BAAS BA200 Tips for Installation [cs]

Automatická nabíječka autobaterií BA200
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup automatické nabíječky autobaterií. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení
výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Vlastnosti
Nabíječka BA200 je vybavena nejmodernější nabíjecí technologií s funkcemi diagnostiky, regenerace a testování akumulátorů 6 V a 12 V jako jsou běžné bezúdržbové gelové akumulátory, akumulátory EXIDE, AGM, Hawker, lithiové a olověné akumulátory. Nabíjecí proces probíhá za neustálé kontroly integrovaných obvodů a poskytuje optimální hodnoty a program pro nabíjecí i údržbový proces. Inteligentní software, který řídí funkce nabíječky, zároveň optimalizuje nabíjecí proces v závislosti na aktuálním stavu akumulátoru.
Špičkový mikroprocesor řídící několik stupňů nabíjecích fází (I-fáze, U1-fáze a U2-fáze)
Interní elektronický obvod, který účinně chrání nabíječku proti přepólování a zkratu
Funkce udržovacího nabíjení
Full Autocharge Test, diagnostika a funkce defektního akumulátoru
Automatická ochrana před přetížením během nabíjecího procesu (max. proud 2 A)
Funkce „revitalizace“ akumulátoru, ochrana před sulfatací
Plně automatizované nabíjení bez nutnosti složitého nastavování
7 LED, které zajišťují veškerou provozní indikaci
Účel použití
Toto zařízení slouží výhradně k nabíjení bezúdržbových gelových akumulátorů, akumulátorů EXIDE (exide / gel), AGM (s vázaným elektrolytem) a běžných olověných akumulátorů, které jejich výrobci doporučují nabíjet uvedeným napětím a proudem.
Zařízení umožňuje nabíjení akumulátorů se jmenovitým napětím 6 V nebo 12 V (3 nebo 6 článků) určených pro startování automobilů, motocyklů, člunů, zahradních traktorů a jiných prostředků. Pro nabíjení však vždy respektujte pokyny a doporučení výrobce příslušného akumulátoru! Obecně je toto zařízení vhodné pro nabíjení akumulátorů s kapacitou 1,2 až 100 Ah. Tato nabíječka není určena coby zdroj napájení obytných vozidel a karavanů!
Uvedení do provozu
V případě nabíjení pevně vestavěného akumulátoru, zajistěte odpojení / vypnutí všech spotřebičů ve vozidle a stejně tak i zapalování (startování) motoru. Akumulátory, které nejsou pevně vestavené, vyjměte a nabíjejte raději mimo dopravní prostředek. Dbejte všech pokynů a doporučení výrobce dopravního prostředku pro nabíjení akumulátoru a stejně tak i výrobce použitého akumulátoru. Při odpojování akumulátoru ve vozidle jako první vždy odpojte záporný „–“ pól (ukostření) a dobře jej zajistěte proti dalšímu kontaktu. Nabíječku připojte pouze do sítě 230 V AC 50 Hz. Před připojením nabíječky k akumulátoru vždy dobře očistěte svorky akumulátoru. V případě potřeby doplňte u příslušných akumulátorů chybějící elektrolyt vhodnou a výrobcem doporučovanou kapalinou.
Jako první připojte svorky nabíjecích kabelů ke svorkám akumulátoru. Červený kabel připojte na kladnou „+“ svorku a černý kabel připojte na zápornou „–“ svorku akumulátoru. Všimněte si proto vždy příslušných symbolů a označení nabíjecích kabelů a stejně tak i na svorkách akumulátoru. Při připojování nabíjecích kabelů dbejte zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke kontaktu s okolními předměty a částmi vozidla jako jsou karburátor a palivové potrubí. Při nabíjení vestavného akumulátoru připojte černý nabíjecí kabel se záporným „–“ pólem vždy ke karoserii (kostře) případně bloku motoru.
Nabíjení pevně vestavěného akumulátoru Vždy dostatečně ověřte polaritu akumulátoru. Ujistěte se o tom, který pól akumulátoru je připojen k uzemnění / kostře vozidla. Zpravidla se jedná o záporný „–“ pól. Přesvědčte se o typu akumulátoru a jeho jmenovitém napětí (6 V nebo 12 V). Ujistěte se o tom, že všechny spotřebiče (například mobilní telefony, navigace, autorádio) jsou odpojené nebo vypnuté. Pokud nelze zajistit odpojení / vypnutí těchto spotřebičů, musí být akumulátor vždy vyjmutý a nabíjený mimo vozidlo. Před připojováním nabíjecích kabelů k akumulátoru musí být nabíječka vždy odpojena od elektrické sítě. Z bezpečnostních důvodů umístěte nabíječku do dostatečné vzdálenosti od nabíjeného akumulátoru.
