmodulet.
AUDIO OUT (R/L) Udsender lydsignaler til en ekstern enhed. AUDIO IN (AUDIO2) AUDIO IN (AUDIO1) Modtager lydsignaler fra en ekstern enhed (f.eks. en computer). VGA IN
VGA OUT
AV IN
AV OUT
Modtager lydsignaler fra en ekstern enhed (f.eks. en VCR eller dvd-afspiller).
Modtager analoge RGB-signaler fra en ekstern enhed (f.eks. en computer).
Udsender analoge RGB-signaler fra VGA IN-input til en anden skærm.
Modtager Komposit videosignaler fra en ekstern enhed (f.eks. en VCR eller dvd-afspiller).
Udsender Komposit videosignaler fra AV IN input til en anden skærm.
Page 17
Dele af skærmen og deres funktioner 13
121314
15
211617
221819
20
VIDEO IN (S-VIDEO)
Modtager S-videosignaler fra en ekstern enhed (f.eks. en VCR eller dvd-afspiller).
Modtager Component-video (YPbPr)-signaler fra en ekstern
VIDEO IN (YPbPr)
enhed (f.eks. en dvd-afspiller, HDTV-enhed eller Laserdiskafspiller).
Til ekstern kontrol og mulitvisningsbrug.
RS232C IN: Modtager kontrolsignaler fra en computer eller
RS232C IN/OUT
en anden skærm.
RS232C OUT: Udsender kontrolsignaler fra RS232C IN-
input til en anden skærm.
HDMI
Modtager HDMI-signaler fra en ekstern enhed (f.eks. en Blu-ray disk-afspiller).
DP (DisplayPort) Tilsluttes til en DisplayPort-kompatibel enhed.
USB Type A Forbinder til et USB-flashdrev eller Wi-Fi dongle.
USB Mini-B Forbinder til en computer til USB skærm. RJ-45 Tilsluttes til RJ-45-porten på din Ethernet router. MIC IN Forbinder til en mikrofon.
Stikkene #20, 21 og 22 er kun funktionelle hvis DVI, USB og lyd grænsefladekablerne er forbundet. Se venligst Montering af penne bakke og I/O boks på side 6.
Page 18
Dele af skærmen og deres funktioner14
12345
678
91011

Fjernbetjening

1
2
3
4
5
ON/OFF
Tænder eller slukker for skærmen.
INPUT
Vælger et tilslutningskilde.
ENTER
Bekræfter dit valg eller gemmer ændringer.
INFO
Viser den aktuelle inputkilde og opløsning.
6
Numeriske knapper (1-9)/Inputkildens
knapper
7
• Fungerer som numeriske knapper når OSD­menuen er aktiv.
• Fungerer som inputkildens knapper når OSD­menuen er inaktiv.
8 9
10
Disse funktioner DVI og SDI er ikke tilgængelige med denne skærm.
MENU
Åbner eller lukker OSD menuen.
Numerisk knap (0)/MUTE
• Fungerer som en numerisk knap når OSD­menuen er aktiv.
• Tænder eller slukker for funktionen Lydløs.
11
BLANK/
• Ruller gennem indstillinger og muligheder i OSD­menuen, når OSD menuen er aktiv.
• Skjuler billedet (skærmen bliver blank) når OSD menuen er inaktiv. Tryk på denne knap igen eller tryk på MENU for at genoptage normal visning.
MULTI-MEDIA-knapper
Se Multimedie OSD drift på side 42 for yderligere oplysninger.
EXIT/FREEZE
• Vender tilbage til den foregående menu eller lukker OSD menuen når OSD menu er aktiv.
• Fryser billedet når OSD menuen er inaktiveret. Tryk på denne knap igen eller tryk på MENU for at genoptage normal visning.
/ VOL- // VOL+
• Ruller gennem indstillinger og muligheder i OSD-menuen.
• Skruer op og ned for lydstyrken.
Page 19
Dele af skærmen og deres funktioner 15
Maks. 10 m (32,8 fod)

Brug af fjernbetjeningen

Installation af fjern betjeningsbatterier
1. Åbn fjernbetjeningens batteridæksel.
2. Indsæt de medfølgende batterier, og sørg for, at de positive og negative poler matcher markeringerne (+) og (-) i batterirummet.
De medfølgende batterier leveres til dig, så du kan bruge skærmen med det samme. Du skal udskifte dem så hurtigt som muligt.
3. Sæt batterirummets dæksel på igen.
Tip til brug af fjernbetjeningen
• Peg toppen af fjernbetjeningen direkte mod skærmens føler, når du trykker på knapperne.
• Undgå at fjernbetjeningen bliver våd, og læg den ikke i fugtige omgivelser (såsom badeværelset).
• Hvis skærmens føler er i direkte sollys eller under stærk lys, fungerer fjernbetjeningen måske ikke ordentligt. I denne situation skal du ændre lyskilden, eller juster vinklen på skærmen, eller brug fjernbetjeningen tættere på føleren på skærmen.
Page 20
Forbindelse16
D-Sub (15-benet)-kabel
Lydkabel
Computer

