Aastra Dialog 4187 Plus User Guide [sv]

Dialog 4187 Plus
BusinessPhone-kommunikationsplattform
Användarhandbok
Cover Page Graphic
Place the graphic directly on the page, do not care about putting it in the text flow. Select Graphics > Properties and make the following settings:
Width: 15,4 cm (Important!)
Height: 11,2 cm (May be smaller)
Top: 5,3 cm (Important!)
?
SV/LZTBS 180 301 R1A © Ericsson Enterprise AB 2006
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus2
Innehåll
sida
Välkommen ......................................................4
Beskrivning ...................................................... 8
Säkerhetsinstruktioner .................................... 13
Inkommande samtal ....................................... 14
Utgående samtal ............................................16
Under samtal .................................................26
Vidarekoppling ...............................................34
Frånvaroinformation .......................................41
Brevlådesystem ..............................................45
Gruppfunktioner .............................................54
Andra användbara funktioner .........................57
Sekretess .......................................................66
Ekonomivägval ...............................................68
Inställningar ....................................................69
Tillbehör .........................................................87
Praktiska tips .................................................89
Installation ......................................................90
Felsökning ......................................................95
Ordlista .......................................................... 96
Register .........................................................98
Innehåll
3BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Välkommen

Välkommen
Välkommen till användarhandboken för Dialog 4187 Plus i BusinessPhone-kommunikationsplattformen från Ericsson. BusinessPhone-kommunikationsplattformen består av BusinessPhone 50, BusinessPhone 128i och BusinessPhone 250.
Funktionerna som beskrivs i denna användarhandbok gäller version 8.0 och uppåt av BusinessPhone­kommunikationsplattformen. Vissa av dem kanske inte fungerar i tidigare versioner av systemet och/eller skyddas av en licens som måste köpas separat.
I användarhandboken beskrivs funktionerna i BusinessPhone­kommunikationsplattformen och Dialog 4187 Plus med standardprogrammering. Din telefon kan vara programmerad på ett sätt som skiljer sig från dessa beskrivningar. Kontakta systemadministratören om du behöver hjälp.
Den senaste version av användarhandboken kan hämtas från:
http://www.ericsson.com/enterprise/
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus4
Välk omme n

Copyright

Med ensamrätt. Ingen del av denna handbok får återges, lagras eller överföras i någon form eller på något sätt, elektroniskt eller mekaniskt, inklusive fotokopiering och inspelning, utan uttryckligt skriftligt medgivande från utgivaren förutom i enlighet med följande villkor.
Om denna handbok görs tillgänglig på Ericsson-media, ger Ericsson tillstånd att denna fil får laddas ner och kopior av dess innehåll får skrivas ut endast för privat bruk och inte för återdistribution. Ingen del av denna handbok får ändras, modifieras eller användas kommersiellt. Ericsson ansvarar inte för skador som uppstått på grund av att en ogiltigt modifierad eller ändrad publikation används.

Garanti

ERICSSON LÄMNAR INGA SOM HELST GARANTIER GÄLLANDE DETTA MATERIAL, INKLUSIVE, MEN UTAN BEGRÄNSNING TILL, GARANTIER AVSEENDE PRODUKTENS ALLMÄNNA LÄMPLIGHET OCH LÄMPLIGHET FÖR ETT SÄRSKILT ÄNDAMÅL. Ericsson ansvarar inte för fel i materialet eller för skador i samband med eller till följd av anskaffandet eller användningen av detta material.

Konformitetsdeklaration

Ericsson Enterprise AB, S-131 89 Stockholm, förklarar härmed att denna telefon uppfyller de grundläggande kraven och andra tillämpliga regler i R&TTE-direktivet 1999/5/EC.
Mer information finns på:
http://www.ericsson.com/sdoc
5BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Välkommen

Viktig informtation till användaren

Säkerhetsinstruktioner

Läs dessa säkerhetsinstruktioner innan du använder telefonen!
Obs! För att undvika risk för brand, elstöt och andra
personskador ska följande grundläggande säkerhetsinstruktioner följas när telefonen eller ansluten utrustning används.
Följ instruktionerna i användarhandboken eller annan dokumentation till utrustningen.
Installera alltid utrustningen på en plats och i en miljö för vilka den har konstruerats.
För nätdrivna telefoner: Använd endast telefonen med den nätspänning som ange. Fråga fastighetsskötaren eller aktuellt elbolag om du är osäker på vilken typ av spänning som tillförs.
För nätdrivna telefoner: Undvik att placera telefonens nätkabel där den kan utsättas för mekanisk tryck som kan skada den. Om nätkabeln eller stickproppen är skadad ska produkten kopplas bort och behörig servicepersonal kontaktas.
Headset som används med den här utrustningen måste överensstämma med EN/IEC 60950-1 och för Australien AS/ NZS 60950: 2000.
Modifiera inte utrustningen utan godkännande från den part som ansvarar för överensstämmelse. Obehöriga ändringar eller modifieringar kan upphöra användarens rätt att använda utrustningen.
Använd inte telefonen för att rapportera en gasläcka i närheten av läckaget.
Spill inte vätska av någon sort på produkten. Använd den inte nära vatten t.ex. nära ett badkar, tvättställ, diskho eller i en fuktig källare eller nära en simbassäng.
Stoppa inte in något föremål i utrustningens öppningar som inte är en del av produkten eller tillbehör till den.
Demontera inte produkten. Kontakta en behörig servicefirma när service eller reparation erfordras.
Använd inte en telefon (gäller ej trådlös telefon) under åskväder.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus6
Välk omme n
Lurens högtalardel kan dra till sig små metallobjekt.

Kassering av produkten

Produkten får inte slängas i hushållssoporna. Kontrollera vilka lokala föreskrifter som gäller för kassering av elektroniska produkter.
7BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Beskrivning

Beskrivning
21
1
22
2 3 4 5
6 7 8 9
18
12 13
14
10
11
16
15
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus8
17
19
20
(undersida)
1 Teckenfönster
2x24 tecken. Se avsnittet ”Information i teckenfönstret” på sidan 11.
2Larm
För att ställa in eller visa ett larm. Se avsnittet ”Larm” på sidan 57.
3 Bläddra åt vänster
Bläddra åt vänster i repetitionslistor, menyer och telefonboken.
4 Bläddra åt höger
Bläddra åt höger i repetitionslistor, menyer och telefonboken.
5 Telefonbok
För att öppna den integrerade telefonkatalogen. Se avsnittet ”Te le fo n bo k” på sidan 20.
6Program
a. För att aktivera programmeringsläget. b. För att visa samtalslängden för det senast inkomna samtalet.
Se avsnittet ”Samtalstimer” på sidan 33.
7 Radera
a. För att radera den senaste inmatningen samt
backstegsfunktionen.
b. För att avbryta ett larm. Se avsnittet ”Larm” på sidan 57.
Beskrivning
8Paus
Används inte i samband med BusinessPhone­kommunikationsplattformen.
9Samtalslista
De senaste 50 uppringda/mottagna numren lagras för återuppringning. Se avsnittet ”Samtalslista” på sidan 18.
10 Meddelande väntar
En blinkande lampa anger att ett meddelande väntar. Se avsnittet ”Brevlådesystem” på sidan 45.
11 Programmerbara knappar
Tio knappar (inklusive Meddelande väntar-knappen) för lagring av nummer som rings ofta. Du kan lagra två nummer per knapp. Se avsnittet ”Namnval” på sidan 25.
12 Sekretess
a. För att sätta på eller stänga av lur-, handset- eller handsfree-
mikrofonen. Se avsnittet ”Under samtal” på sidan 26.
b. För att temporärt stänga av ringsignalen.
Se avsnittet ”Sekretess” på sidan 27.
9BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Beskrivning
13 Högtalarknapp
För handsfree-läge. Se avsnittet ”Under samtal” på sidan 26.
14 Headset-knapp
Se avsnittet ”Headset” på sidan 87.
15 R-knapp
För att göra en förfrågan, flytta över ett samtal eller upprätta en konferens. Se avsnittet ”Under samtal” på sidan 26.
Obs! I vissa fall måste R-knappens blinktid ändras. Se avsnittet ”Blinktid” på sidan 77.
16 Volymkontroll
För att justera volymen i luren, headset och högtalare. Se avsnittet ”Lur-, högtalar- och headset-volym” på sidan 70.
17 Mikrofon
18 Högtalare
19 Prog På/Av-omkopplare
För att aktivera eller avaktivera programmeringsknappen. Se avsnittet ”Inställningar” på sidan 69.
20 Meddelande väntar-omkopplare
För att aktivera eller avaktivera indikatorn för Meddelande väntar. Används även för att kasta om polaritet i de fall linjekablarna är korsade. Se avsnittet ”Inställningar” på sidan 69.
21 Dataport
För anslutning av modem, PC eller annan telefonutrustning.
22 Lur med funktion för hörselskadade
Obs! Lurens högtalardel kan dra till sig små metallobjekt.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus10
Beskrivning

Information i teckenfönstret

I teckenfönstret får du visuell feedback för de funktioner du utför. När telefonen är i viloläge, visas ditt namn och anknytningsnummer på den övre raden (om det är inprogrammerat, se avsnittet ”Te le fo n -I D” på sidan 74). På den nedre raden visas datum och tid.
LUND 4711
12-05 11:55
Under ett utgående samtal visas det slagna numret på höger sida av den undre raden i teckenfönstret och när samtalet upprättats visas även samtalstimern på höger sida av den övre raden:
LUND 4711 00:01:53
00043181100
När telefonen ringer visas uppringarens nummer på höger sida av den övre raden i teckenfönstret. Uppringarens nummer kan vara ett internt eller externt nummer om det tillhandahålls av nätoperatören. Om inte något externt nummer tillhandahålls visas numret för extern linje.
222811005446
12-05 11:55
När samtalet besvaras visas uppringarens nummer på höger sida av den undre raden och samtalstimern på höger sida av den övre raden. Om uppringarens nummer lagras i den integrerade telefonboken, ersätts numret med det dedicerade namnet.
LUND 4711 00:01:23
222811005446
I teckenfönstret får du även hjälp under programmering genom att den aktiverade menyn visas, t.ex.:
HEADSET PRESET
11BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Beskrivning
Kopplingston
(Systemet är redo, du kan slå önskat nummer)
Särskild kopplingston
(Systemet redo, du kan slå önskat nummer. Särskild kopplingston indikerar aktiv vidarekoppling, frånvaroinformation eller väntande meddelanden.)

Toner och signaler

Tonerna hörs i luren.
Rington
(Ringsignal skickas till den uppringda telefonen)
- upprepas efter 4 s
Särskild rington - upprepas efter 4 s
Upptagetton
(Det uppringda numret är upptaget)
Ton för nummer som inte nås
(Det uppringda numret kan inte nås för tillfället eller har inte någon abonnent)
Ton för väntande samtal
Spärrton
(Kopplingsmöjligheter saknas p.g.a. överbelastat nät eller för att det uppringda numret är spärrat)
Verifieringston
(Bekräftar att den beställda funktionen har kopplats in)
Inbrytningston
(Skickas till samtliga parter vid inbrytning)
Ringsignaler avges från telefonen.
Intern ringsignal - upprepas efter 4 s
Extern ringsignal - upprepas efter 4 s
Signal för automatisk återuppringning
Obs! I den här handboken beskrivs standardsystemets
toner och signaler. Lokala avvikelser kan förekomma.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus12

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner
När telefonutrustningen används ska alltid säkerhetsåtgärder vidtas för att minska risken för brand, elektrisk stöt och personskador.
Vänligen observera följande:
Använd inte denna produkt nära vatten, t.ex. nära ett badkar, tvättställ, diskho o.dyl. eller i en fuktig källare eller nära en simbassäng.
Undvika att använda en telefon (gäller ej trådlös telefon) under åskväder. Det föreligger en liten risk för elektrisk stöt via blixtnedslag.
Använd inte telefonen för att rapportera en gasläcka i närheten av läckaget.
Använd endast nätadaptern som levereras med telefonen.
Lurens högtalardel kan dra till sig små metallobjekt.
13BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Inkommande samtal

Inkommande samtal
Vid inkommande interna eller externa samtal ljuder ringsignalen.

