Ariston MB 91 IX, MB 91 BK, MB 91.3 IX User Manual

MB 91
Multifunkční trouba
Návod k instalaci a použití
MB 91
CZ
Multifunkční trouba
Návod k instalaci a použití
Vážený zákazníku, děkujeme Vám, že jste si zakoupil výrobek společnosti MERLONI Elettrodomestici, spa.
Dodržování těchto zásad povede k Vaší spokojenosti. V případě jejich nerespektování však nemůžeme uznat případnou reklamaci. Doporučujeme Vám po dobu záruční lhůty uchovat původní obaly k výrobku.
Než budete kontaktovat servisní středisko, pečlivě prostudujte návod na obsluhu a záruční podmínky uvedené v záručním listě. Pokud bude při opravě zjištěno, že závada nespadá do záruky, uhradí vzniklé náklady zákazník.
Vážený zákazníku, návod, který jste obdržel k našemu výrobku, vychází z všeobecného návodu pro celou výrobkovou řadu. Z tohoto důvodu může dojít k situaci, že některé funkce, ovládací prvky a příslušenství nejsou určeny pro váš výrobek. Děkujeme za pochopení.
Pro zajištění trvalé ÚČINNOSTI a BEZPEČNOSTI tohoto zařízení doporučujeme:
Obracejte se pouze na servisní středisko autorizované výrobcem.
Je nutné používat pouze originální náhradní díly.
CZ
2
Gratulujeme Vám k nákupu zařízení značky Ariston. Toto zařízení je velice spolehlivé a jeho obsluha jednoduchá. Doporučujeme Vám přečíst si předem pečlivě pokyny uvedené v tomto návodu k obsluze. Zajistíte tak perfektní výkon Vašeho zařízení a prodloužíte jeho životnost. Děkujeme Vám.
Detailní pohled
50
100
150
250
200
E
FA
A. Ovládací panel B. Knoflík volby pečících režimů C. Knoflík pro nastavení teploty v troubě D. Knoflík časovače E. Osvětlení trouby - Pokud svítí, znamená to, že se
trouba zahřívá na požadovanou teplotu. Jakmile je trouba zahřátá na požadovanou teplotu, světlo zhasne.
F. Skleněná dvířka trouby
Návod k používání trouby
Trouba „Maxioven“ v sobě spojuje výhody tradiční pečící statické trouby s přednostmi moderního horkovzdušného ohřevu s nuceným oběhem horkého vzduchu. Využití této trouby je mnohostranné, můžete si jednoduše a bezpečně volit mezi 7 různými pečícími režimy. Všechny pečící režimy lze volit nastavením knoflíku volby pečících režimů (B) a knoflíku nastavení teploty v troubě (C) umístěných na ovládacím panelu.
Osvětlení trouby
Je-li knoflík volby pečících režimů v jakékoliv poloze kromě polohy „ POZNÁMKA: chcete-li osvětlení trouby zapnout, aniž byste aktivovali jakékoliv topné těleso trouby, musíte knoflík volby pečících režimů „B“ otočit do polohy
indikované symbolem v troubě „C“ do polohy odpovídající nule, což je indikováno symbolem „ Pozor: Před prvním použitím trouby nastavte knoflíkem pro nastavení teploty v troubě maximální teplotu a zapněte prázdnou troubu přibližně na půl hodiny. Poté otevřete dvířka a v místnosti zajistěte řádné větrání. Trouba se musí takto vypálit. Možná, že ucítíte zápach,
r“, osvětlení trouby je zapnuto.
a knoflík nastavení teploty
r“.
C
50
15 45
30
B
100
150
250
200
D
15 45
30
protože se vypalují zbytky konzervačních činidel, které troubu chránily během skladování.
Statický režim
Nastavte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy mezi 50°C a 250°C. Zapne se jak dolní, tak horní topné těleso. Teplo je rovnoměrně rozváděno odshora dolů. Statický režim doporučujeme použít při přípravě masových pokrmů z hovězího nebo telecího masa. Tyto pokrmy pro svoji přípravu vyžadují pomalé pečení s podléváním. Toto je stále nejlepší režim pro přípravu koláčů. Při přípravě pokrmu ve statickém režimu používejte pouze jeden plech nebo pečící rošt, jinak by rozložení tepla uvnitř trouby nebylo rovnoměrné. Zvolte si jednu z úrovní podle toho, zda připravovaný pokrm vyžaduje spíše teplo působící svrchu nebo odspodu.
Spodní topné těleso
Nastavte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy mezi 50°C a 250°C. Otočením knoflíku k této značce zapnete osvětlení trouby a spodní topné těleso trouby.
3
CZ
Toto nastavení je obzvláště vhodné pro dopečení pokrmu, který je na povrchu již dobře upečen ale uvnitř ještě potřebuje dopéct. Uvědomte si, že při tomto nastavení je termostat nastaven na maximum a teplotu tedy nelze regulovat.
