Whirlpool WSLESS 66 AS X Operating Instructions

10/2008
5019 318 33297
CZPL HSK
BGRUS GBRO
POLSKI Instrukcja użycia Strona 5 ČESKY Návod k použití Strana 10 SLOVENSKY Pokyny na použitie Strana 15 MAGYAR Használati utasítás Oldal 20
РУССКИЙ Указания по эксплуатации Страница 25 БЪЛГАРСКИ Инструкция за употреба Страница 30
ROMANA Instrucţiuni de folosire Pagina 35 ENGLISH Instructions for use Page 40
3
?
4
INSTRUKCJA UŻYCIA
PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO EKSPLOATACJI OKAPU
PORADY DOTYCZĄCE OCHRONY ŚRODOWISKA
WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA JAK UŻYWAĆ OKAP KONSERWACJA I CZYSZCZENIE INSTRUKCJA WYSZUKIWANIA USTEREK SERWIS TECHNICZNY INSTALACJA
5
PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO EKSPLOATACJI OKAPU
Aby w pełni korzystać z możliwości waszego okapu, należy uważnie zapoznać się z instrukcjami i zachować je na przyszłość.
Niniejsze urządzenie zostało zaprojektowane do użytku przez osoby dorosłe.
Nie dopuszcza się użycia przez dzieci oraz osoby niepełnosprawne bez nadzoru. Kontrolować, czy dzieci nie bawią się urządzeniem.
Nie podłączać urządzenia do zasilania, dopóki instalacja nie zostanie całkowicie zakończona.
OSTRZEŻENIE: Urządzenie jest ciężkie. Przenoszenie i instalacja okapu powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.
Materiały opakowania (woreczki plastikowe, kawałki styropianu, itp.) należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, gdyż stanowią potencjalne źródło zagrożenia.
Należy sprawdzić czy okap nie został uszkodzony w czasie transportu.
Należy dopilnować aby zainstalowanie okapu i podłączenia do instalacji elektrycznej oraz do przewodów odprowadzających zostały wykonane przez wykwalifikowanego technika, zgodnie z instrukcjami wytwórcy i zgodnie z obowiązującymi normami lokalnymi.
PORADY DOTYCZĄCE OCHRONY ŚRODOWISKA
1. Opakowanie
Materiał z opakowania w 100% nadaje się do recyklingu i jest oznaczony symbolem . Składowanie zgodnie z lokalnymi przepisami. Materiały opakowania (woreczki plastikowe, kawałki styropianu, itp.) należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, gdyż stanowią potencjalne źródło zagrożenia.
2. Produkt
Urządzenie posiada oznaczenia zgodne z Dyrektywą Europejską 2002/96/EC, Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE).
Zapewniając prawidłowe składowanie produktu, użytkownik przyczynia się do zapobiegania możliwym negatywnym konsekwencjom dla środowiska i zdrowia.
Symbol na produkcie lub na dołączonej dokumentacji oznacza, że produktu nie można traktować jako odpadów domowych, lecz należy dostarczyć go do właściwego punktu utylizacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Należy pozbywać się go zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi składowania odpadów.
Więcej informacji na temat utylizacji i recyklingu produktu można uzyskać kontaktując się właściwym urzędem lokalnym, firmą zajmującą się składowaniem odpadów domowych lub w sklepie, gdzie produkt został zakupiony.
WAŻNE INSTRUKCJE BEZPIECZEŃSTWA
OSTRZEŻENIE: Aby zmniejszyć ryzyko pożaru,
porażenia elektrycznego, urazów cielesnych lub szkód materialnych podczas eksploatacji okapu, należy przestrzegać podstawowych środków ostrożności, w tym opisanych poniżej.
1. Okap należy odłączyć od zasilania elektrycznego przed rozpoczęciem instalacji oraz dokonaniem jakiejkolwiek czynności konserwacyjnej.
2. Instalacja powinna zostać przeprowadzona przez technika specjalistę zgodnie z instrukcjami producenta oraz obowiązującymi lokalnie przepisami bezpieczeństwa.
