Zanussi FL12INPUTP, FL12INPUTC, FL12INPUT User Manual [pl]

WASHING MACHINE
AUTOMATICKÁ PRAČKA
PRALKA AUTOMATYCZNA
FL 12
INSTRUCTION BOOKLET
NÁVOD K OBSLUZE
INSTRUKCJA OBSŁUGI
PAŃSTWA NOWA PRALKA AUTOMATYCZNA
53
POLSKI
Państwa nowa pralka Zanussi jest wyposażona w „JET SYSTEM”. Spełnia on wszystkie obecne potrzeby związane z efektywnym praniem o niskim zużyciu wody, energii i detergentów.
Pralka pierze „ekonomicznie” nawet małe ilości bielizny, ponieważ ilość pobieranej wody jest automatycznie regulowana i zależy od wsadu oraz rodzaju tkanin.
Przycisk „Pamięć” umożliwia programowanie i zachowanie najczęściej używanych programów. W ten sposób późniejsze ustawianie programu prania jest bardzo łatwe.
Możliwość wyboru temperatury, prędkości wirowania oraz doboru innych opcji czyni tę pralkę „przyjazną” użytkownikowi.
Funkcja „Opóźnienie startu” pozwala na zaprogramowanie rozpoczęcia pracy programu w każdej chwili dnia i nocy.
Technologia „Fuzzy logic” sprawia, że czas trwania programów prania białej i kolorowej bawełny jest automatycznie kalkulowany i zależy od wagi bielizny.
Automatyczne chłodzenie wody z 95˚C do 60˚C przed odpompowaniem chroni rury odpływowe przed ich zniszczeniem lub deformacją.
Zabezpieczenie przed utratą równowagi
czyni pralkę stabilną podczas cyklu wirowania.
Wskazówki dotyczące
oszczędzania energii
Poniższe wskazówki pomogą Państwu prać w sposób ekonomiczny, chroniąc środowisko naturalne:
Należy wykorzystywać maksymalną pojemność bębna w zależności od wybranego programu, lecz starać się go nie przeładowywać.
Ilość używanego detergentu powinna zależeć od poziomu twardości wody, stopnia zabrudzenia i ilości odzieży.
Wybierać program „ekonomiczny” dla średnio zabrudzonej odzieży i program „szybki” dla lekko przybrudzonej bielizny.
Programów z praniem wstępnym używać tylko w przypadku bardzo zabrudzonej odzieży.
Ochrona środowiska
Recycling opakowania
Materiały oznaczone symbolem nadają się do powtórnego przetworzenia (recyclingu). To oznacza, że należy je posegregować i złożyć w odpowiednich kontenerach na materiały do recyclingu. Elementy opakowania oznaczono następującymi symbolami:
>PE<= polietylen >PS<= polistyrol >PP<= polipropylen
Złomowanie pralki automatycznej
W przypadku złomowania urządzenia należy odciąć przewód zasialania elektrycznego i zablokować drzwiczki tak, aby do wnętrza urządzenia nie mogły się przypadkiem dostać dzieci. Urządzenie przekazać do odpowiedniego punktu zbiórki.
i
Symbole pojawiające się w niniejszej instrukcji obsługi mają następujące znaczenie:
Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Nieprzestrzeganie ich może prowadzić do uszkodzenia urządzenia i ryzyka niebezpieczeństwa dla użytkownika.
Informacje dotyczące prawidłowej obsługi pralki i jej efektywnego wykorzystania
Wskazówki dotyczące ochrony środowiska.
Oto nasz wkład w ochronę środowiska: używamy papieru pochodzącego z recyclingu.