Horní topné těleso
Nastavte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy mezi 50°C a 250°C. Otočením knoflíku do polohy pro volbu tohoto režimu se zapne osvětlení trouby a horní topné těleso začne hřát. Tento pečící režim je doporučován použít pro dopečení připravovaného pokrmu (na pečícím plechu), který je již uvnitř upečen, ale na povrchu ještě nemá kůrku.
Gril Důležité: Nenastavujte knoflík pro nastavení teploty
v troubě (C) do polohy vyšší než 200°C. Během grilování mějte dvířka trouby zavřená. Obě středová topná tělesa grilu jsou aktivována. Gril vaří potravinu sálavým teplem, které je emitováno směrem dolů elektrickým topným tělesem. Přímým působením vysoké teploty se maso při grilování rychle opeče dohněda. Tak se zabrání ztrátě tekutin z masa, které je pak vláčné a šťavnaté. Grilování je vhodnou úpravou pokrmů, jež vyžadují při přípravě vysokou teplotu na povrchu: telecí či hovězí steaky, žebírka, filé, hamburgery atd. …
Gril s horkovzdušným ohřevem
Důležité: Nenastavujte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy vyšší než 200°C. Během grilování mějte dvířka trouby zavřená. Jsou aktivována obě středová topná tělesa grilu a ventilátor. Tato kombinace zvyšuje účinnost vyzařování tepla topnými tělesy pomocí nuceného oběhu vzduchu v troubě. Pomocí tohoto mechanismu je povrch pokrmu chráněn před připálením, přičemž dochází k vniknutí tepla dovnitř připravovaného pokrmu.
částech trouby stejně, je výsledný pokrm upečený dozlatova, stejnoměrně a dokonale. V tomto režimu lze současně připravovat více pokrmů za předpokladu, že vyžadují přibližně stejnou dobu pečení. Můžete péci maximálně na dvou roštech najednou – viz odstavec “Vaření na jednom nebo více roštech najednou”. Tento režim je vhodný pro přípravu gratinovaných pokrmů nebo pokrmů, které vyžadují delší dobu pečení. Navíc Vám tento režim umožňuje snížit teplotu pečení, neboť teplo působí uvnitř trouby rovnoměrně. Maso tak bude mnohem šťavnatější, zůstane měkké a neztratí na objemu. Výborně se tento režim hodí též k přípravě ryb. Vystačíte s velmi malým množstvím oleje, ryba zůstane vzhledově i chuťově takřka nezměněna. Horkovzdušný režim můžete též používat pro rozmrazování bílého i červeného masa, ryb a chleba. Stačí
Kontrolka termostatu (E)
Tato kontrolka svítí v průběhu ohřívání trouby a zhasne tehdy, jakmile je v troubě dosažena požadovaná teplota. Střídavé rozsvěcování a zhasínání kontrolky od tohoto okamžiku svědčí o tom, že termostat pracuje správně a že teplota v troubě bude udržována v požadované výši.
Rošt s několika špízy
Trouba je vybavena vyjímatelným roštem s několika špízy, který je umístěn rovnoběžně se zadním panelem trouby (obr. A). Maso napíchněte podélně na rošt a upevněte jej pomocí nastavitelných vidlic. Chcete-li připravovat masový špíz, nasuňte kousky masa na špízy, které jsou součástí dodávaného příslušenství, a upevněte je na příslušné držáky. Držáky „A“ a „B“ na obr. A zasuňte do příslušných otvorů v pekáči. Rýhovaný konec roštu podepřete vodící lištou „D“. Zařízení zasuňte do dolních drážek upevněných na bočních stěnách trouby (obr. B). Druhý konec roštu zasuňte do otvoru hřídele motoru. Rýhovaný konec roštu položte na vodící lištu „C“. Spusťte motor otočením knoflíku do polohy grilování
.
„Příprava jemného pečiva“
Nastavte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy mezi 50°C a 250°C. Zapne se spodní topné těleso a ventilátor. Toto nastavení je ideální při přípravě delikátních pokrmů tj. zejména pečiva, které by mělo vykynout, protože teplo přicházející odspodu napomáhá kynutí. Prosím uvědomte si, že díky této vlastnosti trvá relativně dlouho, než se trouba zahřeje na vyšší teplotu. Proto, pokud má být pokrm připravován při vysoké teplotě, doporučujeme Vám použít nastavení „Statický režim“.
Horkovzdušný ohřev
Nastavte knoflík pro nastavení teploty v troubě (C) do polohy mezi 50°C a 250°C. Zapnou se obě topná tělesa a ventilátor. Vzhledem k tomu, že díky cirkulaci působí horký vzduch ve všech
CZ
AB
Obr. A Obr. B
4
Loading...
+ 8 hidden pages