VOLTCRAFT MF-100 Operating Instructions [cs]

Měřič vlhkosti materiálu MF-100
Obj. č.: 152 97 88
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup měřiče vlhkosti materálu MF-100. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Tento neinvazivní digitální měřič vlhkosti je ideální pro měření vlhkosti betonu, dřeva a dalších stavebních materiálů. Pomocí tohoto přístroje lze vyzkoušet, zda je povrch připravený pro nátěr.. Kromě toho lze pomocí signální funkce rychle a efektivně měřit povrchy. Uživatel se může soustředit na objekt, který měří, aniž by musel neustále odečítat výsledky měření zobrazované na displeji. Přístroj vydá signální tón, pokud stupeň vlhkosti přesáhne hraniční hodnotu. Přístroj nabízí s měřicí hloubkou cca 20–40 mm široké měřicí spektrum, disponuje zobrazením minimálních a maximálních hodnot a indikaci slabé baterie.
Rozsah dodávky
Měřič vlhkosti 3 × baterie velikosti AAA Návod k obsluze
Popis a ovládací prvky
Přední strana
1. Čidlo vlhkosti
2. Tlačítko UP (nahoru)
3. Tlačítko SET
4. Tlačítko DOWN (dolů)
5. Vypínač
6. LCD displej
7. Tlačítko MEAS
8. Přihrádka na baterie
LCD displej
9. Ukazatel slabých baterií
10. Aktuální stupeň vlhkosti
11. Maximální stupeň vlhkosti
12. Symbol pro ukládání dat
13. Symbol pro DRY (suchý) stav
14. Symbol pro RISK (rizikový) stav
15. Symbol pro WET (mokrý) stav
16. Minimální stupeň vlhkosti
Vložení baterií
Přístroj se provozuje pomocí 3 baterií velikosti AAA.
1. Pomocí šroubováku odstraňte víčko přihrádky na baterie na zadní straně přístroje.
2. Vložte tři baterie typu AAA a dbejte na správnou polaritu.
3. Znovu nasaďte víčko přihrádky na baterie.
4. Baterie vyměňte, pokud se na LCD displeji rozsvítí ukazatel pro slabé baterie (9).
Uvedení do provozu
Pokyny před započetím měření
1. Zobrazený stupeň vlhkosti je průměrná hodnota, která je určena vlhkostí na povrchu a uvnitř materiálu. Pokud se na povrchu nachází viditelná vlhkost nebo voda, otřete ji a nechte povrch několik minut oschnout, než začnete s měřením. Také další faktory mohou ovlivnit měření.
2. Před měřením je třeba z povrchu odstranit zbytky barvy, prach apod.
3. Držte měřicí přístroj za jeho vnější část, abyste zabránili ovlivnění výsledků měření vlhkostí Vaší ruky.
4. Přístroj není vhodný k měření kovů nebo jiných silně vodivých materiálů. Pokud se v dosahu čidla nacházejí kovové části (hřebíky, šrouby, kabely, trubky apod.), naměřené hodnoty se výrazně zvýší.
5. Pokud kulovou hlavu umístíte do rohu místnosti, naměřené hodnoty se mohou zvýšit, neboť se v dosahu čidla nacházejí dvě nebo tři plochy. Dodržujte minimální odstup 8 až 10 cm od dalších ploch, abyste zabránili interferencím.
6. Používejte kulovou hlavu na hladké plochy. Drsné povrchy znepřesňují výsledky měření.
7. Hloubka měření přístroje činí 20 až 40 mm. V závislosti na hustotě může být nemožné změřit vnitřní jádro materiálu. Pokud je síla materiálu menší než 2 cm, mohou být výsledky měření nepřesné (ovlivnění dalším materiálem, který s měřeným materiálem hraničí).
8. Kulovou hlavu je třeba držet v pravém úhlu vůči měřenému povrchu.
9. Hustota měřeného materiálu hraje pro výsledek měření důležitou roli. Naměřená hodnota stoupá v závislosti na hustotě materiálu.
