Zibro SP 2035, SP 2041 User Manual [no]

Page 1
SP2035 - SP2041
u
1
:
=
BRUKSANVISNING
GEBRUIKSAANWIJZING
INSTRUKCJA OBS
BRUKSANVISNING
ŁUGI
2
Page 2
Kjære kunde!
Gratulerer med ditt nye Zibro klimaanlegg. Du har kjøpt et produkt av høy kvalitet som vil
være til glede i mange år, hvis du bruker det på en ansvarlig måte.
Les denne bruksanvisningen før du tar klimaanlegget i bruk – slik sikrer du at det får lang
levetid.
På vegne av produsenten gir vi 2 års garanti mot material- og produksjonsfeil. Gled deg
over ditt nye klimaanlegg.
Med vennlig hilsen,
PVG International b.v.
Kundeservice
1. LES BRUKSANVISNINGEN FØRST
2. TA KONTAKT MED FORHANDLEREN HVIS DU LURER PÅ NOE.
.
u
2
Page 3
INNHOLD
A SIKKERHETSINSTRUKSER 4
B DELER OG FUNKSJONER 5
C FØR BRUK 8
D BRUKSANVISNING 9
E LUFTFILTER 17
F VEDLIKEHOLD 17
G DRIFTSPROBLEMER 19
H GARANTIVILKÅR 20
I TEKNISKE DATA 21
LES DENNE BRUKSANVISNINGEN
Her finner du mange nyttige tips om hvordan du bruker og vedlikeholder klimaanlegget rik­tig. I kapittelet Feilsøkingstips finner du svar på mange typiske spørsmål. Hvis du leser gjen­nom kapittel G ”Feilsøkingstips” først, er det ikke sikkert du trenger å tilkalle service.
u
3
Page 4
A SIKKERHETSINSTRUKSER
Ikke monter enheten uten at den oppfyller lokale forskrifter, vedtekter og standarder. Enheten egner seg bare til bruk i tørre omgivelser. Kontroller nettspenningen og frekvensen. Denne enheten egner seg bare for jordkontakter med spenning på 220-240 V / 50 Hz.
VIKTIG
• Apparatet må alltid være koblet til jord. Hvis strømuttaket ikke er jordet, må ikke apparatet
G
Kontroller følgende før enheten kobles til:
Spenningen må tilsvare nettspenningen som er angitt på merkeplaten.
Stikkontakten og strømforsyningen må være egnet for strømmen som er angitt på merkeplaten.
Støpselet på ledningen til enheten må passe inn i stikkontakten på veggen.
Enheten må monteres på en stabil flate.
kobles til. Støpselet må alltid være lett tilgjengelig når enheten er koblet til. Les disse instruksene nøye, og følg anvisningene.
• Klimaanlegget inneholder et kjølemiddel og kan klassifiseres som trykksatt utstyr. Kontakt derfor alltid en autorisert installatør for installering og vedlikehold av klimaanlegget. Det anbefales at en godkjent tekniker kontrollerer og utfører service på klimaanlegget årlig.
Strømforsyningen til enheten må kontrolleres av en godkjent fagperson hvis du er i tvil om den er korrekt.
Denne enheten er produsert i henhold til CE-sikkerhetsstandarder. Uansett må du være forsiktig, som med alle andre elektriske apparater.
Ikke dekk til luftinntaket og avtrekksgitteret.
Ikke la enheten komme i berøring med kjemikalier.
Ikke sprut vann på enheten eller senk den i vann.
Før ikke hender, fingre eller gjenstander inn i apparatets åpninger.
Ikke bruk skjøteledning til å koble enheten til strømforsyningen. Hvis det ikke finnes en egnet, jordet stikkontakt på stedet, må du få en godkjent elektriker til å montere en.
Av sikkerhetsmessige årsaker må du være oppmerksom når det befinner seg barn i nærheten av enhe­ten, på samme måte som med alle andre elektriske apparater.
Sørg for at eventuelle reparasjoner og/eller vedlikehold bare utføres av en faglært tekniker eller din Zibro-leverandør. Følg bruks- og vedlikeholdsanvisningene i brukerhåndboken til denne enheten.
Trekk støpselet til enheten ut av stikkontakten når enheten ikke er i bruk.
Skadde strømledninger eller støpsler må skiftes av en godkjent elektriker eller leverandøren.
Ikke betjen eller stopp klimaanlegget ved å sette inn eller trekke ut støpselet. Bruk bare de faste knap­pene på klimaanlegget eller på fjernkontrollen.
Ikke åpne klimaanlegget mens det er i drift. Trekk alltid støpselet ut av stikkontakten før du åpner enheten.
Trekk alltid ut støpselet ved rengjøring av eller service på klimaanlegget.
Ikke plasser gassbrennere, komfyrer og/eller ovner i luftstrømmen.
Ikke bruk knappene eller ta på klimaanlegget med våte hender.
Merk at utendørsenheten lager lyd når den er i bruk, noe som kan være i strid med lokale forskrifter. Det er brukerens ansvar å kontrollere og sørge for at utstyret overholder lokale forskrifter.
Ikke stå rett foran luftstrømmen. Ikke drikk avløpsvannet fra klimaanlegget.
u
4
Page 5
M
G
• Aldri bruk enheten med skadet strømledning, kontakt, kabinett eller
• Følges ikke instruksene, kan apparatets garanti bli ugyldig.
B DELER OG FUNKSJONER
Utendørsenhet
Rør og tilkoblingskabel **
Luftinntak
ERKNAD!
betjeningspanel.
