AEG EMS26405 User Manual [pl]

Instrukcja obsługi
Kuchenka mikrofalowa
EMS - 26405
Ten produkt stworzyliśmy z myślą o Tobie
Wybrali Państwo produkt najwyższej jakości marki Electrolux. Mamy nadzieję, że jego użytkowanie stanie się dla Państwa źródłem przyjemności. Ambicją
firmy Electrolux jest dostarczanie szerokiego wyboru różnorodnych produktów, które sprawiają, że życie staje się nieco bardziej komfortowe. Prosimy o zapoznanie się z niniejszą instrukcją obsługi. Pozwoli to Państwu rozpocząć użytkowanie i czerpanie korzyści z nowego urządzenia. Obiecuje­my, że dzięki nam Państwa życie stanie się nieco łatwiejsze. Życzymy powodzenia.
3
Spis treści
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa...................................................5
Opis urządzenia......................................................................................9
Panel sterujący .....................................................................................10
Akcesoria..............................................................................................11
Przed pierwszym włączeniem...............................................................12
Obsługa urządzenia..............................................................................13
Poziomy mocy mikrofalowej..................................................................16
Gotowanie mikrofalowe.........................................................................17
Grill oraz grill + mikrofale.......................................................................18
Programy automatycznego gotowania i rozmrażania............................21
Tabele programów................................................................................23
Przepisy do programów automatycznych..............................................26
Tabele gotowania..................................................................................30
Przepisy kulinarne.................................................................................33
Konserwacja i czyszczenie....................................................................41
Rozwiązywanie problemów...................................................................42
Dane techniczne...................................................................................43
Instalacja...............................................................................................44
Podłączenie do zasilania elektrycznego................................................45
Podłączenie elektryczne .......................................................................45
Ochrona środowiska naturalnego..........................................................46
Gwarancja.............................................................................................47
Gwarancja europejska ..........................................................................48
4
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Proszę przeczytać i zachować instrukcję obsługi Jak unikanąć zagrożenia poża-
rem Nie należy pozostawiaćączo-
nej kuchenki bez nadzoru. Ustawienie zbyt wysokiej mocy lub zbyt długiego czasu gotowa­nia może spowodować przegrza­nie i zapalenie się produktów.
Urządzenie należy ustawić tak, aby można je było w każdej chwili odłą­czyć od zasilania. Do podłączenia urządzenia nie­zbędne jest zasilanie 230 V prądu przemiennego, 50 Hz, z zabezpie­czeniem 16 A. Nie należy przechowywać ani użyt­kować kuchenki na zewnątrz, na wolnym powietrzu.
Jeżeli podczas podgrzewania produktu z kuchenki zacznie się wydobywać dym, NIE WOLNO OTWIERAĆ DRZWI. Należy wyłą­czyć urządzenie i odłączyć je od zasilania elektrycznego. Otwarcie drzwiczek w momencie wydoby­wania się dymu może spowodo­wać pożar. Używać wyłącznie naczyń odpo­wiednich do użytku w kuchen­kach mikrofalowych (patrz str.15-
16) Nie pozostawiaćączonej kuch­ni bez nadzoru podczas pod­grzewania potraw w naczyniach plastikowych, papierowych lub innych łatwopalnych pojemni­kach. Po każdym użyciu należy umyć osłonę falowodu, wnętrze ku­chenki oraz talerz obrotowy i jego podstawę. Należy je pozostawić
suche i bez osadu tłuszczu. Resztki tłuszczu mogą się przy­palić lub wywołać pożar.
W pobliżu otworów wentylacyjnych nie przechowywać łatwopalnych materiałów i środków. Nie zasłaniać otworów wentylacyjnych kuchenki. Z produktów lub ich opakowań na­leży usunąć wszystkie metalowe uszczelki, zamknięcia itp., gdyż iskrzenie metalowych przedmiotów może spowodować pożar. Nie używać kuchenki do podgrze­wania tłuszczu do głębokiego sma­żenia. Nie jest wtedy możliwe kon­trolowanie temperatury i olej może się zapalić. Prażoną kukurydzę należy przygo­towywać wyłącznie w specjalnych opakowaniach. We wnętrzu kuchenki nie wolno przechowywać produktów spożyw­czych ani żadnych przedmiotów. Po włączeniu urządzenia należy sprawdzić ustawienia, aby upewnić się, że pracuje ono prawidłowo. Odpowiednie wskazówki zamiesz­czono w dalszej części instrukcji obsługi.