SPIS TREŚCI
54
Uwagi ogólne 55
Opis urządzenia 56
Lampka kontrolna blokady drzwi 56
Pojemnik na środki piorące 56
Instalacja 57
Blokady transportowe 57
Ustawienie 57
Podłączenie węża dopływowego wody 58
Podłączenie węża odpływowego wody 58
Podłączenie do zasilania elektrycznego 58
Dane techniczne 59
Eksploatacja 60
Panel sterujący 60
Elementy na panelu sterującym 60-63
Dokonywanie zmian w trwającym programie 64
Otwieranie drzwi po rozpoczęciu programu 64
Wskazówki dotyczące prania 65 Sortowanie odzieży 65 Temperatura 65 Przed włożeniem bielizny 65 Maksymalne ilości bielizny 65 Usuwanie plam 65 Środki piorące i zmiękczające 66
Kolejność czynności 67-69
Tabela programów 70-71
Międzynarodowe symbole konserwacji odzieży 72
Konserwacja 73
Obudowa 73
Pojemnik na środki piorące 73
Czyszczenie filtra wylewowego 73
Czyszczenie filtra siatkowego węża dopływowego 74
Awaryjne odpompowanie wody 74
Przechowywanie w niskich temperaturach
74
Co zrobić, jeśli urządzenie nie pracuje? 75-77
UWAGI OGÓLNE
55
POLSKI
Wskazówki ogólne
Po rozpakowaniu urządzenia należy sprawdzić, czy nie jest ono uszkodzone. Jeśli mają Państwo wątpliwości, prosimy o kontakt z autoryzowanym zakładem serwisowym przed uruchomieniem.
Urządzenie przeznaczone jest do obsługi wyłącznie przez osoby dorosłe. Nie należy zezwalać dzieciom na obsługę pralki lub zabawę przy niej.
Podczas prania w wysokich temperaturach drzwiczki pralki nagrzewają się. Nie dotykać drzwiczek podczas pracy urządzenia.
Może się zdarzyć, że do bębna wejdzie zwierzę domowe i dlatego przed uruchomieniem pralki należy sprawdzić, czy w środku znajduje się tylko bielizna.
Instalacja
Przed uruchomieniem urządzenia należy usunąć wszystkie elementy opakowania. Szczególnie należy zwrócić uwagę na blokady transportowe. Ich nieusunięcie może prowadzić do uszkodzenia pralki oraz znajdujących się w jej pobliżu przedmiotów i mebli. Prosimy dokładne przeczytanie odpowiedniego rozdziału w niniejszej instrukcji obsługi.
Wszelkie przeróbki instalacji elektrycznej / hydraulicznej muszą być wykonywane przez uprawnionego montera.
Pralki nie należy stawiać na przewodzie zasilającym.
Jeżeli pralka stoi na wykładzinie podłogowej należy wyregulować nóżki tak, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza.
Eksploatacja
Urządzenie jest przeznaczone do użytku w warunkach gospodarstwa domowego. Nie należy go używać niezgodnie z przeznaczeniem.
Przed włożeniem bielizny sprawdzić, czy nadaje się ona do prania w pralce automatycznej. Przestrzegać zaleceń producenta odzieży, umieszczonych na metkach.
Nie przeładowywać pralki. Stosować się do zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji obsługi.
Przed włożeniem do wnętrza urządzenia bielizny sprawdzić, czy w kieszeniach np. spodni nie zostawiono zapalniczek, monet, śrubek itp., gdyż mogą one spowodować zniszczenia
W pralce nie należy prać odzieży zabrudzonej olejem, benzyną, alkoholem lub innymi pochodnymi środkami. Jeżeli plamy są usuwane środkami do usuwania plam, należy odczekać z włożeniem bielizny do pralki do momentu całkowitego ulotnienia się tego środka.
Wskazane jest pranie drobnych rzeczy (np. skarpetki, koronki, paski itp.) w małych woreczkach lub w poszewce, aby uniknąć przedostania się tych rzeczy pomiędzy bęben, a zbiornik.
Używać tylko sprawdzonego środka do zmiękczania tkanin. Jego nadmierna ilość może uszkodzić tkaninę.