Besvara samtal

u Lyft luren.

Handsfree

Du kan också besvara samtal i handsfree-läge.
 Tryck utan att lyfta luren.
Du samtalar då med uppringaren via högtalaren och mikrofonen.
ÄÂ Tryck för att avsluta ett handsfree-samtal.

Headset

Om ett headset är anslutet till telefonen:
Í Tryck utan att lyfta luren.
Du samtalar då med uppringaren via headset.
ÏÍ Tryck för att avsluta ett headset-samtal.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus14
Inkommande samtal

Till en annan anknytning (Ta över samtal)

Du kan besvara ett samtal till en annan anknytning från valfri telefon.
uz Lyft luren och ring upp den anknytning som det ringer till.
Du får upptagetton.
6 Tryck.
Obs! Koden för att besvara samtal till en annan anknytning kan skilja sig från land till land, se tabell ”Alternativ
programmering för avisering, automatisk återuppringning, ta över samtal, inbrytning” på sidan 69.

Besvara ett andra samtal

Se avsnittet ”Samtal väntar” på sidan 31.

Tyst uppringning

Denna funktion är användbar när du inte vill bli störd av telefonens ringsignaler.
I viloläge:
É Tryck för att temporärt stänga av ringsignalen.
Sekretess-knappen blinkar långsamt och i teckenfönstret visas:
LUND 4711 RINGER OFF
12-05 11:55
Om ett samtal kommer in när ringsignalen är avstängd, visas RINGER OFF (ringsignal avstängd) och INCOMING CALL (inkommande samtal) omväxlande i teckenfönstret.
Tryck på valfri knapp för att sätta på ringsignalen igen.
15BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Utgående samtal

Utgående samtal

Ringa samtal

Hur man ringer interna och externa samtal:
u Lyft luren.
z Slå antingen ett katalognummer för att ringa ett internt
samtal.
Eller:
0z Knappa in prefix för utgående linje samt önskat externt
nummer.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen
beror på hur systemet är konfigurerat.
I teckenfönstret visas slaget nummer på den undre raden:
LUND 4711 00:00:00
00043181100
d Lägg på luren för att avsluta samtalet.
Obs! För snabbare uppringning, se avsnitten ”Gemensamma kortnummer” på sidan 23 och ”Namnval” på sidan 25.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus16

Handsfree

Du kan också ringa samtal i handsfree-läge.
 Tryck utan att lyfta luren.
Utgående samtal
z Slå numret.
Du samtalar då med uppringaren via högtalaren och mikrofonen.
ÄÂ Tryck för att avsluta ett handsfree-samtal.

Headset

Om ett headset är anslutet till telefonen:
Í Tryck utan att lyfta luren.
z Slå numret.
Du samtalar då med uppringaren via headset.
ÏÍ Tryck för att avsluta ett headset-samtal.
17BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Utgående samtal

Samtalslista

I samtalslistan finns fullständig historik över de senaste samtalen. Via den kommer man åt tidigare uppringda/mottagna, interna/ externa nummer.
I samtalslistan finns följande funktioner:
Lagring av de senast 50 uppringda/mottagna samtalen (enligt principen först in - först ut).
Uppringning eller radering av poster i listan.
Bläddring genom listan med start vid det senaste uppringda/ mottagna samtalet.
Indikering av tid och datum för samtalen.
Indikering av antalet samtalsförsök.
Numren på nya obesvarade samtal i listan visas i teckenfönstret. I exemplet nedan visas två nya obesvarade samtal
4711 02 New
22-11 08:35
Ð Tryck på knappen för samtalslista.
I teckenfönstret visas det senaste uppringda/mottagna numret. Exempel 1: Inkommande samtal
POS 1 N 02 21-11 19:45
POS 1 Indikerar att numret är lagrat i den första
positionen. 22281100 Indikerar uppringarens nummer. N 02 Indikerar att två samtalsförsök mottagits för
detta nummer. Maximalt antal samtalsförsök är
99.
21-11 19:45 Indikerar datum och tid för det senaste
samtalsförsöket.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus18
22281100
Exempel 2: Utgående samtal
POS 2 00:13:23
12345
Utgående samtal
POS 2 Indikerar att numret är lagrat i den andra
00:13:23 Indikerar samtalslängden. 12345 Indikerar det uppringda numret.
Obs! Utgående samtal som upprepas till samma nummer lagras bara en gång.
positionen.
¯ eller · Tryck för att bläddra genom samtalslistan.
När önskad post i samtalslistan visas i teckenfönstret kan du ringa upp eller ta bort den.
Obs! När ett nytt obesvarat samtal visats, markeras det som läst och räknaren i teckenfönstrets viloläge räknas ner.
u Lyft luren för att ringa upp posten
Numret visas i teckenfönstret under uppringning och samtalet.
Obs! När en samtalslistepost av typen “inkommande” (se exempel 1 ovan) rings upp, ändras typen automatiskt till “utgående” (se exempel 2 ovan).
® Håll nedtryckt i två sekunder för att radera posten
När raderingsproceduren är klar
Obs! Hela listan raderas om raderingsknappen hålls nedtryckt i åtta sekunder. När raderingsproceduren är klar
återgår telefonen till viloläget.
19BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Utgående samtal

Te lef onb ok

Din telefon är utrustad med en telefonbok som kan innehålla upp till 50 poster (namn och nummer). Du kan öppna och redigera telefonboken via telefonboksknappen.
I telefonboken visas alla namn i bokstavsordning. Du kan lägga till, ta bort samt ändra namn och nummer i telefonboken. För programmering, se avsnittet ”Inställningar” på sidan 69.

Välja en post

± Tryck.
I teckenfönstret visas den första posten i telefonboken, med namnet på den övre raden och numret på den undre:
00046812346789
Om du är ute efter en annan post:
BO BLOM
¯ eller · Tryck för att söka i telefonboken.
Eller:
Mata in det första tecknet för en post genom att trycka på en siffra.
Hur man anger ett tecken beskrivs i avsnittet ”Skriva in text” på sidan 85.

Ringa ett samtal

När önskad post visas i teckenfönstret:
u Lyft luren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus20

Automatisk återuppringning

Du ringer en anknytning och det är upptaget eller ingen svarar. Automatisk återuppringning kan också användas om det inte finns någon ledig extern linje:
5 Tryck.
Verifieringston.
Obs! Koden för automatisk återuppringning kan variera från land till land, se tabell ”Alternativ programmering för
avisering, automatisk återuppringning, ta över samtal, inbrytning” på sidan 69.
Utgående samtal
d Lägg på luren.
Återuppringningen sker då den sökta personen avslutar sitt pågående samtal, alternativt nästa gång han/hon avslutar ett nytt samtal. Du måste svara inom åtta sekunder annars avbryts återuppringningstjänsten.
u Lyft luren när du blir återuppringd.
Anknytningen rings upp automatiskt.
21BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Utgående samtal

Upptagen anknytning

Du ringer till en anknytning och det tutar upptaget.

Avisering

Du kan skicka en tonsignal till en upptagen anknytning för att meddela att ditt samtal väntar (om denna funktion är tillåten).
4 Tryck för avisering.
Behåll luren av. Telefonen ringer upp den sökta personen automatiskt så fort han/hon lägger på luren.
Obs!
Får du upptagetton igen beror det på att den önskade anknytningen inte tillåter avisering.
Koden för avisering kan variera från land till land, se tabell ”Alternativ programmering för avisering, automatisk
återuppringning, ta över samtal, inbrytning” på sidan 69.

Inbrytning

Du kan direkt koppla in dig på en upptagen anknytning under pågående samtal (om funktionen är tillåten).
8 Tryck för inbrytning.
En varningston för direktinkoppling hörs och ett trepartssamtal upprättas. Behåller du luren av ringer telefonen upp den sökta personen automatiskt så fort han/hon lägger på luren.
Obs!
Får du fortfarande upptagetton saknar du behörighet för inbrytning, eller också är den sökta anknytningen blockerad för inbrytning.
Koden för inbrytning kan variera från land till land, se tabell ”Alternativ programmering för avisering, automatisk
återuppringning, ta över samtal, inbrytning” på sidan 69.

Vidarekopplad anknytning

Se kapitlet ”Förbigång av vidarekopplig” på sidan 40.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus22

Kortnummer

Med hjälp av kortnummer kan du slå ett nummer med bara ett par knapptryckningar. Vanliga externa nummer lagras som gemensamma kortnummer i växeln.
Externa nummer som du själv ofta ringer kan sparas och användas på telefonens programmerbara knappar eller på knapparna

Gemensamma kortnummer

Externa nummer lagras centralt i BusinessPhone­kommunikationsplattformen. Gemensamma kortnummer kan användas från varje anknytning som har behörighet till det.
u Lyft luren.
Utgående samtal
0 till 9.
z Slå det gemensamma kortnumret.
Se telefonkatalogen.

Enskilda kortnummer

Du kan programmera och aktivera de externa nummer du använder ofta, via knappsatsen.
Obs! Din anknytning måste auktoriseras av den systemansvarige innan enskilda kortnummer kan programmeras.
u** Lyft luren och tryck.
z Slå det gemensamma kortnumret.
Ett nummer mellan 0 och 9.
23BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Utgående samtal

Programmera enskilda kortnummer

Så här programmerar du externa nummer på sifferknapparna
0till 9:
u Lyft luren.
*51* Öppna programmeringsläget.
z* Välj ett kortnummer mellan 0 och 9 och tryck.
0z Knappa in prefix för utgående linje samt det externa numret.
Numret kan bestå av upp till 24 siffror.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen beror på hur systemet är konfigurerat.
Måste du invänta ny kopplingston för att komma ut på det allmänna nätet trycker du på
*.
# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Ta bort ett visst enskilt kortnummer

u Lyft luren. #51* Tryck.
z# Knappa in ett kortnummer mellan 0 och 9 och tryck.
Verifieringston.

Ta bort alla enskilda kortnummer

u Lyft luren.
#51# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus24

Namnval

Funktioner eller telefonnummer som du använder ofta kan programmeras in på telefonens programmerbara knappar. Du kan lagra upp till 20 nummer. Respektive nummer kan bestå av maximalt 24 siffror. Hur man programmerar dem beskrivs i kapitlet ”Antal namnvalsknappar” på sidan 75.
u Lyft luren.
Huvudkontor î Tryck för att ringa upp (förprogrammerad).
Obs! Om du trycker en gång aktiveras numret på den övre nivån och trycker du två gånger aktiveras numret på den undre nivån.
Utgående samtal
25BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Under samtal

Under samtal
BusinessPhone-kommunikationsplattformen ger dig möjlighet att hantera samtal på många olika sätt. Du kan växla mellan lur och handsfree, stänga av mikrofonen, göra en förfrågan, flytta över samtalet och upprätta en konferens.

Grupplyssning

Med den här funktionen kan andra personer i ditt rum lyssna på ditt telefonsamtal. Du talar i luren medan den andra partens röst kommer ut från högtalaren.
 Tryck för att sätta på högtalaren.
När knapplampan lyser, kommer den andra partens röst ut via högtalaren.
Obs! Du kan justera volymen. Se avsnittet ”Inställningar” på sidan 69.
ÄÂd Tryck och lägg på luren för att avsluta samtalet.