Jak uniknąć zranienia
Uwaga: Nie należy używać ku­chenki, jeśli jest ona uszkodzona lub nie funkcjonuje prawidłowo. Przed uruchomieniem należy sprawdzić następujące elementy: a) Drzwiczki; sprawdzić, czy za-
mykają się prawidłowo i czy
5
nie są przekrzywione lub wy­paczone.
b) Zawiasy i zatrzaski; nie mogą
być pęknięte ani obluzowane.
c) Uszczelki oraz powierzchnie
uszczelniające; sprawdzić, czy nie są uszkodzone.
d) Wnętrze i drzwi kuchenki;
sprawdzić, czy nie ma ubyt­ków lub wgnieceń.
e) Przewód zasilający i wtyczka;
sprawdzić, czy nie są uszko-
dzone. Nigdy nie należy regulować, na­prawiać lub modyfikować urzą­dzenia samodzielnie. Wszelkie czynności serwisowe wymagają­ce zdjęcia osłony chroniącej przed bezpośrednim oddziaływa­niem energii mikrofalowej mogą być niebezpieczne, jeżeli nie są wykonywane przez personel au­toryzowanych zakładów serwi­sowych.
Nie wolno włączać kuchni z otwar­tymi drzwiami oraz modyfikować za­trzasków drzwi. Nie włączać kuchenki, jeśli pomię­dzy uszczelkami drzwiczek i po­wierzchniami uszczelniającymi znajduje się jakiś przedmiot.
Nie dopuścić do gromadzenia się tłuszczu lub brudu na uszczelce drzwiczek oraz sąsiadujących powierzchniach. Należy postę­pować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w rozdziale „Konser­wacja i czyszczenie”. Zanie­czyszczenia mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni ku­chenki, co wpływa niekorzystnie na jej działanie oraz może stwa­rzać niebezpieczeństwo dla użyt­kownika.
Osoby z wszczepionym ROZ­RUSZNIKIEM SERCA powinny za­sięgnąć rady lekarza lub producenta rozrusznika i zapoznać się z ostrze-
żeniami dotyczącymi obsługi ku­chenek mikrofalowych.
Jak uniknąć porażenia elektrycz­nego
W żadnym wypadku nie wolno zdejmować obudowy kuchenki. Do otworów wentylacyjnych jak też do otworów na zaczepy drzwi nie wolno wlewać płynów ani wkładać żadnych przedmiotów. Jeśli woda dostanie się do otworów kuchenki, należy natychmiast wyłączyć urzą­dzenie, odłączyć je od zasilania i zadzwonić do autoryzowanego ser­wisu ELECTROLUX. Nie zanurzać przewodu zasilające­go i wtyczki w wodzie lub innym płynie. Nie dopuścić do kontaktu przewodu zasilającego z rozgrza­nymi lub ostrymi powierzchniami, jak np. otwór wylotowy pary w gór­nej części tylnej ściany kuchenki. Nie należy samodzielnie wymieniać żarówki w kuchence ani zezwalać na jej wymianę osobie innej niż technik z autoryzowanego zakładu serwisowego ELECTROLUX. W przypadku spalenia się żarówki, na­leży skontaktować się ze sprzedaw­cą lub zawiadomić autoryzowany serwis ELECTROLUX. W razie uszkodzenia przewodu za­silającego należy go wymienić na specjalny przewód. Wymianę nale­ży zlecić technikowi z autoryzowa­nego serwisu ELECTROLUX.
Jak uniknąć wybuchu lub nagłe­go wykipienia
Uwaga: Płyny i potrawy nie po­winny być podgrzewane w szczelnie zamkniętych pojemni­kach, ponieważ mogą eksplodo­wać.