Luftuttak *
Innendørsenhet
Fotokatalytiske
luftfiltre
* to på begge sider
Statiske katekinfiltre
* to på begge sider
Ekstern
signalmottager
Luftinntaksgrill
Horisontal-
spjeld***
Avløpsslange
Jordingsterminal
Muggsikre luftfiltre
to på begge sider
*
Vertikal-
spjeld***
Luftuttak
* Varmluft kommer ut under kjøling,
kaldluft kommer ut under oppvar­ming.
** Følger ikke med
Luftstrømmens retning kan reguleres
***
tikal- og horisontalspjeldene.
med ver
Pipelyd viser vellykket signaloverfø­ring mellom trådløs fjer innendørsenheten.
nkontroll og
u
5
Page 6
/ POWER
Betjeningspanel
Betjeningspanel
Testmodusbryteren brukes som nødmodusbryter.
1. (MANUELL) NØDMODUSBRYTER. Dersom den trådløse fjernkontrollen ikke kan brukes fordi den er mistet, eller fordi den er tom for batteri, kan klimaanlegget fortsette å gå midlertidig. (MANUELL) TESTMODUSBRYTER. Testmodus trengs i spesielle tilfeller der du må teste kjølingen selv når romtemperaturen er under 16 °C. Testmodus er ikke beregnet på normalmodus.
2. POWER/ELECT (STRØMINDIKATOR). Strømindikatoren lyser når fjernkontrollen viser "ON".
3. TIMER (TIMERMODUSINDIKATOR). Timermodusindikatoren lyser når timerbryteren på fjernkontrollen står i "ON"- eller "OFF"-stilling.
4. OPERATE (DRIFTSMODUSINDIKATOR). Driftsmodusindikatoren lyser når klimaanlegget er i drift.
Automatisk gjenopprettelsesfunksjon
Dersom det oppstår strømbrudd under driften, lagres den driftsstatusen som gjaldt før strømbruddet inn­traff. 3–4 minutter etter gjenopprettingen starter enheten automatisk opp igjen med tidligere driftsstatus lagret (3–4 minutter er tiden som trengs for å beskytte kompressoren).
u
6
Page 7
Fjernkontroll
Nevnte eksempler på indikatorer er angitt bare for forklaringsformål og er ikke lik de faktiske indikatorene.
1
SENDER
Sender signaler til mottageren av innendør­senheten.
2
*
VIFTEHASTIGHETS­INDIKATOR
Angir viftehastighet valgt med viftehastig­h
etsknappen. Når viftehastigheten er satt til "AUTO",justeres viftehastigheten automa­tisk i samsvar med forskjellen mellom angitt temperatur og romtemperaturen.
3
DRIFTSMODUS­INDIKATOR
V
iser gjeldende driftsmodus.
4
KLOKKE
Viser gjeldende klokkeslett eller timeren.
5
TIMERMODUS­INDIKATOR
ON: Klimaanlegget slås på på angitt klokkes­l
ett. OFF: Klimaanlegget slås av på angitt klok­keslett.
6
TEMPERATUR­INDIKA
Viser temperaturen stilt inn med temperatu­rinnstillingsknappene.
7
SIGNALINDIKA
Tennes når signalet sendes.
8
TEMPERATURINN-
TOR
STILLINGSKNAPPER
Den innstilte temperaturen øker med 1 °C per trykk.
Den innstilte temperaturen synker med 1 °C per trykk.
Dersom en knapp holdes inne, endres tem­peraturinnstillingen raskt.
TOR
j
HORISONT ALSPJELD­K
NAPP
Luftstrømmens retning kan justeres horisont­alt med svingbevegelse (høyre og venstre) for hvert trykk.
k
VIFTEHASTIGHETS­KNAPP
B
rukes til å justere viftehastigheten. Viftehastighetsindikatoren variere mellom "L" (lav), "M" (middels), "H" (høy) og "
AUTO" hver gang knappen trykkes inn.
l
DRIFTSMODUSKNAPP
Brukes til å endre driftsmodus. Driftsmodusindikatoren varierer mellom
(automodus), (kjølemodus), (tørke­modus), (sirkulasjonsmodus) og (var­memodus) hver gang knappen trykkes inn.*
m
KLOKKEINNSTIL­LINGSKNAPP
Trykk på klokkeinnstillingsknappen for å j
ustere gjeldende klokkeslett eller timeren.
n
, KNAPPER
Trykk på knappene for å justere gjeldende klokkeslett eller timeren.
Tid forover
Tid bakover Dersom en knapp holdes inne, justeres klok­keinnstillingen i intervaller på ti minutter.
o
TIMERKNAPPER
Trykk på disse knappene for å slå timeren av eller på.
p
HVILEKNAPP
Trykk på denne knappen for å stille inn hvile­modus.
q
AV/PÅ-KNAPP
Slår på anlegget med et trykk: get med neste trykk.
Slår av anleg
-
G
OBS!
• 00:00 A.M. – 12:00 A.M. = 00:00 – 12:00
• 00:00 P.M. – 12:00 P.M. = 12:00 – 24:00
9
VERTIKALSPJELDKNAPP
Luftstrømmens retning kan justeres vertikalt (opp og ned) for hvert trykk.
u
7
Page 8
C FØR BRUK
1. Slik bruker du fjernkontrollen
Slik skifter / setter du inn batterier
B
ruk to alkaliske tørrbatterier (AAA/LR03).
Bruk ikke oppladbare batterier.