Forbindelse

Oprettelse af forbindelse til lyd-/videosignaler

Vær opmærksom på følgende bemærkninger, når du tilslutter kabler:
• Sluk for alle enheder.
• Find ud, hvor lyd-/videoportene er på skærmen og de enheder, som du vil bruge. Vær opmærksom på, at forkerte forbindelse kan påvirke billedkvaliteten negativt.
• Fjern ikke kabler fra portene ved at trække i selve kablet. Hold og træk altid i stikkene i enden af kablet.
• Sørg for, at alle kabler er helt sat ind og sidder fast.
Tilslutning af VGA-input
1. Tilslut VGA IN-stikket på skærmen til VGA-outputstikket på computeren med et
D-Sub (15-benet)-kabel.
2. Tilslut computerens lydoutputstik til AUDIO IN (AUDIO1)-stikket på skærmen
med et passende lydkabel.
3. Hvis du vil se billeder fra dette input, skal du trykke på knappen VGA
fjernbetjeningen. For at vælge en passende lydkilde, se Lydkilde på side 35 for yderligere oplysninger.
AV
VIDEO IN
RS-232C
MULTI-MEDIA
RJ-45
USB
USB Type A
Mini-B
HDMI
DP
OUT
IN
Y
Pb
S-VIDEO
Pr
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AUDIO 2AUDIO 1
OUT
OUT
IN
IN
L
R
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
Dette lydkabel medfølger ikke og skal købes separat.
Page 21
Forbindelse 17
R
L
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AV
OUT
VIDEO IN
RS-232C
OUT
IN
Y
Pb
Pr
S-VIDEO
IN
OUT
IN
AUDIO 2AUDIO 1
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
DP
HDMI
RJ-45
USB Mini-B
USB Type A
MULTI-MEDIA
HDMI MIC IN
MULTI-MEDIA
USB Type A
Lydkabel
Computer
HDMI-kabel
DisplayPort-
kabel
Tilslutning af digitalt input
1. Forbind HDMI output stikket på en computer eller A/V enhed (så som en VCR eller
DVD afspiller) til HDMI input stikket på skærmen ved at bruge et HDMI kabel. Hvis enheden har en DisplayPort output stik, forbindes skærmens DP input stik med et DisplayPort kabel.
2. Hvis der bruges en DisplayPort forbindelse, forbindes lyd output stikket på enheden
til AUDIO IN (AUDIO1) stikket på skærmen ved at bruge et passende lydkabel. Denne lydforbindelse er ikke påkrævet for HDMI forbindelse.
3. Hvis du vil se videobilleder fra dette input, skal du trykke på knappen HDMI-1 eller
DP på fjernbetjeningen. For at vælge en passende lydkilde, se Lydkilde på side 35 for yderligere oplysninger.
Kablerne medfølger ikke og skal købes separat.
Page 22
Forbindelse18
Lydkabel
Dvd-afspiller/VCR
Komponent videokabel
Tilslutning af YPbPr-komponentvideoinput
1. Tilslut VIDEO IN (YPbPr)-stikkene på skærmen til komponentoutputstikkene på en
AV-enhed (f.eks. en VCR- eller dvd-afspiller) med et komponentvideokabel.
2. Tilslut dvd-afspillerens lydoutputstik til AUDIO IN (AUDIO2)-stikkene på skærmen
med et passende lydkabel.
3. Hvis du vil se videobilleder fra dette input, skal du trykke på knappen YPbPr
fjernbetjeningen. For at vælge en passende lydkilde, se Lydkilde på side 35 for yderligere oplysninger.
RS-232C
MULTI-MEDIA
RJ-45
USB
USB Type A
Mini-B
HDMI
DP
OUT
IN
Kablerne medfølger ikke og skal købes separat.
AV
VIDEO IN
Y
Pb
S-VIDEO
Pr
AUDIO INVGA
OUT
OUT
IN
IN
AUDIO IN AUDIO 2AUDIO 1
USB TYPE B FOR TOUCH
AUDIO OUT
L
R
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
Page 23
Forbindelse 19
R
L
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AV
OUT
VIDEO IN
RS-232C
OUT
IN
Y
Pb
Pr
S-VIDEO
IN
OUT
IN
AUDIO 2AUDIO 1
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
DP
HDMI
RJ-45
USB Mini-B
USB Type A
MULTI-MEDIA
Lydkabel
Dvd-afspiller/VCR
AV­kabel
S-video-kabel
Tilslutning af AV- og S-Video-input
1. Tilslut VIDEO IN (S-VIDEO) eller AV IN-stikket på skærmen til outputstikket på en
AV-enhed (f.eks. en VCR- eller dvd-afspiller) med et passende videokabel.
2. Tilslut VCR’ens lydoutputstik til AUDIO IN-stikket på skærmen med et passende
lydkabel.
3. Hvis du vil se videobilledet fra dette input, skal du trykke på knappen AV på fjernbetjeningen for AV-signalet eller trykket på knappen INPUT gentagne gange for S-Video-signalet. For at vælge en passende lydkilde, se Lydkilde på side 35 for yderligere oplysninger.
Kablerne medfølger ikke og skal købes separat.
Page 24
Forbindelse20
R
L
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AV
OUT
VIDEO IN
RS-232C
OUT
IN
Y
Pb
Pr
S-VIDEO
IN
OUT
IN
AUDIO 2AUDIO 1
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
DP
HDMI
RJ-45
USB Mini-B
USB Type A
MULTI-MEDIA
HDMI MIC IN
MULTI-MEDIA
USB Type A
RJ-45 kabel USB-kabel
USB-flashdrev USB trådløs dongle
1
2
3
4
1 2
3 4
Forbindelse af multimedie input
For at forbinde til et netværk, gøres et af følgende trin.
• Tag et RJ-45 kabel og forbind den ene ende til RJ-45 stikket på skærmen, og den anden
ende af RJ-45 porten på til din Ethernet eller router.
• Indsæt en trådløs dongle USB Type A i stikket.
For at forbinde direkte til computeren:
Tag et USB-kabel og forbind mini B stikket til USB Mini-B stik skærmens, og type A stik til en computer.
Hvis du vil se videobilleder fra dette input, skal du trykke på MULTI-MEDIA eller knappen på fjernbetjeningen eller vælge MULTI-MEDIA fra kildevalg for at få adgang til multimedia OSD systemet. Se Multimedie OSD drift på side 42 for yderligere oplysninger.
Kablerne medfølger ikke og skal købes separat.
Page 25
Forbindelse 21
RS-232C-
kabel
AV-
kabel
Første skærm
Ekstra skærm
D-Sub (15-benet)­kabel
Tilslutning til flere skærme
Du kan tilslutte flere skærme serielt (kæde) til en computer, hvor de bliver styret. Antallet af skærme, som du serielt kan tilslutte, afhænger af opløsningen på det inputsignal, du bruger.
AV
VIDEO IN
RS-232C
MULTI-MEDIA
RJ-45
USB
USB Type A
Mini-B
MULTI-MEDIA
RJ-45
USB
USB Type A
Mini-B
DP
DP HDMI
HDMI
OUT
IN
RS-232C
OUT
IN
Y
Pb
S-VIDEO
Pr
AV
VIDEO IN
Y
Pb
S-VIDEO
Pr
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AUDIO 2AUDIO 1
OUT
OUT
IN
IN
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AUDIO 2AUDIO 1
OUT
OUT
IN
IN
USB TYPE B FOR TOUCH
AUDIO OUT
L
R
AUDIO OUT
L
R
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
AC SWITCH
ON/OFF
• Denne RS-232C-kædeanvendelse kræver en computer, udstyret med en RS-232C-port.
• Brug RS-232C seriel nulmodem kabel for kædeanvendelse.
• Undgå at bruge HDCP-kilden til kædeanvendelse
100-240V~50-60Hz
3.4AIN1.7A
100-240V~50-60Hz
3.4AIN1.7A
OUT
OUT
Page 26
Forbindelse22
USB-kabel
Computer

Tilslutning af berøringsmodulet

Forbind USB TYPE B FOR TOUCH (type B) stikket på skærmen til en USB port på computeren ved at bruge det medfølgende USB-kabel. Berøringsmodulet understøtter nemme Plug-and-Play-handlinger. Der er ikke brug for at installere yderligere divere på computeren.
AV
VIDEO IN
RS-232C
MULTI-MEDIA
RJ-45
USB
USB Type A
Mini-B
• Undgå at blokkere berøringsskærmens ramme (hvor sensorerne er placeret) når
berøringsmodulet startes.
• Det anbefales kraftigt at du forbinder skærmen til en PC eller bærbare direkte. Undgå at
forbinde skærmen til en pladeenhed, hvilket kan forårsage fejl ved berøringsoperationer.
• Hvis der vises spøgelsesbilleder, skal du prøve at frakoble og derefter genforbinde alle USB-
kabler. Hvis der stadig vises et fejlbillede, bruges et andet USB type B til A kabel.
HDMI
DP
OUT
IN
Y
Pb
S-VIDEO
Pr
AUDIO IN
AUDIO INVGA
AUDIO 2AUDIO 1
OUT
OUT
IN
IN
L
R
AUDIO OUT
USB TYPE B FOR TOUCH
AC SWITCH
ON/OFF
100-240V~50-60Hz
3.4A
IN
1.7A
OUT
Page 27
Forbindelse 23

Tilslutning af strøm

1. Sæt den ene ende af strømkablet til AC IN-stikket på skærmen og den anden ende i en stikkontakt (hvis kontakten har afbryder, skal du tænde).
2. Tryk på tænd/sluk-knappen for at TÆNDE for strømmen.
2
1
• Det medfølgende strømkabel passer kun til 110 - 240 V vekselstrøm.
• Det viste strømkablet og kontakten kan være anderledes i din region.
• Brug kun et passende strømkabel til din region. Brug aldrig et strømkabel, som lader til at være beskadiget eller revnet, eller ændre stikket på ledningen.
• Vær opmærksom på strømbelastningen, når du bruger forlængerledninger eller flerdobbelte stikkontakter.
• Der er ingen dele i skærmen, som brugeren selv kan reparerer. Fjern aldrig nogle af overdelene. Der findes farligt spænding inden i skærmen. Sluk for strømmen, og træk strømkablet ud, hvis du vil flytte skærmen.
Page 28
Brug af berøringsskærm24

