VOLTCRAFT VC-165 User guide [cs]

Digitální multimetr VC-165
Obj. č.: 134 07 80
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup digitálního multimetru Voltcraft VC-165. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Rozsah dodávky
Digitální multimetr VC-165 Baterie 9 V 2 x bezpečnostní měřící kabel CAT III Návod k obsluze
Účel použití
- Měření a zobrazování elektrických parametrů v kategorii měření CAT III až do maximální hodnoty 600 V proti potenciálu země a ve všech nižších kategoriích v souladu s Nařízením EN 61010-1.
- Multimetr a jeho příslušenství se nesmí používat k měření v rozsahu kategorie CAT IV.
- Měření stejnosměrného a střídavého napětí až do maximální hodnoty 600 V.
- Měření stejnosměrného a střídavého proudu až do maximální hodnoty 10 A.
- Měření odporu až do maximální hodnoty 20 M.
- Akustická kontrola propojenosti obvodu (< 50 )
- Testování diod
- Bezkontaktní detekce střídavého napětí (NCV) 220 V AC, 50 – 60 Hz
K nastavení příslušných funkcí měření slouží otočný přepínač. U všech funkcí měření je aktivní automatický výběr rozsahu (kromě testu diod, testu propojenosti obvodu a bezkontaktní detekce napětí). Ve dvou měřících rozsazích V (jsou označeny jako RANGE) je možný i manuální výběr rozsahu. V rozsahu měření střídavého napětí a střídavého proudu se na displeji VC-165 zobrazuje skutečná efektivní hodnota (TRMS) V případě negativních naměřených hodnot se polarita zobrazuje automaticky se znaménkem minus (-). Při měření v kategorii CAT III se doporučuje používání osobního ochranného vybavení. Multimetr se nesmí používat v kategorii měření CAT IV. K osvětlení tmavých míst můžete použít integrovanou LED svítilnu. Multimetr se napájí jednou 9 V blokovou baterií (typ 6F22, NEDA 1604 nebo ekvivalentní baterií) a k jeho napájení se nesmí používat jiné typy baterií. Vzhledem k nižší kapacitě nepoužívejte k napájení multimetru akumulátory. Nepoužívejte multimetr s otevřenou schránkou baterií, nebo pokud na něm chybí kryt schránky baterie. Měření na vlhkých místech a v potencionálně výbušném prostředí, či za nepříznivých podmínek okolí není dovoleno. Za nepříznivé podmínky prostředí lze považovat: mokro nebo vysokou vlhkost, prašné prostředí, výskyt hořlavých plynů, výparů chemických rozpouštědel, bouřky, silná elektrostatická pole atd. Z bezpečnostních důvodů používejte pouze měřící kabely a příslušenství, které vyhovují specifikaci multimetru.
Popis a ovládací prvky
-
3
-
3
-
6
NCV EF
1. Displej
2. Tlačítko SELECT pro přepínání funkcí označených na otočném ovladači červeně
3. Tlačítko HOLD a podsvícení displeje
Stiskněte krátce pro přidržení naměřené hodnoty na displeji
Stiskněte déle než 2 sekundy pro zapnutí a vypnutí podsvícení displeje
4. Otočný ovladač pro výběr funkce měření
5. Měřicí zdířka 10 A
6. Měřicí zdířka COM (referenční potenciál, „Mínus“)
7. Měřicí zdířka VmA (kladný potenciál „Plus“)
8. Výklopná opěrka
9. Schránka baterií
10. Tlačítko zapínání LED svítilny
11. Integrovaná LED svítilna a senzor NCV
Vybavení
Digitální multimetr (níže označován jen jako DMM) je vybaven digitálním displejem pro zobrazení výsledků měření, na kterém lze aktivovat podsvícení. Displej DMM obsahuje 2 000 bodů (bod = nejnižší zobrazovací hodnota). DMM je určen jak pro amatéry, tak pro profesionály a pro měření až do kategorie měření CAT III. Zdířky pro připojení měřících kabelů můžou být při dodání chráněné ochrannými přepravními vložkami. Před připojením kabelů k DMM vložky odstraňte. Na zadní straně přístroje je výklopná opěrka (8), pomocí které lze DMM nastavit do šikmé svislé polohy. Pokud se DMM určitou dobu nepožívá, automaticky se vypne. Šetří se tím baterie a prodlužuje se její životnost. Pokaždé, když se stiskne tlačítko a funkce automatického vypnutí se zapne, uslyšíte potvrzující pípnutí.
Otočný přepínač (4)
Otočný přepínač se používá k výběru požadované funkce a rozsahu měření. Když se tento přepínač nastaví na „OFF“, multimetr se vypne. Pokud DMM nepoužíváte, vždy jej vypněte.
Prvky a symboly na displeji
Na displeji nebo na přístroji se vyskytují následující symboly a informace.
OFF Poloha přepínače pro vypnutí měřicího přístroje“.