1. Fjern batteridekselet bak på fjernkontrollen ved å trekke det i pilens retning.
2. Sett inn nye batterier og pass på at polene (+) og (-) peker riktig vei.
3. Sett på dekselet igjen ved å skyve det tilbake på plass.
OBS!
G
• Bruk ikke gamle batterier eller en annen type batteri når du skifter batterier. Det kan medføre feil på fjernkontrollen.
• Ta ut batteriene dersom du ikke bruker fjernkontrollen på flere uker. Ellers kan batteriene lekke og skade fjernkontrollen.
• Batteriets gjennomsnittlige levetid ved normal bruk er omtrent seks måneder.
• Skift batteriene dersom det ikke høres noe svarpip fra innendørsenheten, eller dersom overføringsindikatoren ikke lyser.
• Bland aldri nye og gamle batterier. Ikke bruk forskjellige batterityper (for eksempel alkaliske og mangandioksid) på samme tid.
Slik oppbevarer du fjernkontrollen
Fjernkontrollen kan settes i en veggmontert holder. Den veggmonterte holderen leveres sammen med enheten.
Slik bruker du fjernkontrollen
Rett fjernkontrollen mot mottageren på klimaanleggets innendørsenhet. Klimaanlegget kan betjenes på denne måten i en avstand på ca. sju meter.
2. Slik setter du inn filtre
OBS!
G
• Klimaanlegget må aldri brukes uten luftfilteret.
• Bruk bare egnede Zibro-filtre. Det forhindrer skade på klimaanlegget.
• Egnede filterpakker kan fås hos forhandleren.
u
8
Page 9
Slik fester du luftfiltrene
a. Åpne frontpanelet ved å trekke det opp. b. Ta ut de ytre luftfiltrene. Skyv den midtre tappen på hvert filter litt opp til den
løsner fra stopperen, og ta ut filteret nedenfra.
c
. Fest luftfiltrene. Fest både statiske katekinfiltre og fotokatalytiske luftfiltere
på begge sider.
Luftfiltre
G
tatiske
S katekin­filtre
uftfiltre
L
D BRUKSANVISNING
Gjeldende klokkeinnstilling
Eksempel: Still klokken til 15:50 (3:50 p.m.).
Fotokatalytiske
uftfiltre
l
d. Fest luftfiltrene. Fest luftfiltrene bak stopperen, slik at "FRONT"-angivelsen
vender utover. Sørg for at filtrene befinner seg helt bak stopperne. Dersom fil­trene ikke er riktig festet, kan det forårsake mangler.
e. Lukk frontpanelet ved å skyve det ned.
FORSIKTIG!
Rør ikke ved metalldelen når du fester filtrene, så unngår du å bli skadet.
1. Trykk én gang på klokkeinnstillingsknappen.
2. Juster klokkeslettet med knappene "+" og "–". Dersom en knapp holdes inne, justeres klokkeinnstillingen i intervaller på ti minutter.
3. Trykk tre ganger på klokkeinnstillingsknappen. Gjeldende klokkeslett vises i displayet. Innstillingen er fullført.
OBS!
Selv om det faktiske klokkeslettet ikke er programmert, kan du bruke
G
alle modi unntatt timer
modus.
u
9
Page 10
Kjøle-/tørkemodus
OBS!
G
• Selv om du trykker på av/på-knappen rett etter at anlegget er slått av, slås ikke klimaanlegget på før etter ca. tr automatisk etter tre minutter.
• Dersom innendørsenheten går i kjøle- og tørkemodus når fuktigheten er høy (dvs. når vinduer og dører er åpne), kan det dannes dugg og vanndråper på enheten. Bruk tørkemodus når både inne- og utetemperaturen er 16 °C eller over. Tørkemodusen kan
• slås av under denne temperaturen.
• I tørkemodus nås kanskje ikke den innstilte temperaturen. Det avhenger av antall personer i rommet, forholdene i rommet og utetemperaturen fordi avfukting prioriteres.
• Midlertidig damp fra kondens på varmeveksleren kan danne dis når tørrmodusen startes, eller når det skiftes fra kjølemodus.
1. Trykk på av/på-knappen.
2. Still driftsmodus til kjølemodus , varmemodus eller tørkemodus ved å
trykke på driftsmodusknappen.
3. Juster den innstilte temperaturen ved å trykke på temperaturinnstillings­knappene.
4. Juster viftehastigheten ved å trykke på viftehastighetsknappen. Når auto­modus er valgt, justeres viftehastigheten automatisk.
5. Trykk på av/på-knappen igjen. De tidligere innstillingene lagres til neste gang anlegget slås på.
e minutter. Dette er for å beskytte kompressoren. Anlegget starter
Varmemodus
u
1. Trykk på av/på-knappen.
2. Still driftsmodus til varmemodus ved å trykke på driftsmodusknappen.
3. Juster den innstilte temperaturen ved å trykke på temperaturinnstillings­knappene. Temperaturinnstillingsområde: 16–30 °C i intervaller på 1 °C.
4. Juster viftehastigheten ved å trykke på viftehastighetsknappen. Når auto­modus er valgt, justeres viftehastigheten automatisk.
5. Trykk på av/på-knappen igjen. De tidligere innstillingene lagres til neste gang anlegget slås på.
10
Page 11
OBS!
G
• Luften strømmer ikke ut med mindre varmeveksleren blir varm nok til å forhindre kaldluft.
