VOLTCRAFT LWT-100 User guide [ml]

Tlačítko z
apnutí
– vypnutí přístroje
Tlačítko
funkce
Měřič vodivosti LWT-100
Rozsah dodávky
- Rychlý průvodce
- Měřicí přístroj včetně baterií
- Pevně připojená měřicí cela vodivosti
Vlastnosti
Výrobek nabízí přesnost, rychlost a spolehlivost v kompaktním ergonomickém pouzdru. Mezi další působivé vlastnosti patří odolnost proti pronikání prachu a vody podle IP65/67 a 3-řádkový podsvícený displej, který nabízí zpětnou projekci stiskem tlačítka. Výrobek lze zapínat, vypínat a nastavit a měření a parametry můžete pomocí ovládacích prvků upravovat a přidržet na displeji. Výrobek je vybaven univerzálním dvoupólovou grafitovou měřicí celou pro měření v rozsahu od 0 µS/cm do 100,0 ms/cm. Kromě vodivosti lze pomocí přístroje stanovit salinitu a celkové množství látek rozpuštěných v kapalině (TDS).
Popis a ovládací prvky
Obj. č.: 172 07 18
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup měřiče vodivosti LWT-100. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
LCD displej LWT-100 LWT-100
Prvky displeje
Indikátor stavu baterií Zobrazení jednotek, resp. symbol nestability nebo typu režimu, min – max - hold
Hlavní zobrazení displeje – naměřená hodnota vodivosti, nebo min – max - hold Vedlejší zobrazení displeje – příslušná teplota k zobrazované hodnotě vodivosti
POZNÁMKA
Dokud je měření nestabilní, ukazuje se na první pozici v zobrazení jednotek točící se kroužek (pokud pozice není obsazena jednotkou měření).
Provozní prvky
Krátké stisknutí: zapíná přístroj, zapíná a vypíná podsvícení Dlouhé stisknutí: vypíná přístroj V menu dlouhým stisknutím rušíte změny.
Tlačítka šipek nahoru a dolů:
Krátké stisknutí: zobrazení min nebo max hodnoty; změna hodnoty zvoleného parametru Dlouhé stisknutí: resetování „min / max“ hodnoty probíhajícího měření Stisk obou šipek současně: Otočení displeje; zpětná projekce
Krátké stisknutí: přidržení naměřené hodnoty na displeji a návrat k zobrazení naměřené hodnoty; výběr dalšího parametru Dlouhé stisknutí (2 s): otevření menu, přidržení naměřené hodnoty na displeji, zavření menu, uložení změn
:
Základy měření
Principy vodivosti
Definice:
Vodivost Y Vodivost popisuje schopnost materiálu vést elektrický proud. Elektrická vodivost je převrácenou hodnotou elektrického odporu R. Y = I / (R * A) I = Délka materiálu A = Průřez R = naměřená vodivost Jednotka [Y] = Siemens / metr = S / m Hodnoty vodivosti pro kapaliny se běžně udávají v µS / cm nebo v mS / cm.
Měření vodivosti
Měření vodivosti je poměrně jednoduché. Standardní elektrody jsou při správném používání stabilní po dlouhou dobu a lze je kalibrovat korekcí gradientu.
Rozsah 1 2 3 0 až 2000 µS/cm 0,00 až 20,00 mS/cm 0 až 200 mS/cm
Při použití funkce automatické volby rozsahu přístroj vybere rozsah s nejlepším rozlišením.
Měření celkového množství rozpuštěných látek (TDS)
Měřením TDS se na základě vodivosti a konverzního faktoru C.tdS celkově rozpuštěných látek určuje celkové množství rozpuštěných částic, které se označují také jako zbytky po odpaření - sušina. Dobře se hodí pro jednoduchá měření koncentrace slaných roztoků. Na displeji se zobrazuje hodnota v mg/l.
