VOLTCRAFT PSP 12010, PSP 1405 Operating Instructions [hu]

VOLTCRAFT PSP 12010, PSP 1405 Operating Instructions

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588 Conrad Vev szolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250

Programozható labortápegység

Rend. sz.

Típus

51 24 10

PSP 12010

51 24 11

PSP 1405

51 24 12

PSP 1803

Kezel szervek

(1)Hálózati kapcsoló az üzembe helyezéshez (I = BE / 0 = KI)

(2)Megvilágított kijelz&

(3)Szabályozó forgatógomb a paraméterek beállításához

(4)Csatlakozóaljzat „földpotenciál“

(5)Csatlakozóaljzat „negatív pólus“ (DC-kimenet)

(6)Csatlakozóaljzat „pozitív pólus“ (DC-kimenet)

(7)Megvilágított kijelz& az aktív DC-kimenet részére

(8)„OUTPUT ON“ gomb a DC-kimenetet ki-be kapcsolja

(9)„SELECT“ gomb a kijelz& átal megjelenített funkciót kapcsolja

(10)„SELECT“ gomb a kijelz& átal megjelenített funkciót kapcsolja

(11)„MENU“ gomb a következ& beállítási menüpontra kapcsol

(12)Készüléklábak (a homlokzati oldalon kihajthatóak)

(13)Soros interfész (RS232C)

(14)Biztosítékfoglalat a hálózati biztosíték számára

(15)Véd&földeléssel ellátott hálózati kábel csatlakozó

Rendeltetésszer használat

A programozható labortápegység mint földeletlen DC feszültségforrás kisfeszültségC fogyasztók üzemeltetésére szolgál. A csatlakoztatás 4 mm-es biztonsági hüvelyeken keresztül történik. A feszültséget és az áramer&sséget a kimeneten a modellt&l függ&en, a következ&képpen lehet beállítani:

PSP 12010 0,1 - 20 V/0 - 10 A PSP 1405 0,1 - 40 V/0 - 5 A PSP 1803 0,1 - 80 V/0 - 2,5 A

Egy digitális forgó szabályozóval állítható be az összes paraméter. A kijelzés a megvilágított, 4 soros kijelz&ben történik. A paraméterek 3 gombbal választhatók ki.

A következ paraméterek állíthatók be:

Kimeneti feszültség „Uo“, feszültségkorlátozás „Umax“, áramhatárolás „Imax“, teljesítményhatárolás „Pmax“. A kimenet gombnyomással lekapcsolható. A helytelen használat elleni védelem érdekében a kezel&szerveket le lehet zárni. Kiegészítésként a labortápegységet egy soros interfészen keresztül (RS232C) számítógéppel lehet vezérelni és beállítani. A készülék túlterhelésés rövidzár védett, valamint biztonsági kapcsolót és h&kioldót tartalmaz.

A labortápegység az I. érintésvédelmi osztálynak felel meg. A labortápegységet csak véd&földeléssel ellátott, 230V~ 50 Hz váltakozó feszültségC háztartási dugaszoló aljzatba szabad csatlakoztatni. A véd&föld csatlakozóhüvely közvetlenül a hálózati csatlakozó véd&földelésével van összekötve.

Kedvez&tlen környezeti feltételek mellett a mCködtetés nem megengedett. Kedvez&tlen környezeti feltételek a következ&k:

-nedvesség vagy túl magas leveg& páratartalom

-por és éghet& gázok, g&zök vagy oldószerek.

-zivatar, ill. zivataros id&járási körülmények, mint pl. er&s elektrosztatikus terek stb.

A fentiekt&l eltér& alkalmazás károsíthatja a terméket, és veszélyekkel, pl. rövidzár, tCz, áramütés, stb. járhat. A terméket nem szabad átalakítani ill. átépíteni! A biztonsági el&írásokat feltétlenül vegye figyelembe!

Biztonságiés veszélyességi el írások

A kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából adódó hibák esetében a garancia érvényét veszti. A következményi károkért, és a szakszer tlen kezelésb l, vagy a biztonsági el írások figyelmen kívül hagyásából adódó anyagi, vagy személyi károkért nem vállalunk felel sséget!

• A készülék a gyárat biztonságtechnikailag kifogástalan állapotban hagyta el.

Ezen állapot meg&rzésére és a biztonságos mCködés biztosítására a felhasználónak figyelembe kell vennie az útmutatóban foglalt biztonsági el&írásokat és figyelmeztetéseket.

A következ& szimbólumok használatosak:

A háromszögbe foglalt felkiáltójel olyan tudnivalókat jelez az útmutatóban, amelyeket okvetlenül figyelembe kell venni.

