AEG SCC104 User Manual [da]

SCC 104
Instruction book .........................4
g
Mode d’emploi ...........................9
f
Brugsanvisning.........................15
k
Bruksanvisning ......................... 20
s
PAG E
Bruksanvisning ........................... 25
n
q
Инструкцию по
u
эксплуатации................................35
1
A
F
B
C
D
E
2
B
E
F
H
J
2
A
C
D
G
K
3
4
5
12
6
9
7
10
8
11
3
k
Hjertelig til ...
k
... med købet af Deres nye kaffema­skine. De har købt et moderne og solidt apparat, med hvilket De sikkert med glæde tit vil lave kaffe.
Ligesom ved ethvert andet teknisk apparat gælder det også ved denne kaffemaskine at iagttage og overholde et par principielle ting. Læs derfor ven­ligst brugsanvisningen præcist igen­nem og opbevar den. Vær især opmærksom på sikkerhedshenvisnin­gerne.
Udstyr (ill. 1)
A Vandbeholder med låg B Vandstand C Kaffekande med kopmarkering og låg D Belagt varmeplade
E Typeskilt (på undersiden af maskinen) F Drejefilter (rentvandsfilter ligger i det)
Betjeningselementer (ill. 2)
A Tænd-/sluk-kontakt B Driftsvisning C Aromakontakt D Tænd-/sluk-kontakt for timer E Visning af timer TÆNDT F Visning af aromakontakt TÆNDT G Visning af klokkeslæt hhv.
programmeret tid
H Programmeringstaste til timer J Indstillingstaste til urets timer K Indstillingstaste til urets miniutter
1 Sikkerhedshenvisninger
Driftsspænding og netspænding skal stemme overens! (Se modelskiltet på undersiden af kaffemaskinen).
Netledningen må aldrig komme i berø­ring med den opvarmede varmeplade!
Træk aldrig netstikket ud af stikkontak­ten ved at hive i ledningen.
Anvend apparatet ikke, når: tilførselsledningen er beskadiget,
kabinettet har synlige skader.
Varmepladen, kanden og vandrørene
bliver varme i løbet af drift. Hold børn borte!
Hæld ikke vand i det varme apparat! Sluk for kaffemaskinen og lad den afkøle i ca. 5 minutter!
Iagttag afkalkningshenvisningerne!
Vær inden eftersyn eller rengøring
opmærksom på, at der er slukket for apparatet og at netstikket er trukket ud!
Hovedapparatet må ikke sænkes ned i vand!
Hvis en reparation indbefattet udskift­ning af netledningen eventuel skulle blive nødvendig, skal apparatet afleve­res hos den fagforhandler, der har solgt Dem maskinen (da specialværktøj er nødvendigt) eller indsendes til Electro­luxs kundeservice. Reparationer på el-apparater må kun udføres af fagfolk. Usagkyndige reparationer kan medføre betydelig risiko for brugeren. Hvis maskinen anvendes til andet end det oprindelige formål eller betjenes forkert, overtager fabrikanten ingen ansvar for eventuelle skader.
15
k
Dette apparat opfylder følgende
;
EU-direktiver:
73/23/EØF af den 19.02.1973 "lavspændingsdirektiv", inkl. ændrings­direktiv 93/68/EØF
89/336/EØF af den 03.05.1989 "EMC"-direktiv, inkl. ændringsretnings- linie 92/ 31/EØF
Kabelrum (ill. 3)
Kabelmaskinen har et kabelrum. Hvis ledningen til stikkontakten er for lang, kan den del af ledningen, der er i vejen, opbevares i bunden af kabinettet.
Før ibrugtagning første gang
Ved købet af kaffemaskinen befinder rentvandsfiltret sig inde i drejefiltret (ill. 1/F). Ved hjælp af rentvandsfilteret udskilles stoffer som f.eks. klor, der kan påvirke smagen, bedst muligt fra van­det fra hanen. På denne måde kan kaf­fens aroma udfolde sig helt. (Vedrørende isætning og udskiftning af rentvandsfilteret se kapitel "Isætning og udskiftning af rentvandsfilter").
Inden den første kaffe laves, bør De af
3
to grunde gennemføre en eller to kogeprocesser kun med vand, men helt fyldt:
1. til rengøring af kaffemaskinen;
2. da et nyt rentvandsfilter farver vandet ved det første gennemløb. Smagen af kaffen, der senere laves, påvirkes ikke heraf.
Fyld vandbeholderen med koldt vand op til den øverste kopmarkering. Tænd for maskinen og lad vandet løbe igen­nem uden kaffe og filter ned i kanden.
16
Kaffetilberedning
1. Påfyldning af vand (ill. 4)
Klap låget til rentvandspåfyldningsåb- ningen op. Fyld beholderen med rent, koldt vand fra hanen.
Anvend aldrig varmt vand. Fyld heller
1
aldrig mælk, færdig kaffe, te osv. i vandbeholderen.
Brug kaffekanden til at påfylde den ønskede mængde. Der er kopmarkerin­ger på
kanden og på niveauskalaen (ill. 1/B).