Brug af berøringsskærm

Du kan bruge den optiske berøringsskærm til at kontrollere operativsystemet. Berøringsskærmen kan emulere grundlæggende musefunktioner og understøtter flerberøringsfunktioner for Windows 7/8*. Følgende tabel viser en liste over bevægelser, som du kan bruge på berøringsskærmen.
• Sørg for, at du har installeret USB-kablet på skærmen til en computer.
• * Flerberøringsfunktioner understøttes kun af Windows 8, Windows 7 - versionerne Home Premium, Professional, Enterprise og Ultimate. Til Windows XP, Windows Vista og Windows 7 - versionerne Starter og Home Basic understøttes flerberøring ikke.
• Windows er et registreret varemærke tilhørende Microsoft Corporation i USA og andre lande.
OS-funktioner Bevægelseshandlinger
Til Windows XP, Windows Vista og Windows 7
Tap en gang på skærmen.
Klik
Tap to gange på skærmen.
Dobbeltklik
Højreklik
Tr æ k
1. Tryk på målet.
2. Hold og vent på, at en blå ring vises.
3. Slip fingeren.
Træk en finger til venstre eller højre.
Page 29
Brug af berøringsskærm 25
eller
OS-funktioner Bevægelseshandlinger
Til Windows Vista og Windows 7
Træk en finger til venstre eller højre.
Valg
Træk hurtigt fingeren (bladr) i en ønsket retning.
Panorer op/Panorer ned/ Bagud/Fremad
Flerberøringsfunktioner Til Windows 7 - versionerne Home Premium, Professional, Enterprise og Ultimate
1. Tryk på målet.
2. Tap på skærmen med en anden finger
3. Slip den anden finger.
Højreklik
Rulle
Zoom
Træk en eller to fingre op eller ned.
or
Flyt to fingre fra hinanden eller mod hinanden.
Page 30
Brug af berøringsskærm26
OS-funktioner Bevægelseshandlinger
• Flyt to fingere i modsat retning.
• Brug en finger til at dreje om den anden.
Understøttes af bestemte programmer
Tap med to fingre samtidigt. Målet skulle være midtpunktet mellem fingrene.
Understøttes af bestemte programmer
Til Windows XP, Windows Vista og Windows 7
Tryk og hold i 4 sekunder.
Vågn op fra slumretilstand i Windows (S3)
Bevægelser Beskrivelse
Til Windows 8
Tryk og hold for at lære Denne berøringsinteraktion forårsager at detaljeret information
eller visuel undervisning (for eksempel, et værktøjstips eller indholdsmenu) at blive vist uden forpligtigelse til en handling. Alt hvad der bliver vist på denne måde skal ikke forhindre brugere fra at panne hvis de begynder at glide med deres finger.
Tap for primær aktion At tappe på et element udløser dens primære aktion, for
eksempel at åbne et program eller udføre en kommando.
Page 31
Brug af berøringsskærm 27
Bevægelser Beskrivelse
Glid for at panne Glid bruges primært for panorere interaktioner men kan også
blive brugt til flytning ing, tegning eller for at skrive. Glid kan også bruges som mål for lille, tæt pakkede elementer ved at skrubbe (glide fingeren over relaterede objekter så som radioknapper).
Svirp for at vælge, kommando eller flytte Glid din finger et kort stykke, vinkelret på panoreringsretningen,
og vælg objekter på en liste eller net (ListView eller GridLayout kontrol). Viser Appbaren med relevante kommandoer når objekter er valgt.
Knib og stræk for at zoome Mens knib og stræk tegnene oftest bliver brugt til at ændre
størrelse, kan de også aktiveres for at hoppe til begyndelsen, slutningen eller hvor som helst indenfor Semantisk Zoom. En Semantisk Zoom kontrol leverer en udvidet visning for at vise grupper af elementer og en hurtig måde til at dykke ned i dem.
Drej for at rotere Rotation med to eller flere fingre forårsager at objekterne
roterer.
Page 32
Brug af berøringsskærm28

Vigtige oplysninger om brugen af berøringsskærmen

Rengør venligst rammen, når der er tegn på fejl på berøringsskærmen.
• Før du rengør skærmen, skal du forvisse dig om at skærmen er slukket, og frakobbel strømkablet.
• Fjern støv og snavs fra skærmen, og den infrarøde plastikfilter regelmæssig. Det foreslås at der bruges en lille mængde alkohol til at ren gøre det infrarøde plastikfilter.
• For at undgå skader på skærmen, må du aldrig bruge nogen form for ætsende materialer til at aftørre skærmen.
• Brug et neutralt rengøringsmiddel til at rengøre berøringsskærmen. Undgå at bruge opløsningsmidler med ætsende emner, såsom bananolie eller ammoniak.
• Fugt en ren blød, fnugfri klud med et neutralt rengøringsmiddel og rengør derefter berøringsskærmen.
• Spray ikke et rengøringsmiddel direkte på skærmens overflade eller direkte på rammen. Det kan resultere i kortslutning på berøringsskærmen.
• Opbevar berøringsskærmen uden for direkte sollys eller spotlights.
Page 33
Grundlæggende funktioner 29

Grundlæggende funktioner

Tænde eller slukke for skærmen

Tænd/sluk for skærmen ved at trykke på afbryderen på skærmens kontrolpanel eller på fjernbetjeningen.
• Skærmens standby-tilstand forbruger strøm. Hvis du vil slukke for strømmen fuldstændigt, skal du slå fra på kontakten eller frakoble ledningen fra kontakten.
• Skærmen følger den VESA-godkendte DPM-strømstyringsfunktion. Strømstyringsfunktionen er en energibesparelsesfunktion, der automatisk reducerer skærmens strømforbrug, når tastaturet eller musen ikke bruges i et stykke tid.

Låse/låse op for kontroller

Du kan låse/låse op for kontrolpanelet for at forhindre uønskede eller hændelige handlinger.
• Kontrolpanelets knapper
Du kan låse/oplåse kontrolpanelets knapper ved at trykke og holde ned på /- og /+ samtidigt i 5 sekunder. Når de er låst, fungerer kontrolpanelknapperne ikke, medmindre du låses op.
• Fjernbetjeningens (IR) funktioner
Du kan låse/oplåse fjernbetjeningens (IR) funktioner ved at trykke og holde ned på MENU og /- samtidigt kontrolpanelet i 5 sekunder. Når de er låst, vil skærmen ikke reagere på nogen fjernbetjeningshandlinger, medmindre de er låst op.
Du kan låse/oplåse kontrolpanelets og fjernbetjeningens knapper ved at trykke i 5 sekunder og derefter kontrolpanelet og fjernbetjeningsknapperne ikke, medmindre du låses dem op.
ENTER på fjernbetjeningen. Når de er låst, fungerer

Skift inputsignaler

Tryk på knappen INPUT på eller disse knapper til signalvalg på fjernbetjeningen eller knappen INPUT på kontrolpanelet for at vælge et inputsignal.

Justering af lydstyrkeniveauet

Tryk på /- eller /+ på kontrolpanelet eller VOL+/VOL- på fjernbetjeningen for at justere lydstyrken.
Page 34
Netværksforbindelse30

Netværksforbindelse

Oprettelse af forbindelse til et LAN

Sådan indstiller du skærmen, så den kan oprette forbindelse til et lokalt netværk:
1. Tilslut RJ45-kablet til de tilsvarende porte på skærmen og din LAN-switch eller ­router.
2. Åbn OSD-menuen Indstilling > Kontrolindstilling. Vælg LAN.
3. Åbn den næste OSD-menu Indstilling > Netværksindstillinger. Hvis du er i et DHCP-miljø, skal du fremhæve DHCP > Udfør og tryk på ENTER. Derefter vises indstillingerne IP-adresse, Subnet-maske, Standard gateway, Primær DNS, og Sekundær DNS. Hvis du ikke er i et DHCP-miljø, skal du fremhæve Manuel > Udfør og tryk på ENTER. Kontakt din ITS-administrator for oplysninger om indstillingerne
IP-adresse, Subnet-maske, Standard gateway, Primær DNS, og Sekundær DNS og indtast dem på korrekt vis.
4. Hvis du vil gemme indstillingerne og gå tilbage til den forrige menu, skal du fremhæve Udfør og trykke på ENTER på fjernbetjeningen.

Styring af skærmen

Når du først har den korrekte IP-adresse for skærmen, og skærmen er i standby, kan du bruge enhver computer, der er på det samme lokale netværk, til at styre skærmen.
• Du kan ikke styre skærmen via RS-232C-stikket når LAN-kontroller er i brug.
• Det anbefales, at du bruger Internet Explorer, version 7.0 eller højere.
1. Indtast IP-adressen på skærmen i adresselinjen i din browser og tryk på Enter.
2. Indstillingssiden vises.
INFORMATION: Viser oplysninger om skærmen. Det er kun ment som information.
Der er ingen indstillinger, der kan justeres.
PICTURE & SOUND (BILLEDE & LYD): Indeholder justerbare indstillinger for
billede og lyd.
SCREEN (SKÆRM): Indeholder indstillinger relateret til justering af skærmen.
SETTING (INDSTILLING): Indeholder indstillinger til avanceret justering af skærmen.
MAIL REPORT (MAILRAPPORT): Indeholder indstillinger til konfiguration af
e-mail-konti for at kunne modtage status- og fejlrapporter fra skærmen.
NETWORK (NETVÆRK): Indeholder indstillinger for manuel indstilling af skærmens
IP-adresse eller indhentning af en IP-adresse fra en DHCP-server.
Sørg for, at Indstilling > Kontrolindstilling menuen er indstillet til LAN, og at Indstilling > Strømbesparelse menuen er indstillet til LAV eller FRA hvis du vil tænde skærmen fra en webside.
Page 35
Netværksforbindelse 31
IP-adresse
Hovedmenu
Page 36
OSD (On-Screen Display)-menuen32