3. Urządzenie musi być uziemione. (Niemożliwe w przypadku okapów Klasy II).
4. Nie wolno stosować rozgałęźników ani przedłużaczy.
5. Po zakończeniu instalacji użytkownik nie powinien mieć dostępu do komponentów elektrycznych urządzenia.
6. Nie dotykać okapu mokrymi częściami ciała. Nie obsługiwać urządzenia boso.
7. Nie odłączać urządzenia od zasilania ciągnąc za przewód.
6
8. Serwis techniczny – nie naprawiać i nie wymieniać żadnej części okapu, jeśli nie jest to konkretnie zalecane w instrukcji. Wszystkie czynności serwisowe powinny być wykonywane przez technika specjalistę.
9. Podczas wykonywania otworów na ścianie należy uważać, aby nie uszkodzić przewodów elektrycznych oraz rur.
10. Kanały wentylacyjne powinny zawsze mieć wyprowadzenie na zewnątrz.
11. Producent nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia i straty spowodowane niewłaściwym użyciem lub nieprawidłową konfiguracją ustawień.
12. Urządzenia nie powinny obsługiwać dzieci ani osoby o ograniczonej sprawności fizycznej, sensorycznej lub mentalnej, a także osoby bez doświadczenia, chyba że obsługa odbywa się pod nadzorem lub zgodnie z instrukcją doświadczonych osób, które przejmą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.
13. Dzieci powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od urządzenia.
14. Aby zmniejszyć ryzyko pożaru, należy stosować wyłącznie metalowe kanały zasysania.
15. Należy sprawdzać, czy dzieci nie bawią się urządzeniem.
16. Urządzenie należy utylizować zgodnie z odnośnymi lokalnymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami.
17. Aby uzyskać więcej informacji na temat traktowania, odzyskiwania i recyklingu niniejszego produktu, prosimy skontaktować się z odpowiednim lokalnym urzędem, firmą prowadzącą zbiórkę odpadów domowych lub sklepem, gdzie zakupiono urządzenie.
18. Stała konserwacja i częste czyszczenie okapu zapewnią jego sprawne i wydajne działanie. Należy często usuwać osad z zabrudzonych powierzchni, aby nie dopuścić do gromadzenia się tłuszczu. Regularnie wyjmować i czyścić lub wymieniać filtr.
19. Nie przyrządzać potraw “płonących” (“flambé”) pod okapem. Stosowanie otwartego płomienia może spowodować pożar.
20. Pomieszczenie musi posiadać odpowiednią wentylację, jeśli okap kuchenny jest używany jednocześnie z innymi urządzeniami na gaz lub inne paliwo.
21. Powietrze nie powinno być odprowadzane do kanału, przez który wyprowadzany jest dym wytwarzany przez urządzenia spalające gaz lub inne paliwo, lecz powinno posiadać osobne ujście. Należy pamiętać o przestrzeganiu wszelkich krajowych norm prawnych dotyczących odprowadzania zanieczyszczeń do powietrza, zgodnie z art. 7.12.1 normy CEI EN 60335-2-31.
22. Jeśli okap będzie stosowany wraz z innymi urządzeniami na gaz lub inne paliwa, podciśnienie w pomieszczeniu nie powinno być
wyższe niż 4 Pa (4 x 10 upewnić się, czy pomieszczenie jest wystarczająca wentylacja.
23. Podczas smażenia potraw nie należy zostawiać patelni bez dozoru, gdyż może nastąpić zapalenie tłuszczu.
24. Przed dotknięciem żarówek sprawdzić, czy ostygły.
25. Okap to nie półka. Nie należy kłaść na nim żadnych przedmiotów i nie przeciążać.
26. Nie stosować ani nie zostawiać okapu bez prawidłowo zamontowanych żarówek. Niebezpieczeństwo porażenia elektrycznego.
27. Wszelkie czynności montażowe i konserwacyjne wykonywać w rękawicach ochronnych.
28. Urządzenie nie jest przeznaczone do pracy na zewnątrz.
29. Powietrze zasysane przez okap nie może być z niego odprowadzane do kanału dymowego instalacji grzewczej ani innych urządzeń opalanych gazem lub innym paliwem.
Uwaga: wszelkie czynności montażowe i konserwacyjne wykonywać w rękawicach roboczych.