HOLD Zapnutí a vypnutí funkce přidržení dat na displeji
Je aktivní funkce Hold
OL Overload = symbol znázorňující překročení měřícího rozsahu.
Symbol použité baterie Symbol slabé baterie. Jakmile se symbol objeví na displeji, vyměňte
co nejdříve baterii, aby se zamezilo chybám v měření! Symbol testování diod Symbol funkce akustické kontroly propojenosti obvodu Symbol střídavého proudu Symbol stejnosměrného proudu
V, mV Volt (jednotka napětí), Milivolt (10
A, mA, µA Ampér (jednotka elektrického proudu), Miliampér (10
)
), Mikroampér (10
) Tlačítko pro zapnutí a vypnutí podsvícení displeje Funkce bezkontaktní detekce napě
Symbol funkce LED svítilny
AUTO RANGE Je aktivní automatický výběr měřícího rozsahu
Symbol integrovaného senzoru bezkontaktní detekce napě
Provádění měření
Nikdy nepřekračujte maximální přípustné vstupní hodnoty. Nedotýkejte se obvodu ani připojovacích bodů, pokud napětí přesahuje 33 V ACrms nebo 70 V DC. Nebezpečí smrtelného úrazu! Před měřením vždy zkontrolujte, zda měřící kabely nejsou poškozené. Pokud na nich objevíte nějaké poškození, okamžitě je přestaňte používat! Nebezpečí smrtelného úrazu! V průběhu měření nesahejte mimo označené části držáků měřících sond. K přístroji připojujte vždy jen dva měřící kabely potřebné pro měření. Z bezpečnostních důvodů odpojte od přístroje při měření proudu všechny ostatní kabely, které nepotřebujete. Měření elektrických obvodů >33 V AC a >70 V DC smí provádět pouze profesionálové a osoby, které jsou seznámeny s příslušnými předpisy pro měření a uvědomují si potencionální nebezpečí, které se při měření může objevit. Před každým měřením se přesvědčte, že multimetr je nastaven na správný rozsah měření. Dejte rovněž pozor, abyste na začátku měření nestiskli tlačítko HOLD (když se stiskne tlačítko HOLD, na displeji se zobrazuje „H“). Pokud se na začátku měření stiskne tlačítko HOLD, nezobrazí se žádná naměřená hodnota! Kvůli vlastní bezpečnosti věnujte pozornost všem příslušným bezpečnostním pokynům, předpisům a opatřením pro zachování bezpečnosti.
Měření vždy začínejte s nejvyšším měřicím rozsahem a až poté v případě potřeby přepněte na nejbližší nižší rozsah. Předtím než změníte měřicí rozsah, vždy odpojte měřicí sondy od měřeného objektu. Pokud se na displeji zobrazí označení „OL“, došlo k překročení měřicího rozsahu.
a) Zapnutí multimetru
Multimetr zapínáte a vypínáte otočným přepínačem. Nastavte otočný přepínač (4) na příslušnou měřicí funkci. Když chcete přístroj vypnout, nastavte přepínač na „OFF“. Když multimetr nepoužíváte, vždy jej vypněte.
Před zahájením práce s multimetrem musíte do přístroje vložit přiloženou baterii. Vložení a výměna baterie je popsána níže v části „Čištění a údržba“.
b) Měření napětí „V“
Při měření stejnosměrného napětí postupujte následujícím způsobem „V/DC“ (V ):
1. Zapněte DMM a otočným přepínačem (4) zvolte příslušný měřící rozsah „V “, nebo „mV “.
2. Zastrčte červený měřící kabel do zdířky V (7) a černý měřící kabel do zdířky COM (6).
3. Měřící sondy připojte k měřenému objektu (baterii, obvodu, atd.). Červená měřící sonda označuje kladný pól a černá sonda záporný pól.
4. Na displeji se ukazuje výsledek měření.
5. Po dokončení měření odstraňte měřící kabely z měřeného objektu a vypněte multimetr.
Pokud se při měření stejnosměrného napětí zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko
mínus „-„, má změřené napětí zápornou hodnotu (nebo jsou obráceně měřící vodiče).
Rozsah napětí „V DC“ má vstupní odpor > 10 M.
Při měření střídavého napětí postupujte následujícím způsobem „V/AC“ (V ):
1. Zapněte DMM a otočným přepínačem (4) zvolte příslušný měřící rozsah “V , nebo „mV “.
2. Chcete-li použít funkci měření „mV“, stiskněte jedenkrát krátce tlačítko SELECT a multimetr se přepne na měření střádavého napětí. Dalším stiskem SELECT se vrátíte k měření stejnosměrného napětí.