Háromszögbe foglalt villám jel elektromos áramütés veszélyére, vagy a készülék elektromos biztonságának veszélyeztetésére figyelmeztet.

A „kéz“ szimbólum különleges tippekre és kezelési tanácsokra utal.

Csak száraz beltéri helyiségben használható.

°A készülék CE-konform, és megfelel a vonatkozó európai irányelveknek

Földpotenciál

Véd&vezeték csatlakozó; ezt a csavart nem szabad oldani

• Az elektromos készülékek, valamint azok tartozékai nem játékok és nem valók gyerekek kezébe!

Ipari berendezéseknél be kell tartani a szakmai szövetségek elektromos berendezésekre és anyagokra vonatkozó balesetvédelmi el&írásait.

Iskolákban és oktatási intézményekben, hobby és barkácsmChelyekben a hálózati tápegységgel kapcsolatos tevékenységet szakképzett személynek kell felel&sséggel felügyelnie.

Ügyeljen, hogy keze, cip&je, ruházata, a talaj és a tápegység okvetlenül száraz legyen.

A csak szerszámmal bontható burkolatok nyitásánál, vagy részek eltávolításánál veszélyes feszültségek válhatnak megérinthet&vé.

A készüléket nyitás el&tt valamennyi feszültségforrásról le kell választani.

A készülékben lév& kondenzátorok még akkor is fel lehetnek töltve, ha minden feszültségforrásról leválasztottuk a készüléket.

Ne kapcsolja be a labortápegységet közvetlenül azután, ha hideg környezetb&l meleg helyiségbe vitte. Az eközben keletkez& kondenzvíz kedvez&tlen körülmények között tönkreteheti a készüléket. Hagyja, hogy a készülék bekapcsolatlanul átvegye a helyiség h&mérsékletét.

A készülék üzem közben melegszik; ügyeljen a megfelel& szell&zésre. A szell&z&nyílásokat nem szabad letakarni!

A hálózati tápegységeket és a csatlakoztatott fogyasztókat nem szabad felügyelet nélkül üzemeltetni.

Csak a megadott típusú és névleges áramer&sségC biztosítékot szabad alkalmazni. Tilos megpatkolt biztosítékot alkalmazni.

Kerülni kell a szigeteletlen vezetékek használatát.

Több tápegység sorosvagy párhuzamos kapcsolása nem megengedett.

A tápegységek alkalmazása emberek és állatok vonatkozásában nem engedélyezett.

Ha feltételezhet&, hogy a készüléket már nem lehet biztonságosan használni, akkor helyezzük üzemen kívül és akadályozzuk meg a véletlen használatát. Akkor feltételezhet&, hogy a veszélytelen mCködés már nem lehetséges, ha:

- a készüléken látható sérülések vannak,

• -

nem mCködik, valamint

- hosszabb ideig kedvez&tlen körülmények között tárolták vagy

- nem megfelel& körülmények között szállították.

Vegye figyelembe az egyes fejezetekben, ill. a csatlakoztatott készülékek használati útmutatóiban szerepl& biztonsági el&írásokat is.

Funkciók ismertetése

A labortápegységek kapcsoló üzemC technológiával üzemelnek, el&nyeik, hogy könnyebbek és kisebb méretCek, valamint magas hatásfokkal rendelkeznek. Valamennyi készülék aktív PFC-vel (Power-Factor-Correction) van ellátva.

A tápegység kimen& egyenfeszültsége galvanikusan el van választva, és ez véd&elválasztást jelent a hálózati feszültségt&l. A szekunder oldali DC csatlakozás két, különböz& színC labor csatlakozóaljzaton keresztül történik.

A tápegység hCtése h&áramoltatással történik. Ezért ügyelni kell a kell& leveg&áramlásra, illetve oldaltávolságra.

A tápegység egyes kimeneti paraméterei korlátozhatók. Ezeket a határértékeket a feszültségre, az áramra és a kimeneti teljesítményre lehet megszabni.

A labortápegység számítógéppel egy csatlakozó porton keresztül kezelhet& és vezérelhet&. A mellékelt szoftver ezenfelül lehet&vé teszi a kimenet id&zítési funkcióját, két különböz& feszültség értékkel és tetsz&legesen beállítható id&zítési értékkel (négyszögfunkció).

Üzembehelyezés

Általános

A labortápegységek tölt&készülékként nem üzemeltethet&ek. Akkumulátorok töltésére megfelel& töltés-lekapcsolással rendelkez& alkalmas tölt&készüléket kell használni.

A hálózati kábel csatlakoztatása

Kösse össze az külön megrendelhet&, véd&földeléssel ellátott hálózati kábelt a tápegység beépített hálózati csatlakozó dugójával. Ügyeljen arra, hogy pontosan üljön a helyén.