6
Nigdy nie należy używać szczelnie zamkniętych pojemników. Zdjąć zamknięcia i pokrywki przed uży­ciem. W zamkniętym pojemniku wy­twarza się ciśnienie, które może spowodować eksplozję nawet po wyłączeniu kuchenki. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podgrzewania płynów. Używać naczyń z szeroką krawędzią górną, aby powietrze swobodnie mogło wydostać się z naczynia.
Należy pamiętać, że napoje pod­grzewane w mikrofalówce mogą osiągnąć temperaturę wyższą niż temperatura wrzenia. Łatwo wówczas o gwałtowne wypry­śnięcie wrzącego płynu. Należy zachować ostrożność przy wyj­mowaniu pojemnika z płynem.
Aby zapobiec takiemu gwałtowne­mu wrzeniu i możliwym poparze­niom, należy:
1. Zamieszać płyn przed podgrza-
niem.
2. Do pojemnika z płynem włożyć
szklane mieszadełko lub podob-
ny przedmiot.
3. Po podgrzaniu pozostawić płyn
przynajmniej na 20 sekund we-
wnątrz kuchenki, aby zapobiec
gwałtownemu wykipieniu.
Nie gotować jajek w skorupkach, nie podgrzewać całych jaj ugo­towanych na twardo, ponieważ mogą one wybuchnąć nawet po zakończeniu podgrzewania. Aby ugotować lub podgrzać jajka, o ile nie są wymieszane, należy przekłuć żółtko i białko, w prze­ciwnym razie jajka mogą eksplo­dować. Jaja ugotowane na twar­do należy obrać ze skorupek i pokroić przed podgrzaniem w kuchence mikrofalowej.
Przed podgrzewaniem należy na­kłuć skórkę takich produktów jak
ziemniaki, kiełbaski lub owoce, w przeciwnym razie mogą eksplodo­wać.
Jak uniknąć poparzenia
Przy wyjmowaniu naczyń z kuchen­ki należy używać ochronnych ręka­wic kuchennych, aby zapobiec opa­rzeniom. Pojemniki, torebki z prażoną kuku­rydzą i torebki do pieczenia należy zawsze otwierać z dala od twarzy i rąk, aby uniknąć poparzenia parą.
Aby uniknąć oparzeń, należy zawsze sprawdzić temperaturę potrawy i zamieszać ją przed podaniem. Należy zwrócić szcze­gólną uwagę na temperaturę po­traw i napojów podawanych nie­mowlętom, dzieciom i osobom starszym.
Temperatura pojemnika nie jest zgodna z temperaturą podgrzewa­nego dania lub napoju; należy zaw­sze sprawdzać temperaturę potra­wy. Należy odsunąć się od drzwi ku­chenki podczas ich otwierania. Po­zwoli to uniknąć poparzenia wydo­bywającą się parą i gorącym powie­trzem. Upieczone potrawy nadziewane na­leży pokroić po podgrzaniu, aby pa­ra mogła się wydostać (zapobiega­nie poparzeniom). Nie pozwalać dzieciom na przeby­wanie w pobliżu kuchenki i dotyka­nie drzwiczek lub elementów roz­grzewających się podczas działania grilla. Dzieci powinny przebywać z dala od urządzenia, aby zapobiec poparzeniom. W czasie pracy kuchenki w trybie
GRILL, GRILL + MIKROFALE i AUTOMATYCZNE GOTOWANIE
poszczególne elementy ulegają znacznemu rozgrzaniu. Nie wolno dotykać drzwi, zewnętrznej obudo-
7
wy, tylnej ścianki, wewnętrznej ko­mory kuchenki, otworów wentyla­cyjnych, akcesoriów i naczyń. Przed czyszczeniem upewnić się, że po­szczególne elementy ostygły.
Bezpieczeństwo dzieci
Uwaga: Dzieciom można pozwo­lić na obsługę kuchenki bez nad­zoru wyłącznie po zapoznaniu ich z odpowiednimi wskazówkami, jeśli są w stanie obsługiwać urządzenie bezpiecznie i dostrzec zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieprawidłowa obsługa.