Deklaracja zgodności
Niniejsze urządzenie zostało zaprojektowane, zbudowane i wprowadzone do obrotu zgodnie z:
- zasadami bezpieczeństwa zawartymi w Dyrektywie “Niskie napięcie” 2006/95/WE (zastępującej Dyrektywę 73/23/EWG wraz z późniejszymi zmianami)
- wymogami dot. zabezpieczeń zgodnie z Dyrektywą 89/336/EWG dot. kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) wraz ze zmianami wprowadzonymi przez Dyrektywę 93/68/WE.
-5
bar). Dlatego należy
JAK UŻYWAĆ OKAP
Zaleca się włączenie okapu na kilka minut wcześniej, zanim przystąpimy do gotowania i pozostawienie go włączonego na co najmniej 5 minut po jego zakończeniu.
1. W przypadku modeli wyposażonych w pochłaniacz oparów, należy go wyjąć (poprawi to parametry okapu).
2. Ustawić szybkość zależnie od ilości dymu i pary, jaka winna zostać odprowadzona.
3. Okap należy wyłączyć po upływie 5 minut od zakończenia gotowania.
4. Zamknąć pochłaniacz oparów (zależnie od modelu).
7
KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
Przed przystąpieniem do czyszczenia lub konserwacji okapu należy odłączyć jego zasilanie elektryczne, poprzez wyciągnięcie wtyczki lub wyłączenie wyłącznika głównego w mieszkaniu.
Filtr tłuszczu
Filtr tłuszczu, wykonany z gąbczastego materiału, należy myć raz na miesiąc w gorącej wodzie z mydłem
(namaczać przez 1-2 godziny, nie wyciskać, poczekać aż wyschnie i włożyć go na miejsce. Ewentualnie powtórzyć czynność i wymienić go na nowy filtr po 5-6 myciach).
Papierowy filtr tłuszczu powinien być wymieniany raz na miesiąc.
Papierowy filtr tłuszczu ze wskaźnikiem nasycenia powinien być wymieniany wówczas, gdy poprzez otwory
siatki będzie widać przeświecający kolor górnej warstwy, jednakże nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Filtr papierowy ma jedną stronę kolorową; kolor ten nie powinien być widoczny poprzez otwory siatki, po jej założeniu.
Metalowy filtr tłuszczu należy myć raz w miesiącu ręcznie lub w zmywarce w niskich temperaturach i krótkim cyklu. Następnie poczekać aż wyschnie i włożyć go na miejsce. Po myciu w zmywarce filtr tłuszczu może zmatowieć, lecz jego zdolność filtrowania pozostaje absolutnie taka sama.
Każdorazowo podczas wymiany lub czyszczenia filtra tłuszczu, należy umyć inne, widoczne części okapu.
Filtr węglowy
(“Wersja z odprowadzeniem oparów na zewnątrz” patrz następna strona)
Filtr węglowy nie może być ani myty, ani regenerowany. W niektórych przypadkach filtr węglowy można myć, ale tylko, jeśli wyszczególniono to w załączonej “Karcie produkt”.
W normalnych warunkach użytkowania, filtr węglowy musi być wymieniany co 6 miesięcy (Filtr węglowy prostokątny) co 4 miesiące (Filtr węglowy okrągły).
Wymiana żarówek
1. Przed dotknięciem żarówek upewnić się, że są zimne, w celu wymiany sprawdzić moc w watach.
2. Wyjąć pochłaniacz oparów (zależnie od modelu).
3. Otworzyć siatkę lub plafonierę i wyjąć filtr tłuszczu.
4. Wyjąć spaloną żarówkę i założyć nową, o takiej samej mocy, zamknąć siatkę lub plafonierę po założeniu
metalowego filtra tłuszczu.
Czyszczenie okapu
Do czyszczenia należy używać miękkiej szmatki zmoczonej w denaturacie lub detergencie w płynie nie zbyt stężonym. Nigdy nie należy stosować substancji ściernych. nie wolno stosować urządzeń czyszczących wodą pod ciśnieniem lub produktów strumieniem pary.
OSTRZEŻENIE: Nieusuwanie oleju/tłuszczów (przynajmniej 1 raz w miesiącu) może być przyczyną pożaru.
Ważne: Nie przestrzeganie zaleceń odnośnie czyszczenia okapu oraz wymiany czy czyszczenia filtrów, prowadzi do zagrożenia pożarem.