OSD (On-Screen Display)-menuen

Oversigt over OSD-menu

Menunavn Valgmuligheder/funktioner Se side
Billedtilstand
Baggrundslys
Kontrast
Lysstyrke
Kroma
Billede
Lyd
Skærm
Indstilling
Fase
Skarphed
Farvetemp.
Støjreduktion
Filmtilstand
Nulstil
Lydtilstand
Diskant
Bas
Balance
Surround
Højttaler
Lydkilde
Nulstil
PAP-indstilling
Skærmforhold
Juster skærm
Frys
Berør.funktion
Sprog
Plan
Strømbesparelse
Kontrolindstilling
Netværksindstillinger
Angiv skærm-id
HDMI-styring
Avanceret
Information
Nulstil alle
34
35
36
39
Nogle valgmuligheder er kun tilgængelige, når en bestemt inputsignalskilde er valgt.
Page 37
OSD (On-Screen Display)-menuen 33
ENTER
VIDEO
SOURCE
ENTER
VIDEO
SOURCE
ENTER
VIDEO
SOURCE

Handlinger i OSD menuen

Brug af kontrolpanelknapperne Brug af fjernbetjeningen
1. Tryk på MENU for at åbne OSD­menuen.
2. I OSD-menuen trykker du på eller for at vælge et emne.
ENTER
VIDEO
SOURCE
3. Tryk på ENTER/VIDEO SOURCE for at bekræfte valgene.
4. Tryk på eller  for at vælge en funktion, og tryk på eller for at justere indstillingerne. Tryk på ENTER/ VIDEO SOURCE for at gemme ændringer.
1. Tryk på MENU for at åbne OSD­menuen.
2. Tryk på eller for at vælge et emne.
3. Tryk på ENTER for at bekræfte valgene.
4. Tryk på og for at vælge en funktion, og tryk på eller for at justere indstillingerne. Tryk på ENTER for at bekræfte ændringer.
5. Tryk på MENU for at lukke OSD­menuen.
ENTER
VIDEO
SOURCE
5. Tryk på MENU for at lukke OSD­menuen.
Page 38
OSD (On-Screen Display)-menuen34
Billedtilstand Standard Baggrundslys 100 Kontrast 50 Lysstyrke 50 Kroma 25 Fase 25 Skarphed 10 Farvetemp. Kølig Støjreduktion Mellem Filmtilstand Auto Nulstil
Billede
:Flyt
:Indtast
:Afslut
ENTER
EXIT

Billede-menu

Navn Beskrivelse
Billedtilstand Indstiller skærmtilstanden.
Justerer baggrundslysets intensitet for skærmen.
Baggrundslys
Kontrast Justerer billedkontrasten. Lysstyrke Justerer billedets lysstyrke. Kroma Justerer farvens intensitet i billedet. Fase Justerer billedets fase. Skarphed Justerer billedets skarphed. Farvetemp. Justerer farvetemperaturen. Støjreduktion Reducerer elektriske billedstøj fra forskellige medieafspillere.
Filmtilstand
Denne funktioner er ikke tilgængelig, hvis funktionen Omg. lyssensor eller
Adaptiv kontrast er indstillet til TIL.
Optimerer automatisk visningen af skærmen ved at detektere billedindhold og anvende en omvendt 3-2 eller 2-2 nedtrækningsproces. Det gør billedet tydeligere og mere naturligt.
Nulstil Nulstiller alle indstillinger i menuen Billede.
• Denne funktion er ikke tilgængelig under visning af Billede-og-Billede (PAP).
• Denne funktion er muligvis ikke behandlet korrekt afhængigt af inputsignalet.
Page 39

Lyd-menu

Lydtilstand Standard Diskant 0 Bas 0 Balance Midte Surround FRA Højttaler Intern Lydkilde Lyd 1 Nulstil
Lyd
:Flyt
:Indtast
:Afslut
ENTER
EXIT
R
L
AUDIO IN
AUDIO IN
AUDIO 2AUDIO 1
AUDIO OUT
DP HDMI
RJ-45
USB
Mini-B
USB Type A
MULTI-MEDIA
Lyd 1DisplayPort Lyd 2HDMI
Multi-Media: Lydkilden er fra multimediaindhold via et RJ-45
netværksforbindelse og USB porte.
Navn Beskrivelse
Justerer ludoutputtet fra højttalerne.
Lydtilstand
Diskant Justerer diskanten. Bas Justerer bassen. Balance Justerer lydbalancen. Surround Tænder eller slukker for surround-tilstand.
Højttaler
Dynamisk: Forbedrer diskant og bas.
Standard: Indstillinger for non-dynamisk.
Brugerdefineret: Genkalder tilpassede indstillinger.
Indstiller lydkilden.
Linje-ud: Vælger lydoutputkilden fra AUDIO OUT (R/L) på stikpanelet
bag på.
Intern: Vælg kilde for lydoutput fra de interne højttalere. Indstiller lydinputkilden.
OSD (On-Screen Display)-menuen 35
Lydkilde
Nulstil Nulstiller alle indstillinger i menuen Lyd.
Page 40
OSD (On-Screen Display)-menuen36
PAP-indstilling Skærmforhold Fuld Juster skærm Frys FRA Berør.funktion FRA
Skærm
:Flyt
:Indtast
:Afslut
ENTER
EXIT

Skærm-menu

Navn Beskrivelse
PAP: Tænder og slukker for PIP (Billede-i-Billede)- og PBP (Billede-ved-
Billede)-funktionerne.
Aktivt billede: For PIP vælges hoved- eller underbilledet, der skal
betjenes. For PBP vælges det venstre eller højre billede, der skal betjenes. Skifter mellem hoved/under- eller venstre/højre-billederne.
PAP-indstilling
(Billede-og-Billede)
Billedstørrelse: Ændrer størrelsen af underbilledet.
Billedposition: (Kun PIP) Ændrer positionen af underbilledet.
Skærmforhold
• PAP er ikke tilgængelig for alle kominationer af signalkilder. Se Understøttet PAP-
inputsignalkombination på side 64 for yderligere oplysninger om understøttede
kombinationer.
• I PAP-tilstand vil der kun være lyd fra det aktive billede tilgængelig.
Indstiller billedets skærmforhold.
Fuldskærmszoom: Forstørres, så skærmen udfyldes med minimal forvrængning.
Zoom: Forstørrer billedet og bevarer det samme skærmforhold.
Fuld: Forstørrer billedet vandret for at udfylde skærmen når billedkilden er 4:3 (standard definition). Når billedkilden er 16:9 (HD), vises det i samme 16:9 skærmforhold.
4:3: Viser alle billedkilder i 4:3 skærmforhold.
Page 41
Fuld 1: Forstørrer billedet, så det udfylder skærmen i lodret retning og
Til videosignalinput 4:3 original kilde 16:9 original kilde
Fuldskærmszoom Fuldskærmszoom
Zoom Zoom
Fuld
Fuld
4:3 4:3
Til PC signalinput
Ægte
Fuld 1 Fuld 2
bevarer det samme skærmforhold. Der vises muligvis en sort ramme rundt om billedet.
Fuld 2: Forstørrer billedet, så det udfylder skærmen.
Ægte: Viser billedet i dets originale antal punkter.
Skærmforhold
(fortsat)
OSD (On-Screen Display)-menuen 37
Juster skærm
Auto-justering: Indstiller, om billedvisningen skal optimeres for hvert VGA-input.
Fase: Justerer fasen for VGA-inputbilledet.
Clock-frekvens: Justerer clock-frekvensen for VGA-inputbilledet.
H-position: Justerer den vandrette placering af VGA-inputbilledet.
V-position: Justerer den lodrette placering af VGA-inputbilledet.
Page 42
OSD (On-Screen Display)-menuen38
Frys
Berør.funktion
Vælg TIL for at fryse det viste billede. For at vende tilbage til normal visning, vælg FRA.
Du kan også trykke på FREEZE på fjernbetjeningen for at fryse eller optø
billedet.
Når den er aktiveret, Skærmforhold, PIP, og Overscanning vil være inaktiveret for at optimere berøringspræstationerne.
Denne feature er kun tilgængelig for VGA og HDMI input.
Page 43
OSD (On-Screen Display)-menuen 39
Sprog Dansk Plan Strømbesparelse HØJ Kontrolindstilling RS-232C Netværksindstillinger Angiv skærm-id 1 HDMI-styring FRA Avanceret Information Nulstil alle
Indstilling
:Flyt
:Indtast
:Afslut
ENTER
EXIT