Nie wolno opierać się o drzwiczki kuchenki lub kołysać się na nich. Nie używać kuchenki jako zabawki. Należy zapoznać dzieci z zasadami bezpiecznej obsługi kuchenki, jak: używanie rękawic kuchennych, ostrożne zdejmowanie pokrywek; zachowanie szczególnej ostrożno­ści przy używaniu opakowań (np. wykonanych z samonagrzewają­cych się materiałów) przeznaczo­nych do przygotowywania chrupią­cych potraw, ponieważ mogą one być bardzo gorące.
Inne ostrzeżenia
Nigdy nie należy w żaden sposób przerabiać kuchenki. Kuchenka mikrofalowa służy wyłącznie do przygotowywania potraw w go­spodarstwie domowym. Nie na­daje się do użytku laboratoryjne­go lub komercyjnego.
Jak zapobiec uszkodzeniom
Nigdy nie należy uruchamiać pustej kuchenki, za wyjątkiem przypad-
ków, kiedy jest to zalecane w in­strukcji obsługi, patrz rozdział „Grill i grill + mikrofale”, str.18, Uwaga 2. Może to spowodować uszkodzenie kuchenki. W przypadku użycia naczynia do zapiekania potrawy lub samona­grzewających się pojemników nale­ży podłożyć element izolujący, np. porcelanowy talerz, aby uniknąć uszkodzenia talerza obrotowego lub jego podstawy pod wpływem ciepła. Przestrzegać czasu wstępnego na­grzewania wskazanego przez pro­ducenta naczynia. Nie używać metalowych przedmio­tów, które odbijają energię mikrofa­lową i mogą spowodować powsta­nie łuku elektrycznego. Nie wkładać do kuchenki puszek. Używać wyłącznie oryginalnego ta­lerza obrotowego i jego podstawy. Nie włączać kuchenki bez talerza obrotowego. Aby nie dopuścić do uszkodzenia talerza obrotowego: a) Przed czyszczeniem wodą po-
zostawić talerz do ostygnięcia.
b) Nie stawiać gorących potraw i
akcesoriów na zimnym talerzu.
c) Nie stawiać zimnych potraw i ak-
cesoriów na gorącym talerzu. W czasie pracy kuchenki nie należy stawiać żadnych przedmiotów na obudowie. Nie używać plastikowych naczyń do mikrofalówki, jeśli kuchenka jest jeszcze rozgrzana po pracy w trybie
GRILL, GRILL + MIKROFALE i AUTOMATYCZNE GOTOWANIE,
gdyż mogą się stopić. W czasie pracy w wyżej wymienionych pro­gramach nie wolno używać naczyń plastikowych, za wyjątkiem tych, które producent wyraźnie oznaczył.
8
Uwaga: Jeśli mają Państwo wątpli- wości, jak podłączyć kuchenkę, na­leŜy poradzić się uprawnionego elektryka. Producent ani sprzedawca nie po­noszą odpowiedzialności za uszko­dzenia urządzenia lub zranienia osób powstałe w wyniku nieprawi-
Opis urządzenia
dłowego podłączenia elektrycznego kuchenki. Na ściankach kuchenki lub wokół uszczelki i powierzchni uszczelnia­jących moŜe pojawić się para lub mogą zbierać się krople wody. Jest to normalne zjawisko i nie świadczy o nieszczelności, przedostawaniu się mikrofal lub usterce kuchenki.
1. Grzałka grilla
2. Przednia ramka
3. Lampka w komorze kuchenki
4. Panel sterujący
5. Przycisk do otwierania drzwi
6. Osłona falowodu
7. Komora kuchenki
8. Napęd talerza
9. Uszczelki drzwi i powierzchnie uszczelniające
10. Punkty zamocowania (4)
11. Otwory wentylacyjne
12. Zewnętrzna obudowa
13. Tylna obudowa
14. Klips do mocowania przewodu zasilającego
15. Przewód zasilający
9
Panel sterujący
1 - Wyświetlacz cyfrowy
2 - Wskaźniki
Odpowiedni wskaźnik będzie podświetlony stale lub będzie pulsować bezpośrednio nad każdym z umieszczonych symboli. Gdy wskaźnik pulsuje, należy wcisnąć odpowiedni przycisk (o tym samym symbolu) lub wykonać niezbędne czynności.