INSTRUKCJA WYSZUKIWANIA USTEREK
Jeśli okap nie działa:
Czy wtyczka jest dobrze włożona do gniazdka?
Czy przerwany został dopływ prądu?
Czy nie jest przepalony bezpiecznik?
Jeśli zasysanie nie jest wystarczające:
Czy dobrana została prawidłowa szybkość?
Czy nie trzeba wyczyścić bądź wymienić filtrów?
Czy ujście powietrza nie jest zatkane?
8
Jeśli nie świeci się żarówka:
Czy nie trzeba wymienić żarówki?
Czy żarówka została zamontowana prawidłowo?
Czy nie jest przepalony bezpiecznik?
Nie próbować naprawiać okapu samodzielnie. Możecie jedynie usuwać problemy opisane powyżej.
SERWIS TECHNICZNY
Przed skontaktowaniem się z Serwisem Technicznym
1. Sprawdzić, czy nie ma możliwości samodzielnego
usunięcia usterki (patrz “Instrukcja wyszukiwania usterek”).
2. Wyłączyć i ponownie załączyć okap dla sprawdzenia
czy usterka nie ustąpiła.
3. Jeśli wynik jest negatywny, należy skontaktować się z
Serwisem Technicznym.
Należy podać:
rodzaj uszkodzenia,
model,
dokładny adres,
numer telefonu wraz numerem kierunkowym.
numer serwisowy okapu (cyfra która znajduje się
pod napisem SERVICE na tabliczce wewnątrz okapu, z tyłu za filtrem tłuszczu).
INSTALACJA
Podczas instalowania należy pamiętać o skrupulatnym przestrzeganiu wymiarów minimalnych od płaszczyzny płyty kuchennej i postępować według kolejności numerycznej oraz dodatkowych instrukcji podanych na schemacie montażowym. Jeżeli w instrukcjach instalacji kuchenki gazowej przewidziana została większa odległość, należy ją zastosować.
Przewód wylotowy oraz kolanka mocujące nie znajdują się na wyposażeniu i należy je dokupić.
Wersja z odprowadzeniem oparów na zewnątrz (
A - patrz także schemat montażowy)
Opary są odprowadzane na zewnątrz za pośrednictwem przewodu wylotowego, który mocuje się do pierścienia łączącego.
Średnica przewodu wylotowego winna być taka sama, jak średnica pierścienia łączącego. Jeśli stosowany jest zawór zwrotny przewodu dymnego to należy sprawdzić, po zakończeniu montażu
przewodu wylotowego, czy zawór może się swobodnie otwierać i zamykać. Okap może być wyposażony w jeden (górny) lub w dwa (górny i tylny) otwory wylotowe.
Okap jest przygotowany do pracy na górnym otworze wylotowym.
1. Pierścień łączący winien znajdować się w górnym otworze wylotowym.
Podłączyć tylny otwór wylotowy (zależnie od modelu).
1. Zdemontować zatyczkę zamykającą tylny otwór (jeśli jest założona) i pierścień łączący.
2. Niektóre modele są wyposażone w plastykową płytkę odchylającą, blokującą przepływ powietrza przez tylny
otwór; można ją usunąć.
3. Zamontować pierścień łączący w tylnym otworze.
4. Zamontować zatyczkę na górnym otworze (jeśli jest na wyposażeniu).
Ważne: Jeśli okap jest wyposażony w filtr węglowy, to należy go wyjąć.
Sprawdzić czy przełącznik wewnątrz okapu (zależnie od modelu) jest ustawiony w położeniu “A” Zasysanie; jeśli nie, to należy go tak ustawić.
Wersja z recyrkulacją powietrza (filtrowanie)
(F - patrz także schemat montażowy)
Powietrze jest filtrowane poprzez filtr węglowy i wyprowadzane na pomieszczenie. Przefiltrowane powietrze jest wypuszczane ku górze pomieszczenia.
Ważne:
Jeśli okap nie jest wyposażony w filtr węglowy to winien on zostać zamówiony i zamontowany
przed uruchomieniem okapu.
Sprawdzić czy przełącznik wewnątrz okapu (zależnie od modelu) jest ustawiony w położeniu “F” Filtrowanie; jeśli nie, to należy go tak ustawić.
