VOLTCRAFT MS-18/2 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
MS-18/2 típusú multiteszter
Rendelési szám: 120747
Rendeltetésszerű használat
A készülék rendeltetésszerű használata az alábbiakra terjed ki:
- Váltóáram vizsgálata
- Polaritásvizsgálat 1,2 V-tól 35 V-ig, egyenfeszültség
- Átmenet-vizsgálat kb. 0 és 50 MOhm között
- Mikrohullámú- és TV-készülékek lesugárzás-vizsgálata
- Használat csak száraz környezetben.
Ì A fentiektől eltérő használat ennek a készüléknek a tönkremenetelét okozhatja, ezen kívül még különféle veszélyeket is rejt magában, például rövidzár, tűz, elektromos áramütés, stb. veszélyét. A készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni, illetve átalakítani, és a készülékházat sem szabad felnyitni. Feltétlenül vegyük figyelembe a biztonsági előírásokat.
A készülék ismertetése
Az MS 18-2 típusú multiteszter a sikeres MS 18 típus műszaki továbbfejlesztése. Az MS 18 funkciói mellett az MS 18-2 készülék el van látva egy áramtakarékos mérő-elektronikával, amely révén az áramfelhasználás 70%-kal csökkenthető volt. Ezen kívül az MS 18-2 készülék még egy ideiglenes tárolási funkcióval is rendelkezik, amely a LED-kijelzést még 0,5 – 2 másodpercig késlelteti, hogy pontos és egyértelmű mérési eredményhez juthassunk.
Az MS 18-2 készülék segítségével feszültség alatt lévő vezetékek és alkatrészek vizsgálhatók, hogy van-e rajtuk váltófeszültség. A vizsgálatot akár közvetlen érintkezés útján, akár érintkezés nélkül (közvetett módon) elvégezhetjük. A közvetett mérés mindenekelőtt szigetelt vezetékek és alkatrészek esetében nagyon hasznos. Egyenfeszültség-források polaritását is meghatározhatjuk a készülék segítségével. Átmenet-vizsgálóként való alkalmazásával feszültségmentes állapotban vizsgálhatjuk nyomtatott huzalozás, testcsatlakozások, biztosítékok, hálózati kábelek, villanykörték, kapcsolók és hasonlók működését (átmenet). Egy további alkalmazás alkatrészek vizsgálata, pl. diódák, egyenirányítók, kondenzátorok, tranzisztorok (NPN/PNP), tekercsek, stb., valamint mikrohullámú készülékek vizsgálata tömítetlen helyek szempontjából. A kijelzést egy beépített piros LED adja.
Biztonsági előírások
Ì Ennek a kezelési utasításnak a figyelmen kívül hagyásából fakadó károkra nem érvényes a garancia. A következményes károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget.
A kezelési utasításban szereplő Ì jel fontos tudnivalókra hívja fel a figyelmet. A készülék használatba vétele előtt olvassuk végig ezt a kezelési utasítást.
Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) az MS 18-2 típusú készülék önkényes átalakítása és/vagy módosítása nem engedélyezett.
Sohase lépjük túl a megengedett maximális bemeneti értékeket.
A készülék megbízható kijelzése csak a –10oC és +50 oC közötti hőmérséklet-tartományban, továbbá az 50 Hz és 500 Hz közötti frekvencia-tartományon belül szavatolt. A készüléket csak száraz és zárt helyiségben használhatjuk. Kerüljük mindennemű érintkezését nedvességgel.
Sose használjuk olyankor a készüléket, ha valamilyen károsodás érte. Minden egyes használat előtt ellenőrizzük a készülék működését.
Ipari létesítményekben tartsuk be az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi anyagokra vonatkozó balesetelhárítási rendszabályait is.
A sztatikus elektromosság, amelyet például a műanyagházak erős dörzsölése hoz létre, meghamisíthatja a kijelzést.
Ez a készülék nem gyerek kezébe való.
A multiteszter nem alkalmas csavarhúzóként történő alkalmazásra.
Legyünk különösen óvatosak 25 V-nál nagyobb váltó-feszültség, vagy 35 V-nál nagyobb egyenfeszültség vizsgálatakor. Már ekkora feszültség érintésekor is szenvedhetünk életveszélyes elektromos áramütést.
Ezt a készüléket csak olyan áramkörökhöz szabad használni, amelyek 10 A-re vannak lebiztosítva (illetve 4000 VA-nél nagyobb teljesítmény nem léphet fel).
Ha olyan kérdéseink merülnének fel, amelyekre a jelen kezelési utasításban nem találunk magyarázatot, forduljunk szakemberhez vagy a Conrad telefonos szaktanácsadó szolgálatához.