Po zakończeniu prania drzwiczki należy pozostawić lekko uchylone, aby uszczelka drzwiczek (fartuch) dłużej zachowała swoją skuteczność.
Po zakończeniu prania należy zawsze sprawdzić przez drzwiczki, czy została odpompowana woda. Jeśli po zakończeniu prania w bębnie pozostała woda, należy ją odpompować przed otwarciem drzwiczek (patrz odpowiedni rozdział instrukcji).
Po zakończeniu pracy należy wyjąć przewód zasilający z gniazdka oraz zakręcić zawór wodny.
Serwis / Naprawy
Wszelkie modyfikacje urządzenia lub próby dokonywania zmian mogą być niebezpieczne dla użytkownika i spowodować uszkodzenie pralki. Naprawy sprzętu mogą być dokonywane wyłącznie przez personel autoryzowanych placówek serwisowych.
Do napraw stosuje się oryginalne części zamienne.
Prosimy o uważne przeczytanie niniejszej instrukcji obsługi przed rozpoczęciem używania pralki. Po zapoznaniu się z zasadami działania urządzenia będą Państwo mogli prawidłowo i bezpiecznie je obsługiwać. i Ponadto instrukcja zawiera wiele przydatnych wskazówek dotyczących działania i szczegółów technicznych, które umożliwią Państwu optymalne wykorzystanie tego urządzenia. W przypadku odstąpienia pralki innemu użytkownikowi należy pamiętać także o przekazaniu instrukcji obsługi. Przed przystąpieniem do podłączenia i eksploatacji pralki powinni Państwo dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.
OPIS URZĄDZENIA
56
1Pojemnik na środki piorące 2Przycisk „Pamięć” 3Przycisk „Włączony/Wyłączony - Kasowanie” 4Przycisk „Tkanina” 5Przycisk „Temperatura” 6Przycisk „Prędkość wirowania” 7Przycisk „Programy dodatkowe” 8Przycisk „Programy specjalne”
9 Przycisk „Odświeżanie” 10Wyświetlacz „Czas” 11 Przycisk „Opóźnienie startu” 12Przycisk „Start/Pauza” 13Lampka kontrolna „Blokada drzwi” 14Uchwyt do otwierania drzwi 15Filtr 16Nóżki regulacyjne
Lampka kontrolna blokady drzwi
Po zakończeniu prania drzwi pozostają zamknięte. Wskaźnik blokady w postaci lampki kontrolnej jest umieszczony obok uchwytu drzwi. Nie należy otwierać drzwi przed zgaśnięciem lampki.
Pojemnik na środki piorące
Pranie wstępne Pranie zasadnicze Płukanie ze środkiem zmiękczającym
15
13
13 14
16
2
4567
8
10
912
11
P0260
INSTALACJA
57
POLSKI
Blokady transportowe
Proszę wykonać następujące czynności:
1. Kluczem do śrub wykręcić prawą śrubę
znajdującą się na tylnej ściance pralki.
2. Pralkę położyć na tylnej ściance w taki
sposób, aby nie uszkodzić węży. W tym celu pomiędzy urządzenie, a podłogę należy położyć jeden z kątowników z opakowania pralki.
3. Usunąć element z polistryrenu z dolnej
części urządzenia i odkleić paski taśmy klejącej.
4. Ostrożnie ściągnąć prawą osłonę nylonową
(1), a następnie lewą (2), pociągając ku środkowi pralki.
5. Postawić pralkę i wykręcić dwie pozostałe
śruby.
6. Następnie wyjąć trzy bolce plastikowe
znajdujące się w otworach na tylnej ściance.
7. Zaślepić widoczne otwory trzema zatyczkami
plastikowymi znajdującymi się na wyposażeniu urządzenia (w paczce z instrukcją obsługi).