• Klimaanlegget starter ikke før etter ca. tre minutter for å beskytte kompressoren, selv om du trykker på av/på-knappen rett etter at anlegget er slått av. Anlegget starter automatisk etter tre minutter.
• Utendørsenheten kan fryse, og varmekapasiteten kan bli dårligere i varmemodus. I slike tilfeller avsluttes varmemodus automatisk, og avfrysing gjennomføres. Innendørs- og utendørsenhetens vifter slås av under avfrysingen.
• Vi anbefaler at du endrer viftehastighetsmodusen fra "Auto" til "High" dersom du ikke synes det er varmt nok.
• Vi foreslår at du bruker ekstra varmeutstyr dersom det er vanskelig å varme opp rommet fordi utetemperaturen er lav.
Automodus
I automodus velges driftsmodus (kjøle-, tørke-, varmemodus) i henhold til romtemperaturen når anlegges slås på.
Romtemperatur
Varme­modus
Driftsmodusen velges automatisk når anlegget slås på, og velges om igjen når romtemperaturen når den innstilte temperaturen og utendørsenheten stanser i femten minutter eller mer.
Kjølemodus
Tørkemodus
Utetemperatur
1. Trykk på av/på-knappen.
2. Still driftsmodus til automodus ved å trykke på driftsmodusknappen.
3. Juster den innstilte temperaturen ved å trykke på temperaturinnstillings­knappene.
4. Juster viftehastigheten ved å trykke på viftehastighetsknappen. Når auto­modus er valgt, justeres viftehastigheten automatisk.
5. Trykk på av/på-knappen igjen. De tidligere innstillingene lagres til neste gang anlegget startes.
• Klimaanlegget starter igjen i forrige modus dersom auto­modusen gjenopptas innen tre timer etter at anlegget er slått av.
• Modusgjennomgåelse. Romtemperaturen kontrolleres og sammenlignes regelmessig etter at kompressoren er slått av, og driftsmodusen tilpasses.
G
OBS!
Dersom den modusen som velges i automodus, ikke passer, kan du stille inn driftsmodus (kjøle-, tørke-, var
memodus) med driftsmodusknappen.
u
11
Page 12
Luftstrømregulering
Standardstilling
Ca. 10 grader (kjøle-/tørkemodus) Ca. 70 grader (varmemodus)
Luftstrømmens retning
Ca. 10 grader
Ca. 40 grader
G
Nivå
Kjølemodus
Tørkemodus
Ca. 45 grader
OBS!
• Vertikalspjeldet lukker uttaket automatisk når anlegget er slått av.
• La ikke vertikalspjeldet vende nedover i lengre tid i kjøle- eller tørkemodus. Da kan det komme frem duggdråper i uttaket.
• Vertikal- og horisontalspjeldenes vinkel kan skifte automatisk, slik at det ikke dannes kondens i kjølemodus.
• Endre vertikalspjeldets vinkel med den trådløse fjernkontrollen. Ikke tving spjeldet for hånd. Det kan føre til at spjeldet ikke fungerer riktig. Slå anlegget av og på én gang dersom spjeldet ikke fungerer skikkelig.
Nivå
Varmemodus
Ca. 70 grader
Vertikal regulering
Vertikalspjeldet går automatisk i riktig stilling når du trykker på av/på-knappen.
L
uftstrømmens retning
Vertikalspjeldet fortsetter å bevege seg innenfor området i illustrasjonen til høyre dersom du trykker én gang på vertikalspjeldknappen.
Slik stiller du inn luftstrømmens retning
Vertikalspjeldet stanser dersom du trykker én gang til på vertikalspjeldknappen. Vertikalspjeldet går automatisk i forrige stilling neste gang anlegget slås på.
Luftstrømmens retning
Du kan endre luftstrømmen i horisontal retning ved å justere horisontalspjeldbladene manuelt.
OBS!
• Det kan forekomme duggdråper i uttaket når det er høy fuktighet (for eksempel når det
G
regner mye) dersom anlegget går med horisontalspjeldet stilt helt til høyre eller helt til venstre.
e horisontalspjeldets vinkel med den trådløse fjer
Endr
• bevege seg utenfor normalområdet dersom det tvinges for hånd. Koble fra og initialiser innstillingen dersom det oppstår problemer.
nkontrollen. Horisontalspjeldet kan
u
12
Page 13
Timermodus
Kontroller at det gjeldende klokkeslettet er nøyaktig stilt inn før du stiller inn timeren. Når du har stilt inn timeren, lagres innstillingen. Neste gang kan du bruke samme timermodus ved å trykke på av/på-knappen og timerknappen. Du kan bruke den kombinerte funksjonen for timerens starttidspunkt og sluttidspunkt.
Slik stiller du inn timerens starttidspunkt
Eksempel: Sett timerens starttidspunkt til 7:00 (7 a.m.). Anlegget starter til angitt klokkeslett.
Slik programmerer du timerens starttidspunkt:
1. Trykk to ganger på klokkeinnstillingsknappen.
2. Juster tiden med knappen . Klokkeinnstillingen justeres i innstillinger på ti minutter. Hold knappen inne for å gå raskt gjennom klokkeinnstillin­gen.
3. Trykk to ganger på klokkeinnstillingsknappen. Timerens starttidspunkt er stilt inn, og gjeldende klokkeslett kommer frem.
4. Trykk på av/på-knappen. Gå videre fra trinn 5 (nedenfor) dersom anlegget har vært i drift, eller dersom timerens sluttidspunkt er stilt inn.