Indstilling-menu

Navn Beskrivelse
Sprog Indstiller det ønskede sprog på OSD menuen.
Dato og tid: Indstiller den aktuelle dato og det aktuelle tidspunkt.
Visning af ur: Indstiller, om den aktuelle tid, der blev indstillet, skal
vises.
Plan
Timer til/fra: Indstiller, hvornår skærmen tændes og slukkes.
Strømbe­sparelse
• Indstil det aktuelle tidspunkt, før du indstiller Timer til/fra.
• Når planindstillinger overlapper, har Hver dag-indstillingen fortrinsret over andre
ugentlige indstillinger.
Indstiller skærmen til at gå i strømbesparelsestilstand, når der ikke registreres noget signal.
LAV: Alle kilder kan gå i strømbesparelsestilstand og vække skærmen.
HØJ: Alle kilder kan gå i strømbesparelsestilstand, men kun et VGA-
signal kan vække skærmen, ellers skal du trykke på afbryderen for at vække skærmen, når andre kilder er tilsluttet.
FRA: Hvis der ikke registreres nogen kilde, vil baggrundslyset stadig
være på.
• RS-232C kan føre alle tilstande ud af strømbesparelsesstatus.
• Ved Strømbesparelse indstilling HØJ, vil LAN funktionen ikke være tilgængelig når Strømbesparelse, eller DC er i fra tilstand.
Page 44
OSD (On-Screen Display)-menuen40
Kontrolindstill­ing
Netværksind­stillinger
Angiv skærm-id
HDMI-styring
Avanceret
RS-232C/LAN: Indstiller en terminal, så den kan styre skærmen.
IR-gennemløb: Den skal vælges, når der er flere skærmen tilsluttet via
RS-232C-kabler.
- Primær: Designerer skærmen som den primære enhed for
fjernbetjeningen. Du kan kun betjene denne skærm med fjernbetjeningen.
- Sekundær: Designerer skærmen som den sekundære enhed.
Denne skærm kan ikke betjenes med fjernbetjeningen, og modtager kun styringssignalet fra den primære skærm via RS-232-forbindelsen.
For at gå tilbage til standardindstillingerne (RS-232C) for Kontrolindstilling, tryk på INFO på fjernbetjeningen i 5 sekunder.
Se Netværksforbindelse på side 30 for yderligere oplysninger.
Tildeler et id-nummer til den aktuelle skærm, når flere skærme er tilsluttet.
Til brug i RS-232C kontroltilstand.
Bruger industriens standardprotokol HDMI CEC (Consumer Electronics Control) til at dele funktionaliteten mellem tilsluttede enheder og skærmen. Hvis du vil overføre systemkommandoer, skal du bruge et HDMI-kabel til at tilslutte til en enhed, der er udstyret med HDMI CEC. Vælg TIL i denne menu, så du kan betjene hovedfunktionliteterne på skærmen og den tilsluttede enhed med en fjenbetjening.
Auto.-søgning : Hvis indstillet TIL, vil skærmen automatisk finde
tilgængelige input kilder.
Auto-justering: Optimerer automatisk billedvisningen for VGA-
inputtet.
Overscanning: Ændrer billedets visningsområde. Når denne funktion
er aktiveret, vil 96% af den originale størrelse på billedet blive vist og resten af områderne rundt om billedet vil blive skåret af.
- Auto: Aktiverer Overscanning funktion for videotiming, FRA for
PC timing
- TIL: Aktiverer Overscanning funktion for videotiming
- FRA: Inaktiver Overscanning funktionen.
Overscanning funktionen vil ikke være tilgængelig (skygget) når:
Berør.funktion funktionen i Skærm menuen er aktiveret, eller
PAP funktionen i Skærm menuen er aktiveret.
RGB-signal: Indstiller signaltypen for videoudstyr eller en PC, tilsluttet
til skærmens HDMI.
Anti billed indhold: Viser automatisk hurtigt bevægende mønstre for
at forhindre billedbrænding på skærmen.
Page 45
OSD (On-Screen Display)-menuen 41
Rotation af OSD: Justerer OSD-rotation.
Se produktets specifikationer for modeller, der er anbefalet til lodret visning. Modeller, der kun kan bruges i vandret visning, kan - hvis de bruges til lodret visning - muligvis svigte for tidligt og det er ikke dækket under garantien.
OSD-infoboks: Når TIL vil skift af signalinput eller ændring af tiden gøre, at skærmen viser den aktuelle inputkilde og opløsning på skærmen. Vælg FRA for kun at vise oplysningsfeltet på skærmen, når du trykker på
INFO på fjernbetjeningen.
Avanceret
Adaptiv kontrast: Tænder eller slukker for funktionen Adaptiv kontrast. Denne funktion forbedrer billedkontrasten for mørke scener.
Denne funktioner er ikke tilgængelig, hvis funktionen Omg. lyssensor er indstillet til TIL.
Omg. lyssensor: Når TIL vil billedets lysstyrke automatisk justeres når de omgivende lysforhold ændres.
Frys meddelelse: Indstiller varigheden for Frys meddelelse, så den bliver på skærmen, når Frys funktionen er aktiveret.
Blank meddelelse: Indstiller varigheden for Blank meddelelse, så den bliver på skærmen, når Blank funktion er aktiveret.
Viser følgende oplysninger om din skærm.
Dato
Modelnavn
Information
Serienummer
Driftstid
Softwareversion
LAN-version
IP-adresse
Nulstil alle Nulstiller alle indstillingerne til deres fabriksindstillede værdier.
Page 46
Multimedie OSD drift42
123
4
(PREV) (NEXT)
567
8

Multimedie OSD drift

Multimedia OSD systemet levere et udvalg af indstillinger når skærmen er forbundet til USB enheder, trådløse netværk, eller ved brug af den indbyggede lagerplads, osv.
For at få adgang til multimedie OSD system:
1. Forvis dig om at skærmen er korrekt forbundet til en multimedieenhed. Se
Forbindelse af multimedie input på side 20 for yderligere oplysninger.
2. Tryk på MULTI-MEDIA på fjernbetjeningen eller vælg MULTI-MEDIA fra kildevalgslinjen for at få adgang til multimedie OSD systemet. Hovedsiden vises.
3. Vælg din ønskede menu for at betjene.

Multimedia knapper på fjernbetjeningen

For at betjene OSD systemet, brug knapperne på fjernbetjeningen.
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Aktiverer den valgte menupunkt.
Piletaster for at vælge det ønske punkt.
REV Tilbagespoler video/lyd klips.
Afspiller/Pause video/lyd klips.
Stopper video/lyd klips
FWD Spoler hurtig fremad for video/lyd klips
Page 47
Multimedie OSD drift 43
1
2
3
4
567
8