Kösse össze a hálózati kábelt egy véd&földeléssel ellátott csatlakozó aljzattal.

Alapm veletek

Gy&z&djön meg arról, hogy nincs-e fogyasztó csatlakoztatva a tápegységre.

Kapcsolja be a tápegységet az üzemi kapcsolóval (1). A kijelz&n megjelenik az indítási üzenet és a tápegység alaphelyzetbe kerül. Néhány másodperc múlva megjelennek a paraméterértékek.

Kijelzés és tájékozódás a menüben

A kijelz& három fenti sorában a paraméterek jelennek meg, a negyedik sor funkciósorként szolgál. Ebben a választható funkciók jelennek meg. Az alatta található gombokkal (9, 10 és 11) kiválaszthatók és a forgó szabályozóval (3) módosíthatók ezek a funkciók.

A beállítófunkciók a „MENU“ (11) gombbal egymás után választhatók ki.

Az utolsó funkciót követ&en ismét az els& beállító funkcióra kapcsol. A „MENU“ gomb megnyomásakor rövid id&re megjelenik a „Mode Changed“ (beállító funkció módosítva).

A beállító funkciók sorrendje a következ&képpen lett megállapítva: UCoarse _U Fine _Umax _Imax _Pmax _Keylock _UCoarse ...

A paraméterek jelentése a következ&:

Uo

kimeneti feszültség Umax

fels& feszültséghatár

Io

kimeneti áram Imax

fels& áramhatár

Po

kimeneti teljesítmény Pmax

fels& teljesítményhatár

A bekapcsolt állapotban az „UCoarse“ gombbal bármikor lehetséges a feszültségbeállítás, és a maximális határparaméterek le vannak csökkentve. A kimeneti feszültség „Uo“ bekapcsolás után gyárilag 12 V-ra el&re be van állítva.

DC kimenet beés kikapcsolás

A DC kimenetet az „OUTPUT ON“ gombbal (8) kapcsoljuk ki és be. Minden egyes gombnyomás változtat a kimeneti állapoton. Az aktív kimenetet a piros világító kijelz& (7) mutatja.

Kimeneti feszültség „UCoarse/U Fine“ beállítása

Bekapcsolás után a menü mindig a feszültségbeállítással kezd. A feszültséget durva módban (UCoarse) az 1V-os fokozatban, finom módban (U Fine) a 0,04V-os fokozatban lehet beállítani.

A durva feszültségbeállítás „UCoarse“ kijelzése az alsó sorban látható. Amennyiben nem ez történik, nyomja meg a „Menu“ (11) gombot addig, amíg ez a funkció meg nem jelenik.

A szabályzó forgatógombbal (3) állítsa be a kívánt kimeneti feszültséget az 1V-os lépésekben. A beállított feszültségértéket a kijelz& els& sorában, az „Uo“ alatt lehet leolvasni.

A finom beállítási tartományt a „MENU“ (11) gomb egyszeri lenyomásával lehet kiválasztani. A kijelz&n az „U Fine“ jelenik meg.

A szabályozó forgatógombbal (3) állítsa be a kívánt kimeneti feszültséget az 0,04V-os lépésekben. A beállított feszültségértéket a kijelz& els& sorában, az „Uo“ alatt lehet leolvasni.

A „MENU“ (11) gomb a soron következ& beállítási funkciót kapcsolja be.

Feszültségkorlátozás „Umax“ beállítása

A feszültségkorlátozás beállítása megakadályozza, hogy tévedésb&l túl nagy kimeneti feszültséget lehessen beállítani. Ez a funkció a lehetséges fels& beállítási határt korlátozza.

A feszültségkorlátozás beállításának kijelzése „Umax“ az alsó sorban látható. Amennyiben ez nem történik meg, nyomja meg a „Menu“(11) gombot addig, amíg ez a funkció meg nem jelenik.

A szabályzó forgatógombbal (3) állítsa be a kívánt feszültséghatárt. A beállított értéket „Umax“ a kijelz& els& sorában lehet leolvasni.

Az „RST“ funkció „Select“ (9) gombjának mCködtetése a legutoljára tárolt érték visszaállítását eredményezi. Amennyiben egyetlen érték sem került tárolásra, („OK“ gomb (10)), úgy a gyári beállítás érvényesül. A „Restored“ rövid ideig kijelez.

Az „OK“ funkció „Select“ (10) gombjának mCködtetése tárolja az aktuális értéket. A „Saved“ rövid ideig kijelez.

A „MENU“ (11) gomb a soron következ& beállítási funkciót kapcsolja be.

Áramkorlátozás „Imax“ beállítása

Az áramkorlátozás beállítása megakadályozza a túl nagy áramot a rákapcsolt fogyasztók felé.

Loading...
+ 2 hidden pages