Från grupplyssning till lur

ÄÂ Tryck.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus26

Handsfree-samtal

Från lur till handsfree

Du talar i telefon via luren.
Under samtal
 Tryck för att sätta på högtalaren.
Du är nu i medhörningsläge.
d Lägg på luren.
Handsfree-samtal.
Obs! Du kan justera volymen. Se avsnittet ”Lur-, högtalar-
och headset-volym” på sidan 70.
ÄÂ Tryck för att avsluta samtalet.

Från handsfree till lur

Du talar i telefon i handsfree-läge.
u Lyft luren.
Samtalet går nu via luren.
 Tryck för att aktivera eller avaktivera handsfree-läget.
I handsfree-läget samtalar du med uppringaren via högtalaren och mikrofonen.

Sekretess

Du talar i telefon.
É Tryck för att sätta på eller stänga av mikrofonen.
Samtliga mikrofoner – lur-, headset- och handsfree-mikrofonen – avaktiveras. När lampan lyser hör inte uppringande part vad som sägs i din ände.
27BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Under samtal

Förfrågan

Du talar med en person och vill ringa upp en tredje på en intern anknytning eller extern linje.
¸ Tryck.
Det första samtalet parkeras.
z Ring upp tredje part.
Invänta svar. Du kan nu pendla mellan de båda samtalen, koppla ett konferenssamtal eller avsluta det ena samtalet.

Pendla

Du kan pendla mellan de båda samtalen:
¸2 Pendla mellan samtal. ¸1 Tryck för att avsluta.
Det pågående samtalet avslutas. Du får det andra samtalet.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus28

Överflyttning

Du vill flytta över ett pågående externt eller internt samtal till en annan anknytning.
¸ Tryck.
Under samtal
z Ring upp tredje part.
Du kan göra överflyttningen utan att invänta svar eller när den tredje personen har svarat.
Obs! Läs anvisningarna och varningarna i avsnittet ”Praktiska tips” på sidan 89.
d Lägg på luren.
Samtalet flyttas över.

Överflyttning till en upptagen anknytning

Du kan även flytta över ett samtal till en upptagen anknytning. Den som du flyttar över samtalet till hör en samtal väntar-ton och samtalet kopplas så fort det pågående samtalet är avslutat (om avisering är tillåten).

Återuppringning

Du får återanrop om du har flyttat över ett externt samtal och den påringande inte svarar inom viss tid. Då ringer det hos dig på nytt.
29BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Under samtal

Konferens

Du vill initiera ett konferenssamtal under pågående samtal.
¸ Tryck.
z Ring upp tredje part.
¸3 Tryck för att upprätta ett trepartssamtal.
Du har nu inlett ett trepartssamtal. Alla deltagare hör en regelbunden konferenston så länge konferensen pågår.
Om fler personer ska delta i konferensen upprepar du proceduren.
Upp till sex personer kan delta i samtalet. Hur många av anknytningarna som kan vara externa beror på hur systemet är programmerat.
d Lägg på luren för att lämna konferensen.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus30
Under samtal

Samtal väntar

En Samtal väntar-ton under samtalet betyder att du har ett andra samtal som väntar.

Så här avslutar du det pågående samtalet och besvarar det väntande samtalet

Alternativ 1:
Avsluta det pågående samtalet:
d Lägg på luren.
Din telefon ringer.
u Lyft luren för att ta emot det nya samtalet.
Alternativ 2:
Be den du pratar med att vänta:
¸d Tryck och lägg på luren.
Det väntade samtalet kopplas till din telefon, som ringer.
u Lyft luren för att ta emot det nya samtalet.
Gör så här när du har avslutat det nya samtalet:
d Lägg på luren.
Det första samtalet kopplas till din telefon, som ringer.
u Lyft luren för att ta emot det första samtalet igen.
31BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Under samtal

Skicka meddelande

Så här skickar du ett meddelande till en anknytning när det är upptaget eller ingen svarar.

Återuppringningsmeddelande

Så här skickar du ett Ring mig-meddelande.
9# Tryck för att skicka.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Röstmeddelande

Så här skickar du ett röstmeddelande.
99 Tryck och tala.
* Tryck för att spela upp och lyssna på din inspelning.
9 Tryck och tala om du vill göra en ny inspelning.
# Tryck för att skicka.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus32
Under samtal

Samtalstimer

I telefonens teckenfönster visa samtalslängden för inkommande och utgående samtal. Hur man aktiverar/avaktiverar samtalstimern beskrivs i avsnittet ”Aktivera/avaktivera timern för samtalslängd” på sidan 78.

Utgående samtal

När du ringer ett utgående samtal, startar samtalstimern efter 10 sekunder och samtalslängden för ditt samtal visas till höger på den övre raden, t.ex.:
LUND 4711 00:01:53
När samtalet avslutats visas samtalslängden i 15 sekunder.
Obs! Timern återstartar inte om du matar in ytterligare siffror efter de första 10 sekunderna.
Dessutom lagras det slagna numret i listan över senaste nummer. Se avsnittet ”Samtalslista” på sidan 18.
00043181100

Inkommande samtal

När du besvarar ett inkommande samtal, startar samtalstimern när anslutningen upprättats.
Om du vill se samtalslängden för ditt senaste samtal (telefon iviloläge):
² Tryck för att visa samtalslängden.
Samtalslängden visas till höger på den övre raden, t.ex.:
LUND 4711 00:01:53
12-05 11.55
33BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Vidarekoppling

Vidarekoppling
När du inte kan ta emot samtal, eller vill ta dina samtal på en annan anknytning, kan du vidarekoppla dem till ett annat svarsställe. Det alternativa svarsstället kan vara ett förprogrammerat (ett gemensamt för: Fast vidarekoppling, Vidarekoppling vid inget svar och Vidarekoppling vid upptaget) eller en enskild.
Systemet har även en förbigångsfunktion som du kan använda om du behöver få tag i någon som har vidarekopplat sina samtal och det är mycket brådskande.
Beroende på vidarekopplingstyp, kan du även spela in ett personligt svarsmeddelande för din brevlåda. Se avsnittet ”Ändra
personligt svarsmeddelande” på sidan 49.
Obs! Du kan fortfarande ringa samtal som vanligt.

Vidarekoppling vid inget svar

När du inte har möjlighet att besvara inkommande samtal (interna eller externa) kan du låta systemadministratören programmera din anknytning så att samtalen automatiskt vidarekopplas till en förprogrammerad hänvisningsadress (standardväntetid: 15 sekunder).

Vidarekoppling vid upptaget

Du kan låta systemadministratören programmera din anknytning så att samtalen automatiskt vidarekopplas till en förprogrammerad hänvisningsadress när någon ringer till dig (internt eller externt) och det är upptaget.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus34
Vidarekoppling

Fast vidarekoppling

Med denna funktion vidarekopplas alla samtal direkt till ett förprogrammerat svarsställe (t.ex. brevlådesystem eller sekreterare).

Aktivera fast vidarekoppling

u *21# Lyft luren och knappa in för att aktivera vidarekoppling.
Verifieringston. Du kan ringa ut som vanligt. En särskild kopplingston hörs när vidarekoppling är aktiverad.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Avbeställ vidarekoppling

u #21# Lyft luren och knappa in för att upphäva vidarekoppling.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Telefonen ringer som vanligt vid inkommande samtal.
35BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Vidarekoppling

Enskild hänvisning

Funktionen ger dig möjlighet att vidarekoppla dina samtal till ett internt eller externt svarsställe, t.ex. ett valfritt katalognummer, en kollegas anknytning, ett externt nummer eller ett gemensamt kortnummer (t.ex. din mobiltelefon).

Programmera och aktivera intern hänvisning

Vidarekopplar dina samtal till ett internt svarsställe.
u Lyft luren.
*21* Knappa in.
z Ange den interna hänvisningsadressen.
# Tryck för att aktivera enskild hänvisning.
Verifieringston. Du kan ringa ut som vanligt. En särskild kopplingston hörs när vidarekoppling är aktiverad.
Obs! En enskild intern hänvisning kan inte aktiveras om en enskild extern hänvisning redan aktiverats.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Avbeställ intern hänvisning

u Lyft luren.
#21# Knappa in.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus36

Programmera och aktivera en ny extern hänvisningsadress

Så här anger du en ny enskild extern hänvisningsadress:
Obs! Det går att spärra extern vidarekoppling för anknytningen, för att förhindra missbruk. Se avsnittet ”Sekretess” på sidan 66.
u Lyft luren.
*22* Knappa in.
Vidarekoppling
0z Slå prefixet för utgående linje, och sedan den nya externa
vidarekopplingsadressen.
Högst 24 siffror.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen beror på hur systemet är konfigurerat.
# Tryck för att aktivera enskild hänvisning.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Obs!
Ring din anslutning för att kontrollera att den externa vidarekopplingen är korrekt inställd innan du avslutar.
Enskild extern vidarekoppling kan också användas via DISA-funktionen. Se avsnittet ”Andra användbara
funktioner” på sidan 57.

Avbeställ extern vidarekoppling

u Lyft luren.
#22# Knappa in.
Obs! Den programmerade hänvisningsadressen tas inte bort från minnet, vidarekopplingen är bara inaktiv.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
37BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Vidarekoppling

Återaktivera extern vidarekoppling

Så här vidarekopplar du dina samtal till en extern vidarekopplingsadress:
u Lyft luren.
*22*# Tryck för att aktivera den programmerade externa
vidarekopplingen.
Verifieringston. Du kan ringa ut som vanligt. En särskild kopplingston hörs när vidarekoppling är aktiverad.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus38

Följ mig

Du kan besvara samtal till din anknytning när du själv sitter i ett annat rum genom att vidarekoppla dem till det rum där du befinner dig. ”Följ mig” kan bara användas om du har aktiverat ”Enskild intern hänvisning” på din egen telefon.

Aktivera Följ mig

Obs! Proceduren måste utföras från den telefon som samtalen ska vidarekopplas till (din definierade hänvisningsadress).
u Lyft luren.
*21* Knappa in.
z* Slå ditt eget anknytningsnummer och tryck.
Vidarekoppling
z# Knappa in den nya hänvisningsadressen och tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Avbeställ Följ mig

Det går även att avbeställa Följ mig och enskild hänvisning från svarsstället.
u Lyft luren. #21* Knappa in.
z Knappa in ditt eget anknytningsnummer.
# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
39BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Vidarekoppling

Förbigång av vidarekopplig

Med förbigång av vidarekopplig kan ett samtal göras till en specifik anknytning, även om vidarekoppling är aktiverad på denna anknytning.
Obs! Din anknytning måste auktoriseras av den systemansvarige innan denna funktion kan användas.
u Lyft luren.
*60* Knappa in.
z Ange anknytningsnumret.
# Tryck.
Du kopplas till den angivna anknytningen, oavsett vilken typ av vidarekoppling den uppringda anknytningen har aktiverad.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus40

Frånvaroinformation

Frånvaroinformation
När du inte är inne (t.ex. på grund av möte, semester, lunch, sjukdom) kan du använda den här funktionen för att informera dem som söker dig om orsaken till din frånvaro. Externt inkommande samtal kopplas till växeln, där man också har tillgång till ditt frånvaromeddelande.
Obs! Är telefonen vidarekopplad till en brevlåda med personligt svarsmeddelande kommer den som söker dig att hälsas av detta meddelande även om du har aktiverat frånvaroinformation. Se avsnittet ”Ändra personligt
svarsmeddelande” på sidan 49.
Du kan informera den som söker dig med:
Fördefinierade texter
Ange orsaken till din frånvaro samt datum och tid då du beräknas åter.
Röstinformation
Spela in ett meddelande och berätta varför du är frånvarande.
41BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Frånvaroinformation

Ange information

Så här sparar du text- eller röstinformation.
u Lyft luren.
*23* Knappa in för att öppna informationsläget.
Välj Fördefinierad text eller Röstinformation.