Markeringerne gælder for vandmæng- den. Den senere mængde af kaffe er mindre, da kaffen opsuger vandet.
Luklåget til rentvandspåfyldningsåb­ningen igen.
2. Ilægning af filter (ill. 5)
Grib ind i fordybningen for at åbne tragten og drej den til venstre. Læg et filter af størrelsen 4 i filterholderen. Bøj de perforerede sider forinden om.
3. Påfyldning af kaffe (ill. 6)
Anvend malet kaffe – finhedsgrad "mellem". Mængden af kaffe retter sig efter Deres smag. Til en mellemstærk kaffe er en måleske (ca. 6-7 g) pr. kop tilstrækkelig. Drej tragten tilbage igen, indtil den falder i hak.
4. Placering af kande med låg på varmepladen
5. Indkobling af maskine (ill. 2)
Kaffemaskinen har en aromakontakt. Aromakontakten garanterer den fulde velsmag af kaffen – også ved mindre mængder af kaffe (1-4 kopper).
– 1-4 kopper kaffe:
Tryk på tasten (ill. 2/C), på dis­playet vises (ill. 2/F).
– 5-10 kopper kaffe:
Tryk igen på tasten (ill. 2/C), på displayet slukker (ill. 2/F). Anmærkning: Når apparatet er sluk­ket, stilles aromakontakten automa­tisk på 5-10 kopper.
k
5.1. Drift med timer: Programmering af indkoblingsti­den
Deres kaffemaskine råder over en timer, som man kan indstille klokke­slættet med og programmere indkob­lingstiden med op til 24 timer i forvejen.
1. Indstilling af klokkeslættet
Tasterne er sikret mod at blive indstillet ved et tilfælde. For at indstille klokke­slættet skal der altid trykkes på tasterne i ca. 2 sekunder, før klokke­slættet ændrer sig.
Med tasterne "h" (ill. 2/J) hhv. "m" (ill. 2/K) indstiller De timerne hhv. minut­terne frem ved at trykke en gang for hver time hhv. for hvert minut. Hvis De holder disse taster trykket nede hele tiden, løber tallene på displayet auto­matisk videre, indtil De slipper tasterne igen.
2. Programmering af indkoblingsti­dens begyndelse
Tryk først på tasten "prog" (ill. 2/H). Ved umiddelbart derefter at trykke på tasten "h" (ill. 2/J) eller "m" (ill. 2/K) kan De programmere indkoblingsti­dens begyndelse på samme måde, som De under pkt. 1. indstillede klokkeslæt- tet. Omstillingen fra visning af den programmerede tid til klokkeslættet foregår automatisk.
Den en gang programmerede indkob­lingstids begyndelse forbliver i hukom­melsen og kan til hver en tid kontrolleres ved at trykke på tasten "prog" (ill. 2/H).
3. Aktivering af timer’en
Bemærk: Inden De kan aktivere timeren, skal indkoblingstidens begyn­delse være programmeret.
Når De har programmeret indkobling­stidens begyndelse, aktiverer De TIMER-funktionen ved at trykke på
tasten "auto" (ill. 2/D). Den gule visning (ill. 2/E) lyser. Den en gang valgte tid for indkoblingens begyndelse genta­ges hvert døgn i timer-driftstilstanden, dvs. så længe den gule visning lyser. Ved kort strømsvigt bliver de data, som er lagret i timeren ikke slettet. Når De igen ønsker at benytte kaffe­maskinen i den normale driftstilstand, trykker De igen på tasten "auto". Den gule visning slukkes. De kan også tænde for apparatet direkte med tasten (ill. 2/A). Den gule visning slukkes, og driftsvisningen (ill. 2/B) lyser.
5.2. Brug uden timer
Tænd for apparatet med tasten (ill. 2/A). Driftsvisningen (ill. 2/B) lyser. Efter få sekunder strømmer der varmt vand ned i filtret. Når vandet er løbet helt igennem, holdes kaffen varm på varmepladen. Vedrørende indstillingen af klokkeslættet: se punkt 5.1.
For at kaffen bliver jævn stærk bør De
3
røre rundt i kanden.
6. Fjernelse af kanden
Når kaffekanden tages ud, forhindrer antidrypventilen, at kaffen drypper efter på varmepladen (ill. 7). Ved ind­sætning af filterindsatsen skal man sørge for at sætte den ind i holderen på indersiden af drejefiltret. Lås filterind­satsen fast ved at klappe bøjlen omkring (ill. 8).
Varmepladen holder kaffen altid så varm, at den kan drikkes. Den bliver ved med at være varm, indtil De slukker for maskinen og signallampen slukkes. Hvis De skulle glemme at slukke manu­elt for kaffemaskinen, så frakobles maskinen automatisk efter ca. 2 timer. Når gennemløbet er afsluttet og De vil hælde vand i til mere kaffe, skal De slukke for apparatet og lade det afkøle i ca. 5 minutter.