Se filer

• Filer på den indbyggede lagerenhed Der er indbygget omkring 3 Gb lagringsenhed. For at overføre filer til skærmen, skal du
bruge et USB-kabel, forbind type A stikket til din computer og forbind mini B type stikket til skærmen. Når den er forbundet, lokaliser den Flytbare disk på din computer. Vælg og træk kildefilerne fra din computer til den Flytbare disk. Forvis dig om at filerne er fuldstændig overført til skærmen.
Gå til EZ Media (EZ Medie) > Internal Memory (Intern hukommelse) menu for at se filerne.
• Filer på dit USB-flashdrev For at se dine filer på USB-flashdrev, skal du indsætte USB-flashdrevet i USB A stikket på skærmen. Gå til EZ Media (EZ Medie) > USB menu for at se filerne.
Du kan se de forskellige type af filer på EZ Media (EZ Medie) > Internal Memory (Intern hukommelse) eller EZ Media (EZ Medie) > USB menu.
Photo (Foto): Lister alle understøttede filer i tommelfingervisning. Vælg det billede
som du vil vise og udfør de funktioner, der leveres på skærmen i overensstemmelse med dine ønsker.
Funktioner på fjernbetjeningens knapper i tommelfingervisning.
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Åbner det valgte foto.
Brug piletasterne for at vælge det ønskede fotos.
(PREV) (NEXT)
REV Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
FWD Ikke tilgængelig
Page 48
Multimedie OSD drift44
1
2
3
4
5
(PREV) (NEXT)
678
9
Funktioner på fjernbetjeningens knapper Gennemse tilstand
Nr. Ikon Beskrivelse
Rotation
• Tryk på / /ENTER for at rotere billedet med uret
(0 > 90 > 180 > 270).
• Tryk på / for at rotere billedet mod uret (0 > 270 > 180 > 90 > 0).
Zoom
• Tryk på ENTER for at zoome ind/ud på billedet.
• Tryk på for at navigere på billedet.
(PREV) (NEXT)
Foregående fotos
Næste fotos
Lysbilledtilstand Tryk på ESC/ENTER/ for at gå tilbage til
Gennemse tilstand. Sletning
Tryk på ENTER og derefter på / for at slette billedet.
Dublering Tryk på ENTER og derefter på / for at kopiere
billedet. Oplysninger
Viser den aktuelle information for billedet. Vender tilbage til den foregående side.
Page 49
Multimedie OSD drift 45
123
4
567
8
Video: Lister alle understøttede filer. Vælg den video som du ønsker at vise og udfører
de funktioner som findes på skærmen i overensstemmelse med dine behov.
Funktioner på fjernbetjeningens knapper i listevisning.
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Åbner den valgte video.
(PREV) (NEXT)
• / : Flytter op/ned for at vælge et emne.
• : Sorterer emner efter filnavn (alfabetisk) eller oprettelsesdato.
• : Viser undertekstfiler for det valgte emne.
REV Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
FWD Ikke tilgængelig
Page 50
Multimedie OSD drift46
Kontrol for brugergrænseflade
1
2
3
4
(PREV) (NEXT)
5
6
7
8
1
2
3
4
(PREV) (NEXT)
5
Funktioner på fjernbetjeningens knapper: når bruger kontrolgrænsefladen vises
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Afspiller/Pause videoen.
• / : Ikke tilgængelig
• : Afspiller den foregående video.
• : Afspiller den næste video.
REV Tilbagespoler videoen. Overføringsrate: x1, 2, 4, 8
Afspiller/Pause videoen.
Stopper videoen.
FWD Spoler videoen hurtig frem. Overføringsrate: x1, 2, 4, 8
Funktioner på fjernbetjeningens knapper: når bruger kontrolgrænsefladen ikke vises
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Viser kontrol brugergrænsefladen.
• / : Ikke tilgængelig
• : Afspiller den foregående video.
• : Afspiller den næste video.
REV Viser kontrol brugergrænsefladen.
Page 51
Multimedie OSD drift 47
678
123
4
5
Viser kontrol brugergrænsefladen.
Viser kontrol brugergrænsefladen.
FWD Viser kontrol brugergrænsefladen.
Audio (Lyd ): Lister alle understøttede filer. Vælg den lydfil, som du ønsker at udføre
de tilgængelige funktioner på skærmen i overensstemmelse med dine behov.
Funktioner på fjernbetjeningens knapper i listevisning.
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Åbner den valgte lydfil.
(PREV) (NEXT)
• / : Flytter op/ned for at vælge et emne.
• : Sorterer emner efter filnavn (alfabetisk) eller oprettelsesdato.
• : Ikke tilgængelig
REV Ikke tilgængelig
Page 52
Multimedie OSD drift48
678
1
234
(PREV) (NEXT)
567
8
Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
FWD Ikke tilgængelig
Funktioner på fjernbetjeningens knapper under afspilning
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Afspiller/Pause lydfilen.
• / : Ikke tilgængelig
• : Afspiller den foregående lydfil.
• : Afspiller den næste lydfil.
REV Spoler lydfilen tilbage.
Afspiller/Pause lydfilen.
Stopper lydfilen.
FWD Hurtig fremad i lydfilen.
Page 53
Multimedie OSD drift 49
123
4
(PREV) (NEXT
5
678
Office Viewer (Officeviser): Understøtter PowerPoint/Word/Excel/PDF filer. Vælg
det dokument som du ønsker at vise og udfør de funktioner som vises på skærmen i overensstemmelse med dine behov.
Funktioner på fjernbetjeningens knapper i listevisning.
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Gå til den foregående side. ENTER Åbner den valgte fil.
• / : Flytter op/ned for at vælge et emne.
• : Sorterer emner efter filnavn (alfabetisk) eller oprettelsesdato.
• : Ikke tilgængelig
REV Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
FWD Ikke tilgængelig
Page 54
Multimedie OSD drift50
1
2
3
4
(PREV) (NEXT)
567
8
Funktioner på fjernbetjeningens knapper når et dokument åbnes
Nr. Navn Beskrivelse
HOME Gå tilbage til hovedsiden. ESC Lukker dokumentet. ENTER Zoome ind til maksimal visning eller zoome ud til
minimum visning.
• : Går til topppen af siden, eller går tilbage til den foregående side.
• : Går til bunden af siden, eller går til den næste side.
• / : Går til venstre/højre på siden.
REV Gå til den foregående side.
Ikke tilgængelig
Ikke tilgængelig
FWD Går til den næste side.
Udfører forbindelser.
Undtaget for de konventionelle kabler, f.eks. komponent videokabler og VGA kabel, kan du forbinde skærmen på mange fleksible måder.
• Brug et USB-kabel (EZ USB)
1. Tag et USB-kabel og forbind mini B stikket til skærmens, type A stik til en PC.
2. Din computer skal være klar når EZ USB softwaren installeres. For at skaffe EZ USB software, gå venligst til dit lokale websted fra www.BenQ.com.
Understøttede OS for EZ USB:
• Windows XP 32/64 bit SP3 (Professional eller bedre)
• Windows Vista 32/64 bit SP2 (Home Premium eller bedre)
• Windows 7 32/64 bit SP1 (Home Premium eller bedre)
• Mac OSD 10.7 eller bedre
Page 55
Multimedie OSD drift 51
3. Gå til EZ Display (EZ Skærm) > EZ USB menu og bekræft dit valg.
4. Brug EZ USB software til at indstille hvordan du vil bruge skærmen. Du kan sende din computerskærm direkte til skærmen ved at vælge Mirror mode (spejl-tilstand), eller bruge skærmen som en udvidelse af skrivebordet ved at vælge Extension mode (udvidet-tilstand). For detaljer om hvordan du installerer og bruger softwaren, se dets brugervejledning.
• Brug Wi-Fi (EZ WiFi (EZ Wi-Fi))
1. Indsæt en trådløs dongle USB A i stikket på skærmen.
2. Hav din computer klar med EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN software installeret, eller iOS/ Android enhed klar med EZ Display (EZ skærm) app installeret. For at skaffe softwaren, gå venligst til dit lokale websted fra www.BenQ.com. EZ Display (EZ skærm) er også tilgængelig på Google Play (Android) eller App Store (iOS).
3. Afhængig af dine behov og tilgængeligheden af udstyr, vælges en forbindelsesmetode (AP Mode (AP Tilstand)/Client Mode (Klient Tilstand)) i Settings (Indstillinger) > WiFi (Wi-Fi) menuen.
- AP Mode (AP Tilst an d): Forvis dig om at din enhed har en indbygget trådløs
netværksadapter og at den er aktiveret. Hent eller ændre din skærms SSID og relateret information i Settings (Indstillinger) > WiFi (Wi-Fi) > AP Mode (AP
Tilstand). Søg efter og vælg skærmen ved at klikke på det trådløse ikon for at se vinduet over trådløse netværk på din enhed.
- Client Mode (Klient Tilst and): I denne tilstand, skal du have en trådløs
computer aktiveret. Vælg et tilgængeligt trådløst netværk fra listen over Settings (Indstillinger) > WiFi (Wi-Fi) > Client Mode (Klient Tilstand). Forbind til det
samme trådløse netværk ved at klikke på den trådløse ikon for at se vinduet over trådløse netværk på din enhed.
Page 56
Multimedie OSD drift52
(EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN) Når en skærm er søgt, indtastes kodeordet som vist i EZ Display (EZ Skærm) >
EZ WiFi (EZ Wi- Fi) menu.
(EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN) Når der søges efter flere skærme, indtast kodeordet for skærmen som du ønsker
at forbinde med.
4. Gå til EZ Display (EZ Skærm) > EZ WiFi (EZ Wi-Fi) menu og bekræft dit valg.
Kodeordet for skærmen vises på skærmen.
5. Åbn EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN software eller EZ Display (EZ skærm) app, og indtast kodeordet for skærmen. Brug softwaren for at indstille hvordan du vil bruge skærmen. Du kan tillade at flere computere forbinder til skærmen og administrere en opsplittet skærm, sende dit computerbillede direkte til skærmen ved at vælge Mirror mode (spejl-tilstand), eller bruge skærmen som et udvidet skrivebord ved at vælge Extension mode (udvidet-tilstand). For detaljer om hvordan du installerer og bruger softwaren, se dets brugervejledning.
Page 57
(EZ Display (EZ skærm))
1. Forbind til skærmen. 2. Indtast kodeordet for den valgte skærm.
3. Vælg den funktionsikon på bunden for at vise din fil.
4. Du kan også klikke på "More" (Mere) for at udforske yderligere funktioner.
5. I dette eksempel billede er, "Quad Split" (Fire-Opdeling) valgt, og kun en computer får lov til at bliver vist. Klik på "Select Layout" (Vælg Layout).
6. Flere optioner er tilgængelig.
7. Vælg et layout og klik på "Finish" (Afslut).
Multimedie OSD drift 53
• Brug et RJ-45 kabel (EZ LAN)
1. Tag et RJ-45 kabel og forbind det til din computer, og Ethernet eller router.
2. Tag et andet RJ-45 kabel og forbind det til skærmen, og din Ethernet eller router. Forvis dig om at din computer og skærmen er på det samme lokale netværk (LAN). Du kan også bruge din Android/iOS enhed for at forbinde skærmen hvis udstyret kan arbejde trådløst.
Page 58
Multimedie OSD drift54
3. Hav din computer klar med EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN software installeret. For at skaffe EZ WiFi (EZ Wi-FI)/LAN softwaren, gå venligst til dit lokale websted fra www.BenQ.com.
4. Afhængig af dine behov og tilgængeligheden af udstyr, vælges en forbindelsesmetode (Auto/Manual (Manuel)) i Settings (Indstillinger) > LAN menuen.
- Auto: Vælg denne hvis du befinder dig i et DHCP-miljø.
- Manual (Manuel): Indtast den påkrævede information hvis du ikke er i et DHCP-
miljø.
5. Gå til EZ Display (EZ Skærm) > EZ LAN menu og bekræft dit valg. Kodeordet for skærmen vises på skærmen.
6. Åben EZ WiFi (EZ Wi-Fi)/LAN software og indtast kodeordet for din skærm. Brug softwaren for at indstille hvordan du vil bruge skærmen. Du kan tillade at flere computere forbinder til skærmen og administrere en opsplittet skærm, sende dit computerbillede direkte til skærmen ved at vælge Mirror mode (spejl-tilstand), eller bruge skærmen som et udvidet skrivebord ved at vælge Extension mode (udvidet­tilstand). For detaljer om hvordan du installerer og bruger softwaren, se dets brugervejledning.