Ustawienie
Pralkę należy ustawić na równym i twardym podłożu. Zwrócić uwagę, aby otwory wentylacyjne pralki nie zostały zasłonięte przez dywan lub wykładzinę. Konieczne jest zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza, dlatego też nie zaleca się ustawiania urządzenia na grubych dywanach. Nie podkładać pod pralkę kartonów, drewna i innych podobnych materiałów, aby wyrównać np. krzywą podłogę. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy pralką, a ścianą, meblami lub innymi sprzętami. Ustawić urządzenie w wybranym miejscu i wypoziomować przez odpowiednie wyregulowanie nóżek. Po regulacji należy nóżki zablokować przeciwnakrętkami. Urządzenie musi stać równomiernie na czterech nóżkach.
P0255
P0802
P0233
2
1
P0256
P0020
P0254
P0509
Przed pierwszym użyciem urządzenia należy usunąć wszystkie blokady transportowe.
58
Podłączenie węża dopływowego wody
Podłączyć wąż zasilający pralkę w wodę do zaworu czerpalnego (kranu) zakończonego gwintem 3/4”. Do nakrętki węża dopływowego należy włożyć mały filtr „A”, znajdujący się na wyposażeniu urządzenia.
Koniec węża znajdujący się bezpośrednio przy pralce może być przekręcany w dowolnym kierunku. W celu ustawienia odpowiedniej pozycji węża należy poluzować nakrętkę węża, a następnie przykręcić ją tak, aby nie wyciekała woda.
Węża dopływowego nie wolno przedłużać. W przypadku jeśli wąż dopływowy wody będący na wyposażeniu pralki okaże się za krótki, należy zastąpić go innym odpornym na wysokie ciśnienie wody.
Podłączenie węża odpływowego wody
Koniec węża odpływowego można umocować na trzy następujące sposoby:
Zawiesić koniec węża na krawędzi wanny lub umywalki za pomocą kolanka będącego na wyposażeniu pralki.
Uważać, aby podczas odpływu wody wąż nie spadł z krawędzi. W tym celu należy przymocować go sznurkiem do zaworu lub haka na ścianie.
Wąż zamontować do rozgałęzienia syfonu umywalki. Rozgałęzienie rury musi znajdować się
powyżej syfonu tak, aby kolanko węża znajdowało się min. 60 cm nad podłogą.
Wąż zamontować do rury odpływowej instalacji kanalizacyjnej.
Zaleca się zastosowanie rury odpływowej o wysokości 65 cm, w żadnym wypadku rura nie może być niższa niż 60 cm i wyższa niż 90 cm. Koniec węża odpływowego musi mieć wentylację, tzn. średnica wewnętrzna rury musi być większa od średnicy zewnętrznej węża. Wąż dopływowy nie może być zagięty. Średnica węża przedłużającego musi być identyczna jak wewnętrzna średnica oryginalnego węża. Do przedłużenia należy użyć odpowiedniego elementu łączącego. Wąż przedłużający powinien leżeć na podłodze, może być uniesiony tylko przy odpływie wody.
Podłączenie do zasilania elektrycznego
Pralka przystosowana jest do napięcia prądu przemiennego 220-230V i częstotliwości 50 Hz. Przed instalacją urządzenia należy sprawdzić, czy instalacja elektryczna w miejscu eksploatacji odpowiada parametrom umieszczonym na tabliczce znamionowej. Upewnić się, czy instalacja wytrzyma obciążenie jeszcze jednym urządzeniem elektrycznym. Maksymalna moc pobierana przez pralkę wynosi 2,20 kW.
Urządzenie musi być podłączone do gniazdka z uziemieniem zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa.
A
P0003
P0022
P0023
P0021
Producent nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki i szkody powstałe wskutek nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa i wskazówek zawartych w niniejszej instrukcji obsługi. Przewód zasilający może być wymieniony tylko w autoryzowanym zakładzie serwisowym.