Fördefinierade texter

z Ange infokod. z Ange kompletterande info från tabellen nedan.
Infokod Kompletterande info
Åter kl. 1 [timme (00-23) minut (00-59)] Återkomstdatum 2 [månad (01-12) dag (01-31)] Lunch 3 åter kl. [timme minut] Möte 4 åter kl. [timme minut] Semester 5 åter [månad dag] Sjuk 6 åter [månad dag]
# Tryck för att registrera informationen.
Den som söker dig via en intern anknytning får tillgång till informationen via teckenfönstret (eller som talad information, för telefoner utan teckenfönster). Externt inkommande samtal kopplas till växeln, där man också har tillgång till ditt frånvaromeddelande.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Exempel på fördefinierade texter: Semester, åter 27 juni
u Lyft luren.
*23* Knappa in.
5 Ange infokod.
0627 Ange månad och dag.
# Tryck.
Informationen är aktiverad.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus42

Röstinformation

u Lyft luren.
*23* Knappa in för att öppna informationsläget.
9 Tryck och tala in meddelandet.
* Tryck för att spela upp och lyssna på din inspelning.
9 Tryck och tala om du vill göra en ny inspelning.
# Tryck för att aktivera.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Den som söker dig internt kan lyssna till meddelandet via luren eller högtalaren. Externt inkommande samtal kopplas till växeln, där man också har tillgång till ditt frånvaromeddelande.
Obs! Vill du kontrollera ditt meddelande kan du ringa upp ditt eget anknytningsnummer.
Frånvaroinformation
43BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Frånvaroinformation

Ändra informationen

Spara information

u Lyft luren.
*23*# Knappa in för att avaktivera och spara för senare bruk.
Informationen är inte aktiverad.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Använda sparad information

När informationen inte är aktiverad:
u Lyft luren.
*23*# Knappa in för att aktivera sparad information.
Informationen är aktiverad.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Radera information

u #23# Lyft luren och knappa in för att radera informationen.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus44

Brevlådesystem

Brevlådesystem
När du inte är inne kan den som söker dig lämna ett meddelande i din brevlåda. Du kan också konfigurera din brevlåda med personligt svarsmeddelande. Se avsnittet ”Ändra personligt
svarsmeddelande” på sidan 49.
Första gången du använder brevlådesystemet (måste göras från den egna anknytningen) kan du bli ombedd att ändra ditt lösenord från standardlösenordet (0000). Se avsnittet ”Ändra lösenord” på sidan 52 eller följ de inspelade instruktionerna.
Obs! Din anknytning måste auktoriseras av den systemansvarige innan brevlådesystemet kan användas.

Aktivera brevlådan

Vidarekoppla din anknytning till brevlådesystemet.
u *21* Lyft luren och knappa in.
z Slå numret till brevlådesystemet.
Den systemansvarige kan upplysa dig om det definierade numret till brevlådesystemet.
# Tryck för att aktivera vidarekopplingen.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
45BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Brevlådesystem
Obs! För dagligt bruk rekommenderar vi att du ber den systemansvarige att definiera brevlådesystemet som din förprogrammerade hänvisningsadress. När den väl är definierad behöver du bara knappa in *21# för att aktivera din brevlåda.
Den systemansvarige kan även definiera om brevlådan ska aktiveras om du inte svarar inom en viss tid då din anknytning är upptagen.

Avaktivera brevlådan

u Lyft luren.
#21# Knappa in.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Telefonen ringer som vanligt vid inkommande samtal.
Obs! Brevlådan är fortfarande aktiv om den definieras som förprogrammerad hänvisningsadress för funktionen Vidarekoppling vid inget svar och Vidarekoppling vid upptaget. Mer information finns i avsnitten ”Vidarekoppling
vid inget svar” på sidan 34 och ”Vidarekoppling vid upptaget” på sidan 34.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus46

Öppna brevlådan

Följande brevlådefunktioner kommer du åt via din egen anknytning, någon annan intern anknytning eller från en extern plats (t.ex. mobiltelefon)
Lyssna på tillgängliga meddelanden
Ändra personligt svarsmeddelande
Skicka meddelanden
Ställa in påminnelse (externt) (konfigurationsberoende)
•Ändra ditt lösenord

Öppna brevlådan från din egen anknytning

u Lyft luren.
Brevlådesystem
*59# Knappa in.
Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
Obs! Beroende på konfigurationen kan det hända att du uppmanas att ange ditt lösenord innan du kan öppna din brevlåda.
Programmera in funktionskoden på den programmerbara knappen vid Meddelande väntar-lampan för att snabbare öppna brevlådan.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Öppna brevlådan från en annan anknytning

z Slå katalognumret till brevlådesystemet.
Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.

Öppna brevlådan från en extern plats (t.ex. mobiltelefon)

z Ring upp ditt företags vanliga telefonnummer. z Slå katalognumret till brevlådesystemet.
Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
47BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Brevlådesystem

Lyssna på dina meddelanden

Meddelande väntar-lampan blinkar och en särskild kopplingston hörs när ett meddelande kommit in. Mottagna meddelanden delas in i följande tre kategorier:
Nya meddelanden (ej avlyssnade)
Avlyssnade meddelanden
Lagrade meddelanden
Obs! Meddelanden tas bort från systemet efter en viss tid. Systemadministratören kan ge besked om detta.
Öppna brevlådan.
(Se kapitlet ”Öppna brevlådan” på sidan 47.) Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
1 Välj för att lyssna på tillgängliga meddelanden.
Obs! Alternativet för att lyssna på meddelandena är avaktiverat om det inte finns några meddelanden i din brevlåda.
z Välj en av de tre meddelandekategorierna (nytt, avlyssnat,
lagrat).
Lyssna på dina meddelanden och följ röstmeddelandena i aktuell meny.
spela upp meddelandet igen
vidarekoppla ett meddelande
hämta datum- och tidsinfo
paus under uppspelning
spela upp föregående meddelande
lagra meddelande
spela upp nästa meddelande
radera meddelande
Obs! Röstmeddelanden spelas upp. ”Ring mig”­meddelanden ringer upp avsändaren (dessa meddelanden kan inte lagras).
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus48
Brevlådesystem

Vidarekoppla ett röstmeddelande

Du kan vidarekoppla en kopia av de röstmeddelanden som du har fått (till din privata brevlåda) till andra brevlådenummer (privata eller gemensamma). Vid vidarekoppling av ett röstmeddelande (avlyssnat eller lagrat) till någons privata brevlåda är brevlådenumret detsamma som anknytningsnumret.
Obs! Det meddelande som vidarekopplas är en kopia, dvs. man kan ta bort det utan att det ursprungliga meddelandet tas bort.
Det finns inte någon nummerdistributionslista. Om du vill vidarekoppla samma meddelande till flera brevlådor måste du göra det i omgångar.

Ändra personligt svarsmeddelande

Du kan, beroende på typ av vidarekoppling till brevlådan, lämna tre olika personliga hälsningar till den som ringer dig. Du kan aktivera en vidarekoppling när en uppringare får upptagetton, inget svar eller så kan du aktivera en fast eller enskild vidarekoppling för alla dina samtal.
Öppna brevlådan.
(Se kapitlet ”Öppna brevlådan” på sidan 47.) Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
2 Välj för att ändra personligt svarsmeddelande.
z Välj önskad vidarekopplingstyp.
Lyssna och följ aktuella röstmeddelanden. Är telefonen vidarekopplad spelas hälsningen upp nästa gång
någon ringer.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Obs! Är telefonen vidarekopplad med personligt svarsmeddelande kommer den som söker dig att hälsas av detta meddelande, och inte av din frånvaroinformation.
49BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Brevlådesystem

Skicka meddelande via din brevlåda

Med denna funktion kan du via brevlådesystemet spela in och skicka meddelanden från din brevlåda till en annan intern brevlåda utan att behöva ringa upp respektive brevlådeägare.
Obs! Det finns inte någon nummerdistributionslista. Om du vill skicka samma meddelande till flera brevlådor måste du göra det i omgångar.
Öppna brevlådan.
(Se kapitlet ”Öppna brevlådan” på sidan 47.) Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
3 Välj för att spela in och skicka meddelanden.
Lyssna och följ aktuella röstmeddelanden. Du kan lyssna på meddelanden och spela in dem på nytt innan de
skickas till en brevlåda.
Obs! Ett meddelande kan även skickas under ett samtal, se avsnittet ”Skicka meddelande” på sidan 32.

Påminnelse (externt)

Med denna funktion kan meddelandesystemet informera dig när nya röstmeddelanden anländer. Du kan specificera ett externt nummer där du blir uppringd vid en förprogrammerad tidpunkt eller så fort det kommer in ett nytt meddelande.
Obs! Funktionen kan kräva särskild behörighet eller är kanske inte tillgänglig. Tala med systemadministratören om du behöver hjälp.
Du kan bli underrättad på två olika sätt (beroende på hur systemet är programmerat):
Underrättelse med tillgång till brevlåda:
Kvittera underrättelsen genom att ange ditt lösenord (som inte får vara standardlösenordet 0000). Se avsnittet ”Ändra
lösenord” på sidan 52 för information om hur man byter
lösenord. Du har nu full tillgång till brevlådesystemet.
Underrättelse utan tillgång till brevlåda:
En taltjänst underrättar dig om att du har fått ett meddelande. Kvittera underrättelsen genom att trycka på valfri knapp. Du måsta ringa upp brevlådesystemet för att hämta meddelandet.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus50
Obs! Om du inte kvitterar underrättelsen inom den förprogrammerade tiden bryts förbindelsen och ett nytt försök görs senare (systemadministratören kan upplysa dig om hur många underrättelseförsök som systemet har programmerats att göra).
Öppna brevlådan.
(Se kapitlet ”Öppna brevlådan” på sidan 47.) Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
4 Välj för att beställa påminnelse.
Lyssna och följ aktuella röstmeddelanden. Du kan programmera in telefonnummer och tidpunkt för den
externa underrättelsen och aktivera/avaktivera funktionen. Det externa numret (inklusive prefix) kan bestå av upp till 24 siffror. Tidpunkten anges i 24-timmarsformat, t.ex. 2030 för halv nio på kvällen. Värdet justeras automatiskt till närmaste kvart, så att exempelvis 2013 blir 2015.
Obs! Du måste programmera in telefonnummer och tidpunkt för underrättelse innan du aktiverar tjänsten.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Brevlådesystem
51BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Brevlådesystem

Ändra lösenord

Ändra lösenord via din brevlåda

Öppna brevlådan.
(Se kapitlet ”Öppna brevlådan” på sidan 47.) Lyssna och följ röstmeddelandena i huvudmenyn.
5 Välj för att ändra lösenordet.
Lyssna och följ aktuella röstmeddelanden.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Ändra lösenordet via telefonen

u Lyft luren.
#*72* Knappa in för att välja ett nytt lösenord.
z Knappa in ditt nuvarande lösenord.
Standardlösenordet är 0000.
* Tryck.
z Knappa in ditt nya lösenord.
# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus52

Diktafonfunktion

Vill du spela in och hämta egna röstmeddelanden kan du använda diktafonfunktionen. Diktafonmeddelanden fungerar som vanliga meddelanden. Mer information om hur man hämtar diktafonmeddelanden finns i avsnittet ”Lyssna på dina
meddelanden” på sidan 48.