Menu system

EZ Media (EZ Medie)
Vælg den enhed hvor den fil som du ønsker at præsentere er gemt og vælg filtypen.
Navn Beskrivelse
Internal Memory (Intern hukommelse)
USB
Understøttede filformater
Photo (Foto): JPEG, BMP
Audio (Lyd): MP1/MP2/MP3, WMA, OGG, ADPCM-WAV, PCM-WAV, AAC,
MPEG Layer-3 (.mp3), IMA-ADPCM (.wav)
Video: avi, divx, mkv, ts, dat, vob, mpg, mpeg, mov, mp4, rm, mvb, wmv
Se Se filer på side 43 for yderligere oplysninger.
Page 59
Multimedie OSD drift 55
Subtitle (Undertekster): Standard SRT (UTF-8/UTF-16)
Kom ikke blandede koder i undertekstfiler.
Office V iewer (Officeviser):
- Adobe PDF: accepterer filstørrelser på op til 75MB PDF 1.0/1.1/1.2/1.3/1.4
- MS Word: accepterer filstørrelser på op til 100MB British Word 95/Word 97/2000/2003/2007 (.docx)/2010 (.docx)
- MS Excel: accepterer filstørrelser på op til 15MB British Excel 5, 95, Excel 97/2000/2002/2003/2007 (.xlsx)/2010 (.xlsx), Office XP Excel
- MS PowerPoint: accepterer dokumenter på op til 1000, og filstørrelse på op til 19MB British PowerPoint 97, PowerPoint 2000/2002/2003/2007 (.pptx)/2010 (.pptx), Office X PowerPoint, PowerPoint presentation-2003 og tidligere (.ppx), PowerPoint Presentation-2007 og 2010 (.ppsx)
Storage (Lager):
- Intern hukommelse TLC/MLC/SLC 8/12/24/40/60 bit ECC NAND
- USB USB flash, USB harddisk
EZ Display (EZ Skærm)
Brug et passende kabel til at lave forbindelse mellem din enhed og skærmen.
Navn Beskrivelse
EZ USB Forbinder til en computer ved at bruge et USB-kabel. Se
Udfører forbindelser. på side 50 for yderligere oplysninger.
EZ WiFi (EZ Wi-Fi) Forbinder til en computer via trådløst aktiveret udstyr. Se
EZ LAN Forbinder til en computer via RJ-45 kabler. Se Udfører
Udfører forbindelser. på side 50 for yderligere oplysninger.
forbindelser. på side 50 for yderligere oplysninger.
Page 60
Multimedie OSD drift56
Settings (Indstillinger)
Navn Beskrivelse
System Version: Viser versionsnummeret på firmwaren.
Language (Sprog): Indstiller det ønskede sprog på OSD
menuen.
Update (Opdatering): Opdaterer OSD firmware med et USB-
flashdrev.
Hostname (Værtsnavn): Viser skærmens navn for identifikation
på netværket.
USBConnect (USB Forbindelse): Når et USB-kabel er
forbundet mellem skærmen og computeren. Aktiver denne funktion og en Flytbar disk ikon vil vises for filoverførsel.
Auto Play Mode (Auto afspilningstilstand): Aktiver
automatisk afspilning af indhold fra et USB-flashdrev, når det er forbundet til skærmen. Du kan vælge at afspille en bestemt type fil fra:
- Photo (Foto)
- Video
- Audio (Lyd)
Video Display Ratio (Skærm Forhold): Indstiller videoklippets
skærmforhold.
Repeat Mode (Gentage Tilstand): Indstiller videoklippets
afspilningstilstand.
Photo (Foto) Display Ratio (Skærm Forhold): Indstiller billedets
Audio (Lyd) Repeat Mode (Gentage Tilstand): Indstiller videoklippets
skærmforhold.
Slideshow Duration (Varighed for lysbilledvisning):
Indstiller intervaltiden for hver enkelt lysbillede.
afspilningstilstand.
Page 61
Multimedie OSD drift 57
WiFi (Wi-Fi) AP Mode (AP Tilsta nd): Indtast den information der er
nødvendig for Wi-Fi forbindelse.
- SSID: Indstiller navnet på skærmen.
- Security (Sikkerhed): Vælger et sikkerhedsniveau.
- PSK: Indstiller en adgangskode.
- Channel (Kanal): Vælger en kommunikationskanal.
Client Mode (Klient Tilst an d): Lister alle tilgængelige netværk i
dit område og vælger et passende.
LAN Auto: Henter en IP-adresse når du er i et DHCP-miljø.
Manual (Manuel): Indstiller den nødvendige information for
LAN forbindelse. Kontakt din netværksadministrator for disse informationer.
OFF (FRA): Lukker for LAN forbindelsen.
Page 62
Produktoplysninger58