DANE TECHNICZNE
59
POLSKI
WYMIARY Wysokość 85 cm
Szerokość 60 cm Głębokość 58 cm
MAKSYMALNA ŁADOWNOŚĆ BĘBNA Bawełna i len 5 kg
Syntetyki, tkaniny delikatne 2 kg Wełna 1 kg
PRĘDKOŚĆ WIROWANIA maksymalnie 1200 obrotów/ 1 minutę PARAMETRY ELEKTRYCZNE Napięcie 220-230V/50 Hz
Maks. pobór mocy 2200 W Minimalne zabezpieczenie 10 A
CIŚNIENIE WODY Minimalne 5 N/cm
2
Maksymalne 80 N/cm
2
Urządzenie posiada znak CE i spełnia następujące normy EWG :
- 73/23/EWG z 19.02.1973 (niskie napięcia) wraz ze zmianami;
- 89/336/EWG z 03.05.1989 wraz ze zmianami.
EKSPLOATACJA
60
1 Przycisk PAMIĘĆ i lampki
kontrolne
Wybrany wcześniej przez Państwa program prania można zachować i ponownie uruchomić za pomocą tych przycisków.
Aby zachować program: wybrać właściwy program prania używając przycisków dostępnych na panelu sterującym (patrz rozdział „Kolejność czynności”). Uruchomić pralkę przyciskiem START/PAUZA. Wciskając jeden z przycisków „Pamięci” do chwili zapalenia się odpowiedniej lampki kontrolnej zachowujemy program prania.
Jeśli po wciśnięciu przycisku „Pamięć” program nie został zachowany, lampka kontrolna będzie pulsowała przez około 2 sekundy.
Zachowany program można modyfikować wciskając wybrane przyciski przed uruchomieniem pralki i wciśnięciem przycisku „START/PAUZA”.
Aby wywołać program: wcisnąć odpowiedni przycisk - Pamięci , lampka kontrolna nad wybranym numerem zaświeci się. Wcisnąć przycisk „START/PAUZA” uruchamiając pralkę.
Uwaga! Pralka, którą Państwo kupili mogła być szczegółowo kontrolowana w fabryce i może mieć już zachowane programy prania.
Rada: Po zachowaniu w pamięci pralki programów prania należy je zapisać.
2 Przycisk
WŁĄCZENIE/WYŁĄCZENIE-KASOWANIE
Ten przycisk posiada dwie funkcje:
- włącza i wyłącza pralkę
- przerywa trwający w danej chwili program
prania
Wcisnąć przycisk, aby włączyć pralkę. Powtórne wciśnięcie spowoduje wyłączenie urządzenia lub przerwanie trwającego programu.
3 Przycisk TKANINA
Wcisnąć przycisk, aby wybrać rodzaj pranej bielizny: Biała bawełna, Syntetyki itp. Lampka kontrolna przy wybranym rodzaju tkaniny zaświeci się, a na wyświetlaczu (9) zacznie pulsować czas trwania programu. Czasy trwania programów są skalkulowane na podstawie maksymalnej ilości bielizny o wadze 5 kg dla bawełny, 2 kg dla tkanin delikatnych i 1 kg dla wełny.
Po około 20 minutach (jest to czas potrzebny pralce na zważenie bielizny) czas trwania programu zostanie uaktualniony (tylko dla bawełny).
Pralka automatycznie wybiera maksymalną temperaturę i prędkość wirowania w zależności od wybranego rodzaju tkaniny; odpowiednie lampki kontrolne zaświecą się.
Zaproponowane przez pralkę parametry można zmieniać za pomocą przycisku TEMPERATURA i PRĘDKOŚĆ WIROWANIA. Przycisk „Tkanina” nie może być wybierany razem z programem ODŚWIEŻENIE lub z jednym z PROGRAMÓW SPECJALNYCH.
Panel sterujący
1
2
3
°
°
°
°
4
21 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Loading...
+ 18 hidden pages