Spela in meddelande

Så här startar du inspelningen:
u Lyft luren.
Brevlådesystem
*58# Slå koden och tala in ditt meddelande.
Inspelningen kan vara högst 4 minuter och 15 sekunder lång.
Välj alternativ enligt nedan:
* Tryck för att spela upp.
9 Tryck och tala om du vill göra en ny inspelning.
# Tryck för att stoppa inspelningen och spara meddelandet.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
53BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Gruppfunktioner

Gruppfunktioner
Följande gruppfunktioner kan vara mycket användbara när man arbetar i lag.

Ta gruppsamtal

Din anknytning kan ingå i en eller flera samtalsgrupper. Alla medlemmar i en samtalsgrupp representeras av ett gemensamt katalognummer. 16 samtalsgrupper kan programmeras in, var och en med 1 till 20 medlemmar. Ett anknytningsnummer, en telefonistkonsol eller ett fiktivt nummer kan vara medlem. Tala med systemadministratören om du har behov av denna funktion.
Inkommande samtal till samtalsgruppen kopplas till lediga anknytningar i gruppen. Kopplingsordningen inom gruppen kan ändras efter behov. Om samtliga medlemmar i samtalsgruppen är upptagna placeras det inkommande samtalet i kö. Besvarar ingen samtalet inom den förprogrammerade tiden vidarekopplas samtalet till ett förprogrammerat svarsställe (dvs. växeln).
Obs! Om alla medlemmar i en samtalsgrupp är upptagna kan funktionerna för återuppringning eller inbrytning inte användas.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus54

Inloggning

Innan du kan besvara samtal till en samtalsgrupp måste du logga in.
Så här loggar du in i en samtalsgrupp:
u *28* Lyft luren och knappa in.
Gruppfunktioner
z Slå samtalsgruppens kod.
Fråga systemadministratören vilket nummer som används.
# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
Så här loggar du in i alla samtalsgrupper:
u *28* Lyft luren och knappa in.
*# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Besvara samtal

Svara på samtal till samtalsgruppen som på ett vanligt samtal.

Utloggning

Så här loggar du ut från en samtalsgrupp:
u #28* Lyft luren och knappa in.
z Slå samtalsgruppens kod.
Fråga systemadministratören vilket nummer som används.
# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
55BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Gruppfunktioner
Så här loggar du ut från alla samtalsgrupper:
u #28* Lyft luren och knappa in.
*# Tryck.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Ta över gruppsamtal

Alla medlemmar i en svarsgrupp kan besvara ett samtal till en av gruppens medlemmar. Du svarar på ett samtal till gruppen genom att knappa in ett särskilt svarsnummer. Fråga systemadministratören vilket nummer som används.
u Lyft luren.
z Slå svarskoden för gruppsamtal.

Gemensam klocka

Funktionen Gemensam klocka ger samtliga anknytningar i systemet (växeln inräknad) möjlighet att svara på samtal via en viss, fördefinierad anknytning, anknytningen för gemensam klocka.
u Lyft luren.
z Slå svarskoden för gemensam klocka.
Fråga systemadministratören vilken svarskod som används. Om två eller fler anknytningar försöker besvara ett samtal från
anknytningen för gemensam klocka är det den första anknytningen som tar samtalet. Övriga anknytningar hör tonen för numret kan inte nås. Samma sak händer om du slår svarskoden för gemensam klocka när inga samtal väntar på anknytningen för gemensam klocka.
Obs! Svarskoden för gemensam klocka kan även programmeras in på en funktionsknapp.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus56

Andra användbara funktioner

Andra användbara funktioner
Dessa funktioner syftar till att underlätta ditt arbete och göra dig mer produktiv. Du kan t.ex. beställa påminnelse om ett viktigt möte, fördela kostnaderna för externa samtal över olika konton och mycket annat.

Larm

I telefonen finns en integrerad larmfunktion.

Kvittera larm

När ett larm inträffar hörs en speciell larmsignal. Dessutom blinkar teckenfönstret och alla knapplampor sakta i cirka 5 sekunder.
¹ Tryck för att stänga av larmet.
Larmet kan även stängas av genom att du lyfter luren eller trycker på någon knapp förutom Paus-knappen.
Obs! Om ett larm inträffar under programmering, avbryts programmeringen och telefonen återgår till viloläge och alla ändringar förblir ogjorda.
Larmsignalen har prioritet och ett larm inträffar samtidigt som telefonen ringer.
Om inte larmet stängs av när det ljuder, upprepas det 3 gånger i ett en 5-minuters intervall.
57BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Andra användbara funktioner

Kontrollera larmstatus

I viloläge:
¹ Tryck.
I teckenfönstret visas datum och tid för aktuell larminställning, t.ex.:
LUND 2442 ALARM SET 05-13 16:55
Om inte något larm ställts in, visas:
LUND 2442 NO ALARM SET
¹ Tryck för att slutföra proceduren.
I teckenfönstret visas återigen datum och tid.
Under ett utgående samtal:
¹ Tryck.
I teckenfönstret visas aktuell larminställning. Om inte något larm ställts in, visas:
LUND 2442 00:01:50 NO ALARM SET
¹ Tryck.
Informationen i teckenfönstret ändras till att nu visa datum och tid:
LUND 2442 00:01:53
12-05 11:56
¹ Tryck för att växla mellan larm och datum/tid.
När du har tryckt klart, visas efter några sekunder återigen det slagna numret.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus58

Programmera ett larm

I viloläge:
² Tryck.
Andra användbara funktioner
¹ Tryck.
I teckenfönstret visas aktuell larminställning, t.ex.:
ALARM SET
12-05 13:15
Datum- och tidsformatet beror på individuella inställningar (MMDD eller DDMM, 24- eller 12 timmarsläge). Mer information finns i avsnittet ”Inställningar” på sidan 69.
Obs! Om inte något larm ställts in, visas standardlarmet ”01-01 12:00”.
z Ange månad, dag, timme och minuter för önskat larm.
Du kan endast ändra den position som blinkar. När du matat in en siffra (0-9) flyttas markören automatiskt till nästa position.
Obs! Om du vill programmera in ett dagligt larm, ställer du in datumet på 00-00.
I händelse av inmatningsfel:
¯eller · Tryck för att flytta markören ett steg åt höger eller vänster.
När du har programmerat klart:
³² Tryck för att spara och avsluta.
Som en indikation att larmet har registrerats visas ett litet ”A” till vänster på den undre raden:
LUND 2442 A 12-05 13:15
59BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Andra användbara funktioner
¹ Tryck.

Ta bort en larminställning

I viloläge:
® Tryck.
Telefonen återgår automatiskt till viloläget.

Porttelefon

Med porttelefonen kan du övervaka vem som släpps in i företagets lokaler. Det vill säga, du kan låsa upp dörren från telefonen.

Svara på anrop i porttelefonen

u Lyft luren.
Du kan nu tala med personen vid dörren.

Låsa upp dörren

När du har svarat i porttelefonen kan du öppna dörren genom att göra en förfrågan till dörrlåsets katalognummer.
¸ Tryck.
z Knappa in dörrlåsets katalognummer.
Fråga systemadministratören vilket nummer som används.
Obs! Du kan programmera in dörrlåsets katalognummer på en funktionsknapp.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus60

Kontonummer

Du kan ange ett kontonummer för att debitera ett visst konto kostnaderna för telefonsamtal. Beroende på hur systemet är konfigurerat kan du behöva ange ett kontonummer från en lista över verifierade kontonummer (fördefinierad) eller hitta på ett eget kontonummer. Detta är förutsättningarna:
Med verifierade kontonummer kan du begränsa möjligheterna
att ringa externt (inte till ett visst nummer eller område) på så sätt att alla som får ringa externt erhåller ett kontonummer, som måste användas varje gång man önskar ringa externt.
Verifierade kontonummer innehåller upp till 10 siffror.
Egna kontonummer innehåller upp till 15 siffror. Kontonumren kan också användas via DISA-funktionen.
Se avsnittet ”Direct Inward System Access (DISA)” på sidan 62.

Verifierat eller eget kontonummer

Innan du ringer ett utgående samtal:
u Lyft luren.
Andra användbara funktioner
*9* Knappa in.
z# Ange kontonumret och tryck.
Giltiga siffror 0-9. Intern kopplingston. Ring det externa samtalet.
61BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Andra användbara funktioner

Direct Inward System Access (DISA)

Arbetar du externt och behöver ringa ett affärssamtal kan du ringa upp din arbetsplats och sedan koppla ett externt samtal via företagets växel. Du betalar bara för telefonsamtalet till din arbetsplats. Övriga kostnader debiteras automatiskt ditt anknytningsnummer eller ett särskilt projekt.
Obs! Din anknytning måste auktoriseras av den systemansvarige innan DISA-funktionen kan användas.
Du måste ändra lösenordet från standardvärdet ”0000” till ett som du själv anger för att kunna aktivera DISA­funktionen. Se avsnittet ”Ändra lösenord” på sidan 52.
Du kan också vidarekoppla samtal från din anknytning på kontoret till ett externt svarsställe. Se avsnittet ”Vidarekoppling” på sidan 34. Under proceduren blir du ombedd att ange ditt lösenord.
z Ring upp ditt företags vanliga telefonnummer. z Följt av DISA-katalognumret.
Den systemansvarige kan upplysa dig om vilket nummer som har tilldelats DISA.
Lyssna och följ aktuella röstmeddelanden.
Obs! Vill du att samtalet ska debiteras ett visst
kontonummer måste du ange kontonumret innan du slår det externa numret. Se avsnittet ”Kontonummer” på sidan 61.
0z Knappa in prefix för utgående linje samt önskat externt
nummer.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen
beror på hur systemet är konfigurerat.
Eller:
Använd funktionen Extern vidarekoppling.
Hur detta går till beskrivs i avsnittet ”Vidarekoppling” på sidan 34.
Obs! Programmerar du in en ny hänvisningsadress - glöm inte att radera den när du är tillbaka på kontoret.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus62

Tandemkonfigurering

En tandemkonfigurering är en enhet som består av två telefoner med samma katalognummer. Den ena telefonen är huvudtelefon och den andra andratelefon.
Funktionen underlättar för användare som t.ex. har en fast telefon på skrivbordet (huvudtelefonen) och behöver röra sig i byggnaden med sin mobiltelefon (andratelefonen). En tandemkonfigurering fungerar i stora drag så här:

Så här aktiverar du tandemkonfigurering

u Lyft luren.
Andra användbara funktioner
*28# Knappa in för att logga in andratelefonen.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
För inkommande samtal:
Båda telefonerna fungerar som en enda anknytning För utgående samtal:
Båda telefonerna fungerar som två separata anknytningar

Så här avaktiverar du tandemkonfigurering

u Lyft luren.
#28# Knappa in för att logga ut andratelefonen.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
För inkommande samtal:
Det går inte att ringa till andratelefonen och huvudtelefonen
fungerar som vanligt.
För utgående samtal:
Båda telefonerna fungerar som två separata anknytningar
.
.
.
63BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Andra användbara funktioner
¸z Tryck och slå ditt eget katalognummer.
d Lägg på luren för att flytta över samtalet.

Flytta över samtal mellan medlemmarna i en tandemenhet

Nätverk

Vid arbete i nätverk kopplas flera fastigheter inom ett företag samman. Förbindelsen kan utgöras av en hyrd ledning, allmänna ledningar, ett lokalt nätverk (LAN, Local Area Network) eller av ett större nätverk (WAN, Wide Area Network). Tala med systemadministratören om du vill ha mer information om att arbeta inätverk.

IP-samtal

IP-samtal är interna samtal som går via ett internt datanätverk (LAN eller WAN) och där överföringen av data och tal sker på samma linje. Är du ansluten till ett internt datanätverk görs IP-anslutningen automatiskt. För att minska belastningen på nätverket godtas en försämrad ljudkvalitet.
Om ljudkvaliteten inte är tillräckligt bra kan du koppla ner IP-samtalet och byta till ett samtal som inte går via IP (alternativt nätverk). Kopplingen från IP-nätet till ett annat nät görs under samtalet. Du behöver alltså inte avbryta det.