Zamieszać Obrócić
Waga / Poziom mocy Grill Mikrofale W trakcie gotowania
3 - Pokrętło ZEGAR/WAGA/MOC 4 - Przycisk AUTOMATYCZNE GOTOWANIE
Wcisnąć, aby wybrać jeden z dwóch au­tomatycznych programów.
5 - Przycisk AUTOMATYCZNE GOTOWANIE
+ GRILL 1 Wcisnąć, aby wybrać jeden z
dwóch automatycznych programów.
6 - Przycisk AUTOMATYCZNE GOTOWANIE
+ GRILL 2 Wcisnąć, aby wybrać jeden z
czterech automatycznych programów.
7 - Przycisk AUTOMATYCZNE ROZMRAŻANIE
Wcisnąć, aby wybrać jeden z czterech auto­matycznych programów.
8 -
Przycisk TRYB PRACY
Wcisnąć, aby wybrać mikrofale, grill, grill + mikrofale lub ustawić zegar.
1. Wcisnąć raz, aby wybrać mikrofale.
2. Wcisnąć dwa razy, aby wybrać grill.
3. Wcisnąć trzy razy, aby wybrać grill + mikrofale.
9 - Przycisk START/+30 10 - Przycisk STOP 11 – Przycisk OTWIERANIE DRZWICZEK
10
Akcesoria
Sprawdzić, czy dostarczono wszystkie akce­soria:
(16) Talerz obrotowy (17) Podstawa talerza (18) Wysoki ruszt (19) Niski ruszt (20) 4 śruby mocujące (brak na rysunkach)
Umieścić podstawę talerza na dnie komo- ry kuchenki.
Na podstawie ułożyć talerz obrotowy.
Aby uniknąć uszkodzenia talerza, przy
wyjmowaniu naczyń z kuchenki zwrócić uwagę, aby nie opierać naczyń i pojemni­ków o jego brzeg.
Uwaga: W przypadku zamawiania akceso- riów naleŜy podać sprzedawcy lub przedsta­wicielowi autoryzowanego serwisu ELEC­TROLUX nazwę elementu i model urządze­nia.
11
Przed pierwszym włączeniem
Przed uruchomieniem
1. Włożyć wtyczkę do gniazdka.
2. Na wyświetlaczu pojawi się pul-
sujące wskazanie:
Przykład:
Ustawienie godziny 23:35 w trybie 24-godzinnym.
1. Wybrać funkcję zegara (tryb 12- godzinny).
3. Nacisnąć przycisk STOP, na wy- świetlaczu pojawi się wskazanie:
4. Ustawić zegar (patrz poniższe wskazówki).
5. Uruchomić grill bez wkładania żywności (patrz wskazówki za-
warte w rozdziale „Grill i grill + mikrofale”, str.18, Uwaga 2).
Używanie przycisku STOP Przycisk STOP służy do:
1. Kasowania błędów przy progra-
mowaniu.
2. Czasowego wstrzymania pracy kuchenki.
3. Anulowania trwającego progra- mu, poprzez dwukrotne wciśnię­cie.
Ustawianie zegara
i przytrzymać przez 3 sekundy Wybrać tryb 24-godzinny.
2. Ustawić godzinę. Obrócić pokrętło ZEGAR/WAGA/MOC, aż na wy-
świetlaczu pojawi się odpowiednia godzina (23).
3. Wcisnąć przycisk TRYB PRACY, aby przejść do ustawienia minut.
4. Ustawić minuty. Obrócić pokrętło
ZEGAR/WAGA/MOC, aż na wyświe-
tlaczu pojawi się właściwa liczba (35).
Zegar może pracować w dwóch try­bach: 12-godzinnym lub 24­godzinnym.
1. Aby ustawić tryb 12-godzinny, na- leży przez 3 sekundy przytrzymać wciśnięty przycisk TRYB PRACY.
5. Wcisnąć przycisk TRYB PRACY, aby uruchomić zegar.
Na wyświetlaczu pojawi się wskazanie .
2. Aby ustawić tryb 24-godzinny, po wykonaniu czynności opisanych w punkcie 1 należy jeszcze raz wcisnąć przycisk TRYB PRACY. Na wyświetlaczu pojawi się wskazanie
.