5. Slå på timerknappen. Timerens starttidspunkt vises i to sekunder, deretter vises gjeldende klokkeslett.
Slik annullerer du timerens starttidspunkt
Slå på timerknappen. Innendørsenhetens timerlampe slukkes.
u
13
Page 14
S
lik stiller du inn timerens sluttidspunkt
Eksempel: Sett timerens sluttidspunkt til 10:00 (10 p.m.). Anlegget starter til angitt klokkeslett.
Slik programmerer du timerens sluttidspunkt: 1
. Trykk tre ganger på tidsinnstillingsknappen.
2. Juster tiden med knappen . Klokkeinnstillingen justeres i innstillinger på ti minutter. Hold knappen inne for å gå raskt gjennom klokkeinnstillin­gen.
3. Trykk én gang på tidsinnstillingsknappen. Timerens sluttidspunkt er stilt inn, og gjeldende klokkeslett kommer frem.
4. Trykk på av/på-knappen. Gå videre fra trinn 5 (nedenfor) dersom anlegget har vært i drift, eller dersom timerens starttidspunkt er stilt inn.
5. Slå på timerknappen. Timerens starttidspunkt vises i to sekunder, deretter vises gjeldende klokkeslett.
Slik annullerer du timerens sluttidspunkt
Slå av timerknappen. Innendørsenhetens timerlampe slukkes.
u
14
Page 15
S
lik stiller du timeren i hvilemodus
Dersom du trykker på denne knappen, starter timermodusen som fører til at anlegget slås av etter angitt tid.
Trykk på hvileknappen mens anlegget er i gang. D
et angitte klokkeslettet gjentar følgende modus når du trykker på denne knap-
pen:
Kontinuerlig modus (hvilemodus: av). Anlegget slås av når det angitte klokkeslet­tet passeres.
OBS!
G
Timerens hvilemodusfunksjoner
I kjølemodus Den innstilte temperaturen stiger 0,6 °C etter tretti minutter i hvilemodus og sti­ger 0,6 °C igjen etter den første temperaturstigningen.
• Når du velger både sluttidspunkt for timeren og hvilemodus, gjelder den siste innstillingen før den første. I hvilemodus er det ikke nødvendig å stille inn gjeldende klokkeslett.
memodus
I var Den innstilte temperaturen synker 0,6 °C etter tretti minutter i hvilemodus og syn­ker 0,6 °C igjen etter det første temperaturfallet.
Nød- og testmodus
Nødmodus
Nødmodusen trengs bare når fjernkontrollen ikke kan brukes.
Når du trykker på nødmodusbryteren, hører du et pip, så starter nødmodusen.
Nødmodus er forhåndsinnstilt for de følgende to modiene; modusen er bare basert på temperaturen i rommet mens modusen brukes.
Temperatur Driftsmodus
Over 23°C Kjøling 26°C Kontinuerlig Automatisk
Under 23°C Oppvarming 23°C Kontinuerlig Automatisk
Angitt
temperatur
Timermodus Luftstrøm
G
OBS!
Nødmodus når temperaturen er over 23 °C, men under 26 °C fører til at anlegget stilles i kjølemodus uten at det for
ekommer kjøling. Det er ikke mulig å br
uke tørkemodus.
u
15
Page 16
T
estmodus
Samme bryter som nødmodus.
Testmodus trengs i de spesielle tilfellene der du må teste kjølingen selv når romtemperaturen er under 16 °C. Testmodus er ikke beregnet på normalmodus.
Hold nødmodusbryteren inne til du hører ett pip, så fortsetter du å holde bryteren inne i mer enn fem s
ekunder, men ikke i mer enn ti. Etter fem sekunder høres to pip. Slipp bryteren, så kommer du i test-
modus.
• I testmodus går klimaanlegget på kjøling med luftstrømhastigheten på "Hi" i tretti minutter. Testmodusen slås av automatisk.
Slik avslutter du nød- eller testmodus
Du kan avslutte modusen når du hører et pip, enten ved å trykke på bryteren én gang til eller ved å bruke fjernkontrollen.
Når du bruker fjernkontrollen, kan du gå automatisk tilbake til normalmodus.
E LUFTFILTER
Klimaanlegget har tre filtertyper som renser luften som sirkulerer i rommet. a. Muggsikkert skjermfilter. Skjermfilteret fjerner støvpartikler i luften. Skjermfilterets overflate er mugg-
sikker. Når det ikke vokser frem mugg, strømmer det ren, frisk luft ut av klimaanlegget.
b. Fotokatalytisk luftfilter. Tar bort lukter. c. Statisk katekinfilter. Hindrer at virus og bakterier sprer seg.
Filterrammen på baksiden av anlegget kan åpnes. Det muggsikre skjermfilteret, det fotokatalytiske luftfil­teret og det statiske katekinfilteret kan settes inn eller tas ut.
a. Det muggsikre skjermfilteret må rengjøres regelmessig med støvsuger. Det hindrer at luftstrømmen
blokkeres. Alternativt kan filteret tas ut og vaskes med vann. La filteret tørke helt i skyggen etter vask.
b. Du kan lade opp igjen det fotokatalytiske filteret ved å la det ligge i direkte sollys i seks timer hvert hal-
vår. Røyk osv. kan forkorte levetiden. Forventet levetid under normale omstendigheter er 2–3 år.
c. Det statiske katekinfilteret kan rengjøres med støvsuger når det er støvete, men det må skiftes ut etter
forventet levetid under normale omstendigheter etter ca. ett år.
OBS!