Så här byter du till icke-IP-nät under samtalet:

¸ Tryck.
*61* Knappa in.
Samtalet parkeras under tiden. När det är klart hörs en särskild signal och samtalet fortsätter via en annan förbindelse.
Obs! Det går bara att byta till ett icke-IP-samtal om det ursprungliga samtalet är ett IP-samtal. I annat fall får du spärrton.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus64

DTMF-toner

DTMF-funktionen - även känd som Suffix-uppringning - används för att styra telefonsvarare eller andra telekommunikationsenheter.
u Lyft luren.
Andra användbara funktioner
z Slå det interna eller externa numret till önskad enhet.
När samtalet besvaras kan du fortsätta att knappa in siffror vilka skickas som DTMF-siffror (tonsignaler) till den uppringda enheten för att aktivera önskade funktioner.
65BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Sekretess

Sekretess
Det fyrsiffriga lösenordet behöver du om du vill spärra telefonen för obehöriga användare, ringa externt från valfri spärrad anknytning, komma in i brevlådesystemet eller använda DISA-funktionen.
Obs! Hur man ändrar lösenordet beskrivs i avsnittet ”Ändra
lösenord” på sidan 52.

Spärra anknytning

u Lyft luren. *72# Tryck för att spärra din anknytning.
Verifieringston.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.

Ta bort anknytningsspärr

u Lyft luren. #72* Knappa in.
z Knappa in ditt lösenord.
# Tryck för att öppna det på nytt.
Verifieringston. Din anknytning är öppen och klar att använda.
d Lägg på luren för att slutföra proceduren.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus66

Förbigång av spärrad anknytning

Du kan tillfälligt förbigå spärren för en anknytning och ringa ett samtal.

Förbigång från egen anknytning

u Lyft luren.
*72* Knappa in.
z Knappa in ditt lösenord.
# Tryck.
Kopplingston. Du kan ringa 1 samtal från din anknytning.

Förbigång från annans anknytning

Med denna funktion kan du ringa ett samtal från en annan, spärrad anknytning genom att ange ditt lösenord.
u Lyft luren.
Sekretess
*72* Knappa in.
z Knappa in ditt lösenord.
* Tryck.
z Knappa in ditt anknytningsnummer.
# Tryck.
Kopplingston. Du kan ringa 1 samtal från den spärrade anknytningen.
67BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Ekonomivägval

Ekonomivägval
Med Ekonomivägval (Least Cost Routing, LCR) väljs automatiskt den billigaste förbindelsen till det önskade externa numret. Hör med systemadministratören om funktionen finns installerad i ert system. Är anknytningen konfigurerad för att använda LCR analyseras varje externt samtal och den billigaste förbindelsen väljs automatiskt.

Använda ekonomivägval

u Lyft luren.
0z Knappa in prefix för utgående linje samt önskat externt
nummer.
Ring externt på vanligt sätt.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen beror på hur systemet är konfigurerat.

Anropa ekonomivägval

Om LCR har installerats i systemet, men din anknytning inte är konfigurerad att använda det automatiskt, har du möjlighet att få den billigaste förbindelsen genom att knappa in LCR-koden innan du slår det externa numret.
u Lyft luren.
z Knappa in LCR-koden.
Hör med systemadministratören vilken LCR-koden är.
0z Knappa in prefix för utgående linje samt önskat externt
nummer.
Obs! Vilket prefix man ska trycka för att komma ut på linjen
beror på hur systemet är konfigurerat. LCR-koden kan även programmeras in på en funktionsknapp.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus68

Inställningar

Inställningar
Dialog 4187 Plus har många inställningsmöjligheter. Du kan t.ex. ställa in och justera volymen och ringsignalen.

Alternativ programmering för avisering, automatisk återuppringning, ta över samtal, inbrytning

Koden som används för aviserings-, automatisk återuppringnings-, ta över samtal- eller inbrytningsfunktionen kan variera från land till land. Om det inte går att använda en funktionskod kan det bero på att växeln programmerats att använda en annan siffra som koden.
Eftersom endast standardprogrammering beskrivs i denna användarhandbok, visas i följande tabell de vanligaste inställningarna i de länder som är kända för en annorlunda programmering.
Belgien, Brasilien,
Danmark, Österrike,
Tyskland
Avisering 5 Automatisk återuppringning 6 Ta över samtal
(Besvara samtal till en annan anknytning) Inbrytning 4
8
69BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Lur-, högtalar- och headset-volym

Använd volymknapparna. Volymknapparna påverkar luren, headset eller handsfree beroende vilket läge som är aktiverat då volymen ändras.
ì Tryck för att ändra volymen.
Det finns 8 steg från lägsta till högsta nivå.
Obs! Volymknapparna för lur-, headset- och handsfree­läget är oberoende av varandra. Om man t.ex. ändrar lurvolymen påverkas inte headset- eller handsfree-volymen eller tvärtom.

Ringsignal

Ringvolym

Du kan välja mellan fyra inställningar för ringsignalsvolymen: auto, låg, medium och hög.
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn RINGER VOLUME
(ringvolym).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
RINGER VOLUME
AUTO
Obs! Standardinställningen är A (AUTO): ringsignalen börjar vid låg volym, den tredje och fjärde signalen sker vid medium volym och den femte och efterföljande signaler sker med hög volym.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus70
u Lyft luren.
Inställningar
¯ eller · Välj A (AUTO), L (LÅG), M (MELLAN) eller H (HÖG).
När du har valt nivå ringer telefonen med den volymen.
´² Tryck för att spara och avsluta.

Signalkaraktär

Du kan välja mellan 10 olika signalkaraktärer:
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn RINGER CHARACTER
(signalkaraktär).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
RINGER CHARACTER
Obs! Standardkaraktären är 0.
0
u Lyft luren.
¯ eller · Tryck för att välja en signalkaraktär.
Eller:
z Mata in en siffra (0-9).
När du valt en signalkaraktär, ringer telefonen med vald melodi. Tryck på respektive knapp igen för att höra signalkaraktären en andra gång.
´² Tryck för att spara och avsluta.
71BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Datum och tid

Telefonen har en inbyggd klocka som visas när luren är pålagd (telefon i viloläge). Det blinkande skiljetecknet mellan timme och minut indikerar att klockan är igång.

Ställa in datum- och tidsformat

Det finns fem olika datum- och tidsformat:
MM-DD 24-timmars läge (t.ex. 12-31 24:00)
MM-DD 12-timmars läge (t.ex. 12-31 12:00)
DD-MM 24-timmars läge (t.ex. 31-12 24:00)
DD-MM 12-timmars läge (t.ex. 31-12 12:00)
Off (Av) – datum och tid visas inte i teckenfönstret.
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn CLOCK DISPLAY
(klockvising).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
CLOCK DISPLAY
12-31 24:00
Obs! Standardinställningen är 12-31 24:00.
¯ eller · Tryck för att navigera till önskat datum- och tidsformat.
´² Tryck för att spara och avsluta.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus72

Ställa in datum och tid

² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn CLOCK (klocka).
Inställningar
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
CLOCK
12-05 11:54
z Ange datum och tid.
Obs! Hur du anger datum och tid beror på specificerat format. Se avsnittet ”Ställa in datum- och tidsformat” på sidan 72. Standardinställningen är 12-31 24:00.
Du kan endast ändra den position som blinkar. När du matat in en siffra (0-9) flyttas markören automatiskt till nästa position.
Obs! Du måste alltid mata in två siffror för varje position. Om du t.ex. vill programmera 1:a februari, 2004, kl. 9:05, matar du in: 02 (månad), 01 (dag), 09 (timme) och 05 (minuter).
I händelse av inmatningsfel:
¯ eller · Tryck för att flytta markören åt vänster eller höger.
´² Tryck för att spara och avsluta.
73BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Te lef on- ID

Du kan programmera telefonen med ditt anknytningsnummer och/ eller namn. Denna information kallas telefon-ID som visas på teckenfönstrets övre rad till vänster.
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn TELEPHONE ID (telefon-ID).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex. anknytningsnumret 5446:
TELEPHONE ID
z Ange ditt telefon-ID.
Detta kan vara ditt anknytningsnummer och/eller ditt namn eller någon annan relevant information (maximalt 12 siffror eller tecken). Information om hur man skriver in text finns i avsnittet ”Skriva in
text” på sidan 85.
´² Tryck för att spara och avsluta.
5446
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus74

Antal namnvalsknappar

Du kan lagra 10 eller 20 nummer på de programmerbara knapparna. Om telefonen ställts in för 10 nummer, kan endast ett nummer lagras på respektive programmerbar knapp. Om du väljer alternativet med 20 nummer kan du programmera respektive knapp med två nummer (två nivåer).
² Tryck.
Inställningar
¯ eller · Navigera till menyn 10 OR 20 MEM POSITIONS (10 eller
20 minnespositioner).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
10 OR 20 MEM POSITIONS
Obs! Standardinställningen är 10.
10
¯ eller · Tryck för att växla mellan 10 eller 20 minnesplatser.
Obs! Om du ändrar namnvalsknappens inställning från 10 till 20, kommer du åt alla tidigare inprogrammerade nummer genom att trycka på knappen en gång. De sekundära nummer (lagrade på den undre nivån) raderas inte om du av misstag ändrar tillbaka knappens inställning från 20 till 10. Men det går inte att komma åt dem (genom att trycka på knappen två gånger).
´² Tryck för att spara och avsluta.
75BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Programmera namnvalsknappar

Så här programmerar du in ett katalognummer på de programmerbara knapparna.
Obs! Vill du lagra ett nummer på meddelandeknappen trycker du på knappen som om den vore en vanlig programmerbar knapp vid anvisningarna nedan.
² Tryck.
I teckenfönstret visas samtalslängden för det senast inkommande samtalet på den övre raden, t.ex.:
LUND 2442 00:01:53
12-05 11:55
î Tryck på en programmerbar knapp.
Obs! Om du trycker en gång programmeras knappens övre nivå och trycker du två gånger programmeras den undre nivån. Den undre nivån kan endast programmeras om antalet namnvalsknappar är satt till 20 (se avsnittet ”Antal
namnvalsknappar” på sidan 75).
Om ett nummer redan är inprogrammerat på en knapp, visas detta nummer på den undre raden:
DIAL-BY-NAME-KEY
z Knappa in numret.
Obs! Om det redan finns ett nummer lagrat, raderas det automatiskt.
Vilket nummer som helst kan användas (internt katalognummer, funktionskod, prefix och allmänt nummer).
´² Tryck för att spara och avsluta.
*59#
Obs! Du kan ta bort det genomskinliga skyddsöverdraget och skriva dit namnen bredvid knapparna. Se avsnittet ”Installera kort” på sidan 92.
Om du trycker på en ogiltig knapp under programmeringen, avslutas programmeringsläget automatiskt och du hör en speciell avvisningston.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus76

Kontrollera lagrade nummer

Visa ett programmerat katalognummer.
² Tryck.
Inställningar
î Tryck på önskad programmerbara knapp för att visa det
programmerade numret.
Obs! Om du trycker en gång visas numret på den övre
nivån och trycker du två gånger visas numret på den undre nivån.
´² Tryck för att spara och avsluta.

Blinktid

I vissa system krävs en annan blinktid för R-knappen. Du kan ställa in blinktiden (tidsbrytningar) från 0 till 999 ms. BusinessPhone-kommunikationsplattformens standardinställning för blinktid behöver inte ändras.