Jeśli na wyposażeniu znajduje się zatyczka, należy ją zamontować na górnym otworze wylotowym.
Podłączenie do zasilania
Przed podłączeniem zasilania do okapu, należy sprawdzić czy wartość napięcia podana na tabliczce znamionowej urządzenia, jest zgodna z napięciem zasilania w Państwa mieszkaniu.
Tabliczka znajduje się wewnątrz okapu pod siatką.
Okap może być wyposażony w typową wtyczkę i w takim przypadku możną ją włączyć do typowego gniazda elektrycznego znajdującego się w dostępnym miejscu.
Jeśli okap nie posiada wtyczki, można zastosować dowolną lub wyłącznik dwubiegunowy, zgodne z obowiązującymi przepisami. Wyłącznik powinien posiadać rozwarcie styków minimum 3 mm i znajdować się w dostępnym miejscu.
Producent nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za problemy wynikłe z nieprzestrzegania powyższych zaleceń.
OSTRZEŻENIE: Przed ponownym podłączeniem okapu do zasilania oraz przed sprawdzeniem prawidłowości
działania okapu, należy upewnić cię, czy przewód zasilający podłączono właściwie oraz czy NIE został on przygnieciony w obsadzie podczas instalacji. Zaleca się zlecenie wykonania tej czynności technikowi specjaliście.
9
NÁVOD K POUŽITÍ
PŘED POUŽITÍM DIGESTOŘE RADY K OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE K BEZPEČNOSTI JAK POUŽÍVAT DIGESTOŘ ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ JAK ODSTRANIT PORUCHU SERVIS INSTALACE
10
PŘED POUŽITÍM DIGESTOŘE
Chcete-li spotřebič využívat co nejlépe, přečtěte si pozorně návod k použití a uschovejte ho pro další potřebu.
Tento spotřebič byl zkonstruován k používání pouze dospělými osobami.
Spotřebič nesmějí používat děti nebo nemocné osoby bez dozoru. Zajistěte, aby si děti se spotřebičem nehrály.
Spotřebič připojte k elektrické síti až po úplném dokončení instalace.
UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k tomu, že je
• odsavač par velmi těžký, musí jeho stěhování a instalaci provádět nejméně dvě osoby.
Obalové materiály (plastové sáčky, polystyrén apod.) mohou být pro děti nebezpečné, proto je třeba odstranit obalový materiál z jejich dosahu.
Zkontrolujte, zda digestoř nebyla při dopravě poškozena.
Instalaci, elektrické i vodovodní připojení smí provádět pouze kvalifikovaný odborník podle pokynů výrobce a v souladu s platnými místními předpisy.
RADY K OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
1. Obal
Obal je ze 100% recyklovatelného materiálu a je označen recyklačním znakem . Při jeho likvidaci se řiďte místními předpisy pro odstraňování odpadu. Obalové materiály (plastové sáčky; polystyrén; apod.) mohou být pro děti nebezpečné, proto je třeba odstranit obalový materiál z jejich dosahu.
2. Spotřebič
Tento spotřebič je označen v souladu s evropskou směrnicí 2002/96/ES o likvidaci elektrického a elektronického zařízení (WEEE).
Zajištěním likvidace tohoto spotřebiče podle platných předpisů pomůže uživatel zabránit případným negativním důsledkům na životní prostředí a lidské zdraví.
Symbol na spotřebiči nebo příslušných dokladech udává, že tento výrobek nesmí být likvidován spolu s domácím odpadem, ale je nutné ho odevzdat do příslušného sběrného centra k recyklaci elektrických a elektronických zařízení.
Při jeho likvidaci se řiďte místními předpisy pro odstraňování odpadu.
Další informace o likvidaci, rekuperaci a recyklaci tohoto spotřebiče získáte na příslušném místním úřadě, v podniku pro sběr domácího odpadu nebo v obchodě, kde jste spotřebič zakoupili.
DŮLEŽITÉ INFORMACE K BEZPEČNOSTI
UPOZORNĚNÍ: ke snížení nebezpečí úrazů,
zásahu elektrickým proudem, poranění nebo poškození věcí při používání odsavače dodržujte základní opatření včetně následujících.