• De gamle filtrene kan kastes sammen med ikke-biologisk avfall.
G
G
• Nye filterpakker kan fås hos forhandleren.
• Anlegget blir ikke skadet av å brukes uten muggsikkert filter, fotokatalytisk filter eller statisk ganismer fjer
katekinfilter sirkuleres.
OBS!
Det fotokatalytiske filteret og det statiske katekinfilteret leveres i en egen plastemballasje. Ta ut plastposer, og sett inn filtrene (se kapittel B).
. Men lukter og luftbår
ne mikr
oor
nes i så fall ikke fra luften som
u
16
Page 17
F VEDLIKEHOLD
ADVARSEL!
G
Fjernkontroll
Bruk ikke vann. Tørk kontrollen med en tørr klut. Bruk ikke glassrenser eller kjemisk klut.
Innendørsenhet
Tørk klimaanlegget med en myk og tørr klut. Bruk et nøytralt rengjøringsmiddel fortynnet med vann til vrie­ne flekker. Vri vannet ut av kluten før du tørker, og tørk deretter rengjøringsmiddelet helt av.
Følgende midler må ikke brukes til rengjøring
Bensin, benzen, fortynner eller rensemiddel kan skade anleggets overflate. Varmtvann over 40 °C kan forår­sake misfarging eller deformering.
Slik rengjør du skjermfilteret (én gang annenhver uke)
Slå av anlegget og skillebryteren før vedlikehold.
1. Åpne inntaket ved å trekke det opp.
2. Ta ut skjermfilteret. Skyv den midtre tappen på filteret litt opp til den løsner fra stopperen, og ta ut filleren nedenfra.
3. Rengjør skjermfilteret. Fjern støvpartikler med støvsuger, eller vask filteret med vann. La skjermfilteret tørke helt i skyggen etter vask.
4. Fest filteret bak stopperen, slik at "FRONT"-angivelsen vender utover. Kontroller at skjermfilteret befinner seg helt bak stopperen. Dersom filteret ikke er riktig festet, kan det forårsake mangler. Lukk inntaksgrillen.
u
17
Page 18
Slik vedlikeholder og skifter du ut luftfiltrene
Fotokatalytiske filtre: 2 stk.
Statiske katekinfiltre: 2 stk.
1. Åpne inntaket ved å trekke det opp.
2. Ta ut de ytre luftfiltrene. Skyv den midtre tappen på hvert filter litt opp til den løsner fra stopperen, og ta ut filteret via undersiden.
3. Ta ut luftfiltrene.
4. Gjør luftfiltrene helt rene, eller sett inn nye luftfiltre. Sett hvert av de nye luftfiltrene i høyre og venstre ramme. Formen er symmetrisk.
5. Fest luftfiltrene. Fest luftfiltrene bak stopperen, slik at "FRONT"-angivelsen vender utover. Kontroller at filtrene befinner seg helt bak stopperne. Dersom filtrene ikke settes riktig inn, kan de forårsake mangler.
6. Lukk inntaket ved å skyve det ned. Lukk det helt.
S
tatiske
k
atekinfiltre
Luft­filtre
Luftfiltre
Fotokatalytiske luftfiltre
Reservefiltre
Fotokatalytiske filtre, modell CAC-5
Statiske katekinfiltre, modell CAC-6
G
OBS!
• De fotokatalytiske filtrene virker godt i ca. tre år dersom de utsettes for sollys i seks timer hvert halvår.
• De statiske katekinfiltrene virker godt i ca. ett år.
• Fjern støv med støvsuger, eller erstatt filtrene med nye filtre når de blir skitne. Vask dem ikke med vann. De kan ikke brukes om igjen når de først er blitt skitne. Skitne filtre kan medføre tap av luftrenseeffekt og kjøle-/varmekapasitet og kan forårsake vond lukt. Vi foreslår at du kjøper nye filtre hos nærmeste forhandler.
u
18
Page 19
G DRIFTSPROBLEMER
Problem Årsak/løsning
Anlegget slås ikke øyeblikkelig på igjen.
D
ette er for å beskytte anlegget. Etter en stans slås anlegget på
igjen først etter ca. tre minutter.
Det avgis lukter.
Dette er fordi det sirkulerer lukter fra inneluften i anlegget, for eksempel lukten av sigaretter, kosmetikk, vegger eller møbler.
Når kjølingen startes eller oppvarmingen stanses, kan det høres en suse- eller surklelyd. Denne lyden genereres mens kjølemiddelet strømmer gjennom klimaanlegget.
Når anlegget slås av eller på, kan det høres en knakelyd. Denne lyden genereres ved at kabinettet utvides eller krymper som
følge av temperaturendringer.
Mens anlegget er i drift, kan det høres en suselyd. Denne lyden genereres når kjølemiddelet skifter retning.
I tørrmodus kan det hende det ikke strømmer ut luft. Det er for å forhindre for mye kjøling.
I varmemodus strømmer ikke luften ut før luften er varmet opp nok til å forhindre strømning av kaldluft. Under opptining i varmemodus kan det hende det ikke strømmer luft.
Det kan hende kjøle-/varmefunksjonen ikke fungerer effektivt når luftfilteret er tettet igjen med støv og skitt.
Kontroller at romtemperaturen ikke har nådd det angitte nivået ennå.
Kontroller at luftstrømhastigheten ikke er stilt inn på "LO".
Kontroller at utendørsenhetens inntak eller uttak ikke er blokkert.