Ändra blinktid:

² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn FLASH (blinkning).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
FLASH
Obs! Standardinställningen är 100.Giltiga inmatningar är nummer från 0 till 999.
¯ eller · Tryck för att välja önskat värde.
Steg om 10 ms.
Eller:
100
77BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar
z Ange önskat värde.
På detta sätt kan du ställa in blinktiden i exakta steg om 1 ms.
´² Tryck för att spara och avsluta.

Pauslängd

Du kan programmera in tidslängden som man ska vänta för en kopplingston.
Obs! Denna inställning påverkar inte BusinessPhone­kommunikationsplattformen.
Aktivera/avaktivera timern för samtalslängd
Du kan sätta på eller stänga av teckenfönstrets timer för samtalslängd.
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn CALL DURATION TIMER
(timer för samtalslängd).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
CALL DURATION TIMER
Obs! Standardinställningen är ON (på).
ON
¯ eller · Tryck för att växla mellan ON (på) och OFF (av).
´² Tryck för att spara och avsluta.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus78

Headset som förval

Med denna funktion kopplas namnvalssamtal automatiskt till headset utan att man behöver trycka på headset-knappen. Som standard aktiveras Headset som förval automatiskt när du kopplar in ett headset till telefonens headset-uttag. Funktionen avaktiveras automatiskt när headset kopplas bort.
Om du inte vill använda Headset som förval när ett headset är kopplad till telefonen, måste du manuellt avaktivera funktionen:
² Tryck.
Inställningar
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn HEADSET PRESET (Headset
som förval).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
HEADSET PRESET
Obs! Standardinställningen är ON (på).
ON
¯ eller · Tryck för att växla mellan ON (på) och OFF (av).
´² Tryck för att spara och avsluta.
79BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Ringsignal i headset

Obs! För att kunna använda denna funktion måste ett headset (tillval) kopplas till telefonen.
Om denna funktion är aktiverad, hör du de första två inkommande ringsignalerna som en pipsignal i headset. Den tredje och efterföljande ringsignalen hörs även via telefonen.
² Tryck.
¯ eller · Tryck för att navigera till menyn HEADSET RINGING
(ringsignal i headset).
´² Tryck för att öppna menyn.
I teckenfönstret visas aktuell inställning, t.ex.:
HEADSET RINGING
Obs! Standardinställningen är ON (på).
ON
¯ eller · Tryck för att växla mellan ON (på) och OFF (av).
´² Tryck för att spara och avsluta.

Kompatibilitet med hörapparat

Telefonen har en inbyggd induktionskopplare för hörselskadade. Sätt hörapparaten i T-läget för att använda teleslingan i den.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus80
Inställningar

Indikation för Meddelande väntar

Inkommande meddelanden kan indikeras med en snabbt blinkande meddelandeknapp. Det kan hända att linjeledningarna är korsade efter installation (Meddelande väntar-lampan lyser men ingen Meddelande väntar-signal hörs och slocknar när signalen ljuder). För att komma tillrätta med detta problem finns tre möjliga inställningar för Indikatorn för Meddelande väntar:
STD
Den här inställningen används när inte indikation för Meddelande väntar behövs. Det är även standardinställningen vid leverans.
MW+
Det är läget används när indikation för Meddelande väntar behövs och linjeledningen är rak.
MW-
Det här läget används när indikation för Meddelande väntar behövs och linjeledningen är korsad.
På telefonens undersida:
Sätt omkopplaren i önskat läge.

Aktivera/avaktivera programmeringsknappen

Du kan aktivera eller avaktivera programmeringsknappen via en omkopplare. Om omkopplaren står i Off-läget, går det inte att programmera namnvalsknapparna (dvs. minnets innehåll är spärrat).
På telefonens undersida:
Sätt omkopplaren i önskat läge.
81BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Te lef onb ok

Lägga till ett namn eller nummer

I viloläge:
² Tryck. ± Tryck.
I teckenfönstret visas:
ALPHANUMERIC DIRECTORY
NEW ENTRY
´² Tryck.
Teckenfönstret töms och inga siffror eller tecken visas.
z Ange numret.
Ett nummer kan innehålla upp till 24 siffror.
´² Tryck.
z Ange ett namn.
Ett namn kan innehålla upp till 24 tecken. Information om hur man skriver in text finns i avsnittet ”Skriva in text” på sidan 85.
När numret och namnet matats in visas dessa i teckenfönstret:
123456789 ANNA BECKER
´² Tryck för att spara och avsluta programmeringsläget.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus82

Ändra ett namn eller nummer

I viloläge:
² Tryck. ± Tryck.
Inställningar
· Tryck en gång.
I teckenfönstret visas:
ALPHANUMERIC DIRECTORY
EDIT OR DELETE ENTRIES
Obs! Med bläddringsknapparna kan du växla mellan att lägga till, ändra eller ta bort poster.
´² Tryck.
I teckenfönstret visas den första posten (bokstavsordning).
¯ eller · Tryck för att välja önskad post.
´² Tryck för att redigera posten.
z Ändra numret.
´² Tryck.
z Ändra namnet.
Information om hur man skriver in text finns i avsnittet ”Skriva in
text” på sidan 85.
´² Tryck för att spara och avsluta programmeringsläget.
83BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Radera ett namn eller nummer

I viloläge:
² Tryck. ± Tryck.
· Tryck en gång.
I teckenfönstret visas:
ALPHANUMERIC DIRECTORY
EDIT OR DELETE ENTRIES
Obs! Med bläddringsknapparna kan du växla mellan att lägga till, ändra eller ta bort poster.
´² Tryck.
I teckenfönstret visas den första posten (bokstavsordning).
¯ eller · Tryck för att välja önskad post.
® Tryck för att radera posten.
´² Tryck för att spara och avsluta programmeringsläget.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus84

Skriva in text

Använd knappsatsen för att skriva text, programmera en ny telefonbokspost eller söka efter en post.
När du befinner dig i programmeringsläget och är redo för att mata in ett namn:
Välj tecken genom att trycka på siffrorna flera gånger.
Exempel:
5 Tryck på en siffra.
1 gång resultat J 2 gånger resultat K 3 gånger resultat L 4 gånger resultat 5
Obs! Markören flyttas automatiskt till nästa position när du har tryckt på en knapp.
Inställningar
® Tryck om du vill gå tillbaka ett steg och radera felaktig
inmatning.
¯ eller · Tryck för att flytta markören ett steg åt höger eller vänster.
Obs! Du kan även skriva följande tecken: - . # *
85BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Inställningar

Specialtecken

I tabellen nedan visas hur man får fram ett specialtecken.
Te le fo n kn a pp
Antal tryck på knappen
12345678
Mellan-
1
rum - . 1
2 3 4 5 6 7 8 9 0 * #
ABCÅÄÆÇ2 DEF ÈÉ3 GH I 4
JKL5 MNOÑÖØÒ6 PQRSß7
TUVÜÙ8 WX YZ 9
0
*
#
Exempel för specialtecken:
8 För att mata in Ü, tryck på 8 (fyra gånger).
1 gång resultat T 2 gånger resultat U 3 gånger resultat V 4 gånger resultat Ü
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus86

Tillbehör

Tillbehör
I detta kapitel beskrivs extrautrustning som kan användas tillsammans med BusinessPhone-telefonen.

Headset

Hur man installerar headset beskrivs i avsnittet ”Installation” på sidan 90. Följande headsetfunktioner är möjliga:

Besvara samtal

Í Tryck på headset-knappen för att besvara samtalet.
ÏÍ Tryck för att avsluta ett headset-samtal.

Ringa samtal

Í Tryck på headset-knappen.
z Slå numret.
ÏÍ Tryck för att avsluta samtalet.
87BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Tillbehör
Under samtal:

Från headset till lur

u Lyft luren.

Från lur till headset

Í Tryck på headset-knappen.
d Lägg på luren.

Från headset till handsfree

 Tryck.

Från handsfree till headset

Í Tryck på headset-knappen.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus88

Praktiska tips

Praktiska tips

Anslutningar mellan externa linjer

Med BusinessPhone kan du vidarekoppla ett externt samtal, upprätta en konferens med flera externa deltagare eller flytta över ett externt samtal till ett annat externt mål (t.ex. en mobiltelefon). Dessa funktioner är mycket användbara i den dagliga verksamheten.
Obs! När dessa funktioner används tar BusinessPhone upp minst två externa linjer.
Det kan emellertid finnas nackdelar med anslutningar till flera externa linjer. Vi ber dig därför observera följande:
Flytta inte över externa samtal till en extern brevlåda, till ett informationssystem eller till en extern tredje part innan du har fått svar.
Undvik att vidarekoppla samtal till tredje part innan de har svarat.
Är du ansluten till två externa linjer bryter du den ena förbindelsen genom att trycka på R och 1.
Om den externa parten inte är en person (utan en brevlåda, ett automatiskt informations- eller telefonistsystem osv.) kan de externa samtalen dra ut på tiden, vilket kan bli dyrt. Sådana samtal kan dessutom ta upp två av systemets externa linjer. Du kan förhindra anslutningar mellan de externa linjerna genom att programmera om systemet.
Tala med systemadministratören eller kontakta vår kundtjänst för mer information.
89BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Installation

Installation

Installera kablar

Lursladd åt vänster Lursladd åt höger
Du kan lägga lursladden i spåret på telefonens undersida. Sladden till växeln ansluts till uttaget märkt ”LINE” och lursladden till ”HANDSET”.
Obs! När telefonen har anslutits till växeln tar det cirka 30 sekunder innan den är helt brukbar.

Byta kablar

Lossa spärren med en skruvmejsel så att du kan dra ur sladden.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus90

Installera ställ och justera telefonen

Högt läge Lågt läge
Installation
Tryck för att sätta fast stället Frigör för att ta bort stället
91BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Installation

Installera kort

Använd Designation Card Manager för att tillverka och skriva ut dina egna beteckningskort. Designation Card Manager finns på cd-skivan Telefonverktygslåda för BusinessPhone­kommunikationsplattformen. Mer information kan du få från din auktoriserade Ericsson Enterprise-återförsäljare.
Line

Väggmontering

Telefonen kan monteras på väggen utan ett specialfäste. Det är t.ex. användbart i konferenslokaler eller på allmänna platser.
1 Lossa lurklykan med hjälp av en skruvmejsel.
2 Sätt tillbaka klykan upp och ner.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus92
3 Ta bort de två plastskydden med en skruvmejsel.
4 Borra vägghål enligt måtten.
Installation
5 Montera skruvarna enligt måtten och sätt fast telefonen.
93BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Installation

Placera telefonen

Ställ inte telefonen på en ömtålig yta. Använd ett underlägg som inte glider, för att skydda möblerna från repor.
Ställ inte telefonen nära starka värmekällor, t.ex. intill ett element.
Kontrollera att det inte är några veck på linjekabeln.

Rengöra telefonen

Använd en lätt fuktad (inte blöt) mjuk trasa eller en antistatisk duk och torka varsamt av telefonen. Använd inte grova trasor, lösningsmedel eller starka rengöringsvätskor. Skador på telefonen som har uppstått på grund av att dessa instruktioner inte följts, omfattas inte av tillverkarens garanti.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus94

Felsökning

Felsökning
Det här avsnittet innehåller information om hur du åtgärdar vanliga problem. Gå igenom den här listan om problem uppstår. Kan du inte lösa problemet med hjälp av listan bör du kontakta systemadministratören. Om andra har liknande problem kan det vara ett systemfel.