12
Uwaga:
1. Pokrętło ZEGAR/WAGA/MOC moŜna obracać zarówno zgodnie z ruchem wskazówek zegara jak i w przeciwnym kierunku.
2. W przypadku popełnienia błędu w programowaniu nacisnąć przy­cisk STOP.
3. W przypadku przerwy w dopływie energii elektrycznej po przywró­ceniu zasilania na wyświetlaczu będzie się pojawiało wskazanie
. Jeśli energia zostanie od­cięta w czasie gotowania, pro­gram oraz ustawiona godzina zo­staną skasowane.
4. Aby zmienić ustawienie czasu, naleŜy postąpić w sposób opisa­ny powyŜej.
Obsługa urządzenia
Porady dotyczące gotowania za pomocą mikrofal
Mikrofale to fale elektromagnetycz­ne, podobne do fal radiowych i tele­wizyjnych. Energia elektryczna jest przetwarza­na w energię mikrofalową, przeka­zywaną do wnętrza kuchenki za po­średnictwem falowodu. Aby produkty spożywcze i tłuszcz nie przedostały się do falowodu, jest on zabezpie­czony osłoną. Mikrofale nie przenikają przez metal, dlatego komora kuchenki jest wyko­nana z metalu, a w drzwiczkach jest umieszczona metalowa siatka. W czasie podgrzewania mikrofale swo­bodnie odbijają się od ścianek ko­mory kuchenki. Mikrofale przenikają przez niektóre materiały, jak szkło i plastik, pod­grzewając jedzenie. (Patrz tabela na str.15-16). Aby podgrzać/rozmrozić produkty w kuchence mikrofalowej, energia mi-
krofalowa musi przeniknąć przez pojemnik, aby dotrzeć do umiesz­czonego w nim produktu. Z tego względu ważne jest wybranie od­powiednich naczyń. Okrągłe/owalne naczynia są odpo­wiedniejsze od naczyń kwadrato­wych/prostokątnych, ponieważ pro­dukty w rogach naczynia zwykle się przegrzewają. Informacje na temat naczyń odpowiednich do użytkowa­nia w kuchence mikrofalowej znajdą Państwo na str.15-16. Woda, cukier i tłuszcz zawarte w potrawach pochłaniają energię mi­krofalową, co powoduje drganie cząsteczek. Tarcie powoduje wy­dzielanie ciepła, podobnie jak ręce rozgrzewają się pod wpływem po­cierania. Zewnętrzne powierzchnie potrawy nagrzewają się pod wpływem mikro­fal, po czym ciepło jest przekazy­wane do wnętrza potrawy na zasa­dzie przewodzenia, podobnie jak przy tradycyjnym gotowaniu. Aby zapewnić równomierne rozłożenie się ciepła, należy obrócić, inaczej ułożyć lub zamieszać potrawę. Po zakończeniu gotowania kuchen­ka automatycznie zatrzymuje wy­twarzanie mikrofal. Po zakończeniu podgrzewania na­leży odczekać, aby ciepło rozeszło się równomiernie po całej potrawie. Gotowanie za pomocą energii mi­krofalowej wymaga krótszego czasu niż gotowanie tradycyjne. Z tego względu istotne jest przestrzeganie podanych zaleceń, aby osiągnąć właściwe rezultaty. Wiele zaleceń jest podobnych do metod używa­nych przy gotowaniu tradycyjnym.
13
Właściwości potrawy Skład Potrawy z dużą zawartością tłuszczu lub cukru (np. pudding bożonarodzeniowy,
kruche babeczki z bakaliami) wymagają krótszego podgrzewania. Należy zacho­wać ostrożność, ponieważ przegrzanie może doprowadzić do zapalenia.
Gęstość Gęstość potrawy wpływa na długość czasu podgrzewania. Lekkie produkty o po-
rowatej powierzchni, jak ciastka lub chleb, nagrzewają się szybciej niż produkty ciężkie i gęste, jak pieczenie lub zapiekanki.
Ilość Czas podgrzewania musi wzrosnąć w miarę wzrostu ilości podgrzewanej potra-
wy, np. ugotowanie 4 ziemniaków będzie trwało dłużej niż ugotowanie 2.