17
k
Isætning og udskiftning af rent­vandsfilter
Når kaffemaskinen er blevet brugt ca. 60 gange (eller efter 6 uger, alt efter hvad der sker forinden), skal rent­vandsfilteret udskiftes på følgende måde for at opretholde filtereffekten:
1. Låget til rummet til rentvandsfilteret åbnes (ill. 9).
2. Tag beholderen ud ved at holde i bøjlen (ill. 10).
3. Drej hætten nede på beholderen til venstre og tag den af (ill. 11).
4. Fjern det gamle filter fra hætten. Tag det nye filter ud af plastikposen, skyl det under tilstrækkeligt rindende vand og sæt det derefter i (ill. 12). Det gamle filter kan uden betænkning kasseres med det normale affald, da det er fremstillet på naturlig basis.
5. Sæt hætten således på beholderen, at markeringspilene på hætten og behol­deren er overfor hinanden (ill. 11). Drej hætten fast og sæt beholderen således i, at beholderens krog og krogene i kaf­femaskinen griber fat i hinanden og at beholderen sidder fast (pilene i ill. 10).
6. Luk låget til rummet til rentvandsfilte­ret igen.
Klæb det tilsvarende afsnit fra den
3
medleverede dato-etiket på indersiden af rentvandspåfyldningsåbningens låg. På denne måde kan De altid se, hvornår rentvandsfiltret skal udskiftes næste gang.
Uafhængigt af hvor tit kaffemaskinen
1
anvendes, skal rentvandsfilteret ube­tinget udskiftes senest efter et halvt år for at undgå dannelsen af bakterier i filteret.
Afkalkning – for at De længe har glæde af Deres kaffemaskine
Levetiden af kaffemaskinen forøges, når den i jævne mellemrum afkalkes. For at være på den sikre side anbefaler vi at afkalke den hver tredje måned.
Hvis De anvender et permanent filter,
1
så fjern dette fra drejetragten inden afkalkning.
Rentvandsfiltret må ikke være i kaffe-
1
maskinen under afkalkningen. Fjern derfor hver gang rentvandsfiltrets beholder (se ill. 10). Til afkalkningen bør De anvende et fly­dende, miljøvenligt afkalkningsmiddel, som kan købes i handlen. Anvend det altid i overensstemmelse med produ­centens anvisninger. Anvend ingen kalkopløsningsmiddel på myresyre­basis i koncentreret form. Fyld vandbe­holderen med vand og påfyld først der­efter afkalkningsmiddel – ikke omvendt! Drej drejetragten tilbage i maskinen. Stil kanden med låget på varmepladen. (Bemærk: kandens låg tjener til at åbne antidrypventilen, kun sådan er et korrekt vandgennemløb muligt.) Lad afkalkningsopløsningen virke i ca. 15 minutter og tænd deref­ter for apparatet. Sluk for maskinen, når afkalkningsopløsningen er løbet igennem. Gentag derefter gennemløbs- processen mindst to gang med rent vand. Skyl kanden, kandens låg og dre­jetragten grundigt under rindende vand. Antidrypventilen skal aktiveres flere gange under skylningen.
18
k
Rengøring
Drejefiltret kan tages af til rengøring. Drej det hertil til venstre indtil stoppet. Det indre filter tages ud ved at gribe fat i bøjlen (ill. 8). For at tage drejefil­tret ud skal det løftes skråt fremad og trækkes væk nedad. Antidrypventilen skal aktiveres flere gange under skyl­ningen for at rense den grundigt, især for kaffepulver. Tør maskinen af med en fugtig klud, men dyp den aldrig ned i vand! Kanden og kandens låg kan tåle at komme i opvaskemaskinen.
Reservedele/tilbehør
1. Rentvandsfilter
Nye rentvandsfiltre – 3 stk. pr. pakke – kan De købe hos Deres fagforhandler eller hos Electrolux kundeservice.
2. Kaffekande
Hvis kanden skulle gå itu, så kan De købe en reservekande hos Deres fag­forhandler eller Electrolux kundeser­vice under oplysning af kaffemaskinens modelbetegnelse; se mærkeplade (ill. 1). Opbevar kandens låg, da reser­vekanden leveres uden låg.
3. Permanent filter
Som tilbehør kan De købe et perma­nent filter fra Electrolux hos Deres fag­forhandler eller Electrolux kundeservice. Dette permanente filter erstatter brugen af papirfiltre. Det er nemt at gøre rent og kan også anven­des til at lave te med.
Af hensyn til miljøet
Emballagen er ikke normalt affald. – Aflever kartonen det sted, hvor der
samles genbrugspapir hhv. de pågældende indretninger til bort­skaffelse.
– Aflever plastposen af polyætylen
(PE) på et PE-samlested til genbrug.
– Polsterdelene er af skummet polysty-
ren (PS) uden CFC.
Spørg på kommunekontoret, hvor det nærmeste genbrugssamlested findes!
Filter med kaffe egner sig fremragende til kompostering.
Kundeservice
For vore produkter gælder de højeste kvalitetskrav.
Hvis der dog alligevel skulle opstå spørgsmål vedrørende brug af denne maskine, så skriv til os. Kun med Deres understøtning er vi i stand til at udvikle apparater, der opfylder Deres behov.
19
Loading...