10. Přístroj lze využít pro srovnávací měření, při kterých se naměřená hodnota porovnává s referenční hodnotou. Referenční hodnota se nastavuje pomocí měření podobného nebo identického materiálu v suchém stavu. Když jsou následující měření výrazně vyšší než referenční hodnota, lze usuzovat, že oblasti měření jsou vlhké. Tento postup je velmi vhodný při stanovení rozsahu škod způsobených vodou, k lokalizaci netěsných míst a oblastí s vysokou vlhkostí.
Měření stupně vlhkosti
1. Zapněte přístroj stisknutím vypínače (5).
2. Přístroj je třeba po každém zapnutí znovu kalibrovat. Při kalibraci držte přístroj ve vzduchu, aby se nedotýkal žádných předmětů. Minimální odstup od povrchů by přitom měl být 8 až 10 cm. Stiskněte tlačítko MEAS (7), čímž nastartujete proces kalibrování.
3. Na LCD displeji se během kalibrace zobrazuje <CAL>.
4. Po kalibraci se na LCD displeji zobrazuje aktuální hodnota vlhkosti (10). Tato hodnota by se měla pohybovat pod 0,5. Není-li tomu tak, přístroj vypněte a zopakujte proces kalibrace.
5. Držte kulovou hlavu čidla vlhkosti v pravém úhlu vůči povrchu.
6. Podržte tlačítko MEAS stisknuté, čímž změříte povrch. Pohybujte měřicím přístrojem, chcete-li změřit větší plochu. Na LCD displeji by se měla zobrazit aktuální hodnota, jakož i maximální a minimální hodnota.
7. Po měření tlačítko MEAS uvolněte. Naměřené hodnoty se na displeji zobrazují po dobu 30 sekund, poté se přístroj automaticky vypne.
Nastavení funkce signalizace
Přístroj kromě toho zobrazuje tři další formáty: DRY (suchý), RISK (riziko) a WET (vlhký, mokrý). Při dosažení stavu RISK resp. WET přístroj vydá signální tón (pípnutí). V oblasti RISK přístroj pípne asi jednou za sekundu. V oblasti WET přístroj pípne asi třikrát za sekundu.
Standardně se při měření vlhkosti pro hodnotu <30 zobrazuje DRY (suchý), pro 30–60 RISK (riziko) a pro hodnotu vyšší než 60 WET (vlhký, mokrý). Různé materiály mají různou toleranci vůči vlhkosti. Další informace najdete v kapitole Technická data. Hraniční hodnoty naprogramujete tímto způsobem:
1. Pokud se zobrazí symbol HOLD (12), stiskněte tlačítko SET, čímž se dostanete do signálního módu.
2. Bliká symbol RISK. Stiskněte tlačítko UP (2) (nahoru) nebo DOWN (4) (dolů), čímž nastavíte dolní hraniční hodnotu pro zobrazení RISK (riziko).
3. Hodnotu můžete nastavit v rozsahu od 0 do 50. Vaši volbu potvrďte tlačítkem SET. Bliká symbol WET. Stiskněte tlačítko UP (2) (nahoru) nebo DOWN (4) (dolů), čímž nastavíte dolní hraniční hodnotu pro zobrazení WET (vlhký, mokrý).
4. Hodnotu můžete nastavit v rozsahu od 50 do 100. Vaši volbu potvrďte tlačítkem SET. LCD displej se přepne zpět do výchozího módu.
5. Nastavená hraniční hodnota zůstane uložená, dokud není změněna.
Podsvícení displeje
Stisknutím tlačítka UP zapnete nebo vypnete podsvícení displeje, když je zobrazen symbol HOLD.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do měřiče vlhkosti. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění pouzdra používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit displej a pouzdro přístroje.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí!
K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Loading...
+ 1 hidden pages