Rozmiar Małe produkty lub małe kawałki gotują się szybciej niż duże, ponieważ mikrofale
wnikają do środka ze wszystkich stron. Aby potrawa ugotowała się równomiernie, wszystkie części powinny być tych samych rozmiarów.
Kształt Grubsze części produktów o nieregularnym kształcie, jak piersi z kurczaka lub
udek, podgrzewają się dłużej. Produkty okrągłe podgrzewają się bardziej równo­miernie od kwadratowych.
Temperatura po­trawy
Początkowa temperatura potrawy wpływa na czas potrzebny do jej podgrzania. Potrawy schłodzone podgrzewają się dłużej niż potrawy mające temperaturę po­kojową. Produkty z nadzieniem, np. pączki z dżemem, należy naciąć, aby mogła ujść para i zgromadzone ciepło.
Metody gotowania Ułożenie Najgrubsze części potrawy, np. udek z kurczaka, należy ułożyć bliżej zewnętrz-
nej części naczynia.
Przykrycie Używać folii do kuchenek mikrofalowych lub odpowiedniej pokrywki. Nakłuwanie Produkty ze skorupką, skórą lub błoną powinny zostać nakłute w kilku miejscach
przed gotowaniem lub podgrzewaniem, w przeciwnym razie będzie gromadziła się para i produkt może eksplodować, np. ziemniaki, ryby, kurczaki, kiełbaski.
Uwaga: Jajka nie powinny być podgrzewane za pomocą mikrofal, poniewaŜ mo-
gą eksplodować nawet po zakończeniu podgrzewania, np. jajka w ko­szulkach, smaŜone, gotowane na twardo.
Mieszanie, obra­canie, zmiana ułożenia Czas oczekiwania Po zakończeniu podgrzewania należy pozostawić potrawę we wnętrzu kuchenki,
Osłanianie Niektóre części rozmrażanego produktu mogą szybciej się rozgrzać. Można je
Aby ciepło rozeszło się równomiernie, potrawa powinna zostać zamieszana, ob­rócona lub inaczej ułożona podczas podgrzewania. Należy zawsze mieszać lub przekładać od zewnątrz w kierunku środka.
aby umożliwić równomierne rozejście się ciepła.
wtedy osłonić małymi kawałkami folii odbijającej energię mikrofalową, np. nogi lub skrzydełka kurczaka.
14
Określanie czasu gotowania za pomocą termometru do żywności
Każdy napój lub produkt spożywczy ma określoną temperaturę wewnętrzną, po osiągnięciu której jest gotowy i proces podgrzewania może zostać zakoń­czony. Temperaturę wewnętrzną można ustalić przy pomocy termometru do żywności. Najistotniejsze temperatury zostały podane w tabeli poniżej:
Wewnętrzna temperatura po 10-15 minutach czasu
oczekiwania
70-75°C 80-85°C
55-60°C 65-70°C 80-85°C
Napój / potrawa
Napoje (kawa, woda, herbata itp.) Mleko Zupa Gulasz Drób Jagnięcina
krwista mocno wypieczona
Pieczona wołowina
krwista średnio wypieczona mocno wypieczona
Wieprzowina, cielęcina
Wewnętrzna temperatura
po zakończeniu gotowania
65-75°C 60-65°C 75-80°C 75-80°C 80-85°C 85-90°C
70°C
75-80°C 50-55°C
60-65°C 75-80°C 80-85°C 80-85°C
Naczynia / opako-
wania
Folia aluminiowa / Opakowania foliowe
Naczynia do przy­piekania
Porcelana i ceramika
Naczynia szklane, np. Pyrex ®
Metal
Plastik / polistyren, np. pojemniki z po­traw gotowych
Odpowiednie do kuchenki mikro-
falowej

/



/




Uwagi
Małe kawałki folii mogą zostać użyte do osłonięcia produk­tów przed przegrzaniem. Folię należy umieścić co naj­mniej 2 cm od ścianek kuchenki, aby nie wytworzył się łuk elektryczny. Opakowania foliowe nie nadają się do użytku w kuchenkach, chyba że tak podaje producent, np. Micro­foil ®. Postępować dokładnie według instrukcji. Zawsze należy postępować według wskazówek producen­ta. Nie przekraczać podanego czasu podgrzewania. Za­chować ostrożność, ponieważ naczynia mogą bardzo się rozgrzać. Naczynia wykonane z porcelany, ceramiki, glazurowanej gliny lub porcelany kostnej są zwykle odpowiednie do ku­chenki mikrofalowej, z wyjątkiem naczyń z metalowymi zdobieniami. Należy zachować ostrożność podczas używania naczyń z cienkiego szkła, ponieważ pod wpływem nagłego rozgrza­nia mogą pęknąć. Nie zaleca się używania naczyń metalowych w kuchen­kach mikrofalowych, ponieważ może wytworzyć się łuk elektryczny, mogący stać się przyczyną powstania ognia. Należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre opako­wania mogą się wypaczyć, stopić lub przebarwić pod wpływem wysokiej temperatury.
