BAAS BA80 User guide [cs]

Automatická nabíječka autobaterií Bikestart BA80
Červená LED zároveň indikuje stav, kdy dojde k přepólování svorek nabíječky. V takovém případě ihned odpojte akumulátor od nabíječky a zapojte nabíjecí kabely správně. Nabíječka je po určitou dobu odolná proti zkratu. Zařízení disponuje různými funkcemi, které chrání interní elektronické obvody před poškozením.
Vlastnosti zařízení
Zařízení poskytuje nabíjení proudem 800 mA (0,8 A) do doby, kdy akumulátor dosáhne svého maximálního napětí. Zároveň přitom dochází k optimalizaci nabíjecího proudu během celého procesu nabíjení. Napětí je tak udržováno vždy podle aktuálního stavu akumulátoru. Nabíječka je vhodná pro nabíjení a údržbu akumulátorů před a během zimní sezóny. LED kontrolky navíc podávají průběžné informace o aktuálním provozním stavu nabíječky. Svorky nabíjecích kabelů jsou chráněny proti proudovému přetížení a krátkodobému zkratu (až 10 sekund). Vždy dbejte polarizačních symbolů uvedených na svorkách nabíječky a stejně tak i na akumulátoru. V případě přepólování svorek nabíjecích kabelů u akumulátoru bude svítit červená LED kontrolka.
Obj. č. 84 12 84
Vážený zákazníku,
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
BA80 je automatická nabíječka, která poskytuje nižší nabíjecí proud, který je k akumulátorům maximálně šetrný a přispívá tak k jejich vysoké životnosti. Nabíječka je vhodná pro nabíjení akumulátorů 6 / 12 V s kapacitou 1,5 – 63 Ah. Použití nabíječky je možné pouze pro nabíjení olověných akumulátorů 6/12 V a bezúdržbových (gelové/AGM) akumulátorů. Nabíjecí proud není konstantní a závisí vždy na aktuální nabíjecí úrovni, stáří nebo typu akumulátoru.
1. Pomocí přepínače nejprve zvolte požadovanou hodnotu napětí. Nevhodný výběr může nevratně poškodit celé zařízení nebo nabíjený akumulátor.
2. Černá svorka je záporný, mínus „–“ pól, červená svorka - kladný, plus „+“ pól. Při nabíjení akumulátoru ve vozidle vždy vypněte zapalování. Doporučujeme však vždy akumulátor nabíjet mimo vozidlo. Před nabíjením zkontrolujte obsah elektrolytu a v případě potřeby jej doplňte. Před nabíjením olověných akumulátorů uvolněte uzávěry jednotlivých článků.
3. Nabíječku připojte pouze do sítě 230 V AC, 50 Hz. Během nabíjení svítí zelená LED kontrolka. Svítí-li červená kontrolka, odpojte akumulátor od nabíječky.
Do blízkosti nabíječky během nabíjecího procesu neumísťujte žádné hořlavé předměty, zdroje otevřeného ohně, chemikálie ani kapaliny. Nabíjení provádějte pouze ve vnitřních, suchých a dobře větraných prostorách. Zabraňte hlubokému vybití akumulátorů. Při nabíjení vždy dbejte pokynů výrobce nabíjeného akumulátoru. U starších nebo vysokokapacitních akumulátorů může nabíječka zaznamenat auto-vybíjecí proces akumulátoru (přibližně 1 % kapacity). V takovém případě pak systém nemusí správně ukončit nabíjecí cyklus (trvale svítící žlutá LED). Nabíječka poté aktivuje funkci buffering a vybíjecí proces automaticky kompenzuje.
Připojení nabíječky k akumulátoru
Pokud nabíjíte akumulátor vestavěný ve vozidle, ujistěte se o tom, že jsou všechny interní spotřebiče (zapalování, rádio, mobilní zařízení) vypnuté popřípadě odpojené. Doporučujeme však vždy, pokud to je možné, vyjmout a nabíjet akumulátor mimo vozidlo. Při nabíjení dbejte všech doporučení uváděných výrobcem nabíjeného akumulátoru. Pomocí posuvného přepínače nastavte nabíjení akumulátoru 6 V nebo 12 V (3 nebo 6 článků). Při nabíjení ve vozidle připojte svorky nabíjecích kabelů k akumulátoru. Červenou svorku připojte na kladný „+“ pól akumulátoru a černou svorku záporného „–“pólu připojte na kostru vozidla. Dbejte přitom, aby kabel záporného pólu nebyl v blízkosti akumulátoru ani palivového systému. Teprve poté připojte přívodní kabel nabíječky do elektrické sítě 230 V AC 50 Hz. V té chvíli se rozsvítí zelená LED „Power“ a automaticky se spustí nabíjení. Žlutá LED „Load“ svítí během nabíjení a správného průchodu proudu obvodem. Pakliže bude po připojení svítit červená LED, došlo k přepólování nabíjecích kabelů. Ihned proto svorky kabelů odpojte a připojte správnou polaritou k akumulátoru.
Upozorně! Zajistěte během nabíjení vždy dostatečné větrání prostor! Akumulátor musí přitom mít vždy otevřené uzávěry jednotlivých článků! V opačném případě hrozí nebezpečí výbuchu akumulátoru!
Nabíjecí proces
Na rozdíl od jiných systémů, nabíjecí proud poskytovaný nabíječkou není vždy stejný a jeho hodnota závisí na několika různých faktorech. Jako jeden z hlavních faktorů je aktuální stav nabití akumulátoru, stáří, typ akumulátoru a jeho kapacita a stejně tak i způsob, jakým byl akumulátor vybíjen. Pakliže je akumulátor vybíjen proudem vysokých hodnot, dochází také v počátku k jeho nabíjení vysokým proudem (max. 800 mA), který se postupně snižuje. S rostoucím napětím akumulátoru se tak nabíjecí proud snižuje.
Celková doba nabíjení se odvíjí zejména od celkové kapacity (čím vyšší, tím je doba nabíjení delší), typu, stavu akumulátoru (vybitý, částečně vybitý, plně nabitý), okolní teploty a celkového stáří akumulátoru.
Ukončení nabíjecího procesu
Dojde-li k ukončení nabíjecího procesu, odpojte nabíječku z elektrické sítě. Teprve poté odpojte svorky nabíjecích kabelů od akumulátoru a kostry vozidla. Zkontrolujte stav elektrolytu v akumulátoru a v případě potřeby jej doplňte. U olověných akumulátorů dolijte potřebné množství destilované vody. Počínejte si přitom obzvlášť opatrně. Kapalina akumulátoru (elektrolyt) je nebezpečná kyselina, která může způsobit poranění při kontaktu s kůží a sliznicemi.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento osciloskop používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete potřebné informace, obraťte se na naší technickou podporu nebo požádejte o radu zkušenějšího odborníka.
Řešení problémů
Dojde-li k porušení nebo ovlivnění funkce nabíječky, ověřte vždy nejprve správné připojení do elektrické sítě a funkci příslušného obvodu. Ujistěte se, že nedošlo k úplnému (hlubokému) vybití nabíjeného akumulátoru a že není akumulátor nijak poškozený. Zkontrolujte zároveň stav elektrolytu v jednotlivých článcích (pouze u olověných akumulátorů). Ověřte to, zda nedošlo k opačnému zapojení nabíjecích kabelů (přepólování).
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likvidujte odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných předpisů.
Šetřete životní prostředí! Přispějte tak k jeho ochraně!
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. REI/12/2015
Loading...