Rozsah 1: 0 až 2000 mg/l Zobrazovaná hodnota TDS = vodivost [v µS/cm, nLF teplotní kompenzace 25 °C]*
Položka menu C.tdS Při výběru TDS se automaticky volí potřebná teplotní kompenzace a její nastavení v menu není potřeba. Používají se následující aproximace: C.tdS 0,50 jednomocné soli s 2 typy iontů = NaCl, KCl apod. 0,50 přírodní povrchová voda, pitná voda 0,65 – 0,70 Koncentrace soli v roztocích tekutých hnojiv
POZNÁMKA
Výše uvedené hodnoty jsou jen orientační a představují přibližný odhad. Nejsou vhodné pro přesná měření. Při přesném měření se musí stanovit konverzní faktor Ctds pro příslušný typ roztoku a přesný rozsah koncentrace. Získá se buď srovnáním se známými referenčními roztoky, nebo odpařením určitého množství kapaliny s naměřenou měrnou vodivostí a následným zvážením hmotnosti celkově rozpuštěných látek.
Měření obsahu soli / salinity
V režimu SAL se určuje salinita, tj. obsah soli v mořské vodě. (jako základ se používají tabulky Mezinárodního oceánografického institutu (International Oceanographic Tables, IOT). Mořská voda má standardní salinitu 35‰ (35 g na 1 kg mořské vody). Hodnota se zobrazuje obvykle v % [g/kg] a označení jednotek se normálně neuvádí. Běžně se také používá jednotka PSU (Practical Salinity Unit), jejíž význam je identický. Měření salinity má svojí „vlastní“ teplotní kompenzaci, která se automaticky používá při měření salinity. Nastavení kompenzace teploty v menu je při tomto měření ignorováno.
POZNÁMKA
Složení mořské vody v různých mořích není stejné a může se lišit v závislosti na lokaci, počasí, přílivu a odlivu. Dochází přitom k výrazným odchylkám od hodnoty standardní salinity 35‰, kterou udává IOT. Pro mnoho solí používaných v mořské akvaristice jsou k dispozici příslušné tabulky (poměr hmotnosti soli k salinitě, resp. měrné vodivosti). Pomocí těchto tabulek lze provádět velice přesná měření.
Elektrody / měřicí články
Konstrukce a výběr
V zásadě existují dva typy měřicích cel: dvojpólové a čtyřpólové. Pracuje se s nimi podobným způsobem a rozdíl spočívá jen v tom, že čtyřpólovou celou se díky složitějšímu způsobu měření kompenzují polarizační efekty a do určité míry i znečištění. Tento výrobek je vybaven pevně připojenou dvojpólovou měřicí celou.
2- pólová měřicí cela
4 - pólová měřicí cela
Kalibrace / nastavení měřicí cely
V náročných provozních podmínkách a v důsledku procesu stárnutí se mění buněčná konstanta měřicích cel. V závislosti na aplikaci a požadavcích na přesnost je třeba pravidelně kontrolovat celkovou přesnost zobrazovacího zařízení a měřicího článku. K tomuto účelu slouží speciální testovací a kalibrační roztoky jako je GKL 100, 101 a 102. V normálních provozních podmínkách se doporučuje provést test přesnosti jedenkrát za 6 měsíců [viz níže „Nastavení vstupu měření]. V případě pochybností doporučujeme systémový test u výrobce.
Kompenzace teploty
Měrná vodivost vodných roztoků závisí na teplotě a závislost na teplotě se odvíjí od typu roztoku. Pomocí teplotní kompenzace se hodnota roztoku přepočte na standardní referenční teplotu, aby se teplotní závislost vyrovnala. Obvyklá referenční teplota je 25 °C.
Kompenzace teploty typu „nLF“ podle EN 27888
Ve většině případů (např. v oblasti chovu ryb a při měření povrchové a pitné vody) je dostatečně přesná nelineární kompenzace teploty přírodních vod („nLF“ podle EN 27888). Obvyklá referenční teplota je 25 °C. Doporučený rozsah použití kompenzace nLF se pohybuje mezi 60 µS/cm a 1000 µS/cm.
POZNÁMKA
Pokud se výrobek uskladní při teplotě vyšší než 50 °C, nebo když se delší dobu nepoužívá, musí se z něj vyjmout baterie. Zabrání se tak jejich vytečení. Výrobek s trvale připojenou měřicí celou vodivosti se kalibruje ve výrobě, aby bylo možné dosahovat nejvyšší míry přesnosti celého systému. V případě potřeby můžete provést korekci gradientu a optimalizovat přesnost pro úzký rozsah měření [viz níže „Nastavení vstupu měření“].
Loading...
+ 4 hidden pages