Checklista

1. Kontrollera att telefonen är ansluten till en analog linje.
2. Läs installationsavsnittet.
Försäkra dig om att du har följt anvisningarna och anslutit allting korrekt.
3. Koppla ur all extrautrustning.
Om telefonen fungerar när du har gjort det så beror felet på extrautrustningen.
4. Koppla in en annan telefon i stället för den du har problem med.
Om den telefonen fungerar korrekt så beror felet förmodligen på din telefon. Kontakta i så fall din systemadministratör.
5. Kontrollera telefonens funktion.
Om telefonen inte fungerar så beror felet på nätverket. Kontakta i så fall ditt telefonbolag.
95BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Ordlista

Ordlista
Anknytning
Alla telefoner som är anslutna till växeln har ett unikt internt nummer (upp till 3 siffror).
Anknytning
En extern linje från det privata nätverket.
Återuppringning
Ett sätt att meddela någon som är upptagen i ett samtal att du vill tala med honom/henne. Se avsnitten ”Brevlådesystem” på sidan 45 och Utgående samtal” på sidan 16.
Avisering
Att köplacera ett samtal till en upptagen anknytning. Se avsnittet ”Utgående samtal” på sidan 16.
Brevlåda
Brevlådesystemet tar hand om de meddelanden som lämnas till dig eller skickas av dig när du inte är inne. Se avsnittet ”Brevlådesystem” på sidan 45.
Direct Inward System Access (DISA)
Arbetar du externt kan du ringa externa samtal via företagsväxeln med funktionen DISA. Du betalar bara för samtalet till företagsväxeln. Se avsnittet ”Andra användbara funktioner” på sidan 57.
Ekonomivägval
En funktion som automatiskt väljer den billigaste förbindelsen för externa samtal (inte nödvändigtvis kortaste vägen). Se avsnittet ”Ekonomivägval” på sidan 68.
Förbigång av vidarekoppling
Detta är användbart för att släppa igenom brådskande samtal till en vidarekopplad anknytning. Se avsnittet ”Vidarekoppling” på sidan 34.
Fördefinierad text
Förprogrammerad frånvaroinformation. Se avsnittet ”Frånvaroinformation” på sidan 41.
Inbrytning
Att direkt koppla in sig i ett pågående samtal när den sökta anknytningen är upptagen. Se avsnittet ”Utgående samtal” på sidan 16.
Information
Den som ringer dig internt får ett meddelande om att du inte är inne och när du väntas åter. Externa samtal kopplas till telefonisten som har tillgång till samma information. Informationen kan vara av två slag:
Förprogrammerad textinformation.
Röstinformation.
Katalognummer
Nummer med 1 – 8 siffror som tilldelas anknytningar eller externa linjer eller som gemensamma kortnummer.
Kontonummer
Att debitera ett visst konto kostnaden för ett samtal. Se avsnittet ”Andra användbara
funktioner” på sidan 57.
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus96
Ordlista
Kortnummeruppringning
Att ringa ett samtal till ett förprogrammerat nummer genom att knappa in en kod eller trycka på en knapp. Kortnummer kan vara:
Gemensamma, vilket betyder att de kan användas av alla anknytningar.
Egna, vilket betyder att de har programmerats in och används av en viss anknytning (10 nummer).
Se avsnittet ”Kortnummer” på sidan 23.
Lösenord
En fyrsiffrig kod som behövs för att spärra din anknytning och hämta meddelanden från brevlådesystemet eller för att komma in i DISA-systemet. Du kan ange ett eget lösenord. Se avsnittet ”Sekretess” på sidan 66.
Meddelande
Du kan skicka ett meddelande till valfri anknytning. Detta är användbart när det tutar upptaget eller ingen svarar. Det finns två slags meddelanden:
Ring mig-meddelande.
Röstmeddelande.
Se avsnittet ”Brevlådesystem” på sidan 45.
Namnval
Att ringa ett samtal genom att trycka på en enda knapp. Interna nummer (eller gemensamma kortnummer) kan lagras för varje anknytning. Se avsnittet ”Kortnummer” på sidan 23.
Överflyttning
Att flytta över ett pågående internt eller externt samtal till en tredje part (intern eller extern) efter en förfrågan. Se avsnitten ”Under samtal” på sidan 26 och ”Praktiska tips” på sidan 89.
Sekretess
Att tillfälligt stänga av mikrofonen. Se avsnittet ”Under samtal” på sidan 26.
Tred je pa r t
En tredje anknytning (person) som kan kopplas in under ett pågående tvåpartssamtal. Anslutningen kan vara intern eller extern. Se avsnittet ”Under samtal” på sidan 26.
Tr un kl in je
En trunklinje är detsamma som en extern linje. Kan vara antingen digital, analog eller IP-baserad.
Växel
PBX, Private Branch Exchange. Företagets telefonväxel (t.ex. BusinessPhone 250).
Vidarekoppling
Inkommande samtal till en anknytning vidarekopplas till ett annat katalognummer (anknytning, gemensamt kortnummer eller telefonisten). Det finns tre möjligheter:
1. Direkt, vilket betyder att alla samtal till en anknytning vidarekopplas direkt.
2. Då ingen svarar, vilket betyder att ett samtal vidarekopplas om ingen svarar inom en viss tid.
3. Vid upptaget, vilket betyder att ett samtal vidarekopplas om anknytningen är upptagen.
Se avsnittet ”Vidarekoppling” på sidan 34.
97BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus

Register

Register
A
Aktivera brevlådan 45 Aktivera/avaktivera programmeringsknappen 81 Aktivera/avaktivera timern för samtalslängd 78 Alternativ programmering för avisering, automatisk återuppringning, ta över samtal, inbrytning 69 Andra användbara funktioner 57
DISA (Direct Inward System Access) 62 DTMF-toner 65 IP-samtal 64 Kontonummer 61 Larm 57 Nätverk 64 Porttelefon 60 Tandemkonfigurering 63
Ange information 42 Antal namnvalsknappar 75 Automatisk återuppringning 21
Alternativ programmering 69
Avaktivera brevlådan 46 Avisering 22
Alternativ programmering 69
B
Beskrivning 8
Information i teckenfönstret 11 Toner och signaler 12
Besvara samtal 14 Blinktid 77 Brevlådesystem 45
Aktivera brevlådan 45 Avaktivera brevlådan 46 Diktafonfunktion 53 Lyssna på dina meddelanden 48 Påminnelse (externt) 50 Skicka meddelande via din brevlåda 50 Vidarekoppla ett röstmeddelande 49 Ändra lösenord 52
Ändra personligt svarsmeddelande 49 Öppna brevlådan 47
C
Checklista vid fel 95 Copyright 5
D
Datum och tid 72 Diktafonfunktion 53 DISA (Direct Inward System Access) 62 DTMF-toner 65
E
Ekonomivägval 68 Enskild hänvisning 36 Enskilda kortnummer 23
F
Fast vidarekoppling 35 Felsökning 95 Från handsfree till lur 27 Från lur till handsfree 27 Frånvaroinformation 41
Ange 42 Radera 44 Röstinformation 43 Spara 44
Ändra 44 Följ mig 39 Förbigång av spärrad anknytning 67 Förbigång av vidarekopplig 40 Förfrågan 28
G
Garanti 5 Gemensam klocka 56 Gemensamma kortnummer 23
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus98
Register
Gruppfunktioner 54
Gemensam klocka 56 Ta g ruppsamtal 54 Ta över gruppsamtal 56
Grupplyssning 26
H
Handsfree-samtal 27 Headset 87
Förval 79 Ringsignal 80
Högtalarsamtal 26
I
Inbrytning 22
Alternativ programmering 69 Indikation för Meddelande väntar 81 Information i teckenfönstret 11 Inkommande samtal 14
Andra samtalet 15
Besvara samtal 14
Handsfree 14
Headset 14
Till en annan anknytning (Ta över samtal) 15
Tyst uppringning 15 Installation 90
Installera kablar 90
Installera kort 92
Installera ställ och justera telefonen 91
Placera telefonen 94
Rengöra telefonen 94
Väggmontering 92 Installera kablar 90 Installera kort 92 Installera ställ och justera telefonen 91 Inställningar 69
Aktivera/avaktivera
programmeringsknappen 81
Aktivera/avaktivera timern för
samtalslängd 78
Alternativ programmering för avisering,
automatisk återuppringning, ta över samtal,
inbrytning 69
Antal namnvalsknappar 75
Blinktid 77
Datum och tid 72
Headset som förval 79
Indikation för Meddelande väntar 81
Kompatibilitet med hörapparat 80
Lur-, högtalar- och headset-volym 70
Pauslängd 78 Programmera namnvalsknappar 76 Ringsignal 70 Ringsignal i headset 80 Skriva in text 85 Telefonbok 82 Te le f o n -I D 7 4
IP-samtal 64
K
Klocka 72 Kompatibilitet med hörapparat 80 Konferens 30 Konformitetsdeklaration 5 Kontonummer 61 Kortnummer 23
L
Larm 57 Lur-, högtalar- och headset-volym 70 Lyssna på dina meddelanden 48 Lägga till namn eller nummer 82 Lägga till telefonbokspost 82
N
Namnval 25 Nätverk 64
O
Ordlista 96
P
Pauslängd 78 Pendla 28 Placera telefonen 94 Porttelefon 60 Praktiska tips 89 Programmera namnvalsknappar 76 Programmeringsknapp
Aktivera/avaktivera 81
Påminnelse (externt) 50
R
Radera information 44 Radera namn och nummer i telefonboken 84 Rengöra telefonen 94 Ringa samtal 16 Ringsignal 70 Ringsignal i headset 80
99BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus
Register
R-knapp
Blinktid 77 Röstinformation 43
S
Samtal väntar 31 Samtalslista 18 Samtalstimer 33 Sekretess 27, 66
Förbigång av spärrad anknytning 67
Spärra anknytning 66
Ta bort anknytningsspärr 66 Skicka meddelande 32 Skicka meddelanden
via brevlådan 50 Skriva in text 85 Spara information 44 Spärra anknytning 66 Ställa in eget anknytningsnummer 74 Säkerhetsinstruktioner 13
T
Ta bort anknytningsspärr 66 Ta över gruppsamtal 56 Ta över samtal
Alternativ programmering 69 Tandemkonfigurering 63 Teckentabell 86 Telefonbok 20, 82
Lägga till ett namn eller nummer 82
Radera ett namn eller nummer 84
Ändra ett namn eller nummer 83 Telefonbokspost 82 Te le fo n -I D 7 4 Tillbehör 87
Headset 87 Timer för samtalslängd
Aktivera/avaktivera 78 Toner och signaler 12 Tyst u p prin gning 1 5
U
Under samtal 26
Från handsfree till lur 27
Från lur till handsfree 27
Förfrågan 28
Grupplyssning 26
Handsfree-samtal 27
Konferens 30
Pendla 28 Samtal väntar 31 Samtalstimer 33 Sekretess 27 Skicka meddelande 32
Överflyttning 29 Upptagen anknytning 22 Utgående samtal 16
Automatisk återuppringning 21
Avisering 22
Enskilda kortnummer 23
Gemensamma kortnummer 23
Handsfree 17
Headset 17
Inbrytning 22
Kortnummer 23
Namnval 25
Ringa samtal 16
Samtalslista 18
Telefonbok 20
Upptagen anknytning 22
V
Vidarekoppla ett röstmeddelande 49 Vidarekoppling 34
Enskild hänvisning 36
Fast vidarekoppling 35
Följ mig 39
Förbigång av vidarekopplig 40
Vidarekoppling vid inget svar 34
Vidarekoppling vid upptaget 34 Vidarekoppling vid inget svar 34 Vidarekoppling vid upptaget 34 Volym
Handset, högtalare, headset 70 Väggmontering 92 Välkommen 4
Ä
Ändra ett namn eller nummer i telefonboken 83 Ändra information 44 Ändra lösenord
via din brevlåda 52
via telefonen 52 Ändra personligt svarsmeddelande 49
Ö
Öppna brevlådan 47 Överflyttning 29
BusinessPhone – Ericsson Dialog 4187 Plus100
Loading...