1. Před každou činností instalace a údržby spotřebiče čištěním nebo údržbou je nutné odsavač odpojit od elektrické sítě.
2. Instalaci musí provést kvalifikovaný odborník podle pokynů výrobce a a v souladu s platnými místními bezpečnostními předpisy.
3. Uzemnění spotřebiče je podle zákona povinné. (není možné pro odsavače ve třídě II).
4. Nepoužívejte vícenásobné zásuvky nebo prodlužovací šňůry.
5. Po skončení instalace nesmí být elektrické komponenty pro uživatele volně přístupné.
6. Nedotýkejte se spotřebiče vlhkými částmi těla a nepoužívejte ho, když jste naboso.
7. Chcete-li vytáhnout zástrčku ze sít’ové zásuvky, netahejte za napájecí kabel.
8. Asistenční služba pro zákazníky ­nepoužívejte ani nevyměňujte žádnou část odsavače, s výjimkou případu, kdy je to výslovně doporučeno v návodu. Všechny další služby údržby smí provádět pouze oprávněný technik.
9. Při vrtání do stěny dávejte pozor, abyste nepoškodili elektrické připojení a/nebo potrubí.
10. Větrací kanály musejí být vždy odváděné ven.
11. Výrobce odmítá jakoukoli odpovědnost za nevhodné použití nebo nesprávné nastavení ovladačů.
11
12. Spotřebič nesmějí používat osoby (ani děti) se sníženými fyzickými, smyslovými nebo duševními schopnostmi, ani osoby bez patřičných znalostí a zkušeností, pokud jim neradí jiné osoby odpovědné za jejich bezpečnost.
13. Děti se nesmějí ke spotřebiči přibližovat.
14. Ke snížení nebezpečí požáru použijte pouze kovové sací potrubí.
15. Děti stále sledujte, aby si se spotřebičem nehrály.
16. Při likvidaci spotřebiče se řiďte místními předpisy pro odstraňování odpadu.
17. Další informace o likvidaci, rekuperaci a recyklaci tohoto spotřebiče získáte na příslušném místním úřadě, v podniku pro sběr domácího odpadu nebo v obchodě, kde jste spotřebič zakoupili.
18. Stálá údržba a čištění zaručují dobrý provoz a výkon odsavače. Usazeniny na znečištěném povrchu často odstraňujte, aby se netvořily mastné usazeniny. Často také umývejte nebo vyměňujte tukový filtr.
19. Pod odsavačem nepřipravujte jídla na otevřeném plameni (flambovaná). Otevřený plamen by mohl způsobit požár.
20. V případě současného použití odsavače s jinými přístroji na plyn a jiná paliva musí být místnost dostatečným způsobem větraná.
21. Odsávaný vzduch se nesmí odsávat do potrubí používaného k odvodu spalin plynových nebo jiných spalovacích zařízení, ale musí mít samostatný výstup. Dodržení všech státních norem týkajících se odsávání vzduchu je povinné, čl. 7.12.1 CEI EN 60335­2-31.
22. Jestliže se odsavač par používá spolu s jinými přístroji na plyn nebo jiná paliva, záporný tlak v místnosti nesmí být vyšší než 4
Pa (4 x 10 zajistit vhodné větrání místnosti.
23. Při smažení jídel nenechávejte pánev bez dozoru, protože olej na smažení by se mohl vznítit.
24. Před dotykem žárovek se ujistěte, že již vychladly.
25. odsavač par není určen jako odkládací plocha, proto na něj nepokládejte žádné předměty, ani ho nepřetěžujte.
26. Nepoužívejte, ani nenechávejte odsavač par bez správně namontovaných žárovek, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem!
27. Při všech instalačních a údržbových pracích používejte pracovní rukavice.
28. Spotřebič není vhodný k používání venku.
29. Vzduch odsávaný odsavačem se nesmí odvádět kouřovou rourou topidel nebo přístrojů napájených plynem nebo jinými palivy.
Poznámka:- při všech instalačních a údržbových pracích používejte pracovní rukavice.
Prohlášení o souladu s předpisy
Tento spotřebič byl navržen, zkonstruován a dodán na trh v souladu s:
- bezpečnostními ustanoveními směrnice pro nízké napětí 2006/95/ EHS (která nahrazuje směrnici 73/23/EHS a její další znění).