Produktoplysninger

Specifikationer

LCD-panel
Berørings
Skærmglas
Input
Output
Lyd
Emne
Baggrundslys E-LED Panelstærrelse 55" 65"
Pixelstørrelse (mm) 0,63 x 0,63 0,744 x 0,744
Indbygget opløsning (pixel)
2
Lysstyrke (cd/m (typisk)
Kontrast (typisk) 1400:1 4000:1
Adaptiv kontrast 9800:1 21000:1
Svartid (ms) (typisk) 6 8
Panel Bit 8-bit 10-bit
Teknologi Optisk 5-punkts berøring
Opløsning 32767 x 32767
Kapacitet 5 samtidige berøringer
Nøjagtighed +/- 6 mm over 95% af berøringsomåde
Berøringsoutput USB 2.0
Operativsystem
Type AG glas Hærdet glas AG glas
Tykkelse 5 mm+0 mm/-0,3 mm
Computer VGA (D-Sub 15-benet)
Video
Lyd
USB Type A; Mini B
Kontrol
Computer VGA (D-Sub 15-benet)
Video Komposit Video (BNC-stik)
Lyd L/R (RCA-stik)
Kontrol RS-232C (D-Sub 9-benet)
Lyd W (Amp) 12 W x 2
Intern højttaler 12 W x 2
)
RP550+ RP650 RP650+
350 360
Understøtter Win XP/Vista/7/8, Linux,
Mac OS 10.6/10.7/10.8, Linux - kun mus
Komposit Video (BNC-stik), S-Video,
YPbPr (RCA-stik), HDMI, DisplayPort
L/R (RCA-stik), Line-in (3,5 mm stik),
Specifikationer
1920 x 1080
Mic-in (6,3 mm Stik)
RS-232C (D-Sub 9-benet),
RJ-45 (RJ-45 Stik m/LED)
Page 63
Strøm
Miljø
Mekanisk
Funktion
Produktoplysninger 59
Forsyning 100 - 240 V AC, 50/60 Hz Forbrug maks. 170 W 265 W Forbrug standby < 0,5 W
Driftstemperatur
0 - 40
o
C, 32 - 104oF
Luftfugtighed 10 - 90% (uden kondensering) Opbevaringstemperatur Fugtighed ved
opbefaring
-20 - 60
10 - 95% (uden kondensering)
o
C, 4 - 140oF
Skærm orientering Vandret/Lodret Vægt (kg) 45,7 70
Dimensioner (B x H x D) (mm)
- med penne bakke og I/O boks
- uden penne bakke og I/O boks
Ramme Dimension ­T/B/L/R (mm)
1257,6 x 833,43 x 210 mm
1257,6 x 742 x 109 mm
1514,8 x 983,75 x 209,9 mm
1514,8 x 889,8 x 110,9 mm
24/24/17,3/17,3 32,4/37,4/34,9/34,9
VGA-kæde O DVI-kæde X RS232 kontrol
kædesammenslutning
O
ID-indstilling O Forbedring af skarphed O Bevis for Billedbevaring O Dæmpningskontrol
(adaptiv kontrast)
O
Billede i Billede (PIP) O Billede-ved-Billede
(PBP)
O
10-bit farvebehandling X (8-bit) O Indbygget
understøttelse af
X
videovæg Planlægning O To tal tændt-tid O Diagnostisk
jævnstrømsspænding
O
(12 V/5 V) Intern temperaturføler O CEC-kontrol O
Specifikationer og funktioner kan ændres uden varsel.
Page 64
Produktoplysninger60
343.9 569.8 343.9
1257.6
24
17.3
17.3
24
742
210
109
55
101
833.43
794.68
433157.4 152.8
428.8 400 428.8
171400171
121.95
121.95
75
100
75
100
127.85
117
17
31.7
84.9
84.9
16
26
127.85
117
31.7

Dimensioner

• RP550+
Enhed: mm
Page 65
• RP650/RP650+
54
99
209.9
97.9
1514.8
35.9
35.9
33.438.4
889.8
209.9
110.9
56.9
557.4 400 557.4
225.4433231.4
472.5 569.8 472.5
242.4400247.4
75
100
75
100
983.75
942.48
803.52 818
28.6
72.4
117
28.6
72.4
117
28.6
28.6
Produktoplysninger 61
Enhed: mm
Page 66
Produktoplysninger62

Understøttet inputsignalopløsning

Opløsning
AV S-video YPbPr VGA HDMI
640 x 480 @ 60Hz 640 x 480 @ 67Hz 640 x 480 @ 72Hz 640 x 480 @ 75Hz 720 x 400 @ 70Hz 800 x 600 @ 60Hz 800 x 600 @ 75Hz 832 x 624 @ 75Hz 1024 x 768 @ 60Hz 1024 x 768 @ 75Hz 1152 x 870 @ 75Hz 1280 x 720 @ 60Hz 1280 x 768 @ 60Hz
1280 x 800 @ 60Hz RB
1280 x 800 @ 60Hz 1280 x 960 @ 60Hz 1280 x 1024 @ 60Hz 1360 x 768 @ 60Hz 1366 x 768 @ 60Hz 1400 x 1050 @ 60Hz 1600 x 1200 @ 60Hz
1680 x 1050 @ 60Hz RB
1600 x 1050 @ 60Hz 1920 x 1080 @ 60Hz NTSC-M NTSC-J PAL-BDGHI 576i (50Hz)
Inputkilde
Display
Port
Page 67
480i (60Hz) 480p (60Hz) 576p (50Hz) 720p (25Hz) 720p (30Hz) 720p (50Hz) 720p (60Hz) 1080i (50Hz) 1080i (60Hz) 1080p (24Hz) 1080p (25Hz) 1080p (30Hz) 1080p (24Psf) 1080p (25Psf) 1080p (50Hz) 1080p (60Hz)
• : understøttet
• Blank: ikke understøttet
Produktoplysninger 63
Page 68
Produktoplysninger64

Understøttet PAP-inputsignalkombination

Signalkilde for hoved/venstre billede
Signalkilde
for under/
højre billede
AV
S-video
YPbPr
VGA
HDMI
Display
Port
AV S-video YPbPr VGA HDMI
Display
Port
Page 69

Fejlfinding

Problem Løsning
Intet billede Kontroller følgende:
• Er skærmen tændt? Kontroller strømindikatoren for skærmen.
• Er signalkildens enhed tændt? Tænd for enheden, og prøv igen.
• Er der en løs kabelforbindelse? Sørg for, at alle kabler er fast tilsluttet.
• Har du valgt en ikke-understøttet outputopløsning på computeren? Der henvises til Understøttet
inputsignalopløsning på side 62 for at vælge en understøttet
opløsning, og prøv igen.
• Har du understøttet en ikke understøttet udgangsopløsning på DVD eller Blu-ray disk afspilleren? Der henvises til
Understøttet inputsignalopløsning på side 62 for at vælge en
understøttet opløsning, og prøv igen.
Ingen lyd Kontroller følgende:
• Har du aktiveret funktionen Lydløs på skærmen eller inputkilde enheden? Sluk for funktionen Lydløs, eller forøg lydstyrkeniveauet, og prøv igen.
• Er der en løs kabelforbindelse? Sørg for, at alle kabler er fast tilsluttet.
Computerens inputbillede ser underlig ud
Kontrolpanelets knapper fungerer ikke
• Har du valgt en ikke-understøttet outputopløsning på computeren? Der henvises til Understøttet
inputsignalopløsning på side 62 for at vælge en understøttet
opløsning, og prøv igen.
• Brug funktionen Auto-justering (Se Juster skærm på
side 37), så skærmen automatisk kan optimere visning af
computerbilledet.
• Hvis resultatet af funktionen Auto-justering ikke er tilfredsstillende, skal du bruge funktionerne Clock- frekvens, Fase, H-position og V-position manuelt for at justere billedet.
Har du låst kontrolpanelets knapper? Lås knapperne op, og prøv igen.
Fejlfinding 65
Page 70
Fejlfinding66
Fjernbetjeningen fungerer ikke
• Har du låst funktionerne på fjernbetjeningen? Oplås funktionen og prøv igen
• Kontroller polariteten på batterierne
• Kontroller for afladede batterier.
• Kontroller afstanden og vinklen fra skærmen.
• Kontroller om fjernbetjeningen bliver rettet direkte mod skærmens føler.
• Kontroller om der er nogen forhindringer mellem fjernbetjeningen og føleren for fjernbetjeningen.
• Kontroller at føleren til fjernbetjeningen ikke er udsat for stærkt fluorescerende belysning, eller er i direkte sollys.
• Kontroller om nogen (computer eller personlig digital assistent, PDA) i nærheden sender infrarøde signaler, som kan forårsage interferens til signaltransmissionen mellem fjernbetjeningen og skærmen. Sluk for eventuelle infrarøde funktioner på disse enheder.
2/26/14
Loading...