Installer andre varmeinnretninger dersom romtemperaturen ikke når det nødvendige nivået på grunn av lav
omgivelsestemperatur.
Kontroller at tørrbatteriene er godt nok ladet opp. Bruk tørrbatterier av typen R-03 og størrelse AAA. Skift ut brukte tørrbatterier med et nytt par.
Kontroller at tørrbatteriene er satt i slik at de vender riktig vei.
Dugg (innendørsenhet) Dette forårsakes av luft som kjøles i kjølemodus.
Damp (utendørsenhet) Dette skyldes at utendørsenheten avises i varmemodus.
Det genereres lyder. Luften strømmer ikke (innendørsenhet).
Luftstrømhastigheten kan ikke endres.
Kjølingen/oppvarmingen er ikke tilstrekkelig.
Indikatoren på den trådløse fjernkontrollen lyser svakt. Indikatoren lyser svakt når den
sender signaler. Indikatoren lyser ikke på den trådløse fjernkontrollen.
ORSIKTIG!
F
G
Dersom det oppstår funksjonssvikt (dersom det lukter svidd osv.), må anlegget straks slås av, strømmen kobles fra, og forhandleren kontaktes. Kontroller følgende før du ber om service:
Dersom det oppstår noe uvanlig mens anlegget er på, for eksempel funksjonssvikt, driftsstans eller feil ved fjernkontrollen på grunn av lynnedslag eller bilradiosender, må anlegget kobles fra. Vent deretter i tre minutter. Koble til anlegget igjen, og trykk på av/på-knappen på fjernkontrollen.
u
19
Page 20
H GARANTIVILKÅR
Klimaanlegget leveres med 2 års garanti fra kjøpsdato. Alle material- og produksjonsfeil blir reparert eller utbedret vederlagsfritt i denne perioden. Følgende regler gjelder:
1
. Vi avslår uttrykkelig alle andre skadeerstatninger, inkludert krav om samtidig skade.
2. Reparasjoner eller utskifting av komponenter som utføres under garantiperioden, fører ikke til at garantien utvides.
3. Garantien gjøres ugyldig hvis det er gjort noen modifiseringer, hvis ikke-originale deler monteres eller reparasjoner utføres av tredjepart.
4. Komponenter som utsettes for normal slitasje, f.eks. filteret, dekkes ikke av garantien.
5. Garantien er kun gyldig når du viser den originale, daterte kjøpsfakturaen og hvis ingen modifikasjo­ner er foretatt.
6. Garantien gjelder ikke skade som oppstår som følge av forsømmelse eller handlinger som avviker fra det som fremgår av denne bruksanvisningen.
7. Transportkostnader og risikoene som følger av transport av klimaanlegget eller klimaanleggskompo­nenter skal alltid stå for kjøpers regning.
8. Skader som er forårsaket av å ha benyttet uegnede Zibro-filtre, faller utenfor garantien.
9. Tap og/eller lekkasje av kjølemiddel på grunn av mangelfull til- eller frakobling av enheten, dekkes ikke av garantien som gjelder for dette produktet.
Vi anbefaler at du alltid leser instruksene nøye på forhånd. Slik unngår du unødvendige kostnader. Ta med klimaanlegget til forhandler for reparasjoner hvis disse bruksanvisningene ikke gir noen løsning.
u
20
Page 21
I TEKNISKE DATA
V
armeeffekt
A A
S
trøm (nom.), kjøling/oppvarming
A
2,9/3,4 3,9/5,0
m3/
t
540/660 570/750
m
3
85-110 100-120
Kontroller, manuell/mekanisk/elektronisk Elektronisk fjernkontroll Elektronisk fjernkontroll
Kjølemiddelrørdiameter, væske – gass mm
6,35 / 9,52 6,35 / 9,52
Modell
L
ikeretter, veggmontert splittanlegg
Skjermstøv, fotokatalytisk luftrenser, statisk katekin
T
ype klimaanlegg
K
jølekapasitet, min.-maks. (nom.)* W Kjølekapasitet, min.-maks. (nom.)* BTU/t E
E-klasse* E
ER* W/W Varmekapasitet, min.-maks. (nom.)* W V
armekapasitet, min.-maks. (nom.)* BTU/t
SP 2035 SP 2041
850-3500 (2930) 800-4100 (3660)
2700-12000 (10000) 2700-14100 (12500)
AA
,44 4,14
4
700-5300 (3870) 700-6100 (5010)
2400-18000 (13200) 2400-20700 (17100)
COP* W/W Avfuktingskapasitet*** L / 24 t S
trømforbruk, kjøling, min.-maks. (nom.) kW Strømforbruk, oppvarming, min.-maks. (nom.) kW Strømforsyning V / Hz / Ph
M
aks. strøm A Luftstrøm, kjøling/oppvarming** For rom opptil** K
ompressortype Roterende Roterende Viftehastigheter Termostatområde ºC Driftsområde ºC
Fjernkontroll, ja/nei J J Luftfiltertype(r) Kjølemiddeltype/-mengde r / gr
Trykkinntak/-uttak bar Mål, innendørsenhet (b x h x d) mm Mål, utendørsenhet (b x h x d) mm Nettovekt, innendørsenhet kg Nettovekt, utendørsenhet kg Bruttovekt, innendørsenhet kg Bruttovekt, utendørsenhet kg Lydtrykknivå, innendørsenhet dB(A) Lydtrykknivå, utendørsenhet dB(A) Beskyttelsesklasse, innendørsenhet IP Beskyttelsesklasse, utendørsenhet IP Nominell sikringsstrøm
5,05 4,43
38 38 0,16-0,93 (0,66) 0,16-0,93 (0,89) 0,16-1,26 (0,77) 0,16-1,26 (1,13)
230 / 50 / 1 230 / 50 / 1
7,7 7,7
33
16 - 30 16 - 30
-15 / 43 -15 / 43
R410a / 1100 R410a / 1100
11/41 11/41 799x295x210 799x295x210 780x550x278 780x550x278
9,5 9,5
35 35 13 13 38 38
25-43 25-43
42 42 IPX0 IPX0 IPX4 IPX4
T3,15A / 250V T3,15A / 250V
* EN 14511-2004
** Brukes som en indikasjon *** Fjerner fukt ved 32 °C, 80 % RF
Elektrisk avfall skal ikke kastes sammen med husholdningsavfall. -Resirkuleres der hvor det finnes slike anlegg. Sjekk med lokale myndigheter eller forhandler når det gjelder muligheter for resirkulering.