- požadavky na ochranu směrnice “EMC” 89/336/EHS ve znění směrnice 93/68/ EHS.
-5
bar). Z tohoto důvodu je nutné
JAK POUŽÍVAT DIGESTOŘ
Doporučujeme zapnout digestoř několik minut před začátkem vaření a nechat ji v činnosti alespoň 5 minut po jeho ukončení.
1. U modelů, které jsou vybavené sběrači par, tyto sběrače vysuňte (zvýšíte tak výkon digestoře).
2. Přepínač rychlosti nastavte podle množství kouře a par, které chcete odsávat.
3. Digestoř vypněte 5 minut po ukončení vaření.
4. Zavřete sběrače par (u modelů s tímto vybavením).
12
ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ
Před každým čištěním nebo údržbou odpojte digestoř od elektrické sítě vytáhnutím zástrčky ze zásuvky nebo vypnutím hlavního jističe bytu.
Tukový filtr
Tukový filtr z porézního materiálu se musí jednou za měsíc vyprat v teplé saponátové vodě
(nechte ho namočený asi 1-2 hodiny, neždímejte ho, nechte ho vyschnout a pak ho vrat’te zpět. Tento postup případně opakujte a po 5-6 vypráních ho vyměňte za nový.)
Papírový tukový filtr se musí vyměnit jednou za měsíc.
Papírový tukový filtr s ukazatelem nasycení musí být vyměněn nejméně jednou za dva měsíce nebo
vždy, jakmile je jeho povrchová barva vidět přes otvory mřížky. Papírový filtr je na jedné straně zbarvený a musíte ho umístit tak, aby tato barva nebyla přes otvory mřížky vidět.
Kovový tukový filtr je nutné jednou měsíčně umýt v dřezu nebo v myčce při krátkém mycím cyklu s nízkou teplotou. Nechte ho vyschnout a pak ho vrat’te zpět. Mytím v myčce může tukový filtr zmatovět, ale jeho filtrační výkon se tím vůbec nesníží.
Při každém čištění nebo výměně filtru proti mastnotě očistěte i další viditelné části digestoře.
Uhlíkový filtr
(“Nasávací provedení” viz následující strana)
Uhlíkový filtr se nedá čistit ani obnovovat. Někdy se dá uhlíkový filtr umýt, ale pouze tehdy, je-li výslovně uvedeno v přiloženém Popisu výrobku.
Uhlíkový filtr je při běžném používání nutné vyměnit každých 6 měsíců (obdélníkový uhlíkový filtr) každé 4 měsíce (kruhový uhlíkový filtr).
Výměna žárovek
1. Před dotykem žárovek se ujistěte, že již vychladly, zkontrolujte také příkon W.
2. Vysuňte sběrače par (jsou-li u modelu).
3. Otevřete mřížku nebo desku s osvětlením a vyjměte filtr proti mastnotě.
4. Vyjměte spálenou žárovku, nahraďte ji novou se stejným elektrickým příkonem a mřížku či desku s
osvětlením nebo kovový filtr proti mastnotě opět uzavřete.
Čištění digestoře
Používejte měkký hadřík namočený v denaturovaném alkoholu nebo v nepříliš koncentrovaném tekutém čisticím prostředku. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky. V žádném případě nepoužívejte vodní vysokotlaké přístroje nebo párové čisticí přístroje.
UPOZORNĚNÍ! Nedostatečné odstranění olejů nebo tuků (alespoň 1x měsíčně) může způsobit požár.
Důležité upozornění: V případě, že nedodržíte návod na čištění digestoře a na výměnu nebo čištění filtrů, vystavujete se nebezpečí požáru.
JAK ODSTRANIT PORUCHU
Když digestoř nefunguje:
Je zástrčka správně zasunutá do zásuvky?
Nebyl přerušený proud?
Není spálená pojistka?
Odsávací výkon není dostatečný:
Vybrali jste správnou rychlost?
Není třeba vyčistit nebo vyměnit filtry?
Nejsou ucpané výstupy vzduchu?
Nesvítí žárovka:
Není třeba vyměnit žárovku?
Je žárovka správně namontovaná?
Není spálená pojistka?
Nesnažte se digestoř sami opravovat. Sami můžete opravit pouze výše uvedené závady.