A szállítás terjedelme
MS 18-2 multiteszter – két gombelem – kezelési utasítás
Az egyes alkatrészek
(a német leírás ábrája szerint)
1. mérőhegy
2. LED-kijelző
3. elemtartó fedele
Kezelés
Az elemek berakása/cseréje
A multiteszter működéséhez két db 392A, AG3, LR41, 192 (vagy azonos kivitelű) gombelemre van szükség. Ì Az elektromos áramütés elkerülése érdekében a készüléket nem szabad felnyitott állapotban használni. Minden egyes elemcsere után egy öntesztet kell végrehajtani. Az elemek cseréjét az alábbi módon végezzük:
- Nyissuk ki a fogórész végén lévő elemtartót (3) egy
megfelelő csavarhúzó segítségével. Nyitás = forgatás balra (az óramutatóval ellentétes irányba). Lásd ehhez a német leírás ábráját (az ábra alatti szöveg: nyitás – zárás).
- Vegyük le az elemtartó (3) fedelét. Óvatosan hajlítsuk
oldalra a gombelemeket rögzítő drót-kengyelt.
- Vegyük ki most a kimerült elemeket, és rakjunk be két új,
azonos típusú elemet. Feltétlenül figyeljünk a helyes polaritásra.
- Óvatosan hajlítsuk vissza a drótkengyelt az eredeti
helyzetébe.
- Csavarjuk vissza a készülékbe a csavart. Óvatosan húzzuk
meg a csavart. Zárás = forgatás jobbra (az óramutatóval
megegyező irányba). Ì Ne hagyjuk szabadon elheverni az elemeket. Fennáll annak a veszélye, hogy kisgyermekek lenyelik. A kifolyt vagy sérült elemek a bőrünkkel érintkezésbe kerülve marási sérüléseket okozhatnak. Sohase próbáljuk feltölteni az elemeket. Ne dobjuk tűzbe se az elemeket.
Környezeti tudnivalók
A végfelhasználó kötelessége az elhasznált elemeket és akkumulátorokat megfelelő speciális gyűjtőhelyen leadni. Tilos őket a háztartási hulladék közé dobni.
Járuljunk mi is hozzá környezetünk védelméhez.
Önteszt
A hibás kijelzések megelőzése érdekében minden egyes használat előtt és minden egyes elemcsere után öntesztelés útján vizsgáljuk meg a multiteszter működő-képességét. Minden egyes használat előtt vizsgáljuk meg a készüléket, hogy nem sérült-e (pl. a ház repedése, stb.).
Érintsük meg egyik kezünkkel a készülék mérőhegyét (1), ugyanakkor a másik kezünkkel az elemtartó fedelét (3). Ha elkezd villogni a piros LED (2), akkor rendben van a készülék, és használhatjuk.
Ha azonban nem villogna a piros LED, nem szabad használatba venni a készüléket. Adott esetben cseréljük ki az elemeket.
Váltófeszültség detektálása
a. Közvetlen érintkezéssel (70–250 V váltófeszültség)
Érintsük meg a mérőheggyel (1) az elektromos vezetőt (fázist). Ha kigyullad a LED (2), akkor feszültség van jelen. Megjegyzés: megérinteni az elemtartó fedelét.
b. Közvetett érintkezéssel (70–250 V váltófeszültség).
Ì Ennél a vizsgálatnál a mérőhegy nem érintheti közvetlenül a vizsgálandó vezetéket (készüléket). Ne felejtsük el, hogy az ideiglenes tárolási funkció miatt a LED (2) csak kb. 0,5 – 2 másodperccel az után alszik ki, hogy a készüléket eltávolítottuk a feszültségtől.
Vezessük végig az MS 18-2 készülék mérőhegyét egy elektromos kábel, konnektor vagy készülék mentén. Ha van bennük feszültség (dugó a konnektorban, készülék bekapcsolva, stb.), akkor elkezd villogni a LED (2). Ezen a módon egyszerűen és gyorsan megállapíthatjuk például, hogy szakadt egy kábel. Megjegyzés: Az érzékenység növelése érdekében az elemtartó fedelét megérinthetjük az ujjunkkal. Ez a vizsgálat nem végezhető árnyékolt kábeleken.
Konnektorok, hálózati tápegységek, vagy PVC-szigetelésű kábelek gyors vizsgálatához tartsuk az MS 18-2 készüléket a mérőhegyénél (1) fogva, és vezessük végig a fogórészét a vizsgálandó készülék mentén. Ha van jelen feszültség, akkor elkezd villogni a LED (2).
Egyenfeszültség vizsgálata (1,2 – 35 V=)
Ezzel a funkcióval az MS 18-2 készülék azonosítja egyenfeszültség-források, pl. elemek, akkumulátorok, stb. polaritását. Érintsük meg egyik ujjunkkal a vizsgálandó elem egyik sarkát. Érintsük meg a mérőheggyel (1) az elem másik sarkát (érintsük meg közben az elemtartó fedelét). Ha most elkezd villogni a LED (2), akkor a mérőheggyel érintkező pólus a pozitív pólus, ha viszont sötét marad a LED, akkor ez a negatív pólus.