Červený nabíjecí kabel připojte ke kladnému „+“ pólu akumulátoru a černý kabel ke kostře / karoserii vozidla. Nikdy nepřipojujte černý nabíjecí kabel k částem palivového potrubí, karburátoru a do blízkosti samotného akumulátoru! V opačném případě může dojít k nežádoucímu kontaktu obou nabíjecích kabelů a následnému zkratu! Po ukončení nabíjecího procesu odstraňte jako první nabíjecí kabel připevněný ke karoserii vozidla a teprve poté červený nabíjecí kabel z akumulátoru.
Nabíjení akumulátorů mimo vozidlo
Připojte červený nabíjecí kabel ke kladné „+“ svorce akumulátoru a černý kabel k zápornému „–“ pólu akumulátoru. Během nabíjecího procesu dochází k tvorbě a úniku chemických výparů. Dbejte proto řádné ventilace prostor nabíjení!
Otevřený oheň a jiskření může způsobit explozi!
1. Jako první připojte černý nabíjecí kabel k zápornému „–“ pólu akumulátoru.
2. Připojte červený nabíjecí kabel ke kladnému „+“ pólu akumulátoru. Během připojování nabíjecích kabelů k akumulátoru dbejte vždy zvýšené opatrnosti.
Zabraňte kontaktu nabíjecích kabelů s okolními předměty a zejména částmi palivového potrubí!
Zahájení nabíjecího procesu
Po správném a dostatečně pevném a kontaktním připojení nabíječky k akumulátoru můžete spustit samotný nabíjecí proces. Připojte proto nabíječku a její přívodní kabel k síťovému zdroji. Použijte proto pouze řádně instalovanou a uzemněnou elektrickou zásuvku. Po připojení ke zdroji se na displeji nabíječky rozsvítí zelený LED indikátor Power. Během následujících 5. sekund pak stiskněte tlačítko „6/12 V“ a vyberte jím hodnotu jmenovitého napětí připojeného akumulátoru 6 V nebo 12 V. Oranžová LED bude poté indikovat vlastní výběr.
Upozorně! Při nesprávném výběru napětí akumulátoru hrozí nevratné poškození akumulátoru a stejně tak i samotné nabíječky! Pakliže nedojde ke stisknutí tlačítka „6/12 V“ do 5. sekund od připojení nabíječky k síťovému zdroji, zahájí se automatický nabíjecí proces, který indikuje LED kontrolka „Charge“ (nabíjení).
Poznámka: Pakliže ani po delším nabíjení není ukončen nabíjecí proces (indikace „Ready“), je možné, že akumulátor má unikající proud, je defektní nebo je stále připojen k některému zapnutému spotřebiči. Dbejte přitom všech pokynů a doporučení výrobce pro nabíjení akumulátoru.
Doba nabíjení Doba nabíjení akumulátoru vychází většinou z následujících parametrů: Doba nabíjení = kapacita akumulátoru (Ah) / nabíjecí proud Například akumulátor s kapacitou 36 Ah se bude nabíjet proudem 2 A přibližně 18 hodin.
Jedná se však o obecný výpočet určený především pro běžné autobaterie. Výkon nabíječky je pak přímo závislý na aktuálním stavu (kapacitě) akumulátoru a jeho celkovém
stavu. Po ukončení nabíjecího procesu bude svítit zelený LED indikátor „Ready“ a nabíječka automaticky přejde do režimu udržovacího nabíjení, který kapacitu akumulátoru udržuje na konstantní hodnotě.
Odpojení nabíječky od zdroje Po ukončení nabíjecího procesu odpojte přívodní kabel nabíječky od elektrické sítě.
Při odpojování kabelu tahejte vždy za jeho zástrčku, netahejte nikdy za samotný kabel. Jako první pak odpojte černý nabíjecí kabel od záporného pólu akumulátoru a teprve poté odpojte i červený nabíjecí kabel od kladného pólu akumulátoru.
Nabíječku poté vhodným způsobem uskladněte. Použijte proto suché a dobře větrané prostory. Udržujte nabíječku vždy mimo dosah dětí! Při přepravě nabíječky proveďte všechna nezbytná opatření, aby nedošlo k jejímu uvolnění a zranění osob přepravovaných ve vozidle! Nabíječku ve vozidle nikdy nevystavujte dopadům přímých slunečních paprsků a vlhkostí!