13
SERVIS
Než zavoláte do servisního střediska
1. Přesvědčte se, zda nemůžete odstranit poruchu
sami (viz “Jak odstranit poruchu”).
2. Digestoř znovu zapněte a přesvědčte se, zda
porucha trvá.
3. Trvá-li porucha i nadále, zavolejte do servisu. Sdělte:
typ poruchy,
model,
svoji úplnou adresu,
své telefonní číslo s předvolbou.
servisní číslo (číslo, které se nachází za slovem
SERVICE na typovém štítku umístěném uvnitř digestoře za tukovým filtrem.
INSTALACE
Při montáži digestoře musíte přesně dodržet minimální vzdálenosti od varné plochy a postupovat přesně podle číselného pořadí a příslušných pokynů výslovně uvedených v popisu instalace.
Jestliže je v pokynech k instalaci plynového spotřebiče určena větší vzdálenost, než je uvedená vzdálenost, je nutné ji dodržet.
Nasávací trubka a pásky k upevnění nejsou součástí vybavení, musíte je zakoupit.
Nasávací provedení (
A - viz také popis instalace)
Výpary jsou odsávány a odváděny ven pomocí odvodové trubky, která se připevní ke spojovacímu kroužku.
Průměr odvodové roury musí být stejný jako průměr spojovacího kroužku. Používá-li se nebo počítá-li se s pojistkou zpětného chodu výparů, zkontrolujte po dokončení
montáže odvodní roury, zda se může dobře otvírat a zavírat. Digestoř může mít buď jeden (horní) otvor nebo dva odvodní (horní a zadní) otvory.
Digestoř je obvykle připravena k využívání horního odvodního otvoru.
1. Spojovací kroužek musí být v horním odvodním otvoru. Používání zadního odvodního otvoru (je-li modelu).
1. Je-li u modelu uzávěr zadního otvoru, odstraňte ho spolu se spojovacím kroužkem.
2. Některé modely mohou být vybaveny plastovým přepínačem, který uzavírá zadní otvor, v tom případě
ho odstraňte.
3. Namontujte spojovací kroužek na zadní otvor.
4. Namontujte uzávěr (je-li u modelu) na horní otvor. Důležité upozornění:Pokud je v digestoři uhlíkový filtr, musíte ho vyjmout.
Přesvědčte se, zda je ovladač uvnitř digestoře (je-li jím model vybaven) v poloze “A” nasávání; není-li tomu tak, nastavte ho do této polohy.
Filtrační provedení
(F - viz také popis instalace)
Vzduch se filtruje průchodem přes uhlíkový filtr a znovu odvádí do okolního prostředí. Přefiltrovaný vzduch se vypouští do horní části kuchyně.
Důležité upozornění:Jestliže digestoř není vybavena uhlíkovým filtrem, je nutné ho před použitím objednat a instalovat.
Přesvědčte se, zda je ovladač uvnitř digestoře (je-li jím model vybaven) v poloze “F” filtrace; není-li tomu tak, nastavte ho do této polohy.
V případě, že je u modelu uzávěr, zakryjte jím horní odvodní otvor.
Připojení k elektrické síti
Před zapojením digestoře se přesvědčte, zda napětí uvedené na typovém štítku přístroje odpovídá napětí ve vašem bytě.
Typový štítek je umístěný uvnitř digestoře za mřížkou.
Digestoř může být vybavena standardní zástrčkou a v tomto případě ji zasuňte do přístupné standardní zásuvky. Jestliže pokud digestoř není vybavena zástrčkou, použijte zástrčku, která odpovídá platným předpisům, nebo
použijte dvoupólový vypínač odpovídající platným předpisům s minimálním otvorem mezi kontakty 3 mm, umístěný na přístupném místě.
Výrobce odmítá jakoukoli odpovědnost za potíže vzniklé nedodržením výše uvedených pokynů.
UPOZORNĚNÍ! před opětovným připojením odsavače k elektrickému napájení a před kontrolou správného
chodu odsavače se vždy ujistěte, že byl přívodní elektrický kabel připojen správně a že při instalaci odsavače NEBYL stlačen. Doporučujeme nechat si provést připojení specializovaným elektrikářem.
14
Loading...
+ 30 hidden pages