Miljøopplysninger: Dette utstyret inneholder klimagasser som omfattes av Kyoto-avtalen. Utstyret må repa­reres eller demonteres av fagpersonell med behørig opplæring. Dette utstyret inneholder kjølemiddelet R410A, i den mengde som er angitt i tabellen ovenfor. Ikke slipp R410A i atmosfæren: R410A er en klimagass som kan bidra til global oppvarming i størrelsesor den (GWP) = 1975
-
u
21
Page 22
DISTRIBUTED IN EUROPE BY PVG INTERNATIONAL B.V.
i ÖSTERREICH
VG Austria VertriebsgmbH
P Salaberg 49
350 HAAG
3 tel: +43 7434 44867 fax: +43 7434 44868 email: pvgaustria@zibro.com
e BELGIË
PVG Belgium NV/SA Industrielaan 55
900 SCHOTEN
2 tel: +32 3 326 39 39 fax: +32 3 326 26 39 email: pvgbelgium@zibro.com
q SCHWEIZ
PVG Schweiz AG Salinenstrasse 63 4133 PRATTELN tel: +41 61 337 26 51 fax: +41 61 337 26 78 email: pvgint@zibro.com
2 DEUTSCHLAND
PVG Deutschland GmbH Siemensstrasse 31 47533 KLEVE tel: 0800 - 9427646 fax: +31 (0)412 648 385 email: pvgdeutschland@zibro.com
4 UNITED KINGDOM
cott Brothers Ltd.
S The Old Barn, Holly House Estate
ranage, Middlewich, CW10 9LT UK
C tel.: +44 1606 837787 fax: +44 1606 837757 email: sales@scottmail.co.uk
> ITALIA
VG Italy SRL
P Via Niccolò Copernico 5 50051 CASTELFIORENTINO (FI)
el: +39 571 628 500
t fax: +39 571 628 504 email: pvgitaly@zibro.com
u NORGE
Appliance Norge AS Vogellunden 31 1394 NESBRU tel: +47 667 76 200 fax: +47 667 76 201 email: appliance@appliance-group.com
1 NEDERLAND
PVG International B.V. P.O. Box 96 5340 AB OSS tel: +31 412 694 694 fax: +31 412 622 893 email: pvgnl@zibro.com
6 DANMARK
Appliance A/S Blovstroed Teglvaerksvej 3 DK-3450 ALLEROED tel: +45 70 205 701 fax: +45 70 208 701 email: appliance@appliance-group.com
5 ESPAÑA
PVG España S.A. Pol. Ind. San José de Valderas II Comunidad ”La Alameda” C/ Aurora Boreal, 19 28918 LEGANÉS (Madrid) tel: +34 91 611 31 13 fax: +34 91 612 73 04 email:
pvgspain@zibro.com
3 FRANCE
PVG France SARL 4, Rue Jean Sibélius B.P. 185 76410 SOTTEVILLE SOUS LE VAL tel:
+33 2 32 96 07 47 fax: +33 0 820 34 64 84 email: pvgfrance@zibro.com
FFIINN
SUOMI
Appliance Finland Oy Piispantilankuja 6C 02240 ESPOO tel:
+358 9 4390 030 fax: +358 9 4390 0320 email: appliance@appliance-group.com
9 PORTUGAL
Gardena, Lda Recta da Granja do Marquês ALGUEIRÃO 2725-596 MEM MARTINS tel: + 35 21 92 28 530 fax: + 35 21 92 28 536 email: pvgint@zibro.com
: POLSKA
PVG Polska Sp. z. o. o. ul. Kościelna 110 26-800 Bia
łobrzegi
tel: +48 48 613 00 70 fax:
+48 48 613 00 70
email: pvgpoland@zibro.com
= SVERIGE
Appliance Sweden AB Sjögatan 6 25225 HELSINGBORG tel: +46 42 287 830 fax:
+46 42 145 890
email: appliance@appliance-group.com
y SLOVENIJA
Monteko d.o.o. Neubergerjeva 4 1000 Ljubljana tel:
+386 (0)1 437 1273 fax: +386 (0)1 437 1273 email: info@zibro.si
TTRR
TURKEY
PVG Is›tma Klima So¤utma Ltd.fiti.
epekule is merkezi
T Anadolu Cad. No: 40 K:3 D:306 35010 BAYRAKLI/IZMIR tel: + 90 232 461 51 01 fax:
+ 90 232 461 51 85 email: pvgturkey@zibro.com
fic avg©080321 man_SP2035 - SP2041 raf
PVG T
Loading...