3. Zastrčte červený měřící kabel do zdířky V (7) a černý měřící kabel do zdířky COM (6).
4. Měřící sondy připojte k měřenému objektu (baterii, obvodu, atd.).
5. Na displeji se ukazuje výsledek měření.
6. Po dokončení měření odstraňte měřící kabely z měřeného objektu a vypněte multimetr.
Rozsah napětí „V AC“ má vstupní odpor > 10 M.
c) Měření proudu „A“
Maximální přípustné napětí v obvodu proti zemi nesmí v kategorii CAT II a III přesáhnout 600 V.
Měření proudu probíhá vždy se sériově zapojeným spotřebičem. Před připojením měřicího přístroje se musí obvod vypnout. Po dokončení měření nejdříve obvod vypněte a až poté odstraňte měřicí kabely. Zabrání se tak vytvoření obloukového světla. V případě měření proudu, který je vyšší než 5 A se smí měření provádět jen 30 sekund s 15 minutovými přestávkami v měření. Interní odpor DMM způsobuje kvůli pojistce integrované v měřicím rozsahu mA/µA malý pokles napětí v měřeném obvodu (max. 200 mV). Obvykle se však jedná o zanedbatelnou hodnotu.
Při měření proudu > 200 mA postupujte následujícím způsobem:
1. Zapněte DMM a otočným přepínačem (4) zvolte příslušný měřící rozsah „A“.
2. Označení „DC“ ukazuje na funkci měření stejnosměrného proudu. Pokud budete chtít měřit střídavý proud, stiskněte jedenkrát krátce tlačítko „SELECT“. Na displeji se zobrazí „AC“ a při měření efektivní hodnoty uvidíte „TRMS“. Dalším stiskem „SELECT“ se vrátíte zpět k „DC“, atd.
3. Zastrčte červený měřící kabel do zdířky V (5) a černý měřící kabel do zdířky COM (6).
4. Měřící sondy připojte sériově k spotřebiči. Červená měřící sonda označuje kladný pól a černá sonda záporný pól. Zapněte měřený obvod.
5. Na displeji se ukazuje výsledek měření.
Pokud se při měření stejnosměrného proudu zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko mínus „-„, má proud obrácený směr (nebo jsou obráceně měřící vodiče).
6. Po dokončení měření vypněte měřený obvod, odstraňte měřící kabely z měřeného objektu a vypněte multimetr. Otočný přepínač přepněte do polohy „OFF“.
Při měření proudu < 200 mA postupujte následujícím způsobem:
1. Zapněte DMM a otočným přepínačem (4) zvolte příslušný měřící rozsah „mA/ µA“.
2. Označení „DC“ ukazuje na funkci měření stejnosměrného proudu. Když budete chtít měřit střídavý proud, stiskněte jedenkrát krátce tlačítko „SELECT“. Na displeji se ukáže „AC“ a při měření efektivní hodnoty uvidíte „TRMS“. Dalším stiskem „SELECT“ se vrátíte zpět k „DC“, atd.
3. Zastrčte červený měřící kabel do zdířky mA (7) a černý měřící kabel do zdířky COM (6).
4. Měřící sondy připojte sériově k spotřebiči. Červená měřící sonda označuje kladný pól a černá sonda záporný pól. Zapněte měřený obvod.
5. Na displeji se ukazuje výsledek měření.
Pokud se při měření stejnosměrného proudu zobrazuje před naměřenou hodnotou znaménko mínus „-„, má proud obrácený směr (nebo jsou obráceně měřící vodiče).
Po dokončení měření vypněte měřený obvod, odstraňte měřící kabely z měřeného objektu a vypněte multimetr. Otočný přepínač přepněte do polohy „OFF“.
d) Měření odporu
Ubezpečte se, že všechny části obvodu, obvody a komponenty a další objekty měření jsou odpojeny od napětí a vybity.
Při měření odporu postupujte následujícím způsobem:
1. Zapněte DMM a zvolte měřící rozsah „“.
2. Zapojte červený měřící kabel do zdířky (7) a černý měřící kabel do zdířky COM (6).
3. Připojte dvě měřicí sondy a zkontrolujte propojenost obvodu. Hodnota impedance musí být přibližně 0 až 1,5 (vlastní impedance měřicích vodičů).
4. Nyní připojte měřící sondy k měřenému objektu. Pokud zkoumaný objekt nevykazuje vysokou impedanci nebo není rozpojený, naměřená hodnota se ukáže na displeji. Počkejte, dokud se zobrazovaná hodnota neustálí. V případě impedance vyšší než 1 M to může trvat několik sekund. Když se na displeji objeví označení „OL“, došlo k překročení měřicího rozsahu, nebo je měřený obvod přerušený.
5. Po dokončení měření odstraňte měřící kabely z měřeného objektu a vypněte multimetr.
Při měření velikosti odporu dávejte pozor, aby místa, kterých se dotýkají hroty měřících kabelů, nebyly pokryty nečistotou, olejem, lakem apod., protože v takovém případě mohou být výsledky měření nepřesné.
Loading...
+ 4 hidden pages