15
Folia spożywcza
Torby do zamraża­nia / pieczenia
Papier - talerze, kubki, papier ku­chenny Słomiane i drewnia­ne pojemniki
Papier makulaturo­wy, gazety





Nie powinna dotykać potrawy i musi zostać nakłuta, aby umożliwić wydostanie się pary. Muszą zostać nakłute, aby umożliwić wydostanie się pary. Upewnić się, czy torby są odpowiednie do użytku w ku­chenkach mikrofalowych. Nie używać plastikowych lub metalowych zapinek, ponieważ mogą się stopić lub spo­wodować pożar na skutek wytworzenia się łuku elektrycz­nego. Używać wyłącznie do podgrzewania w nich potraw lub do wchłaniania wilgoci. Zachować ostrożność, ponieważ przegrzanie może spowodować pożar. Podczas używania pojemników wykonanych z takich ma­teriałów należy zawsze nadzorować kuchenkę, ponieważ przegrzanie może spowodować pożar. Zawierają czasem cząsteczki metalu, które mogą spowo­dować pożar na skutek wytworzenia się łuku elektryczne­go
Poziomy mocy mikrofalowej
Kuchenka posiada 5 poziomów mocy mikrofalowej. Aby wybrać odpowiedni poziom, należy postępować według wskazówek zawartych w części z przepi­sami kulinarnymi. Ogólne zasady są następujące:
Ustawienie mocy 900 W Do szybkiego gotowania lub podgrzewania np. zup, zapiekanek, produktów w
630 W Dłuższe gotowanie zwartych produktów np. kawałków mięsa, pieczeni, gotowych
450 W
Proponowane zastosowanie
puszkach, napojów, warzyw, ryb itp.
posiłków, a także delikatniejszych artykułów spożywczych, jak sos serowy, ciasta biszkoptowe. Dzięki mniejszej mocy potrawa nie wykipi i podgrzeje się równomier­nie, bez przegrzania po bokach.
Do zwartych produktów, które wymagają długiego gotowania przy gotowaniu tradycyjnym, np. potrawy z wołowiny. Obniżona moc zapewni kruchość mię­sa.
270 W
(Rozmrażanie) - do rozmrażania produktów, przy tym ustawieniu potrawa rozmrozi się równomiernie. To ustawienie jest również odpowiednie do go­towania ryżu, makaronu, klusek i kremów jajecznych.
90 W
Do delikatnego rozmrażania np. tortów z kremami lub innych wyrobów cu­kierniczych.
W = Wat
Aby ustawić moc mikrofal, należy:
1. Obrócić pokrętło ZEGAR / WAGA / MOC zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwnym kierunku, aby wybrać czas gotowania.
2. Wcisnąć jeden raz przycisk TRYB PRACY (tylko mikrofale). Aby zmienić poziom mocy mikrofalowej, należy obrócić pokrętło, aż zosta­nie ustawiony odpowiedni poziom mocy mikrofalowej.
3. Wcisnąć przycisk START/+30.
Uwaga: Jeśli nie zostanie wybrany poziom mocy, kuchenka automatycznie
ustawi się na moc 900W.
16
Loading...
+ 36 hidden pages