„+” pólus, villog a LED „-„ pólus, sötét a LED
Átmenet-vizsgálat; 0 – 50 MOhm (közvetlen éritkezés)
Ì Figyelem! Életveszélyes áramütés lehetősége! A vizsgálandó tárgyat feltétlenül feszültségmentesíteni kell, az elektromos alkatrészeket ki kell szerelni. Elemről, akkumulátorról vagy hálózati tápegységről működtetett készülékeket le kell választani a tápáramforrásról. A 230 V-os hálózati feszültségről üzemelő készülékek esetében ki kell húzni a hálózati dugót a konnektorból. A 230 V-os hálózati feszültségen lévő vezetékek esetében ki kell kapcsolni a
Eközben a mérés közben nem szabad ujjunkkal
biztosítót, és gondoskodni kell arról, hogy illetéktelen személyek
fő ne kapcsolhassák fel újból. Az esetleges beépített kondenzátorok töltését ki kell sütni.
Érintsük meg az egyik kezünkkel az elemtartó fedelét (3), és a másik kezünkkel a vizsgálandó alkatrész (pl. villanykörte) egyik érintkezőjét. Vezessük végig a multiteszter mérőhegyét a másik érintkezőn. Ha a LED (2) elkezd villogni, akkor van átmenet (vezetés), azaz pl. a villanykörte rendben van. A készülék 50 MOhm-ig ismeri fel az ellenállást. Ezzel a funkcióval egyszerűen és komplikációk nélkül vizsgálhatunk meg biztosítékokat, ellenállásokat (50 MOhm-ig), fűtőelemeket, elektromos alkatrészeket, pl. kondenzátorokat, tranzisztorokat, diódákat, tekercseket és hasonlókat.
Gyakorlati tanácsok
- Egy dióda akkor van rendben, ha áteresztő irányban (ujjunk
a katódon, a mérőhegy az anódon) elkezd villogni a LED,
míg záróirányban sötét marad a LED.
- Egy NPN-tranzisztor akkor van rendben, ha a LED akkor
kezd el villogni, amikor a mérőheggyel az emittert vagy a
kollektort érintjük meg, ujjunkkal pedig ugyanakkor a bázist.
- Egy PNP-tranzisztor akkor van rendben, ha a LED akkor
kezd el villogni, amikor a mérőheggyel a bázist érintjük
meg, ujjunkkal pedig ugyanakkor az emittert vagy a
kollektort.
Mikrohullám vizsgálata (>5mW/cm
Ì Figyelem! A mikrohullámú sugárzás veszélyes. Ez a vizsgáló nem hasonlítható össze csúcstechnológiát alkalmazó készülékekkel. Azok a mérőműszerek a multiteszter árának a többszörösébe kerülnek. Ezért ezt a vizsgálatot csupán tájékoztatásnak tekintsük az esetleg kijutó mikrohullámú sugárzás meglétéről.
- Kapcsoljuk be a mikrohullámú sütőt.
- Érintsük meg egyik kezünkkel az elemtartó fedelét (3), és
lassan vezessük végig a készülék mérőhegyét a
mikrohullámú sütő ajtaja mentén. Ha a mikrohullámú sütő
ajtajának a tömítése rossz, akkor a LED elkezd villogni.
Ebben az esetben nem szabad tovább használni a
mikrohullámú sütőt. Vigyük el azonnal szakszervizbe.
2
)
Karbantartás és ápolás
Tisztítás vagy karbantartás előtt válasszuk le a multiteszterről a tápáramforrást. A külső tisztításra csak egy puha, száraz tisztítókendőt használjunk. Semmiesetre se alkalmazzunk folyadékot vagy tisztítószert. Karbantartást vagy javítást kizárólag szakemberrel végeztessünk, aki ismeri a vonatkozó előírásokat.
Eltávolítás
Meghibásodás esetén a használhatatlanná vált készüléket távolítsuk el az érvényes törvényi előírásoknak megfelelően.
Műszaki adatok
Tápfeszültség : 3 V (2x1,5 V-os gombelem) Elem típusa : 392A, AG3, LR4, 192 (vagy azonos kivitelű) Védelmi osztály : 2 (védőszigetelés) Túlfeszültség-kategória : CAT II Feszültségmérés tartománya : közvetlen 70 V – 250 V Váltófeszültség : közvetett 70 V – 500 V Polaritás-vizsgálat : 1,2 V – 35 V= (egyenfesz.) Frekvenciatartomány : 50 – 500 Hz Átmenet-vizsgálat : 0 – 50 MOhm Mikrohullám-szivárgás Vizsgálata : >5 mW/cm Üzemi hőmérséklet : -10oC – +50 oC
2
Loading...
+ 1 hidden pages