Dbejte maximálních přípustných provozních teplot! Při nabíjení může nabíječka dosáhnout teploty až +50° C. Během provozu se v důsledku nabíjecího procesu ohřívají interní komponenty. Nejedná se však o žádnou závadu. Před každým nabíjením zkontrolujte hladinu elektrolytu (platí pro údržbové akumulátory). Dbejte přitom všech pokynů výrobce akumulátoru!
Po připojení nabíječky k akumulátoru a síťovému zdroji spouští interní systém testování akumulátoru ke zjištění jeho aktuálního stavu a kapacity. Při nesprávném připojení kabelů k akumulátoru (přepólování) se rozsvítí červený LED indikátor „Wrong Polarity“. V případě, že bude svítit LED „Poor battery“ znamená to, že je napětí akumulátoru 12 V nad hodnotou 14,3 V a napětí akumulátoru 6 V nad hodnotou 7,15 V. Zároveň přitom bude blikat LED indikátor 6 V / 12 V.
Pakliže systém nabíječky zaznamená vnitřní napětí akumulátoru v rozsahu 2 – 7,15 V u akumulátoru 6 V a napětí 2 – 14,3 V u akumulátoru 12 V, dojde k automatickému zahájení nabíjecího procesu.
Nabíjecí technologie
Nabíjení probíhá v následujících fázích:
I-fáze = nabíjení proudem o hodnotě cca 2 A U1-fáze = „hlavní nabíjecí fáze“ při konstantním napětí 14,3 V U2-fáze = udržovací nabíjení konstantním proudem 13,8 V
V první fázi dochází k nabíjení akumulátoru konstantním proudem (I-fáze), do doby, kdy vnitřní napětí akumulátoru dosáhne hodnot 14,3 V (akumulátor 12 V) a 7,15 V (akumulátor 6 V). V této chvíli nabíjecí systém přepne do druhé nabíjecí fáze (U1-fáze) ve které dochází k nabíjení akumulátoru konstantním napětím až do dosažení plné kapacity akumulátoru. Během nabíjecího procesu systém nepřetržitě ověřuje aktuální stav akumulátoru. S postupným zvyšováním vnitřního napětí akumulátoru dochází ke snižování nabíjecího proudu. Pakliže systém zaznamená dosažení hodnoty 300 mA nabíjecího proudu, nabíjecí proces se automaticky ukončí. V této fázi systém přejde k fázi udržovacího nabíjení. Pokud systém detekuje příliš vysoký vnitřní odpor a strmý návrat akumulátoru do hodnoty jmenovitého napětí, znamená to, že akumulátor vykazuje znaky nežádoucí sulfatace (proces tvorby síranu olovnatého). Jedná se o proces, při kterém systém nabíječky vyhodnotí nabíjený akumulátor jako defektní. Současně přitom se rozsvítí LED indikátor „Poor battery“.
Při úspěšném ukončení nabíjecího procesu se rozsvítí LED indikátor „Ready“ a systém přejde do režimu udržovacího nabíjení. Kontrolka nabíjení „Charge“ přitom zhasne. V této chvíli můžete odpojit akumulátor od nabíječky.
U akumulátorů dochází časem k běžnému samovybíjecímu procesu. V případě, že je akumulátor neustále připojený k nabíjecímu obvodu a je plně nabitý (fáze udržovacího nabíjení), systém provádí pravidelnou detekci vybíjecího proudu a v případě zaznamenání poklesu hodnoty vybíjecího proudu, systém zajistí opětovné dobití akumulátoru.
Řešení problémů
Příčinou toho, že nedošlo ke spuštění samotného nabíjecího procesu a na nabíječce se ani nerozsvítí žádné LED indikátory, může být to, že použitá elektrická zásuvka není funkční. V takovém případě se obraťte na kvalifikovaného elektrikáře a ponechejte zásuvku zkontrolovat. Připojený akumulátor navíc může být zcela vybitý nebo je defektní. Ověřte správné připojení svorek nabíjecích kabelů. Při opačném připojení nabíjecích kabelů ke svorkám akumulátoru (přepólování) hrozí nevratné poškození akumulátoru a případně i jeho výbuch! Vždy zabraňte úplnému (hlubokému) vybití akumulátoru (proces „Deep discharge“).
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do nabíječky. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit povrch a pouzdro nabíječky.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
Loading...
+ 1 hidden pages